ATATÜRK Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ATATÜRK Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!"

Transkript

1 ATATÜRK Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

2 Keyifli ve Verimli Bir Gün Olması Dileğiyle

3 TANIŞALIM ve BEKLENTİLER

4 1973, İstanbul Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi 91 İstanbul Üniversitesi / İngilizce İktisat 95 Oklahoma State University / MBA 97 Danışman & Proje Yöneticisi İstanbul Business School Eğitmeni Turkcell Kardelenler Projesi Mentoru Yaşam Koçu Oklahoma State University Koçbank Koç Holding Penajans D Arcy Wunderman Turkcell DArtuc Consultancy Avea Digiboard DArtuc Consultancy

5 MARKA YÖNETİMİ ve MARKA İLETİŞİMİ Demet Artuç

6

7 İnsanlar ürün satın almazlar Marka satın alırlar!

8 Tüketicinin Yeni Rolü

9 Artık patron tüketici

10 Bütün markalar üründür, çünkü fonksiyonel bir yarar sağlamayı amaçlarlar. Ancak bütün ürünler marka değildir!

11 Marka Yönetimi Üründen markaya Marka nedir Marka nasıl oluşur Markaların önemi Güçlü markalar Marka varlıkları Marka değeri ve satın alma kararı Değişen tüketici ihtiyacı Değişen iletişim mecraları Marka İletişimi Marka iletişim araçları Marka iletişim stratejileri Marka iletişim planı Uygulama çalışması Konu Başlıkları

12 Durum Tespiti Ürünlere bakmak için çok zaman harcıyoruz. Ancak markalara bakmak için yeterli zamanı harcamıyoruz. Tüketiciler markaları ürünlerden ayrıştırmaktan aciz. Tüketiciler sadece marka olarak adlandırdığımız şeyle ilgileniyorlar. Bu durumu kabul etmeyen herhangi bir iletişim başarısız olacaktır!

13 Ürün Amacı fonksiyonel fayda sağlamaktır. Fiziksel özellikler görme, işitme, koklama, tatma, hissetme- ile anlatılır. Mantık çerçevesinde değerlendirilir. Üreticiler tarafından fabrikada üretilir. Taklit edilebilir.

14 Ürünün fonksiyonel yararına ek bir değer getirir. Tüketiciler tarafından yaratılır. Sadece tüketicilerin zihinlerinde yer alır. Market raflarında gördüklerimiz sadece ürünlerdir. Tüketiciler ile ilişkileri vardır. İnsani duygular -güvenilir, cana yakın, - ile tanımlanır. Mantıkla değil duyguyla değerlendirilir. Hatta en rasyonel kategoriler ve önermelerde, marka rasyonelden daha fazla duygulara borçludur. Ör: BMW Kopyalanamaz. Marka

15 A brand is a complex symbol. It is the intangible sum of a product s attributes : its name, its packaging and price, its history, and the way it s advertised. A brand is also defined by consumers impressions of the people who use it, as well as their own experience. David Ogilvy

16 Marka Nedir?

17 ürün

18 fiyat davranış kalite performans tasarım iletişim fayda ambalaj iddia

19 marka

20 Marka, fonksiyonel yararının yanı sıra artı değerler taşıyarak bazı tüketicilerde satın alma dürtüsü uyandıran üründür.

21 Marka aidiyettir ve sizi tanımlar!

22

23 Ait olma ve aidiyetini duyurma ihtiyacı içseldir ve duygulara dayanır.

24

25

26 Marka Değeri Nedir?

27 Artı Değerler Markaya ait her şeydir; üretim teknolojisi, fiyatı, dağıtım kanalları, Bir markanın artı değerleri; Tecrübelerinden Tüketicilerinin tavrı veya duygularından Savunduğu inançlarından Üreticisinden Görünümünden kaynaklanabilir

28 $7

29 $28

30 $35

31 $140

32 All Made in Turkey for $2

33 Bazı Tüketiciler Bir marka herkese birşey ifade etmeyi becermişse bile, herkese aynı şeyi ifade etmesi imkânsızdır. İNSANLAR FARKLIDIR, FARKLI DEĞERLENDİRMELER YAPARLAR. Hedef kitleyi tanımak, kimlerden oluştuğunu bilmek, nasıl büyütüleceğini kavramak, dinamiklerine hakim olmak reklamcılar için kilit unsurdur.

