TÜRK YAN SANAYİ BORSASI. Türk Yan Sanayi Borsası ndan.. Değerli yan sanayicilerimiz, KOBİ lerimiz, girişimcilerimiz;

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRK YAN SANAYİ BORSASI. Türk Yan Sanayi Borsası ndan.. Değerli yan sanayicilerimiz, KOBİ lerimiz, girişimcilerimiz;"

Transkript

1 TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Haziran 2011, sayı:67 Bu ayki sayımızda neler var: SUBCON Fuarının ardından X.İşbirliği Günleri Ekim 2011 de MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuarı THY 2.Parça Sergisi Sanayi İhtisas Komitesi Faaliyetleri UNIDO-Irak Yan Sanayi Borsası Heyeti Ziyareti Sektörlerden Haberler Uzman Köşesi TYSB Tanıtım Toplantıları Subcon Fuarı Katılımcılar ve İşbirliği Teklifleri Türk Yan Sanayi Borsası ndan.. Değerli yan sanayicilerimiz, KOBİ lerimiz, girişimcilerimiz; Geride bıraktığımız ayı çok yoğun bir gündemle geçirdik. Şubemizin bir başka faaliyeti olan ÖZİMEK Meslek Kursları nın Dünya Odalar Federasyonu Yarışmasında aldığı birinciliğin sevincini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Odamız, 7-9 Haziran 2011 tarihindeki Birmingham SUBCON Fuarı na milli katılım organizasyonu gerçekleştirmiş ve bir inceleme gezisi düzenlemiştir. Borsamız faaliyetlerinin ülke düzeyinde tanıtılması kapsamında Konya, Gaziantep ve Adana ya tanıtım ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan, Kasım ayında Fransa nın Paris kentinde düzenlenecek MIDEST Yan Sanayi Fuarı ile ilgili milli katılım organizasyonu hazırlık çalışmalarımız süratle devam etmektedir. Yine, Ekim 2011 tarihlerinde onuncu kez düzenlenecek olan geleneksel İşbirliği Günleri organizasyonumuza yönelik çalışmalarımız da aynı hızla devam etmektedir. Odamızın sponsoru olduğu THY 2.Parça İmalat Sergisi Nisan 2011 tarihlerinde düzenlendi. Çalışmalarımızı sadece yurtdışı fuarlar ile sınırlandırmadık ve Automechanika İstanbul, Subconist 9. Uluslararası Yan Sanayi Fuarı ve Bursa Kalıp Avrasya Fuarına ziyaret gerçekleştirdik. Odamız Sanayi İhtisas Komitesi olarak Marmaray Projesi ziyaret edilmiştir. Değerli yan sanayicilerimiz, sizlerin desteği ve önerileri doğrultusunda faaliyetlerimizi ve Yan sanayiye yönelik gelişmeleri aktarmaya çalıştığımız Bültenimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Bir sonraki sayıda buluşmak üzere Önerileriniz SUBCON Fuarının ardından 7-9 Haziran 2011 tarihinde İngiltere de gerçekleşen SUBCON Fuarı na Odamız 221 m 2 lik alanda, 11 firma ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi nin katılımıyla milli katılım organizasyonu gerçekleştirmiştir. İTO standına çoğunluğu İngiliz olmak üzere Hindistan, Belçika ve Taylandlı firmalardan olmak üzere yaklaşık 55 ziyaret gerçekleştirilmiş olup ilk belirlemelere göre 58 talep alınmış bulunmaktadır. Söz konusu fuarda stand açan katılımcılarımızın listesine ve gelen taleplere ileriki bölümlerde yer veriyoruz.

