KAMERA YARDIMI İLE GEZGİN ROBOTUN ÇİZGİ TAKİBİ UYGULAMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KAMERA YARDIMI İLE GEZGİN ROBOTUN ÇİZGİ TAKİBİ UYGULAMASI"

Transkript

1 KAMERA YARDIMI İLE GEZGİN ROBOTUN ÇİZGİ TAKİBİ UYGULAMASI Osman Parlaktuna 1, Metin Özkan 2 and Ahmet Yazıcı 3 1 Osmangazi Universitesi, Elektrik-Elektronik Müh.Böl., Meşelik, Eskişehir. 2 Osmangazi Universitesi, Elektrik-Elektronik Müh.Böl., Meşelik, Eskişehir. 3 Osmangazi Universitesi, Elektrik-Elektronik Müh.Böl., Meşelik, Eskişehir. Özet Bu çalışmada, gezgin robot uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılmak amacıyla, Z80 mikroişlemci tabanlı bir platformun tasarımı gerçeklenmiştir. Dört tekerlekli olan gezgin platform adım motorları ile hareket ettirilmektedir. Bu platform üzerine konulan bir kamera ile çizgi takibi uygulaması yapılmıştır. 1 Giriş Günümüzde, geniş uygulama alanlarına sahip olmaları nedeniyle, gezgin robotlar üzerine yapılan çalışmalar artarak yaygınlaşmaktadır. Gezgin robotlar, nükleer atık toplama, yıkılan enkaz altında canlı araştırması yapma, Mars ta araştırma yapma gibi çok değişik uygulamalarda kullanılmaktadır (Takahiso M. & Shoichi H.2002, Fumitoshi M. 2002). Burada, kontrolü için Z80 işlemcinin kullanıldığı bir gezgin robotun yapısı verilmektedir. Oluşturulan bu yapı üzerinde, kamera yardımı ile çizgi takibi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Çizgi takibi, otomatik güdümlü araçlarda (AGV) kullanılan tekniklerden biridir. Özellikle, fabrika otomasyonunda önemli bir yer tutmaktadır. Çizgi takibi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin, ortamın durumuna göre artı ve eksileri vardır. Tsumura T. (1986) tarafından önerilen manyetik metal tozlu boyama yolu ile güdümleme tekniği, aracın üzerinde bulunduğu manyetik alan hisseden algılayıcıları vasıtasıyla, boyalı çizgiyi izlemesi üzerine kurulmaktadır. Ancak, bu yöntem yoğun manyetik alanın bulunduğu ortamlarda ve özellikle metal döküm fabrikalarında başarısız olabilir. Kleeman L. & Russell R. (1993) tarafından, termal işaretçi güdümlü çizgi izleme yöntemi önerilmiştir. Robot üzerinde bulunan piroelektrik algılayıcıların termal izleri algılayacak şekilde geliştirilmesi ve kuartz halojen lamba ile ısıtılan yolun izlenmesi üzerine Bu çalışma, Osmangazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenmiştir (Proje no : ).

