T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü"

Transkript

1 T.C. VAN VALİLİĞİ Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Sayı : / 16/01/2015 Konu : Teklife Davet Kurumumuzun ihtiyacı olan (2) kalem 250 KVA JENERATÖR VE REG Ü LATÖ R ALIM I; işi satın alınacaktır. İlgilendiğiniz takdirde K.D.V. hariç fiyat teklifinizi en geç tarih ve saat 10:00'a kadar göndermenizi, teklifinizde teslim at süresinin de bildirilm esini arz/rica ederim. H alk Sağlığı M üdür V. Satınalma tarih ve saati T eklif Başvuru Yeri Teslimat Yeri T eklif Türü :00 VAN HALK SAĞLIĞI M ÜDÜRLÜĞÜ SATINALM A K O M İSYON ODASI VAN HALK SAĞLIĞI M ÜDÜRLÜĞÜ AYNİYAT BİRİM İ T eklif Birim Fiyat - İşin tamamı İhtiyaç Listesi Sıra No M alın / İşin Adı M iktar Birim Birim Fiyat Tutar 1 DİZEL JEN ERA TÖ R 250 KVA 1 Adet 2 REGÜLATÖR 250 KVA 1 Adet EK: Teknik şartname Satmalmanm Y apılacağı Birim: Van H alk Sağlığı M üdürlüğü * Teknik şartnameye uygun m alzem e vereceğim i taahhüt ederim. * Fiyatlar KDV hariç olarak verilecektir. * T eklif m ektubunda silinti ve kazıntı olmayacaktır. * M alzemeler kurum um uz ilgili deposuna en geç yedi iş günü içerisinde teslim edilecektir. * Teklifle belirtilen fiyatların toplam ı yazı ve rakam la yazılacaktır. * T eklif mektubunda ad, soyad veya ticaret ünvanı yazılm ak üzere yetkili kişilerce imzalanmış olacaktır. * T eklif edilen ürünün varsa m arkası teklifte belirtilecektir. * T eklif kurumumuzun standart tek lif form u ile doldurulacak, veya ilgili firm anın proform a faturasına yazılacaktır. * İl dışından gönderilen fakslanan tekliflerin aslı posta veya kargo yoluyla peşin ödem eli olarak kurum um uz satmalma birimine gönderilecektir. ABDURRAHMAN GAZİ MAH.BEDİÜZZAMAN CAD.ARAP BABA 1.SOKAK /VAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ SATINALMA BİRİMİ VAN Telefon: Faks: e-posta: Elektronik ağ:

2 VAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ JENERATÖR TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KAPSAM: Bu teknik şartname Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından satın alınacak olan ve şebeke elektrik enerjisi kesildiğinde yedek enerji ihtiyacını karşılamak üzere kullanılacak en az standby güçte 275 kva, Prime güçte 250 kva dizel motorlu, ses izolasyon Kabinli otomatik elektrojen grubunun teknik özelliklerini, montaj mahalline naklini ve montajının yapılarak çalışır halde teslim şartlarını ve kullanım eğitimi verilmesini kapsar. 2. İSTENEN GENEL ÖZELLİKLER: 2.1 Temin edilecek jeneratör grubu teknik şartnamede belirtildiği üzere tüm fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde montaj lı çalışır halde teslim edilecektir. 2.2 Temin edilecek jeneratör grubu aşırı hararet, aşırı hız, aşırı voltaj ve düşük yağ basıncı ve genel koruma devrelerine sahip (h a iz) olacaktır. 2.3 Jeneratör ve şebekenin yükü besleme için transfer işlemi kontaktörlerle yapılacaktır. 2.4 Jeneratörler -20, +45 C arasında en verimli şekilde çalışabilecek özellikte olacaktır. 2.5 Altematör ile motor yekpare bir çelik konstrüksiyon şase üzerinde elastiki bir kaplin ile birbirine rijit şekilde akuple edilmiş olacak. Ve şase - motor, altematör ve kumanda panosu şase bağlantısı vibrasyon emici elastiki takozlarla titreşimi önleyecek şekilde monte edilecektir. Ayrıca jeneratörün zemine montajı jeneratörün çalışma esnasında gezmesini önleyen şase altında monte edilmiş vakumlu elastiki takozlar vasıtası ile yapılacaktır. 2.6 Altematör sargıları en üst düzeyde yalıtım ve koruma derecelerine sahip olacak ve çalışma esnasında sargılarda gevşeme, aşırı ısınma gibi durumlar olmayacak. Sargıda kullanılan teller yüksek kaliteli iletkenliğe sahip bakır telden olacaktır. 2.7 Satın alınacak jeneratör grubu dünya standardı olan SE,BS,DN.ISO,VDE,IEC,NEMA,CE ve benzeri eş değer standartlardan bir veya birkaçına uygun olacaktır. 3. DİZEL MOTOR : 3.1. Dizel motor aşağıdaki özelliklere sahip olacakır. Su soğutmalı dizel motor Radyatör ve mekanik fan Dönen ve sıcak parçalara dokunmayı önleyen koruyucu kafes Elektrikli marş motoru ve şarj altematörü Akü (kurşun asitli), kabloları ve sehpası Motor blok suyu ısıtıcısı Çelik şase ve titreşim önleyici takozlar Şaseye entegre yakıt tankı Esnek yakıt bağlantı hortumları Tek yataklı, ve H yalıtım sınıflı altematör Endüstriyel kapasitede susturucu ve esnek çelik kompensatör Elektronik akü şarj cihazı Kullanma ve montaj kılavuzu Ses yalıtım kabinli gruplar, 2000/14/EC Avrupa gürültü yönetmeliğine göre test edilir Çıkış Gücü, 3-Fazh, 50Hz, GF 0,8 Voltaj Standby Güç (ESP) Prime Güç (PRP) kva kw kva kw Amp 400/230!

