YEMEN. Türkçe. English Français Deutsch. Español Русский язык Italiano Bahasa Indonesia Bahasa Melayu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YEMEN. Türkçe. English Français Deutsch. Español Русский язык Italiano Bahasa Indonesia Bahasa Melayu"

Transkript

1 YEMEN العربية English Français Deutsch Español Русский язык Italiano Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Türkçe

2 n HARITA BILGILERI Yüzölçümü: km 2 Nufüs: 23,000,000 (2008 tahmini) Nüfus Yoğunluğu: Her km 2 için 41 kişi İdare şekli: Cumhuriyet Başkenti: Sana a Komşu ülkeler: Suudi Arabistan Krallığı (kuzeyde), Oman Sultanlığı (doğuda) Yemen Cumhuriyeti, Arap Yarımadası nın güney ucunda ve batıda Kızıl Deniz den güneye doğru Aden Körfezi ve doğuda Arap Denizi arasında uzanan, 2000 km den uzun kıyısı olan ayrıcalıklı bir coğrafi konumda yer alır. Arap Yarımadası nda düzenli ve önemli miktarda yağmur alan tek ülke olan Yemen in bu elverişli konumu, göze çarpıcı doğal mirası ve farklı ortamları ile onu bölgedeki diğer ülkelerden ayırır. Stratejik konumu ise, onu bin yıllık dönemde, Doğu ve Batı arasında ticaret ve kültürel değişimin tam ortasında bir yere yerleştirmiştir. Yemen demokrasiyi kucakyan bir ülkedir ve her Yemenli nin oy verme hakkı vardır. Şimdiki Devlet Yöneticisi Başkan Ali Abdullah Saleh tir. Yemen kanunları, her vatandaşına anayasal ve insan hakları garantisinin yanısıra, tüm politik partilere kendi politik, kültürel ve toplumdaki sosyal rollerini yerine getirmek için eşit haklar vermektedir. n ESKI MEDENIYETLER Yemen de, Taş devri ne kadar uzanan, 3000 yıl öncesinde yaşamış olan erken medeniyetlerin kanıtlarına rastlanılmaktadır. Nüfus, eski ticaret yolları boyunca sürdürülen ticari faliyetler neticesinde uzun bir refah ve başarı dönemi yaşamıştır. Romalılar bu eski medeniyetleri, daha az münbit olan Arabia Deserta ( Çöl Arabistan ) a karşı, Arabia Felix ( Mutlu Arabistan ) olarak adlandırmıştır. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda, en güçlü ve efsanevi olanları Saba, Awsan ve Himhyar olan bir çok medeniyetler belirmiştir; ziyaretçiler hala bu meeniyetlerden kalan zengin mimari mirası hayranlıkla seyretmektedir. Yemen i işgal etmek ve ele geçirmek için bir çok başarısız denemeler olmuştur; Roma İmparatorluğu 24 BCE tarihinde Yemen i işgal etmeye çalışmış fakat Marib duvarlarının hemen dışında yenilmiştir. Beş yüz yıldan fazla bir zaman sonra Etiyopyalılar Bizanslıların desteği ile Mutlu Arabistan ı işgal edebilmiştir, fakat bu durum sadece yaklaşık 50 yıl sürmüştür. Yedinci yüzyıl CE de, İslam ın çağrısı zamanının başlangıcına kadar ülkeyi Persler yönetmiştir. Bu dönemin başlamasından sonra Yemen, önemli şehirlerin kurulması ve tahkimatlar sayesinde bir refah ve gelişme dönemi yaşamıştır. Bağdat taki Abbasi Halifeliği nin zayıflaması ile Yemen de Zabid deki Ziadi Hanedanı, Shibam Kawkaban daki Ya afuri Devleti, Sad a da Zeidi, Sana a da Sulaihi ve Jibla ile Taiz de Rasutid gibi bir çok küçük ve bağımsız devletler kurulmaya başlanmıştır.

