natürlich doğal Olumsuz etki olmadan keyifle kullanın

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "natürlich doğal Olumsuz etki olmadan keyifle kullanın"

Transkript

1 natürlich doğal Olumsuz etki olmadan keyifle kullanın

2

3 1. ÖZET Bilim, teknoloji ve yüzyıllık halk tecrübesine dayanan formüllerin birleşimi sonucunda oluşan Cardiofit in, kardiyovasküler sistemi hastalıklarının tedavisinde önemli rolü vardır. Aynı zamanda doğal beslenme desteği olan Cardiofit, bu tür sağlık sorunlarının önlenmesinde kullanılan ilaçların aksine yan etkilerine sahip değildir. Cardiofit karışımı tamamen doğal bir ürün olup, yabani elma ile şifali bitkilerin kurutulma işlemiyle elde edilerek geliştirilmiş olan değerli aktif maddelerin yüksek konsantrasyon oranına sahiptir. Kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı yabani elmayı çok etkili kılan, adı Quercetin olan temel etkin maddesidir. Quercetin maddesinin kullanımı ile dislipidemi (kandaki yağların miktarındaki bozuklukları), miyokard infarktüsü sonrası komplikasyonlar, inme sonrası durumlar, kan dolaşımı sorunları, metabolik sendromu, diyabet, ailesel ve kalıtsal kanserler, çeşitli iltihap türleri, alerji, Alzheimer ve Parkinson hastalığı, ateroskleroz gibi hastalıklarda iyileşme imkanlarının arttığına dair tespitler bulunmaktadır.

4 Sağlıklı beslenmenin yanında Cardiofit alımı, damarların içindeki yağlanma gidermesi ile yüksek tansiyon düşürmesiyle dengenin yeniden kurulmasına yardımcı oluyor. Bunun yanısıra, Cardiofit kolorektal kanser riskini de azaltmaktadır. Cardiofit in önemli özelliklerinden bir tanesi de onun antioksidan olması, bunun sebebiyle hızlı ve ayaküstü yiyecekler yemenin zararlı etkilerini iptal etmeye gücüne sahiptir. Cardiofit içeriğindeki maddeler zararlı yağları çekip emilerek kana girmesini önlüyor, böylece olumsuz etkileri önemli ölçüde azaltılmış oluyor. Cardiofit, gıda işlemesindeki en yeni teknolojilerden biri olan ve yabani elma ile şifalı bitkilerin koruyucu maddelerinin bozulmasını önleyen soğuk teknolojisi ile üretildiğinden çok iyi beslenme desteğidir. sağlıklı kan damarı daraltılmış kan damarı

5 2. CARDIOFIT NEDİR VE YARARLARI NELERDİR? Nezle gibi bir rahatsızlığınız olmuşsa vücudunuzu kendi başına savaşıp üstesinden gelmesini bırakmak mı yoksa ilaç almak mı doğru olduğu konusunda tereddüt yaşamışsınızdır. Hepimiz genel olarak bir kaç gün geçip vucüdümüzün doğal savunma mekanizmasının hastalığı yenmesini bekleriz. Bunun sebebi yaratılıştan olan dikkatlilik ile her hangi bir ilaç almadan önce hissettiğimiz huzursuzluktur. Okuduğumuz yan etki listesinin uzunluğunu, zıt etkileri ile diğer ilaçlarla uyuşmazlığını düşünürüz. Bunun için her zaman sağlık sorunlarıyla savaşmanın alternatif seçeneklerine başvurmayı denedik. Bir çok insan ek müdahale ve dışardan gelen yardım almadan nezlenin üstesinden gelebiliyor. Fakat bazı insanlar farklı konumda, onlar için nezle ile savaşmak o kadar kolay bir iş değildir. Dislipidemi (kandaki yağların miktarındaki bozuklukları ) ile hipertansiyon (yüksek kan basıncı) bu sorunlardan sadece ikisi. Dislipidemi ile hipertansiyon günümüz dünyasında epidemik haline gelmiş olan özellikle de yaşlı popülasyonda çok sık görülen sağlık sorunlarıdır. Bu iki sorun, gelişmiş ülkelerde birincil ölüm nedenlerinden olan miyokard infarktüsü ile beyin krizi oluşması için en büyük risk faktörleridir.

6 Cardiofit bilim, teknoloji ve yüzyıllık halk tecrübesine dayanan tariflerin birleşimi sonucunda üretilmiştir. Amacımız bu iki sağlık sorununa karşı etkili ve güçlü bir ürün yapmaktı. Bu tür sağlık sorunlarının önlenmesinde kullanılan ilaçların aksine doğal beslenme desteği olan Cardiofit in yan etkileri yoktur. Dünyanin önde gelen uzmanlarına bir kaç yıl boyunca danışarak çeşitli araştırmaların sonuçlarını takip ettikten sonra gururla diyebiliriz ki amacımıza ulaştık. Araştırmanın Sonuçları Kolesterol ortalama değeri iki grupta 5,91 mmol/l, trigliserid ortalama değeri 2,91 mmol/l, HDL ortalama değeri 1,06 mmol/l ve LDL ortalama değeri 3,59 mmol/l idi. Tedaviden sonra, test edilmiş grubun üyelerinde kolesterol seviyesinin düştüğü gözlendi, toplam rakamları 5,09 mmol/l olup HDL kolesterolü 1,29 mmol/l ne artmasıyla LDL kolesterolün otalama değeri 2,91 mmol/ l ne indirilmiştir. Bunun yanısıra, tedavi gören araştırma katılımcıların diğer gruptakilerde gözlenmeyen trigliserid seviyesinin düştüğü tespit edildi. Araştırmamız trigliserid seviyesini takip etmek için yapılmadığından ve beslenme şeklinin bu parametre üzerinde büyük etkisinin olduğunu göz önünde bulundurarak trigliserid seviyesi hakkındaki tespitlerimizi araştırma sonuçlarına dahil etmedik.

7 Yürüttüğümüz başka bir araştırmada kardiyovasküler hastalıklarının risk faktörlerinden biri olarak tespit edilen apolipoprotein B düzeyini belirledik. Araştırmanın süresi parametre değişikliğini doğrudan etkilemiş olmasa da bu lipit fraksiyonunun seviyesinde düşme gözlendiğini kayıtlara geçirdik. Kolesterol seviyesindeki değişmeleri gösteren grafik (sütün 1), trigliserid (sütün 2), HDL (sütün 3), LDL (sütün 4) i apolipoprotein B (sütün 5). Test, araştırma başlangıcında ölçülen değerler, Kontrol ise iki ay tedavi uygulanmasından sonraki durum. * Dislipidemi tedavisinde Quercetin adlı klinik araştırması, MED ARH 2012;66(1)

8 Tartışma Kandaki yağların miktarındaki bozukluklar, kalp krizi başta olmak üzere kardiyovasküler sistemi hastalıklarının önemli risk faktörlerinden birisidir. Statin tedavisinin yan etkileri ile fiyatı ve uygulanma süresi yüzünden hastalar gittikçe alternatif tedavi yöntemlerine başvuruyor. Kandaki yağların seviyesindeki bozuklukların tedavisine yönelik olarak kullanılan farklı besin takviyeleri belirli ölçüde etkili olmaktadır, ama belirtmek gerekir ki bunlar yalnızca bu sağlık sorunu üzerinde etkili. Quercetin ise antioksidan olmasından kaynaklanan pluripotent etkisiyle dikkat çekmektedir. Yaptığımız araştırmada Quercetin maddesinin devamlı olarak alınmasının dislipidemi tedavisi için olumlu ve kalıcı bir etki bıraktığını gösterdik. İlk olarak gözlenilen toplam kolesterol rakamlarda düşmesi idi, LDL i HDL kolesterolleri arasındaki dengenin düzenlenmesi ise daha uzun sürdü. Bu durum, dislipideminin düzeltilmesi için Quercetin in uzun süreli, paralel ve devamlı olarak kullanılması gerektiğini gösteriyordu. Tedavi uygulanması sırasında test grubu hastalarının hiç birinin herhangi bir yan etkisi hissetmediği gibi, kimsenin de araştırma dışı edilmesine de gerek yoktu. Araştırmamızın mantıklı devamı Quercetin in uzun süreli kullanımının kalp krizi riskini azalttıp azaltmadığı ko-

