LYC GRUBU GENEL BĠLGĠ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LYC GRUBU GENEL BĠLGĠ"

Transkript

1 LYC GRUBU GENEL BĠLGĠ

2 GENEL BĠLGĠ 1954 te kuruldu Çin Luoyang ve Henan da merkezleri vardır Tesis Alanı: metrekaredir İstihdam: Toplam 12,000 2,500 Teknik Personel Yıllık çıktı: 10 kategoride 120 Milyon rulman 70 den fazla ülkede satış

3 Rüzgar Türbini Rulmanları Isı iģlemi Makaralı Rulmanlar Demiryolu Rulmanları Dövme(metalurji) Kafes Devirli rulmanlar Dönen Mengene Rulmanları Otomotiv Rulmanları Ġnce Rulmanlar LYC Ana Bina Genel Rulmanlar 1. Tesis 1954 te Jianxi Bölgesi Luoyang da Tesis büyüklüğü: metre kare İstihdam: Toplam 10,000 Üretim sürecindeki işlemler: Dövme (metalürji), Çevirme, Isı işlemi, Ezme, Montaj Ürünler: Genel Rulmanlar, Demiryolu ve Araçları Rulmanları, Makaralı Rulmanlar, Bilyeli Rulmanlar, Rüzgâr Türbini Rulmanları ve İnce Rulmanlar. Yıllık çıktı: 10 kategoride 100 Milyon rulman.

4 Ġnce Rulman Yıllık üretim kapasitesi: 650,000 set Rüzgar Türbini Rulmanları Ġçerdikleri Keskin Rulman, Devirli Rulman, Ana Rulmanlar Ve DiĢli Kutusu Rulmanları Yıllık Üretim Kapasitesi : 1000 Set Otomobil Rulmanları Vites kutusu rulmanları Tekerlek Birim Yıllık üretim kapasitesi: 4.85 milyon set 2. Tesis 2008 de New Park Luoyang Tesis büyüklüğü 667,000 metrekare İstihdam: Toplam 2,000 Üretim sürecindeki işlemler: Isı işlemi, Ezme, Montaj Ürünler: Otomobil Rulmanları, Rüzgâr Türbini Rulmanları ve İnce Rulmanlar. R & D Merkezi Rulman R&D, test ve uygulama yazılımı Yıllık çıktı 20 milyon rulman

5 NĠÇĠN LYC SEÇĠLĠR? Her nerede ve ne zaman ihtiyaç duyarsanız, dönüģümlü çözümler 1954 ten bu yana, rulman üretiminde 55 yılın deneyimi, birikimi ve her şeyin nasıl yapılacağının bilinmesi, LYC nin 70 den fazla ülkede üretim sanayisine hizmet vermesini sağlamaktadır mühendis personeli ile desteklenen 9,500 üye(ortak). LYC çalışanları şirketin en önemli değeri olan Başarıyla Çalışmak ve Mükemmelliğe Adanmak fikri ile çalışırlar. Buna ek olarak, müşterilerine hizmet etmek için Güven kazanma ruhu geliştirirler. Büyük çaptaki ürün yelpazesi, 8mm ID den 6,3 metre OD ye kadar ölçüyü, in üzerinde farklı türleri sunan 10 kategori ve yıllık olarak 120 milyon set rulman kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bu da LYC müşterilerine çoklu tercihler sunmaktadır. Her şey evinizde üretimi ile ham maddeden, halkaya, makaraya, kafeslere ve tamamlanmış rulmanlara kadar müşterilerine en kısa sürede teslimi ve en güvenilir kaliteli üretim sağlar. ISO9001:2000, ISO14001:2004, ISO/TS16949:2002 Kalite Sertifikasına sahiptir. Müşterilerine sistemlerin ve üretimin kaliteli ürünlere bağlı olduğunu garantiler. LYC, Çin deki State-Class Rulman Araştırma ve Teknik Merkezini yönetir. 108 patenti vardır ve yıllık olarak 500 den fazla yeni ürün yaratır ve birçok uygulama için Rulman Test Merkezini yönetir. Bao steel, ZPMC, Siemens, GE, GM, SKF, Metso, Sandivik, Nordex, Goodwind, vb. gibi sanayi lideri şirketler için onaylanmış tedarikçidir.

6 NĠÇĠN LYC SEÇĠLĠR? Her nerede ve ne zaman ihtiyaç duyarsanız dönüģümlü çözümler. LYC 2005 yılından bu yana, yıllık ortalama %30 büyüme hızı ile Çin in en çok büyüyen şirketlerinden biridir. LYC markası 2005 yılında Dünya Marka Laboratuarı tarafından Çin in en etkili 100 markasından biri olarak ödüllendirilmiştir 2007 yılında ise, Çin Ticaret Bakanlığı tarafından Çin in En Rekabetçi Markası ödülünü almıştır. Detaylı çözümler: tasarım, geliştirme, üretim, test etme ve hizmet sunmayı içerir. Tüm bunlar, müşterilerimize kendi endüstrilerinde en iyi çözümleri geliştirmelerinde yardımcı olmak için yapılmaktadır. LYC deki malzemenin çoğunluğunda en son teknoloji uygulanır ve Wagner Almanya, Aichelin Avusturya, Modler Almanya, KMT İsveç, Favretto İtalya ve Nagel Almanya gibi talep gören global makine firmalarından faydalanılmaktadır. Çin deki değişik rulman üretim standartlarının mucididir. Çin de en yüksek incelikte(p2 derecesine kadar ürün inceliği) en geniş çap(6,25 metre OD) en yüksek ağırlık(25,4 metrik ton) ve en kompleks yapıya kadar maksimum düzeyde bileşene sahip rulmanlarla rekor sahibidir ( 2,386 bireysel bileşen). ISO sertifikası ile çevreyi korumada sürekli bir gayret içerisindedir. Küçük bir karbon, ayak izi kadar çevre kirliliğine sebep olur. LYC ürünleri geniş ölçüde rüzgar enerjisinde, güneş enerjisinde ve su enerjisinde kullanılır.

