28 Nisan - 2 Mayıs 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "28 Nisan - 2 Mayıs 2014"

Transkript

1 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen hafta ABD den açıklanan bilançolar ve ekonomik veriler takip edildi. Apple, Facebook ve Amazon.com un açıkladıkları bilançolar beklentileri karşılarken, McDonald s, Microsoft ve General Motors kötü sonuçlar açıklayarak yatırımcıları üzdü. ABD tarafından açıklanan konut verileri beklentilerin altında kalırken Dayanıklı Mal Siparişleri verisi ekonomideki canlılığın artarak devam ettiğine işaret etti. Avrupa dan gelen PMI verileri olumlu karşılandı. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi nin parasal genişleme için açıklanacak enflasyon verilerini işaret etmesi yatırımcıların dikkatini önümüzdeki hafta açıklanacak Euro Bölgesi Enflasyon Oranı na çevirdi. Asya tarafında ise 48,3 le ekonomik büyümedeki yavaşlamanın devam ettiğine işaret eden Çin Öncü HSBC PMI takip edildi. Ayrıca Yeni Zelanda dan 2. ay da 25 baz puanlık faiz artırımı geldi ve faizler %3 seviyesine çıktı. Türkiye de ise perşembe günü TCMB-PPK toplantısı takip edildi. Toplantı sonucu faizlerde bir değişikliğe gidilmedi ama enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi. Ek olarak 0,8 puan artarak %74,4 seviyesinde gerçekleşen Nisan ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı ekonomik aktivitede bir durgunluk olmadığı şeklinde yorumlandı. Tüm bunların dışında devam eden Rusya-Ukrayna gerilimi piyasaları tedirgin etmeye devam etti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa nın, Moskova yönetiminin Ukrayna sınırında tatbikat yapma kararıyla ilgili olarak, Rusya ile savaşmaya hazır olduklarını belirtmesi gerginliği arttırırken NATO ile Rusya arasında yaşanan "Ukrayna" geriliminin Kuzey Denizi'ne kadar taşındığı, Rus bombardıman uçaklarıyla Nato F-16 larının it dalaşına başladıkları haberleri yatırımcıları tedirgin etmeye devam etti.

2 ABD ABD tarafından açıklanan önemli bilançolar arasında pazartesi Netflix, salı AT&T ve McDonald's, çarşamba Apple, Facebook, perşembe ise General Motors, Amazon.com ve Microsoft vardı. Pazartesi günü ABD nin en büyük internet ve televizyon yayını sağlayıcısı Netflix in hisse başına karı 83 cent beklenirken 86 cent açıklanarak borsaların haftaya pozitif başlangıç yapmalarına katkı sağladı. Salı günü açıklanan AT&T gelirleri beklentileri aşsa da şirketin kazanç büyümesine ilişkin tahminlerini aynı seviyede bırakması yatırımcıların moralini bozdu. Dünyanın en büyük restoran zinciri McDonald's ın ilk çeyrek kârı ise, ABD'de yükselen gıda rekabetinin etkisi ile analist beklentilerinin altında kaldı yılı ilk çeyreğinde net kar yüzde 5.1 azalarak 1.2 milyar dolar olurken, hisse başına kar ise 1.21 dolar oldu. Analistlerin ortalama tahmini ise hisse başına 1.24 dolarlık kar olacağı yönündeydi. Çarşamba günü gelen Apple bilançosunda şirket kârının yüzde 7 büyüyerek 10,2 milyar dolara çıktığı ve iphone'u China Mobile Ltd. kanalıyla Çin'in en büyük kablosuz operatörüne açmasının ardından satışların da arttığı açıklandı. iphone satışları 43,7 milyar ile analistlerin 37,7 milyon beklentisini aştı. Apple 10,2 dolar olan hisse başına kar beklentisini aşarak 11,62 dolar kar açıkladı. S&P %0, ,40 DOW %0, ,46 NASDAQ %0, ,56 Dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi Facebook, ilk çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir açıkladı. Facebook'un ilk çeyrek gelirleri yüzde 72 artışla 2,5 milyar dolar olarak, analistlerin 2,36 milyar dolarlık beklentisini aştı. Net kar yaklaşık 3 kat artışla 642 milyon dolara yükselirken, hisse başına kar ise 24 sentlik beklentiyi aşarak 34 sent oldu. Perşembe günü açıklanan Microsoft bilançosunda ise bilgisayar satışlarında devam eden azalmadan dolayı geçen yıla göre hisse başına kazancın düştüğü açıklandı. Ancak kazancın analistlerin beklentisi olan 63 sent üzerinde 68 sent olarak açıklanması yatırımcıların çok kötümser olmasını engelledi. Dünya çapında 7 milyon aracı yaşanan sorunlar nedeniyle geri çağırmak zorunda kalan General Motors ise 2009 yılında yaşadığı krizden beri en büyük karlılık düşüşünü yaşayarak karlılığının geçen yılın aynı dönemine göre %86 oranında azaldığını açıkladı. Bu azalmaya rağmen analistlerin beklentisi olan 4 senti aşan hisse başına karlılık 29 sent olarak açıklandı. Amazon.com ise beklentilere uygun şekilde hisse başına 23 sent kar açıklayarak gelirlerini geçen yılı aynı dönemine göre %23 arttırarak 19,7 milyar dolara ulaştırdı.

