KÜLTÜREL, SİYASAL YAPI VE MEVZUAT

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KÜLTÜREL, SİYASAL YAPI VE MEVZUAT"

Transkript

1 KÜLTÜREL, SİYASAL YAPI VE MEVZUAT Aybike TÜRKMEN Ali Can GÖZCÜ Ocak 2011

2 Araştırma Konusu Çankaya Belediyesi Başkent içinde başkent olarak yalnızca Ankara nın değil Türkiye nin en itibarlı, en dikkat çeken ilçesi durumundadır.

3 Araştırma Konusu Belediye nin genel olarak tabi olduğu mevzuat hükümlerinde yer alan temel yasalar, Belediye nin kültürel ve siyasal yapısı, Çankaya nın sembolik konumu ve uzun yıllardır aynı siyasi partide olması araştırma konumuzun temelini oluşturmaktadır

4 Amaç ve Kapsam Çankaya Belediyesi tâbi olduğu en temel 14 kanunla ilgili olarak kurumun yapısı, faaliyetlerin işleyişi, birimlerin oluşumu, belediye meclisinin karar alma süreçlerinin genel fotoğrafı, siyasi arenada belediyenin konumu ve hizmet ile alakalı mevzuat hükümlerinden kaynaklı genel sorunlar araştırma konumuzun kapsamı çerçevesinde ele alınmıştır.

5 Araştırma Soruları Çankaya Belediyesinin verdiği hizmet ve olanakları açısından uygulamakla yükümlü olduğu mevzuatın ana unsurları nelerdir? Çankaya Belediyesi nde iktidarda olan siyasi yaklaşımın Belediyeye etkileri nelerdir?

6 Araştırma Soruları Tarihsel ve kültürel açıdan Çankaya Belediyesi Ankara kenti içindeki konumu nasıldır?

7 Araştırma Yöntemi 1) Çankaya Belediyesi ve internete dayalı ikincil kaynaklardan arşiv taraması yapılması.

8 Araştırma Yöntemi 2) Belediye yetkilileri ve birim amirleri ile görüşmeler yapılması ve gözlemlerde bulunulması.görüşülen kişiler; Belediye Başkan Yardımcısı, Funda Erkal Halkla İlişkiler birimi şefi, Hüseyin Ateş Hukuk İşleri Müdürlüğü, Avukat Abdullah Denizer Hukuk İşleri Müdürlüğü, Avukat Özgül Önder Alemdaroğlu Çözüm Merkezi, Naciye Keserler Kültür ve Sanat Merkezi Müdürlüğü proje sorumlusu, Nalân Güreş Kültür ve Sanat Merkezi Müdürlüğü proje sorumlusu, Ayşegül Ünlü Erhan

9 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesinin Mevzuatını Kurum Dosya Planında aşağıdaki kanunlar ve ilgili diğer mevzuat oluşturmaktadır sayılı Belediye Kanunu sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu sayılı Belediye Gelirleri Kanunu sayılı Devlet Memurları Kanunu sayılı Kamu İhale Kanunu sayılı İş Kanunu sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu sayılı Çevre Kanunu sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu sayılı İmar Kanunu sayılı Bilgi Edinme kanunu sayılı Kabahatler Kanunu sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu

10 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesinin tabi olduğu ve kurum dosya planında da yer alan en temel 14 Kanun Çankaya Belediyesinin mevzuatını oluşturmaktadır. Çankaya Belediyesi kültürel ve siyasi yapısı açısından uzun yıllardır aynı siyasal geleneği ve kültürel yapıyı devam ettirmektedir. Belediyenin yaptığı faaliyetler, görev, yetki ve sorumlulukları, belediye yönetim şekli, müdürlüklerin oluşumu gibi bütün konular mevzuat içerisinde yer alan kanunlar çerçevesinde düzenlenmektedir.

11 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesi nin Bülent Tanık başkanlığıyla gelen Yeni Toplumcu Belediyecilik Programı, bir anlamda yeni bir yaşam biçiminin örgütlendiği ve kentte yaşayan yurttaşların karar alma süreçlerinde yer aldığı, örneğin kent konseyi kanalı ile yönetimde söz ve karar sahibi olabileceği bir yerel yönetim anlayışıdır. Çankaya Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Üniversiteleri değerlendiren onlar ile iş birliği içerisine giren bir yapı oluşturmakla birlikte,türkiye nin Başkentinin merkezi olma vasfını da kültürel ve sosyal etkinlikleri ile büyük oranda üstlenmiş ve başarılı kültürel faaliyetlere imza atmıştır.

