Nirvana&Aşk -3- Trinitron

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Nirvana&Aşk -3- Trinitron"

Transkript

1 Nirvana&Aşk -3- Trinitron

2 Başlangıç Ölü Tanrı ların yorgun aşkında, küçük insanların büyüyen merhameti olsun. Islak kalbin hücrelerinde bizler umut içinde ölümü kanatarak yaşam edelim. Böylece her dans gibi, özgür olan adımları, insanlığın aynasından yaşama doğru yansıtacağız. Ve biz, gerçek anlamda bizden geçen bir siz olacağız. Gerçekler ötesindeki algının meydancı savaşında, varlığımı derin bir yokluğa gömüp gidiyorum. Gerçekten gidiyorum. Gerçek anlamda yok kadar yokum. Yokta bile, ya da görünen hiçliğin kendi reddinde. Savunmasız, çıplak bir şekilde Tanrı için Tanrı yı yazıyorum. Yazdıklarımın Tanrı olduğunu bilerek, kendimi O nunla bir ederek. Kendimi Tanrı ederek. Ne olursa olsun yapmak istedim. Şu an Volmus u aşmış bir şekilde kurgulama evresinde devam ediyorum. Şahıslardan, eski ırklardan, arşivlerden bir dostumla tanıştım. Çok eskiye dayanan, insandan önceki Tanrı lardaki bu dostluk, benim kafamda şimşeği hızlandırdı. Tekrar kanalıma girmeyi kurgularıma yerleştirdi. Şu anda Antik düşüncelerin çığlığında melodik bir şekilde Tanrıçanın rahmine girmiş bulunuyorum. Oradaki iğrençliği öperek, kendi çocukluğumu en tiksinti verici yanlarımıza bağışlıyorum. Umarım bu Tanrı katliamı son bulur ve biz pisliğin çukurundan çıkarız. Peki biz kimiz? Nerede, ne şekilde, nasıl bir zaman diliminin içindeyiz? Kendimiz kadar var mıyız, yoksa var edişimiz kendimiz mi oluyor?

3 Optimus, Herakta ile olan sohbetinden son derece memnun ayrılmıştı. O ki, kitabın en köklü yerinde, sanatın doruklarında zifiri mumum içindeki ışığa dönüşmüş, sevdiği kadını hayal ederek gerçeğe dökmüştü. Bir kadının önemi o kadar büyüktü ki, Tanrı nın basamaklarını şeffaf geceliğinde taşıyan bir orkestraydı. Bu sevişme de olabilirdi, tutku dolu bir bakışmanın eşiğinden dipsiz yıldıza çakılan evren de Evrenlerin kapakçığı açılmış, üst evren geçilmiş, Tanrı nın kendisinden bir Tanrı sızlık ortaya çıkmıştı. İşte burada insan olmanın doğasındaki çelişki ortaya çıkıyordu. Optimus, uğuldayan gözlerinden bulutlu okyanuslara şöyle bir baktı. Artık insan kalmamıştı. Var olan sadece Tanrı idi. Evrendeki antik güçler Tanrı ları ortaya sunuyordu. Bu bir satrancın maskeli yanlarını kapsamakta, gizli güçleri koz olarak arka planda tutmaktaydı. Bölüm 1 Bilinç Radyosu Optimus, Herakta ile konuşurken, onun kendisi olduğunun farkındaydı. Optimus, sözlerine başlamadan önce: Öyle ol ki, benim içinde benim dışında bir ben ol. demişti. Bu Tanrı nın kendisinden yarattığı Tanrı lara söylediği sözün çıplak gerçekliğiydi. Yüksel Tanrı. Işığın ötesine geçtiğim içindir ki, gözün kapakçığı açıldı. Artık yürek yıldızlarından aşağı gelin gibi salındım. Öyle akıyorum ki, kalbimden kelebekler uçuşuyor. Sevdiğimi beklerken, raylı yalnızlığım mendilin kanında orgazm oluyor. Onunla ben, bedensizlik içinde negatiflikten pozitifliğe geçiyoruz. Neredesin Optimus! Seni susamış bilincimin içinde arıyorum. Ama tek bulduğum çölün hacimsizliğinden düşen bir kum tanesi. Ölümsüzlük boyutunda nasıl bedenleşebilirim. Beni beden haline ancak sen getirebilirsin. Ama sende de, kendinden kaçan bir acı hali görüyorum. Sence bunalım, ya da sanrımın içindeki ışık aydınlık mı? Sanrılar, aydınlattığı gibi seni var eden aynadır. Önemli olan yansıtan yeri görebilmek. Bu sen değil misin Optimus? Ben sadece salt yokum. Yok olduğum gibi, aynı zamanda sendeki varlığım. Peki senin dışına çıkabilmem için ne yapmam gerekiyor. Beni aşmalısın. Öyle aşmalısın ki Herakta, ben de kendimi aşmalıyım. Seninle ben ikiz Tanrı larız o zaman. Yakaladın. Güzel bir noktaya değindin. Şuradaki kağıdı görüyor musun? Evet. Oraya kendini yaz desem ne yazarsın. Yalnızlık yazarım.

4 O anda Optimus un içinde bir kapı açıldı. Kapı hem kendisi için, hem de Herakta içindi. Kapıdan ilk giren Herakta oldu. Adım atar atmaz Optimus da ilerlemeye çalıştı. Kendi kurgusunu yaşattıran Optimus, Tanrı olmanın keyfini sürüyordu. İnziva değerlerinin soyut çılgınlığındaki macerası doruk noktaya ulaşmış, hiç kimsenin birbirinden haberdar olmadığı tanrısal boyutta, ya da herkesin aynı gerçekliğe dönüştüğü yok gerçeğindeydi. Bırak duygularını aşılmış Tanrıların değerlerine. Bu dünya beyitlerin kendini öldürdüğü yerden geçiliyor. Geçerken canlı ve cansızlık içinde saf bilinçsin. Kendini yok içinde kendin edene kadar teksin. Sonrasında Yüce nin dünyasında sihirli bir değneksin. Optimus Zena Hudutlarından Bunları neden söyledin Optimus? Benim bir şeyi yapma nedenimi sorgulamıyoruz. Herkes her istediğini yapabilecek konumda olmalı. Bunun önünü açmalıyız. Düşünceler hala özgür. Düşünce dalgam kırıldı. Frekansın kaçıncı değerinde olduğunu görebiliyorum. Gözyaşların robotlaşmaktan çıktı. Evet farkındayım. Artık acı zincirlerimin içinde mutluluk halkaları görüyorum. Bir çocuk gibi onlarla oynamaya başladım. Sendeki mahzenin içinden uğur böcekleri çıktı. Onların benekleri bana, bense uğur böceğine dönüşüyorum. Evet. Kendi içinde sen olan sevişme oluyorsun. Ben kendimle sevişirsem ne olur? Daha çok kendi içinde kendine dönüşürsün. Aşılmış yalnızlığın kalabalığında kendinle sevişmeler vardır. O kalabalık, sana Tanrı lığının gücünü ve kontrolünü verecektir. İnanılmaz bir dehşet öyküsü. Korkunun merhameti daha korkunçtur. Çünkü içinde öldürmekten beter eden tuzaklar vardır. Bir masumluğun suçluluk duygusuna bürünmesi gibi. Evet. O yüzden çok iyi olmanın bir anlamı yok. Bırak hayatın bağcığını. Kendini sıkmadan bırak gitsin. Sana düşünce kırılmasının verilme nedenleri de bu. Sendeki kırılma, bendeki tampon bölgeyi seçti. Sana gelme nedenim bu. Deliliğin sınırı var mı Optimus? Delirmek güzeldir. Delirdiğimiz zaman, aklımız Tanrı olmakla akıllanacaktır. Seni içimde hissediyorum Optimus. Gerçekten ruhumu okşuyorsun. Mucizelerin şimşeklerde. Şimşekler sulanan gözlerinde ve beyninde. Bırak kendini. Kapının

5 içindekilere bak. Herakta, mahzendeki şaraplara takıldı. Hiçbirinde tarih yoktu. Üstelik hepsinin içi ışıkla doluydu. Işığın içinde dans eden tanrıçalar ve Tanrı lar vardı. Onlar birbirlerine bakarak kararan üzümlere dönüşüyor, sonrasında bir damlalık şarap meydana geliyordu. Herakta bunu fark ederek: Ama burada sadece bir damla şarap var. dedi. Aç şişeyi. Ne ile açayım? Hayal et. Herakta, şişeyi açtığını hayal etti. eder etmez şişedeki bir damla şarap da kayboldu. Bunu da fark eden Herakta: Şaraba ne oldu? Bir damla şarabımız vardı, o da kayboldu. dedi. Herakta. Seni sevdim. Ama sen hala maddenin derdindesin. Bırak şarabı. Şarabın derdinden uzak dur. O şişeye bir daha bak. Şarabın içinden çok daha fazlasını göreceksin. Herakta şişeye bir kez daha baktı. Sonra bir daha. Bu durum defalarca yinelendi. Ama genç adam hiçbir şey göremiyordu. Burada bir şey yok. Denemekten vazgeçme. Emin ol başaracaksın. Herakta bir kez daha baktı. Sonra bir kere daha baktı. Ama bu sefer o kadar inançla dolmuştu ki, tabii bu inancın içinde umutsuzluk da vardı. Gördüm. Gerçekten gördüm. Burada bana dönüşen bir şeyler var. Beni kendi içine çekiyor. Devam et Herakta. Herakta öyle bir yere geldi ki, her tarafında şarap çeşmeleri, şelaleleri, denizleri, nehirleri, ağaçları vardı. Hatta yıldızlar bile şarap damlasıydı. Genç adam her bir yerden bir yudum içti. Ama en güzeli yıldızlardakilerdi. Onlar nedense daha tatlı gelmişti. Herakta o kadar çok şarap içti ki, haliyle sarhoş oldu. Ama bu sarhoşluk kendini bilmezlik yerine, Herakta nın farkındalığını kat be kat üst noktaya taşımıştı. Şimdi anladın mı Herakta? Evet az önce aç gözlülük ettim. Kendimi egomla sınırlandırdım. Peki her şeyin değişimine neden olan neydi? Umutsuzluk, umudun kendini inandırma evresidir. Bunu böyle özetleyebilirim. Tebrikler Herakta. Optimus, Herakta yı Tinirtron sınırlarına sokmuştu. Onu kendisinde aşk edebilmenin mutluluğunu yaşamakta, evrene uçurtmalı gözlerle bakmaktaydı. Bilgeler hep bir ağızdan toplanmış, kendi içlerindeki sözleri sıralamaktaydılar. Optimus ve