2 GELENEKSEL İŞBİRLİĞİ GÜNLERİ 10.KEZ DÜZENLENİYOR.. Yüz yüze görüşme Fuarlara alternatif Para ve zaman tasarrufu Detaylı bilgi için: Ozan Arıcasoy Tel : Faks : Türk Yan Sanayi Borsası nın en önemli etkinliklerinden biri olan ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen İşbirliği Günleri organizasyonu, bu yıl da Ekim 2011 tarihlerinde 10.kez organize edilecektir. Geçtiğimiz yıl da aynı tarihlerde düzenlenen İşbirliği Günleri kapsamında, 300 e yakın TYSB üyesi firma, 20 si yabancı (A.B.D, Almanya, Belçika, İtalya, Fransa, Japonya, İrlanda, İsveç, Danimarka vb.) toplam 32 ana sanayici firma ile buluşmuş ve 2 gün boyunca 900 e yakın yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Her yıl artan ilgiyle karşılanan söz konusu uluslararası etkinlik kapsamında otomotiv, beyaz eşya, makine, elektrik, elektronik, savunma, havacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteren ana sanayici firmaların satın alma yetkilileri, Borsamız üyesi yan sanayici firmalarla yüz yüze görüşme yapacaklardır. Söz konusu etkinliğin hazırlık çalışmaları, planlanan programa uygun olarak sürdürülmekte olup, organizasyona katılmak isteyen ana sanayicilerin talepleri, önümüzdeki aylarda değerlendirilmek üzere yan sanayicilerimize iletilecektir. Borsamız, şu anda ikili görüşmelere katılacak olan ana sanayicileri belirleme ve ana sanayicilerin taleplerinin toparlanmasına yönelik hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, Alarko Carrier, Airfel, AB Electrolux, Arçelik, Bosch, Çelik Motor, Anadolu Isuzu, GEA Isısan, General Motors, Hıtachi Europe, IKEA, MAN, Meiller Doğuş, Otokar, Siemens, Peugeot, Mercedes Benz, Magna, TAI Tusaş, Tırsan, YKK Metal, Zodiac Aerospace vb. pek çok sayıda ana sanayici firmanın katıldığı organizasyon aracılığı ile yan sanayicilerimize yönelik pek çok iş imkanı yaratılmıştır. *İşbirliği Günlerine Nasıl Katılabilirsiniz? Duyurularımızı takip ederek, tarafınıza iletilecek olan talepleri inceleyiniz, *Talep edilen yan sanayici profiline uygun iseniz, *Aranan ürün ve proseslerde üretim gerçekleştiriyorsanız, Borsamıza yazılı olarak başvuru yapmanız yeterlidir.

3 AVRUPANIN EN BÜYÜK YAN SANAYİ FUARINA KATILMAK İÇİN ACELE EDİN KASIM PARİS FRANSA MIDEST 2011 YAN SANAYİ FUARI TÜRK HAVA YOLLARI TEKNİK A.Ş. 2. PARÇA SERGİSİ Kasım 2011 tarihlerinde Fransa nın Paris kentinde düzenlenecek olan MIDEST Yan Sanayi Fuarı milli katılım organizasyonu, bu sene de Odamızca gerçekleştirilecektir yılında, 37 ülkeden 1,700 katılımcı firmanın iştirak ettiği fuara, Odamızla birlikte Akdaş Döküm, AKS Anahtar, Aksan Kalıp, Al Alüminyum, Arımetal, Berdan Cıvata, Boran Çelik, Denizciler Dökümcülük, Dündarlar Makine, Erciyes Demir,Esalba Metal, FMC Hidrolik, Gözüküçük Makine, İKA Makine, İzmir Kalıp, Köklüce Makine, Makim Makine, NBR Makine, Pınar Döküm, Polisac Metal, Tekeli Makine, Teknoform Makine, Toprak Demir ve Trakya Döküm firmaları toplam 526,5 m 2 lik alanda katılım gerçekleştirmişlerdir. Katılımcıların Dış Ticaret Müsteşarlığı nın (DTM) %50 yurtdışı fuar desteğinden yaralanma imkanı bulacağı MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuarı hakkında bilgi almak ve ön-başvuru yapmak isteyen metal işleme (vida kesme, talaşlı işlem, finisaj, ısıl ve yüzey işlem, bağlantı elemanları, döküm, dövme, yarı mamul metal ürünler, sac şekillendirme vb.), plastik, kauçuk, kompozit malzeme işleme, elektrik, elektronik vb. konularında faaliyet gösteren yan sanayici firmalarımızın Borsamızla en kısa sürede irtibata geçmeleri gerekmektedir. Bilgi ve başvuru: Tel : Faks : Türkiye nin artan ekonomik gücüne paralel olarak gelişen sivil havacılık sektörü ve bu bağlamda bölgenin önemli bir MRO merkezi haline gelmesi birçok uluslararası uçak, motor ve komponent imalatçısının ilgisini Türkiye ye çevirdi Mart 2010 tarihlerinde THY Teknik A.Ş. öncülüğünde ilk kez düzenlenen organizasyonda katılımcılara Uluslararası İmalatçılar ve Türk Otoriteleri tarafından düzenlenen sertifikasyon sunumlarına katılma olanağı sunulmuştu. THY Teknik A.Ş. Hangarlarında düzenlenen sergiyi 450`yi aşkın firmayı temsilen 1000 sanayici ziyaret etmiş, sergi süresince yaklaşık m² lik bir alanda uçak parçası sergilenmişti. Bu yıl Onur Air Teknik Hangarı nda Nisan 2011 tarihlerinde yeniden düzenlenen Odamızında sponsor olduğu organizasyona 1.000`i aşkın şirketi temsilen yaklaşık ziyaretçi katıldı. Üç gün süren organizasyonun sergi bölümünde yaklaşık uçak parçası sergilendi. Ayrıca katılımcı şirketlerin stanlarında sergiledikleri ürünler ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Organizasyonun forum bölümünde ise uçak, motor ve komponent imalatında lider şirketler, firmaları ve ürünleri hakkında sunumlar gerçekleştirdiler. Düzenlenen panellerde katılımcılar uçak, motor ve komponent imalatında önde gelen şirket temsilcilerine parça imalatı ve sertifikasyonu konularında sorular yönelterek muhtemel işbirliği konularında bilgi aldılar.

