donanımlı bir yerleşke

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "donanımlı bir yerleşke"

Transkript

1

2 donanımlı bir yerleşke donanımlı bir yerleşke ODTÜ nün de mimarı olan Behruz Çinici nin imzasını taşıyan yerleşkemiz, küçük bir üniversiteyi andırmaktadır. Doğa içerisindeki sakin ortamı iyi bir eğitim-öğretim için bulunmaz bir olanak sağlamaktadır. Konum olarak şehrin gürültü ve kargaşasına uzak ama kent merkezlerine yakındır. Yerleşkemiz yarım asırlık dokusuna özen gösterilerek sürekli yenilenen modern birimlere sahiptir. çevre ve ulaşım ODTÜ arazisi içinde yer alan Ankara Fen Lisesine, Konya Yolu üzerindeki Çiğdem Mahallesi kavşağından veya Çetin Emeç caddesi üzerindeki Çiğdem Mahallesi kavşağından ulaşabilirsiniz. Yakınlarında yerleşim birimleri ve okullar bulunan, kendi ufak ormanı içinde ve doğayla bütünleşmiş bir çevrededir.

3 derslikler İnsan odaklı bir mimari anlayışla yapılan geniş derslikler, yeni ders araç ve gereçleri ile, öğrenci ve öğretmenler için rahat bir çalışma ortamı sağlamaktadır. donanımlı bir yerleşke laboratuvarlar Öğretimin önemli bir bölümü olanı temel bilim deneylerinin gerçekleştirildiği Fizik, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarlarına ek olarak, okulumuzda Bilgisayar ve İngilizce Dil Laboratuvarları bulunmaktadır. kütüphane Yakın zamanda yenilenen kütüphanede süreli yayınların yanısıra, güncellenen bir kitap koleksiyonu öğrencilerin kullanımındadır. Çalışma bölmeleri ve bir de toplantı odası bulunmaktadır.

4 psikolojik danışma ve rehberlik birimi donanımlı bir yerleşke Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimiz, okulumuzda öğrenim gören tüm öğrencilerimizin gelişim dönemi özelliklerini dikkate alarak karşılaştıkları güçlükleri, sorun haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmayı ve kendini tanıyan, uyum ve iletişim becerilerine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı ve yaratıcı bireyler olmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Servisimiz öğrencileri okula alıştırma (oryantasyon), onları tanıma, izleme çalışmalarını ve psikolojik danışma ve koruyucu bilgilendirme, mesleki rehberlik hizmetlerini yürütürken, sadece öğrenciyle değil, aynı zamanda öğretmen, idareci ve velilerle de iletişim halinde çalışmalarını sürdürmekte ve çalışmalarında gelişmiş rehberlik modellerinden yararlanmaktadır. yurtlar Öğrencilerin yoğun zaman geçirdikleri yurtların düzenlenmesinde, sanki ikinci evlerindeymiş gibi yaşamaları ve yuva sıcaklığını hissetmeleri amaçlanmıştır. Bu gereksinim göz önüne alınarak, yurtlar 2006 yılında baştan aşağı yenilenmiştir. spor salonu Basketbol ve voleybol başta olmak üzere çeşitli spor aktivitelerinin gerçekleştiği spor salonumuz, modernize edilerek sağlıklı ve sıcak bir ortama sahip olmuştur.