2 kurulmuş bir tekniktir. Bu teknikde, çevrede ısı yayan cisimlerin bulunması durumunda hatalı sonuçlar verecektir. Ayrıca, yansıtıcı bant güdümlü teknikde kullanılan tekniklerden biridir. Bu yöntemde, yansıtıcı özellikteki bant izlenecek yola çekilir. Robotun üzerindeki fotoelektrik algılayıcıların yardımı ile bandı izlenmesi gerçekleşir. Ancak, bu teknikte bant yüzeyinin temiz tutulması gerekir. Aksi halde, bant fonksiyonunu gerçekleştiremez. Bu çalışmada, öncelikle Z80 tabanlı gezgin robot platformunun donanımı anlatılmakta, daha sonra platform üzerindeki kameranın özellikleri ve bu kamera kullanılarak gerçekleştirilen çizgi takibi uygulaması anlatılacaktır. Son olarak yapılan çalışmaların sonucu verilmektedir. 2 Donanım Geliştirilen gezgin robot platformunun fotoğrafı Şekil l'de görülmektedir. Sistem iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar, hareket sistemleri, güç dağıtım ünitesi, mikrokontrolör ünitesi, kızılötesi algılayıcılar ve kullanıcı arabirimi için tuş takımından oluşan robot tabanı ile aksesuar olarak kameradan oluşmaktadır. Ayrıca, uygulamaya yönelik olarak elektronik pusula ve telsiz haberleşme kartı gibi aksesuarlar ile desteklenmektedir. 2.1 Robot Tabanı Şekil l. Robot platformunun fotoğrafı Platform, uzaktan kumandalı ve dört tekerlekli bir oyuncak arabadan sökülen tekerlekler aracılığıyla hareket ettirilmektedir. Ön tekerlekler bir adım motoru ile sağa-sola döndürülmekte, arka tekerlekler de bir başka adım motoru ile hareket ettirilmektedir. Ön ve arka tekerleklerden gerekli çekişi alabilmek için dişli sistemleri tasarlanmıştır. Ön tekerleklerin hareket sınırı ±45 'dir. Robotun üzerinde ROBOTEL Ltd. Şirketi tarafından geliştirilen 3 adet kart kullanılmıştır. Bu kartlar Z80 rnikroişlemci kartı, adım motor sürücü kartı ve tuştakımı gösterge kartıdır. Resimleri, Şekil 2'de verilmektedir. Motorlara güç 12 voltluk şarj edilebilir pil bloğundan sağlanmaktadır. Platformun üzerindeki bazı kartları ve algılayıcıları sürmek için gerekli olan 5V, 12 voltluk pil bloğundan bir DC-DC çevirici devresi aracılığıyla elde edilmektedir. Robotun, çevresindeki nesneleri ve engelleri algılayabilmesi için ön tarafına 45 'lik açılar ile 5 adet kızılötesi mesafe algılayıcısı yerleştirilmiştir. Kızılötesi algılayıcıları paralel port üzerinden Z80 mikroişlemcisine bağlamak ve algılayıcıların beslemelerinin dağıtımı için bir arabirim kartı tasarlanmıştır. Ayrıca, Z80 işlemci kartı, adım motorların kontrolünü yönetmektedir.

3 Şekil 2. Soldan sağa sırasıyla: tuş takımı kartı, adım motor sürücü kartı ve z80 mikroişlemci kartı 2.2 Kamera Bu platformda, özellikle robotik uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilen CMUcam kamerası kullanılmıştır (Rowe A.&Rosenberg C.2001). Kameranın genel görünümü Şekil 3'de görülmektedir. Kamera iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar, CMOS kamera ve kameraya entegre edilmiş SX-28 mikroişlemcili görüntü kartıdır (http://www.cs.cmu.edu/~cmucam). Kamera ile görüntü kartı vasıtasıyla seri haberleşme sağlanabilmektedir. Kamera iki şekilde kullanılabilmektedir. Yakalanan görüntünün piksel değerlerini seri olarak iletilebilmesinin yanında; parlak renkteki nesnelere kilitlenip, nesnenin ağırlık merkezinin görüntü üzerindeki konumu ve nesnenin sahip olduğu piksel sayısı gibi bilgileri sağlayabilmektedir. Kamera ekranı 80x143 piksel boyutundadır ve seri port haberleşmesi 115,200/38,400/19,200 veya 9,600 baud hızında yapılabilmektedir. Kameraya güç verildiğinde, ortam ışığını ayarlamak için otomatik olarak 6 saniyeye ihtiyaç duyar. Ortamdaki güçlü değişiklikler, örneğin ışıkların açılıp kapanması gibi, benzer bir ayarlama zamanına neden olur. Eğer kamera dışarıda kullanılıyorsa, güneşin güçlü kızılötesi(ir) ışınları yayması, hatta oldukça bulutlu günlerde, muhtemelen çevredeki ışık şiddetini düşürmek için nötr yoğunlukta 3 kamera filtresi ya da bir kızılötesi(lr) filtresi kullanmak gereklidir. Görüş alanı kameraya takılan lenslere bağlıdır. Şekil 3. CMUcam genel görüntüsü

