TEKNİK ÖZELLİKLER ve SİMÜLATÖR KULLANIM KATALOĞU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEKNİK ÖZELLİKLER ve SİMÜLATÖR KULLANIM KATALOĞU"

Transkript

1 BİLGİSAYAR REKLAMCILIK - EĞİTİM - EĞİTİM ARAÇ GREÇLERİ TEKNİK ÖZELLİKLER ve SİMÜLATÖR KULLANIM KATALOĞU Kızılsaray Mah. Güllük Cad. Kutlay Apt. No:60/2 Muratpaşa/ANTALYA Tel: Gsm: Web:

2

3 TEKNİK ÖZELLİKLER

4

5 ARAÇ ŞEKLİNDE KABİN: Simülatör aracımız ( FURKAN S1 MODELİ) demir alaşımdan Genişlik 100 cm- Yükseklik 160 cmuzunluk 200 cm (FURKAN F1 MODELİ) yarış aracı biçiminde yapılmış olup Genişlik 100 cm- Yükseklik 60 cmuzunluk 200 cm kendi imalatlarımız ve toplamalarımızdan oluşmaktadır. DİREKSİYON DONANIMI: Direksiyon donanımı, sinyal kolu, silecek kolu ve kontak anahtarını içermektedir. Sinyal kolu ile sağ ve sol sinyal verilebilmekte, ayrıca uzun ve kısa far kolu ve selektör işlemi de yapılabilmektedir. Silecek kolu ile silecekler çalıştırılabilmektedir. PEDAL SİSTEMİ: Gaz pedalı; Gerek sertliği gerekse diğer pedallar ile aralık olarak gerçek araçtaki gibidir. Spor pedal şeklinde tasarlanmış olan gaz pedalı metal yüzeyi ile görselliği artırmaktadır. Debriyaj Pedalı; Sertlik olarak gerçek araçtaki gibi olup hassasiyeti bugüne kadar geliştirilmiş olan Simülatörlere kıyasla çok daha hassastır. Metal yüzeyi ile sportif bir görünüme sahiptir. Fren Pedalı; Sertlik olarak gerçek araçtaki fren sertliği ile aynıdır. Hassasiyet olarak bugüne kadar geliştirilmiş olan simülatörlere kıyasla çok daha hassastır. Metal yüzeyi sportif bir görünüme sahiptir. Fren sertliği yazılımdan ayarlanabilmektedir. Frene ani basışlarda, patinaj ve kayma sesi ikaz olarak sürücüye verilerek gerçeklik hissi artırılır. Ayrıca, frene basılarak aracın durdurulması durumunda, eğer debriyaja basılmamış ve vites boşta değilse, aracın stop etmesi sağlanarak gerçek araç hassasiyeti verir.

6 VİTES KUTUSU VE KOLU: Vites Kutusu gerçek bir araç vitesine göre çok daha fonksiyonel ve hassastır. Vites kutusu üzerindeki tuşlar sayesinde, yazılım üzerindeki kontroller yapılabildiğinden fonksiyonları gelişmiştir. Şık ve spor görünümdedir. Vites değişikliklerinde, debriyaj kullanılmadığı ya da ayağın debriyajdan hızlı çekilmesi durumunda aracın stop ettirilmesi ile gerçek araç hissi verir. GÖSTERGE PANELİ: FURKAN Sürücü Eğitim Simülatörü nde; Vites konumu göstergesinde, vitesin hali hazırdaki konumu görselleştirilebilmektedir. Böylece sürücü adayının hangi viteste olduğunu ekrana bakarak görmesi mümkündür. Hız, devir saati ve ışıklı göstergeler ile gerçek araçlarda bulunan tüm göstergeler görselleştirilebilmektedir. Devir saati göstergesi, aracın gidişine uygun olarak hıza ve gaz pedalına basış durumuna göre artmakta ve azalmaktadır. Mesaj Paneli ve geriyi gösteren aynalar mevcuttur. Flâşör (dörtlüler): Aracın dörtlü lamba tuşuna basıldığında, sağ, sol ve dörtlü işareti yanıp sönerek sinyal sesi verir. Işıklı göstergeler ise şunlardır: Emniyet Kemeri İkaz Lambası: Emniyet kemeri takılmaması durumunda, ikaz sesi ve ışığı ile emniyet kemeri takmasını ikaz eder. Sol Sinyal: Sinyal verildiğinde sol sinyal yanıp sönerek, sinyal sesi çıkarır. Sağ Sinyal: Sinyal verildiğinde sağ sinyal yanıp sönerek, sinyal sesi çıkarır. Akü Şarj Lambası: Aracın kontağı çevrildiğinde, aracın elektriklerinin açık olduğunu ifade eder. Yağ Lambası: Yağ lambası yanarak, kontak çevrildiğinde söner.