5 kültür merkezi Yerleşkemiz içindeki AFLİVA Kültür Merkezi, yoğun bir program çerçevesinde, her yıl, bilim, kültür ve sanat içerikli pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. donanımlı bir yerleşke Daimi okul doktoru ve hemşiresiyle, okulumuz, sağlık hizmetleri açısından örnek bir yapıya sahiptir. Bu alandaki çalışmalar, kendisi de bir AFL mezunu (1981) olan Dr. Önder Sezgin yönetiminde devam etmektedir. Yıl içinde öğrencilerimizin genel sağlık taramaları, okul doktorumuzun organizasyonu ve mezunlarımızın katkılarıyla sağlanmakta; ayrıca kantin, yemekhane, yurtlar ve tuvaletlerin düzenli hijyenik denetimleri yapılmaktadır. yemekhane Yenilenen yemekhanemizde yemekler, diyetisyen ve işyeri hekiminin önerileri doğrultusunda düzenli olarak kontrol edilen hijyenik bir ortamda hazırlanmaktadır. Okulumuzda yemek menüsü hazırlanırken Öğrenci Temsilciliği ve Okul Aile Birliğinin görüş ve önerileri de dikkate alınmaktadır. sağlık hizmetleri sosyal tesis ve kantin Mezunlarımızın katkılarıyla yaptırılan sosyal tesis içinde öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayan kantin, Okul Aile Birliği ofisi, Ankara Fen Liseliler Vakfı (AFLİVA) ve Ankara Fen Liseliler Derneği'nin (AFLD) proje ofisleri ve çok amaçlı bir toplantı salonu yer almaktadır.

6 çok yönlü eğitim-öğretim çok yönlü eğitim-öğretim Ankara Fen Lisesi, kuruluşundaki Türkiye'nin nitelikli bireylerini yetiştirme amacına uygun olarak, ileri ve farklı bir eğitim-öğretim programına ve eğitim kadrosuna sahip olmuştur. Bu eğitim kadrosu MEB in düzenlediği yazılı ve sözlü sınavla seçilen, kendi alanlarında uzman, proje hazırlama ve bilimsel olimpiyatlar konusunda tecrübeli öğretmen ve yöneticilerden oluşmaktadır. Bu alanda çağdaş ve öncü olma çalışmaları, uzmanlardan oluşan bir ekiple sürdürülmektedir. Fen Lisesi'nde bilim ve eğitim çalışmaları, doğal olarak, yalnız müfredat odaklı değildir. Öğrencinin bilgiyi kendisinin araması, araştırma yapması teşvik edilir. Bu çerçevede, bilgilere deney yöntemiyle ulaşmaya çalışılır. Seminerlerle, ufku ders dışındaki daha geniş alanlara açılır. Projelerle ortaya çıkardığı sonuçlar desteklenir, ödüller kazanmaya aday olur. Olimpiyatlarla, seçtiği bilim alanında kendini çok daha ilerilere taşır. Fen Lisesi mezunu, bilgi açısından çok donanımlı olmasının yanısıra, çok yönlü bir eğitimin sonucu olarak araştırmacı bir bakış açısına ve kendini sürekli eğitebilme yetisine sahip olur.

7 bilim projeleri çok yönlü eğitim-öğretim Öğrencilerimizin önemli bir bölümü, rehber öğretmenler gözetiminde ve uzman mezunlarımızın danışmanlığında, bilim ve araştırma projeleri yapmaktadırlar. Bu projeler, başta TÜBİTAK olmak üzere çeşitli kuruluşların proje yarışmalarına katılmakta ve dereceler kazanmaktadırlar. Ayrıca her öğrenim yılı sonunda, okulumuz bünyesinde bir proje sergisi açılmakta, uzman mezunlarımızdan oluşan bir jürinin belirlediği projelere, Ankara Fen Liseliler Vakfımız (AFLiVA) tarafından, Bilim Teşvik Ödülü verilmektedir.

8 çok yönlü eğitim-öğretim olimpiyat çalışmaları Okulumuz, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarına düzenli olarak katılmaktadır. Okul takımlarına seçilen öğrencilerimiz, sorumlu öğretmenlerimizin rehberliğinde ve daha önce olimpiyatlarda madalya kazanmış mezunlarımızın gözetiminde, öğrenim yılı boyunca hazırlanmaktadırlar. Öğrencilerimizin uluslararası olimpiyat başarıları, okulumuzun ve ülkemizin gurur kaynağıdır.

