Araştırma Raporu. GK4 İnsan Hakları Komitesi. Savaş bölgelerindeki gıda güvenliği ve yetersiz beslenme. Tolga Ferdi Çalışır. Pozisyon: Başkan.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Araştırma Raporu. GK4 İnsan Hakları Komitesi. Savaş bölgelerindeki gıda güvenliği ve yetersiz beslenme. Tolga Ferdi Çalışır. Pozisyon: Başkan."

Transkript

1 Forum: Sorun: Yazar: GK4 İnsan Hakları Komitesi Savaş bölgelerindeki gıda güvenliği ve yetersiz beslenme Tolga Ferdi Çalışır Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Dünya nın tamamında bir milyar insanın açlık sınırının altında yaşadığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, savaş bölgelerinde bu durumun daha da vahim olduğunu görmek çok kötü bir durumu gösterir. Bir bölgede savaşın devam ediyor olması, birçok temel hizmetin aksamasına yol açarken bölgedeki alt yapının da zarar görmesine yol açar. Tarla ve işleme fabrikaları çalışmak yerine sürekli olarak tahribata uğrar ve bu işletmelerde çalışacak olan iş gücü ise çalışmak yerine savaşmaktadır. Bu durumda ülke genelinde gıda konusunda kıtlıkların yaşandığı ve yapılan üretimde de kalitenin ciddi anlamda düşmesi gözlemlenmektedir. Üretilen standardı düşük ve miktarı az gıdalar hem halkın yetersiz beslenmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda da güvenlik standartlarına uymayan bu gıdalar da tüketenlerde uzun süreli zararlara yol açmaktadır. Şu anda Suriye de gerçekleşen iç savaş günümüzde bu sorunun belki de en vahim örneğidir. Suriye deki krizin koşulları incelendiğinde dört milyon insanın acil olarak insani yardıma ihtiyaç duyduğu ve bunların büyük kısmının çocuk, olmakla beraber açlık sınırının altında yaşadığı gözlemlenebilir. Suriye de ekmek karnesiyle yemek bekleyen çocuklar.

2 Anahtar Kelimelerin Tanımları Açlık Sınırı: Bir bireyin sağlıklı bir biçimde hayatını sürdürebilmesi için tüketmesi gereken besinlerin miktarına açlık sınırı denir. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Genelgesi ne göre, onurlu ve sağlıklı bir yaşamı barındıran insani şartların sağlanması için, her bireyin, bu minimum olarak belirlenen miktarın üzerinde besin alan biliyor olması gerekir Küresel Açlık Endeksi : Uluslararası Gıda Politikaları Araştırma Enstitüsü nün (IFPRI) her sene hazırladığı, ülkelerin açlık istatistiğidir. Endeks belirlenirken ülkelerin gıda üretim ve tüketim miktarlarının yanında, bu ülkelerde açlığa karşı alınan önlemler ve bunların başarıları da göz önünde bulundurulur verilerine göre Türkiye yüzlük bir skalada son derece düşük 5 puana sahiptir. Bu da tarımsal üretimin yeterli olduğu ve açlığın çok az düzeyde olduğunun göstergesidir. Ne yazık ki günümüzde 56 ülkenin kötü veya çok kötü endekslerine sahip olması tedirgin edicidir. Savaş Bölgesi: Aktif olarak çatışma ve savaşın sürmekte olduğu, barış bulunmayan ve sıklıkla bölgedeki vatandaşların hayatlarının tehlikede olduğu alanlara savaş bölgesi adı verilir. Savaş süresince bölgede temel hizmetlerin aksaması ve temel can güvenliğinin sağlanamaması ne yazık ki olağandır. Gıda Güvenliği: Tüketiciye verilen gıdaların hazırlanma, depolama süreçlerinin, yemek kaynaklı hastalıkların engellenmesi amacıyla denetlenmesiyle uğraşan bilim alt dalıdır. Gıda Güvenliği sağlığa zararlı durumların engellenmesinde büyük rol oynarken, üretilen besinlerin gerçekten besleyici olduğunun da güvencesinin sağlanmasıdır. İnsani Yardım: İnsani amaçlarla, kriz, savaş ve afet bölgelerine gönderilen yardıma insani yardım denir. İnsani yardımın temel amaçları hayat kurtarmak, bölgede çekilen acıyı azalmak ve insanların onurunun korunmasıdır. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları, Birleşmiş Milletler ve NATO gibi uluslar arası kuruşlar ve çeşitli ülkelerin hükümetleri, savaş bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti ve özellikle de gıda göndermeyi sorumluğu olarak üstlenir.

