BİLGİSAYAR DERS NOTLARI( MUHASEBE 1 İÖ+İŞLETME 1 İÖ+HARİTA 1+İNŞAAT

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYAR DERS NOTLARI( MUHASEBE 1 İÖ+İŞLETME 1 İÖ+HARİTA 1+İNŞAAT"

Transkript

1 1 BİLGİSAYAR DERS NOTLARI( MUHASEBE 1 İÖ+İŞLETME 1 İÖ+HARİTA 1+İNŞAAT 1) (Öğr.Gör. BÜLENT BOSTANCI) Bilgisayar Nedir? Bilgileri iletmek için kullandığımız ara birimler, bu bilgileri anlamlı bilgilere dönüştüren mekanizmalar ve sonuçları kullanıcıya gösteren ara birimlerden oluşan elektronik bir makinedir. Bilgisayar Çeşitleri:(Görünüşlerine Göre) 1. Masaüstü Bilgisayarlar 2. Dizüstü Bilgisayarlar 3. El Bilgisayarları Bilgisayar Çeşitleri:(Ağ Bağlantısına Göre) 1. Main-frame bilgisayarlar : 250 den fazla kişinin aynı anda terminaller aracılığıyla kullanabildiği çok kullanıcılı büyük bilgisayar sistemleridir. 2. Midi (orta) bilgisayarlar : Main-frame bilgisayarlarla aynı işlevi gören daha küçük bilgisayar sistemleridir. Kullanıcı sayısı 250 ye kadar çıkabilmektedir. 3. PC (Personal Computer) : Kişisel bilgisayarlar. Masa üzerine sığabilen tek kullanıcılı kişisel bilgisayarlardır. Fakat günümüzde pc'ler network adı verilen birleşik çalışma sistemiyle birbirlerine bağlanarak client (müşteri) ve server (servis sağlayıcı) olarak kullanılabilmektedir. Bilgisayarların Fonksiyonları ve Yetenekleri: 1.Aritmetik hesaplamaları gerçekleştirebilir. 2. Verileri karşılaştırır. 3. Verileri muhafaza eder. 4. Verileri çok kısa zamanda arayıp bulur. 5. Verileri yazılan program doğrultusunda işler. 6. Büyük boyutlu problemleri kısa zamanda çözer. 7. Eğitimde yardımcı olarak kullanılır. 8. Bilimsel araştırmalarda kullanılır. 9. Endüstrilerde üretim ve kontrol süreçleri için kullanılır. 10. Oyun ve eğlence amaçlı kullanılır. 11. Basın ve yayın işlemleri için kullanılır. 12. Yazılı sesli ve görüntülü telekomünikasyon için kullanılır. Bilgisayarlar İki Ana Unsurdan Oluşurlar: A-Bilgisayar donanımı (hardware) Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı, B-Bilgisayar yazılımı (Software): Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. İşletim sistemleri ve altında çalışan bütün programlar. Bilgisayar Kasası Bilgisayarı oluşturan kartları, işlemci, ram'ler ve diğer genişletme kartlarını içinde barındıran ve fiziksel zararlara karşı koruyan metal ya da plastik kutudur. Kasanın içinde çeşitli donanım bileşenlerine elektrik veren güç kaynağı(power supply), kablolar, anakart montaj pimleri ve plastik ayaklar bulunur. Bilgisayarı açıp kapatmaya yarayan POWER düğmesi de kasa üzerinde bulunur. Kasalar tiplerine göre tower veya slim (yatay)dır.

2 2 Anakartlar: Bilgisayarın elektronik parçalarının tümünün takıldığı, bağlandığı elektronik devredir. Başka bir ifadeyle devre elemanlarını üzerinde bulunduran (slot, soket, entegre, chip,genişleme yuvaları vs.) elektronik plakettir. Yonga Seti(Chipset): Tüm emir ve veri transferleri bütününün oluşturduğu trafiği denetleyen çiplerdir. BIOS: Bilgisayarın içindeki tüm veri akışını düzenleyen, ve bileşenler arasındaki koordinasyonu sağlayan anakartların en önemli temel parçalarından birisi BIOS'tur. ( BASIC INPUT OUTPUT SYSTEM - TEMEL GİRİŞ ÇIKIŞ SİSTEMİ). BIOS, genel olarak bilgisayarın açılabilmesi için gerekli küçük bir yazılımdır. Bu yazılım BIOS Chipi içinde tutulur. Sonuçta bir yazılım olduğu için istenirse silinebilir ve tekrar yüklenebilir. İŞLEMCİLER (CPU/MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ): Bir bilgisayarın beynidir.merkezi işlemci birimidir. Aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin hepsi burada gerçekleşir. Bütün birimler buradan yönetilir. Bütün üniteler bu birimden çıkacak sonuca göre hareket ederler. Günümüz işlemcilerinde saniyenin 1/1000(nanosaniye) süresinde milyarlarca işlem yapılmaktadır. Modelleri: 8086, 8088, 80286,80386 sx, 80486(sx-33, dx-33, dx2-66, dx4-100) pentium(75,100,120,133,150,166,200) pentium MMx(166,200,233) pentium II celeron (266, 300, 333, 366, 400) pentium II-III-IV(300, 333, 350, 400, 450, 500, 550, 600,1600,2400) Şu anda Pentium 4 işlemciler yaygındır.işlemciler de en büyük sorun ısınma sorunudur. Bunun için üstlerine fan ve soğutucu takılıdır. Eğer fan görevini iyi yerine getiremezse işlemci yanabilir. BELLEKLER Ana Bellek (RAM =Random Access Memory-Rastgele Erişimli Bellek ): Verilerin işlendiği ve geçici olarak saklandığı yer. Bilgisayarın kısa süreli belleğidir. İşlemci Ram belleğin üzerinde bulunan bilgilere çok daha hızlı erişir. Bilgisayarı kapattığınız anda içindeki bilgiler silinir. Bir bilgisayarın ne kadar RAM a sahip olması gerektiği, kullandığı işletim sistemi ve çalıştıracağı programların ihtiyaçlarına bağlıdır.

