OSTİM MESLEKİ DENETİM BÜROSU LPG SIZDIRMAZLIK KONTROL MERKEZİNDE ONLİNE RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OSTİM MESLEKİ DENETİM BÜROSU LPG SIZDIRMAZLIK KONTROL MERKEZİNDE ONLİNE RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLDİ"
  • Aysu Oz
  • 2 yıl önce
  • İzleme sayısı:

Transkript

1

2 OSTİM MESLEKİ DENETİM BÜROSU LPG SIZDIRMAZLIK KONTROL MERKEZİNDE ONLİNE RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLDİ TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ne bağlı Ostim Mesleki Denetim Bürosu LPG Sızdırmazlık Kontrol Merkezi nde, halkımıza daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, 12 Eylül 2011 tarihinden itibaren telefonla ve online randevu sistemine geçilmiştir. Randevu almak için: no.lu telefonlardan ya da adresine girerek online başvurular yapılabilecektir.

3

4 tmmob makina mühendisleri odası ankara şubesi Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yayın Organı 2 ayda bir yayımlanır Yerel Süreli Yayın Yönetim Yeri MMO Ankara Şubesi Meşrutiyet Caddesi No: 19 Kat: Kızılay / ANKARA Tel: (0 312) (pbx) Faks: (0 312) e-posta: MMO Ankara Şubesi Adına Sahibi Müfit GÜLGEÇ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şenol KARACA Basın Yayın Halkla İlişkiler Ali Rıza FALCIOĞLU Baskı Tarihi: Baskı Adedi: Adet basılmıştır. Tasarım - Baskı: Kardelen Ofset Ltd. Şti. İncesu Caddesi 96 lar Apt. No: 6/ Y Kolej - Ankara Tel/Faks: (0312) Bülten; TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara şubesi sorumluluk alanı içindeki üyelerine, üniversitelerin makina, endüstri-işletme, sanayi, uçak-havacılık ve uzay bilimleri, mekatronik, imalat sistemleri, üretim tekniği, otomotiv, makina ve üretim mühendisliği bölümlerindeki son sınıf öğrencilerine, ilgili kamu, özel kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak gönderilir. Yayımlanan yazılardaki sorumluluk yazarlarına, ilan ve reklamlardaki sorumluluk ilanı veren kişi ve/veya kuruluşa aittir. Ankara Şubesi Meşrutiyet Caddesi No: 19 Kat: Kızılay / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312) Ostim Mesleki Denetim Bürosu Organize Sanayi Bölgesi Ahi Evran Caddesi 36. Sokak No: 1/E-F-N-M Ostim / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312) İvedik Mesleki Denetim Bürosu İvedik Mah. Melih Gökçek Bulvarı Ostim Yapı Teknik Kooperatifi No:1/11 Yenimahalle / ANKARA Tel: (0312) Gölbaşı Mesleki Denetim Bürosu Konya Yolu 28. Km Oğulbey Mahallesi (Aypek Petrol Yanı) Gölbaşı / ANKARA Eğitim Merkezi Sümer 2 Sokak No: 36/1-A Demirtepe / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312) Merkez Laboratuvarı Ahi Evran Cad. 36. Sokak No:1/K Ostim / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312) Asansör Kontrol Koordinatörlüğü Necatibey Caddesi No: 88/7 Demirtepe / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312) Kırıkkale İl Temsilciliği Yaylacık Mah. Ulubatlı Hasan Caddesi Sözdinler Apt. No: 10/1 KIRIKKALE Tel/Faks: (0 318) Çankırı İl Temsilciliği Buğday Pazarı Mah. Zerafet Sokak İkizler Apt. No: 9/5A ÇANKIRI Tel/Faks: (0 376) Polatlı İlçe Temsilciliği Zafer Mah. Bıyıktay Cad. Cihanşah Apt. No: 20/7 POLATLI Tel/Faks: (0 312) Genel Merkez Meşrutiyet Caddesi No: 19 Kat: Kızılay / ANKARA Tel: (0 312) Faks: (0 312)

5 İÇİNDEKİLER SUNUŞ Şube Güncesİ... 8 ŞUBE DEN HABERLER... 9 Yüksek Basınçlı Doğalgaz Projeleri ve Ülkemizdeki Uygulamaları...10 Sığınak Havalandırma Projesi Hazırlama Esasları...11 Otomatik Kontrol Sistemleri...12 Doğalgazlı Isıtma Cihazlarında Yoğuşma Teknolojisi...13 Araçların Kışlık Bakımı İle İlgili Röportaj...13 Parktermik Çayırhan Termik Santraline ve Üntes Klima Fabrikasına Teknik Gezi Düzenlendi...14 Mühendislik Eğtim Programları Akreditasyon Kurulu Toplantisi Yapıldı...14 Kaynak Teknolojisi VIII. Ulusal Kongresi Düzenleme Kurulu Toplantısı Yapıldı...15 Ankara Yapı Fuarında Stand Açtık...15 Kamuda Endüstri Mühendisliği İstihdamı Çalıştayı Uluslararası Toz Metalurjisi Konferansı ve Sergisi nde Stand Açtık...16 Çankaya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü nde Meslek ve Oda Tanıtımı Gerçekleştirildi Eylül 2011 Tarihinde Meydana Gelen Patlamaya İlişkin Basın Açıklaması...18 MİEM Gözetim Kriterleri...20 MİEM Eğitimleri Devam Ediyor...22 Mekanik Tesisat ve Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Eğitimleri...23 Enerji Kimlik Belgesi ve Asansör Avan Mühendis Yetkilendirme Eğitimleri...23 Asansör, Doğalgaz, LPG ye Dönüşüm ve LPG Taşıma Personeli Eğitimleri...24 Sorumlu Müdür, Araç Projelendirme ve Sanayi Tipi Kazanlar Yardımcı Personeli Eğitimleri...24 Geleneksel Gecemiz 23 Aralık ta Dedeman Otel de ODA DAN HABERLER Eylül Dünya Barış Günü Basın Açıklaması Eylül 1980 Askeri Darbesiyle İlgili Basın Açıklaması Mesleğimize ve Örgütümüze Sahip Çıkıyoruz Basın Açıklaması Ekim Mitingiyle İlgili Basın Açıklaması Kardeşçe Yaşamı Zedeleyen Terörü Kınayan Basın Açıklaması TMMOB DEN HABERLER Mimarlar, Mühendisler ve Şehir Plancıları Sokak Meclisi nde Yerlerini Aldı Eylül Askeri Darbesi Mitinglerle Protesto Edildi Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü Olarak Kutlandı TBMM Önünde Basın Toplantısı Düzenlendi TMMOB den KESK in Grevli Toplu Sözleşme Hakkı Eylemlerine Destek TMMOB Heyeti İncelemelerde Bulunmak Üzere Van Çevre Yerleşim Merkezlerini Ziyaret Etti Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü Basın Açıklaması DİSK-KESK-TMMOB-TTB: Ortak Basın Açıklaması Sayılı KHK İle İlgili Basın Açıklaması Davalara Yargı Reformu yla mı Engel Olunacak Ekim 2011 tarihinde Van daki İncelemelerin Ardından Yapılan Basın Açıklaması DUYURULAR ÜYEDEN Mustafa SEYREK Anısına Protokoller... 62

6 Sunuş Değerli Meslektaşlarımız, İçeride ayrıntılarını görebileceğiniz, Şubemiz bünyesinde geçtiğimiz iki ay içerisinde yapmış olduğumuz etkinlikler ile birlikte; üniversite ziyaretleri, termik santrallere ve fabrikalara yapılan teknik gezilerimiz, örgüt içi eğitim, teknik birimlerimizin çalışmaları, MİEM eğitimlerimiz, ülke ve dünya gündemiyle ilgili basın açıklamalarımız, açılışını yapmış olduğumuz yeni birimlerimiz ve daha bir çok faaliyet ile sonbahar aylarının da sonuna geldik. Değerli üyelerimiz; Meslek alanlarında yaşadığımız gelişmelerin yanısıra, ülkemizde de bir çok çarpıcı gelişmeler yaşanmaktadır. 23 Ekim 2011 tarihinde Van da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde çok fazla can kayıpları verilmiş, bu doğa olayı ciddi bir afete dönüşmüştür Marmara depreminden sonra yaşanan bu büyük yıkımda da, geçen bunca zamana rağmen mevzuatta köklü ve kalıcı değişiklikler gerçekleşmediği gibi, uygulanan rant politikaları nedeniyle ülkemiz sadece bir deprem ülkesi değil aynı zamanda bir afet ülkesi olmuştur. 12 Eylül Darbesinin üzerinden geçen 31 yıla karşın, devam eden 12 Eylül anlayışı sebebiyle, demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesinin önü hala açılamamıştır. Emek alanı serbest, güvencesiz, taşeronlaşmayı özendiren politikalarla biçimlendirilmekte, sendikasızlaştırma yayılmaktadır. Özelleştirilen ülke birikimleri, ranta dayalı kâr maksimizasyonu adına, doğal hayatın ve insan yaşamının bütün alanlarına yayılmaktadır. Üniversiteler ve bilim kurumları da baskılardan nasibini almaktadır. Değerli meslektaşlarımız; Hükümetin Yetki Kanunu na dayanarak çıkartmış olduğu Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve getirdiği düzenlemeler sonucu, meslek örgütümüzü yok saydığı bu yönetim anlayışına dur diyebilmek için, demokrasi ve barış için, güvencesiz çalışmaya, taşeronlaşmaya ve sendikasızlaştırılmaya hayır demek için, meslek alanlarımıza, mesleğimize, onurumuza, örgütümüze sahip çıkmak için; Mimarlar, Mühendisler ve Şehir Plancıları 8 Ekim 2011 tarihinde Ankara da kendi Sokak Meclis lerinde yerlerini aldı. Değerli meslektaşlarımız; bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiğimiz Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongre ve Sergisi gibi mesleki alanda üyelerimizle ulusal boyutta bir araya geldiğimiz organizasyonların yanısıra, her yıl olduğu gibi bu yıl da mesleğinde 25, 40, 50 ve 60 yılını tamamlayan üyelerimize 23 Aralık 2011 tarihinde yapılacak Geleneksel Gece mizde meslektaşlarımızla bir arada olacağız in son aylarına geldiğimiz bu süreçte, daha güzel bir dünya, barış ve meslek alanlarınızda başarılarla dolu bir yaşam dileklerimizle saygılar sunarız. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 22. Dönem Yönetim Kurulu 6