3 Standby Güç (E SP ): Güvenilir şebeke kaynağının kesilmesi durumunda, değişken elektriki yüke güç temin etmede kullanılır. ESP, IS08528 e uyumludur. Aşırı yüklemeye izin verilmemiştir. Prime Güç (P R P ): Değişken elektriki yüke, güç temin etmede, yıllık sınırsız çalışma saati için kullanılır. PRP, ISO 8528 e uyumlu olmalıdır. IS03046 ya göre 12 saat çalışma periyodunda 1 saat 10% aşırı yükleme için kullanılır. DİZEL MOTOR ÖZELLİKLERİ Silindir ve Tasarım Hava Emme 6 Silindirli, Sıralı Tip Turbo Şarjlı ve Ara Soğutuculu Maksimum Standby Güç 1500 d/dk 275 kva -220 kw Toplam Silindir Hacmi L 9,72 Çap ve Stroke mm 126x 130 Sıkıştırma Oranı 16,5:1 Norminal Devir d/dk 1500 Governör Tipi Elektronik Yağ Kapasitesi L 24 Su Kapasitesi L 46 Emilen Hava Debisi m3 /dk. 23 Radyatör Hava Debisi m3 /dk. 380 Egzoz Gaz Debisi m3 /dk. 49 Egzoz Gaz Sıcaklığı C 580 Elektrik Sistemi 24 j Yakıt Tüketimi %100 (L/sa) 52 ALTERNATÖR ÖZELLİKLERİ Frekans Hz 50 Tasarım (Fırçasız, 4 kutuplu C osfı 0,8 Faz Sayısı 3 Voltaj fv 400/230 Yalıtım Sınıfı H Stator 2 / 3 adım ikaz Sistemi Elektronik ( AVR)