4 3 Uygulama Çizgi takibi uygulaması için, kamera görüntüsü Şekil 4'te gösterilen 5 ana bölgeye ayrılmıştır. Robotun izlemesi istenen yol, renkli elektrik bandının düz beyaz renkteki zemine kavisli bîr formda yapıştırılması ile oluşturulmuştur. Kamera robot üzerine çizgiyi görebileceği bir eğiklikte yerleştirilmiştir. Kameranın kilitlenilen renkteki görüntünün ağırlık merkezini vermesinden faydalanılarak, robotun çizgiyi izlemesini sağlayan yöntem aşağıda açıklanmaktadır. Şekil 4. CMUcam ekran bölgeleri Yazılan program temel olarak, görüntüdeki çizginin ağırlık noktasını 3.bölgede tutma esasına dayanır. Çizginin görüntüdeki ağırlık noktasının yatay bileşendeki değerinin(mx), hangi bölgede olduğuna bağlı olarak 5 farklı robot yönlendirilmesi tanımlanmıştır. Mx<5 (l.bölge): Yolda sola doğru keskin viraj olduğu anlamına gelir. Tekerleklerin dönüş açısı virajı almaya yetmeyeceğinden manevra yapılarak virajı daha rahat dönmesi sağlanır. Bu manevra işlemi 6 adımda gerçekleştirilir. Direksiyonu sağa çevir Geri gel Direksiyonu sola çevir 5<Mx<38 (2.bölge):Yolda sola doğru manevrasız alınabilecek bir viraj olduğu anlamına gelir. Robotun sola dönmesi sağlanır. Bu işlem 3 adımda gerçekleştirilir. Direksiyonu düzelt Direksiyonu sola çevir

5 Sola dönme işlemi gerçekleştiğinde bu işlem bir yazmaçta tutulur ve eğer bir sonraki Mx değeri de aynı aralıkta ise ilk iki işlem atlanarak ileri gitmeye devam edilir. Bu sayede ilk iki işlem sırasında geçen zaman kazanılmış olup robotun dönüş açısı korunmuş olur. 38<Mx<42 (3.bölge): Yol düzdür. Robotun direksiyonu ortalayarak düz gitmesi sağlanır. Bu işlem 2 adımda gerçekleştirilir. Direksiyonu düzelt 42<Mx<75 (4.bölge): Yolda sağa doğru manevrasız alınabilecek bir viraj olduğu anlamına gelir. Robotun sağa dönmesi sağlanır. Bu işlem 3 adımda gerçekleştirilir. Direksiyonu düzelt Direksiyonu sağa çevir Sağa dönme işlemi gerçekleştiğinde bu işlem bir yazmaçta tutulur ve eğer bir sonraki Mx değeri de aynı aralıkta ise ilk iki işlem atlanarak ileri gitmeye devam edilir. Bu sayede ilk iki işlem sırasında geçen zaman kazanılmış olup robotun dönüş açısı korunmuş olur. 75<Mx (5.bölge): Yolda sağa doğru keskin viraj olduğu anlamına gelir. Tekerleklerin dönüş açısı virajı almaya yetmeyeceğinden manevra yapılarak virajı daha rahat dönmesi sağlanır. Bu manevra işlemi 6 adımda gerçekleştirilir. Direksiyonu sola çevir Geri gel Direksiyonu sağa çevir Programın akış şeması Şekil 5 de görülmektedir. 4 Sonuçlar ve Öneriler Burada yapılan çalışmada, geliştirilen gezgin robot platformunun yapısı anlatılmış ve platform kullanılarak yapılan kamera yardımı ile çizgi takibi uygulamasının gerçekleştirme yöntemi tanımlanmıştır. Çizgi takibinde kamera kullanımının bazı dezavantajları vardır. Çizginin toz ile kaplanması ya da ortamın ışık seviyesinin düşük olması durumlarında bu yöntemin başarılı olması beklenemez. Ancak, diğer çizgi takibi teknikleri ile birlikte kullanılarak (algılayıcı fizyonu), o tekniklerin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girebilir. Böylece, ortam değişikliklerine karşı daha gürbüz bir sistem elde edilebilir. Buradaki, uygulamada bandın görüntüsünün sadece ağırlık merkezi dikkate alınmıştır. Eğer kamera görüntüsü dikey olarak da parçalara bölünür ve çizginin kavis eğilimi değerlendirmeye alınırsa, aracın dönüş kısıtlarına rağmen, manevrasız daha düzgün hareket etmesi sağlanabilir.

