Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı. 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı. 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu?"

Transkript

1 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 37/15, 11 Eylül 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Hakkari nin Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayının patlatılması ve sonrasında çıkan çatışmada 16 asker öldü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, canlı yayında saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada 400 vekil bir partiye verilseydi bunlar gerçekleşmezdi dedi. Cumhurbaşkanı'nın bu ifadelerini paylaşan Hürriyet gazetesi AKP li bir grubun saldırısına uğradı. Savcılık da gazete hakkında soruşturma başlattı. Aynı saldırı, 2 gece sonra bir daha tekrarlandı. (Haberin devamı Bültende...) *** Dağlıca saldırısının ardından Halkların Demokratik Partisi nin (HDP) Genel Merkezi de dahil çok sayıda il ve ilçe binası saldırıya uğradı. Eşbaşkan Demirtaş, 2 gün içinde 400 den fazla saldırı olduğunu söyledi. Protestolar linç ve saldırı eylemlerine dönüştü. Birçok ilde, Diyarbakır ve bölge illerine giden otobüsler taşlandı. Başbakan ve CHP lideri sağduyu çağrısı yaptı. MHP lideri Bahçeli ise sıkıyönetim ilan edilmesini istedi. (Haberin devamı Bültende...) *** Şırnak ın Cizre ilçesinde 4 Eylül Cuma günü saat de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürerken, kentte bir hafta içerisinde 14 sivil öldürüldü. Kente HDP li Bakanların ve milletvekillerinin de dahil olduğu heyetin girişine izin verilmedi. (Haberin devamı Bültende...) *** Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından valiliklere gönderilen bir genelgeyle toplumsal olaylara müdahale için tugaylardan asker çağrılabileceği bildirildi. 81 ili de kapsayan genelgenin yasal altyapısı, 2013 te yürürlüğe giren ve valilere askeri birlikleri göreve çağırma yetkisi veren, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu na dayanıyor. *** Özyönetim ilanı gerekçesiyle tutuklanan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı DBP li (Demokratik Bölgeler Partisi) Sara Kaya, Mardin Valiliği kararıyla görevinden uzaklaştırıldı. *** Bahçeli nin parti olarak seçim hükümetinde yer almayacağını açıklamasının ardından, Başbakan Davutoğlu nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş partisi MHP den ihraç edildi. *** HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı nın cevaplaması için verdiği anadilinde eğitim ve Kürtçe öğretmenleriyle ilgili soru önergesini Kürtçe hazırladı. Önergenin işleme alınıp alınmayacağı henüz netleşmezken, Genel Kurul tutanaklarında Kürtçe konuşmalar bilinmeyen dil olarak geçiyor.

2 *** Gülen Cemaati ne yakınlığıyla bilinen şirketlerden Kaynak Holding ve Koza İpek Holding e paralel yapı iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında operasyon yapıldı. *** 6-7 Eylül olaylarının 60. Yılında İstanbul da Rumlar tarafından ilk kez anma ayini düzenlendi. Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı nın düzenlediği ayin, 6-7 Eylül saldırılarında zarar gören, Kudüs Rum Patrikhanesine bağlı, Aya Yorgi Kilisesi nde yapıldı Hürriyet gazetesine saldırılar Dağlıca daki PKK saldırısının ardından, Cumhurbaşkanı'nın "400 vekil verilseydi bu olaylar yaşanmazdı" sözlerini Twitter hesabı üzerinden paylaşan Hürriyet gazetesinin İstanbul Bağcılar daki binası bir grubun saldırısına uğradı. Erdoğan ın söz konusu paylaşıma tepki göstermesi üzerine Recep Tayyip Erdoğan ve Şehitler ölmez vatan bölünmez sloganlarıyla gazeteyi basan grup, binanın camlarını kırdı, giriş katında bulunan masa ve bilgisayarları dağıttı. Saldırganlar arasında yer alan AKP Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, 1 Kasım seçimlerinde sonuç ne olursa olsun Erdoğan'ı başkan yaptıracaklarını söyledi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin saldırının demokrasi tarihine kara bir sayfa olarak geçeceğini belirtirken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın İş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti saldırıyı kınadı. Basın Enstitüsü Derneği (IPI Türkiye) de saldırıya tepki göstererek saldırganların derhal ve caydırıcı bir şekilde cezalandırılmasını istedi. Gazete bir gün sonra ikinci bir saldırıya daha uğradı. Yaklaşık 100 kişi olan kalabalığın tekbirlerle binaya saldırdığı, taş ve sopalarla binaya hasar verdikleri belirtildi. Bu saldırı sonrasında gözaltına alınan 20 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, gazetenin Ankara matbaasının bulunduğu Doğan Printing Center (DPC) binasına da saldırı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ın sözlerinin çarpıtıldığını iddia eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan; Teröriste, terör örgütüne, onun yandaşlarına laf