9 nusunda çalışmalar yürütmek olacaktır. Buna bağlı olarak da apolipoprotein B düzeyini belirlenmesinden faydalanarak kardiyovasküler hastalıklar ölüm oranını azaltması konusunda araştırmalar da yapılacaktır. Kısaca diyebiliriz ki kandaki yağları üzerinde etkili olan besin takviyeleri grubuna değeri yüksek olan Quercetin adındaki ürünü eklemiş olduk. Doğal ürün olan Cardiofit, yabani elma ile şifalı bitkilerin işlemesiyle elde edilen ve yoğunluğu büyük olan bir takım değerli bileşiğinden meydana gelip Cardiofitkompleks tescilli ürün olarak çıkarıldı. Ecza iki ayrı şişeye dolduruluyor. İçme öncesi iki şişenin içeriklerinin karıştırmasıyla oluşan kimyasal reaksiyon kandaki yağların miktarı ile yüksek tansiyonu doğal yoluyla ve sağlığa zarar vermeyecek şekilde düşürdüğü bilimsel olarak tespit edildi. Kolesterol ve yüksek tansiyon düşürmesinde yabani elmayı bu kadar etkili kılan aktif bileşiği Quercetin. Daha 1857 yılında izole edilen Quercetin in gerçek etkileri çeşitli klinik araştırmalar sayesinde son on yılda tespit edilmiştir. Quercetin maddesi, son yıllarda çeşitli hastalıklara karşı koruma özelliğini taşıdığını öne sürülen flavonoidler grubuna girer. Kalp krizi ve inme gibi hastalıklar üzerinde olumlu etkisine sahip olan flavonoidlerin başka özellike-

10 ri arasında malign hücrelerin oluşumu ve iltihap önleyici özelliği de yer almaktadır. Quercetin in diğer özelliği ise vücudumuzdaki hücrelerinin hasarına neden olan, serbest radikaller olarak adlandırılan maddeleri yok etme gücüne sahip olan antioksidan olmasıdır.

11 Bunun yanısıra, Quercetin iltihap ve alerji önleyici özelliğine sahip olduğundan alerji, sinüzit, nefes darlığı ile diğer iltihaplı hastalıkların tedavisinde tavsiye edilir ve kullanılır. Quercetin maddesi kılcal damar, damar ve kan dolaşım sisteminin tamamı için de çok faydalı olmasının yanında bir çok bulgu, onun ateroskleroz gelişimine karşı korunmaya yardımcı olabileceğine işaret etmektedir. Bu maddenin kalp ve beyin krizi oluşumundaki etkisini belirleyecek olan araştırmalar hala devam etmektedir. Quercetin in önemli bir özelliği daha katarakt hastalığı ile diyabet hastalarında görülen göz ve sinir hasarlarına neden olan enzimi bloke edebilmesidir. Günümüz piyasasında bu kadar çeşitli organik sistemler ile patolojik durumlarda etkisi bu şekilde büyük olan bir ürün yoktur. Yabani elma, değeri 65 mg/kg a varan Quercetin maddesinin yüksek konsantrasyon oranını içermektedir. Fakat Quercetin yabani elmada glikokonjugat olarak bulunduğundan ince ve kalın bağırsaklarda geçirdiği metabolik değişmler sonucunda etkisiz hale gelip koruyucu özelliğini kaybediyor, dolayısıyla toplam miktarının % 72 si etkisiz madde halini alıp idrar yoluyla çıkartılıyor. Cardiofit-kompleks geliştirilmesinde en yeni teknolojiler uygulanmaktadır. Bu teknolojiler sayesinde yabani elmadaki Quercetin izole edilip metabolik değişimlerden etkilenmeyen saf Quercetin maddesine dönüştürülüyor. Saf Quercetin vücut için maksimum koruma sağlar.

12 Quercetin kullanımı aşağıdaki hastalık ve sorunların iyileşme olanakları arttırıyor: a) dislipidemi (kandaki yağların miktarındaki bozuklukları ) b) miyokard infarktüsü sonrası komplikasyonlar c) inme sonrası durumlar d) kan dolaşımı sorunları e) metabolik sendromu f) diyabet h) ailesel ve kalıtsal kanserler g) çeşitli iltihap türleri ı) alerji i) Alzheimer ve Parkinson hastalığı j) ateroskleroz Araştırma yaptığımız ve Cardiofit i geliştirmemiz sırasında karşılaştığımız ilginç ve aynı zamanda en sık olarak sorulan soruları getiriyoruz: Günde daha fazla elma yiyerek vücudumuzun Quercetin ihtiyaçlarını karşılamak mümkün değil midir? Maalesef değildir. Gıda işleme sürecinden geçmemiş olan elmalardaki Quercetin i sindirim sistemimiz etkisiz hale getirildiğinden bu şekildeki kullanımı ne koruma ne de tedavi olarak değerlendirilebilir.

13 Cardiofit in bileşiği olan saf Quercetin in uzun süreli kullanımı yan etkileri yapar mı? Kesinlikle yan etkisi olmaz. Bu da Quercetin kullanımının en güzel tarafı: aşırı dozda alımının tıp bakımından önemli olan hiç bir yan etkisi yoktur. Bunun aksine, alınan doz arttıkça, onu alan kişilerin korunması da artmaktadır. Şişelenmiş Quercetin zamanla etkinliğini kabeder mi? Hayır. Cardiofit, özel malzemeden üretilen şişelere doldurulmaktadır. Böylece ekstresinin değeri doldurulduğu gün olduğu gibi bitiş süresine kadar %100 oranında korunmuş olur. Sağlamlığı ayriyetten soğuk özütleme metodu uygulanması ile gerçekleştiriliyor. Quercetin ya da Cardiofit içeriğindeki diğer maddelere olan alerjik reaksyonlar belirtilmiş midir? Hayır. Cardiofit içeriğindeki maddeler özenle seçilmiş olup alerjik reaksyonlar uyandırmiyor. Quercetin i kullanan araştırma katılımcılarının hiç birisinde alerji yada gıda intoleransı gözlenmemesi bu seçimin doğru olduğunu teyit etmiş oldu.

14 3. ATEROSKLEROZ CARDIOFIT İN AMACI DAHİLİNDE Koroner hastalık, ateroskleroz nedeniyle oluşmaktadır ve aterosklerotik hastalığından temsil edici bir örnektir. Cardiofit in bu alanda çok büyük önleyici etkisi vardır. Koroner arter hastalığının nedeni ateroskleroz olarak bilinen kalbi besleyen damarlarda ortaya çıkan daralmalardır. Daralmanın en belirgin özelliği damarlarda fonksiyonlarını zorlaştıran kolesterol taşıyan hücrelerin meydana gelip yığınlaşmasıdır. Damar sertliği kalp damarlarında oluştuğunda infarktüs denilen kalp krizlerine neden olabilir. Kalp krizi, koroner damarların anıden bir plağın yırtılması veya damar içerisinde pıhtılaşması nedeniyle tam tıkanması sonucu meydana gelir. Aynı şekilde beyin damarlarında damar sertliği oluştuğunda inmeye neden oluyor.