4 BOYUT ve AĞIRLIK Açık Grup Kuru (kg.) Ağırlık Boy (mm.) En Yükseklik (mm.) {mm.) Yakıt Depo Kapasitesi (Lt.) Kuru Ağırlık Boy En Yükseklik Kabinli Grup Yakıt Depo Kapasitesi (Lt.) (kg.) (mm.) (mm.) (mm.) APD 250 A Boyutlar ve ağırlık ortalama oranlardır. Bu oranlar motor tipine ve marka, modele göre dikkate alınacaktır. 3.2 Jeneratör motorunun %100,%75, %50 yük altındaki yakıt sarfiyatlarının teklif ekinde verilecek belgelerle teyit edilecek Dizel motor standby çalışmada 12 saat süre içinde değişik yük altında çalışma şartlarında 1 saat süre ile nominal yükünün %10, 2 dakika süre ile %20 fazlasını rahatça besleyecek kapasitede olacaktır Otomatik jeneratör Dizel motorunun soğuk havalarda istenen sürede yol alıp enerji üretebilmesi için termostat ayarlı otomatik motor blok ısıtıcısı bulunacaktır. 3.5 Teklif edilen jeneratör motorları jeneratörlerde kullanılan endüstriyel tip motorlardan olacaktır 3.6. Jeneratörle birlikte verilecek aküler kurşun asitli bakımsız akü olacaktır. 3.7 Dizel motor yağ karteri altında bir yağ tavası ve yağı boşaltımı için yeterli tahliye tapa ve vanası bulunacak ve bir hortumla yağ tahliyesi uygun bir yere taşınacaktır. 3.8 Jeneratör yakıt deposu jeneratörün şasesi içinde olacak ve tam yükte jeneratörü en az 8 saat süreyle rahatça besleyecek kapasitede olacak. 4. ALTERNATÖR 4.1 Fırçasız kendinden ikazlı otomatik voltaj regülatörlü,fırçasız alternatör aşağıdaki özelliklere uygun olacaktır. - Standby gücü - Nominal gerilimi (voltajı) - Devri - Frekans - Güç faktörü (Cos.fı) - Verimi (tam yükte) - Yalıtım sınıfı - Koruma sınıfı - Dalga formu 275 kva dan az olmayacaktır. 400/230 VAC 1500 d/dk 50 Hz. (±%2) yi geçmeyecek 0.8 %.90 dan az olmayacak, en az H sınıfından aşağı olmayacaktır. IP-23 den aşağı olmayacaktır. Sinüsodial Aşırı voltaj koruyucu (tıkaç) bulunacaktır İkaz devresinde 4.3.Alternatör 12 saatte 1 saat süreyle %10 ve 2 dakika süreyle %50 aşırı yüke dayanıklı olacaktır. 4.4 Tam yükte istikrara döndükten sonra kalıcı voltaj regülasyonu nominal voltajın %1 ni geçmiyecektir Alternatör mekanik ve elektriksel olarak nominal hızının %125 ne kadar dengelenmiş olacaktır Alternatör %30 dengesiz yüklenmeye uygun olacaktır. Bu durumda voltaj asimetrisi nominal voltajın %± 5 i geçmeyecektir Alternatör üç fazında meydana gelebilecek bir kısa devre halinde 300 mili saniye süreyle kısa devre akımının 2-3 katı dayanıklı olacaktır.

5 5. SES İZOLASYON KABİNİ 5.1 Ses izolasyonlu kabin aşağıdaki özelliklere sahip olacaktır. Ses izolasyon kabini jeneratöre teknik personel tarafından rahatça bakım yapacak hacme sahip uygun kalitede içine ses izolasyonu için yanmaz süngerli yalıtım yapılacaktır Ses izolasyon kabinli grubun açık alanda 7 metre mesafede ses seviyesi dba yı geçmeyecektir Eksoz susturucusu yalıtılmış olarak jeneratör kabini içinde bulunacak 5.4. Kabin kapakları kilitli kapaklı olacak ayrıca kabin dışına ve kumanda panosu üzerinde dışarıya taşmayan mantar başlı acil stop butonu konulacaktır Kabin hava giriş ve atışları güç düşümü ve hararete meydan vermeyecek şekilde tasarlanacaktır Kabinli grubu taşımak için uygun yerlerinde taşıma kancası veya forklift kaldırma kanalları olacaktır. 5.7 Motor ve altematör kendi orijinal renginde panolar ve kabin ise paslanmaya karşı astar ve elektro statik boya ile boyanacaktır Yağ, su ve yakıt gibi ikmallerin rahatça yapılabilmesine imkan verecek şekilde uygun ergonomik yapıda olacaktır. 6-OTOMATİK KUMANDA VE TRANSFER PANOSU 6.1 Kumanda panosu kabin içinde jeneratör şasesine elastiki takozlarla bağlı, transfer kontaktörleri ise ayrı bir pano içerisinde olacaktır 6.2. Motor, altematör veya panolardan en az ikisi birbiriyle uyumlu çalışabilen malzeme olacaktır. Bunun teyidi için firmalar IP-53 koruma sınıfına ait TSE kalite standardı belgelerini teklifle birlikte verecektir Elektronik otomatik Kumanda panosunda bulunacak enstrümanlar: - Elektronik kontrol (Beyni) paneli olacaktır. - Manuel çalıştırma anahtarı - Voltmetre komitatörü - Acil durdurma (Emergency) stop butonu - Çalışma zaman sayacı - Voltmetre - 3 adet ampermetre - Frekans metre - Tampon şarj redresörü - Şarj ikaz lambası - Yağ basınç göstergei - Hararet göstergesi - Depo üzerinde yakıt göstergesi - Genel sesli ve ışıklı alarm sistemi ikaz lambaları - Gerekli pako şalterler anahtarlar, butonlar. Mevcut olacaktır. 6.4 Tüm gösterge ve enstrümanlar etiketli olacaktır. 6.5.Tüm elektrik sisteminde kullanılan kablo donanımları renkli numaratörler ile numaralandırılmış olacaktır. 6.6 Jeneratör Şebekenin gelmesi ve kesilmesi halinde otomatik elektronik kontrol paneli vasıtası ile aşağıdaki şekilde fonksiyonunu icra edecektir. Jeneratör Otomatik konuma getirildikten sonra şebekenin alt ve üst gerilim sınırlarını sürekli izleyerek %15 artması veya %10 düşmesi durumunda şebeke kontaktörünü veya şalterini bıraktırıp jeneratör kontaktörü veya şalterini kapayarak yükleri besleyecek Şebekenin kesilmesi halinde hemen çalışıp 15 saniye içinde şebeke kontaktörünü açıp jeneratör kontaktörünü kapatarak yükleri şebeke gelip nominal değerlerine gelinceye kadar besleyecek ve -4-

