T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m"

Transkript

1 T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m Birkaç yıl önce İlk adım Yıllık oturma iznimi uzatmak için Emniyet Müdürlüğündeyken oradaki görevliye soruyorum: Türk vatandaşı olmak için ne yapmam gerekiyor?

2 Kanunen değil, yetkili makamın kararıyla Türk vatandaşı olacağım Çok daha sonra Türk vatandaşlığını kazanman yollarını öğreneceğim. Başlıca İKİ yoldan biri kanunen, diğeriyse yetkili makam kararı ile vatandaş olmak. O zaman öğreniyorum ki bir Türk le evlensem kanun yolu ile vatandaş olacağım. Ancak birey olarak başvuracağım için, bakanlar kurulu tarafından, yasanın saydığı koşulların dışında tam bilmediğim, tam bilinemeyen ölçütlere göre Türk vatandaşlığı verilecek ya da verilmeyecek.

3 Türk Vatandaslık Kanunu Kanun Numarasi: 403, Kabul Tarihi :11/2/1964 Yayımlandığı Resmi Gazete: Tarih: 22/2/1964 Sayı: BIRINCI BÖLÜM Türk Vatandasliginin Kazanılması I-Kanun yolu ile kazanma 1.Nesep ile A)Dogum (...) B) Hal degisikligi (...) C) Evlat edinme (...) 2. Dogum yeri ile (...) 3. Evlenme ile Madde 5- Bir Türkle evlenen yabancı kadın Türk vatandaşlığına geçmek istediğini 42 inci maddede gösterilen şekilde bildirdiği (...) II- Yetkili makam kararı ile kazanma 1. Vatandaşlığa alınma çeşitleri ve ikamet A) Genel olarak vatandaşlığa alınma: Madde 6- Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Vatandaşlığına alınabilirler. Vatandaşlığa alınmasını isteyen kişi, a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk Kanununa göre reşit olmalıdır. b) Müracaat tarihinden geriye dogru Türkiye'de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır. c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır ç) İyi ahlak sahibi olmalıdır d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır. e) Yeteri kadar Türkçe konusabilmelidir. f) Türkiye'de kendisinin ve geçimi ile yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleke sahip olmalıdır. (...)

4 2007 yılında bir gün Ad, soyadı, kimlik İstanbul İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü ne gidiyorum. "İlk başvuru" yazılı danışma gişesindeki kadına Türk vatandaşı olma isteğimi açıklıyorum. Gerçi henüz ciddi değilim, öylesine merak edip prova yapıyorum. Yine de en çok bilmek istediğim konulardan birini şimdiden açıyorum: Vatandaş olmak için adımı ve soyadımı değiştirmek zorunda mı olacağım? Ve bunu yapmaya hazır olduğumu da hemen ekliyorum. Görevli kadın biraz çekiniyor, sonunda, zorunlu olmayıp yine de bu halde sürecin daha kolay olacağını söylüyor. Aşırı uysal bir çocuk gibi halimden utanarak binadan çıkıyorum. Daha sonra konuyu araştırıyorum ve görüyorum ki: Türk vatandaşlığını kazanan yabancılara nüfus cüzdanı verilir sayılı kanun, Türk vatandaşları ile Türkiye de bulunan yabancıların nüfus hizmetlerinin düzenlenmesine, yürütülmesine ve geliştirilmesine ilişkin esas ve usûl hükümlerini kapsar. Ve hiçbir maddesinde Türk vatandaşlığını kazanıp da yabancı isme sahip olanların nüfusa kaydedilirken Türkçe isim kullanmak zorunda olduklarına dair bir hüküm yoktur. ibrahimayk, Vatandaşlığa alınmayı kolaylaştıran ne varsa yapmaya hazır olduğumu gören, ayrıca konuyu iyi bilen bir İsviçreli arkadaşım beni uyarıyor. Eğer Türk vatandaşı olduğumda bir Türkçe ad ya da soyadı alırsam, bunu İsviçre nüfus müdürlüğüne de bildirmek zorunda kalacağım. Bunun bir sonucu olarak, İsviçre pasaportuma da o ad yazılacak ve gelecekte başka bir resmi adım olmayacak, çünkü bir insanın ancak bir adı olabiliyor. İsviçre de de resmi durumlarda Türkçe adımı kullanmam gerekecek. Aksi takdirde, her iki kişinin de ben olduğunu ispatlamak zorunda kalacağım, bunu da nasıl becereceğim?

5 Ad değiştirmek üzerine İdari ve hukuki gereksinimlerden öte, bir insanın ad ve soyadı her zaman bir ideoloji aracı olarak kullanılma potansyeline sahiptir. Aralarında Türkiye de olmak üzere, güçlü bir ulusal ideolojiye sahip olan bazı ülkelerde, hakim olan dilin dışındaki bir dilden çocuğa ad verilirse, devlet müdahale ediyor, o adı yasaklayıp hakim olan dilden bir ad dayatıyor. Türkiye de, özellikle Türk alfabesinde olmayan w, q ve x Kürt harflerinden dolayı Kürt ad uygulamarı hem özel hem de hukuk ve siyasi seviyesinde tartışılmaya devam ediyor. Fakat ilginçtir, 1989 daki Bulgaristan Hükümeti nin, Bulgar Türklerine uyguladığı slavlaştırma ad politikasına Türkiye Türkleri, bu iki olayın arasında hiç bağlantı kurmaksızın yoğun bir şekilde protesto ettiler. Ne ad ne de soyadın biolojik ya da psikolojik bir bağlantısı var. Zaten ad, çocuk henüz yeni doğmuşken takılıyor ve kendi karakterinden çok, anne ve babasının düşlediği ve dilediği özelliklerle aile gelenekleriyle ilgli. Bir insanın, kendi adıyla olan bağlantısı, ancak yaşadıkça oluşuyor. Fakat adımız, dil ortamı değiştikçe kendini yeni bir ortamda bulunuyor; dolayısıyla yeni anlamlar yüklenebiliyor ya da tam ters esas bağlamından kopup boşalabiliyor. Böylece, adın ne? diye sorulduğunda, Hanna dediğim zaman Türkiye de birçok insan, ah, Handan mı? diye soruyorlar. Bilmedikleri, henüz duymadıkları bir adı, bildikleri en yakın ada bağlıyorlar, bu da Handan dır. Dolayısıyla vatandaşlık için karar verdiğim Türkçe adım zaten Handan olacak, yani kendi seçmediğim, insanların çok doğal olarak bana taktıkları bir ad. Gülen, güler yüzlü anlamına gelen eski farsi Handan adı, eski musevi kültüründen gelen, ciddi ve çok dindar, Tanrı nın yetenek verdiği kişi anlamına gelen Hanna adına yeni pencereler açabilir mi? Kimlik bunalıma gireceğimden çok, bana yeni fırsatlar tanıyacağına inanyorum bu yeni adımın.

