Turkish. HIV E KARŞI KOMBİNE İLAÇ TEDAVİSİ (Combination Therapy Against HIV) Hasta bilgilendirilmesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Turkish. HIV E KARŞI KOMBİNE İLAÇ TEDAVİSİ (Combination Therapy Against HIV) Hasta bilgilendirilmesi"

Transkript

1 Turkish HIV E KARŞI KOMBİNE İLAÇ TEDAVİSİ (Combination Therapy Against HIV) Hasta bilgilendirilmesi Debbie van der Meijden Iman Padmos Nisan 2003

2 Yayım bilgileri Sorumluluk Bu broşür Debbie van der Meijden ve İman Padmos tarafından derlenmiştir. Söz konusu kişiler Rotterdam daki Erasmus Sağlık Merkezi personeli, uzman Aids hemşireleridir. Bunun yayımı ise, Alkmaar daki Boehringer Ingelheim bv. nin maddi katkılarıyla gerçekleşmiştir. Bu yayımın gerçekleştirilmesine oldukça özen gösterilmiştir. Buna rağmen metinde eksik veya yanlış olarak geçen herhangi bir bilgiden, ne yazarlar ne de sponsor sorumlu değildir. Metninde bulunan bilgilere yapılacak olası ek ve/veya düzeltmeler memnuniyetle değerlendirilir. Rotterdam, Nisan 2003 Çeviriler Bu broşür ayrıca Hollandaca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Etiyopya dili olan Amharic, Taica ve Swahili dillerinde mevcuttur. İsteğe bağlı ve danışılarak başka dilde çevirileri de mümkündür. Siparişler Uzman hemşireler istenilen broşür adedini aşağıdaki adresten isteyebilirler: Boehringer Ingelheim bv Antwoordnummer VC Alkmaar Telefon (Suzanne Huisman) E-posta:

3 İçindekiler 1. HIV e karşı kombine ilaç tedavisi HIV nedir AIDS nedir 4 3. Viral yük ve CD4 hücreleri 5 4. Anti-retroviral ilaçlar 6 5. Kombine ilaç tedavisi 6 6. Direnç 7 7. Tedaviye ne zaman başlanır? 8 8. Yan etkileri 8 9. Sonunda Adresler/telefon numaraları 10

4 1. HIV e karşı kombine ilaç tedavisi 1996 yılı Temmuz ayından itibaren, piyasada AIDS a neden olan HIV virüsüne karşı çeşitli yeni ilaçlar mevcuttur. AIDS li hastayı iyileştiren ilaçlar veya HIV e karşı etkili aşılar, hâlâ geliştirilme safhasındadır. Günümüzde HIV i vücuttan tamamen yok etmek imkansızdır. Ancak, şu anda mevcut olan ilaçlar HIV i öyle güçlü bir şekilde engelleyebilir ki, bunlarla HIV enfeksiyonu belirtilerinin başlaması uzun bir süre geciktirilir. Bunun için, bu ilaçlara HIV inhibitörü (geciktiren) denilir. HIV inhibitörleriyle tedavi şekli, her zaman çeşitli ilaçların bir kombinesini içerir. Bu nedenle buna kombine (çoklu) ilaç tedavisi denilir. Tedaviden iyi bir sonuç elde etmek için, bu kombine ilaç tedavisi sırasında belli kurallara uyulması gerekir. Bu kurallar ilaçların kullanımında zorluk yaratabilir ve hatta bazı kişilerin bu kombine ilaç tedavisine başlamalarına bile engel olabilir. Bu bilgilendirme kitapçığında, kombine ilaç tedavisinin daha fazla detaylarını sunacak ve bu tedavinin günlük hayatınıza yaptığı olası sonuçlar size anlatılmaya çalışılacaktır HIV nedir HIV, Human Immunodeficiency Virus (İnsanda Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) ün kısaltılmasıdır. Bu virüs kan, sperm veya vajina sıvısı veya anne sütü gibi diğer vücut salgılarıyla insana bulaşmaktadır. Kişiye HIV bulaşmışsa, bu onun HIV seropozitif olduğu anlamına gelir. Bir virüs olan HIV in, çoğalmak için başka canlı hücrelere ihtiyacı vardır. HIV özellikle CD4 hücrelerine bulaşmaktadır. Bu hücreler, vücudun enfeksiyonlara karşı bağışıklığında önemli bir rol oynamaktadır. Bu CD4 hücrelerine HIV bulaştığında, ileride ölürler. Bu ölü hücrelerden, bulaştırmak üzere yeni CD4 hücreleri arayan yeni virüsler ortaya çıkar. Bu şekilde CD4 hücreleri sayısı azalır. Azalan CD4 hücreleri sayısı, kişinin bağışıklık sisteminin, sağlıklı bağışıklık sistemine sahip bir kişide rastlanmayan belli enfeksiyon ve tümörlere karşı daha zayıf düşmesi anlamına gelir AIDS nedir AIDS, Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinsel İmmün Yetmezlik Sendromu) nun kısaltılmasıdır. HIV her zaman AIDS e neden olur. Bu nedenle AIDS hastası bir kişi her zaman HIV seropozitiftir. Ancak her seropozitif kişi, AIDS hastası olmayabilir. AIDS teşhisi konulması için, vücudun bağışıklık sisteminin gördüğü ağır hasar dolayısıyla, vücutta belli özel enfeksiyonlar oluşmuş olmalıdır. Bu enfeksiyonlara fırsatçı enfeksiyonlar denilir.

