2014 FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2014 FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 2014 FAALİYET RAPORU

2 Edinburgh Dükü Ödülü Programı, yaş aralığındakilere katılarak gelişim, 18 yaş üstü gönüllülere de gençlere destek vererek ruhsal ve sosyal doyum sağlamaktadır. Uluslararası Gençlik Ödülü Programı ya da 2013 yılından bu yana uygulandığı 140 ın üzerindeki ülkede kullanılan ortak adı ile The Duke of Edinburgh s International Award Programı ; gençlere kendini tanıma, sosyalleşme, karşılıksız hizmet verebilme alışkanlığı, zamanı kullanmayı öğrenme, öz güven gibi kazanımlar sağlayan bir bireysel gelişim programıdır. Kişinin kendisine emek vermeyi becerebilmesinin bir sınavıdır. The Duke of Edinburgh s International Award-Türkiye Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) tarafından temsil edilmektedir. 14 yaşını geçen her gönüllü birey, programa katılarak ya da niteliklerine uygun bir hizmetle Ödül Programını destekleyerek bir gence dokunabilir, gencin hayatına doğru yön vermesine ve belki de bir yıldızın doğmasına yol açabilir Sultan Yılmaz DoEIA-TR Ulusal Komite Başkanı

3 VİZYONUMUZ: Ülkemizde yaşayan gençlerin Ödül Programına katılımını sağlayarak, onlara bireysel ve toplumsal değerlerini arttıran nitelikler kazandırmaktır; onları başarılı bireyler olarak donatmak MİSYONUMUZ: Ödül Programının yürütülmesi için gerekli koşulları sağlamak, programı tanıtmak ve programın kalitesini koruyarak uygulanmasına rehberlik etmek HEDEFİMİZ: Türkiye de yaş arasında isteyen her gencin Ödül Programına katılabilmesi için fırsat yaratmak 2015 de Türkiye hedefleri: Yıllık katılımcı sayısını 2000 den 3000 e çıkarmak Ödül alan katılımcı sayısını 120 den 250 e çıkarmak Ödül Birimlerinin sayısının 32 den 50 ye çıkarmak

4 DEĞERLERİMİZ Yetkinlik Kazandıran : Kişiler hayatlarını kontrol altına alarak topluma katkı sağlayıp kendilerini de güçlendirecektir Herkese Açık : Ön yargıdan uzak, herkesi kapsayan bir yaklaşım ile her kesimden çok sayıda gence ulaşılacaktır Gelişime Açık : Sürekli gelişim; çağı takip etmeyi, yeniliklere açık olmayı ve yaşam boyu öğrenmeyi getirecektir Gençlere Hitap Eden : Gençlerin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak tüm gönüllülerin destek ve fikirleri ile ortak amaçlar yaratılacaktır STRATEJİMİZ 1. Kaliteli, Uluslararası Standartlara uygun programın yaygınlaşması ve büyümesi 2. Paydaşlarımızın aktif ve sürdürülebilir katılımın sağlanması 3. Programın gençler üzerindeki etkisinin ve genel sonuçların ölçülmesi

5 TİKAV ve DOEIA-TR Takımımız TİKAV Genel Sekreteri: Özlem Hadimoğulları DoEIA-TR Ulusal Direktörü: Melissa Lara Clissold TİKAV Proje Asistanı: Soner Çakı DoEIA-TR Proje Asistanı: Nuray Kılıç DoEIA-TR Sosyal Çalışmalar Koordinatörü : Nilüfer Yılmaz TİKAV Yabancı Dil Eğitmeni: Arzu Akoğlu DoEIA-TR Ulusal Komite Başkanı: Sultan Yılmaz TİKAV Proje Asistanı: Ezgi Durak DoEIA-TR Ulusal Komite Başkan Yardımcısı: Pelin Akın TİKAV Gönüllü Grubu Yöneticisi: Dilara Akın

6 Eğitimcilerimiz DoEIA-TR Eğitimci: Rüştü Sakallı DoEIA-TR Eğitim Koordinatörü: Dr. Figen Çalışkan DoEIA-TR Eğitimci: Müge Kösoğlu DoEIA-TR Eğitimci: Belgün Akçelik DoEIA-TR Eğitimci: İbrahim Kayapınar DoEIA-TR Eğitimci: Kıvanç Aker

