Eğitimin geleceği Thomas Frey

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eğitimin geleceği Thomas Frey"

Transkript

1 Eğitimin geleceği Thomas Frey Değişimin hızı bizi, daha hızlı, daha akıllı, daha iyi bir insan üretmeye zorluyor. Şimdiki sistemler, bunun olmasını engelliyor. Geleceğin eğitim sistemleri, standartlaştırılmış eğitim yazılımı sunucusu ve tek noktadan global dağıtım sisteminin gelişiyle serbest kalacak. Thomas Frey, DaVinci Enstitüsü nde yetkili müdürü ve kıdemli fütüristtir Fütüristler Zirvesi Konuşmacısıdır. Artık eğitim, günümüzün global ekonomisinde bir numaralı ekonomik önceliktir. John Naisbitt, Megatrends in yazarı Bu rapor, DaVinci Enstitüsü, Enstitü nün üyeleri ve bağlı araştırma ekipleri tarafından ortak yürütülen bir araştırmanın sonucudur. Fütüristler Derneği tarafından üyeleri ve daha iyi bir gelecek için çaba gösteren, akıllı iyi insanlar için tercüme edilmiştir. Giriş İki yıl içinde, eğitim dünyasında radikal bir değişiklik meydana gelmeye başlayacak. Birçok insan, eğitim sistemlerinin gittiği yön konusunda tahminler yaparken, biz, en iyi tahminde bulunanların itunes ve Amazon gibi çevrimiçi dünyada doğan katılımcı viral sistemlerde gizli olduğunu bulduk. Bu aşağıdan yukarıya yaklaşımlar, piyasanın talepleriyle yakından ilişkili, hızla geliştirilebilen, katılımcı güdümlü sistemlerdir. Bu araştırmada, bölücü yeni nesil eğitim sistemlerinin ortaya çıkmasına neden olacak eksik temel öğelere odaklanacağız. Bu eksik parçalar, büyük olasılıkla gelecek iki yıl içinde özel fonlar aracılığıyla yaratılacak ve beş yıldan kısa bir süre içinde çarpıcı nitelikte bir eğitim değişikliğine neden olacaktır. Organik bir eğitim yazılımı modülü için standart bir mimari ve bu eğitim yazılımını oluşturmak için gerekli yazılım, başta gelen eksik parçalardır. Bu eksik parçalar için çözüm, genel olarak

2 halkın akla gelebilecek her türlü konu üzerine dersler yaratmasına imkân tanıyan katılımcı bir eğitim yazılımı sunucusu (courseware provider) olacaktır. Birçok şirketin bu problemi çözme girişiminde bulunacağını umuyoruz ama piyasa hızla en hoşuna gidene yönelecektir. Piyasa, tercih edilen eğitim yazılımı sunucusuna yönelmeye başlayınca, eğitim yazılımı kütüphanesini büyütmek, bütünlük oluşturmak, bunu evrensel olarak dağıtık hale getirmek, sonuçları arşivlemek ve işlevsellik katmak için çok sayıda yeni sistem geliştirilecektir. Antik Dünyadan Dersler Eski Yunan uygarlığı zamanında, birtakım matematikçiler çalışmalarından dolayı ünlü oldular. Arşimed, Pisagor, Öklid, Hiparkus, Posidonius ve Ptolemi, çalışmalarını Babilli ve Mısırlı matematikçilerin önceki çalışmalarına dayandırarak, matematik alanının ilerlemesine yardım ederek topluma yeni düşünme öğeleri kazandırdılar. Birkaç nesil sonra, Romalılar, dünya üzerinde egemen toplum haline geldiler. Roma toplumunda garip bir biçimde matematikçiler yoktu. Emin olun, Roma toplumunun ilmi üyeleri, iyi bir gen havuzundan geliyordu ve tamamı Yunanlılar kadar üstün zekâlı ve yetenekliydi. Ancak kendi sistemleri Roma toplumu esir etmişti. Romalı matematikçilerin olmamasının başta gelen suçlularından biri, sayı sistemleri yani Roma rakamları ve bunların nümerik konumlandırılamamasıydı. Bugün Roma rakamlarına bakıp oldukça aptalca bir sayı sistemi olduğunu söylemek kolay, oysa bu, antik çağlardaki kötü sayı sistemlerden sadece bir tanesidir. Roma rakamlarını bu kadar kötü yapan özellik, her rakamın belirli bir nümerik konumlandırmadan yoksun ve aslında bir denklem olmasıdır; bu ilave karmaşıklık katmanı da insanların matematikte daha iyi olmasını engellemiştir. Roma rakamları bir sistem sorunuydu ve bu açıdan da büyük bir problemdi. Bütün bir uygarlığın matematik ve bilim alanında ilerlemesini engelledi. Romalılar, kendi sayı sistemlerine o kadar dalmışlardı ki, bu sistemin onların bir sütun sayıyı ya da basit çarpma veya bölme gibi temel matematik işlemlerini dahi yapmalarını engellediğinin farkında değillerdi; bunlar hâlâ abaküsle elde edilen başarılardı. Bu durum onların, daha gelişmiş bankacılık ve muhasebe sistemlerinden bazılarını yaratmasını da engellemiş, akademinin bilim, astronomi ve tıp alanlarında ilerlemesini kısıtlamıştı.

3 Çark döndü ve bugünlere geldik. Hemen hemen herşeyin Roma İmparatorluğu ndan farklı olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ancak çoğumuzun, genel kanının bu kadar aksine olduğunu düşündüğü şey, bugün bizlerin sistemlerimize, Romalılardan bile çok daha fazla bağımlı olmamızdır. Bu sistemlerin çoğunu sorgulamadan kabul ediyoruz ağırlık ve uzunluk sistemleri, muhasebe, bankacılık, satın alma, trafik yönetimi ve gıda etiketleme sistemleri. Bu sistemlerin herbirinde Romalılara çok benziyoruz, bu sistemleri kullanmaya o kadar dalmışız ki, çok nadir olarak bir adım geri gidiyor ve arkalarındaki düşünceyle mantığı sorguluyoruz. Sistemlerimiz neredeyse hayatlarımızın her alanını idare ediyor. Nasıl ve nerede yaşadığımızı, ne yediğimizi ve nerede çalıştığımızı, nereye ve ne zaman seyahat ettiğimizi, ne kadar para kazanacağımızı, yaptığımız işi, sahip olduğumuz arkadaşları, evlendiğimiz kişiyi hatta ne kadar uzun yaşayacağımızı onlar belirliyor. Ancak tıpkı balığın suyun ne olduğunu anlamaması gibi, biz de varlığımızın bağlamını bütünüyle anlamak için nadiren geri adım atıyoruz. Başlangıç noktası olarak, şu soruyu soruyor olmalıyız: Bugün, Roma rakamlarına benzeyen ve bizi büyük şeyler yapmaktan alıkoyan hangi sistemleri kullanıyoruz? Bu basit soru çok açıklayıcıdır; her gün mücadele ettiğimiz anlaşmazlık noktaları, verimsizlikler ve akış kısıtlayıcılarla dolu Pandora nın kutusunu açmanın bir yolunu içerir. Bizim sistemlerimiz, ticaret akışını kontrol eder, toplumun üyeleri olarak etkililiğimizi idare eder ve günlük olarak katlandığımız stresin büyük bir kısmını yaratır. Amerikalı sistemleri inceledikten ve bu Roma rakamlarına denklik testini uyguladıktan sonra, kolaylıkla, bizim toplum olarak, yüzde 5 10 arası, belki daha da az verimlilikle çalıştığımız sonucuna varabiliriz. Bu, yüksek bir orandır. İşte, bizi harika şeyler yapmaktan alıkoyan kısıtlayıcı sistemlere birkaç örnekler: Gelir Vergisi Sistemi Gelir vergisi sistemi, halihazırda bütün tekne çapalarının annesidir, ticareti ve işi, sürünme noktasına kadar yavaşlatır. Şu anda, bugün kullanılmakta olan ABD vergi kanunu, yaklaşık sayfa uzunluğuyla dünyanın en anlaşılmaz sistemlerinden biri olarak tarihte parlayan örnek olacaktır. Yarısı Uygulanmış Metrik Sistem Yarısı uygulanmış bir metrik sistem kullanıyoruz ve bu sistemde 3,2 litrelik motorları olan arabalar satın alıyor, depolarını kuart [bir litreye yakın hacim ölçüsü] benzinle dolduruyoruz. Klavyeler En sık kullanılan tuşları klavye üzerine rastgele yerleştirmek suretiyle yazma hızını düşürecek şekilde tasarlanmış klavyeler kullanıyoruz. Her türlü konfigürasyondaki klavyeler, bilgiyi bir kişiden diğerine aktarmada aşırı derecede verimsiz bir yoldur.

4 Kanunlar Şu anda Amerika Birleşik Devletleri nde kitaplarda, tarihte herhangi bir dönemde herhangi bir ülkede olduğundan daha fazla kanun yer alır. ABD de kitaplardaki yasaların sayısına ilişkin iyi tahminler dahi yok. Her şehrin, yerel yönetim bölgesinin, eyaletin, federal hükümetin ve vergi bölgesinin kendi yönetmeliklerini, talimatlarını, hükümlerini, kurallarını ve yasasını çıkarabilmesiyle, uymamız beklenen, birbirine dolanmış ve çakışan yasal bir kurallar tımarhanesi yarattık. Amerika Birleşik Devletleri nin, sistem problemleri olan tek ülke olduğunu düşünmemeniz için, başka ülkelerin başına bela olan belli başlı sorunlardan bazılarına bakalım: Çin Alfabesi Kangxi sözlüğünde yer alan Çince karakterlerin sayısı, yaklaşık tir ve bunların büyük bir bölümü tarih boyunca birikmiş, nadiren kullanılan değişik biçimlerdir. Çin de yapılan araştırmalar, tamamen okur yazar olmanın üç ila dört bin karakterlik bir bilgi birikimi gerektirdiğini göstermektedir. Gördüğünüz gibi, yaşamlarımızı idare eden sistemleri en uygun hale getirmekten oldukça uzağız. Amerika Birleşik Devletleri nde bu kadar yüksek değer biçtiğimiz özgürlük, her seferinde sadece bir sistemi değiştirmek suretiyle toplumu yeniden oluşturmaya ciddi biçimde başlarsak olabilecek şeyin sadece bir bölümüdür. Ve toplumu iyileştirmenin en yüksek kaldıraç noktası olarak gördüğümüz sistem de, eğitim sistemimizdir. Sekiz İtici Güç Aşağıda, eğitim dünyasında değişimi güdüleyen sekiz temel eğilim yer alıyor. Bu eğilimler sonuçta, ortaya çıkmakta olan yeni sistemin büyüklüğü, kapsamı ve hızının yanında bu sistemin global ölçekte benimsenmesi için gerekli olan özellikleri tanımlamaktadır: Aşağıdaki eğilimleri okurken oyuna katılan güçleri hissetmeye, etkilerin altındaki eğilimleri kavramaya ve sadece birkaç kısa yıl içinde meydana gelecek çarpıcı değişimleri anlamaya başlayacağınızı umuyoruz. 1.) Öğretmeden Öğrenmeye Geçiş Eğitim, geleneksel olarak, iki temel öğeden, öğretme ve öğrenmeden oluşur ve bunların içinde en çok vurgulanan öğretmedir. Tarih boyunca, bilginin öğretmenden öğrenen kişiye aktarımı, yüz yüze yapılmıştır. Bir öğretmen bir odanın karşısında durur ve öğrenmesi için bilgiyi öğrenciye verir. Bu yaklaşım, öğretmenin öğrettiği her konuda uzman olmasını gerektirdiğinden, buna sahnedeki bilge eğitim biçimi denir.