7 Şube den Haberler 7

8 Şube Güncesi Tarih Konu MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber ÇAKAR, 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı Yüksek Basınçlı Doğalgaz Projeleri ve Ülkemizdeki Uygulamaları konulu seminer, Makina Mühendisi Barış LEVENT in sunumu ve 106 kişinin katılımı ile MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirildi. Parktermik Çayırhan Termik Santraline ve ÜNTES Klima Fabrikasına, 90 öğrencinin katıldığı Teknik Gezi düzenlendi Cuma günü Oda Enerji Çalışma Grubu Başkanı Endüstri Mühendisi Oğuz TÜRKYILMAZ ın konuşmacı olduğu oturumun ardından düzenlenen geziye, Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Fırat ÖZER de katıldı. Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu Toplantısı na, TMMOB adına MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Müfit GÜLGEÇ katıldı. TMMOB Demokrasi Ankara Yerel Kurultayı, İMO Teoman Öztürk Salonu nda, toplam 537 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi Eylül Askeri Darbesi, 31. Yıldönümünde, Ankara Kolej Meydanı nda düzenlenen mitingle protesto edildi Ostim Mesleki Denetim Bürosu LPG Sızdırmazlık Kontrol Merkezi nde, Randevulu Sisteme geçildi Mekanik Tesisat Mühendis Yetkilendirme Eğitimi, Eğitmen Makina Mühendisi Ali İNCE tarafından Eğitim Merkezi nde 23 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Sığınak Havalandırma Projesi Hazırlama Esasları konulu seminer, Makina Mühendisi Ali İNCE nin sunumu ve 37 kişinin katılımı ile MMO Suat Sezai Gürü Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Eğitimi, Mühendisi Harun ERPOLAT tarafından Şube Eğitim Merkezi nde 12 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Sığınak Havalandırma Projesi Hazırlama Esasları konulu seminer, Makina Mühendisi Ali İNCE nin sunumu ve 37 kişinin katılımı ile MMO Suat Sezai Gürü Toplantı salonunda gerçekleştirildi. TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları ve İşsizlik Ankara Yerel Kurultayı, İMO Teoman Öztürk Salonu nda, toplam 332 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. Kaynak Teknolojisi VIII. Ulusal Kongresi ve Sergisi Düzenleme Kurulu Toplantısı MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirildi. Makina Mühendisleri Odası adına Şubemiz tarafından gerçekleştirilecek olan Kongre Program Taslağı, Bildiriler, Panel ve seminer ve kongre organizasyonunun tartışıldığı toplantıya 13 kişi katıldı. TMMOB tarihinde önemli bir yeri olan, 19 Eylül 1979 iş bırakma eyleminin yıldönümü, 19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ olarak kutlamak ve "Mesleğimize ve örgütümüze sahip çıkıyoruz" demek için TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Ankara Sakarya Caddesi nde kitlesel basın açıklaması yapıldı. Sanayi Tipi Kazanlar Yardımcı Personeli Eğitimi, Makina Mühendisi Erhak GÜNEŞ tarafından Şube Eğitim Merkezi nde 10 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Enerji Kimlik Belgesi Eğitimi, Makina Mühendisi Hüsne ÖZÜNEL AYKAÇ tarafından MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonunda 8 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Asansör Avan Mühendis Yetkilendirme Eğitimi, Mühendisi Sadrettin UZUNGET tarafından, Şube Eğitim Merkezi nde 12 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Yapı Ankara Fuarı, Altınpark Expo Center Fuar Alanında gerçekleştirildi. Şubemiz, düzenlenen fuarda Oda standı ile yer aldı. TMMOB Kadın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Ankara Yerel Kurultayı, İMO Teoman Öztürk Salonu nda, toplam 108 delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. Asansör Uygulama Eğitimi, Makina Mühendisi Sadrettin UZUNGET tarafından, MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda 14 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi. Araçların LPG ye Dönüşümü Eğitimi, Makina Mühendisi Şerif ÖZSAKARYA tarafından, Şube Eğitim Merkezi nde, 8 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi. Doğalgaz İç Tesisat Eğitimi, Makina Mühendisi Yüksel Yaşar TEKİN tarafından Şube Eğitim Merkezi nde 14 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi. Araçların LPG ye Dönüşümü Eğitimi, Makina Mühendisi Şerif ÖZSAKARYA tarafından, MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda 8 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi. 8

9 Şube Güncesi Tarih Konu DİSK, KESK, TMMOB ve TTB; Tüm temel haklarımız için insanca yaşamı savunuyor, Eşit, Özgür, Demokratik Bir Türkiye İstiyoruz! başlığı ile 8 Ekim de Ankara da toplanacak Sokak Meclisi ne çağrı amacıyla, Ankara da ortak basın açıklaması yaptı. VIII. Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayı kapsamında, Şubemiz Endüstri-İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu nun düzenleyeceği Kamuda Endüstri Mühendisi İstihdamı Çalıştayı öncesinde Serbest Kürsü etkinliği gerçekleştirildi. Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ ve Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Endüstri Mühendisi Vedat İRŞİ nin de katıldığı serbest kürsü, 34 üyemizin katılımıyla gerçekleştirildi. Teknik personel eğitimleri kapsamında verilen LPG Taşıma Personeli Eğitimi, Makina Mühendisi Metin YÜCEL tarafından, Şube Toplantı Salonu nda 12 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi. LPG Dolum Tesisleri ve Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür Eğitimi, Makina Mühendisi Gürbüz YILMAZ tarafından Şube Eğitim Merkezi nde 21 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. TBMM Dikmen Kapısı önünde; aralarında TMMOB, DİSK, KESK yönetici ve üyelerinin bulunduğu, 8 Ekim de Ankara da İnsanca Yaşamı Savunuyor, Eşit, Özgür, Demokratik Bir Türkiye İstiyoruz! sloganıyla düzenlenecek olan miting öncesi basın açıklaması gerçekleştirildi. Doğalgazlı Isıtma Cihazlarında Yoğuşma Teknolojisi konulu seminer, Makina Mühendisi Levent KOCAOĞLU nun sunumu ve 21 kişinin katılımı ile MMO Polatlı İlçe Temsilciliği Toplantı Salonu nda gerçekleştirildi. ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi nde düzenlenen 6. Uluslararası Toz Metalurjisi Konferansı kapsamında düzenlenen Sergi de, Odamız adına Ankara Şube olarak standımızla yer aldık. Araç Projelendirme Eğitimi, Makina Mühendisi Hakan Havancılar tarafından Şube Eğitim Merkezi nde 20 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Çankaya Üniversitesi ne ait yeni kampüste yer alan Mühendislik Fakültesi binasında, Mekatronik Mühendisliği öğrencilerine, Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Müfit GÜLGEÇ tarafından meslek ve Oda tanıtımı yapıldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB öncülüğünde gerçekleştirilen Ankara Mitingi, emek muhalefetinin son yıllarda gerçekleştirdiği en kitlesel mitinglerden biri olarak, 50 bin kişinin katılımı ile Sıhhiye Meydanı nda gerçekleştirildi. 26 Eylül 2011 tarihinde, Ankara Altındağ İlçesi nde yer alan İş Merkezindeki bir marketin bodrum katında meydana gelen patlamayla ilgili, Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Şenol KARACA tarafından basın açıklaması yapıldı. Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK), TMMOB nin de destek verdiği, grevli toplu sözleşme hakkı için AKP İl Binasına yürüyüş düzenleyerek, oturma eylemi yaptı TMMOB Heyeti incelemelerde bulunmak üzere Van a gitti Şube Sekreteri Şenol KARACA, araçların kışlık bakımı ile ilgili olarak Sabah Gazetesi nden Muhabir Çağatay AYTAÇ a röportaj verdi. Van daki depremzedelere ulaştırılmak üzere, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından organize edilen yardım kampanyası çerçevesinde hazırlanarak kamyonlar, Oda mız önünden yüklenerek yola çıktı. Otomatik Kontrol Sistemleri konulu seminer, Elektrik Mühendisi Bayram KARAKAYA nın sunumu ve 109 kişinin katılımı ile MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirildi. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) dayanışma yardım kamyonları, TMMOB Van İKK na ulaştırılmak üzere yola çıktı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SOĞANCI, Van depremini değerlendirmek üzere Kanal B`de yayınlanan güncel programına katıldı. SMMH (SERBEST MÜŞAVİRLİK MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ) BAŞVURU FORMU İLE LPG OTOGAZ İSTASYONLARI SORUMLU MÜDÜR TİP SÖZLEŞMESİ VE BAŞVURU FORMLARIna web sitemizden ulaşabilirsiniz 9

10 Şube den Haberler YÜKSEK BASINÇLI DOĞALGAZ PROJELERİ VE ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMALARI 09 Eylül 2011 Tarihinde MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirilen seminerin açılış konuşması, Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sadettin ÖZKALENDER tarafından yapıldı. 106 Kişinin katıldığı seminerin sunumu ise Oda Yönetim Kurulu Üyesi Makina Mühendisi Barış LEVENT tarafından gerçekleştirildi. Günümüzde yaygın bir biçimde kullanılan doğalgazın, dış iklim şartlarını, iç mekan gereksinimlerini, mahalli şartları ve maliyet etkinliğini de dikkate alarak, bir binanın bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesi gibi ve minimum enerji performans gerekleri ve şebeke basınç kayıplarının hesaplanması, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrolü gibi konuların anlatıldığı seminerde, proje ve ülkemiz uygulamaları bazında ne şekilde uygulamaların yapıldığı da üyelerimize aktarıldı. Seminer sonunda, katkılarından dolayı Barış LEVENT e Şube Müdürü Hüseyin DİNÇER tarafından teşekkür plaketi verildi. 10

11 Şube den Haberler SIĞINAK HAVALANDIRMA PROJESİ HAZIRLAMA ESASLARI Açılış konuşması Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Alaaddin EKSİN tarafından yapılan seminerin sunumunu, Makina Mühendisi Ali İNCE yaptı. 15 Eylül 2011 Tarihinde MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirilen seminere 37 kişi katıldı. Sivil halkın korunması için yapılan ve kendi içinde kapalı, hava sızdırmaz ve kilitlenebilir inşaat birimleri olan sığınakların, tarihinde Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Sığınak Yönetmeliği ne ilişkin usul ve esaslar hakkında bilgilendirme nin yapıldığı seminerde; mekanik tesisat alanında çalışan üyelerimizin projelerini hazırlarken, yönetmelikte yer alan usul ve esaslara dikkat etmeleri gerektiğinden yola çıkarak, Sığınak Havalandırma Projesi Hazırlama Esasları ile ilgili üyelerimizin ihtiyaç duyduğu bilgiler bu sunumda verildi. Seminer sonunda, katkılarından dolayı Ali İNCE ye, Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Alaaddin EKSİN tarafından teşekkür plaketi verildi. 11

12 Şube den Haberler OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ Açılış konuşması Şube Yönetim Kurulu Başkan vekili Sadettin ÖZKALENDER tarafından yapılan seminerin sunumu, Elektrik Mühendisi Bayram KARAKAYA tarafından yapıldı. 26 Eylül 2011 Tarihinde MMO Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda gerçekleştirilen seminere 109 kişi katıldı. Günümüzde, ideal havalandırma debilerinin ne olması gerektiği, arzu edilen sıcaklık ve nem koşulları, bu koşullara uygun kontrol sistemleri ve teknolojileri gibi konuların anlatıldığı sunumda ayrıca; kontrol sistemleri teorisi, elektrik, makina, inşaat vb. mühendisliklerin kapsamına giren sistemlerin kontrolünde uygulanabilirliği gibi değişik bilim dallarını ilgilendiren sistemler incelendi. Seminer sonunda, katkılarından dolayı Bayram KARAKAYA ya, Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sadettin ÖZKALENDER tarafından teşekkür plaketi verildi. 12

13 Şube den Haberler DOĞALGAZLI ISITMA CİHAZLARINDA YOĞUŞMA TEKNOLOJİSİ Açılış konuşması Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Alaaddin EKSİN tarafından yapılan seminerin sunumunu, Makina Mühendisi Levent KOCAOĞLU yaptı. 5 Ekim 2011 Tarihinde MMO Polatlı İlçe Temsilciliği Toplantı Salonu nda gerçekleştirilen seminere 22 kişi katıldı. ARAÇLARIN KIŞLIK BAKIMI İLE İLGİLİ ROPÖRTAJ 25 Ekim 2011 tarihinde, Şube Sekreteri Şenol KARACA, Araçların Kışlık Bakımı ile ilgili olarak Sabah Gazatesi nden Muhabir Çağatay AYTAÇ a röportaj verdi. Şube Sekreteri KARACA, soğuk havalarda araçlarda ortaya çıkabilecek birçok sorunu ortadan kaldırması ve kaza riskini büyük oranda azaltması açısından, yapılması gereken bakımların ve ne tür tedbirlerin alınması gerektiği hakkında kamuoyunu aydınlatacak bilgiler verdi. 13

14 Şube den Haberler PARKTERMİK ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİNE VE ÜNTES KLİMA FABRİKASINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ Oda Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ında konuşmacı olduğu ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Verimlilik Topluluğu tarafından düzenlenen, 32. TEMÖB (Türkiye Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Buluşması) kapsamında, endüstri mühendisliği öğrencilerine ParkTermik Çayırhan Santrali ve ÜNTES Klima Fabrikası na teknik gezi düzenlendi Cuma günü Oda Enerji Çalışma Grubu Başkanı Endüstri Mühendisi Oğuz Türkyılmaz ın konuşmacı olduğu oturumun ardından düzenlenen geziye Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Fırat Özer de katıldı. Paralel düzenlenen iki gezide de firma tanıtımlarının ardından işletme personeli ile birlikte yemek yenildikten sonra tesisler gezildi. MÜHENDİSLİK EĞİTİM PROGRAMLARI AKREDİTASYON KURULU (MÜDEK) TOPLANTISI YAPILDI Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu Toplantısı na TMMOB adına Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Müfit Gülgeç katıldı. Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) nin mühendislik alanında eğitim programlarının değerlendirilmesi ve akreditasyon kararlarının alınmasında bağımsız bir organı olan Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MAK) toplantısı, 10 Eylül 2011 tarihinde İstanbul da yapıldı. Toplantıya, TMMOB ni temsilen MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Müfit Gülgeç katıldı. Toplantıda 2011 yılında MÜDEK e akredite olmak için başvuruda bulunan mühendislik programlarının değerlendirmesinde görev yapacak takımlar oluşturuldu. 14

15 Şube den Haberler KAYNAK TEKNOLOJİSİ VIII. ULUSAL KONGRESİ VE SERGİSİ DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI YAPILDI Kaynak Teknolojisi VIII. Ulusal Kongre ve Sergisi 3. Düzenleme Kurulu toplantısı 17 Eylül 2011 tarihinde Şubemiz toplantı salonunda gerçekleştirildi. Makina Mühendisleri Odası adına Şubemiz tarafından gerçekleştirilecek olan Kaynak Teknolojisi Kongre Program Taslağı, Bildiriler, Panel, seminer ve kongre organizasyonunun tartışıldığı toplantıya 13 kişi katıldı. Kongre etkinliğinin taslak programı oluşturulduğu toplantıda, seminer konuları ile panel başlığı ve katılımcıları belirlendi. S. Melih ŞAHİN...Merkez Hasan Emir KAVİ... Adana Şube A. Galip UNCU... Adana Şube Şenol KARACA... Ankara Şube Goncagül KARAKOÇ... Ankara Şube Tunç APATAY... Ankara Şube Toplantı katılımcı listesi: Özgür AKÇAM... Ankara Şube Fikret ÇARAL...Bursa Şube Özkan ERKİNER... Eskişehir Şube Murat TOSUN... İstanbul Şube Özkan ER... Samsun Şube E. Fisun MÜFTÜOĞLU... Zonguldak Şube ANKARA YAPI FUARINDA STAND AÇTIK Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından Eylül 2011 tarihlerinde düzenlenen 24. Uluslararası Yapı Ankara Fuarı, Altınpark Expo Center Fuar alanında gerçekleştirildi. Şubemiz, düzenlenen fuarda Oda standı ile yer aldı Eylül 2011 tarihlerinde düzenlenen 24. Uluslararası Yapı Ankara Fuarı kapsamında Şubemizin açtığı stant, üyelerimiz ve diğer ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Fuar ziyaretçilerine TMMOB ve Odamızın yapı denetim mevzuatları ile ilgili basın açıklamaları dağıtıldı. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Sergisi ilanlarının da yer aldığı standımızda ayrıca Makina Mühendisleri Odası adına Şubemizce Kasım 2011 tarihlerinde Milli Kütüphane de düzenlenecek Kaynak Kongresinin broşürleri dağıtıldı. 15

16 Şube den Haberler KAMUDA ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ İSTİHDAMI ÇALIŞTAYI - SERBEST KÜRSÜ 28 Eylül 2011 tarihinde, VIII. Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayı kapsamında Şubemiz Endüstri-İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu nun düzenleyeceği Kamuda Endüstri Mühendisi İstihdamı Çalıştayı öncesinde Serbest Kürsü etkinliği gerçekleştirildi. VIII. Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayı kapsamında Şubemizce düzenlenecek olan Kamuda Endüstri Mühendisi İstihdamı Çalıştayı öncesinde kamu sektörü çalışanları, endüstri ve makina mühendisleri, endüstri mühendisliği öğrencileri biraraya gelerek, kamuda endüstri mühendisliğinin yeri özelinde kamu istihdamını, mühendis-mimarların kamudaki yerini konuştular. 28 Eylül 2011 tarihinde MMO Ankara Şube Suat Sezai Gürü Toplantı Salonu nda Kamuda Endüstri Mühendisi İstihdamı gündemiyle Serbest Kürsü düzenlendi. Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ ve Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Endüstri Mühendisi Vedat İRŞİ nin de katıldığı serbest kürsü oturumunda, Şube EİM-MDK (Endüstri İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu) üyelerinin kamuda endüstri mühendislerinin kadroları, endüstri mühendisliği meslek alanı ve kamu hizmetleri üzerine yapılan araştırma sonuçlarını paylaştı. 34 üye ve öğrenci üyenin katıldığı Serbest Kürsü oturumu, Çalıştay öncesinde katılımcılar tarafından başarılı bir çalışma olarak nitelendirildi. 6. ULUSLARARASI TOZ METALURJİSİ KONFERANSI VE SERGİSİ NDE STAND AÇTIK 5-7 Ekim 2011 Tarihlerinde ODTÜ Kongre Ve Kültür Merkezi`nde Düzenlenen 6. Uluslararası Toz Metalurjisi Konferansı kapsamında düzenlenen Sergi`de, Makina Mühendisleri Odası adına Ankara Şube olarak standımızla yer aldık. 5-7 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlenen 6. Uluslararası Toz Metalurjisi Konferansı kapsamında, Şubemizin açtığı standa hem üyelerimiz hem de diğer ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Oda tanıtım broşürünün, Teknoloji Fakülteleri Üzerine TMMOB Görüşü kitapçığı, Mühendis ve Makina Dergisi ve Şube Bültenlerimizin dağıtıldığı standımızda ayrıca, Makina Mühendisleri Odası adına Şubemizce Kasım 2011 tarihlerinde Milli Kütüphane de düzenlenecek Kaynak Kongresi nin broşürleri dağıtıldı. Standımızı Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ ve birçok akademisyen ziyaret etti. Sergi sonunda Türk Toz Metalurjisi Derneği, etkinliğe yaptığımız katkıdan dolayı şubemize teşekkür belgesi takdim etti. 16

17 Şube den Haberler ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NDE MESLEK VE ODA TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 7 Ekim 2011 Cuma günü Çankaya Üniversitesi ne ait yeni kampüste yer alan Mühendislik Fakültesi binasında Mekatronik Mühendisliği öğrencilerine Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ tarafından meslek ve oda tanıtımı gerçekleştirildi. 7 Ekim 2011 tarihinde, Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi içerisinde bu sene eğitime başlanan Mekatronik Mühendisliği bölümüne giren öğrencilere; Mekatronik Mühendisliği, bölüm ders programı, akademik kadro ve meslek alanı ile ilgili bilgilendirmenin ardından Oda, öğrenci üyelik ve hizmetler hakkında bilgi verildi. MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı ve Çankaya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit GÜLGEÇ tarafından iki sunum gerçekleştirildi. Ayrıca açılan Oda Standında, öğrencilere Mühendis ve Makina Dergisi, Mekatronik Özel sayısı, Oda Raporlarından örnekler, Şube Bülteni ve Oda tanıtım broşürleri dağıtıldı. 17

18 Şube den Haberler 26 EYLÜL 2011 TARİHİNDE MEYDANA GELEN PATLAMAYA İLİŞKİN ÖN İNCELEME RAPORU 26 Eylül 2011 tarihinde Ankara Altındağ İlçesi Türk İş Blokları Harman Sokak üzerinde yer alan İş Merkezindeki bir marketin bodrum katında meydana gelen patlamayla ilgili, Şube Sekreteri Şenol KARACA bir basın açıklaması yaptı. 26 Eylül 2011 tarihinde Ankara Altındağ İlçesi Türk İş Blokları Harman Sokak üzerinde yer alan İş Merkezindeki bir marketin bodrum katında yapılan doğalgaz tesisatı tadilatı çalışması sırasında, ortama doğalgaz birikmiş, biriken gazın ateşleme kaynağı ile tutuşması sonucunda ani patlama ile oluşan şok dalgaları, 16 kişinin yaralanmasına ve binada yapısal tahribata yol açmıştır. Olay yerinde Odamız uzman bilirkişileri tarafından yapılan ön incelemede aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir; 1- Yapılan işlem için yetkili firma tarafından, doğalgaz projesi çizilerek Başkent Doğalgaza onaya sunulduğu, ancak henüz onay almadığı Başkent Doğalgaz yetkilileri tarafından beyan edilmiştir. Doğalgaz kullanımına geçtikten sonra da yaptırılması gereken tesisat tadilatının, onaysız olan proje ile yaptırılması yasal değildir. 2- Söz konusu projenin Odamız mesleki denetiminden geçmediği tespit edilmiştir. Odamızdan yetki belgesi almış mühendislerin yapmış olduğu projeler, her proje bazında mesleki denetimden geçirilmektedir. Bu nedenle firmalar tarafından yapılan projelerin üstünde, Oda mesleki denetiminden geçtiğine dair ibare ve mühür mutlaka aranmalı, firma uyarılmalı ve bu durum Odamıza bildirilmelidir. 3- Bina mimari olarak karışık kullanımlı bir bina olup binanın belirli katları iş merkezi, belirli katları konut olarak kullanılmaktadır. Doğalgaz borusu içerisindeki doğalgaz, iç tesisat boru kolonunun en üst katında bulunan tapadan güvenli şekilde boşaltılması gerekmektedir. Yapılan incelemede servis hattı vanasının kapalı olduğu ancak, bodrum katında döşenen iç tesisat borusu boşaltma tapasının sökülmüş ve vanasının açık olduğu görülmüştür. Yapılan bu işlem bodrum katı ve üstündeki iş merkezi katlarında doğalgaz birikmesine sebep olmuştur. 4- Bodrum katında tesis edilen boru tesisatı mahallinde ters kirişler mevcut olup, üst havalandırma açıklığı bulunmamaktadır. 5- Tesisatta solenoid (ani kapama) vana mevcut olup gaz algılama cihazı ve bağlantısının henüz tesis edilmediği görülmüştür. Halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak aşağıdaki öneri ve uyarılarımızı, bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz sayılı Doğalgaz Kanununa bağlı yönetmelikler uyarınca, doğalgaz iç tesisatlarının Doğalgaz İç Tesisat Yetki Belgesi ne sahip bir makina mühendisinin tam zamanlı olarak çalıştığı şirketlerce yürütülmesi zorunludur. Odamızca bu hizmetleri verecek şirketler tescillenmekte ve kendilerine büro tescil belgesi verilmektedir. Bunun yanı sıra bu mühendislerce yürütülen hizmetler, her proje bazında Oda mesleki denetiminden geçirilmekte, yetkili mühendisin firmada halen çalışıp çalışmadığı, mesleki açıdan bir ceza alıp almadığı kontrol edilmektedir. Ancak birçok gaz dağıtım şirketi, hizmetin kamusal niteliğini göz ardı ederek, söz konusu MMO Büro Tescil Belgesi koşulunu yetkilendirme aşamasında aramamaktadır. Bu durum, firmalarca ilgili idarelere sunulan yetkili mühendis belgesini şekli bir konuma sokmakta, mesleki anlamda ceza almış ya da o firmada halen çalışmayan mühendisler eliyle de bu hizmetlerin verilir gibi gösterilmesine neden olmaktadır. Bu konuda EPDK nezdinde defalarca yapmış olduğumuz girişimler ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır. 2- Diğer yandan kentsel gaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz A.Ş. de, doğalgaz projelerinin onaylanması sırasında, Oda mesleki denetimlerini aramayarak, bu konudaki işbirliği girişimlerimizi karşılıksız bırakmıştır. Doğalgaz uygulamaları konusunda yaşanan bir dizi sıkıntı ve sorunun aşılması, gaz dağıtım şirketleriyle, bu hizmetleri veren mühendislerin üyesi olduğu Makina Mühendisleri Odası yla, sıkı bir işbirliği ve koordinasyonun tesis edilmesinden geçmektedir. Bu koordinasyonu gerçekleştirmekten kaçınan bütün idareler doğabilecek her türlü kaza ve yanlış uygulamaların sorumluluk ve yükümlülüklerinden kaçınamaz. Kazada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için ilgili tüm kurum, kuruluşlar ile kamuoyunu yukarıda aktardığımız bilgiler ışığında duyarlı olmaya davet ediyor ve bu olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Saygılarımızla. MMO Ankara Şube Sekreteri Şenol KARACA 18

19 MİEM (Meslek içi Eğitimler) 19

20 Şube den Haberler ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ DUYURU... MİEM GÖZETİM KRİTERLERİ Sayın Üyemiz, Özelikle son yıllarda, bilim, teknoloji ve mühendislik uygulama alanlarında hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bu süreç nedeniyle, örgün eğitim kurumlarında verilen eğitim zaman içerisinde atıl bilgi haline gelmekte, mevcut bilginin yenilenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Bireyin hem kendi gelişimini sağlaması hem de üretim sürecinde aktif bir rol alarak toplumsal gelişime yardımcı olabilmesi, yapılan işin güvenli ve sağlıklı olabilmesi için sürekli eğitim bir zorunluluk haline gelmiştir. Odamızın yapmış olduğu, mesleki, teknik ve sosyal konuları içeren Kongre, Kurultay ve Sempozyumlarda; meslektaşlarımız tartışmalara katılmış, son teknolojik gelişmeler üzerine bilgilerini paylaşarak birçok konuda meslek alanlarımıza yönelik sürekli mesleki-teknik eğitimin gerekliliğini vurgulamışlardır. Ülke ve toplum yararları doğrultusunda meslek alanlarıyla ilgili denetimin yapılabilmesi için ön koşul olan uzman üyelerin tanımlanması, üyelerin mesleki ve bilimsel çalışmalarına, yaptıkları işlere ve tamamlayıcı eğitimlerine dayanan uzmanlıklarının Makina Mühendisleri Odası tarafından belirlenmesi, belgelendirilmesi ve uzman üyelerin kamuoyuna önerilmesinin sağlanması amacıyla 1998 yılında Meslek İçi Eğitim Merkezi (MİEM) kurulmuş, 2001 yılından itibaren ise TMMOB Makina Mühendisleri Odası Uzmanlık ve Belgelendirme Yönetmeliği ve ona bağlı Mühendis Yetkilendirme Yönetmeliklerinin Resmi Gazete de yayımlanması sağlanmıştır. Odadan uzmanlık/yetki belgesi alan üyelerimizin, belgelendirme programıyla ilgili teknolojik gelişmelerden ve mevzuat değişikliklerinden haberdar olmaları, mesleki gelişimlerinin sürekliliğini sağlamaları ve mesleki bilgilerini güncel tutmaları gerekliliğinden hareketle, gerçekleştirdiği mühendislik uygulamalarının gözetimini yapmak amacıyla Gözetim ve Yeniden Belgelendirme Kriterleri oluşturulmuştur. Gözetim faaliyeti sonrasında belgenin vizelenmesi için yapılması gereken mesleki etkinlikler ve mesleki uygulama alanları hakkındaki bilgileri Şubemizden edinebilir, mesleki etkinliklere ilişkin yıl içerisinde yapılacak değişiklikleri ise Oda web sayfasının MİEM bölümünden takip edebilirsiniz. ODA ETKİNLİKLERİ TARİHİ YERİ IV. Ulusal Tıbbi Cihazlar İmalatı Sanayi Kongresi ve Sergisi Endüstri Mühendisliği Yazılımları-Uygulamaları Kongre ve Sergisi V. Bakım Teknolojileri Kongre ve Sergisi V. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi VI. Ulusal Hidrolik- Pnömatik Kongresi ve Sergisi Geleceğin Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi Endüstriyel Otomasyon Sempozyumu ve Sergisi VI. Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu VI. Makina Tasarımı ve İmalat Teknolojileri Kongresi Ulusal İklimlendirme Kongre ve Fuarı- İklim 2011 Kaynak Teknolojileri VIII. Ulusal Kongresi ve Sergisi VIII. Endüstri İşletme Mühendisliği Kurultayı TMMOB Sanayi Kongresi 2011 Mekanik Tesisat Asansör PUANLAR İş Araçlar Güvenliği Planlama ve Yatırım Hiz Eylül 2011 Samsun Eylül-2 Ekim 2011 Toplam Puan İzmir Ekim 2011 Kocaeli Ekim 2011 Mersin Ekim 2011 İzmir Ekim 2011 İstanbul Ekim 2011 İstanbul Ekim 2011 Kayseri Ekim 2011 Konya Kasım 2011 Antalya Kasım 2011 Ankara Kasım 2011 Bursa Aralık 2011 Ankara Toplam

SERGİ, FUAR VE TEKNİK GEZİ

SERGİ, FUAR VE TEKNİK GEZİ SERGİ, FUAR VE TEKNİK GEZİ Ülkemizde kurumsallaşmış bazı fuar ve sergilere Şubemizce her yıl düzenli olarak katılım ve destek sağlanmaktadır. Fuarların yanısıra, Şubemiz tarafından organize edilen teknik

Detaylı

MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR

MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR 19 20 TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her çalışma döneminde olduğu gibi bu dönemde de örgütsel birikimiyle,

Detaylı

SIK SORULAN SORULAR GÖZETİM VE YENİDEN BELGELENDİRME KRİTERLERİ İÇİN. Sayın Üyemiz,

SIK SORULAN SORULAR GÖZETİM VE YENİDEN BELGELENDİRME KRİTERLERİ İÇİN. Sayın Üyemiz, GÖZETİM VE YENİDEN BELGELENDİRME KRİTERLERİ İÇİN SIK SORULAN SORULAR Sayın Üyemiz, Gözetim faaliyeti sonrasında belgenin vizelenmesi için yapılması gereken mesleki etkinlikler ve mesleki uygulama alanları

Detaylı

BÖLÜM 6. EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI

BÖLÜM 6. EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI BÖLÜM 6. EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI 6.1 MİEM (MESLEK İÇİ EĞİTİM MERKEZİ) KAPSAMINDA EĞİTİM ÇALIŞMALARI MİEM in kurulduğu 6 Temmuz 1998 tarihinden bugüne verilen eğitimin kalitesinin arttırılması

Detaylı

TMMOB Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 41. DÖNEMDE RESİMLERLE TMMOB

TMMOB Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 41. DÖNEMDE RESİMLERLE TMMOB TMMOB Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 41. DÖNEMDE RESİMLERLE TMMOB 2010-2012 ISBN 978-605-01-0372-4 Baskı Mattek Basın Yayın Tanıtım Tic. San. Ltd. Şti Adakale Sokak 32/27 Kızılay/ANKARA Tel: (312)

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI

MESLEKİ EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI MESLEKİ EĞİTİM VE BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI 3 Bilim, teknoloji ve mühendislik uygulama alanlarında yaşanan hızlı değişim süreci; örgün eğitim kurumlarında verilen eğitimin zaman içerisinde atıl bilgi haline

Detaylı

Meslek alanlarıyla ilgili her türlü standartları, teknik şartnameleri ve tip sözleşmeleri hazırlamak,

Meslek alanlarıyla ilgili her türlü standartları, teknik şartnameleri ve tip sözleşmeleri hazırlamak, TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Anayasanın 135. Maddesi doğrultusunda çıkarılan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) kanununa göre 1954 yılında kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir

Detaylı

7. dönem çalışma raporu TMOOB KOCAELİ İKK ÇALIŞMALARI. EMO Kocaeli Şubesi 146

7. dönem çalışma raporu TMOOB KOCAELİ İKK ÇALIŞMALARI. EMO Kocaeli Şubesi 146 TMOOB KOCAELİ İKK ÇALIŞMALARI EMO Kocaeli Şubesi 146 İKK Sekreterliği Makina Mühendisleri Odası tarafından yürütülmektedir. Şubemiz, üniversite, resmi kurum, sendika, oda ve derneklerle sürdürülebilir

Detaylı

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ VE MESLEKİ ÖRGÜTLÜLÜK. TMMOB Makina Mühendisleri Odası nda Endüstri Mühendisliği Çalışmaları

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ VE MESLEKİ ÖRGÜTLÜLÜK. TMMOB Makina Mühendisleri Odası nda Endüstri Mühendisliği Çalışmaları ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ VE MESLEKİ ÖRGÜTLÜLÜK TMMOB Makina Mühendisleri Odası nda Endüstri Mühendisliği Çalışmaları 1 Sunum İçeriği 1. Makina Mühendisleri Odası 2. Kongre, Kurultay, Sempozyumlar 3. Oda Periyodikleri

Detaylı

Mevzuat Değişikliklerinin Meslek Alanımıza ve Odamıza Yansıması

Mevzuat Değişikliklerinin Meslek Alanımıza ve Odamıza Yansıması İçindekiler 44. Dönem Genel Kurul Gündemi... 11 43. Dönem Organları... 12 43. Dönem Şube Yönetim Kurulları... 16 44. Dönem Şube Yönetim Kurulları... 18 İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcilikleri... 20 18

Detaylı

basında odamız Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007

basında odamız Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 Eylül 2007 b a s ı n d a o d a m ı z Kaynak Teknolojileri VI. Ulusal Kongresi hazırlıkları, Makina Magazin Dergisinde Kaynak sektöründe yükseliş trendi sürüyor başlıklı haberin içinde yer aldı. Oda Enerji Çalışma

Detaylı

ÖĞRENCİ ÜYELERE VE ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

ÖĞRENCİ ÜYELERE VE ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ÖĞRENCİ ÜYELERE VE ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR 39 40 Üniversite eğitimlerinin tamamlanmasıyla Odamızın üyesi ve yöneticisi olacak öğrenci üyelerimizin sayısı, ülke çapında 16.000 e yaklaşmış, Şubemiz

Detaylı

MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ DÜZENLENEN ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR

MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ DÜZENLENEN ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR MESLEK VE UZMANLIK ALANLARIMIZLA İLGİLİ DÜZENLENEN ULUSAL ÖLÇEKLİ KONGRE, KURULTAY, SEMPOZYUM VE ÇALIŞTAYLAR 16 TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her çalışma döneminde, gerçekleştirilen onlarca etkinliğin

Detaylı

İNSAN İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM

İNSAN İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Güz Seminerleri eğitimlerinin dördüncüsü olan "İş Sağılığı ve Güvenliği" konulu seminer, 9 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirildi. MMO Ankara Şube İş Güvenliği Komisyon Üyesi Bedri

Detaylı

teskon 2011 de buluşmak üzere SUNUŞ

teskon 2011 de buluşmak üzere SUNUŞ SUNUŞ Ulusal Kongresi 18 yıl önce, 15-17 Nisan 1993 tarihleri arasında, Balçova Termal Tesisleri İzmir de TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlendi. Bu toplantı bir teknik toplantı olduğu kadar,

Detaylı

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE! ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE! Milli Kütüphane Hizmetlerinden Yararlanılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereğince, üyelerimizin aşağıda belirtilen madde gereğince, Süresiz Giriş Kartı

Detaylı

MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER

MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER MESLEK UYGULAMA ALANLARINI GELİŞTİRME VE TOPLUM YARARI DOĞRULTUSUNDA KURUM VE KURULUŞLAR İLE YÜRÜTÜLEN İLİŞKİLER 24 Kurum ve kuruluşlarla ilişkiler, Şube çalışmalarımızda önemli bir yer tutmaktadır. Şubemiz

Detaylı

7. dönem çalışma raporu EMO - GENÇ ÇALIŞMALARI. EMO Kocaeli Şubesi 104

7. dönem çalışma raporu EMO - GENÇ ÇALIŞMALARI. EMO Kocaeli Şubesi 104 EMO - GENÇ ÇALIŞMALARI 104 EMO GENÇ ÇALIŞMALARI 7. Dönemi boyunca, EMO-Genç çalışmalarına oldukça önem vermiş oda ile bağlarının gelişmesi yönünde çalışmalar yürütmüştür. Teknik geziler, tanışma toplantıları,

Detaylı

YAZILI VE GÖRSEL BASINA YANSIYANLARDAN ÖRNEKLER

YAZILI VE GÖRSEL BASINA YANSIYANLARDAN ÖRNEKLER YAZILI VE GÖRSEL BASINA YANSIYANLARDAN ÖRNEKLER tmmob 2002/2004 Cumhuriyet / 7 Haziran 2002 Radikal / 7 Haziran 2002 218 Evrensel / 15 Temmuz 2002 37. dönem çalışma raporu 219 tmmob 2002/2004 Cumhuriyet

Detaylı

MESLEKİ VE SOSYAL ETKİNLİKLER

MESLEKİ VE SOSYAL ETKİNLİKLER 58 MESLEKİ VE SOSYAL ETKİNLİKLER 59 SÖYLEŞİ SEMİNER Bu çalışma döneminde, Ankara Şube bünyesinde birçok söyleşi ve seminer düzenlenerek, ülke ve meslek disiplinlerimizin gündemindeki konularda üyelerimize

Detaylı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Endüstri İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Çalışmaları

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Endüstri İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Çalışmaları TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Endüstri İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Çalışmaları Makina Mühendisleri Odası MMO, Anayasanın 135. maddesinde tanımlanan 6205 sayılı yasa ile kurulmuş Türk

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI EDİRNE ŞUBESİ 8. DÖNEM 2008-2009 ÇALIŞMA RAPORU

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI EDİRNE ŞUBESİ 8. DÖNEM 2008-2009 ÇALIŞMA RAPORU TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI EDİRNE ŞUBESİ 8. DÖNEM 2008-2009 ÇALIŞMA RAPORU ÇALIŞMA RAPORU 1-ÖRGÜTLENME KURUMSALLAŞMA 1.1. Yönetim Kurulu, dönem çalışmalarını tüm etkinlik alanını kapsayacak şekilde

Detaylı

basında odamız basında odamız

basında odamız basında odamız basında odamız Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Naci ERÇOLAK ve Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber ÇAKAR ın Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisinin açılışında yaptıkları konuşmalar ve etkinlik

Detaylı

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 Yılı Faaliyet Raporu Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Oda Faaliyetlerimiz 69 Slayt 31.01.2014 AB Slovenia Projesi Denetimi 03.01.2014 Belediye Başkan Adayı Kazım

Detaylı

GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER

GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER 6 7 8 İcindekiler GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER 10 Celal Yardımcı Anadolu Lisesi nde Meslek ve Oda Tanıtımı Üretim Planlama Konulu Seminer 11 Atılım Üniversitesi nde İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Detaylı

21.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU

21.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 21.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 225 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 13 Ocak 2012 KESK Genel Merkezi başta olmak üzere bir çok ilde KESK e bağlı sendikalar, demokratik kurumlar, belediyeler ve siyasi

Detaylı

JFMOBİS (JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BİLGİ SİSTEMİ)

JFMOBİS (JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BİLGİ SİSTEMİ) JFMOBİS (JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BİLGİ SİSTEMİ) TMMOB Jeofi zik Mühendisleri Odası, Merkez, Şube, Bölge, il ve ilçe temsilcilikleri tarafından yürütülen iş ve işlemlerin internet üzerinden çevrimiçi

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ 1. Büro Tescil Belgesi Ücretleri (2014 yılından itibaren Belge yıllık olarak verilmektedir.)

Detaylı

E- BÜLTEN. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube 5. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi. Tarım Öğretiminin Başlangıcı nın 170. Yıldönümü Kutlandı

E- BÜLTEN. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube 5. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi. Tarım Öğretiminin Başlangıcı nın 170. Yıldönümü Kutlandı E- BÜLTEN Sayı: 01 Ocak 2016 Telefon : 0224 4534741 Fax : 0224 4534500 E-Mail : bursagmo@gmail.com TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube 5. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi Bursa Şube Yönetim Kurulu,

Detaylı

Asansör. Mühendis Yetkilendirme Kursu. Asansör Avan Proje Hazırlama. Mühendis Yetkilendirme Kursu 40. 41. 42. ve 43. Dönem Karşılaştırması

Asansör. Mühendis Yetkilendirme Kursu. Asansör Avan Proje Hazırlama. Mühendis Yetkilendirme Kursu 40. 41. 42. ve 43. Dönem Karşılaştırması 40. 41. 42. ve 43. Dönemde Açılan Kurs ve Katılımcı Sayıları Karşılaştırması 10175 14654 12701 19019 Asansör 710 639 552 447 461 728 700 1037 833 Asansör Avan Proje Hazırlama 1166 1197 1051 KURS 38 45

Detaylı

BACADER e-bülten OCAK 2015

BACADER e-bülten OCAK 2015 BACADER e-bülten OCAK 2015 ENERJİ VE TESİSAT HABER PORTALI NDA VE TERMO KLİMA DERGİSİ NDE "DOĞRU BACALAR İLE ZEHİRLENMELER ÖNLENEBİLİR" BAŞLIKLI YAZIMIZ YAYINLANDI.. 05 Ocak 2015 tarihinde Enerji ve Tesisat

Detaylı

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ BÜLTENİ YIL : 1 SAYI : 3 EYLÜL

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ BÜLTENİ YIL : 1 SAYI : 3 EYLÜL TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ BÜLTENİ YIL : 1 SAYI : 3 EYLÜL 2010 Y E K S M E M VI.Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu Şubemiz tarafından düzenlenecektir. 2011 YEKSEM Odamız,

Detaylı

BÖLÜM 13. BASIN BİRİMİ ÇALIŞMALARI

BÖLÜM 13. BASIN BİRİMİ ÇALIŞMALARI BÖLÜM 13. BASIN BİRİMİ ÇALIŞMALARI Oda Basın Birimi çalışmaları, etkinlikler, raporlar, meslek ve uzmanlık alanlarımızla ilgili konular ve güncel gelişmelere ilişkin görüşlerimizi basın ve kamuoyunun bilgisine

Detaylı

Bilindiği gibi 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 15 inci maddesine göre her yeni yıl için;

Bilindiği gibi 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 15 inci maddesine göre her yeni yıl için; SAYIN ÜYEMİZ, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununda, 4650 sayılı Kanunla 24.04.2001 tarihinde değişiklik yapılıncaya kadar, il merkezleri için il, ilçe merkezleri için ilçe idare kurullarında kamulaştırma

Detaylı

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 2.5. ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 2.5. ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 2.5. ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI 72 20. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU EMO Ankara Şubesi 20. Dönem Örgütlenme Çalışmaları EMO Ankara Şubesi 20. Döneminde Örgütlenme çalışmaları

Detaylı

1 9 9 8-9 9 23. DÖNEM Y İ R M İ Ü Ç Ü N C Ü D Ö N E M Y Ö N E T İ M K U R U L U. İstanbul Şube Başkanı. 1978 yılı Galatasaray mezunu (1955-...

1 9 9 8-9 9 23. DÖNEM Y İ R M İ Ü Ç Ü N C Ü D Ö N E M Y Ö N E T İ M K U R U L U. İstanbul Şube Başkanı. 1978 yılı Galatasaray mezunu (1955-... Proje1 genis marjli:mizanpaj 1 24.12.2007 13:32 Sayfa 78 1 9 9 8-9 9 Y İ R M İ Ü Ç Ü N C Ü D Ö N E M Y Ö N E T İ M K U R U L U ÜMİT ÜLGEN İstanbul Şube Başkanı 1977 yılı Galatasaray mezunu (1955-...) EROL

Detaylı

Şube Günlüğü. TMMOB - EMO Diyarbakır Şubesi Haber Bülteni

Şube Günlüğü. TMMOB - EMO Diyarbakır Şubesi Haber Bülteni 1 2 3 4 5 01 Eylül 2010 tarihinde, Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır girişiminin 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle kurduğu barış çadırına Diyarbakır İKK tarafından gerçekleştirilen ziyarete Şube Yönetim

Detaylı

TMMOB Basın Bülteni 11.04.2008 MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ ODA DENETİMİNİN 4.YILINDA ANKARA DA LPG Lİ ARAÇ GERÇEĞİ

TMMOB Basın Bülteni 11.04.2008 MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ ODA DENETİMİNİN 4.YILINDA ANKARA DA LPG Lİ ARAÇ GERÇEĞİ TMMOB Basın Bülteni 11.04.2008 MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ Sağlık Mh. Aksu Sk. Uz Apt. No: 9 Kat:3 Yenişehir, 06410 ANKARA Tel: (312) 444 8 666 (Pbx) Fax: (312) 430 36 18 http://ankara.mmo.org.tr

Detaylı

TMMOB TÜRK MÜHENDÝS VE MÝMAR ODALARI BÝRLÝÐÝ

TMMOB TÜRK MÜHENDÝS VE MÝMAR ODALARI BÝRLÝÐÝ TMMOB TÜRK MÜHENDÝS VE MÝMAR ODALARI BÝRLÝÐÝ 37.DÖNEM ÇALIÞMA RAPORU 2002/2004 Baský Kozan Ofset Tel: (0312) 384 20 03 Türk Mühendis ve Mimar Odalarý Birliði Atatürk Bulvarý 131/9 Bakanlýklar / Ankara

Detaylı

SEKTÖRDE YATIRIM BÜYÜK ORANDA AZALDI

SEKTÖRDE YATIRIM BÜYÜK ORANDA AZALDI etkinlikler SEKTÖRDE YATIRIM BÜYÜK ORANDA AZALDI II. Ulusal İklimlendirme Kongresi ve Fuarı- İKLİM 2007 Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi sekretaryalığında yapıldı... II. Ulusal İklimlendirme Kongresi

Detaylı

ÖĞRENCİ ÜYELERE, ÜNİVERSİTELERE VE LİSELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

ÖĞRENCİ ÜYELERE, ÜNİVERSİTELERE VE LİSELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ÖĞRENCİ ÜYELERE, ÜNİVERSİTELERE VE LİSELERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR 34 Üniversite eğitimlerinin tamamlanmasıyla Odamızın üyesi ve yöneticisi olacak öğrenci üyelerimizin sayısı, ülke çapında 18.000 e yaklaşmış,

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME, RAPORLANDIRMA VE YAYIN ÜCRETLERİ 15 1. Büro Tescil Belgesi Ücretleri (2014 yılından itibaren Belge yıllık olarak verilmektedir.)

Detaylı

ISKAV ISITMA SOĞUTMA KLİMA ARAŞTIRMA VE EĞİTİM VAKFI TEKNİK EĞİTİM PROGRAMI / 2013-2014 EKİM 2013 KASIM 2013

ISKAV ISITMA SOĞUTMA KLİMA ARAŞTIRMA VE EĞİTİM VAKFI TEKNİK EĞİTİM PROGRAMI / 2013-2014 EKİM 2013 KASIM 2013 TEKNİK EĞİTİM PROGRAMI 2013 / 2014 EKİM 2013 1 25 Ekim 13 Cuma Soğutmanın Temel İlkeleri 2 30 Ekim 13 Çarşamba Havalandırma Sistemlerinde ve Klima 3 31 Ekim 13 Perşembe Soğutma Sistemlerinde Otomatik Kontrol

Detaylı

II. KIYI VE DENİZ JEOLOJİSİ SEMPOZYUMU IODP-ECORD TOPLANTISI

II. KIYI VE DENİZ JEOLOJİSİ SEMPOZYUMU IODP-ECORD TOPLANTISI II. KIYI VE DENİZ JEOLOJİSİ SEMPOZYUMU IODP-ECORD TOPLANTISI TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, İstanbul Üniversitesi

Detaylı

Sayı: 13 ŞUBAT 2013. Güngören Belediye Başkanı Ziyaret Edildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat KURU İLE Yönetim Kurulu

Sayı: 13 ŞUBAT 2013. Güngören Belediye Başkanı Ziyaret Edildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat KURU İLE Yönetim Kurulu Yeditepe Üniversitesi Bölüm Başkanı ve Öğretim Görevlileri Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat Kuru ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ömer ŞENGÜL, 21 Şubat 2013 Perşembe günü Yeditepe Üniversitesi Gıda

Detaylı

2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni

2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni 2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 4 Nisan 2015 tarihinde ATSO da düzenlenen Güneş Enerjisi Bilgilendirme Semineri Borsamızı temsilen Egemen ARSLANKIRAY

Detaylı

GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER

GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER 6 7 8 İcindekiler GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER 10 Geleneksel Gece 13 İş Kazalarına Farklı Açıdan Bakış Kızgın Su Kazanlarının Çalışma Prensibi ve Periyodik Kontrolü 14 Kobi lere AR-GE Teşvikleri

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

BACADER e-bülten HAZİRAN 2015

BACADER e-bülten HAZİRAN 2015 BACADER e-bülten HAZİRAN 2015 DTK DERGİSİ HAZİRAN AYI SAYISINDA YAYINLANAN YAZILARIMIZ.. DTK Dergisi Haziran sayısının BACADER DEN köşesinde İSİB ÇALIŞTAYI VE SODEX ANKARA FUARI İZLENİMLERİ konulu yazımız

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası ankara şubesi

tmmob makina mühendisleri odası ankara şubesi tmmob makina mühendisleri odası ankara şubesi Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yayın Organı 2 ayda bir yayımlanır Yerel Süreli Yayın Yönetim Yeri MMO Ankara Şubesi Meşrutiyet Caddesi No: 19 Kat:

Detaylı

BÖLÜM - 6 ODA GÜNCESİ 43.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2012-2014

BÖLÜM - 6 ODA GÜNCESİ 43.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2012-2014 BÖLÜM - 6 ODA GÜNCESİ 43.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 2012-2014 ŞUBAT-2012 16.02.2012 Madencilik Sektörü Çalışanlarına Yönelik Mesleki Eğitim Verilmesine Başlandı. 27.02.2012 Odamızın Yeni Lokali Hizmete Açıldı.

Detaylı

Sayı: 16 MAYIS 2013. (21 Mayıs 2013 Salı) İspanyol Ar-Ge Firması Odamızı Ziyaret Etti

Sayı: 16 MAYIS 2013. (21 Mayıs 2013 Salı) İspanyol Ar-Ge Firması Odamızı Ziyaret Etti 21 Mayıs Dünya Süt Günümüzü Mecidiyeköy Meydanında Kutladık TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Üyeleri, Dünya Süt Günü etkinlikleri çerçevesinde süt ile alakalı yaşanan bilgi kirliliğini ortadan

Detaylı

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret ETO YENİ BAŞKANI COŞKUN SALON U, İDA EĞİTİM YARDIMLAŞMA DERNEĞİ VE AKBANK A.Ş. EDREMİT ŞUBE MÜDÜRÜ TEBRİK ZİYARETİNDE BULUNDULAR. İda Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı;Zehra

Detaylı

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi 1 . Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748 Kapasite Raporu 425 Adet Ekspertiz Raporu 144 Adet Fiili Tüketim Belgesi 93 Adet 2 3 . 54 TOPLANTI, SEMİNER, PANEL VE KONFERANS DÜZENLENDİ.

Detaylı

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. TEMSĠLCĠLĠK ve ÜYE TOPLANTILARI

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. TEMSĠLCĠLĠK ve ÜYE TOPLANTILARI TEMSĠLCĠLĠK ve ÜYE TOPLANTILARI ENEL ELEKTRONİK İŞ YERİNDE ÜYE TOPLANTISI YAPILDI ENEL Elektronik iş yerinde meslektaşlarımızla 7 Temmuz 2010 tarihinde oda çalışmalarını değerlendirmek ve İşyeri temsilcisini

Detaylı

ODA / ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETER VE SAYMAN ÜYELER TOPLANTISI YAPILDI

ODA / ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETER VE SAYMAN ÜYELER TOPLANTISI YAPILDI ODA / ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETER VE SAYMAN ÜYELER TOPLANTISI YAPILDI 41. Dönem Oda / Şube Yönetim Kurulu Sekreter ve Sayman Üyeler II. Toplantısı, 25 Şubat 2007 tarihinde Ankara da yapıldı. Toplantıda

Detaylı

TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI

TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI A YURTDIŞI OFİS DESTEĞİ Teknik Müşavirlik Şirketlerinin yurtdışı pazarlarda tutunabilmeleri maksadıyla yurtdışı ülkelerde ofis açmalarının desteklenmesi.

Detaylı

6. ULUSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ 5-8 Ekim 2011

6. ULUSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ 5-8 Ekim 2011 6. ULUSAL HİDROLİK PNÖMATİK KONGRESİ VE SERGİSİ 5-8 Ekim 2011 MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi HİDROLİK 2011 PNÖMATİK 2 1 1 İLETİŞİM : TMMOB Makina Mühendisleri Odası si Tel: (0 2 3 2 ) 4 4 4 8 666

Detaylı

FUAR ÖZET RAPORU 13 16 Şubat 2014

FUAR ÖZET RAPORU 13 16 Şubat 2014 FUAR ÖZET RAPORU 13 16 Şubat 2014 ADANA İNŞAAT 2014 8. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı ADANA IHS 2014 Adana 8. Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Doğalgaz Teknolojisi,

Detaylı

bölüm 13 basın birimi çalışmaları

bölüm 13 basın birimi çalışmaları bölüm 13 basın birimi çalışmaları BÖLÜM 13. BASIN BİRİMİ ÇALIŞMALARI 42. Dönem Çalışma Raporunun Basın Birimiyle ilgili bölümünün 26.02.2010 tarihine kadarki verileri kapsadığını gözeterek hazırladığımız

Detaylı

MTMD STRATEJİK HEDEFLER VE EYLEMLER 2014 MAYIS.2014 İZMİR

MTMD STRATEJİK HEDEFLER VE EYLEMLER 2014 MAYIS.2014 İZMİR MTMD STRATEJİK HEDEFLER VE EYLEMLER MAYIS. STRATEJİK HEDEFLER ÇALIŞTAYI NEDEN BURDAYIZ? AMACIMIZ, DERNEĞİN AMAÇLARINA ULAŞMASI İÇİN UZUN VADELİ, ORGANİZE, PLANLI VE ORTAK DAVRANIŞLARLA SİSTEMATİK BİR GÜÇ

Detaylı

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 Ekim ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 15 adet Ekspertiz raporu ve 6 adet de Fiili Tüketim Belgesi düzenlenmiştir.

Detaylı

KATILIM SÜRECİ VE İKTİSADİ KALKINMA VAKFI

KATILIM SÜRECİ VE İKTİSADİ KALKINMA VAKFI KATILIM SÜRECİ VE İKTİSADİ KALKINMA VAKFI Leyla Tunç Yeltin Genel Sekreter Vekili Türkiye nin AB perspektifini ve bu konuda sivil toplum örgütlerinin oynayacağı rolü yıllar önce büyük bir isabetle tespit

Detaylı

İŞ BANKASI MAXİMUM, AKBANK AXESS, GARANTİ BONUS VE YAPI KREDİ WORLD KARTINIZA 12 AYA KADAR TAKSİT İMKANI

İŞ BANKASI MAXİMUM, AKBANK AXESS, GARANTİ BONUS VE YAPI KREDİ WORLD KARTINIZA 12 AYA KADAR TAKSİT İMKANI AiDAT ÖDEMELERiNiZDE İŞ BANKASI MAXİMUM, AKBANK AXESS, GARANTİ BONUS VE YAPI KREDİ WORLD KARTINIZA 12 AYA KADAR TAKSİT İMKANI 6 7 8 İcindekiler GÜNCE SUNUŞ BASINDA ŞUBEMİZ ŞUBEDEN HABERLER 10 Endüstriyel

Detaylı

Sponsor Ol Rengini Seç Kendini Göster

Sponsor Ol Rengini Seç Kendini Göster Sponsor Ol Rengini Seç Kendini Göster PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği), Türkiye'de çağdaş insan kaynakları yönetimi anlayışlarının yaygınlaştırılmasına ve gelişimine liderlik eden, bu konuda ülkemizin

Detaylı

İktisadi Kalkınma Vakfı

İktisadi Kalkınma Vakfı İktisadi Kalkınma Vakfı Türkiye-AB ilişkilerinin tarihi kadar eski ve köklü bir kurum olan İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye ile AB arasındaki ortaklık ilişkisini başlatan Ankara Anlaşması nın imzalanmasından

Detaylı

Misyonumuz İnsan yönetimi konusunda lider bir sivil toplum kuruluşu olmak

Misyonumuz İnsan yönetimi konusunda lider bir sivil toplum kuruluşu olmak Misyonumuz İnsan yönetimi konusunda lider bir sivil toplum kuruluşu olmak PERYÖN - TÜRKİYE İNSAN YÖNETİMİ DERNEĞİ 12. İNSAN YÖNETİMİ ZİRVESİ Lades Olmam Çünkü MUTLULUK AKLIMDA PERYÖN - Türkiye İnsan Yönetimi

Detaylı

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM (NKP) ETKİNLİKLERİ

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM (NKP) ETKİNLİKLERİ NÜKLEER KARŞITI PLATFORM (NKP) ETKİNLİKLERİ 29 Mart 2012-Mersin in Gülnar İlçesi ne nükleer santral yapmak isteyen Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. nin Akkuyu da yapılan Halkı Katılımı toplantısına Nükleer

Detaylı

2015 Yeniden buluşuyoruz...

2015 Yeniden buluşuyoruz... IV. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi 21-24 Ekim 2015 Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi İzmir 2009 2011 2013 2015 Yeniden buluşuyoruz... TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 1954 TMMOB

Detaylı

Eylül 2013 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili

Eylül 2013 FAALİYET RAPORU. Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili Eylül 2013 FAALİYET RAPORU Prof. Dr. Aytuğ ATICI Mersin Milletvekili CHP MERSİN İL-İLÇE ÖRGÜTLERİ, BELEDİYELER VE KÖYLERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR 1. Mersin/Yenişehir İlçesi CHP Belediye Başkanı aday

Detaylı

EÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM TOPLULUĞU 2011 FAALİYET RAPORU

EÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM TOPLULUĞU 2011 FAALİYET RAPORU EÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM TOPLULUĞU 2011 FAALİYET RAPORU Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde 2011 Şubat ayında kurulan Tarım Topluluğu, Ziraat Mühendisliği eğitimi alan öğrencilerin her alanda

Detaylı

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. BASIN ÇALIġMALARI

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 37. Dönem Çalışma Raporu. BASIN ÇALIġMALARI BASIN ÇALIġMALARI BASIN AÇIKLAMALARIMIZ 5 Mayıs 2010 Özelleştirme Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri nin Taksim BEDAŞ önünde gerçekleştiği basın açıklaması yoğun bir katılımla yapıldı. Şubemiz üye ve

Detaylı

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE! Sube den Haberler ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE! Milli Kütüphane Hizmetlerinden Yararlanılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereğince, üyelerimizin aşağıda belirtilen madde gereğince, Süresiz

Detaylı

2009-2013 İZMİR BÖLGESEL GELİŞME PLANI İLERİ TEKNOLOJİYE DAYALI SANAYİLER SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI 10 TEMMUZ 2009 SONUÇ RAPORU

2009-2013 İZMİR BÖLGESEL GELİŞME PLANI İLERİ TEKNOLOJİYE DAYALI SANAYİLER SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI 10 TEMMUZ 2009 SONUÇ RAPORU 009-0 İZMİR BÖLGESEL GELİŞME PLANI İLERİ TEKNOLOJİYE DAYALI SANAYİLER SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI 0 TEMMUZ 009 SONUÇ RAPORU İzmir Kalkınma Ajansı Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi İzmir Kalkınma Ajansı

Detaylı

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI Meşrutiyet Caddesi 22/13 Kızılay/ANKARA Tel: 0312 418 28 46-47 Faks : 0312 418 28 43 E-Posta : gidamo@gidamo.org.tr Web : http://www.gidamo.org.tr MERSİN ŞUBE GENEL MERKEZ

Detaylı

TBD Kamu-BİB. Kamu Bilişim Platformu-17. 15-18 Ekim 2015, Acapulco Resort Hotel Girne-KKTC

TBD Kamu-BİB. Kamu Bilişim Platformu-17. 15-18 Ekim 2015, Acapulco Resort Hotel Girne-KKTC TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu-17 15-18 Ekim 2015, Acapulco Resort Hotel Girne-KKTC Türkiye nin bilişimle yeni tanıştığı 1971 yılında profesyonel ve yarı akademik bir topluluk tarafından büyük bir

Detaylı

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı Toplantı Tarihi: 17.02.2014 Toplantıya Katılanlar: Şehmus Alparslan, Levent Yergök, Zafer Erbay, Deniz Kaypak Tona, Veli Gökkaya, Nuray Yumukgöz, Eyüp Civelek, Ahmet Pan Toplantı Gündemi: 1. Son toplantıdan

Detaylı

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 IHS KONYA 2014 KONYA ASANSÖR 2014 KONYA KENT 2014

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 IHS KONYA 2014 KONYA ASANSÖR 2014 KONYA KENT 2014 ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 15 18 Mayıs 2014 KONYA YAPI VE DEKORASYON FUARI 2014 11. Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Dekorasyon ve Aydınlatma Fuarı IHS KONYA 2014 Konya 11. Isıtma, Soğutma, Havalandırma,

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 28.09.2015 Eylül ayı içerisinde üyelerimizin talep ettiği 25 üyeye Kapasite Raporu, 5 üyemize Ekspertiz Raporu ve

Detaylı

İnşaat Mühendisleri Odası Kurum İçi Eğitim Kitabı (1 Eylül 2015) Yayınlar

İnşaat Mühendisleri Odası Kurum İçi Eğitim Kitabı (1 Eylül 2015) Yayınlar 177 Yayınlar 178 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yapıt Hazırlama, Basım, Dağıtım ve Yayın Yönetmeliği; http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/99c6d10da59d605_ek.pdf Kitap Basma Şeması Yönetim Kurulu

Detaylı

20.SANTEK Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı / 05-08 Mayıs 2016

20.SANTEK Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı / 05-08 Mayıs 2016 Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti HAKKIMIZDA Detay Fuarcılık Organizasyon & Tanıtım Hizmetleri Limited Şirketi TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin Y-276 numaralı Yurtiçinde

Detaylı

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BÖLÜM 7 EMO GENÇ ÇALIŞMALARI. - EMO Genç Etkinliklerimiz

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BÖLÜM 7 EMO GENÇ ÇALIŞMALARI. - EMO Genç Etkinliklerimiz TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BÖLÜM 7 EMO GENÇ ÇALIŞMALARI - EMO Genç Etkinliklerimiz 9. dönem çalışma raporu / 2010-2011 EMO-GENÇ ETKİNLİKLERİ EMO nun toplumsal yaşamdaki yerini bugünün

Detaylı

01-04 ARALIK 2005 // İZMİR Makina Mühendisleri Odası İzmir ubesi // İzmir Büyükşehir Belediyesi İZFA

01-04 ARALIK 2005 // İZMİR Makina Mühendisleri Odası İzmir ubesi // İzmir Büyükşehir Belediyesi İZFA 01-04 ARALIK 2005 // İZMİR Makina Mühendisleri Odası İzmir ubesi // İzmir Büyükşehir Belediyesi İZFA Doğru yerdesiniz... HİDROLİK VE PNÖMATİK 2005 size yeni pazarların kapılarını aralayacak... Makina Mühendisleri

Detaylı

www.eurolab.org/cookbooks.aspx EUROLAB kısa haberler bülteni 3 ayda bir yayınlanmaktadır. Bunlarda TURKLAB haberleri de yer almaktadır.

www.eurolab.org/cookbooks.aspx EUROLAB kısa haberler bülteni 3 ayda bir yayınlanmaktadır. Bunlarda TURKLAB haberleri de yer almaktadır. Modern Laboratuvarlar izole olarak çalışmamalıdırlar. Çalışmalarına yön verecek bilgi erişimi ve paylaşımı için bir çatı örgütü altında buluşmalıdırlar. Türkiye'de özel ve kamu sektörüne hizmet sunan tüm

Detaylı

bölüm 7 onaylanmış kuruluş ve akreditasyon çalışmaları

bölüm 7 onaylanmış kuruluş ve akreditasyon çalışmaları bölüm 7 onaylanmış kuruluş ve akreditasyon çalışmaları Onaylanmış Kuruluş ve Akreditasyon Çalışmaları BÖLÜM 7. ONAYLANMIŞ KURULUŞ VE AKREDİTASYON ÇALIŞMALARI Odamızın teknik mevzuata uyum, akreditasyon

Detaylı

farklı tasarlanan modern çizgisi ile etkinliğin yeterli ilgi ve katılımı sağlaması hedeflenmektedir.

farklı tasarlanan modern çizgisi ile etkinliğin yeterli ilgi ve katılımı sağlaması hedeflenmektedir. Değerli İş Ortağımız, İMSAD tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek 3. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi 11, düzenlenmeye başladığı 2009 yılından buyana inşaat endüstrisinin gündemini değiştiriyor İMSAD

Detaylı

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti HAKKIMIZDA Detay Fuarcılık Organizasyon & Tanıtım Hizmetleri Limited Şirketi TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin Y-276 numaralı Yurtiçinde

Detaylı

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 80 21.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU 07 Ocak 2012 SMM Üye toplantısı 12 Ocak 2012 Bilgisayar Mühendisliği Danışma Kurulu toplantısı 22 Ocak 2012 Bilgisayar Mühendisleri toplantısı 28 Ocak 2012 Şubemiz bünyesindeki

Detaylı

2.ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ ZİRVESİ

2.ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ ZİRVESİ 2.ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ ZİRVESİ Enerji Verimliliği Zirvesinin ana temasını 4 yılı aşan uygulama dönemindeki deneyimler ışığında ülkemizde yapılan çalışmalar ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde Dünden

Detaylı

EKONOMİK, DEMOKRATİK ÖZLÜK HAKLARIMIZ; EMPERYALİZME, GERİCİLİĞE VE ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MÜCADELEDE ŞUBEMİZ

EKONOMİK, DEMOKRATİK ÖZLÜK HAKLARIMIZ; EMPERYALİZME, GERİCİLİĞE VE ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MÜCADELEDE ŞUBEMİZ EKONOMİK, DEMOKRATİK ÖZLÜK HAKLARIMIZ; EMPERYALİZME, GERİCİLİĞE VE ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MÜCADELEDE ŞUBEMİZ 162 Şubemiz, Odamızın ana yönetmeliği uyarınca ülke ve toplum çıkarları doğrultusunda, yurdumuzun

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL TOPLANTI DÜZENLEMEVE DESTEKLEME İLKELERİ YÖNERGESİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL TOPLANTI DÜZENLEMEVE DESTEKLEME İLKELERİ YÖNERGESİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL TOPLANTI DÜZENLEMEVE DESTEKLEME İLKELERİ YÖNERGESİ Amaç Madde 1- Başkent Üniversitesinin Fakülte, Meslek Yüksekokulu, Konservatuvar, Enstitü ve Merkezler gibi akademik birimleri

Detaylı

43. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (NİSAN 2012-NİSAN 2014)

43. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (NİSAN 2012-NİSAN 2014) TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI 43. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (NİSAN 2012-NİSAN 2014) Kimya Mühendisleri Odası nın 43. Çalışma Döneminde yürütülen tüm çalışmalara doğrudan ya da görüş ve önerileri sunarak katkıda

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME VE YAYIN ÜCRETLERİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME VE YAYIN ÜCRETLERİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BÜRO TESCİL, ÜYE KAYIT, EĞİTİM, BELGELENDİRME VE YAYIN ÜCRETLERİ 1. Büro Tescil Belgesi Ücretleri (Gecikme zammı uygulaması kaldırılmıştır, ek ücret alınmamaktadır.) İlk

Detaylı

Önceki dönemlerden süregelen çalışmalar ile birlikte henüz sonuçlandırılamayan çalışmaları,

Önceki dönemlerden süregelen çalışmalar ile birlikte henüz sonuçlandırılamayan çalışmaları, TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI 40. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik, siyasal, sosyal, ve kültürel gelişmelerin, yaşam ve meslek alanlarımıza yansımaları ağırlaşarak

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Yrd. Doç. Dr. Mehmet ALTINÖZ Müdür Vekili Ankara, 18 Eylül 2012 1976 dan günümüze Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu; Büro Yönetimi ve Yönetici

Detaylı

mmo bülteni nisan 2005/sayý 83 12 AYLIK ÇALIÞMA RAPORU (Nisan 2004-Nisan 2005) ODAMIZ DÝSÝPLÝNÝNDE YER ALAN BRANÞLARIN DAÐILIMI

mmo bülteni nisan 2005/sayý 83 12 AYLIK ÇALIÞMA RAPORU (Nisan 2004-Nisan 2005) ODAMIZ DÝSÝPLÝNÝNDE YER ALAN BRANÞLARIN DAÐILIMI 12 AYLIK ÇALIÞMA RAPORU (Nisan 2004-Nisan 2005) Oda Yönetim Kurulu, örgütünden ve üyesinden aldýðý güçle, birlikte üretme, birlikte yönetme ve birlikte paylaþma anlayýþýyla 1 yýlda aþaðýda özetlenen çalýþmalarý

Detaylı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu v TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ÖNSÖZ Yirmi birinci yüzyılı bilgi teknolojisi çağı olarak adlandırmak ne kadar yerindeyse insan hakları çağı olarak adlandırmak da o kadar doğru olacaktır. İnsan

Detaylı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü. 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 2013 Yılı Hizmetiçi Eğitim Faaliyet Raporu Ankara-2014 2013 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişimi

Detaylı