34 Marka, tüketiciye verilmiş sözdür.

35 Giderek kalabalıklaşan bir pazarda, ancak aptallar fiyat bazında rekabet eder. Zafer, müşterinin zihninde kalıcı bir değer yaratanların olacaktır. Tom Peters

36 Marka Bir marka kendisiyle ilgili herşeyin bir toplamıdır: Ürün veya hizmetin somut ve soyut özellikleri, İsmi, Tasarımı, Reklamı, Dağıtım kanalı, Kısacası; tüketicinin ürünle kurduğu ilişkinin tüm öğeleridir.

37 Marka Tüketicinin kendisini gördüğü bir aynadır. Arkasındaki organizasyonun da yansımasıdır. Tüketici için iki yönden önemlidir : Değişim ve karmaşanın bol olduğu bir dünyada tüketicilere kendilerini tanıma ve kim olduklarını ortaya koyma şansı verir. Kişisel seçimleri, yaşam biçimleriyle bütünleşmelerini, yakınlık duydukları değerlerle özdeşleşmelerini sağlar. Alternatiflerin bol olduğu bir dünyada tüketicilere ihtiyaçlarını sunar, onlar için en iyinin ne olduğunu ortaya koyar.

38 Tüketici aynı gün içinde bin kadar marka ile karşılaşır. Uyandığı andan, tekrar uyuyana dek gördüğü, duyduğu markalar arasından ihtiyacını karşılayacak markayı seçmesi için farklı aşamalardan geçmesi gerekir. Önce fark etmelidir. Sonra ilgi duymalıdır. Ardından marka için istek duyması gerekir. Ve satın alma kararını verir. Mutlu Son!

39 Marka Nasıl Oluşturulur?

40 Bir fikir, konsept ile başlar. Sıklıkla bir kişinin vizyonu ile Zaman içerisinde gelişir ve toplumdaki değişime adapte olarak yoluna devam eder. Ancak ana konseptten kopmaz. Oluşturmak için bir dürtü göndermek yeter. Ancak onu sürdürülebilir kılmak ve fikri büyütmek gerekir. Tüketiciler bu bu dürtüyü alırlar. Kabul-red eder ya da değiştirirler. Bu dürtüyü kullanım tecrübelerine katarlar. Ve markanın tüm özelliklerine ilişkin derin bir bilgi oluştururlar. Bu, arkadaşlık inşa etmek gibi bir şeydir.

41

42 Her markanın özünde somut bir ürün vardır; bu, temel müşteri ihtiyaçlarını karşılayan bir metadır. Rekabetçi ortamda satış yapabilmek için somut ürünü, temel marka haline getirmek gerekir. Performansını garantileyerek, kredi sağlayarak, evlere teslimat yaparak ve satış sonrası etkin hizmet vererek değerini artırmak markayı geliştiren etkenleri oluşturur. Müşteri tercihi ve bağlılığı yaratmaya yönelik çalışmalar ise potansiyel marka yatırımıdır.

43 Başarılı Marka Oluşturmada 4 Kaldıraç Kalite: Markanın gücünü belirleyen en önemli unsur. Hizmet: Sürdürülebilen farklılaşmış üstünlüktür. Yenilik: Önde gelen markalar yaratma yöntemi. Farklılık: Tüketicinin zihninde tekleşme/tekelleşmedir.

44 Marka Oluşturmaya Katkıda Bulunanlar Ürünün fiziksel özellikleri Ürünün performansı Ürünün kendi görüntüsünün riski Ürünün sosyal riski Ürünün satıldığı dükkan çeşitleri Ürünü tüketen kişi çeşitleri Ürüne ilişkin arkadaş yorumları Ürüne ilişkin yapılan reklam ve PR

45

46 Kurumsal Web Sitesi

47 Mikrosite :

48 Mikrosite :

49 PR Çalışması

50 Sosyal Mecralarda İletişim Twitter

51 Sosyal Mecralarda İletişim YouTube

52 Markaların Önemi Ürünü farklılaştırır Değer katar Premium bir konumlandırma oluşturur Yüksek kar marjlarına imkan verir Fiyat rekabetine karşı daha fazla esneklik sağlar Zamana karşı tahammül gösterir Sadakati teşvik eder Ticari kaldıraca yardımcı olur Ürün çeşidi genişlemesine imkan verir Hisse senedi değeri oluşturur

53 Aşağıdakiler size aynı fiyattan sunulmakta İphone 5 veya Nokia N8 Mavi Jeans veya Defacto Mini Cooper veya Volkwagen Golf Hangisini seçersiniz?