7 El Freni: El freni çekili iken el freni lambası yanarak uyarı verir. DONANIM Gerçek ve aynı ölçülerde vites kolu ve topuzu Geçek araba koltuğu geriye ve arkaya hareketli Gerçek ve aynı ölçülerde pedallar Gerçek ve aynı ölçülerde araba direksiyonu Gerçek ve aynı ölçülerde el fireni Gerçek ve aynı ölçülerde sinyal-silecekfar kolu Gerçek ve aynı ölçülerde ikazlı emniyet kemeri

8 MOTORSİKLET ( Tüm donanımda yerli oto parçası kullanılmıştır)

9 YAZILIM

10 3D Modelleme ile simülatör programı olarak hazırlanmıştır Alıştırma-Algı Refleks-Şehir İçi Şehir Dışı senaryoları vardır Toplamda 50 Km modelleme Algı ve refleks ölçümü Detaylı raporlama ve raporu çıktı olarak alabilme Raporların Ad soyad, TC no ve döneme göre arşivlenmesi Yapay zeka motoru sayesinde sürekli değişen şartlar ve trafik Donanım ile tam uyum içinde olması, gerçek sürüş deneyimi sunması.

11 Her türlü hava şartları-gece ve gündüz senaryoları Ayarlanabilen trafik yoğunluğu Hava ve zemin şartlarına göre yol tutma ve kullanım şartları sunması. Park-iniş eğimli yol-çıkış eğimli yol çalışması Gelişmiş ses simülasyonu saysesinde gerçek sürüş deneyimi sunması. Simülatörümüzde A1-A2-B-D-E-H sertifikaları eğitim programı mevcuttur

12

13 KULLANIM KLAVUZU

14

15 1. Adım: Simülatör bilgisayarı direksiyon simidinin sol yan alt kısmında yer alan açma kapama düğmesine basılarak çalıştırılır. Bu işlem yapılırken önce simülatör cihazına elektrik gelip gelmediği kontrolü yapılmalıdır. Simülatör cihazına gelen elektriği direksiyon simidinin sol yan alt kısmında yer alan elektrik açma kapama düğmesine bakarak ışığından görebiliriz. 2. Adım: Masaüstü açıldıktan sonra Araç Simülatörü veya Motorsklet Simülatörü kısa yol simgesi üzerine çift tıklanılır. Veya kısa yol simgelerinin üzerine maus sağ tuşu tıklanıp çıkan menüden en üste yer alan Aç komutu verilir 3. Adım: Programın açılması hard disk alanı da hesaplandığında 1-2 dakika arasında oluşur. Ve aşağıdaki ekran karşımıza çıkar.