3 3 ROM(BİOS): Read Only Memory. Salt Okunur Bellek İçerdiği verilerin üzerine sadece bir kere yazıldığı ve bir daha değiştirilemediği bellek tipi. ROM lar bilgisayarlarda hiç değişmeyecek ancak sürekli kullanılan bazı programları saklamak için kullanılır. Bilgisayarın yüklenmesini sağlayan ana program gibi... CACHE : Tampon bellek anlamındadır. RAM belleğe destek amacı ile üretilmiş bir bellek birimidir. Bilgisayarda Bellek Birimleri: İkili sistemde her bir basamağa bir binary digit veya bu kelimeden kısaltılarak alınan harflerle kısaca BIT (BInary digit) denir. Her bit elektriksel bir sinyaldir. İkili sistemdeki her 0 ve 1 rakamı "bit" olarak ifade edilir. Bilgisayarda en küçük birim BIT tir. 1 BYTE = 8 Bit 1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. 1 BYTE 1 karakterdir BYTE = 1 KiloByte'dır. (KiloByte = KB) 1024 KB = 1 MegaByte'dır. (MegaByte = MB) 1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB) 1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB) Hard Disk (Sabit Disk): Bir sabit diskin temel görevi veri saklamaktır. Bilgisayarımızda, programların ve dosyaların yüklendiği ve kaldırıldığı kalıcı bellektir. Güç Kaynağı (Power Supply) : Güç kaynağının görevi, elektiriği doğru akıma çevirerek, bilgisayar sisteminin çalışması için gerekli elektirik enerjisini sağlamaktır. Elektrik voltajındaki muhtemel azalma ve artışlara karşı sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak şekilde voltajı dengeleme görevini de üstlenirler. AT Tipi Güç Kaynağı: Sistem enerjisinin kesilmesi kasa paneline bağlı power düğmesi ile sağlanan güç kaynaklarıdır. Enerjinin verilmesi veya kesilmesi bu düğmeyle kontrol edilir. Genellikle Pentium II öncesi AT kasa ve anakartlar için kullanılmaktadır. ATX Tipi Güç Kaynağı: Sistem enerjisi BIOS tarafından kapatılır veya açılır. Kasa üzerindeki Power düğmesi anakart üzerindeki powerswitsh konnektörüne bağlıdır. düğmeden gelen sinyal ile sistem enerjiyi keser veya uyku moduna geçirir. İşletim sisteminden verilen komutlada aynı işlem gerçekleştirilebilir.(windows ta "bilgisayarı kapat" komutu) Ekran Kartı : VGA (Video Graphics Adapture) video görüntü Bağdaştırıcı olarak adlandırılan bu kartların görevi CPU dan aldığı bilgiyi ekranda göstermektir. Ses Kartı : Bir ses kartının yaptığı iş ses sinyallerini dijital sinyallere dönüştürerek bilgisayar tarafından kullanılabilir hale getirmek ve daha sonra da dijital veri olarak saklanan bu ses kaydını yeniden ses sinyallerine dönüştürüp, kendine bağlanan bir dış hoparlöre vermektir. Modem: Modemler, standart telefon hatlarını kullanarak, farklı yerlerdeki bilgisayarlar arasında bağlantı yapılmasını sağlayan aygıtlardır. Monitörler: Monitörler, temel işlevi olarak ekran kartından gelen görüntü bilgisini ekrandan yansıtmakla görevlidir. Sadece ekran kartının emirleri doğrultusunda görüntüyü oluşturmaktadır. Bilgisayarın işlemcisinden tamamen bağımsızdır. Günümüzde en yaygın kullanılan monitörler VGA monitörlerdir. Çözünürlük oranı nekadar artarsa monitordeki görüntü kalitesi o kadar artacaktır.

