GEDİZ ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ BÖLÜMÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GEDİZ ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ BÖLÜMÜ"

Transkript

1 GEDİZ ÜNİVERSİTESİ EKONOMİ BÖLÜMÜ

2 Akademik Kadro Prof. Dr. Seyfullah Çevik (Rektör) Prof. Dr. Muhammet Akdiş (Dekan) Prof. Dr. Nevzat Güran (Bölüm Başkanı) Doç. Dr. Abdülkadir Civan Yrd. Doç. Dr. Arzu Alvan Bozdereli Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar Yrd. Doç. Dr. M. Burak Önemli Öğr. Gör. Ozan Uçuk Arş. Gör. Gökçe Atlıhan İnce

3

4 Neden Ekonomi Bölümü? Ekonomi nedir ve Ekonomi eğitimi neler kazandırır? Ekonomi kaynakların optimum şekilde değerlendirilmesini inceleyen bilimsel bir disiplindir.ayrıca günümüzde yakın zamanlara kıyasla kaynakların alternatif kullanımları çeşit ve nitelik açısından büyük farklılıklar arz etmektedir. Dolayısıylakaynakların optimum kullanımı konusunda öğrencilerine teorik ve pratik bir donanım kazandıran ekonomi eğitiminin önemi artmıştır.ekonomi bölümü öğrencileri niceliksel ölçüm ve analitik çözümleme yetenekleri edinirken aynı zamanda sosyal bilimlerin insan davranışlarına ilişkin derin kavrayışına sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla iyi bir ekonomi eğitimi almış bireyler, etraflarında gerçekleşen büyük küçük tüm olaylara farklı bir gözlükten bakabilmekte, bunları farklı yönleriyle analiz edebilmektevehayatın tüm alanlarında ciddi katkısağlayabilmektedirler. Ekonomi Bölümünün amacı nedir? Hızla değişen ve gelişen dünyada, bilgi toplumu gerçeğini göz önünde bulundurarak olguları analiz edecek, öngörüde bulunabilecek ve doğru kararlar verebilecek, ekonomik olaylara ilişkin politikalar geliştirebilecek, araştırma yapabilecek, kısacası, çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek çapta bilgi ve donanıma sahip bireyler yetiştirmektir.

5 Neden Ekonomi Bölümü? Bir ekonomisti diğer meslek gruplarından ayıran özellikler nelerdir? Problem çözme yeteneği, yaratıcılık, ekip çalışmaları, sosyal ve politik yapılara uyum, modelleme bilgisi, etkin kaynak yönetimi, bilgisayar destekli çalışma yeteneği, kıyaslama becerileri bir ekonomisti diğer meslek gruplarından farklı kılan özelliklerden sadece birkaçıdır. Mezun olunca ne gibi işlere başvurabilirim? Ekonomi Bölümü mezunlarının özel sektörde ve kamu sektöründe görev yapabilecekleri pek çok çalışma alanı mevcuttur. Bunlar arasında ekonomi yönetimi, işyeri yöneticiliği, uzmanlık, müfettişlik, denetçilik, dış ticaret, muhasebe, pazarlama sayılabilir. Tüm sektörlerdeki firmalarda pazarlama, dış ticaret, finansman gibi farklı birimlerde yöneticilik, banka ve finans kuruluşlarında uzmanlık, tüm firmaların muhasebe ve finansman departmanlarında uzmanlık, özel sektördeki farklı istihdam alanları arasındadır. Ayrıca Merkez Bankası, Hazine, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu gibi kamu kurumlarında uzman olarak görev alabilirler.son yıllarda ekonomi bölümü mezunu öğrencileri BM, AB, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlarda istihdam edilebilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde yüksek lisans-doktora ve daha sonra akademik kariyer de özellikle başarılı öğrencilerin tercih ettikleri bir alternatiftir. Gittikçe artan sayıda öğrencimiz ise KOSGEB veya diğer finansman kaynaklarını kullanarak mezun olduklarında kendi işlerini kurmaktadırlar.