3 Genel Bakış Savaş Bölgelerinde açlığın kimi zaman bir silah haline bile dönüştürüldüğü gözlemlenebilir. Gıda stoklarının yok edilmesi, tarlaların takılması gibi eylemler düşmanı açlıkla yenilgiye zorlamak için sıkça başvurulan yollar olmuştur ancak sivil halk bunlardan her zaman ağırca nasibini almıştır. Savaşan taraflar böyle bir taktik izlemese bile zaten bölgede savaşın varlığı tarımla uğraşan iş gücünün silahlandırılmasına ve kimi zaman da yok edilmesine yol açar. Bu durumda da bölgede dış yardım gelmediği sürece açlığın hakim olduğunu görmek mümkündür lerden beri bu bölgelerde gıda yetersizliğine engel olmak için Uluslararası Kamu, sıkça insani yardıma başvurmuştur. Savaş bölgelerine giderek, orada bizzat kendileri gıda dağıtımı yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü ve Birleşmiş Milletler Gıda Programı, bir çok kriz sırasında binlerce insanın hayıtının devamını sağlamıştır. İlgili Taraflar ve Görüşleri Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) ortak bir projesidir yılında kurulmuş ve 1963 yılında aktif olarak çalışmaya bağlamıştır. Gıda yardımı ve acil yardım yoluyla üye ülkelerin ekonomik kalkınmasını desteklemeye çalışır, ayrıca gıda kaynaklarının yetersizliğinden doğan acil sorunları giderme amacıyla çalışmalar yapar. İhtiyaç sahibi ülkelerde aç insanlara gıda dağıtımı gibi kritik çalışmalarda bulunur. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) FAO, açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943 yılında kurulmuş, Birleşmiş Milletler e bağlı bir örgüttür. 191 üye devlete sahiptir. Birleşmiş Milletler Barış Güçleri Savaş bölgelerinde sivillerin güvenliğinin sağlanmasında kritik rol oynayan bu askeri birlikler, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Gıda Ve Tarım Örgütü nün yaptığı yardımların güvenli şekilde dağıtılmasını ve korunmasını sağlar. Olayların Zaman Çizelgesi 1970 FAO ve WPF, Birleşmiş Milletler bünyesi altında kriz bölgelerindeki insanlara gıda yardımı yapmayı sorumluluk olarak üstlenir Angola ve Mozambik te 1,000,000 çocuk savaş sırasında yetersiz ve güvensiz beslenme sebebiyle hayatını kaybeder Afrika kıtasında gerçekleşen savaşlardaki ölümlerde açlık kaynaklı ölümlerin, silah