7 LYC SATIġLARI LYC 2005 ten beri ortalama % 30 satış artışı ile Çin de en çok büyüyen şirketlerden biridir. Hedef, 2015 yılı itibariyle 10 milyar CNY satışa ulaşmaktır.

8 ÖRGÜTSEL YAPI Başkan Başkan Yardımcısı Satış Başkan Yardımcısı Üretim Muhasebe Şefi Baş Mühendis Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Üretim Satış Dept. İthalat / İhracat Dept, Lojistik Dept. Üretim Planlama Dept. Yetki Kaynak Dept. Finans Dept. Teknoloji Merkezi Kalite Kontrol Dept. Planlama& Geliştirme Dept. İ.K Dept Personel Eğitim Merkezi Üretim Planlama Dept. Yetki Kaynak Dept Otomotiv Fabrikası Demiryolu Rulman Fb. 18 Fabrika Malz Hazırlama Fb Demircilik Fabrikası 3 Fabrika Ekstra Geniş Rulman Fb Tornalama Fabrikası 1. Bilyalı Rulman Fb. 2. Bilyalı Rulman Fb. 1. Büyük Rulman Fb. 2. Büyük Rulman Fb. Isıl İşlem Fabrikası İşleme Fabrikası Katı Kafesleme Fb. Pres Kafesleme Fb. Otomotiv Fabrikası Rüzgar Türbini Fb. Rulman İşlem Fb. Orta Büyük Rulman Fb Bilye Fabrikası Askeri Fabrika Rulman Fabrikası Malzeme Fabrikası

9 KALĠTE TEMĠNATI ISO 9001 Sertifikası ISO Sertifikası ISO/TS 16949

10 LYC KALĠTE POLĠTĠKASI MüĢteri memnuniyetinin sağlanması, bizim kalite garantimizin anahtarıdır Eğitim ve sürekli test ve değerlendirme ile birlikte, Araştırma ve Geliştirme tarafından desteklenen üretim ve süreç kontrolü iyileştirmelerine bağlı olmak. En iyi uygulamaları ve uluslararası endüstri standartlarını gerçekleştirmek. Ürünün kalitesini arttırmak ve müşteri için artan değer sağlamak için çalışanların bilgi ve becerilerinden tam olarak faydalanmak. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ya da daha da ötesini karşılayabilmek için tasarım, materyal ve işlem açısından en ileri düzey teknolojileri uygulamak. Müşterilerle işbirliğini teşvik etmek için uzun süreli ortaklıklar geliştirmek ve Kalite, Değer ve Teslimi garantilemek için her iki taraftan da destek almak. LYC markasını kaliteli rulman üretimi, müşteri güveni ve tatmini için sürekli olarak 1. sıraya çıkarmaya çabalamak.

11 LYC ÜRÜNLERĠ LYC, 10 kategoride 8 mm ve 25,4 gr.dan başlayan ölçülerden 6.3 M. çapında ve 25 ton ağırlığa kadar 10,000 ölçü türünde yuvarlak ve halka rulman üretimi yapmaktadır.

12 LYC ÜRÜNLERĠ > Derin Yivli Bilyalı Rulmanlar: Metrik: 600 seri, 6000 seri, 6200 seri, 6300 seri, 6400 seri, Çift sıra: 5200seri, 5300 seri, Emperyal: 1600 seri, R seri > Kendinden Sıralı Bilyeli Rulmanlar Silindirik delik: 1200 seri, 1300 seri, 1500 seri, 1600 seri, 2200 seri, 2300 seri, konik delik: 1200K seri, 1300K seri, 1500K seri, 1600K seri, 2200K seri, 2300K seri. > KöĢeli Kontak Bilyalı Rulmanlar 7000 seri, 7200 seri, 7300 seri, 7400 seri. > Silindirik Makaralı Rulmanlar NU seri, NJ seri, NF seri, NH seri, NUP seri. > Ġbreli Makaralı Rulmanlar NA seri, RNA seri, RNAV seri, NAV seri, NAOL seri. > Eksensel Makaralı Rulmanlar seri, seri, seri, seri, seri, seri, seri. > Konik Makaralı Rulmanlar Metrik seri, İmperyal seri. > Basınçlı Bilyalı Rulmanlar seri, seri, seri, seri, seri, seri. > Basınçlı Makaralı Rulmanlar seri, seri, seri, seri, seri. > GiriĢli Rulmanlar ve Yuvaları Girişli rulmanlar: UC200 seri, UC300 seri, UK200 seri, UK300 seri, NA200 seri, NA 300 seri, SA200 seri, Yuvalama: P, F, FL, T, FC, C, PH, PA, FB, FA tipi. > Devirli Rulmanlar Geçerli devirli rulmanlar: iç, dış dişli rulmanlar ya da dişli olmayan dört-nokta kontak bilye rulmanları, çift sıra köşeli kontak bilyalı rulmanlar, çapraz silindirik makara rulmanları ve üç silindirik makara rulmanları. > Demiryolu Rulmanları Kargo treni E,F, & K sınıf rulmanlar ve rulman bileşenleri. AAR onaylı üretim. > Rulman Parçaları ve BileĢenleri Çelik toplar, makaralar, katı ve preslenmiş kafesler, diğer bitmiş ya da bitmemiş rulman bileşenleri.