4 ODAMIZ SANAYİ İHTİSAS KOMİTESİ FAALİYETLERİ Odamız Sanayi İhtisas Komitesi bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda İstanbul Üsküdar bölgesinde bulunan Marmaray Projesi inşaat sahası tarihinde ziyaret edilmiştir. Odamız heyetine, yüklenici konsorsiyum TSG den yetkililer eşlik etmiş ve projenin tarihçesi, gelişimi ve şu anki durumu hakkında çeşitli bilgiler vermiştir. Projenin üç bölümden oluştuğu, birinci bölümün demiryolu boğaz tüp geçişi, tüneller ve istasyonlar inşaatı, ikinci bölümün Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi(inşaat, elektrik ve mekanik sistemler), üçüncü bölümün ise demiryolu araçlarının imal edilmesi olduğu belirtilmiştir. Şu anda Sirkeci ile Üsküdar arasındaki ana tünellerin tamamlanmış olduğu ve her iki ucun bu bölgelere açıldığı belirtilmiş, güvenlik ve acil durumlar için yapılan ara tünel inşaatlarının devam ettiği bilgisi verilmiştir. UNIDO-IRAK YAN SANAYİ ODASI ZİYARETİ UNIDO-Irak ofisinden Odamıza iletilen istek doğrultusunda, Irak taki üç bölgede (Erbil, Bağdat ve Thi Quar) açılacak olan SPX birimlerine rehberlik etmesi amaçlı ITO bünyesinde bulunan Yan Sanayi Borsasının tecrübe ve bilgi birikiminden faydalanmak istedikleri dile getirilmiştir. Bu amaçla, 5 Mayıs 2011 günü müsteşar düzeyinde 11 kişilik heyet Odamızca ağırlanmıştır. Irak lı muhataplarımıza tecrübe, bilgi ve birikimlerimizi aktarmış ve onları ağırlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz. SEKTÖRLERDEN HABERLER TÜBİTAK TAN KOBİLERE TEKNOLOJİ DESTEĞİ Üniversite ve kamu araştırma kurumlarındaki bilgi birikiminin, KOBİ lerin ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne dönüştürülerek KOBİ lere aktarılıp, ticarileştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan KOBİ Yararına Teknoloji Transferi Destek Programı başlıyor. Projelere 300 bin liraya kadar destek öngörülen program kapsamında, proje giderlerinin yüzde 75 i TÜBİTAK tarafından hibe olarak karşılanacak. Başvurular 1 Ağustos tan itibaren sadece elektronik ortamdan alınacak. Kaynak: Dünya Gazetesi ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ ve Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ leri yürürlüğe girdi. İhracat teşviklerinden yararlanmak için işbirliği kuruluşları tanımına; Sanayi Odaları, Ticaret ve Sanayi Odalarının yanı sıra, Ticaret Odaları ve Dış Ekonomik İlişkiler Kuruluda eklenmiştir. Ayrıntılı bilgi için:

5 SEKTÖRLERDEN HABERLER 21 Mart 2011 tarih ve sayılı Resmi Gazete: Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ 23 Eylül 2010 tarih ve sayılı Resmi Gazete: Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ELEKTRİKLİ OTO PİLİ 20 MİLYAR DOLARI BULACAK, YATIRIMDA TÜRKİYE DE GÜNDEMDE OLACAK Otomotiv sektöründe elektrik enerjisinin öne çıkacağını belirten Alman kimya şirketi BASF'nin Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Kreimeyer, 2020 yılına gelindiğinde sadece otomobiller için yapılan pil imalatı 20 milyar dolar olacak. Türkiye'deki yatırımımızı bu yönde genişletme yoluna gidebiliriz diye konuştu. Kaynak:Hürriyet Gazetesi BİN KOBİ'YLE YERLİ SAVUNMA HEDEFİ BÜYÜDÜ Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Stratejik Planı yayınlandı. Plandaki bilgilere göre, planda, 5 stratejik amaç doğrultusunda 10 hedef belirlendi. Buna göre Türk savunma sanayinin en köklü kuruluşu olan MKE, 2015 yılına kadar Ar-Ge projeleri yoluyla bilgi ve teknolojisini arttırmayı ve her türlü silah ve mühimmat sistemini tasarlayıp üretebilecek altyapıyı kazanmayı hedefliyor. Plana göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu modern silah ve mühimmat projeleri, yurtiçi sanayi imkanları kullanılarak, hali hazırda yaklaşık yüzde 70 olan yerli üretim miktarı, her yıl en az yüzde 3 artırılarak, yüzde 90 seviyesine çıkartılacak. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her çeşit silah, mühimmat, roket, patlayıcı madde ihtiyacını karşılamak üzere görevlendirilen kurumun halen yüzde 40'lar seviyesinde olan yan sanayi kullanım oranı, yüzde 70'lere, 785 olan yan sanayi firma sayısı da 1000 firmanın üzerine çıkarılacak. Eskiyen tesisler yenilenecek, mevcut tesislerin verimliliği ve kapasitesi arttırılacak, mevcut ürünlerin kalitesi yükseltilecek, maliyetleri düşürmek için modernizasyon yatırımları gerçekleştirilecek. Kaynak: Yeni Şafak Gazatesi UZMAN KÖŞESİ Uzman köşemizin bu ayki konuğu TOBB-ETÜ Mikro ve Nanoteknoloji Yüksek Lisans Programı-Yrd. Doç. Dr. Mehmet SANKIR... Değerli uzmanımıza bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz "Yakıt pilleri otomobillerde, evlerde ve portatif cihazlarda güç kaynağı olarak kullanılabilir. Aynı zamanda proton geçirgen yakıt pillerinin pek çok askeri uygulaması vardır." Yakıt pilleri; yanma olmaksızın, kullanılan yakıtın ve oksitleyicinin sahip olduğu kimyasal enerjiyi elektrokimyasal bir reaksiyon sonucu doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren cihazlardır. Yakıt pilleri arasında, düşük sıcaklıklarda (oda sıcaklığından 120 ºC ye kadar) çalışan, hafif, küçük, tasarımı kolay ve ucuz olan proton geçirgen yakıt pilleri doğrudan ve portatif güç kaynağı olarak evlerde ve otomobil endüstrisi için büyük gelecek vaat etmektedir. Proton