54 Aşağıdakilere ne kadar daha fazla para ödemeye razı olursunuz? İphone 5 Mavi Jeans Mini Cooper

55

56 Markalar ve Dürüst Değiş-Tokuş Kuralı Tüketiciler bir ürün ya da markayı ancak iyi bir değer algıladıklarında satın alırlar. Değer üniter bir konsept değildir fiyat / fayda hesabına dayalıdır. Değer ölçülebilir bir konsept değildir algıya dayalı bir konsepttir. Eğer algılanan fayda, teklif edilen fiyat ile eşit ise, tüketici satın alır. Eğer algılanan fayda, teklif edilen fiyattan düşük ise, tüketici satın almaz.

57 Markalar ve Dürüst Değiş-Tokuş Kuralı Eğer, algılanan fayda, teklif edilen fiyattan yüksek ise, tüketicinin daha fazla satın alma ihtimali söz konusudur. Pazarlamacının rolü, tüketicinin satın alma eğilimini karlı şekilde artırmaktır. Bu teorinin ışığında, pazarlamacı Faydayı aynı tutarak fiyatı düşürebilir. Veya fiyatı aynı tutarak faydayı azaltabilir. Ancak her iki durum da, azaltılmış karlılık ile sonuçlanır. Marka, gerçek faydayı artırmadan algılanan faydayı artırır. Böylece karlılığı artırır.

58 Örnek : Coca Cola Pepsi Cola

59 1980 lerin ortasında, Coca Cola kör tadım testleri sonuçlarına ilişkin endişeliydi. Çünkü Pepsi, Cola dan daha popüler olduğunu ispatlıyordu. Cola, formulasyonunu değiştirmeye başladı. Tekrar kör ürün tadımlarına devam etti. Yenilenen formül ile Pepsi karşısında 59:41 tercih ediliyordu. Yeni Cola 1987 de devasa bir eğlence ile lanse edildi. Yeni Cola, eski Colayı ikame etti.

60 Dolu ve yuvarlak bir tat Modern ve gençlikle özdeşleşen bir tat Eski formüle asla geri dönülmeyecek Bu geleceğe bir hareket. Tüketiciler ayaklandılar. Telefon hatları şikayet eden tüketiciler ile bloke oldu. A.B.D. nin her yerindeki Coca Cola ofislerinde protestolar oldu. Coca Cola ürünleri boykot edildi.

61 TV haberleri ve aktüel programları gündemlerini Coca Cola nın tadının değiştirilmesi kararına karşı ayaklanmaya adadı. Tüketiciler eski Coca Cola nın tadını tercih eden demeçler verdiler. Bu arada Coca Cola, tadım testlerine devam etti. Kör tadım testlerinde, yeni Coca Cola nın tadı, eski Coca Cola nın tadına 2:1 oranında tercih ediliyordu. Aynı denek grubunda markalı testler yürütüldüğünde; eski Coca Cola nın tadı, yeni Coca Cola nın tadına 2:1 oranında tercih ediliyordu.

62 İnsanlar markayı tadıyorlardı. Coca Cola, tattan öte bir şeyi sembolize ediyordu. Coca Cola, Amerika ile ilgili iyi olan bir şeydi. Bir yaşam tarzı seçimi, bir duruş. Tadı değiştirmek, bütün bunları değiştirdi. Birkaç ay içinde, Coca Cola eski Coca Cola yı Klasik olarak tekrar sundu. Ve tüketiciler, tadını daha az beğendikleri markaya geri akın ettiler.

63 Bütün bunlar şunu ispatlıyor Tüketiciler ürün satın almazlar, marka satın alırlar!

64 Güçlü Marka tüketiciyi anlayan markadır. Anlayış, müşteri sadakati yaratır. Böylelikle, şirketin ürünlerini, hizmetlerini ve en önemlisi geleceğini garanti altına alır.