13 LYC RULMANLARINA AĠT TEMEL DENĠZ AġIRI UYGULAMALAR Otomotiv Endüstrisi Kamyon Endüstrisi Demiryolu Endüstrisi Tarım/Traktör Endüstrisi Konveyör Endüstrisi Madencilik Endüstrisi Gemi Tersanesi Uzay Havacılığı Endüstrisi Dönen Mengene Endüstrisi Rüzgâr Enerjisi Endüstrisi Ağır Mühendislik Endüstrisi Askeri-Havacılık, Denizcilik Pompa Endüstrisi Gıda Makineleri İnşaat Makineleri

14 ARAġTIRMA VE GELĠġTĠRME 5 Enstitü Rulman Tasarım Enstitüsü işlem Araştırma Enstitüsü Materyal Araştırma Enstitüsü Malzeme Enstitüsü Yazılım Uygulama Araştırma Enstitüsü 4 Laboratuar ve 1 Bilim Kütüphanesi Materyal İnceleme Laboratuarı Isı İşlem Laboratuarı Rulman Testi Rulman Başarısızlığı Analizi Laboratuarı Bilim Kütüphanesi > LYC Rulman Teknik Merkezi, Devlet Düzeyinde bir Merkez olarak, 500 araştırma mühendisi > her yıl, yaklaşık 500 yeni ürün geliştirir. > 2009 yılında alınan 10 icat patenti de dahil olmak üzere 108 patente sahiptir.

15 ARAġTIRMA VE GELĠġTĠRME LYC bağımsız olarak CAD/CAE/CAPP rulman yazılımını; bilgisayar destekli rulman tasarımı, değerlendirme ve işlem programları için geliştirmiştir. Buna bağlı olarak PDM Bilgi Merkezi Platformunu geliştirmiş ve CAD ile bütünleştirmiş, tasarım işlemini gerçekleştirmiştir ve CAPP bir bütün olarak kullanılmıştır. LYC, otomatik olarak tasarım parametreleri üretebilir ve teknolojik parametreleri işleme koyabilir, böylece müşteri tarafından arzu edilen çalışma koşullarını yaratır, daha sonra mühendislik çizimi, montaj çizimi ve bileşen çizimlerini yapar. Daha önce belirtilen parametreler, ürünlerle örtüşmesi açısından, Dijital Kontrol Makine araçlarına yüklenir. ADINA tarafından yapılan son öğe analiz yazılımı, LYC nin olağan çalışma şartları altındaki baskı ve zorlamalara ne kadar uyum gösterdiğini ortaya koyar, üç boyutlu grafikler görselliğin artmasını sağlar. Bu veriler, rulmanların tasarımını analiz etmek için kullanılır. Böylece tasarım verimliliği, süregelen verimlilik ve işlemlerdeki uzunluk sağlanmış olur.

16 LYC nin ÜRETĠM TESĠSLERĠ Makaralar, Bilyeler, Kafesler, DönüĢüm ve Isı ĠĢlemleri Ġçin 24 Üretim Tesisi Bilye Üretim Fabrikası Makara Üretim Fabrikası Demiryolu Fabrikası Otomotiv Fabrikası Dönüşüm Fabrikası Bilye Rulman Fabrikası. Makaralı Rulman Fabrikası Materyal Hazırlama Fabrikası Geniş Rulman Fabrikası Ekstra Büyük Rulman Fabrikası Orta Ölçekli Rulman Fabrikası Isı İşlemi Fabrikası Kafes Üretim Fabrikası Dövme(metalurji) Fabrikası Yüksek İşlemli Rulman Fabrikası Askeri Bölüm Araç Bölümü

17 ÜRETĠM >DÖVME (METALURJĠ) LYC tarafından kullanılan temel dövme malzemesi; Japonya dan gelen AMP30 Yüksek Hızda Former, İsviçre den gelen Otomatik Üretim Hattı ve Almanya dan gelen İndüksiyonlu Isıtmadır > ISI ĠġLEMĠ LYC tarafından kullanılan Temel Isı İşlemi Malzemesi; Japonya dan gelen koruyucu gazlı makaralı öğeler için sarmalı ocak ve Avusturya dan gelen nitrojen koruyucu gazlı makaralı ısı işlemi üretim hatlarıdır. > DÖNÜġÜM > EZME LYC tarafından kullanılan temel dönüşüm ve üretim hattı malzemesi; Japonya dan gelen KDM 14 ringli dönüşüm hattı ve küçük ölçekli bilyeli rulmanlar için değişik sayıda dönüşüm üretim hattını içermektedir. LYC tarafından kullanılan temel ezme makine ve malzemeleri; Almanya dan gelen konik makaralı rulmanlar için otomatik ringli ezme üretim hattını, İtalya dan gelen, bilyeli makaralar için ringli ezme üretim hatlarını ve ekstra büyüklükteki rulmanlar için ezme makinelerini içermektedir.