3 İlk Osmanlı işgali 1538 yılında olmuştur ve onurlu Yemen halkı tarafından geri püskürtüldüğü1635 yılına kadar, yaklaşık bir asır sürmüştür. İkinci Osmanlı işgali ise 1872 yılında, Yemen in güneyindeki Aden Şehri ni İngiliz İmparatorluğu nun 1839 yılında işgal etmesinden sonra başlamıştır. Osmanlılar 1918 yılında püskürtülmüş, ingilizler ise 1967 de geri çekilmiştir. Bu tarihten itibaren, bu olağanüstü ülkedenin eski miras hiç bir işgalci güç tarafından yerinden edilememiştir yılında Kuzey ve Güney Yemen Başkan Ali Abdullah Saleh in liderliğinde birleşmiştir. n BENZERSIZ MIRAS Eski ve değişik kültürel mirası ile ve halen Yemen halkının bağımsızlık ruhunu ve geleneklerini farklı kılan İslam öncesi etkiler ile çekiciliğini sürdüren Yemen, Al- Rub Al Khali çölünden, Yemen in yakın geçmişte UNESCO Dünya Mirası Listesi ne kabul edilmiş olan Socotra takımadalarında yer alan ve 3000 m ye ulaşan merkezi platosu ile Orta Doğu nun en önemli doğal mirası kabul edilen Rasyan bölgesindeki yeşil vadilere kadar, doğal güzelliklerle doludur. Yemen de UNESO Dünya Mirası Listesi nde yer alan üç şehir vardır: San a, Shibam Hadhramaut ve Zabid - geniş açık hava müzeleri, mimarileri ve yüzyıllardır korunmuş doğaları, tipik pazarları ve eski tapınakları ile Liste de yer almaktadır. Bu muhteşem ve büyüleyici ülke, en maceracı gezgine bile, geçmişi ve geleceği bağlayan bir köprü görevi gören benzersiz ve inanılmaz deneyimler yaşama imkanları sağlamaktadır. Yemen deki şehirler ve arkeolojik alanlar sayısızdır ve ülknin her yerine yayılmış durumdadır. Aşağıda, önde gelen tur işletmecilerinin programlarına dahil edilebilecek kilit alanlar verilmektedir: n SANA A: KORUMA ALTINDAKI ŞEHIR Yemen Comhuriyeti nin başkenti, Al-surated dağlarına yakın olarak ve Yemen düzlüğünün ortasında, Noqum dağlarının batısında, deniz seviyesinden 2200 m yükseklikte yet alır. Sana a, kendisini dünya çapında ün sahibi kılan eski mimari stilini koruyan canlı bir açıkhava müzesi olarak kabul edilmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi nde yer alan Eski Sana a Şehri Arap dünyasının en eeski şehirlerinden birisidir ve benzersiz eski yapıları ile fark edilmektedir. Çoğunlukla koyu renkli bazaltlardan, briket ve çamurdan yapılmış olan bu yapılar gerçekten de Yemen stilinin benzersiz kombinasyonlarını sunarlar. Pencereler ve dış duvarlar kaymaktaşı camı ile, ince ince işlenmiş frizlerle süslenmiş ve beyaz jipsle kaplanmıştır. En prestijli evler, her birisi farklı bir ev fonksiyonunu yerine getiren beş ya da altı katlı kulelerden oluşur. Şehrin tarihi değeri i aşkın evle kendini gösterir, bunların çoğunun tarihi 1000 CE ye kadar inmektedir ve hepsi büyüleyici bir bölgede yer alır. Sana a nın Nuh un oğlu Shem tarafından, Tufan suları çekildikten sonra kurulduğu söylenir.