6 UZMAN KÖŞESİ geçirgen yakıt pilleri kullandığı yakıta göre ve dolayısı ile üreteceği güce göre doğrudan metil alkol yakıt pili ve hidrojen yakıt pili olarak ikiye ayrılabilir. Bunlardan daha az güç üreten ve tasarımı nispeten daha kolay olan doğrudan metil alkol ve daha fazla güç üreten ise hidrojen yakıt pillerdir. Tipik bir hidrojen yakıt pilinin çalışması aşağıdaki şekilde gösterilen üç önemli basamaktan meydana gelir. Bu basamaklar; 1. Hidrojen gazının anotta platin metali yardımı ile oksitlenip proton ve elektron üretmesi, 2. Üretilen protonların zar içerisinden katota iletilmesi, elektronların ise faydalı bir işte kullanılabilmesi için dış devreden geçirilmesi, 3. Havadan ya da doğrudan temin edilen oksijen gazının katotta proton ve elektron ile buluşup su üretmesidir. Yakıt pili anotta yakıtı (hidrojen gazı, metil alkol, vb.) genellikle karbon siyahı üzerine tutturulmuş 1-4 nm boyutlarında platin ya da alaşım nanokatalizler kullanarak elektron ve protona çevirir. Şekil 1. Hidrojen Gazı ile Çalışan Proton Geçirgen Yakıt Pili; Proton geçirgen zar, anot ve katot kesit alanları taramalı elektron mikroskobundan elde edilmiş görüntülerdir. Benzer bir şekilde katot tepkimesi de (proton ve elektronun oksijen ile tepkimesi ve su üretimi) platin nano kataliz sayesinde olur. Yakıt pilinden elektronları toplayabilmek, yakıt ve oksijeni düzenli bir şekilde sisteme dahil edebilmek için yakıt difüzyon tabakasına, oksidan difüzyon tabakasına, ve bu tek hücreli sistemleri bir araya getirmek için de ikiyüzlü plakalara ihtiyaç vardır (Şekil 2a). Yakıt ve oksidan difüzyon tabakası elektrik iletkenliği olan, gözenekli kağıt ya da kumaştır. İki yüzlü tabaka ise yine elektrik iletkenliği olan korozyona dayanıklı metal, grafit ya da kompozit malzemelerden yapılır. İki yüzlü tabaka adından da anlaşılacağı üzere, iki yüzünde yakıtı tüm yüzeye homojen ve istenen oranda dağıtmak için açılmış kanallardan oluşan plakalardır. Böyle tek bir hücreden oluşan bir yakıt pili 0,5-1,0 W/cm 2 güç yoğunluğuna sahiptir. Dolayısıyla, daha büyük güç elde edebilmek için (aynı zamanda üretilen voltajı arttırabilmek için) tekli hücreler yan yana seri olarak bağlanır ve bir yığın yakıt pili ünitesi oluşturulmuş olur (Şekil 2b). Yakıt pili bileşenlerinin (1. Proton geçirgen zar (genellikle Nafion ); 2.Elektrotlar; 3.Yakıt ve oksidan difüzyon tabakaları (kumaş ya da kağıt); 4.İki yüzlü plaka (metal, ya da kompozit); 5.Akım Toplama plakaları (metal) 6.Sonlandırıcı Plakalar (metal yada kompozit)) en önemli parçası proton geçirgen zardır. Nafion, Flemion,

