İSTEK TARABYA BÜLTENİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTEK TARABYA BÜLTENİ"

Transkript

1 IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Şubat

2 İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI ŞUBAT 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR Dönemin Başlangıcı İzmir Uzay Kampı Gezisi * 1.Sınıflar Oyuncak Müzesi Gezisi *4.Sınıflar Postane Gezisi

3 Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Şubat Ayı Çalışmaları 4.sınıflarla birlikte grup görüşmeleri yapılması İhtiyacı olduğu belirlenen 4.sınıf öğrencileriyle zaman yönetimi çalışması ile birlikte bireysel görüşmeler yapılması sınıflarımızda herhangi bir konuda yoğun desteğe ihtiyaç gösteren ya da sorun yaşayan öğrencilere yönelik her türlü bireysel ya da grupla danışma yapılması sınıflarımızda öğretmenlerimizin isteğine bağlı olarak farklı derslere girerek sınıf içi gözlemleme çalışmalarına devam edilmesi ve öğretmenlerle bilgi paylaşımı yapılması Sınıf öğretmenlerimizle boş oldukları bir ders saatinde yapılan aylık Rehberlik takip görüşmeleri ne devam edilmesi Herhangi bir konuda görüşme talebinde bulunan velilerle randevu verilerek görüşülmeye devam edilmesi Değerler Eğitimi kapsamında Takım Ruhunu Oluşturabilmek konulu veli bülteninin okul internet sitesinde yayınlanması sınıflarımızda Üstün tanısı almış olan öğrencilerle, haftada 6 saat yaratıcı ve stratejik düşünmelerini desteklemek amacıyla zenginleştirme çalışmalarını içeren Proje Kulübü faaliyetine devam edilmesi

4 1.Sınıflar TÜRKÇE Sınıflarımızda farklı tasarımlarda oluşturduğumuz okuma köşeleri ile okumaya duyduğumuz heyecan bir kat daha arttı. Artık farklı farklı bir sürü kitap okuyoruz. Okuduğumuz kitapların farklı şekillerde köşelere yansıdığını görmek bizleri mutlu ediyor. Farklı metinleri 5N 1K tekniğiyle anlamlandırıyoruz. Beyin fırtınası yaparak metine farklı sonlar yazıyoruz. İzlenim ve deneyimlerimize dayanarak yazılar yazıyoruz. Görselleri kullanarak cümleler yazıyoruz. Kendimizi yazarak ifade edebilmenin heyecanını yaşıyoruz. MATEMATİK 20 ye kadar olan doğal sayılarla iki doğal sayının toplamı biçiminde oluşturduğumuz toplama işlemleri yaptık. 20 ye kadar olan doğal sayıları iki doğal sayının toplamı biçiminde yazdık. Toplama işlemleri yapıldıktan sonra her bir işlemdeki toplananların farklı olduğu halde, toplamın aynı olduğunu fark ettik. (9 + 3 = 12, = 12) Toplananlar ve toplam arasındaki ilişkiyi fark ettik. Toplamları 20 yi geçmeyen 2 doğal sayının toplandığı bir işlemde, toplam ile toplananların biri verildiğinde verilmeyen toplananı bulduk. (13 +. = 16) Bu işlem için verilen bir toplananın üzerine toplama ulaşıncaya kadar ileriye doğru birer sayma yöntemi ile toplananı bulduk. Tüm bu etkinlikler yapılırken keşfederek öğrenme, işbirliğine dayalı öğrenme, iletişim, ilişkilendirme, akıl yürütme tekniklerini kullandık. Bu kazanımlar ile ilgili zümre tarafından hazırlanan ev çalışmaları, kitap ve defter çalışmaları ile konuyu pekiştirdik. HAYAT BİLGİSİ Bu ay Hayat Bilgisi nde evinin adresini ve telefon numarasını söyledik. Canlıların temel ihtiyaçlarından beslenmenin önemini kavradık. Donma, erime, kaynama, buharlaşma kavramlarını deneyerek görsellerle anlamlandırdık. Yemek saatinden önce ve sonra yapması gerenkenleri anladık ve uyguladık. Evde kuralların neden gerekli olduğunu anladık ve kendisine bir kural bulduk. Günlük yaşamda zamanı değerlendirmeyi öğrendik. Kendi çocukluğu hakkında araştırmalar yaptık. Fiziksel özelliklerini tanıyarak bu özelliklerini sevmeyi öğrendik. Kendi eşyalarını ve başkalarının eşyalarını özenli kullanmayı kavradık. Ailesindeki bireyleri sınıfta eğlenerek tanıttık. PYP Dünyanın İşleyişi temasında Katı, Sıvı, Gazlar başlığı altında maddelerin hallerini ve farklı şekillerde kullanabileceğini farklı derslerde çeşitli şekillerde gördük. Ertelenen Oyuncak Müzesi gezimizi yaptık. OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER Oyun ve fiziki etkinliklere katılırken dengeli ve düzenli beslenmenin önemli olduğunun farkına vardık. Ayrıca bu etkinlikler esnasında temizliğin önemini fark ettik. Temel derslerle ve pyp ile birleştirilerek oynanan oyunlar sayesinde disiplinlerarası öğrenme sağlayıp öğrendiklerimizi pekiştirdik.