16 4. Adım: Program açıldıktan sonra simülatörde çalışacak olan kursiyer kursta kayıtlı öğrenci ise Sürücü Tanımlama bölümünden öncelikle kayıt formu doldurulur ve Ekle butonuna tıklanarak kursiyer kaydı yapılır. Kayıtlı tüm kursiyeri görmek için Ara butonuna basılır. Kayıtlı tüm kursiyerler alt alta sıralanır. Kursiyeri aktif hale getirmek ve aldığı eğitimi kayıt altına almak, arşivlemek için isminin üzerine mausla çift tıklama işlemi yapıldıktan sonra sol üst köşede aktif kullanıcı olarak görünür. Eğer ki yapılacak çalışma kayıt altına alınmak istenmiyorsa, ayarlanma işlemleri yapıldıktan sonra direk Başlat tuşuna basılarak eğitim başlatılır. 5. Adım: Öncelikle kayıt işlemi veya kayıtlı kursiyer seçimi yapıldıktan sonra; Güzergah Seçenekleri menüsünden Şehiriçi Şehirdışı veya Yönlendirme(Direksiyon Eğitimi- Topraklı Yol-Park Çalışması) bölümlerinden bir tanesi seçilir. Güzergah Seçenekleri Menüsü yandaki gibi gözükmektedir. Güzergah Seçeneklerinden Şehiriçi bölümü seçildiğinde yandaki tablo ortaya çıkacaktır. Ve kursiyer şehir içinde yer alan yollarda araç sürmeye başlayacaktır. Güzergah Seçeneklerinden Şehirdışı bölümü seçildiğinde yandaki tablo ortaya çıkacaktır. Güzergah Seçeneklerinden Yönlendirme (Direksiyon Eğitimi- Topraklı Yol-Park Çalışması) seçildiğinde 2 seçenekte direksiyon eğitim alanı seçilebilir.

17 6. Adım: Sürüş Seçenekleri bölümünde karşımıza aşağıdaki menü çıkmaktadır. Bu bölümden son işlemlerin tamamı yapılmaktadır. Sırasıyla aşağıdaki gibi ayarlar yapılmaktadır. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Algı Refleks bölümünden Normal araç kullanımı ile Agresif Araç Kullanımı yer almaktadır. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Araç Seçimi bölümünde A2-B-C-D-E araç seçimi yapılmaktadır. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Zaman bölümünden Gece- Gündüz araç kullanımı seçilebilmektedir. Bu bölümde sadece bir taraf aktif olacaktır. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Trafik Yoğunluğu bölümünden araçların durumu ayarlanır. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Süre bölümünden kursiyerin araç kullanım süresi ayarlanır.süresiz-15dk. 30dk. 45dk. Ayarlanabilir. Sürüş Seçenekleri Menüsünden Hava Durumu bölümünden Güneşli- Karlı-Yağmurlu ve Sisli hava seçilir. Bu kısımda sadece bir tanesi aktif hale gelir. Aktif olan kısım araç sürerken karşımıza çıkmaktadır.diğerleri pasif olduğundan çıkmaz.

18 7. Adım: Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra Başlat butonuna basılarak Sürüş Eğitimine başlanılır. Sürüş esnasında çıkmak istenildiğinde Klavyeden ESC tuşuna basıldığında son ekrana geri dönülür. Sürüş eğitimine kalınan yerden devam edilmek istendiğinde devam tuşuna basılır. Program komple kapatılmak istendiğinde ise Çıkış butonu tıklanır. Sürüş Eğitimi Başlatmak için BAŞLAT Durdurup devam etmek için DEVAM Programdan komple çıkmak için ÇIKIŞ Tuşlarına basılır. 8. Adım: Raporlama bölümü sürüş ve eğitim işlemi bittikten sonra bakılıp, eğitimin arşivlendiği ve sonradan bakılıp çıktı alınmak istendiğinde bakılacak yerdir. Raporlama kısmında dikkat edilecek önemli nokta Sürüş Eğitimi bittikten sonra Raporlama kısmına gelindiğinde mutlaka Kaydet butonuna basılmalıdır. Kaydet butonuna basılmadığı taktirde arşiv kaydı yapılamaz. Raporlama menüsünde Kaydet butonu basıldıktan sonra, sonraki günlerde arşiv yandaki gibi çıkmaktadır. İstenilen tarih üzerine tıklandığında geçmişte kayıt altına alınan rapor çıkmaktadır. Yazdır bölümünden çıktı alınabilir. Rapor çıktısını almak için YAZDIR Yapılan sürüş eğitimini kaydetmek için KAYDET butonuna basılır.