7 Aciplex ve Dow en çok bilinen proton geçirgen zarlardır. Bu zarlar arasında endüstriyel olarak en çok başarıya ulaşan, Dupont firmasının Nafion zarıdır. Dolayısıyla literatürde Nafion büyük yer tutar. Literatürdeki özetlerde Nafion nun kimyasal özellikleri, geçirgenlik özellikleri ve uygulama alanları çok sayıda makalede rapor edilmiştir. Fakat Nafion ve benzeri malzemelerin ciddi dezavantajları vardır. Bunlar arasında en önemlileri düşük nem ve yüksek ısılarda kötü proton iletkenliği, yüksek metil alkol geçirgenliği, yüksek su geçirgenliği, özellikle su tuttuktan sonra camsı geçiş sıcaklığında büyük değişikler gözlenmesidir. Ayrıca Nafion zarları oldukça pahalıdır. Şekil 2a. Tek hücreli bir yakıt pili, b. 8 hücreden oluşan bir yakıt pili Gün geçtikçe yakıt pillerinin boyutları küçülerek daha düşük maliyetlerde üretilmektedir. Bu çabalar doğrultusunda, proton geçirgen yakıt pilleri otomobillerde, bisikletlerde, golf arabalarında, kesintisiz güç kaynaklarında, uçaklarda, su altı araçlarında, portatif aletlerde ticarileştirilmiş ya da ticarileştirme yolunda büyük umutlar vaat etmektedir. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Sankır Mikro ve Nanoteknoloji Yüksek Lisans Programı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tel TYSB TANITIM TOPLANTILARI Bültenimizin başında da belirttiğimiz gibi, Borsamızın ülke çapında tanıtımı amacıyla, 2011 yılının Ocak ayı itibariyle, yan sanayinin yoğun olduğu bölgelerde Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri gibi ilgili kurumlarda yan sanayici firma temsilcilerinin ve projeye ilgi duyan iş adamlarının katıldığı tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir. Yapılan ziyaretler sonrasında, toplantıya katılma olanağı bulamayan nitelikli firma ziyaretlerinin de gerçekleştirilmesi ve bu çerçevede yan sanayiye dönük üretim faaliyetlerinin de yerinde izlenmesi sağlanmıştır.

8 İSTEKLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ SUBCON BIRMINGHAM 2011 FUARI KATILIMCILARI VE İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ İstanbul dışındaki Hizmet Birimlerine ziyaret gerçekleştiren Borsamız uzman personeli sırasıyla; İzmit Ticaret Odası Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Denizli Sanayi Odası Ege Bölgesi Sanayi Odası Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kayseri Ticaret Odası Ankara Sanayi Odası/Ostim Gaziantep Ticaret Odası Konya Sanayi Odası Adana Ticaret Odası Samsun Sanayi ve Ticaret Odası na giderek yan sanayici firma temsilcileri ile kendi yerlerinde yüzyüze görüşmüş ve faaliyetlerimizi aktarmışlardır. KATILIMCILAR *BERDAN CİVATA SOMUN MAKİNA YED. PARÇA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ADRES: Mersin-Tarsus OSB. 5. Cadde No: Huzurkent/Tarsus/Mersin web : Kontak: Zeynep Leyla Aysalar, Davut Dolgun *ERSEY MAKİNA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. ADRES: Ömerli Mahallesi İmar Yolu G1 Sokak No: Arnavutköy/İstanbul web: Kontak: Şeydi Yanova *FMC HİDROLİK SİSTEMLERİ OTO. MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ADRES: Organize Sanayi Bölgesi Ulukavak Sok. No: Konya web : Kontak: Bahadır Demirci *GÖZÜKÜÇÜK MAKİNA ELEKTRİK ELEKTRONİK OTOMOTİV SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ADRES : Anbar Mah. Zafer Cad. No: Kayseri web: Kontak: Hasan Ersin Gözüküçük,Ahmet Engin Gözüküçük *HAS GROUP MT MEKANİK TEKNOLOJİ SAN. VE TİC. A.Ş. ADRES : Velimeşe Yolu Üzeri No: Çorlu/Tekirdağ web : Kontak : Ayça Hasbay, Recai Şentürk