18 ÜRETĠM > BĠLEġEN ÜRETĠMĠ > KALĠTE KONTROLÜ LYC, mekân-içi çelik bilyeler, makaralar ve kafesler üretir. Kullanılan malzeme şunları içermektedir: Kazı makineleri, konik ve eksensel makaralar. Bunlara Japonya dan gelen dış çaplı sınıflandırılan makinelerin ezici üretim hatları da dâhildir > MONTAJ LYC nin Kalite İnceleme ve Analiz Malzemesi Amerika dan Andero Metering, Almanya dan GMN Sapma Metreleri, Danimarka dan BK2032 Sinyal, İngiltere den Seçici Mikroskoplar, Talysurf RTH6 Contour Metre, Model 73 Taylor Roundness Metre (Taylor-Hobson İngiltere) Montajda LYC tarafından kullanılan malzemeler şunları içerir: Otomatik yıkama, mühürlü bilye rulmanları için yağlama ve zırhlanma üretim hattı. Ayrıca İtalya dan Marposs Ayarlama Makineleri.

19 ĠNCELEME VE DEĞERLENDĠRME > LYC nin metodolojisi, kesinlikle kalite teminat sistemlerini sağlamak ve bunun yanı sıra ileri düzeydeki inceleme ve analiz imkânlarını geliştirmektir. LYC nin kalite kontrolleri; metalurjik ve kimyasal bileşim, mekanik özellikler, üretim aşaması, dönüşüm, ısı işlemi, ezme ve montaj aracılığı ile merkezde yapılmaktadır. > İşlem akışı, kalite kontrolleri ile aynı çizgide olmak üzere danışmanlık şeklinde takip edilmektedir. Amaç, son ürünün gerekli kaliteye ulaşması ve müşteriler tarafından beklenen özellikleri karşılamasıdır.

20 ĠNCELEME VE DEĞERLENDĠRME Üç koordineli ölçme malzemesi Yatay Metalografik Mikroskop X-Ray Basınç Analizi Veri Kaynağı: Guangzhou Travels the Bureau

21 TEST MERKEZĠ LYC, tekerlek göbeği rulmanları, makaralı rulmanlar, kendinden dizili rulmanlar, köşeli bilye rulmanları ve iğne makaralı rulmanlar için simülasyon testi ile ileri düzeyde bir rulman laboratuar ortamı sağlar. Ayrıca, mikroişlemci kontrollü dayanıklılık test malzemeleri, sürtünme momenti için test malzemesi ve yapısal sertlik, esnek yaşam testi malzemesi gibi araçları da sağlar. Toplam 50 nin üzerinde test teçhizatı bulunmaktadır. Bu malzeme koleksiyonu, 15 mm.den 200 mm ye kadar rulmanların test edilmesi için tasarlanır. LYC, genel rulmanların test edilmesine ek olarak, özel uygulamalar için de test laboratuar malzemesine sahiptir: Otomobil rulman lab. Yüksek hızlı tren rulman lab (inşaat halinde) Rüzgâr türbini rulman lab. Havacılık rulman lab. Özel rulman lab.

22 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Otomobil Rulmanları LYC 10 mm iç çaplı otomotiv rulmanları ve 430 mm. ye kadar dış çaplı P5 sınıfı işlemci ve Z3 grubu gürültü düzeylerine kadar rulman üretir. LYC nin yüksek kalitedeki rulmanları, Çin deki temel oto üreticileri GM ve Volkswagen gibi şirketler tarafından tercih edilir. LYC nin tekerlek göbeği birimlerinin ana özellikleri aşağıda verilmektedir: - Bakım uygulamaları - Kompakt ışık ağırlığı tasarımı - Yüksek güvenilirlik - Uzun ömür LYC nin teknik becerisi ve yaratıcılığı, şu anda tekerlek göbeği rulmanlarının dördüncü jenerasyonunu geliştirmek için uygulanmaktadır. LYC ağır araçlar ve treyler için bir ikinci jenerasyon tekerlek göbeği rulmanını başarıyla geliştirmiştir. Tekerlek göbeği birimleri, LYC nin sadece yenilik ve uzmanlık alanlarından biridir. LYC, birçok alanda üst düzeyde standarda sahip rulman tasarımı konusunda dünya markası olmaya devam etmektedir.

23 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Eksenli Rulmanlar LYC, çap olarak 6.25 metreye kadar eksensel rulmanların her tür ve boyutunu üretebilecek ve tasarlayabilecek uzmanlığa sahiptir. Temel yapılar aşağıdakilerdir: - Dört noktalı kontak bilyalı eksensel rulman - Çift sıralı bilyalı eksensel rulman - Çapraz silindirik makaralı eksensel rulman - Üç sıralı silindirik makaralı birleşik eksensel rulman - Çift sıralı makaralı/bilyalı kombinasyonlu eksensel rulman Uygulama alanları: Liman tersaneleri, çelik endüstrisi, her tür madencilik uygulamaları, çimento endüstrisi, rüzgâr gücü endüstrisi, hareket odaklı mekanizma, vb.

