Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects Aralık 2013, Akıngüç Oditoryumu, İKÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects. 20-21 Aralık 2013, Akıngüç Oditoryumu, İKÜ"

Transkript

1 Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects Aralık 2013, Akıngüç Oditoryumu, İKÜ ETKİNLİK FİNAL RAPORU T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nün Aralık 2013 tarihleri arasında organize ettiği Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects etkinlik rektörümüz sayın Prof. Dr. Semahat Demir, İKÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Narçın Palavan Ünsal ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Utkan Demirci başkanlığnda ve İKÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Elif Damla Arısan organizasyon sekreterliğinde gerçekleştirilmiştir. MOBIGEN in geleneksel olarak her yıl farklı bir konuda yapmayı planladığı seminer etkinlikleri kapsamında, nanoteknoloji ve doku mühendisliği alanında dünyaca tanınmış olan Dr. Utkan Demirci (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü), Dr. Metin Sitti (Carnegie Mellon Üniversitesi Nanorobotik Laboratuarı), Dr. Mehmet Dökmeci (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi), Dr. Kamil Ekinci (Boston Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümü), Prof. Dr. Nesrin Hasırcı (Ortadoğu Teknik Üniversitesi), Op. Dr. Selçuk Kılınç (Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi), Dr. Ali Khademhosseini (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü), Prof. Dr. Vasıf Hasırcı (Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Biyomalzeme ve Doku Mühendiliği Derneği kurucu başkanı) bu alanla ilgili güncel sorunlar ve gelecek öngörülerini paylaştılar. Sırasıyla toplantının ilk günü olan 20 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen konuşmalar: Dr. Utkan Demirci (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü) Nano ve mikroakışkan teknolojilerin tıpta, tanı ve gözlemde, özellikle ovaryum kanseri ya da HIV gibi viral enfeksiyonların tanısında kullanılabilirlikleri hakkında bilgi verdi.

2 Dr. Metin Sitti (Carnegie Mellon Üniversitesi Nanorobotik Laboratuarı), tıp ve biyomühendislik uygulamalarında mikro düzeyde robotları konu alan bir konuşma gerçekleştirdi. Minyatür mobil robotların insan vücudunda erişilemez bölgelere gönderilmesi ile klinik görüntüleme, bölgesel ilaç salınımı, biyopsi gibi tıbbi gerçekleştirilebildiğini anlattı. Dr. Mehmet Dökmeci (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi), ise çok fonksiyonlu nanosensörlerin tıpta kullanılmasından bahsetti. Karbon nanotüpler olarak tasarlanan bu yapıların mekanik sağlamlık ve sıcaklığa dayanıklılık gibi özellikleri sayesinde değişen ortam şartları ile ilişkili biyomoleküllerin saptanabildiğini gösterdi. Dr. Kamil Ekinci (Boston Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümü) ise nanosistemler aracılığı ile bakterilerde antibiyotik direncinin gözlemlenebildiğini belirtti. Benzer sistemlerin hastalarda yeniden organ yapımına yönelik olarak kullanılabileceğini anlattı. Prof. Dr. Nesrin Hasırcı (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) polimerik materyallerin mikro ve nano düzeyde değişimlerinin tıpta kullanımlarına değinerek, özellikle kemik dokusunun nakli sonrası kullanılan materyallerden kaynaklı adhezyon ve enfeksiyon problemlerinin altını çizerek antibakteriyel özellikte ve çabuk yara iyileşmesi sağlayan biyoaktif moleküller hakkında bilgi aktardı. Op. Dr. Selçuk Kılınç (Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi) organ nakillerinde ilaçlarla sağlanabilen bağışıklık baskılanmasının ince bağırsak nakillerinde istenilen düzeyde sağlanması için hastaların kendilerinden alınan kemik iliği hücreleri ile ince bağırsak-kök hücre naklini anlatarak dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş bu metotun dünya tıbbına umut olacağı düşüncesini paylaşacaktır. Toplantının 21 Aralık 2013 tarihindeki konuşmaları ise aşağıdaki konular üzerine gerçekleşti: Dr. Ali Khademhosseini (Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü) mikro ve nano ölçekli 3 boyutlu akışkan biyomateryaller ile kök hücrelerden mühendislik temelleri ile yeni organ veya doku yapılması tekniklerinden bahsetti.