7 Macera ve Keşif Ekibimiz Macera ve Keşif Koordinatörü: Hakan Çalışkan Macera ve Keşif Proje Sorumlusu: Sebahat Oluçay

8 BUGÜN TÜRKİYE DE 55 AKTİF ÖDÜL BİRİMİ 32 ALT-LİSANS SÖZLEŞMESİ İMZALAYAN ÖDÜL BİRİMİ AKTİF KATILIMCI 32 AKTİF ÖDÜL KOORDİNATÖRÜ 192 AKTİF ÖDÜL LİDERİ 6 ÖDÜL LİDERİ EĞİTİCİSİ 1 ULUSLARARASI ÖDÜL LİDERİ EĞİTİCİSİ 41 AKTİF MACERA VE KEŞİF SUPERVİSOR-GÖZETMENİ 3 MACERA VE KEŞİF ASSESSOR-DENETMENİ 1 MACERA VE KEŞİF EĞİTİCİSİ yılları arasında: 12,000+ GENCE ULAŞILMIŞTIR

9 Çalıştığımız bölgeler Ofislerimiz Alt-Lisans Sözleşmesi imzalayan Ödül Birimlerimiz Aktif Ödül Birimlerimiz

10 Anabilim Eğitim Kurumları Ankara Büyük Kolej Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi Bilfen Koleji Bilkent Laboratuvar ve Uluslararası Okulu (BLIS) Enka Okulları Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Haydarpaşa Lisesi Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi İELEV Özel Lisesi İstek Vakfı Bilge Kağan Okulları İtalyan Lisesi Kadıköy Anadolu Lisesi Mersin Doğa Koleji Mersin Harvard Amerikan Koleji Nişantaşı Anadolu Lisesi Özel Alman Lisesi Özel Bahçeşehir Amerikan Kültür Anadolu Lisesi Özel Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi Özel Çevre Koleji Özel Fen Bilimleri Anadolu Lisesi Özel Gökkuşağı Koleji Özel Nesibe Aydın Anadolu Lisesi Özel Sanko Okulları Özel Şişli Terakki Lisesi (Levent Kampüsü) Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi Özel Tarabya İngiliz Okulları Sakarya Sentez Koleji TED İstanbul Koleji Özel Lisesi TED Mersin Koleji VKV Koç Özel Lisesi ALT-LİSANS SÖZLEŞMESİ İMZALAYAN ÖDÜL BİRİMLERİMİZ

11 OCAK 2014

12 ÖDÜL TÖRENİ 09 Ocak 2014 tarihinde İstanbul da Anabilim Eğitim Kurumları nın ev sahipliğinde XVII. Bronz, XIII. Gümüş ve X. Altın Ödül Töreni düzenlenmiştir. Bu törende 165 katılımcı Ödül almıştır.

13 30 Ocak 2014 tarihinde British Council ofislerinde British Council Direktör Yardımcısı Chloe Ewing ile toplantı gerçekleştirilmiştir. Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz ve Ulusal Direktör Melissa Clissold bu toplantıya katılmışlardır.

14 ŞUBAT 2014

15 ONLİNE RECORD BOOK EĞİTİMİ Şubat 2014 tarihlerinde Ulusal Direktör Melissa Lara Clissold İngiltere ye Online Record Book eğitimi için gitmiştir. Bu tarihlerde Uluslararası Ödül Vakfından EMAS Bölgesel Direktörü Melek De-Wint, Deirdre Flanagan ile eğitim, Macera ve Keşif ve operasyonlarla ilgili toplantılar da gerçekleştirmiştir. Ayrıca Fon Sağlama için Liz Skipper, Bilişim Teknolojisi için Mike Heath ve Performans Yönetim Sistemleri için Gareth Mitchell ile görüşmüştür.

16 10 Şubat 2014 tarihinde Ulusal Komite Başkan Yardımcısı Pelin Akın İngiltere Başkonsolosluğunda İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ile toplantı gerçekleştirmiştir. 12 Şubat 2014 tarihinde Ankara Polisevi nde TİKAV Oryantasyon Programı için DoEIA-TR Tanıtım Sunumunu Ulusal Direktör Melissa Clissold vermiştir. 13 Şubat 2014 tarihinde İngiltere Sefaretinde İngiltere Büyükelçisi Richard Moore ile toplantı gerçekleşmiştir. Toplantıya Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz ve Ulusal Direktör Melissa Clissold katılmıştır.