4 4 Klavye (Keyboard): Klavye, bilgi girişi yapılan en yaygın girdi aygıtıdır. Başka bir ifadeyle bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan önemli bir aygıttır. Klavyeler genellikle bir daktiloya benzetilmektedir. Klavye, üzerindeki tuşlar vasıtasıyla kullanıcının bilgisayara sinyaller göndermesini sağlar. Klavyeleri düğmelerinin sıralanışına göre 2'ye ayırabiliriz: a-) F Klavye:Bilgisayarda F klavye kullanımı Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur. Çünkü F klavyede harfler Türkçe yazım diline uygun olarak sıralandırılmıştır. b-) Q Klavye:En çok kullanılan klavye modeli Q klavyedir. İngiliz diline göre dizayn edilmiştir. Q klavye de kendi içerisinde İngilizce ve Türkçe olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde kablosuz klavyelerde üretilmiştir. Mouse : Fare, klavyeden sonra bilgisayarda kullanılan en yaygın girdi aygıtıdır ve klavyeye nazaran daha basittir. Bilgisayar programlarının çoğu, özellikle Windows altında çalışan programlar fareye gereksinim duymaktadırlar ve farelerin yaygınlaşması da Windows 95 İşletim Sistemi ile birlikte başlamıştır. Üzerinde genel olarak kabul ve iptal tuşları ile kaydırma düğmesi yer alır. Yazıcılar: Bilgisayardaki bilgilerin basılı bir kopyasını almamızı sağlar. Başka bir ifadeyle bilgisayardan elde edilen çıktıları kağıt üzerine yazan elektronik baskı birimidir. Üç çeşit yazıcı vardır: Nokta vuruşlu yazıcılar Mürekkep püskürtmeli yazıcılar Laser yazıcılar Plotter (Çizici),Tarayıcı (Scanner) : Plotter,ekranda olan çizim ve grafikleri basmada kullanılan çıktı aygıtıdır. Bilgisayar Destekli Tasarım programlarıyla genellikle mühendis ve mimarların çizim ve tasarımlarında kullanılırlar. Tarayıcı, yazıcının tam tersi bir işlem yapar. Yazıcı bilgisayardan kağıda çıktı üretir. Tarayıcı ise kağıt üzerinde bulunan resimleri, fotoğrafları, yazıları bilgisayarın belleğine gönderir. Ağ Elemanları : Bilgisayarlarınızı ortak bir haberleşme ağında buluşturmak için, hub, switch,router veya bridge diye adlandırılan donanımlara ve ethernet kartına ve kablolarına gereksinim duyacaksınız. Ethernet Kartı : Ağ ortamının vazgeçilmez elamanları ethernet kartları ve kablolardır. Ethernet kartı diğer bilgisayarlarla iletişiminizi sağlar. Tabi internet e girmek içinde kullanılırlar.

5 5 WINDOWS PENCERESİ Masaüstü Masaüstü : Bilgisayarı ilk açtığımızda karşımıza gelen ekrandır. Bizim çalışma masamıza benzer.istediğimiz tüm dokümanlara masaüstünden ulaşabilir, bilgisayarı yönetebiliriz. Masaüstündeki simgeler ve işlevleri: Bilgisayarım: Bilgisayarda kaydedilmiş olan tüm verileri, program, dosya ve klasörleri depolar.bilgisayarda kaydedilmiş olan tüm verilere Bilgisayarım'ı kullanarak ulaşabiliriz. Belgelerim: Üzerinde çalıştığımız dosyaları depolar ve onlara daha çabuk ulaşmamızı sağlar. Ağ Komşuları: Bilgisayarımız bir ağ bağlantısına sahipse Ağ Komşuları'nı kullanarak, ağa bağlı diğer bilgisayarlara gözatabilir ve dosya transferinde bulunabiliriz. Geri dönüşüm kutusu: Sildiğimiz dosya ve klasörleri depolar. Ancak silinen dosyalar tamamen yok olmazlar.bunun için "Geri dönüşüm kutusunu boşalt" komutu işletilmelidir. Başlat düğmesi: Programları başlatmaya yarar. Hızlı başlatma araç çubuğu: Programları daha kolay ve hızlı başlatır. Sistem Tepsisi: Çalışan bazı programları görmeye, Klavye vb. aygıtların ayarlarına ulaşmaya ve tarihi göstermeye yarar. Görev çubuğu: Başlat düğmesi, Hızlı Başlatma Araç Çubuğu, Sistem Tepsisi vb. araç çubuklarını içerir. Görev Çubuğu çalışan programları, açık pencereleri gösterir ve bunlar arasında geçiş yapmaya yarar.( Görev Çubuğunda simge durumuna getirilen programlardan istediğimize tıklayarak programlar arasında geçiş yapabiliriz.) Bir pencerenin simgesinin içe göçük olması onun şu anda etkin olduğunu gösterir.

6 6 1-Başlık Çubuğu: Açılan program, belge veya pencerenin adını gösterir. Başlık Çubuğu üzerinde şu butonlar bulunur: Pencereyi Görev Çubuğunda bir simge durumuna getirir. Pencerenin tüm ekranı kaplamasını sağlar. Pencere boyutunun Ekranı Kaplama durumundan önceki boyutuna dönmesini sağlar. Pencereyi kapatır. 2-Menü Çubuğu: Bulunduğumuz klasörde yapılabilecek tüm işlemlere ulaşmamızı sağlar.örneğin 'Dosya' mönüsünden Kaydet, Kapat; 'Düzen' mönüsünden Kopyala, Yapıştır komutlarına ulaşabilir, 'Görünüm' mönüsünden de pencerede istediğiz araç çubuklarını ekleyebilir veya çıkartabiliriz. 3- Araç Çubuğu: Üzerinde en çok kullanılan komutları içerir.