3 söyleyemeyenler, terörle mücadele eden hükümeti suçlamaktadır. Terör örgütünün silahına susturucu olmak gazetecilik değildir dedi. Hükümete yakınlığıyla bilinen Star gazetesinden Cem Küçük, yapılan saldırılara CNN Türk televizyonunda yayınlanan programında tepki gösteren Ahmet Hakan ı tehdit etti. Küçük, yazısında Hakan ı 7 Haziran seçimleri öncesi PKK nın baş propagandisti olarak tanımladı; "İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun dedi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise gazete hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ın söylemediği bir sözü çarpıtarak algı operasyonu yaptığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Açılan soruşturma hukukla alay etmek gibi bir şey oluyor. Türk Ceza Kanununda Algı Operasyonu Yapmak diye bir suç yok ve hukukun temel bir ilkesine göre Suç olmadan ceza da olmaz. Üstelik böyle bir suç oluşturulmuş da biz bilmiyorsak, gene de diyecek sözümüz var: Bu işi her dakika işleyenlerin, yani Erdoğan ve AKP yöneticilerinin çoktan hapsi boylamaları gerekirdi. Kabataş ta başörtülü kadına saldıran siyah elbiseliler, Erdoğan la oğlu Bilal in telefon konuşmalarının montaj olduğu iddiası, Berkin Elvan ın terörist olduğu... Saymakla bitmez. Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim Cizre de sokağa çıkma yasağı sürüyor: 17 sivil öldürüldü 4 Eylül Cuma gününden beri sokağa çıkma yasağının olduğu Cizre de saldırılar, eylemler ve çatışmalar devam ediyor; güvenlik güçlerinin operasyon başlattığı ilçede bir haftada 17 sivil öldürüldü. İlçede tek bir sivil kayıp olmadığını iddia eden Başbakan Davutoğlu ise Sokağa çıkma yasağı gerektiği kadar sürecek dedi. Şırnak Tabip Odası Başkanı Azad Karagöz ilçede 20 nin üzerinde sivil ölümün yaşandığını belirtirken, ölenlerin cenaze törenlerinin yapılmasına izin verilmiyor, yasak nedeniyle hastaneye götürülemeyen cenazeler, evlerde derin dondurucularda bekletiliyor. Elektrik, su ve iletişim araçlarının kesik olduğu ilçede güvenlik güçleri ambulansların mahallelere girişine de izin vermiyor.