4 Bir gezgin, şehir merkezinden başlayarak herhangi bir yönde bir tek modern bina bile görmeden, yarım kilometre boyunca sokak labirentlerini ve zanaatlere göre ayrılmış mahalleleri keşfederek yürüyebilir. Eski şehrin büyük Souk kesiminde güzel mücevherler, parlak elbiseler, güzel kokulu esanslar, çok sayıda baharat çeşitleri ve her Yemenli erkeğin şeref ve erkeklik, mertlik sembolü olan efsanevi Jambiya (Cembiye) de dahil herşey bulunabilir. Sana a şehrinin eski kesimi elliden fazla cami, minare, lüks bahçeler, hamamlar ve benzersiz pazarı ile Yemen in ilk mücevheridir ve bu efsanevi ülkede yapılacak bir yolculuğun başlangıç noktasıdır. n SHIBAM HADHRAMAUT 3. CE Yüzyılda Kraliçe Saba nın tahttan inmesinden beri Hadhramaut bölgesinin başkenti olan Shibam, tüm ziyaretçilerin beklentilerini fazlasıyla karşılayan bir şehirdir. Sıklıkla Çölün Manhattan ı olarak anılan ve 16. Yüzyılda inşa edilen müstahkem duvarlar ile çevrili olan şehir yarım kilometre karelik bir alan içinde, beş ila yedi katlı 500 den fazla evi korumaktadır. 19. Yüzyıl CE de İngilizlerin gelmesinden önce şehrin kontrolü konusunda anlaşmazlık içinde olan Al Qatn ve Sieyun Sultanlıkları arasındaki sınırda yer alır. Shibam daki yapı ustaları, daha sonra ülkenin her tarafında benimsenen kule mimarisinde mükemmelliğe ulaşmıştır. Şehir kapılarında hala kullanılmakta olan, çamurdan yapılma tuğlaların yapıldığı fabrikalar gezilebilir. Bu muhteşem şehirde dolaşan ziyaretçiler dar sokaklardaki harika görünümlü süslemeli kapılara ve şiirsellik ve sükuneti yaşayacakları yakındaki palmiye bahçelerine hayran olmaktan kendilerini alamayacaktır. n ZABID Zabid, Tihama bölgesinde bulunan Hodeidah ın yaklaşık 100 km güneyinde ve Kızıl Deniz eteklerinde yer alır; Yemen in en eski şehirlerinden biridir. Esasen Kültür Şehri olarak bilinen Zabid sayısız kütüphanesi ile önemli bir geçmişe sahiptir. Zabid, 819 CE de Al - Ashair Üniversite sinde İslam bilgini al Jalahdi tarafından kurulan ve modern cebirin temeli olan Al Jabar matematik sisteminin temellerinin atıldığı şehirdir. Artık çoğunun görülmemesine rağmen, şehrin en parlak döneminde şehirde 236 caminin var olduğu bilinmektedir. Zabid deki evlerin iç süslemelerinin zenginliğine rağmen, dış duvarları beklenmeyecek kadar basit görünümlüdür; mimarlar, o tarihlerde ev sahibinin zenginliğini saklamak için garip bir stil geliştirmiştir. İnanılmaz çekiciliğinden dolayı Zabid 1970 li yılların başında ünlü İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini nin yönettiği Binbir Gece nin İtalyan versiyonunun (il fiore delle mille e una notte)lokasyonu olarak seçilmiştir.

5 Zabid de dolaşan bir gezgin, tamamiyle Modern Dünya dan çekilip çıkarılmış bir yerde olduğu hissine kapılmaktan kendini alamaz. n SHIBAM-KAWKABAN Shibam, tarihsel olarak bazı Saba yazıtlarında Shibam Aqyan olarak anılan bir yerdir CE Yüzyıllarda tarihsel olarak Sama l Üçlüsü olarak bilinen önemli bir yerdi. Bu eski kasaba şimidlerde yıkıntı halindedir. Şimdiki köyün tarihi Yafurid Hanedanı na ( CE) kadar inmektedir. 19. Yüzyıl CE de Shibam Yafurid lerin başkenti idi ve bu ad bir Hemryte kralına atfen verilmiştir. Eski yazıtlarda Washibam ya fur olarak geçer. Kasaba deniz seviyesinden 2300 m yukarıda yer alır. Kasabadaki muhtemelen en önemli kent simgeleri Muhammed İbn Yafur tarafından 9. Yüzyıl CE de yaptırılan Büyük Cami, eski Souk ve kasaba giriş kapısıdır. n KAWKABAN Deniz seviyesinden 2800 m yukarıda yer alan eski bir tarihi merkez ve müstahkem kaledir. 15. Yüzyıl CE de Bani Sharaf Al-Deen in başkenti idi. Çok güzel mimari tasarımlarla bezenmiştir. Evlerin çoğu geçmişte harap olmuştur fakat yeniden inşa edilmiştir. Burası bir müzik okulu olma şöhretine sahip olan bir yerdi. Böyle adlandırılmasının nedeninin, kentte kıymetli taşlarla süslenmiş iki sarayın var olmasından kaynaklandığı söylenilir. Bu saraylardan her birine yıldız (asıl itibariyle gezegen) denilirdi, böylece Kawkaban (iki yıldız) adının bu iki saraydan geldiği rivayet edilir. n SHIHARA Yemen deki en ünlü müstahkem kalelerden biridir. Shihara Dağı nın tepesinde, 2600 metre yüksekte kurulu olan bu köy, Osmanlılara gösterilen direnmede önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca Taş Köprüsü ile de ünlüdür. n SA ADA Yemen in en kuzeyde yer alan bölgesidir. Sa ada, en önemli Yemen İslam felsefesi akımı olan Zaydizm in kurulduğu yerdir. n HODEIDAH Kızıl deniz e tepeden bakan modern bir şehirdir. En çekici yanı şehrin güneyinde yer alan, ziyaretçilerin geleneksel Yemen teknelerini izleyebileceği ve balık pazarında balık, köpekbalığı ve tırpana balıklarının zengin çeşitlerini görebilecekleri balıkçılık limanıdır.