5 3. Viral yük ve CD4 hücreleri Doktora gidildiğinde, hastadan düzenli aralıklarla kan örnekleri alınır. Bu da enfeksiyonun ne kadar ilerlediğini ve virüsün ne kadar aktif olduğunu öğrenmek için yapılır. Viral yük, kandaki virüs miktarını göstermektedir. Bu 1 l Kaan daki virüs kopya veya logo sayısında gösterilebilir. Hastanede bu sayı, kopya sayısı olarak belirtilir. Bu sayı çok düşükse, virüs miktarı gösterilemez veya keşfedilemez tabiriyle tarif edilir. Ancak bu her zaman virüsün vücutta bulunmaması anlamına gelmez. Virüs başka dokularda değil sadece kanda keşfedilebilir. İkinci olarak; testin belli bir hassasiyeti vardır ki bu da, kandaki virüs miktarı sadece belli bir seviyenin üstünde olduğunda sayılabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, CD4 hücrelerinin sayısı, insan vücudunun bağışıklık sisteminin kondisyonunu temsil etmektedir. Vücutta ne kadar çok CD4 hücresi varsa, bağışıklık da o kadar iyi olur. Normal bir kişide mm3 kanda 500 ile 1500 CD4 hücresi vardır. 200 ile 500 CD4 hücresi arasında ise, bağışıklık zayıflamış demektir. Kişide 200 CD4 hücresinden daha az bir sayı varsa, o kişi genellikle fırsatçı enfeksiyonlara karşı duyarlıdır. Bu durumda doktor hastaya genellikle bazı enfeksiyonlara karşı korunma açısından belli profilaktik (önleyici) antibiyotik yazacaktır. Şekil 1. [HIV: HIV / Cel: Hücre/ Celkern: Hücre çekirdeği] 1 -Revers transkriptaz inhibitörü, HIV i hücre çekirdeğine (nucleus) girmesini önler. 2 - Proteaz inhibitorü, enfekte edilen hücrenin yeni virüsler üretmesini önler.

