GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK VE ERGEN TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MODELİ. Dr.Cenk YANCAR Psikiyatri Uzmanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK VE ERGEN TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MODELİ. Dr.Cenk YANCAR Psikiyatri Uzmanı"

Transkript

1 GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK VE ERGEN TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MODELİ Dr.Cenk YANCAR Psikiyatri Uzmanı

2 Son yıllarda Gaziantep in hızlı sanayi büyümesinin getirdiği göç ve nüfus artışı, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları da getirmektedir.

3 2010 yılında İstanbul daki okullarda öğrenciye uygulanan anket ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; son bir ay içinde sigara kullanımı %20 ve alkol kullanımı %21 olarak tespit edilmiştir. Yaşam boyunca esrar kullanımı %3,3, kokain %1, amfetamin %1,4 ve ekstazi %1,6 olarak saptanmıştır.

4 İlimizde yapılan kullanım sıklığı çalışmaları bulunmasa da yaklaşık 1000 çocuk ve ergenin sokaklarda çalıştığı veya yaşadığı tahmin edilmektedir.

5 Belediyemiz bu sorunları çözmeye yönelik olarak Münir Onat Çocuk ve Gençlik Merkezi, Akınal Çocuk ve Gençlik Merkezi, Oya Bahadır Yüksel Çocuk ve Gençlik Merkezleri ile hizmet vermektedir.

6 Eğitime devam edecek çocuklar Münir Onat Çocuk ve Gençlik Merkezine, çalışmaya ya da meslek edindirmeye yönlendirilecek çocuklar ise Akınal Çocuk ve Gençlik Merkezine kabul edilir. İki merkez toplam 33 yatak kapasiteli olup, 12 yaş üstü çocuklar kabul edilmektedir.

7 Her iki merkeze 2012 yılı içerisinde 75 çocuk kabul edilmiştir. Sokakta çalışan 52 çocuk yatılı bölge okuluna kayıt edilmiştir. Merkezlerimizdeki eğitime destek ve mesleki eğitim kurslarından 2012 yılı içerisinde 162 çocuk ve genç faydalanmıştır.

8 Sokakta yaşayan ergenlerin büyük çoğunluğu madde kullanmaktadır (%33-%78). Yüksek madde kullanım oranları ve madde kullanan çocuklar için ayrı bir yaklaşım gerekliliği Oya Bahadır Yüksel Gençlik Merkezinin açılmasına sebep oluşturmuştur

9 Ayrıca çalışmalarda ergen bağımlılarda %60 uzun süreli istismar öyküsü, %66 fiziksel şiddet, %83 diğer yasadışı etkinlikler ve %83 sosyal, duygusal ve de tıbbi sorunlar bulunmaktadır. (Dennis 2002) Hastaların %68 i başkalarına fiziksel şiddet uygulamıştır. (CSAT 2007)

10 OYA BAHADIR YÜKSEL GENÇLİK MERKEZİ Merkezimiz bu ihtiyaçlardan yola çıkılarak ilimizde sokakta ve ailesi ile birlikte yaşayan madde kullanan yaş aralığındaki çocuk ve gençlere yönelik olarak; barınma, tedavi, rehabilitasyon, eğitim, aile ve sosyal yaşama geri dönüşe hazırlık ana başlıklarında Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin sosyal sorumluluk bilinci ile Nisan 2008 tarihinden bugüne hizmet vermektedir.

11 Dr. David J. Powell, Yale üniversitesinde psikiyatri kliniğinde profesör olarak çalışmaktadır. İnternational Center for Health Concerns (Uluslararası Sağlık Sorunları Merkezi) adlı kurumun başkanı ve Uluslararası Madde Bağımlılığı Araştırmaları Merkezinin kurucusudur. Bazı kitapları: Clinical Supervision in Alcohol and Drug Abuse Counseling: Principles, Models, Methods 2004,Playing Life's Second Half: A Man's Guide for Turning Success into Significance 2003, Clinical Supervision: Skills for Substance Abuse Counselors 1980).