3 ABD ABD tarafından açıklanan haftanın önemli verileri ise şöyleydi: Salı ve çarşamba günleri konut satışları verilerini izledik. Açıklanan 2. el konut satışları verisi geçen ayki 4.60 milyonluk verinin altında 4.59 milyon adet açıklansa da beklenti olan 4.55 milyon adetin üzerinde kaldı. Yeni konut satışları verisi ise %14,5 azalarak ekonomistlerin beklentisi olan 450 bin adetlik artışın oldukça altında 384 bin olarak açıklandı. Son sekiz ayın en düşüğü olan veri endüstrinin karşı karşıya olduğu zorluğun sadece sert kış koşulları olmadığına işaret etti. ABD tarafından açıklanan haftanın diğer önemli verisi ise dayanıklı mal siparişleriydi. Beklenenden olumlu açıklanan veride geçen ayki %2,1 lik yükselişin üzerinde aylık %2.6 seviyesinde artış olduğu açıklandı. Beklenti ise %2.0 artış olacağı yönündeydi. Otomotiv ve uçak gibi dayanıklı malları kapsamayan çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi ise %0,6'lık beklentinin oldukça üzerinde %2,0 seviyesinde açıklanarak ABD ekonomisindeki toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Bu haftaki işsizlik maaşı başvuruları ise beklentileri aşarak olumsuz geldi. Geçen hafta 305 bin kişilik işsizlik maaşı başvurusunun ardından, bu hafta 310 bin kişinin işsizlik maaşı almak için başvurması beklenmekteydi. Beklentilerden kötü gelen veride bir hafta içinde 329 bin kişinin işsizlik maaşı almak için başvuru yaptığı açıklandı. Haftanın son günü ABD'den açıklanan tüketicilerin ekonomik hareketlerindeki güveni açıklayan Michigan endeksi beklentilerin ve önceki dönemin üzerinde 84.1 seviyesinde geldi. İki haftalık periyotlarla açıklanan veri daha önce 82.6 olarak açıklanmıştı. Beklenti ise 83.0 seviyesinde gelmesi yönündeydi.