15 Kalp krizi ile inme kardiyovasküler hastalıklar grubuna ait olup gelişmiş ülkelerde birincil ölüm nedenleridir. Doğru ve sağlıklı beslenmenin yanında Cardiofit etkisi daha da büyük olur. Sağlıklı beslenmenin ve Cardiofit in birleştirilmesiyle kandaki yağların normal değerler kazanmasi ve önceden oluşan yüksek tansiyon değerlerinin düşürülmesi için çok yararlı oduğu saptanılmış. Aterosklerotik değişmeler kısmen genetik faktörlere bağlı olsa da, aterosklerozun oluşması için beslenme şekli ile yaşam biçiminin önemli rolü vardır. Doymuş yağlar ile tuzun (natrium) zararli, doymamış yağlar, lif ile folik asidin koruma gücüne sahip olduğu artık doğrulanan bir şeydir.

16 İlk bakışta basit olarak görünse de, besin takviyeler kullanımı yolu ile ateroskleroz sıklığını azaltmayı amaçlanan araştırmaların sonuçları eş değerli değildi. Bu durum özellikle beta-karoten, vitamin E ve diğer antioksidanlarının beslenmeye eklenmesine odaklanan araştırmalarda ortaya çıktı. Bunun en önemli nedeni, insanların etkin maddeler değil, gıda almalarıdır. Besin öğeleri vücudumuza teker teker girer. Bunlardan bazıları onlara ait taşıyıcı matriks içeriği olarak alındıktan sonra vücutta organizmamız ve diğer besin öğeleriyle etkileşime girdiğinden vücudumuza olan etkileri laboratuvar ortamında tespit edilen etkisinden farklı olabilir. Bunun yanısıra besin öğelerinin birbirleriyle etkileşime girebilen maddelerin karışımı olan yemek olarak organizmamıza girmekte olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çoğu insan kandaki yağların seviyesinin düşürmesinde yalnızca ilaçların etkili olduğunu, ilaç kullanımının bu hastalığın tedavisinde en önemli tarafı olduğunu düşünmektedir. İlaçlarin kandaki yağlara olan etkilerinin yanında diğer etkilere de güvendiklerinden kardiyovasküler hastalığı olan hastalar için elbette ki ilaç tedavisi çok önemlidir.

17 Oysa ki, klinik durumumuz buna uygunsa kandaki kolesterol seviyesini doğal yollarla kontrol altında tutmak daha iyidir.

18 İlaç kullanmaya karar verdiğimizde bile, kandaki yağların miktarındaki bozukluklara doğal tedavi uygulamak uzun vadeli planin çerçevesi içinde yer alır. İlaç tedavisi, bizim için yağ miktarındaki bozuklukları normal hale getirme ve aterosklerozun gelişmesini önleme yönündeki çalışmalarımızda değeri daha düşük olan araç konumunda olmalı.

19 4. CARDIOFIT KULLANIMI YANINDA BESLENME ALIŞKANLIKLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ Kandaki yağ seviyesi kontrol altında tutulması için doğal tedavinin önemi bu sağlık sorunuyla ilgilenen uluslararası tıp bilimleri örgütleri tarafından özellikle belirtilmiştir. Bu örgütlerin bir tanesi olan ATP III ün (Adult Treatment Panel) önerileri çok ilgi çekicidir. Önerilerin birincisi kolesterol düşürmesinde doğal tedavi yöntemlerine başvurulmasıdır. (Adult Treatment Panel ABD deki Ulusal Kolesterol Eğitim Programı nın (NCEP) 2001 de yayınlanan III. Yetişkin tedavi paneli - National Cholesterol Education Program). Bu önerilere dayanarak Cardiofit gibi bir besin takviyesini geliştirme kararımızı aldık. Günümüzde kllanılan hiç bir ilaç ideal uzun vadeli çözüm değildir. LDL (kötü) kolesterol düşürmesinde kesinlikle ilaç kullanımı tavsiye edildiğini belirtmek önemlidir, buna rağmen ilaçlara başlamak, bütün tavsiyelere göre, genel olarak yaşam biçiminin değiştirilmesiyle kandaki yağların seviyesinin düşürmesi için ilaç dışı tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra gelen ikinci adım olarak gösteriliyor.

20 ATP III önerileri beslenme şeklinin değiştirilmesiyle başlıyor. Beslenme, sözü edilen hastalıkların oluşmasına önemli nedenlerden birisidir, ama aynı zamanda kontrol altında alınması kolay olan bir faktördür. Hepimizin beslenme hakkındaki çeşitli tavsiyeleri okuduğu olmuştur, onları anlaşılmaz (kalori hesaplamalar nasıl yapıldığını bilmediğimizden), kabul edilemez (önerilen yemekleri kullanmadığımızdan) ya da her hangi bir sebepten dolayı uygunsuz bulduğumuzdan da yoksaydığımız da olmuştur. Aşağıda sıralanan öneriler ile beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini basitleştirecektir : Toplam kalorinin yağ oranı %25 - %35 arasında olmalı (doymuş yağlar %7 den fazla olmamalı, poli-doymamış yağlar oranı %10 a kadar, mono-doymamış yağlar oranı ise %20 sini geçmeyecek şekilde olmalı); Toplam kalorinin karbohidrat oranı %50 - %60 arasında olmalı protein günlük kalorinin %15 civarında olmalı; Bu temel besin öğelerin yanında, günlük 20 ile 30 gram lif tüketilmelidir. Bütün bunların anlamı ne? Tükettiğimiz yağ, protein ve karbohidratlarin vücudumuza olan etkisi karışık gelmiş olabilir, ama aslına bakarsanız durum gayet basit.

21 Eşit miktarda karbohidrat içeren besinler arasında seçim yaparken sağ duyumuza danışarak seçebiliriz: beyaz ekmek mi, tam buğday ekmek; beyaz pirinç yoksa kahverengi pirinç mi alsak; veya haşlanmış patates ya da çikolata mı yesek? Çoğu zaman lezzet ile isteklerimiz doğru seçim yapmamizi engelleyip yanlış yapmamıza neden olabiliyor. Çeşitli rejim ve beslenme planlarının en büyük eksiği fazlasıyla dakik olmalarının yanısıra genel olarak belirli coğrafya, yani, sınırlı beslenme kültürüne yönelik olarak hazırlanmış olmalarıdır. Belirlenmiş olunan coğrafyanın dışında bulunuyorsanız bu tür diyet menülerine uygun olarak beslenmeniz çok zor. Bunun sebebi piyasamızda bulunması imkansız olan baharat, yemek ve çeşnilere yer verilmesidir. Böyle bir sorunla karşı karşıya gelince sıradan bir insan çok karışık diye diyetten vazgeçip her zamanki beslenme şekline döner. Başka bir problem de hızlı yaşam tarzının beslenme alışkanlıklarını kötü yönde etkilendiğinden, sağlıklı yemek hazırlanmaya vakit kalmadığından dolayı kolesterolden zengin gıda tüketiliyor. Fast food lokantalarından aldığımız yemekler çoğunlukla yağlı ve kızartılmıştır. Bu durum, uzmanların sürekli tavsiye ettikleri sağlıklı

22 beslenmeye çok aykırı. İnsanlar artık kolesterolden zengin yemeklerden hoşlanmaya başladıkları da ayrı bir gerçektir. İşte burada Cardiofit in önemli özelliği ortaya çıkıyor - antioksidan olması sebebiyle günümüzde yaygın olan fast food yiyecekleri tüketmenin zararlı etkilerini iptal etmeye gücüne sahiptir.