4 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP li bakanlar ve milletvekillerinden oluşan heyetin ise Cizre ye girişi engelleniyor. İlçeye yürüyerek ulaşmaya çalışan heyetin engellenmesine tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'de katliam yaşandığını bunun aksi iddia ediliyorsa, yaşananları yerinde incelemek için basına ve heyete yolların açılması gerektiğini söyledi. Diğer yandan ölümlerin durdurulması çağrısı yapan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana; Elinde silah olan bütün taraflara sesleniyorum; Ölümleri seyretmektense ölmeyi tercih ederim. Eğer ölümler durmazsa ölüm orucuna başlayacağım dedi. İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM- DER) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) temsilcilerinden oluşan heyet de, Cizre'ye girişlerin engellenerek ilçenin insan hakları savunucularının inceleme çalışmalarına kapatılmasına tepki gösterdi. Katliamın 7 günlük bilançosu: 4 Eylül de Nur Mahallesi nde polislerin attığı bomba sonucu Sait Çağdavul (19) öldü. Aynı gün Mehmet Emin Levent (21) de polisin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Meydana gelen patlamalar nedeniyle Hacı Ata Borçin (70) ve Xetban Bülbül (65) kalp krizi geçirerek öldü. 5 Eylül de Nur Mahallesi nde rahatsızlanan ve 35 günlük olduğu öğrenilen Muhammed Tahir Yaramış adlı bebek, ambulansın engellenmesi nedeniyle öldü. 7 Eylül de Cudi Mahallesi nde tepelere yerleştirilen zırhlı araçlardan ateş açılması sonucu Cemile Cağırga (13) öldü. Keskin nişancıların açtığı ateş sonucu yaralanan Osman Çağlı (18) hastaneye gidişinin engellemesi nedeniyle kan kaybından öldü. 8 Eylül de sağlık sorunu yaşayan İbrahim Çiçek (80) çağrılan ambulansın mahalleye girmesine polislerce izin verilmemesi üzerine öldü. 9 Eylül de, Yafes Mahallesi nde ateş açan polisler Özgür Taşkın ı (20) yaraladı. Ambulansın gelmesine izin verilmediği için Taşkın nın yaşamını yitirdiği belirtildi. Aynı mahallede evinin önünde oturan Meryem Süne (53), polisin zırhlı araçtan açtığı ateş sonucu öldü. 10 Eylül de Nur Mahallesi nde Eşref Edim ve 10 yaşındaki kızı keskin nişancılar tarafından öldürüldü. Cudi Mahallesi nde ise top atışı sonucu 2 kadın öldürüldü. Keskin nişancılarca vurulan 10 yaşındaki Selman Ağar, kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 11 Eylül de 15 yaşındaki Bünyamin İrci de vurularak öldürüldü. Kalp rahatsızlığı olan 70 yaşındaki Mehmet Dikmen adlı yurttaş ise abluka nedeniyle hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitirdi.

5 HDP ye saldırılar... Hakkari nin Yüksekova ilçesi Dağlıca mevkiinde yaşanan saldırının ardından Türkiye nin çeşitli yerlerinde yapılan protestolar HDP yi ve Kürtleri hedef alan şiddet eylemlerine dönüştü. Ankara'da bulunan HDP Genel Merkezi, kentte düzenlenen teröre tepki yürüyüşü sonrasında saldırıya uğradı. Saldırıda ateşe verilen binanın kapı ve pencereleri de kırıldı. Ankara, İstanbul Kadıköy, Mersin, Aksaray, Bursa, Çanakkale, Amasya, Ordu gibi birçok merkezde HDP binalarına saldırılar düzenlendi. Alanya'da HDP ilçe binası ve bir restoran yakıldı. Kırşehir de de HDP il binasıyla 4 işyeri yakıldı. Bazı illerde Doğu ve Güneydoğu ya giden şehirlerarası otobüsler taşlandı, araçların plakaları söküldü. Muğla nın Seydikemer İlçesi nde bir yurttaş yöresel kıyafetlerle çektirdiği fotoğrafı Facebook ta paylaştığı için saldırıya uğradı. Linç edilmek istenen İbrahim Ç. ye mahalle meydanındaki Mustafa Kemal heykeli zorla öptürüldü. Beypazarı nda mevsimlik Kürt işçilerinin yaşadığı Zafer mahallesinde bir grup halka saldırdı, ev ve araçları ateşe verdi. Konya da toplanan yaklaşık bin kişilik bir grup, TOKİ inşaatında çalışan 400 kadar Kürt işçiye taş ve sopalarla saldırdı. Mersin de protesto için toplanan ve Mersin- Antalya Karayolu nu trafiğe kapatan grup, doğu plakalı araçların plakalarını söktü. Erdemli de ise Kürt yurttaşların iş yerleri yakıldı, HDP mahalle temsilciliği ateşe verildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, saldırılara ilişkin olarak, "Millete açıkça 'Bize 400 vekil vermezseniz burnunuzdan getiririz' diyorlar" dedi. HDP İstanbul il örgütü 7 Eylül gecesi 126 il ve ilçe örgütüne saldırı olduğunu belirtti. 9 Eylül gecesi ise sadece İstanbul da 39 noktaya saldırı düzenlendiğini ve 75 HDP linin gözaltına alındığını açıkladı. Saldırılar Bursa, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Muğla ve İzmir de 10 Eylül gecesi de devam etti. İstanbul Kağıthane de otobüs beklediği esnada telefonda Kürtçe konuştuğu için altı kişinin saldırısına uğrayan 21 yaşındaki Sedat Akbaş bıçaklanarak öldürüldü. Manavgat ta ise Facebook üzerinden HDP'yi övücü sözler paylaştığı iddia edilen bir kişi