6 nominal değere eriştiğini gördüğünde jeneratör kontaktörünü açarak şebeke kontaktörünü kapayıp yüklein şebekeden beslemesini sağlayacaktır. Gerek TEST ve gerekse OTOMATİK konumda şebekenin kesilmesi ve belirlenen parametrik değerlerin dışına çıkması durumunda jeneneratör çalışıp şebeke kontaktörünü açarak jeneratör kontaktörünü kapayarak 15 saniye içinde yükleri beslemeye başlayacaktır. MANUAL durumda ise ancak elle devreye sokulup çıkarılacaktır. Ayrıca jeneratörün yükü besleme ve boşta çalışması halinde düşük yağ basıncı, yüksek hararet,aşırı devir, aşırı yük, soğutma suyu seviyesinin aşırı düşmesi durumunda jeneratörü otomatik stop ettirecektir. Elektronik kontrol panelinin arıza yapması halinde jeneratör gerektiğinde marıuel olarak elle baypas yapılarak yükler şebeke ve jeneratörden beslenebilecek özellikte olacaktır Jeneratörde aşağıdaki durumların meydana gelmesi halinde önce sesli veya ışıklı alarm verecek müdahale edilmezse OTOMATİK STOP edecektir. - Yağ basıncının belirlenen limitin altına düşmesi, - Hararetin belirtilen limitin üstüne çıkmaya başladığında, - Su seviyesinin düşmeye başladığında, - Motor devrinin limit üzerine tırmanmaya başladığında, - İstenmeyen gerilim oluştuğunda, - Aşırı akım arızalan vs. 7. TEKNİK DOKÜMAN 7.1 Jeneratörün bakım onarım ve işletilmesi için gerekli dokümanlar jeneratörle birlikte verilecektir jeneratörün rahat görülebilen bir yerine jeneratörün ana tanıtım plakası konulacaktır. 8. MONTAJ Bu Teknik Şartname ile alımı yapılacak olan jeneratör ilgili alana Demontaj ve montajı yapılarak şebeke elektriği kesilmesi durumunda, kurulu sistem şebekesine otomatik olarak elektrik verilecek şekilde montajı yapılacaktır Hava atışı için davlumbaz yapımı, egzost yapımı ve söz konusu enerji ve sinyal kabloları ile birlikte tam montajlı olarak teslim edilecektir. 9. GARANTİ ŞARTLARI 9.1. Jeneratör grubu fabrikasyon hatası, kalitesiz malzeme ve işçilikle, kurulumla ilgili olumsuzluklara karşı 2 ( iki ) yıl süre ile garantili olacak ve bu garanti jeneratörün montaj mahalline montajı ve teslimi tarihten itibaren başlayacaktır Garanti içinde arızaya müdahale süresi 24 saati geçmeyecektir Yüklenici tarafından Yedek malzeme ve parçalar garantili ve mevcut bulundurularak kolay temin edilebilir olacaktır Yüklenici firma bu Şartnamede belirtilen tüm Teknik nitelik ve işçiliklerin İlgili Elektrik Dağıtım Şirketi olan VEDAŞ teknik Şartnamelerine uyumlu bir biçimde aykırılık teşkil etmeden kurulumundan sorumlu olduğunu kabul eder.