12 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesi hizmet alanı içerisin de bir çok kültürel, sportif ve sosyal tesis bulunmaktadır. Güneşin ve mutluluğun merkezi şeklinde adlandırılan: Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri, Yıldız Lozanpark Spor ve Dinlenme Tesisleri, Vedat Dalokay Kokteyl ve Nikah Salonu, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Çengel Kafe, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu, Rüştü Yüce Spor Salonu ve Çiğdem Spor Tesisleri başlıca kültürel ve sosyal çalışmaların yürütüldüğü tesisler arasındadır. Ayrıca Çankaya Belediyesi 19 tane toplumsal dayanışma merkezi ile vatandaşlarına çok çeşitli kurslar vermektedir. Çankaya Belediyesi canlılık ve hareketin merkezi olan Kızılay ve çevresindeki sokaklarda yaptığı etkinlikler, konserler ve renkli görüntüler sayesinde bir kültürel kaynaşma noktası olarak simgelenebilir.

13 Araştırma Bulguları Ankara kenti siyasal açıdan olduğu gibi kültürel ve sanatsal açıdan da Türkiye nin başkenti durumundadır. Çankaya Belediyesi bu kültür ve sanat başkentinin de en canlı coşkulu noktasıdır. Devlet Tiyatroları özel ve amatör tiyatrolar, Devlet Opera ve Balesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, çok sayıda resim galerisi, amatör müzik grupları belediyenin sınırları içerisinde var olan etkinlik alanlarıdır. Türkiye'nin önemli hazinelerinden birisi olan Milli Kütüphane Çankaya'da yer almaktadır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin Çankaya nın kültürel yaşamında önemi çok büyüktür. Yarattıkları sosyal ortamla, çeşitli etkinlikleriyle, yaptıkları alışverişle ve her şeyden öte dinamik, dipdiri bir varlık olarak hareketin kaynağını oluşturmaktadır.

14 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesi uzun yıllardır ülkemizde sol siyasi görüşün kalesi olarak görülmektedir. ( ) döneminde Erdoğan Yavuzlar başkanlığındaki ANAP iktidarından sonra, ( ) döneminde Doğan Taşdelen SHP/CHP, ( ) döneminde Haydar Yılmaz CHP,( ) döneminde Muzaffer Eryılmaz CHP ve şuan son yerel seçimlerle birlikte Bülent Tanık CHP dönemi yaşanmaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan ın 2009 yerel seçimleri öncesinde Çankaya yı hedef göstererek Belediye nin yıllardır süren CHP iktidarından kurtulması gerektiğini dile getirmiştir.

15 Araştırma Bulguları Çankaya Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında özellikle yetki çatışmasından kaynaklı bir çok sorun ve dava bulgular arasındadır. Çankaya Belediyesi nin uzun yıllardır aynı siyasi partide olmasının temelinde Çankaya Belediyesi nin hizmet yaptığı alandaki halkın nüfus yapısı, gelir düzeyler, eğitim durumları gibi faktörler etkili olmuştur. Çankaya Belediyesi sembolik olarak Sol kanadın kalesi, çağdaş, kültürel, eğitimli kişilerin yaşadığı gelir düzeyi yüksek insanlardan oluşan kişilerin olduğu bir belediye olarak resmedilmekle birlikte son 10 yıl içerisinde nüfusun yapı özellikleri değişiklik göstermiştir.

16 Araştırma Bulguları Falih Rıfkı Atay ın yazdığı Çankaya isimli kitap Mustafa Kemal Atatürk ün yaşamına ilişkin bilgiler sunmakla birlikte aslında bir başkent merkezi olarak Çankaya dan bahsetmiş örneğin imar konusundaki yanlışlıkların düzeltilmesine ilişkin söylemlerde bulunmuş, burada ki yaşamdan kendi dönemindeki siyasal ve kültürel ortamdan bilgiler sunmuştur. Bu kitap sadece geçmiş yılların bir çıkarımı olarak değil aynı zamanda günümüze ilişkin de önemli ipuçları vermiştir. Belediye nin en büyük sorunun günümüzde de imardan kaynaklı olduğu örneği gibi.

