Robot Bilimi. Robot Aktüatörler (Çıkış Elemanları, Uygulayıcılar) Öğr. Gör. M. Ozan AKI. r1.0

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Robot Bilimi. Robot Aktüatörler (Çıkış Elemanları, Uygulayıcılar) Öğr. Gör. M. Ozan AKI. r1.0"

Transkript

1 Robot Bilimi Robot Aktüatörler (Çıkış Elemanları, Uygulayıcılar) Öğr. Gör. M. Ozan AKI r1.0

2 Robot Aktüatörler Aktüatör, İngilizce act (eylem, işini yapmak) kelimesinden gelmektedir Robotun fiziksel olarak bir eylemi yerine getirmesini sağlayan elemanlardır. Aktüatörler, kontrol elemanı tarafından verilen komutları yerine getiren çıkış elemanlarıdır.

3 Robot Aktüatörler Bir robotta aktüatörler; İş yapan robot kolu, Tutmayı sağlayan mekanik el, tutaç Yürümeyi sağlayan mekanik bacak İlerlemeyi sağlayan tekerlek, palet Uçmayı sağlayan pervaneler

4 Robot Aktüatörler Robotta kullanılan tüm aktüatörlr bir mekanik hareket sonucu iş görürler Bu mekanik hareketi meydana getiren güç kaynakları şunlardan biri ya da birkaçı olabilir; Elektrik Pnömatik (Sıkıştırılmış hava ile çalışır) Hidrolik (Basınçlı yağ ile çalışır)

5 Elektrikli Aktüatörler Robotlarda en çok tercih edilen aktüatör tipi, elektrikle çalışan aktüatörlerdir. Bir robotta kullanılan elektrikle çalışan aktüatörler şu şekilde sıralanabilir; Elektrik Motorları o DC Motorlar (Doğru Akım Motorları) o Step Motorlar (Adım Motorları) o Servo Motorlar (Geri beslemeli motorlar) Selonoid Aktüatörler (Ani Doğrusal hareket) Nitinol (Yapay Kas, Yavaş Doğrusal Hareket) Piezoelektrik Kristal Elektroaktif Polimerler (EAPs)

6 DC (Doğru Akım) Motorları Doğru akımla çalışan motorlardır. Dış kısmında sabit manyetik alan (mıknatıs, bobin) ve içindeki döner kısımda karşıt manyetik alan oluşturan endüvi vardır.

7 DC (Doğru Akım) Motorları (+) ve (-) uçları yer değiştirildiğinde dönüş yönü değişir. Bu tip motorların devir hızı, uçlarına uygulanan gerilimle, dolayısıyla motor üzerinden geçen akımla doğru orantılıdır.

8 Redüktör DC motorlar, düşük devirlerde, üzerinden geçen akım da düşük olduğundan dolayı döndürme momentleri oldukça zayıftır ve bu halde bir tekerleği döndüremez, robotu ilerletemezler. Bunun için redüktör denilen, bir çeşit arabalardaki vites kutusuna karşılık gelen dişli sistemi kullanılır. Redüktörler, Tork (Döndürme Momenti) ve Hız arasında ters orantılı dönüştüm yapan dişli sistemleridir.

9 Redüktör Redüktörler, kullandıkları dişli oranlarına göre, düşen devir hızına karşılık döndürme momentini arttırlar.

10 Redüktörlü DC Motor Üzerine entegre edilmiş redüktörü olan DC Motorlara redüktörlü DC motorlar adı verilmektedir. Bu şekilde, hızdan fregat edilerek, düşük hızlarda da yüksek tork sağlanarak robotların düşük hızlarda ilerleyebilmesi sağlanmaktadır. Yüksek hız, özellikle araştırma ve eğitim robotlarında zaten istenen bir durum değildir. Zira robotun ataletinden dolayı kontrolü zorlaşır, hızlı tepki için çok daha güçlü işlemci gerektirir.

11 Redüktörlü DC Motor Redüktörlü motorlar, çıkış milinin RPM (Revolution Per Minute Dakikadaki Devir Sayısı) cinsinden devir sayısına göre satılmaktadır.

12 DC Motorların Kontrolü DC Motorların iki parametresinin kontrolü söz konusudur; 1. Devir yönü 2. Devir Hızı DC motorların kontrolünü sağlamak için elektronik devre elemanları ile bazı özel bağlantı türleri kullanılmaktadır.

13 DC Motorların Devir Yönü Kontrolü Yarım H Köprüsü Simetrik besleme kaynağına ihtiyaç vardır.

14 DC Motorların Devir Yönü Kontrolü Yarım H Köprüsü Mikrodenetleyici ile kontrol edebilmek için birer transistör ile anahtarlanır.