9 SUBCON BIRMINGHAM 2011 FUARI İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ *MERCAN ENDÜSTRİYEL TAS. MAK. SAN. LTD. ŞTİ. ADRES : 37 Sokak No:4 Ulucak/Kemalpaşa/İzmir web: Kontak: Mert Uyar,Cansın Ekler *NBR MAKİNE YEDEK PARÇA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ADRES: Barakfakih Sanayi Bölgesi Ankara Yolu 17. Km PK: Kestel/Bursa web : Kontak: Recep Tepe * İHRACATI GELİŞTİRME ETÜD MERKEZİ ADRES : Mithatpaşa Caddesi No:60 Kızılay/Ankara web: Kontak: Banu Bektaş, Pınar Özpak * PLANET DAY. TÜK. MALL. PLASTİK METAL PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ADRES : İMES Sanayi Sitesi E Blok 502 Sokak No:7 Y. Dudullu web: www. planetplasticmetal.com Kontak: Yalçın Ustaoğlu, Berna Ustaoğlu *TEKNOPARK MAKİNE MOTOR VE ELEKT. SAN. VE TİC. A.Ş. ADRES : Ankara Asfaltı E-5 Yan Yol Üzeri No:19 Kartal/İstanbul web : Kontak: Cengiz Güldal, Çetin Çıtakoğlu * ÜKE MAKİNA LTD. ŞTİ. ADRES : 1. OSB Dökümcüler Sitesi 207 Sokak No:30 Sincan/Ankara web : Kontak: Murat Üke *MİKROSAY YAZILIM VE ELEKTRONİK, ENERJİ A.Ş. ADRES: Cevizli Mah. Tansel Cad. No: 18 Maltepe / Istanbul web : Kontak : Ahmet Doğan, Hasan Terzioğlu

10 SUBCON BIRMINGHAM 2011 FUARI İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ TALEPLER Firma adı PSI Global firması İlgili David Hunter E-posta Talep Kalıp ve derin çekme materyal almak istiyor Firma adı Techno Commerce Ltd. (TCL) İlgili Dr.Mel Hadge E-posta Talep Kablo, hammadde, PVC stabilizör, PVC yumuşatıcı almak istiyor Firma adı Helipebs Controls Ltd. İlgili David G.P.Morse E-posta Talep Hidrolik silindir satışı yapmak Firma adı SAS SOURCING 4 SUCCESS İlgili Adrian Brown E-posta Talep PCB / baskı devre kartı, silindir termostatları, daldırma ısıtıcı almak istiyor Firma adı BRODER İlgili Abbas Ahmed E-posta Talep Yağ ve gaz petrokimyasalları satmak istiyor Firma adı GLOBAL ADVANTECH İlgili Mike Levey E-posta Talep Endüstriyel temizlik, dezenfekte ve atık su arıtımı konularında distribütör arıyor Firma adı SI International İlgili K. Patak E-posta Talep Ni-alaşım ve Ti-alaşım çalışabilen firmalarla irtibata geçmek istiyor Firma adı Hardmet Associates İlgili David Holmes E-posta Talep Tungten metali ile ilgili tedarikçi arıyor

11 TYSB BÜLTENİMİZE İLAN VERMEK İSTİYORSANIZ ÖNERİLERİNİZ İlan ve duyurularınızın TYSB Bülteninde yer almasını istiyorsanız, TAM SAYFA İLAN. 200 TL YARIM SAYFA İLAN. 100 TL DÖRTTE BİR SAYFA İLAN.. 50 TL Lütfen ilanlarınızı veya e- posta adreslerine gönderiniz. Lütfen Türk Yan Sanayi Borsası Bültenimizle ilgili varsa öneri ve fikirlerinizi aşağıdaki formu doldurarak no.lu faksa veya adresine gönderiniz İSTANBUL TİCARET ODASI Bilgi Hattı:

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bu sayımızda; Yan Sanayi Fuarları BÜLTEN Türk Yan Sanayi Borsası ndan Nisan 2014, Sayı:82 *Avrupa nın En Büyük Sanayi Fuarı nda Firmanızı Tanıtın; Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka

Detaylı

BÜLTEN TÜRK YAN SANAY BORSASI. Türk Yan Sanayi Borsas ndan.. Türk Yan Sanayi

BÜLTEN TÜRK YAN SANAY BORSASI. Türk Yan Sanayi Borsas ndan.. Türk Yan Sanayi TÜRK YAN SANAY BORSASI BÜLTEN Nisan 2011, say :66 Türk Yan Sanayi Borsas ndan SUBCON 2011 Yan Sanayi Fuar MIDEST 2011 Yan Sanayi Fuar Hannover Fuar n n Ard ndan.. TYSB Üyelerine Yönelik E itimler MTU Tedarikçi

Detaylı

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri

BÜLTEN. Şubat 2015, Say : 84. Türk Yan Sanayi Borsası ndan. Tedarikçi Günleri. Yabancı Heyet Ziyaretleri BÜLTEN Tedarikçi Günleri Continental&Schaeffler Tedarikçi Günleri ni Düzenledik AUTOLIV Tedarikçi Günleri TÜRK TRAKTÖR Tedarikçi Günleri PROFICOOL FANS Tedarikçi Günleri BFT SpA Tedarikçi Günleri B&M Tedarikçi

Detaylı

EKİM 2013 SAYI: 23 İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

EKİM 2013 SAYI: 23 İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI METALİK FİKİRLER DE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU BAKİEL ÇALIŞTAYINDA İHRACATIN YOL HARİTASI BELİRLENDİ İDDMİB EKİM AYI İHRACATI YÜZDE 4 ARTTI ALTERNATİF PAZARLAR-İSVEÇ EKİM 2013 SAYI: 23 İSTANBUL DEMİR VE