6 20 Mart 2008 Şark Kafe de otururken Çok zaman geçti. Ancak artık ciddi bir şekilde vatandaşlıkla ilgilenmeye başlıyorum. Vatandaş ve Nüfus Müdürlüğüne gidiyorum. Memurların dışında on kadar kişi var. Bana hiç biri yabancı gibi gelmiyor, herkes Türk gibi Türkçe konuşuyor. Bir memurun, gişede bekleyen iki kişiye "Türk soyundan iseniz..." dediğini yakalıyorum geçerken... Daha önce başvurduğum bankoya yanaşıyorum. Kadının ilk sorusu evli olup olmadığım. Hayır deyince, önce Yabancılar Şubesine gidip ikamet hesaplaması çıkarmamı istiyor. Emniyete hemen gidemiyorum. Kapalı Çarşıdan bir arkadaşıma hediye almam gerekiyor. Oradaki Şark Kafe ye oturuyorum, ısrarla bir bardak çay istiyorum. (Sakın bana fincan getirmeyin! Turist miyim ben?) Etrafımdaki turistlere bakıyorum. Beni onlardan farklı kılan ne? Çayımı içiyorum. Garp köşesi diye bir şeyi düşlüyorum. Türk vatandaşı olduğumda evimde böyle bir yer düzenlemeye karar veriyorum.

7 3 Mayıs 2008 Fatih i anlatmak Yabancılar Şubesine girerken, buraya oturma iznimi uzatmak için tekrar tekrar geldiğimde, kuyruklarda ne kadar çok zaman geçirdiğimi hatırlamamak elde değil. Ancak bu defa oturma izninden daha yüce bir amacım var: Türk vatandaşı olacağım. Gerçekten başvurduğum memur, beni bütün kuyruklardan geçirip doğrudan yetkili kişiye yolluyor. Tamam, diyor yetkili, haftaya hazır olacak ikamet hesaplamanız. Vatan caddesinden Fatih meydanına kadar yürüyorum. Orada aylar önce tesadüfen keşfettiğim kabartmalara tekrar bakmak istiyorum. Kabartmalara yaklaşırken oradaki birkaç genç laf atıyor. Hello! Ver yu kem from? Bu ne gösteriyor, biliyor musunuz, diye soruyorum, kabartmayı göstererek. Türkçe konuşmama şaşırıyorlar. Biraz gülüyorlar, biraz da utanıyorlar bana yaptıkları turist muamelesinden dolayı. İkisi kalkıyor yanıma geliyor. Bakıyorlar kabartmaya. Abla, diyorlar, biz okula gidemedik. Kürtmüşler, genç ve umutsuz, metropolda iş bulmanın peşinde, nafile. Benden daha yabancılar, kesin. Kabartmadaki gemileri gösteriyorum, yanı başındaki Fatih'i, bir taraftaki Boğaz'ı, öbür taraftaki toprak ve üzerinde çekilen gemileri. Neden karadan gemiler geçiriliyor? Bakıyorlar, dinliyorlar şaşkın şaşkın. Birden tuhaf hissediyorum kendimi. Türkiye tarihini Türk vatandaşlarına öğretmek bana mı kaldı? Tamam, diyorum Kürt gençlerine, gitmem gerekiyor artık. Hızla uzaklaşıyorum. Nerelisin abla? diye sesleniyorlar arkamdan.

8 9 Haziran 2008 İkamet Hesaplaması Haftalar sonra tekrar emniyete gittiğimde görüyorum ki evrakım hâlâ hazır değil. Arşive gönderiyorlar beni; bir yığın kâğıdın arasından çıkarıyorlar dilekçemi. Memurlardan biri ekrana geçiyor, el yazısıyla dilekçemin arka sayfasına, hangi tarihlerde oturma iznimi uzattığımı listeliyor. Bana: Hiç sorun yok, kesintisiz on yılınız var, diyor.

9 Hangi ülkelerde kolay vatandaş olunur? O arada Alman bir araştırmacıyla vatandaşlığın hukuki yanlarını konuşuyorum. Siz, diyor gülerek, Türk vatandaşı olmak istiyorsunuz, ilginçtir. Çünkü kendi memleketinizde vatanlaşlık kolay kolay verilmiyor yabancılara. Hatta orada doğanlar bile çoğu kez alamıyorlar. (Şunu mu demek istiyor beyefendi, herkesin de sandığı gibi, Siz burada çok kolay alacaksınız vatandaşlığı! ) İsviçre ve Almanya'nın vatandaşlık kurallarını araştırıyorum internette. Almanların, vatandaşlık adaylarını soktuğu sınav çok zor olsa gerek. Testin kendisini de yapmak mümkün; hemen tıklıyorum. Alman vatandaşı olan, testi meraktan yapmak isteyenlere esprili bir uyarı: Teste girmeden önce iyi düşünün, vatandaşlıktan çıkartılabilirsiniz! Cesurca giriyorum; otuz sorunun 28'i doğru biliyorum, demek ki o açıdan Alman olabilirdim. Ya Türk? Türkler bu tür bir teste sokacaklar mı beni? Osmanlı padişahlarının sıralamamı, doğum ve ölüm yer ve tarihleri ile birlikte bütün özelliklerini anlatmamı isteyebilirler mi? Bir de Milli Marşı var. Ezbere söylememi isteyeceklerdir, kesin. Milli Marşı nı internetten bir an önce indirmeye karar veriyorum. Asıl başka bir konu daha rahatsız edici: Batıda bu tür kural ve uygulamalar açık ve şeffaf bir şekilde tartışılırken, burada kime sorarsam başka bir yanıt veriyor; kesin doğrusunu kimse bilmiyor. Saydamlık mı eksik yoksa? Gerçi İsviçre'nin vatandaşlık yasa ve uygulamaları yıllardır yoğun bir şekilde tartışılıyor. Sol gruplar, mecliste ve meclis dışında daha adil bir süreç için çaba gösteriyorlar. Şu anda önemli bir ilerleme yaşanıyor: Eğer bir yabancının vatandaşlık için yaptığı başvurusu reddedilirse, yetkili makamın bunu kanunen gerekçelendirmesi gerekiyor. Başka bir konu hâlâ sorunlu: Ancak 12 yıl oturduktan sonra İsviçre vatandaşı olunabilir. Avusturya'da bu süre 10 yıl, Norveç 7 yıl, Hollanda, Finlanda, İsveç, Belçika, İngiltere ve Türkiye'deyse 5 yıl.