6 n MANAKHA Başkentten 90 km uzaklıkta, Haraz dağları üzerinde, 2200 m yüksekte teraslı kırsal kesimde kurulmuş olan Manakha önemli bir kasabadır. Çevredeki dağların çok güzel panoramalarının seyredilebilmesine olanak sağlar. n TAIZ Yemen in en eski başkentlerinden biridir. Taiz, Rasulid zamanından kalma, geleneksel mahalleleri ve camileri ile, bir de canlı bir görünüm sergileyen pazarı ile meşhurdur. n JIBLA İki mevsimsel nehrin birleştiği yerde, vadi tabanında, muhteşem bir konumda kurulmuş eski bir kasabadır. Jibla Kraliçe Arwa Camii ve Kur an okulu ile meşhurdur. n MARIB Sana a nın doğusunda yer alan Marib, eski Saba nın başkentidir. Marib, Kızıl Deniz den geçen ve tüm bölgeye uzanan, esans taşıyan kervanların geçiş yolunda kurulmuştur. Yemen deki en önemli arkeolojik alanlardan biridir. Ay Tanrısı Tapınağı, Bilquis Tahtı ve Saba Krallığının gücünü aldığı söylenen Siklop Barajı gezilmeye değer yerlerdendir. n BAIT AL-FAQIH Zabid den 37 km uzaktadır ve Yemen in en ünlü pazarlarından birine ev sahipliği yapar. 18. Yüzyıl CE de kahve ticareti için merkezi bir nokta olarak kurulmuştur. Ziyaretçilere, seramikten kumaşa, sepetten develere kadar Yemen ürünlerinin yoğun atmosferi içine dalma şansı sağlar. n AL MUKALLA Hint Okyanusu nun dört başı mamur limanlarından biri olan Al-Mukalla önemli bir balıkçılık merkezidir; ayrıca camileri ve ülkenin değişik kesimlerinden çıkarılan arkeolojik bulguların sergilendiği müzesi ile ünlüdür. n ADEN Yemen in en önemli limanı olmakla birlikte, tarihteki en eski limanlardan biri olmakla tanınır. Aden muhtemelen 1. Yüzyıl BCE de Himyaritis tarafından yapılan sarnıçları ile ünlüdür