6 saldırıya uğradı. Çıkan kavgada saldırganlardan 3 kişi yaralandı, durumu ağır olan Mehmet Acar hayatını kaybetti. Olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı. İstanbul Valiliği, saldırılarla ilgili mala zarar verme suçlamasıyla 87 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ankara Valiliği ise HDP Genel Merkezi ne yönelik saldırıyı bir kişinin yaptığını iddia etti. Gözaltına alınan 23 yaşındaki şüpheli tutuklandı. Demirtaş hakkında soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ın Kürtlere yönelik yaşanan saldırılar ve linç girişimlerine ilişkin yaptığı konuşması hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturma kapsamında, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyet Devletini aşağılamak, Suç işlemeye alenen tahrik, Cumhurbaşkanı'na hakaret ve Terör örgütü propagandası yapmak suçlamalarıyla Demirtaş'ın dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı'na fezleke gönderdi. HDP Eş Genel Başkanı, Diyarbakır da yaptığı basın açıklamasında saldırılarla ilgili "İki gündür 400'den fazla saldırı yapıldı. Şehirler arası otobüsler, yolda yürüyenler, gazete binaları, mevsimlik işçiler, parti binaları, daha önceden tespit edilmiş neresi varsa, organize ve devlet eliyle bir linç kampanyası başlatılmış ve yürütülmüştür demişti. İHD den hak ihlalleri raporu İnsan Hakları Derneği (İHD), 22 Temmuz dan bu yana yaşanan çatışmalardaki hak ihlalleriyle ilgili bir rapor açıkladı.

7 Rapora göre 22 Temmuz 4 Eylül tarihlerinde Türkiye genelinde yürütülen gözaltı operasyonlarında çoğunluğu HDP- BDP yerel yönetimleri ve il ilçe teşkilatları ile parti üyelerinden oluşan 2 bin 411 kişi gözaltına alındı ve bunlardan 280 i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Raporun tamamına erişim için: temmuz- 28- agustos tarihleri- arasinda- tespit- edilebilen- ihlaller/ Erdoğan a hakaret suçlamaları Konya 3 üncü Çocuk Mahkemesi, 'Halkçı Liseliler Grubu' adına yaptığı bir basın açıklamasında cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan 17 yaşındaki M.E.A. yı 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve M.E.A. nın 3 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, sosyal paylaşım sitelerindeki yazıları nedeniyle haklarında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla soruşturma başlatılan Anıl Deniz B ve Mehmet B'nin tutuklanmasına karar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın şikayeti üzerine açılan soruşturmada tutuklanma talebiyle mahkeme sevk edilen diğer iki şüpheli Gülçin S. ve Erdener K. ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın şikayeti üzerine Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart ın Son balkon konuşması başlıklı karikatürü için soruşturma başlattı. Savcılığa ifade veren Kart, Ülkenin sorunlarına çözümler bulmak yerine ne yazık ki karikatüristleri susturmakla meşguller. Öyle ise peş peşe açılan soruşturmalarla vakit kaybedilmesin. Sallandırın üç karikatüristi, memleket huzur bulsun dedi. Gazeteciler Tayfun Talipoğlu ve Yavuz Baydar da haklarında açılan soruşturmalar kapsamında ifade verdi. Talipoğlu Yurt Gazetesi nde yayınlanan Yeseniz de yemeseniz de başlıklı yazısı, Baydar ise Bugün Gazetesi nde yayınlanan iki köşe yazısı nedeniyle Erdoğan a hakaret etmek ile suçlanıyorlar.