6 Herakta onları dinliyorlardı. Herakta nın gözleri uzağa dalmış, Auro nun derinden gelen sesleri içinde aşkı konuşturuyordu. İçinde bilinmeyen bir neden vardı. Ama o nedenin nedenindeki kişinin Optimus olduğunu biliyordu. Herakta, Optimus a güveniyor, onun söyledikleri karşısında aşkı daha derinden hissediyordu. Seninle o kadar çok yaşamışım ki, Bu yüzden sensizken her gün ölüyorum. İnsan değilim, ben. Ben, ben olmaya muhtaçken başka ben. Başka benler içinde doluluk oranından boşalım. Seni düşlüyorsam düşüncem damar içinde. Ve kanlar içinde seni sayıklayışım. Okuma, yalnızca diz çök hedefinden. Olgun ruhun damlasından sessiz konuşmalara dek, Seni uyanmayan rüyalarıma haykırdım. Seninle elime geçen yaşlı sevişmelerden, Genç sükutlar elde ederek toprak oldum. Belirsizlik hudutlarında seni ben yapışım gelir aklıma da, İnanç değirmenleri içinde buğday ve unun mucitleri. Törpülenmek acılarda, belki bahar vardır. Belki de hepimiz biziz, Kendi dışladıklarımıza rağmen. Aslında herkes birdir, Onca öldürülüşe ve şiddete rağmen. Sahne almak ya da oynamak değildi mesele. Meselem seni terk ettiklerimden daha çok sevmekti. Çünkü benden her giden ve bana her gelen sendin. Simsiyah duman içinde kendime tekrarım, ben. Ben bilinmez, ben ayda, ben gönlün çıkmazında. Şeytan içinde serseriliği tavan yapmış. Bir gemiler ordusundan geçen manevra. Sen de tut içinden bir macera. Bırak özgürlüğün saklasın seni doyasıya.

7 Yüreğimin kendi içgüdülerindeki hayvanlar kadar yoksunlukları seninle pençelemek. Ve uyanışımdaki mevcut yaraların üstüne senin ruhunu yerleştirmek. Seni sebepsizliklerde buldukça daha çok sevdim. Çünkü sevmeye imkanım olmadıkça, İmkanın içindeki sevmekte dirildim. Günah azarlar da insanı, Mayalanır yoğurttan gözler. Suya karıştırırsın kendini. Irmak seni sel diye ikram eder bazen. Bazen de güneşi çözen bulut olursun da, Sevgilinin yağmurdan ellerinde gezinirsin. Damladan güneşi bulana dek sevdim seni. Oysa her güneş ismini kumlarda ıslatan benmiş. Oysa her ıslaklık hayatı olgunlaştırdığımız çocukmuş. İnsanlıktan insaca kaçtığımda buluyorum sendekini. Her şey geçer, Olgunlaşma acıları içinde. Onlar seni yücelten yeraltı sürgünleridir. Seni kendisinde bulam bendekidir. Yine seni sana veren sendekidir. Öyle bir haldeyim ki, Ne sensiz olabiliyorum, ne de seninle. Öyle aşkla doluyum ki, Kendimden habersiz şekilde. Hepimizin içinde insana mahkûm bir Tanrı var. Tanrı nın içinde de özgürleşmiş insanlar var. Kuşlar yarışıyor, dünden bugüne. Seni sen içinde kendim gibi yaşamakmış, gerçek.

8 Herkes yaşantısı kadar varsa, Biz gerçekler içinde vardık. Zaman geçse de üstünden, Biz bir yerde saklı kaldık. Ne vakit bulunacağı bilinmez bir iç çekiş. Nasıl nefes verileceği bilinmez bir geri geliş. Optimus, nefesini verdiği Herakta yı ölümsüzlüğün yollarına taşımak istediği apaçık ortadaydı. Böcek, fare, kurbağa ve diğer bilgeler, hep bir ağızdan aynı şiiri okudular. Bunlar evrenin en eski noktasından gelen içli bir isyandı. Kalp boşluğu açılmış, yorgun Tanrı lar ayaklanmış, sisli gözlerin perdesi aralanmıştı. Bırakma Beni Her şey ölüdür, Benim aşk gerçeklerimde. Gözleri nahoş yerlerde ve yurtlarda. Vatan denen gözyaşının kabuğunda harcanmış yıllara değin, Sana sürgün oldukça sensiz sevişimde. Ama yaşlanmış, ama ruhumun içinden geçen öyküler. Ve seni terk edemediğim karanlık dolu geceler. Bilinmez, sırdaşım olmuş ekmek kokusu. Hani benim martı kardeşim. Hani benim ilaçlı düşlerim. Gör beni, gör beni. Bir yudumda, bir isyanda, bir ölümde. Hani ölüm çekmez tetiğini acıya sarılırken. Hani Azrail ağlar, Seni içimde kanatırken. Hani yarımadalı boğazımda tadarım seni. Hani düşler duvara çarpıp geri döner ya. Hani eller Tanrı ya açılır da, Köprüler egoyla yıkılır ya. Nasıl sevdim, nasıl sevdim, nasıl sevdim seni. ben bile bilmezken. Ben bile sevgiyi ölçemezken. Düşme peşime. Arama beni. Çünkü ışığım yok yakacak. Çünkü kalbim yok tadacak. Çünkü uykum yok ki,

9 Bir yerde sevişen rüya olalım. Ah ağlamak. Ah haramdan uzakta, ah her şeyi silmişçesine. Ah gözlerim düşerken boşluğa. Ah karanlık toplarken, En masum olduğum yalvarışlarımı. Salya sümük, Kağıt denen hasretlere aktığımı. Kalem bile acır oldu halime. Lakin acımasın bana hiç kimse. Bir insan kadar yokum, Tanrı da. Bir aşk kadar varım, hayatta. Bırak ağlıyorsam. Bırak ağlatıyorsam. Bırak ölümsem, kendi halime bırak beni. Bırak düşünme, bırak hissetme. Beni yalnızlık içinde özgür bırak. Ne de olsa ölmedik mi Ne de olsa Tanrı ya, Tanrısallıkla gömülmedik mi Unut her şeyi. Unut beni, unut hiçliği. Unut içimdeki piç adımları. Unut, Ana baba olduğumuz sevişmeleri. Unut her şeyi. Ya da yık kendindekini. Unut, unut, unut yokluğu. Unut travmalı psikiyatrik nöbetlerimi. Bırak aklımın içindeki hasta aşkı. Bırak kalabalık hücrelerdeki yalnız seni. Bırak gözlerimi, bırak gözyaşlarımdaki bilmeceyi. Bazen çaresiz, bazen Dolmabahçe li. Bazen Ata ya, bazen köpeğe, bazen de böceğe. Bazen şeytana, bazen Allah a, bazen de bilinmezliğe. Gidiyorsam, Tek kelimeyle sana. Ağlamak, ağladıkça gülmeyi unutmak bir yerde.

10 Belki de umut etmek gülmektir, Herkes ulu orta insanlıktan çıkarken. Belki de gözleri silmek cesarettir, Herkes sevmeyi yerle bir ederken. Olsun gözün. Olsun gözümün nuru, Bugün de sevenin var. Bugün hiç kimse yaşatmasa da, Seni sonsuz eden ben olsun. Bu şiir üzerine Optimus konuşmaya başladı. Kendi içindeki çılgın edebiyatın sularında yüzen filozof, bildiği sözleri esirgemeden nefesinden sarf etti. Gerçek aşkın sahip olduğu tek şey yalnızlıktır. Yaşamak ölmek eder, Ölüm rüyayı geçtiği vakit. O vakit sizler rüzgarın akarsuyunda uyanacaksınız. Ve taşan her ırmak, Taşımış olduğunuz nefesi ölümsüz edecek. Sanat, insan içindir. Çünkü insan kendinden yaratmaktan asla vazgeçemez. Ama biz kabul etmediklerimizi ve anlayamadıklarımızı sanat deyip baltalıyoruz. Aşklar yeraltından yerüstüne, Hatta uzayların her frekansına geçecek kadar saf, temiz, berrak ve kırıcıdır. Bunu anlamlandırmanın yolu da, Kendini anlarken anlamsızlaştırmaktır. Optimus, Herakta yı her yönden Trinitron için hazırlıyordu. Onu aşkın gölgesinden sıyırıp, filozof Tanrı ların hudutlarına bırakıyordu. Tanrı ölümün içindeki ölümsüzlüktü. O asla yok olmayan noktanın varlıkçı yanıydı. Öyle bir varlıktı ki, tüm yok oluşlar içindeki ölümsüzlük sayıklayışıydı. Filozof, nefesini tutup Herakta yı kendi içindeki aşka doğru yolladı.