23 ABD Boston şehrindeki meşhur Harvard Üniversitesi bilim adamlari ve beslenme uzmanlari gida seçiminde yardımcı olacak basit bir kılavuz hazırlamak amacıyla besin piramidini oluşturdular. Daha önce düzenleyen piramitlerde yer alan faydali öğelere yer verilmesinin yanında yeni piramit hazırlanma sırasında kardiyovasküler sistemi ve kalp sağlığı açısından önemli olan yeni bilgilerden de yararlanmıştır. Böylece istekleri de ihmal edilmeyen beslenme biçimlerinin sağlıklı gıda anlayışına göre düzenlenmenin kolay bir yol ortaya çıktı. Piramidin en altında yer alan satır, günlük beslenmemizde karbohidratlara yer vermemiz gerektiği sıralanıyor ve buğday ekmeği, çavdar ekmeği, esmer makarnalar, esmer pirinç, yulaf gibi tam tahıl ürünleri her öğünde yenilmesi öneriliyor. İnsanlar karbohidratları çoğunlukla zararlı ve şişmanlanmaya neden olan nişasta ile şeker olarak alıyorlar. Esmer pirinç, tam tahıl un ile ekmekte bulunan karbohidratlar daha faydalıdır, sindirimi de daha uzun sürdüğünden kan şekerinin hızlı yükselişine de neden olmuyor. Aslına bakarsanız, bu tür karbohidratların tüketilmesi, beyaz un ürünlerinde olduğu gibi diyabet tip iki hastalığının oluşmasıyla da bağlantılı değildir. Bu şekilde besleniyorsanız ve Cardiofit i de kullanmaya başlarsanız kolorektal kanser riskinin azaltmasına önemli bir adım atmış olursunuz, ayriyetten bu tür besinler sindirim sisteminden yavaş geçtikleri için tokluk hissi daha uzun sürer.

24 Fazla miktarda tüketiliyorsa doymuş yağlar vücudumuz için çok zararlıdır. Oysa ki bazı bitkilerde ve deniz balıkları etinde bulunan poli-doymamış ve mono-doymamış yağlar kardiyovasküler sistemi sağlığı ve ateroskleroz hastalığının yavaşlatılması açısından çok önemlidir. Bu yağların kolesterol düşürücü özelliğinin yanında kalp ritim bozukluklarına karşı çok koruyucudur. Zeytin yağı, soya, mısır, ay çiçeği yağı, susam ve fıstık doymamış yağları içeren ürünlerdir. Cardiofit in temel bileşiği zararlı yağların çekme gücüne sahiptir, dolayısıyla onların emilerek kana girmesini önlüyor, böylece olumsuz etkileri önemli ölçüde azaltılmış oluyor. Piramidin bir üst katında sebze ve meyve bulunmaktadır. Bunların tabi ki, organik, ilaçlanmamış ve taze olunması tercih edilir. Toplandıktan hemen sonra dondurma uygulanmışsa dondurulmuş sebze ve meyve de faydalıdır. Meyve ve sebzeden zengin beslenme kalp krizi, inme, hipertansiyon, kanser ve makuler dejenerasyon adı altında bilinen göz hastalığının risklerini azaltmaktadır. Sebze ve meyve tüketiminin basit bir kuralı vardır: çok miktarda tüketin, renkleri koyu olsun. Yeteri kadar sebze ve meyve yiyemiyorsanız multivitamin besin takviyeleri ile açığı kapatın.

25 Cardiofit beslenme desteği olarak çok iyi bir seçimdir. Yeni soğuk teknolojisi ile üretildiğinden yabani elma ile şifalı bitkilerin koruyucu maddelerinin bozulması önlenmiştir. Sebze ve meyvenin termik işlemesine tabi tutulması koruyucu maddelerinin çoğunu yokettiğini kanıtlayan bir çok araştırma vardır, bunun için Cardiofit üretilmesinde uygulanan soğuk işleme beslenme desteği hazırlanmasının tek kaliteli yöndür.

26 Piramidin üstlerine doğru tırmanırken tüketiminde gramaj kullanmamız gereken protein kaynakları olan tavuk, balık gibi beyaz et ve yumurtaya geliyoruz. Balık, protein ve kötü kolesterol düşürücü olan omega 3 yağlar bakımından çok zengin. Tavada kızartılmamış ve derisi yüzülmüş tavuk eti az miktarda doymuş yağlari içeriyor olsa da proteinden çok zengindir. Bunların hemen yanında da protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin kurubaklagiller ve kuruyemişler öneriliyor. Kuruyemişlerin belirli yağ oranları vardır ve kalori değerleri içerir. Cardiofit in de bütün bu öğeleri vardır, ama üretim teknolojisi sayesinde kalori değeri onlarınkileriyle kıyaslanamayacak kadar az. Cardiofit kullanımı kilo aldırmadan bu grup besine özgü değerli öğelerinin alınımı sağlar. Vücudumuzun sağlıklı beslenmeye olan ihtiyaç konusuna böylece bakmak verilmiş ürünleri doğru hazırlama metodunu kullanılarak çok basit beslenme programının tasarlanmasını kolaylaştırıyor. Beslenmenize ek olarak öğün arasına kalsiyum gibi besin takviyesini dahil edebilirsiniz (yaşlı ile süt intoleransı olan kişiler). Beslenmenize ek olarak elma sirkesinin koruyucu maddeleri içeren antioksidan özelliğe sahip olan ve mikroöğeler ile vitaminler bakımından çok zengin olan Cardiofit i kullanmanız çok yararlı olacak.

27 Kolesterolü doğal yöntemlerle düşürmesi için kaliteli besin takviyelerine başvurmak gerekli. Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki kardiyovasküler sağlığı koruyucu özelliğe sahip beslenme desteklerine bağlıdır. Bu sadece yağ ile kolesterol için söz konusu değil, kalp sağlığının tamami için de geçerlidir. Bunun için sağlığınızın uzun süreli korumak üzere tasarlanmiş kaliteli besin takviyeleri piramidinin tepesine Cardiofit i de gururla ekliyoruz. Referans değerleri Kolesterol 3,1-6,18 mmol/l Trigliserid ,05 mmol/l HDL > od 1,2 mmol/l LDL < od 3,0 mmol/l Aterogen indeks < od 5 Normal kan basıncı değerleri 120/80 mmhg ile 140/90 mmhg arasındadır

28 Beslenme desteği CARDIOFIT+C (1 litre) i yabani elme sirkesi (0,5 litre) İçindekiler: Bir paket KOKTEL CARDIOFIT+C CARDIOFIT C, yabani elma suyu (1litre) içerir. Limon, sarımsak, ısırgan ve vitamin C (4mg/100g)ilavelidir. Yabani elma sirkesi içerir. ( % 5 sirke asit içerir) 0,5 litre. Besi Değerleri Enerji Değerleri 100 g 40 ml 254,84kJ/60,91kcal 103,56kJ/24,75kcal Karbohidratlar 12,27g 4,98g Şeker oranı (sakaroz) Toplam yağ Doymuş yağ asitleri oranı Protein 4,22g 1,71g 0,28g 0,11g 0,00g 0,00g <0,5g <0,125g Natrium 1,1mg 0,44mg

29 Amacı: Kolesterol, trigliserid ve yüksek kan basıncı düşürmede yardımcı olur. Kullanım şekli ve dozu: Ürünün maksimum etkisi için, sabah ile akşam olmak üzere, günde 2 defa yemekten sonra 40ml ( pakete dahil olan 2 ölçü kaşığı) CARDIOFIT +C ile 20ml (1 ölçü kaşığı) yabani elma sirkesinden kokteyl yaparak (karıştırarak )içiniz. Bu başlangıç dozuna 4 ile 6 hafta devam edin. Bundan sonra günlük akşam yemeğinden sonra 40ml ( pakete dahil olan 2 ölçü kaşığı) CARDIOFIT +C ile 20ml (1 ölçü kaşığı) yabani elma sirkesi kokteyl içilir. Not: Çocuklardan uzak tutun. Gıda takviyesidir, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerini alamaz. Saklanma talimatı: Kuru ve soğuk bir yerde saklayınız. Açıldıktan sonra CARDIOFIT+ C şişesi +2 ile +8 sıcaklıkta (buzdolabı) saklayın. 30 gün içinde tüketilmelidir. Sirke şişesi oda sıcaklığında saklayın.