8 Dağlıca saldırısı ve can kayıplarına Facebook üzerinden paylaştığı bir yazıyla tepki gösteren Erkan K. gözaltına alındı. Cumhurbaşkanına hakaret etmekle suçlanan Erhan K. tutuklama istemiyle çıkarıldığı Edirne Sulh Ceza Mahkemesi tarafından denetimli serbestlik kapsamında süresiz olarak elektronik kelepçe ile ev hapsi cezasına çarptırıldı. Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın başbakanlığı döneminde kendisine hırsız ve başçalan dediği gerekçesiyle açtığı tazminat davasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nu 20 bin TL manevi tazminata mahkûm etti. Hedef gösterilen akademisyene 3 ayrı soruşturma açıldı Bir grup öğrenci tarafından dağıtılan tehdit içerikli bildirilerle hedef gösterilen Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Taylan Koç hakkında cumhurbaşkanına hakaret, terör örgütü ve komünizm propagandası ve görevini kötüye kullanmak iddialarıyla üç ayrı soruşturma başlatıldı. Bildirilerde derslerde paylaştığı bazı ifadeler cımbızlanarak, iktidar karşıtı olduğu iddia edilen akademisyenin tehdit edilmesi ile ilgili, üniversite yönetimi bildirilerin kim ya da kimler tarafından dağıtıldığının tespit edilemediğini belirten bir rapor hazırladı. Koç, kendisini tehdit edenler hala bulunamazken, savcılığın başlattığı soruşturmalarının yanında üniversite yönetiminin de verdiği iki dersi elinden aldığını söyledi. Hollandalı gazeteci Geerdink için sınır dışı kararı Diyarbakır'da yaşayan ve Kürt sorunu üzerine çalışan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink, Hakkari nin Yüksekova ilçesinde askeri operasyonlara karşı canlı kalkan eylemi yapan grubu izlerken gözaltına alındı.

9 Üç gün gözaltında kaldıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakılan Hollandalı gazeteci, Hakkari Valiliği nin kararıyla sınır dışı edildi. Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CJP) karara tepki göstererek; Hükümet, Kürt meselesi üzerine bağımsız haberler yapılmasını istemediği mesajı göndererek, gazeteciler üzerinde caydırıcı etki yaratmaktadır dedi. Hollanda Gazeteciler Sendikası da sınır dışı kararı üzerine uygulamayı ve basın özgürlüğüne yönelik baskıları protesto etmek için Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde bir eylem düzenleyecek. Diğer yandan, geçtiğimiz hafta Diyarbakır da tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ABD merkezli haber sitesi Vice News in Britanyalı muhabiri Jake Hanrahan ve kameraman Philip Pendlebury sınır dışı edildi. İki gazeteciye tercümanlık yapan Muhammed İsmail Resul un tutukluluk hali ise sürüyor. Uluslararası yazarlar birliği PEN, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan a bir mektup yazarak, Resul ün serbest bırakılmasını istedi. Farklı ülkelerden 70 den fazla yazarın imzacı olduğu mektupta ifade özgürlüğü üzerindeki yoğun baskıdan endişe duyulduğu belirtilerek, Türkiye nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler gereği ifade özgürlüğüne saygı duymak ve engel ya da tehdit olmaksızın bilgi toplama özgürlüğünü sağlamak zorunda olduğu vurgulandı. DİHA'ya 15'inci erişim engeli Dicle Haber Ajansı nın internet siteleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından sansürlenmeye devam ediyor. 24 Temmuz tarihinden bu yana DİHA nın 14 internet adresine sansür uygulayan TİB, son olarak adresini de erişime kapattı.