15 DC Motorların Devir Yönü Kontrolü H Köprüsü Tekil güç kaynağı ile çalışabilir

16 DC Motorların Devir Yönü Kontrolü H Köprüsü Mikrodenetleyici ile kontrol edebilmek için birer transistör ile anahtarlanır.

17 DC Motorların Devir Hızı Kontrolü Bir DC Motorun devir hızını kontrol etmek için üzerinden geçen akımı, dolayısıyla uçlarına uyguladığımız gerilimi kontrol ederiz. Bunun için PWM (Pulse Width Modulation) kullanılır. PWM, bir mikrodenetleyici tarafından kolaylıkla üretilebilmektedir. Bu nedenle yaygın olarak kullanılır.

18 PWM (Pulse Width Modulation) Sabit bir zaman periyodu boyunca, çıkışın açık ve kapalı kalma sürelerinin ayarlanmasıdır

19 PWM (Pulse Width Modulation) Bir mikrodenetleyici ile kontrol edilebilmesi için transistör ile anahtarlanır.

20 DC Motor Devir Yönü ve Hız Kontrolü DC Motorun devir yönü ile birlikte hızını kontrol etmek için H köprüsü ve PWM aynı anda kullanılır

21 DC Motor Devir Yönü ve Hız Kontrolü Ya da bu işi yapan hazır entegre ve modül kullanılabilir Bu modüllerde, L293 yada L298 Motor sürücü entegreleri kullanılmaktadır.

22 Step Motorlar Step motorlarda, DC motorların tersine, sabit mıknatıs dönen kısımdadır. Dış kısımdaki her bir manyetik kutup bobini uçları dışarıya bağlantı ucu olarak çıkarılmıştır

23 Step Motorlar Her bir kutup bobini enerjilendiğinde, dönen kısımdaki zıt kutbu kendisine çeker ve tam önüne geldiğinde durur.

24 Step Motorlar Dönme hareketine devam edebilmek için, her bir kutup bobini sırasıyla sürekli olarak tetiklenerek dönüş sağlanır.

25 Step Motorlar Bir mikrodenetleyici ile kontrol edilebilmesi için, step motorun her bir bobini bir transistör ile anahtarlanır.

26 Step Motorlar Ya da hazır motor sürücü entegrelerinden biri kullanılır

27 Step Motorlar Ya da hazır motor sürücü modülü kullanılabilir

28 Step Motorlar Step Motorların en büyük avantajı; Her bir adımı kontrollü olarak verdiğimizden, Ve her bir adımın, motor milini kaç derece döndürdüğünü bildiğimizden, Geri besleme olmadan motor mili pozisyonunu ve motor hızını istediğimiz gibi kontrol edebiliriz. Step Motorun Dezavantajı ise; Motor milinin dış etkiyle dönmesini engellemek için motor duruyor olsa bile sürekli enerjili olması gerektiğidir. Bu nedenle durduğu yerde bile sürekli enerji harcar ve ısı üretir. Mobil robotlar için pek uygun değildir.

29 Servo Motorlar Servo motorlar, aslında geri beslemeli DC motordur. Geri besleme sayesinde motor milinin pozisyonu ve hızı tam olarak bilinebilmektedir. Bu şekilde, bir hareketi kesin bir mesafede yapmak mümkün olabilmektedir. Servo motorlar, motor kontrol ve geri besleme devreleriyle birlikte bütünleşik DC motorlardır.

30 Servo Motorlar Geri besleme elemanı olarak, çıkış miline bağlı bir potansiyometre kullanılmaktadır. Kontrol devresi, potansiyometreden okunan gerrilim ile girişten uygulanan gerilim arasındaki fark sıfır oluncaya kadar motoru ilgili yöne döndürür.

31 Servo Motorlar Sınırlı açısal harekete sahip modelleri, çoğunlukla uçak kanat açıları, pervane açıları, ya da robot kol dirsek açıları, tutma elinin kontrolü gibi kısıtlı harekete sahip yerlerde kullanılmaktadır.

32 Servo Motorlar Bir servo motorun üç adet bağlantı ucu vardır. Bu uçlardan ikisi (+) ve (-) besleme uçlarıdır. Diğer uç ise, pozisyon ayarlama giriş ucudur.