9 seminerler çok yönlü eğitim-öğretim Doğada ve Kapalı Alanlarda Radon Gazı Tayini ve Sağlık Açısından Önemi, Prof. Dr. Ali Gökmen (ODTÜ Kimya Bölümü) Ankara Fen Lisesi öğrencileri, AFLİVA Kültür Merkezinde Konferans Salonumuzda düzenlenen seminerler sayesinde, bilim ve teknolojideki son gelişmeleri öğrenmekte ve bakış açılarını zenginleştirebilmektedirler. Seminerler, okulumuzdaki bilim kültürü atmosferinin önemli bir bileşenidir. Hızlandırıcılar, X ışınları ve Lazerler, Prof. Dr. Ercan Alp Topolojik Ameliyat, Doç. Dr. Burak Özbağcı, AFL 1990 mezunu (Koç Üniversitesi Matematik Bölümü) Kriptografik Uygulamaların Matematiksel Esasları ve Çözümleri, Doç. Dr. Ali Doğanaksoy (ODTÜ Matematik Bölümü) Atık Servettir, Prof. Dr. İnci Gökmen (ODTÜ Kimya Bölümü) Kemik ve Elektrik, Prof. Dr. Tarık Yazar (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim dalı) "CERN Deneyi, Simetri Kırılması, 2008 Fizik Nobel Ödülü", Doç. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ Fizik Bölümü) Küresel Isınmaya Karşı Yeşil Nanofotonik, Y. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, AFL 1994 mezunu (Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü + Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü) Türk Yakın Tarihinde Matematik, Prof. Dr. Cem Tezer (ODTÜ Matematik Bölümü) Yeşil Kimya Prof. Dr. Ayhan Demir (ODTÜ Kimya Bölümü) Bor Erk İnger (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı) Sürdürülebilirlik Üzerine bir Söyleşi, Prof. Dr. Sencer Yeralan AFL 1972 mezunu (ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü) "Matematik ve Hayat", Prof. Sinan Sertöz (Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü) Temel Tanecik Fiziği, LHC ve CMS Deneyi, Doç.Dr.Samim Erhan, AFL 1969 mezunu (CERN, University of California)

10 tasarım projeleri çok yönlü eğitim-öğretim Tasarım Kulübü, ilki 2009 yılında düzenlenen, öğrencilerin yaratıcılıklarını bilimle birleştirebildikleri proje sergileri ortaya çıkaran bir kulüp olarak faaliyete başladı. Proje süreci içinde, sorun çözme kültürü edinilmesi, grup içinde çalışma deneyimi kazanılması, uygulamaya yönelik fikirler geliştirme heyecanının yaşanması, teknik beceriler elde edilmesi gibi amaçlara ulaşılmaktadır. Tasarım sürecinin sonunda uygun bulunan projelerin, imkanlar ölçüsünde üretilmesi hedeflenmektedir. ÖSS de AFL ÖSS'de başarı Fen Lisesi'ndeki eğitimin yegane amacı değildir; ancak öğrencilerimizin doğal olarak ulaştığı sonuçlarındandır. Ankara Fen Lisesi, kuruluşundan bu yana, üniversite giriş sınavlarının en başarılı okulu olmuştur. Son yıllarda da bu gelenek aynı şekilde devam etmektedir. Türkiye'nin gerçeklerine bağlı olarak öğrencilerimiz, okul dışı eğitim kurumlarından destek almaktadır. Fakat bu yan destek, özellikle ÖSS sistemine tanışıklık sağlama noktasında yararlı olmakta ve okulumuz tarafından gözlemlenerek dengede tutulmaktadır.

11 sorumlulukla yetişen bireyler sorumlulukla yetişen bireyler yatılılık Yatılı eğitim Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin en önemli ayrıcalıklarındandır, çünkü; sorumluluk almayı, çözüm üretmeyi teşvik eder, insan ilişkilerini kuvvetlendirir, özgür bir ortamda öğrencilerin kendilerini tanımalarını sağlar. Anne ve babalar açısından çocuklarından ayrılma fikri ilk aşamada zor gibi gelse de, zaman geçtikçe gördükleri gelişim ve değişim en çok onları sevindirmektedir. Zaten yatılılık, aileden ayrılık değil öğrencinin kendisi ile buluşmasıdır. Fen Lisesi öğrencileri, güçlü bir birey olmanın farkını, olumlu yönlerini, lise sonrasındaki ilk durakları olan üniversitelerde, olumlu yönde fazlasıyla hissetmektedirler. Ayrıca yatılı kalınan öğrencilik süresi, mezunlarımıza, hayatları boyunca en çok hatırlayacakları anıları ve deneyimleri kazandırmaktadır. okulda bir gün 70 : 0 Kalkış 7:30 Sabah Kahvaltısı 8:15 İlk dersin başlangıcı (Dersler 45 dakika olup sabah 4 ders yapılmaktadır) 11:45 Öğle yemeği 12:30 beşinci dersin başlangıcı (Öğleden sonra 3 ya da 4 ders saati vardır) 15:05/16:00 Derslerin bitişi 18:00 İlk Akşam Etüdü 19:00 Akşam Yemeği 20:00 İkinci Akşam Etüdü 21:45 Etüdlerin bitişi 23:00 Yatma Saati