Detaylı

BÜLTEN TÜRK YAN SANAY BORSASI. Bu say da, De erli Yan sanayicilerimiz, KOB lerimiz, giri imcilerimiz, Türk Yan Sanayi Borsas ndan

BÜLTEN TÜRK YAN SANAY BORSASI. Bu say da, De erli Yan sanayicilerimiz, KOB lerimiz, giri imcilerimiz, Türk Yan Sanayi Borsas ndan TÜRK YAN SANAY BORSASI Bu say da, Türk Yan Sanayi Borsas ndan.. birli i Günleri ni IX.Kez Organize Ediyoruz Dünya Yan Sanayini A dan Z ye Takip Edebilece iniz Tek Fuar:MIDEST 2010 EUROMOLD 2010 Kal pç

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız,

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız, TÜRK YAN SANAYİ BORSASI NDAN... Değerli yan sanayici dostlarımız, Sizlere bir önceki bültenimizde de belirttiğimiz gibi, çalışma tempomuzu giderek arttırıyoruz. Yaz aylarında olmamıza rağmen Borsa çalışanlarımız

Detaylı

Başkandan. Değerli Sektör Paydaşları, 2 AİMSADDERGİSİ

Başkandan. Değerli Sektör Paydaşları, 2 AİMSADDERGİSİ Başkandan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa S. EROL Değerli Sektör Paydaşları, Derneğimizin resmi yayın organı olan AİMSAD Dergisi nin ilk sayısı

Detaylı

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI AMBIENTE FUARI TÜRK FİRMALARINA DAR GELDİ ALÜMİNYUMUN DEVLERİ ALUEXPO 2015 TE BULUŞACAK ZÜCCACİYENİN İDEAL ADRESİ: İDEAL HOME İHRACATTA İLK SIRA ALMANYA NIN MART - NİSAN 2015 SAYI: 32 ihracatın en leri

Detaylı

ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI ORTA ANADOLU AGĞ AÇ MAMULLERIİ VE ORMAN UÜ RUÜ NLERIİ IİHRACATÇILARI BIİRLIİGĞ Iİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türkiye son yıllarda yaşanan

Detaylı

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren

SUNUŞ. İstanbul Sanayi Odası nın 1995 yılından bu yana çevre alanında verdiği ödülleri 2014 yıldan itibaren SUNUŞ İstanbul Sanayi Odası nın Değerli Meclis Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Yönetimi olarak 2013-2016 çalışma dönemimizin ikinci yılı olan 2014 te de yoğun ve verimli bir yılı daha geride bıraktık. Yönetime

Detaylı

Kocaeli Ticaret Odası

Kocaeli Ticaret Odası Kocaeli Ticaret Odası www.koto.org.tr - koto@koto.org.tr MART 2012 Sahibi Kocaeli Ticaret Odası adına H.İbrahim KELEŞ Yönetim Kurulu Başkanı Genel Yayın Yönetmeni Ersan ERTOPTAMIŞ Genel Sekreter Yayın

Detaylı

habe R 06 TAYSAD Aftermarket Konferansı 08 Üreten mutlu olacak, satan mutlu olacak, kullanan mutlu olacak. Başlarken... AĞIR VASITADA DİTAŞ GÜVENCESİ

habe R 06 TAYSAD Aftermarket Konferansı 08 Üreten mutlu olacak, satan mutlu olacak, kullanan mutlu olacak. Başlarken... AĞIR VASITADA DİTAŞ GÜVENCESİ Sayı : 1 Kasım / 13 AĞIR VASITADA DİTAŞ GÜVENCESİ Otomotiv sektörü Türkiye deki en önemli lokomotif sektörlerden biridir. Son 7 yıldır ihracatın lideridir ve 400 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Sektörün

Detaylı

Dergimiz Sektörle Buluşuyor. 22 Türk Dökümhanesi Hannover 2006 Fuarındaydı TUDOKSAD

Dergimiz Sektörle Buluşuyor. 22 Türk Dökümhanesi Hannover 2006 Fuarındaydı TUDOKSAD Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yayın Organıdır Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz - Ağustos - Eylül 2006 ; Dergimiz Sektörle Buluşuyor T BB BJ BB, BB BJ BB urkdokum 22 Türk Dökümhanesi Hannover 2006 Fuarındaydı

Detaylı

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi l Yıl:8 l Sayı: 30 l Ağustos 2012 l ÜCRETSİZDİR Başkent OSB de toplu açılış Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent OSB de katıldığı 20 fabrikanın toplu açılış töreninde, Ankara ciddi bir