30 Sevdiğiniz yemeklerin keyfini çıkarın... Olumsuz etki olmadan YALNIZCA ECZANELERDE SATILIR Düşürüyor Kolesteröl Trigliserid Yüksek kan basıncı Dislipidemi tedavisinde Quercetin adlı klinik araştırma MED ARH 2012; 66 (1)

31 Üretici Firma: Bio Brand ltd.ş., Pere Bilića 102, Jablanica, Bosna Hersek tel: +387(0)

32 Distributörler Hercegovinalijek, ltd.ş. Muje Pašića 4, Mostar, Bosna Hersek, tel./fax: , 512 Velfarm, ltd.ş Zlatnih Ljiljana b.b., Gračanica, Bosna Hersek, tel.: , fax: Interpromet, ltd.ş Kulsak obala b.b., Novi Grad, Bosna Hersek, tel.: Farmacija 2011, Zagrebačka 2, Bihać, Bosna Hersek, tel.: Phoenix Bijeljina, Stefana Dečanskog b.b., P. Fah 37, Bijeljina, Bosna Hersek, tel.: Farmavita, Igmanska 5a, Vogošća, Bosna Hersek, tel.: Üretici Firma: Bio Brand, ltd.ş., Pere Bilića 102, Jablanica, Bosna Hersek, tel.:

gereksinimi kadar sağlamasıdır.

gereksinimi kadar sağlamasıdır. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar

Detaylı

Omega 3 nedir? Balık ve balık yağları, özellikle Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin besin kaynaklarıdır.

Omega 3 nedir? Balık ve balık yağları, özellikle Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengin besin kaynaklarıdır. Alfalino Omega 3 nedir? Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Besinlerle alınamadığı durumlarda gıda takviyeleri ile alınmaları gerekmektedir. Temel Omega-3

Detaylı

Günde bir elma doktoru evden uzak tutar.

Günde bir elma doktoru evden uzak tutar. ELMANIN FAYDALARI Günde bir elma doktoru evden uzak tutar. Elmanın Sağlığa Faydaları Elma A, E, B6, C, K vitamin kaynağıdır, bunun yanında yüksek miktarda potasyum ve çeşitli mineralleri içeren su içerir.

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı Besin Gidaların Yararı ve Zararı Yiyip içtiklerinizin sağlığınızı nasıl etkilediğini, ömrünüzü uzatıp uzatmadığını ya da sizi yavaş yavaş öldürüp öldürmediğini merak ediyormusunuz. Yiyeceklerin eksi ve

Detaylı

Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU

Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU Yazar Ad 61 Prof. Dr. Lale TOKGÖZOĞLU Ülkemizde kalp damar hastalıkları erişkinlerde en önemli ölüm ve hastalık nedeni olup kanser veya trafik kazalarına bağlı ölümlerden daha sık görülmektedir. Halkımızda

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir.

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir. Doğru beslenme için karbonhidrat, yağ ve proteinler belirli oranlarda belirli miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır. Alınan kalori verilen kaloriden fazla olduğu zaman kilo alımı başlar. Her gün yenilen

Detaylı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı

Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebeğinizin Beslenme Sağlığı ve Zeytin Yağı Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda bebekleri için mümkün olan en 1 / 7 iyi

Detaylı

Kalp Hastalıklarından Korunma

Kalp Hastalıklarından Korunma Kalp Hastalıklarından Korunma AsılRezzan Dr alt başlık Deniz stilini Acardüzenlemek için tıklatın Kalp- Damar hastalıkları (KDH) birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye de orta ve ileri yaş grubunda en önemli

Detaylı

HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ

HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ HİPERLİPİDEMİ TEDAVİ KILAVUZU VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ Hiperlipidemi; kanda çeşitli yağların yüksekliğini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu çeşitli yağ tipleri kolesterol, trigliserid, LDL-kolestroldür.

Detaylı

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU HİPERLİPİDEMİ Hiperlipidemi; kanda çeşitli yağların yüksekliğini

Detaylı

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel

BESLENME. Doç. Dr. Ferda Gürsel BESLENME Doç. Dr. Ferda Gürsel Genel Beslenme Kavramları Beslenmenin etkisi Sağlık Görünüş Davranış Ruh hali Diyette Besinlerin önemi Büyüme ve gelişme Enerji sağlar Metabolizmayı düzenler Sağlık ve Temel

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

DiYABET VE BESLENME N M.-

DiYABET VE BESLENME N M.- DiYABET VE BESLENME Diyabet tedavisinin amacı;kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabetin seyrinde gelişebilecek bozuklukları (komplikasyonları) önlemek veya geciktirmek; böylece yaşam kalitenizi yükseltmektir.

Detaylı

Ultra saflıkta Omega 3 ihtiva eden balık yağı İsviçre DSM firmasından tedarik edilmiştir. 698 mg 330 mg 252 mg

Ultra saflıkta Omega 3 ihtiva eden balık yağı İsviçre DSM firmasından tedarik edilmiştir. 698 mg 330 mg 252 mg ALFALİNO 30 YUMUŞAK KAPSÜL EDİS PHARMA İLAÇ FİRMA ÜRÜN BİLGİSİ İÇİNDEKİLER Ultra saflıkta Omega 3 ihtiva eden balık yağı İsviçre DSM firmasından tedarik edilmiştir. Etken Maddeler( 2 Yumuşak kapsülde)

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL SAĞLIKLI BESLENME AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL 1 İNSANLAR NEDEN YEMEK YER 2 3 Sağlığın temeli yeterli ve dengeli (sağlıklı) beslenmedir. İnsan vücudunu bir arabaya benzetebiliriz;

Detaylı

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi

Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Pazardan Sofraya:Pazarlama ve Tüketim Beslenmede Balığın Yeri ve Önemi Prof. Dr. Yasemen YANAR Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Tarih boyunca medeniyetler

Detaylı

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr Ağacın kökü toprak İnsanın kökü EKMEK tir. 2 BİR AYDA 7-12 KG. VERMEK

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE

SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE SAĞLIKLI BESLENME BİRECİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ZEYNEP ŞAHAN KARADERE Sağlıklı büyümek ve gelişmek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. BESLENME İnsanın yaşına, cinsiyetine, çalışma ve özel

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da

Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da Zeytinyağı ve Çocukluk İnsanın çocukluk döneminde incelenmesi gereken en önemli yönü, gösterdiği bedensel gelişmedir. Doğumdan sonraki altı ay ya da bir yıllık sürede, bebeğin en önemli gıdasını anne sütü

Detaylı

DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ

DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ İstanbul Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı DİYABETTE BESLENME PRENSİPLERİ Dr. Dyt. Cemile İdiz Ne yemeliyim? DİYABET Tatlı meyve yeme!! Limon şekeri düşürür

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı Dengeli Beslenme Yaşamımız boyunca sürekli büyürüz. Bebeklikten itibaren sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için düzenli, dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekir. Beslenmek yani yemek yemek günlük

Detaylı

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein,

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, karbonhidrat, yağ ve enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. * Bu

Detaylı

KARACIGERINI KORU SIGORTAYI ATTIRMA!