65 Marka Varlıkları Brand Assets MARKA DEĞERİ BRAND EQUITY BRAND AWARENESS PERCEIVED QUALITY BRAND ASSOCIATIONS BRAND LOYALTY MARKA FARKINDALIĞI ALGILANAN KALİTE MARKANIN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI MARKA SADAKATİ

66 Marka Değeri Brand Equity Marka değeri, bir markanın sunduğu ürün veya hizmetin değerini artıran ya da azaltan, tüketicinin kafasında markayla bağdaştırdığı bir dizi güçlü ve zayıf özelliklerin toplamıdır. Kalıcı değer= Brand Equity Markanın kalıcı değeri, bir markanın ismine ve logosuna birşeyler ekleyen (veya eksilten) marka varlıklarıdır. David Aaker

67 Marka Bilinirliği: Brand Awareness Brand Awareness: Marka Farkındalığı-Tanınırlığı İnsanlar tanıdık bildik olandan hoşlanır ve tercih ederler.

68 Algılanan Değer : Perceived Value Markanın tüketicinin kafasındaki varlığının gücüdür. Bir marka tanınabilir, hatırlanabilir, ilk marka olarak akla gelebilir; kategorisindeki tek marka olarak akla gelebilir. Markanın Algılanan Değeri: Tüketicilerin kafasındaki değer markanın gerçek değeridir ve karlılığı etkilediği ispat edilmiştir. Markanın ticari başarısı gerçek değerinden çok algılandığı değere bağlıdır. Bu noktada, markayı kullananların toplumdaki genel algılanışı tercihleri belirleyen önemli bir öğedir.

69 Markanın Çağrıştırdıkları Brand Associations Marka Çağrışımları: Müşteriyi markaya bağlayan herşeydir. Kullanıcı imajı, ürün özellikleri, markanın kullanıldığı durumlar, markanın ait olduğu organizasyona ait çağrışımlar, marka kişiliği ve semboller. Markaları ayırt eden en önemli unsur çağrıştırdığı duygular ve düşüncelerdir. Ayırt edilebilmek için, markalar tüketicinin davranışlarının gerisindeki gerekçeleri, derinliklerdeki psikolojik gereksinimleri ve ruh halini anlayabilmeli ve onlarla bir ilişki geliştirebilmelidir.

70 Marka Sadakati Brand Loyalty Marka sadakati: Marka değerinin kalbidir. Önemli olan sadık müşteri segmentlerinin boyutunu ve yoğunluğunu artırmaktır. Bir markanın başarısı her şeyden önce, mevcut müşterisini sadık müşteri haline getirebilme yeteneğine bağlıdır. Sadık müşteri, rakip ürünlerin pazara girmesine ve yerleşmesine bile engel olabilir (sadakat artırmaya yönelik: frequent-buyer programları, müşteri kulüpleri, kartlar ve veri tabanına dayalı her türlü pazarlama etkinliğinin amacı birebir ilişkiyi güçlendirmektir).

71 MARKA İLETİŞİMİ

72 SINIR TANIMAYIN

73 ESNEK OLUN

74 BEKLENMEYENİ YAPIN

75 KURALLARA YAPIŞMAYIN

76 İYİ BİR GİRİŞ YAPIN

77 FIRSATLARI DEĞERLENDİRİN

78 KENDİ DÜNYANIZI YARATIN

79 ENERGIZE YOUR BUSINESS

80 TIME SHALL NOT LIMIT YOU

81 BÜYÜK DÜŞÜNÜN

82 YA DA BÜYÜK DÜŞÜNÜN!

83 TÜKETİCİLERİ YANINIZA ALIN

84 BIRAKIN ÜRÜNÜ DENESİNLER

85 DOĞRU MESAJI BAŞKA NEREDE VEREBİLİRİM?

86 DOĞRU MESAJI BAŞKA NEREDE VEREBİLİRİM?

87 AMA MUTLAKA DOĞRU YERDE OLUN

88 SİNERJİ YARATIN

89 ALTERNATİFLERİ YAKALAYIN

90 DİJİTALİ ATLAMAYIN

91 KİME HİTAP ETTİĞİNİZİ İYİ DÜŞÜNÜN

92 AMA LÜTFEN ABARTMAYIN

93 Marka Değeri Ölçümü Tam olarak ölçülemese bile, yaklaşık bir tahmin yapılabiliyor. 1. Marka adını taşıyan her temel ürün pazarının gelirleri belirleniyor. (Mevcut ciro ve karlılık hesaplanıyor. 2. Bu kazançlar * Markaya ait olanlar * Fabrikalar ve ekipman gibi sabit varlıklar * Çalışanlar, sistemler, süreçler ve patentler gibi intangible varlıklara bölünüyor. 3. Kazançlardan markaya ait olanlar toplanıyor.