6 Neden Ekonomi Bölümü? Ekonomi Bölümünde hangi temel dersler verilir? Kamu sektöründe veya özel sektörde analitik düşünme yeteneği ve yaratıcılık isteyen görevleri tercih edecek öğrencilere Ekonomi Teorisi, Ekonomi Politikaları, Uluslararası Ekonomi, Para ve Banka, Kamu Ekonomisi gibi temel ekonomi derslerinin yanı sıra; Muhasebe, İnsan Kaynakları, Finans, İstatistik ve Hukuk gibi diğer alanlarda da tatmin edici eğitimler verilmektedir. Ayrıca öğrenciler geniş bir ders havuzu içerisinden seçmeli dersler almaktadırlar. Ekonomi Bölümünde eğitim zor mudur; matematik ve sayısal ağırlıklı bir eğitim mi verilmektedir? Ekonomi bölümünün birçok dersinde konular kavramsal ve grafiksel düzeyde anlatılmaktadır. Öğrencilerin konunun özüne hâkim olmaları ve mesleki ve bireysel yaşamlarında bu kavramları ve enstrümanları kullanabilecek düzeyde bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Ekonometri ve istatistik gibi bir-iki ders haricinde matematik kullanımı oldukça sınırlı düzeyde kalmaktadır.

7 Gediz de Ekonomi Tecrübeli öğretim üyelerinin önderliğinde, uluslararası deneyime sahip öğretim üyelerinin katılımıyla oluşturulan dinamik bir akademik kadro Zengin içerikli müfredatı ve %100 İngilizce lisans programıyla Dünya standartlarında bir Ekonomi eğitimi Erasmus ve ikili anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı eğitim tecrübesi kazanma imkanları İşletme, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, ve Endüstri Mühendisliği bölümleri ile çift ana dal yapma imkanı İşletme, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, ve Endüstri Mühendisliği bölümleri ile yan dal yapma imkanı

8 EKONOMİ BÖLÜMÜ FAALİYET RAPORU

9 Eğitim-Öğretim Faaliyetleri Türkçe Ekonomi tasfiye programında 35 öğrenci, %30 İngilizce Ekonomi (Hazırlık, 1. ve 2. sınıf) programında 115 öğrenci olmak üzere toplam 150 öğrencimiz bulunmaktadır öğretim yılında ilk mezunlar verilecektir öğretim yılı itibariyle %100 İngilizce Ekonomi Lisans Programına geçilmiştir. Ekonomi Anabilim Dalında Bütünleşik Doktora Programı açılması hazırlıkları tamamlanmıştır.

10 Eğitim-Öğretim Faaliyetleri Bölümümüzce verilen servis dersleri: İİBF tüm bölümlerine: Introduction to Economics I; Introduction to Economics II İİBF İşletme, Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ticaret ve Pazarlama bölümlerine: International Economics: Theory and Policy I; International Economics: Theory and Policy II; Statistics I; Statistics II - Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine Introduction to Economics - Hukuk Fakültesine Ekonomiye Giriş Lisansüstü ders ve tez danışmanlıkları: Uluslararası Politik Ekonomi programına 4 öğretim üyesiyle 12 saat ve Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği programına da 1 öğretim üyesi ile 3 saat ders vererek katkıda bulunmaktadır. Bir öğretim üyemiz de Ege Üniversitesi doktora programına ders vererek katkıda bulunmuştur. Bunun yanı sıra, öğretim üyelerimiz lisansüstü programlarda 4 öğrencinin tez danışmanlığı görevini yürütmüştür/yürütmektedir.

11 Öğrencilerimizin Yönlendirilmesi ve Öğrenci Faaliyetleri Yeni gelen öğrencilere fakülte ve bölüm hakkında bilgi vermek amacıyla Oryantasyon programı uygulanmıştır. İngilizce Hazırlık Programında C1 kurunda bulunan öğrencilerimize Ekonomi pilot ders uygulaması bölümümüz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bölümümüzde staj zorunluluğu bulunmamakla birlikte staj yapmak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti verilmekte ayrıca Fakültemizin Staj Koordinatörlüğü görevini Bölümümüzden Öğr. Gör. Ozan Uçuk sürdürmektedir.