4 AVRUPA Pazartesi günü paskalya tatili nedeniyle kapalı olan Avrupa da salı günü de önemli bir veri akışı olmadı. Çarşamba günü ise Euro Bölgesinden PMI rakamları geldi. Almanya da İmalat PMI 53,9 luk beklentinin üzerinde 54,2 açıklanırken, Hizmetler PMI da 53,5 luk beklentinin üzerinde 55 seviyesinde açıklandı. 50 seviyesi üzerinin ekonomideki pozitif hareketliliği gösterdiği satın alma müdürleri verileri Avrupa nın en büyük ekonomisindeki ekonomik canlılığa işaret etti. Avrupa Bölgesi genelindeki ekonomik aktiviteyi gösteren Euro İmalat PMI 53 lük beklentinin üzerinde 53,3 seviyesinde açıklanırken Hizmetler Sektörü PMI verisi de 52,7 lik beklentinin üzerinde 53,1 olarak geldi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) mali komitesinin son toplantısının kayıtları açıklandı. Tutanaklarda mevcut faiz oranı ve 350 milyar dolarlık tahvil alım programına ilişkin değişiklikten yana vurguların olmaması nedeniyle pound üzerindeki etkisi sınırlı olarak izlendi. İmalat, inşaat, toptan ve perakende satış firmalarını kapsayan Almanya İfo iş endeksi 110,5 seviyesindeki beklentinin üzerinde 111,2 seviyesinde gelerek olumlu gelen PMI verilerini destekler nitelikte oldu. Endeks geçen ay ise 110,7 seviyesinde açıklanmıştı. DAX %0, ,55 FTSE %0, ,69 CAC40 %0, ,63 Draghi Parasal Genişlemeye Devam Dedi... Perşembe günü konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi uzun zamandır bahsetmekte olduğu söylemlerini yineledi ve güçlenen Euro kurunun, bölge için güven ifade etmekle birlikte, ekonomik görünüm için tehdit unsuru olduğuna işaret etti. AMB'nin Euro Bölgesi'nde geniş çaplı deflasyon riski görmediğini söylerken, güçlenen euro döviz kurunun fiyat görünümünü tehdit ettiğini sözlerine ekledi. Enflasyonun uzun bir süre daha düşük sürmeye devam edecek olmasıyla birlikte, kademeli olarak tekrar yüzde 2 seviyelerine yükseleceği görüşünde olduklarını belirtti. Euro bölgesi enflasyonu Mart ayında %0,5 seviyesine kadar indi ancak gelecek hafta açıklanacak olan Nisan ayı enflasyonunda yukarı yönlü hareketlilik görülmesi halinde Avrupa Merkez Bankası nın parasal genişlemeye dair niyetlerini bir süre daha erteleyebileceğini belirtmek isteriz.

5 ASYA Asya piyasalarında haftaya Japonya'dan açıklanan kötü ticaret verileri ile başlandı. Senelik ithalatta %16.2 artış beklenirken, %18.1 artış olduğu açıklanırken yıllık ihracat ise sadece %1.8 artış gösterdi. Beklenti ise %6.3 artış olacağı yönündeydi. Buna paralel olarak dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde 1 Trilyon 446 Milyar Yen olarak açıklandı. Beklenti ise, 1 Trilyon 70 Milyar Yen dış ticaret açığı olacağı yönündeydi. Hafta ortasında Çin'den öncü HSBC imalat satın alma müdürleri endeksi açıklandı. Beklentilerin az altında kalarak 48,3 seviyesinde açıklanan veri Çin ekonomisindeki büyümede yavaşlamanın sürdüğüne işaret etti. Son hali 5 Mayısta açıklanacak veride 50 seviyesi üzerinde açıklamalar görmedikçe Çin Hükümeti nin ekonomiyi desteklemesi ve Çin Merkez Bankası PBOC un yeterli likiditeyi sağlaması beklenebilir. Avustralya dan açıklanan 2014 ilk çeyrek tüketici fiyat endeksi %0,8 lik beklentinin altında kalarak %0,6 olarak açıklandı. Geçtiğimiz ay faizleri %2,5 seviyesinden %2,75 seviyesine çıkaran Yeni Zelanda Merkez Bankası bu ay da beklenildiği gibi 25 baz puan artış yaparak faizleri %3,00 seviyesine taşıdı. Nikkei %0, ,26 Hang Seng %2, ,53 Shangai C %2, ,52