24 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Rüzgâr Türbini Rulmanları 1997 de LYC, Çin in ilk seri Eğimli Rulmanlarını (2788/1712) başarılı bir şekilde geliştirdi ve sonra seri üretime başladı. Bu rulmanları Eğik Rulmanların üretimi takip etti de LYC, yılda 100 den fazla set olmak üzere Ana Direk Rulmanlarının üretimine başladı de Çin in Ulusal Rüzgâr Gücü Rulman Standardına ait Rüzgâr Türbini Rulmanları LYC tarafından başlatıldı. Bu uygulama standardı 2007 yılının Eylül ayında başlatıldı. Aynı yıl LYC Megawatt ölçüsünde rüzgâr türbinleri için Rüzgâr Türbini Rulmanları üretmeye başladı de LYC nin ilk Rüzgâr Türbini Rulman Tesisi üretime geçti, yıllık üretim 1800 setten 2400 sete kadar arttı da LYC nin ikinci Rüzgâr Türbini Rulman Tesisi hayata geçirildi ve yıllık üretim ek rezerve kapasitesi ile birlikte 3600 adet Eğri ve Eğimli Rulman setine kadar arttı. LYC bu süreç boyunca 2,0 MW eğik, eğimli ve direkli rulmanlar geliştirdi. 3 MWlık Eğik Rulman başarıyla üretildi. 2.5 MWlık Eğimli Rulmanlar bu sırada araştırılmakta ve geliştirilmektedir. 5MW off-shore Rüzgâr Türbini Rulmanları da LYC tarafından geliştirilmektedir

25 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Makaralı Mengene Rulmanları 40 yıldan fazla süredir LYC, makaralı mengenelere ait 300 tür geliştirdi. Çin deki Wuhan Steelworks ve Shanghai Baoshan Steelworks gibi çelik üreticileri, birçok yıldır bu rulmanları ithal etmekten başka alternatife sahip değildi. Fakat bugün bu rulmanlar, kalite ve performans açısından Almanya ve Japonya dakilerle aynı kalitededir. LYC Panzhihua Steelworks firmasına, dört sıralı adaptör rulmanları tedarik etmektedir, bunlar makinelerin bitiş yüzeylerinin destek makara sistemlerinde kullanılmaktadır. LYC, tüm bunları ve diğer pazarlama uygulamalarını araştırmaya devam etmektedir; fakat Paper Mills buna dâhil değildir. - Çin deki ilk ekstra büyük makaralı rulman üreticisi - Dünyadaki en büyük çelik malzeme yapımcılarına rulman tedarik edilmesi (Danieli SMS, SIEMENS VAI)

26 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Yarık rulmanlar Yarık rulmanlar, zaman aksamalarını engellemek için kesin sonuçtur. Yarık rulman birimleri; yarık bir yuvalama, yarık bir rulman ve iki yarık mührü içerir. Rulman, eksensel ya da silindirik makaralı rulman olabilir. Tüm bileşenin yarık tasarımına bağlı olarak, bu durum rulmanların yerleştirilmesini kolaylaştırır. Birimler tipik olarak, sürekli dökümler ya da uzun pervaneli şaftlarda kullanılır. LYC standart olmayan rulman üretimi alanında, geniş silindirik makaralı yarık rulmanları başarıyla üreterek yeni başarılara ulaşmıştır. LYC, bu ürünü araştırmaya ve değerlendirmeye 2004 yılında başladı. LYC nin teknik ekibi, rulmanın içyapısını en iyi şekilde kullanırken performansını iyileştirdi ve hizmet süresini uzattı. LYC geniş silindirik makaralı yarık rulmanlardaki bu yeni gelişimler ile müşterilerinden övgüler almıştır.

27 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Tıbbi Araç Gereç LYC, GE Medical I and Generation II CT nin ürün sağlayısıdır, bu rulmanlar GE ye düzenli bir esasa bağlı olarak sağlanmıştır. Bugün LYC, III nesil rulmanları geliştirmek için GE ile işbirliği yapmaktadır. Medikal Araç Gereç için Uygulama Testi CT

28 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Petrokimyasal ve Hidroelektrik Endüstriler için Rulmanlar LYC XLD & SX kendinden yağlanan rulmanlar serisi, Longyangxia projesine başarıyla yüklenmiştir (Üç Gorges Projesi). Bu, dünyadaki en büyük hidroelektrik projesidir. Ayrıca, Xiaolangdi su koruma çalışmaları projesi de, bu LYC rulmanlarını kullanmaktadır. (Bu Çin deki en büyük projedir). Bu yenilikçi tasarımlara ait anahtar parametreler şunlardır: > En zorlu çevre koşulları altında işlem, > Uzayan hizmet aralıklarına göre mühendislik, > Geleneksel yağlama metotları yerine rulman materyalinin kendisine entegre edilen bir yağlama sistemi. Suya dayanıklı rulman Üç Gorges Barajı Xiao Lang Di Barajı

29 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Demiryolu Rulmanları LYC, büyük miktarda kargo ve yolcu treni rulmanı üretmektedir. 30 yıllık servisi ile Çin in yüksek hızlı tren ve ağır yüklü kargo trenlerine hizmet etmektedir. Ayrıca, 9 yıllık hizmetiyle, E,F ve K sınıfında Amerika ya da ürün sağlamaktadır. E sınıfı konik makaralı rulmanların ana yük kapasitesi, 27,000 lbs-f ile demiryolu yüküne (220,000 lbs-f) denktir. K sınıfı konik makaralı rulmanların ana yük kapasitesi, 35,750 lbs-f ile demiryolu yüküne ( 286,000 lbs-f) denktir. E sınıfı, 536,531 mil kadar mil uzaklığına denktir. K sınıfı, 689,894 mil kadar mil uzaklığına denktir.

30 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Elektrikli Dingil Rulmanları Bunlar, dingil birimlerini monte etmek için hazırdır. Yüklemesi kolaydır ve iyi kanıtlanmış rulman tasarımları içerisinde, LYC nin yüksek işlemli rulmanları ile donanımlı şekilde yer alırlar. Yüksek düzeyde geçerlilik, ciddiyet ortaya koyarlar ve sürekli işlemlerde yüksek hıza ulaşırlar. Tipik uygulamalar, tornalarda, ezme, kazma ve sıkma işlemlerinde vardır. LYC, 40 yıllık deneyimiyle Çin de bu dingil birimlerini ilk üreten üreticidir. Bugün, LYC altı seri çeşidi ile uygun olan 30 değişik model üretebilir.