6 4. Anti-retroviral ilaçlar Şu anda piyasada HIV in ilerlemesini geciktiren birçok ilaç mevcuttur. Bu ilaçlar esasen iki ayrı gruptan ibarettir. 1. Reverz transkriptaz inhibitörleri, daha az sayıda hücrenin HIV ile enfekte edilmesini sağlar. 2. Proteaz inhibitörleri, HIV ile enfekte edilmiş hücrelerin yeni virüs üretmesini önler. Bu inhibitörlerin kombine edilmesiyle HIV e karşı iki ayrı stratejik alanda mücadele edilir (Şekil 1 e bakınız). 5. Kombine ilaç tedavisi Antiviral bir rejim, genellikle en az üç ayrı ilacın kombinasyonundan ibarettir. Böyle bir ilaç kombinasyonu HIV i uzun bir zaman için güçlü bir şekilde geciktirebilir. Bu etki yıllarca sürebilir, ancak tam olarak ne kadar uzun olacağını bilemeyiz. Çünkü kombine ilaç tedavileri henüz yeteri kadar uzun araştırılmamıştır. Günümüzde kombine ilaçlarla biraz tecrübe kazanılmış ve bu ilaçları HIV pozitif kişilerin çoğunda olumlu etkisi görülmüştür. Bu durumda viral yük artık keşfedilemeyen seviyelere indiğinden dolayı, bu kişilerin çoğu düzelmiş fiziksel kondisyonla yaşamaktadır. Ancak, sonuçlar kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler alınan ilaçlarla kendilerini oldukça iyi hissederler, diğerler ise durumlarında hemen hemen bir düzelme hissetmezler. Aynısı, rejimlerin olası yan etkileri için de geçerlidir. Bazı kişilere ilaçlar pek dokunmaz, bazılarında ise epey çok yan etkisi olur. Bundan dolayı ilaçlara karşı pek dayanamazlar. Kişilerin, HIV inhibitörlerine ek olarak başka ilaç kullanmaları gerekiyorsa, ilaçların arasında bir etkileşim ortaya çıkabilir. Bazen etkileşim o kadar güçlü olabilir ki, ilaçlar aynı anda kullanılamaz veya aynı anda kullanılan ilacın kullanımının yeniden uyarlanması gerekir. Bu da doktorunuzun, size başka ilaç yazmadan önce, aldığınız tüm ilaçları bilmesini gerektiren nedendir. Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda, genellikle ilaçları aldığınız eczaneniz de size bu konuda yardımcı olabilir.

7 6. Direnç HIV inhibitörlerinin ciddi bir dezavantajı da, HIV in ilaçlara karşı dirençli olma eğilimidir. Direnç, virüsün ilaçlara alışması ve ona göre değişmesi demektir. Bu durumda ilaçlar artık etkili değildir. İlaca karşı direnç, kanda virüsü bastıracak kadar yeterli ilacın bulunmamasından oluşur. Buna ilaç seviyesinin kanda düşük olması hali denilir ve aşağıda yazılı nedenlerden ortaya çıkar: * Bir ilaç dozu atlatılmıştır. * Yazılan dozdan daha az kullanılmaktadır. * İlaç mutlaka belirlenen saatte alınmalıdır. Bu çok önemlidir! HIV inhibitörleri kullanıldığına kandaki ilaç seviyesi hızla düşebilir. Bu nedenle ilaçların her 12 veya 24 saatte bir (alınan ilaçlara bağlı olarak) tam saatinde alınması gerekir. * HIV inhibitörleri diyet tavsiyelerine göre alınmamakta. Bazı ilaçların (yağlı) yemeklerle birlikte, bazılarının ise aç karnına alınması gerekir. Bu talimatlara uyulmadığında, bu ilaçlar kana zor nüfuz eder ve sonuçta kan seviyesi düşük olur. * İlaçlar başka bir nedenle de kana nüfuz etmeyebilir. Virüsün direncini önlemek çok önemlidir. Bir virüs direnç kazandıktan sonra, tedavisi de genellikle daha güçleşir. İlaçların bazılarının birbirine çok benzemesinden dolayı, virüs bazen, aldığınız ilaçlardan farklı ilaçlara karşı da aynı direnci gösterir. Buna çapraz direnç denilir. Çapraz direnç sonucu bir sonraki tedavi için tüm ilaçlar kullanılmayabilir. Bu nedenle şu sözler sık sık söylenir: "İnsanın kullandığı ilk kombine ilaç rejimi, viral yükü, etkili ve sürekli bastırmak için en büyük şansa sahiptir". Virüsün direnci çok çabuk gelişebilir. Bu nedenle, ya yan etkiler nedeniyle, yada ilacın doğru zamanda veya doğru dozajda alınamaması nedeniyle, ilacı kullanmada zorluklarla karşılaşırsanız, uzman hemşire veya doktora danışmak hayati önem taşır. Kendisi size bu soruna çözüm bulmada yardımcı olabilir.