7 7 4-Adres Çubuğu: Bulunduğumuz klasörü ve dizin içindeki yolunu gösterir.ayrıca istediğimiz klasöre daha kolay ulaşmamızı sağlar. butonuna tıkladığımızda çıkan listeden istediğimize sol tıklayarak o klasöre kolayca gidebiliriz. 5-Önizleme: Seçili resim dosyalarının içeriğini, dosyayı açmadan görmemizi sağlar. 6-Kaydırma çubuğu: Bulunduğumuz klasördeki dosya ve klasörler, pencereye sığmadığında pencere dışında kalanları görmemizi sağlar.bunu yapmak için ve butonlarına tıklarız.(not:bu iş için farenin orta tuşunu da kullanabiliriz.) 7-Durum Çubuğu: Bulunduğumuz bölgeyi (Bilgisayarım, İnternet, Yerel İntranet), seçili dosyanın bilgisayarda kapladığı alanı (Boyutunu) ve seçili dosya veya klasör sayısını belirtir. Klasörler dosyaları kategorilere ayırıp düzenlemekte kullanılır.böylece istediğimiz bir dosyaya kolayca ulaşabiliriz. Klasör oluşturmayı iki şekilde yapabiliriz: 1.Metod: a-dosya mönüsüne tıklarız. b-'yeni' nin üzerine geliriz. c-çıkan mönüden 'Klasör'e sol fare tuşuyla tek tıklarız.

8 8 Böylece 'Yeni Klasör' adında bir klasör oluşturmuş oluruz. (Daha sonra bu klasörün adını da değiştirebiliriz.) 2.Metod: a-klasör oluşturmak istediğimiz yerde boş bir alana sağ tıklarız. b-'yeni' nin üzerine geliriz. c-çıkan mönüden 'Klasör'e sol fare tuşuyla tek tıklarız. ARAMA İŞLEMLERİ Başlat/ara bölümünden ulaşılır. Joker karakterleri kullanma Bir joker karakter, örneğin yıldız işareti (*) veya soru işareti (?), dosya, klasör, yazıcı, bilgisayar veya kişi ararken bir veya daha çok karakteri temsil etmekte kullanılan klavye karakterleridir. Joker karakterler, genellikle asıl karakteri bilmediğinizde veya tüm adı yazmak istemediğinizde birden çok karakterin yerine kullanılır. Joker karakter Yıldız işareti (*) Kullanımlar Yıldız işaretini, birden çok karakter yerine kullanın. Dön ile başladığını bildiğiniz ancak gerisini hatırlayamadığınız bir dosyayı arıyorsanız şunu yazın: dön* Bunun sonucunda, Dönüşüm.txt, Dönüşüm.doc ve Döngü.xls gibi, "dön" ile başlayan her türden dosyaların tümü bulunur. Aramayı belirli bir türle sınırlamak istiyorsanız,

9 9 Soru işareti (?) aşağıdakini yazın: dön*.doc Böylece, Dönüşüm.doc ve Döngü.doc gibi, "dön" ile başlayan ama uzantısı.doc olan tüm dosyalar bulunur. Addaki tek bir karakter yerine soru işaretini kullanın. Örneğin, dön?.doc yazarsanız, arama sonucunda Döne.doc ya da Dön1.doc dosyasını bulur, Dönüşüm.doc dosyasını bulamazsınız. KOPYALAMA METODLARI Kopyalamanın amacı aynı dosyadan birden fazla oluşturmaktır.kopyalama farklı metodlarla yapılabilir: Sağ tuş mönüsü ile kopyalama: 1. Kopyalanacak dosyaya sağ tıklanır. 2. Çıkan menüden Kopyala'ya basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4. Boş bir alana sağ tıklanır ve çıkan menüden Yapıştır'a Düzen mönüsü ile kopyalama: 1. Kopyalanacak dosya sol tıklanarak seçilir.(seçilince rengi değişir.) 2. Düzen menüsünden Kopyala'ya basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4-Düzen menüsünden Yapıştır'a basılır.. Not : Bu işlemde kopyalama işi Düzen Mönüsü yerine Araç Çubuğundaki tıklanarak, yapıştırma işi de simgesine tıklanarak yapılabilir. simgesine Klavye ile kopyalama:

10 10 1.Kopyalanacak dosya sol tıklanarak seçilir. 2. Klavyeden Ctrl ve C tuşlarına aynı anda basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4-Boş bir alana sol tıklanır ve klavyeden Ctrl ve V tuşlarına aynı anda basılır. Sürükle-bırak yöntemi ile kopyalama: 1. Kopyalanacak dosyaya sol tıklanır ve basılı tutulur. 2. Ctrl tuşuna basılı tutularak hedef klasöre bırakılır. TAŞIMA METODLARI Dosya ve klasörleri bir klasörden başka bir klasöre taşıyabiliriz.taşımanın kopyalamadan farkı kopyaladığımızda aynı dosyadan iki adet oluşur.taşıdığımızda ise dosya önceki yerinden silinir ve yeni klasörüne taşınır. Sağ tuş mönüsü ile taşıma: 1. Taşınacak dosyaya sağ tıklanır. 2. Çıkan menüden Kes'e basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4. Boş bir alana sağ tıklanır. 5. Çıkan menüden Yapıştır'a basılır. Düzen mönüsü ile taşıma: 1. Taşınacak dosya sol tıklanarak seçilir.(seçilince rengi değişir.) 2. Düzen menüsünden Kes'e basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4. Düzen menüsünden Yapıştır'a basılır. Not: Aynı işlemde kesme işi düzen mönüsü yerine araç çubuğundaki tıklanarak, yapıştırma işi de simgesine tıklanarak da yapılabilir.) simgesine Klavye ile taşıma: 1. Taşınacak dosya sol tıklanarak seçilir. 2. Klavyeden Ctrl ve X tuşlarına aynı anda basılır. 3. Hedef klasöre gidilir. 4. Boş bir alana sol tıklanır. 5. Klavyeden Ctrl ve V tuşlarına aynı anda basılır. Sürükle-bırak yöntemi ile taşıma: 1. Taşınacak dosyaya sol tıklanır ve basılı tutulur. 2. Sürüklenerek hedef klasöre bırakılır.

11 11 (Bunun uygulanabilmesi için her iki pencerenin de görülebilir olması gerekir.) Gönder mönüsü ile taşıma: Göndereceğimiz yer Belgelerim ise: 1. Taşınacak dosyaya sağ tıklanır. 2. Gönder'in üzerine gelinir. 3. Çıkan menüden Belgelerim'e tıklanır. (Gönder seçenekleri özelleştirilebilir.) KLAVYE TUŞLARININ GÖREVLERİ KLAVYE : Bilgisayara veri girmekte ve komut vermekte kullanılır.klavye üzerinde Harf Tuşları, Sayı Tuşları, Fonksiyon Tuşları (F1- F12), Yön Tuşları ve özel tuşlar bulunur. İki çeşit klavye vardır:f ve Q klavye. TUŞLARIN GÖREVLERİ: Enter: Yapılan işlemi onaylamaya yarar.(bilgisayarı kapatmada olduğu gibi). Yazıda bir alt satıra geçmeye yarar.ayrıca seçili dosya ve klasörleri açar. Esc (Escape): Verilen komutları iptal etmekte, bazen de programlardan çıkışta kullanılır. Sekme (Tab): Paragraf başı vermek için kullanılır.yazıda imleci sağa doğru hızlı bir şekilde kaydırmaya yarar. (Başka tuşlarla birlikte farklı işlevler görür: Alt+Tab: Pencereler arasında geçişi sağlar.) Büyük Harf Kilitleme Tuşu (Caps Lock): Sürekli büyük veya küçük harf yazmakta kullanılır.tuşa basıldığında gösterge ışığı yanar. Shift Tuşu: Tek başına bir görevi yoktur, başka tuşlarla birlikte kullanılır.yazıda Shift'e basılı tutarken bir harfe basarsak büyük harf yazar.kelimenin yalnızca ilk harfini büyük yazacaksak Caps Lock yerine bu tuşu kullanmalıyız.ayrıca birden çok karakter içeren tuşlarda üstteki karakterin yazılmasını sağlar. Kontrol (Ctrl) Tuşu:Tek başına bir görevi yoktur, başka tuşlarla birlikte kullanılır.(ctrl+x vb.) Windows Tuşu: Başlat mönüsünün açılmasını sağlar. Alt: Açık pencerenin mönüsünün etkinleştirilmesini sağlar.

12 12 Boşluk Çubuğu (Space Bar) : Yazıda iki kelime arasında boşluk bırakmaya yarar. Alt Gr : Tek başına bir görevi yoktur, başka tuşlarla birlikte kullanılır.yazıda birden çok karakter içeren tuşlarda üçüncü karakterin yazılmasını sağlar. Back Space: Yazıda imlecin solundaki karakteri silmeye yarar. Delete : Yazıda imlecin sağındaki karakteri siler.ayrıca seçili dosya ve klasörleri silmeye yarar. Insert : Bu tuşa basıldığında yazılan karakter imlecin sağındaki karakteri siler ve onu yerine geçer. Home : İmleci bulunulan satırın başına götürür. End : İmleci bulunulan satırın sonuna götürür. Page Up : Yazıda imleci bir ekran veya bir sayfa yukarı götürür. Page Down : Yazıda imleci bir ekran veya bir sayfa yukarı götürür. Num Lock : Sayı tuşlarının sayı yazması ile yön tuşu olarak kullanılması arasında geçiş yapmasını sağlar. Print Screen : Ekranda görülen her şeyin yazdırılmasını sağlar. Yön Tuşları : Yazıda imlecin sağa, sola, aşağı ve yukarı hareket ettirilmesini sağlar. FONKSİYON TUŞLARI : F1: Yardım penceresini açar F2: Dosya ve klasörlerin isimlerini değiştirmekte kullanılır. F3 : Arama penceresini açar. MİCROSOFT WORD WORD de Kelime, Cümle ve Paragraf tanımı : Kelime : Word iki boşluk arasındaki her şeyi kelime olarak görür. Boşluklar SPACE BAR (Boşluk tuşu) ile verilmelidir. Cümle : Word sonu nokta ile biten her şeyi cümle olarak görür. Noktadan sonra mutlaka bir boşluk bırakılmalıdır. Paragraf: Word ENTER tuşuna basılan yerden önceki yazı grubunu paragraf olarak görür. SEÇME (İŞARETLEME) Bütün ofis programlarında düzeltme, değişiklik ve silme işlemleri yapabilmek için seçme işlemlerini bilmemiz gerekir. Fare ve klavye ile seçme işlemi yapabiliriz.