12 Öğrencilerimizin Yönlendirilmesi ve Öğrenci Faaliyetleri Öğrencilerimiz, Ekonomi Kulübünün yanı sıra, Kariyer Kulübü, Gri Düşünce Topluluğu gibi farklı kulüplerde aktif olarak yer almaktadırlar. Öğrencilerimiz, Ekonomi Kulübü olarak Ankara ya TBMM, Anıtkabir ve bazı üniversite ve bakanlıkları içeren bir eğitim gezisi düzenlemişlerdir. Öğr. Gör. Ozan Uçuk tarafından 3. Sınıf öğrencileriyle Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi nde bulunan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği işletmeleri ziyaret edilmiştir.

13 Erasmus Öğrenci Değişim Faaliyetleri Bölümümüzün İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Romanya nın da aralarında olduğu farklı ülkelerdeki üniversitelerle Erasmus Anlaşmaları mevcuttur. Anlaşma sürecinde olan okullar: Almanya Frankfurt da Europa Universitat Viadrina, Polonya Varşova da Bialystok WSAP %100 İngilizce Lisans programına henüz başlamamış olmasına rağmen öğrencilerimiz Erasmus değişim programına katılmaya başlamışlardır: Bahar döneminde 3. sınıftan iki öğrencimiz Polonya ya Erasmus öğrenci değişimi kapsamında, 2. sınıftan bir öğrencimiz ise bu yaz Erasmus staj programı kapsamında yaz stajı için İrlanda ya gitmiştir. Erasmus kapsamında İspanya ve Polonya dan öğrenci kabulüne başlanmıştır.

14 Fakülte ve Üniversite Düzeyinde Gerçekleştirilen Faaliyetler Bologna süreci kapsamındaki çalışmalar çerçevesinde ders tanım formları zamanında hazırlanarak sisteme girilmiştir. Bölümümüz öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar ve Yrd. Doç. Dr. M. Burak Önemli üç fakülteden öğretim üyelerinin bir araya gelmesiyle kurulan MİREG Göç Araştırmaları Grubu nda yer almışlardır. Üniversitemizin, Florida International University ve Leeds Metropolitan University ile ortaklaşa düzenlediği ve geçen yıl ilki İzmir de gerçekleştirilen Annual Conference on International Political Economy konferansının Miami de Mart 2013 tarihlerinde düzenlenen ikincisine katılmak üzere bölümümüz öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar ve Yrd. Doç. Dr. M. Burak Önemli üniversitemizi temsilen giden grupta yer almışlardır.

15 Fakülte ve Üniversite Düzeyinde Gerçekleştirilen Faaliyetler Bölümümüz öğretim üyeleri Doç. Dr. Abdülkadir Civan ve Yrd. Doç. Dr. M. Burak Önemli, üniversite tanıtım faaliyeti kapsamında 2-9 Mart 2013 tarihlerinde Yemen e gitmişlerdir. Fakültemizin haber bülteni IIBFFEAS Newsletter ın ilk sayısında bölümümüzden Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, Araştırma ve Seminer Faaliyetleri bölümünü, Öğr. Gör. Ozan Uçuk ise Global ve Yerel Haberler bölümünü hazırlayarak katkıda bulunmuştur.