8 7. Tedaviye ne zaman başlanır? Hollanda daki HIV uzmanı doktorlar, kombine ilaç tedavisine başlamayı belirten genel talimatlar hazırlamışlardır. Buna göre hastada: * CD4-hücrelerin 350/ml den daha az ve/veya * hastalık belirtileri veya HIV enfeksiyonu ve/veya * HIV li hamile kadın söz konusu olduğunda tedaviye başlanabilir. Bunlar, doktor veya hastanın uyup uymamaları konusunda kendi inisiyatiflerine bırakılan genel talimatlardır. İlacı uzun bir süre için alabileceğinizden emin olduktan sonra, ancak kombine ilaç tedavisine başlamak çok önemlidir. Kombine ilaç tedavisine bağlı yararları ve olası zorlukları düşünüp tartmanız gerekir. Bunu yapabilmek için, önceden hesaba katılmış olması gereken kötü sürprizlerin sonradan ortaya çıkmaması açısından size yeterince bilgi verilmiş olması gerekir. Doktor veya uzman AIDS hemşiresi size gerekli bilgiyi sağlayabilir. 8. Yan etkileri Kombine ilaç tedavisinin yan etkileri hakkında bir çok dedikodu ve söylenti vardır. İlaçların bazılarının, diğerlerine nazaran daha fazla yan etkiye neden oldukları bilinmektedir. Yine de bu yan etkilerin her insanda ayrı olduğu ve insanların ilaçlara farklı cevap verdiği bir gerçektir. Daha önce de söylediğimiz gibi, bazı kişilerde bir ilaçtan dolayı çok fazla yan etki görülür, bazılarında ise aynı ilacın hiç bir yan etkisi olmaz. Tedavinin başlangıcında sık sık görülen yan etkiler, mide bulantısı, kusma, ishal ve yorgunluktur. İnsanların çoğu bu yan etkileri ilk haftalarda/aylarda yaşar, fakat bunlar çoğunlukla sonra kaybolurlar. Yan etkiler çok kötü olduğunda, doktor, bu dönemi daha rahat geçirmeniz için size çoğu zaman ishal ve/veya mide bulantısını önleyen ilaç yazabilir. Bazı durumlarda yemek düzeninizi biraz değiştirmekle bu yan etkiler azalabilir. Uzunca bir zaman sonra, yani kişi bir süredir ilaç kullandığında, şeker hastalığı ve nöropati (ayak ve/veya bacak ve bazen ellerde bulunan nörolojik ağrı) yan etkiler olarak ortaya çıkabilir. Başka uzun vadeli yan etki ise, kandaki yüksek kolesterol ve/veya yağ oranıdır. Bu değerler çok yüksek olduğunda, doktorunuz bunun için size ek ilaç yazabilir. Bazı kişiler ise lipodistrofi durumundan rahatsızdırlar. Bu, vücuttaki yağın yeniden dağılımıyla ortaya çıkan bir vücut formu değişikliğidir. Bu durumda yüz, kol ve bacaktaki derinin altındaki yağ miktarı azalır. Diğer taraftan karında yağ birikebilir. Günümüzde lipodistrofi tedavisi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır.

9 Uzman AIDS hemşireleri, alacağınız ilaçlara bağlı yan etkileri sizinle görüşür ve bunlarla ilgili olarak kendinizin neler yapabileceğiniz konusunda size tavsiyede bulunur. Yine de herhangi bir sorunuz olursa, kendisine de sonradan her zaman telefon edebilirsiniz. Çok az sayıdaki vakada bu yan etkiler sürekli olabilir. Bu durumda ilaçların değişmesi zorunludur. Çok ciddi yan etkiler olsa bile, ilaçların kullanımını durdurmamak, geçici de olsa, hayati önem taşır. Çünkü bazı durumlarda uzun bir süre aynı ilaçları yeniden almak mümkün olmayabilir. Bu nedenle böyle bir durumda yapacağınız en iyi şeyi öğrenmek için uzman AIDS hemşiresine veya doktorunuza danışınız. 9. Sonunda Kombine ilaç tedavisine başlamadan önce size yeterli bilgi verilmesi çok önemlidir Doktorunuzdan ve/veya uzman AIDS hemşirenizden kombine ilaç tedavisi veya kendi özel durumunuz hakkında istediğiniz zaman bilgi edinebilirsiniz. Hastaneye bağlı olmayan bir kişiden daha genel bilgi almak isterseniz, aşağıda İrtibat kurabileceğiniz adres ve telefon numaraları listesi bulunmaktadır:

10 10. Adresler/telefon numaraları Servicepunt HIV Vereniging Nederland (Hollanda HIV Derneği Servis Merkezi) Pazartesi günlerinden Cuma günlerine kadar (Cuma dahil) saat arası Tel: Bilgi (tıbbi) veya seropozitif bir erkek veya kadınla (gerektiğinde isimsiz olarak) özel bir görüşme yapmak içindir. Aids/Soa infoline (Aids/cinsel yolla bulaşan hastalıklar bilgi hattı) HIV, AIDS veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında soru sormak isteyen herkes için ülke çapında bilgilendirme telefonudur. Bu bilgilendirme hattının açık olduğu gün ve saatler: Pazartesi-Cuma saat arası kişisel görüşmek için Veya diğer zamanlarda bilgisayar yoluyla Tel: (dakikası 0.10, isimsiz) Uzman AIDS hemşireleri: (Buraya hemşirenizin bilgilerini yazabilirsiniz!)

Önsöz Yayın bilgileri:

Önsöz Yayın bilgileri: Hasta bilgilendirme Önsöz Viramune hiv enfeksiyonunu tedavi etmek için bir ilaçtır. Bu broşürle Viramune ile ilk tanışma amaçlanmıştır. Bununla, Viramune hakkında, ilacın nasıl etki yaptığı, bunu nasıl

Detaylı

Kombinasyon Tedavisine Giriş

Kombinasyon Tedavisine Giriş Kombinasyon Tedavisine Giriş Temmuz 2010 Türkçe Çeviri : Pozitif Yaşam Derneği Dizgi Tasarım : EGE CTP LTD. ŞTİ. 374 Sokak No:9/1 Bornova - İZMİR 0.232.462 33 24-462 33 29 Basım Tarihi : Ağustos 2010 Bu

Detaylı

www.aidsmap.com Anti-HIV ilaçları Türkçe ilk baskı 2010

www.aidsmap.com Anti-HIV ilaçları Türkçe ilk baskı 2010 www.aidsmap.com Anti-HIV ilaçları Türkçe ilk baskı 2010 Teşekkür Yazan Michael Carter İlk Türkçe baskı 2010 10. İngilizce baskısından çevrilmiştir. 2010 Pozitif Yaşam Derneği ne bu kaynağın çevrilmesindeki

Detaylı

ABCD KULLANMA TALİMATI. VIRAMUNE Tablet 200 mg. Ağız yoluyla alınır.

ABCD KULLANMA TALİMATI. VIRAMUNE Tablet 200 mg. Ağız yoluyla alınır. KULLANMA TALİMATI VIRAMUNE Tablet 200 mg Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: Nevirapin. Her bir VIRAMUNE Tablet 200 miligram, 200 miligram nevirapin içerir. Yardımcı maddeler: Selüloz, laktoz, Povidon K

Detaylı

www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010

www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010 www.aidsmap.com HIV & kadınlar Türkçe İlk baskı 2010 Teşekkür Türkçe ilk baskı- 2010 Dördüncü İngiliz baskısından uyarlanmıştır 2010 Bu baskı Positively UK (önceden Positively Women) tarafından revize

Detaylı

www.aidsmap.com HIV tedavisi Türkçe Birinci baskı 2010

www.aidsmap.com HIV tedavisi Türkçe Birinci baskı 2010 www.aidsmap.com HIV tedavisi Türkçe Birinci baskı 2010 Teşekkür Yazan Michael Carter Türkçe birinci baskı 2010 İngilizce baskıdan adapte edilmiştir 2008 Pozitif Yaşam Derneği ne bu kaynağın çevrilmesindeki

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Başlıkları yer almaktadır.