10 2 Temmuz 2008 Charlotte yi neden unuttum? Sabah tekrar yola çıkıyorum Sultanahmet'e doğru, cebimde uzun uğraşlarla aldığım oniki yıllık ikamet hesaplaması. Fakat sıra bana geldiğinde, memur kadın oturma izin belgem ile pasaportumu karşılaştırınca, pasaportumdaki ilk adımın Hanna Charlotte, onbir yıldır kullandığım oturma iznimdeyse yalnızca Hanna yazdığını saptıyor. Emniyete gideceksiniz diyor, oturma izninizdeki eksikliğini düzeltme yönünde bir dilekçe vereceksiniz. Neden yıllardır oturma iznimi hazırlayan memur pasaportuma bakıp oradaki adlarımı düzgün bir şekilde kopyalamadı? Neden ben kontrol etmedim? Hemen Emniyet e gitmeye karar veriyorum. Emniyet teki danışma polis memuru pek düzgün birisi. Düzgün bir şekilde sabah en geç sekizde orada olmam gerektiğıni, o saatte numara verildiğini, verilecek numarayla sıramın öğleden önce geleceğini, istediğim değişikliğin de büyük bir olasılıkla aynı günde yapılabileceğini kibarca açıklıyor. Teşekkür ederim. Ağırlık mı çöktü? Bu işe kendim karar verdim, kimsenin teşvik ettiği yok.

11 4 Temmuz 2008 Sıraya girmek isteyen sabahın köründe kalkar Beş buçukta kalkıyorum, ilk vapurla karşıya geçip yedi buçukta Emniyet Müdürlüğündeyim. Benden önce bekleyen onbeş, yirmi kişi var. Polis memuru saat sekiz buçukta adlarımızı okumaya başlayıp bizi öbür binaya gönderiyor. Bizi mi diyorum? Bir grup muyuz, bir cemaat mı? Ben dilekçe gişesine gidip oradaki çocuğa dilekçe yazdırıyorum üç liraya. İki formla birlikte dokuz lira eder. Bana dördüncü masada on numara çıktı. Sıra altı numaraya gelene kadar kahvaltı edip dönüyorum. Yanımdaki iki üç kişi ile sohbet ediyorum. Biri kuzey Iraklı olan eşi için burada, eşi arka planda duruyor. Kendisi gülüyor, ben Türk vatandaşıyım. Ne mutlu size, diyorum. Teşekkür ederim, diyor, memnun olması belli. Gıpta ediyorum. Dediğimi laf olsun demedim. Samimiyim. Yarım saat sonra düzeltilmiş İkamet Tezkeremle binadan çıkıyorum. Saat on. Neredeyse çoşuyorum. Hadi, Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne, şimdi! Çapa'ya yürüyerek çıkıp tramvaya biniyorum.

12 4 Temmuz 2008 Hepimiz onlara mahkumuz Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü nde ilk kez başvuranlar bankosunun önünde dağınık bir kuyruk. Memurun bir yere gittiği söyleniyor; ayakta bekleniyor. Birden ortalık karışıyor. Benden önce girmiş, epeydir orada bekleyen otuz beş yaşlarında bakımlı güzel bir kadın sesini yükseltiyor. Çok öfkeli, sinir krizi geçirmek üzere. Ben doktorum, doktorum! Yüksek tahsilli, başarılı, meslek sahibi olduğunu, ne varsa söylüyor. Türkçesi çok iyi. Karşıdaki kadın, bu dairenin yardımcı müdürü, sesini bağıran doktor kadının sesine uyduruyor ve bağıra bağıra cevap veriyor. Doktor kadınsa çığlık atıyor. Dosyası kayıpmış, uzun ayların hatta yılların emeği boşa gitmiş. Hemen o vatandaş adayıyla özdeşleşiyorum. Onun yerinde olsam acaba ben de kontrolümünü kaybeder miydim? Daha sonra kadın önümden geçtiğinde kendisine Geçmiş olsun, diyorum. Duruyor, bana bakıyor. Gözleri tabak gibi, içinde gözyaşı parlıyor. Bir şeyi bilmemiz gerekiyor, diyor, hepimiz, ama hepimiz onlara mahkumuz.

13 12 Ağustos 2008 Sistem arızalı olunca Sabah erkenden kendi seçtiğim uygun fiyata muayene yapılan hastaneye gidiyorum. Kuyruklar da hastanenin popülerliği kadar uzun tabii. Fakat giriş ofisindeki kadın beni vezneye gönderdiğinde, kredi kartı okuma cihazı düzgün çalışmıyor ve cebimde yeterince nakit para yok. İlk kez gücümün, bütün bu aksilikleri atlatmak için yeterli olmayabileceğini düşünüyorum.

14 9 Ekim 2008 Muayeneler Hastanenin kalabalığın içinde nihayet bulabildiğim bir eleman, en kolay, psikiyatri ile başlamak olduğunu söylüyor, bunu da yapıyorum. Daha sonra anlıyorum: Orada kalabalık yok, kuyruk yok, oraya talep yok demektir. Psikiyatrist kadın beni görür görmez listeye mühür basıp imza atıyor, sonra birkaç dakika benimle sohbet ediyor. Ne güzel konuşuyorsunuz! diye övüyor beni. Çıkarken bakıyorum kağıda: Psikopatoloji saptanmadı. Nöroloji uzmanı ise, iki elimi uzatmamı istyor, bir saniye gözetliyor, mühür basıyor. Genel Cerrahi uzmanı, önceki iki doktor gibi da kadın, hiç ameliyat olup olmadığımı soruyor, mühür basıyor. Ortopedi uzmanıysa, iyi misiniz? diyor, evet, diyorum, o mühür basıyor. Muayene saati bitince, eve gidip ertesi gün tekrar geliyorum.

15 10 Ekim 2008 Muayenelere devam Bu defa sıra KBB'de. Kısa olsa da, beni muayene eden ilk doktor. Kulklarıma, burnuma ve boğazıma bakıyor. Şaşırdığıma şaşırıyor. Nasıl imza atabilirim muayene yapmazsam? Göz doktoru da ciddi bir tip. Önüme bir sayfa koyuyor, bir sürü yeşil yuvarlak içinde pembe yuvarlaktan oluşan bir rakam duruyor. Rakamı okuyorum, doktor bey Renkli görme normal yazıyor. Bunu yaparken bana diyor ki, vatandaşlıgı herkese kolay veriyorlar! Üroloji uzmanı, böbreklerimde bir şey olup olmadığını soruyor, mührü basıyor. Kadın uzmanı, şikayetiniz var mı? diye soruyor, mühür basıyor. Röntgen uzmanı, o da kadın, bu tür raporlar için çekilen filmlere çok ayrıntılı bakmadıklarını anlatıyor bana. İşinizi kolaylaştırmak için.