33 Pozisyon giriş ucundan; Servo Motorlar 0V verildiğinde; servo mil pozisyonu sıfır noktasına gider 5V verildiğinde; servo mili maksimum noktasına gider, 2.5V verildiğinde, servo mili tam orta pozisyondadır. Bu şekilde, girişe verilen tüm orantılı gerilimlere karşılık ilgili pozisyona konumlanır.

34 Servo Motorlar Bu gerilimleri, bir mikrodenetleyici ile kontrol edebilmek için yine PWM kullanılır. Ancak bu kez PWM, 0 ile 5V arasında orantısal gerilim elde etmek için kullanılır.

35 Servo Motorlar Servo motorlar, PWM çıkışı üretebilen herhangi mikrodenetleyici ya da modül ile kolayca kullanılabilir.

36 Selonoid Aktüatörler Kısa mesafeli, ani doğrusal hareket gerektiren yerlerde kullanılanılan çıkış elemanıdır.

37 Selonoid Aktüatörler Ortası boş bir bobinden meydana gelmiştir. Bobin enerjilendiğinde, oluşan manyetik alan demir mili bu boşluğun içerisine doğru çeker.

38 Selonoid Aktüatörler Bir mekanik hareketi başlatmak, durdurmak, kilitlemek ya da çözmek için, robotlarda bir malzemeyi tutmak ya da bırakmak için kullanılan mekanizmaya hareket sağlamak amacıyla kullanılabilir.

39 Selonoid Aktüatörler Selonoid bobini, bir mikrodenetleyici ile kontrol etmek için, bir transistör ya da röle ile anahtarlanabilir

40 Nitinol Alaşım Cisimlerin sıcaklıkla genleşmesi prensibine dayanır. Bir tel, ısındıkça boyu uzar, soğudukça kısalır. Üzerinden akım geçen bir tel ise ısınır. Buradan hareketle, bir tele kontrollü bir şekilde elektrik akımı verilerek telin uzaması kontrol edilebilir. Nitinol, bu etkiyi en iyi gözterebilen «şekil hafızalı» bir alaşımdır.

41 Nitinol Alaşım Nitinol, soğukken şekli değiştikten sonra, ısıtıldığında orijinal şekline geri döner.

42 Nitinol Alaşım Bu uzama ve kısalma etkisi, mekanik bağlantılarla açısal harekete dönüştürülebilir;

43 Piezo-Electric Kristal yapıdaki bu madde, potansiyel elektrik gerilimi altında şekli değişir. Ya da, tersine, şekli değiştirildiğinde, uçlarında gerilim üretir.

44 Piezo-Electric Günlük hayatımızdaki en bariz örneği, manyetolu çakmaklardır. Piezo kristal üzerine uygulanan ani darbe, kristalik yüksek bir gerilim üretmesini sağlar. Bu gerilim kıvılcımı oluşturarak gazı ateşler.

45 Piezo-Electric Cihazların «biip» şeklinde ses çıkarmasını sağlayan devre elemanıda bir piezo kristalidir. Uçlarına uygulanan yüksek frenakslı kare dalga, kristalin bu frenaksta titreşmesini sağlayarak, üzerinde bulunduğu geniş metal plakanın titreşerek hıpkı hoparlör gibi ses üretmesini sağlar.

46 Piezo-Electric Piezo kristalleri iki yönlü olduğundan, nasıl elektrik sinyallerini titreşime çeviriyorsa, titreşimleride elektrik sinyaline dönüştürebilmektedir. Bu haliyle, alarm sistemlerinde ve gitar ses vantuzlarında karşımıza çıkar.

47 Piezo-Electric Piezo kristalin uzama - kısalma etkisi kullanılarak piezoelektrik motorlar ve doğrusal hareket aktüatörleri üretilmiştir.

48 Elektroactive Polymers (EAPs) Elektrik sinyalerine, şekil değiştirerek tepki veren bir çelit polimerdir.

Aktüatörler ve Aktüatör Seçimi

Aktüatörler ve Aktüatör Seçimi Aktüatörler ve Aktüatör Seçimi Resim-1 Dr. Özgür AKIN Giriş Aktüatör Nedir? Aktüatörlere Neden İhtiyaç Duyarız? Aktüatörlerin Sınıflandırılması. Aktüatör Nedir? Aktüatör, bir mekanizmayı veya sistemi kontrol

Detaylı

: ASENKRON MOTORLARDA V / F ORANI TUTULARAK HIZ AYARI YAPILMASI SAYFA 1 ASENKRON MOTORLAR GENEL BİLGİ SAYFA 2 ASENKRON MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