17 Temel Sorunlar En temel sorun yetki çatışmasından kaynaklı oluşmuş olan sorundur. Örnek verilecek olursa Çankaya nın merkezi olan Kızılay ın yeniden düzenlenmesi etrafında oluşturulan proje kapsamında mevzuatta yer alan 12 metre üzerindeki alanların Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırları içerisinde olmasından kaynaklı proje gecikmeye uğramış ve sunulması amaçlanan hizmet tarafların geç anlaşması sonucunda çok daha sonra sunulmuştur. İmar ve kent yapısından kaynaklı çıkar çatışmasına dayalı olan olaylar Büyükşehir Belediyesi ile uyuşmamanın bir başka noktasıdır. İlçenin ticari ve idari bir merkez olmasının fırsatlarını 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu bir tehdide ve dezavantaja dönüştürmektedir.

18 Temel Sorunlar Çankaya Belediyesi yılı Stratejik Planı içerisinde; Yeni Yasal Düzenleler Çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi Sınırları içindeki İlçe Belediyelerinin Durumu konulu yazıda yetki paylaşımı konusunda kanundan kaynaklı sıkıntılar belirtilmiştir. Belediyenin toplam yüzölçümü ha. İken, 5747 sayılı yasa ile Bala ilçesine bağlı Tohumlar, Karahasanlı, Kömürcü, Evciler, Çavuşlu, Yayla ve Akarlar köylerinin, Belediye sınırlarına mahalle olarak dahil edilmesi ile birlikte yaklaşık h.a lık bir alana ulaşmıştır.bu sebeple belediyenin hizmet götüreceği yer ve kişi sayısı artmış klasik gelir düzeyi yüksek, eğitimli ve sol görüşten oluşan kişilerin yaşadığı Çankaya da bir değişme oluş ve bu değişmeden kaynaklı sorunlardan değişiklik göstermiştir. Çankaya Belediyesi nin 2009 faaliyet raporunda yer alan bilgi çerçevesinde, Mevzuatla ilgili sorunlar ve SGK nın belediyelerin sağlık hizmetlerinin karşılığını ödememesi nedeniyle Kadın Sağlık Merkezi 2009 yılında açılamamıştır.

19 Olanaklar Çankaya Belediyesi her şeyden önce oluşan bütün olumsuzluklara rağmen Hizmeti kendine ana amaç edinmiş bir belediye olarak imar ve hukuki işlemlerden kaynaklı sorunları mahkemeler aracılığı ile çözüme kavuşturabilir. Belediye elinde var olan kaynakları iyi analiz ederek hizmeti doğru yer ve zamanda gerçekleştirebilir. Mevzuat konusunda olanaklar, yetki Belediye ye ait olmadığı için bu konuda çok fazla olanak sıralamak yeterli değildir.

20 Araştırma Sonucu Çankaya Belediyesi konumu gereği çok önemli bir yere sahiptir. Belediyenin uzun yıllardır aynı siyasi parti tarafından temsil edilmesinden ziyade hizmet kalitesi ve yasalara uygunluğu asıl sorgu nedeni olmalıdır. Büyükşehir Belediyesi ile arasındaki diyaloglar çerçevesinde bir çok olumsuzluk meydana gelmiş ve belediyenin çalışmaları genel olarak bu nokta da aksaklık vermiştir

21 Araştırma Sonucu Siyasi bir çıkar amacı sağlamaktan ziyade halk odaklı oluşan seçimler belediyenin kültürel ve siyasal geleneğinin devamını sağlayacaktır. Mevzuat hükümlerinin iyi analiz edilmesi ve olanaklardan faydalanarak hizmet kalitesini artırılması gerekmektedir. Kültürel çalışmalara daha fazla önem vermesi beklenen belediye, sınırları içerisinde bulunan nüfus yapısı ve Üniversite sayısını da göz önüne alarak hizmet çalışmalarını oluşturmalıdır.

22 Teşekkürler!

Ankara da Bir Yerel Yönetim Monografisi Yöntemi Denemesi: Çankaya Belediyesi Örneği*

Ankara da Bir Yerel Yönetim Monografisi Yöntemi Denemesi: Çankaya Belediyesi Örneği* Ankara Araştırmaları Dergisi n Journal of Ankara Studies Ankara da Bir Yerel Yönetim Monografisi Yöntemi Denemesi: Çankaya Belediyesi Örneği* An Attempt of a Local Government Monography Method in Ankara:

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

STRATEJIK PLAN 2015-2019

STRATEJIK PLAN 2015-2019 STRATEJIK PLAN 2015-2019 STRATEJIK PLAN 2015-2019 T.C. ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞI Strateji Geliştirme Merkez Mahallesi Piri Reis Caddesi No:5 Çekmeköy / İSTANBUL Tel : (0216) 600 0 600 Fax : (0216) 600