10 Emniyet Müdürü: Silah yetkisini tereddüt etmeden kullanın Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, bir genelge yayımlayarak, güvenlik birimlerinden silah kullanma yetkisinin tam ve etkin şekilde kullanılmasını istedi. Geçen Temmuz ayı sonunda 81 il emniyet müdürüne gönderilen genelgede, iç güvenlik paketinin polisin yetkilerini arttıran maddelerini tek tek sıralayan Lekesiz, söz konusu yetkilerin güvenlik birimlerince etkin bir şekilde kullanılmadığını savundu. Baran Tursun Vakfı nın hazırladığı raporda yer alan verilere göre 4 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren iç güvenlik paketinin ardından 39 kişi polis tarafından öldürüldü. Vakfın raporuna erişim için: %2FRapor Ali İsmail'in ölümüyle ilgili emniyet amirine dava Ali İsmail Korkmaz ın öldürüldüğü Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında görevli olan dönemin Terörle Mücadeleden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açıldı. Korkmaz ın ölümüyle ilgili davanın görüldüğü Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi nin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmanın iddianamesinde, alınacak tüm önlemlerden sorumlu olan Aygün ün "sivil vatandaşların resmi görevlilerin yanında eylemcilere uyguladığı şiddete müdahale etmediği ve emri altındaki polislerin zor kullanma sınırlarını aşarak ölüme sebebiyet verdiği belirtildi.

11 Müzemizin kapı önü DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA Türkiye nin güncel fotoğrafını her zaman olduğu gibi müzemizin kapısının önünde görebilirsiniz. Seçimler yapılacak mı? Seçim sath- ı mailinde (eğik düzleminde) olduğumuz ilan edildi ve 1 Kasım seçimleriyle ilgili takvim ilerliyor ama seçimlerin yapılıp yapılmayacağı da ciddi ciddi tartışılıyor. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ın hem Başbakan Davutoğlu nun seçim güvenliği konusundaki sözleri, bu bahane ile seçimlerin belirsiz bir zaman ertelenebileceği kuşkularını güçlendirdi. Dağlıca nın intikamı Kanı yerde bırakmamak, kanı kanla yıkamak, kan davası... yüzyılların mirası. Dağlıca nın hemen ardından gene jetler havalandı, doğru Kandil, Haftanin, Hakurk ve ötekiler. Gene etkisiz hale getirdik, hep yaptığımız gibi, etkisizleştirilmişler gene bizi şehit ederse biz de onları bir daha etkisizleştiririz.

12 Asker ve Polis Cenazelerinin sayısı gün geçtikçe artıyor En son 8 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen Dağlıca'daki saldırıda biri yarbay 16 asker, 9 Eylül de Iğdır daki saldırıda 13 polis öldü. Acılı cenaze görüntüleri, ateş düşen evler, gözyaşına boğulan, güçlükle ayakta durabilen analar, babalar, tabutlara sarılan çocuklar... Tayyip Erdoğan : 400 Milletvekili verseydiniz bunlar olmazdı 6 Eylül 2015 tarihinde ATV kanalına verdiği röportajda "Eğer Başkanlık sistemini getirmek için AKP'ye 400 milletvekili verseydiniz bunlar olmazdı" dedi. HDP binalarına ve Hürriyet Gazetesine taşlı sopalı Saldırılar, Cizre de abluka AKP nin sistematik şekilde sokağa döktüğü eli sopalı, bıçaklı hazır kıtalar HDP binalarına, Kürt bilinen herkese ve her şeye saldırdı; 400 den fazla linç girişimi, kundaklama, kırıp dökme, Doğudan gelen otobüsleri taşlama... Türkiye bir daha ve bu kez çok daha tehlikeli şekilde- iç savaşın eşiğine geldi. Cizre de sokağa çıkma yasağı - hem de 24 saat sürekli olarak- bir haftasını doldurdu. İlçeye giriş- çıkış yasak, telefonlar ve İnternet kesik, elektrik ve su yok. İlçeye HDP Eşbaşkanı Demirtaş ve 2 bakanın da aralarında olduğu milletvekilleri de giremiyor. 6 Eylül 2015 tarihinde başlarında AKP gençlik kolu başkanı olan bir milletvekilinin bulunduğu 200 kişi HÜRRİYET gazetesinin merkezine taş ve sopalarla saldırdı, giriş kapısına zarar verdi.