4 kaynaklılardan 20 kat fazla olduğu tespit edilir Lübnan da 17 yıl süren iç savaş sonucunda su ve gıda kaynaklarının yüzde 66 sının zehirlendiği belirlenir Yüzyılda bile Sri Lanka da olan iç savaşta 1.5 milyon kişinin açlık sınırın altında yaşadığı tespit edilir Bileşmiş Milletler ve WFP Suriye deki iç savaş devam ederken 4,000,000 kişiye gıda yardımı sağlamıştır. Sorunu Çözmek İçin Atılmış Önceki Girişimlerin Değerlendirilmesi Her ne kadar Birleşmiş Milletler, Dünya Gıda Programı kapsamında bir çok ihtiyaç sahibine yardım ulaştırmış olsa da bu yardımların yeterli olmadığını görmek, zaman çizelgesindeki istatistiklerle mümkündür. Her ne kadar bu kuruluşlar ellerinden geleni yapsalar da ihtiyaç sahiplerinin sayısı ve savaş bölgelerine ulaşımın güçlüğü halen yüksek sayılarda insana yardım ulaşmamasına sebep olmuştur. Çözüm Önerileri Savaş bölgelerinde yaşanan gıda güvensizliğinin ve yetersizliğinin çözümünü sağlayacak bir tek politika belirlemek mümkün değildir. Bu bağlamda en verimli şekilde çözümün sağlanması için bir çok faktörün bir araya gelmesi bir zorunluluktur. İnsani gıda yardımlarının verimliğin ve sayısının arttırılması, öncelikli olarak yapılması gereken en temel harekettir. Bunun sağlanması için Birleşmiş Milletler in ve WFP nin kriz durumundaki gıda yardımlarına verdiği önem ve bu doğrultuda önceliklere bağlı olarak ayırılan bütçe artırılmalıdır. Bu kuruluşlar içerisindeki yapılaşma güçlendirilerek yapılan yardımlar daha etkili hakle getirilip sayısı çoğaltılabilir. Üye ülkelerin WFP ye verdiği desteğin arttırılması, yardımların sayısının arttırılması için şart olan bir değişikliktir. Ancak üyelerden alınan artan destek ile Birleşmiş Milletler in bu konuya daha da çok yoğunlaşması mümkün olacaktır. Kamuoyunun bilgilendirilmesi bu süreci hızlandıracaktır.

5 Kaynakça lankans- fleeing- conflict- severely- kendimize- yetiyoruz h.htm world/how- many- people- in- the- world- today- are- hungry children- of- syria- hunger- in- a- war- zone/ r_zone.pdf stories/foodwars.html

6 Araştırma Soruları Giriş Lütfen cevaplarınızı sizin için ayrılan boşluklara yazınız. Bu soruları ve cevaplarını ülkeniz ve sosyal politikaları hakkında olabildiğince bilgi edinmek için bir kılavuz gibi kullanın. Soruları cevaplamak için önceden var olan bilgilerinizi kullanabilir, arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden, ve forum yöneticilerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla bilgi için interneti, kitapları, gazeteleri ve magazinleri kullanabilirsiniz. Tüm yerleri doldurmak ve tüm soruları cevaplamak zorunda olmadığınızı unutmayın. O yüzden gerekli bilgileri bulamazsanız endişelenmeyin. Tartışmalara katılmak için her şeyi tamamıyla bilmeniz gerekmiyor. Ancak, ne kadar iyi araştırırsanız, argümanlarda fikirlerinizin ikna edilmesinde o kadar etkili olursunuz. 1. Sizin ülkenizin bu konudaki görüşleri nelerdir? 2. Bu soruna çözüm olarak ülkeniz ne tür önemler alıyor?

7 3. Ülkeniz bu tarz insani yardımlara destek oluyor mu? Yoksa kendileri mi yardım alıyor? 4. Hangi ülkelerde yakın zamanlarda bu sorunla karşılaşıldı? Kamuoyunun tutumu ne oldu?

8 5. Bu sorunu çözmeye yönelik daha önce yapılmış organizasyonlar/olaylar konusunda bilgi sahibi misiniz? 6. Şuanda savaş bölgelerinde gıda sorunu yaşayan insan sayısı nedir?

9 7. Açlık Sınırı nedir? 8. Savaş bölgelerinde, gıda güvenliği ve yeterliliği hangi şekillerle sağlanabilinir?

Araştırma Raporu. GK7 Sosyal ve Kültürel Komite. Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk. Pozisyon: Başkan.

Araştırma Raporu. GK7 Sosyal ve Kültürel Komite. Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk. Pozisyon: Başkan. Forum: Sorun: Yazar: GK7 Sosyal ve Kültürel Komite Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk Deniz Kuter Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Bu seneki tartışma konularımızdan biri

Detaylı

Araştırma Raporu. Gençlik Konseyi. Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu. Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL. Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili.

Araştırma Raporu. Gençlik Konseyi. Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu. Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL. Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili. Forum: Sorun: Yazar: Gençlik Konseyi Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili Araştırma Raporu Giriş Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım

Detaylı

Ekonomik ve Sosyal Konsey. Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği. Çağla Bektaş. Pozisyon: Başkan.

Ekonomik ve Sosyal Konsey. Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği. Çağla Bektaş. Pozisyon: Başkan. Forum: Ekonomik ve Sosyal Konsey Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği Yazar: Çağla Bektaş Pozisyon: Başkan Giriş Dünya bazı bireylerin hiç olmadıkları kadar zenginleştikleri,

Detaylı

Araştırma Raporu. GK1 Eğitim Komitesi. Yoksulluk kaynaklı eğitime erişim problemleri. Pozisyon: Başkan. Giriş

Araştırma Raporu. GK1 Eğitim Komitesi. Yoksulluk kaynaklı eğitime erişim problemleri. Pozisyon: Başkan. Giriş Forum: Sorun: Yazar: GK1 Eğitim Komitesi Yoksulluk kaynaklı eğitime erişim problemleri Efe Aydoğ Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Günümüz dünyasında güncel ve etkili kalabilmenin birinci koşulu

Detaylı

Araştırma Raporu. Genel Kurul- 1.Komite. Sorun: Erozyon, çölleşme, ormansızlaşma ve su kıtlığının açlık, yoksulluk ve gelir dağılımına etkisi

Araştırma Raporu. Genel Kurul- 1.Komite. Sorun: Erozyon, çölleşme, ormansızlaşma ve su kıtlığının açlık, yoksulluk ve gelir dağılımına etkisi Forum: Genel Kurul- 1.Komite Sorun: Erozyon, çölleşme, ormansızlaşma ve su kıtlığının açlık, yoksulluk ve gelir dağılımına etkisi Yazar: Sefa Özmeral Pozisyon: Oturum Başkanı Araştırma Raporu Giriş Dünya

Detaylı

Araştırma Raporu. Uluslararası İlişkiler Konseyi. Orta Asya Su Anlaşmazlıkları. Pozisyon: Başkan. Giriş. Anahtar Kelimelerin Tanımları

Araştırma Raporu. Uluslararası İlişkiler Konseyi. Orta Asya Su Anlaşmazlıkları. Pozisyon: Başkan. Giriş. Anahtar Kelimelerin Tanımları Forum: Sorun: Yazar: Uluslararası İlişkiler Konseyi Orta Asya Su Anlaşmazlıkları Deniz Hallik Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Açlık ve yoksullukla mücadele için en ana ihtiyaç olan su, kuşkusuz

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon Dünya Bankası nın en yoksul ülkeler için sağladığı fon Uluslararası Gelişme Birligi Bu bilgiler aşağıdaki kuruluş tarafından yayınlanmaktadır: Concessional Finance & Global Partnerships Vice Presidency

Detaylı

Birleşmiş Milletler in 60 yılda 60 başarısı

Birleşmiş Milletler in 60 yılda 60 başarısı Birleşmiş Milletler in 60 yılda 60 başarısı Birleşmiş Milletler (BM), büyük bir tahribat yaratmış korkunç bir savaş sonrasında, uluslararası ilişkileri istikrara kavuşturmak ve barışı daha sağlam temeller

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi

Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi Şirketler için Sürdürülebilirlik Rehberi İçindekiler İşbu yayındaki bilgi ve veriler genel bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu yayında yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli özen gösterilmiş

Detaylı

AKADEMİK BAKIŞ Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi ISSN:1694 528X Sayı: 10 Eylül 2006

AKADEMİK BAKIŞ Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi ISSN:1694 528X Sayı: 10 Eylül 2006 ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİNDE SOSYO-EKONOMİK BOYUTLARIYLA YOKSULLUK OLGUSU ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME Doç. Dr. Mehmet YÜCE Öğr. Grv. Mehmet Ferhat ÖZBEK Özet Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte

Detaylı

Türkiye de ve Dünya da Yoksulluk Üzerine Bir Araştırma

Türkiye de ve Dünya da Yoksulluk Üzerine Bir Araştırma SESSION 3D: Büyüme ve Gelişme III 423 Türkiye de ve Dünya da Yoksulluk Üzerine Bir Araştırma Asst. Prof. Dr. H. Yunus Taş (Yalova Universty, Turkey) Asst. Prof. Dr. Selami Özcan (Yalova University, Turkey)

Detaylı

POLİTİKA DOKÜMANI KADIN

POLİTİKA DOKÜMANI KADIN T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ POLİTİKA DOKÜMANI KADIN ve ÇEVRE 2008, ANKARA Bu politika dokümanı, Türkiye de kadınların çevre alanındaki durumunu analiz etmektedir. Doküman, KSGM tarafından

Detaylı

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi nin 2013-2014 eğitim programı, ilk dönemini geride bıraktı. Eğitim programının ikinci dönemi 10 Şubat ta açılıyor. Ankara,

Detaylı

Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesine Yönelik Dönüm Noktaları

Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesine Yönelik Dönüm Noktaları Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesine Yönelik Dönüm Noktaları Global Konferanslardan Bildiriler T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ

Detaylı

KÜRESEL KRİZ VE TARIM SEKTÖRÜ

KÜRESEL KRİZ VE TARIM SEKTÖRÜ KÜRESEL KRİZ VE TARIM SEKTÖRÜ KÜRESEL ÜRETİM BÖLGESEL PAYLAŞIM Dr. İ. Pınar NACAK Mustafa YAĞCIOĞLU İzmir Ticaret Borsası Ar-Ge Müdürlüğü Kasım 2011 İZMİR TİCARET BORSASI Sayfa 0 Giriş Dünya nüfusu artıyor.

Detaylı

Yoksullukla Mücadele Stratejisi Olarak Mikro Kredi Uygulaması: Eskişehir İli Örneği *

Yoksullukla Mücadele Stratejisi Olarak Mikro Kredi Uygulaması: Eskişehir İli Örneği * Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Haziran 2012, 13(1). 59-89. Yoksullukla Mücadele Stratejisi Olarak Mikro Kredi Uygulaması: Eskişehir İli Örneği * Mehmet ŞENGÜR, Sami TABAN ** Yoksullukla

Detaylı

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ FAHRİ GIDA MÜFETTİŞLERİ FAHRİ GIDA MÜFETİŞLERİ MİZİN AMACI; Toplumumuzun yaşaması ve pek çok yönden gelişmesi onu oluşturan bireylerin sağlıklı olmasını gözeten ulusal çapta yürütülen bir FARKINDALIK projesinin

Detaylı

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER ÖZET: AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER O. Ergünay 1 ve B. Özmen 2 1 Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Genel Sekreteri 2 Doktor, Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi,

Detaylı

TÜRKİYE DE VE DÜNYA DA KADIN ÇİFTÇİLER

TÜRKİYE DE VE DÜNYA DA KADIN ÇİFTÇİLER TÜRKİYE DE VE DÜNYA DA KADIN ÇİFTÇİLER 1.GİRİŞ Bir ülkenin kalkınması, en geniş anlamda o ülkede yaşayanların yaşam standartlarının artırılmasını ifade eder. Ülkelerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapılarına

Detaylı

Gönüllülük ve afetler

Gönüllülük ve afetler GÖNÜLLÜLÜK VE AFETLER 7 7. BÖLÜM Gönüllülük ve afetler Tokyo da meydana gelen muazzam afetlerle yüz yüze geldiğinde, herkes insanlığın doğal tehditler karşısında ne kadar savunmasız olduğunu hissetmiş

Detaylı

DÜNYA VE TÜRKİYE GIDA GÜVENCESİ DURUMU

DÜNYA VE TÜRKİYE GIDA GÜVENCESİ DURUMU Ekonomik Yaklaşım, Cilt : 21, Sayı : 76, ss. 1-30 DÜNYA VE TÜRKİYE GIDA GÜVENCESİ DURUMU Taylan KIYMAZ 1 Ahmet ŞAHİNÖZ 2 Özet Uluslararası finans kurumları aracılığıyla ve Dünya Ticaret Örgütü Anlaşmaları

Detaylı

Engellilere Yönelik Harcamaları İzleme Kılavuzu NURHAN YENTÜRK - VOLKAN YILMAZ

Engellilere Yönelik Harcamaları İzleme Kılavuzu NURHAN YENTÜRK - VOLKAN YILMAZ Engellilere Yönelik Harcamaları İzleme Kılavuzu NURHAN YENTÜRK - VOLKAN YILMAZ STK lar İçin Engellilere Yönelik Harcamaları İzleme Kılavuzu N URHAN YENTÜRK VOLKAN YILMAZ STK lar İçin Engellilere Yönelik

Detaylı

Sayı: Aralık 2006 Özel Sayı 2006

Sayı: Aralık 2006 Özel Sayı 2006 Sayı: Aralık 2006 Özel Sayı 2006 Küresel İnsani Gelişme Raporu Açıklandı Suya en çok ödeyenler, yoksullar Yoksul çiftçiler, su krizini iki misli yaşıyor Eşitsizlikler İnsani Gelişmeyi Engelliyor Çocuklar

Detaylı

Türkiye de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Risk Faktörleri ile Mücadele Politikaları

Türkiye de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Risk Faktörleri ile Mücadele Politikaları T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Türkiye de Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Risk Faktörleri ile Mücadele Politikaları EDİTÖRLER Dr. Yasin ERKOÇ Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

Detaylı

TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ YOUNG BUSINESSMEN ASSOCIATION OF TÜRKİYE. 2000li Yıllara Doğru Türkiye'nin Onde Gelen Sorunlarına Yaklaşımlar :

TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ YOUNG BUSINESSMEN ASSOCIATION OF TÜRKİYE. 2000li Yıllara Doğru Türkiye'nin Onde Gelen Sorunlarına Yaklaşımlar : TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ YOUNG BUSINESSMEN ASSOCIATION OF TÜRKİYE 2000li Yıllara Doğru Türkiye'nin Onde Gelen Sorunlarına Yaklaşımlar : I - N Ü F U S HAZİRAN 1993 Levent Ortaköy Yolu Korukent Sitesi

Detaylı

Sosyal Yardım Uygulamaları ve Çocuk İşçiliği Arasındaki İlişki: Keçiören Örneği

Sosyal Yardım Uygulamaları ve Çocuk İşçiliği Arasındaki İlişki: Keçiören Örneği T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sosyal Yardım Uygulamaları ve Çocuk İşçiliği Arasındaki İlişki: Keçiören Örneği Sosyal Yardım Uzmanlık Tezi Hazırlayan Semiha BOYBEK Tez

Detaylı

YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık

YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler. Yeryüzü Doktorları. Açlık YERYÜZÜ DOKTORLARI // 2014 AFRiKA KURBAN ORGANiZASYONU FAALiYET RAPORU // içindekiler Yeryüzü Doktorları Açlık Kimdir? // SAYFA 4 Nedir? // SAYFA 8 Yeryüzü Doktorları Afrika Kurban Organizasyonu // SAYFA

Detaylı

1. Giriş ve Yönetici Özeti

1. Giriş ve Yönetici Özeti Türkiye de Çocuk ve Genç Nüfusun Durumunun Analizi 2012 İçindekiler 1.Giriş ve Yönetici Özeti... 3 2.Nüfus içinde Çocuklar ve Gençler... 11 3.Toplumsal Koşullar ve Aile Ortamı... 15 4.Çocuk Sağlığı ve

Detaylı