: ASENKRON MOTORLARDA V / F ORANI TUTULARAK HIZ AYARI YAPILMASI SAYFA 1 ASENKRON MOTORLAR GENEL BİLGİ SAYFA 2 ASENKRON MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ 1 Konu : ASENKRON MOTORLARDA V / F ORANI TUTULARAK HIZ AYARI YAPILMASI İÇİNDEKİLER SAYFA 1 ASENKRON MOTORLAR GENEL BİLGİ SAYFA 2 ASENKRON MOTORLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ SAYFA 5 ASENKRON MOTORLARDA V/ F ORANI

Detaylı

Çizgi İzleyen Robot Yapımı ve Teknik Bilgiler

Çizgi İzleyen Robot Yapımı ve Teknik Bilgiler Çizgi İzleyen Robot Yapımı ve Teknik Bilgiler ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT NEDİR? Çizgi izleyen robot belirli bir yolu otonom olarak takip edebilen robottur. Bu yol siyah zemin üzerinde beyaz renkte ya da beyaz

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ARAÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ 525MT0283 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr.

IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr. IML 322 İMALATTA OTOMASYON Bahar 2012-2013 Hafta 3 Algılayıcılar, eyleyiciler ve diğer kontrol sistem elemanları Doç.Dr. Erdinç Altuğ 1 Bu hafta algılayıcıları ve eyleyicileri inceleyeceğiz. Bir işlemi

Detaylı

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ MOTOR SÜRÜCÜLERİ ve SERVO SİSTEMLER DERS NOTU MEHMET TOSUNER 2009

KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ MOTOR SÜRÜCÜLERİ ve SERVO SİSTEMLER DERS NOTU MEHMET TOSUNER 2009 KOCAELİ TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ OTOMASYON ATÖLYESİ MOTOR SÜRÜCÜLERİ ve SERVO SİSTEMLER DERS NOTU MEHMET TOSUNER 2009 Güç Elektroniği Anahtarlama Elemanları: Bu ders notunda anlatılan konvertör ve

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ÖLÇME TEKNİĞİ. Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA. Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak

ÖLÇME TEKNİĞİ. Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA. Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ÖLÇME TEKNİĞİ Yard. Doç. Dr. Şenol ÇETİNKAYA Dersin amacı: Ölçme Tekniği ile ilgili temel konuları tanıtmak Neler öğreneceksiniz:

Detaylı

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım.

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım. 5 Kasım 2006 ÇĐZGĐ ĐZLEYEN ROBOT TANIM Çizgi izleyen robot, herhangi bir renkteki zemin üzerine farklı renkte çizilmiş bir çizgiyi almaçlarıyla takip ederek ilerleyen bir robottur. GĐRĐŞ Merhaba arkadaşlar,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ASENKRON MOTORLARA YOL VERMEK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER)

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) BİTİRME TEZİ Hazırlayan 05012094 Uğur YILMAZ 05013004 Borahan

Detaylı

ASANSÖR ELEKTRİK DONANIMI VE ELEKTROMANYETİK ETKİLEŞİM. Melih AYBEY AYBEY ELEKTRONİK Tel: 0 216 394 50 55 E-posta: sales@aybey.com

ASANSÖR ELEKTRİK DONANIMI VE ELEKTROMANYETİK ETKİLEŞİM. Melih AYBEY AYBEY ELEKTRONİK Tel: 0 216 394 50 55 E-posta: sales@aybey.com ASANSÖR ELEKTRİK DONANIMI VE ELEKTROMANYETİK ETKİLEŞİM Melih AYBEY AYBEY ELEKTRONİK Tel: 0 216 394 50 55 E-posta: sales@aybey.com ÖZET Asansör elektrik donanımı kumanda tablosu, butoniyerler, motor, valfler,

Detaylı

Ağırlık, bir kütleye, bulunduğu yere göre etki eden yerçekimi kuvvetidir; kütle ile ağırlık arasındaki ilişki aşağıdaki formülle açıklanabilir:

Ağırlık, bir kütleye, bulunduğu yere göre etki eden yerçekimi kuvvetidir; kütle ile ağırlık arasındaki ilişki aşağıdaki formülle açıklanabilir: 1 5. AĞIRLİK ÖLÇME CİHAZLARI (Ref. e_makaleleri) Ağırlık, bir kütleye, bulunduğu yere göre etki eden yerçekimi kuvvetidir; kütle ile ağırlık arasındaki ilişki aşağıdaki formülle açıklanabilir: W = m.g

Detaylı

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER

ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER ATEŞLEME SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER İçindekiler Şekil Listesi. Özet BÖLÜM 1 1.Giriş... VII BÖLÜM 2 Dahaönce Yapılan Çalışmalar Ve Ateşleme Sisteminin Gelişimi...1 2.1.Daha Önce Ateşleme Sistemlerinde Yapılan