13 8 Eylül 2015 tarihinde ilk saldırıdan 2 gün sonra ertesi günü Hürriyet gazetesine 2. saldırı yapıldı. Yetersiz önlemler sonucunda saldırganlar bu sefer 1. kata kadar çıkarak ortalığı dağıttılar. Ülke gündemini kronolojik olarak takip edebileceğiniz video için: Ayrıntılar ve daha fazlası için: DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI 46 gazetecinin yargılandığı "KCK Basın Komitesi" davası 11 Eylül de İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, Anayasa'ya aykırılıklarının incelenmesi talebi üzerine Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen dava dosyaları ilgili kararın beklenmesine hükmederek, duruşmayı 15 Ocak 2016 tarihine erteledi. Gezi Parkı eylemlerine verdikleri destek nedeniyle Hükümete darbe girişimi suçlamasıyla yargılanan Beşiktaş taraftar grubu ÇARŞI üyesi 35 kişinin yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 11 Eylül günü devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren savcı sanıkların tümünün beraatini istedi. Dava 29 Aralık a ertelendi. GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI 6 Ekim 2009 yılında Van ın Çaldıran İlçesi nde silahsız üç HPG militanın öldürüldüğü operasyonda yer alan 18 asker hakkında açılan davanın bir sonraki duruşması 14 Eylül 2015 tarihinde Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülecek. Bolu da Berkin Elvan ı anmak için demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği yürüyüşe katılan Yakup Öznur ve Sevilay Özeken hakkında Hırsız, Katil Erdoğan şeklinde slogan attıkları iddiasıyla "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 16 Eylül 2015 tarihinde Bolu 1. Asliye Ceza Mahkemesi nde yapılacak. Can Dündar ın 25 Aralık yolsuzluk soruşturması fezlekesini konu alan iki yazısı nedeniyle hakaret suçlamasıyla 11 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılandığı davanın bir sonraki duruşması 17 Eylül 2015 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülecek. Mersin'in Tarsus ilçesinde Gezi eylemlerine katılan 36 kişinin kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleyip yönetme ve başbakana hakaret ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davanın 4. duruşması 18 Eylül 2015 tarihinde Tarsus 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülecek. İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. 46 milyon 163 bin 243 oy

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Taksim in Valilik tarafından yasaklanması nedeniyle bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramına polis şiddeti

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 24/15, 12 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** 46 milyon seçmen 7 haziran tarihinde genel seçimler için sandık başına gitti. AKP sandıktan birinci

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Nisan 2015) Geçen hafta neler oldu? *** HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı Diyadin de yaşanan çatışmanın ardından MHP ve CHP ye

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Haziran 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Haziran 2015 İçindekiler

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Temmuz 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Temmuz 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Nisan 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Nisan 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9 Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Fransız Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezi, 7 Ocak Çarşamba günü silahlı saldırıya uğradı.

Detaylı

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ 29 Aralık 2012 de Şanlıurfa nın Ceylanpınar İlçesi nde Suriye deki şiddet ortamından Türkiye ye sığınanların kaldığı çadır kentte 24 Aralık 2012 de bir çadırda çıkan yangında yaralanan 5 çocuktan Mahmut

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın -1- Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen

Detaylı

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE 2013

DÜNYADA VE TÜRKİYE DE 2013 > DÜBAM DÜNYADA VE TÜRKİYE DE 2013 DÜNYA BÜLTENİ ARAŞTIRMA MASASI DÜBAM DÜNYADA VE TÜRKİYE DE 2013 Genel Yayın Yönetmeni Akif EMRE Yayın Koordinatörü Aynur ERDOĞAN DÜBAM Yayınları Küresel İletişim Merkezi

Detaylı

Türkiye İNSAN HAKLARI Raporu

Türkiye İNSAN HAKLARI Raporu Türkiye İNSAN HAKLARI Raporu 2010 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları 76 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2010 Evren Özer S. Erdem Türközü Ankara, Ocak 2012 Türkiye İnsan

Detaylı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. - İnsan hakları devletin veya hükümetlerin insafına terk edilemeyecek kadar hayatî önem taşır.