3 Prof. Dr. Vasıf Hasırcı (Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Derneği kurucu başkanı) doku mühendisliğindeki potansiyel yaklaşımlar ve sınırlamalar ile biyomalzemelerin kullanımlarını anlattı. Bu etkinlik süresince hem bölüm öğrencileri, hem farklı liselerden gelen k12 öğrencileri, hem de Türkiye nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bilim insanları konuyu öğrenme, tartışma ve konu ile ilgili bilimsel sorunlarını uzman bilim adamlarına danışma olanağı elde etmişlerdir. Toplantıya 1022 kişi kayıt yaptırmış ve 522 kişi katılmıştır. Bölümümüz öğrencileri, mezunları ve üniversitemizin öğretim üyelerinin dışında ağırlıklı olarak Marmara, Fatih, İstanbul ve Yeditepe Üniversite lerinden katılım olmuştur. Ayrıca bu sene 76 lise öğrencisi etkinliğe katılım için başvurmuş ve 38 kişi katılmıştır. Ek olarak yurt dışından katılımcılar (Harvard Universitesi, Michigan Universitesi, Imperial College, Sheffield Universitesi) etkinlikte yer almışlardır. 3 firma sponsoru 20 Aralık 2013 günü kayıt masalarının bulunduğu Akıngüç Oditoryumu fuaye alanında bulunmuşlardır. Etkinlik 2 gün boyunca ilgi ile takip edilmiş, katılanlara katılım belgesi verilmiş ve ayrıca etkinlik ile ilgili anket uygulanmıştır (sonuç grafikleri aşağıda görüşlerinize sunulmaktadır). Etkinlik kapsamında, Ortak toplantıdan ortaya çıkan önemli görüşler kısmında davetli konuşmacılar, Dr. Utkan Demirci, Dr. Metin Sitti, Dr. Mehmet Dökmeci, Dr. Kamil Ekinci, Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, Op. Dr. Selçuk Kılınç, Dr. Ali Khademhosseini, Prof. Dr. Vasıf Hasırcı için organizasyon komitesi toplu bir panel düzenlemiş ve burada bilimsel sorular ile başarı hikâyelerine dair birçok konuyu tartışma ortamında öğrencilerle paylaşmışlardır. Etkinliğin son kısmında yer alan bu tartışma ortamı tüm katılımcılar ile birlikte interaktif bir şekilde düzenlenmiştir. Üniversitemizin Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Sayın Fehamettin Akıngüç e, Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Dr. Bahar Akıngüç Günver e, Üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. S. Semahat Demir e, bölümümüz öğretim üyesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sermin Örnektekin e, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömür Ceylan a, üniversitemiz kurumsal iletişim birimine ve idari personeline Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects e vermiş oldukları destekler nedeni ile bölümümüz adına teşekkürlerimizi sunarız. Saygılarımızla görüşlerinize arz ederiz. İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (MOBİGEN)

4 Joint Meeting on Nanotechnology and Tissue Engineering: Current Challenges and Future Prospects Katılım Profili Tablo 1. Katılımcı profilinin kurumlara göre dağılımı Üniversiteler Kurum Kayıt yaptıran kişi sayısı Katılan kişi sayısı % Katılım oranı İstanbul Kültür Üniversitesi ,0 Pamukkale Üniversitesi ,0 Marmara Üniversitesi ,7 Gebze Yüksek Teknoloji Ensititüsü ,0 İstanbul Üniversitesi ,7 Fatih Üniversitesi ,2 Sabancı Üniversitesi ,0 Celal Bayar Üniversitesi ,3 Ortadoğu Teknik Üniversitesi ,8 Yıldız Teknik Üniversitesi ,8 İstanbul Teknik Üniversitesi ,7 Yeditepe Üniversitesi ,2 Bahçeşehir Üniversitesi ,8 Bilkent Üniversitesi 4 0 0,0 Üsküdar Üniversitesi ,5 Ege Üniversitesi ,1 Koç Üniversitesi ,3 Hacettepe Üniversitesi ,3 Akdeniz Üniversitesi 1 0 0,0 Okan Üniversitesi ,0 Kocaeli Üniversitesi ,3 Karolinska Institute 1 0 0,0 Arel Üniversitesi ,0 Yeni Yüzyıl Üniversitesi ,5 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ,4 Trakya Üniversitesi ,7 Erciyes Üniversitesi ,1 İstanbul Bilim Üniversitesi ,0 Mustafa Kemal Üniversitesi 1 0 0,0 Gazi Üniversitesi ,5 Boğaziçi Üniversitesi ,9 Ankara Üniversitesi ,5 Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 5 0 0,0 Tunceli Üniversitesi 1 0 0,0 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ,7 Medeniyet Üniversitesi ,0 Balıkesir Üniversitesi ,0 Abant İzzet Baysal Üniversitesi ,7 Aydın Üniversitesi 1 0 0,0