KARACIGERINI KORU SIGORTAYI ATTIRMA! KARACIGERINI KORU SIGORTAYI ATTIRMA! Portal : www.takvim.com.tr İçeriği : Gündem Tarih : 09.03.2017 Adres : http://www.takvim.com.tr/yasam/2017/03/09/karacigerini-koru-sigortayi-attirma Karaciğerini koru

Detaylı

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakım-Ebelik 2. Ders YB 205 Beslenme İkeleri 2015 Uzm. Dyt. Emine Ömerağa emine.omeraga@neu.edu.tr BESLENME Dünya Sağlık Örgütü (WHO-DSÖ)

Detaylı

B2 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO:

B2 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO: B2 DÜZEYİ ADI SOYADI: PASAPORT NO: NOT OKUMA/ BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Günlük hayatımızda beslenme konusunda birtakım haberlerle sık sık karşılaşmaktayız. Ancak bu haberlerin hepsi bilimsel

Detaylı

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi

Op Dr Aybala AKIL. ACIBADEM Bodrum Hastanesi Sağlıklı bir anne için Sağlıklı beslenme Düzenli hekim kontrolü Gebelik öncesi hastalıkların sıkı takibi Sağlıklı bir yaşam tarzı Huzurlu bir gebelik süreci Sağlıklı beslenme = Dengeli beslenme Proteinler

Detaylı

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME Kalp hastalıkları deyince; kalp ve kan damarlarına ilişkin hastalıklar aklımıza gelmektedir. Damar sertliği; Atardamar duvarının kalınlaşmasıdır. Yavaş seyreden ilerleyici

Detaylı

OKUL ÇAĞINDA BESLENME

OKUL ÇAĞINDA BESLENME OKUL ÇAĞINDA BESLENME Doç. Dr. Yeşim ÖZTÜRK Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji, Beslenme ve Metabolizma Ünitesi Nisan 2008-İZMİR ADÖLESAN DÖNEM 1. Biyolojik değişim BÜYÜME

Detaylı

Hipertansiyon. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

Hipertansiyon. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Hipertansiyon HT Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Neslihan Yukarıkır ve Arş. Gör. Dr. Dilber Deryol Nacar

Detaylı

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum...

ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Yemek sonrası şişkinlik hissediyorum... Yemeklerden sonra hazımsızlık hissediyorum... ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR??? Ha4ada 2-3 defa kabızlığım oluyor... Kabız olduğumda fissür/hemoroid şikayetlerim

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015

SAĞLIKLI BESLENME. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı. Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 SAĞLIKLI BESLENME Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Toplum İçin Bilgilendirme Sunumları 2015 Bu sunum Arş. Gör. Dr. Zehra Gökkaya Kılıç, Arş. Gör. Dr. Müsenna Arslanyılmaz

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni

Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni Düzenleyen :Burcu GÜLBAHAR Okul Rehber Öğretmeni Kilo alımının fizyolojisi Enerji alımı Enerji tüketimi Kontrol faktörleri Genetik etki Diyet Egzersiz Bazal metabolizma Termogenez Yağ içeriği yüksek beslenme

Detaylı

TEMEL KARBONHİDRAT SAYIMI

TEMEL KARBONHİDRAT SAYIMI TEMEL KARBONHİDRAT SAYIMI Prof. Dr. M. Emel Alphan Yediğiniz yiyeceklerdeki karbonhidratları sayma yaklaşımını kullandığınız takdirde, kan şekerinizi kontrol edebilir, diyabete bağlı gelişebilecek komplikasyonları

Detaylı

(Değişik: RG-22/1/ )

(Değişik: RG-22/1/ ) (Değişik: RG-22/1/2006-26057) (MÜLGA: RG-29/1/2004-25361) 1 Ek-7 1 29/1/2004 tarihli Tebliğ ile Ek-7 yürürlükten kaldırılmış ve diğer ekler buna göre teselsül ettirilmiştir. (Ek: RG-22/1/2006-26057) Yağ

Detaylı

SAĞLIĞIN DENGESİ. 5 Gıda Grubu. Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır.

SAĞLIĞIN DENGESİ. 5 Gıda Grubu. Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır. SAĞLIĞIN DENGESİ 5 Gıda Grubu Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir SÜGAV yayınıdır. SÜGAV Yayın No: 05/2011 Sağlığın Dengesi Yeterli ve dengeli beslenebilmek

Detaylı

neden az yağlı az kolesterollü diyet?

neden az yağlı az kolesterollü diyet? neden az yağlı az kolesterollü diyet? DYT-YRD07 Rev / 2 Yürürlük Tarihi / 30.12.2005 Rev Tarihi / 17.18.2012 neden az yağlı az kolesterollü diyet? Kolesterol insan vücudunda doğal olarak bulunan yağa benzer

Detaylı

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Diyabet nedir? Diyabet hastalığı, şekerin vücudumuzda kullanımını düzenleyen insülin olarak adlandırdığımız hormonun salınımındaki eksiklik veya kullanımındaki yetersizlikten

Detaylı

Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin!

Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin! Güçlü bir kas sistemi, beyin ve kalp için kuruyemiş tüketin! Her anlamda güçlü olmak ne kadar önemli aslında. Güçlü bir kas sistemi, güçlü bir beyin, güçlü bir kalp, güçlü saçlar, kendini iyi hissetmek

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı

Sporcu Beslenmesi Ve Makarna. Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı Sporcu Beslenmesi Ve Makarna Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı BESLENME Genetik yapı PERFORMANS Fiziksel kondisyon Yaş Cinsiyet Yaş Enerji gereksinimi Vücut bileşimi

Detaylı

Tip 2 Diyabetlilerde Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltma: Eğitimin Etkinliği

Tip 2 Diyabetlilerde Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltma: Eğitimin Etkinliği Tip 2 Diyabetlilerde Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltma: Eğitimin Etkinliği Ayfer Bayındır Şeyda Özcan İlhan Satman Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Koç Üniversitesi Hemşirelik

Detaylı

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir.

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir. KANSER HASTALARINDA BESLENME DESTEĞİ Dengeli ve sağlıklı beslenme sadece tedavi gören kanser hastaları için değil tedavi sonrası süreçte de sağlıklı yaşamı oluşturan önemli unsurlardan biridir. Kanser

Detaylı

İçeni iyileştiren içecekler

İçeni iyileştiren içecekler İçeni iyileştiren içecekler Hemen hemen herkesin sevdiği ve ihtiyaç duyduğu şeylerden biri yemek yerken veya öğün aralarında sıvı besinler tüketmektir. 1 13 İçeçeğin kalorisi düşükse bir de faydalıysa

Detaylı

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur..

Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. Can boğazdan gelir.. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.. 1 BESLENME BİLİMİ 2 Yaşamımız süresince yaklaşık 60 ton besin tüketiyoruz. Besinler sağlığımız ve canlılığımızın devamını sağlar. Sağlıklı bir

Detaylı

Okul Hastalık Getirmesin!