6 Şekil 5. Program akış şeması Kaynakça Takahiso M. & Shoichi H. (2002), Development of a Robot System for Nuclear Emergency Preparedness, Advanced Robotics, Volume 16, No.6, pp.477. Fumitoshi M. (2002), A Mobîle Robot for Collecting Disaster Information and A Snake Robot for Searching, Advanced Robotics, Volume 16, No.6, pp.517. Rowe A., Rosenberg C. & Nourbakhsh I (2001), A Simple Low Cost Embedded Color Vision System, Technical Sketch Session of CVPR Tsumura, T. (1986), Survey of Automated Guided Vehicle in Japanese Factory, Proceedings of IEEE International Conference on Robotics and Aytomation, San Francisco, C A, Apr. 7-10, pp Kleeman L. & Russell R. (l993), Thermal Path Following Robot Vehicle: Sensor Design and Motion Control, Proceedings of the 1993 leee/rsj International Conference on Intelligent Robotics and Systems, Yokohama, Japan, July 26-30, pp

Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif

Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif Kablosuz Ağ Tabanlı Gezgin Keşif Robotu: Kaşif Onur Çelik 1 Erkan Yiğiter 2 Herman Sedef 3 1,2,3 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul 1 e-posta: onurcel@yahoo.com

Detaylı

PIC VE STEP MOTORLA SÜRÜLEN BİR MOBİL ROBOTUN UZAKTAN KAMERA SİSTEMİ İLE KONTROLÜ. İbrahim ÇAYIROĞLU *, Mehmet ŞİMŞİR

PIC VE STEP MOTORLA SÜRÜLEN BİR MOBİL ROBOTUN UZAKTAN KAMERA SİSTEMİ İLE KONTROLÜ. İbrahim ÇAYIROĞLU *, Mehmet ŞİMŞİR Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 24 (1-2) 1-16 (2008) http://fbe.erciyes.edu.tr/ ISSN 1012-2354 PIC VE STEP MOTORLA SÜRÜLEN BİR MOBİL ROBOTUN UZAKTAN KAMERA SİSTEMİ İLE KONTROLÜ İbrahim

Detaylı

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011 Fırat Üniversitesi-Elazığ KABLOSUZ VERİ İLETİŞİMİ İLE SİSTEMLERİN UZAKTAN KONTROLÜ VE BİR UYGULAMA Yaşar DAŞDEMİR 1, Nihat İNANÇ 2 1 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mustafa Kemal Üniversitesi ydasdemir@hotmail.com

Detaylı

3G TABANLI UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLEN ARAÇ GELİŞTİRİLMESİ

3G TABANLI UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLEN ARAÇ GELİŞTİRİLMESİ Gazi Üniv. Müh. Mim. Fak. Der. Journal of the Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University Cilt 27, No 1, 135-142, 2012 Vol 27, No 1, 135-142, 2012 3G TABANLI UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLEN ARAÇ

Detaylı

Web Üzerinden Labview Kullanarak Altı Eksenli Robot Kolu Kontrolü

Web Üzerinden Labview Kullanarak Altı Eksenli Robot Kolu Kontrolü Web Üzerinden Labview Kullanarak Altı Eksenli Robot Kolu Kontrolü * 1 Selim KAYA, 2 Barış BORU, 3 Eren Safa TURHAN, 4 Gökhan ATALI Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü,

Detaylı

HAREKETLİ NESNE TAKİBİ VE LAZER İLE İMHA

HAREKETLİ NESNE TAKİBİ VE LAZER İLE İMHA T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü HAREKETLİ NESNE TAKİBİ VE LAZER İLE İMHA 210257 İsmail GÜLLÜPINAR Danışman Prof.Dr. İsmail HAKKI ÇAVDAR

Detaylı

LASER GÜDÜMLÜ HEDEF TAKİBİ YAPAN ROBOTİK DÜZENEĞİ TASARIMI

LASER GÜDÜMLÜ HEDEF TAKİBİ YAPAN ROBOTİK DÜZENEĞİ TASARIMI TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 2007-2008 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI LASER GÜDÜMLÜ HEDEF TAKİBİ YAPAN ROBOTİK DÜZENEĞİ TASARIMI Hazırlayanlar Mert Turanlı Sercan Arslan Ahmet Arda Özdemir Danışman