7 n KIRLENMEMIŞ, TEMIZ KALMIŞ ADA, SOCOTRA Hint Okyanusu nun muhtemelen en sıradışı ve az hasar görmüş adası olan Socotra nın yüzölçümü 3600 km2 dir ve Arap Denizi nde, Yemen sahillerinden 500 km uzakta yer alır. Socotra, yakın geçmişte ziyarete açılan benzersiz bir adadır. Adada çok değişik doğal güzelliklere rastlamak mümkündür: denize yukarıdan bakan dağlar, palmiye ağaçları ile kaplı düzlükler, kamışlıklar, sahiller, kireçtaşı platosu ve derin dağ geçitleri. Adada ziyaretçiler başlangıçtan beri var olan, ilkel görünümlü benzersiz hayvan ve bitki türleri bulacaklardır. Ada üzerinde 800 den fazla birki sınıflaması yapılmıştır. Bunların en ünlü olanı Ejderha Kanı Ağacı dır; bu ad, bu ağaca gövdesindeki kesikten akan kırmızı renkli reçineden dolayı verilmiştir ve eski inanca göre bu bir ejderhanın kanıdır. Adada 140 tan fazla kuş türü belirlenmiştir ve liste her yıl gelişmektedir. Tüm takımada, adayı Korunma Alanı olarak ilan eden Yemen Koruma ve Geliştirme Yönetimi tarafından ve ekoturizmle ilgili kılavuzluk hizmeti sağlayan Yemen Turizmi Geliştirme Kurulu tarafından korunmaktadır. Socotra nın dost canlısı ve misafirperver halkının nüfusu yaklaşık dir ve bu halkın kendi dilleri ve kültürleri vardır. Kıyı alanlarında esas olarak Afrika kökenli balıkçılar yoğundur. Socotra adası denizseverler için bir cennettir. Derin sularda 800 den fazla mercan türünün yanısıra binlerce balık ve kabuklu deniz hayvanı türü saptanmıştır. 3.5 ve 25 m arası derinliklerde inanılmaz renklerde mercanlar bulunmaktadır. Ayrıca berrak sığ sularda izlenebilen çok sayıda balık ve mercanlar dikkate alındığında, bu suların şnorkelle dalış için de çok uygun olduğu söylenebilir. n KIZIL DENIZ DE MUHTEŞEM DALIŞ VE YEMEN DAĞLARINDA TREKKING Kızıl Deniz ve Arap Denizi çoğu kimse tarafından dalış için dünyanın en iyi yerleri olarak kabul edilmektedir. En güzel renkli mercan resifleri Kızıl Deniz in güneyinde, tam olarak Yemen in önünde yer almaktadır. Yemen sahillerinde yer alan çok sayıdaki ada, yeryüzündeki denizel dünyanın muhteşem çeşitliliklerinin bazılarını gözler önüne sermektedir. Kızıl Deniz de ve Arap Denizi nde, Yemen çevresinde deniz seferlerine katılmak, ziyaretçilere sıcak suların keyfini çıkarma ve lezzetli deniz yiyeceklerini tatma imkanı sağlar. 20 den fazla dalış alanı, meraklılarına kendilerini bu sulara atma ve tırpana, müren, ahtapot, dev mürekkep balıkları, ıstakoz, köpek balığı, yunus gibi çok değişik balık türlerini görme imkanı vermektedir. Yemen, özellikle Haraz ve al Al-Mawit Dağları, misafirperver fakat az ziyaret edilmiş dağ köyleri, eski şarkılar ve efsaneleriyle ayrıca trekking için de muhteşem bir yerdir. SEYAHAT BILGILERI n PASAPORT VE VİZE Yemen e gelen tüm ziyaretçilerden vize istenir; vize her hangi bir Yemen giriş kapısından (hava, deniz ya da kara) alınabilir. Avrupa Birliği, Norveç, ABD, Japonya, Kanada, Rusya Federasyonu, Yeni Zelanda ve Avustralya vatandaşları herhangi bir Yemen Büyükelçiliğinden, ülkeye gelmeden önce de vize alabilir