13 13 Fare ile Sürükle Bırak Yöntemi: Fareyi seçmek istediğimiz yerin başlangıcına tıklıyoruz ve farenin sol tuşuna basarak seçmek istediğimiz yere kadar sürüklüyoruz. Seçme işlemi bitince sol tuşu bırakıyoruz. Kelime seçme: Fare ile kelime üzerinde çift tıklama Cümle seçme: Fare ile cümle üzerinde CTRL + tek tıklama Paragraf seçme: Fare ile paragraf üzerinde 3 kez seri tıklama Klavye ile 1 karakter sağa: Shift + Sağ ok 1 karakter sola: Shift + Sol ok 1 satır aşağı : Shift + aşağı ok 1 satır yukarı : Shift+ yukarı ok Satır başından sonuna: Shift+End Satır sonundan başına: Shift+Home Tüm yazıyı seçmek: CTRL+A Dikey bölüm seçmek : Alt+Fare ile seçim KOPYALAMA VE TAŞIMA İŞLEMLERİ 1. Kopyalama Yazılan bir yazıyı bir yerden başka bir yere aynen kopyalama işlemidir. Çok değişik şekillerde yapılabilir. Fare ile: Kopyalamak istediğimiz yeri seçip farenin sağ tuşuna basıp Kopyala seçilir. Sonra yazıyı nereye kopyalayacaksak fareyi oraya tıklayıp ve sağ tuşa basıp Yapıştır seçilir. Klavye ile : Seçme işleminden sonra CTRL+C Kopyala ve Ctrl+V Yapıştır 2. Taşıma Yazılan bir yazıyı bir yerden başka bir yere taşıma işlemidir. Çok değişik şekillerde yapılabilir. Fare ile: Kopyalamak istediğimiz yeri seçip farenin sağ tuşuna basıp Kes seçilir. Sonra yazıyı nereye kopyalayacaksak fareyi oraya tıklayıp ve sağ tuşa basıp Yapıştır seçilir. Klavye ile : Seçme işleminden sonra CTRL+X Kes ve Ctrl+V Yapıştır Ayrıca Standart Araç Çubuğundan Kopyala Kes Yapıştır Standart Araç Çubuğu Yeni Aç Kaydet Baskı Önizleme Biçim Boyacısı Tablolar ve Kenarlıklar Tablo Ekle Yakınlaştır

14 14 Biçimlendirme Araç Çubuğu Stil Yazı Tipi Yazı Tipi Boyutu Kalın İtalik Altı Çizili Sola hizala Ortala Sağa hizala yasla Girintiyi azalt Girintiyi Arttır Çerçeve Hizalama düğmeleri Aralık Numaralandırma Madde işareti Vurgu rengi Yazı rengi Tablo oluşturma Microsoft Word, tablo oluşturmak için birkaç yöntem sunar. En iyi yöntem, nasıl çalışmaktan hoşlandığınıza ve tablonun ne kadar basit veya karmaşık olacağına bağlıdır. Tabloyu oluşturmak istediğiniz yeri tıklatın. A. Bu yordamı, tablo belgeye eklenmeden önce tablo boyutları ve biçimi hakkında seçimler yapmak için kullanın. 1. Tabloyu oluşturmak istediğiniz yeri tıklatın. 2. Tablo menüsünde Ekle'nin üzerine gelip Tablo'yu tıklatın. Tablo boyutu altında, sütun ve satır sayısını seçin. B. Standart araç çubuğunda Tablo Ekle simgesini tıklatın. İstediğiniz satır ve sütun sayısını seçmek üzere fareyi sürükleyin.