7 -VAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ- 250 KVA TRİFAZE SERVO REGÜLATÖR TEKNİK ŞARTNAMESİ Voltaj Regülatörleri çeşitli nedenlerle şebeke gerilimlerinde meydana gelen voltaj düşmelerinden veya voltaj yükselmelerinden dolayı elektrikli ve elektronik cihazların zarar görmesini önlemek yada yeterince verimli çalışabilmesini sağlamak amacıyla üretilen elektronik voltaj düzenleyicilerdir. Bu amaçla kurumumuz Seyit Fehim Arvasi Mahallesinde bulunan ( L1 ) tipi Laboratuvar için alınacak Regülatör Aşağıda belirtilen özelliklere Sahip olmalıdır. Trifaze Servo Regülatör modelleri ise yaklaşık 80 V / Sn. hız ile düzeltme yapmalıdır. Daha hızlı düzeltme gereken durumlarda mutlaka Mikro işlemcili Servo Regülatör yada Statik Regülatör kullanılacaktır. 1) -REGÜLATÖR YAPISAL ÖZELLİKLERİ : AC/DC Servo Elektronik Voltaj Regülatörlerinde kullanılan varyakların sac nüveleri,yönlendirilmiş silisli sacdan imal olacaktır. Sac ile sargıların arasına izolasyon malzemesi olarak yüksek gerilimde kullanılan PKB ( Cam-Elyaf karışım ı) olacaktır. Varyak sarımına HO sınıfı emayeli bakır tel kullanılacaktır. Varyaklar, sarımları izolasyon ve sabitleme için iki kez üst üste vernik işlemine tabii tutulmuş olmalıdır. Varyak kömürleri özel elektrografıtten imal edilmiş olmalıdır. Regülatör üretiminde kullanılan bütün sigortalar, şalterler, ölçü aletleri ve anahtarlama malzemeleri en az TSE ve ISO 9001, CE gibi kalite belgeli olmalıdır. Varyakların kumandasında 12 VDC - SERVO motorlar kullanılmalı ve bu motorlar kontrol kartında bulunan TRIAC kumanda üniteleri olmalıdır. Regülatör ün giriş ve çıkışlarında uygun değerde NH bıçaklı sigortalar, Varyak ve elektronik kontrol devresinin beslemelerinde uygun değerli W-Otomat veya cam sigortalar kullanılmalıdır. Regülatör ün arıza yapması durumunda veya servis ve bakım amaçlı olarak regülatörün devre dışı bırakılması gerektiğinde kullanılmak üzere MANUEL BY-PASS ünitesi bulunmalıdır. Regülatör ün kontrol panelinde her faz için: A-) Giriş geriliminin var olduğunu gösteren lamba olmalıdır. B-) Çıkış gerilimlerini gösteren bir adet voltmetre ve voltmetre komütatörü olmalıdır. C-) Açma - Kapama ve By-Pass şalterleri bulunmalıdır. 2) -Aşırı Gerilim ve Faz Koruma Ü nitesi: ( Opsiyonel) Regülatör, voltaj regülasyonu işlevini yerine getirdikten sonra, çıkışın üst limit için 440 VAC' nin üzerinde veya alt limit için 120 VAC' nin altında olduğu durumlarda regülatör çıkışını otomatik olarak kapatma özelliği olmalıdır. Çıkış Voltaj Değerleri tekrar bu sınırlar içine girdiğinde de 7-8 saniye sonra otomatik olarak açmalıdır. - Regülatör çalışır vaziyette iken şebeke voltajının yaklaşık olarak 1 saniye içinde ani olarak düşmesi veya yükselmesi durumunda çıkışını kapatma özelliği olmalıdır.. Şebekedeki bu anlık voltaj oynaması sona erdiğinde ve şebeke voltajı da ayar sahası sınırlarında olduğu durumda regülatör yine 7-8 saniye bekleyip, sonra çıkışı otomatik olarak açma özelliği olmalıdır

