EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ"

Transkript

1

2 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ YAZARLAR İÇİNDEKİLER 12. sınıf öğrencilerimizin heyecanla bekledikleri YGS geride kaldı. Önümüzde, LYS lere hazırlanmak için yaklaşık iki buçuk aylık bir SINIF YGS KAMPI DÜNYA MATEMATİK GÜNÜ DOĞAN HASOL İLE SÖYLEŞİ Özlem Türkarslan Rehberlik ve Psikolojik Dnş. Sayfa 4 OKUL TANITIM FİLMİ YENİLENDİ 5 6. PROJE SERGİSİ 6 Günümüzün eğitim anlayışında yaşanan değişimle birlikte, eğitim sistemlerindeki öğretmen merkezli anlayıştan öğrenci merkezli MART ÇANAKKALE ZAFERİ 8 ORHAN VELİ ŞİİR DİNLETİSİ 9 KERMES 10 Özge Yılmaz Gel Laborant / Kimya Öğretmeni Sayfa 7 ÖĞRETMENLİK SEMPOZYUMU 10 EBRİSTAN ATÖLYE GEZİSİ 11 Bilimin sevdirilmesi ve bilimsel çalışmaların orta öğretim öğrencileri arasında özendirilmesi için düzenlenen 44. TÜBİTAK bölge elemeleri sonuçlandı. Turgut Akbatur Fizik Öğretmeni Sayfa 14 BADMİNTON TURNUVASI SAIMUN İÇİN DUBLİN DEYDİK 8. OKUYAN OKURYAZAR KİTAP - OKUR BULUŞMASI HAFTASI KÜTÜPHANE GEZİSİ 12 TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI 14 DUYURU 4 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat da İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Mezunları Derneği Genel Kurul toplantısı Okulumuz ÇAS da yapılacaktır. Mezunlarımızın güçlü bir sosyal ağ kurmalarını destekliyor ve hepinizi Genel Kurul a bekliyoruz! NİSAN AYI PROGRAMI 16 SINAV TAKVİMİ 21 YEMEK MENÜSÜ 23

3 12. SINIF YGS KAMPI 3 YGS öncesi kamp çalışmalarımıza, 4 Mart 2013 Pazartesi Yıldız Teknik Üniversitesi Hisar Tesisleri nde 12.sınıf öğrencilerimizle kahvaltı yaparak başladık. YGS öncesi moral depolarken 12-A sınıfı öğrencilerimizden Hale Şenuysal ın doğum gününü hep birlikte kutladık. Çalışmanın amacı öğrencilerimizin sınav öncesi öğrendikleri konuları pekiştirmek, hız kazanmalarını sağlamak, sınav stratejilerini geliştirmek ve psikolojik olarak kendilerini sınava hazır hissetmelerine yardımcı olmaktı. Kamp programında her sabah farklı yayınların denemeleri uygulandı. Sınav sonuçları her günün sonunda öğrencilerimize iletildi ve okul-net üzerinden açıklandı. Öğleden sonraki saatlerde de öğrencilerimiz öğretmenlerin danışmanlığında soru çözümü yaptılar.

4 4 12. SINIF YGS KAMPI REHAVETE KAPILMAYIN 12. sınıf öğrencilerimizin heyecanla bekledikleri YGS geride kaldı. Önümüzde, LYS lere hazırlanmak için yaklaşık iki buçuk aylık bir süre var. Öğrencilerin, bu dönemde YGS nin bitmiş olmasıyla oluşabilecek rehavet dönemine kendilerini kaptırmamaları önemli. Çünkü üniversitelere yerleşirken hesaplanan puanlarda, asıl ağırlığı LYS de yapılan netler sağlıyor. Bu sınavlardaki konu ve bilgi yükü YGS ye göre daha fazla. Bu sebeple de YGS den sonraki dinlenme süresini çok uzatmamak ve fazla hız kaybetmeden çalışma temposuna geri dönmek önemli. YGS BAŞKA, LYS BAŞKA İlk sınav deneyimini yaşadıktan sonra, unutulmaması gereken bir diğer konu ise YGS ve LYS arasındaki biçim ve içerik farkı. 160 soru için 160 dakikanın verildiği YGS de 1 soruya 1 dakika zaman düşerken, LYS de 1 soru için yaklaşık 1,5 dakika süre var. YGS kavramlarla düşünmeyi ve hızı ölçerken, LYS daha çok bilgiyi ve farklı bilgileri birlikte kullanabilme becerisini ölçen bir sınav. Böylece 2 sınav için yaptığınız çalışma tarzının da birbiriyle aynı olmaması gerekiyor. YGS de çok soru çözmek ve pratik yapmak önemliyken, LYS için konuları iyi bilmek ve detaylara hakim olmak öne çıkıyor. Yani asıl şimdi çalışan ve çalışmayan, bilen ve bilmeyen arasındaki fark ortaya çıkacak. SINAV HENÜZ BİTMEDİ! YGS de hedeflediği başarıyı yakalayamayan öğrenciler, unutmayın ki toplam puanınızın %60 ını alacağınız ve üniversiteye yerleşme puanlarında asıl fark yaratan sınavlar henüz bitmedi. YGS de beklediğinizin altında kaldıysanız, LYS de daha iyi bir performans çıkararak aradaki farkı rahatlıkla kapatabilirsiniz. Özlem Türkarslan Rehberlik ve Psikolojik Dnş.

5 ETKİNLİKLER 5 DÜNYA MATEMATİK GÜNÜ 6 Mart 2013 tarihinde öğrencilerimiz UNICEF in organize Bu organizasyonda UNICEF e sponsor olan şirketler, ettiği Dünya Matematik Günü etkinliğine katıldı. katılımcı öğrenci sayısına göre UNICEF e bağışta bulunuyorlar; öğrencilerimiz yarışmaya katılımlarıyla 9 / A-B-C sınıfındaki öğrencilerimiz, UNICEF in bu az gelişmiş ülkelerde UNICEF in eğitim çalışmalarına organizasyonunda katkıda bulunmuş oldular. dünyanın değişik ülkelerinden öğrencilerle yarışarak matematik becerilerini geliştirme imkanı buldu. Öğrencilerimizi duyarlılıklarından dolayı tebrik ederiz. DOĞAN HASOL İLE SÖYLEŞİ YAPTIK Öğrencilerimiz Ece Oraz, Armanç Mat, Ulaş Yıldız Kültür Sanat Koordinatörümüz Ayla Özkök ile, 14 Mart 2013 Perşembe günü okul dergimiz için Mimar Doğan Hasol ile söyleşi yaptılar. Söyleşinin ayrıntılarını yıl sonunda yayınlanacak olan okul dergimizde bulabilirsiniz. OKUL TANITIM FİLMİMİZ ÇEKİLDİ Okulumuzu görsel olarak da en iyi şekilde tanıtmak amacıyla yeni bir okul tanıtım filmi çekildi. Öğrencilerimiz, okulumuzun temel özellikleri ile ilgili röportaj yaptılar. Merakla beklenen okul tanıtım filmimiz yakında yayımlanmaya başlanacaktır.