31 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Yüksek Hızlı ĠĢlem Seramik Rulmanları Tipik olarak seramik malzemesinden yapılan halkalı rulmanlar ve makaralı öğelerde, bilyalı ve makaralı rulmanlar olarak geçerlidir. Bazı esas uygulama alanları, rulmanların kendi işlem sıvıları ile yağlandığı pompalar ve kompresörlerdir. Seramik silikon nitrit bilyalı rulmanların yararları (Si3N4): - Daha yüksek hız - Yıpranmaya dayanıklılık - Daha yüksek ısı - 800ºC - Hiç yağlanma gerektirmeyen durumlar - Daha uzun ömür/düşük sürtünme ve daha az ısı - Manyetik olmama Yüksek hız işlem seramik bilye rulmanları, geniş ölçüde havacılık, navigasyon, denizcilik ve kimyasal endüstrilerde ciddi üretim gereklilikleri sebebiyle kullanılmaktadır. Geçmişte Çin, bu seramikleri ithal etmek zorunda kalıyordu. LYC bu ürünleri üretmeye başladı ve ilk sonuçları mükemmel oldu. LYC, bu rulmanlar için yeni bir konsept geliştirdi, buna müşterinin beklediği uygulama ihtiyaçlarını karşılayacak yeni materyaller ve teknolojinin kullanılması da dahildi. LYC, bu gelişen alanda göze çarpan çabaları ile müşterilerinden olumlu tepkiler aldı.

32 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Ġnce Bölümlü Rulmanlar Üç tür ince bölümlü rulman vardır: derin oluklu rulmanlar, dört noktalı kontak rulmanlar ve köşeli kontak rulmanlar. Standart bölümlü bilyalı rulmanlar ile karşılaştırıldığında, üç tür rulman da azalan yer zarureti ve düşük maliyet açısından avantajlar sunmaktadır. Bu rulmanlar, dingil yerleştirmesinin temel zorunluluk olduğu yerlerde kullanılır. Yapısal bileşenler olarak, bu ince bölümlü rulmanlar standart rulmanlara karşı farklı davranırlar. Çünkü rulman halkaları epey esnektir. Yük altında, halkalar dingil ve yarıklar mükemmel olmayabilir, sonuç olarak ise bu bileşenlerin geometrik olarak yeterli olması gerekmektedir. Dört noktalı kontak rulman, her yönde basınçlı yükleri destekler, bu tasarımlar derin yarıklı tasarım rulmanlarından daha çok yüke dayanıklıdır. Diğer iki rulman tasarımı, basınç kapasitesinden ödün vermeden radyal kapasite ve bilye bütünlemesini arttırmak için dış halkada eksensel yarık kullanır. Biri; tam bütünleyici bir tasarımdır, diğeri ise tam boy bilye ve doldurucu bilye kullanır. Daha sonraki tür, yağlanma için iç kalkan sağlamak amacıyla dış halkada yüksek omuzlara sahiptir. Bu türün ikisi de, montajdan sonra bir araya getirilir. LYC nin ince bölümlü rulmanları genellikle; havacılık, tekstil, medikal araçlarda, radar iletişiminde, astronomi araçlarında ve endüstriyel robotlarda kullanılır. Tekrar belirtmek gerekirse; temel karakteristik avantajları: küçük alanlarda kullanılır, hafiftir ve düşük sürtünmesi vardır.

33 LYC R & D EYLEMLERĠNDE YENĠLĠK Rulman Üretim Makinesi LYC Teknik Merkezindeki Malzeme Araştırma Enstitüsü, 50 yıllık rulman üretim deneyimi kazanmıştır. Bu süre boyunca uluslararası rulman işlem malzemeleri çok iyi kullanılmıştır. LYC, rulman endüstrisinde kullanılan rulman işleme araçlarını büyük ölçüde geliştirmeye ve araştırmaya devam etmektedir. Bu malzemeler: - CNC Torna tezgâhları, Ezici makineler, Freze makineleri, İnceltici freze makineleri vb. - Standart dışı malzeme (Montaj makineleri, temizleme makineleri, Paketleme malzemeleri - Isı işlem malzemesi (makara fırın, dökme fırın; vb Daha önce belirtilen malzeme türleri, sadece Çinli rulman üreticileri tarafından kullanılmamakta ayrıca deniz aşırı müşterilere de ihraç edilmektedir. Makara Bileme Makinesi 5M Dişli Bileme Makinesi Yıkama Üretim Hattı

34 SATIġ AĞI Çin içerisinde: Çin de temel şehirlerde 54 şube Uluslararası: 2 Ülke Kuzey Amerika da ofisler Güney Amerika da ofisler. LYC Kuzey Amerika Inc - USA LYC Do BREZİLYA LTDA BREZİLYA

35 2009 ĠTĠBARĠYLE EVRENSEL PAZAR G. Amerika %0 Avrupa3 1% Avustralya 2% Amerika 9% Diğerleri 9% Asya 49%

36 2009 ÜRÜNLERĠ ĠTĠBARĠYLE PAZAR Silindirik Makaralı Rulmanlar 5% Rulman Parçaları 20% Eksensel Makaralı Rulmanlar 5% Diğerler i 5% Rulmanlar 3% Bilyalı Rulmanlar 9% Konik Makaralı Rulmanlar 17% Devirli Halkalar 36% 2010 Luoyang Bearing Corp. (Group) Tün Hakkı Saklıdır.