8 -.Regülatör içerisindeki herhangi bir malzemenin arızası durumunda ( tozlu ortamlarda elektronik kartların ve diğer malzemelerin zarar görmesi, regülatörün nemli ve rutubetli ortamlarda kullanılması, regülatörde kullanılan elektronik komponentlerin ekonomik ömrünü doldurması vs. ), regülatör çıkış değerleri sapabileceği için bu durumda sapma olursa çıkışı yine otomatik olarak kesme özelliği olmalıdır. 3) -Faz koruma ünitesi Şehir şebekesinden gelen 3 fazdan biri kesildiğinde otomatik olarak devreye girmelidir. Regülatör çıkışında bulunan diğer 2 fazı da kesmelidir. Kesilen faz tekrar geldiğinde, regülatör kendini 7-8 saniye sonra otomatik olarak tekrar devreye sokmalı ve yükü beslemeye devam etmelidir. Tüm bu özelliklere sahip bir model olmalıdır. r, Giriş Gerilim Çıkış Gerilimi, Regülatör Gucu... 7, Aralığı toleransı 250 kva İ., I- 285 / 440 VAC 380 VAC ; ± %2 Regülatör 4) -TRİFAZE SERVO REGÜLATÖR TEKNİK ÖZELLİKLER GİRİŞ VOLTAJI DÜZELTME ARALIĞI V AC arası, 3 faz için ; V AC arası, 1 faz için? İ «LTA JI ÇALIŞMA V AC arası, 3 faz için ; V AC arası, 1 faz için ARALIĞI ÇIKIŞ VOLTAJI ÇALIŞMA FREKANSI AŞIRI YÜKLEME DÜZELTME (KONTROL) HIZI TOPARLANMA SÜRESİ TOPLAM VERİMİ ÇALIŞMA TEKNİĞİ GÖSTERGE VE BOTONLAR UYARI MESAJLARI ÖLÇÜLEN DEĞERLERİ İZLEME ÇIKIŞ TOLERANS AYARI 380 V AC RMS ± % 1 (3 faz), 220 V AC RMS ± % 1 (1 faz) 50 Hz. ± % 5 10 saniye, % 500 yükte -200 Volt / Saniye -500 msan. (165 V AC V AC arası değişimde) > % 98 (Tam yükte) RISC mikro işlemci kontrollü tam otomatik servo kontrol True RMS sayısal voltmetre, mikro işlemci ile buton tarama, sesli uyarı reset butonu Şebeke yüksek / düşük, çıkış arıza ve aşırı yük ışıklı uyarıları 3 ayrı pencerede; çıkış, şebeke gerilimi ve yük yüzdesi % 1,5, % 2,5, % 3,5 ve % 5 olarak DİP SWITCH ile seçilebilir. ÇIKIŞ g e c i k m e s u r e s i AYARI ÇIKIŞ ÜST SINIR KESME AYARI ÇIKIŞ ALT SINIR KESME AYARI ÇIKIŞ KORUMASI ŞEBEKE GİRİŞ 1 sn, 2.5 sn, 5 sn ve 10 sn olarak DİP SWITCH ile seçilebilir. 240 V, 245 V, 255 V ve 265 V olarak DİP SWITCH ile seçilebilir. 1?0 Vj 180 v, 190 V ve 200 V olarak DİP SWITCH ile seçilebilir. Kısa devre, aşırı akım elektronik koruma, ayarlanan değer üstündeki aşırı gerilimde kontaktör ile devreyiaçarak yükü koruma Aşırı akım termik sigorta ve ani aşırı gerilim koruma. 2

9 KORUMASI MEKANİK BY-PASS ÇALIŞMA SICAKLIĞI BAĞIL NEM ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİ AKUSTİK s e v i y e ŞEBEKE GİRİŞ BAĞLANTISI REGÜLATÖR ÇIKIŞ BAĞLANTISI ANİ GERİLİM DARBE KORUMA ELEKTRİKSEL PARAZİT BASTIRMA Elle kumandalı "Şebeke - Voltaj regülatörü" seçici PAKO ŞALTER 0 C / + 40 C % 90 en fazla DİN (40040) 2000 metre en fazla 50 db den az Fişli soketli TTR kablo ( 5 kva<); O 16 mm Ray Klements (5 kva>) Kapaklı pano tipi priz (5 kva<); O 16 mm Ray Klements (5 kva>) IEEE 587 (4500 A, 110 JOULES) ECC Part 15 Class B, EMİ - RFI filtresi 5) -TESLİM SÜRESİ ve YERİ: Regülatör azami ( 10 ) gün içerisinde Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Seyit Fehim Arvasi mahallesinde bulunan Laboratuvar binasına teslim ve montajı yapılacaktır. 6)- GARANTİ SÜRESİ ve KOŞULLARI: Regülatör işçilik ve malzeme hatalarına karşı (2 ) yıl garantili olmalıdır. Yüklenici firma tarafından Garanti süresince meydana gelen arızalar Aşıların ( mevcut ilaçlar vs.) bozulmaması, soğuk zincir unsurunun kırılmaması için arıza durumunda maksimum ( 3 ila 10 ) saat içerisinde müdahale edilerek sorun giderilmelidir. Yüklenici firma yetkilileri tarafından Regülatör kullanımı hakkında ilgili görevlilere eğitim ve bilgi verilecektir. Tamiri mümkün olmayan arıza durumlarında yüklenici yeni ürünle ücretsiz birebir değişim yapacaktır.

ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME

ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME ÖZEL TEKNİK ŞARTNAME İşin Adı :A.K.Ü.KAMPUSLERİ ALTYAPI İNŞAATI İŞİ İş Grubu : Elektrik İmalatları ÖZEL-ELK-28 Rezervli Zaman saati Otomat tipi ray montajına uygun TSE belgeli, min.15 dk zaman dilimlerine

Detaylı

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL.

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 55-3000 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM VE BAKIM EL KİTABI ÜRETİCİ

Detaylı

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 12-16 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ

Detaylı

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E DİZEL MOTOR

Detaylı

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 20 kva - 2500 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ,

Detaylı

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU

GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU GÜÇBİR JENERATÖR KULLANMA KLAVUZU İRTİBAT BİLGİLERİMİZ İMALATÇI FİRMA GÜÇBİR JENERATÖR SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Ekşioğlu Mah. Yavuz Selim Cd. 86. Sokak No.2 Taşdelen Çekmeköy İstanbul Tel : 216 429 77 72 (

Detaylı

Genel Ürün Kataloğu 2012

Genel Ürün Kataloğu 2012 Genel Ürün Kataloğu 2012 Tesisat Sektörümüzde Köklü Bir Üretici ALFEN Üretim ve yönetim merkezi İstanbul da yerleşik Alfen A.Ş. ülkemizin köklü ve yenilikçi firmalarından biridir. 30 yılı aşkın bir süredir

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı

Konusunda yetkin çalışanlarımız ile proseslerimizi tüm aşamalarda kontrol altında tutuyor uygunsuzluk olasılıklarını en aza indiriyoruz.

Konusunda yetkin çalışanlarımız ile proseslerimizi tüm aşamalarda kontrol altında tutuyor uygunsuzluk olasılıklarını en aza indiriyoruz. AMACIMIZ Teknolojiyi yakından takip ediyor; insan hayatını kolaylaştıracak mevcut çözümleri uygulamanın yanısıra, yeni çözümler geliştirip projelendirerek uluslar arası standartlarda hayata geçirmeyi amaçlıyoruz

Detaylı

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER: 1- KABLOLAMA ALT YAPISI UTP CAT5E DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH CORDLAR PRİZLER UTP CAT6 DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH

Detaylı

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname 2012 MALİ SUÇLARI ARAŞTIRMA KURULU BAŞKANLIĞI T.C. Maliye Bakanlığı Dikmen Kampüsü N Blok 06100 Çankaya, ANKARA ĠÇĠNDEKĠLER 1 GİRİŞ... 5 2 TANIM ve

Detaylı

RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS. Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ

RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS. Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ RELIABLE SOLUTIONS in POWER ELECTRONICS Power Management Instruments PMI / GESS GRUP ŞİRKETLERİ ÜRÜN GAMI KGK Serisi Online Kesintisiz Güç Kaynakları Endüstriyel Tip DC Redresör/Akü Şarj Cihazlari

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI METAL MAHFAZALI KOMPAKT TİP OG/AG TRANSFORMATÖR MERKEZLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ (MMH-gazTı) MART: 1995 ARALIK 2002 (REVİZE) HAZİRAN-2006

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR:

SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR: SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR: a) Asansörü tesis edecek olan firmanın kendisine ait(çok uluslu bir şirket ise

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATIN ALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATIN ALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATIN ALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI SARGILARI EPOKSİ REÇİNE İLE ÖRTÜLÜ KURU TİP OG/OG GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ NİSAN-2002 İÇİNDEKİLER 1. GENEL

Detaylı

OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI

OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI OF TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ DERNEĞİ-OF TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ LABORATUVARLARI İÇİN CİHAZ SATIN ALMA İLANI Of Teknik Eğitim Fakültesi Derneği, KTÜ Of Teknoloji Fakültesine bağlı bölümlerde(enerji Sistemleri

Detaylı

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu

Açık kasa dizel jeneratör seti. Kullanım Kılavuzu Açık kasa dizel jeneratör seti Kullanım Kılavuzu Tek faz: KDE25E KDE30E KDE35E Üç faz: KDE13E3 KDE30E3 KDE45E3 KDE75E3 KDE20E3 KDE35E3 KDE60E3 KDE100E3 High speed: KDE40E3 Model yapısı(kde60e3 örnek alınmıştır)