Detaylı

Düşünceye Özgürlük 2012

Düşünceye Özgürlük 2012 Düşünceye Özgürlük 2012 DüĢünce Suçu(!?)na KarĢı GiriĢim Uncular Caddesi, No.28 Kat.2 Üsküdar/ĠSTANBUL Tel.:0216/492 05 04, 532 75 45 Faks: 0216/492 18 40 www.antenna-tr.org Kapak: Selin Karakartal Arka

Detaylı

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ 2015 Bandrol Uygulaması na ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde bandrol taşıması zorunlu değildir Türkiye Yayıncılar

Detaylı

1 Şubat 2010. Saldırı ve Tehditler

1 Şubat 2010. Saldırı ve Tehditler "Medya Özgürlüğü ve Bağımsız Gazetecilik İzleme ve Haber Ağı"- BİA 2009 Nisan-Mayıs- Haziran Medya Gözlem Raporu 1 Şubat 2010 BİA Medya Gözlem Masası'nın yayımladığı 2009 yılı raporuna göre, 123 ü gazeteci

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Türkiye ve dünyada 1 Mayıs işçi bayramı kutlanıyor! Türkiye'nin pek çok şehrinde, miting ve gösteriler

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Çukurlu Çeşme Sokak Bayman Apt. No: 2/1 Taksim/İstanbul

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Çukurlu Çeşme Sokak Bayman Apt. No: 2/1 Taksim/İstanbul İNSAN HAKLARI DERNEĞİ MARMARA BÖLGESİ İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU 2011 Roboski de ÖLDÜRÜLEN 34 INSANIMIZIN ANISINA 1 İNSAN HAKLARI DERNEĞI 2011 YILI MARMARA BÖLGESİ İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU Bu raporda

Detaylı

İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU. 01 31 Ocak 2013

İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU. 01 31 Ocak 2013 İNSAN HAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI OCAK AYI İNSAN HAKLARI İHLAL RAPORU 01 31 Ocak 2013 M. SEZGİN TANRIKULU CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSTANBUL MİLLETVEKİLİ GİRİŞ: 2012 yılı boyunca Türkiye deki insan

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015)

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Kobani nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Urfa nın Suruç ilçesinde toplanan gençlerin

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer Ankara, Mayıs 2010 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (65) ISBN: 978-975-7217-74-9 Türkiye İnsan Hakları

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 Evren Özer Ankara, Nisan 2015 Türkiyeİnsan Hakları Vakfı Yayınları (101) Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Medeni Yasasına göre kurulmuş,

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 S. Erdem Türközü Evren Özer Nadia Di Maggio Düzelti: Nart Bozkurt Ankara, Nisan 2009 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (59) ISBN:

Detaylı

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı:

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı: TÜRKİYE Yaklaşık 74 milyon nüfusu olan Türkiye, çok partili parlamenter sistem ve sınırlı yetkilere sahip cumhurbaşkanı idaresindeki bir anayasal cumhuriyettir. 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi

Detaylı

(prometheus TOHAV. e-bülten TEMMUZ EKİM ---------- SAYI-5. İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde. Toplum Projesi MARDİN EĞİTİM SEMİNERİ SAYFA 2

(prometheus TOHAV. e-bülten TEMMUZ EKİM ---------- SAYI-5. İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde. Toplum Projesi MARDİN EĞİTİM SEMİNERİ SAYFA 2 TEMMUZ 2012 EKİM 2012 ---------- SAYI-5 TOHAV (prometheus e-bülten Merhaba, TOHAV tarafından yürütülen İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde Aktif Sivil Toplum projesi kapsamında yayınladığımız Prometheus

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels Ankara, Mayıs 2008 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (53) ISBN: 978-975-7217-62-6 Türkiye

Detaylı