KULLANMA TALİMATI. Başlıkları yer almaktadır. KULLANMA TALİMATI EDURANT 25 mg film kaplı tablet Ağız yolu ile alınır. Etkin madde: Her film kaplı tablet 25 mg rilpivirine karşılık gelen rilpivirin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat,

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI STOCRIN 600 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir film tablette 600 mg efavirenz bulunur. Yardımcı maddeler: Tablet çekirdeği: Kroskarmelloz sodyum, mikrokristalin selüloz,

Detaylı

Teenage Immunisations (Turkish) [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar. aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur

Teenage Immunisations (Turkish) [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar. aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [cover page] Ortaokul yaşındaki aşılar aşı Çocuğunuzu korumanın en güvenli yoludur [page 2] Dünya genelinde, sağlık üzerinde en önemli etkiyi yaratan iki toplumsal sağlık müdahalesi temiz su ve aşılardır.

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. TERNAVİR 245 mg FİLM KAPLI TABLET Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI Etkin madde: tenofovir disoproksil. Yardımcı maddeler: tablet çekirdeğini oluşturan prejelatinize nişasta (glutensiz), krospovidon, mikrokristalin

Detaylı

STRIVERDI RESPIMAT İLE RAHAT YAŞAMAK

STRIVERDI RESPIMAT İLE RAHAT YAŞAMAK STRIVERDI RESPIMAT İLE RAHAT YAŞAMAK KOAH TEDAVİSİNDE STRIVERDI RESPIMAT IN ROLÜ Striverdi Respimat ile tedavi edilen kronik akciğer rahatsızlığı olan KOAH hastaları için bilgilendirme broşürü. 2 İçindekiler

Detaylı

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir?

ZATÜRRE. Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? ZATÜRRE Pnömokokal hastalıkların etkeni nedir? Pnömokokal hastalıklara Streptococcus pneumoniae adı verilen bir bakteri neden olur. Bu bakterinin 80 den fazla tipi vardır. Bunların çoğu hastalığa neden

Detaylı

herkese rastlayabilir

herkese rastlayabilir Kronik Hepatit B Hasta Rehberi Gilead Sciences ten dostça bir hizmet Mat Nr: VIR/DE/1312/PM/1300b HEPATIT B herkese rastlayabilir GILEAD Sciences GmbH Fraunhoferstraße 17 82152 Martinsried bei München

Detaylı

VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON

VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON Prof Dr Mustafa Tercan İZİN BİLGİLENDİRME ve ESER SÖZLEŞME FORMU 1 VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON Bu form yapılacak ameliyatla ilgili olarak hasta ve yakınlarını bilgilendirmek için hazırlanmıştır. Okutularak

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI EVASĐF 245 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir tablet 245 mg tenofovir disoproksile eşdeğer 300 mg tenofovir disoproksil fumarat içerir. Yardımcı maddeler: Prejelatinize

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. VOXUS, yetişkinlerde bir hepatit B virüsünün (HBV) etken olduğu kronik hepatiti tedavi etmek için kullanılır.

KULLANMA TALĐMATI. VOXUS, yetişkinlerde bir hepatit B virüsünün (HBV) etken olduğu kronik hepatiti tedavi etmek için kullanılır. KULLANMA TALĐMATI VOXUS 245 mg film kaplı tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: 245 mg tenofovir disoproksile eşdeğer 300 mg tenofovir disoproksil fumarat içerir. Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, prejelatinize

Detaylı

HIV/AIDS in. Dünü, Bugünü ve Yarını. İhtisasını yapan genç doktor Jack Stapleton ın o. Yüzyılın Salgını Devam Ediyor;

HIV/AIDS in. Dünü, Bugünü ve Yarını. İhtisasını yapan genç doktor Jack Stapleton ın o. Yüzyılın Salgını Devam Ediyor; Bahri Karaçay Yüzyılın Salgını Devam Ediyor; HIV/AIDS in Dünü, Bugünü ve Yarını Kimileri AIDS in sadece eşcinsellerde görülen bir hastalık olduğunu sanıyor, kimileri ise acı biber yemenin virüse karşı

Detaylı

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI 1394 Sok. Birlik Apt. NO:15 Kat:1 Daire:3 35220 Alsancak-İZMİR Tel: 4638291-4224899 Kordon V. D. 3250049667 ONAM FORMU (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, K: 1993/2741 sayılı kararı uyarınca)