94 Marka Değeri Ölçümü - Örnekler Interbrand s World Most Valuable Brands The EquiTrend Study The Techtel Study of High-Technology Brands

95 Türkiye nin En Değerli Markaları Marka değerlendirme kuruluşu İngiliz Brand Finance tarafından yürütülmüş bir çalışmadır.

96 Interbrand Listesi 2011

97 Interbrand Listesi 2011

98 Türkiye nin Dünya Markaları Beko Vestel Mavi Jeans Turkcell Ülker Evyap

99 Türkiye nin Dünya Markaları İstanbul Milli Takım Galatasaray Hidayet Türkoğlu, İbrahim Kutluay, 12 Dev Adam, İlhan Mansız,

100 Efsane Markalar Tüketicinin gönlünde taht kurabilen, ve güçlü marka kimlikleriyle, uzun yıllar, dünyanın her yerinde fanatik tüketiciler yaratmayı başaran markalardır.

101 Efsane Markalar Coca Cola Marlboro Nike Harley Davidson Absolut

102 Marka İletişimi BİR MARKANIN İLETİŞİMİNDEKİ İDDİA, AŞAĞIDAKİ PLATFORMUN ALANLARINDAN BİRİNE ODAKLANIR Tavır Alan/Coğrafya Rol Nike/Just do it Tekirdağ Rakısı Eczacıbaşı/ Arçelik/Hayata Milka/Alplerden süt Sanat, Kültüre katkı Rama/Daha fazla süt Becel/Kalp sağlığı L oreal/çünkü ben buna değerim Ürün Özelliği Rasyonel Yarar Duygusal Yarar

103 Marka ve Siz Güçlü markalar tüketiciyi kendilerinden daha büyük bir varlığa bağlar. Tüketici markayla birçok anlamı bütünleştirir. Büyük markalar tüketiciler üzerindeki etkilerini anlayan markalardır. Something Bigger Kodak: Immortality Emotional in Benefit Kodak: Warm memories Functional Benefit Kodak: Color won t fade Attributes Kodak: Good, sharp color. Maslow Piramidi

104 Marka Konumlandırma ve Marka Vaadi

105 Birinin zihninde yer etmenin en kolay yolu ilk olmaktır. Eğer ilk olamıyorsanız, kendinizi ilklere imza atan ürünler karşısında konumlayacak bir yer bulmalısınız. Jack Trout

106 Ürün sorgulaması Önerme Hedef kitleyi anlama Ürüne Özgü olan Tüketiciyi harekete geçiren Rekabetten ayrıştırıcı Rekabetin çözümlenmesi

107 Marka Konumlandırmasına Giderken Marka konumlamasına giden stratejik yolda odaklanmayı sağlayan doğru soruları sormak önemli. Marka Konumu Neredeyiz? Neden buradayız O noktaya doğru gidiyor muyuz? Nerede olabilirdik Ön test, izleme O noktaya nasıl ulaşabiliriz Reklamın rolü; Reklam stratejisi Satış ve pazarlama amaçları

108 Marka Konumlandırma Marka Kimliği --> Marka İletişiminde kullanılacak birçok özellik. Marka Konumlaması --> Odaklanma. Duygusal Fayda Son Fayda Fiziksel Fayda Emotional Self expressive Destekler Marka Physical benefit benefit benefit Reason why Pantene Saçı kökünden Sağlıklı saç Kendinize Pro-vitamin ucuna besler parlar güveniniz artar Volvo Emniyetli Çocuklarım İyi babayım Testler araba güvende Sana Besleyici Sağlıklı İyi anneyim Testimonial margarin çocuklak İmar Bankası Dövizinize Çok kazanmanın Akıllı seçim 20 yıldır istikrarlı yüksek faiz keyfi olarak en yüksek

109 Marka Vaadi Ürünü / markayı farklılaştıran noktaya işaret eder. Mesajı odaklıdır / tektir. Tüketiciye kendini özdeşleştireceği bir dünya / rol / format sunar. Tüm planlama döngüsünden çıkan damıtılmış tek bir önermedir. Marka değerini artırır / pekiştirir.