6 TÜRKİYE 23 Nisan dolayısıyla çarşamba günü kapalı olan yurt içi piyasalarda perşembe günü TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı takip edildi. Merkez Bankası faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini açıklayarak 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını %10 seviyesinde sabit tutu. Toplantı sonrası yapılan açıklamada enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının yakından izleneceği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtilirken, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarındaki yavaşlamanın da devam ettiği vurgulandı. Perşembe günü ayrıca Nisan ayına ait kapasite kullanım oranı da açıklandı. Nisan ayı imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puan artarak %74,4 seviyesinde gerçekleştiği bildirildi. İyi gelen kapasite kullanım oranına rağmen IMKB de yaşanan düşüşün nedeni olarak Merkez Bankası nın munzam karşılıklara faiz ödeme beklentisinin gerçekleşmemesi sonucunda bankacılık sektörü hisselerine gelen satış görülebilir. Ek olarak PPK kararı ve olumlu kapasite kullanım oranı verisi sonrası USDTRY ve EURTRY kurlarında Türk Lirası lehine hareketler gözlendi.

7 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi gününe TSİ de Japonya dan gelecek olan, geçen ay %3,6 artış açıklanan yıllık Perakende Satışlar verisi ile başlayacağız. Saat 10 da Türkiye Tüketici Güven Endeksi açıklanacak olan günlük veri akışını de ABD den gelecek Bekleyen Konut Satışları verisi ile sonlandıracağız. Salı gece saatlerinde Yeni Zelanda dan gelecek aylık ve yıllık Ticaret Dengesi takip edilecek. Günün en önemli verisi ise 2013 son çeyreğinde %0,7 lik büyüme gerçekleştiren İngiltere den da açıklanacak olan 2014 ilk çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verisi olacak. Veri açıklandığı saatlerde pound da yüksek volatilite görülebilir. Bunun ardından TSİ 17:00 de, geçen ay 82,3 düzeyinde açıklanan ABD Tüketici Güven Endeksi izlenecek. Ayrıca gün içinde gelecek olan Almanya Öncü Tüketici Fiyat Endeksi Euro Bölgesinde açıklanacak ilk önemli tüketici enflasyon verisi olduğu için önemle takip edilecek. Çarşamba günü haftanın en yoğun ekonomik veri akışının olduğu gün olacak. Sabaha karşı Japonya dan geçen ay %2,3 lük daralma yaşanan Sanayi Üretim Verisi açıklanacak. Ayrıca gün içinde Japon Merkez Bankası BOJ un para politikasına ilişkin söylemlerde bulunabileceği basın açıklaması izlenecek. Çarşamba sabahının ilk verisi TSİ 09:00 da Almanya dan gelecek olan GFK Tüketici Güven Endeksi olacak. Ayrıca öğlene kadar açıklanacak olan İspanya Öncü Büyüme (GSYİH), Fransa Tüketici Harcamaları, Almanya İşsizlik Değişimi ve Türkiye Ticaret Dengesi verileri önemli veriler arasında. TSİ 12:00 da açıklanacak Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi ise Avrupa Merkez Bankası nın tahvil alımı yapıp yapmama kararını etkileyebileceği için önemle takip edilmesi gereken bir veri. TSİ 15:15 de ABD den gelecek ADP Özel Sektör İstihdam değişimi de bir başka önemli veri. Bunu takiben 15:30 da ABD den Öncü Büyüme (GSYİH) verisi izlenecek. TSİ 21:00 da ise FED in faiz kararı açıklanacak. FED in 2015 in ilk yarısına kadar faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmese de halihazırda 55 milyar Dolar seviyesinde bulunan varlık alımlarında 10 milyar Dolarlık bir kesintinin daha olup olmayacağı, bu rakamın artırılıp azaltılmayacağı takip edilmesi gereken başlıklardan. Perşembe günü yoğun Çarşamba gününün ardından Avrupa piyasaları, Türkiye ve Çin 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle kapalı olacak. Ancak sabaha karşı 4:00 te Çin den İmalat PMI açıklanacak. 11:30 da İngiltere den gelecek olan İmalat PMI ardından 15:30 da FED Başkanı Yellen in konuşmalarıyla beraber Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek. Saat 17:00 de ABD den gelecek ISM İmalat PMI verisinin ardından gün içinde takip edilecek başka önemli bir veri bulunmamakta. Cuma TSİ 04:30 da Avustralya Üretici Fiyat Endeksi açıklanacak. Euro bölgesinden gelecek olan İmalat PMI verileri arasında Almanya İmalat PMI izlenmesi gereken en önemli satın alma müdürleri endeksi. TSİ 15:30 da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı ise haftayı bitirirken volatiliteyi ciddi anlamda arttırmaya aday son veriler.