Detaylı

İNSANSIZ ASKERİ KARA ARACI TASARIMI

İNSANSIZ ASKERİ KARA ARACI TASARIMI İleri Teknoloji Bilimleri Dergisi Cilt 2, Sayı 1, 36-45, 2013 Journal of Advanced Technology Sciences Vol 2, No 1, 36-45, 2013 İNSANSIZ ASKERİ KARA ARACI TASARIMI Köksal GÜNDOĞDU 1 Ali ÇALHAN 2* 1 Düzce

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ UÇAK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BİTİRME ÇALIŞMASI Bölümü : Uzay Mühendisliği Bölümü Konusu : Üçgenleme yöntemi ile koordinat ölçümü Adı ve Soyadı : Halit Bener SUAY Öğrenci

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. KAMERALAR ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Her türlü binada kapalı devre kamera kontrol sistemi tesisatında kullanılan kameraların çalışmasını çeşitlerini, aparatlarını ve bağlantılarını öğreneceksiniz.

Detaylı

BİNA İÇİ MEKANLARDA PROFIBUS-DP AĞI ÜZERİNDEN DİNAMİK AYDINLATMA DENETİMİ

BİNA İÇİ MEKANLARDA PROFIBUS-DP AĞI ÜZERİNDEN DİNAMİK AYDINLATMA DENETİMİ PAMUKKALE ÜNİ VERSİ TESİ MÜHENDİ SLİ K FAKÜLTESİ PAMUKKALE UNIVERSITY ENGINEERING COLLEGE MÜHENDİ SLİ K B İ L İ MLERİ DERGİ S İ JOURNAL OF ENGINEERING SCIENCES YIL CİLT SAYI SAYFA : 2007 : 13 : 1 : 7-13

Detaylı

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011

Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Sempozyumu 2011 Fırat Üniversitesi-Elazığ LAZER MESAFE SENSÖRÜ İLE YÜZEY TARAMA SİSTEMİ Ali Kemal ŞEKER 1, Mehmet Fatih ÇAĞLAR 1, Fatih Ahmet ŞENEL 2, Volkan Emre UZ 3 1 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Süleyman

Detaylı

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ

T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ROBOT KOLU DENETİMİ 210197 Abdullah YARIMBAŞ 210283 Ali ŞİMŞEK Doç. Dr. H. İbrahim OKUMUŞ Mayıs 2013 TRABZON

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI

PROJE ÖZETLERİ TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006-2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI PROJE YARIŞMASI PROJE ÖZETLERİ 2007 İSTANBUL

Detaylı

Gerçek Zamanlı Harekete Duyarlı Bir Görüntü Tanıma Sistemi

Gerçek Zamanlı Harekete Duyarlı Bir Görüntü Tanıma Sistemi 6 th International Advanced Technologies Symposium (IATS 11), 16-18 May 2011, Elazığ, Turkey Gerçek Zamanlı Harekete Duyarlı Bir Görüntü Tanıma Sistemi M.Peker 1, A. Zengin 2 1 University of Karabuk/Turkey,

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Sonuç Raporu Proje No: 2010/85 PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör) SİSTEMLERİNİN KURULMASI Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Levent GÖKREM

Detaylı

Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı, TOK2013, 26-28 Eylül 2013, Malatya AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU

Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı, TOK2013, 26-28 Eylül 2013, Malatya AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU 61 Temassız Hareket Algılayıcısı ile Akıllı Ev Otomasyonu Ahmet Ali SÜZEN 1, Kubilay TAŞDELEN 2 1 Elektronik- Haberleşme Mühendisliği Bölümü Sülayman Demirel

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ AĞUSTOS 2010 ANKARA

YÜKSEK LİSANS TEZİ AĞUSTOS 2010 ANKARA TEK BAKIŞ AÇISI DERİNLİK KESTİRİMİ YÖNTEMİ İLE ROBOT DENETİMİ ENGİN KARATAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OTOMATİK YÖNLENDİRMELİ ARAÇLARDA YÖRÜNGE KONTROLÜ ÖZGÜR AYDIN