110 Reklamın Katkısı Farklı iletişim tekniklerinin ticari faaliyet açısından önemi % Çok Oldukça Orta Tüketiciye yönelik reklam Halkla ilişkiler Satış teşvik kampanyaları Doğrudan pazarlama Satış kanallarına yönelik reklam Sponsorluk 15 3 Kaynak: IPA Araştırması (1998)

111 MARKALARIN ANALİZİ Geçmişten Devam Eden Markalar Marka Gripin Madlen Vefa Bozası Hacı Bekir Kuru Kahveci Mehmet Efendi Çamlıca Gazozu Güneş Gazetesi Rebul Memo Altın Damlası Alaska Frigo Pe-re-ja Goya Markiz Güneş Gırgır Sektörü İlaç Çikolata Boza Lokum Kahve Gazoz Gazete Kolonya Dondurma Kolonya Dondurma Koolonya Ayakkabı Çikolata Deterjan Süpürge

112 Sonuç Olarak

113 Başarılı ve kalıcı bir marka oluşturmak; - Sürekli çaba - İnanç - Para İstikrar gerektirir. Güçlü markalar kalıcıdır. Markalarda kalıcılığı reklam yaratır. Reklam mucize yaratamaz. İyi bir ürün olmadan başarılı bir marka yaratmak imkânsızdır. Eğer markalar beslenir, geliştirilir ve yeniliğe açık hale getirilirse, o zaman yaşam döngüsü teorisi geçersiz hale gelebilir. (Coca-Cola, Kodak, Goodyear, Levi s, Sony buna örnektir).

114 Atöyle Çalışması Görev Hedef : Hilton ParkSA markasının iletişimi için mevcut kanalları değerlendirmek ve yeni kanallar önermek. : Otelin müşteri potansiyelini yeni iş gezisi için seyahat edenlerle artırmak. Strateji : «Türkiye nin en iyi business oteli» algısını pekiştirecek yeni iletişim mecraları, kanalları geliştirmek.

115 Atölye Çalışması 20 dak. 20 dak. 20 dak. 5 dak. / grup Bireysel / Takım Olarak Hep Birlikte Takım Olarak Hep Birlikte İçgörü Toplama Fikirleri Konsept Grup Süzme Geliştirme Sunumu Canlı gözlem: İletişim materyallerini inceleyin (föy, web, vb.) Hedef kitlesini gözden geçirin ve onlara nasıl/nerede/hangi kanallar ile ulaşabileceğinizi düşünün. Öne çıkarılabilecek marka değerlerini belirleyin. Potansiyel belirleme: Odaklı gruplandırma: Yönetime sunalım... Benzer fikirleri gruplayın. 3 ana grup üzerine daha Her gruptan 1 gönüllü ile sunun. Uygun olmayanları detaylı çalışın. eleyin. 3 ana grup oluşturun.

116 Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.

117 Teşekkürler :)

T.C ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI

T.C ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI T.C ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MARKA SADAKATİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ VE TÜKETİCİLER ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Özgegül ŞAHİN YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA/2007

Detaylı

Marka yönetimi konusunu incelemek amacıyla yazılan bu ödevde şu konular incelenmektedir. Marka ve Marka Kavramı. Marka Denkliği.

Marka yönetimi konusunu incelemek amacıyla yazılan bu ödevde şu konular incelenmektedir. Marka ve Marka Kavramı. Marka Denkliği. 1 GİRİŞ Marka, ürünlerini rakiplerinden ayrıştıracak isim, sembol, kavram, tasarım, veya bunların birkaç bileşeninden oluşmaktadır. Marka olmadan tüketicinin gözünde bütün ürünler aynı niteliklere sahip

Detaylı

Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) MARKA OLUŞTURMA

Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) MARKA OLUŞTURMA MARKA OLUŞTURMA Marka: tüketicilerin zihninde yer etmesini sağladığınız benzersiz bir fikir, hatta sadece bir kelime. Ries & Ries (2002) Mercedes = Prestij Volvo = Güvenlik 1 Marka: ürünleri ya da bir

Detaylı

KONUMLANDIRMA. Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1

KONUMLANDIRMA. Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1 ISSN: 2147 3390 DOI: Year: 2014 Summer Issue:7 KONUMLANDIRMA Yrd.Doc.Dr. Ferahnur ÖZGÖREN ŞEN 1 ÖZET İletişim ve ulaşım alanında yaşanan gelişmeler dünyayı açık bir pazaryeri haline getirmektedir. Buna