12 sorumlulukla yetişen bireyler sosyal yaşam Ankara Fen Lisesinde öğrencilerimiz, derslerinin yanısıra değişik alanlarda kulüp faaliyetleri içinde yer alırlar. Kulüp faaliyetlerinde öğretmenlerimiz, gönüllü mezunlar ve öğrenci arkadaşlarımız birlikte çalışırlar. Bilim kulüpleri, fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgisayar ve astronomi kulüpleridir. Bu kulüpler, sene içinde bilimsel toplantılar düzenler, olimpiyat ve proje çalışmalarında öğrencilerimize destek olurlar. Fen Lisesinde spor önemlidir; özellikle atletizm, basketbol, voleybol, masa tenisi ve satranç dallarında yoğun bir faaliyet gösterilmektedir. Sporu, beden ve ruh sağlığını ve ailemiz içersinde kardeşçesine yaşamayı geliştiren bir etken olarak ele alıyoruz. Astronomi Kulübümüzün gerçekleştirdiği Astronomi Etkinliği örnek bir kulüp faaliyetimizdir. Mayıs ayında birçok bilim adamımızın katılımıyla gerçekleşmiştir. Astrofizik alanındaki son gelişmeler, güneş gözlemi, Venüs geçişi, Gökyüzü fotoğrafçılığı ve amatör teleskop yapımı, uzay teknolojileri bu program çerçevesinde öğrencilerimizin ve mezunlarımızın da katkılarıyla gerçekleşmiştir. Daha önceki yıllarda yine Astronomi Kulübümüzün Amatör Teleskop atölyesi, gökyüzü gözlem faaliyetleri, Tasarım Kulübümüzün tasarım yarışması okulumuzdaki örnek kulüp çalışmalarıdır. Tiyatro Kulübümüz okulumuzun en istikrarlı kulüplerinden biridir. Yıl içersinde ortalama iki oyun sahneye konmaktadır. Sene içersinde Ankaradaki tiyatro etkinliklerine toplu olarak katılım sağlanmaktadır. Fotoğrafçılık Kulübümüz, sene içinde fotoğrafçılık kursları ve sergiler düzenlenmektedir Halk Dansları Kulübü Biyoloji Öğretmeni Nurgül Öztürk'ün rehberliğinde öğrencilerimiz bu faaliyetlerini sürdürmektedirler. Profesyonel dans eğitmeni Çağdaş Çelik denetiminde Latin dansları (Salsa,Rumba,Cha-Cha- Cha,Bachata vb.) öğrenimleriyle estetik dans etmeleri yanı sıra vücut kullanımı,duruş,adım ve kol tekniklerini geliştirmektedirler.. Müzik Kulübümüz, Satranç Kulübümüz