8 n ZAMAN DİLİMİ GMT + 3 n ELEKTRİK VOLTAJI 110/220 volt tur. Amerikan modeli adaptör getirilmesi tavsiye edilir. n DÖVİZ KURU ABD Doları (USD) ve Avro (EUR) her yerde değiştirilebilir; İngiliz Pound u (GBP) da geniş oranda kabul görmektedir. Çok az sayıda ATM makinası vardır fakat çoğu otelde ve sayıları artmakta olan dükkan ve restoranlarda kredi kartı kullanılabilmektedir. Yerel para birimi Yemen Riyali dir (YER). USD 1 = YER 202* EUR 1 = YER 259* GBP 1 = YER 291* (İskoç ve Kuzey İrlanda banknotları kabul edilmez) [* 23 Şubat 2009 itibarıyla] n MEVSİMLER VE İKLİMLER Yemen de yaz musonlarından marjinal olarak etkilenen subtropikal iklim hakimdir. Kuzey platoda sıcaklık yaz mevsiminde bile mülayimdir: sıcaklık aralığı yüksektir ve Haziran Eylül ayları arasında öğleden sonra yağmurları sıklıkla görülür. Güneyde yaz mevsiminde sıcaklık yüksektir. Bu zondaki iklim aşırı derecede kurudur; bununla beraber kıyıda nem oranı yüksektir. Yemeni ziyaret için ideal mevsim Ekim ile Nisan arasıdır. n DİL Ülkenin resmi dili Arapça dır. İkinci dil olarak yaygın bir şekilde İngilizce konuşulur. n GİYİM Hafif kıyafetler, akşam için süveter. Geziler için rahat ayakkabılar. n HAVAYOLLARI Yemen in ulusal havayolları olan Yemenia Yemen Havayolları Londra dan ve bir kaç diğer Avrupa merkezinden haftada iki kere doğrudan uçuş yapmaktadır. Yemenia nın uçuş programı ve hizmetleri konularında daha fazla bilgi için lütfen web sayfasın başvurunuz. Felix havayolları Orta Doğu nun en genç filosu olarak yaygın dahili uçuş hizmeti sağlamaktadır. Daha fazla bilgi adresinden elde edilebilir. n TURLAR Operatörler dört çekerli araçlarla geniş yayılımlı turlar sağlamaktadır. Yine geniş yayılımlı, lüksten temel ihtiyaçları sağlama aralığına yayılan güvenilir ve iyi oteller mevcuttur. Çoğu tur operatörü değişik programlı bir haftalıktan (ülkenin kuzeyi) ve iki haftalığa (Ülkenin kuzeyi, güneyi ve doğusu) kadar turlar önermektedir. Tipik gecelik programlar Sana a da bir kaç gün, bir haftalık ülke turu ve Socotra ya seçmeli bir haftalık uzatmalı turdan oluşur. n HABERLEŞME Tüm Yemen ülkesi, tüm dünyaya doğrudan bağlantı sağlayan, modern telefon, faks ve internet haberleşme ağı ile kaplanmıştır. n TAŞINABİLİR / CEP TELEFONLARI İki tür hizmet sağlanmıştır: GSM & CDMA. Eğer telefonunuz bu iki sistemden biri ile çalışıyorsa, onu çoğu Yemen şehrinde kullanabilirsiniz. GSM / CDMA ağı halihazırda ülkenin yarısından çoğunu kapsamaktadır. Yerel SIM kartları ve yaygın ve ucuz olarak elde edilebilir

9 Republic of Yemen - Ministry of Tourism - Yemen Tourism Promotion Board Tel /5/6/7 Fax P.0.BOX

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı

Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Pocket Book 2014 Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Hazırlayan Dr. Dursun AYDIN www.visitturkeyforhealthcare.org www.ipsa.org.tr 2014 Pocket Book Türkiye Sağlık Turizmi Cep Kitabı Yayın Sahibi: Visitturkeyforhealthcare

Detaylı

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM - KÜLTÜR BÖLGELERİNİN OLUŞUMU VE TÜRK KÜLTÜRÜ A. Dünya Kültüründe Türk İzleri B. Türk Kültürü C. Türk Kültürünün Genel Özellikleri - KÜRESEL TİCARETİN ÜÇ ELEMANI: HAM MADDE, ÜRETİM,

Detaylı

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi. Sonsuz

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi. Sonsuz Japonya Sonsuz Rehberi Japonya Ulusal Turizm Ofisi JAPONYA YA 2 10 10 12 14 16 17 18 19 20 22 23 24 28 34 36 38 40 41 42 45 1 Japon kültürünün özü 2 3 4 5 Tokyo Ulusal Müzesi: 6 Tokaido Hiroshige Sanat

Detaylı

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor

İzmir. guide. Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İzmir guide Kültürel miras ve do al güzellikleriyle İzmir sizi çağırıyor İçindekiler İzmir 4-29 İzmir Sizi Cağrıyor 4 Coğrafi Konumu ve Nüfus Bilgileri 6 Ulaşım 8 İzmir in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Detaylı

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO

Japonya. Rehberi. Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO Japonya Rehberi Japonya Ulusal Turizm Ofisi JNTO JAPONYA ya Hoşgeld Elinize bir dünya haritası alın ve muazzam büyüklükteki Asya-Pasifik bölgesine bir göz atın. Bölgenin tam ortasında, Asya kıtasının doğu

Detaylı

100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ

100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ 100 SORUDA KÜBA CARMEN R. ALFONSO HERNÁNDEZ 100 SORUDA KÜBA Carmen R. Alfonso Hernández José Marti Küba Dostluk Derneği nin süresiz/ücretsiz yayındır. Çeviri: Ezgi Göksu Kök Redaksiyon: Murat Akad Kapak

Detaylı

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası...

GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ. YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 2012 GİRESUN İLİ TURİZM REHBERİ YAYLALAR, OTELLER, PLAJLAR, RESTORANLAR KAFELER, TARİHİ YAPILAR, CAMİİLER, TÜRBELER YÖRESEL TATLAR VE ÇOK daha fazlası... 1 Tarih, Doğa, Lezzet ve Eğlenceyi Buluşturan Merkez

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

ALTSO ALANYA EKONOMİK RAPOR 2012

ALTSO ALANYA EKONOMİK RAPOR 2012 2012 ALANYA EKONOMİK RAPOR ALTSO ALANYA EKONOMİK RAPOR 2012 Atatürk Caddesi No:19 ALANYA Tel : 0242 512 16 97 Fax : 0242 513 66 07 altso@altso.org.tr www.altso.org.tr 2013 ALTSO ALANYA EKONOMİK RAPOR 2012

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2.

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ 3 ANTALYA HAKKINDA 5 I. GİRİŞ 15 II. STRATEJİK PLANLAMADA UYGULANAN YÖNTEM 19 II.1. Stratejik Plan Modeli 19 II.2. Stratejik Plan Modelinin Uygulaması 2 II.3. Antalya İl Özel İdaresi

Detaylı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı

İzmİr. Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı İzmİr Ege nin incisi, Akdeniz in yıldızı, Homeros un yurdu, Türkiye nin batıya açılan kapısı Tarihçe ÖZEL DOSYA Günümüzde İzmir olarak kullandığımız isim, Smyrna kelimesinin dönüşmüş biçimidir. Sözcük

Detaylı

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent...

İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Artemis Heykeli - Selçuk Müzesi İzmir, Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı na ev sahipliği yapan kent... Benim yaşım 8.500... der Ozan Homeros un kenti... İzmir, Antik Dönem deki

Detaylı

A.ERDAL SARGUTAN SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN

A.ERDAL SARGUTAN SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ. ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN Suudi Arabistan Sağlık Sistemi 2545 SUUDİ ARABİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ - EDİTÖR Doç. Dr. A. Erdal SARGUTAN ARAŞTIRMA GRUBU İbrahim KEKLİCEK Erkan BEKDEMİR Lütfü DOĞANCIK Tayyar KURT Öner

Detaylı

2.ÜNĠTE: YERYÜZÜNDE YAġAM

2.ÜNĠTE: YERYÜZÜNDE YAġAM 2.ÜNĠTE: YERYÜZÜNDE YAġAM KAZANIMLAR 1. Farklı ölçeklerde çizilmiş haritalardan yararlanarak ölçek değiştiğinde haritanın değişen özellikleri hakkında çıkarımlarda bulunur. 2. Konum ile ilgili kavramları

Detaylı

GÜNEŞ BATARKEN UYANAN KRALLIK

GÜNEŞ BATARKEN UYANAN KRALLIK SAYFA 01 STAR IN ÜCRETSİZ EKİDİR 29 KASIM 2013 CUMA GÜNEŞ BATARKEN UYANAN KRALLIK Nemrut Dağı nın tepesinde, kırma taşlardan yapılan tümülüsün yamaçlarında 3 hektarlık bir alandaki 3 teras, Apollo, Zeus,

Detaylı

Kentlerin Yeni Buluşma Noktası

Kentlerin Yeni Buluşma Noktası Kentlerin Yeni Buluşma Noktası Türkiye yi Ayağınıza Getiriyoruz Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve bünyesinde çeşitli kültürleri barındıran ülkemizin, günümüzde de tarihi dokularını

Detaylı

Ko Samui Surat Thani Chumphon Ranong

Ko Samui Surat Thani Chumphon Ranong Ko Samui Surat Thani Chumphon Ranong Ko Samui CONTENTS KO SAMUI 12 Plajlar 14 Diğer Etkinlikler 16 Alışveriş 19 Ulaşım 23 Konaklama 25 SURAT THANI 26 Gezilecek Yerler 27 Geleneksel Etkinlik 31 Ulaşım 32

Detaylı

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Ankara 2013 ANKARA KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜ İmtiyaz Sahibi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Editör Doğan ACAR Fotoğraflar Kültür ve Turizm