19

20

21 KALİBRASYON AYARI

22

23 Simülatör Kalibrasyon Ayarının Yapılması Simülatör Aracın çalışabilmesi ve işlemini yerine getirebilmesi için öncelikle Araç Kalibrasyon Ayarı yapılmalıdır. Kalibrasyon ayarı yapıldıktan sonra simülatör araç ayarlı bir şekilde çalışacaktır. Süreç içerisinde (zamanla) simülatör kullanıldıkça ayarlarda bir bozulma olabilir. Bu tür işlem olduğu takdirde tekrar kalibrasyon ayarı yapılmalıdır. Ayar yapılırken sıralama çok önem arz etmektedir. Kalibrasyon ayarlarını yapabilmek için önce masaüstünde bulunan Kalibrasyon kısa yoluna çift tıklayarak girilir. Kalibrasyon kısa yolu çift tıklandıktan sonra CardInput1 çift tıklanır. CardInput1 çift tıklandıktab sonra Calibrate butonuna basılır. 0 - DİREKSİYON 1 - BOŞ 2 - FREN 3 - GAZ 5 - DEBRİYAJ 6 - VİTES 7 - BOŞ 8 - BOŞ 4 EL FRENİ 9 - BOŞ 0 - DİREKSİYON Önce Direksiyon sola doğru tam olarak döndürülür. Ardından sağa doğru tam çevrilir. En son olarak ortalandıktan sonra Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. 1 - BOŞ Bu kısım boş olduğundan direk Next butonuna basılıp devam edilir. 2 - FREN Fren pedalına sonuna kadar basılıp bırakılır. Ardından yarıya kadar basılıp Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. 3 - GAZ Fren pedalına sonuna kadar basılıp bırakılır. Ardından yarıya kadar basılıp Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir.

24 4 EL FRENİ El freni yukarıya sonuna kadar çekilir ardından en alta kadar indirildikten sonra yarıya kadar çekilip Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. 5 - DEBRİYAJ Fren pedalına sonuna kadar basılıp bırakılır. Ardından yarıya kadar bırakılıp Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. 6 - VİTES Vitesler sırasıyla R ve Boş a alınıp ardından Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. Vites ayarı yapıldıktan sonra X işaretinden açık olan pencere kapatılır. Bu işlemleri sırasıyla ve düzenli yaptıysak Kalibrasyon işlemi ve ayarı tamamlanmış olur. Not: El Freni ayarı yapılırken bazen araç sürme esnasında El Freni lambası yanıp söner. Bunun giderilmesi için tekrar Kalibrasyon ayarı yapılmalıdır. Kalibrasyon ayarına başlamadan önce El Freni 2-3 diş yukarıdan başlatılıp, sadece yukarı çekilip indirilmeden Set Center tuşuna basıldıktan sonra Next butonuna basılıp devam edilir. Kızılsaray Mah. Güllük Cad. Kutlay Apt. No:60/2 Muratpaşa/ANTALYA Tel: Gsm: Web:

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU - PROGRAMIN BİLGİSAYARA KURULUMU - BİLGİSAYAR BAĞLANTISI VE PROGRAMA GİRİŞ a) Kullanıcı Ayarları AYAR MENÜSÜ A) FABRİKA AYARLARI a) Alıcının Vericiye bağlanarak

Detaylı

DİKKAT! UYARILAR BÖLÜMÜNÜ OKUMADAN ASLA MONTAJA VE KULLANIMA BAŞLAMAYINIZ!