5 Liseler Firmalar Uludağ Üniversitesi ,0 Acıbadem Üniversitesi ,8 Imperial College ,0 Gelişim Üniversitesi 1 0 0,0 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2 0 0,0 Kırıkkale Üniversitesi 3 0 0,0 Yalova Üniversitesi 1 0 0,0 Bartın Üniversitesi 1 0 0,0 Muş Alparslan Üniversitesi ,0 Dicle Üniversitesi 1 0 0,0 Fırat Üniversitesi ,0 Başkent Üniversitesi 1 0 0,0 Nişantaşı Üniversitesi 2 0 0,0 Michigan Üniversitesi 1 0 0,0 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ,0 Gediz Üniversitesi 1 0 0,0 University College of London 1 0 0,0 University of Sheffield ,0 Gaziantep Üniversitesi 1 0 0,0 Düzce Üniversitesi ,0 Maltepe Üniversitesi 1 0 0,0 Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ,0 Mimarsinan Üniversitesi ,0 Yale Üniversitesi ,0 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 1 0 0,0 Konya Selçuk Üniversitesi ,0 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1 0 0,0 Haliç Üniversitesi 2 0 0,0 Üsküdar Amerikan Akademisi ,0 Koç Okulları ,3 Kültür Eğitim Kurumları ,5 St Joseph Lisesi ,0 Oğuzkaan Koleji 1 0 0,0 Alman Lisesi ,0 AKA Biyoteknoloji ,0 Farmasina 1 0 0,0 Bakırköy Dr. Sadi Konuk Araştırma Hastanesi 1 0 0,0 Medikal Park Hastanesi 1 0 0,0 Üniversite ,8 Lise ,0 Diğer ,0 Bilinmeyen , ,0

6 Tablo 2. Katılımcı profilinin akademik düzeye göre dağılımı Katılımcı Katılan kişi sayısı yüzdesi (%) Akademisyen 50 9,6 Doktora sonrası araştırma 6 1,1 Lisansü ,4 Lisans ,7 Lise 38 7,3 Diğer 13 2,5 Bilinmeyen 7 1, Cinsiyet 89 Kadın Erkek 271 Şekil 1. Katılımcıların cinsiyet dağılımları (ankete cevap veren 366 kişi için)

7 Tablo 3. Anket uygulamasına katılan 366 kişinin üniversitemizdeki etkinlikler ile ilgili katılım oranları Etkinlik sayısı Hatırlamıyorum Daha önce İKU-MOBİGEN tarafından gerçekleştirilen etkinliklere kaç kez katıldınız? İstanbul Kültür Üniversitesinde kaç kez etkinliğe katıldınız? Tablo 4. Ankete katılan 366 kişinin etkinlik ile ilgili sorulan sorulara cevapları Katılım düzeyi Sunum içeriği beklentilerimi karşıladı Seçilen konular içerik ile uyumlu idi Sunum içeriği alan ile ilgili tüm temel bilgileri aktardı Sunum alan ile ilgili araştırma isteğimi arttırdı Sunumların ardından tartışma ortamı yeterliydi Toplantının düzenlendiği alan organizasyon için uygundu Organizasyon ekibi ilgiliydi Organizasyon esnasında yeni insanlar ile tanışma fırsatım oldu Zaman yönetimi yeterli idi IKU-MOBIGEN etkinliklerinin bir sonraki konusunu merak ediyorum = Katılmıyorum, 1= Az katılıyorum, 2= Orta düzeyde katılyorum, 3= Yüksek oranda katılıyorum, 4= Katılıyorum