6 6 PROJE SERGİSİ GELENEKSEL PROJE SERGİSİ NİN 6. SI GERÇEKLEŞTİRİLDİ İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin BALIBEY, Genel Müdür Vekili Sayın Selçuk DERECİ, İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi Okul Müdürü Sayın Kudret ULUKÖY, Okul-Aile Birliği Başkanı Sayın Sedat HAŞHAŞ, değerli öğretmenlerimiz ve değerli velilerimizin katılımıyla Geleneksel Proje Sergisi nin altıncısının açılışı Cuma günü okulumuzun Çok Amaçlı Salonu nda gerçekleştirildi.

7 PROJE SERGİSİ 7 6. PROJE SERGİMİZİ AÇTIK Günümüzün eğitim anlayışında yaşanan değişimle birlikte, eğitim sistemlerindeki öğretmen merkezli anlayıştan öğrenci merkezli anlayışa doğru bir geçiş yaşanmaktadır. Öğrencileri öğretme-öğrenme sürecinin merkezine alan, gerçek hayat problemleri ile karşı karşıya getirerek hayata hazırlayan ve onların problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve iletişim becerileri gibi birçok becerilerinin gelişmesine yardımcı olan proje tabanlı öğrenmeyi benimseyen okulumuz, bireyin gelişiminde bu yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır. 6 yıldır bu anlayışla öğrencilerimiz seçmiş oldukları derslerden proje çalışmaları yapmakta ve bu çalışmaları jüri üyeleri ve konukların önünde sunmaktadırlar. İTÜ GVO ailesine dahil olduğum 2008 yılından bu yana bölümlerle işbirliği içinde öğrencilerimizin hazırladığı birbirinden değerli projelerin yer aldığı güzel çalışmalara imza atmaktayız. Ulusal alanda öğrencilerimiz TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması nda her sene birinciliği kaptırmamakta, uluslararası alanda ise First Step to Nobel Prize in Physics gibi yarışmalarda onur derecesi almaktadırlar. Bu yıl da TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması na davet edilen iki öğrencimiz Rüstem Kağan OKTAYKAAN ve Mustafa Berke ERDİŞ okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir. 11 IB sınıfı öğrencilerinden Rüstem Kağan OKTAYKAAN, Fizik dalında yılı TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması nda İstanbul Avrupa Yakası Bölge Birincisi olmuştur. İnanıyorum ki Türkiye elemelerinde de okulumuzu başarıyla temsil edecektir. Bu yıl öğretmenlerimiz tarafından sergilenmeye değer görülen 41 adet projemiz ve IB eğitiminin parçası olan 5 adet Extended Essay çalışmamızla Geleneksel Proje Sergimizi gerçekleştirdik. Heyecanlıyız, umutluyuz ve çok daha başarılı işler ortaya koymak için sonsuz bir enerjiyle çalışıyoruz. Proje sergisinin bu yıl da hedefine ulaşmasında desteğini esirgemeyen yöneticilerimize, parçası olduğum Fen Bölümüne, tüm öğretmen arkadaşlarıma ve asıl kahramanlar olan öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Özge Yılmaz Gel Laborant / Kimya Öğretmeni Proje Koordinatörü

8 8 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ÇANAKKALE ZAFERİNİN 98. YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK askerimizin şehit olduğu, bir ülkenin kaderinin değiştiği, yoksulluk içindeki ordumuzun onca imkansızlığa rağmen tarih yazdığı o günün yıl dönümü olan bir 18 Mart ta daha 18 Mart Çanakkale Zaferi ni kutlamak ve Bu topraklar için toprağa düşmüş asker lerimizi anmak amacıyla tören düzenledik. Törende, zaferimizi coşkuyla kutlamanın yanı sıra bugüne dek yurdumuzun savunması uğruna şehit olan tüm askerlerimizi saygı ve minnetle andık. Törenimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı mızın söylenmesiyle başladı. Ardından 11 IB Sınıfı öğrencilerinden Yiğit Baran ve 10 B Sınıfı öğrencilerinden Simay Ataç ın anlattığı o günlere ait asker hatıraları ve okudukları şiirlerle duygu dolu anlar yaşadık. Okul Müdürümüz Kudret Uluköy ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Çanakkale den Yansımalar adlı barkovizyonu izledik. 10 B Sınıfı öğrencilerinden Armanç Mat ve 11 B sınıfı öğrencilerinden Başak Güvenç, Mehmet Akif Ersoy un Çanakkale Şehitlerine adlı ölümsüz şiirini içtenlikle okudu. 11 A Sınıfı öğrencileri ve Tiyatro Kulübü, hazırladıkları Böyledir Bizim Sevdamız adlı kısa oyunu sundular. Tarih öğretmenimiz Ramazan Aşkın, yaşanmış bir hikayeyi anlatarak onlara eşlik etti. Oyunun sonunda okulumuzun güzel sesli öğrencisi Burcu Öz, Böyledir Bizim Sevdamız adlı şarkıyı söyledi. Program okul koromuzun seslendirdiği türkülerle sona erdi.