Okul Hastalık Getirmesin! On5yirmi5.com Okul Hastalık Getirmesin! Veliler dikkat! Okulların açılması ve havaların soğumasıyla çocuklarda görülen hastalıklar da artıyor. Yayın Tarihi : 14 Eylül 2010 Salı (oluşturma : 11/21/2015)

Detaylı

B2 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO:

B2 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO: B2 DÜZEYİ ADI SOYADI: PASAPORT NO: NOT OKUMA/ BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Günlük hayatımızda beslenme konusunda birtakım haberlerle sık sık karşılaşmaktayız. Ancak bu haberlerin hepsi bilimsel

Detaylı

10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!!

10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!! 10-16 MART 2014 DÜNYA TUZA DĠKKAT HAFTASI LÜTFEN, TUZU AZALT!!! Sofra tuzunun asıl adı sodyum klorür dür. Tuzun %60 ı klor, %40 ı ise sodyumdan oluşur. Tuzun 1 gramında 400 mg sodyum bulunur. 1 çay kaşığı

Detaylı

KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU

KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU KALP KRİZİ UZ.DR.MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU Türkiye ulusal düzeyde ölüm nedenleri arasında ilk sırayı 205.457 ölümle kardiyovaskülerhastalıklar (tüm ölüm nedenlerinin %47,73 ü) almaktadır. Kardiyovasküler

Detaylı

Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin

Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin EKMEK İSRAFI Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin verilen katkı maddeleri ilave edilip bu karışımın

Detaylı

KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA

KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA KALP DAMAR SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI RİSKLERİNDEN KORUNMA BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? KALP DAMAR HASTALIĞI NEDİR? DAMARLAR NEDEN DARALIR? KALP DAMAR HASTALIĞININ BULGULARI RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR? KALP

Detaylı

MERVE SAYIŞ 04150019305 TUĞBA ÇINAR 04140033048 SEVİM KORKUT 04140033017 MERVE ALTUN 04140019065

MERVE SAYIŞ 04150019305 TUĞBA ÇINAR 04140033048 SEVİM KORKUT 04140033017 MERVE ALTUN 04140019065 MERVE SAYIŞ 04150019305 TUĞBA ÇINAR 04140033048 SEVİM KORKUT 04140033017 MERVE ALTUN 04140019065 TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI (2014 2017) TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ

Detaylı

Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin

Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin EKMEK İSRAFI Ekmek, buğday ununa; su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) gerektiğinde şeker, enzimler, enzim kaynağı olarak malt unu, vital gluten ve izin verilen katkı maddeleri ilave edilip bu karışımın

Detaylı

Diyabette Beslenme. Diyabet

Diyabette Beslenme. Diyabet Diyabette Beslenme Diyabet BR.HLİ.044 Diyabet Hastası Nasıl Beslenmeli? Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabet, düzenli beslenme programı gerektirir. Düzenli ve bilinçli bir beslenme

Detaylı

YÜKSEK KOLESTEROL. Hiperkolesterolemi; Yüksek kolesterol sebepleri nelerdir?

YÜKSEK KOLESTEROL. Hiperkolesterolemi; Yüksek kolesterol sebepleri nelerdir? YÜKSEK KOLESTEROL Hiperkolesterolemi; Kolesterol ve kolesterole bağlı kalp damar hastalıklar en büyük ölüm sebebidir. Hiperkolesterolemi kan yağlarından biri olan kolesterolün yüksek olmasıdır. Kan yağları

Detaylı

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK

BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK BESLENME İLKELERİ BESLEME, BESİN ÖĞESİ VE SAĞLIK Beslenme İle İlgili Temel Kavramlar Beslenme: İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması, Yaşam kalitesini artırması için

Detaylı

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya da bir yanda obeziteyle mücadele yapılırken diğer tarafta açlıktan ölme noktasına gelen insanlara

Detaylı

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT.

.. YILI SAĞLIKLI BESLENME KURS PLANI MODÜL SÜRESİ. sahibi olmak * Beslenme Bilimi * Beslenme Biliminin Kapsamı 16 SAAT. .... YILI KURS PLANI KURS MERKEZİNİN ADI ALAN ADI KURSUN ADI KURSUN SÜRESİ AY HAFTA GÜNLER DERS SAATİ KONULAR. AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ 18 SAAT MODÜL VE YETERLİLİK MODÜL SÜRESİ TOPLAM SÜRE BAŞLAMA TARİHİ

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi. Doç. Dr. Bülent Özdemir Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı

Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi. Doç. Dr. Bülent Özdemir Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi Doç. Dr. Bülent Özdemir Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi KALP KRİZİ Kalp krizi (miyokard

Detaylı

İngiliz doktorlar daha sağlıklı olmak isteyenler için 30 öneri getiriyor.

İngiliz doktorlar daha sağlıklı olmak isteyenler için 30 öneri getiriyor. İngiliz doktorlar daha sağlıklı olmak isteyenler için 30 öneri getiriyor. The Independent gazetesinde yayınlanan sağlık ipuçları listesinde günde bir diş sarımsak yemek, sık sık balık tüketmek, kansere

Detaylı

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1 YETERLİ ve DENGELİ BESLENME PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ OKUL ÇAĞINDA BESLENME Okul çağı dönemi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, besin

Detaylı

DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU

DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU DOĞA OKULLARI OKUL MENÜSÜ KILAVUZU EKİM 2015 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. BENİM TABAĞIM KONSEPTİ 3. BESİN GRUPLARI 4. MENÜ KILAVUZU a. ARA ÖĞÜNLER b. ANA ÖĞÜNLER c. SALATA BAR 5. MENÜNÜN YAĞ VE ŞEKER İÇERİĞİ

Detaylı

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Kış meyve ve sebzeleri, gripten kansere kadar pek çok hastalığa karşı insanı koruyan, yaşlılık sürecini yavaşlatan, vitamin, karotenoid, flavonoid gibi maddelerce zengindir. Günde 2 porsiyonu meyve olmak

Detaylı

NE YİYORSAN OSUN! Düzenleyen: SILVIA ALPARONE

NE YİYORSAN OSUN! Düzenleyen: SILVIA ALPARONE NE YİYORSAN OSUN! Düzenleyen: SILVIA ALPARONE Bu, BCFN tarafından geliştirilen, gıda tercihlerimizin öneminin anlaşılmasına yardımcı olan ve sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı için her gün kullanılması

Detaylı

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI Türkiye beslenme durumu yönünden hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin sorunlarını birlikte içeren bir görünüme sahiptir. Ülkemizde halkın beslenme

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK; Fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. BESLENME; Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI YETERLİ VE DENGELİ BESLENME Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin vücuda alınıp kullanılabilmesidir.

Detaylı

Spor alanında beslenme ile ilgili bilgileri bu ünite kapsamında sizlere vereceğiz. Ünite içeriğinde yer alan teorik bilgi ve sizlerin

Spor alanında beslenme ile ilgili bilgileri bu ünite kapsamında sizlere vereceğiz. Ünite içeriğinde yer alan teorik bilgi ve sizlerin 1 Giriş Spor alanında beslenme ile ilgili bilgileri bu ünite kapsamında sizlere vereceğiz. Ünite içeriğinde yer alan teorik bilgi ve sizlerin tamamlayacağı yazılı, sözlü ve uygulamalı görevler beslenme,

Detaylı

Beslenme ve Sağlık Beyanları

Beslenme ve Sağlık Beyanları Beslenme ve Sağlık Beyanları PROF. DR. SİBEL KARAKAYA E.Ü. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BESLENME BİLİM DALI 12-14 KASIM 2014 Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28157

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

FAZLA SU HÜCRELERİ ŞİŞİRİYOR

FAZLA SU HÜCRELERİ ŞİŞİRİYOR FAZLA SU HÜCRELERİ ŞİŞİRİYOR Yeni yapılan çalışmalar birçok insanın egzersiz sırasında veya sonrasında çok fazla su tükettiğini ortaya koyuyor. Clinical Journal of Sport Medicine de yayımlanan çalışma,

Detaylı

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara ÇOCUKLARDA BESLENME Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara **Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden, beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi, ancak bedensel ve zihinsel

Detaylı

Hangi vitamin hangi besinlerde var?