13 yarım asırlık seçkin bir aile yarım asırlık seçkin bir aile Ankara Fen Lisesi'ne gelen öğrencilerimiz okulumuza adım attıkları andan itibaren yarım asırlık seçkin bir ailede yerlerini alırlar. Fen Lisesi 1964'te başlamış bir öykü. Bu öykü ülkemizin yarım asırlık bilim ve teknoloji yolculuğunun önemli bir parçası. Okulumuzun 4000den fazla mezunu okulumuzun kendi hayatlarına kazandırdığı özelliklerle yurt içinde ve yurt dışında bilim ve teknolojide ve ayrıca sanat alanında birçok başarılı çalışmaya katkıda bulundular. Binlerce bilimsel projenin içerisinde yer aldılar, başarılı araştırmacı, akademisyen ve sanatçılar oldular.. Mezunlar Derneği ve Vakfı Ankara Fen Lisesi ailesinin iki önemli kuruluşu, Ankara Fen Liseliler Derneği ve Ankara Fen Liseliler Vakfı; tüm sene boyunca düzenledikleri etkinliklerle, geliştirdikleri ve uyguladıkları projelerle okulumuzdaki öğretmen ve öğrencilerin her zaman yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Kütüphane, yemekhane, yurtlar, spor salonu ve son olarak konferans salonunun yenilenmesi ve sosyal tesis projeleri mezunların öncülüğünde geliştirilen önemli fiziksel projelerdir. Bunun yanısıra okuldaki sağlık hizmetleri, düzenli seminerler, olimpiyat çalışmaları ve okuldaki eğitimin çağdaş tutulması için oluşturulan Bilim Danışma Kurulu, mezunların aktif katkılarının örneği olarak verilebilir. Ankara Fen Lisesi'nin tüm mezunları için okulları hep hayatlarının önemli bir parçası olmuştur. İlk mezunundan en son mezununa tüm Ankara Fen Liseliler okullarındaki öğrenci kardeşlerinin yanındadırlar. Bilim, sanat ve spor alanında öğrenci arkadaşlarının en iyi şekilde yetişmesi için ellerinden gelen her çabayı göstermektedirler. burs Üniversite öğrenimine devam etmekte olan AFL mezunlarından ihtiyaç sahiplerine, Ankara Fen Liseliler Vakfı (AFLİVA) tarafından karşılıksız burs verilmektedir.

14 yarım asırlık seçkin bir aile Mayıs Şenliği Mayıs Şenliği her yıl Mayıs ayının son Pazar günü düzenlenen dünyanın dört bir yanından Fen Liselileri, FL ailesini bir araya getiren önemli bir etkinliktir. Yeni mezunların diploma töreni heyecanı yaşadığı bu günde en eskisinden en yenilerine bütün mezunlar için de buluşma günüdür. Öğretmen, öğrenci, mezun ve görevli herkesin kaynaştığı bu günde yarışmalar, sergiler, gösteriler ile Fen Liseli olmanın heyecanı paylaşılır. FL Yelken Kulübü Ankara Fen Lisesi Yelken Klübü Ankara nın ve de Türkiye nin en aktif denizcilik organizasyonlarından biridir. Her yıl düzenli olarak teorik ve uygulamalı denizcilik eğitim faaliyetleri aksatılmadan yürütülmektedir.