9 ORHAN VELİ ŞİİR DİNLETİSİ 9 Bazı şiirler vardır, ezberlemek ya da hatırlamak için öyle çok da uğraş vermeyiz. Mısraları her söyleyişimizde ya da duyuşumuzda, bildik bir melodinin sihirli tınısını hissederiz hemen. Aslında o şiirler hayatımıza öylesine girmişlerdir ki sıradan bir şey söylermişçesine dost meclislerinde ağzımızdan çıkıverirler. Ne atom bombası Ne Londra konferansı Bir elinde cımbız bir elinde ayna Umurunda mı dünya veya Yazık oldu Süleyman Efendi ye deyiveririz birden. Ya da Bir de rakı şişesinde balık olsam!... Orhan Veli Kanık denilince, akıllara Veli nin oğlu olduğu gelir, Bir de rakı şişesindeki balık, Bir de İstanbul, Bir de aşk, Bir de özgürlük, Bir de... Orhan Veli Kanık denilince, akla şair gelir. Orhan Veli Kanık a ait şiirlerin yer aldığı dinletide öğrencilerimiz izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

10 10 ETKİNLİKLER OKULUMUZDA KERMES DÜZENLENDİ Öğrencilerimiz Mardin in Nusaybin İlçesindeki maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için yardım amacıyla bir kermes düzenledi. 21. YÜZYIL İÇİN ÖĞRETMENLİK VE GİRİŞİMCİLİK SEMPOZYUMU 16 Mart 2013 tarihinde İTÜ Geliştirme Vakfının değerli yöneticileri ve kıymetli öğretmenleri 21. Yüzyıl için Öğretmenlik ve Girişimcilik Sempozyumu na katılmak amacıyla Kartepede ydi. Sempozyumun düzenlenmesindeki amaç, okullarımız arasındaki birlik beraberlik bağını kuvvetlendirmenin yanı sıra, alanında uzman konukların bildirileriyle eğitim kadromuzun mesleki birikimini artırmak ve eğitimde yeni bakış açıları kazanmalarını sağlamaktı. Dört oturumdan oluşan sempozyum, Kültürel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin Balıbey in açılış konuşmalarıyla başladı. Öğretmenlik mesleğinin geçmişi ve geleceği, eğitim ortamında birey egoları, 21. Yüzyılda eğitim becerileri gibi konuların irdelendiği sempozyum, Dr. Sayın Ali Yılmaz, Prof. Dr. Sayın İrfan Erdoğan, Sayın Yavuz Durmuş, Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnovasyon Merkezi Direktörü Sayın Gökhan Yücel in bildirileriyle devam etti. Genel değerlendirmelerin yapılması ve değerli konuşmacıların kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamasıyla sona eren sempozyum katılımcılarda büyük memnuniyet yarattı. Katılımcılar, kendilerine ayrılan serbest zaman dilimlerinde birlikte keyifli vakit geçirdiler.

11 ETKİNLİKLER 11 EBRİSTAN EBRU ATÖLYESİ Nİ GEZDİK 21 Mart Perşembe günü Görsel Sanatlar Kulübü öğrencilerimiz Sanatçı Hikmet Barutçugil in Ebristan Ebru Atölyesi ni gezdiler. Ebru sanatçılarından ebru tekniği ile ilgili bilgiler aldılar, atölye çalışmasına katıldılar. BADMİNTON TURNUVASINA KATILDIK Mart 2013 tarihleri arasında Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği Badminton Okul Sporları müsabakalarına katıldık. Okulumuzun Genç Erkek Badminton Takımı oyuncuları Yunus Cankoçak, HüseyinTufan Usta, Ziya Kağan Kişmir, Kadir Berk Özgür, Hüseyin Bora Özgür ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. SAIMUN İÇİN DUBLİN DEYDİK Mart 2013 tarihleri arasında İrlanda nın başkenti Dublin de düzenlenen SAIMUN (St. Andrew s College Model United Nations) Konferansı na katılan öğrencilerimiz bu süreç içinde uluslararası ilişkilerde evrensel bir bakış açısı kazanmıştır. Öğrencilerimizin kendilerini İngilizce ifade etme konusunda gösterdikleri özgüven de bizleri gururlandırmıştır.

12 12 8. OKUYAN OKURYAZAR KİTAP - OKUR BULUŞMASI 49. KÜTÜPHANE HAFTASI DOLAYISIYLA İTÜ MUSTAFA İNAN KÜTÜPHANESİNE GEZİ DÜZENLEDİK 22 Mart Cuma günü 49. Kütüphane Haftası dolayısıyla hazırlık sınıfı öğrencilerimizle İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesine bir gezi düzenlendik. İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesinde bilgiye erişim araçları ve bilgiye erişim teknikleri konusunda öğrencilerimiz bilgilendirildi. 8. OKUYAN OKURYAZAR KİTAP - OKUR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ Günümüzde sadece okuryazar olmanın yeterli olmadığını bilen; okuma yazma öğrendiği andan itibaren daima okuyan, okuduklarını yorumlayan, ülkemizin ve hatta insanlığın ortak mirasına büyük ya da küçük katkı sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaç edinen İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları olarak her yıl mart ayının son haftası okuyan okuryazar etkinliği düzenlemekteyiz. Edebiyat ve sanat dünyasında önem kazanmış isimlerin desteğiyle bu yıl da Mart tarihleri arasında sekizincisini düzenlediğimiz etkinliğimiz, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize edebiyat ve sanat dolu keyifli bir hafta yaşattı. Etkinliğimizin ilk günkü konuğu Necdet Neydim di. Edebiyat ve Ben başlıklı söyleşisinde edebiyatın hayatımızdaki yerine ve önemine dikkat çeken Neydim, öğrencilerimizin yönelttiği soruları yanıtladı.

13 8. OKUYAN OKURYAZAR KİTAP OKUR BULUŞMASI 13 Enver Aysever Okulumuzdaydı 8. Okuyan Okuryazar Kitap-Okur Buluşması Etkinliğinin üçüncü gününde konuğumuz Enver Aysever di Enver Aysever, Yazarlık Serüveni ve Televizyon Programcılığı konulu söyleşinin ilk bölümünde öğrencilerimize doğrudan yazarlık reçetesi vermeden onların en yakın çevrelerini bile sorgulamaları gerektiğini, sağlam durabilmek için de sağlam yetişmelerinin şart olduğunu, bunun için de edebiyatı sevmeleri gerektiğini kendinden örnekler vererek anlattı. Söyleşinin ikinci bölümünde öğrencilerden gelen Gerçek Aykırı Sorular ı yanıtlayan konuğumuz ilgiyle izlendi. Etkinlik kapsamında Filiz Ali de Okulumuzdaydı Sabahattin Ali nin Ben Gene Sana Vurgunum, Aldırma Gönül, Çocuklar Gibi şiirlerinden yapılan bir seçkiyle program başladı. Daha sonra, Sabahattin Ali nin yaşamı ve edebi kişiliği hakkında hazırlanan barkovizyon izlenildi. Severek okuduğumuz Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf un yazarı ünlü edebiyatçımız Sabahattin Ali yi üzülecek bir şey yok. Her şey düzelir; hele Filiz hiç üzülmesin. dediği kızı Filiz Ali den dinlemek bambaşka bir onurdu. Hem eserlerdeki karakterlerin, sanatçının yakın çevresinden seçtiğini öğrenmek hem de baba kız ilişkisinin ne kadar değerli olduğunu, zamana tanıklık eden bir insandan dinlemek hepimizi derinden etkiledi. Filiz Ali, soru-yanıt bölümünde Sabahattin Ali yle ilgili soruları tüm samimiyetiyle yanıtladıktan sonra plaket sunumuyla program sona erdi. Çıkışta, konuğumuz Filiz Ali eserlerini bizler için imzaladı. Etkinliğin son günü Feyza Hepçilingirler konuğumuzdu. Değerli konuğumuz gençlerimizi Türkçemizin zenginliği hakkında bilgilendirdi. Türk dilinin yozlaşması ve günlük hayatta yapılan dil yanlışlarına dikkat çeken yazarımız verdiği örneklerle bizleri düşündürdü.