11 Görmek istiyorsan düşünmelisin. Tıpkı sevilmek için sevmen gerektiği gibi. Özgürlüğün ruhunu sardığı zaman, Kendini tamamen terk ettiğin vakittedir. Hiçbir şeye bağlı değilken bile bağımsızlığa bağlısındır. Sevgili âşıklar! Bilirim ki, Aşk için yüreğinizde her zaman yer bulabilirsiniz. Bulduğunuz yerleri dolduran insanlar olursa, Bilin ki, Onlar size layık olanlardır.. Böceğin sarf etmiş olduğu sözler bilgelik yolunda çınladıkça, Tanrı ların değirmeni un üretmeye devam etmekteydi. Bu yol hiçbir zaman bitmeyecek gibi görünse de, düşünen kader bir yerde insanı üretecek, insan yollarını omuzlarından aşağı sarkıtacaktı. O zaman göğüs denen organdan nice bedenler ayaklanacak, sisli bilmcelerin çığlığından insan genzine doğru yıldızlar daraltacaktı. Benim bu dünyadan anladığım, Benim bu dünyada yaşamadığım gerçeğidir. İnsan olabilmenin yolu, Hayvanları sevmek ve anlamaktan geçer. Kimseyi bileceğim diye vakit harcama. Birilerini bilmeye çalışırsan hem hayal kırıklığına uğrarsın, Hem de kendini harcarsın. Eğer kendini bilirsen, Varı ve yoku zaten bilmiş olursun. Sevgili Aşk! sitem ediyorum sabahın uluyan saatlerinde. Bir kurt sürüsü görüyorum uzakta. Penceremde bir köpek havlıyor, bir kedi taşlanıyor. Bazen kendimle, bazen de sen gibi bakıyorum, hayatın

12 isyan eden soluğuna. Orada nefessiz yaşamlar boyunca senle beni doğuruyoruz. Seni öyle sevmişim ki, sevmek kendisini ödünç alır benden Ey Aşk! Dalgalan sularında sislerin. Bir mucize şeklinde Aort damarına çekiyorum, seni. Kan tortusunda olgunluk gözlerinin korkusunda cesaret sevişkenliği. Seni şüphe ettikçe kurguladım, gerçeğime. Sen bana bir bak, Başım Tanrı ya karşı dik. Tek gerçek kitap yalnızlıktır. Optimus, içinde taşıdığı Herakta ile aşka doğru seslenmeye devam ediyordu. Hiç bitmeyen kabusun uyanış evresindeki dünyayı tadıyor, her şeyin düşüncesi içinde algı oluyordu. Onun algısı, kendisine olan yok oluşuydu. Ey Aşk! Sevgililerin içinden geçen bir gebeyim. Lakin kendi gözyaşıma hamile kalmış bir kadın acısı, bir erkek mutluluğu. Bu acıyla mutluluk öyle sevişir ki, işte o anda cinsiyetsiz bir çocuk dünyaya gelir de, yer ve gök tek bir ruh kokar. Sevgisiz ve amaçsız insan her yola sürüklenir. Sevgi dolu ve amacı olanlar, Yolun kendisi olur. Sevgili Aşk! Ölüm gibi geçiyorum aşkın içinden. Lakin ölüm beni tanımlayamıyor, kurduğum kurgulardan. Kurgu içinde ben varım ki, her yiğit gözlerinde nektarin eder beni. Belki meyvesinde, belki de tohumunda kök olmuş gözlerin sancısında. Devrilir gözler, devirir bakışlar, doğuncaya değin. Ve siz, yalnızlık içinde gençleşen olgun çocuklara dönüşürsünüz. Sevince gözler yasaklarda ağlar. Sen bilmezsin, sen tutku kafesinde köpüren mülteci kederim. Hani bitmez, hani ölmez ölümdür, devran deviren mabedine.

13 Sevgili Nirvana! ağlıyorum, yorgun bilgelik sancılarında. Ben acının tuhaf kristallerinde nöbet tutan ölüm taşıyım. Lakin mezarım kendi hiçliğine gebe bir ihtiyar kutsallığıdır da, yıkım kendisini seslendirir. Harfiler edebiyatın içinden geçen şiirlere dönüşür de, mucize bizi miladın aynasından yeniden seslendirir. Aşk süreklidir. Hiçbir zaman sonlanmaz. Çünkü başlangıcı başlatandır. Sevgili Sevmek! Bir yaşam soluğu ver de, odun yaksın kibrit kokan umudumu. Lakin seni bağırarak barıştırıyorum, kendime. Ben dönsem saçlarından yana yakıla bir örgü ruhu. Kendime dalgın, kendime yorgun bir ayaklanma huzuru. Seni içime kanatıncaya değin kangren ediyor, hatırı. Sensin işte, Sensin de her vaktime serpiliyor, Seni seven anıları. Öyle bir karanlıktaydım ki, Kendimdeki zamansızlığın içinde sonsuzluk kadar acıydı. Ne zaman ki ışıklar beni sardı; O vakit varlığı kaplayan yokluk sevgisi, Yüreklerimizi sevdiren aşkı bendekiyle tanıştırdı. Sevgili Sevmek! Yaşam bu değil ki Olgun mezarın böğürtlen toplama telaşında ellerim mor rujundan. Sen çılgın bir hançerin organ biçme biçimi. Ah yüreğimi biçsen yeniden. Hani gerçeği canımı yok edinceye değin söylesen. Ah Nirvana! Ah yazgı seni bana toplasa rüzgarlarca. Ve sen şimşek hızında dinimi ve imanımı bulut etsen. Sonra bir yağmur umuttan alevlense.

14 Kül eylese de, Bahar tozlar içinde adını yerden süpürse. Seninle öyle olmuşuz ki, Kalabalıklar içinde yalnızlıktan ve yalnızlık içinde kendimizden fazla. Ah Sevmek! Bırak beni hiçliğin türküsüne. Ben ki, kendi içimde delice bir hatırayım. Konakladığım gün batımlarında yazgıyla perdeleşen, hani öfkeli bir mecrada derinleşen intikam. Sel tutar, gölümün kurumuş ıslığını da, senin saçların suskunluğun merhameti. Ve sen, yükselen bir ay tanesinin içinden koşan güneş heceleri Zenginlik içinde nice insanlar gördüm, Yoksulluktan daha fazla yoktular. Yoksulluk içinde nice insanlar gördüm, Zenginlkten çok daha fazlaydılar. Sen ve ben, Bizi kendi içinde özgürleştirerek sonsuz eden bir aşk. Sevgili Sevmek! Yürüme duvar seni içine çekiyorsa. Dalgınlık kendinden geçinceye değin, biz alışık olmadığımız deliler aşkında. Hani damardan delikanlı bir cesaret akar da, dağlar yola gelir. Yol, umut tırnaklarına düşer de, biz hayatı kazırız, içimizden. Ama öfkesinde, ama sahnesinde karıncalanır türküler. Ve rüyalar, hep senin gerçeğine imza atar. Çünkü ben, senin sabahından uyanan bir gece olmuşum. Göklerde, ıslıklarda, uluyan kurtlarda, çınarlarda, ağaçlarda ve çanlarda merhabalar şeklinde kavuşmuşum sana. Benim seni terk etmem bile, kendimdeki sana kavuşmamdır. Hani ayrılıklar hunharca yüzüne sırıtır ya. Sen sırtlan içindeki düşmanı görürsün. O senin aşkından çalan bir zamandır. Ama sen yenilmez bir mucizesindir, Tüm zamanlarını anılara bağışlayarak. Çünkü hatıralar affeder. Ve gerçeği kendisine göstererek, Tüm rüyaları sevgiliye bahşeder.

15 Öyle umut olsun ki, ağlarsak mutluluğumuzdan, gülersek acılarımızdan dolayı olsun. Sevgili Sevmek! Sen hatalarınla gel kapıma da, ben dayanırım omuzlarımı çentiklemeye. Darağacının çığlığında, avluda başım dimdik seni gösteriyor. İşte sen oradan koşuyorsun. Öyle adımlıyorsun ki, çocukluğum bacaklarında uçurtma oluyor. Ve ben, babadan analığa kadar seni eteğinde mısralıyorum. Bu ayrılık geçmez ki Geçerse eğer, Kendisinden geçer de, Bir daha geçmeyecek aşkı sonsuzluktan getirir. Sevgili Sevmek! Sevgiler dökülürken gözlerimin bahtında, sen dolu dizgin karıncalanan bir ilikleşme. Kutsal kemiklerde süzülen kan hücreleri şeklinde akıyorsun, ruhuma. Sözcükler damarım olmuş da, şiirlerim gözlerini arayan çağlayan. Sancı desen, içimde ölümü tekmeleyen çocuk. Sen desen, hamile kaldığım inziva. Öyle doğuyorsun ki Öyle varsın ki, içimde Sanki her dıştan gelen senden. Sanki her gördüğüm, duyduğum, konuştuğum, sendekinden. Aşk, öldükçe ölümü kazanan ölümsüzlük oyunudur. Sevgili Aşk! Yaşam, yaşamak edinceye değin ölmekten geçer. Aşkın, aşk edinceye değin ayrılıktan geçtiği gibi. Her yaşam sen edene dek aşk olmuş da, Ölümlerin her biri sendekini doğurmuş. İşte bizi kendimiz yapan ölümsüzlük bu değil mi Her ölümsüzlüğü aşka bağışlayan sonsuzluk bu değil mi Ben öldüm, ölümü dudak içimde çiğnerken. Hani dudağına özgürlük giydiren bir yudumdu, aşkım. Hani sevişmeyi kalabalık eden bedenlerdi, ruhum. Hani senin gözlerine mim çekmekti, yaşamım. Hani seni doğuran sonsuz güçtü, ölümüm. Sevgili Nirvana!

16 Sen ki, içimde derin bir sancının bunalım haritası. Seni şehir içinde sokak edercesine bulmak ve sendekini sevgilinin ölçeğine giydirmek nasıldır bilir misin? Bilir misin, onun her hatırasında kendini damıtmayı. Şarap olmuş gözlerde, sevgili yıllandırmayı. Ve yeniden gençleşerek, ondaki ölümsüzlüğü, onu her anışında içmeyi. İşte budur, benim susuzluğum. İşte budur, bendeki çöl halleri. Böcek, masumiyet içindeki tiksinti cevheriydi. Belki de merhametin aynasından öfke sekiyordu. O ırmaktır ki, genç vadilerin çırpındığı dik bir yokuştu. Yamaçtan aşağı sarkıtılan yıllar, aşkın kendisine ne kadar düşkün olduğunun en vahşi kanıtıydı. Sevdalar her ne kadar ayrı yaşasalar da, birbirlerinin kalbinde ve ruhunda yaşarlar. Aşk, iki insanın uyandığı dipsiz bir diriliştir. Belki yaşanacak yaramazlık vardır. Belki annelerimizden daha yeni ayrıldık da, Savrulduk dünyanın gün görmemiş postuna. Kimimiz diğerinin sözcüsü, kimimiz tek başına matbaa. Bakın işte, Kalem ve kağıt yeniden icat oldu, Aşk kendini notlara astığında. Aşığın kalbindeki her tohum, Sonsuz cennetin vahasını oluşturabilecek güçtedir. Bir yer var, ağlamayı tenindeki olgunluğa bıraktığım. Her yaşlılık, keşke diyen umut değil midir. Ya da her gençlik arkaya dönüp baktığın yarım ada. Bazen seni yüzeye götüren, Bazen de hiç eden keskin bir yok oluş. Bunun adı mecburiyet değil ki Seni gerçekten sevene değer verirsen, Sonsuz sevginin nasıl bir şey olduğunu sevildikçe anlarsın.

17 Herkes doğasına özgü yaşar da, Kişi, kim olduğunu hiç kimse olabildiğinde gösterir. O zaman var mıdır birileri. O birileri birisi midir, Hani uykusuz gecelerde dirildikleri. Ya da bir şöminenin başına geçip de, Yalnızlığını ısıtarak yaşlı bir pişmanlıkta gençleştiği. Optimus, bilgelerin üzerine bir değerlendirme yaptı. Sözlerindeki hudutları özenle belirledi. Onu ikna eden ana nedenlerden biri, kendi içindeki huzursuzluğuydu. Huzursuzluk ona yazdırıyor, ona insan öte dünyalara taşımayı kamçılıyor, içindeki sürgün insan, güzellik tanrıçasının içinden geçiyordu. Çirkinleşmenin yeminindeki güzelliğin içinde bir anayım ben. Her doğumum taşımış olduğum acının hıçkırığıdır. Aslında ben kendi yalnızlığımın çocuklarıyım. Yaşam içinde yaşamak geçerdi. Geçen dizler boyunca titreyen yürek giyimine hudutsuzdu. Orada salıncakta sallanan dipsiz bir vahşi vardı ki, Hepimizin gönül sularına çentik atan bir merhametti. Biz uyandıkça öfkemizi sevgiye dönüştürüyor, Sonrasında doğallığın içine akan farkındalık oluyorduk. Seni öyle sevmişim ki, kelimeler sevgimin içinde kendilerini sonsuz ve ölümsüz insan ederler. Bir anne hayatta iki defa doğmuştur. Birinde kendisiyle, diğerinde evladıyla. Bakma bana derinden. Bakma bana içimdeki senden. Ne kadar süreceği bilinmez ama gidiyorum. İçimdeki hayvanı özgürleştirerek pençeliyorum. Yeri geldiğinde asa, yeri geldiğinde şiddet içinde aşkım. Doğanım, kükreyenim, melodinim, yazgınım. Sen bendeki son teslimatın karşılıksız varış noktası. Ben sendeki aşkın kapanmayan davası.

18 Neyin var Herakte? Ölü olmak ne ifade eder? Senin keskin hafızanın dirilişidir, bu. Bu en derin şükran duygunun yerüstündeki törpüsüdür. Kendimi çığ altında kalmış yalnızlık gibi hissediyorum. O zaman erittiğin gözyaşlarından güneş mumları yapacaksın. Hiçken, her şeyin kaderi olabilirsin. Bunun olmasını gerçekten isterim. Daha neler istersin? İçimdeki ölü durumunu nefes düzeyine taşımak tabii ki Bunun olmasını hepimiz istemiyor muyuz? Ama bir mezar kazıcı kadar yalnızlık içinde ölümü avuçluyoruz. Sonra da topraktan af diliyoruz. Hayat gerçekten çok sıkıcı Optimus. Hayatın içinden ancak ölümle geçebilirsin. Eğer varmak istediğin nokta gerçekse Gerçeği arıyorum. Ama onun beni aradığından da bihaberim. Senin gerçeğin benim Herakta! Peki o zaman neden ayrıyız? Aslında ayrı değiliz. Ayrı olan senin zihnin. Senin sisteme verdiğin algı durumu. Sen kendini yalnızlaştırdığın için ifadeni kalabalık olarak görüyorsun. Kalabalık seni emiyor, sömürüyor, içine sindiriyor. Ben kalabalıktan çıkmak istiyorum. O zaman şu tütünden iç. Sana bir ikramım olsun. Nedir bu? Korkma, korkma. Cennetten sana bir ikram. Ben cennetin ölümden sonra geleceğine inananlardanım. Peki neden o zaman öldüğünü düşünüyorsun? Çünkü gömüldüğümü gördüm. Senin gördüğün her neyse, o gördüğün seni görüyor bence. Demek istediğin, gözlerin de bizi gördüğü mü? Evet. Tanrı nın mekanizması burada. Bir makine düşün. Bir kalbi ve bir beyni olduğu. Sence bize ne anlatır bu? İnsanın makineleşmesi. Ya da bir makinenin insanlaşması. Demek istediğim Herakta, bizler makineleri işgal etmişiz. Bizler insanlığı bitirmişiz. Bizler Tanrı yı tanrısallıktan def etmişiz. Aslında bizler hiçbir şeyiz. Senin canını bu kadar acıyan nedir Optimus? Beni kendi halime bırak Herakta. Ancak o zaman kendimi bulabilirim.

19 Beni içinden def etmeye çalışıyorsun değil mi? Evet bir bakıma öyle. Senden tez zamanda kurtulmayı düşlüyorum. Düşlediğim için de bunu her fırsatta var ediyorum. İyi ama nasıl? Bilirsin ki, düşler zamanla gerçekleşir. Ama ben mevcut bir zamana bağlı değilim. O yüzden şu anki düşüncelerim gelecektir. Gelecekte olanlarsa geçmişin yokluğa olan düşkünlüğündendir. Senin kadar kelime cambazı değilim Optimus! Ah bir de anlamlarını yakalayabilsen. İşte o zaman benim sana ne demek istediğimi anlayacak, nasıl bir bütünlüğü kast ettiğimi rahatlıkla görebileceksin. Ben kendi halime mutluyum. Çünkü sen uyanmamış bir halkasın. Halkasın, çünkü içinden seni sömüren bir sen geçiyor. İyi ama ben bunu neden hissedemiyorum. Senin hissettiğin hissizliğin hissi. O da ne kadar sürerse. Ruhunu ne kadar işgal etmişse. Gerçekten aşkın ne olduğunu anlamak isterim. O zaman elimi tut ve ben bırak diyinceye kadar bırakma. Pekala. Şu anda nasılsın? Açıkçası gözlerimde bir kararma meydana geldi. Evet, bir şeyler görür gibi oluyorum. Biri var. Nasıl biri? Bilemiyorum. Gittikçe yakınlaşıyor. Saçları ve bedeni benim gibi. Evet, evet. Bana benziyor. Sana ne kadar benziyor? Neredeyse tıpatıp aynı. Onu içine çekebilir misin? Nasıl anlamadım? Sana onu içine çekmeni söyledim. Herakta, o anda karşısında duran bedene sıkıca sarılır. Sarıldığı anda onunla bütünleştiğini hisseder. İnsanın içindeki ezikliğin gittiğini anlar. Başka şeyler de anlar. İnsanların birbirinden ne kadar kopuk yaşadığı, kalabalıklar içinde yalnızlığı oynadığını, masum ayaklarına yatıp her türlü şeytanlığı tezgahladığını anlar. Anlar da anlar. O kadar çok şey görür ki, o anda uyanmaya ve huzursuz olmaya başlar. Ne demeye çalıştığımı anladın mı? Galiba huzursuzlanmaya başladım. Çünkü gördün. Ne olduğunun farkına varıyorsun? İyi, ama ben bunu istemedim. Ben sadece kendimi bulmak istiyorum. Kendini yok etmeden nasıl varlık edeceksin ki Kendini her şeye karşın bitirmeden, kendini

20 nasıl başlatacaksın. Uyanman için rüyanı sonlandırman gerekiyor. Sonlanması için de ölümünü sonlandırmalısın. Nasıl yani? Şu ana kadar sürekli ölüyordun. İnsanların duygularında ve düşüncelerinde. Mevcut bilincin içinde sürekli olarak ölüyordun. Buna inanmak güç bir durum. Ama gördüklerime bakılırsa, ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum. İnsanların nasıl canavar olduklarını gördün. Bazıları af diliyor. Bazıları kuklalık edip sistemin bir parçası. Ama bir çoğu, uyanmamış ağaç dalları gibi. Ben ağaç olmaktansa, meyve olmayı tercih ederim. Zaten senin ağacın meyve vermeye başladı. Nasıl? Bana söylettiklerin senden kaynaklananlar. Beni kendi içimde ben ettin. Ve bunu aşkımı derinleştirerek yaptın. Çünkü içimizdeki herkes, aşkın hiçliğine tekabül eder. O zaman ben ve sen, sendeki aşkın parçasıyız. Öyle mi? Bendeki aşk, sendeki aşkla buluşuyor. Bu aynı zamanda, hislerin yok oluştaki özetidir. Yani yok olanın tek bir gerçekten türemesi mi? Evet. O gerçek de, kendi içinde yok. O zaman her şey yok. Her şey, hiç olanın yokluğudur. Sen bir şeyi hiç ettikten sonra, onu yok oluşa götürürsün. O anda onu gerçek değerine kavuşturmuş olursun. Aslında oradaki hiçlik, senin varlığının her şeyidir. Benim biraz dinlenmem gerek. Sana gerekli yüklemeleri yapacağım. Kendini kısa zamanda çok daha iyi hissedeceksin. Bir insan ne kadar yaşarsa yaşasın, Son sözü ölüm söyler. Ve ölüm, Herkesin sevgisini iade eder. Böcek, aşağıdaki beyitlerle insanlığa seslendi. Varlık kendi çatısından süzülen yağmur. Gövdesinde baharın kendine dönüşümü. İşte aşkın yeryüzüne inişi.

21 Ve toprağın üstünü sonsuz merhametle kaplayışı. Ne duruyorsunuz, Kendiniz kadar hayal olmasınıza. Umut, inancın aynasıdır. İnsan oraya öyle bakmalı ki, Kendi hayalinin farkındalığı olmalıdır. Yüksel suyun içindeki aşk zarafeti, sen ne güzel bakıyorsun. Sanki ben içinde bir ben ki, Ancak kendini doyuran ve sevdiren. Bir mücadele, bir yemin içinde, Ancak kendisini aşk eden. Bilinirlikten bilinmezliğe. Oradan en çok seviştiğin gecelere. Hepsi kendisini arayan kayıplardı. Benim sana olan ihtiyacım, En çok küstüğüm zamanlardaydı. Doğru yalanların içinde, Gerçekse doğruların içinde kıymete biner. Optimus da, böceğin sözlerinden sonra insanlığa seslenmeye başladı. Ondaki sesleniş umudun kendi içindeki haykırışıydı. Bir bilinmezlik evresi içinde kendi masumiyetini arıyor, itiraflarındaki acı gerçeklerin çalkantısında insanlığını vaftiz ediyordu. Belki hiç doğmamış, hiç ölmemiş, hiç dirilmemişti. Yokluğun içinden gelen varlık aldatmacısıydı. Ama Optimus buna inanmıyordu. Ne kadar delirse de, bir şeyin anlamı olması gerektiğinin gayet iyi farkındaydı. Anlam varsa, kendisi de vardı. Hepimiz anlamlar silsilesinin içindeki körpe noktacıklarız. Kimimiz kendini anlama pahasına yok ediyor, Kimimizse var ediyor. İnsan, İnsan olanla olmayanın birbirini hayalinden türer. Gerçek aşk;

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Günaydın, Bana şiir yazdırtan o parmaklar. (23.06.2004) M. Mehtap Türk

Günaydın, Bana şiir yazdırtan o parmaklar. (23.06.2004) M. Mehtap Türk - Günaydın Günü parlatan gözler. Havayı yumuşatan nefes. Yüzlere gülücük dağıtan dudaklar. Konuşmadan anlatan kaşlar. Bana şiir yazdırtan o parmaklar. (23.06.2004) M. Mehtap Türk - Günaydın Günaydın...

Detaylı

Rafet El Roman. Amerika. Rafet El Roman. A memo. Burasý New York Amerika. Evler karýþtý bulutlara. Nasýl bir zaman. Nasýl bir yaþam.

Rafet El Roman. Amerika. Rafet El Roman. A memo. Burasý New York Amerika. Evler karýþtý bulutlara. Nasýl bir zaman. Nasýl bir yaþam. Onaylayan Administrator Pazartesi, 21 Mayýs 2007 Besteciler.org Amerika A memo Burasý New York Amerika Evler karýþtý bulutlara Nasýl bir zaman Nasýl bir yaþam A memo Ýnsanlar simsiyah, kýzýl, beyaz Sokaklar

Detaylı

Polat Gürgen. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Polat Gürgen. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 26.04.2017 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Cennet, Tanrı nın Harika Evi

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Cennet, Tanrı nın Harika Evi Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Cennet, Tanrı nın Harika Evi Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Lazarus Uyarlayan: Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010 Bible

Detaylı

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin Bir bahar günü. Doğa en canlı renklerine büründü bürünecek. Coşku görülmeye değer. Baharda okul bahçesi daha bir görülmeye değer. Kıpır kıpır hareketlilik sanki çocukların ruhundan dağılıyor çevreye. Biz

Detaylı

Cennet, Tanrı nın Harika Evi

Cennet, Tanrı nın Harika Evi Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Cennet, Tanrı nın Harika Evi Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Lazarus Uyarlayan: Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010 Bible

Detaylı

MÜBDÎ. Allah MUHSÎ dir. MUHSÎ, her şeyin sayısını bilen demektir.

MÜBDÎ. Allah MUHSÎ dir. MUHSÎ, her şeyin sayısını bilen demektir. Hiçbir müzisyen, bülbülün ötüşünden daha güzel bir şarkı söyleyemez. Bütün bu güzel şeyleri Allah yapar ve yaratır. Allah ın güzel isimlerinden biri de HAMÎD dir. HAMÎD, övülmeye, hamd edilmeye, şükür

Detaylı

Yazar : Didem Rumeysa Sezginer Söz ola kese savaşı Söz ola kestire başı Söz ola ağulu aşı Yağ ile bal ede bir söz Yunus Emre

Yazar : Didem Rumeysa Sezginer Söz ola kese savaşı Söz ola kestire başı Söz ola ağulu aşı Yağ ile bal ede bir söz Yunus Emre Hayatta, insanlar üzerinde en çok etkili olan şeyi arayan bir kız, bu sorusunu karşılaştığı herkese sorar. Çeşitli cevaplar alır ama bir türlü ikna olamaz. En sonunda şehrin bilgesi bir nineye gönderilir.

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Sevda Üzerine Mektup

Sevda Üzerine Mektup 1 Ferda Çetin 21401765 Sevda Üzerine Mektup Sevgilim, Sana mektup yazmamı istiyorsun. Yazayım, tamam, ama hayal kırıklığına uğramazsın umarım. Ben senin gibi değilim. Şiirler yazamam, süslü sözler bilmem.

Detaylı

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım Yeni evli bir çift vardı. Evliliklerinin daha ilk aylarında, bu işin hiç de hayal ettikleri gibi olmadığını anlayıvermişlerdi. Aslında birbirlerini sevmiyor değillerdi. Son zamanlarda o kadar sık olmasa

Detaylı

Hakan Gökbaş. - şiirler - Yayın Tarihi: 22.5.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Hakan Gökbaş. - şiirler - Yayın Tarihi: 22.5.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 22.5.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Cemil Kara. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Cemil Kara. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 13.4.2007 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

YALÇIN ÖZDOĞAN. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

YALÇIN ÖZDOĞAN. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 2.1.2005 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir. Şiirlerin

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

Mehmet Aydın 5. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Mehmet Aydın 5. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 23.10.2017 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Yýldýz Tilbe 1 ADAM OLSAYDIN. Söz-Müzik: Yýldýz Tilbe. Sevdim olmadý yar, küstüm olmadý yar. Kendini arattý, beni bulmadý yar

Yýldýz Tilbe 1 ADAM OLSAYDIN. Söz-Müzik: Yýldýz Tilbe. Sevdim olmadý yar, küstüm olmadý yar. Kendini arattý, beni bulmadý yar Yýldýz Tilbe 1 Onaylayan Administrator Pazar, 06 Mayýs 2007 Son Güncelleme Perþembe, 14 Haziran 2007 Besteciler.org ADAM OLSAYDIN Sevdim olmadý yar, küstüm olmadý yar Kendini arattý, beni bulmadý yar Düþtüm

Detaylı

Maksut Genç. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Maksut Genç. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 13.5.2006 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Müslim Uyğun. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Müslim Uyğun. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 28.7.2009 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

İntikam. Ölüm Allah ın Emri

İntikam. Ölüm Allah ın Emri İntikam Bilir misin sen her gece Kendinle oturup konuşmayı Geceden uyanmamaya ant içip Gün ışığıyla yeniden doğmayı Bilir misin sen her güne hayata küskün başlamayı Anti sosyal kişilik olup da Şişelerin

Detaylı

Uğur Akkaş. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Uğur Akkaş. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.8.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

En güzel 'Anneler Günü' şiirleri

En güzel 'Anneler Günü' şiirleri On5yirmi5.com En güzel 'Anneler Günü' şiirleri En güzel 'Anneler Günü' şiirlerini sizler için listeledik... Yayın Tarihi : 10 Mayıs 2013 Cuma (oluşturma : 1/17/2017) 12 Mayıs Anneler Günü... Sizin için

Detaylı

Berk Yaman. Demodur. Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır

Berk Yaman. Demodur. Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır Berk Yaman Demodur Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır / /20 YAZI ARKASINDA SİZİN FOTOĞRAFINIZ KULLANILMAKTADIR Evveel zaman içinde yaşayan iki âşık varmış. Kara sevdaları

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

Erotik Şiirler Atlasım. Serkan Engin. (Derleme)

Erotik Şiirler Atlasım. Serkan Engin. (Derleme) Erotik Şiirler Atlasım (Derleme) gecenin G noktası gecenin G noktasına değdi tenimiz kırmızı bir zelzele tenin tenha yerlerinde dilbaz oldu şehvet nefesin örtününce bedenime nefesin ki önsözüdür yağmurlu

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

Hiçbir şey olmamış gibi çekip giden, kalpleri hunharca katlederek bırakanların bu hayatta mutlu olacağına inanmıyordum. Zamanla bu inanç alev aldı;

Hiçbir şey olmamış gibi çekip giden, kalpleri hunharca katlederek bırakanların bu hayatta mutlu olacağına inanmıyordum. Zamanla bu inanç alev aldı; Hisler körelir. Köreldikçe naçiz vücutta dans etmeye kalkışan ruhun etrafı kötülüğün demirden dikenleriyle çevrelenir. Her bir diken yastır ve mutluluğun katline en vefasız şekilde, acımasızca mührünü

Detaylı

Azrail in Bir Adama Bakması

Azrail in Bir Adama Bakması Mevlâna (1207 1273) Güçlü bir bellek, çağrışım yeteneği, üretkenlik, olağanüstü görüş ve anlatım gücü, derin duygusallık ve hüzün, her yönüyle İslam kültürüne hâkimiyet... İşte Mevlâna deyince akla gelen

Detaylı

AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA. Kalsın. Mutsuz etmeye çalışmayacak sizi aslında, sadece gerçekleri göreceksiniz Cemal Süreya nın

AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA. Kalsın. Mutsuz etmeye çalışmayacak sizi aslında, sadece gerçekleri göreceksiniz Cemal Süreya nın Irmak Tank Tank 1 Vedat Yazıcı TURK 101-40 21302283 AŞKI, YALNIZLIĞI VE ÖLÜMÜYLE CEMAL SÜREYA Yalnız, huzurlu bir akşamda; şiire susadığınızda huzurunuzu zorlayacak bir derleme Üstü Kalsın. Mutsuz etmeye

Detaylı

Fatma Atasever.

Fatma Atasever. Fatma Atasever fatmaatasever@windowslive.com Karar almak ne güç bir iştir. Çok zorlar insanı. Yorar. Takatsiz bırakır. Belki de yaşam içindeki en karmaşık zaman dilimidir karar alma süreci. Büyüklere danışırız,

Detaylı

Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası

Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası Monet, 1873 Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası Zaman, çiçeği burnunda bir öğle vakti. Saçaklı bir güneş, taç yaprak beyazı bulutların arasından geçip cömertçe merhametini sunuyor bizlere. Çiçekli bir

Detaylı

Hayalindeki Kadını Kendine Aşık Etmenin 6 Adımı - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Hayalindeki Kadını Kendine Aşık Etmenin 6 Adımı - Genç Gelişim Kişisel Gelişim on günlerde mevsimsel geçiş döneminin verdiği miskinlikle aklıma yazılabilecek bir yazı gelmiyordu. Bugün kardio antrenmanımı yaparken,aklıma sevgili olmamak için yapman gerekenler adlı yazım geldi. Bende

Detaylı

Muzaffer Asiltürk. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Muzaffer Asiltürk. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 05.05.2017 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Bir$kere$güneşi$görmüş$ olan$düşmez$dara$

Bir$kere$güneşi$görmüş$ olan$düşmez$dara$ ilk yar'larımızın değerli dostları, çoktandır ekteki yazıyı tutuyordum, yeni gönüllülerimizin kaçırmaması gereken bir yazı... Sevgili İbrahim'i daha önceki yazılarından tanıyanlar ekteki coşkuyu çok güzel

Detaylı

Çiğdem Başar. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Çiğdem Başar. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 21.2.2008 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Birbirimize anlatacağımız ne çok şey var; düşündünüz mü? İşte bu yazma nedenlerimden biri. İlki...

Birbirimize anlatacağımız ne çok şey var; düşündünüz mü? İşte bu yazma nedenlerimden biri. İlki... Bir şairin seyir defteri Prof. Dr. Göksel Altınışık Gelinciğin Yalnızlığı Bir ömrü damıtsak ne kalır geriye? Benimkinden, en azından şu ana dek yaşanan kadarından, sözcükler kalıyor. Bir mucize bu benim

Detaylı

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR ANNEM ANNEM Annem annem canım annem, Gönlüm senle kalbim senle Canım annem gülüm annem Dünyam sensin benim bir tanem.. Biliyorum elbet bir gün gelecek Bir başka bebekte bana annem diyecek Bende hep iyi

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

Hayat Öpücüğü. Semih Dündar

Hayat Öpücüğü. Semih Dündar Hayat Öpücüğü Aşık olmak çok kolay birşeydir fakat unutmak oldukça zordur. Sevdiğiniz insanı unutmanın en kolay yolu hayat öpücüğü gibi sizi hayata döndüren bir insanın olmasıdır.bu kitapta belki eski

Detaylı

Tuğrul Tanyol. Beyaz at. Sönmüş kentleri dolaştım sessizlikte Boş meydanları, kirli sokakları Herkes kendi yankısının peşinde

Tuğrul Tanyol. Beyaz at. Sönmüş kentleri dolaştım sessizlikte Boş meydanları, kirli sokakları Herkes kendi yankısının peşinde Tuğrul Tanyol Beyaz at Sönmüş kentleri dolaştım sessizlikte Boş meydanları, kirli sokakları Herkes kendi yankısının peşinde Karanlık avlularda oturdum İçimde vahşi tamtamları inlerken ölümün Tüm putların

Detaylı

KÜLTÜR SANAT-MAVÝ KARANFÝL-127

KÜLTÜR SANAT-MAVÝ KARANFÝL-127 KÜLTÜR SANAT-MAVÝ KARANFÝL-127 Düzenleyen Administrator Salý, 15 Haziran 2010 Mersin Gazetesi KÜLTÜR SANAT-MAVÝ KARANFÝL-127 YAZIK Abidin GÜNEYLÝ-Mersin Küfürün adýný günah koymuþlar Etsem bana yazýk etmesem

Detaylı

C A NAVA R I N Ç AGR ISI

C A NAVA R I N Ç AGR ISI C A NAVA R I N Ç AGR ISI Canavar, canavarların hep yaptığı gibi, gece yarısından hemen sonra çıktı ortaya. Geldiğinde Conor uyanıktı. Kısa süre önce bir kâbus görmüştü. Herhangi bir kâbus değil- di bu;

Detaylı

AŞKIN ACABA HÂLİ. belki de tek şeydir insan ilişkileri. İki ayrı beynin, ruhun, fikrin arasındaki bu bağ, keskin

AŞKIN ACABA HÂLİ. belki de tek şeydir insan ilişkileri. İki ayrı beynin, ruhun, fikrin arasındaki bu bağ, keskin AŞKIN ACABA HÂLİ Varoluştan bu yana herhangi bir metoda uydurulup bu doğrultuda devam edilemeyen belki de tek şeydir insan ilişkileri. İki ayrı beynin, ruhun, fikrin arasındaki bu bağ, keskin hatlarla

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

gece bana gündüzleri uğramaz gece uykudayken gelir şşşşşşt deyince ağzı şarap tadındadır hatıralarım karışır

gece bana gündüzleri uğramaz gece uykudayken gelir şşşşşşt deyince ağzı şarap tadındadır hatıralarım karışır geçiş geçtim beklemekten uzun hikayedir gece uykudayken gelir şşşşşşt deyince ağzı şarap tadındadır hatıralarım karışır o hep kızar söylenir öper koklar ve hep kızar çağırır beni kollarının beşiğine yatırır

Detaylı

Numan İstanbul. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Numan İstanbul. - şiirler - Yayın Tarihi: Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 26.11.2005 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ

5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ 5 YAŞ VE HAZIRLIK SINIFI EKİM BÜLTENİ HAZIRLIK SINIFI EKİM AYI ŞARKILARIMIZ OKULUMA BAŞLADIM BİR DÜNYA BIRAKIN SONBAHARIN SESLERİ SEVİMLİDİR HAYVANLAR HOŞ GELİŞLER OLA Her gün erken kalkarım Önce yüzümü

Detaylı

Kulenizin en üstüne koşup atlar mısınız? Tabii ki, hayır. Düşmanınıza güvenip onun söylediklerini yapmak akılsızca olur.

Kulenizin en üstüne koşup atlar mısınız? Tabii ki, hayır. Düşmanınıza güvenip onun söylediklerini yapmak akılsızca olur. 33 Ders 4 Günah Bir dostunuzun size, içi güzel şeylerle dolu ve bütün bu güzelliklerin tadını çıkarmanız için bir saray verdiğini düşünelim. Buradaki her şey sizindir. Dostunuzun sizden istediği tek şey,

Detaylı

KRAL JAMES İNCİLİ 1611 APOCRYPHA DUA AZARYA & üç Yahudi şarkı. Azarya ve şarkının üç Yahudi duası

KRAL JAMES İNCİLİ 1611 APOCRYPHA DUA AZARYA & üç Yahudi şarkı. Azarya ve şarkının üç Yahudi duası www.scriptural-truth.com KRAL JAMES İNCİLİ 1611 APOCRYPHA DUA AZARYA & üç Yahudi şarkı Azarya ve şarkının üç Yahudi duası Azarya dua {1:1} ve yangının ortasında yürüdüler öven Tanrı ve Tanrı nimet. {1:2}

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

KARANLIKTA FİLİZLENEN TOHUM

KARANLIKTA FİLİZLENEN TOHUM KARANLIKTA FİLİZLENEN TOHUM ÊMILE ZOLA-GERMINAL Kara elmas Nice canlar yaktı, nice gülüşleri söndürdü yüzyıllardır. Milyonlarca madenci indi yerin derinlerine, kimisi çıkamadı, kimisi canının yarısını

Detaylı

iki Zafer Yalçınpınar

iki Zafer Yalçınpınar iki Zafer Yalçınpınar Haziran 2013 2011-2013 şiirlerinden ara-imgelem İKİ Zafer Yalçınpınar Haziran 2013 İstanbul http://zaferyalcinpinar.com Biricik-mu için, daima... 1/ suskunluk ne güzel çelişki sabırla

Detaylı

Ekmek sözcüğü, sözlüklerde yukarıdaki gibi tanımlanıyor. Aşağıdaki görselin yanında yer alan tanımlar ise birbirinden farklı. Tanımları incele. 1.

Ekmek sözcüğü, sözlüklerde yukarıdaki gibi tanımlanıyor. Aşağıdaki görselin yanında yer alan tanımlar ise birbirinden farklı. Tanımları incele. 1. 1. Ekmek sözcüğü, sözlüklerde yukarıdaki gibi tanımlanıyor. Aşağıdaki görselin yanında yer alan tanımlar ise birbirinden farklı. Tanımları incele. 1. Sence, farklı insanların, farklı tanımlar yapmasına

Detaylı

Yaşama Hakkı Nerede?

Yaşama Hakkı Nerede? Sayı:3 Ocak 2009 Yaşama Hakkı Nerede? T K TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ TIP ÖĞRENCİLERİ KOLU FAKÜLTE DOKU muza Sahip Çıkalım Erdem Erkoyun Akdeniz TÖK görevlendirildiği; hiçbir tanımı olmayan konumu

Detaylı

Sonsuza Kadar Beraber Sonsuza Kadar Ayrı

Sonsuza Kadar Beraber Sonsuza Kadar Ayrı Sonsuza Kadar Beraber Sonsuza Kadar Ayrı Bazı insanlar vardır hayatınızda, onlar ile birlikteyken öyle bir hisse kapılırsınız ki... Bazen bir bütün gibi hissedersiniz, bazen ağaçtaki kuş, denizdeki balık

Detaylı

Insanı başa taç yaptım. Ne eğildim, ne de saptım. Acılardan ilaç yaptım. Aşık Şahturna Hayatı ve Şiirleri

Insanı başa taç yaptım. Ne eğildim, ne de saptım. Acılardan ilaç yaptım. Aşık Şahturna Hayatı ve Şiirleri 1950 Sivas Gürün'de doğdu. 10 yaşlarında saz çalıp, türkü-deyişler okudu. 15 yaşında kendi yapıtı ilk plağıyla büyük üne kavuştu. Konser turneleri, kasetler, plaklar, uzunçalar, long playler ve günümüz

Detaylı

Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler,

Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Sayın Okul Müdürüm, Saygıdeğer Basın Mensupları, Değerli Misafirler, Sevgili Öğrenciler, Azıcık duyarlılık, birazcık özveri! düşüncesiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında; farklılıklarımızı değil bizi

Detaylı

3. Zihinden atamadığınız tekrarlayan, hoşa gitmeyen düşünceler. 7. Herhangi bir kimsenin düşüncelerinizi kontrol edebileceği fikri

3. Zihinden atamadığınız tekrarlayan, hoşa gitmeyen düşünceler. 7. Herhangi bir kimsenin düşüncelerinizi kontrol edebileceği fikri 1 Aşağıda zaman zaman herkeste olabilecek yakınmaların ve sorunların bir listesi vardır. Lütfen her birini dikkatle okuyunuz. Sonra bu durumun bu gün de dâhil olmak üzere son üç ay içerisinde sizi ne ölçüde

Detaylı

SAKA (SAtır KApama) Ağustos Umut & Yeşim Uludağ SAKA V. 1.0

SAKA (SAtır KApama) Ağustos Umut & Yeşim Uludağ SAKA V. 1.0 SAKA (SAtır KApama) Kişi Sayısı: Yaş grubu: Oyun Türü: 2 (ve üstü) 8 yaş ve üstü Kelime şifreleme SAKA oyunundaki her bir oyuncu (bu açıklamada 2 adet oyuncu olduğu varsayılacaktır), Kayıp Hattat 1 12

Detaylı

Zengin Adam, Fakir Adam

Zengin Adam, Fakir Adam Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Zengin Adam, Fakir Adam Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: M. Maillot ve Lazarus Uyarlayan: M. Maillot ve Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

Ay Yine Gecikti. Ferhat Şahnacı

Ay Yine Gecikti. Ferhat Şahnacı Ay Yine Gecikti Ferhat Şahnacı 4 TEŞEKKÜRLER Şiirlerimi okuyarak değerli görüşlerini okuyucuyla paylaşan Sayın Ataol Behramoğlu na, şiirlerimi yönettiği sanat ve edebiyat dergilerinde yayınlayan Sayın

Detaylı

Samed Behrengi. Sevgi Masalı. Çeviren: Songül Bakar

Samed Behrengi. Sevgi Masalı. Çeviren: Songül Bakar Samed Behrengi Sevgi Masalı Çeviren: Songül Bakar Samed BEHRENGİ Azeri asıllı İranlı yazar Samed Behrengi, 1939 da Tebriz de doğdu. Öğretmen okullarında öğrenim gördükten sonra Tebriz Üniversitesi İngiliz

Detaylı

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf ilk yar'larımızın sevgili dostları, ilkyar desteklerinizle giderek büyüyen bir aile olarak varlığını sürdürüyor. Yeni yeni ilk yar'larımızla tanışırken bir taraftan fedakar gönüllülerimizi, ve bir zamanlar

Detaylı

YALNIZ BİR İNSAN. Her insanın hayatında mutlaka bir kitap vardır; ki zaten olması da gerekir. Kitap dediysem

YALNIZ BİR İNSAN. Her insanın hayatında mutlaka bir kitap vardır; ki zaten olması da gerekir. Kitap dediysem YALNIZ BİR İNSAN Her insanın hayatında mutlaka bir kitap vardır; ki zaten olması da gerekir. Kitap dediysem öyle sonunda hep iyilerin kazandığı, kötülerin cezalandırıldığı veya bir suçluyu bulmak için

Detaylı

Başbakan Yıldırım, 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ne gelen çocukları kabul etti

Başbakan Yıldırım, 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ne gelen çocukları kabul etti Başbakan Yıldırım, 39. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği ne gelen çocukları kabul etti Nisan 20, 2017-11:17:00 Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, 26 ülkeden, "39. TRT Uluslararası 23 Nisan

Detaylı

Yücel Terkanlýoðlu. HTML clipboard. Yaþamadýklarýndýr Dünyan! Uykuyla geçirdiðim her an, Benim için yitik bir zaman. Rüyayla devirdiðim kazan,

Yücel Terkanlýoðlu. HTML clipboard. Yaþamadýklarýndýr Dünyan! Uykuyla geçirdiðim her an, Benim için yitik bir zaman. Rüyayla devirdiðim kazan, Yücel Terkanlýoðlu Onaylayan Administrator Cumartesi, 23 Þubat 2008 Son Güncelleme Pazartesi, 27 Ekim 2008 Besteciler.org HTML clipboard Yaþamadýklarýndýr Dünyan! Uykuyla geçirdiðim her an, Benim için

Detaylı

M. Sinan Adalı. Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller

M. Sinan Adalı. Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller yayın no: 117 PEYGAMBERİMİZİN DİLİNDEN HİKMETLİ ÖYKÜLER Eski zamanlarda yaşamış peygamberlerin ve ümmetlerinin başlarından geçen ibretli öyküler, hikmetli meseller Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

Yüreğimize Dokunan Şarkılar

Yüreğimize Dokunan Şarkılar On5yirmi5.com Yüreğimize Dokunan Şarkılar Gelmiş geçmiş en güzel Türkçe slow şarkılar kime ait? Bakalım bizlerin ve sizlerin gönlünde yatan sanatçılar kimler? Yayın Tarihi : 6 Ocak 2010 Çarşamba (oluşturma

Detaylı

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI 1966 da Adana da doğdu. Hüseyin Kıyar ve Yavuz Sarıalioğlu ile birlikte Ocak 1994 ve Ekim 1997 de iki şiir kitabı yayımladı. İletişim Yayınları nca

Detaylı

İNSANIN YARATILIŞ'TAKİ DURUMU

İNSANIN YARATILIŞ'TAKİ DURUMU 25 Ders 3 İnsan Bir gün ağaçtan küçük bir çocuk oyan, ünlü bir ağaç oymacısı hakkında ünlü bir öykü vardır. Çok güzel olmuştu ve adam onun adını Pinokyo koydu. Eserinden büyük gurur duyuyordu ama oyma

Detaylı

Herkes Birisi Herhangi Biri Hiç Kimse

Herkes Birisi Herhangi Biri Hiç Kimse Gösterdim Gördü anlamına gelmez Söyledim Duydu anlamına gelmez Duydu Doğru anladı anlamına gelmez Anladı Hak verdi anlamına gelmez Hak verdi İnandı anlamına gelmez İnandı Uyguladı anlamına gelmez Uyguladı

Detaylı

SAKLAMBAÇ. Müge İplikçi

SAKLAMBAÇ. Müge İplikçi SAKLAMBAÇ Müge İplikçi ON8 roman 22 SAKLAMBAÇ Yazan: Müge İplikçi Yayın yönetmeni: Müren Beykan Yayın koordinatörü: Canan Topaloğlu Son okuma: Hande Demirtaş ON8, 2013 Tüm yayın hakları saklıdır. Tanıtım

Detaylı

KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA. ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya... (Özgün s.67)

KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA. ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya... (Özgün s.67) KOCAER 1 Tuğba KOCAER 20902063 KOKULU, KIRIK BİR GERÇEĞİN KIYISINDA... Hepsi için teşekkür ederim hanımefendi. Benden korkmadığınız için de. Biz ölüler genelde alışık değiliz korkulmamaya, unutulmamaya...

Detaylı

YÜKSEL ÖZDEMİR. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.10.2007. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

YÜKSEL ÖZDEMİR. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.10.2007. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.10.2007 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Tanrı Herşeyi Yarattığı Zaman

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Tanrı Herşeyi Yarattığı Zaman Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Tanrı Herşeyi Yarattığı Zaman Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Byron Unger ve Lazarus Uyarlayan: Bob Davies ve Tammy S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

Demodur Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır.

Demodur Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır. Demodur Kırmızı yazılar sizin sipariş verirken yollamış olduğunuz yazılardır. / /20 YAZI ARKASINDA SİZİN FOTOĞRAFINIZ KULLANILMAKTADIR En Kıymetlim, Sonsuz AĢkım Gözlerinde sevdayı bulduğum, ellerinde

Detaylı

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları RAPUNZEL Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki

Detaylı

"ben sana mecburum, sen yoksun."

ben sana mecburum, sen yoksun. Ad-Soyadı: Kübra Nur Akkoç Numara: 21302138 Ders - Şube: Türkçe 101-19 Öğretmen: Başak Berna Cordan Tarih: 17.11.2014 "ben sana mecburum, sen yoksun." Kavuşulamayandı. Erişilemeyen hedefti, sonu mutlu

Detaylı

Duygu, düşüncelere bedenin içsel olarak karşılık vermesidir. Başka bir deyişle, beyne kalbin eşlik etmesidir.

Duygu, düşüncelere bedenin içsel olarak karşılık vermesidir. Başka bir deyişle, beyne kalbin eşlik etmesidir. Duygu, hareket halindeki enerjidir. Duygu, düşüncelere bedenin içsel olarak karşılık vermesidir. Başka bir deyişle, beyne kalbin eşlik etmesidir. Duygu, insanın yaşam kalitesini belirleyen en önemli kaynaktır.

Detaylı

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ BÖLÜM. İLETİŞİM, NLM VE DEĞERLENDİRME ( puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKYESİ 8 Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya

Detaylı

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş?

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş? ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkok Benim adım Deniz. 7 yaşındayım. Bu hafta sonu annem ve babamla birlikte kampa gittik. Kampa

Detaylı

Doğada İngilizce Öğreniyorum. En İyi İngilizce Etkinlik Yarışması Jüri Özel Ödülü. verime giden yolda. -İçeride Hiç Çocuk Kalmasın- Doğa.

Doğada İngilizce Öğreniyorum. En İyi İngilizce Etkinlik Yarışması Jüri Özel Ödülü. verime giden yolda. -İçeride Hiç Çocuk Kalmasın- Doğa. Doğada İngilizce Öğreniyorum Doğa En İyi İngilizce Etkinlik Yarışması Jüri Özel Ödülü verime giden yolda -İçeride Hiç Çocuk Kalmasın- buluşmaları DOGA En acil olarak; verime giden yolda Dijital uyuşturucudan

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

Elişa, Mucizeler Adamı

Elişa, Mucizeler Adamı Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Elişa, Mucizeler Adamı Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Lazarus Uyarlayan: Ruth Klassen Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2007 Bible

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap. sunar. Büyük Öğretmen İsa

Çocuklar için Kutsal Kitap. sunar. Büyük Öğretmen İsa Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Büyük Öğretmen İsa Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Byron Unger ve Lazarus Uyarlayan: E. Frischbutter ve Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Büyük Öğretmen İsa

Çocuklar için Kutsal Kitap sunar. Büyük Öğretmen İsa Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Büyük Öğretmen İsa Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Byron Unger ve Lazarus Uyarlayan: E. Frischbutter ve Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

Agape Kutsal Kitap - God's Love Letter Scriptures

Agape Kutsal Kitap - God's Love Letter Scriptures Agape Kutsal Kitap - God's Love Letter Scriptures Yuhanna 15:9 Baba'nın beni sevdiği gibi, ben de sizi sevdim. Benim sevgimde kalın. Yesaya 43:1 Ey Yakup soyu, seni yaratan, Ey İsrail, sana biçim veren

Detaylı

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir?

ALTIN BALIK. 1. Genç balıkçı neden altın balığı tekrar suya bırakmayı düşünmüş olabilir? ALTIN BALIK Bir zamanlar iki balıkçı varmış. Biri yaşlı, diğeriyse gençmiş. İki balıkçı avladıkları balıkları satarak geçinirlermiş. Bir gün yine denize açılmışlar. Ağı denize atıp beklemeye başlamışlar.

Detaylı

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin.

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin. Bu kitapçığı, büyük olasılıkla kısa bir süre önce sevdiklerinizden biri size cinsel kimliği ile biyolojik/bedensel cinsiyetinin örtüşmediğini, uyuşmadığını açıkladığı için okumaktasınız. Bu kitapçığı edindiğiniz

Detaylı

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. SOKAK - DIŞ - GÜN ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. Batu 20'li yaşlarında genç biridir. Boynunda asılı bir fotoğraf makinesi vardır. Uzun lensli profesyonel görünşlü bir digital makinedir. İlginç

Detaylı

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI

YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Hafta Sonu Ev Çalışması YIL DEDE'NİN DÖRT KIZI Zaman adlı ölümsüz bir dev vardı. Bir gün Zaman, Yıl Dede'yi dört kızıyla birlikte yeryüzüne indirdi. Kızlar, yeryüzünü çok sevdiler. Hepsi bir yana dağılıp

Detaylı

20 Mart Vızıltı. Mercanlar Sınıfından Merhaba;

20 Mart Vızıltı. Mercanlar Sınıfından Merhaba; Mercanlar Sınıfından Merhaba; 20 Mart Vızıltı Bu hafta konumuz ormanlar idi. Orman nedir? Ormanların önemi ve faydaları nelerdir? Ormanları koruma konusunda üzerimize düşen görevler nelerdir? gibi sorular

Detaylı

Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba.

Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba. 1. Bölüm Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba. Bütün bu insanın kafasını şişiren karmaşa, çok ama çok masum bir günde başladı. O gün çok şirin, çok masumdu. O gün öyle muhteşem, öyle harika ve öyle

Detaylı

Kayıp Hattat 13. Umut Uludağ

Kayıp Hattat 13. Umut Uludağ Kayıp Hattat 13 1 Kayıp Hattat 13 Ocak 2017 Copyright 2017 Tüm hakları saklıdır. www.umutuludag.com Kapak resmi: Pierre Loti nin Portresi, Henri Rousseau, 1891. 2 Artvin e 3 4 Dermanlı Dert Dert geliyor

Detaylı

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu!

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu! Kaybolmasınlar Diye Mesleğini sorduklarında ne diyeceğini bilemezdi, gülümserdi mahçup; utanırdı ben şairim, yazarım, demeye. Bir şeyler mırıldanırdı, yalan söylememeye çalışarak, bu kez de yüzü kızarırdı,

Detaylı

ÇALIŞKAN ARILAR EKİM AYI EĞİTİM PROGRAMI 1.HAFTA NELER ÖĞRENECEĞİZ HAFTANIN KONUSU:OKULUMUZ

ÇALIŞKAN ARILAR EKİM AYI EĞİTİM PROGRAMI 1.HAFTA NELER ÖĞRENECEĞİZ HAFTANIN KONUSU:OKULUMUZ ÇALIŞKAN ARILAR EKİM AYI EĞİTİM PROGRAMI 1.HAFTA NELER ÖĞRENECEĞİZ HAFTANIN KONUSU:OKULUMUZ -Okul nedir? Okulumuzu tanıyoruz.okulumuzun bölümlerini tanıyoruz. -Okulda kimler çalışır ve ne iş yaparlar öğreniyoruz.

Detaylı

SAHİP OLDUKLARIMIZI KORUMANIN 4 RUHSAL ADIMI

SAHİP OLDUKLARIMIZI KORUMANIN 4 RUHSAL ADIMI 1 KORUMANIN 4 RUHSAL Çoğu insan nasıl dua edeceğini bilemez. Bu yüzden size yardımcı olabilecek örnek bir dua metni hazırladım. Bu duayı sesli olarak okuyabilir ya da içinizden geldiği gibi dua edebilirsiniz.

Detaylı