15 15 Word de ve Excel de tablo oluştururken 3 önemli tanımı bilmek gerekir.bunlar : a) Satır b) Sütun c) Hücre Tabloda soldan sağa giden yatay bölümlere satır, Tabloda yukardan aşağı giden düşey bölümlere sütun, Tabloda satır ve sütunların kesiştiği yerlere hücre adı verilir. Tablodaki hücreleri tek hücre olarak birleştirme Aynı satır veya sütundaki iki veya daha çok hücreyi tek hücre olarak birleştirebilirsiniz. Örneğin, birkaç sütuna yayılan bir tablo başlığı oluşturmak için birkaç hücreyi yatay olarak birleştirebilirsiniz. 1. Birleştirmek istediğiniz hücreleri seçin. Tablo menüsünde, ya da farenin kısayol menüsünde (sağ taraftaki bölüm) Hücreleri Birleştir simgesini tıklatın. Tablodaki bir hücreyi birden çok sayıda hücreye bölme 1. Bir hücreyi tıklatın veya bölmek istediğiniz birden fazla hücreyi seçin. 2. Tablo menüsünden, Hücreleri Böl'ü tıklatın. Seçili hücrelerin bölünmesini istediğiniz satır veya sütun sayısını seçin. Not Çok sayıda satıra yayılan, dikey olarak yönlendirilmiş bir tablo başlığı oluşturmak için sütundaki birkaç hücreyi birleştirdiğinizde, başlık metninin yönelimini değiştirmek için Tablolar ve Kenarlıklar araç çubuğunda Metin Yönü tıklanır.

16 16 MICROSOFT EXCEL EXCEL de 4 işlem Hesap tabloları oluşturma programıdır. Diğer Microsoft programlarından farklı olarak bir formül çubuğu mevcuttur.excel de yapılacak hesapların formülleri bu formül çubuğu ile oluşturulur. Formül oluşturma Formüller, çalışma sayfanızdaki değerler üzerinden hesaplama yapan denklemlerdir. Formül, eşittir imiyle (=) başlar. Örneğin, aşağıdaki formül 2 ile 3'ü çarpar ve sonucu 5 ile toplar. =5+2*3 1. Formülü girmek istediğiniz hücreyi tıklatın. 2. Formüllerde hücre adı kullanılır. A2,B5 gibi 3. Formül çubuğunda = (eşittir işareti) yazın. 4. Hücre adı içeren formül oluşturma: = A1+A2 gibi ENTER tuşuna basın. Örnek formül =A5*B5 Ne yaptığı A5 ve B5 hücrelerindeki sayılarını çarpar Otomatik Toplam kısayol düğmesidir. Sayıları sıralamak için kullanılan simgeler: Artan Sıralama Azalan Sıralama Aritmetik simgeler Toplama, çıkarma veya çarpma gibi temel matematiksel işlemleri yapmak için; sayıları birleştirmek ve sayısal sonuçlar üretmek için, aşağıdaki aritmetik simgeleri kullanın. Aritmetik simge Anlam (Örnek) + (artı işareti) Toplama (3+3) (eksi işareti) Çıkarma (3 1) Negatif yapma ( 1) * (yıldız işareti) Çarpma (3*3) / (ileri eğri çizgi) Bölme (3/3) % (yüzde işareti) Yüzde (%20) ^ (şapka işareti) Üs (3^2)

17 17 Formül çubuğu sadece Excel de bulunur ve formülleri bu çubukla ifade ederiz. Bütün formüller = simgesi ile başlar. Dört işlemin klasik formülü: = A1+B1 = A1-B1 = A1*B1 = A1/B1 Bunun dışında TOPLAMA ve ÇARPMA için: TOPLA (Hücre aralığındaki tüm sayıları toplar.) TOPLA(sayı1;sayı2;...) Sayı1, sayı2,... toplamını veya toplam değerini istediğimiz ve hücre olarak ifade ettiğimiz 30 a kada yazabildiğimiz değişkendir. ÖRNEK: toplamı alınır. Arada ; olursa hücreler Arada : olursa alan toplamı alınır. ÇARPIM Bağımsız değişken olarak verilen tüm sayıları çarpar ve çarpımlarını verir. Örnek: ÇARPIM(sayı1;sayı2;...) Sayı1, sayı2,... çarpmak istediğiniz 1 ile 30 arasında sayıdır. Örneğin:

18 18 ORTALAMA Bağımsız değişkenlerin ortalamasını (aritmetik ortalama) verir. Örneğin: ORTALAMA (sayı1;sayı2;...) Sayı1,sayı2,... ortalamasını istediğiniz 1 ile 30 arasında sayısal bağımsız değişkendir. MAK Bir değer kümesindeki en büyük değerleri verir. Sözdizimi MAK (sayı1;sayı2;...) Sayı1, sayı2,... maksimum değerini bulmak istediğiniz 1 ile 30 arasında sayılardır. Uyarılar MİN Değer kümesindeki en küçük sayıyı verir. Sözdizimi MİN (sayı1;sayı2;...) Sayı1, sayı2,... minimum değerini bulmak istediğiniz 1 ile 30 arasında sayılardır. Örnekler: (Tabloya göre) = ORTALAMA(A1:A3) A1,A2,A3 hücrelerini kapsar ve sonuç 6 çıkacaktır. = MAK(A1;B2;C3) Sonuç 9 çıkacaktır. = MİN(B1:C3) Sonuç 1 çıkacaktır. = ORTALAMA(B2;C3) Sonuç 6 çıkacaktır. = MAK(A1:C3) Tüm hücreleri kapsar ve sonuç 9 çıkacaktır. EĞER Belirttiğiniz koşul DOĞRU olarak değerlendirilirse bir değer, YANLIŞ olarak değerlendirilirse başka bir değer verir. Örneğin ölçülen su sıcaklıklarında donma olup olmayacağını belirten bir mantıksal sınama hazırlayıp durumunu su donar veya su donmaz olarak yazdırmak istersek aşağıdaki işlemi yaptırmamız gerekir. Aşağıdaki işlemin EXCEL formülüde:

19 =EĞER(A2>0;"SU DONMAZ";"SU DONAR") 19

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software)

Temel Bilgiler. Bilgisayar genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar; Donanım (Hardware) Yazılım (Software) Temel Bilgiler Bilgisayarı Tanıyalım Bilgisayar günümüzde teknolojisinde en önemli yeri olan elektronik bir makinedir. Herkesinde bildiği gibi bilgisayar sadece kendisine verilen bilgileri bize geri verebilir.

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ GENEL TANIM Windows, Microsoft firmasının ürettiği bir işletim sistemidir. Kullanışlı grafik arayüzler (pencereler) ve görsel iletiler yardımıyla programları çalıştırma, komut verme

Detaylı

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU

HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU HERKES İÇİN TEMEL BİLGİSAYAR ve İNTERNET KILAVUZU Kapak: Zafer YILMAZ Dizgi/İç Düzen: Bayrak Matbaası Baskı: Bayrak Matbaası İstanbul, Eylül 2012 Hazırlayan Halil Ünsal NAMAZCI ISBN 978-9944-0865-0-9 Herkes

Detaylı

Günümüzde; Eğitim, Sağlık, Sanayi, Ticaret, Bankacılık gibi pek çok alanda bilişim teknolojilerinin kullanımı vazgeçilmez olmuştur.

Günümüzde; Eğitim, Sağlık, Sanayi, Ticaret, Bankacılık gibi pek çok alanda bilişim teknolojilerinin kullanımı vazgeçilmez olmuştur. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Bilgi: Öğrenme, araştırma ya da gözlem yolu ile elde edilen gerçekler. - Öğrendiğimiz her kavram bir bilgidir. (Masa, Kalem, Kitap v.b.) - Duyu organlarımız ile öğrendiğimiz

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Nokta Yayılım Bilgisayar ve Muhasebe Kursu BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ SERTİFİKA SINAVI ÖRNEK SORU VE CEVAPLARI. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar kasasında bulunan ünitelerden

Detaylı

BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR

BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR BOLUM-1 BİLGİSAYAR NEDİR NASIL ÇALIŞIR Bilgisayarın Tarihçesi Bilgisayarın tarihçesine baktığımızda; dört temel işlemi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan abaküs, basit bir alet olmasına rağmen, bilgisayarın

Detaylı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Temel Bilgisayar Kullanımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Temel Bilgisayar Kullanımı Sürüm 3 Aralık 2009 Temel Bilgisayar Kullanımı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI

BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYARA GĐRĐŞ DERS NOTLARI BĐLGĐSAYAR NEDĐR? Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemleri yapan; yaptığı işlemlerin 1 sonucunu saklayabilen; sakladığı bilgilere istenildiğinde

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

http://alikoker.name.tr www.domainsiz.com

http://alikoker.name.tr www.domainsiz.com BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA I DERS 1-05 Ekim 2005 BİLGİSAYAR ve TEMEL YAPISI Günümüz bilgi ve iletişim çağında, eğitim sürecindeki herkes bilgisayar kullanmak gerektiğini farkına varmıştır. Bilgisayarlar, ortaya

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici)

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici) TEMEL BİLGİSAYAR Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bileşenden oluşur. Donanım gözle görülen tüm fiziki parçaları kapsar. Yazılım ise programlardır. Bilgisayarda olmazsa olmaz yazılım işletim

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2003

MICROSOFT OFFICE WORD 2003 MICROSOFT OFFICE WORD 2003 Microsoft Word, esas olarak mektup, kısa not ve rapor yazmak için kullandığımız, son derece güçlü bir sözcük işlemci programdır. Bu temel kullanım alanlarından başlayarak formlar,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KELİME İŞLEMCİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur. BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgiler geçici olarak hangi bellek üzerinde tutulur? A) Disket B) Hard disk C) RAM D) ROM 2. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarın çalışması için gerekli değildir? A) Giriş ünitesi

Detaylı

Bilgisayar ve İnternet

Bilgisayar ve İnternet 2009 Bilgisayar ve İnternet Ders Notları İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesi Gazetecilik ve Radyo Televizyon Sinema Bölümü Ders Notları www.suleymanturkoglu.com turkoglus@gmail.com turkoglus@gmail.com

Detaylı

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş

Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri. Dr. Cahit Karakuş Bilgisayar Donanım ve Teknolojileri Dr. Cahit Karakuş Categories of Computers Computers are classified based on their technology, function, physical size, performance and cost. The categories of computers

Detaylı