14 14 TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI PROJE SERÜVENİMİZ NASIL BAŞLADI? Bilimin sevdirilmesi ve bilimsel çalışmaların orta öğretim öğrencileri arasında özendirilmesi için düzenlenen 44. TÜBİTAK bölge elemeleri sonuçlandı. Öğrencilerimizden Rüstem Kağan Oktaykaan ve Berke Erdiş hazırladıkları projelerle okulumuzu başarı ile temsil ettiler. Her iki proje de Uygulamalı Fizik dalında hazırlandı ve SDKM de dört gün boyunca sergilendi. Aslında proje yarışmasına katılma amacımız yoktu. Ne oldu da bu çalışmalardan bir başarı öyküsü çıktı? Her şey bu öğrencilerin bilime duydukları ilgi ile başlamıştı. Sene başında tanıştığımızda bu öğrencilerin IB bitirme tezlerini fizik dersinden aldıklarını öğrendim. Kağan bulduğu bir makaleden yola çıkmış, düzeneğini kurmuş, ön çalışmalarına başlamış ancak fikrini destekleyecek verileri almayı başaramamıştı. Berke ise henüz konusunu belirlememişti. Konu belirlemek, bir hipotez kurmak hiç kolay değildir. Bu süreç bitirme tezlerini teslim tarihleri yaklaştıkça sancılı bir hal alır. Bu noktada öğretmenleri olarak benim rolüm yol göstererek ve yüreklendirerek proje konularını kendilerinin bulmasını sağlamaktır. Öğrenciler yeri geldiğinde de göğüslerini gere gere Bu benim eserim. demelidir. Yerleşik kanı Konuyu öğretmen belirler öğrenci de bunun üzerine çalışır. şeklindedir. Bu kanının üstesinden geldikten sonrası benim için olduğu kadar Berke için de çok kolay, eğlenceli ve sürükleyici oldu. Düzeneklerini kurup veri alana kadar geçen süreci uzun yıllar hep hatırlayacaklar. Dersler bitip herkes evine yollandığında Kağan ve Berke laboratuvarda günlerce çalıştılar. Eve dönerken bir şeylerin üstesinden gelmenin hazzını da yaşadılar hayal kırıklığını da. Kar yağıp evlerine vaktinde gidemedikleri de oldu. Ama her defasında ertesi gün okula sorunları aşmak için çözümleri ile geldiler. Bitirme tezlerini satır satır yaşayarak kaleme aldılar. Çalışmalar öyle bir hal aldı ki TÜBİTAK başvuruları için sadece ödevlerinin bir bölümünü Türkçe kaleme almaları yeterli oldu. Başvuru için ne gerekiyorsa hepsini bir çırpıda tamamladılar. Sonuçlar geldiğinde de hak ettikleri sevinci doya doya yaşadılar. Sergi zamanına kadar geçen sürede sunumlar yaparak projelerini tanıttılar, aslında her defasında ne yaptıklarının biraz daha farkına vardılar. Sunumların sonunda ortaya çıkan kimsenin anlamayacağı; ancak onların mutlaka yanıt aradıkları soruları oldu. Hepsini yanıtladılar. En küçük bir ayrıntıyı bile atlamadılar. Sergi sırasında konuklara ve jüriye yaptıkları sunumlarla herkesin beğenisini kazandılar. Sonuçlar açıklandığında sevincimiz çok büyük oldu. Kağan ın projesi birinci olmuş ve Ankara da finallere katılma başarısını göstermişti.

15 TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI 15 Pazartesi günü karşılaştığımızda Kağan, proje raporunda değişiklik yapıp yapamayacağını; Berke de bitirme tezini farkına vardığı ayrıntıları da ekleyerek yeniden kaleme almayı düşünüyordu. Bu yazıya Proje serüvenimiz devam ediyor! diye başlık yazmıştım oysa anladım ki onların bitiremeyecekleri proje serüvenleri sadece başlamıştı AVRUPA BÖLGE BİRİNCİSİ OLAN PROJEMİZ BAK BAKALIM BOZUK MU? Doğadaki her madde gibi, besin maddeleri de belirli bir süre sonra bozulmaya ve özelliklerini yitirmeye başlar. Bu deneyin amacı, sıvı maddelerin tazeliğini fizik yasalarıyla, kırılma indisi farkını gözlemleyerek tespit etmektir. Deneyde çalışma ve gözlem kolaylığı nedeniyle vişne suyu kullanılmıştır. Sonuç olarak, taze ve bozuk vişne suyu için belirli kırılma indisleri tanımlanmıştır. Deneye kaynak taraması yaparak başlanmıştır ve kullanılacak olan yöntem Ahmet Uysal ın (Northwestern University, Evenston, IL), Determining the Thickness and Refractive Index of a Mirror adlı makalesinde hareketle belirlenmiştir. Makale aynanın kalınlığı ve kırılma indisinin belirlenmesi için oluşturulduysa da bu yaklaşım vişne suyunun da kırılma indisini bulacak şekle dönüştürülmüştür. Deneyin başında da beklendiği gibi, bozuk ve taze vişne suyu arasında birçok fark oluşmuştur: renk, koku, bakteri ve mantarların gözlemlenmesi, akışkanlık farkları vb. Bu farklar yine beklendiği gibi kırılma indisini de değiştirmiştir. Deney sırasında kontrol amacıyla içme suyunun kırılma indisi hesaplanmış ve elde edilen sonuçların doğruluğunu sınamak için kabul edilmiş bilimsel değerlerle karşılaştırılmıştır. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra ilk olarak, içme suyunun kırılma indisi n± n=(1.40±0.08) olarak hesaplanmıştır. Saf su için kabul edilen değer 20 o C de (4/3, 1.33) tür. Deneyin doğruluğundan emin olunduktan sonra bozuk ve taze vişne suyu için bulunan kırılma indisi değerleri aşağıdaki gibidir; Taze vişne suyu: n± n=(2.08 ±0.08) Bozuk vişne suyu: n± n=(1.29 ±0.08) Görüldüğü üzere, deneyde kullanılan yöntem sıvı besin maddelerinin tazeliğini kontrol etmede başarıyla uygulanabilir. Elde edilen sonuçlar kullanılarak yapılan ölçeklendirme ile basit bir cihaz geliştirilmiş ve bu araç sıvı maddelerin tazeliği kolaylıkla belirlemiştir. * Kırılma İndisi : Maddede yol alan ışığın ya da diğer elektromanyetik dalgaların boşlukta yol alan ışığa göre ne kadar yavaş ilerlediğini gösteren bir katsayıdır. Turgut Akbatur Fizik Öğretmeni