Detaylı

MARKA YÖNETİMİ; MARKALAŞMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA

MARKA YÖNETİMİ; MARKALAŞMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TEKSTİL MÜHENDSLİĞİ BÖLÜMÜ MARKA YÖNETİMİ; MARKALAŞMA AŞAMALARININ İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA İLKNUR ERGÜN DANIŞMAN: YAR. DOÇ. GÜNGÖR DURUR DENİZLİ 2011

Detaylı

T.C. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS

T.C. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS T.C. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS Market Markalı Ürünlerin Tüketiciler Tarafından Algılanmaları Bitirme Tezi Mustafa Onur GÖKÇE 200582015 Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MARKANIN REKLAM FONKSİYONU. Nalan SÜMBÜL

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MARKANIN REKLAM FONKSİYONU. Nalan SÜMBÜL i T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MARKANIN REKLAM FONKSİYONU Nalan SÜMBÜL 0930229286 TEZSİZ YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. M. Fahrettin

Detaylı

Marka Stratejilerinin Oluşturulması; Coca-Cola Örneği

Marka Stratejilerinin Oluşturulması; Coca-Cola Örneği Marka Stratejilerinin Oluşturulması; Coca-Cola Örneği Yalçın Kırdar Öğretim Görevlisi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, İletişim Fakültesi, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Özet Marka; isim,

Detaylı

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MARKANIN TÜKETİCİ DAVRANIŞLARINA ETKİSİ VE OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÜZERİNE BİR UYGULAMA YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLETME ANABİLİM DALI SEVİL ZENGİN ADIYAMAN / 2012

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ NİN KURUMSAL İMAJININ ÖĞRENCİLER AÇISINDAN ÖLÇÜLMESİ ÜZERİNE BİR ALAN ÇALIŞMASI

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ Yrd. Doç. Dr. Barış BULUNMAZ Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Istanbul ÖZET Teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir

Detaylı

MARKA YÖNETİMİ VE TÜKETİCİ KARAR SÜRECİNE ETKİLERİ

MARKA YÖNETİMİ VE TÜKETİCİ KARAR SÜRECİNE ETKİLERİ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MARKA YÖNETİMİ VE TÜKETİCİ KARAR SÜRECİNE ETKİLERİ Hazırlayan TUĞBA AK 064201011001 İşletme Ana Bilim Dalı İşletme Bilim Dalı Yüksek Lisans

Detaylı

T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ. Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ

T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ. Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ İstanbul, 2014 T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL

Detaylı

TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNDE MARKALAŞMANIN YERİ VE ÖNEMİ; TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA

TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNDE MARKALAŞMANIN YERİ VE ÖNEMİ; TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNDE MARKALAŞMANIN YERİ VE ÖNEMİ; TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA YÜKSEK LİSANS TEZİ Tuğba ÇEDİKÇİ Anabilim Dalı: İktisat Programı:

Detaylı

MARKA VE MARKA YAPILANDIRMA

MARKA VE MARKA YAPILANDIRMA Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. Dergisi YIL 2007, CİLT XXII, SAYI 1 MARKA VE MARKA YAPILANDIRMA Yrd.Doç.Dr.Emel CAN * Özet Marka günümüz rekabet şartlarında bir isim olmanın ötesinde ürüne bir kimlik, kişilik

Detaylı

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Yıl:8 Sayı:15 Bahar 2009 s.57-72 KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ Hilal ÖZDEMİR * ÖZET Günümüzün küreselleşen dünyasında kurumsal

Detaylı

Bilgilendirme Çalışması

Bilgilendirme Çalışması Marka Kavramı Üzerine Bilgilendirme Çalışması Sevgi Bakar 02.02.2011 T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI İzleme ve Değerlendirme Birimi İçindekiler 1. Giriş... 1 2. Marka Nedir?... 1 3. Markanın Önemi... 3

Detaylı

ŞEHİR MARKASI YARATMA SÜRECİ VE EDİRNE ŞEHİR MARKASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ

ŞEHİR MARKASI YARATMA SÜRECİ VE EDİRNE ŞEHİR MARKASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ŞEHİR MARKASI YARATMA SÜRECİ VE EDİRNE ŞEHİR MARKASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ BESTE BURCU VURAL TEZ DANIŞMANI DOÇ.