12 Merkezimizin amacı; sosyal risk altında bulunan, suça eğilimli uçucu ve uyuşturucu madde kullanan çocukları ve ergenleri maddeden uzaklaştırarak, fiziksel, ruhsal, zihinsel ve eğitimsel eksiklerini gidermek topluma kazandırılmalarını sağlamaktır. Bu amaçla merkezimizde tedavi, eğitim hizmetleri ve meslek kursları bütünleştirilerek verilmektedir.

13 Özellikle yaşam tecrübeleri başarısızlık, cezalandırılma, hayal kırıklığı olan çocuklarda güven ve samimiyete dayalı, yaşamda başarılı olabilecekleri alanların olduğunun gösterildiği ve mesaj olarak cezanın değil değişimin vurgulandığı bir program yürütülmektedir

14 TEDAVİ İÇERİĞİ Psikiyatrik değerlendirme Tıbbi hastalıkların tedavisi Madde yoksunluğu ve eşlik eden hastalıklarının tedavisi Motivasyonel mülakat, bilişsel davranışçı terapiler, problem odaklı aile terapileri, grup terapileri Psiko-eğitim çalışmaları 12 basamak programı ve N.A. (Adsız Narkotikler) Toplantıları Grup terapilerinde Güvenlik Modeli (Lisa M. Najavits, Seeking Safety: A Treatment Manual for PTSD and Substance Abuse, New York, The Guildford Press, 2002) Matriks Modeli (SAMSAH, Matrix Intensive Outpatient Treatment Manual Washington D.C, SAMSAH, 2006),

15 HASTA KABULÜ Merkeze hasta alımı ağırlıklı olarak Çocuk Polisi ile koordinasyon halinde mobil ekip çalışmaları sonucu yapılmaktadır. Ayrıca emniyet, muhtarlıklar, üniversite, devlet hastaneleri, diğer resmi ve sivil kuruluşların yönlendirmesi ve ailelerin başvurusu yoluyla da merkeze çocuk kabulü yapılmaktadır.

16 Tespit edilen çocuk ve ergenlerin tıbbi değerlendirmeleri, psikiyatrik değerlendirilmesi, yasal değerlendirme, eğitim değerlendirmesi, sosyal ve aile incelemeleri yapılarak ayakta veya yatarak tedavi için karar verilmekte, bağımlılığın ön planda olmadığı durumlarda kısa süreli tedaviler sonrası diğer merkezlere yönlendirilmektedir. Hastanın tedavi istekliliği ile ailesinin onayı ve katılımı olmadan herhangi bir tedavi veya yatış işlemi yapılmamaktadır.

17 1-AKUT DÖNEM (1 ay) Tedavinin bu sürecinde, kullandıkları maddenin etkisinden arındıkları, merkeze oryantasyonun yapıldığı, eşlik eden sağlık ve psikiyatrik problemlerin tedavisinin başlatıldığı dönemdir. Her hasta için devam eden programın yanında bireysel sorunlarına yönelik tedavi planı hazırlanır. Tedavinin her aşamasında psikoeğitim, grup ve bireysel terapileri, 12 basamak programı uygulanır.

18 2-PRİMER DÖNEM (2ay) Bu dönemde, maddenin yaşantılarına etkileri, madde kullanma sebepleri, madde isteği ile başa çıkma, dürtüsellik, öfke kontrolü ve sorun çözme becerileri gibi konular gözden geçirilir. Bozulan aile ilişkileri bu dönemde ele alınır. Ayrıca eğitim ve beceri derslerine de bu dönemde ağırlık verilir.

19 3-UZATILMIŞ DÖNEM (3ay) Hastanın sosyal hayata adaptasyon, mesleki yönlendirme, aileye ve sosyal yaşama dönüş için hazırlanır. Bu süreçte merkez dışındaki NA toplantılarına katılımı başlar. Ayrıca 6 aylık eğitimi tamamlayan hastalar, ailesi ve kendisi ile oluşturulan bireysel plan doğrultusunda aldığı mesleki eğitime göre işe yönlendirilmektedir.