16 16 ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ NİSAN AYI PROGRAMI

17 NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ 17 İTÜ METEOROLOJİ İSTASYONUNU GEZMEYE GİDİYORUZ 9.sınıflar ile işlediğimiz İklim Bilgisi konularını pekiştirmek, sıcaklık ölçümlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için nisan ayında İTÜ Meteoroloji Bölümünü ziyaret edeceğiz. 01 YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ PORTFOLYO SUNUMLARI 2 Salı günü saat : Hazırlık A Sınıfı 3 Çarşamba günü saat : Hazırlık B Sınıfı 12.Sınıflar hariç tüm seviyelerde öğrencilerimiz belirledikleri temalarda sunum yapacaklardır. Sunumlar 3-5 dk. arasında olup, ders öğretmenleri ve sınıf arkadaşları tarafından değerledirilecektir SINIFLAR İÇİN IB VE DERS SEÇİM TOPLANTISI 9.Sınıf velilerine yönelik IB tanıtımı ve ders seçimi konusunda bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. 03 OKUL DERGİMİZ İÇİN SÖYLEŞİLERİMİZ DEVAM EDİYOR Okul dergimiz için Kültür Sanat Koordinatörümüz Ayla Özkök ve öğrencilerimiz; Prof.Gülsüm Sağlamer, Prof. Nilüfer Eğrican ve Kültürel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin Balıbey ile söyleşi yapacaklar. 05 İSPANYA KÜLTÜRÜNÜ TANIMAYA GİDİYORUZ İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri kültürünü tanımak için İspanya ya gidiyorlar. Geziye katılan 43 öğrenci, Barselona, Madrid, Valensiya, Zaragoza ve Sevilla gibi şehirleri gezi esnasında tanıma fırsatı bulacaklar. 06 İNGİLİZCE MÜNAZARA YARIŞMASI tarihinden itibaren eleme sistemi ile yapılacak olan Kadıköy Anadolu Lisesi nin İstanbul İli genelinde düzenlediği debate yarışmasına Ahme Sırdaş, Bora Özgür, Berk Özgür ve Alican Tanrıver isimli öğrencilerimizle katılacağız. İlk karşılaşma Nişantası Anadolu Lisesi ile yapılacaktır. SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ Sera Talia Demirkol, Lara Özalp ve Melis Gün ile birlikte Özel Amerikan Robert Lisesi nin İstanbul İli genelinde düzenlediği Fark Yaratabiliriz: Liselerde Sorumluluk Projeleri Sempozyumu na katılacak ve Eyüp Çocuk Yuvası ile ilgili yapılan sosyal sorumluluk projesi ile ilgili sunum yapacaklardır. 11

18 18 NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ MEF GENÇLIK PLATFORMU Öğrencilerimiz tarihleri arasında eğitim, sağlık, sanat, tarih, sosyal yaşam, bilim ve teknoloji, uluslararası ilişkiler... Türkiye nin sorunlarının 7 ayrı komitede ele alınacağı, tartışma platformuna katılacaklardır ÖĞRENCİLERİMİZ TÜBİTAK TARAFINDAN DÜZENLENEN MATEMATİK, KİMYA, FİZİK OLİMPİYATLARINA KATILACAKLAR Olimpiyat gruplarından seçilen öğrenciler tarihlerinde Tübitak Bilim Olimpiyatları na katılacaktır. 13 Cumartesi saatleri arası yapılacak fizik olimpiyatına okulumuz 8 öğrenci ile 14 Pazar günü arası yapılacak kimya olimpiyatına 5 öğrenci ile; yine aynı gün saatleri arası yapılacak matematik olimpiyatlarına 9 öğrenci, biyoloji olimpiyatına ise 2 öğrenci ile katılacaktır TÜBİTAK 21.ULUSAL BİLİM OLİMPİYATLARINA KATILAN ÖĞRENCİLER Sıra Sınıf Öğr. No Adı Soyadı Dersi Öğretmeni 1 11A 401 Utku Algün Biyoloji Özgül Varinli 2 11C 412 Eylül Ataol Biyoloji Özgül Varinli 3 11A 356 Mehmet Mert Büyükturgay Fizik Gürkan Odabaş 4 11A 369 Ali Emre Öztürk Fizik Gürkan Odabaş 5 11A 409 Atilla Ertem Fizik Gürkan Odabaş 6 9B 470 Barış İzar Fizik Turgut F. Akbatur 7 9C 474 Ilgaz Cerit Fizik Turgut F. Akbatur 8 9B 488 Talha Yiğit Aktan Fizik Turgut F. Akbatur 9 9C 523 Ayda Döner Fizik Turgut F. Akbatur 10 9B 577 Burak Can Çiçek Fizik Turgut F. Akbatur 11 11C 350 Umay Çelik Kimya Mevlüt Yıldız 12 11C 362 Bülin Atıcı Kimya Mevlüt Yıldız 13 11A 370 Burak Özmen Kimya Mevlüt Yıldız 14 11C 406 Özde Gün Alfar Kimya Mevlüt Yıldız 15 11A 407 Zeynephan Sandalcılar Kimya Mevlüt Yıldız 16 10C 498 Ahmet Hakan Lav Matematik Mustafa Karatemiz 17 10C 499 Ahmet Sırdaş Matematik Mustafa Karatemiz 18 10B 468 Güray Yiğit Matematik Mustafa Karatemiz 19 10B 414 Simay Ataç Matematik Ali Mesut Meral 20 10A 413 Alican Tanrıver Matematik Ali Mesut Meral 21 9A 516 Birkan Gökbağ Matematik Göksel Yıldız 22 9C 485 İrem Timur Matematik Göksel Yıldız 23 9C 564 Mert Can İnce Matematik Göksel Yıldız 24 9C 526 Can Yakın Matematik Göksel Yıldız Sınav Yeri 21.Ulusal Bilim Olimpiyatları Sınav Tarihi Dersi Zamanı Cumartesi Fizik Pazar Kimya Pazar Matematik Pazar Biyoloji