16 13 Ekim 2008 Sağlıklıymışım İki muayenem eksik: Dahilye ve cildiye. İki kadın doktor, ikisi de oldukça yardımcı, hemen mührü basıyor. Cilt uzmanı, tırnaklarıma bakarken; neden vatandaş olmak istiyorsunuz? ve hemen sonra: Çok kolay alacaksınız, diyor. Birkaç gün sonra resmi rapor sonuçlarını alabilirim. Türk vatandaşı olmamın önünden bir engel daha kalktı. Yani böyle düşünüyorum safça. Bir İsviçreli arkadaşıma anlatırken, çok kızıyor. Sağlık kontrolünün, ayrımcı bir uygulama olduğunu, İsviçre'de de bu yüzden yapılmadığını söylüyor. Bir devlet, hasta olan bir kişiye, o ülkede uzun yıllar yaşadıktan sonra, sırf hasta olduğu gerekçesi ile vatandaşlığı vermeyebilir mi? İnsan haklarına aykırı, diyor. Ancak kanunen sağlık kontrolünün amacı, salgın tehlikesi içeren hastalıkların olup olmadığının tespit edilmesi olsa gerek. Yasanın ifadesiyle vatandaş adayında, Genel saglık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır. Psikiyatri, ortopedi, göz hastalıkları, genel cerrahi ve daha nice uzmanlık alanlarındaki rapor alma zorunluğu ilginçtir.

17 28 Ekim 2008 Çalışma hakkınız yok ama çalışmanızı istiyoruz Bir adım daha atmaya hazırlanıyorum, bu da geçim belgesi; bugüne kadar tekrar tekrar ertelediğim iş. Bir sabah Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne giriyorum. Dosya yığınlarının arkasında yardımcı müdür hanım başka bir kadın memurla sohbet ediyor. Vatandaşlık için başvuran bir kadın kendisine Türkçe ad olarak Limon seçmiş. Fakat anladığım kadarıyla bu adı memurlar çok ilginç bulmamışlar. Nihayet yardımcı müdür hanım bana bakıyor. Buyrun? Kolay koşulların hepsini yerine getirdiğimi, şimdi Türkiye de geçimimi sağlayabildiğimi kanıtlamam gerektiğini anlatıyorum. Yardımcı müdür hanım bana devletin, çalışan vatandaş istediğini, bunun çözümünün de sigorta olduğunu anlatıyor. En iyisi, SSK lı olmanız. Hemen çalışma hakkım olmadığını anlatıyorum. On iki yıldır taşıdığım yabancılar tezkeresinde Bu ikamet tezkeresi çalışma hakkı vermez diye damgalı bir yazı bulunuyor. Yardımcı müdür, elini salıyor, ohhoo! diyor, herkes çalışıyor.

18 2 Mart 2009 Ben de artık SSK lıyım Birkaç yıldır serbest çalışan olarak çeviri ve redaksiyon işleri yaptığım yayınevi bir yıllık bir iş sözleşmesi imzalıyor benimle. Kurumda çalışan hem çok yardımsever hem de oldukça uzman olan muhasebeci genç kadına, bunun yasal olup olmadığını soruyorum. İş sözleşmesi yasalmış. Çünkü, İkamet tezkeremde bu tezkere çalışma hakkı vermez yazsa da, çalışma hakkı elde etmek için tezkereden başka resmi yollar da var. İsviçre ile Türkiye arasında, sosyal sigorta konusunda bir anlaşma mevcut; buna göre sorunsuz çalışabilirim. İlgili web sayfasında, yabancı kimlik numaram girildiğinde gerekli veriler çıkıyor. SSK nın da bir itirazı yok: Daha sonra gittiğim müdürlükte, kayıtlı olduğumu, hesabımın açıldığını, doktora, hastaneye gidebileceğimi öğreniyorum. Dönerken muhasebeci kadına bir demet karanfil alıyorum. Önemli bir iş becerdi: Belirli süreli olsa da ilk kez, bu ülkede resmi olarak çalışanların arasına girmiş bulunuyorum.

19 2 Nisan 2009 Türkçe konuşmayı biliyormuşum Artık sıra dilde. Cağaloğlu ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Türkçe konuşma belgesi verecekler bana. Ofisteki iki kadın öğle tatiline çıkmak üzere. İsteseler beni bir buçuk saat bekletebilirler. Ancak sevimliler, hemen belgeyi hazırlıyorlar. Sınava mı sokacaksınız beni, dil sınavına? diyorum. Gerek yok, diyorlar, biliyorsunuz, bizi anlıyorsunuz, cevap vermeyi biliyorsunuz, konuşmayı biliyorsunuz. Sonra, müdürün imzasını almaya gönderiyorlar. Eğer, diyor müdür bey, belgeyi incelerken, eğer Türkiye Cumhuriyeti ne zarar vermezseniz ya da bugüne kadar vermiş değilseniz, neden vatandaşlığa almayacaklar sizi?

20 3 Nisan 2009 Türk soyundan olmak ya da olmamak Elimdeki uzun listede, artık eksik olan az sayıda evrakın arasında Nüfus kayıt belgesi de yer alıyor. Hakkında bilgi almam gerekiyor. Vatandaşlık Müdürlüğü kalabalık. Her zamanki gibi, buradakilerin yarısından çok fazlasının Türk kökenli insanlar olduğu izlenimi ediniyorum. Yanımda genç bir kadın bekliyor. Ahıska Türkü imiş. Birkaç hafta içerisinde kendi dilinde olmayan ya da kullanılmayan sözcükleri öğrenmiş. Ahıska Türkçesi daha eski, Osmanlı döneminden kalmış olan sözcükler içeriyormuş. Türk vatandaşı olması bir formaliteye benziyor; zaten Türk. Türk vatandaşlığına alınmaması imkansız görünüyor. Daha sonra, Türk soyundan olanlara uygulanan iki yıllık kısa ikamet etme koşulunun ayrımcılık olduğunu, dolayısıyla değişeceğini öğreniyorum: 1 Mart 2000 de yürürlüğe giren Avrupa vatandaşlık sözleşmesine paralel olarak 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Yasası nın değişmesi gerekiyor. Vatandaşlığa kabuldeki bekleme süresinde cinsiyet, din, ırk, renk ya da ulusal veya etnik köken açısından ayrımcılık oluşturan farklılıkların kaldırılacaktır. Vatandaşlığa alınmada, Türkiye de ikamet etme süresi 5 yıl olarak belirlenirken, mevcut uygulamadaki Türk soylular için 2 yıl ikamet etme şartının 2010 a kadar devam etmesi öngörülüyor. Bu tarihten sonra, bütün yabancılar için ikamet sürelerinin eşit hale getirilmesi amaçlanıyor. almanyahaber, 1 Ocak 2008 Vatandaşlık Müdürlüğündeki kalabalığı birden anlıyorum: Türk soyundan olanlar, son fırsatı yakalamak, 2010 dan önce çabuk vatandaş olmak istiyorlar.