17 ÖDÜL LİDERLİĞİ EĞİTİMİ Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Özel Enka Lisesi nin ev sahipliğinde Ödül Liderliği Eğitimi düzenlenmiştir, eğitimini tamamlayan 21 kişi Ödül Lideri sertifikası almıştır.

18 22 Şubat 2014 tarihlerinde Enka Okulları nda Ödül Lideri Eğitimi sırasında Ulusal Komite toplantısı gerçekleşmiştir.

19 MART 2014

20 MACERA VE KEŞİF TEMEL EĞİTİMLERİ 5 7 Mart 2014 tarihlerinde Macera ve Keşif Koordinatörü Hakan Çalışkan ve Macera ve Keşif ekibi İstanbul da Macera ve Keşif Temel Eğitimi düzenlenmiştir. Eğitimlere 8 Ödül Biriminden Ödül katılımcıları ve Ödül Liderleri katılmıştır.

21 DENETİM SEMİNERİ 15 Mart 2014 tarihinde eğiticimiz Kıvanç Aker tarafından DoEIA-TR İç Denetçileri Nafiz Turgut, İdil Güngördü ve Deniz Bilecik'e Ankara TİKAV ofisinde yarım günlük eğitim verilmiştir. Seminere DoEIA-TR Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz, TİKAV Genel Sekreteri Özlem Gül, DoEIA-TR Ulusal Direktörü Melissa Clissold ve Proje Asistanı Emel Halıcı da katılmıştır.

22 SUPERVISOR EĞİTİMİ Mart 2014 tarihlerinde İstanbul'da Supervisor Eğitimi gerçekleşmiştir. Eğitim, Macera ve Keşif Koordinatörü Hakan Çalışkan ve Macera ve Keşif ekibinden iki yardımcı tarafından verilmiştir.

23 NİSAN 2014

24 ALT LİSANS ZİYARETLERİ Nisan 2014 tarihleri arasında Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz ve Ulusal Direktör Melissa Clissold İstanbul da Alt-Lisans Sözleşmesi ziyaretlerine başlamıştır tarihinde toplam 32 Alt-Lisans sözleşmesi imzalanmıştır.

25 MACERA VE KEŞİF ROTA ÇALIŞMASI Nisan 2014 tarihleri arasında Macera ve Keşif ekibi Adrasan da Uluslararası Altın Kamp Rotası çıkarmak için çalışmalar gerçekleştirmiştir.

26 MAYIS 2014

27 AKTİF ÖDÜL LİDERLERİ TOPLANTISI 3-4 Mayıs 2014 tarihinde Yalova da Aktif Ödül Liderleri toplantısı yapılmıştır. Bu toplantıya 35 kişi katılmıştır.

28 ALMANYA YÖNETİM EĞİTİMİ Mayıs 2014 tarihleri arasında Ulusal Direktörümüz Melissa Clissold Yönetim Eğitimi (EFQM Kalite Modeli) için Almanya Osterburken a Almanya Ödül Otoritesi ev sahipliğinde eğitime katılmıştır.

29 TEMEL KAMP EĞİTİMİ 10 Mayıs 2014 tarihinde Ankara daki ulusal ofiste bağımsız ödül katılımcıları için Temel Kamp Eğitimi gerçekleşmiştir. Bu eğitime 5 katılımcı katılmıştır.

30 ONLİNE RECORD BOOK EĞİTİMİ 28 Mayıs 2014 tarihinde Ankara daki Ulusal Ofiste TİKAV Personeli arasında Online Record Book Eğitimi gerçekleşmiştir.

31 HAZİRAN 2014

32 TANITIM VE FON SAĞLAMA ETKİNLİĞİ & ULUSAL KOMİTE TOPLANTISI 1 Haziran 2014 tarihinde Ankara daki İngiltere Büyükelçiliği nde The Duke of Edinburgh s Award International Award Türkiye nin tanıtımı ve fon sağlanması için Brunch etkinliği düzenlenmiştir. Brunch sonrası Ulusal Komite toplantısı gerçekleşmiştir.