8 EURUSD direncinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması mevcut pozitif algının güçlenememesine neden oluyor. Sıkışık seyrin izlendiği paritede olası geri çekilişlerde bandı destek olarak takip edilebilir seviyesindeki kritik desteğin üzerinde kalıcılığın sona ermesi durumunda ise negatif algı oluşabilir. Bu negatif senaryoya göre takip edebileceğimiz ilk destek seviyeleri ve

9 VİOP 30 Nisan Vade Analizi Mart ayında başlayan kısa vadeli yükselen trendin zirve noktalarında sıkışık seyir izleniyor seviyesinden fiyatlanan kontratta alıcıların güçlenmesi halinde izlenebilecek ilk dirençler ve seviyelerinde. Alış iştahının devamı adına üzeri kalıcılık aradığımızı belirtelim. Satış baskısının oluşması halinde ise takip edebileceğimiz ilk destekler ve seviyelerinde bulunmakta ise pozitif algının devamı adına üzerinde kalıcılık aradığımız kritik destek seviyemiz.

10 GBPUSD Pozitif algının güçlenmesi adına kritik seviye olan direncinin altında işlemlerin gerçekleştiği paritede, aşağı yönlü seyrin devamı halinde ilk olarak ve aşağısında desteklerini takip ediyor olacağız. Pozitif algının korunması adına ise seviyesi üzerinde kalıcılık aradığımızı hatırlatalım seviyesi üzerinde kalıcılık halinde ise ilk dirençler ve seviyelerinde.

11 USDJPY Bir haftalık süreçte seviyesi üzerinde kalma çabasında olduğu görülen paritede direncinin de çalıştığı görülüyor. Bu iki seviye arasında kısa vadeli kanal oluşturan paritede direncinin geçilmesi halinde bandı ilk önemli direnç konumunda. Geri çekilmelerde altı kalıcılık halinde ilk destek konumunda un ise önemli trend desteği olduğunu hatırlatalım. Bu desteğin kırılması halinde geri çekilmelerin hız kazanması mümkün iken üzeri kalıcılık halinde tekrar yukarı hareketlenmelerin olabileceğini belirtmek isteriz.

12 S&P500 Geçen hafta 1800 seviyesine doğru geri çekilme sonrası yaşanan toparlanma ile 1832 önemli direnci üzerinde kalıcılığın sağlanması ile yukarı hareketini devam ettiren kontratta 1871 direnci üzerinde hareketliliğin devam ettiği gözleniyor desteği altı kalıcılık durumunda 1854 ve 1842 takip edeceğimiz ilk desteklerimiz. Pozitif algının devamı adına ise 1832 üzeri kalıcılık arayışımızın devam ettiğini belirtelim desteği üzerinde ise 1888 ve 1905 öne çıkan ilk dirençler.

13 BRENT Son bir haftadır 110 kritik direnci denemelerinin olduğu fakat üzerinde kalıcılık sağlanamadığı görüldü. 110 Brent te pozitif algı adına üzerinde kalıcılık aradığımız kritik direncimiz. Bu seviye üzeri kalıcılık halinde ve izleyeceğimiz ilk direnç seviyeleri olacak. 112 nin ise 110 üzerindeki önemli direnç seviyesi olduğunu belirtelim. 110 direncinin geçilememesi halinde ise tekrar geri çekilmeler görülebileceğini düşünmekteyiz. Bu durumda ve izleyeceğimiz ilk destekler bandının ise toparlanmanın devamı adına kritik destek konumunda olduğunu hatırlatalım.

14 USDTRY TCMB, PPK toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek %10 da bırakmasının etkisiyle, 2.14 seviyelerinde işlem görmekte olan kurda, direnci altına geri çekilmeler gözlenmektedir. Bu seyrin devam etmesi halinde ilk olarak ve desteklerini takip ediyor olacağız seviyesi toparlanma adına üzerinde kalıcılık aradığımız önemli desteğimiz seviyesi üzerinde kalıcılık halinde ise ilk önemli direncimiz Bu seviye üzeri kalıcılık halinde dolar lehine hareketlerin güç kazanması mümkün görünüyor.