Detaylı

Çocukluk ve gençlik çağında olunan aşılar

Çocukluk ve gençlik çağında olunan aşılar Information letter from the Norwegian Institute of Public Health No. 3 Last updated May 2010 www.fhi.no/publ/infoletter Çocukluk ve gençlik çağında olunan aşılar Ulusal aşılama programı Aşı yapmak niçin

Detaylı

Miyelom. Temel Kılavuzunuz

Miyelom. Temel Kılavuzunuz Miyelom Temel Kılavuzunuz Yayınlayan Myeloma Euronet AISBL, Myelom Hasta Grupları Avrupa Bağlantı Birliği Myeloma Euronet Belçika da kayıtlı kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur (Association

Detaylı

İçindekiler içindekiler

İçindekiler içindekiler SEKS VE BİILİNÇ İçindekiler içindekiler Yolculuğa Başlarken... 2 Yolculuk Hazırlıkları... 3 Adet Görme... 3 Ergenlik sırasında erkekleri ve kızları etkileyen değişiklikler... 5 Kızları etkileyen değişiklikler...

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI CRIXIVAN 400 mg kapsül Ağız yoluyla alınır. Etkin madde: Her bir tablet 400 mg indinavire eşdeğer indinavir sülfat içermektedir. Yardımcı maddeler: Laktoz anhidroz, magnezyum stearat,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. NANOGAM 5 g/100 ml İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Damar içi (Intravenöz) yoldan uygulanır.

KULLANMA TALİMATI. NANOGAM 5 g/100 ml İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Damar içi (Intravenöz) yoldan uygulanır. KULLANMA TALİMATI NANOGAM 5 g/100 ml İ.V. İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Damar içi (Intravenöz) yoldan uygulanır. Etkin madde : 1 ml çözelti içinde insan normal immünoglobulini (IVIg) 50 mg * * En

Detaylı

Mevsim Gribi (Enflüanza) ( ) Rota Virüsü (yeni) Özellikle bebekler ve küçük çocuklar bu enfeksiyon. için tavsiye etmez, sadece daha önce geçirilen bir

Mevsim Gribi (Enflüanza) ( ) Rota Virüsü (yeni) Özellikle bebekler ve küçük çocuklar bu enfeksiyon. için tavsiye etmez, sadece daha önce geçirilen bir : (Güncellik: 20.09.2013). Rota Virüsü (yeni) Rota olabi olan çocuk Özellikle bebekler ve küçük çocuklar bu enfeksiyon nedeniyle has. maddesi mevcuttur. Bun madde a harekete geçiren ancak b eden n üç kez

Detaylı

ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU. Nakil Süreci. Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş. 1.888.999.6743 I marrow.

ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU. Nakil Süreci. Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş. 1.888.999.6743 I marrow. ULUSAL İLİK DONÖR PROGRAMI HASTA HAKLARI BÜROSU Nakil Süreci Kemik İliği Ve Kordon Kanı Nakline Giriş 1 İçindekiler: Ulusal Kemik İliği Donör Programı 2 Giriş 4 Potansiyel tedaviler 4 Seçenekleriniz hakkında

Detaylı

A guide to childhood immunisations for babies up to 13 months of age. (TURKISH)

A guide to childhood immunisations for babies up to 13 months of age. (TURKISH) A guide to childhood immunisations for babies up to 13 months of age. (TURKISH) [p.1] 13 aylığa kadar olan bebekler için çocuk aşıları kılavuzu Aşılar - çocuğunuzun hayatını korumak için en güvenli yol

Detaylı

DİYABET HAKKINDA HERŞEY

DİYABET HAKKINDA HERŞEY insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. www.gulenhasta.com Diyabet, vücudunuzunda pankreas

Detaylı

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI. Doç. Dr. Şeref Özkara / sorularınız için e-posta: ozkaraseref@yahoo.com

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI. Doç. Dr. Şeref Özkara / sorularınız için e-posta: ozkaraseref@yahoo.com TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞI Doç. Dr. Şeref Özkara / sorularınız için e-posta: ozkaraseref@yahoo.com Tüberküloz binlerce yıldır varolduğu bilinen bir mikropla oluşmaktadır; bu mikrobun adı: Mycobacterium

Detaylı