15 yarım asırlık seçkin bir aile kısa tarihçe Özellikle 2. Dünya Savaşı ile birlikte başlayan, ülkeler arasındaki teknoloji yarışı, ulusları öncelikle orta öğretim çağından itibaren yeni öğretim programları saptamaya yöneltmiştir. Türkiye'de 1950'li yıllardan itibaren oluşmaya başlayan bu düşünce 5-15 Şubat 1962 tarihinde toplanan 7. Milli Eğitim Şurasında, zamanın Milli Eğitim Bakanı tarafından, açılış konuşmasında ilk defa resmen ifade edilmiştir. Bakan Hilmi İNCESULU bu konuşmasında "Üstün istidatlı öğrencileri kabul edecek parasız yatılı bir ilim lisesi açılmasını uygun bulurum. Bu lise ileriki ilim kadrolarımız için personel hazırlayacaktır." demiştir. Bundan sonra sırasıyla 3 Nisan 1962 gün ve 675 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı emri ile "Fen Lisesi Açılması Konusu İnceleme Komisyonu" kurulmuştur. Bu komisyon 'de Bakanlığa sunduğu raporda; Fen Lisesi kurulmasını gerektiren nedenleri şöyle sıralamıştır. a- Her ülkenin en değerli serveti insan kaynaklarıdır. Bunun en önemli unsuru ise üstün kabiliyetli kişilerdir. b- Çağdaş düzeye gelme çabasındaki Türkiye'nin üstün yetenekli önder kişilere büyük ihtiyacı vardır. c- Türkiye'de en çok ihmal edilen öğrenci grubu üstün kabiliyetli olanlardır. Bu gruba hitap edecek öğretim programı geliştirilememiştir. Bu raporda Fen Lisesi kurulması ile, fen sahasında üstün kabiliyet gösteren çocukların eğitilmesi için özel fırsatlar doğacak, Türkiye'de endüstri ve yüksek öğrenim için araştırmacılar yetiştirilmesi sağlanmış olacaktır, denilmiştir Bu raporun ışığı altında konu Milli Eğitim Bakanlığının değişik kademe ve komisyonlarında tartışılmıştır. Ve sonuçta 1963 yılı başlarında Fen Lisesi fikri 4'lü proje olarak ele alınmıştır. Bu projeye Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID ( Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) katılmışlardır. Hazırlanan programa göre Fen Lisesi projesinin Ankara'daki Üniversiteler ve ABD'nde Florida State Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülmesi öngörülmüştür. Proje 23 Ekim 1963'de fiili olarak başlamıştır. Fen Lisesi kuruluş amaçları da şöyle belirlenmiştir: a- Türkiye'deki fen alanında üstün yetenekleri saptanmış çocukların bu yeteneklerini geliştirmek, zekalarını inkişaf ettirmek, b- Türkiye'de yüksek öğrenim ve endüstri için gerekli olan araştırmacı elemanları yetiştirmeye kaynaklık etmek, c- Ülke düzeyinde gereği duyulan fen eğitiminin geliştirilmesi için laboratuar rolü oynayan fen eğitim,araştırma ve geliştirme merkezi olmak, Böylece; Türkiye'de Fen Lisesi kurulması fikri proje olarak ele alındıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nda "Fen Lisesi Projesi Danışma Kurulu" kurulup 1963 yılında faaliyete başlamıştır. Bu kurul, önce 6 sı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, 4 ü ODTÜ'den olmak üzere 10 üniversite öğretim üyesi seçerek projeye bilimsel yönden katkılarını sağlamıştır. Danışma Kurulu ayrıca Fen Lisesinde Matematik, Kimya, Fizik ve Biyoloji derslerini okutacak 30 öğretmen seçmiş, sonraları da sınavlarla diğer öğretmenler belirlenmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri tetkik ve takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. Öğretmenlerin seçimi ve yetiştirilmesinin yanı sıra Fen Lisesi binalarının ilk üniteleri tamamlanmış, laboratuar malzemeleri ve diğer araç gereçler temin edilmiş, 1964 yılı sonbaharında okul faaliyete geçecek duruma gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Test ve Araştırma Bürosu'nun yaptığı iki dereceli bir sınavla 96 öğrenci seçilmiş ve 1964 Ekim ayında Fen Lisesi eğitim ve öğretim faaliyetine fiilen başlamıştır. Fen Lisesi projesi 1967 yılına kadar Türk bilim adamları ve eğitimcilerinden oluşan "Fen Lisesi Yönetim ve Danışma Kurulu" adında bir komisyon tarafından yürütülmüş, o tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılmıştır. Yukarda özetlendiği gibi, okulumuzun kurumsal kurucuları Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve Ankara Üniversitesidir. Okulumuzun kuruluşunda o yılların ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş'ın, Mimarımız Behruz Çinici'nin, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü Profesörü Rauf Nasuhoğlu'nun, ODTÜ Fizik Bölümü Profesörü Erdal İnönü'nün, Ankara Üniversitesi Kimya Bölümü Profesörü Cemil Şenvar'ın büyük katkıları bulunmaktadır.

16

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI TED ANKARA KOLEJİ - 1 Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek ideallerimize durmadan yorulmadan yürüyecektir.

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

www.eraskoleji.k12.tr

www.eraskoleji.k12.tr www.eraskoleji.k12.tr 1 " Gençler geleceğimizdir. " www.eraskoleji.k12.tr "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."