16 Öğretim Üyelerimizin Yürüttüğü/Katıldığı Seminer, Panel, Proje vb. Faaliyetler Güz dönemi Fakülte seminerleri organizasyonunu bölümümüz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar yapmıştır. Fakülte seminerlerinde, bölümümüz davetlisi olarak: Ege Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Önder The Size Distribution of Cities and Determinants of City Growth in Turkey İzmir Ekonomi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Daştan Labor Market Effects of Obesity, Smoking, and Alcohol Use İzmir Ekonomi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner Relative Price Convergence: Theory and Empirics başlıklı seminerler vermiştir. Doç. Dr. Abdülkadir Civan, Dışişleri Bakanlığı meslek memurlarına Makroekonomi konulu bir seminer vermiştir. Doç. Dr. Abdülkadir Civan, Yemen Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkililerine Sağlık Yönetimi ve Sağlık Politikaları konulu bir eğitim semineri vermiştir.

17 Öğretim Üyelerimizin Yürüttüğü/Katıldığı Seminer, Panel, Proje vb. Faaliyetler Doç. Dr. Abdülkadir Civan, Devletlerin Nükleer Enerji Üretme Kararları: İran Özelinde Karşılaştırmalı ve Ekonomik bir Yaklaşım başlıklı TÜBİTAK projesinde Araştırmacı olarak yer almaktadır. Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar, Birleşmiş Milletler Kadın Komisyonu Progress of the World s Women raporu için aşağıdaki bölümleri yazmıştır: Nursel Aydıner-Avşar Gender and Trade Background paper for the United Nations Women s Progress of the World s Women Report , New York: UN. Nursel Aydıner-Avşar and Chiara Piovani Gender and Social Policy Background paper for the United Nations Women s Progress of the World s Women Report , New York: UN.

18 Öğretim Üyelerimizin Yürüttüğü/Katıldığı Seminer, Panel, Proje vb. Faaliyetler Doç. Dr. Abdülkadir Civan ve Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu (SOBAG) tarafından İktisat alanındaki proje önerilerinin değerlendirildiği çeşitli panellerde değerlendirici olarak görev almışlardır. Doç. Dr. Abdülkadir Civan, Gri Düşünce Kulübü Sosyal Bilimler Kampı etkinliği kapsamında Ekonomi konulu bir seminer vermiştir. Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar, Gri Düşünce Kulübü Sosyal Bilimler Kampı etkinliği kapsamında Küreselleşme konulu okumatartışma oturumunu gerçekleştirmiştir. Arş. Gör. Gökçe Atlıhan, İZKA ve TEPAV tarafından düzenlenen Vatandaş Toplantısına katılmış ve bir oturumda moderatörlük yapmıştır.

19 Öğretim Üyelerimizin Makale ve Kitap Bölümü Yayınları (alfabetik sırayla) Nursel Aydıner-Avşar& Bengi Yanık-İlhan. (2013). Education Inequality Among Working Age Population In Turkey: A Cohort Analysis. In R. Blanpain, T. Dereli, P. Soykut-Sarıca, A. Şen,Taşbaşı (Eds.), Emerging Patterns of Work and Turkish Labour Market Challenges under Globalization, Netherlands: Kluwer Law International. Nursel Aydıner-Avşar& Arzu Alvan-Bozdereli. (2012). Türkiye de Kayıt Dışı Ekonomi ve Vergi Sisteminin Rolü. ASOMedya, Kasım-Aralık 2012 Sayısı. Nursel Aydıner Avşar& Bengi Yanık-İlhan (2012). Gender Inequality and Education Gap in Developing Countries: Notes on Turkey. In, M. Kennet, N. Kamaruddin ve W. Ka-Ming Mak (Eds.), Women's Unequal Pay and Poverty: Towards a Gendered, Green Economy, (pp ) London: The Green Economics Institute Publishing. Abdulkadir Civan& Ender Sevinç (2013),"The Effect of European Union Membership on Welfare", Review of European Studies, Vol. 5, No. 1, Mar. 2013, pp Abdülkadir Civan& Ebru Solakoglu (2012),"Does morbidity matter? Perceived health status in explaining the share of healthcare expenditures", Applied Economics, Vol. 44, No. 12, pp