15 EURTRY Sert geri çekilmelerin gözlendiği kurda işlemler kritik desteği üzerinde gerçekleşmekte. Yukarı yönlü hareketlilik halinde ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Euro lehine toparlanma adına üzerinde kalıcılığı önemsediğimiz seviyesi altında kalıcı fiyatlama halinde ise ilk destekler ve seviyelerinde.

16 ALTIN Sert geri çekilmelerin gözlendiği emtiada 1277 nin ilk önemli destek olduğunu belirtelim. Bu seviye altı kalıcılık halinde kritik 1255 desteği gündeme gelebilir üzerinde ise 1286 ve 1294 seviyeleri dikkat çekmekte. Toparlanma adına ise kritik bandı üzeri kalıcılık arayışımızın devam ettiğini belirtelim.

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

05 Ocak - 09 Ocak 2015

05 Ocak - 09 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta olumsuzluk yaratan iki faktör ortaya çıktı Çin deki büyüme endişeleri ve FED in QE azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

21 Şubat 01 Mart 2014

21 Şubat 01 Mart 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta FED Toplantı Tutanaklarının sonucunda oluşan ABD faizlerinde yükselişlerin erken gelme ihtimalleri ön plana çıktı. Bununla birlikte

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Geçtiğimiz hafta beklenen FED toplantısı sonucunda alınan kararlar ile varlık alımlarında azaltım ve yurtiçinde ise rüşvet ve yolsuzluk operasyonlar neticesinde

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 12-16 Ocak 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Sanayi Üretimi Kasım da %13.9 düştü... TCMB: Gelecek dönemde enflasyonun

Detaylı

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole 25 Ağustos 2014 FOMC Tutanakları ve Jackson Hole Bu haftanın en önemli gündemi FOMC toplantı tutanaklarının açıklanması ve Janet Yellen ın Jackson Hole daki konuşmaları idi. Jackson Hole daki konferansın

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Mart 2014, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji

Ekonomi Bülteni. 17 Mart 2014, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji Ekonomi Bülteni, Sayı: 11 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji GOÜ lere Yatırım Yapmak İçin Doğru Zaman mı? Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan

Detaylı

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *07:30 Japonya Sanayi Üretimi *10:15 İsviçre ÜFE *12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Salı; *08:30 Fransa TÜFE *10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması

Detaylı

TÜRKİYE DE BU HAFTA. 18 Nisan 2014. Son ekonomik gelişmeler...

TÜRKİYE DE BU HAFTA. 18 Nisan 2014. Son ekonomik gelişmeler... 18 Nisan 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... Ocak-Mart 2014 dönemi bütçe verilerine bakıldığında, kaydedilen bütçe açığının geçen yıla göre arttığını görmekteyiz. Bu dönemde bütçe açığı

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00 HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 05 Haziran 2015 19:00 EUR/USD ANALİZİ Parite bu haftaya satıcılı başladı. Özellikle haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde yoğun bir veri takvimini takip

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 07 Temmuz 2014, Sayı: 27

Ekonomi Bülteni. 07 Temmuz 2014, Sayı: 27 Ekonomi Bülteni, Sayı: 7 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Makro Ekonomi & Strateji Enflasyon Verisinden Sonra Merkez Bankası nın Oyun Planı Değişir mi? Ekonomik Araştırma ve

Detaylı

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının her ayı finansal varlıklar açısından epeyce hareketli geçmektedir. Makro-ekonomik gelişmelerin varlıklar üzerindeki etkileri, mevcut fiyatlamaların daha

Detaylı

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi Aylık Ekonomi Bülteni Ocak, 2015 Öne Çıkanlar İçindekiler Sayfa Öne Çıkanlar 1 Öne Çıkanlar 2 3 Dünya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Piyasa Gelişmeleri Makroekonomik

Detaylı