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OTOMATİK YÖNLENDİRMELİ ARAÇLARDA YÖRÜNGE KONTROLÜ ÖZGÜR AYDIN T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OTOMATİK YÖNLENDİRMELİ ARAÇLARDA YÖRÜNGE KONTROLÜ ÖZGÜR AYDIN YÜKSEK LİSANS TEZİ Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Asaf

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ETKİLEŞİMLİ UYGULAMALAR İÇİN GERÇEK ZAMANLI HAREKET TANIMA Anıl BAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Ağustos-2013 KONYA Her Hakkı

Detaylı

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ

IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ IP VĐDEO GÜVENLĐK SĐSTEMLERĐNDE TASARIM KRĐTERLERĐ VE AKILLI GÖRÜNTÜ ĐÇERĐK ANALĐZĐNĐN (IVA) ETKĐLERĐ Hayri YILDIRIM hayri.yildirim@tr.bosch.com Bosch Güvenlik Sistemleri, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ GÖRÜNTÜ İŞLEME CİHAZLARI 481BB0018 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ PROJELER 1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ 2. JAVA İLE İNTERNET TABANLI ALARM SİSTEMİ GELİŞTİRME 3. RADYODİYAGNOSTATİK GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARINDA ELDE EDİLEN 4. GÖRÜNTÜLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ

Detaylı

T.C SELÇUK ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ

T.C SELÇUK ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ T.C SELÇUK ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ AC VE DC SERVO SĐSTEM EĞĐTĐM SETĐNĐN GERÇEKLEŞTĐRĐLMESĐ Fahrettin Hakan YILMAZ YÜKSEK LĐSANS TEZĐ ELEKTRĐK- ELEKTRONĐK MÜHENDĐSLĐĞĐ ANABĐLĐM DALI Konya,

Detaylı

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ BİTİRME ÇALIŞMASI 004880 Ünal YILMAZ 243410 Kadir

Detaylı

MİKRODENETLEYİCİ KULLANARAK YUMURTA ÜRETME ÇİFTLİĞİNİN ISI, AYDINLATMA VE SU KONTROLÜNÜN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Salih FADIL 1,Fatma KAVAK İYİLİK 2

MİKRODENETLEYİCİ KULLANARAK YUMURTA ÜRETME ÇİFTLİĞİNİN ISI, AYDINLATMA VE SU KONTROLÜNÜN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Salih FADIL 1,Fatma KAVAK İYİLİK 2 MİKRODENETLEYİCİ KULLANARAK YUMURTA ÜRETME ÇİFTLİĞİNİN ISI, AYDINLATMA VE SU KONTROLÜNÜN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Salih FADIL 1,Fatma KAVAK İYİLİK 2 1 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Eskişehir Osmangazi

Detaylı

Görüntü İşleme Tabanlı Nesne Tespiti Kullanarak Eğik Atış Mekanizmalı Uzaktan Vuruş Sistemi Geliştirilmesi

Görüntü İşleme Tabanlı Nesne Tespiti Kullanarak Eğik Atış Mekanizmalı Uzaktan Vuruş Sistemi Geliştirilmesi Görüntü İşleme Tabanlı Nesne Tespiti Kullanarak Eğik Atış Mekanizmalı Uzaktan Vuruş Sistemi Geliştirilmesi Murat Özdemir 1, Coşku Kasnakoğlu 1 1 Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü TOBB Ekonomi

Detaylı

Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı

Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı Endüstriyel Üretimde Kullanılan Cihazlarda Oluşan Hatanın Tespiti ve Tahmininde Kablosuz Veri İletim Teknolojilerinin Kullanımı Okan ORAL 1 1 Akdeniz Üniversitesi, Enformatik Bölüm Başkanlığı, Antalya

Detaylı

PLC KONTROLLÜ GÜNEŞ TAKİP SİSTEMİ TASARIM VE UYGULAMASI

PLC KONTROLLÜ GÜNEŞ TAKİP SİSTEMİ TASARIM VE UYGULAMASI ISSN:1306-3111 e-journal of New World Sciences Academy 2009, Volume: 4, Number: 3, Article Number: 1A0028 TECHNOLOGICAL APPLIED SCIENCES Received: November 2008 Accepted: June 2009 Series : 2A ISSN : 1308-7223

Detaylı