19 NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ 19 BEYKENT ÜNİVERSİTESİNDE DÜZENLENEN 12. ULUSAL IB GÜNÜNDE ÖĞRETMENLERİMİZ SUNUM YAPACAKLAR Kimya öğretmenimiz Mevlüt YILDIZ, Experimental Work and Internal Assessment Biyoloji öğretmenimiz Özgül Varinli, Extended Essay Matematik öğretmenlerimiz Özgür Erdoğan ve Sahibe Kadıoğlu, Math SL değerlendirme kriterleri Edebiyat Öğretmenimiz Burhan Zerek IB de Ana Dil Eğitimi konulu sunumları yapacaklar. Sunum yapacak olan öğretmenlerimize başarılar dileriz. 13 VOLEYBOL TURNUVASI DÜZENLEYECEĞİZ tarihleri arasında sınıflar arası Voleybol Turnuvası düzenlenecektir. VELİ TOPLANTISI YAPACAĞIZ 16 Hazırlık sınıfları velileri ile Saat: sınıf velileri ile Saat: sınıf velileri ile Saat: sınıf velileri ile Saat: sınıf velilerine toplantı öncesinde YGS - LYS hazırlık sürecine ilişkin bilgi verilecektir İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE GEZİYE GİDİYORUZ ve 12. sınıf FM öğrencileri ile saat arasında gerçekleştirilecektir. İTÜ PDR SEMPOZYUMU İTÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından tarihlerinde İnternet Bağımlılığı konulu 7. Üniversiteler Psikolojik Danışma ve Rehberlik Sempozyumu düzenlenecektir. Okulumuzun psikolojik danışmanları ve istekli velilerimiz sempozyuma katılacaklardır. 18 İNGİLİZCE THEME WRITING sınıflar hariç tüm seviyelerde öğrenciler kendilerine verilen tema ve buna bağlı olarak belirlenen konu üzerine makale yazacaklardır. Beğenilen makaleler ödüllendirilecektir. ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz ile birlikte İTÜ Spor Salonu nda yapılacak olan törene katılacağız. 23

20 20 NİSAN AYI ETKİNLİKLERİ CAM OCAĞI ATÖLYESİNE GİDİYORUZ 25 Fotoğrafçılık ve Görsel Sanatlar Kulübü öğrencilerimiz Beykoz Cam Ocağı Atölyelerini gezerek, füzyon cam çalışması yapacaklardır. BULUŞMA ELGİNKAN VAKFI OKULLARI GÜNÜ 28 Elginkan Vakfı Okulları Günü nde, Elginkan Vakfının katkılarıyla yapılmış olan okulların öğrencileri bir araya gelerek müzik, drama ve resim sergisi etkinlikleri yapacaklardır. MESLEKİ REHBERLİK VE KARİYER GÜNÜ DÜZENLEYECEĞİZ 29 Bu dönem daha önce yapılan Meslek Tanıtım Günleri nden farklı olarak akademisyenlerin değil, çoğunluğunu velilerimizin oluşturacağı, farklı meslekten kişilerin davet edilmesi planlanmaktadır. Kariyer günleri, tüm öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirilecektir. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNE SUNUM YAPILACAKTIR. 29 MEB - IB Müfredat karşılaştırması sunumu matematik öğretmenimiz Özgür Erdoğan tarafından gerçekleştirilecektir. İSPANYOLCA THEME WRITING sınıflar hariç tüm seviyelerde öğrenciler kendilerine verilen tema ve buna bağlı olarak belirlenen konu üzerine makale yazacaklardır. Beğenilen makaleler ödüllendirilecektir.

21 SINAV TAKVİMİ 21 MEB SINIFLARI - 2.SINAV TARİHLERİ Tarih Hz 9.Sınıf 10 FM 10 TM 11 FM 11 TM Pzt Tarih Tarih Tarih T.C.İnk.T. T.C.İnk.T Sal Matematik Matematik Matematik Matematik Matematik Matematik Çar Coğrafya Coğrafya Coğrafya Kimya Coğrafya Per Sağlık Kimya Felsefe Felsefe Cum Geometri Geometri Geometri Pzt MC MC MC MC MC MC Per RW RW RW RW RW RW Cum Biyoloji Biyoloji Biyoloji Pzt Türkçe T.Ed. T.Ed. T.ED. T.Ed. T.Ed Sal İspanyolca İspanyolca İspanyolca İspanyolca İspanyolca İspanyolca Çar Fizik Fizik Dil ve Anl Per Mazeret Mazeret Mazeret Mazeret Mazeret Mazeret IB SINIFLARI - 2.SINAV TARİHLERİ Tarih Pzt Sınav Saati 10 IB 11 IB 12 IB Sal 2-3.Ders Math SL Math SL Math SL Çar Per 2-3.Ders Chemistry HL Chemistry HL Chemistry HL Cum 2-3.Ders Pzt 2-3.Ders Geometri Geometri Geometri Per 2.Ders English B English B English B Cum 2-3.Ders Biyoloji/Fizik Biyoloji/Fizik Biyoloji/Fizik Pzt 2-3.Ders Turkish A1 Turkish A1 Turkish A Sal 2.Ders İspanyolca İspanyolca İspanyolca Çar 2-3.Ders Biyoloji/Fizik Biyoloji/Fizik Biyoloji/Fizik Per 2.Ders Mazeret Mazeret Mazeret