Detaylı

MARKA YÖNETİMİ VE MARKA YÖNETİMİNİN PERAKENDECİLERİN TUTUMUNA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

MARKA YÖNETİMİ VE MARKA YÖNETİMİNİN PERAKENDECİLERİN TUTUMUNA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANABİLİM DALI REKLAMCILIK VE TANITIM BİLİM DALI MARKA YÖNETİMİ VE MARKA YÖNETİMİNİN PERAKENDECİLERİN TUTUMUNA ETKİLERİ ÜZERİNE

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Hazırlayan: Çiğdem ERK Danışman: Doç. Dr. Ayşe AKYOL Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

MARKA KAVRAMI VE DÜNYA DA Kİ VE TÜRKİYE DE Kİ DEĞERLİ MARKALARA BİR BAKIŞ MEHMET ENES İNCE

MARKA KAVRAMI VE DÜNYA DA Kİ VE TÜRKİYE DE Kİ DEĞERLİ MARKALARA BİR BAKIŞ MEHMET ENES İNCE 1.GİRİŞ MARKA KAVRAMI VE DÜNYA DA Kİ VE İçinde bulunduğumuz çağdaki teknolojik, siyasi, ekonomik gelişmeler ve değişimler sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş, klasik pazarlamadan sonra gelen modern

Detaylı

DUYGUSAL PAZARLAMADA DEĞER YILDIZI MODELİ BEYAZ EŞYA TV REKLAM MESAJLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME

DUYGUSAL PAZARLAMADA DEĞER YILDIZI MODELİ BEYAZ EŞYA TV REKLAM MESAJLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME DUYGUSAL PAZARLAMADA DEĞER YILDIZI MODELİ BEYAZ EŞYA TV REKLAM MESAJLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME Araş. Gör. Dr. Mine YENİÇERİ ALEMDAR Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ TÜKETICI KARAR SÜRECI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

MARKA BAĞIMLILIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA

MARKA BAĞIMLILIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANA BİLİM DALI İŞL-YL-2007-0007 MARKA BAĞIMLILIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER: ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA

Detaylı

GIDA SEKTÖRÜNDE YENİ ÜRÜN MARKALAMASI: FARKLI ÜRÜNLERİN MARKALANMASINDA KARŞILAŞTIRMALI ANALİZ YÜKSEK LİSANS TEZİ

GIDA SEKTÖRÜNDE YENİ ÜRÜN MARKALAMASI: FARKLI ÜRÜNLERİN MARKALANMASINDA KARŞILAŞTIRMALI ANALİZ YÜKSEK LİSANS TEZİ T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GIDA SEKTÖRÜNDE YENİ ÜRÜN MARKALAMASI: FARKLI ÜRÜNLERİN MARKALANMASINDA KARŞILAŞTIRMALI ANALİZ YÜKSEK LİSANS TEZİ Fatma SEZER 0910012003 Anabilim

Detaylı

SÜPERMARKET VE HİPERMARKETLERDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ VE BİR UYGULAMA

SÜPERMARKET VE HİPERMARKETLERDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ VE BİR UYGULAMA SÜPERMARKET VE HİPERMARKETLERDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ VE BİR UYGULAMA Ercan ÇİÇEK Abstract In this study the concept of Customer Relationship Management, was examined from the viewpoint of retailing

Detaylı

Referans Araştırma & Danışmanlık

Referans Araştırma & Danışmanlık Referans Araştırma & Danışmanlık Referans Araştırma; 2008 yılında araştırma, tanıtım ve dağıtım alanlarında hizmet vermek amacıyla Bursa da kurulmuş bir firmadır. Ocak 2014 MİSYONUMUZ Gücünü profesyonel

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2594 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1562 KURUMSAL İLETİŞİM

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2594 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1562 KURUMSAL İLETİŞİM T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2594 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1562 KURUMSAL İLETİŞİM Yazarlar Prof.Dr. Ferruh UZTUĞ - Arş.Gör. Gülcan ŞENER (Ünite 1) Yrd.Doç.Dr. Nuray TOKGÖZ (Ünite 2) Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN ÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİ ARASINDA MARKA BAĞIMLILIĞININ ÖNEMİ: BATI AKDENİZ ÜNİVERSİTERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA

SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN ÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİ ARASINDA MARKA BAĞIMLILIĞININ ÖNEMİ: BATI AKDENİZ ÜNİVERSİTERİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI SATIN ALMA DAVRANIŞLARI AÇISINDAN ÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİ ARASINDA MARKA BAĞIMLILIĞININ ÖNEMİ: BATI AKDENİZ ÜNİVERSİTERİ

Detaylı