Detaylı

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ Ahmet Turan ADIYAMAN - Sayıştay Uzman Denetçisi Salim DEMİREL - Sayıştay Başdenetçisi 1. GENEL OLARAK Sosyal yardım ve hizmetler, toplumda

Detaylı

2010-2014 STRATEJİK PLANI

2010-2014 STRATEJİK PLANI 2010-2014 STRATEJİK PLANI ADRES Kadıköy Mahallesi Turan Güneş Caddesi No:98 41040 İzmit / KOCAELİ TELEFONLAR +90 262 322 14 80 Pbx 13 Hat FAKS +90 262 331 44 18 WEB http://www.kocaeliozelidare.gov.tr E-POSTA

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2010-2014. 1 S a y f a

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ STRATEJİK PLANI 2010-2014. 1 S a y f a GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ 2010-2014 STRATEJİK PLANI 1 S a y f a TAKDİM Gaziosmanpaşa ilçemizi iki dönemdir sizlerle birlikte yönetmekteyiz. 2004-2009 yılları arasında Gaziosmanpaşa geleceğe yürüyor sloganı

Detaylı

ÇANKAYA BELEDİYESİ 2006-2010 STRATEJİK PLANI. Çankaya Belediyesi Stratejik Planlama Üst Kurulu

ÇANKAYA BELEDİYESİ 2006-2010 STRATEJİK PLANI. Çankaya Belediyesi Stratejik Planlama Üst Kurulu ÇANKAYA BELEDİYESİ 2006-200 STRATEJİK PLANI Çankaya Belediyesi Stratejik Planlama Üst Kurulu İÇİNDEKİLER SUNU I. GİRİŞ II. GENEL BİLGİLER III. YASAL DAYANAK VE YÖNTEM III.. Yasal Çerçeve ve Dayanak III.

Detaylı

Hasan CAN Ümraniye Belediye Başkanı

Hasan CAN Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Meclis Üyeleri, Sevgili Mesai Arkadaşlarım, Sekiz yıldan beri hız kesmeden yapmış olduğumuz hizmetler, ilçemizin gelişiminde önemli rol oynamış ve ilçemizi prestijli bir konuma yükseltmiştir. Ümraniyemizin

Detaylı

T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 BÜTÇE YILI PERFORMANS PROGRAMI 1 STRATEJİK PLANLAMA YAYIN NO :12 Etimesgut Belediye Başkanlığı 2014 Yılı Performans Programı Etimesgut Belediye Başkanlığı Stratejik

Detaylı

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ STRATEJİK PLAN 2010-2014. Tel: 0 (282) 726 50 19 Faks: 0 (282) 726 48 88 e-mail: baskanlık@cerkezkoy.bel.tr www.cerkezkoy.bel.

ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ STRATEJİK PLAN 2010-2014. Tel: 0 (282) 726 50 19 Faks: 0 (282) 726 48 88 e-mail: baskanlık@cerkezkoy.bel.tr www.cerkezkoy.bel. ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ STRATEJİK PLAN Tel: 0 (282) 726 50 19 Faks: 0 (282) 726 48 88 email: baskanlık@cerkezkoy.bel.tr Ocak STRATEJİK PLAN STRATEJİK PLAN ÖNSÖZ Halka hizmette birinci derecede sorumlu olan

Detaylı

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANLIĞI. Stratejik Plan ( 2010 2014 )

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANLIĞI. Stratejik Plan ( 2010 2014 ) TC ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANLIĞI Stratejik Plan ( 2010 2014 ) 1 İÇİNDEKİLER STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 6 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 8 ZEYTİNBURNU İLÇESİ 9 Tarihçe 9 İklim 10 Coğrafi Konum ve

Detaylı

YEREL SEÇİMLERDE SPORTİF HİZMETLERİN SEÇMEN TERCİHİNE OLAN ETKİSİ (KONYA, KARAMAN, AKSARAY ve NİĞDE İLİ ÖRNEĞİ)

YEREL SEÇİMLERDE SPORTİF HİZMETLERİN SEÇMEN TERCİHİNE OLAN ETKİSİ (KONYA, KARAMAN, AKSARAY ve NİĞDE İLİ ÖRNEĞİ) YEREL SEÇİMLERDE SPORTİF HİZMETLERİN SEÇMEN TERCİHİNE OLAN ETKİSİ (KONYA, KARAMAN, AKSARAY ve NİĞDE İLİ ÖRNEĞİ) Yusuf BARSBUĞA* ÖZET Toplumsal hizmetlerin oluşturulması ve halka sunulmasında önemli bir