20 Öğretim Üyelerimizin Makale ve Kitap Bölümü Yayınları (alfabetik sırayla) Nevzat Güran(2012).Dünya Ticaret Sistemi ve Uluslararası Ticaret Müzakereleri. In, S. Öksüz (Eds.), Müzakere ve Farklı Boyutları. (pp ) İzmir: Gediz Üniversitesi Yayınları. M. Burak Önemli(2013). A Non-elementary Proof by Differential Equation for Central Limit Theorem. Pakistan Journal of Statistics. 29(3). M. Burak Önemli(2012). Horizontal Product Differentiation and the Irrelevancy of Input Prices for Make-or-Buy Decisions. Business and Economics Research Journal. 3(3), M. Burak Önemli(2012). Access Pricing under Imperfect Competition.Review of Economic Perspectives. 12(1), M. Burak Önemli(2012). Product Differentiation and the Irrelevancy of Input Prices for Make-or-Buy Decisions. Ege Academic Review, 12(1), 1-8. Ozan Uçuk(2012). Doha Kalkınma Gündemi Çerçevesinde Tarım Müzakereleri: Gelişmekte Olan Ülkeler Açısından Bir Değerlendirme. In, S. Öksüz (Eds.), Müzakere ve Farklı Boyutları (pp ) İzmir: Gediz Üniversitesi Yayınları.

21 Öğretim Üyelerimizin Konferans Bildirileri (alfabetik sırayla) Arzu Alvan-Bozdereli, Brain Drain-A Critical Analysis for Turkish Higher Education, 1st Annual Conference on International Political Economy at Gediz University, İzmir, Turkey, May Arzu Alvan-Bozdereli & Hakan Güntürkün Income distribution and interest rates in Turkey: Theil coefficient concentration index 1st International Symposium on Business, Economics and Financial Applications, Kefalonia, Greece, 1-2 June Nursel Aydıner-Avşar & M. Burak Önemli Drivers of Innovation in an Emerging Market Context: Evidence from Turkey 2nd Annual International Political Economy Conference, Florida International University, Miami, FL, USA, March, Nursel Aydıner-Avşar& Chiara Piovani The Impact of the Economy in the Neoliberal Era on Mental Health: The Case of the United States 15th AHE Conference, London, UK, 4-6 July, Nursel Aydıner-Avşar& Chiara Piovani Neoliberalism, Global Crisis and Social Protection Policies: A Gender Perspective, International Conference on Women, İzmir, Turkey, 9-11 May Nursel Aydıner-Avşar& Chiara Piovani Gender and Social Protection Policies in the US 1st Annual Conference on International Political Economy at Gediz University, İzmir, Turkey, May 2012.

22 Öğretim Üyelerimizin Konferans Bildirileri (alfabetik sırayla) Nursel Aydıner-Avşar& Cihan Bilginsoy Is Trade Catalyst for Gender Wage Equality? The Case of Turkey 21st IAFFE Conference, Barcelona, Spain, June Nursel Aydıner-Avşar& Chiara Piovani Economic Factors and Mental Health: A Gender Analysis for the United States 21st IAFFE Conference, Barcelona, Spain, June Nursel Aydıner-Avşar& Chiara Piovani The Neoliberal Transformation of the Welfare State and the Global Crisis: A Gender Analysis, AHE-IIPPE-FAPE Joint Political Economy Conference, Paris, France, 5-7 July Abdülkadir Civan Effect of Teaching in a Foreign Language on Academic Performance International Conference on Economics and Finance, İzmir, Turkey, April M. Burak Önemli An Empirical Investigation of the Stepping Stone Hypothesis, CRNI Conference, Brussels, Belgium, M. Burak Önemli& Adil Korkmaz On a Statistic for Analysis of Preference Data, 13thInternational Conference on Econometrics, Operations Research and Statistics, Northern Cyprus, May 2012.