5 Koferans tarzı öğretme, bugünün okur yazar ve bilgili toplumunu oluşturmak için asırlardır kullanılmasına karşın, birçok açıdan sonuçta oldukça verimsiz bir sistem yani Roma rakamlarını kullanmanın dengi olmuştur. Öğretilecek her yeni konu için yeni bir uzmanın yaratılması gerekir ve gittikçe daha fazla uzmana duyulan evrensel ihtiyaç, öğrenme için ciddi bir tıkanma noktasıdır. Bu noktayı açıklamak için, yeni bir konunun, o konunun uzmanı dünyanın diğer ucunda yaşadığı için öğretilemediği bir örneğe bakalım. Öğretmene bağlı bir eğitim sistemi, ayrıca zamana, yere ve suruma bağlıdır. Öğretmenler, bilgi akışını açan ya da kapatan kontrol vanası gibi hareket ederler. Geleceğin eğitim sistemi, öğretmenin ağırlıklı olarak vurgulanmasından öğrenmenin ağırlıklı olarak vurgulanmasına doğru bir geçiş yaşayacak. Uzmanlar, eğitim yazılımını yaratacak ve öğrenciler, ilgilendikleri konuları herhangi bir zamanda ya da herhangi bir yerde, kendilerini rahat hissettikleri hızda öğrenecekler. Gelecekte, öğretmenler konu uzmanından çok rehber ya da koç gibi davrandıkları bir role geçecekler. 2.) Bilginin Üssel Büyümesi Gutenberg in zamanında, insanlar doğdukları yerin 20 millik çevresi içinde yaşıyor ve ölüyordu, bunun nedeni de seyahat etmekten korkmaları değil ellerinde güvenilir haritalar olmamasıydı. O çağda, insanların çevrelerindeki dünyaya ilişkin çok sınırlı bir anlayışı vardı. Bilgi akışı, toplumun sadece birkaç seçkin kişisi tarafından kontrol ediliyordu ve bilgi birikimi kavramının güce eşit olduğunu çok iyi anlamışlardı. Sadece 500 yıl önceki, bilginin değerli ve az olduğu o dönemden bugüne, bilginin içinde kendimizi boğulmuş gibi hissetmemize neden olacak kadar çok olduğu aşırı bilgi yükü bu döneme geldik. Ne var ki bugün hâlâ, aynı bilgi kontrolü sorunlarının çoğunun toplumun içine işlediğini görüyoruz. Toplumun seçkin üyeleri, sadece doktorların tıptan anlayabildikleri, sadece fizikçilerin evrenin işleyişini anlayabildikleri ve sadece öğretmenlerin bizi gelecek dünyaya nasıl hazırlayacağını bildiği fikrini sürdürerek, bilgi akışını kontrol etmeyi sürdürüyor.

6 Son birkaç yıldır yaşadığımız bilginin hızlı büyümesi hakkında konuşmanın birçok yolu var. Ancak, bilginin değişen boyutlarına ve katışıksız hacmine dikkat etmek de önemli. Bilgi artık sadece metne dayalı değil, aynı zamanda grafiksel, müzikal, işitsel ve görseldir. Aşağıdaki istatistikleri değerlendirelim: itunes üzerinde var olan şarkı sayısı 3,5 milyonun üzerinde. Amazon daki kitap sayısı 4 milyonun üzerinde. Çevrimiçi blog sayısı 60 milyonun üzerinde. Wikipedia ya giriş sayısı 4 milyonun üzerinde. MySpace üzerindeki kullanıcı hesabı sayısı 100 milyonun üzerinde. YouTube üzerindeki video sayısı 6,1 milyonun üzerinde. 3.) Eğitim Yazılımı Boşluğu Yukarıdaki veriyi gördükten ve dünyadaki bilginin büyüklüğü ve şekli üzerine düşündükten sonra, şimdi bir de çevrimiçi ya da derslikte var olan ders sayısını düşünün. Bilgi çevremizde olası her biçimde patlıyor. Ancak bu bilgi bloklarını eğitim yazılımına çevirmenin kolay bir yoluna sahip değiliz. Halkı bu problemle ilgili olarak serbest bırakmak için hali hazırda bazı girişimlerde bulunulmasına karşın, problemi çözmekten çok uzağız. Açık eğitim Hareketi Açık eğitim hareketi, açık kaynak yazılım hareketinden (örneğin Linux) esinlenmiştir. İnternetin güçlü iletişim yeteneklerini karıştırır ve sonucu ders notları ve ders kitapları gibi eğitim ve öğrenme malzemelerine uygular. Açık eğitim malzemeleri, dünyadaki herkes tarafından yeni biçimlerde ücretsiz olarak tekrar tekrar kullanılan metin, resimler, ses, video, etkileşimli simülasyonlar ve oyunları kapsar. Bu alanda 150 den fazla iyi niyetli girişimin piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor. Zaman içinde, artan seviyede ilgi ve faaliyet, bir girişimin öne çıkmasına ve endüstri lideri olmasına neden olacaktır. Bu lider, varsayılan durumda, izleyen herkes için standartlar belirleyecektir. Bazı açık eğitim projeleri şimdiden her ay çok sayıda kullanıcıyı çekiyor. MIT OpenCourseWare projesi ve OCW Consortium gibi bazıları, kurumlarının derslerini vitrine koyan yukarıdan aşağıya düzenlenmiş kurumsal kaynaklardır. Rice Üniversitesi nin Connexions ı, Wikiversity ve Moodle gibi başkaları, bütün katılımcıların katkıda bulunmalarını teşvik eden kökleşmiş çabalardır. MIT OpenCourseWare, MIT nin lisans ve lisansüstü konusunun neredeyse tamamını öğretmek için kullanılan ders malzemelerini, dünyanın her yerinden kullanıcıya Web üzerinden,

7 ücretsiz kullanılabilir hale getiriyor. MIT şu anda gezegendeki her bir ülkedeki öğrencilerden ayda 1,4 milyon ziyaret aldıklarını iddia ediyor. OpenCourseWare Consortium, MIT nin başladığı şeyin bir uzantısıdır. Öğrencilerin sınıflara kaydolması gerekmez; ihtiyaçları olan tek şey, ders özetleri, video ya da sesli dersler, notlar, ev ödevleri ve çizimler gibi ders malzemelerini tedarik eden 12 üniversitedeki in üzerinde potansiyel derse girmektir. Connexions, 194 ülkeden bir milyondan fazla insanın, tüm dünyadan bir yazarlar topluluğu tarafından geliştirilen modülüne ve 199 dersine girdiğini iddia ediyor. Wikiversity, ücretsiz öğrenme malzemelerinin ve faaliyetlerinin yaratılması ve kullanılması için bir topluluk şeklinde hizmet veren Wikipedia nın bir bölümüdür. Wikiversity, tamamen öğrenme, öğretme, araştırma ve hizmete tahsis edilmiş çok boyutlu bir sosyal organizasyondur. Başlıca amaçları, bütün dillerde her yaş grubu için ücretsiz içerik, çoklu ortam eğitim malzemeleri, kaynaklar ve eğitim programları yaratmak ve buna anasistem hizmeti vermektir. Moodle, eğitimcilerin etkili çevrimiçi öğrenme toplulukları yaratmasına yardımcı olmak için tasarlanmış Open Source ücretsiz yazılım paketini kullanan bir ders yönetim sistemidir. Moodle, den fazla derse kaydolan in üzerinde site olduğunu iddia ediyor. Curriki.org, den fazla üyesi ve geliştirilmekte olan 450 dersiyle bir eğitim geliştirme kaynağıdır. Bu çabaları alkışlıyoruz ancak çok önemli birtakım öğeler eksik. Geleceğin öğrenme sistemindeki derslerinin tümü için tek bir erişim noktası olacak. Moodle, in üzerinde dersi olduğunu iddia ediyor ama bunlar den dazla siteye yayılmış durumda ve birçok ders de tekrardır. Tek ve farklı derslerin sayısının, var olan kitaplar ve şarkılar gibi milyonlarca değil, den az olduğunu tahmin ediyoruz. Yakın kıyaslama olarak kitapları kullanırken, mevcut her kitabın eğitim yazılımına ve çoğu zaman da birden fazla derse çevrilme potansiyeli taşıdığı iddia edilebilir. Şu anda kitaplarda, malzemeyi öğretmek için var olan derslerden çok daha fazla konu var. Bu, doldurulmayı bekleyen açık bir eğitim yazılımı boşluğu bırakıyor ve bu boşluğu açacak kilit, aşağıda tarif edilen katılımcı eğitim yazılımı sunucusudur. 4.) Okuryazarlar ve Çok İyi Eğitim Görmüşler Arasındaki Uçurum Büyüyor New York Times a göre, her yıl İngilizceye yeni kelime ekleniyor. Bu sürekli genişleyen kelime dağarcığının arkasındaki birincil itici güç, bilim ve teknolojinin devam eden gelişimidir. Yeni bilim ve teknolojinin yaratılmasının yanında, genel amacını, özelliklerini ve işlevini teknik terimlerle açıklama ihtiyacı yer alıyor. Ortaya çıkan yeni kavramlar daha fazla araştırma çektikçe

8 ve odak noktası haline geldikçe, yeni kelimeler ve konuşma dilinde kullanılan konuyla ilişkili deyimler, bu kavramların etrafında anlam ve yapı oluşturulmasına yardımcı oluyorlar. Genç öğrenciler, yeni kelimeleri hızla öğrenebilirler: Ortalama her yıl yeni kelime ki bu da günde 8 kelime yapar. Elbette bu sayı, bir öğrenciden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir. İngilizcede, en sık kullanılan kelime, belirli bir uzmanlık alanında olmayan yazılı metinlerde kullanılan kelimelerin yüzde ine ve konuşma dilinde yaklaşık yüzde ine karşılık geliyor. Ne var ki, İngilizcedeki toplam kelime sayısı, en fazla yaklaşık bir milyondur ve en yetenekli bilim adamlarımızın ve mühendislerimizin bazılarının kelime dağarcığı kelime civarındadır. İşlevsel okuryazar ve çok iyi eğitim görmüş arasındaki mesafe büyüyor. Belirli bir konuda uzmanlaşan bazı insanlar, maksimum anlama becerisini dünyanın geri kalanını kavramanın çok ötesine taşıyor. Bunu yaparken de, karşılaştıkları kavramları ve olguları tarif etmek için tamamen yeni kelime dağarcıkları yaratırlar. Genellikle, bu süper uzmanlar, sıklıkla araştırma konusunu gerçekten anlayan tek canlı insan oldukları bir araştırma topluluğu içinde yaşarlar. Şimdiye kadar, çok iyi eğitim görmüş bu kişilerin araştırma anlayışlarını gelecek nesillere geçirmelerinin başlıca aracı, teknik dergilerde yayınlanan araştırmalar olmuştur. Yayınlamanın katı gerekliliklerinden dolayı, bu araştırmaların yazılması aylar sürer ve az sayıda insanın anlayabileceği bir kelime dağarcığıyla yazılırlar. Yakında, araştırmaları yayınlamanın bir alternatifi, eğitim yazılımlarının yaratılması olacak. Eğitim yazılımını geliştirmek, geçmişte zahmetliydi ve kötü kullanılıyordu, ancak aşağıda tarif edilen yeni eğitim yazılımı sunucusu, bunu tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir. Eğitim yazılımı, araştırmaları yayınlamanın ya da kitap yazmanın bir alternatifi olacak ve çok iyi eğitim görmüş kişilerin dünya anlayışlarını yaymaları için ek bir kanal görevi görecek. 5.) Toplumla Temas Noktalarımız Değişiyor Temas noktaları dünyanın geri kalanıyla irtibat kurduğumuz yerlerdir. Örneğin, ortalama bir insan, fiziksel dünyayla üç temel fiziksel temas noktası ya da arayüz aracılığıyla irtibat kurar: yürüdüğümüz ayakkabılar, uyuduğumuz yatak ve oturduğumuz sandalye. Bunlar, fiziksel vücudumuz için temel temas noktalarıdır.

9 Fiziksel vücudumuz için temas noktalarını incelemek önemli olmasına rağmen, aklımız için temas noktalarını anlamak daha fazla önemlidir. Aklımız dünyanın geri kalanıyla nasıl konuşuyor ve yeteneklerimizle becerilerimizi geliştirmek için temas noktalarını nasıl iyileştirebiliriz? Derslik Temas Noktası: Uzun süre, öğrenmenin sadece derslikte olabileceğine dair yaygın bir anlayış vardı. Okullar eğitimi iyileştirmek için saha ziyaretleri ve dış mekân deneyimlerini kullanmasına rağmen, derslikler bugünün eğitim sistemlerinin başlıca baskın demirbaşı olmayı sürdürüyor. Derslikler ilgiyi odaklamak, dünyanın geri kalanını kapatmak ve öğrenmenin gerçekleşebileceği kontrol edilebilir bir ortam yaratmak üzere tasarlanmıştır. Mimarlar, okullardan yer diye bahsederler ve yer yapıcılar yıllar boyunca nihai dersliği yani öğrenmenin en uygun hale getirilebileceği ve öğrencilerin üstün olabileceği yeri yaratmaya girişmiştir. Çoğu eğitmen, gerçek öğrenmenin derslik içinde olduğunu iddia edecektir. Ev ödevi yapmak, bunları okumak ya da rapor yazmak gibi dışarı faaliyetleri, okul sınırları dışında olmasına rağmen, temel eğitim arayüzü derslik olmaya devam ediyor. Derslikleri, temel temas noktaları olarak kullanmak, birçok problem yaratıyor. Dersliği kontrol eden kişi ya da eğitim sistemi, aynı zamanda öğrenmenin gerçekleştiği zamanı, katılacak öğrencileri, aydınlatmayı, kullanılan ortamı, araçları, hızı, konuyu ve çoğu durumda sonuçları da kontrol ediyor. Ne var ki, derslik merkezli eğitim, öğrenme için gerekli değildir. Öğrenme, kişinin sabah uyandığı andan başlayarak gece uyuyana kadar gerçekleşir. Aslında, öğrenme kişi uyurken de devam eder. Bir film seyrederken matematik ya da bilim öğrenmeyebiliriz ama filmdeki karakterler, plan, set, drama, problemin çözümlenmesi, sinema salonunda satılan patlamış mısır ve koltukların rahatlığı konusunda bir şeyler öğreniriz. Gerçekten de matematik ve bilim gibi bazı konular, çoğu öğrencinin verilen bilgiyi kavraması için daha fazla yapılandırılmış bir öğrenme biçimi gerektirir ama öğrenme dersliğe bağlı değildir. Bazı durumlarda, derslik, öğrenmenin gerçekleşebilmesi için optimal ortam olabilir ama çoğunlukla değildir.

10 Aklımız için önemli yeni temas noktaları, bilgisayarlarımızı, elektronik gazeteleri, video dergileri, portatif televizyonları, cep telefonlarını, MP3 oynatıcılarını, video oyunlarını, çizim ve çok daha fazlasını kapsar. 6.) Öğrenmenin İtici Güçleri İnsanlar neden öğrenmeye ihtiyaç duyar? İnsanlar neden öğrenmek ister? Motivasyonları nedir? Bir kişinin aklını bilgi birikimi ve bilgiyle doldurma arzusunu kontrol eden itici güçler nelerdir? Maslow un İnsan İhtiyaçlarının Hiyerarşisi, psikolojide bir teoridir. Abraham Maslow bu teoriyi 1943 tarihli A Theory of Human Motivation [İnsan Motivasyonu Teorisi] raporunda önermiştir. Teorisi, insanların, temel ihtiyaçlarını karşıladıklarında, belirli bir hiyerarşi oluşturan üst ihtiyaçları sırayla tatmin etmeye çalıştıklarını ileri sürüyor. Maslow un ilk hiyerarşisi iki gruplama üzerine kuruluydu: eksiklik ihtiyaçları ve gelişim ihtiyaçları. Eksiklik ihtiyaçları içinde, daha üst bir ihtiyaca geçmeden önce her alt ihtiyacın karşılanması gerekir. Tüm bu ihtiyaçlar karşılandığında, ileriki bir tarihte bir eksiklik tespit edilirse, birey eksikliği ortadan kaldırmak için harekete geçecektir. İlk dört seviye şunlardan oluşur: 1.) Fizyolojik: alık, susuzluk, bedensel rahatlık, vs; 2.) Güvenlik: tehlikede olmama; 3.) Ait olma ve Sevgi: başkalarıyla yakınlık, kabul görme; 4.) Saygınlık: başarma, ehil olma, onaylanma ve tanınma. Maslow a göre, birey ancak ve ancak eksiklik ihtiyaçları karşılandığında gelişim ihtiyaçlarına göre davranmaya hazırdır. Maslow un ilk düşüncesi, sadece bir gelişim ihtiyacını kapsıyordu: Kendini gerçekleştirme. Kendini gerçekleştiren insanların ayırıcı özellikleri şunlardır: 1) problem odaklı olma; 2) yaşamın değerini bilmenin sürekli diriliğini içinde taşıma; 3) kişisel gelişim konusunda endişe ve 4) en başarılı deneyimlere sahip olma becerisi. Maslow daha sonra, kendini gerçekleştirmeye ilişkin gelişim ihtiyacına yeni bir boyut ekledi; bunlar, kendini geliştirmenin altında iki alt seviye gelişim ihtiyacını ve bir tane de bunun üstünde bir ihtiyacı tanımlıyordu: 5.) Bilişsel: bilmek, anlamak, keşfetmek; 6.) Estetik: örüntüler, simetri, düzen ve güzellik;

11 7.) Kendini gerçekleştirme: benlik doyumuna ulaşma ve kendi potansiyelini gerçekleştirme 8.) Öz aşkınlık: Egonun ötesinde bir şeye bağlanma ya da başkalarının benlik doyumuna ulaşmalarına ve kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma. Öğrenme motivasyonlarımız, benzer örüntüler oluşturur. Maslow un temel kavramı, hiyerarşide daha üst ihtiyaçların ancak piramidin daha alt kısımlarında yer alan ihtiyaçlar temel olarak ya da tamamen tatmin olduğunda odak haline geldiğidir. Bu nedenle, öğrenme arzularımız ve hakkında bilgi edinmek istediğimiz konular ve geçiş, kendimizi içinde bulduğumuz duruma bağlıdır. Örneğin, hayatta kalma konusunda endişelerimiz varsa, matematik ve bilim öğrenmek için çok az arzu duyarken hayatta kalmayla ilgili konuları öğrenmek için büyük arzu duyarız. Bizi çevreleyen problem grupları ve bu problemleri çözme becerimiz, öğrenme güdülerimize sürekli yeniden odaklanan lenslerdir. Maslow un temel fikri, insanlar daha fazla kendini gerçekleştirdikçe ve kendini aştıkça, bilgelik geliştirdikleri ve daha çeşitli durumlarda ne yapacaklarını otomatik olarak bildikleri şeklindedir. Kendini gerçekleştirmenin en üst seviyelerinin yapısının aşkın olduğuna dair nihai hükmü, bu çalışma alanına en önemli katkılarından biri olabilir. 7.) Aşırı Bireysellik Çağı Toplum olarak, Jones lardan geri kalmama nın parçası olan statü rekabetiyle gittikçe daha az ilgiliyiz. Komşumuzun kullandığı araba türüyle, seyrettikleri televizyon tipiyle ya da kullandıkları cep telefonu türüyle artık o kadar da ilgili değiliz. Onun yerine, kendi özel ihtiyaçlarımızı tatmin edecek ürünler bulmayla çok daha fazla ilgileniyoruz. Piyasada 100 milyon ürüne yaklaştığımız bir çağda yaşıyoruz ve bir ürünü nasıl tanımladığınıza bağlı olarak, kimileri bu sayıyı çoktan aştığımızı iddia edebilir. Artık, çok geniş bir tüketici grubunun ihtiyaçlarıyla çok daha uyumlu ürünler olduğunu ve tüketicilerin eşsizlik ve bireysellik için bankamatik kartlarıyla oy verdiğini söylemek yeterlidir. O kadar ki buna aşırı bireysellik çağı adını veriyoruz. Kablolu televizyon şirketleri 500 farklı kanal sunmaya başladığında, bütün kanalların izleyicisi olduğunu gördüler. Amazon, web sitesinde 2 milyondan farklı kitabı satışa sunduğunda, bütün kitapların bir pazarı olduğunu gördü. Bu olgu en iyi, Chris Anderson un internetin, çevrimiçi dünyada raf alanı maliyetini nasıl sıfıra yaklaşan bir rakama çektiğini ve bunu yaparken itunes,

12 Amazon, Buy.com ve YouTube gibi çevrimiçi tüccarların milyonlarca farklı ürünü taşımasını sağladığını açıklayan The Long Tail [Uzun Kuyruk] isimli kitabında tarif edilmektedir. Aşırı bireyselleşmiş çözümler için ihtiyacımızı yönlendiren çeşitli faktörler var; bunlar arasında vaktimizi, kişiliğimizi ve çok sayıda aynı şeyi isteyen 6 milyardan fazla başka insanın yaşadığı bir dünyada kendimizi özel hissetme yönündeki ezici ihtiyacı sayabiliriz. Bugün ortalama bir insan, 1920 lerdeki bir kişiden iki saat daha az uyuyor. Gecede 8,9 saatten 6,9 saate geldik ve bugün birçok insan eğer uyumadan yapabilseydi, uykuyu tamamen atlardı. Zaman, en büyük kısıtlamalarımızdan biri olduğu için, sürekli bize zaman kazandıracak ürünler arıyoruz ve eğer yıldızlar bir dizi şeklinde sıralandığında ay ışığıyla aydınlamış gecelerde etkili biçimde çalıştırabileceğimiz, solaklar için üretilmiş, denkleştirilmiş o cep boyutundaki cihazı bulabilirsek, satın alacağız. 8.) Tüketicilerden Üreticilere Geçiş Baskın olarak pasif bir toplumdan daha aktif bir topluma geçtiğimiz için, insanlar artık sadece kenarda oturup izlemek istemiyorlar. Katılmak istiyorlar. Bütün bir yeni nesil araç ve ekipman, insanların tüketici rolünden üretici rolüne geçmesine imkân tanıyor. Bu geçiş, çevrimiçi haber sütunlarının sonunda yorum bölümlerinin ortaya çıkmasıyla başladı. İnsanlar, bir haberin doğru ve vakitli olup olmadığı ya da herhangi bir şekilde haber değeri taşıyıp taşımadığı hakkındaki düşüncelerini dile getirmeye başladılar. Evan Williams ve Meg Hourihan'ın şirketi Pyra Labs, 1999 da Blogger ı (daha sonra Google tarafından satın alındı) piyasaya sürdüğünde, Web için kullanıcı tarafından üretilen içerik dünyasında büyük bir değişim başladı. Birdenbire, blog sitesi oluşturmak herkes için kolaylaştı ve milyonlarca insan denemeye başladı. MySpace, Temmuz 2003 te, Tom Anderson, Chris DeWolfe ve küçük bir bilgisayar programcısı ekibi tarafından kuruldu. MySpace, kullanıcıların kendi web sitelerini ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarına imkân tanıyan bir site olarak, hızla, Ağustos 2006 da yaratılan 100 milyon kullanıcı hesabıyla, yeni ortaya çıkan sosyal ağ kurma kategorisinde baskın oyuncu haline geldi. Benzer şekilde, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, Şubat 2005 te YouTube u piyasaya sürdüğünde, insanların videolar üretmesi ve çevrimiçi yayınlaması çok kolaylaştı. YouTube, son derece popüler ve ücretsiz bir video paylaşım sitesi olarak, kullanıcıların video klipleri

13 yüklemesine, görüntülemesine, paylaşmasına ve notlandırmasına izin veriyor. Sonuç olarak, hergün YouTube a yüklenen ortalama yeni video kliple, milyonlarca insan, video tüketicisinden video üreticisine geçiş yaptı. Bunların her biri, kolay elde edilmiş başarı hikâyelerine örnek olmakla birlikte, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik dünyasının kendine ait sorunları var. Her biri, zorluklarla kendi eşsiz yöntemiyle başa çıkmayı beceriyor. Ancak bu örneklerin en iyi gösterdiği şey, halkın katılma ve kendi düşüncelerini ve fikirlerini çevrelerindeki dünyayla paylaşma ihtiyacıdır. Sahneyi Kurmak Eski yukarıdan aşağı yaklaşımlarla düşünme tuzağına düşmek kolaydır. Bunun yerine, bu yeni organik eğitim biçiminin doğmasına imkân tanıyan temel öğelere, inovasyon tohumlarına odaklanmamız gerekiyor. Yeni eğitim biçimleri, var olan eğitim sistemlerimizi koruyarak ve daha iyi olacakları umuduyla aralarında ağ oluşturarak elde edilmez. Dersleri daha sonra yayınlamak üzere basit bir şekilde kaydederek de yapılmaz. Eğitim, şu anki durumunda, bizi büyük şeyler başarmaktan alıkoyan bir sistem olan Roma rakamlarına denktir. Sınırlı Raf Alanı Hâlâ çoğu insan, eğitimin derslikte yapılması gerektiğine ve sadece eğitimcilerin yeni dersler yaratabileceğine inandığından yeni eğitim yazılımı akışı üzerine çok sıkı bir vana yerleştirdik. Perakende dünyasının sadece birkaç yıl önce buna çok benzer kısıtlamaları vardı ve raf alanının maliyeti yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinin önündeki birincil kısıtlamaydı. Ancak çevrimiçi piyasa bize sıfıra yakın bir maliyetle sınırsız raf alanı verdi. Süper ucuz ve sınırsız raf alanının birleşimi, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde üssel bir büyüme eğrisi yaşanmasına neden oluyor. Eğitimin sadece bir derslikte olabileceği düşüncesi, bir ürünün sadece bir mağaza rafında görüldüğünde satın alınabileceği düşüncesine benziyor. Eğitimin önündeki derslik kısıtlamalarını ortadan kaldırmak da piyasanın önündeki raf alanı kısıtlamalarını ortadan kaldırmaya benziyor. Üssel bilgi büyümesi yaşadığımız dönemde, var olan eğitim yazılımı miktarı daha ziyade statik kaldı ve sonuç olarak eğitim sistemlerimiz hızı yakalayamadı.

14 Bugün geliştirilen bilginin sadece küçük bir yüzdesi, ders ya da eğitim yazılımı biçiminde gelecek nesillere aktarılıyor. Bilgi ve eğitim yazılımı arasında büyüyen bu boşluk, arzın açıkça talebi yakalayamadığı, bizim eğitim yazılımı boşluğu dedimiz şeydir. Doğruluğu Belgelendirmek Doğruya Karşı Asılsız Geleceğin eğitim sistemini tasarlarken, en büyük endişelerimizden biri, sunulan bilginin doğruluğunu garantiye almanın bir yolunu bulmaktı. Başlangıçta düşüncemiz, eğitim yazılımı modüllerinin her birindeki bilginin doğruluğunu resmek tasdik etmesi için bir çeşit hüküm merci olan merkezi bir otorite seçmek etrafında toplandı. Ancak uzantılarını göz önünde bulundurduğumuzda bu yaklaşım kullanışsız hale geldi. Öncelikle, bugün derslerde öğretilenlerin büyük bir yüzdesi, yerçekimi teorilerinden evrim teorilerine, müzik teorilerine kadar teoriktir. Bu konuların hiçbiri sonuçta yüzde 100 kanıtlanabilir değildir ve hükmeden doğru otoritesiyle kabul edilme bakış açısından, bu konulardan hiçbiri derslere dahil edilemezdi. Dahası, toplumun neredeyse her yönünün kendi doğru versiyonları olduğunu fark ettik: dini doğrular, bilimsel doğrular, yasal doğrular, vs. Bu nedenle, herhangi bir hükmeden doğru otoritesinin hızla bozularak oldukça politize bir otoriteye dönüşeceği ve geleceğin bu öğrenme sisteminin her yönünün yararlılığına hızla gölge düşüreceği sonucuna vardık. Alternatif olarak, tek tek grupların kendi merkezi doğru otoritesini oluşturabileceği ve derslere onaylama ya da onaylamama etiketleri koyabileceği bir kontroller ve dengeler sistemi öneriyoruz. Bu etiketler, akıllı profil çıkarıcı ve öneri motoru tarafından kullanılan arama kriterlerinin temel özelliği olacak. Örneğin, American Chemical Society, People for the Ethical Treatment of Animals, Focus on the Family, American Civil Liberties Union, National Rifle Association, National Education Association ya da Katolik Klisesi gibi örgütlerin hepsi, ortaya koyulan yani eğitim yazılımını gözden geçirebilir ve bunun kendi kriterlerini karşılayıp karşılamadığını belirleyebilirler. Bu tip örgütlerin, içeriği daha iyi kontrol edebilecekleri şekilde kendi eğitim yazılımlarını geliştirmek için etkinliklerini hızla artıracaklarını düşünüyoruz.

15 Bu tip bir etiketleme sisteminin birçok seviyede değeri vardır. Birincisi, neredeyse herkesin katılması için yollar yaratır ve aslında katılım talep eder. Katılım, gerçekten yayılmacı bir eğitim sistemi içinde zorunlu bir parçadır. Öğrenme sisteminin, insanlara neyi öğrenebileceklerini ve neyi öğrenemeyeceklerini söyleyen merkezi eleme görevlileri olmadan, organik olarak gelişmesine imkân tanır. Güvene Dayalı Öğrenme Birçok farklı öğrenme metolodolojisi denenecek olmasına rağmen, oldukça umut vadeden bir metodoloji, güvene dayalı öğrenmedir. Bu alanda yapılan bazı deneyler, öğrenme süresinde önemli biz azalma olduğunu kanıtlamıştır. İlk Güvene Dayalı Değerlendirme çalışması 1932 yılında Kate Hevner tarafından Journal of Social Psychology de yayınlandı. Amacı, o dönemdeki standart müzikal değerlendirmelerin geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmaktı. Bunu bilgi birikimine güven değerlendirmesini ekleyerek yaptı arasında, Güvene Dayalı Değerlendirme istatistiksel geçerlilik ve güvene dayanıyordu de, Güvene Dayalı Değerlendirme nin hatırlama yeteneğini de iyileştirdiği keşfedildi. Bu, insanların, test çözme sürecinin kişiyi daha akıllı yapabileceğini ve yapacağını fark etmeye başladığı keşiftir. Bilgi birikimi ve güveni ölçmeye yönelik devrim niteliğinde bir yaklaşım olarak başlayan şey, artık hızlı ve doğru bir öğrenme metodolojisi biçiminde çok önemli bir konumdan kurumsal eğitim merkezlerine geçiyor. Güvene dayalı öğrenme, şirketlerini eğitim organizasyonlarından öğrenen organizasyonlara dönüştürenler arasında yükselişe geçiyor. Güvene dayalı öğrenme, öğrenmenin fiilen gerçekleşmesini ve bir konuda uzmanlığın elde edilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, sadece bilgiyi öğrencilere sunmaktan çok daha fazlasıdır. Öğrenmeyi, sonuçları çarpıtan tahmin ve şüphe olmadan insanların ne bildiğini ve ne bilmediğini kesin olarak değerlendirerek sağlar. Daha sonra, öğrenen kişinin bilgi birikimi ve güven boşluklarını hızla düzeltmek için çalışır. Nasıl çalıştığının özeti: İnsanların ne öğrenmesi gerektiğini belirlemek, şimdiki halde hangi bilgisizliğin, şüphelerin ve yanlış bilginin var olduğunu anlamakla başlar. Güvene dayalı öğrenme, bir kişinin kaç tane soruya doğru cevap verdiğini ölçen geleneksel öğrenme metodolojilerinden farklı olarak, şunları değerlendirir: Yetkinliği gösteren güvenle verilen doğru cevaplar;

16 Şüpheyle verilen doğru cevaplar; Tam bir bilgisizliğe denk olan, tamamen tahmin niteliğindeki doğru cevaplar; Yanlış bilgiyi gösteren, güvenle verilen yanlış cevaplar. Doğru tahmin eden bir kişiyle güvenle doğru cevap veren bir kişi arasında ayrım yapmanın önemli bir etkisi olabilir. Bir sistemin içinde var olan değerlendirme süreci, çoktan seçmeli sorularının ve ayrıntılı analizinin eşsiz yapısı nedeniyle, bilgi birikimi güvenini yakalayabilir ve doğrulayabilir. Değerlendirmenin tamamlanmasıyla, güvene dayalı öğrenme kullanıcıların öğrenmeye en niyetli olduğu anda değerlendirildikten ve şüphe ortaya çıkarıldıktan hemen sonra bilgi birikimi boşluklarını kapatmak için tasarlanır. Eğer güvene dayalı öğrenme, eğitim yazılımı sunucusunun içinde bir şekilde tasarlanırsa, öğrenme hızının, %50 ya da daha fazla artırılabileceğini kuramsal olarak düşündük. Bilgi Birikimini Arşivlemek Nadiren bu şekilde görülmesine rağmen, eğitim sistemi, bir neslin bilgi birikimini bir sonraki nesle geçiren bir kültürü arşivleme sistemidir. Bir kültür arşivi düşünüldüğünde, tipik olarak, müzeler, yazılı belgeler, kitaplar, fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları geliyor akla. Ancak korumak için kültürün belirli yönlerinin yaşanması gerekiyor ki arşiv aracı olarak eğitim nosyonu da işte burada işin içine giriyor. Döşeme ustaları ve duvarcılar gibi usta cemiyetleri, uygulamalı deneyim gerektiren mesleklere iyi bir örnektir. İnşaat malzemelerini artistik örüntülerle bir araya getirmenin karışıklığı ve nüansları, kitaplar hatta video aracılığıyla doğru biçimde nakledilemez. Dokumaların dokunsal hissi, hafifçe dokunma, küçük delikleri test etme ve fazla malzemeyi temizleme, hep başka bir araçla aktarılamayacak deneysel öğrenmenin parçasıdır. Bilgi birikimini arşivleme kavramı, yeni sistemin etrafında gelişmeye başlayan stratejiler şeklinde ortaya çıkacak birçok teoriden sadece bir tanesidir. Yeniyi Tanımlamak, Öğrenmede Yeni Çağ Tasarladığımız sistemin katmanlarını soymaya başladığımızda, yeni öğrenme çağının yapısını açıklamak için çok sayıda farklı açıklayıcı sözcükler ve tanımlar kullanacağız.

17 Bütün bu sistemin anahtarı, genel olarak halkın hayalgücünü yakalayan ve katılıma ilham veren, kullanımı kolay bir eğitim yazılım sunucusudur. Bu sisteme gerçekten zengin bir öğrenme ortamının çeşitliliğini ve işlevselliğini katmak için birtakım özellikler gerekli olacak. Geleceğin Eğitim Yazılımı Mimarisinin On İki Boyutu Geleceğin öğrenme sisteminin 12 kritik boyutunu tespit ettik. Bununla birlikte, devrimin başlaması için sadece ilk iki tanesinin var olması gerekiyor. Gelecek asırlar için eğitimi tanımlayacak iki kritik bileşen, bir eğitim yazılımı ünitesi geliştirmek için standartlaştırılmış bir mimari ile dünyadaki herkesin erişmesine imkân tanıyan organik bir dağıtım sistemidir. Standard Eğitim Yazılımı Ünitesi Geçmişte, bir standart oluşturmak çoğunlukla akıllı insanların masalar etrafına toplandığı ve bir cümlede nereye virgül konması gerektiğini tartıştığı uzun ve zahmetli bir süreçti. Ama zaman değişti, aynı şekilde standartlar geliştirme süreci de değişti. Büyük olasılıkla, bir stadardın geliştirilmesi, eğitim yazılımı modüllerinin ilk testiyle, mimarinin test edilmesine paralel meydana gelen standart belgenin taslağının hazırlanmasıyla aynı zamanda olacaktır. Nihai standart yıllarca bitirilemeyebilir. Bir standart yaratmanın önemi, basit olarak enerjiyi odaklamaktan kaynaklanır. Rekabet eden standartlar bölücü olablir, endüstride geçici kaoslar yaratabilir ve piyasanın kabulünü büyük ölçüde geciktirebilir. Ayrıca, piyasanın kabulüne giden yol da, çok daha pahalı olacaktır. Peki, standart bir eğitim yazılımı ünitesi neye benzeyecek? Kısa cevap, bunu bilmek için henüz çok erken; ama bir başlangıç noktamızın olması gerekir. Bu nedenle, gerekli bileşenler olduğunu düşündüğümüz niteliklerle özelliklerin bir listesini oluşturduk: 1. Eğitim Yazılımı Sunucusu Düzgün, boşlukları doldurma şablonlu bir süreç olarak tasarlanan eğitim yazılımı, eğitim yazılımı üreticilerini her eğitimin tasarım, kurma ve piyasaya sürme aşamalarından dikkatli bir şekilde geçirecektir Dakika (Yaklaşık) Öğrenme Deneyimi Bir saat, dünyada uluslararası kabul görmüş ölçü birimidir. Zamanımızı bir saatlik birimlerle programlarız, günlerimizi bir saatlik birimlerle planlarız, bu nedenle eğitim modüllerini yaklaşık bir saatlik birimlerle oluşturmak anlamlıdır.

18 Bazı öğrenme deneyimleri, 2, 5, hatta 10 birimlik bir gruplama kapsayabilir ama çoğunluk, temel bir saatlik birim çevresinde toplanacaktır. 1. Yöntem Agnostik, Dil Agnostik Öğrenme, metin okumadan ses dinlemeye, video seyretmeye, uygulamalı deneyimlere ve daha fazlasına kadar çeşitlenen bir sürü biçimde gerçekleşir. Standart Eğitim Yazılımı Ünitesi nin, bütün duyusal girdi biçimlerini ve öğreme deneyimlerini barındırması gerekir. 2. Güvene Dayalı Öğrenme Bütün üniteler, yetkinliği ya da konudaki akıcılığı ve bunun yanında öğrencinin cevaplarına olan güvenini doğrulamak için bir test biçimi kullanacaktır. Gereken minimum yeterlilik seyivelerinin altındaki test puanları, öğrencileri uzmanlık elde edene kadar öğrenme deneyiminin bölümlerini tekrarlamaya zorlayacaktır. 3. Akıllı Profil Çıkarıcı Çoğu profilde bulunan bilginin temel isim ve adres tipine ek olarak, birincil ve ikincil ilgi alanlarını belirlemek için, öğrencilerden, düzenli olarak programlanan değerlendirme anketlerine katılmaları istenecektir. Akıllı profil çıkarıcı, konuya ilişkin ilgi seviyelerini yeniden ayarlayarak, zaman içinde geliştikçe öğrenciye dair kapsamlı bir anlayış oluşturmak suretiyle öğrencinin profilini yaşamı boyunca sürekli genişletecekr. Akıllı Profil Çıkarıcı, ders seçimlerini önceliklendirmek için bilgiyi doğrudan Kişisel Öneri Motoru na iletecek. 4. Çok Boyutlu Etiketleme Motoru Sistemin kullanılabilirliğinin büyük bölümünü, etiketleme motorlarının çok boyutlu yapısı yönlendirecektir. Nitelikleri şunlardır: o o Kişisel not etiketleri Tamamlandığında her öğrenciden eğitim yazılımına not vermesi istenecek. Dersler doğruluk, öğrenme deneyiminin kalitesi, kullanım kolaylığı ve genel olarak verimliliğe göre notlanacak. Onaylama ve Onaylamama Etiketleri Her eğitim yazılımı, çeşitli organizasyonların üzerine onaylama ya da onaylamama damgalarını koyacakları şekilde kurulacak. Her politik ilgi grubu eğitim yazılımı gelişiminin gidişatını etkilemek isteyeceğinden, dersleri çeşitli ilgi gruplarının hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeylere göre oluşturmak imkânsız olacaktır. Bu nedenle, her ders, grupların kendi onaylama ya da onaylamama damgalarını vurmalarına imân tanıyacak.

19 o o o Sınıflandırma Etiketleri Sosyal Sınıflandırma Sosyal sınıflandırma, kullanıcı tarafından üretilen sınıflandırma etiketlerine ilişkin yeni ortaya çıkan bir bilimdir. Her eğitim yazılımı konusu, her öğrenci tarafından farklı anlaşılacağından, öğrencilerin tamamlanan bütün derslerin üzerine açıklayıcı etiketler yerleştirmesine imkân tanımak gerekecek. Bu kendi kendine etiketleme yaklaşımı, Kişisel Öneri Motoru nun yanında başka arama motorları için de gerekli sınıflandırma etiketini yaratacaktır. Ön Koşul ve Sonraki Koşul Etiketleri Bilgi birikimi, bilginin üzerine kurulur. Örneğin, öğrenciler okumayı bilene kadar edebiyat eğitimi alamazlar, matematik ve cebir bilene kadar da bilgisayar programcılığı eğitimi alamazlar. Bugünün öğrenme ihtiyaçlarının çoğu sırayla meydana geliyor. Bu nedenle, dersleri, öğrenmenin olması gereken düzene göre birbiri arkasına sıralamak için bir sistem yaratmak zorunlu hale geliyor. Yorum Etiketleri Yorum bölümleri öğrencilerin her ders üzerine düşüncelerini dile getirmelerine imkân tanıyacak. 1. Kişisel Öneri Motoru Öğrenci her bir dersi tamamladığında, Kişisel Öneri Motoru, kişisel ilgilere ve önceki derslere dayanarak gelecek için bir dizi olası ders sunacak. Bu motorun, çeşitli öğrenme seçeneklerinin yanında sertifikasyon hedefleri listeleyerek öğrencinin gidebileceği olası yönlerin geniş bir görünümünü önermesi gerekir. 2. Sertifikasyon Girdileri Her mesleğin, kişisel yeteneğin ya da öğrenme alanı, o alanın uzmanları tarafından yeterli derecede tamamlanması gereken öğrenme olarak kabul edilen mantıklı noktalara sahiptir. Örneğin, uzman bir puro yapıcısı olmak için gerekli dersler, C+ programcısı ya da havayolu pilotu veya kayıtlı hemşire olmak için gerekenlerden farklıdır. Çoğu meslek ve yetenek, tamamlanan derslerin bir bileşimini ve öğrencinin yeterliliğini doğrulamak için sertifikasyon sınavı kullanır. 3. Yeni Başarı Standartları İlköğretim, yüksek lisans, lisans gibi açıklayıcılar, kelime dağarcığımızdan yok olmaya başlayacak. Başlangıçta, başarıları açıklamak için bir grup denklik birimi (altıncı sınıfa denk ya da BA notuna denk) kullanılmaya başlayacak. Zaman içinde, başarıyı göstermek için kullanılan sistemler, bir kişinin anlama yetisinin genişliğini ve derinliğini açıklamak için çizelgelerin ve grafiklerin kullanılmasıyla değişecek. 4. Resmi Kayıt Tutma Sistemi Kusursuz bütünlükte bir sistem kurmak, her katılımcının başarılarını arşivleme sisteminin güvenli ve özel olması, bir organizasyon tarafından kusursuz kimlik kartlarıyla yönetilmesi anlamına gelir. Çoğu insan, hükümet tarafından

20 işlenen bir arşivin en iyi çözüm olacağını düşünecektir, ancak olası en iyi kayıt tutma sistemi, hükümetin sınırlarını aşan bir sistem olacaktır. 5. Katılımcı Varlık Fiyatlandırması Her eğitim yazılımı ünitesi tarafından üretilen gelir akışı, eğitim yazılımı üreticisi, dağıtım şirketi, işlemi yapan şirket, sistem işlemlerini yapan şirket ve resmi kayıt tutma sistemi arasında paylaşılacak. Eğitim yazılımının öğrenmeyle ilgilenen herkes tarafından erişilebilir olması için, eğitim yazılımı fiyatlarının düşük tutulması gerekebilir. 6. Global Dağıtım Sistemi itunes un yapısını ve işlevselliğini aşağıdaki özelliklerle düşünün: o o o o o o Tek bir çevrimiçi erişim noktası İçerik toplayıcı Arama/sıralama becerileri Kullanıcı tarafından üretilen içeriği kabul etme Öneri motoru Tektip fiyatlandırma Sistem Giriş Noktasını Anlamak Bir çocuğun yukarıda açıklanan biçimde eğitim yazılımı olan bir sisteme giriş yapmadan önce, birtakım becerilere sahip olması gerekir: okuma becerisi, yönergeleri izleme, sorulara karşılık verme. Bununla birlikte, temel motor becerilere hâkim olunduğunda, çok küçük çocukların, erken çocukluk çalışma yerinin gelecekteki tasarımının yardımıyla bu tür bir öğrenmeye başlayabilmeleri olasıdır. Yaş, bir çocuğun yeteneklerini belirlemek için iyi bir yol olmadığından, genç bir öğrencinin genel olarak katılıma hazır olup olmadığını değerlendirmek için yeni sistemlerin yaratılması gerekecek. Canlandırmak İlk Standart Eğitim Yazılımı Üniteleri ni yaratmak, zaman yoğun, yetersiz anlaşılmış ve konu açısından olarak düzensiz olacaktır. İlk üniteleri yaratan insanlar, büyük olasılıkla küçücuk bir bütçeyle çalışan eğitimciler olacaktır. Bütçe sınırlamaları, eğitim yazılımı geliştirmenin yavaş olmasına neden olacak ve bu da birçok konu alanında boşluklar bırakacaktır. Boşluklar, daha çok çıraklık tipi bir öğrenme yaklaşımı kullanan zanaatkârlık meslekleri gibi alanları, bahçecilik ve ev tamiri gibi kişisel ilgi konularını ve su yasası ve ihracat ithalat kanunları gibi konular üzerine sosyal sistem eğitimini kapsayacaktır.

AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME

AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME 2 AKTIF (ETKİN) ÖĞRENME Aktif öğrenme, bireyin öğrenme sürecine aktif olarak katılımını sağlama yaklaşımıdır. Bu yöntemle öğrenciler pasif alıcı konumundan çıkıp yaparak yaşayarak

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması. Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi

Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması. Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi Dersin Adı Kodu: Bilgisayar II Yarıyıl Teori Uyg. Lab. Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması Krediler Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi I (Güz) 28 28 56 3 6 Ders Dili Türkçe Zorunlu

Detaylı

PROGRAMLAMA EĞĠTĠMĠ. Scratch ile Programlama, Elektronik Uygulamalar ve Robotik Eğitimi

PROGRAMLAMA EĞĠTĠMĠ. Scratch ile Programlama, Elektronik Uygulamalar ve Robotik Eğitimi PROGRAMLAMA EĞĠTĠMĠ Scratch ile Programlama, Elektronik Uygulamalar ve Bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ile birlikte bu teknolojiler eğitim ortamlarında daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Detaylı

Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir?

Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir? Bağımsız Dil Öğrencisi Kimdir? 2012 2013 Öğretim-Öğrenim Yılı Öğrenci Kılavuzu 1 BAĞIMSIZ DİL ÖĞRENCİSİ KİMDİR?* (1) KENDİNİ İYİ TANIR: Dil öğrenimiyle ilgili olarak kendi davranıştutum-yaklaşım-düşünce

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı.

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı. Ders T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı Tablo 1. ve Kredi Sayıları I. Yarıyıl Ders EPO535 Eğitimde Araştırma Yöntemleri

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI 3-4 Aile bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar. Anahtar kavramlar: şekil, işlev, roller, haklar, Aileyi aile yapan unsurlar Aileler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar Aile üyelerinin farklı rolleri

Detaylı

2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Şubat- 24 Mart 2017)

2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Şubat- 24 Mart 2017) 2. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Şubat- 24 Mart 2017) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

AĞ İŞLETMENİ PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

AĞ İŞLETMENİ PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR AĞ İŞLETMENİ PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR ALAN : BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MESLEK : AĞ İŞLETMENİ MESLEK SEVİYESİ : 4 SEVİYE MESLEK ELEMANI TANIMI Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ

Detaylı

128770-CP-1-2006-1-PT-COMENIUS-C21

128770-CP-1-2006-1-PT-COMENIUS-C21 Socrates-Comenius, Eylem 2.1. Projesi Bir Eğitim Projesi olarak Tarihi Olayları Yeniden Canlandırma Eğitimden Eyleme Referans: 128770-CP-1-2006-1-PT-COMENIUS-C21 ÖĞRETMEN EĞİTİMİ PROGRAMI PLAN DURUM Pek

Detaylı

MATEMATİĞİ SEVİYORUM OKUL ÖNCESİNDE MATEMATİK

MATEMATİĞİ SEVİYORUM OKUL ÖNCESİNDE MATEMATİK MATEMATİĞİ SEVİYORUM OKUL ÖNCESİNDE MATEMATİK Matematik,adını duymamış olsalar bile, herkesin yaşamlarına sızmıştır. Yaşamın herhangi bir kesitini alın, matematiğe mutlaka rastlarsınız.ben matematikten

Detaylı

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (UZAKTAN ÖĞRETİM) ÖNLİSANS PROGRAMI Eğitim Öğretim Yılı

T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (UZAKTAN ÖĞRETİM) ÖNLİSANS PROGRAMI Eğitim Öğretim Yılı T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MİDYAT MESLEK YÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (UZAKTAN ÖĞRETİM) ÖNLİSANS PROGRAMI 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı ALGORİTMA VE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ BPU101 5 AKTS 1. yıl/1.yarıyıl

Detaylı

Öğrenciler 2 yıllık çalışma sürecinde;

Öğrenciler 2 yıllık çalışma sürecinde; Diploma Programı Çerçevesi Diploma programı her kültürün kendisine adapte edebileceği esnek bir program sunarak kendi değerlerini yitirmeyen uluslararası farkındalığa ulaşmış bireyler yetiştirmeyi hedefler.

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1

Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Yrd. Doç. Dr. Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 1 Gökçe BECİT İŞÇİTÜRK 2 Kullanıcıların site içeriğini belirlemede rol oynadığı, Dinamik, Teknik bilgi gerektirmeyen, Çok yönlü etkileşim sağlayan,

Detaylı

Eğitimde Yeni Teknolojiler

Eğitimde Yeni Teknolojiler Eğitimde Yeni Teknolojiler Yard. Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi ERZURUM www.yukselgoktas.com Fiziksel Arayüz

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

212 Derece Hakkında. Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz. Neden 212 Derece? Koçlukta Temel Aldığımız İlkeler

212 Derece Hakkında. Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz. Neden 212 Derece? Koçlukta Temel Aldığımız İlkeler Tanıtım Kataloğu Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz 212 Derece Hakkında Akademimiz Can Deniz Timur tarafından profesyonel koçluk ve kişisel gelişim programları vermek üzere 2014 yılında Ankara da kuruldu.

Detaylı

Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2)

Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2) Gönüllü Çağrısı! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti (RDS) İncelemesi (eski adıyla WHOIS2) Hoşgeldiniz! Tescil Merkezi Dizin Hizmeti veya RDS (önceden WHOIS) İncelemesinin ne hakkında olduğunu öğrenmekle ilgileniyor

Detaylı

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, Ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini

Detaylı

4.4. Hazır bir veritabanı kullanılarak amacına yönelik sorgulama yapar ve yorumlar.

4.4. Hazır bir veritabanı kullanılarak amacına yönelik sorgulama yapar ve yorumlar. 5. SINIF BİLGİSAYAR DERS PLÂNI Genel Bilgi Ders Adı: İlköğretim Seçmeli Bilgisayar Dersi Ünite: Verilerimi Düzenliyorum Seviye: 5. Sınıf Kazanım: 4.4. Hazır bir veritabanı kullanılarak amacına yönelik

Detaylı

İnsan-Merkezli Hizmet Tasarımı. 21. yüzyılda mükemmel hizmet deneyimleri yaratmak

İnsan-Merkezli Hizmet Tasarımı. 21. yüzyılda mükemmel hizmet deneyimleri yaratmak İnsan-Merkezli Hizmet Tasarımı 21. yüzyılda mükemmel hizmet deneyimleri yaratmak Bana göre insani merkezli olmak, davranış ve anlayışın işbirliği içinde olduğu, insan yapımı her şeyin kullanıcıların kavradığı

Detaylı

İnternet Teknolojisi. İnternet Teknolojisi. Bilgisayar-II - 4. Hafta. Öğrt. Gör. Alper ASLAN 1. Öğrt. Gör. Alper Aslan. İnternet Nedir?

İnternet Teknolojisi. İnternet Teknolojisi. Bilgisayar-II - 4. Hafta. Öğrt. Gör. Alper ASLAN 1. Öğrt. Gör. Alper Aslan. İnternet Nedir? İnternet Teknolojisi Öğrt. Gör. Alper Aslan ENF102 Bilgisayar - II İnternet Teknolojisi İnternet Nedir? İnternet Kime Aittir İnternet in Türkiye deki Gelişimi İnternet in Türkiye de Kullanımı Yakın Gelecekte

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜFREDAT FORMU Ders İzlencesi Sayı : Tarih : 11.1.216 Diploma Program Adı : MEDYA VE İLETİŞİM, ÖNLİSANS PROGRAMI, (UZAKTAN ÖĞRETİM) Akademik

Detaylı

INTERNET NEDİR? INTERNET İN TARİHÇESİ WEB SAYFALARININ UZANTILARI

INTERNET NEDİR? INTERNET İN TARİHÇESİ WEB SAYFALARININ UZANTILARI INTERNET NEDİR? Dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Üretilen bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmış olan bir teknelojidir. Bilgilere

Detaylı

Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir.

Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir. VCAL NEDİR? Viktorya Uygulamalı Öğrenim Sertifikası (VCAL) 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için pratik bir seçenektir. VCAL size okuma-yazma ve matematik becerilerinin yanı sıra işle ilgili pratik deneyim,

Detaylı

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır.

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. Tanıtım Sunumu 1 Amaç Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. 1 Amaç Kendine güveniyor musun? Uzmanlık

Detaylı

Eğitimde Yeni Teknolojiler

Eğitimde Yeni Teknolojiler Eğitimde Yeni Teknolojiler Yrd. Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi ERZURUM www.yukselgoktas.com 2 3 4 5 6 7

Detaylı

Walgreens, Müşteri Deneyimlerinin Geleceği İçin Nasıl Hazırlanıyor?

Walgreens, Müşteri Deneyimlerinin Geleceği İçin Nasıl Hazırlanıyor? Walgreens, Müşteri Deneyimlerinin Geleceği İçin Nasıl Hazırlanıyor? Yazar Deepika Pandey Yayınlanma tarihi: Haziran 2017 Konular: Arama, Tüketici Analizleri, Çok Kanallı Tüketicilerin beklentileri büyük

Detaylı

Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış

Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış Rekabet Avantajının Kaynağı: Satış Satıcılar Hizmetlerini Nasıl Farklılaştırırlar? Wilson Learning in beş farklı kuruluşla yaptığı araştırmanın amacı, satıcıların farklılık ve rekabet avantajı yaratmadaki

Detaylı

Yaşam alanları ihtiyaca ve koşullara göre değişiklik. gösterir. BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

Yaşam alanları ihtiyaca ve koşullara göre değişiklik. gösterir. BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN ANA SINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (31 Ekim - 16 Aralık 2016 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

Nasıl Daha İyi Öğrenirim?

Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Nasıl Daha İyi Öğrenirim? Farklı Öğrenme Yöntemleri Öğrenciler farklı yöntemlerle öğrenirler. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir: okuyarak ve okuduğunu hatırlayarak, önemli bölümlerin altlarını çizerek,

Detaylı

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de!

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! BASIN BÜLTENİ 18 Mart 2014 Türkiye busuu'da en hızlı büyüyen ülkelerden birisi... Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! 40 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal

Detaylı

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR!

SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! 1 SİZİN WEB SİTENİZ BİR TANEDİR! Tabi şu da bir gerçek ki, sizin siteniz 350 milyon ve hala artmakta olan siteden bir tanesidir. Sitenizin diğerlerinden ayrılması ve ayakta kalması için ne yapabilirsiniz?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişim Programı 1-ETKİNLİĞİN ADI FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu -ETKİNLİĞİN AMAÇLARI Bu faaliyeti

Detaylı

Tasarım Aşaması. Eksiksiz Fonksiyonel Tanımlamalar

Tasarım Aşaması. Eksiksiz Fonksiyonel Tanımlamalar Tasarım Aşaması Bu aşama üretici ve alıcının niyet mektubu ya da geliştirme anlaşmasını imzalamaları ile başlar. Tasarım son tasarım planı, son bütçe ve taraflar arasındaki kesin anlaşmaya dayanan kati

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ (5 VE 6. SINIFLAR) Öğretim Programı Tanıtım Sunusu

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ (5 VE 6. SINIFLAR) Öğretim Programı Tanıtım Sunusu BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ (5 VE 6. SINIFLAR) Öğretim Programı Tanıtım Sunusu İÇERİK Öğretim Programının Temel Felsefesi Öğretim Programının Temel Felsefesi Öğretim programları; bireyi topluma,

Detaylı

ÖĞRETMENLER İÇİN YARATICI DRAMA

ÖĞRETMENLER İÇİN YARATICI DRAMA ÖĞRETMENLER İÇİN YARATICI DRAMA ETKİN ÖĞRENCİ REHBER ÖĞRETMEN AKADEMİK BAŞARI ARS TRAINING OLARAK AMACIMIZ; MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATINA UYGUN OLARAK GELİŞTİRİLEN YARATICI DRAMA PROGRAMINI, UYGUN ÖĞRENME YAŞANTILARI

Detaylı

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin!

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin! YAKLAŞIMIMIZ Kuter, yıllardır dünyanın her tarafında şirketlere, özellikle yeni iş kurulumu, iş geliştirme, kurumsallaşma ve aile anayasaları alanlarında güç veren ve her aşamalarında onlara gerekli tüm

Detaylı

Öğretim içeriğinin seçimi ve düzenlenmesi

Öğretim içeriğinin seçimi ve düzenlenmesi Öğretim içeriğinin seçimi ve düzenlenmesi Öğretim hedefleri belirlendikten sonra öğrencileri bu hedeflere ulaştıracak içeriğin saptanması gerekmektedir. Eğitim programlarının geliştirilmesinde ikinci aşama

Detaylı

Gürc r an n B ange g r

Gürc r an n B ange g r Gürcan Banger Hareket Noktası Kendi işini kurmaya karar vermede başlıca etkenler şunlardır: 1. İşini kaybetmek, 2. İşsizlik döneminin uzun sürmesine tepki, 3. Bir iş fırsatının belirlenmesi, 4. Daha çok

Detaylı

Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması. Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi

Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması. Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi Dersin Adı-Kodu: Bilgisayar II Yarıyıl Teori Uyg. Lab. Programın Adı: Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Proje/Alan Çalışması Krediler Diğer Toplam Kredi AKTS Kredisi I (Güz) 28 28 - - - 56 3 6 Ders Dili Türkçe

Detaylı

PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ

PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ Yönetici Özeti Giriş PricewaterhouseCoopers õn 7. Yõllõk Global CEO Araştõrmasõ Riski Yönetmek: CEO larõn Hazõrlõk Düzeyinin Değerlendirilmesi, mevcut iş ortamõ ve

Detaylı

1 Bilişsel Psikolojiye Giriş 1

1 Bilişsel Psikolojiye Giriş 1 İÇİNDEKİLER Ön söz xiv Teşekkürler xvii 1 Bilişsel Psikolojiye Giriş 1 Kısa Tarih 1 Çağrısımsal (İlişkisel) Dönem 1 Bilişsel Dönem 5 Eğitimde Bilişsel Konular 5 Bir Örnek 9 Özet 11 Önerilen Kaynaklar 12

Detaylı

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize;

MEB kitaplarının yanında kullanılacak bu kitap ve dijital kaynakların öğrencilerimize; Sayın Veli, Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken, öğrencilerimizin yıl boyunca öğrenme ortamlarını destekleyecek, ders kitaplarını ve kaynak kitapları sizlerle paylaşmak istedik. Bu kaynakları belirlerken

Detaylı

ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ EĞİTİMİNDE BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN KULLANIMI

ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ EĞİTİMİNDE BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN KULLANIMI 15. MİLLİ ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ KONGRESİ ÇOCUK HEMŞİRELİĞİ EĞİTİMİNDE BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN KULLANIMI Doç. Dr. Ayşe GÜROL Atatürk Üniversitesi, ayseparlak42@gmail.com Bilim ve teknoloji alanında değişim

Detaylı

1:1 netbook senaryosu, Nº3

1:1 netbook senaryosu, Nº3 1:1 netbook senaryosu, Nº3 Bir yabancı dil dersinde nanoteknolojinin etik yönlerini tartışma Konular: yabancı dil, bilim, etik Seviye: Ortaöğrenim Süre: +/-120 dakika sınıf çalışması; +/-30 dakika evde

Detaylı

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma

İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma İşletme Sonuçları Elde Etmek için Daha İyi Bir Çağrı Merkezi Deneyimi Sunma Yayınlanan Temmuz 2016 Konular Hareketli Arama Tüketicilerin aklına takılan soruları yanıtlamanın en kolay yolu bazen gerçek

Detaylı

Öğrenme nedir? Büyüme ve yaşa atfedilmeyecek yaşantılar sonucunda davranış ve tutumlarda meydana gelen nispeten kalıcı etkisi uzun süre

Öğrenme nedir? Büyüme ve yaşa atfedilmeyecek yaşantılar sonucunda davranış ve tutumlarda meydana gelen nispeten kalıcı etkisi uzun süre Öğrenme nedir? Büyüme ve yaşa atfedilmeyecek yaşantılar sonucunda davranış ve tutumlarda meydana gelen nispeten kalıcı etkisi uzun süre değişimlerdir. Öğrenmede değişen ne???? İnsan ve hayvan arasında

Detaylı

Street Smart Marketing

Street Smart Marketing Tek bir hedef için tasarlanmış kamu hizmeti şirket programları. Başarı. Street Smart Marketing Müşterilerinizi cezbeden pazarlama kampanyaları 30 yıllık deneyim Tasarlarız. Yakalarız. İlerleriz. 1.4 milyon

Detaylı

Bilgiyi Keşfedin! Özelleştirme, Eklenti ve Veri Entegrasyonu Kurumsal Seviyede Yönetim ve Performans

Bilgiyi Keşfedin! Özelleştirme, Eklenti ve Veri Entegrasyonu Kurumsal Seviyede Yönetim ve Performans Bilgiyi Keşfedin! LOGO MIND INSIGHT (powered by Qlik) İŞ ANALİTİĞİ ÜRÜNÜ, HERKESİN SEZGİLERİ İLE ARAŞTIRMA VE KEŞİF YAPMASINI SAĞLAYAN ÇOK ÇEŞİTLİ ESNEK VE İNTERAKTİF GÖRSELLER OLUŞTURABİLECEĞİ YENİ NESİL

Detaylı

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır.

Amaç. Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. Tanıtım Sunumu 1 Amaç Octopus Program, InoTec Akademi uzmanlarının on yılı aşan tecrübesi ile hazırladığı, bir uzmanlık seviyesi belirleme ve geliştirme programıdır. 1 Amaç Kendine güveniyor musun? Uzmanlık

Detaylı

BÜRO YÖNETİMİ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BÜRO YÖNETİMİ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü BÜRO YÖNETİMİ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı

7. FIRST LEGO LİGİ TÜRKİYE TURNUVALARI

7. FIRST LEGO LİGİ TÜRKİYE TURNUVALARI 7. FIRST LEGO LİGİ TÜRKİYE TURNUVALARI 2010 2011 FLL nedir? Değerlendirme Ödüller Web FIRST LEGO LEAGUE (FLL) nedir? FIRST Vakfı ve Lego firmasının ortak çalışmasında doğmuş, uluslararası, kar amacı gütmeyen

Detaylı

i eknolojt yon Ġnovas

i eknolojt yon Ġnovas UMT a.ģ. Ġnovasyon Teknoloji Biz Kimiz? 2015 yılında faaliyete başlayan firmamız bilgisayar destekli tasarım ve üretim alanında ürün geliştiren, güvenlik sistemleri, donanımsal çözümler sunan, mobil yazılım

Detaylı

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri

Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Ders İçerikleri Okuma-Yazma Öğretimi Teori ve Uygulamaları ESN721 1 3 + 0 7 Okuma yazmaya hazıroluşluk, okuma yazma öğretiminde temel yaklaşımlar, diğer ülke

Detaylı

ISO 14001:20014 ve ISO 14001:2015 Şartları Arasındaki Eşleştirme Eşleştirme Kılavuzu

ISO 14001:20014 ve ISO 14001:2015 Şartları Arasındaki Eşleştirme Eşleştirme Kılavuzu Final ISO 14001:20014 ve ISO 14001:2015 Şartları Arasındaki Eşleştirme Eşleştirme Kılavuzu Giriş Bu doküman ISO 14001:2004 ve ISO 14001:2015 şartları arasındaki eşleştirmeyi sunmaktadır. Doküman yalnızca

Detaylı

Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR..

Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR.. Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR.. ÖĞRENCİLERDE PERFORMANS, MOTİVASYON VE BAŞARI GELİŞTİRME TEKNİKLERİ Skeçler, Testler, Video çekimleri Başarıya Ulaşmak İçin HEDEF BELİRLEMEK PLAN OLUŞTURMAK

Detaylı

Örnek bir kullanım ve bilgisayar ağlarını oluşturan bileşenlerin özeti

Örnek bir kullanım ve bilgisayar ağlarını oluşturan bileşenlerin özeti Bu sayfaları okuduğunuza göre bir şekilde bilgisayarlar ve bilgisayar ağlarıyla ilişkiniz olduğunu biliyorum. Ancak yine de en başta niçin bilgisayar ağı kullanıyoruz sorusunun cevabını vermekle işe başlayabiliriz.

Detaylı

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOĞU

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOĞU ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOĞU ZORUNLU DERSLER IE 201 - Operasyon Modelleme Karar vermedeki belirsizlik rolü de dahil olmak üzere işletme kararlarının matematiksel

Detaylı

Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler. Tuba Akbaytürk Çanak

Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler. Tuba Akbaytürk Çanak Sosyal Ağlar ve Kütüphaneler Tuba Akbaytürk Çanak Ajanda Web 2.0 Kütüphane 2.0 Sosyal Ağ ğ kavramı Sosyal Ağ Örnekleri Kütüphaneler ve Sosyal Ağlar Web 2.0 nedir? Yeni bir kavramdır, 2004 yılında ortaya

Detaylı

RKOR ZZRIAKLI NLPAPKNL EV RKAMŞAILALY

RKOR ZZRIAKLI NLPAPKNL EV RKAMŞAILALY T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENLİK PROGRAMLARIMERKEZİ BAŞKANLIĞI GRUNDTVIG PROGRAM KOORDİNATÖRLÜĞÜ RKOR ZZRIAKLI NLPAPKNL EV RKAMŞAILALY Mustafa ERDOĞAN TEMATİK TOPLANTI 08-11 Aralık 2013

Detaylı

Açık e-öğrenme. Açıköğretim Fakültesinde e-öğrenme Uygulamaları. M. Emin Mutlu. İnternet Haftası Etkinlikleri 2004 Anadolu Üniversitesi 20 Nisan 2004

Açık e-öğrenme. Açıköğretim Fakültesinde e-öğrenme Uygulamaları. M. Emin Mutlu. İnternet Haftası Etkinlikleri 2004 Anadolu Üniversitesi 20 Nisan 2004 Açık e-öğrenme Açıköğretim Fakültesinde e-öğrenme Uygulamaları M. Emin Mutlu İnternet Haftası Etkinlikleri 2004 Anadolu Üniversitesi 20 Nisan 2004 e-öğrenme Öğretimde elektronik teknolojilerin kullanıldığı

Detaylı

INTEL TABANLI ÇÖZÜMLERLE BİLİMSEL EĞİTİME GÜÇ KATMA FIRSATI

INTEL TABANLI ÇÖZÜMLERLE BİLİMSEL EĞİTİME GÜÇ KATMA FIRSATI INTEL TABANLI ÇÖZÜMLERLE BİLİMSEL EĞİTİME GÜÇ KATMA FIRSATI Amatör Geliştiriciler 2 AMATÖR GELİŞTİRİCİ AKIMI NEDİR? Amatör geliştirici akımı; giderek artan sayıda sanatçı, bilim adamı, zanaatkar, amatör,

Detaylı

Avrupa'da Okullarda Sanat. ve Kültür Eğitimi

Avrupa'da Okullarda Sanat. ve Kültür Eğitimi Avrupa'da Okullarda Sanat ve Kültür Eğitimi Bu çalışma Eurydice ağı tarafından hazırlanılmış ve 30 Avrupa ülkesinde uygulanan sanat eğitimi politikaları ve çalışmaları hakkında güncel, detaylı ve karşılaştırmalı

Detaylı

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program...

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... DeGiSen DUnyada GeliSmek Her Cocuk Fark yaratabilir Empati, Yaratıcılık, Liderlik, Ekip CalıSması Ashoka

Detaylı

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz?

İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere Sahip Olduğunuzdan Emin misiniz? Türkiye nin en popüler iş arama ve işe alma platformları olan yenibiriş.com da 1500, kariyer.net te ise 2000 e yakın İç Kontrol başlıklı ilan bulunmaktadır. İç Kontrol Uzmanı Pozisyonu İçin Doğru Kriterlere

Detaylı

Türk Mesleki Eğitiminde Girişimcilik

Türk Mesleki Eğitiminde Girişimcilik Leonardo Da Vinci ortaklık projesi GİRİŞİMCİLİK İÇİN ORTAKLIK Türk Mesleki Eğitiminde Girişimcilik 1. Lütfen ülkenizde mesleki eğitim seviyesinde okullarda girişimciliğin nasıl sunulduğunu açıklayınız.

Detaylı

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE LOJİSTİK ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE LOJİSTİK ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ULAŞTIRMA HİZMETLERİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE LOJİSTİK ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM - I

İÇİNDEKİLER BÖLÜM - I İÇİNDEKİLER BÖLÜM - I Eleştirel Düşünme Nedir?... 1 Bazı Eleştirel Düşünme Tanımları... 1 Eleştirel Düşünmenin Bazı Göze Çarpan Özellikleri... 3 Eleştirel Düşünme Yansıtıcıdır... 3 Eleştirel Düşünme Standartları

Detaylı

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz?

Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Mobil Pazarlama Stratejiniz İçin Çevrimiçi Video Neden Olmazsa Olmaz? Günümüzde tüketiciler ihtiyaç duydukları ya da istedikleri bir şey olduğunda refleks olarak Yayınlandı Nisan 2015 telefonlarına uzanıyor.

Detaylı

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Dünyada yaşanan ekonomik kriz liderlik stillerinde de değişikliğe yol açtı. Hay Group'un liderlik stilleri üzerine yaptığı araştırmaya göre, özellikle

Detaylı

İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONDA TEMEL KAVRAMLAR

İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONDA TEMEL KAVRAMLAR İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONDA TEMEL KAVRAMLAR Dr. M. Savaş Turhan, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü İşletme 2 Belli bir ortamda, dış çevresinden aldığı girdileri belirli bilgi, teknoloji ve süreçleri

Detaylı

1..., insanların fiziksel ve fizyolojik arzu ve istekleri olarak ifade edilmektedir. 2..., tatmin edilmediği zaman ızdırap, elem, tatmin edildiği

1..., insanların fiziksel ve fizyolojik arzu ve istekleri olarak ifade edilmektedir. 2..., tatmin edilmediği zaman ızdırap, elem, tatmin edildiği 1...., insanların fiziksel ve fizyolojik arzu ve istekleri olarak ifade edilmektedir. 2...., tatmin edilmediği zaman ızdırap, elem, tatmin edildiği takdirde de haz veren bir duygudur. 3. Talep, insanların

Detaylı

TEKNOLOJİ haftalık ders sayısı 1, yıllık toplam 37

TEKNOLOJİ haftalık ders sayısı 1, yıllık toplam 37 TEKNOLOJİ haftalık ders sayısı 1, yıllık toplam 37 GİRİŞ Altıncı sınıf Teknoloji dersi önceki senelere ait bilgilerin devamı ve genişlemiş halidir. Teknoloji dersi, öğrencileri değişik tecrübe ve etkinliklerin

Detaylı

İstanbul, Türkiye 10 Şubat 2012

İstanbul, Türkiye 10 Şubat 2012 Eğitim için Erişilebilir ICT ve Çoklu Modalite İki İtalyan Modeli İstanbul, Türkiye 10 Şubat 2012 Prof. Licia Sbattella Rektörün Engellilik Temsilcisi Politecnico di Milano - İtalya G3ict Yürütme Kurulu

Detaylı

ANAFİKİR: Kendimizi tanımamız, sorumluluklarımızı yerine getirmemizde

ANAFİKİR: Kendimizi tanımamız, sorumluluklarımızı yerine getirmemizde 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (9 EYLÜL-25 EKİM 2013) Sayın Velimiz, Sizlerle daha önce paylaştığımız gibi okulumuzda PYP çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda; PYP disiplinler üstü temaları ile ilgili

Detaylı

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü MADENCİLİK VE MADEN ÇIKARMA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE NAKLİYAT ÜNİTELERİ ÇALIŞTIRICISI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA

Detaylı

4. SINIF - 1. SORGULAMA ÜNİTESİ VELİ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ Öğretim Yılı

4. SINIF - 1. SORGULAMA ÜNİTESİ VELİ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ Öğretim Yılı 4. SINIF - 1. SORGULAMA ÜNİTESİ VELİ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ 2017-2018 Öğretim Yılı DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA Benliğin doğasını sorgulama; inançlar ve değerler; kişisel, fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal sağlık;

Detaylı

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETİM YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİCİLİĞİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖNSÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda.

Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda. Broşür Merhaba dediğini görün. Şimdi Cisco TelePresence ile gelecek yanınızda. 2010 Cisco ve/veya bağlı kuruluşları. Tüm hakları saklıdır. Bu belge Genel Cisco Bilgileri ni içerir. Sayfa 1/5 Yeni Çalışma

Detaylı

4. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ. (9 Mayıs- 17 Haziran 2016 )

4. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ. (9 Mayıs- 17 Haziran 2016 ) 4. SINIF PYP VELİ BÜLTENİ (9 Mayıs- 17 Haziran 2016 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca her

Detaylı

SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK TÜRKİYE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2015 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ

DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ DOĞRUDAN FAALİYET DESTEĞİ Konusu İstanbul da Yazılım, Bilgisayar ve Video Oyunları Sektörü Durum Analizi ve Sektörün Geleceği Gerekçesi 2014-2023 İstanbul Bölge Planı nın ekonomik gelişme ekseni küresel

Detaylı

YABANCI DİLLER MESLEKİ İTALYANCA (AYAKKABI) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

YABANCI DİLLER MESLEKİ İTALYANCA (AYAKKABI) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü YABANCI DİLLER MESLEKİ İTALYANCA (AYAKKABI) MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi. Bilgi Yönetimi. İnternete Dayalı Önlisans Programı. Yrd. Doç. Dr. M. Emin Mutlu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi. Bilgi Yönetimi. İnternete Dayalı Önlisans Programı. Yrd. Doç. Dr. M. Emin Mutlu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi İnternete Dayalı Önlisans Programı Yrd. Doç. Dr. M. Emin Mutlu Uzaktan Eğitim Çalıştayı Süleyman Demirel Üniversitesi 7 Haziran 2002 İsparta -

Detaylı

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS BİLGİ PAKETİ Dersin Kodu / Adı İŞL 104/ YÖNETİM VE ORGANİZASYON 1. Sınıf Bahar Dönemi

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS BİLGİ PAKETİ Dersin Kodu / Adı İŞL 104/ YÖNETİM VE ORGANİZASYON 1. Sınıf Bahar Dönemi Sınıfı / Dönemi Dili Düzeyi Türü Kategorisi Kredisi Eğitim Şekli Ön Koşul Dersler Öğretim Üyesi Diğer Öğr. Üyeleri Yardımcılar Ders Saatleri Değerlendirme Ölçütleri Türkçe Lisans Zorunlu İKTİSADİ VE İDARİ

Detaylı

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler

3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler 3. SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013) Sayın Velimiz, 13 Mayıs 2013 21 Haziran 2013 tarihleri arasındaki temamıza ait bilgiler bu bültende yer almaktadır. Böylece temalara bağlı düzenlediğimiz

Detaylı

Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz.

Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz. TANITIM DOSYASI Makul bütçelerle, maksimum verim sağlamak bizim işimiz değil, hobimiz. TANITIM DOSYASI BİZ KİMİZ? Başarı Bilişim, web sitesi tasarımı ve dijital pazarlama konularında 18 yılı aşan tecrübe

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ 4-6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ 4-6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ 4-6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2014 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin

Detaylı

Akademik İngilizce II (ENG102) Ders Detayları

Akademik İngilizce II (ENG102) Ders Detayları Akademik İngilizce II (ENG102) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Uygulama Laboratuar Kredi AKTS Saati Saati Saati Akademik İngilizce II ENG102 Bahar 2 2 0 4 3,5 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili

Detaylı

TANITIM DOSYASI. 1. Bölüm: Dahi Merkezi nin Tarihçesi. 3. Bölüm: Franchise Şartları. 4. Bölüm: Franchisee ye Verilen Hizmetler

TANITIM DOSYASI. 1. Bölüm: Dahi Merkezi nin Tarihçesi. 3. Bölüm: Franchise Şartları. 4. Bölüm: Franchisee ye Verilen Hizmetler TANITIM DOSYASI 1. Bölüm: Dahi Merkezi nin Tarihçesi 2. Bölüm: Dahi Merkezlerinde Verilen Hizmetler 3. Bölüm: Franchise Şartları 4. Bölüm: Franchisee ye Verilen Hizmetler 5. Bölüm: Rakamlarla Dahi Merkezi

Detaylı

METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü METAL TEKNOLOJİSİ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KALİTE KONTROL ELEMANI MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2013 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde

Detaylı

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE DERS İÇEREKLERİ

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE DERS İÇEREKLERİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE DERS İÇEREKLERİ DERS KODU: AFE 123 AFE 153 Okuma, Bilimsel Yazı & Eleştirel Düşünme I DERS KODU: AFE 124 AFE 154 Okuma, Akademik Yazma ve Eleştirel Düşünme I I Üç saatlık

Detaylı

İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir?

İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir? İşaretçiler Perakende Pazarlamayı Nasıl Yeniden Şekillendirebilir? Yazar Peter Lewis Yayınlanan Ağustos 2016 Konular Hareketli Perakende Tüketim maddeleri İşaretçi teknolojisi, cihazları daha faydalı hale

Detaylı

Mobil Cihazlara Öncelik Veren Bir Dünyada Büyümenin Sırrı Ölçümdür

Mobil Cihazlara Öncelik Veren Bir Dünyada Büyümenin Sırrı Ölçümdür Mobil Cihazlara Öncelik Veren Bir Dünyada Büyümenin Sırrı Ölçümdür Yazan Matt Lawson Yayınlanma tarihi: Kasım 2016 Konular: Mobil, Ölçüm Mobil cihazlara öncelik veren dünyamız, pazarlamacılara çok sayıda

Detaylı

Öğrencilerin Üst Düzey Zihinsel Becerilerinin Belirlenmesi. Öğrenci Portfolyoları

Öğrencilerin Üst Düzey Zihinsel Becerilerinin Belirlenmesi. Öğrenci Portfolyoları Öğrencilerin Üst Düzey Zihinsel Becerilerinin Belirlenmesi Öğrenci Portfolyoları Doç.Dr. İsmail KARAKAYA Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bil. Böl. Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ABD. 1

Detaylı

Bilgi Çağında Kütüphane

Bilgi Çağında Kütüphane Bilgi Çağında Kütüphane Gürcan Banger 27 Mart 2006 Yunus Emre Kültür Merkezi Değişen Dünya 1950 li yıllara kadar üretim için sermaye, işgücü, enerji ve hammadde önemli girdiler olarak kabul ediliyordu.

Detaylı