33 ÖDÜL TÖRENİ 4 Haziran 2014 tarihinde İstanbul daki İngiltere Başkonsolosluğu nun ev sahipliğinde XVIII. Bronz, XIV. Gümüş Ve X. Altın Ödül Töreni düzenlenmiştir. Bu törende 225 katılımcı ödül almıştır.

34 AĞUSTOS 2014

35 ULUSLARARASI ALTIN MACERA VE KEŞİF YOLCULUĞU Ağustos 2014 tarihleri arasında Almanya da IASS Summer School 2014 Almanya Projesi kapsamında Altın Macera ve Keşif yolculuğu düzenlemiştir. Bu etkinliğe 7 TİKAV Bursiyerimiz ve gözlemci olarak Supervisor Koray Danışan katılmıştır.

36 EĞİTİCİ EĞİTİMİ Ağustos 2014 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti Prag da Eğitici Eğitimi (Training for Trainers) gerçekleşmiştir. Bu eğitime Ödül Lideri Habibe Belgün Akçelik, Eğitim Koordinatörü Figen Çalışkan ve Ödül Lideri İbrahim Kayapınar katılmıştır.

37 EYLÜL 2014

38 EMAS BÖLGESEL KONFERANSI Eylül 2014 tarihlerinde İngiltere de EMAS Bölgesel Konferansı gerçekleşmiştir. Bu konferansa Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz, Ulusal Komite Başkan Yardımcısı Pelin Akın ve Ulusal Direktör Melissa Lara Clissold katılmışlardır.

39 17 Eylül 2014 Ankara Büyük Kolej Tanıtım Ziyareti

40 EKİM 2014

41 ULUSAL KOMİTE TOPLANTISI Ekim 2014 tarihlerinde Eskişehir de Ulusal Komite Toplantısı yapılmıştır. Toplantıya Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz, Macera ve Keşif Koordinatörü Hakan Çalışkan, Eğitim Koordinatörü Figen Çalışkan, Ulusal Direktör Melissa Lara Clissold ve Proje Asistanı Nuray Kılıç katılmışlardır. Ayrıca Ulusal Komite Başkan Yardımcısı Pelin Akın ve Sosyal Çalışmalar Koordinatörü Nilüfer Yılmaz Skype aracılığıyla toplantıya katılmışlardır.

42 ULUSLARARASI ALTIN ETKİNLİĞİ BULUŞMASI 22 Ekim 2 Kasım 2014 tarihleri arasında Güney Kore de Edinburgh Dükü Uluslararası Altın Etkinliği (IGE) Buluşması gerçekleşmiştir. Bu etkinliğe TIKAV İngilizce Öğretmeni Arzu Akoğlu ve Ulusal Direktör Melissa Lara Clissold katılmışlardır.

43 KASIM 2014

44 KASIM 2014 TEMA VAKFI ZİYARETİ 6 Kasım 2014 tarihinde TEMA Vakfı Ankara Temsilciliği ziyaret edilmiştir. Bu ziyarette TİKAV ve The Duke of Edinburgh's International Award Programı ile ilgili bilgiler paylaşılmış ve işbirliğini geliştirme yöntemleri hakkında görüşmeler yapılmıştır.

45 ÖDÜL LİDERLİĞİ EĞİTİMİ 8 9 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul Anabilim Eğitim Kurumları ev sahipliğinde Ödül Liderliği Eğitimi düzenlenmiştir, eğitimini tamamlayan 20 kişi Ödül Lideri sertifikası almıştır.

46 11 Kasım 2014 Bilfen Eğitim Kurumları Çamlıca Lisesi Tanıtım Ziyareti

47 ARALIK 2014

48 4 Aralık 2014 İstanbul da Cambridge Horizon Tarabya İngiliz Okulları ziyareti gerçekleşmiştir.

49 5 Aralık 2014 FMV Erenköy Lisesi Tanıtım Ziyareti

50 BRONZ VE GÜMÜŞ ÖDÜL TÖRENİ 3 Aralık 2014 tarihinde İstanbul İstek Vakfı Bilge Kağan Okulları ev sahipliğinde XIX. Bronz ve XV. Gümüş Ulusal Ödül Töreni düzenlenmiştir. Bu törende 158 katılımcı Ödül almıştır.