Hangi vitamin hangi besinlerde var? On5yirmi5.com Hangi vitamin hangi besinlerde var? Pazara ya da markete giderek filenizi doldururken aldığınız sebze ve meyvelerin hangi vitaminleri içerdiğini biliyor musunuz? Yayın Tarihi : 28 Nisan 2014

Detaylı

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır.

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. Yağ dokusunun oranı; Yetişkin erkeklerde % 12 15, Yetişkin kadınlarda %20 27 arasındadır. Bu oranların

Detaylı

Diyet yoluyla Menakinon alımı, daha az Koroner Kalp Hastalığı riski ile ilişkili: Rotterdam Çalışma

Diyet yoluyla Menakinon alımı, daha az Koroner Kalp Hastalığı riski ile ilişkili: Rotterdam Çalışma Diyet yoluyla Menakinon alımı, daha az Koroner Kalp Hastalığı riski ile ilişkili: Rotterdam Çalışma Johanna M. Geleijnse,* Cees Vermeer,** Diederick E. Grobbee, Leon J. Schurgers,** Marjo H. J. Knapen,**

Detaylı

Sağlık deposu meyveler

Sağlık deposu meyveler Yaz Mevsiminde Sağlığın Anahtarı: Yaz Meyveleri Meyveler, sağlık için ne kadar önemli olduğunun bilinmesine rağmen; pek çok kişi tarafından yeterli miktarlarda tüketilemiyor. Yaz ayları ise meyve çeşitliliği

Detaylı

BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR

BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR YENİ IRKIN YUMURTALARINDA AMAÇ, EKONOMİK, SAĞLIKLI VE FAYDALI OLMALI Bodrumlu bir girişimci Dünyanın en çok yumurtlayan tavuk cinsini üretmek istediğini

Detaylı

İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME

İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME İŞÇİLERDE, SPORCULARDA VE YAŞLILARDA BESLENME Besinlerle alınan enerjinin başlıca kaynağı olan besin öğeleri proteinler, karbonhidratlar ve yağlardır. Enerji gereksinimi ne olursa olsun, günlük alınan

Detaylı

BESLENME REHBERİ BESİN ÖĞELERİ

BESLENME REHBERİ BESİN ÖĞELERİ SAĞLIKLI BESLENEBİLİYOR MUYUM? BESLENME REHBERİ Sevgili öğrenciler; okula ilk başladığınız günleri hatırlıyor musunuz? Artık aile büyükleriniz, daha önceden olduğu kadar sizlerle birlikte değiller. Öğretmenleriniz

Detaylı

Serinlemek isterken kilo almayın!

Serinlemek isterken kilo almayın! Serinlemek isterken kilo almayın! Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybının en üst seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar, günde en az

Detaylı

AZ KULLAN TUZU, SAĞLIĞIN KURALI BU!

AZ KULLAN TUZU, SAĞLIĞIN KURALI BU! AZ KULLAN TUZU, SAĞLIĞIN KURALI BU! Hazırlayan Öğrenciler Semra Ece AKAT 6-F Danışman Öğretmen Melike TURAN İZMİR, 2013 İÇİNDEKİLER 1.Proje özeti...2 2.Projenin amacı...2 3. Giriş...3 4.Yöntem...4 5. Ulaşılan

Detaylı

TEMMUZ İZMİR GÜNDEMİ. -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

TEMMUZ İZMİR GÜNDEMİ. -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü 20-21-22 TEMMUZ İZMİR GÜNDEMİ -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Sahurda çok su alımı sağlıklı değil İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır:

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır: Diyabet Nedir? Kan şekeri, glukoz vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar. İhtiyaçtan fazla şeker, gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanır. Şekerin vücutta enerji olarak

Detaylı

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu

OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI. Dyt. Ece Köprülü Cumurcu OKUL DÖNEMINDE BESLENMENIN ABC SI Dyt. Ece Köprülü Cumurcu PLAN Beslenmenin tanımı Besin öğeleri Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineraller Lif ve su Besin grupları Öneriler BESLENMENIN TANIMI Büyümek

Detaylı

Diyet Önerileri ve Etkisi

Diyet Önerileri ve Etkisi Akılcı Hipertansiyon Tedavisi Diyet Önerileri ve Etkisi Dr. Soner Duman Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç ç Hastalıkları Anabilim Dalı 15. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi, 24-26 Nisan

Detaylı

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ

BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ BESLENME İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2008 SUNU PLANI Sağlıklı ve dengeli beslenme Temel besin öğeleri ve grupları Öğün içerikleri: Kahvaltı Fast-food ve zararları Çocuğunuzun beslenme çantası

Detaylı

Tarihte bugün (27 Eylül) 1908: İlk Ford T Modeli üretildi; 1998: Google kuruldu

Tarihte bugün (27 Eylül) 1908: İlk Ford T Modeli üretildi; 1998: Google kuruldu Tarihte bugün (27 Eylül) 1908: İlk Ford T Modeli üretildi; 1998: Google kuruldu VİTAMİNLER 100 YIL ÖNCESİNE KADAR BİLİNMEZDİ Vitaminler vücudun sağlıklı kalması için çok az miktarlarda gerekli olan organik

Detaylı

Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır.

Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır. 1- Canlılar neden beslenmeye ihtiyaç duyarlar? Canlıların enerji kazanabilmeleri için beslenmeye gereksinimleri vardır. 2- İnsanlar ve hayvanlar hangi şekilde hareket ederler? İnsanlar ve hayvanlar yer

Detaylı

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER

KULLANIM KILAVUZUNDA BULUNACAK BİLGİLER İsim: Centrum Silver Birim formülü Bir film tablet içeriği : % ÖGD** Vitaminler Lutein 1000 mcg * A Vitamini 800 mcg 100 (% 50 Beta Karoten) B1 Vitamini 1.65 mg 150 B2 Vitamini 2.1 mg 150 Niasinamid 24

Detaylı

Koroner Check Up; Coronary risk profile; Koroner kalp hastalıkları risk testi; Lipid profili;

Koroner Check Up; Coronary risk profile; Koroner kalp hastalıkları risk testi; Lipid profili; KORONER RİSK TESTİ Koroner Check Up; Coronary risk profile; Koroner kalp hastalıkları risk testi; Lipid profili; Koroner kalp hastalıklarına yol açan kolesterol ve lipit testleridir. Koroner risk testleri

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME Doğumdan itibaren büyüme ve gelişme, sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücudumuza gerekli olan bütün maddeleri besinlerle alırız. Besin; yenilebilen ve yenildiğinde

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-02

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU FR-HYE-04-719-02 FR-HYE-04-719-02 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURULUŞLARI BESLENME ve DİYET BİRİMİ DİABETLİ HASTALAR İÇİN BESLENME KILAVUZU Hazırlayan AD/BD/Birim(ler):Beslenme ve DiyetBirimi Sayfa 1 / 10 İlkyayın tarihi:

Detaylı

Yağlar ve Proteinler

Yağlar ve Proteinler Yağlar ve Proteinler Yağlar Yağlar, yağ asitleri ve gliserolden oluşmuş organik bileşiklerdir. Yağlar en ekonomik enerji kaynaklarıdır. Yağlar aynı miktardaki karbonhidrat ve proteinlerin iki katından

Detaylı