Eğitimin geleceği Thomas Frey

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eğitimin geleceği Thomas Frey"

Transkript

1 Eğitimin geleceği Thomas Frey Değişimin hızı bizi, daha hızlı, daha akıllı, daha iyi bir insan üretmeye zorluyor. Şimdiki sistemler, bunun olmasını engelliyor. Geleceğin eğitim sistemleri, standartlaştırılmış eğitim yazılımı sunucusu ve tek noktadan global dağıtım sisteminin gelişiyle serbest kalacak. Thomas Frey, DaVinci Enstitüsü nde yetkili müdürü ve kıdemli fütüristtir Fütüristler Zirvesi Konuşmacısıdır. Artık eğitim, günümüzün global ekonomisinde bir numaralı ekonomik önceliktir. John Naisbitt, Megatrends in yazarı Bu rapor, DaVinci Enstitüsü, Enstitü nün üyeleri ve bağlı araştırma ekipleri tarafından ortak yürütülen bir araştırmanın sonucudur. Fütüristler Derneği tarafından üyeleri ve daha iyi bir gelecek için çaba gösteren, akıllı iyi insanlar için tercüme edilmiştir. Giriş İki yıl içinde, eğitim dünyasında radikal bir değişiklik meydana gelmeye başlayacak. Birçok insan, eğitim sistemlerinin gittiği yön konusunda tahminler yaparken, biz, en iyi tahminde bulunanların itunes ve Amazon gibi çevrimiçi dünyada doğan katılımcı viral sistemlerde gizli olduğunu bulduk. Bu aşağıdan yukarıya yaklaşımlar, piyasanın talepleriyle yakından ilişkili, hızla geliştirilebilen, katılımcı güdümlü sistemlerdir. Bu araştırmada, bölücü yeni nesil eğitim sistemlerinin ortaya çıkmasına neden olacak eksik temel öğelere odaklanacağız. Bu eksik parçalar, büyük olasılıkla gelecek iki yıl içinde özel fonlar aracılığıyla yaratılacak ve beş yıldan kısa bir süre içinde çarpıcı nitelikte bir eğitim değişikliğine neden olacaktır. Organik bir eğitim yazılımı modülü için standart bir mimari ve bu eğitim yazılımını oluşturmak için gerekli yazılım, başta gelen eksik parçalardır. Bu eksik parçalar için çözüm, genel olarak

2 halkın akla gelebilecek her türlü konu üzerine dersler yaratmasına imkân tanıyan katılımcı bir eğitim yazılımı sunucusu (courseware provider) olacaktır. Birçok şirketin bu problemi çözme girişiminde bulunacağını umuyoruz ama piyasa hızla en hoşuna gidene yönelecektir. Piyasa, tercih edilen eğitim yazılımı sunucusuna yönelmeye başlayınca, eğitim yazılımı kütüphanesini büyütmek, bütünlük oluşturmak, bunu evrensel olarak dağıtık hale getirmek, sonuçları arşivlemek ve işlevsellik katmak için çok sayıda yeni sistem geliştirilecektir. Antik Dünyadan Dersler Eski Yunan uygarlığı zamanında, birtakım matematikçiler çalışmalarından dolayı ünlü oldular. Arşimed, Pisagor, Öklid, Hiparkus, Posidonius ve Ptolemi, çalışmalarını Babilli ve Mısırlı matematikçilerin önceki çalışmalarına dayandırarak, matematik alanının ilerlemesine yardım ederek topluma yeni düşünme öğeleri kazandırdılar. Birkaç nesil sonra, Romalılar, dünya üzerinde egemen toplum haline geldiler. Roma toplumunda garip bir biçimde matematikçiler yoktu. Emin olun, Roma toplumunun ilmi üyeleri, iyi bir gen havuzundan geliyordu ve tamamı Yunanlılar kadar üstün zekâlı ve yetenekliydi. Ancak kendi sistemleri Roma toplumu esir etmişti. Romalı matematikçilerin olmamasının başta gelen suçlularından biri, sayı sistemleri yani Roma rakamları ve bunların nümerik konumlandırılamamasıydı. Bugün Roma rakamlarına bakıp oldukça aptalca bir sayı sistemi olduğunu söylemek kolay, oysa bu, antik çağlardaki kötü sayı sistemlerden sadece bir tanesidir. Roma rakamlarını bu kadar kötü yapan özellik, her rakamın belirli bir nümerik konumlandırmadan yoksun ve aslında bir denklem olmasıdır; bu ilave karmaşıklık katmanı da insanların matematikte daha iyi olmasını engellemiştir. Roma rakamları bir sistem sorunuydu ve bu açıdan da büyük bir problemdi. Bütün bir uygarlığın matematik ve bilim alanında ilerlemesini engelledi. Romalılar, kendi sayı sistemlerine o kadar dalmışlardı ki, bu sistemin onların bir sütun sayıyı ya da basit çarpma veya bölme gibi temel matematik işlemlerini dahi yapmalarını engellediğinin farkında değillerdi; bunlar hâlâ abaküsle elde edilen başarılardı. Bu durum onların, daha gelişmiş bankacılık ve muhasebe sistemlerinden bazılarını yaratmasını da engellemiş, akademinin bilim, astronomi ve tıp alanlarında ilerlemesini kısıtlamıştı.

3 Çark döndü ve bugünlere geldik. Hemen hemen herşeyin Roma İmparatorluğu ndan farklı olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ancak çoğumuzun, genel kanının bu kadar aksine olduğunu düşündüğü şey, bugün bizlerin sistemlerimize, Romalılardan bile çok daha fazla bağımlı olmamızdır. Bu sistemlerin çoğunu sorgulamadan kabul ediyoruz ağırlık ve uzunluk sistemleri, muhasebe, bankacılık, satın alma, trafik yönetimi ve gıda etiketleme sistemleri. Bu sistemlerin herbirinde Romalılara çok benziyoruz, bu sistemleri kullanmaya o kadar dalmışız ki, çok nadir olarak bir adım geri gidiyor ve arkalarındaki düşünceyle mantığı sorguluyoruz. Sistemlerimiz neredeyse hayatlarımızın her alanını idare ediyor. Nasıl ve nerede yaşadığımızı, ne yediğimizi ve nerede çalıştığımızı, nereye ve ne zaman seyahat ettiğimizi, ne kadar para kazanacağımızı, yaptığımız işi, sahip olduğumuz arkadaşları, evlendiğimiz kişiyi hatta ne kadar uzun yaşayacağımızı onlar belirliyor. Ancak tıpkı balığın suyun ne olduğunu anlamaması gibi, biz de varlığımızın bağlamını bütünüyle anlamak için nadiren geri adım atıyoruz. Başlangıç noktası olarak, şu soruyu soruyor olmalıyız: Bugün, Roma rakamlarına benzeyen ve bizi büyük şeyler yapmaktan alıkoyan hangi sistemleri kullanıyoruz? Bu basit soru çok açıklayıcıdır; her gün mücadele ettiğimiz anlaşmazlık noktaları, verimsizlikler ve akış kısıtlayıcılarla dolu Pandora nın kutusunu açmanın bir yolunu içerir. Bizim sistemlerimiz, ticaret akışını kontrol eder, toplumun üyeleri olarak etkililiğimizi idare eder ve günlük olarak katlandığımız stresin büyük bir kısmını yaratır. Amerikalı sistemleri inceledikten ve bu Roma rakamlarına denklik testini uyguladıktan sonra, kolaylıkla, bizim toplum olarak, yüzde 5 10 arası, belki daha da az verimlilikle çalıştığımız sonucuna varabiliriz. Bu, yüksek bir orandır. İşte, bizi harika şeyler yapmaktan alıkoyan kısıtlayıcı sistemlere birkaç örnekler: Gelir Vergisi Sistemi Gelir vergisi sistemi, halihazırda bütün tekne çapalarının annesidir, ticareti ve işi, sürünme noktasına kadar yavaşlatır. Şu anda, bugün kullanılmakta olan ABD vergi kanunu, yaklaşık sayfa uzunluğuyla dünyanın en anlaşılmaz sistemlerinden biri olarak tarihte parlayan örnek olacaktır. Yarısı Uygulanmış Metrik Sistem Yarısı uygulanmış bir metrik sistem kullanıyoruz ve bu sistemde 3,2 litrelik motorları olan arabalar satın alıyor, depolarını kuart [bir litreye yakın hacim ölçüsü] benzinle dolduruyoruz. Klavyeler En sık kullanılan tuşları klavye üzerine rastgele yerleştirmek suretiyle yazma hızını düşürecek şekilde tasarlanmış klavyeler kullanıyoruz. Her türlü konfigürasyondaki klavyeler, bilgiyi bir kişiden diğerine aktarmada aşırı derecede verimsiz bir yoldur.

4 Kanunlar Şu anda Amerika Birleşik Devletleri nde kitaplarda, tarihte herhangi bir dönemde herhangi bir ülkede olduğundan daha fazla kanun yer alır. ABD de kitaplardaki yasaların sayısına ilişkin iyi tahminler dahi yok. Her şehrin, yerel yönetim bölgesinin, eyaletin, federal hükümetin ve vergi bölgesinin kendi yönetmeliklerini, talimatlarını, hükümlerini, kurallarını ve yasasını çıkarabilmesiyle, uymamız beklenen, birbirine dolanmış ve çakışan yasal bir kurallar tımarhanesi yarattık. Amerika Birleşik Devletleri nin, sistem problemleri olan tek ülke olduğunu düşünmemeniz için, başka ülkelerin başına bela olan belli başlı sorunlardan bazılarına bakalım: Çin Alfabesi Kangxi sözlüğünde yer alan Çince karakterlerin sayısı, yaklaşık tir ve bunların büyük bir bölümü tarih boyunca birikmiş, nadiren kullanılan değişik biçimlerdir. Çin de yapılan araştırmalar, tamamen okur yazar olmanın üç ila dört bin karakterlik bir bilgi birikimi gerektirdiğini göstermektedir. Gördüğünüz gibi, yaşamlarımızı idare eden sistemleri en uygun hale getirmekten oldukça uzağız. Amerika Birleşik Devletleri nde bu kadar yüksek değer biçtiğimiz özgürlük, her seferinde sadece bir sistemi değiştirmek suretiyle toplumu yeniden oluşturmaya ciddi biçimde başlarsak olabilecek şeyin sadece bir bölümüdür. Ve toplumu iyileştirmenin en yüksek kaldıraç noktası olarak gördüğümüz sistem de, eğitim sistemimizdir. Sekiz İtici Güç Aşağıda, eğitim dünyasında değişimi güdüleyen sekiz temel eğilim yer alıyor. Bu eğilimler sonuçta, ortaya çıkmakta olan yeni sistemin büyüklüğü, kapsamı ve hızının yanında bu sistemin global ölçekte benimsenmesi için gerekli olan özellikleri tanımlamaktadır: Aşağıdaki eğilimleri okurken oyuna katılan güçleri hissetmeye, etkilerin altındaki eğilimleri kavramaya ve sadece birkaç kısa yıl içinde meydana gelecek çarpıcı değişimleri anlamaya başlayacağınızı umuyoruz. 1.) Öğretmeden Öğrenmeye Geçiş Eğitim, geleneksel olarak, iki temel öğeden, öğretme ve öğrenmeden oluşur ve bunların içinde en çok vurgulanan öğretmedir. Tarih boyunca, bilginin öğretmenden öğrenen kişiye aktarımı, yüz yüze yapılmıştır. Bir öğretmen bir odanın karşısında durur ve öğrenmesi için bilgiyi öğrenciye verir. Bu yaklaşım, öğretmenin öğrettiği her konuda uzman olmasını gerektirdiğinden, buna sahnedeki bilge eğitim biçimi denir.

5 Koferans tarzı öğretme, bugünün okur yazar ve bilgili toplumunu oluşturmak için asırlardır kullanılmasına karşın, birçok açıdan sonuçta oldukça verimsiz bir sistem yani Roma rakamlarını kullanmanın dengi olmuştur. Öğretilecek her yeni konu için yeni bir uzmanın yaratılması gerekir ve gittikçe daha fazla uzmana duyulan evrensel ihtiyaç, öğrenme için ciddi bir tıkanma noktasıdır. Bu noktayı açıklamak için, yeni bir konunun, o konunun uzmanı dünyanın diğer ucunda yaşadığı için öğretilemediği bir örneğe bakalım. Öğretmene bağlı bir eğitim sistemi, ayrıca zamana, yere ve suruma bağlıdır. Öğretmenler, bilgi akışını açan ya da kapatan kontrol vanası gibi hareket ederler. Geleceğin eğitim sistemi, öğretmenin ağırlıklı olarak vurgulanmasından öğrenmenin ağırlıklı olarak vurgulanmasına doğru bir geçiş yaşayacak. Uzmanlar, eğitim yazılımını yaratacak ve öğrenciler, ilgilendikleri konuları herhangi bir zamanda ya da herhangi bir yerde, kendilerini rahat hissettikleri hızda öğrenecekler. Gelecekte, öğretmenler konu uzmanından çok rehber ya da koç gibi davrandıkları bir role geçecekler. 2.) Bilginin Üssel Büyümesi Gutenberg in zamanında, insanlar doğdukları yerin 20 millik çevresi içinde yaşıyor ve ölüyordu, bunun nedeni de seyahat etmekten korkmaları değil ellerinde güvenilir haritalar olmamasıydı. O çağda, insanların çevrelerindeki dünyaya ilişkin çok sınırlı bir anlayışı vardı. Bilgi akışı, toplumun sadece birkaç seçkin kişisi tarafından kontrol ediliyordu ve bilgi birikimi kavramının güce eşit olduğunu çok iyi anlamışlardı. Sadece 500 yıl önceki, bilginin değerli ve az olduğu o dönemden bugüne, bilginin içinde kendimizi boğulmuş gibi hissetmemize neden olacak kadar çok olduğu aşırı bilgi yükü bu döneme geldik. Ne var ki bugün hâlâ, aynı bilgi kontrolü sorunlarının çoğunun toplumun içine işlediğini görüyoruz. Toplumun seçkin üyeleri, sadece doktorların tıptan anlayabildikleri, sadece fizikçilerin evrenin işleyişini anlayabildikleri ve sadece öğretmenlerin bizi gelecek dünyaya nasıl hazırlayacağını bildiği fikrini sürdürerek, bilgi akışını kontrol etmeyi sürdürüyor.

6 Son birkaç yıldır yaşadığımız bilginin hızlı büyümesi hakkında konuşmanın birçok yolu var. Ancak, bilginin değişen boyutlarına ve katışıksız hacmine dikkat etmek de önemli. Bilgi artık sadece metne dayalı değil, aynı zamanda grafiksel, müzikal, işitsel ve görseldir. Aşağıdaki istatistikleri değerlendirelim: itunes üzerinde var olan şarkı sayısı 3,5 milyonun üzerinde. Amazon daki kitap sayısı 4 milyonun üzerinde. Çevrimiçi blog sayısı 60 milyonun üzerinde. Wikipedia ya giriş sayısı 4 milyonun üzerinde. MySpace üzerindeki kullanıcı hesabı sayısı 100 milyonun üzerinde. YouTube üzerindeki video sayısı 6,1 milyonun üzerinde. 3.) Eğitim Yazılımı Boşluğu Yukarıdaki veriyi gördükten ve dünyadaki bilginin büyüklüğü ve şekli üzerine düşündükten sonra, şimdi bir de çevrimiçi ya da derslikte var olan ders sayısını düşünün. Bilgi çevremizde olası her biçimde patlıyor. Ancak bu bilgi bloklarını eğitim yazılımına çevirmenin kolay bir yoluna sahip değiliz. Halkı bu problemle ilgili olarak serbest bırakmak için hali hazırda bazı girişimlerde bulunulmasına karşın, problemi çözmekten çok uzağız. Açık eğitim Hareketi Açık eğitim hareketi, açık kaynak yazılım hareketinden (örneğin Linux) esinlenmiştir. İnternetin güçlü iletişim yeteneklerini karıştırır ve sonucu ders notları ve ders kitapları gibi eğitim ve öğrenme malzemelerine uygular. Açık eğitim malzemeleri, dünyadaki herkes tarafından yeni biçimlerde ücretsiz olarak tekrar tekrar kullanılan metin, resimler, ses, video, etkileşimli simülasyonlar ve oyunları kapsar. Bu alanda 150 den fazla iyi niyetli girişimin piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor. Zaman içinde, artan seviyede ilgi ve faaliyet, bir girişimin öne çıkmasına ve endüstri lideri olmasına neden olacaktır. Bu lider, varsayılan durumda, izleyen herkes için standartlar belirleyecektir. Bazı açık eğitim projeleri şimdiden her ay çok sayıda kullanıcıyı çekiyor. MIT OpenCourseWare projesi ve OCW Consortium gibi bazıları, kurumlarının derslerini vitrine koyan yukarıdan aşağıya düzenlenmiş kurumsal kaynaklardır. Rice Üniversitesi nin Connexions ı, Wikiversity ve Moodle gibi başkaları, bütün katılımcıların katkıda bulunmalarını teşvik eden kökleşmiş çabalardır. MIT OpenCourseWare, MIT nin lisans ve lisansüstü konusunun neredeyse tamamını öğretmek için kullanılan ders malzemelerini, dünyanın her yerinden kullanıcıya Web üzerinden,

7 ücretsiz kullanılabilir hale getiriyor. MIT şu anda gezegendeki her bir ülkedeki öğrencilerden ayda 1,4 milyon ziyaret aldıklarını iddia ediyor. OpenCourseWare Consortium, MIT nin başladığı şeyin bir uzantısıdır. Öğrencilerin sınıflara kaydolması gerekmez; ihtiyaçları olan tek şey, ders özetleri, video ya da sesli dersler, notlar, ev ödevleri ve çizimler gibi ders malzemelerini tedarik eden 12 üniversitedeki in üzerinde potansiyel derse girmektir. Connexions, 194 ülkeden bir milyondan fazla insanın, tüm dünyadan bir yazarlar topluluğu tarafından geliştirilen modülüne ve 199 dersine girdiğini iddia ediyor. Wikiversity, ücretsiz öğrenme malzemelerinin ve faaliyetlerinin yaratılması ve kullanılması için bir topluluk şeklinde hizmet veren Wikipedia nın bir bölümüdür. Wikiversity, tamamen öğrenme, öğretme, araştırma ve hizmete tahsis edilmiş çok boyutlu bir sosyal organizasyondur. Başlıca amaçları, bütün dillerde her yaş grubu için ücretsiz içerik, çoklu ortam eğitim malzemeleri, kaynaklar ve eğitim programları yaratmak ve buna anasistem hizmeti vermektir. Moodle, eğitimcilerin etkili çevrimiçi öğrenme toplulukları yaratmasına yardımcı olmak için tasarlanmış Open Source ücretsiz yazılım paketini kullanan bir ders yönetim sistemidir. Moodle, den fazla derse kaydolan in üzerinde site olduğunu iddia ediyor. Curriki.org, den fazla üyesi ve geliştirilmekte olan 450 dersiyle bir eğitim geliştirme kaynağıdır. Bu çabaları alkışlıyoruz ancak çok önemli birtakım öğeler eksik. Geleceğin öğrenme sistemindeki derslerinin tümü için tek bir erişim noktası olacak. Moodle, in üzerinde dersi olduğunu iddia ediyor ama bunlar den dazla siteye yayılmış durumda ve birçok ders de tekrardır. Tek ve farklı derslerin sayısının, var olan kitaplar ve şarkılar gibi milyonlarca değil, den az olduğunu tahmin ediyoruz. Yakın kıyaslama olarak kitapları kullanırken, mevcut her kitabın eğitim yazılımına ve çoğu zaman da birden fazla derse çevrilme potansiyeli taşıdığı iddia edilebilir. Şu anda kitaplarda, malzemeyi öğretmek için var olan derslerden çok daha fazla konu var. Bu, doldurulmayı bekleyen açık bir eğitim yazılımı boşluğu bırakıyor ve bu boşluğu açacak kilit, aşağıda tarif edilen katılımcı eğitim yazılımı sunucusudur. 4.) Okuryazarlar ve Çok İyi Eğitim Görmüşler Arasındaki Uçurum Büyüyor New York Times a göre, her yıl İngilizceye yeni kelime ekleniyor. Bu sürekli genişleyen kelime dağarcığının arkasındaki birincil itici güç, bilim ve teknolojinin devam eden gelişimidir. Yeni bilim ve teknolojinin yaratılmasının yanında, genel amacını, özelliklerini ve işlevini teknik terimlerle açıklama ihtiyacı yer alıyor. Ortaya çıkan yeni kavramlar daha fazla araştırma çektikçe

8 ve odak noktası haline geldikçe, yeni kelimeler ve konuşma dilinde kullanılan konuyla ilişkili deyimler, bu kavramların etrafında anlam ve yapı oluşturulmasına yardımcı oluyorlar. Genç öğrenciler, yeni kelimeleri hızla öğrenebilirler: Ortalama her yıl yeni kelime ki bu da günde 8 kelime yapar. Elbette bu sayı, bir öğrenciden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir. İngilizcede, en sık kullanılan kelime, belirli bir uzmanlık alanında olmayan yazılı metinlerde kullanılan kelimelerin yüzde ine ve konuşma dilinde yaklaşık yüzde ine karşılık geliyor. Ne var ki, İngilizcedeki toplam kelime sayısı, en fazla yaklaşık bir milyondur ve en yetenekli bilim adamlarımızın ve mühendislerimizin bazılarının kelime dağarcığı kelime civarındadır. İşlevsel okuryazar ve çok iyi eğitim görmüş arasındaki mesafe büyüyor. Belirli bir konuda uzmanlaşan bazı insanlar, maksimum anlama becerisini dünyanın geri kalanını kavramanın çok ötesine taşıyor. Bunu yaparken de, karşılaştıkları kavramları ve olguları tarif etmek için tamamen yeni kelime dağarcıkları yaratırlar. Genellikle, bu süper uzmanlar, sıklıkla araştırma konusunu gerçekten anlayan tek canlı insan oldukları bir araştırma topluluğu içinde yaşarlar. Şimdiye kadar, çok iyi eğitim görmüş bu kişilerin araştırma anlayışlarını gelecek nesillere geçirmelerinin başlıca aracı, teknik dergilerde yayınlanan araştırmalar olmuştur. Yayınlamanın katı gerekliliklerinden dolayı, bu araştırmaların yazılması aylar sürer ve az sayıda insanın anlayabileceği bir kelime dağarcığıyla yazılırlar. Yakında, araştırmaları yayınlamanın bir alternatifi, eğitim yazılımlarının yaratılması olacak. Eğitim yazılımını geliştirmek, geçmişte zahmetliydi ve kötü kullanılıyordu, ancak aşağıda tarif edilen yeni eğitim yazılımı sunucusu, bunu tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir. Eğitim yazılımı, araştırmaları yayınlamanın ya da kitap yazmanın bir alternatifi olacak ve çok iyi eğitim görmüş kişilerin dünya anlayışlarını yaymaları için ek bir kanal görevi görecek. 5.) Toplumla Temas Noktalarımız Değişiyor Temas noktaları dünyanın geri kalanıyla irtibat kurduğumuz yerlerdir. Örneğin, ortalama bir insan, fiziksel dünyayla üç temel fiziksel temas noktası ya da arayüz aracılığıyla irtibat kurar: yürüdüğümüz ayakkabılar, uyuduğumuz yatak ve oturduğumuz sandalye. Bunlar, fiziksel vücudumuz için temel temas noktalarıdır.

9 Fiziksel vücudumuz için temas noktalarını incelemek önemli olmasına rağmen, aklımız için temas noktalarını anlamak daha fazla önemlidir. Aklımız dünyanın geri kalanıyla nasıl konuşuyor ve yeteneklerimizle becerilerimizi geliştirmek için temas noktalarını nasıl iyileştirebiliriz? Derslik Temas Noktası: Uzun süre, öğrenmenin sadece derslikte olabileceğine dair yaygın bir anlayış vardı. Okullar eğitimi iyileştirmek için saha ziyaretleri ve dış mekân deneyimlerini kullanmasına rağmen, derslikler bugünün eğitim sistemlerinin başlıca baskın demirbaşı olmayı sürdürüyor. Derslikler ilgiyi odaklamak, dünyanın geri kalanını kapatmak ve öğrenmenin gerçekleşebileceği kontrol edilebilir bir ortam yaratmak üzere tasarlanmıştır. Mimarlar, okullardan yer diye bahsederler ve yer yapıcılar yıllar boyunca nihai dersliği yani öğrenmenin en uygun hale getirilebileceği ve öğrencilerin üstün olabileceği yeri yaratmaya girişmiştir. Çoğu eğitmen, gerçek öğrenmenin derslik içinde olduğunu iddia edecektir. Ev ödevi yapmak, bunları okumak ya da rapor yazmak gibi dışarı faaliyetleri, okul sınırları dışında olmasına rağmen, temel eğitim arayüzü derslik olmaya devam ediyor. Derslikleri, temel temas noktaları olarak kullanmak, birçok problem yaratıyor. Dersliği kontrol eden kişi ya da eğitim sistemi, aynı zamanda öğrenmenin gerçekleştiği zamanı, katılacak öğrencileri, aydınlatmayı, kullanılan ortamı, araçları, hızı, konuyu ve çoğu durumda sonuçları da kontrol ediyor. Ne var ki, derslik merkezli eğitim, öğrenme için gerekli değildir. Öğrenme, kişinin sabah uyandığı andan başlayarak gece uyuyana kadar gerçekleşir. Aslında, öğrenme kişi uyurken de devam eder. Bir film seyrederken matematik ya da bilim öğrenmeyebiliriz ama filmdeki karakterler, plan, set, drama, problemin çözümlenmesi, sinema salonunda satılan patlamış mısır ve koltukların rahatlığı konusunda bir şeyler öğreniriz. Gerçekten de matematik ve bilim gibi bazı konular, çoğu öğrencinin verilen bilgiyi kavraması için daha fazla yapılandırılmış bir öğrenme biçimi gerektirir ama öğrenme dersliğe bağlı değildir. Bazı durumlarda, derslik, öğrenmenin gerçekleşebilmesi için optimal ortam olabilir ama çoğunlukla değildir.

10 Aklımız için önemli yeni temas noktaları, bilgisayarlarımızı, elektronik gazeteleri, video dergileri, portatif televizyonları, cep telefonlarını, MP3 oynatıcılarını, video oyunlarını, çizim ve çok daha fazlasını kapsar. 6.) Öğrenmenin İtici Güçleri İnsanlar neden öğrenmeye ihtiyaç duyar? İnsanlar neden öğrenmek ister? Motivasyonları nedir? Bir kişinin aklını bilgi birikimi ve bilgiyle doldurma arzusunu kontrol eden itici güçler nelerdir? Maslow un İnsan İhtiyaçlarının Hiyerarşisi, psikolojide bir teoridir. Abraham Maslow bu teoriyi 1943 tarihli A Theory of Human Motivation [İnsan Motivasyonu Teorisi] raporunda önermiştir. Teorisi, insanların, temel ihtiyaçlarını karşıladıklarında, belirli bir hiyerarşi oluşturan üst ihtiyaçları sırayla tatmin etmeye çalıştıklarını ileri sürüyor. Maslow un ilk hiyerarşisi iki gruplama üzerine kuruluydu: eksiklik ihtiyaçları ve gelişim ihtiyaçları. Eksiklik ihtiyaçları içinde, daha üst bir ihtiyaca geçmeden önce her alt ihtiyacın karşılanması gerekir. Tüm bu ihtiyaçlar karşılandığında, ileriki bir tarihte bir eksiklik tespit edilirse, birey eksikliği ortadan kaldırmak için harekete geçecektir. İlk dört seviye şunlardan oluşur: 1.) Fizyolojik: alık, susuzluk, bedensel rahatlık, vs; 2.) Güvenlik: tehlikede olmama; 3.) Ait olma ve Sevgi: başkalarıyla yakınlık, kabul görme; 4.) Saygınlık: başarma, ehil olma, onaylanma ve tanınma. Maslow a göre, birey ancak ve ancak eksiklik ihtiyaçları karşılandığında gelişim ihtiyaçlarına göre davranmaya hazırdır. Maslow un ilk düşüncesi, sadece bir gelişim ihtiyacını kapsıyordu: Kendini gerçekleştirme. Kendini gerçekleştiren insanların ayırıcı özellikleri şunlardır: 1) problem odaklı olma; 2) yaşamın değerini bilmenin sürekli diriliğini içinde taşıma; 3) kişisel gelişim konusunda endişe ve 4) en başarılı deneyimlere sahip olma becerisi. Maslow daha sonra, kendini gerçekleştirmeye ilişkin gelişim ihtiyacına yeni bir boyut ekledi; bunlar, kendini geliştirmenin altında iki alt seviye gelişim ihtiyacını ve bir tane de bunun üstünde bir ihtiyacı tanımlıyordu: 5.) Bilişsel: bilmek, anlamak, keşfetmek; 6.) Estetik: örüntüler, simetri, düzen ve güzellik;

11 7.) Kendini gerçekleştirme: benlik doyumuna ulaşma ve kendi potansiyelini gerçekleştirme 8.) Öz aşkınlık: Egonun ötesinde bir şeye bağlanma ya da başkalarının benlik doyumuna ulaşmalarına ve kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma. Öğrenme motivasyonlarımız, benzer örüntüler oluşturur. Maslow un temel kavramı, hiyerarşide daha üst ihtiyaçların ancak piramidin daha alt kısımlarında yer alan ihtiyaçlar temel olarak ya da tamamen tatmin olduğunda odak haline geldiğidir. Bu nedenle, öğrenme arzularımız ve hakkında bilgi edinmek istediğimiz konular ve geçiş, kendimizi içinde bulduğumuz duruma bağlıdır. Örneğin, hayatta kalma konusunda endişelerimiz varsa, matematik ve bilim öğrenmek için çok az arzu duyarken hayatta kalmayla ilgili konuları öğrenmek için büyük arzu duyarız. Bizi çevreleyen problem grupları ve bu problemleri çözme becerimiz, öğrenme güdülerimize sürekli yeniden odaklanan lenslerdir. Maslow un temel fikri, insanlar daha fazla kendini gerçekleştirdikçe ve kendini aştıkça, bilgelik geliştirdikleri ve daha çeşitli durumlarda ne yapacaklarını otomatik olarak bildikleri şeklindedir. Kendini gerçekleştirmenin en üst seviyelerinin yapısının aşkın olduğuna dair nihai hükmü, bu çalışma alanına en önemli katkılarından biri olabilir. 7.) Aşırı Bireysellik Çağı Toplum olarak, Jones lardan geri kalmama nın parçası olan statü rekabetiyle gittikçe daha az ilgiliyiz. Komşumuzun kullandığı araba türüyle, seyrettikleri televizyon tipiyle ya da kullandıkları cep telefonu türüyle artık o kadar da ilgili değiliz. Onun yerine, kendi özel ihtiyaçlarımızı tatmin edecek ürünler bulmayla çok daha fazla ilgileniyoruz. Piyasada 100 milyon ürüne yaklaştığımız bir çağda yaşıyoruz ve bir ürünü nasıl tanımladığınıza bağlı olarak, kimileri bu sayıyı çoktan aştığımızı iddia edebilir. Artık, çok geniş bir tüketici grubunun ihtiyaçlarıyla çok daha uyumlu ürünler olduğunu ve tüketicilerin eşsizlik ve bireysellik için bankamatik kartlarıyla oy verdiğini söylemek yeterlidir. O kadar ki buna aşırı bireysellik çağı adını veriyoruz. Kablolu televizyon şirketleri 500 farklı kanal sunmaya başladığında, bütün kanalların izleyicisi olduğunu gördüler. Amazon, web sitesinde 2 milyondan farklı kitabı satışa sunduğunda, bütün kitapların bir pazarı olduğunu gördü. Bu olgu en iyi, Chris Anderson un internetin, çevrimiçi dünyada raf alanı maliyetini nasıl sıfıra yaklaşan bir rakama çektiğini ve bunu yaparken itunes,

12 Amazon, Buy.com ve YouTube gibi çevrimiçi tüccarların milyonlarca farklı ürünü taşımasını sağladığını açıklayan The Long Tail [Uzun Kuyruk] isimli kitabında tarif edilmektedir. Aşırı bireyselleşmiş çözümler için ihtiyacımızı yönlendiren çeşitli faktörler var; bunlar arasında vaktimizi, kişiliğimizi ve çok sayıda aynı şeyi isteyen 6 milyardan fazla başka insanın yaşadığı bir dünyada kendimizi özel hissetme yönündeki ezici ihtiyacı sayabiliriz. Bugün ortalama bir insan, 1920 lerdeki bir kişiden iki saat daha az uyuyor. Gecede 8,9 saatten 6,9 saate geldik ve bugün birçok insan eğer uyumadan yapabilseydi, uykuyu tamamen atlardı. Zaman, en büyük kısıtlamalarımızdan biri olduğu için, sürekli bize zaman kazandıracak ürünler arıyoruz ve eğer yıldızlar bir dizi şeklinde sıralandığında ay ışığıyla aydınlamış gecelerde etkili biçimde çalıştırabileceğimiz, solaklar için üretilmiş, denkleştirilmiş o cep boyutundaki cihazı bulabilirsek, satın alacağız. 8.) Tüketicilerden Üreticilere Geçiş Baskın olarak pasif bir toplumdan daha aktif bir topluma geçtiğimiz için, insanlar artık sadece kenarda oturup izlemek istemiyorlar. Katılmak istiyorlar. Bütün bir yeni nesil araç ve ekipman, insanların tüketici rolünden üretici rolüne geçmesine imkân tanıyor. Bu geçiş, çevrimiçi haber sütunlarının sonunda yorum bölümlerinin ortaya çıkmasıyla başladı. İnsanlar, bir haberin doğru ve vakitli olup olmadığı ya da herhangi bir şekilde haber değeri taşıyıp taşımadığı hakkındaki düşüncelerini dile getirmeye başladılar. Evan Williams ve Meg Hourihan'ın şirketi Pyra Labs, 1999 da Blogger ı (daha sonra Google tarafından satın alındı) piyasaya sürdüğünde, Web için kullanıcı tarafından üretilen içerik dünyasında büyük bir değişim başladı. Birdenbire, blog sitesi oluşturmak herkes için kolaylaştı ve milyonlarca insan denemeye başladı. MySpace, Temmuz 2003 te, Tom Anderson, Chris DeWolfe ve küçük bir bilgisayar programcısı ekibi tarafından kuruldu. MySpace, kullanıcıların kendi web sitelerini ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarına imkân tanıyan bir site olarak, hızla, Ağustos 2006 da yaratılan 100 milyon kullanıcı hesabıyla, yeni ortaya çıkan sosyal ağ kurma kategorisinde baskın oyuncu haline geldi. Benzer şekilde, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, Şubat 2005 te YouTube u piyasaya sürdüğünde, insanların videolar üretmesi ve çevrimiçi yayınlaması çok kolaylaştı. YouTube, son derece popüler ve ücretsiz bir video paylaşım sitesi olarak, kullanıcıların video klipleri

13 yüklemesine, görüntülemesine, paylaşmasına ve notlandırmasına izin veriyor. Sonuç olarak, hergün YouTube a yüklenen ortalama yeni video kliple, milyonlarca insan, video tüketicisinden video üreticisine geçiş yaptı. Bunların her biri, kolay elde edilmiş başarı hikâyelerine örnek olmakla birlikte, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik dünyasının kendine ait sorunları var. Her biri, zorluklarla kendi eşsiz yöntemiyle başa çıkmayı beceriyor. Ancak bu örneklerin en iyi gösterdiği şey, halkın katılma ve kendi düşüncelerini ve fikirlerini çevrelerindeki dünyayla paylaşma ihtiyacıdır. Sahneyi Kurmak Eski yukarıdan aşağı yaklaşımlarla düşünme tuzağına düşmek kolaydır. Bunun yerine, bu yeni organik eğitim biçiminin doğmasına imkân tanıyan temel öğelere, inovasyon tohumlarına odaklanmamız gerekiyor. Yeni eğitim biçimleri, var olan eğitim sistemlerimizi koruyarak ve daha iyi olacakları umuduyla aralarında ağ oluşturarak elde edilmez. Dersleri daha sonra yayınlamak üzere basit bir şekilde kaydederek de yapılmaz. Eğitim, şu anki durumunda, bizi büyük şeyler başarmaktan alıkoyan bir sistem olan Roma rakamlarına denktir. Sınırlı Raf Alanı Hâlâ çoğu insan, eğitimin derslikte yapılması gerektiğine ve sadece eğitimcilerin yeni dersler yaratabileceğine inandığından yeni eğitim yazılımı akışı üzerine çok sıkı bir vana yerleştirdik. Perakende dünyasının sadece birkaç yıl önce buna çok benzer kısıtlamaları vardı ve raf alanının maliyeti yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinin önündeki birincil kısıtlamaydı. Ancak çevrimiçi piyasa bize sıfıra yakın bir maliyetle sınırsız raf alanı verdi. Süper ucuz ve sınırsız raf alanının birleşimi, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde üssel bir büyüme eğrisi yaşanmasına neden oluyor. Eğitimin sadece bir derslikte olabileceği düşüncesi, bir ürünün sadece bir mağaza rafında görüldüğünde satın alınabileceği düşüncesine benziyor. Eğitimin önündeki derslik kısıtlamalarını ortadan kaldırmak da piyasanın önündeki raf alanı kısıtlamalarını ortadan kaldırmaya benziyor. Üssel bilgi büyümesi yaşadığımız dönemde, var olan eğitim yazılımı miktarı daha ziyade statik kaldı ve sonuç olarak eğitim sistemlerimiz hızı yakalayamadı.

FEN BİLİMİ. dersinde 21. yüzyıl beceririn geliştirilmesi

FEN BİLİMİ. dersinde 21. yüzyıl beceririn geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ İNDEKS 1. BİLGİ YÖNETİMİ 1.1 GİRİŞ 1.2 BİLGİ NEDİR? 1.2.1 VERİ 1.2.2 BİLGİ 1.2.3 BİLGİ BİRİKİMİ 1.3 BİLGİ BİRİKİMİ VE İŞLETME 1.3.1 BİLGİ BİR VARLIKTIR 1.3.2 HANGİ BİLGİYE

Detaylı

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü

Odile Quintin Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü cover Doksanların ortasından beri, Comenius programı Avrupa ișbirliğine kapılarını açmaları için okullara yardım etmektedir. Çeșitli așamalarında yüz binlerce öğrenciye, eğitim görevlisine ve diğer okul

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLERİN EDİNİLMESİNDE YENİLİKLER (2011-2013) LEONARDO DA VINCI ORTAKLAR AGIFODENT IAT DEKAPLUS TÖYEV - ASPECT İÇİNDEKİLER -TEMEL YETERLİKLERE GİRİŞ -TEMEL YETERLİKLERİN

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME Öğreniyorum, öyleyse varım Okulda bir şeyler öğrenip, sonra kalan hayatımızda bilgi ve becerilerimizi kullanmak fikri artık geçerli değildir. Dünya hızlı hareket etmekte

Detaylı

Öğretmenler ve Eğitim Programı notları.

Öğretmenler ve Eğitim Programı notları. Öğretmenler ve Eğitim Programı notları. This project has been funded with support from the European Commission under the Lifelong Learning Programme. This publication reflects the views only of the author,

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI 1 21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI Medya Okuryazarlığına Genel Bir Bakış ve Sınıf İçi Etkinlikler Tessa Jolls Elizabeth Thoman Ders Plan Tasarımı / Yazımı: Jeff Share Çevirenler Yrd. Doç. Dr. Cevat ELMA Yrd.

Detaylı

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors

5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ 6 P-1.3.7 Matthias Mors 1 P-1.3.3 Eiichi Watanabe 2 P-1.3.3 Mike Willis 3 P-1.3.3 Otmar Winzig 4 P-1.3.3 Taylor Hawes 5 P-1.3.5 Manuel Sancez Madrid ULUSLAR ARASI STANDARTLARIN UYGULANMASI KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ Kamu-BİB Çalışma Grubu KAMU BİLİŞİM PLATFORMU VIII BİLGİ YÖNETİMİ EL KİTABI ÇALIŞMA GRUBU 4 2005 2006 Dönemi Çalışması Hazırlayanlar Dr. Mustafa Kemal AKGÜL Cengiz AYDIN Neziha

Detaylı

Dünya Çapında Dil Eğitimi

Dünya Çapında Dil Eğitimi Dünya Çapında Dil Eğitimi 2013 Boston New York San Diego San Francisco Los Angeles Miami Montreal Toronto Vancouver London Cambridge Oxford Brighton Bristol Malta Cape Town İçindekiler EC Hakkında 4 Gideceğiniz

Detaylı

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi Bu yayında ifade edilen yazarın görüşleri, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı veya Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti nin görüşlerini yansıtmaz. Bu Kılavuz, Temel Eğitim Programı

Detaylı

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANECİLERİNİN GELECEK İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ: 2025 DE YÜKSEKÖĞRENİM HAZIRLAYANLAR: Dr. David J. Staley Direktör, Ohio Eyalet Üniversitesi, Tarih Bölümü, Eğitimde Mükemmellik için Harvey

Detaylı

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 AİPP - Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) Destek Projesi Seçkin Hekimoğlu Hibe Planı Danışmanı Tel: (312) 430 26

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Đlköğretime Hoşgeldiniz

Đlköğretime Hoşgeldiniz Đlköğretime Hoşgeldiniz Victoria Devlet Đlköğretim Okulları Hakkında Velilere Yönelik Kılavuz Đçindekiler sayfa Bakanların mesajı 2 Giriş 3 Okula hazırlık 4 Okula başlamak 8 Sınıf içinde 12 Öğrencilere

Detaylı

DEĞERLENDİRME BULGULARI

DEĞERLENDİRME BULGULARI INTEL ÖĞRENCİ PROGRAMI DEĞERLENDİRME BULGULARI 8 AĞUSTOS 2007 Vera Michalchik, Willow Sussex ve Torie Gorges Brezilya, Şili, Çin, Misir, Hindistan, Israil, Meksika, Rusya ve Türkiye deki Intel Öğrenci

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER VE İŞ KURMAK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER VE İŞ KURMAK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER VE İŞ KURMAK Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu

dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu 1 PricewaterhouseCoopers (PWC) Global Entertainment & Media Outlook 2013 yılına kadar, küresel reklamcılık pastasındaki yeni tüketici davranışını

Detaylı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı www.pwc.com.tr/totalretail #toplamperakende2015 Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı PwC Yıllık Küresel Toplam Perakende Tüketici Araştırması Nisan 2015 Mağaza ve online alışveriş arasındaki

Detaylı

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

Eğitim için Hayırseverlik: Yeni Çözümler

Eğitim için Hayırseverlik: Yeni Çözümler Eğitim için Hayırseverlik: Yeni Çözümler Seminer Deşifresi 10 Aralık 2012 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Irene Pritzker, İnovasyon, Kalkınma, İlerleme Vakfı Kurucusu

Detaylı

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ

SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDİA KOKTE Lİ SOSYAL MEDYA KOKTEYLİ Önsöz Sizce günümüzde üst düzey yöneticilerin yüzde kaçı mevcut medya düzeninin kontrolden çıktığını düşünüyor? Cevap verelim: Hemen hemen hepsi... Yönetici

Detaylı