22 22 SINAV TAKVİMİ 12. SINIFLAR - 2.SINAV TARİHLERİ Tarih 12 FM 12 TM Pzt Mat(ÖSYS) Mat(ÖSYS) Sal Dil ve Anl. Coğrafya Çar Biyoloji Biyoloji(ÖSYS-FKB) Per İng. İng Cum Kimya Dil ve Anl Per Matematik Matematik Cum Din K.-B.Kuramı(IB) Din K Pzt T.Ed T.Ed Sal Fizik Per İspanyolca İspanyolca Cum Geometri Geometri ÖSYS DENEME SINAV TAKVİMİ Tarih 12.Sınıflar 11.Sınıflar 10.Sınıflar 9.Sınıflar Sal LYS Deneme 3 (Mat-Geo / Sos. Bil.) Çar LYS Deneme 3 (Edeb-Coğ / Fen Bil.) DENEME-4 DENEME-2 DENEME-2

23 YEMEK MENÜSÜ 23 ETİK FİRMASI YEMEK MENÜSÜ 1 cal 2 cal 3 cal 4 cal 5 cal Mercimek Çorba 235 Domates Çorbası 180 Ezogelin Çorba 200 Brokoli Çorba 150 Domates Çorbası 180 Tas Kebabı 410 Tavuk Şiş 290 Izgara Köfte 370 Lazanya 400 Karışık Pizza 420 Karnabahar 310 Patlıcan Musakka 310 Taze Fasülye 220 Yeşil Mercimek 330 Tavuklu Bezelye 190 Kremalı Mantarlı Makarna 340 Pirinç Pilavı 370 Spagetti Napoliten 320 Erişte 300 Domates Soslu Makarna 320 Kakaolu Kek, Şekerpare, Supangle, Mozaik Pasta, Kemalpaşa, 15 cal 16 cal 17 cal 18 cal 19 cal Şehriye Çorbası 190 Mercimek Çorba 235 Ezogelin Çorba 200 Domates Çorba 180 Mısır Çorbası 180 İzmir Köfte 380 Mantı 400 Çıtır Piliç 510 Hamburger 500 Soya Soslu Fırın Tavuk 470 Etli Nohut 360 Körili Tavuk 320 Karışık Dolma 250 Karnıyarık 350 Kıymalı Ispanak 280 Pirinç Pilavı 370 Bulgur Pilavı 340 Penne Napoliten 320 Tavuklu-Nohutlu Pilav 420 Kremalı-Mantarlı Makarna 340 Supangle, İrmik helvası, Salata,meyve Kakaolu Kek, Salata,meyve Kemalpaşa T. Browni,Salata- Meyve 22 cal 23 cal 24 cal 25 cal 26 cal Sebze Çorba 150 Tavuksuyu Çorba 240 Mercimek Çorba 235 Şehriye Çorba 190 Tavuk Döner 390 TATİL Piliç Nugget 410 Et Sote 430 Tavuklu Saç Kavurma 440 Fırın Türlü 275 Fırın Patates 380 Patlıcan Musakka 310 Etli Bezelye 250 Pirinç Pilavı 370 Kakaolu Kek, Domates Soslu Makarna Supangle, 320 Bulgur Pilavı 340 Pirinç Pilavı 370 Mozaik Pasta, Kemalpaşa, 29 cal 30 cal Mercimek Çorba 235 Domates Çorba 180 Şinitzel 510 Sebzeli Misket Köfte 310 Taze Fasülye 250 Kabak Dolma 330 Pirinç Pilavı 370 Kakaolu Kek, Spagetti Napoliten İrmik Helvası, 320

24 24 KÜNYE İTÜ GELIŞTIRME VAKFI OKULLARI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ Adres Telefon : İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Özel Ekrem Elginkan Lisesi Maslak Sarıyer / İSTANBUL : (0212) (100 hat) Faks : (0212) E-Posta Web : : BÜLTEN BİLGİLERİ Aylık Okul Bülteni Cilt 1, Sayı 2, Mart Bülteni Derleyen, Düzenleyen : Özgür KAYA ( ) Bülteni Düzenleyen, Tasarlayan, Yayınlayan : Şafak TÜLÜKAŞ ( ) Redaksiyon : Özlem ÇEVİK ( ) Aynur MUSLU ( ) Seval SUCU ( ) Bültene katkılarından dolayı Sayın Özlem TÜRKARSLAN, Sayın Özge Yılmaz GEL ve Sayın Turgut AKBATUR a ve bir ay boyunca yaptıkları etkinlikler ile okulumuza sağladıkları katkılar için değerli öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART - NİSAN BÜLTENİ KÖŞE YAZILARI İÇİNDEKİLER Günlük dilde ayrımına varmadan birbirinin yerine kullanılan okumayazma ve okuryazar kavramları... Aynur MUSLU Türk Dili ve Edebiyatı

Detaylı

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ŞUBAT - MART BÜLTENİ

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ŞUBAT - MART BÜLTENİ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ŞUBAT - MART BÜLTENİ KÖŞE YAZILARI İÇİNDEKİLER Yaşam boyunca değişik ortamlarda bizlere hep iletişimden bahsedilmiştir. Yusuf ERASLAN Uzman Psikolojik Danışman Sayfa 4 Çanakkale

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EYLÜL - EKİM BÜLTENİ

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EYLÜL - EKİM BÜLTENİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EYLÜL - EKİM BÜLTENİ KÖŞE YAZILARI İÇİNDEKİLER 2014-2015 eğitim ve öğretim yılına merhaba demenin heyecanı ve sevinci içindeyiz. Serap Sarıgül HAZAR Okul Müdürü Sayfa 4 Zaman

Detaylı

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KASIM - ARALIK BÜLTENİ

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KASIM - ARALIK BÜLTENİ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KASIM - ARALIK BÜLTENİ KÖŞE YAZILARI İÇİNDEKİLER Duyurular 3 Çocuklarımın Hepsinin Selamı Var. ATAM Ramazan AŞKIN Tarih Öğretmeni Sayfa 5 10 Kasım Atatürk ü Anma Töreni 4

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MAYIS - HAZİRAN BÜLTENİ

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MAYIS - HAZİRAN BÜLTENİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MAYIS - HAZİRAN BÜLTENİ İÇİNDEKİLER Duyurular Öğrencilerimizle Kültür Gezisi Masa Tenisi 9.Sınıflar Bitkiler Dünyasını Keşfediyor IIMUN İTÜ International Model United Nations

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARALIK - OCAK BÜLTENİ

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARALIK - OCAK BÜLTENİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARALIK - OCAK BÜLTENİ İÇİNDEKİLER Genel Duyurular İTÜ de 1001 Soru YGS-LYS Kamp Çalışmaları Duyurusu Uludağ Kayak & Snowboard Kamp Duyurusu Veli - Öğretmen Görüşmeleri Yapıldı

Detaylı

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ EDİTÖRDEN Işık Ailesinin Değerli Üyeleri, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi olarak 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı nın

Detaylı

Misyonumuz Vizyonumuz

Misyonumuz Vizyonumuz Çağdaş Eğitim Koleji - Sağduyulu nesiller için... İçindekiler 27 28 29 31 37 38 39 40 41 42 43 1 2 1. yüzyıl bilgiye sahip olanların çağı olacaktır. Gelişmiş toplumlar bilgiye yatırım yaparak bu yüzyılı

Detaylı

Önce İyi İnsan Yetiştirir.