Detaylı

Ankara Sanayi Odası Yayınları

Ankara Sanayi Odası Yayınları Tasarım SSB Ajans (0312) 468 01 56 www.ssbajans.com Ankara - Aralık 2014 Ankara Sanayi Odası Yayınları Atatürk Bulvarı No: 193 (06680) Kavaklıdere/ANKARA Tel: (0312) 417 12 00 Faks: (0312) 417 52 05 e-mail:

Detaylı

Turkcast HANNOVER ÇIKARMASI

Turkcast HANNOVER ÇIKARMASI Turkcast SAYI: 27 / NİSAN - MAYIS- HAZİRAN 2013 Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yayın Organıdır. CAEF CAEF Genel Kurulu Döküm Sanayine Projeksiyon Tuttu Röportaj Hassas Döküm Bilgi Birikimi ve Vizyon

Detaylı

Sanayideki teşebbüsler dahi teşvik edecek ve cesaret verecek mahiyettedir. Fakat memleketin vazgeçilmez sanayiinin kurulması bitmedikçe her bakımdan

Sanayideki teşebbüsler dahi teşvik edecek ve cesaret verecek mahiyettedir. Fakat memleketin vazgeçilmez sanayiinin kurulması bitmedikçe her bakımdan Sanayideki teşebbüsler dahi teşvik edecek ve cesaret verecek mahiyettedir. Fakat memleketin vazgeçilmez sanayiinin kurulması bitmedikçe her bakımdan yürek istirahatı duymamıza imkan yoktur. Bu sebeple

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU

32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ 32. OLAĞAN GENEL KURUL FAALİYET RAPORU TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ASSOCIATION OF AUTOMOTIVE PARTS & COMPONENTS MANUFACTURERS TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİCİLERİ

Detaylı

kobigündem DAĞLIKAN İnşaat Ltd. Çukurova nın en büyük hayvancılık tesisine imza attı

kobigündem DAĞLIKAN İnşaat Ltd. Çukurova nın en büyük hayvancılık tesisine imza attı kobigündem Gündem Oluşturur A Y L I K İ Ş D Ü N Y A S I D E R G İ S İ YIL: 5 SAYI: 27 EYLÜL-EKİM 2014 DAĞLIKAN İnşaat Ltd. Çukurova nın en büyük hayvancılık tesisine imza attı Astaş Isıl İşlem LTD. tesislerinde,

Detaylı

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde

Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde AĞUSTOS 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Zor Sınav korhan@ostim.com.tr Arap Baharı nın ardından İslam ülkelerinde başlayan değişim rüzgarı, o ülkelerde yaşayanların yıllardır süregelen isteklerine

Detaylı

Invest in ÖZEL YATIRIM BÖLGELERİ

Invest in ÖZEL YATIRIM BÖLGELERİ Invest in ÖZEL YATIRIM BÖLGELERİ Invest in ÖZEL YATIRIM BÖLGELERİ Türkiye de yatırımlar için tahsis edilen üç tip özel yatırım bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgelerinden her birinin ayrı özellikleri ve avantajları

Detaylı

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi

Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net. II. Trabzon İpek Yolu. İşadamları Zirvesi Yýl: 19 Sayý: 222 Şubat 2011 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasý Yayýn Organý www.ticaretgazete.net II. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zirvesi Baþkanýn kaleminden Oda Üyeleri ve Bölge İşadamlarını Zirveye Hazırlamak

Detaylı

www.kartalvakfi.com.tr

www.kartalvakfi.com.tr Bağışlarınız için; Vakıflar Bankası Hv.K.Şb.: 2003408 Halk Bankası Köroğlu Şb.: 16000003 Ziraat Bankası G.O.P. Şb.: 3458839-5002 Adres; Hava Kuvvetleri Sosyal Etkinlikler Binası Kat: 2 Bakanlıklar / ANKARA

Detaylı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İçerik Takdim ve Teşekkür... 1 1. Giriş... 3 2. Küme Analizi... 7 2.1. Sektörel Analiz... 7 2.2. Yerel Ekonomi...

Detaylı

Araştırma Merkezlerimizden UMRAM

Araştırma Merkezlerimizden UMRAM ISSN:2148-5585 Mayıs, 2014 - Dört ayda bir yayınlanır. CYBERPARK BİLİŞİM VE TELEKOMÜNİKASYON KÜMELENMESİ Rekabet İçerisinde İş Birliği HEDEFİ İLE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI... Araştırma Merkezlerimizden UMRAM

Detaylı

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri İçindekiler Önsöz...5 İş Mükemmeliyeti ve Enerji Verimliliği...7 Ortak Altyapının Geliştirilmesi, Sektöre Özgü Teknik Eğitimler ve Yeni Pazarlara Giriş...9 Bütüncül

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI ŞUBAT 2013 İÇİNDEKİLER 1. ERDEMİR TANITIMI... 3 2. TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜ... 4 3. TÜRKİYENİN 2023 HEDEFİNDE ÇELİK SEKTÖRÜNÜN ROLÜ...

Detaylı