21 18 Nisan 2009 Kan bağı, toprak bağı Bir an düşlediğim devletin vatandaşlık haklarını hayal ediyorum. O ülkede vatandaşlık, kesinlikle ne din ne etnik aidiyet ne de akrabalık derecesine bağlı olarak düşünülecek. Küreselleşme çağında, dünya üzerinde büyük göç hareketlerinin gerçekleştiği bir dönemde, çok kültürlü ve laik, başka bir deyimle her inanca, özel hayattan kamuoyuna yayılmaması koşuluyla özgürlük tanıyan bir devlet olacak. Ve kan bağından çok, toprak bağı geçerli olacak: O ülke sınırları içinde doğan ya da belirli bir süre yaşayan, o ülkenin anayasasını, yasalarını, dilini ya da dillerini kabullenen ve bilen, toplumun işleme mekanizmalarını benimseyen, oturma hakkı, toplumsal süreçlere aktif olarak katılma hakkı ve oy verme hakkı kazanabilecek.

22 4 Nisan 2009 Memleketten evrak edinmek İsviçre de kayıtlı olduğum kasabanın nüfus müdürlüğüne telefon açıyorum. Hemen gönderiyoruz medeni durum belgenizi, diyor memur hanım, apostilli olarak. Birkaç gün içinde geliyor belge. İnternetten ücretini ödüyorum: Belge 25 İsviçre Frangı, apostil 33 Frank, toplam yaklaşık 90 TL. Merakla apostile bakıyorum. İmzası bulunan memurun kimliğini doğrulayan, üst makamın verdiği bir belge.

23 20 Nisan Tasdik etmek ya da mühürlerin dansı Sabah erkenden noterlikteyim. Medeni durum belgesinin ve pasaportumun önceden yaptırdığım yeminli çevirisi, ayrıca TC yabancı kimlik tezkeresinin fotokopisinin tasdiki için kuyruga giriyorum. Yazi işleri müdürü ile sekreter arasında ilginç bir işbirliği var. İki kadının çalışma masaları birbirlerine bitişik. Yazı işleri müdürü, üzerine tasdik metni yazdığı evrakı, iki masa arasındaki bir kutuya bırakıyor, sekreter hemen oradan alıyor, önüne koyuyor ve mühür işine başlıyor. Kaç mühür olduğunu saymadım, ama altı yedi tane olmalıydı. Bir elle mührü alıp öbür elle evrak yığınlardaki sayfaları çevirip mühürleri doğru yere basıyor sekreter kadın. Çok süratlı bir şekilde bazen sayfanın önü, bazen sayfanın arkasına, sayfanın üst ya da alt kısmına basıyor mühürü düzgün bir şekilde. Tatam, tatam. Tekrar tekrar aynı hareketi çeşitli mühürlerle uyguluyor yüksek tempoyla, tatam, hem kesin hem de esnek ve edalı bir ritim tutuyor, tatam tatam. Mühürler, genç kadının elinde dans ediyor, kağıda dokunup tekrar havaya kaldırılıyor, bırakılıp yeniden tutuluyor son sayfa gelene kadar. Bazıları yuvarlak, bazıları ufak ve dörtgen, bazılarıysa oldukça büyük numaralar taşıyan mühürlerin oyununa hayranlıkla bakıyorum. Öğleye doğru işim bitiyor. Ücreti, toplam TL. Noterliğin verdiği tasdiknamenin apostili için Kaymakamlığa çıkıyorum. Nasıl noter, tercümanın resmiyetini onaylarsa, devletin bir makamı olan kaymakam, noterinkini onaylayacak. Genç bir görevli, bu prosedürün nedeninin Türkiye nin, İsviçre gibi 1961 Lahey Sözleşmesine üye olduğunu, bu yüzden uluslararası bütün hukuki işlerin her ülkede aynı şekilde denetlendiğini pek sevimli ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatıyor bana. Bütün memurları, göreviyle bu kadar barışık, müşteriye karşı bu kadar hizmetkâr ve şeffaf davranan bir devlet düşlüyorum.

24 21 Nisan 2009 Tekrar: Nafile Ertesi gün bütün evrakımı gözden geçirip Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğünün verdiği liste ile karşılaştırıyorum. Hazır! Vapurla karşıya geçiyorum. Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğünde, numara veren cihazın Dilekçe yazılı düğmesi kapalı. Evet, diyor oradan geçen bir memur, geç kaldınız. Daha kapanmaya bir saat var, şaşırıyorum. Burada bekleyen insanlar çok fazla, diyor, herkese numara vermek yanlış oluyor. Kolay kolay pes etmem. Buraya kadar gelmişken, diye düşünüyorum, en azından evrakımı göstereyim, ve Danışma düğmesine basıp numara alıyorum. Sıra bana gelince kağıt yığınımı memurun önüne koyuyorum. Beş saniyede hepsini karıştırıp bir sürü eksik belge tespit ediyor. Beyefendi yorulmuş olmalı, beceriksiz, hep aynı hataları yapan insanların karşısında. Bunların hepsi vatandaş mı olacak? Bana çok önce verilen evrak listesini havaya kaldırıyor ve kalemle bazı numaraları tıklıyor. Doğum belgeniz nerede? Sesi şimdilik sitem dolu. Yüzüme bakmıyor. Medeni durum belgem var, apostilli, noter tasdikli, orada doğumum yazıyor, diyorum. O başka! O, şimdiki halinizi gösteren bir belge. Bize doğum belgeniz lazım! Nasıl şimdiki halimi gösteren bir belge varken doğmamış olabilirim? Ama tabii bunu yüksek sesle söylemiyorum. Bir de medeni durum belgemin orijinalinde, noterin mühürü eksik. Peki, diyorum, alacağız. Ayrıca işyerinizden antetli, imzalı, ne zamandan beri ve kaç paraya çalıştığınızı gösteren bir kağıt getireceksiniz, diyor memur. İş sözleşmemi yığından alıp adama gösteriyorum. Hayır!, diyor. Antetli ve imzalı, ayrı bir belge. Bütün bu eksiklerime kızarak listeyi kaldırıyor önüme. Bunu okuyamaz mısınız siz? diyor. O anda çok canım sıkılıyor. Okur yazar olmayan muamelesiyle karşı karşıyayım. Beyaz bir Arupalı, eğitim görmüş, düzgün bir ülkenin vatandaşı olarak bu tür aşağılayıcı davranışlara alışık değilim; saygılı karşılanmayı, sivil bir hak gibi görüyorum. Ancak dünya nüfusunun büyük çoğunluğu her gün, her an bu tür muameleyle karşılaşıyor. Gündelik hayatı bu tür senli hitaplar dolu talimat hatta emirlerle geçiyor. Yukardakilere mahkum; bir tür iktidara teslim oluyor devamlı. Onlardan farklı değilim, haberim olsun. Her an böyle bir duruma düşebilirim. İşte vatandaş olmak istediğim ülkenin herhangi bir memuru bunu iki cümleyle başardı.

25 22 Nisan 2009 Yorulmak Zürih kenti nüfus dairesine internetten araştırıp telefon ediyorum. Kibar hatta sevimli genç bir kadın cevap veriyor. Kaydımı göndereceğini söylüyor. Son anda, apostile gerek olup olmadığını soruyorum. Bunu siz bilmelisiniz, diye cevap veriyor genç memur. Ama ben de bunu, itiraf ediyorum, bilmiyorum. Tekrar Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne gitmem gerektiğini anlıyorum. Teşekkür edip belgemi bekletmesini rica ediyorum. Tabii efendim. Beş gün boş geçiyor, bir türlü karar veremiyorum tekrar Sultanahmet e gitmeye.

26 27 Nisan 2009 Yabancıya benzemek Sultanahmet, tekrar. Bazen, bu ülkeye gelmeden önce Türkiye de yabancı olduğumun hemen anlaşılacağını bilseydim yine de gelir miydim diye soruyorum kendime. Boyumdan, tenimden, yüz hatlarımdan, saç ve göz regimden. Keşke Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü Ümraniye de olsa hatta Yenibosna da ki oraya giderken küme küme turist sürüleri arasından geçmeye mecbur kalmayayım! Varoş mahallesi vatandaşlarının meraklı bakış hatta sorularını, arsız turist tüccarların davranışına kesinlikle tercih ediyorum. Bugün Divan yolunda bir gümüş dükkanının vitrini çekiyor dikkatimi ve düşünmeden bir an duruyorum yüzüklere bakmak için. Hemen kapıdan jigoloya benzeyen bir orta yaşlı erkek fırlıyor, üzerime bir sürü İngilizce laf püskürtüyor. Maalesef bu defa da dayanamıyorum. Turist değilim, müsaade ederseniz yüzüklere bakıyorum, diyorum. Çok sinirlisiniz, diyor Beyefendi haklı olarak, üstelikte turiste benziyorsunuz. Önyargılısınız! diyorum. Turiste benziyorsunuz, aynen! tekrarlıyor. Ve birkaç kez böyle gidip geliyor sevimsiz dialog. En son Terbiyesiz! diye seslenip uzaklaşıyorum. Bu kimlik sorunlarıyla ne kadar çok boğuşuyorum. Gittikçe bu topraklara ait olduğumu hissettiğim halde bu topluma hiç ama hiç bir şekilde dahil edilemediğim bir gerçek.

27 27 Nisan 2009 Talimatlar Ankara dan gelecekmiş Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü yine kalabalık. Her zamanki gibi müdire Hanım yerinde oturuyor. Karşısındaki bir gence ısrarlı bir şekilde bir belgeden şunu okuyor: Bekar gibi tespit edilmiştir, bu ne? Ya bekarsınız ya değilsiniz. Ne demek gibi? Genç, şaşkın şaşkın bakıyor. Ama, diye başlıyor. Anlamadınız, diye tekrarlıyor müdire hanım, Bekar olarak tespit edilmiştir olmalıdır. Belgeyi gence uzatıp bitiriyor kısa ama etkileyici dil dersini. Bekar gibi genç vatandaş adayı odadan çıkarken yüzü bir hayli sıkıntılı. Beklediğim danışma gişesinde aynı keyifsiz memur oturuyor eyvah! Sıra bana gelince, iki yaşlı beyefendi yandan sırayı geçip memuru meşgul etmeye başlıyorlar. Ancak bugün memurun keyifi yerinde. Soruma dikkatle cevap veriyor. Yurtdışından gelen her belgenin apostilini istiyoruz, diyor, doğum belgenizinkini de tabii. Boşanma kararının gerekli olup olmadığı soruma ise, cevap veremiyor. Dosyayı Ankara ya gönderiyoruz, eksik ne varsa bizden istiyorlar, diyor ve aniden önümde, bütün ülkeye yayılmış, merkezi görünmeyen ve anlaşılması imkansız çok karmaşık bir sistemin içinde oturan minicik bir figürana dönüşüyor.

28 11 Mayıs 2009 Tekrar tercüme, takrar tasdik, tekrar apostil ve bol ücret Pazarlık yapmaya kesin karar verip daha önce gittiğim tercüme bürosuna gidiyorum. İki kapalı kızın türbanları bugün son derece frapan renkli. Biraz asık suratlı yakışıklı tercümana nedense alışmaya başladım; o da bana doğum belgenin çevirisi için cömert bir teklif getiriyor: 100 TL yerine sadece 50 TL alacak, kendini bu müthiş indirimden dolayı bol bol överek. Noter tasdiği ise sürprizsiz gerçekleşiyor. Ücretse 50 TL. Kaymakamlıkta, yine geçen seferki gençle karşılaşıyorum. Bu defa apostille uğraşırken çok konuşkan değil. Yanında bir tabak dolu Antep fıstığı duruyor. Kaymakamlık, yarı modernleşmiş haliyle, yine de eski zamanları andırıyor. Biraz kendi haline bırakılmış gibi hem mobilyası hem de kayıt yöntemleri. Sanki devlete ait bazı diğer makam, daire, okul ya da üniversite gibi çağa tam uyum sağlamak için çok hevesli değil, eski esmerleşmiş kağıt ve karton dosyaları, koskocaman ciltler, hatta bazen yetmişli yıllardan kalma daktilolarla, tarz belirsizliğin ta kendisi. Ne zaman bu tür yerlere gidersem hep aynı izlenim oluşuyor. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada, hiç ses çıkarmadan sessiz sakin bir direniş, modern ortamda unutulmuş hafiften köhne adacıklar gibi duruyor ve gittikçe azalıyorlar.

29 15 Mayıs 2009 Hazır olduğumu mu zannettim? İlk vapurla karşıya gidiyorum Vatandaşlık Müdürlüğüne. Akşam hazırlanmıştım: Evrakın asılları ile fotokopilerini düzgün bir şekilde düzenledim, kontrol ettim, tekrar gözden geçirdim. Yeter artık, hazırım. Ancak minicik bir böcek gibi, aklımın bir köşesinde bir kuşku serserilik ediyor. Sekizde oradayım. Henüz çok kalabalık değil. Sekiz buçukta bekleyenler içeri alınıyor ve numara çekebiliyorlar. Bana 414 numara düşüyor. Bugün ilk kez, sırada bekleyen genç bir Bulgar Türk kadından komisyona çıkmadan önce elimize Milli Marşın ilk iki kıtasının metninin verileceğini duyuyorum. Yanımda endamlı, güzel, Tatar Türküne benzeyen genç kadın yakınıyor. Özellikle ikinci kıtada o kadar çok bilmediği sözcük varmış ki! Onikiye beş kala sıram geliyor. Bankoya yanaşıyorum; genç ve sevimli memur dosyalarımı karıştırıp çok kısa zamanda yeni bir pürüz buluyor. Annemin adı, medeni hal belgem ve yabancı tezkeremde farklı farklı. Onikiyi onbeş geçe çıkıyorum. Ağlamak istiyorum. Ancak bu girdaba tamamen kendi kabahatımdan dolayı girdim.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI(II) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI(II) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI(II) OTURUM BAŞKANI : Hüseyin Perviz PUR KONUŞMACILAR : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Resul KURT (Sosyal Güvenlik

Detaylı

05 Mart 2011 DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI/İSTANBUL DÜNYA ENGELLİER BİRLİĞİ TASLAK TÜZÜK VE YÖNETMELİĞİ

05 Mart 2011 DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI/İSTANBUL DÜNYA ENGELLİER BİRLİĞİ TASLAK TÜZÜK VE YÖNETMELİĞİ 05 Mart 2011 DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI/İSTANBUL DÜNYA ENGELLİER BİRLİĞİ TASLAK TÜZÜK VE YÖNETMELİĞİ Amaç Vizyon Tüzük ve Yönetmelik Arasındaki İlişki Hedef Kapsam Normlar/Kriterler İçerik Katılım

Detaylı

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK

DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK DİPLOMATLIK MESLEĞİ VE TERCÜMANLIK 29.03.2011 tarihinde Vehbi Esgel Etensel in gerçekleştirdiği Diplomatlık Mesleği ve Tercümanlık konulu konferans metnidir. Konuşmacı: Vehbi Esgel Etensel (Dışişleri Bakanlığı

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM

28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM 28. İNCİ ÇÖZÜM ARAMA KONFERANSI YURT DIŞINDA TÜRK İŞÇİSİ İSTİHDAMINDA SORUNLAR YURT DIŞI İSTİHDAMDA İŞKUR UYGULAMALARI 04 NİSAN 2008 BİRİNCİ OTURUM OTURUM BAŞKANI: Namık ATA SUNUŞ Değerli konuklar hepiniz

Detaylı

03.09.2012 Tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in CNN TÜRK Televizyonunda Katıldığı Programın Deşifresi

03.09.2012 Tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in CNN TÜRK Televizyonunda Katıldığı Programın Deşifresi 03.09.2012 Tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in CNN TÜRK Televizyonunda Katıldığı Programın Deşifresi TAHA AKYOL- Değerli izleyenler, Eğrisi Doğrusu Özel programına hoş geldiniz. Özel program diyorum,

Detaylı

izmir Genelevine girdik! MEHMETÇIK VECİNSELLİK kutsal anılar; küfürler... ANNELİĞİN KAÇ YÜZÜ VAR? ununu oşverin seksi kadın ajandasını nereye koyacak?

izmir Genelevine girdik! MEHMETÇIK VECİNSELLİK kutsal anılar; küfürler... ANNELİĞİN KAÇ YÜZÜ VAR? ununu oşverin seksi kadın ajandasını nereye koyacak? ununu oşverin ANNELİĞİN KAÇ YÜZÜ VAR? MEHMETÇIK VECİNSELLİK 111»r kutsal anılar; küfürler... seksi kadın ajandasını nereye koyacak? izmir Genelevine girdik! Merhaba İkinci sayımızı hazırlarken devlet katında

Detaylı

DIŞARIDAKİLER * * * * *

DIŞARIDAKİLER * * * * * İçindekiler GİRİŞ...2 TELEFON SESİ İLE UYANMAK...4 GÖK GÜRÜLTÜSÜYLE UYANMAK... 7 10 YIL ÖNCE... 8 RASTLANTI...11 İŞÇİLER - GÜÇLÜLER...16 DERNEKÇİLİK... 19 MÜLTECİLER...22 YURTDIŞINDAKİLER... 25 GÖZLER

Detaylı

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14.

köprü Tarih bir yerde ayıbınla, eksikliğinle yüzleşme sanatıdır. Okulumuzun efsanelerini öğrenmek için sayfa 14. köprü Bosphorus Chronicle ın ekidir. Hepsi ve daha fazlası 150. Yıl Özel de Okulumuz hakkında ilginç bilgiler öğrenmek için Mehmet Uysal ile yaptığımız söyleşiyi okumalısınız. Sayfa 4. Bina isimlerinin

Detaylı

05-06-05 haber türk basın kulübü deşifresi. Tayyar Altıkulaç :

05-06-05 haber türk basın kulübü deşifresi. Tayyar Altıkulaç : 05-06-05 haber türk basın kulübü deşifresi Tayyar Altıkulaç : Veto edilen Kur an kursu yasası hakkında sormak istiyorum, eski diyanet işleri başkanı olmanız nedeniyle meb komisyonunun başkanı olmanız çok

Detaylı

Adam, yabancı, genç, poliste kaydı bulunmayan, kimliği hakkında hiçbir bilgi olmayan birisiydi.

Adam, yabancı, genç, poliste kaydı bulunmayan, kimliği hakkında hiçbir bilgi olmayan birisiydi. Ben Özgürüm Adı Esther; bu ülkeye yapılmasından korkulan saldırı tehlikesi nedeniyle çok kısa bir süre önce Irak'tan dönmüş bir savaş muhabiri; otuz yaşında, evli, çocuğu yok. Adam, kimliği bilinmeyen,

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) OTURUM BAŞKANI : Hüseyin Perviz PUR KONUŞMACILAR : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Resul KURT (Sosyal Güvenlik

Detaylı

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri Hüseyin Irmak Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 9, 2009 Kaset Çözümü ve Redaksiyon Dilek Hepgüler 11 Hüseyin Irmak:

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

KADINDAN ERKEĞE TRANSEKSÜELLERİN DENEYİMLERİ

KADINDAN ERKEĞE TRANSEKSÜELLERİN DENEYİMLERİ KADINDAN ERKEĞE TRANSEKSÜELLERİN DENEYİMLERİ 1 KADINDAN ERKEĞE TRANSEKSÜELLERİN DENEYİMLERİ Yayına Hazırlayan: Aras Güngör Tasarım: Tennur Baş Basım: Ayrıntı Basımevi (0312) 394 55 90-91 info@ayrintibasimevi.com.tr

Detaylı

Kadın. Öyküleri BU KEZ KADINLAR YAZACAK... Yarışması PETROL-İŞ KADIN DERGİSİ KADIN ÖYKÜLERİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR...

Kadın. Öyküleri BU KEZ KADINLAR YAZACAK... Yarışması PETROL-İŞ KADIN DERGİSİ KADIN ÖYKÜLERİ YARIŞMASI DÜZENLİYOR... petrol l - s- Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası İki aylık dergi ŞUBAT 2007 SAYI: 22 Herkese iş, herkese sosyal güvence! Kadın K Öyküleri K K Yarışması Kda PETROL-İŞ KADIN DERGİSİ KADIN ÖYKÜLERİ

Detaylı

15. OLAĞAN GENEL KURULU

15. OLAĞAN GENEL KURULU İSTANBUL BAROSU BARO MECLİSİ 15. OLAĞAN GENEL KURULU 14 Temmuz 2007 BAŞKAN: Zeki DİREN -----&---- Gündem Maddesi 1-2: Açılış, Avukat Hakları Merkezinin Meslek Sorunlarıyla İlgili Sunumu -----&----- (Saygı

Detaylı

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ CEZAEVİ İZLEME KOMİSYONU

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ CEZAEVİ İZLEME KOMİSYONU ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ CEZAEVİ İZLEME KOMİSYONU TEMMUZ 2013 HAPİSHANELER HAK İHLALLERİ RAPORU İstiklal Cad. Orhanadli Apaydın Sok. No:13/9 Kat 3 BEYOĞLU Tel :0212 245 0 440 Fax: 0212

Detaylı

resim defterine karakalem bir çizim yapmaktaydı. Biraz ilerdeki çocuk parkının ve çevresinin, siyah beyaz fotokopisi çekilmişçesine kağıda çizilmekte

resim defterine karakalem bir çizim yapmaktaydı. Biraz ilerdeki çocuk parkının ve çevresinin, siyah beyaz fotokopisi çekilmişçesine kağıda çizilmekte ENGELSİZ Nisan ayının son günlerinde İstanbul da tam bir bahar havası hakimdi. Pazar gününü fırsat bilen İstanbul halkı, kafeleri, çay bahçelerini, parkları ve sahilleri doldurmuş, bu güzel hava-nın tadını

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ:

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: Sevgili öğretim üyeleri meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler!

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ 19 NİSAN 2007 AYLIK

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ 19 NİSAN 2007 AYLIK İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 19 NİSAN 2007 AYLIK TOPLANTISI 67 İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 19 NİSAN 2007 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI AÇILIŞ KONUŞMASI : Sezai ONARAL :

Detaylı

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI İSTANBUL TİCARET ODASI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI YAYIN NO: 2006-35 İstanbul, 2006 Bu eserin tüm telif hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. Eser üzerinde 5846 sayılı

Detaylı

Asistan hekimler imdat diyor!

Asistan hekimler imdat diyor! Bakan dan müjdeli haber bekliyoruz! TTB Heyeti, yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu na sağlık alanında hemen karşılanması gereken 14 acil talebi iletti. Bakan da 14 Mart Haftası öncesinde hekimlere

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EYLÜL 2014 TARİHLİ AYLIK TOPLANTISI

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EYLÜL 2014 TARİHLİ AYLIK TOPLANTISI İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EYLÜL 2014 TARİHLİ AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI : Sezai ONARAL (Başkan) KONUŞMACILAR : Recai BERBER (Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı) : Vedat DEMİRÖZ

Detaylı

Tutuklu ve Hükümlü Hakları Nefret Söylemi ve İfade Özgürlüğü Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı ÇALIŞTAYI

Tutuklu ve Hükümlü Hakları Nefret Söylemi ve İfade Özgürlüğü Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı ÇALIŞTAYI Tutuklu ve Hükümlü Hakları Nefret Söylemi ve İfade Özgürlüğü Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı ÇALIŞTAYI 0312 472 37 73 0312 472 37 73 12.12.2013 Tutuklu ve Hükümlü Hakları Nefret Söylemi ve İfade Özgürlüğü

Detaylı

1983 Tarihli Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük ün Hazırlanmasındaki Tarihsel Süreç

1983 Tarihli Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük ün Hazırlanmasındaki Tarihsel Süreç 1983 Tarihli Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük ün Hazırlanmasındaki Tarihsel Süreç Ahmet Ozan Kaleci, Çınar Mete, Cansu Ünsal, Alperen Kutay Yıldırım

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 18 NİSAN 2013 AYLIK TOPLANTISI. (Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 18 NİSAN 2013 AYLIK TOPLANTISI. (Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 18 NİSAN 2013 AYLIK TOPLANTISI I.OTURUM OTURUM BAŞKANI AYIN KONUĞU : Sezai ONARAL : Bülent SARIGÜL (Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı) II. OTURUM OTURUM BAŞKANI

Detaylı

SAĞLIKTA SIR SAKLAMA VE VERİ PAYLAŞIMI. 3 Nisan 2013 - Ankara

SAĞLIKTA SIR SAKLAMA VE VERİ PAYLAŞIMI. 3 Nisan 2013 - Ankara SAĞLIKTA SIR SAKLAMA VE VERİ PAYLAŞIMI 3 Nisan 2013 - Ankara ÖNSÖZ Yaşadığımız çağdaş dünyada bilgi en büyük değerdir ve bunun toplumla paylaşımı gelişimin gereğidir. Ülkemizin; bilim ve hukuk normları

Detaylı

Serbest çalışmaya son mu?

Serbest çalışmaya son mu? Dünyanın en büyük sağlık kompleksinin ihalesini Astaldi-Türkerler ortaklığı aldı Başbakan ın çılgın projesinin çıldırtan zenginliği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın Ankara için açıkladığı çılgın projeler

Detaylı