23 Gelecek Yıl için Planlanan Aktiviteler Yönetim Kurulunda Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner-Avşar ın da yer aldığı Türkiye Kadın Ekonomistler Derneği (TÜKAED) ile ortak panel düzenlenmesi, İMKB/Borsa İstanbul dan katılımcılarla öğrencilere yönelik eğitim semineri düzenlenmesi, Kalkınma Bakanlığı ndan uzmanların katılımıyla İşgücü Piyasası ile ilgili panel düzenlenmesi, İzmir deki üniversitelerin ortaklaşa sürdürdüğü Herkes için İktisat seminerlerine ev sahipliği yapılması, IIBFEAS Newsletter kapsamında öğretim elemanlarımızın yapacağı katkıların sürdürülmesi, Üniversitemizin, Florida International University ve Leeds Metropolitan University ile ortaklaşa düzenlediği, Leeds te gerçekleştirilmesi düşünülen Annual Conference on International Political Economy konferansının üçüncüsüne öğretim elemanlarımızın katkıda bulunması, planlanmaktadır.

YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ

YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 2012 FAALİYET RAPORU MART 2013 İçindekiler 1- Rektörün Mesajı... 1 2- Dekanın Önsözü... 2 3- Bölüm Başkanının Önsözü... 3 4- Genel Bilgi ve Bölüm Tarihçesi... 4 5- Vizyon...

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2012 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2012 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2012 MALİ YILI BİRİM FAALİYET RAPORU Şubat 2013 BİRİM YÖNETİCİSİNİN SUNUŞU Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak Kayseri İşletme Fakültesi adı

Detaylı

YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 2011 FAALİYET RAPORU

YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 2011 FAALİYET RAPORU YALOVA ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ 2011 FAALİYET RAPORU Mart 2012 1 İçindekiler 1 Rektörün Mesajı... 1 2 Dekanın Önsözü... 2 3 Bölüm Başkanının Önsözü... 3 4 Genel Bilgi ve Bölüm Tarihçesi... 4 5 Vizyon...

Detaylı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Ekonomi ve Finans (İngilizce) İşletme İşletme (İngilizce) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 2015-2016

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 adi ve İdari Bilimler Fakültesi

Detaylı

T.C. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2014-2017)

T.C. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2014-2017) T.C. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2014-2017) 1. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ Turizm Fakültemizin stratejik planlama çalışmaları ilk kez yüksekokul

Detaylı

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 75 programda lisansüstü eğitim veren Doğu Akdeniz Üniversitesi nin; 98 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

Bölüm Profili. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ;

Bölüm Profili. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ; Bölüm Profili Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü nde ; Lisans Programlarında hazırlık sınıfı dahil 281 öğrenci, Yüksek lisans programlarında 75 i tezli (69 u Türkçe

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ MARMARA ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İKTİSAT BÖLÜMÜ Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü Anadoluhisarı Kampüsü 34810 Beykoz İstanbul Tel: (+90) 216 308 22 26 pbx

Detaylı

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

TA N I T I M KİTAPÇIĞI. iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ 2013 TA N I T I M KİTAPÇIĞI Ü. Zİ E. TF AA AK TESİ ÜL R iraat SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ Ziraat Fakültesi Millî Ekonominin Temeli Ziraattır. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Ege Üniversitesi Sevgili Öğrencilerimiz;

Detaylı

SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU

SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER I- GENEL BİLGİLER A- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... B- İdareye İlişkin Bilgiler.... Fiziksel Yapı. Örgüt Yapısı.. 3- Bilgi ve Teknolojik

Detaylı

Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM (Haziran 2015) BİYOGRAFİ

Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM (Haziran 2015) BİYOGRAFİ Doç. Dr. Hasan Hüseyin Yıldırım-CV 1/28 Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM (Haziran 2015) Öğretim Üyesi Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık İdaresi Bölümü Beytepe 06800 Ankara

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 75 programda lisansüstü eğitim veren Doğu Akdeniz Üniversitesi nin; 98 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ 1 1 2 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İÇİNDEKİLER Rektörün Mesajı... Tıp... Eczacılık... Diş Hekimliği... Hukuk... Mimarlık... Endüstri