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ EL KİTABI ÜRETİCİ FİRMA

Detaylı

TEDAŞ-MYD/2000-036.B-C TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TEDAŞ-MYD/2000-036.B-C TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI TEDAŞ-MYD/2000-036.B-C TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI BETON MAHFAZALI KOMPAKT TİP YG OG /AG DAĞITIM TRANSFORMATÖR M ERKEZLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ (MMMH-hd)

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA

KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA KULLANMA KILAVUZU CHALLENGER SERİSİ 10 20 KVA AG SD 71 Doküman Y. No:1 Rev:0 AG SD 71 Rev. No:0 Rev. Tarihi:20.05.2014 Yayın No:1 3 KILAVUZ HAKKINDA Kılavuz

Detaylı

36 kv A KADAR ORTA GERİLİM METAL MAHFAZALI VE LSC 2B PM ARABALI VE VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRELER TEKNİK ÖZELLİKLER İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM...

36 kv A KADAR ORTA GERİLİM METAL MAHFAZALI VE LSC 2B PM ARABALI VE VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRELER TEKNİK ÖZELLİKLER İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM... 36 kv A KADAR ORTA GERİLİM METAL MAHFAZALI VE LSC 2B PM ARABALI VE VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRELER TEKNİK ÖZELLİKLER İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM... 2 2. GENEL... 3 3. STANDARTLAR... 4 4. ÇALIŞMA ŞARTLARI...

Detaylı

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU GİRİŞ Öncelikle TANSAN markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kılavuzda TANSAN Sıvı/Gaz yakıt yakabilen

Detaylı

S.S. TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİNE AİT İÇ ANADOLU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE HİZMET BİNASI YAPILMASI İŞİNE AİT ŞARTNAMEDİR.

S.S. TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİNE AİT İÇ ANADOLU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE HİZMET BİNASI YAPILMASI İŞİNE AİT ŞARTNAMEDİR. S.S. TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİNE AİT İÇ ANADOLU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE HİZMET BİNASI YAPILMASI İŞİNE AİT ŞARTNAMEDİR. S.S. Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

Detaylı

ALÇAK GERİLİM DAĞITIM PANOLARI TEKNİK ŞARTNAMESİ

ALÇAK GERİLİM DAĞITIM PANOLARI TEKNİK ŞARTNAMESİ ALÇAK GERİLİM DAĞITIM PANOLARI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM - I 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Standartlar 1.3. Yönetmelikler 1.4. Çalışma Koşulları 2. ÖZELLİKLER 2.1. Elektriksel Özellikler

Detaylı

GENEL TEKNİK KOŞULLAR...

GENEL TEKNİK KOŞULLAR... İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK KOŞULLAR... 1-1 1.1 İşin Kapsamı... 1-1 1.2 Genel Servis Şartları... 1-1 1.2.1 Sismik Koşullar... 1-1 1.2.2 Kontrol Güç Kaynağı... 1-1 1.2.3 İç İhtiyaç Güç kaynağı... 1-1 1.2.4

Detaylı

GİRİŞ. İlk olarak Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren EN 12845 standardı, ulusal standartların

GİRİŞ. İlk olarak Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren EN 12845 standardı, ulusal standartların GİRİŞ ALP Pompa A.Ş. piyasaya sunduğu birçok yeniliğe 2009 yılında EN 12845 Yangın Hidroforlarını da kattı. Hidrofor üretimi konusunda çok titiz olan TSE tarafından kontrol edilerek belgelendirilen ve

Detaylı

400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ

400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ 01-TEM-.2013 16:11 Kimd. Kime:+90 312 4181361 S. 3'8 400 KVA 3 FAZ GİRİŞ VE 3 FAZ ÇIKIŞLI KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. KONU Bu teknik şartname 400 KVA Kesintisiz Güç Kaynağı (bundan sonra

Detaylı

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI

ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08. Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ATLAS 5000 SERİSİ 3 FAZ GİRİŞ 3 FAZ ÇIKIŞ 220/380Vac, 50Hz 10-300kVA PF:08 Kesintisiz Güç Kaynağı KULLANICI EL KİTABI ESİS ENERJİ ve ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş. DUDULLU ORG. SAN. BÖLGESİ ESENKENT MAH. BATURALP

Detaylı