37 2009 UYGULAMA PAZARLARI Rulman parçaları 8% Diğerl eri 6% Demiryolu arabaları 1% Otomotiv ve kamyon 9% Dişli kutusu 13% Tarım/inşaat % 1 Madencilik 52% Petrokimyasal endüstri 7% İşlem makineleri 3%

38 Ġġ ORTAKLARI

39 2010 LYC North America, Inc Tüm Hakları Saklıdır.

LYC İTHALAT VE İHRACAT ŞTİ

LYC İTHALAT VE İHRACAT ŞTİ İhtiyaç duyduğunuz her yerde ve her zaman dönüşümlü çözümler TASARIM GELİŞİM ÜRETİM HİZMET LYC İTHALAT VE İHRACAT ŞTİ 96 Jianshe Road, Jianxi District, Luoyang, Henan, China 471039 Tel: +86 379 64985085/64986627/64985647

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR MAKARALI RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR MAKARALI RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR MAKARALI RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Daha iyisi olun veya iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz

Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Madencilik ve Çimento Sektörüne ait Rulmanlar ve Hizmetlerimiz Her bir uygulamada doğru çözüm Dünya çapındaki en büyük rulman üreticilerinden biri olarak Schaeffler, madencilik sektöründe yer alan ve dünyada

Detaylı

UBC yi Keşfedin UBC Hassas Rulman İmalatı Ltd. Şti.

UBC yi Keşfedin UBC Hassas Rulman İmalatı Ltd. Şti. UBC yi Keşfedin UBC Hassas Rulman İmalatı Ltd. Şti. Yüksek rekabetin hâkim olduğu zorlu küresel piyasalarda avantaj sahibi olmanın tek yolu, makul fiyata yüksek kalitede ürün sunabilmektir. Bu anlamda,

Detaylı

DÖVME VE DÖKÜM REINOSA İŞLERİ STEEL ART

DÖVME VE DÖKÜM REINOSA İŞLERİ STEEL ART DÖVME VE DÖKÜM REINOSA İŞLERİ STEEL ART Biz Neredeyiz Çalışanlar ve Satış Temsilcileri Satış Temsilcileri SANTANDER BILBAO A-8 A-8 REINOSA A-67 SANTANDER REINOSA BILBAO İspanya BARCELONA Reinosa İşleri

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

local Geri Dönüşüm için Güvenilir Performans 20 Türkiye 14 Takviye Hidrostatik Çekiş (HTA) 34 Mimarideki Uzmanlık: Stadyumlar

local Geri Dönüşüm için Güvenilir Performans 20 Türkiye 14 Takviye Hidrostatik Çekiş (HTA) 34 Mimarideki Uzmanlık: Stadyumlar 01 2014 local Türkiye 14 Takviye Hidrostatik Çekiş (HTA) 34 Mimarideki Uzmanlık: Stadyumlar Geri Dönüşüm için Güvenilir Performans 20 drive İyi olan hep kazanır! Akıllı hareket alanında lider Bosch Rexroth

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖZELLİKLER ÇEVRİM ZAMANI SORULARA YANITLAR CNC MACHINING EUROPE

İÇİNDEKİLER ÖZELLİKLER ÇEVRİM ZAMANI SORULARA YANITLAR CNC MACHINING EUROPE NUMBER 03 İÇİNDEKİLER SAYI 03 ÖZELLİKLER Sinclaire Harding.........................................................2 Aşamalı Portekiz.........................................................8 Külbütör

Detaylı

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi.

Dolgulu çukur yüzeyler tek adımda. be the first. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Plastik endüstrisi için ENGEL dergisi. Eylül 2014 İlk çıraklar Shangai'de eğitime başlıyor ENGEL ikili mesleki eğitim ihracat ediyor Sayfa 7 Fakuma 2014'deki ENGEL standına hoş geldiniz Yenilikçi uygulamalar,

Detaylı

TAŞOCAĞI VE MADENCİLİK ENDÜSTRİSİ İÇİN RULMANLAR

TAŞOCAĞI VE MADENCİLİK ENDÜSTRİSİ İÇİN RULMANLAR TAŞOCAĞI VE MADENCİLİK ENDÜSTRİSİ İÇİN RULMANLAR Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden biri olarak; müşterilerimizin hızlı karar verme süreci,

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik ENGEL in plastik endüstrisine yönelik dergisi Şubat 2015 The ENGEL HL-Ödülleri 2015 Şimdi başvurun! Üç kategoride Sayfa 9 ENGEL NPE 2015 te Beş Yıldızlı Endüstri Yeterliliği Sayfa 10 Hızlı, esnek ve kompakt

Detaylı

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol

advance Türkiye nin en büyük vinç projesi Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Temmuz 2/2007 advance s Endüstriyel Otomasyon İçin Ürün Sistem ve Çözümler Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Kablo üretim makinesinde kablosuz kontrol Hareket Kontrol Sistemleri Türkiye deki ilk 18 servo

Detaylı

Sahanız için en mükemmel seçim. Senvion 3.XM serisi.