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Önce İyi İnsan Yetiştirir. ŞUBAT 2015 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi 2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı I. Yarıyıl Okul Bülteni

Detaylı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı

Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı Uluslararası Araştırma Merkezi Açıldı ICTP-ECAR ın Açılış Konferansı İYTE de Yapıldı Sayı 18 / Nisan - Mayıs - Haziran Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Bülten 2 SAYI 18 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ

Detaylı

Bu proje Türkiye için bir şans

Bu proje Türkiye için bir şans YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE ÇEKMEKÖY DE HİZMETİNİZDEYİZ ÇINAR EĞİTİM KURUMLARI YAYINI TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu: Bu proje Türkiye için bir şans TÜRKİYE NİN İLK Çekmeköy: (216) 429

Detaylı

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü {içindekiler} Anasınıfı 5 Kreş 6 Ödül Töreni 7 İlköğretim Okulu 8 Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları 10 Yaşamın Temel Kaynağı Su 11 Dünya Matematik Günü 12 İletkenler ve Yalıtkanlar 13 Konferans ve Seminerler

Detaylı

bülten TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI Sayın Velilerimiz,

bülten TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI Sayın Velilerimiz, Yıl: 2012 Sayı: 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI bülten Sayın Velilerimiz, TED Ankara Koleji olarak 2011-2012 öğretim yılında 80. yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz. TED Ankara Koleji ailesinin birer

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014/1 5 DENİZ ALTINDA YAŞAYAN CANLILAR HAYAL GÜCÜNÜ KULLAN SEV OKULLARI'NDA KUTLAMA COŞKUSU 29 EKİM KUTLAMALARI SORUMLULUK PROJESİ YUMURTA ETKİNLİĞİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. ŞUBAT 2014, YIL 3,

Detaylı

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik.

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik. Kutlamalar ve Törenler Ölümsüz Eserin Cumhuriyet 89 Yaşında 10 Kasım da Ata mızı Saygıyla Andık Vatan Sevdası ve Sahnede Çanakkale Zaferi Neşe ve Eğlence Dolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

AVM den Beş Yıldızlı Okula

AVM den Beş Yıldızlı Okula ÇINAR EĞİTİM KURUMLARI YAYINI AVM den Beş Yıldızlı Okula Büyükçekmece Kampüsümüz Hizmete Açıldı Proje ve Olimpiyat Çalışmalarında İddialıyız Karatede Dünya Birincisiyiz Çınar da İngilizce Farkı Özel Çınar

Detaylı

Comenius Projesi Galler Programı...

Comenius Projesi Galler Programı... Avrasya Maratonu ndayız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 31.si düzenlenen Avrasya Maratonu Halk Koşusu na okulumuz öğrenci, öğretmen ve velileriyle birlikte katıldık. SAYFA 3 te.

Detaylı

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale ÇINAR KOLEJİ KÜLTÜR-EDEBİYAT DERGİSİ YIL 18 SAYI 18 HAZİRAN 2013 Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Hayrünnisa Gül Röportaj Bir Dünya Projesi Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Çınaraltında Hoş

Detaylı

IRMAK LİSESİ 9.DÖNEM MEZUNİYET TÖRENİ

IRMAK LİSESİ 9.DÖNEM MEZUNİYET TÖRENİ IRMAK LİSESİ 9.DÖNEM MEZUNİYET TÖRENİ 26 Haziran Çarşamba günü, Irmak ekolüyle yetişerek hayata değer katacak 37 genci mezun etmenin gururunu yaşadık. Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenimiz; veliler,

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEV Liselerinde Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyetimizin 90.yıldönümünde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün açtığı aydınlık

Detaylı

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni ÖZ-DE-BİR SINAVI 8. SINIFLAR BİRİNCİSİ EGE ERDEM TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ ANKARA BÖLGE İKİNCİSİ ARIN TEKİNEL Şubat-Mart 2013 Sayı: 4 SERGIEV POSAD AVRUPA KUPASI ŞAMPİYONASI BİRİNCİSİ

Detaylı

OKULUM MARMARA. Marmara Koleji Yaratıcılıkta Sınır Tanımıyor. Yayın İletişim Kulübü. Enka En İyi Film Afişi Ödülü Deja Vu nun.

OKULUM MARMARA. Marmara Koleji Yaratıcılıkta Sınır Tanımıyor. Yayın İletişim Kulübü. Enka En İyi Film Afişi Ödülü Deja Vu nun. Yayın İletişim Kulübü Bülten 2012-5 Marmara Koleji Yaratıcılıkta Sınır Tanımıyor Hıfzı Topuz dan Nazım Hikmet Söyleşisi Fen Lisesi nin LYS Başarısı Buz Pateninde Şampiyon İlayda Bayar Enka En İyi Film

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM 3.1. OKUL ÖNCESİ # 3.2. İLKOKUL # 3.3. ORTAOKUL # 3.4. LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMLERİ 4.1. OKUL ÖNCESİ #

Detaylı

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık.

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. 23 NİSAN COŞKUSU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 91. yılında, öğrencilerimiz günün anlamına uygun bir program hazırladılar.

Detaylı

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2 ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI Adına Sahibi : Metin BEKİŞ / GENEL MÜDÜR Yazı İşleri Müdürü : Kürşat KAYA / Nimet ÖZARABACI Tuba BAYKAL / Ahmet AKKAYA Yayın Kurulu

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı

19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI Ulusumuzun tüm onur ve asaletiyle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışının başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur. Mustafa Kemal Atatürk Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir

Detaylı