Detaylı

Dünya ve Türkiye Üniversitelerinde Girişimcilik Eğitimi: Karşılaştırmalı Bir Analiz

Dünya ve Türkiye Üniversitelerinde Girişimcilik Eğitimi: Karşılaştırmalı Bir Analiz KMÜ Sosyal ve Ekonomi k Araştırmalar Dergi si 12 (19): 51-59, 2010 ISSN: 1309-9132, www.kmu.edu.tr Dünya ve Türkiye Üniversitelerinde Girişimcilik Eğitimi: Karşılaştırmalı Bir Analiz Nazan YELKİKALAN 1

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ P S İ K O L O J İ İki Farklı Dil, İki Farklı Program PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) Psikoloji, korku, aşk ve nefret

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

ORGANİZASYONEL YAPI. Prof. Dr. Nazım EKREN MÜDÜR. Müdür Prof. Dr. Nazım EKREN. Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serkan ÇANKAYA. Enstitü Sekreteri Burçin SARI

ORGANİZASYONEL YAPI. Prof. Dr. Nazım EKREN MÜDÜR. Müdür Prof. Dr. Nazım EKREN. Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serkan ÇANKAYA. Enstitü Sekreteri Burçin SARI Finans Enstitüsü, ulusal ve küresel, kamu ve özel, finans sektörüyle ilgili kuruluşlar, kamu otoriteleri, meslek kuruluşları, üniversiteler ile oluşturduğu işbirliği çerçevesinde, eğitim öğretim, araştırma

Detaylı

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI

T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI T.C. İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 STRATEJİK PLANI EYLÜL-2012 Bu Stratejik Plan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senato ve Yönetim Kurulu nun 17-Ekim-2012 Tarihinde Yapılan Ortak

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

İŞLETME EĞİTİMİNDE GLOBAL PERSPEKTİF: ÇOMÜ BİGA İ.İ.B.F. ÖRNEĞİ Nazan YELKİKALAN

İŞLETME EĞİTİMİNDE GLOBAL PERSPEKTİF: ÇOMÜ BİGA İ.İ.B.F. ÖRNEĞİ Nazan YELKİKALAN İŞLETME EĞİTİMİNDE GLOBAL PERSPEKTİF: ÇOMÜ BİGA İ.İ.B.F. ÖRNEĞİ Nazan YELKİKALAN Özet Yener PAZARCIK Uluslar ötesi, uluslar üstü gibi isimlerle de anılan globalleşme olgusu, teknoloji ve iletişim alanındaki

Detaylı

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2013-2017)

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2013-2017) RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI (2013-2017) Rize 2012 1 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2 1.1. Stratejik Planın Amacı 3 1.2. Stratejik Planın Kapsamı 3 1.3.

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU 2012 HAZIRLAYANLAR Öznur ERMEZ Halkla İlişkiler Uzmanı Betül ÇETİN Memur Mustafa GÜNDOĞDU Memur Serkan YALÇIN Grafiker İÇİNDEKİLER İçindekiler...

Detaylı

GÜNEY KORE NİN EKONOMİK BAŞARISININ ALTINDA YATAN EĞİTİM POLİTİKALARI Faruk LEVENT 1

GÜNEY KORE NİN EKONOMİK BAŞARISININ ALTINDA YATAN EĞİTİM POLİTİKALARI Faruk LEVENT 1 GÜNEY KORE NİN EKONOMİK BAŞARISININ ALTINDA YATAN EĞİTİM POLİTİKALARI Faruk LEVENT 1 Zeynep GÖKKAYA 2 Atıf için: Levent, F. & Gökkaya, Z. (2014). Education Policies Underlying South Korea's Economic Success,

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ D Ö N E M İ STRATEJİK

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ D Ö N E M İ STRATEJİK ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ 2012-2016 D Ö N E M İ STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER 1. SUNUŞ...3 2. MİSYON VİZYON...5 3. TEMEL İLKE VE DEĞERLERİMİZ...5 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME...6 5. STRATEJİK AMAÇ

Detaylı