DİKKAT! UYARILAR BÖLÜMÜNÜ OKUMADAN ASLA MONTAJA VE KULLANIMA BAŞLAMAYINIZ! İÇİNDEKİLER Aksesuar ve Parçaları...4 Sistem Kutusu ve Joystick...6 Montaj ve Bataryanın Şarj Edilmesi...9 Işıklı Sistem ile Kullanım...11 Zemin Ayarı Nedir Nasıl Yapılır...14 Zemin Ayarı Aşamaları...23

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilgisayarı kapatma yolları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. 2. Flash diskin biçimlendirilmesi hakkında bildiklerinizi anlatınız. 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM Kişisel bilgisayarlar

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Word Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Eylül-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ - 1-1. MS-WORD UN GENEL YAPISI - 3-1.2.

Detaylı

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3.

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. PROGRAMIN KULLANIMI... 10 3.1 KULLANICI GİRİŞİ... 10 3.2 PROGRAMIN

Detaylı

WEB EDITION QUICK GUIDE

WEB EDITION QUICK GUIDE WEB EDITION QUICK GUIDE YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ! Bu klasör, otomobilinizde en sık kullanılan işlevlerin çoğundan bir seçkiyi içerir. Kullanıcı el kitabı ve diğer el kitapları güvenlik talimatları ve

Detaylı

Cam C A D Çift Cam Üretim Programı (Çift Cam imalatçıları için)

Cam C A D Çift Cam Üretim Programı (Çift Cam imalatçıları için) Cam C A D Çift Cam Üretim Programı (Çift Cam imalatçıları için) 2.Baskı Şubat/2007 CamCAD 2 İçindekiler İçindekiler... 3 Giriş... 5 ABT yi tanıyalım... 5 CamCAD programı hakkında genel bilgi... 6 CamCAD

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft PowerPoint Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Aralık-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-POWERPOINT İ ÇALIŞTIRMA...

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

İnternetteki kullanım kılavuzu

İnternetteki kullanım kılavuzu İnternetteki kullanım kılavuzu CITROËN internet sitesinde, "MyCitroën" bölümünde kullanım kılavuzunuz'u bulabilirsiniz. Bu kişisel ve size özel alan, Marka ile direkt ve ayrıcalıklı bir ilişki kurmanızı

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

- WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI -

- WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI - - WORD KELİME İŞLEM PROGRAMI - A. GİRİŞ : Günlük hayatta yapılan her türlü yazışmaların bilgisayar yardımıyla yapılmasını sağlayan programlara editör (kelime işlem) programı adı verilir. Word kelime işlem

Detaylı

WEB EDITION QUICK GUIDE

WEB EDITION QUICK GUIDE WEB EDITION QUICK GUIDE YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ! Bu klasör, otomobilinizde en sık kullanılan işlevlerden bir kısmını içerir. Kullanıcı el kitabı ve diğer el kitapları güvenlik talimatları ve tüm uyarı,

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. KULLANICI İŞLEMLERİ... 6 2. HARİTA... 7 3. FİLO YÖNETİMİ... 21. Page 1 of 44. Yeni Kullanıcı... 6. Kullanıcı Girişi...

İÇİNDEKİLER 1. KULLANICI İŞLEMLERİ... 6 2. HARİTA... 7 3. FİLO YÖNETİMİ... 21. Page 1 of 44. Yeni Kullanıcı... 6. Kullanıcı Girişi... Page 1 of 44 İÇİNDEKİLER 1. KULLANICI İŞLEMLERİ... 6 Yeni Kullanıcı... 6 Kullanıcı Girişi... 6 Dil Seçimi... 6 2. HARİTA... 7 Harita ve Genel Ekran Ayarları... 7 2.1.1 Harita Seçimi... 7 2.1.2 Ekran Seçenekleri...