Detaylı

Turkish. Avustralya da Hayat

Turkish. Avustralya da Hayat Turkish Avustralya da Hayat Federal Avustralya 2007 Bu çalışmanın telif hakları vardır. 1968 tarihli Telif Hakları Yasası (Copyright Act 1968) kapsamında izin verilen kullanımlar dışında bu çalışma kısmen

Detaylı

Eğirdir Gezi Rehberi

Eğirdir Gezi Rehberi Eğirdir Gezi Rehberi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü : Kepeci Mah. 106 Cad. 1217 Sok. No:31 / ISPARTA Telefon : 0.246.232 57 71 223 27 98 Faks : 0.246.232 61 42 e-posta : kulturturizm@isparta.gov.tr Elektronik

Detaylı

BİZİM İŞİMİZ! YABANCI DİL ÖĞRETMEK 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA İNGİLİZCE İSPANYOLCA

BİZİM İŞİMİZ! YABANCI DİL ÖĞRETMEK 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA İNGİLİZCE İSPANYOLCA İNGİLİZCE İSPANYOLCA FRANSIZCA YABANCI DİL ÖĞRETMEK BİZİM İŞİMİZ! 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA İTALYANCA ÇİNCE ALMANCA ARAPÇA TM 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE BİR

Detaylı

CHAMBER of ANTALYA TOURIST GUIDES MAGAZINE. 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 07 OCAK / MART 2012

CHAMBER of ANTALYA TOURIST GUIDES MAGAZINE. 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 07 OCAK / MART 2012 PUBLISHED IN EVERY 3 MONTHS, 7 th ISSUE, JANUARY - MARCH 2012 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 07 OCAK / MART 2012 CHAMBER of ANTALYA TOURIST GUIDES MAGAZINE ANTALYA nın TURİZM TARİHİ VII. Bölüm GÜL ve HALI

Detaylı

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015-2019 STRATEJİK PLANI 3.9.9. Kuş Gözetleme...49 3.9.10. Bitki İnceleme...50 3.9.11. Yaban Hayatı (Av Turizmi)...50 içindekiler 3.9.12. Sağlık Turizmi (Alternatif Tıp)...51

Detaylı

Bir Masal Kenti. Bursa

Bir Masal Kenti. Bursa 1 2 Bir Masal Kenti Bursa 3 4 5 6 Ben bir çınar ağacıyım... Ben bir çınar ağacıyım, 600 yıldır medeniyetleri seyreden, rüzgarıyla Mudanya yı, gölgesiyle Uludağ ı serinleten. Yeşilin göbeğinde Yeşil Cami

Detaylı

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI 1 MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2015-2019 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI Ben askeri deha filan bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu

Detaylı

Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu

Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu Körfez Ticaret Odası korfezto.org.tr Körfez Ticaret Odası Ekonomik Veriler Durum Raporu 2 Körfez Ticaret Odası Körfez Ekonomik Veriler Durum Raporu 3

Detaylı

İRAN. Coğrafi Özellikleri

İRAN. Coğrafi Özellikleri İRAN Coğrafi Özellikleri İran Ortadoğu nun merkezinde yer almakta ve bir köprü gibi Hazar denizini Fars körfezine bağlamaktadır. Bu ülke dünyanın kurak iklim kuşağında yer almasına karşılık farklı bir

Detaylı

Sürdürülebilir Kalkınma Eĝitimi için. Biyosfer Rezervleri: Camili de Yaşam. Mısır Ekmeĝi, Yoĝurt ve Bal

Sürdürülebilir Kalkınma Eĝitimi için. Biyosfer Rezervleri: Camili de Yaşam. Mısır Ekmeĝi, Yoĝurt ve Bal Sürdürülebilir Kalkınma Eĝitimi için Biyosfer Rezervleri: Camili de Yaşam Mısır Ekmeĝi, Yoĝurt ve Bal Sürdürülebilir Kalkınma Eĝitimi için Biyosfer Rezervleri: Camili de Yaşam Mısır Ekmeĝi, Yoĝurt ve Bal

Detaylı

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU

BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU BATI ANTALYA (KUMLUCA-FİNİKE-DEMRE-KAŞ) ALTERNATİF TURİZM KONULU SWOT ANALİZİ RAPORU 04.03.2014 İÇİNDEKİLER 1. KUMLUCA DA COĞRAFİ KONUM, DOĞAL YAPI, İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ 5 1.1. DAĞLAR 6 1.1.2 TAHTALIDAĞ

Detaylı