20 YARIYOL EVİ Çocuk polisi ile birlikte yürüttüğümüz tedavinin önemli ayaklarındandır. Şehir merkezinde bulunan 4 evimizde barınan hastalarımız kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayarak, sembolik kira karşılığı, iş yaşamına devam etmektedir. Yarıyol evinde aile şartları uygun olmayan (parçalanmış aile, madde kullanan aile fertleri, cinsel taciz vb) ve ciddi düzeyde sosyal sorunları olan hastalar kalmaktadır.

21 AYAKTA TEDAVİ PROGRAMI VE TAKİP Psikiyatrik düzenli muayene ve tedavi Adsız Narkotikler toplantıları Grup terapileri Aile toplantıları İş ve okul takibi Laboratuar testleri ÖNLEME ÇALIŞMALARI: Diğer kurumlarla işbirliği Büyükşehir Belediyesine bağlı diğer merkezler Eğitim seminerleri ve muhtarlık çalışmaları yapılmaktadır.

22 EĞİTİM İÇERİĞİ Sınıf eğitimleri Beden eğitimi Tiyatro eğitimi Bilgisayar eğitimi Halk oyunları eğitimi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Resim eğitimi Müzik eğitimi Beceri ve meslek eğitimleri El sanatları eğitimi Bakır atölyesi Fotoğrafçılık eğitimi Mozaik yapımı Tekstil dersleri Taş atölyesi Galoş atölyesi

23 UZATILMIŞ DÖNEM HAFTALIK PROGRAMI

24 Alanında uzmanlaşmış 65 personel ile 24 saat esasına göre çalışan merkezimiz de 40 hasta kapasitesi bulunmaktadır. Tedavi sonrası yarıyol evlerinde ise 16 hasta kapasitesi bulunmaktadır. Hizmete girdiği Nisan 2008 den itibaren toplam 741 çocuğa ulaşılmış, bunlardan 574 tanesi problemli madde kullanımı öncelikli olarak değerlendirilmiştir. Nisan 2008 den bu güne faaliyet

25 Başvuran kişilerin yaş aralığının 9-21 arasında olduğu tespit edilmiştir. Başvuran 574 hastanın %98 i erkek, %2 si kızlardan oluşmaktadır Kız hastalar ayakta tedavi programına alınmıştır. Madde kullanan hastaların özellikleri incelendiğinde; Eğitim Durumu 574 ergenden 40 (%7) okuma yazma bilmediği, 103 (%18) kişinin ilkokul terk olduğu, 298 (%52) ortaokul terk olduğu, ortaokul mezunu ve lise terk olan kişilerin 126 (%22) kişi olduğu ve lise mezunu sadece 7 hasta başvurusu olduğu tespit edilmiştir. Hastaların 351 (%61) sinde madde kullanımı okul döneminde başlamışken 223 (%39) hastanın okuldan ayrıldıktan sonra maddeye başladığı tespit edilmiştir.

26 332 (%58) hastanın yasal sorun yaşadığı, 74 (%13) kişinin cezaevi yaşantısı olduğu anlaşılmıştır. 18 yaş altı 79 (%14) hastada eroin kullanımı tespit edilmiştir. Tedaviye başvuran ergenlerin %97 si sigara kullanmaktadır.

27 Açıldığı günden itibaren 457 ergenin Oya Bahadır Yüksel Çocuk ve Gençlik Merkezine yatışı yapılmıştır yılı içerisinde toplam 118 hastanın yatışı yapılmıştır. 574 hastadan tedavi sonrası 308 hasta takip edilmekte 91 hasta işe yerleştirilmiş ve düzenli olarak çalışmaktadır. Halen 33 hasta merkezimizde 8 hasta yarıyol evinde tedavi hizmeti almaktadır.

28 TEŞEKKÜR EDERİM

2008 EMCDDA YILLIK RAPORU Reitox Ulusal Temas Noktası

2008 EMCDDA YILLIK RAPORU Reitox Ulusal Temas Noktası T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı EMCDDA 2009 YILLIK RAPORU (2008 Yılı Verileri) Reitox Ulusal Temas Noktası TÜRKİYE Bağımlılık Yapıcı

Detaylı

Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi

Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Mart 2015 EYÜP BELEDİYESİ EYÜP BELEDİYESİ Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sevgili Eyüplüler, Huzur başkenti Eyüp ü, Sosyal Hizmetler

Detaylı

SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI

SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI Sosyal Politika Boyutuyla Madde Bağımlılığı SOSYAL POLİTİKA BOYUTUYLA MADDE BAĞIMLILIĞI Soner KARATAŞOĞLU* ÖZ Madde bağımlılığı, kendine özgü tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile sağlık bilimleri

Detaylı

Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu

Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu Sosyal İçerme ve Toplumsal Bütünleşme Mali Destek Programı (2010) İzleme ve Değerlendirme Birimi 2014 DEĞERLENDİRME EKİBİ Aşkın AYIK İzleme ve Değerlendirme Birim

Detaylı

RAPOR 1. NEWBOLD REVEL EĞİTİM MERKEZİ 31.01.2005

RAPOR 1. NEWBOLD REVEL EĞİTİM MERKEZİ 31.01.2005 RAPOR (AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU VE AVRUPA KONSEYİNİN İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLMEKTE OLAN YARGININ MODERNİSAZYONU VE CEZAEVİ REFORMU PROJESİ ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE İNGİLİZ CEZAEVİ SİSTEMİNİ TANIMAYA YÖNELİK

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

SOKAK ÇOCUKLARI SORUNU VE BU ÇOCUKLARIN KARġILAġTIKLARI RĠSKLER NELERDĠR? YÜRÜTÜLEN HUKUKĠ, PSĠKO-SOSYAL ÇALIġMALAR NELERDĠR?

SOKAK ÇOCUKLARI SORUNU VE BU ÇOCUKLARIN KARġILAġTIKLARI RĠSKLER NELERDĠR? YÜRÜTÜLEN HUKUKĠ, PSĠKO-SOSYAL ÇALIġMALAR NELERDĠR? T.C. YILDIRIM BEYAZIT ÜNĠVERSĠTESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ENSTĠTÜSÜ SOSYAL POLĠTĠKALAR BÖLÜMÜ ÇOCUK KORUMA POLĠTĠKALARI SOKAK ÇOCUKLARI SORUNU VE BU ÇOCUKLARIN KARġILAġTIKLARI RĠSKLER NELERDĠR? YÜRÜTÜLEN HUKUKĠ,

Detaylı

YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU

YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU YURTDIŞI GEÇİCİ GÖREV RAPORU Adı Soyadı :Kıymet ÇATAK Çalıştığı Birim :Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Konu :Uluslararası Dostluk Konseyi(CIF) Mesleki ve Kültürel Değişim Programı Gidilen Ülke :Finlandiya

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı EMCDDA 2011 ULUSAL RAPORU

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı EMCDDA 2011 ULUSAL RAPORU T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı EMCDDA 2011 ULUSAL RAPORU (2010 Verileri) Reitox Ulusal Temas Noktası TÜRKİYE Yeni Gelişmeler,

Detaylı

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı 01-08 EKİM 2006 TARİHLERİ ARASINDA İSPANYA (KATALONYA) ÇOCUK SUÇLU ADALETİ

Detaylı

UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ AÇISI

UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ AÇISI T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ADLİ TIP ENSTİTÜSÜ SOSYAL BİLİMLER ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. M. Fatih YAVUZ UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ

Detaylı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı

Detaylı

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü T. C. ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığı ÇOCUK VE GENÇ ADALET SİSTEMİ ALMANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU 28 EYLÜL

Detaylı

Kadınlarda Madde Kullanımı ve Hemşirenin Rolü Substance-Use Disorders in Women and the Nurse s Role ABSTRACT

Kadınlarda Madde Kullanımı ve Hemşirenin Rolü Substance-Use Disorders in Women and the Nurse s Role ABSTRACT Kadınlarda Madde Kullanımı ve Hemşirenin Rolü Substance-Use Disorders in Women and the Nurse s Role YELİZ KAYA* NEVİN ŞAHİN ** Geliş Tarihi: 04.01.2013 Kabul Tarihi: 27.03.2013 ÖZET Madde kelimesi tıbbi

Detaylı

Uyuşturucu Çalıştayı GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ

Uyuşturucu Çalıştayı GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ Uyuşturucu Çalıştayı GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ Bu çalışma için, başta 25 Ocak 2013 tarihindeki ilk çalıştaya ev sahipliği yapan ve her türlü desteğini veren ATILIM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ olmak üzere; Ankara

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA; KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE SORUMLU/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN İLETİLEN ONUNCU ÜÇ AYLIK

Detaylı

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı. Rıza GÖKLER a

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı. Rıza GÖKLER a Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı Rıza GÖKLER a Recep KOÇAK b Özet Bu çalışmada son zamanlarda toplumumuzda ve eğitim sahasında sıkça rastlamaya başladığımız uyuşturucu ve madde kullanımı ele alınmaya çalışılmıştır.

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM) İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM) ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul Büyükşehir Belediyesi nde 1994 yılında Özürlüler Koordinasyon Merkezi olarak kurulan hizmet birimi, çeşitlenen hizmetleri

Detaylı

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü 2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA; KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE SORUMLU/İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ

T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ V. AİLE ŞURASI AİLE DESTEK HİZMETLERİ BİLDİRİLERİ 5-7 Kasım 2008 Ankara 2 T.C. BAŞBAKANLIK AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYINLARI

Detaylı

TÜRKİYE DE UYUŞTURUCU SUÇU

TÜRKİYE DE UYUŞTURUCU SUÇU ADALET BAKANLIĞI CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ İLİŞKİLERDEN SORUMLU DAİRE BAŞKANLIĞI CEZA İNFAZ KURUMLARI ve TUTUKEVLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ HAZIRLAYANLAR: Kızbes Meral KILIÇ Psikolog Pınar AMANVERMEZ

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ARAŞTIRMA RAPORU. Dönem: 22 Yasama Yılı: 5. Nisan 2007

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ARAŞTIRMA RAPORU. Dönem: 22 Yasama Yılı: 5. Nisan 2007 Dönem: 22 Yasama Yılı: 5 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TÜRKİYE DE ORTAÖĞRETİME DEVAM EDEN ÖĞRENCİLERDE VE CEZA ve İNFAZ KURUMLARINDA BULUNAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ ÇOCUKLARDA ŞİDDET VE BUNU ETKİLEYEN ETKENLERİN

Detaylı

MESLEK VE HOBİ EDİNDİRME KURSUNA KATILAN VE KATILMAYAN KADINLARIN RUH SAĞLIĞI DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

MESLEK VE HOBİ EDİNDİRME KURSUNA KATILAN VE KATILMAYAN KADINLARIN RUH SAĞLIĞI DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MESLEK VE HOBİ EDİNDİRME KURSUNA KATILAN VE KATILMAYAN KADINLARIN RUH SAĞLIĞI DURUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Ebru DIĞRAK YÜKSEK LİSANS TEZİ HEMŞİRELİK

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME TÜRKÇE SÖZLEŞMENİN 44. MADDESİ UYARINCA HAZIRLANAN RAPOR İLK İLERLEME RAPORUNUN EK RAPORU TÜRKİYE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ ULUSAL İLK

Detaylı

Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı

Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı Uygulayıcılar İçin Kaynak Kitapçık Bu kitapçık SAMBA uygulayıcıları için hazırlanmış olup, uygulamalarda yardımcı olabilecek temel bilgileri içermektedir.

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU Madde ve Diğer Bağımlılıklar ile Mücadele Kapasitesinin ve Bu Bağlamda Türkiye Yeşilay Cemiyetinin Değerlendirilmesi

Detaylı

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü MEMUR İŞÇİ SÖZLEŞMELİ ÖZLÜK İŞLERİ Kadro İhdas, Aktarma ve Genişleme İşlemleri Memur Terfi ve İntibak İşlemleri Memur Nakil ve Açıktan Atama İşlemleri Memur Merkezi

Detaylı

EMCDDA 2010 YILLIK RAPORU

EMCDDA 2010 YILLIK RAPORU T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı

Detaylı