Detaylı

TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI TED KUZEY KIBRIS KOLEJİ VELİ-ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ...3 TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...4 GENEL TANITIM-FİZİKSEL YAPI...7 ANAOKULU...13 İLKOKUL VE ORTAOKUL...17 DESTEK BİRİMLER...26 2

Detaylı

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu Değerinize Değer Katar 2014 tanıtım kataloğu üniversitesi Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla

Detaylı

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI

ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI ÖZEL FENERBAHÇE EĞİTİM KURUMLARI ÖĞRENCİ-VELİ EL KİTABI 2013-2014 1 İÇİNDEKİLER Fenerbahçe Koleji Marşı Fenerbahçe Eğitim Kurumları OKULLARIMIZ Vizyonumuz Misyonumuz İlkelerimiz Anaokulu İlkokul Ortaokul

Detaylı

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan

engeli Bilgili Cesur Duyarlı İletişim kuran Açık fikirli İlkeli Dünya insanı Düşünen yetiştiriyoruz! Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan Dönüşümlü Düşünen Sorgulayan engeli İletişim kuran Duyarlı Bilgili Açık fikirli İlkeli Cesur Düşünen Dünya insanı yetiştiriyoruz! AREL Anaokulu AREL İlkokulu AREL Ortaokulu AREL Anadolu Lisesi AREL Fen

Detaylı

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Sevgili Öğrenciler, Yüksek öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş müesseselerde en kritik kaynak halini almıştır. Üniversite

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları 2014 Grafik Tasarım: Buket Şençitak Ege Üniversitesi Rektörlüğü Grafik Tasarım Birimi Baskı: Ege Üniversitesi Basımevi Bornova, İzmir Tel: 0232 388 10 22 / 2066 e-mail:

Detaylı

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİMÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL 2008 İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER SAYFA Vizyonu.. 2 Misyonu. 2 Tarihçesi... 2 Mütevelli Heyet. 3 Üniversite Senatosu...

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 2 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 KAZLIÇEŞME Avrupa Koleji

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Düzenleme Tarihi: Ekim 1/100 HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. M. KEMAL ATATÜRK Düzenleme Tarihi: Ekim 2/100 Manas ın Yedi Vasiyeti: Birlik ve Beraberlik Anlayışı İçinde Olmak, Milletler arası Uyum, Dostluk

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için)

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) 1- Feyziye Mektepleri Vakfının tarihçesi nedir? Feyziye Mektepleri Vakfı nasıl kurulmuştur? Işık Okullarının

Detaylı

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez Yönder Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Kalitesi Kabul

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Başlarken İnsana değer vermek Bezmiâlem kültürünün temelini oluşturur. Fakir fukara, garip guraba, ihtiyacı olan her kim varsa yanında olmak, dertlere derman

Detaylı

TED TRABZON KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED TRABZON KOLEJİ VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2014-2015 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ... 1 GİRİŞ... 6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM... 7 OKUL ÖNCESİ (ANASINIFLARIMIZ)... 8 İLKOKUL VE ORTAOKULUMUZ... 15 DESTEK BİRİMLERİMİZ...

Detaylı

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr

Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir. hatemokullari.k12.tr Geleceğin Liderleri Hatem de Yetişir Türkiye nin en hızlı büyüyen eğitim kurumu. 3 Yılda 99 Okul... Türkiye nin yeni eğitim markası Özel Hatem Okulları, geleceğin liderlerini yetiştiren okul kimliğiyle

Detaylı

AKADEMİK FAALİYET RAPORU

AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde... KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. M. KEMAL ATATÜRK Düzenleme Tarihi: Ekim 2013 2/117

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU 2012 HAZIRLAYANLAR Öznur ERMEZ Halkla İlişkiler Uzmanı Betül ÇETİN Memur Mustafa GÜNDOĞDU Memur Serkan YALÇIN Grafiker İÇİNDEKİLER İçindekiler...

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2011-2014

STRATEJİK PLAN 2011-2014 ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ STRATEJİK [Yıl] ES EK T.C. ANKARA VALİLİĞİ LAYIKA AKBİLEK KIZ TEKNİK VE KIZ MESLEK LİSESİ PLAN 2011-2014 OGRT [Şirket adını yazın] [Tarihi seçin] 2011 2014 2011-2014

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı