T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m"

Transkript

1 T ü r k v a t a n d a ş ı o l m a k i s t i y o r u m Birkaç yıl önce İlk adım Yıllık oturma iznimi uzatmak için Emniyet Müdürlüğündeyken oradaki görevliye soruyorum: Türk vatandaşı olmak için ne yapmam gerekiyor?

2 Kanunen değil, yetkili makamın kararıyla Türk vatandaşı olacağım Çok daha sonra Türk vatandaşlığını kazanman yollarını öğreneceğim. Başlıca İKİ yoldan biri kanunen, diğeriyse yetkili makam kararı ile vatandaş olmak. O zaman öğreniyorum ki bir Türk le evlensem kanun yolu ile vatandaş olacağım. Ancak birey olarak başvuracağım için, bakanlar kurulu tarafından, yasanın saydığı koşulların dışında tam bilmediğim, tam bilinemeyen ölçütlere göre Türk vatandaşlığı verilecek ya da verilmeyecek.

3 Türk Vatandaslık Kanunu Kanun Numarasi: 403, Kabul Tarihi :11/2/1964 Yayımlandığı Resmi Gazete: Tarih: 22/2/1964 Sayı: BIRINCI BÖLÜM Türk Vatandasliginin Kazanılması I-Kanun yolu ile kazanma 1.Nesep ile A)Dogum (...) B) Hal degisikligi (...) C) Evlat edinme (...) 2. Dogum yeri ile (...) 3. Evlenme ile Madde 5- Bir Türkle evlenen yabancı kadın Türk vatandaşlığına geçmek istediğini 42 inci maddede gösterilen şekilde bildirdiği (...) II- Yetkili makam kararı ile kazanma 1. Vatandaşlığa alınma çeşitleri ve ikamet A) Genel olarak vatandaşlığa alınma: Madde 6- Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Vatandaşlığına alınabilirler. Vatandaşlığa alınmasını isteyen kişi, a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk Kanununa göre reşit olmalıdır. b) Müracaat tarihinden geriye dogru Türkiye'de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır. c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır ç) İyi ahlak sahibi olmalıdır d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır. e) Yeteri kadar Türkçe konusabilmelidir. f) Türkiye'de kendisinin ve geçimi ile yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleke sahip olmalıdır. (...)

4 2007 yılında bir gün Ad, soyadı, kimlik İstanbul İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü ne gidiyorum. "İlk başvuru" yazılı danışma gişesindeki kadına Türk vatandaşı olma isteğimi açıklıyorum. Gerçi henüz ciddi değilim, öylesine merak edip prova yapıyorum. Yine de en çok bilmek istediğim konulardan birini şimdiden açıyorum: Vatandaş olmak için adımı ve soyadımı değiştirmek zorunda mı olacağım? Ve bunu yapmaya hazır olduğumu da hemen ekliyorum. Görevli kadın biraz çekiniyor, sonunda, zorunlu olmayıp yine de bu halde sürecin daha kolay olacağını söylüyor. Aşırı uysal bir çocuk gibi halimden utanarak binadan çıkıyorum. Daha sonra konuyu araştırıyorum ve görüyorum ki: Türk vatandaşlığını kazanan yabancılara nüfus cüzdanı verilir sayılı kanun, Türk vatandaşları ile Türkiye de bulunan yabancıların nüfus hizmetlerinin düzenlenmesine, yürütülmesine ve geliştirilmesine ilişkin esas ve usûl hükümlerini kapsar. Ve hiçbir maddesinde Türk vatandaşlığını kazanıp da yabancı isme sahip olanların nüfusa kaydedilirken Türkçe isim kullanmak zorunda olduklarına dair bir hüküm yoktur. ibrahimayk, Vatandaşlığa alınmayı kolaylaştıran ne varsa yapmaya hazır olduğumu gören, ayrıca konuyu iyi bilen bir İsviçreli arkadaşım beni uyarıyor. Eğer Türk vatandaşı olduğumda bir Türkçe ad ya da soyadı alırsam, bunu İsviçre nüfus müdürlüğüne de bildirmek zorunda kalacağım. Bunun bir sonucu olarak, İsviçre pasaportuma da o ad yazılacak ve gelecekte başka bir resmi adım olmayacak, çünkü bir insanın ancak bir adı olabiliyor. İsviçre de de resmi durumlarda Türkçe adımı kullanmam gerekecek. Aksi takdirde, her iki kişinin de ben olduğunu ispatlamak zorunda kalacağım, bunu da nasıl becereceğim?

5 Ad değiştirmek üzerine İdari ve hukuki gereksinimlerden öte, bir insanın ad ve soyadı her zaman bir ideoloji aracı olarak kullanılma potansyeline sahiptir. Aralarında Türkiye de olmak üzere, güçlü bir ulusal ideolojiye sahip olan bazı ülkelerde, hakim olan dilin dışındaki bir dilden çocuğa ad verilirse, devlet müdahale ediyor, o adı yasaklayıp hakim olan dilden bir ad dayatıyor. Türkiye de, özellikle Türk alfabesinde olmayan w, q ve x Kürt harflerinden dolayı Kürt ad uygulamarı hem özel hem de hukuk ve siyasi seviyesinde tartışılmaya devam ediyor. Fakat ilginçtir, 1989 daki Bulgaristan Hükümeti nin, Bulgar Türklerine uyguladığı slavlaştırma ad politikasına Türkiye Türkleri, bu iki olayın arasında hiç bağlantı kurmaksızın yoğun bir şekilde protesto ettiler. Ne ad ne de soyadın biolojik ya da psikolojik bir bağlantısı var. Zaten ad, çocuk henüz yeni doğmuşken takılıyor ve kendi karakterinden çok, anne ve babasının düşlediği ve dilediği özelliklerle aile gelenekleriyle ilgli. Bir insanın, kendi adıyla olan bağlantısı, ancak yaşadıkça oluşuyor. Fakat adımız, dil ortamı değiştikçe kendini yeni bir ortamda bulunuyor; dolayısıyla yeni anlamlar yüklenebiliyor ya da tam ters esas bağlamından kopup boşalabiliyor. Böylece, adın ne? diye sorulduğunda, Hanna dediğim zaman Türkiye de birçok insan, ah, Handan mı? diye soruyorlar. Bilmedikleri, henüz duymadıkları bir adı, bildikleri en yakın ada bağlıyorlar, bu da Handan dır. Dolayısıyla vatandaşlık için karar verdiğim Türkçe adım zaten Handan olacak, yani kendi seçmediğim, insanların çok doğal olarak bana taktıkları bir ad. Gülen, güler yüzlü anlamına gelen eski farsi Handan adı, eski musevi kültüründen gelen, ciddi ve çok dindar, Tanrı nın yetenek verdiği kişi anlamına gelen Hanna adına yeni pencereler açabilir mi? Kimlik bunalıma gireceğimden çok, bana yeni fırsatlar tanıyacağına inanyorum bu yeni adımın.

6 20 Mart 2008 Şark Kafe de otururken Çok zaman geçti. Ancak artık ciddi bir şekilde vatandaşlıkla ilgilenmeye başlıyorum. Vatandaş ve Nüfus Müdürlüğüne gidiyorum. Memurların dışında on kadar kişi var. Bana hiç biri yabancı gibi gelmiyor, herkes Türk gibi Türkçe konuşuyor. Bir memurun, gişede bekleyen iki kişiye "Türk soyundan iseniz..." dediğini yakalıyorum geçerken... Daha önce başvurduğum bankoya yanaşıyorum. Kadının ilk sorusu evli olup olmadığım. Hayır deyince, önce Yabancılar Şubesine gidip ikamet hesaplaması çıkarmamı istiyor. Emniyete hemen gidemiyorum. Kapalı Çarşıdan bir arkadaşıma hediye almam gerekiyor. Oradaki Şark Kafe ye oturuyorum, ısrarla bir bardak çay istiyorum. (Sakın bana fincan getirmeyin! Turist miyim ben?) Etrafımdaki turistlere bakıyorum. Beni onlardan farklı kılan ne? Çayımı içiyorum. Garp köşesi diye bir şeyi düşlüyorum. Türk vatandaşı olduğumda evimde böyle bir yer düzenlemeye karar veriyorum.

7 3 Mayıs 2008 Fatih i anlatmak Yabancılar Şubesine girerken, buraya oturma iznimi uzatmak için tekrar tekrar geldiğimde, kuyruklarda ne kadar çok zaman geçirdiğimi hatırlamamak elde değil. Ancak bu defa oturma izninden daha yüce bir amacım var: Türk vatandaşı olacağım. Gerçekten başvurduğum memur, beni bütün kuyruklardan geçirip doğrudan yetkili kişiye yolluyor. Tamam, diyor yetkili, haftaya hazır olacak ikamet hesaplamanız. Vatan caddesinden Fatih meydanına kadar yürüyorum. Orada aylar önce tesadüfen keşfettiğim kabartmalara tekrar bakmak istiyorum. Kabartmalara yaklaşırken oradaki birkaç genç laf atıyor. Hello! Ver yu kem from? Bu ne gösteriyor, biliyor musunuz, diye soruyorum, kabartmayı göstererek. Türkçe konuşmama şaşırıyorlar. Biraz gülüyorlar, biraz da utanıyorlar bana yaptıkları turist muamelesinden dolayı. İkisi kalkıyor yanıma geliyor. Bakıyorlar kabartmaya. Abla, diyorlar, biz okula gidemedik. Kürtmüşler, genç ve umutsuz, metropolda iş bulmanın peşinde, nafile. Benden daha yabancılar, kesin. Kabartmadaki gemileri gösteriyorum, yanı başındaki Fatih'i, bir taraftaki Boğaz'ı, öbür taraftaki toprak ve üzerinde çekilen gemileri. Neden karadan gemiler geçiriliyor? Bakıyorlar, dinliyorlar şaşkın şaşkın. Birden tuhaf hissediyorum kendimi. Türkiye tarihini Türk vatandaşlarına öğretmek bana mı kaldı? Tamam, diyorum Kürt gençlerine, gitmem gerekiyor artık. Hızla uzaklaşıyorum. Nerelisin abla? diye sesleniyorlar arkamdan.

8 9 Haziran 2008 İkamet Hesaplaması Haftalar sonra tekrar emniyete gittiğimde görüyorum ki evrakım hâlâ hazır değil. Arşive gönderiyorlar beni; bir yığın kâğıdın arasından çıkarıyorlar dilekçemi. Memurlardan biri ekrana geçiyor, el yazısıyla dilekçemin arka sayfasına, hangi tarihlerde oturma iznimi uzattığımı listeliyor. Bana: Hiç sorun yok, kesintisiz on yılınız var, diyor.

9 Hangi ülkelerde kolay vatandaş olunur? O arada Alman bir araştırmacıyla vatandaşlığın hukuki yanlarını konuşuyorum. Siz, diyor gülerek, Türk vatandaşı olmak istiyorsunuz, ilginçtir. Çünkü kendi memleketinizde vatanlaşlık kolay kolay verilmiyor yabancılara. Hatta orada doğanlar bile çoğu kez alamıyorlar. (Şunu mu demek istiyor beyefendi, herkesin de sandığı gibi, Siz burada çok kolay alacaksınız vatandaşlığı! ) İsviçre ve Almanya'nın vatandaşlık kurallarını araştırıyorum internette. Almanların, vatandaşlık adaylarını soktuğu sınav çok zor olsa gerek. Testin kendisini de yapmak mümkün; hemen tıklıyorum. Alman vatandaşı olan, testi meraktan yapmak isteyenlere esprili bir uyarı: Teste girmeden önce iyi düşünün, vatandaşlıktan çıkartılabilirsiniz! Cesurca giriyorum; otuz sorunun 28'i doğru biliyorum, demek ki o açıdan Alman olabilirdim. Ya Türk? Türkler bu tür bir teste sokacaklar mı beni? Osmanlı padişahlarının sıralamamı, doğum ve ölüm yer ve tarihleri ile birlikte bütün özelliklerini anlatmamı isteyebilirler mi? Bir de Milli Marşı var. Ezbere söylememi isteyeceklerdir, kesin. Milli Marşı nı internetten bir an önce indirmeye karar veriyorum. Asıl başka bir konu daha rahatsız edici: Batıda bu tür kural ve uygulamalar açık ve şeffaf bir şekilde tartışılırken, burada kime sorarsam başka bir yanıt veriyor; kesin doğrusunu kimse bilmiyor. Saydamlık mı eksik yoksa? Gerçi İsviçre'nin vatandaşlık yasa ve uygulamaları yıllardır yoğun bir şekilde tartışılıyor. Sol gruplar, mecliste ve meclis dışında daha adil bir süreç için çaba gösteriyorlar. Şu anda önemli bir ilerleme yaşanıyor: Eğer bir yabancının vatandaşlık için yaptığı başvurusu reddedilirse, yetkili makamın bunu kanunen gerekçelendirmesi gerekiyor. Başka bir konu hâlâ sorunlu: Ancak 12 yıl oturduktan sonra İsviçre vatandaşı olunabilir. Avusturya'da bu süre 10 yıl, Norveç 7 yıl, Hollanda, Finlanda, İsveç, Belçika, İngiltere ve Türkiye'deyse 5 yıl.

10 2 Temmuz 2008 Charlotte yi neden unuttum? Sabah tekrar yola çıkıyorum Sultanahmet'e doğru, cebimde uzun uğraşlarla aldığım oniki yıllık ikamet hesaplaması. Fakat sıra bana geldiğinde, memur kadın oturma izin belgem ile pasaportumu karşılaştırınca, pasaportumdaki ilk adımın Hanna Charlotte, onbir yıldır kullandığım oturma iznimdeyse yalnızca Hanna yazdığını saptıyor. Emniyete gideceksiniz diyor, oturma izninizdeki eksikliğini düzeltme yönünde bir dilekçe vereceksiniz. Neden yıllardır oturma iznimi hazırlayan memur pasaportuma bakıp oradaki adlarımı düzgün bir şekilde kopyalamadı? Neden ben kontrol etmedim? Hemen Emniyet e gitmeye karar veriyorum. Emniyet teki danışma polis memuru pek düzgün birisi. Düzgün bir şekilde sabah en geç sekizde orada olmam gerektiğıni, o saatte numara verildiğini, verilecek numarayla sıramın öğleden önce geleceğini, istediğim değişikliğin de büyük bir olasılıkla aynı günde yapılabileceğini kibarca açıklıyor. Teşekkür ederim. Ağırlık mı çöktü? Bu işe kendim karar verdim, kimsenin teşvik ettiği yok.

11 4 Temmuz 2008 Sıraya girmek isteyen sabahın köründe kalkar Beş buçukta kalkıyorum, ilk vapurla karşıya geçip yedi buçukta Emniyet Müdürlüğündeyim. Benden önce bekleyen onbeş, yirmi kişi var. Polis memuru saat sekiz buçukta adlarımızı okumaya başlayıp bizi öbür binaya gönderiyor. Bizi mi diyorum? Bir grup muyuz, bir cemaat mı? Ben dilekçe gişesine gidip oradaki çocuğa dilekçe yazdırıyorum üç liraya. İki formla birlikte dokuz lira eder. Bana dördüncü masada on numara çıktı. Sıra altı numaraya gelene kadar kahvaltı edip dönüyorum. Yanımdaki iki üç kişi ile sohbet ediyorum. Biri kuzey Iraklı olan eşi için burada, eşi arka planda duruyor. Kendisi gülüyor, ben Türk vatandaşıyım. Ne mutlu size, diyorum. Teşekkür ederim, diyor, memnun olması belli. Gıpta ediyorum. Dediğimi laf olsun demedim. Samimiyim. Yarım saat sonra düzeltilmiş İkamet Tezkeremle binadan çıkıyorum. Saat on. Neredeyse çoşuyorum. Hadi, Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne, şimdi! Çapa'ya yürüyerek çıkıp tramvaya biniyorum.

12 4 Temmuz 2008 Hepimiz onlara mahkumuz Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü nde ilk kez başvuranlar bankosunun önünde dağınık bir kuyruk. Memurun bir yere gittiği söyleniyor; ayakta bekleniyor. Birden ortalık karışıyor. Benden önce girmiş, epeydir orada bekleyen otuz beş yaşlarında bakımlı güzel bir kadın sesini yükseltiyor. Çok öfkeli, sinir krizi geçirmek üzere. Ben doktorum, doktorum! Yüksek tahsilli, başarılı, meslek sahibi olduğunu, ne varsa söylüyor. Türkçesi çok iyi. Karşıdaki kadın, bu dairenin yardımcı müdürü, sesini bağıran doktor kadının sesine uyduruyor ve bağıra bağıra cevap veriyor. Doktor kadınsa çığlık atıyor. Dosyası kayıpmış, uzun ayların hatta yılların emeği boşa gitmiş. Hemen o vatandaş adayıyla özdeşleşiyorum. Onun yerinde olsam acaba ben de kontrolümünü kaybeder miydim? Daha sonra kadın önümden geçtiğinde kendisine Geçmiş olsun, diyorum. Duruyor, bana bakıyor. Gözleri tabak gibi, içinde gözyaşı parlıyor. Bir şeyi bilmemiz gerekiyor, diyor, hepimiz, ama hepimiz onlara mahkumuz.

13 12 Ağustos 2008 Sistem arızalı olunca Sabah erkenden kendi seçtiğim uygun fiyata muayene yapılan hastaneye gidiyorum. Kuyruklar da hastanenin popülerliği kadar uzun tabii. Fakat giriş ofisindeki kadın beni vezneye gönderdiğinde, kredi kartı okuma cihazı düzgün çalışmıyor ve cebimde yeterince nakit para yok. İlk kez gücümün, bütün bu aksilikleri atlatmak için yeterli olmayabileceğini düşünüyorum.

14 9 Ekim 2008 Muayeneler Hastanenin kalabalığın içinde nihayet bulabildiğim bir eleman, en kolay, psikiyatri ile başlamak olduğunu söylüyor, bunu da yapıyorum. Daha sonra anlıyorum: Orada kalabalık yok, kuyruk yok, oraya talep yok demektir. Psikiyatrist kadın beni görür görmez listeye mühür basıp imza atıyor, sonra birkaç dakika benimle sohbet ediyor. Ne güzel konuşuyorsunuz! diye övüyor beni. Çıkarken bakıyorum kağıda: Psikopatoloji saptanmadı. Nöroloji uzmanı ise, iki elimi uzatmamı istyor, bir saniye gözetliyor, mühür basıyor. Genel Cerrahi uzmanı, önceki iki doktor gibi da kadın, hiç ameliyat olup olmadığımı soruyor, mühür basıyor. Ortopedi uzmanıysa, iyi misiniz? diyor, evet, diyorum, o mühür basıyor. Muayene saati bitince, eve gidip ertesi gün tekrar geliyorum.

15 10 Ekim 2008 Muayenelere devam Bu defa sıra KBB'de. Kısa olsa da, beni muayene eden ilk doktor. Kulklarıma, burnuma ve boğazıma bakıyor. Şaşırdığıma şaşırıyor. Nasıl imza atabilirim muayene yapmazsam? Göz doktoru da ciddi bir tip. Önüme bir sayfa koyuyor, bir sürü yeşil yuvarlak içinde pembe yuvarlaktan oluşan bir rakam duruyor. Rakamı okuyorum, doktor bey Renkli görme normal yazıyor. Bunu yaparken bana diyor ki, vatandaşlıgı herkese kolay veriyorlar! Üroloji uzmanı, böbreklerimde bir şey olup olmadığını soruyor, mührü basıyor. Kadın uzmanı, şikayetiniz var mı? diye soruyor, mühür basıyor. Röntgen uzmanı, o da kadın, bu tür raporlar için çekilen filmlere çok ayrıntılı bakmadıklarını anlatıyor bana. İşinizi kolaylaştırmak için.

16 13 Ekim 2008 Sağlıklıymışım İki muayenem eksik: Dahilye ve cildiye. İki kadın doktor, ikisi de oldukça yardımcı, hemen mührü basıyor. Cilt uzmanı, tırnaklarıma bakarken; neden vatandaş olmak istiyorsunuz? ve hemen sonra: Çok kolay alacaksınız, diyor. Birkaç gün sonra resmi rapor sonuçlarını alabilirim. Türk vatandaşı olmamın önünden bir engel daha kalktı. Yani böyle düşünüyorum safça. Bir İsviçreli arkadaşıma anlatırken, çok kızıyor. Sağlık kontrolünün, ayrımcı bir uygulama olduğunu, İsviçre'de de bu yüzden yapılmadığını söylüyor. Bir devlet, hasta olan bir kişiye, o ülkede uzun yıllar yaşadıktan sonra, sırf hasta olduğu gerekçesi ile vatandaşlığı vermeyebilir mi? İnsan haklarına aykırı, diyor. Ancak kanunen sağlık kontrolünün amacı, salgın tehlikesi içeren hastalıkların olup olmadığının tespit edilmesi olsa gerek. Yasanın ifadesiyle vatandaş adayında, Genel saglık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır. Psikiyatri, ortopedi, göz hastalıkları, genel cerrahi ve daha nice uzmanlık alanlarındaki rapor alma zorunluğu ilginçtir.

17 28 Ekim 2008 Çalışma hakkınız yok ama çalışmanızı istiyoruz Bir adım daha atmaya hazırlanıyorum, bu da geçim belgesi; bugüne kadar tekrar tekrar ertelediğim iş. Bir sabah Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne giriyorum. Dosya yığınlarının arkasında yardımcı müdür hanım başka bir kadın memurla sohbet ediyor. Vatandaşlık için başvuran bir kadın kendisine Türkçe ad olarak Limon seçmiş. Fakat anladığım kadarıyla bu adı memurlar çok ilginç bulmamışlar. Nihayet yardımcı müdür hanım bana bakıyor. Buyrun? Kolay koşulların hepsini yerine getirdiğimi, şimdi Türkiye de geçimimi sağlayabildiğimi kanıtlamam gerektiğini anlatıyorum. Yardımcı müdür hanım bana devletin, çalışan vatandaş istediğini, bunun çözümünün de sigorta olduğunu anlatıyor. En iyisi, SSK lı olmanız. Hemen çalışma hakkım olmadığını anlatıyorum. On iki yıldır taşıdığım yabancılar tezkeresinde Bu ikamet tezkeresi çalışma hakkı vermez diye damgalı bir yazı bulunuyor. Yardımcı müdür, elini salıyor, ohhoo! diyor, herkes çalışıyor.

18 2 Mart 2009 Ben de artık SSK lıyım Birkaç yıldır serbest çalışan olarak çeviri ve redaksiyon işleri yaptığım yayınevi bir yıllık bir iş sözleşmesi imzalıyor benimle. Kurumda çalışan hem çok yardımsever hem de oldukça uzman olan muhasebeci genç kadına, bunun yasal olup olmadığını soruyorum. İş sözleşmesi yasalmış. Çünkü, İkamet tezkeremde bu tezkere çalışma hakkı vermez yazsa da, çalışma hakkı elde etmek için tezkereden başka resmi yollar da var. İsviçre ile Türkiye arasında, sosyal sigorta konusunda bir anlaşma mevcut; buna göre sorunsuz çalışabilirim. İlgili web sayfasında, yabancı kimlik numaram girildiğinde gerekli veriler çıkıyor. SSK nın da bir itirazı yok: Daha sonra gittiğim müdürlükte, kayıtlı olduğumu, hesabımın açıldığını, doktora, hastaneye gidebileceğimi öğreniyorum. Dönerken muhasebeci kadına bir demet karanfil alıyorum. Önemli bir iş becerdi: Belirli süreli olsa da ilk kez, bu ülkede resmi olarak çalışanların arasına girmiş bulunuyorum.

19 2 Nisan 2009 Türkçe konuşmayı biliyormuşum Artık sıra dilde. Cağaloğlu ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Türkçe konuşma belgesi verecekler bana. Ofisteki iki kadın öğle tatiline çıkmak üzere. İsteseler beni bir buçuk saat bekletebilirler. Ancak sevimliler, hemen belgeyi hazırlıyorlar. Sınava mı sokacaksınız beni, dil sınavına? diyorum. Gerek yok, diyorlar, biliyorsunuz, bizi anlıyorsunuz, cevap vermeyi biliyorsunuz, konuşmayı biliyorsunuz. Sonra, müdürün imzasını almaya gönderiyorlar. Eğer, diyor müdür bey, belgeyi incelerken, eğer Türkiye Cumhuriyeti ne zarar vermezseniz ya da bugüne kadar vermiş değilseniz, neden vatandaşlığa almayacaklar sizi?

20 3 Nisan 2009 Türk soyundan olmak ya da olmamak Elimdeki uzun listede, artık eksik olan az sayıda evrakın arasında Nüfus kayıt belgesi de yer alıyor. Hakkında bilgi almam gerekiyor. Vatandaşlık Müdürlüğü kalabalık. Her zamanki gibi, buradakilerin yarısından çok fazlasının Türk kökenli insanlar olduğu izlenimi ediniyorum. Yanımda genç bir kadın bekliyor. Ahıska Türkü imiş. Birkaç hafta içerisinde kendi dilinde olmayan ya da kullanılmayan sözcükleri öğrenmiş. Ahıska Türkçesi daha eski, Osmanlı döneminden kalmış olan sözcükler içeriyormuş. Türk vatandaşı olması bir formaliteye benziyor; zaten Türk. Türk vatandaşlığına alınmaması imkansız görünüyor. Daha sonra, Türk soyundan olanlara uygulanan iki yıllık kısa ikamet etme koşulunun ayrımcılık olduğunu, dolayısıyla değişeceğini öğreniyorum: 1 Mart 2000 de yürürlüğe giren Avrupa vatandaşlık sözleşmesine paralel olarak 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Yasası nın değişmesi gerekiyor. Vatandaşlığa kabuldeki bekleme süresinde cinsiyet, din, ırk, renk ya da ulusal veya etnik köken açısından ayrımcılık oluşturan farklılıkların kaldırılacaktır. Vatandaşlığa alınmada, Türkiye de ikamet etme süresi 5 yıl olarak belirlenirken, mevcut uygulamadaki Türk soylular için 2 yıl ikamet etme şartının 2010 a kadar devam etmesi öngörülüyor. Bu tarihten sonra, bütün yabancılar için ikamet sürelerinin eşit hale getirilmesi amaçlanıyor. almanyahaber, 1 Ocak 2008 Vatandaşlık Müdürlüğündeki kalabalığı birden anlıyorum: Türk soyundan olanlar, son fırsatı yakalamak, 2010 dan önce çabuk vatandaş olmak istiyorlar.

21 18 Nisan 2009 Kan bağı, toprak bağı Bir an düşlediğim devletin vatandaşlık haklarını hayal ediyorum. O ülkede vatandaşlık, kesinlikle ne din ne etnik aidiyet ne de akrabalık derecesine bağlı olarak düşünülecek. Küreselleşme çağında, dünya üzerinde büyük göç hareketlerinin gerçekleştiği bir dönemde, çok kültürlü ve laik, başka bir deyimle her inanca, özel hayattan kamuoyuna yayılmaması koşuluyla özgürlük tanıyan bir devlet olacak. Ve kan bağından çok, toprak bağı geçerli olacak: O ülke sınırları içinde doğan ya da belirli bir süre yaşayan, o ülkenin anayasasını, yasalarını, dilini ya da dillerini kabullenen ve bilen, toplumun işleme mekanizmalarını benimseyen, oturma hakkı, toplumsal süreçlere aktif olarak katılma hakkı ve oy verme hakkı kazanabilecek.

22 4 Nisan 2009 Memleketten evrak edinmek İsviçre de kayıtlı olduğum kasabanın nüfus müdürlüğüne telefon açıyorum. Hemen gönderiyoruz medeni durum belgenizi, diyor memur hanım, apostilli olarak. Birkaç gün içinde geliyor belge. İnternetten ücretini ödüyorum: Belge 25 İsviçre Frangı, apostil 33 Frank, toplam yaklaşık 90 TL. Merakla apostile bakıyorum. İmzası bulunan memurun kimliğini doğrulayan, üst makamın verdiği bir belge.

23 20 Nisan Tasdik etmek ya da mühürlerin dansı Sabah erkenden noterlikteyim. Medeni durum belgesinin ve pasaportumun önceden yaptırdığım yeminli çevirisi, ayrıca TC yabancı kimlik tezkeresinin fotokopisinin tasdiki için kuyruga giriyorum. Yazi işleri müdürü ile sekreter arasında ilginç bir işbirliği var. İki kadının çalışma masaları birbirlerine bitişik. Yazı işleri müdürü, üzerine tasdik metni yazdığı evrakı, iki masa arasındaki bir kutuya bırakıyor, sekreter hemen oradan alıyor, önüne koyuyor ve mühür işine başlıyor. Kaç mühür olduğunu saymadım, ama altı yedi tane olmalıydı. Bir elle mührü alıp öbür elle evrak yığınlardaki sayfaları çevirip mühürleri doğru yere basıyor sekreter kadın. Çok süratlı bir şekilde bazen sayfanın önü, bazen sayfanın arkasına, sayfanın üst ya da alt kısmına basıyor mühürü düzgün bir şekilde. Tatam, tatam. Tekrar tekrar aynı hareketi çeşitli mühürlerle uyguluyor yüksek tempoyla, tatam, hem kesin hem de esnek ve edalı bir ritim tutuyor, tatam tatam. Mühürler, genç kadının elinde dans ediyor, kağıda dokunup tekrar havaya kaldırılıyor, bırakılıp yeniden tutuluyor son sayfa gelene kadar. Bazıları yuvarlak, bazıları ufak ve dörtgen, bazılarıysa oldukça büyük numaralar taşıyan mühürlerin oyununa hayranlıkla bakıyorum. Öğleye doğru işim bitiyor. Ücreti, toplam TL. Noterliğin verdiği tasdiknamenin apostili için Kaymakamlığa çıkıyorum. Nasıl noter, tercümanın resmiyetini onaylarsa, devletin bir makamı olan kaymakam, noterinkini onaylayacak. Genç bir görevli, bu prosedürün nedeninin Türkiye nin, İsviçre gibi 1961 Lahey Sözleşmesine üye olduğunu, bu yüzden uluslararası bütün hukuki işlerin her ülkede aynı şekilde denetlendiğini pek sevimli ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatıyor bana. Bütün memurları, göreviyle bu kadar barışık, müşteriye karşı bu kadar hizmetkâr ve şeffaf davranan bir devlet düşlüyorum.

24 21 Nisan 2009 Tekrar: Nafile Ertesi gün bütün evrakımı gözden geçirip Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğünün verdiği liste ile karşılaştırıyorum. Hazır! Vapurla karşıya geçiyorum. Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğünde, numara veren cihazın Dilekçe yazılı düğmesi kapalı. Evet, diyor oradan geçen bir memur, geç kaldınız. Daha kapanmaya bir saat var, şaşırıyorum. Burada bekleyen insanlar çok fazla, diyor, herkese numara vermek yanlış oluyor. Kolay kolay pes etmem. Buraya kadar gelmişken, diye düşünüyorum, en azından evrakımı göstereyim, ve Danışma düğmesine basıp numara alıyorum. Sıra bana gelince kağıt yığınımı memurun önüne koyuyorum. Beş saniyede hepsini karıştırıp bir sürü eksik belge tespit ediyor. Beyefendi yorulmuş olmalı, beceriksiz, hep aynı hataları yapan insanların karşısında. Bunların hepsi vatandaş mı olacak? Bana çok önce verilen evrak listesini havaya kaldırıyor ve kalemle bazı numaraları tıklıyor. Doğum belgeniz nerede? Sesi şimdilik sitem dolu. Yüzüme bakmıyor. Medeni durum belgem var, apostilli, noter tasdikli, orada doğumum yazıyor, diyorum. O başka! O, şimdiki halinizi gösteren bir belge. Bize doğum belgeniz lazım! Nasıl şimdiki halimi gösteren bir belge varken doğmamış olabilirim? Ama tabii bunu yüksek sesle söylemiyorum. Bir de medeni durum belgemin orijinalinde, noterin mühürü eksik. Peki, diyorum, alacağız. Ayrıca işyerinizden antetli, imzalı, ne zamandan beri ve kaç paraya çalıştığınızı gösteren bir kağıt getireceksiniz, diyor memur. İş sözleşmemi yığından alıp adama gösteriyorum. Hayır!, diyor. Antetli ve imzalı, ayrı bir belge. Bütün bu eksiklerime kızarak listeyi kaldırıyor önüme. Bunu okuyamaz mısınız siz? diyor. O anda çok canım sıkılıyor. Okur yazar olmayan muamelesiyle karşı karşıyayım. Beyaz bir Arupalı, eğitim görmüş, düzgün bir ülkenin vatandaşı olarak bu tür aşağılayıcı davranışlara alışık değilim; saygılı karşılanmayı, sivil bir hak gibi görüyorum. Ancak dünya nüfusunun büyük çoğunluğu her gün, her an bu tür muameleyle karşılaşıyor. Gündelik hayatı bu tür senli hitaplar dolu talimat hatta emirlerle geçiyor. Yukardakilere mahkum; bir tür iktidara teslim oluyor devamlı. Onlardan farklı değilim, haberim olsun. Her an böyle bir duruma düşebilirim. İşte vatandaş olmak istediğim ülkenin herhangi bir memuru bunu iki cümleyle başardı.

25 22 Nisan 2009 Yorulmak Zürih kenti nüfus dairesine internetten araştırıp telefon ediyorum. Kibar hatta sevimli genç bir kadın cevap veriyor. Kaydımı göndereceğini söylüyor. Son anda, apostile gerek olup olmadığını soruyorum. Bunu siz bilmelisiniz, diye cevap veriyor genç memur. Ama ben de bunu, itiraf ediyorum, bilmiyorum. Tekrar Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğüne gitmem gerektiğini anlıyorum. Teşekkür edip belgemi bekletmesini rica ediyorum. Tabii efendim. Beş gün boş geçiyor, bir türlü karar veremiyorum tekrar Sultanahmet e gitmeye.

26 27 Nisan 2009 Yabancıya benzemek Sultanahmet, tekrar. Bazen, bu ülkeye gelmeden önce Türkiye de yabancı olduğumun hemen anlaşılacağını bilseydim yine de gelir miydim diye soruyorum kendime. Boyumdan, tenimden, yüz hatlarımdan, saç ve göz regimden. Keşke Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü Ümraniye de olsa hatta Yenibosna da ki oraya giderken küme küme turist sürüleri arasından geçmeye mecbur kalmayayım! Varoş mahallesi vatandaşlarının meraklı bakış hatta sorularını, arsız turist tüccarların davranışına kesinlikle tercih ediyorum. Bugün Divan yolunda bir gümüş dükkanının vitrini çekiyor dikkatimi ve düşünmeden bir an duruyorum yüzüklere bakmak için. Hemen kapıdan jigoloya benzeyen bir orta yaşlı erkek fırlıyor, üzerime bir sürü İngilizce laf püskürtüyor. Maalesef bu defa da dayanamıyorum. Turist değilim, müsaade ederseniz yüzüklere bakıyorum, diyorum. Çok sinirlisiniz, diyor Beyefendi haklı olarak, üstelikte turiste benziyorsunuz. Önyargılısınız! diyorum. Turiste benziyorsunuz, aynen! tekrarlıyor. Ve birkaç kez böyle gidip geliyor sevimsiz dialog. En son Terbiyesiz! diye seslenip uzaklaşıyorum. Bu kimlik sorunlarıyla ne kadar çok boğuşuyorum. Gittikçe bu topraklara ait olduğumu hissettiğim halde bu topluma hiç ama hiç bir şekilde dahil edilemediğim bir gerçek.

27 27 Nisan 2009 Talimatlar Ankara dan gelecekmiş Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü yine kalabalık. Her zamanki gibi müdire Hanım yerinde oturuyor. Karşısındaki bir gence ısrarlı bir şekilde bir belgeden şunu okuyor: Bekar gibi tespit edilmiştir, bu ne? Ya bekarsınız ya değilsiniz. Ne demek gibi? Genç, şaşkın şaşkın bakıyor. Ama, diye başlıyor. Anlamadınız, diye tekrarlıyor müdire hanım, Bekar olarak tespit edilmiştir olmalıdır. Belgeyi gence uzatıp bitiriyor kısa ama etkileyici dil dersini. Bekar gibi genç vatandaş adayı odadan çıkarken yüzü bir hayli sıkıntılı. Beklediğim danışma gişesinde aynı keyifsiz memur oturuyor eyvah! Sıra bana gelince, iki yaşlı beyefendi yandan sırayı geçip memuru meşgul etmeye başlıyorlar. Ancak bugün memurun keyifi yerinde. Soruma dikkatle cevap veriyor. Yurtdışından gelen her belgenin apostilini istiyoruz, diyor, doğum belgenizinkini de tabii. Boşanma kararının gerekli olup olmadığı soruma ise, cevap veremiyor. Dosyayı Ankara ya gönderiyoruz, eksik ne varsa bizden istiyorlar, diyor ve aniden önümde, bütün ülkeye yayılmış, merkezi görünmeyen ve anlaşılması imkansız çok karmaşık bir sistemin içinde oturan minicik bir figürana dönüşüyor.

28 11 Mayıs 2009 Tekrar tercüme, takrar tasdik, tekrar apostil ve bol ücret Pazarlık yapmaya kesin karar verip daha önce gittiğim tercüme bürosuna gidiyorum. İki kapalı kızın türbanları bugün son derece frapan renkli. Biraz asık suratlı yakışıklı tercümana nedense alışmaya başladım; o da bana doğum belgenin çevirisi için cömert bir teklif getiriyor: 100 TL yerine sadece 50 TL alacak, kendini bu müthiş indirimden dolayı bol bol överek. Noter tasdiği ise sürprizsiz gerçekleşiyor. Ücretse 50 TL. Kaymakamlıkta, yine geçen seferki gençle karşılaşıyorum. Bu defa apostille uğraşırken çok konuşkan değil. Yanında bir tabak dolu Antep fıstığı duruyor. Kaymakamlık, yarı modernleşmiş haliyle, yine de eski zamanları andırıyor. Biraz kendi haline bırakılmış gibi hem mobilyası hem de kayıt yöntemleri. Sanki devlete ait bazı diğer makam, daire, okul ya da üniversite gibi çağa tam uyum sağlamak için çok hevesli değil, eski esmerleşmiş kağıt ve karton dosyaları, koskocaman ciltler, hatta bazen yetmişli yıllardan kalma daktilolarla, tarz belirsizliğin ta kendisi. Ne zaman bu tür yerlere gidersem hep aynı izlenim oluşuyor. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada, hiç ses çıkarmadan sessiz sakin bir direniş, modern ortamda unutulmuş hafiften köhne adacıklar gibi duruyor ve gittikçe azalıyorlar.

29 15 Mayıs 2009 Hazır olduğumu mu zannettim? İlk vapurla karşıya gidiyorum Vatandaşlık Müdürlüğüne. Akşam hazırlanmıştım: Evrakın asılları ile fotokopilerini düzgün bir şekilde düzenledim, kontrol ettim, tekrar gözden geçirdim. Yeter artık, hazırım. Ancak minicik bir böcek gibi, aklımın bir köşesinde bir kuşku serserilik ediyor. Sekizde oradayım. Henüz çok kalabalık değil. Sekiz buçukta bekleyenler içeri alınıyor ve numara çekebiliyorlar. Bana 414 numara düşüyor. Bugün ilk kez, sırada bekleyen genç bir Bulgar Türk kadından komisyona çıkmadan önce elimize Milli Marşın ilk iki kıtasının metninin verileceğini duyuyorum. Yanımda endamlı, güzel, Tatar Türküne benzeyen genç kadın yakınıyor. Özellikle ikinci kıtada o kadar çok bilmediği sözcük varmış ki! Onikiye beş kala sıram geliyor. Bankoya yanaşıyorum; genç ve sevimli memur dosyalarımı karıştırıp çok kısa zamanda yeni bir pürüz buluyor. Annemin adı, medeni hal belgem ve yabancı tezkeremde farklı farklı. Onikiyi onbeş geçe çıkıyorum. Ağlamak istiyorum. Ancak bu girdaba tamamen kendi kabahatımdan dolayı girdim.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI T105004 ADI SOYADI NOSU UYRUĞU SINAV TARİHİ ÖĞRENCİNİN BÖLÜM Okuma Dinleme Yazma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım TOPLAM

Detaylı

FİNİKE İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI

FİNİKE İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI FİNİKE İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI SIRA NO HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ) *ÇOCUK YURT İÇİNDE DOĞMUŞSA 1- Kanunla bildirimde bulunmak için yetkili

Detaylı

Koç Üniversitesi nde ders verme tecrübelerim BURAK ÖZBAĞCI 2013

Koç Üniversitesi nde ders verme tecrübelerim BURAK ÖZBAĞCI 2013 Koç Üniversitesi nde ders verme tecrübelerim BURAK ÖZBAĞCI 2013 2002 yılından beri Koç Üniversitesi nde lisans ve lisansüstü toplam 16 farklı dersi, 35 farklı şubede anlattım. 8-10 kişilik küçük sınıflara

Detaylı

BARTIN VALİLİĞİ İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

BARTIN VALİLİĞİ İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BARTIN VALİLİĞİ İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1 18 Yaşını Tamamladıktan

Detaylı

ĠL NÜFUS VE VATANDAġLIK MÜDÜRLÜĞÜ HĠZMET STANDARTLARI TABLOSU

ĠL NÜFUS VE VATANDAġLIK MÜDÜRLÜĞÜ HĠZMET STANDARTLARI TABLOSU ĠL NÜFUS VE VATANDAġLIK MÜDÜRLÜĞÜ HĠZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAġA SUNULAN HĠZMETĠN ADI BAġVURUDA ĠSTENĠLEN BELGELER HĠZMETĠN TAMAMLANMA SÜRESĠ (EN GEÇ SÜRE) 1 Bilgi Edinme Başvurularının

Detaylı

DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa)

DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa) DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa) Madde 13(1) Altında Yapılan Tüzük Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Daimi İkamet İzni Yasası nın 13 üncü maddesinin (1) inci fıkrasının kendisine

Detaylı

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNE ÇIKAN ÖĞRENCİLERİN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİ SİSTEME GÖNDERMEK https://ebildirge.sgk.gov.tr/wpeb/amp/loginldap

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNE ÇIKAN ÖĞRENCİLERİN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİ SİSTEME GÖNDERMEK https://ebildirge.sgk.gov.tr/wpeb/amp/loginldap İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİNE ÇIKAN ÖĞRENCİLERİN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİ SİSTEME GÖNDERMEK https://ebildirge.sgk.gov.tr/wpeb/amp/loginldap ÖNEMLİ : 1. Öğrencilerin Sigorta İşe Giriş Bildirgeleri,

Detaylı

DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa)

DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa) DAİMİ İKAMET İZNİ YASASI (51/2015 Sayılı Yasa) Madde 13(1) Altında Yapılan Tüzük Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, 51/2015 sayılı Daimi İkamet İzni Yasası nın 13 üncü maddesinin (1) inci fıkrası

Detaylı

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR UKRAYNA KONSOLOSLUGU & BÜYÜKELÇİLİĞİ eski pasaporttan yeni pasaporta vize aktarımı yapmamaktadır. Uzun süreli vizeniz olsa da pasaportunuzu değiştirdiğinizde yeniden vize

Detaylı

TÜRKİYEDE OTURAN YABANCILARIN NÜFUS KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TÜRKİYEDE OTURAN YABANCILARIN NÜFUS KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TÜRKİYEDE OTURAN YABANCILARIN NÜFUS KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararı : 27/9/2006,11057 Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/04/2006, No:5490 Yayımlandığı Resmî Gazete : 20 Ekim

Detaylı

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz.

Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim Velimizi Sen Bilmezsin Biz Bağış Alamıyoruz Cümlelerini kurarken bir daha düşüneceksiniz. Aşağıda Emek vererek Yazmış olduğumuz yazı ve bilgileri 5 dakika ayırıp okur inceler ve bizden ücretsiz bir örnek kayıt dosyası talep ederseniz. Biz Fakir Okuluz Bizim Velimiz Bize Destek Olmuyor Bizim

Detaylı

HADİM NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ NÜFUS HİZMETLERİNE AİT STANDARTLARI TABLOSU

HADİM NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ NÜFUS HİZMETLERİNE AİT STANDARTLARI TABLOSU HADİM NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ NÜFUS HİZMETLERİNE AİT STANDARTLARI TABLOSU 1 SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1 Nüfus cüzdanı verilmesi

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

Soru ve Cevaplar Işığında. Yusuf Yücel

Soru ve Cevaplar Işığında. Yusuf Yücel TÜRKİYE DE YABANCI İŞÇİLERİN ÇALIŞMALARI Soru ve Cevaplar Işığında Yusuf Yücel Yabancı kime denir? Türk Vatandaşlığı Kanununa göre Türk Vatandaşı olmayan kişilere yabancı denir. Yabancının çalışması için

Detaylı

KULU İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

KULU İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER KULU İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1 Nüfus cüzdanı verilmesi 1. Nüfus

Detaylı

ESKİŞEHİR VALİLİĞİ İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

ESKİŞEHİR VALİLİĞİ İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU ESKİŞEHİR VALİLİĞİ İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER 1 5901 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN 10. MADDESİ

Detaylı

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN 2011 PAZARTESĐ SAAT- 07:42 Sahne - 1 OTOBÜS DURAĞI Otobüs durağında bekleyen birkaç kişi ve elinde defter, kitap olan genç bir üniversite öğrencisi göze çarpar. Otobüs gelir

Detaylı

DOSYA PLANI MUHTEVİYATI

DOSYA PLANI MUHTEVİYATI EK-1 DOSYA PLANI MUHTEVİYATI 1 GENEL KONULAR 000-099 2 ANA HİZMET FAALİYETLERİ 100-599 2.1 Nufus ve Vatandaşlık Olayları İşleri 100-149 2.2 İller İdaresi İşleri 150-249 2.3 Mahalli İdareler İşleri 250-349

Detaylı

YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU SΙSMANOGLIO MEGARO DAKİ YUNANCA ÖĞRENİM PROGRAMINA KATILIM İÇİN BURS BAŞVURU FORMU

YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU SΙSMANOGLIO MEGARO DAKİ YUNANCA ÖĞRENİM PROGRAMINA KATILIM İÇİN BURS BAŞVURU FORMU YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU SΙSMANOGLIO MEGARO DAKİ YUNANCA ÖĞRENİM PROGRAMINA KATILIM İÇİN BURS BAŞVURU FORMU Bu program Stavros Niarhos ve Bodosaki kurumlarının tedarik ettiği ekonomik desteğe

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

BOZKIR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

BOZKIR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BOZKIR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1 Nüfus cüzdanı verilmesi 1-Nüfus cüzdanı

Detaylı

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER 1 Nüfus cüzdanı verilmesi 1-Nüfus cüzdanı talep belgesi, 2-Fotoğraf

Detaylı

YABANCILAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDART TABLOSU

YABANCILAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDART TABLOSU YABANCILAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KAMU HİZMET STANDART TABLOSU S.N. HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ) 1 Geçici Sığınma Müracaatının Alınması 1-1951 Sözleşmesi ; 1 Temmuz

Detaylı

MERAM İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

MERAM İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU MERAM İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU Sıra No Vatandaşa Sunulan Hizmetin Tamamlanma Süresi (En BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER Hizmetin Adı Geç) Nüfus Cüzdanının Kayıp Nedeniyle 1- Var ise

Detaylı

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda.

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. TÜRKÇE 12-13: OKUMA - ANLAMA - YAZMA OKUMA - ANLAMA 1: Rezervasyon Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. Duşlu olması şart. Otel görevlisi: Tek kişilik odamız kalmadı

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu İgi ve ben Benim adım Flo ve benim küçük bir kız kardeşim var. Küçük kız kardeşim daha da küçükken ismini değiştirdi. Bir sabah kalktı ve artık kendi ismini kullanmıyordu. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Yatağımda

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP. Proje hakkında açıklayıcı bilgiler

Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP. Proje hakkında açıklayıcı bilgiler Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP Proje hakkında açıklayıcı bilgiler Bu anketin amacı, niteliksel bilgilerin toplanıp, belirli formlarda yardım ve ihtiyacı olan, 15-25 yaş arası göçmen yada farklı

Detaylı

T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Sayı :B050NÜV00700002-010-06/081690 04/03/2009 Konu: 5838 sayılı Kanuna göre Ahıska Türklerinin Vatandaşlık Başvuruları... VALİLİĞİNE

Detaylı

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım Yeni evli bir çift vardı. Evliliklerinin daha ilk aylarında, bu işin hiç de hayal ettikleri gibi olmadığını anlayıvermişlerdi. Aslında birbirlerini sevmiyor değillerdi. Son zamanlarda o kadar sık olmasa

Detaylı

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1 Nüfus cüzdanı verilmesi

Detaylı

T.C AMASYA VALİLİĞİ İl Nüfus Ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

T.C AMASYA VALİLİĞİ İl Nüfus Ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU T.C AMASYA VALİLİĞİ İl Nüfus Ve Vatandaşlık Müdürlüğü HİZMET STANDARTLARI TABLOSU Sıra No 1- Hizmetin Adı 5203 Sayılı Yasa Gereğince Verilen Belge Başvuruda İstenen Belgeler 1-İsteklerini belirtir dilekçe,

Detaylı

BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU

BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU Formun Amacı: Bu form çocuğun sağlık durumu, psikomotor gelişimi, özbakım gelişimi, sosyal duygusal gelişimi ve davranışsal özelliklerine ilişkin bireysel gereksinimleri

Detaylı

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. SOKAK - DIŞ - GÜN ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. Batu 20'li yaşlarında genç biridir. Boynunda asılı bir fotoğraf makinesi vardır. Uzun lensli profesyonel görünşlü bir digital makinedir. İlginç

Detaylı

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor.

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. İşçi Cephesi: Direnişiniz nasıl başladı? Kazova dan bir işçi: Bizim direnişimiz ilk önce 4 aylık maaşımızı, kıdem ve tazminat

Detaylı

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı.

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. ÇAYLAK Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. Alt katta genel tıbbi muayene ve müdahaleleri yapılıyordu. Bekleme salonu ve küçük bir de laboratuar vardı. Orta katta diş kliniği ve ikinci bir muayene

Detaylı

GAZİEMİR KAYMAKAMLIĞI GAZİEMİR İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

GAZİEMİR KAYMAKAMLIĞI GAZİEMİR İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU GAZİEMİR KAYMAKAMLIĞI GAZİEMİR İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ) 1 Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

Suriye'den Mekke'ye: Suriyeli üç hacı adayının hikâyesi

Suriye'den Mekke'ye: Suriyeli üç hacı adayının hikâyesi Suriye'den Mekke'ye: Suriyeli üç hacı adayının hikâyesi Savaşın başından bu yana yedinci hac dönemi yaklaşırken hac ibadetini yerine getirmeyi çok isteyen, farklı şehirlerde yaşayan üç Suriyelinin hikayesi.

Detaylı

Değerli Yöneticiler, son yıllarda vergi incelemeleri büyük ölçüde bu konu etrafında dönmeye başladı.

Değerli Yöneticiler, son yıllarda vergi incelemeleri büyük ölçüde bu konu etrafında dönmeye başladı. Değerli Yöneticiler, son yıllarda vergi incelemeleri büyük ölçüde bu konu etrafında dönmeye başladı. Şayet bir grup şirketi iseniz, diğer bir deyişle ilişkili şirketlerden mal ve veya hizmet alıp satıyorsanız,

Detaylı

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu -KAPANIŞ KONUŞMASI- M. Recai KUTAN 7 Kasım 2014 I. DÜNYA SAVAŞININ 100. YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI

Detaylı

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM Öğrencinin adı- soyadı: ERDEM EGE MARAŞLI Proje Danışmanı: MÜGE SİREK Bahçeşehir - İSTANBUL Kentsel Dönüşüm Son günlerde haberlerde gazetelerde çok fazla rastladığımız

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Tarih ve Sayı: 27/10/2016-389285 T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı *BE84LHMP5* 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Güz yarıyılında Üniversitemize yeni (ilk defa) kayıt yaptıran

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014

Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014 AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ BATI AVRUPA PROGRAMI 2014-2015 ÖĞRETİM YILI KAYIT BAŞVURU İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014 Online Başvuru Adresi: www.anadolu-uni.de

Detaylı

Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi

Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi Yüksekova ve Cizre nin il yapılacağı duyuldu, 70 küsur ilçe Ben de istiyorum diye ayağa kalktı. Akhisar, Tarsus, Nazilli, Alanya,

Detaylı

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR Site İsmi : Zaman 53 Tarih: 10.05.2012 Site Adresi : www.zaman53.com Haber Linki : http://www.zaman53.com/haber/14544/camilerin-ayaga-kalkmasi-lazim.html ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

IĞDIR MEHMET MURAT İŞLER SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 201-201 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ BİLGİ FORMU ADI SOYADI :..

IĞDIR MEHMET MURAT İŞLER SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 201-201 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ BİLGİ FORMU ADI SOYADI :.. 1 IĞDIR MEHMET MURAT İŞLER SOSYAL BİLİMLER LİSESİ 201-201 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ BİLGİ FORMU ADI SOYADI :.. ÖĞRENCİNİN NÜFUS CÜZDANI BİLGİLERİ Bilgiler tarafımdan kontrol edilmiştir. VELİ BİLGİLERİ

Detaylı

Başvuru Tarihleri 29 Eylül 13 Ekim 2014

Başvuru Tarihleri 29 Eylül 13 Ekim 2014 T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2014-2015 ÖĞRETİM YILI DİKEY GEÇİŞ KESİN KAYIT İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU Başvuru Tarihleri 29 Eylül 13 Ekim 2014 İnternet başvurusu (online başvuru) https://kayit.anadolu.edu.tr

Detaylı

T.C ÇAMAŞ KAYMAKAMLIĞI (İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü) HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

T.C ÇAMAŞ KAYMAKAMLIĞI (İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü) HİZMET STANDARTLARI TABLOSU BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER T.C ÇAMAŞ KAYMAKAMLIĞI (İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü) HİZMET STANDARTLARI TABLOSU SIRA NO VATANDAŞA SUNULAN HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ SÜRE) 1- Taşınmaz

Detaylı

AFYONKARAHİSAR REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ SINAVA 5 KALA ADAYLARA ÖNERİLER SINAVA HAZIRLIK STRATEJİLERİ SEMİNERLERİ GEREĞİ HAZIRLANMIŞTIR Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgârdan hayır gelmez. BİR BALIKÇI OLSAYSINIZ İNANIN O PAZAR SİZİN İÇİN

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur Bizden söylemesi Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur. 8-18 yaşları arasında bir çocuğum var.. Bu yaz en az 2 hafta İzmir,

Detaylı

TÜM BU İŞLEMLERİN ARDINDAN STAJINIZA BAŞLAYABİLİRSİNİZ.

TÜM BU İŞLEMLERİN ARDINDAN STAJINIZA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. STAJA BAŞLAMADAN ÖNCE İZLENECEK YOL DİKKAT Staj yapacak öğrencilerin programda okutulan dört dönem derslerini en az bir kez almış ve bu derslerin devam şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Detaylı

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür.

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Kullanılmayan beyinde kısmi ve genel büzülme meydana gelir. Bilim adamlarının araştırmaları,

Detaylı

6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi

6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi 6 Çocukla Ahır'da Yaşam Mücadelesi Kahramanmaraş ın Ekinözü İlçesine bağlı Alişar Köyünde 54 Yaşındaki Mehmet Göyün 6 Çocuğu ile birlikte tek göz kerpiç odanın içinde verdiği yaşam Mücadelesi yürekleri

Detaylı

Testversion Ej för ifyllnad

Testversion Ej för ifyllnad 65 yaşın altındaki kişiler için evde bakım hizmetleri turkiska 1. Evde bakım hizmeti hakkında genel değerlendirme Hiç memnun değilim Pek memnun değilim Ne memnunum ne de değilim Oldukça memnunum Çok memnunum

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20 Düğünlerde Takılan Sahte Paralar Yüksek eğitimini tamamlamış, babası ticaretle uğraşan, annesi ise bir bankada görevli bulunan bir ailenin tek kızıydı. Okul arkadaşı ile evlenmeye karar vermişlerdi. Damat

Detaylı

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Lacivert (UMUMİ) Pasaport Yeşil (HUSUSİ) Pasaport Gri (HİZMET) Pasaport Kırmızı (DİPLOMATİK) Pasaport : VİZE ALMAK ZORUNDADIR : VİZEYE

Detaylı

Avrupa Konseyi Üyesi Memleketler Arasında Gençlerin Kollektif Pasaport ile Seyahatlerine Dair Avrupa Sözleşmesi

Avrupa Konseyi Üyesi Memleketler Arasında Gençlerin Kollektif Pasaport ile Seyahatlerine Dair Avrupa Sözleşmesi Avrupa Konseyi Üyesi Memleketler Arasında Gençlerin Kollektif Pasaport ile Seyahatlerine Dair Avrupa Sözleşmesi 13 Ekim 1962 Karar Sayısı: 6/1011 Strazburg da 14/9/1962 tarihinde imzalanan ilişik Avrupa

Detaylı

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler. Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.de www.wahreliebewartet.de Avrupa ülkelerindeki gençlik denilince

Detaylı

T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU 2015 4. DOĞUM TESCİLİ BAŞVURUSU (EVLİLİK BİRLİĞİ İÇİNDE DOĞAN ÇOCUKLAR İÇİN)

T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU 2015 4. DOĞUM TESCİLİ BAŞVURUSU (EVLİLİK BİRLİĞİ İÇİNDE DOĞAN ÇOCUKLAR İÇİN) T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU 2015 4. DOĞUM TESCİLİ BAŞVURUSU (EVLİLİK BİRLİĞİ İÇİNDE DOĞAN ÇOCUKLAR İÇİN) Başvuru şahsen ya da posta yoluyla yapılabilmektedir. Başvuru Şartları: 1. Anne veya babanın T.C.

Detaylı

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ www.armtr.org Yazan: Billur Demiroğulları Çizen: Yasemin Erdem Kontrol: Özlem Küçükfırat Bilgi (Çocuk Gelişim Uzmanı) Bu hikaye kitabının her türlü yayın hakkı Anorektal

Detaylı

TÜRKĠYE DANS SPORLARI FEDERASYONU ÖZEL EĞĠTĠM TALĠMATI. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TÜRKĠYE DANS SPORLARI FEDERASYONU ÖZEL EĞĠTĠM TALĠMATI. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TÜRKĠYE DANS SPORLARI FEDERASYONU ÖZEL EĞĠTĠM TALĠMATI BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Dans Sporları branşı ile ilgili eğitim içerikli her türlü özel faaliyet,yarışma,

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu!

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu! Kaybolmasınlar Diye Mesleğini sorduklarında ne diyeceğini bilemezdi, gülümserdi mahçup; utanırdı ben şairim, yazarım, demeye. Bir şeyler mırıldanırdı, yalan söylememeye çalışarak, bu kez de yüzü kızarırdı,

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Tarih ve Sayı: 06/01/2016-5763 T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı *BE5FBJ4SZ* Sayı :53891476-300- Konu :İkamet İzni İşlemleri İVEDİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNE

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME

GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME Kurumunuz adına göndereceğiniz yazıların hazırlanması okul müdürü onayı ve dağıtıma gönderilmesi işlemini iki bölüm halinde yapıyoruz. A.YAZIYI HAZIRLAMA VE

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

(Üniversite Senatosunun 04/01/2017 tarih ve 2017/1 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.)

(Üniversite Senatosunun 04/01/2017 tarih ve 2017/1 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.) İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET VE DİPLOMA BELGELERİNİN DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN YÖNERGE (Üniversite Senatosunun 04/01/2017 tarih ve 2017/1 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.) Amaç ve Kapsam

Detaylı

GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

GİRESUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU 1 İş Başvurusu 1-Dilekçe, 2-Özgeçmiş, 3-CV 7 GÜN 2 İlk defa devlet memurluğuna alınma 1-ÖSYM Başkanlığından gelen atanacakların listesi, 3- Nüfus cüzdan sureti 5-Sağlık raporu 7-İkametgah belgesi, 8-Mal

Detaylı

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular, 15 Ocak'a kadar uzatıldı.

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular, 15 Ocak'a kadar uzatıldı. Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular, 15 Ocak'a kadar uzatıldı. Bankaya parasını yatıranlar 15 Ocak Pazar günü saat 23:59'a kadar başvuru

Detaylı

SİLAH TAMİR YERİ AÇMA SINAV TALİMATI

SİLAH TAMİR YERİ AÇMA SINAV TALİMATI SİLAH TAMİR YERİ AÇMA SINAV TALİMATI 1. Sınav Takvimi 29 Eylül 2017 :Sınav başvurusu için son tarihtir. Bu tarihten sonra sistem kapatılacağından, il emniyet müdürlüğünce müracaat kabul edilmeyecek ve

Detaylı

Evlilik İşlemleri. Evlilik Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler. Evlenme Müracaatı Nereye Yapılır. Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Evlilik İşlemleri. Evlilik Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler. Evlenme Müracaatı Nereye Yapılır. Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır Evlilik İşlemleri Evlilik işlemleri ile ilgili merak edilenler, evlilik müracaatları, evlilik dosyasında bulunması gerekenler vs. burada anlatılmıştır. Evlilik Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler Evlenme

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu: Gezi Parkından dünyaya yansıyan ses daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi sesidir. Tarih : 15.06.2013 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye de görev yapan yabancı

Detaylı

Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014

Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014 T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2014-2015 ÖĞRETİM YILI KESİN KAYIT İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU Başvuru Tarihleri 18 Ağustos 12 Eylül 2014 Kesin kayıt internet başvurusu

Detaylı

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar 1. Gerekli Evrak Listesi 2. Dilekçe Örneği 3. Vize Başvuru Formu 1-) BULGARİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ Ticari vize 1 adet tam doldurulmuş ve imzalanmış vize

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) DİNLEME İSTEKLER (9) Metinleri dinleyelim

Detaylı

Einstufungstest / Seviye tespit sınavı

Einstufungstest / Seviye tespit sınavı Einstufungstest / Seviye tespit sınavı Dil: Türkçe Seviye: A1/A2 1. Günaydın, benim adım Lavin, soyadım Çeşme. (a) Günaydın ben adım Lavin, soyadım Çeşme. Günaydın benim ad Lavin, soyad Çeşme. 2. Ben doktorum,

Detaylı

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI 1 Yeni Sürücü Belgesi verme işlemi 2 Fark Sürücü Belgesi verme işlemi 1 - Öğrenim Belgesi (Belgenin aslı veya sürücü kursu veya okulundan tasdikli fotokopisi) 2 - M.T.S. Kursu'na Müracaat Formu (Ek-2 )

Detaylı

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI S. 1 Yeni Sürücü Belgesi verme işlemi 2 Fark Sürücü Belgesi verme işlemi 1 - M.T.S. Kursu'na Müracaat Formu (Ek-2 ) 2 - Sürücü Olur Raporu (Son 1 yıl içerisinde Aksaray'dan alınmış ve sınıfına uygun olmalı.)

Detaylı

Devlet BESleniyor. Ben BES i okurken sana yardımcı olmaya geldim dedi.

Devlet BESleniyor. Ben BES i okurken sana yardımcı olmaya geldim dedi. Devlet BESleniyor Çok sıcak bir gecenin sabahına kalkmak ne kadar zordur bilir misiniz? Bir de 6.30 da kalkıyorsan! Hayat, gerçekten geçilmez oluyor. Bu sabah da böyle bir yorgunluk haliyle kalktım. Tuvalete

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı AÇIKLAMALAR 1. Soruların cevaplarını kitapçıkla birlikte verilecek optik forma işaretleyiniz. 2. Cevaplarınızı koyu siyah ve yumuşak bir kurşun kalemle

Detaylı

5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 201 CEVAPLAR VE PARALEL OTURUM I SORULAR 201

5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 201 CEVAPLAR VE PARALEL OTURUM I SORULAR 201 4/28/11 12:14 PM Page 201 PARALEL OTURUM I SORULAR VE CEVAPLAR 5 soru-cevap:layout 1 201 5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 202 202 5 soru-cevap:layout 1 4/28/11 12:14 PM Page 203 IX. türkiye

Detaylı

hamilelik ayrılma Aile arabuluculuk evlilik boşanma yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması doğum

hamilelik ayrılma Aile arabuluculuk evlilik boşanma yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması doğum evlilik ayrılma arabuluculuk yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması hamilelik doğum boşanma Aile Biz birlikte yaşıyoruz ama evlenmek istemiyoruz. Bu mümkün müdür? Evet. Belçika da, birçok çift

Detaylı

Türk Vatandaşı Nasıl Olunur

Türk Vatandaşı Nasıl Olunur Türk Vatandaşı Nasıl Olunur Türk Vatandaşlığının Doğumla Kazanılması Türk Vatandaşlığının Sonradan Kazanılması Türk Vatandaşlığının Evlenme Yoluyla Kazanılması Türk Vatandaşlığının Evlat Edinilme İle Kazanılması

Detaylı

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik.

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Sizi tanıyabilirmiyiz? 1953 Söke doğumluyum. Evli, 2

Detaylı

Dr. Dursun AYDIN KAMU HASTANELERİ AÇISINDAN ÖNEM NEMİ. Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı 2. SAGLIK KURULTAYI 12/04/2008 ANTALYA

Dr. Dursun AYDIN KAMU HASTANELERİ AÇISINDAN ÖNEM NEMİ. Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı 2. SAGLIK KURULTAYI 12/04/2008 ANTALYA KAMU HASTANELERİ AÇISINDAN ÖZEL YURTİÇİ ve YURTDIŞI I SAĞLIK SİGORTALARININ S ÖNEM NEMİ www.saglikturizmi.org.tr Dr. Dursun AYDIN Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı SAĞLIK TURİZM ZMİ Medikal Turizm

Detaylı

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ PERSONEL ALIMI DUYURUSU

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ PERSONEL ALIMI DUYURUSU TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ PERSONEL ALIMI DUYURUSU 1- Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği ne Uzman Yardımcısı ve İdari Memur(Engelli) kadrolarıiçin aşağıda belirtilen kriterler çerçevesinde

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNE

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNE Tarih ve Sayı: 17/03/2016-104871 T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı *BE6P5H6LY* Sayı :53891476-300- Konu :İkamet İzni İşlemleri ÇOK İVEDİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNE

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı