Fütüristler Zirvesi 2011 Sunumu. Özlem Şenkoyuncu - Nergis Melek Akıncı. Tarih: 3 Kasım 2011

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Fütüristler Zirvesi 2011 Sunumu. Özlem Şenkoyuncu - Nergis Melek Akıncı. Tarih: 3 Kasım 2011"

Transkript

1 Fütüristler Zirvesi 2011 Sunumu Özlem Şenkoyuncu - Nergis Melek Akıncı Tarih: 3 Kasım 2011

2 Zirvenin Programı 09:00 09:05 Başlıyor! Fütüristic Video Gösterimi 09:05 09:10 Hoşgeldiniz Master of Ceremony Hakan Senbir, Mustafa Özben 09:10 09:15 Açılış Günseli Özen Ocakoğlu ( Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni ve MMI Türkiye Başkanı ) & Ufuk Tarhan (360+Media Kurucu Ortağı Fütüristler Derneği Başkanı ) 09:15 09:25 Gelecek Gündemde Vodafone Serpil Timuray Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı 09:25 09:35 Sürdürülebilir Yaşam Planı Unilever Cem Tarık Yüksel Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı 09:35 09:45 Uzaklara Eriştikçe Gelecek Anadolu Jet Sami Alan Anadolu Jet'in icrasından sorumlu THY Bölgesel Uçuşlar Başkanı 09:45 10:25 Ramez Naam İnsandan Öte İleri Seviyede Bilgisayar Uzmanı ve Girişimci "More than Human"'ın ödüllü yazarı, H.G. Wells Ödülü sahibi ve Profesyonel Teknolojist. Yeniçağın süper insanı olmak nasıl bir şey? E Bilinç yüklemek, Dijital insan olmak. İnsan Makine ittifakı. Son kullanma tarihimiz ve yaşlanma. Bizden sonraki türlerin tasarımı. 10:25 10:40 Ara 10:40 11:00 Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Krizdeki Avrupa ve AB ile gelecek 2005 yılından bu yana süren AB'ye katılım müzakereleri, özellikle yaşanan son krizlerle geleceğimiz için ne ifade ediyor? 11:00 11:40 Jerome C Glenn Gelecek Tasarım Teknikleri Gelecek Durum Endeksi Proje Direktörü 15 Yıldır "The State of the Future" araştırmasını hazırlıyor. Devletlere danışmanlık yapıyor. Daha iyi bir gelecek için uzun dönemli plan yapmak artık imkansız mı? Geleceği tasarlamanın teorisi ve pratiği. Kurumlardan, ülkelerden. Fütürist senaryo ve plan örnekleri Panel Gelecek Gündemde Nuri Çolakoğlu moderasyonunda;doğan Media International Başkanı Jerome C Glenn ( Gelecek Durum Endeksi Proje Direktörü ), Ramez Naam ( İleri Seviyede Bilgisayar Uzmanı ve Girişimci ), Ufuk Tarhan ( 360+Media Kurucu Ortağı Fütüristler Derneği Başkanı ), Hasan Süel (Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi ), Cem Tarık Yüksel ( Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ), Alphan Manas ( Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı )

3 Yakın gelecekte hayatımız nasıl olacak?

4 Cem Tarık Yüksel Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı Cem Tarık Yüksel Kimdir? Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu olan Cem Tarık Yüksel, işletme ihtisasını İstanbul Üniversitesi'nde yaptı. 1987'de katıldığı Unilever'de değişik fonksiyon, kategori ve ülkelerde yöneticilik yaptı. Halen Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme'den sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca Fütüristler Derneği ve Peryön Yönetim Kurulu, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Danışma Kurulu üyeliklerini sürdürmektedir.

5 Geleceği Şekillendirmek Toplumu Şekillendirmek Fütürizm Makro Gelecek Trendleri Yeni bir bilgi Çağı = Webolution : web in yarattığı değişiklikler Nufüs artışı Megapoller DNA etkisi Kısıtlı Kaynaklar Su Gıda Enerji Sonuç : Geleceğin SÜRDÜRÜLEBİLİR bir yaşam planı çerçevesinde kurgulanması gerekir.

6 Sıra Kent Ülke 2020 de nüfus 1 Tokyo Japonya milyon 2 Mumbai Hindistan Yeni Delhi Hindistan Dakar Bangladeş Mexico city Meksika Sao Paulo Brezilya Lagos Nijerya Cakarta Endonezya New York ABD Karaçi Pakistan Kalküta Hindistan Buoenos Aires Arjantin Kahire Mısır Metro Manila Filipinler Los Angeles ABD Rio de Jenerio brezilya Istanbul Türkiye Şangay Çin Moskova Rusya Osaka, Kobe Japonya 11.53

7 Sami Alan THY Bölgesel Uçuşlar Başkanı 1975 Mersin doğumludur. Üniversiteyi Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan Alan, eğitim hayatını Amerika'da University of California'da işletme yüksek lisansı yaparak sürdürmüştür yılında Türk Hava Yolları'ndaki kariyerine Genel Müdür Danışmanı olarak başlayan Alan daha sonra THY Gelir Yönetimi Başkan Yardımcılığı ( ) ve THY Gelir Yönetimi Başkanlığı ( ) yapmıştır. 2008'den bu yana AnadoluJet'in icrasından sorumlu THY Bölgesel Uçuşlar Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Sunexpress Havayolları yönetim kurulu üyesidir Atina Matematik Olimpiyatları'nda bronz madalyası ve Özel Pilot Lisansı (PPL-Private Pilot License) vardır.

8 Geleceğin uçaklarında beklenenler Verimlilik Hız Konfor Geleceğin uçakları için yapılacak çalışmalar 1.Güvenlik 2.Tasarım 3.Yakıt 4.Malzeme Bilimi 5.Seri Üretim 6.Hava trafiği kontrolörlüğü 7.İnsansız ticari hava araçları 8.Süpersonik Jet 9.Solar Panelli uçaklar 10.Yakıtta sürdürülebilirlik 11.Hız..İST NewYork 3.5 saat olabilirmi?

9 Aircruise Concept Zamanı olanlara havada lüks otel konsepti UK menşeili Seymourpowell firmasın ait bir tasarım Az sayıda yolcuya geniş dinlenme, uyuma ve yeme içme mekanları sunuyor. 4 duble apartman, bir kral dairesi, 5 küçük apartman, bir bar ve taban ve tavanları cam olan seyir alanları içeriyor. Gelecekteki yeni taşımacılık anlayışının «slow is the new fast «olacağı inanışı ile yaratılmış km%saat hızına ulaşabilecek ve Londra Şangay 90 saat, Londra NY 37 saat sürecek. Hidrojen ve solar enerji birleşimi ile çalışıyor feet yükseğe çıkabiliyor.

10

11 Ramez Naam (Gen teknolojisi ve Nöro Teknoloji Uzmanı Bilgisayar programcısı) Ramez Naam ileri seviyede bilgisayar uzmanı ve girişimcidir. Kendisini Profesyonel Teknolojist olarak tanımlamaktadır. Naam, Gen tedavisi, Nöroteknoloji ve diğer alanlarda mevcut ve gelecekteki olasılıkları iredeleyen müthiş bir araştırma olarak nitelenen "More Than Human: Embracing the Promise of Biological Enhancement adlı kitabın yazarıdır. Bu kitabı ile Naam, 2005 yılında "H.G Wells Award for Contributions to Transhumanism" ödülünü almıştır. Naam, 13 yıl Microsoft Outlook, Microsoft Internet Explorer ve Bing arama motorunun geliştirilmesi üzerine Microsoft'ta çalışmıştır. Naam, Etik ve Gelişen Teknolojiler Enstitüsü'nün akademi üyesidir ve adresindeki blog'unda kendi yazdığı yazılara yer vermektedir.

12 Ramez Naam ın konuşmasından çarpıcı notlar Avatar filmi gerçek mi olacak? Tek kelimeyle insan biyolojisini açıklamak için en doğru kelime : Dijital İnsanlar artık dünyayı yöneten ırk olmayacak. Teknolojiyle beraber yeni ırklar ortaya çıkacak. Gen dizilimini ortaya çıkarmanın maliyeti azalacak. Milyarlarca canlının gen dizilimi ortaya çıkınca insanların genleri değiştirilebilecek. Genler editlenince bağışıklık sistemi kuvvetlenecek. Kanserli hücreler çıkartılacak. Hastalıklı hücreler değiştirilecek.görsel değişiklikler de olacak. Beyinler taranıp, hücrelerin birbirleriyle olan ilişkisi ve bağlantısı ortaya çıkarılacak. Bu bağlantıları kapsayan bir yazılım geliştirilecek. Trilyonlarca bilgiyi kapsayan yazılım dev bilgisayarlarda depolanacak. IBM Blue Brain projesi bunu yapıyor. Böylece beynin yedeği alınacak. Zihin yeniden programlanacak. Zihin yeni bir vücuda ve bilgisayara aktarılacak. Genetik değişim ile insanlar ruh hallerini değiştirecek. Çok mutsuz bir adam neşelenecek. Çekingen ve korkak birisi macera sporu yapıyormuş gibi hissedebilecek. Beynin kopyalanmasıyla ölümsüzlüğe bir adım daha yaklaşılacak ama ölümsüzlüğe henüz zaman var. Yaşam uzatılabilse bile bir otobüsün altında kalma riski var.

13 Duyma görme ile ilgili kayıplar elektrotlar sayesinde tekrar kazanılabiliyor.bununla ilgili birçok örnek günümüzde de var. İleride bu çok daha fazla gelişecek. İnsan bilinci ve zihni de kodlarına ayrıştırılmaya başladı. İleride hafıza da onarılabilecek. Hayvanlar üzerinde deneyler başlatıldı.başarılı sonuçlar geliyor. Beynin taranmasının çözünürlüğü artırılabilirse beynin program yapısı da çözülebilecek ve yeni bir program yazılıp yüklenebilecek. Kendi kopyalarımız arasında aslında kendimizi kaybetmek de mümkün.bu yüzden etik değerler,işin ahlaki ve vicdani boyutu çok önemli. Kötü Senaryo : Bizden çok daha güçlü olanlar kazanabilir, insan hakimiyetinden ziyade bilgisayarların hakimiyeti söz konusu olabilir. Dijital şifrenizi kırabilecekler, bizi de ele geçirebilecekler. «Belki de bu yüzyıl insanlığın son yüzyılı olabilecek.»

14 Jerome Glenn kimdir? Gelecek Durum Endeksi Proje Direktörü 1996 yılında kurulan, Dünya Birleşmiş Milletler Dernekleri Federasyonu'nun oluşturduğu Milenyum Projesinin (küresel gelecek araştırmasında) ortak kurucusu ve direktörüdür. 15 yıldır ''The annual State of the Future of the Millennium Project''in yazarıdır. 38 yıldır gelecek araştırma çalışmaları yapan Glenn hükümetler, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla çalışmaktadır. Üzerinde çalıştığı alanlar; Bilim & teknik, çevre güvenliği, ekonomi, eğitim, savunma, uzay politikaları, gelecek araştırmaları & metodolojisi, uluslararası komünikasyon, gelecek komiteleri ile karar destek sistemleri oluşturmak. Son zamanlarda yaptığı araştırmalar ve çalışmalar; Toplum Bilinci ile Global Enerji, Milli Gelecek Stratejisi Üniteleri, 2030'da Geleceğin Eğitim ve Öğrenim Olanakları, 2020 için Global Enerji Senaryoları, 2025 için Bilim&Teknik Senaryoları, Orta Doğu Barış Senaryoları, Nano teknolojinin Sağlık ve Çevre üzerinde etkilerini azaltmak için Askeri AR GE Öncelikleri. Glenn; Dünya Bankası, UNDP, Unu, UNESCO, FAO, UNEP, ABD / EPA, USAID ve muhtelif hükümet ve kurumlar için bağımsız danışmanlık da yapmaktadır.

15 Günümüz ve Gelecek hakkındaki tespitleri * Günümüzde şirketten ziyade birey önem kazanıyor. Artık bireyin nerede çalıştığı önemli değil. Ne yaptığı, nasıl yaptığı önemli. * Aslında dünya bozulmaktan ziyade iyileşiyor. Bazı kötü giden şeyler de var ama iyi giden şeyler çoğunlukta. * Dünyada kaybettiğimizden daha fazlasını sürdürülebilir çalışmalarla geri kazanmaya başladık. Susuzluk durumu,okur yazar durumu, bebek ölümlerinin azalması ve kadın hakları ise eskisine göre çok daha iyi. * Dünya genelinde insanlar eskisine göre daha çok kazanıyor, daha çok tüketiyor. * 100 yıl önce milyon insan vardı, çoğu genç yaşta ölüyordu, şimdi bu oran çok daha iyi çocuk ölümleri azaldı. Ekonomi,sağlık,yaşam süresi iyi yönde artıyor. Nerede kaybediyoruz? Karbondioksit Emilimi İklim değişikliği Yolsuzluk, terörizm artıyor. Enerji maliyeti artıyor.. Çölleşme artıyor. Doğal afetler artıyor Çevre sorunlarıyla baplantılı mülteciler, göçler artıyor. Gıda fiyatları artıyor,gıda ham maddesi azalıyor İşsizlik Artıyor. Bildiğimiz iş kavramı değişiyor şu an 17 olan yıkılabilecek devlet sayısı 2030 da 48 e çıkacak.

16 Gelecek araştırmaları ne sağlıyor? Trendleri görmemizi Uz görü yapmamızı, strateji geliştirmemizi Yön değiştirmemizi Tavsiye: Kendi ilgi alanlarımıza göre Google Alerts i ayarlayıp ilgilendiğimiz konudaki tüm gelişmeleri takip edelim, trendler hakkında bizde tahminde bulunalım. Sadece bilmek önemli değil. Bilgi üzerine bilgi gelince sadece yükleme olur, bu bilginin veri olarak işlenmesi gerekiyor. Nod Project: 40 ayrı ülkede yürütülen gelecek trend araştırması. Gelecekteki trendler tahmin edilmeye çalışılıyor. Çeşitli yöntemlerle bu araştırmalar yapılıyor yılında 8500 sayfalık bir rapor hazırlamışlar. Gelecek Trendleri belirleme yöntemleri : Futures wheel Çapraz etki Yöntemi Delphi Yöntemi Senaryolar Senaryo yazmak. Senaryo yazmak bize o konu hakkında bildiğimiz ve bilmediğimizi gerçekleri ortaya çıkarır. Daha geçerli bilgi almak için önceden senaryo yazmak çok faydalı. Hikayeye tam olarak hakim olmamızı sağlar. Detayları ve arka planda kalanları görmemizi sağlar. Ama bazen senaryolar bizi daha dar anlamda düşünmeye etraftakileri fırsatları görmemizi engelleyebilir. Hayatımızdaki en önemli düşünceler üzerinde de senaryo yazılabilir. Hepimizin kendi geleceğinin senaryosunu yazması gerekiyor.

17 * Masaüstü bilgisayarlar ortadan kalkacak. * Tabletler dizüstu bilgisayarların yerini alacak. Gelecek 10 yılda bizi bekleyen trendler * Tüm teknolojik cihazlar daha kolay, ucuz ve küçük olacak. * Sizinle konuşan, sesinizi tanıyan ve anlayabilen teknolojik ürünler geliştirilecek. * Cep telefonları biçim olarak hayatımızdan çıkacak ama taktığınız bir kolye, gözlük ya da küpe şeklinde geri dönecek. * Işınlanma belki yakın dönemde mümkün olamayacak ama 3D baskı yapan yazıcılar üretilecek. Örneğin bir cep telefonunu üc boyutlu olarak tarayacaksınız ve bir başkasına bu şekilde gönderebileceksiniz. Her şeyiyle aynı olacak sadece gerçek cep telefonu işlevini görmeyecek. * Tekstilde bilgisayarla kontrol edilen kıyafetler üretilecek. Bu kıyafetlere istenilen komutlar verilecek. Örneğin uçaktayken yeryüzünde neler olduğu kıyafetinize yansıyacak. * Beslenme konusunda doğal afetler gibi durumlarda tek hap alıp sizi tüm gün tok tutacak bir sistem geliştirilecek. * Normal su kaynakları azaldığı için tarım yaparken deniz suyu kullanılacak. * Hayvan yetiştirmek pahalı olduğu icln artık kendi etimizi hayvanları kesmeden genetik deneylerle üreteceğiz. * Sağlık sektöründe ise neredeyse bir devrim yaşanacak. Çeşitli kıyafetler sizin sağlığınızı kontrol edecek Tansiyon ölçen çoraplar üretilecek.

18 Sağlıkta teknoloji devrimi

19 Küreselleşme sürecinde fütürizm kavramı daha büyük bir önem kazanacak. Kaçınılmaz olan değişime ancak fütürist bakış açısıyla ayak uydurulabilir. Zirve ye sahiplik yapan İstanbul, değişimin ve gelişimin kentidir. İstanbul tüm ırkları, kültürleri, dilleri birleştiriyor. Küreselleşme yeni bir olgu değildir ve değişim eskiden gelen bir olgudur. Değişim yeniliklerle beraber sorunları da getiriyor. İnsanlık değerlerini küreselleştirerek değişimin rüzgarının önüne insanlığın huzur ve refahını koymamız gerekir. Türkiye evrensel değerlerle milli değerlerini birleştiren bir ülkedir ve fütürist vizyonu birçok AB ülkesinden çok daha ileridedir. Krizdeki Avrupa ve AB ile Gelecek Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanı

20 Oturumda Konuşulanlar İnsanoğluna daha iyi bir gelecek hazırlamak için ne yapmak gerekiyor? Teknoloji bu ihtiyacı karşılamak için yeterince hızlı mı? Teknolojik olarak insan değiştirilebilir mi? Dolar,Euro sallanıyor. Ekonomi nereye gidiyor, ekonomi teknolojiyi gerekli altyapıyı sağlayacak mı? Elinizde sihirli değnek olsa daha iyi gelecek için neye dokunursunuz? Gelecekte üretimde ve ticarette ne önem kazanacak? Gelecekte zengin daha zengin fakir daha fakir mi olacak?

21 Yeni Çağa Ayak Uydurmak için Ne Yapmalı? Davranışlarımızı, düşüncelerimizi, beyinlerimizi değiştirmemiz gerekir = İnsan İnavosyonu Hayatımızdaki itici güçleri bulup onları parçalara ayırıp kendi bireysel senaryomuzu oluşturmalıyız. X ve Y neslinin Z ye göre değişmesi kendini dönüştürmesi gerekecek Baby Boomer Kuşağı (BB): En yaşlısı 64, en genci 46 yaş civarında X Kuşağı: En yaşlısı 45, en genci 31 yaşında Y Kuşağı: En yaşlısı 30, en genci 20 yaşında 2000 sonrası Z Kuşağı: En yaşlısı 10 yaşında İş yapma ve yaşama modellerimizin değişmesine kendimizi alıştırmalıyız. Burada çalışmak için burada çalışman gerekmiyor» İş aramak değil artık bireysel pazar aramak önem kazanacak. Ona göre kendi varlığımızı ve bireyselliğimizi görünür hale getirmeliyiz. Küresel düşünce gruplarının oluşturulması gerekir. Önce bireyler, sonra topluluklar gelecek düşünce gruplarını kurmaya başlamalılar. Örnek IBM, Shell, Vodafone çoktan bünyelerinde fütürist çalışma dept larını kurmuş durumdalar. En son TUSIAD 2010 da Fütürist Çalışma Topluluğunu kurdu. Türkiye 2015 raporunu yakında yayınlayacaklar.

22 Yeni Dünya Düzeninden Örnekler Tesco Sanal Market

23 Adidas & İntel Sanal Raf

24 Son öneri : Statükoyu sorgulayın, sorgulamaktan yorulmayın Değişim olasılıkları üzerinde düşünmenizi sağlayacak zaman yaratın

25 Soru & Cevap Teşekkürler...

26

27

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı.

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. Konuşmacı isimleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir. İndeks Konuşmacı Ajansı Kataloğu pdf dokümanının çözünürlüğü,

Detaylı

Fütürizm Okulu. Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011

Fütürizm Okulu. Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011 Fütürizm Okulu Birinci Dönem Programı 15 Ekim 10 Aralık 2011 Türkiye nin ilk ve tek Fütürizm Okulu, Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Fütüristler Derneği işbirliği ile sektör ve fikir önderi

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012. Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012. Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012 37 Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm sunuş 01 Türkiye nin yarınları için çalışıyoruz Tarihi, doğası, kültür mirası ile

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013 42 Trendleri yeni yaşam belirliyor sunuş 01 Yeni hayat a yön veren bir başarı hikayesi Değişim, hayatın bir parçası

Detaylı

Fütüristler Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Türkiye'nin ilk Fütürizm Okulu, 3 Ekim Cumartesi günü başlıyor!

Fütüristler Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Türkiye'nin ilk Fütürizm Okulu, 3 Ekim Cumartesi günü başlıyor! Fütüristler Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Türkiye'nin ilk Fütürizm Okulu, 3 Ekim Cumartesi günü başlıyor! Her biri 7 haftalık, iki bölümden oluşan ve tamamı 14 hafta sürecek Fütürizm

Detaylı

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı.

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. Konuşmacı isimleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir. İndeks Konuşmacı Ajansı Kataloğu pdf dokümanının çözünürlüğü,

Detaylı

Ekonomi. Uluda. Zirvesi. dünyas n n kalbinin att Uluda Ekonomi Zirvesi 2014 te neler konu uldu? MAYIS 2014 SAYI: 3 AL BABACAN HAMD ULUKAYA MARC FABER

Ekonomi. Uluda. Zirvesi. dünyas n n kalbinin att Uluda Ekonomi Zirvesi 2014 te neler konu uldu? MAYIS 2014 SAYI: 3 AL BABACAN HAMD ULUKAYA MARC FABER Uluda MAYIS 2014 SAYI: 3 Ekonomi Zirvesi AL BABACAN MEHMET M EK HANZADE DO AN BOYNER MARC FABER HAMD ULUKAYA GELECEK SENARYOLARI dünyas n n kalbinin att Uluda Ekonomi Zirvesi 2014 te neler konu uldu? HÜSNÜ

Detaylı

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği. e-haber bülteni. Haziran 2010. www.kssd.org Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği e-haber bülteni Haziran 2010 www.kssd.org Haziran 2010 Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği olarak sizlere haber bültenimizin Haziran sayısını sunuyoruz.

Detaylı

DİYALOG ESKİŞEHİR YETKİLİ SATICILAR TOPLANTISI

DİYALOG ESKİŞEHİR YETKİLİ SATICILAR TOPLANTISI OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. KASIM 2011 SAYI: 30 Yetkili satıcılar övgüye değer satış adetleri gerçekleştiriyorlar Ali Asgar SERİN Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürü

Detaylı

GİRİŞ. Dünyayı anlamadan Türkiye yi anlamak olanaksızdır

GİRİŞ. Dünyayı anlamadan Türkiye yi anlamak olanaksızdır GİRİŞ Dünyayı anlamadan Türkiye yi anlamak olanaksızdır Ülkemizin ekonomik, siyasi, askeri, kültürel alanlarda mevcut durumuna ilişkin gerçekçi ve yararlı bir değerlendirme yapabilmek için, dünya ekonomisindeki

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Ekonomik Bağımsızlığı olmayan milletlerin, gerçek bağımsızlığından söz edilemez.

Ekonomik Bağımsızlığı olmayan milletlerin, gerçek bağımsızlığından söz edilemez. Ekonomik Bağımsızlığı olmayan milletlerin, gerçek bağımsızlığından söz edilemez. 1 Teşekkürler! Yaşamımın her anında maddi, manevi desteği ile sürekli yanımda olan ve bugünlere gelmemde büyük katkısı bulunan

Detaylı

Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı

Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları konferansı 25 Aralık 2007 Ceylan Oteli Erdal Karamercan: Saygıdeğer konuklar, değerli basın mensupları, Türk Sanayicileri ve

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Sayı: 6 Haziran 2006

Sayı: 6 Haziran 2006 Sayı: 6 Haziran 2006 Gençlere kariyer desteği: 'E-koçluk' Tekstil alanında ilk kümelenme Eski soruna yeni çözüm Güneydoğulu girişimciler için 'fırsat pencereleri' Bir diğer fırsat penceresi: Sarımsak Gençlere

Detaylı

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Türkiye ve küresel ısınma

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı Türkiye ve küresel ısınma Sayı: 4 Nisan 2006 2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür Türkiye ve küresel ısınma 'Doğu Anadolu Kalkınma' projesinin etkileri "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Daha çok gence erişmek için bilgisayar

Detaylı

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Sayı: 75 Mart 2012 Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Podcastlarımızı yayınlayan radyo sayısı 11 e yükseldi Küresel İnsani Gelişme Forumu

Detaylı

e-terapi etkin bir yöntem mi?

e-terapi etkin bir yöntem mi? TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 41 SAYI 159 K ASIM 2013 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ e-terapi etkin bir yöntem mi? - Adınız? - M.T. - Yaşınız? - 37 - Sıkıntınız? - Doktor bey, ben internet bağımlısıyım. -

Detaylı

RÖPORTAJ Turpak, dünyada ilk defa entegre taşıt tanıma ve araç takip sistemi sunuyor

RÖPORTAJ Turpak, dünyada ilk defa entegre taşıt tanıma ve araç takip sistemi sunuyor KONGRE OYDER Otomotiv Kongresi nde; Perakendeciliğin Geleceği Masaya Yatırıldı RÖPORTAJ Turpak, dünyada ilk defa entegre taşıt tanıma ve araç takip sistemi sunuyor TURPAK CEO su TAMER ŞENGÖNÜL HUKUK Alt

Detaylı

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını www.siemens.com.tr Çevreci Portföy Siemens e ödül getiren tesis Siemens Gebze tesisleri, Türkiye nin ilk altın yeşil bina sertifikalı (LEED Gold)

Detaylı

Türkiye Sağlık Sektörü Trend ve Öngörüler

Türkiye Sağlık Sektörü Trend ve Öngörüler www.pwc.com.tr Türkiye Sağlık Sektörü Trend ve Öngörüler Yuvarlak masa toplantısı Nisan 2014 2 Sağlık sektörü yuvarlak masa toplantısı Giriş Serkan Tarmur, PwC Sağlık Grubu Lideri Şirket Ortağı serkan.tarmur@tr.pwc.com

Detaylı

Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor

Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor Sayı: 112 Nisan 2015 Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı tanıtıldı Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor Güvenli bir yarın için bugün biriktir Afetlere dayanıklılığı

Detaylı

TFD/GençFütüristler. www.gencfuturistler.org. Sosyal Medyada: facebook.com/gencfuturistler. twitter.com/gencfuturistler

TFD/GençFütüristler. www.gencfuturistler.org. Sosyal Medyada: facebook.com/gencfuturistler. twitter.com/gencfuturistler TFD/GençFütüristler www.gencfuturistler.org Sosyal Medyada: facebook.com/gencfuturistler twitter.com/gencfuturistler İÇİNDEKİLER 1. Fütürizm Nedir? 2. Fütürist Manifesto 3. GençFütüristler Kimdir? 4. Fütüristler

Detaylı

Millennial Innovation survey. January 2013 Summary of global findings. Y Kuşağı İnovasyon Araştırması

Millennial Innovation survey. January 2013 Summary of global findings. Y Kuşağı İnovasyon Araştırması Millennial Innovation survey January 2013 Summary of global findings Y Kuşağı İnovasyon Araştırması İçindekiler Önsöz 1 Yeni Hayat Ritminin Yeni İnsanları 2 Araştırma yaklaşımı 9 Bulgular 11 Küresel sonuçlar

Detaylı

21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER

21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER 21. YÜZYILDA KÜRESEL EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİRECEK TEMEL EĞİLİMLER 1. Giriş: Oxford Üniversitesi bünyesindeki Martin School Enstitüsü ile dünyanın önde gelen bankası Citi GPS işbirliği tarafından Gelecek Fırsatları,

Detaylı

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR

GÜNDEM TEKNO. Akıllı Teknolojiler. Ne Kadar Akıllı Olacak? Geleceği İyi Okumak Gerekiyor YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:4 Kasım-Aralık 2014 Akıllı Teknolojiler Ne Kadar Akıllı Olacak? YILDIZ TEKNOPARK GELECEGI TASARLIYOR ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMLERİ Geleceği İyi Okumak

Detaylı

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=3927 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=3931

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

Inovasyonun Renkleri. Tarih: Nisan 2010 Sayı: 16

Inovasyonun Renkleri. Tarih: Nisan 2010 Sayı: 16 Inovasyonun Renkleri Tarih: Nisan 2010 Sayı: 16 İçindekiler İnovasyon Liderlerinden... 1-3 Cahit Günaydın ile İnovasyon Üzerine: Şimdi Açık Yenileşim Zamanı... 1-3 -35: Yenilikçi Portre... 4-5 Ömer Ekinci:

Detaylı