51 SUPERVISOR EĞİTİMİ Aralık tarihleri arasında Fen Bilimleri Okullarında Supervisor Eğitimi gerçekleştirilmiştir.

52 2014 MACERA VE KEŞİF YOLCULUKLARI

53 3 4 Mayıs 2014 tarihlerinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 29 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir Mayıs 2014 tarihlerinde Eskişehir Avlakkaya mevkiinde 9 katılımcı ile Gümüş kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir Mayıs 2014 tarihlerinde Eskişehir Avlakkaya mevkiinde 9 katılımcı ile Gümüş kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir Mayıs 2014 tarihlerinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 19 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif kampı düzenlenmiştir.

54 31 Mayıs 1-2 Haziran 2014 tarihlerinde Eskişehir Avlakkaya mevkiinde 20 katılımcı ile Gümüş kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir. 5 6 Haziran 2014 tarihinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 25 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir. 7-8 Haziran 2014 tarihinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 34 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir Haziran 2014 tarihinde Eskişehir Frigya mevkiinde 11 katılımcı ile Altın kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir.

55 21-22 Haziran 2014 tarihinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 34 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif Kampı düzenlenmiştir Haziran 2014 tarihinde Eskişehir Avlakkaya mevkiinde 17 katılımcı ile Gümüş kategorisinde Macera ve Keşif kampı düzenlenmiştir. 7 8 Temmuz 2014 tarihlerinde Eskişehir de 2 katılımcı ile Altın kategorisinde Macera ve Keşif Deneme Kampı düzenlenmiştir.

56 27 28 Eylül 2014 tarihlerinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 23 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif kampı düzenlenmiştir Ekim 2014 tarihlerinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 17 katılımcı ile Bronz kategorisinde Macera ve Keşif kampı düzenlenmiştir Ekim 2014 tarihlerinde Eskişehir Hasırca mevkiinde 17 katılımcı ile Bronz k ategorisinde Macera ve Keşif kampı düzenlenmiştir.

57 2014 yılında gerçekleşen önemli çalışmalar Yönetim: Aktif Ödül Birimlerimizle Alt-Lisans Sözleşmeleri imzalandı; 2014 yılında toplam 32 Alt-Lisans Sözleşmesi imzalandı Şubat 2015 tarihinde gerçekleşecek olan Uluslararası Ödül Birliği (IAF) denetimi için gerekli hazırlıklar gerçekleşti; Ulusal Ödül Operatör olarak IAF ile tam lisans sözleşmesini imzalamayı hedefliyoruz İletişim: Online Kayıt Sistemi (ORB) ve Online sisteme geçiş için gerekli çalışmalar gerçekleşti yılında tüm Alt-Lisans Sözleşmesi imzalayan kuruluşlarla ORB ye geçmeyi hedefliyoruz. Gönüllülerimizin geri-bildirimlerini göz önünde bulundurarak Strateji planımız yaratıldı Her Ödül Birimine Ödül Koordinatörün atanması Ulusal Ofis ve Ödül Birimlerimiz arasındaki iletişimi güçlendirdi Kaynaklarımız ve materyallerimiz kurumsallaştı ve standartlaştı

58 İnsan Kaynakları: Tam Zamanlı Proje Asistanı Nuray Kılıç ve Yarı Zamanlı Macera ve Keşif Proje Sorumlusu Sebahat Oluçay aramıza yeni personel olarak katıldı Mezunlar Grubunun 2015 yılında kurulması için gerekli çalışmalar gerçekleşti Gönüllüler Grubu kurulması için gerekli çalışmalar gerçekleşti Bağımsız Ödül Katılımcılar için prosedürler geliştirildi, bağımsız Fon Sağlama ve Finansal Yönetim: Fon sağlama etkinlikleri düzenlendi ve 2015 şirketlere açılmak için daha kapsamlı fon sağlama stratejisi belirlendi Araştırma: tarihleri arasında Ödül Programına katılan gençlerin seçtiği faaliyetler ile ilgili istatistiksel çalışmalar gerçekleşti

59 TÜM ÖDÜL KATILIMCILARIMIZA VE GÖNÜLLÜLERİMİZE İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR EDERİZ! 2015 için el ele

60 intaward.org.tr /InternationalAwardTR /intawardtr /intawardtr The Duke of Edinburgh s International Award-Türkiye