Detaylı

DÖRT ROTORLU İNSANSIZ HAVA ARACININ YÜKSEKLİK VE KONUM KONTROLÜ

DÖRT ROTORLU İNSANSIZ HAVA ARACININ YÜKSEKLİK VE KONUM KONTROLÜ T.C. BOZOK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Yüksek Lisans Tezi DÖRT ROTORLU İNSANSIZ HAVA ARACININ YÜKSEKLİK VE KONUM KONTROLÜ Cemil ALTIN Tez Danışmanı Yrd. Doç.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ELEKTRĠK ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ

ELEKTRĠK ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ELEKTRĠK ELEKTRONĠK TEKNOLOJĠSĠ STEP MOTOR VE SÜRÜLMESĠ 523EO0063 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Çizgi İzleyen Robot Tasarımı

Çizgi İzleyen Robot Tasarımı 04.08.2014 Teknoloji Fakültesi Çizgi İzleyen Robot Tasarımı Hazırlayan: Araş. Gör. Okan UYAR İçindekiler 1. Uygulamanın İçeriği... 1 2. Uygulamanın Hedefi... 1 3. Ön Bilgi... 1 3.1. Çalışma Prensibi...

Detaylı

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ 210197 Abdullah YARIMBAŞ 210283 Ali ŞİMŞEK Doç. Dr. H. İbrahim OKUMUŞ Mayıs 2013 TRABZON

Detaylı

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını ENDÜKSİYON MOTORLARA YOL VERME YÖNTEMLERİ Ahmet Teke, Mehmet Tümay ahmetteke@cu.edu.tr, mtumay@cu.edu.tr Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü İşletmelerde yüklerin büyük bir kısmını

Detaylı

2. Bölüm. Endüstriyel Robot Sistemleri

2. Bölüm. Endüstriyel Robot Sistemleri 2. Bölüm Endüstriyel Robot Sistemleri 2. Bölüm: Endüstriyel Robot Sistemleri 2.1. Endüstriyel Robotların Temel Yapısal Özellikleri 2.1.1. Eksen Sayıları Endüstriyel robot sisteminde, bir manipülatörün

Detaylı

BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ. 3.1.Giriş

BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ. 3.1.Giriş BÖLÜM 5 3 OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ 3.1.Giriş Bilim ve teknoloji ilerledikçe insan kas gücünün üretimdeki payı azaltmaktadır. Üretimi, makine ile veya insan gücüyle diye ayırsak, sürekli makine tarafı

Detaylı

T. C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ FİZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ

T. C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ FİZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ T. C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ FİZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ BİTİRME PROJESİ SES AMPLİFİKATÖRÜ DEVRESİ (Darlington İle Hi-Fi : Tam Eşlenik 100W lık Güç Kuvvetlendiricisi) Hazırlayan : Hasan Şahin

Detaylı

BÖLÜM RÖLELER VE KONTAKTÖRLER

BÖLÜM RÖLELER VE KONTAKTÖRLER BÖLÜM RÖLELER VE KONTAKTÖRLER AMAÇ: Kontaktör ve rölelerin çalışma prensiplerinin anlaşılması, çeşitlerinin yapı ve özelliklerini kavrayabilme, anlaşılır bir şekilde kullanılabilmesi. Röleler Ve Kontaktörler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AC VE DC MAKİNELER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ DA GÜÇ KAYNAKLARI VE MOTORLARI 522EE0135 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR

1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR 1 BİR FAZLI ASENKRON MOTORLAR Üç fazlı motorların bir fazlı motorlardan daha iyi çalışma performansı olmasına rağmen, çoğu zaman üç fazlı şebeke bulunmayabilir. Özellikle şehir merkezlerinde bir fazlı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ASENKRON MOTORLARA YOL VERME ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ENDÜSTRİYEL OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ALGILAYICILAR, DÖNÜŞTÜRÜCÜLER VE UYGULAMALARI

ENDÜSTRİYEL OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ALGILAYICILAR, DÖNÜŞTÜRÜCÜLER VE UYGULAMALARI ENDÜSTRİYEL OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ALGILAYICILAR, DÖNÜŞTÜRÜCÜLER VE UYGULAMALARI 1 GİRİŞ...4 2 ALGILAYICILARIN SINIFLANDIRILMASI...5 2.1 GİRİŞ BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE...6 2.2 ÇIKIŞ BÜYÜKLÜKLERİNE

Detaylı