Sahanız için en mükemmel seçim. Senvion 3.XM serisi. Sahanız için en mükemmel seçim. Senvion 3.XM serisi. Performans sadece megavatla ölçülemez. 25 yılı aşkın deneyimimiz ve 5,000'i aşkın rüzgar türbini kurulumumuz, şirketimizin rüzgar enerjisi sektöründeki

Detaylı

Raporun Amacı ve Kapsamı

Raporun Amacı ve Kapsamı İçindekiler 1. Raporun Amacı ve Kapsamı, 3 2. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı, 5 3. CEO nun Mesajı, 7 4. Kurumsal Profil, 9 Grup Şirketleri, 11 Ekonomik Göstergeler, 19 5. Strateji ve Yönetim, 22 Borusan

Detaylı

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

TÜREB DERGİ 01. Taner Yıldız. RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu. RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya DERGİ 01 Yıl 1 / Sayı 01 Mart / Nisan / Mayıs 2015 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız RÖPORTAJ TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu RÖPORTAJ TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya

Detaylı

1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe

1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe 1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe Arçelik, 1955'de kurulmuş, 1956 yılında Sütlüce Fabrikasında madeni Büro eşyası üretimine başlamıştır. Gelişen Türkiye'nin artan ev aletleri ihtiyacına paralel olarak bu konuda

Detaylı

2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi.

2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi. 2 MW sınıfının standardı. Senvion MM serisi. Performans sadece megavatla ölçülemez. 25 yılı aşkın deneyimimiz ve 5,000'i aşkın rüzgar türbini kurulumumuz, şirketimizin rüzgar enerjisi sektöründeki en tanınmış

Detaylı

advance Siemens Teknolojisiyle Donatılan Fatih, Sefere Hazır Özel Sayı

advance Siemens Teknolojisiyle Donatılan Fatih, Sefere Hazır Özel Sayı advance Özel Sayı Şubat 1 / 2009 s Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Muhteşem Renkler Simatic PCS7 ile yapılan otomasyon, Hintli boya üretim tesisinde önemli iyileştirmeler sağlamaktadır Hareket Kontrol

Detaylı

MÜKEMMEL PERFORMANS. GAMMA VERSIYONU 2,5 MW VERIMLILIK SINIFI.

MÜKEMMEL PERFORMANS. GAMMA VERSIYONU 2,5 MW VERIMLILIK SINIFI. MÜKEMMEL PERFORMANS. GAMMA VERSIYONU 2,5 MW VERIMLILIK SINIFI. N80/2500 N90/2500 N100/2500 İÇİNDEKİLER 3 NORDEX PROFIL Temiz bir çevre için güvenilir elektrik santralleri. 4 2.5 MW SINIFI Tecrübemiz bizi

Detaylı

KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ

KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ KORDSA İLE GÜÇLENDİRİLDİ KORDSA GLOBAL FAALİYET RAPORU 2013 1 İÇİNDEKİLER 6 2013 Gelişmeleri 10 Hacı Ömer Sabancı Holding 14 Kordsa Global in Strateji Evi 16 Değerlerimiz 18 Kordsa Global in Küresel

Detaylı

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır. KASIM 2014 Yıl:1 Sayı: 2 Kapak Konusu Ağır Tonaj Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı Ermaksan da İSG kültürü Yeni nesil ErCut Kontrolör ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır.

Detaylı

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri 01 2015 local Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri Akıllı Fabrikalar 24 RUBRIK L 2 drive & control local Kahve Mutluluğu! Modern kahve dükkânlarında sunulan ürün çeşitliliği bazen

Detaylı

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde AĞUSTOS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Zor Sınav korhan@ostim.com.tr Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde başlayan değişim rüzgarı, o ülkelerde yaşayanların yıllardır süregelen isteklerine

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU. 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz!

2012 FAALİYET RAPORU. 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz! 2012 FAALİYET RAPORU 40 yıldır dünyanın üretimini yapıyoruz! 1970 ler 1973 Kordsa İzmit Lastik Kord Bezi Fabrikası 1976 Yugoslavya ya İlk İhracat 1980 ler 1982 Lastik Kord Bezinde Kordsa 2 Hat Yatırımı

Detaylı

30 Yılı Aşkın Süredir Sanayi Sektörünün Dilinden Anlamak

30 Yılı Aşkın Süredir Sanayi Sektörünün Dilinden Anlamak 30 Yılı Aşkın Süredir Sanayi Sektörünün Dilinden Anlamak Uzun yıllara dayanan tecrübe, yenilikçi teknik uzmanlık, en yüksek ürün kalitesi, maksimum müşteri memnuniyeti ile konusunda uzman ekibi ARİF ALAÇAM

Detaylı

The Drive & Control Company

The Drive & Control Company 2010 1 The Drive & Control Company İçindekiler 2010 1 Teknoloji 6 Bosch Rexroth Rüzgar Türbini üreticilerinin önemli bir tedarikçisidir. 3 Ön Yazı Murahhas Aza ve Genel Müdür Steven Young 4 Yönetim Bilimi

Detaylı

Yüksek Gerilim Modüler Endüksiyon Motorları 2-24 kutup, 15 kv ve 18 MW a kadar. Değer kazandıran motorlar

Yüksek Gerilim Modüler Endüksiyon Motorları 2-24 kutup, 15 kv ve 18 MW a kadar. Değer kazandıran motorlar Yüksek Gerilim Modüler Endüksiyon Motorları 2-24 kutup, 15 kv ve 18 MW a kadar Değer kazandıran motorlar ABB, dünyanın önde gelen yüksek gerilim kafes sargılı motor ve hız kontrol sürücüsü sağlayıcısıdır.

Detaylı