Detaylı

MICROSOFT WINDOWS XP. Başlat Menüsü

MICROSOFT WINDOWS XP. Başlat Menüsü MICROSOFT WINDOWS XP Microsoft Windows XP Windows XP, Windows 2000, Windows 98 ve Windows Me nin en iyi özellikleriyle birlikte, yönetilebilirlik, güvenlik, kullanımı kolay arabirim ve yeni destek hizmetlerini

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU CITROËN JUMPER

KULLANIM KILAVUZU CITROËN JUMPER KULLANIM KILAVUZU CITROËN JUMPER İnternetteki kullanım kılavuzu CİTROËN internet sitesinde, "MyCITROËN" bölümünde kullanım kılavuzunuz'u bulabilirsiniz. İnternet ağı üzerindeki kullanım kılavuzu ile ayrıca

Detaylı

SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU

SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER PDKS HAKKINDA GENEL BİLGİ 2 1. SERSA PDKS MODEL:C2-PROX TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3 2. SERSA PDKS MODEL:C2-PROX BAĞLANTI ŞEMASI 5 3. CİHAZIN ÇALIŞMASI 7

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Excel Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Excel Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Kasım-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-EXCEL i BAŞLATMA... 2 B.

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İçindekiler Tablosu SİSTEME GİRİŞ... 2 İZLEME VE DENETLEME... 5 SON KONUM RAPORU... 5 ALARM DENETLEME... 6 RAPORLAR... 7 KONUM RAPORU... 7 GÜNLÜK ZAMAN DİLİMLİ KONUM RAPORU... 9 ARAÇ AKTİVİTE RAPORU...

Detaylı

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu TDD-278 Rev.6 Harezmic Kullanma Kılavuzu Sayfa 1 / 32 MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu İÇİNDEKİLER No Bölüm Sayfa 1 Giriş 3 2 Uyarılar

Detaylı

WEB EDITION QUICK GUIDE

WEB EDITION QUICK GUIDE WEB EDITION QUICK GUIDE YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ! Bu klasör, otomobilinizde en sık kullanılan işlevlerin çoğundan bir seçkiyi içerir. Kullanıcı el kitabı ve diğer el kitapları güvenlik talimatları ve

Detaylı

OPEL Movano. Kullanım, Güvenlik, Bakım DİZEL MOTORLU ARAÇLARDA SADECE EN590 EURO STANDARTLARINDA EURO DIESEL YAKIT KULLANINIZ!

OPEL Movano. Kullanım, Güvenlik, Bakım DİZEL MOTORLU ARAÇLARDA SADECE EN590 EURO STANDARTLARINDA EURO DIESEL YAKIT KULLANINIZ! OPEL Movano DİZEL MOTORLU ARAÇLARDA SADECE EN590 EURO STANDARTLARINDA EURO DIESEL YAKIT KULLANINIZ! DİZEL MOTORLARI YALNIZCA, AVRUPA EN590-EURO DIESEL ÖZELLİKLERİNE UYGUN YÜKSEK KALİTELİ YAKITLA ÇALIŞTIRINIZ.

Detaylı

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010

Programın Kullanımı NonStop2010: NonStop2010 Resimleri: NonStop2010 Sipariş: NonStop2010 Okul: NonStop2010 Programın Kullanımı Program ilk çalıştırıldığında bilgisayarın C sürücüsünde aşağıdaki klasörleri oluşturur. NonStop2010: Çalışılan okullara ait verileri ve öğrenci resimlerini saklar NonStop2010 Resimleri:

Detaylı

VOLVO. Kullanici el kıtabi S80. TP 7820 (Turkish). AT 0520. Printed in Sweden, Elanders Infologistics Väst AB, Mölnlycke 2005 WEB EDITION

VOLVO. Kullanici el kıtabi S80. TP 7820 (Turkish). AT 0520. Printed in Sweden, Elanders Infologistics Väst AB, Mölnlycke 2005 WEB EDITION VOLVO TP 7820 (Turkish). AT 0520. Printed in Sweden, Elanders Infologistics Väst AB, Mölnlycke 2005 Kullanici el kıtabi WEB EDITION S80 2006 İçindekiler Kılavuzun arkasında alfabetik bir dizin bulunmaktadır.

Detaylı

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ ANKARA 2005 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR...İİİ GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1...4

Detaylı