Detaylı

Denizli Büyükşehir Belediyesi 2015 Yılı Performans Programı

Denizli Büyükşehir Belediyesi 2015 Yılı Performans Programı Denizli Büyükşehir Belediyesi 2015 Yılı Performans Programı 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI İçindekiler ÜST YÖNETİCİNİN SUNUŞU 4 I. GENEL BİLGİLER 6 A- YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR 6 B- Teşkilat Yapısı

Detaylı

Mustafa Kemal ATATÜRK

Mustafa Kemal ATATÜRK Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Aziz KOCAOĞLU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI 2 İnş.Müh. Hasan ARSLAN ÇİĞLİ BELEDİYE BAŞKANI 3 ÜST YÖNETİCİNİN SUNUŞU: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yönetim alanında hızlı

Detaylı

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NİN PAYDAŞLARI İLE STRATEJİK İLİŞKİLERİNİN BÖLGESEL KALKINMADAKİ ROLÜ

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NİN PAYDAŞLARI İLE STRATEJİK İLİŞKİLERİNİN BÖLGESEL KALKINMADAKİ ROLÜ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NİN PAYDAŞLARI İLE STRATEJİK İLİŞKİLERİNİN BÖLGESEL KALKINMADAKİ ROLÜ ÖZET Belediye, Türk Dil Kurumu tanımlamalarında: İl, ilçe, kasaba, belde vb. yerleşim merkezlerinde temizlik,

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

ŞEKİL LİSTESİ GRAFİK LİSTESİ TABLO LİSTESİ. Şekil 1. : İdarenin Organizasyon Şeması

ŞEKİL LİSTESİ GRAFİK LİSTESİ TABLO LİSTESİ. Şekil 1. : İdarenin Organizasyon Şeması 1 2 ŞEKİL LİSTESİ Şekil 1. : İdarenin Organizasyon Şeması GRAFİK LİSTESİ Grafik 1. : Personel Durum Grafiği Grafik 2. : İstihdam Grafiği Grafik 3. : Yıllara Göre Personel Durum Grafiği Grafik 4. : Personel

Detaylı

İÇİNDEKİLER 4. STRATEJİK AMAÇLARIMIZ VE STRATEJİK HEDEFLERİMİZ... 53 5. İZLEME DEĞERLENDİRME... 68 STRATEJİK AMAÇ VE HEDEFLER TABLOSU...

İÇİNDEKİLER 4. STRATEJİK AMAÇLARIMIZ VE STRATEJİK HEDEFLERİMİZ... 53 5. İZLEME DEĞERLENDİRME... 68 STRATEJİK AMAÇ VE HEDEFLER TABLOSU... İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İ GRAFİKLER LİSTESİ... İİİ BAŞKANIN ÖNSÖZÜ... İX GİRİŞ... Xİ 1. KALİTE POLİTİKAMIZ... 2 1.1.VİZYONUMUZ... 2 1.2.MİSYONUMUZ... 2 1.3.İLKE VE DEĞERLERİMİZ... 2 2.STRATEJİK

Detaylı

İÇİNDEKİLER 4. STRATEJİK AMAÇLARIMIZ VE STRATEJİK HEDEFLERİMİZ... 53 5. İZLEME DEĞERLENDİRME... 68 STRATEJİK AMAÇ VE HEDEFLER TABLOSU...

İÇİNDEKİLER 4. STRATEJİK AMAÇLARIMIZ VE STRATEJİK HEDEFLERİMİZ... 53 5. İZLEME DEĞERLENDİRME... 68 STRATEJİK AMAÇ VE HEDEFLER TABLOSU... İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İ GRAFİKLER LİSTESİ... İİİ BAŞKANIN ÖNSÖZÜ... İX GİRİŞ... Xİ 1. KALİTE POLİTİKAMIZ... 2 1.1.VİZYONUMUZ... 2 1.2.MİSYONUMUZ... 2 1.3.İLKE VE DEĞERLERİMİZ... 2 2.STRATEJİK

Detaylı

STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7. Tarihçe 7. Belediye Tarihçesi 7.

STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7. Tarihçe 7. Belediye Tarihçesi 7. İÇİNDEKİLER STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 4 BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA 6 MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ 7 Tarihçe 7 Belediye Tarihçesi 7 İklim 8 Coğrafi Konum ve Yapısı 8 Tarihi ve Turistik Mekânları 8

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ Türk Milletinin istidadı ve kati kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ Recep Tayyip ERDOĞAN T.C. Cumhurbaşkanı Ahmet DAVUTOĞLU T.C.

Detaylı

İÇİNDEKİLER MÜDÜR SUNUŞU

İÇİNDEKİLER MÜDÜR SUNUŞU MÜDÜR SUNUŞU Müdürlüğümüz, 5747 Sayılı Kanunla Kurulan Çekmeköy İlçesinin, 22.02.2007 tarih ve 26442 sayılı resmi gazetede yayımlanan Norm Kadro İlke ve Standartları yönetmelik hükümleri gereğince kurulmuş

Detaylı

T.C. Bayrampaşa Belediyesi. Beş Yıllık Stratejik Plan (2007-2011)

T.C. Bayrampaşa Belediyesi. Beş Yıllık Stratejik Plan (2007-2011) T.C. Bayrampaşa Belediyesi Beş Yıllık Stratejik Plan (2007-2011) İstanbul, 2006 İçindekiler. I. GİRİŞ... 7 A. STRATEJİK PLANIN AMACI... 7 B. STRATEJİLERİN BELİRLENMESİ... 7 C. STRATEJİK PLAN PERFORMANS

Detaylı

NS PROGRAMI 2009 YILI YILLIK PERFORMANS PROGRA

NS PROGRAMI 2009 YILI YILLIK PERFORMANS PROGRA NS PROGRAMI YILI YILLIK PERFORMANS PROGRA PERFORMANS PROGRAMI YILI YILLIK PERFORMANS PROGRAMI YILI YILLIK PERFORMANS PROGRAMI Türk milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan,

Detaylı

AMASYA BELEDİYESİ İDARE FAALİYET RAPORU

AMASYA BELEDİYESİ İDARE FAALİYET RAPORU AMASYA BELEDİYESİ İDARE FAALİYET RAPORU 2013 A M A S Y A B E L E DİYE BAŞKANLIĞI Sayfa 1 Millete Efendilik yoktur, hizmet etme vardır. Bu Millete hizmet eden onun efendisi olur. Mustafa Kemal ATATÜRK A

Detaylı

İSTANBUL İLİ PENDİK BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

İSTANBUL İLİ PENDİK BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK İSTANBUL İLİ PENDİK BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK GENEL GEREKÇE 5393 sayılı Belediye Kanunu nun 15. Maddesi b bendi

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU YÜREĞİR BELEDİYESİ 2013 FAALİYET RAPORU Faalliiyet Raporu Hazıırllama ve Konsolliide Sorumllusu:: Mallii Hiizmetller Müdürllüğü Yüreğir Belediye Başkanlığı 1 MİLLETE EFENDİLİK YOKTUR. HİZMET VARDIR. BU

Detaylı

GEBZE BELEDiYESi 2010-2014 STRATEJiK PLANI

GEBZE BELEDiYESi 2010-2014 STRATEJiK PLANI PROGRAM PLAN BÜTÇE RAPOR GEBZE BELEDiYESi 2010-2014 STRATEJiK PLANI GEBZE BELEDİYESİ Güzeller Mah. Bahar Cd. No:1-41400 GEBZE Tel: 0262 642 04 30 (13 41-11 22-11 38) Fax: 0262 643 45 51 Web:www.gebze.bel.tr

Detaylı

İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ 6 A. GİRİŞ 7 STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 14

İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ 6 A. GİRİŞ 7 STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 14 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ 6 A. GİRİŞ 7 STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM 14 A. GİRİŞ 15 B. KAMU KURUMLARINDA VE YEREL YÖNETİMLERDE STRATEJİK PLANLAMANIN YASAL DAYANAKLARI 19 1. T.C. 1982 ANAYASASI 21 2. AB

Detaylı

Stratejik Plan 2010-2014 IZMIR NARLIDERE BELEDIYESI

Stratejik Plan 2010-2014 IZMIR NARLIDERE BELEDIYESI Stratejik Plan IZMIR NARLIDERE BELEDIYESI Mustafa Kemal Atatürk Abdullah Gül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Cahit Kıraç İzmir Valisi Aziz Kocaoğlu İ.B.Ş. Belediye Bşk. Hasan Gürsoy Narlıdere

Detaylı