5 ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 1 Classroom Language: Hello / Goodbye / Good morning / Good afternoon Enjoy your meal! See you tomorrow. How are you today? I m fine thanks, and you? Can I go to the toilet? Please share the colour pencils. Can I drink water? How do you feel today? I am sad/happy/sleepy/angry Listen to the lesson carefully. Have a good lesson! Have a nice weekend! Extra Activities & Structures: Books, songs, games, cartoons, audio CDs, e-books, flashcard games, word cards, story cards, dialogues, writing alphabet, drawings. WELCOME UNIT New Vocabulary: princess, treasure chest, umbrella, glasses. Recycled Language: blue, green, orange, pink, purple, red, yellow, parrot. New Structure: It s time to play! Stand up! / Jump up! /Sit down! / Turn around!

6 UNIT 1: MY TOYS New Vocabulary: ball, bike, boat, car, doll, toy, train, present, box, frog, pen, hen, friend, maths, sums, equals, minus, plus, Recycled Language: Colours, toys, 1-10, numbers. Structure: What s this? It s a (car). What s this? It s red. It s a (car). It s a (red) (car). How many (balls)? I can see... I can see (three) (balls). Let s go! Let s go... Look at my toys! BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Kelime işlem programında daha önceden okuduğumuz hikayeleri yazdık, internetten resim bulup word programına ekledik. Yazmış olduğumuz hikayeleri yazıcıdan çıkarttık ve sergiledik. GÖRSEL SANATLAR Katı nesnelerin, sıvı maddelerin,ve havada ifade edebilecekleri gazların görsel olarak nasıl ifade edileceği anlatılır ve uygulatılır, drama yolu ile de pekiştirilir. BEDEN EĞİTİMİ Oyun ve fiziki etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında dengeli ve düzenli beslenme konusunda bilgi verildi. örneğin, etkinliğin hemen öncesi yenen yemek nedeniyle karna ağrı girmesi, kahvaltı yapmama nedeniyle kendini halsiz hissetme konulara beslenmede dikkat edilmesi gereken unsurlara vurgu yapıldı. Öğrenciye oyun ve fiziki etkinlikler dersi öncesinde, ders sırasında ve ders bitiminde temizliğine (hijyene) dikkat etmediği takdirde karşılaşacağı sorunlar dile getirildi. Terlemeye neden olan oyun ve fiziki etkinlikler sonrasında yedek fanila vb. getirmeleri teşvik edilerek etkinlik sonrası değiştirmeleri hatırlatıldı. Çizgi üzerinde yürüme, sekme, koşma çalışmaları, karşılıklı top atıp tutma, yuvarlanan topu yakalama çalışmaları yapıldı. Yakan top, balık ağı ve ahtapotlar, kurbağalar ve sinekler, katı sıvı gaz oyunu gibi çeşitli eğitsel oyunlar oynatıldı.

7 MÜZİK Müzik Serüveni Yolculuğa hazırlık kitabı orff çalgıları bölümüyle desteklenen orff eğitimine devam ettik öğrencilerin ritim kulağı gelişimini destekleyip, farklı enstrümanlarla farklı şarkılara ritim eşlikleri yapabilme çalışmaları yaptık. Okuma bayramı hazırlıkları kapsamında farklı dillerde şarkılar öğrendik.

8 2.Sınıflar PYP 2. sınıflar Aralık ayında, Dünyanın İşleyişi isimli üçüncü sorgulama temasının sonuç aktivitesini yaptılar. İşte Benim Binam isimli çalışma ile ünite süresince öğrendiklerini kullanarak, depreme dayanıklı, çevrenin genel özelliklerini taşıyan, kullanılan malzemelerin de çevre koşullarına göre tasarlandığı çalışmalarını yapıp, birbirlerine sundular. Daha sonra, Kendimizi Düzenleme Biçimimiz isimli dördüncü sorgulama ünitesine başladılar. Kurum ve kuruluşları meslekler üzerinden tespit edip, sivil toplum kuruluşlarını da tanıdılar. Böylece gönüllülük kavramına da ulaşmış oldular. TÜRKÇE Oyun ve Spor teması kapsamında şiir ve hikaye türü metinler okuyup, metinlerle ilgili okuma anlama çalışmaları ve metin üzerinden dilbilgisi çalışmaları yaptılar. Eş sesli, eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimeleri okudukları metnin içinde bulma ve bu kelimelerle cümle kurma çalışmaları yapıp; okuma, dinleme, anlatım, paylaşarak okuma, drama canlandırma ve grupla anlatma tekniklerini kullarak çalıştılar. İsmin halleri konusuna yönelik etkinlikler yaparak, okudukları metinde geçen hal eki almış isimleri tespit ettiler. Her cuma günü, dikte çalışması yaparak performanslarını aileleri ile paylaştılar. MATEMATİK Eldeli ve eldesiz toplama işlemleri, problem kurma ve çözme, en yakın onluğa yuvarlama, toplamları 100 e kadar olan sayıların toplamları tahmin etme ve tahmin sonuçlarını karşılaştırma konularını çalıştılar. Ders uygulamaları, anlatım, soru-cevap, gösterip yaptırma, problem kurma/çözme teknikleri ile yapıldı. HAYAT BİLGİSİ Zamanı etkili kullanıp günlük ve haftalık plan yapma, aile bireylerinin çocukluklarını araştırma, yakın çevrelerindeki kişilerin iş yaşamındaki rollerini araştırıp mesleklerin hayatımızı kolaylaştırmadaki yerini fark etme, her mesleğin saygın olduğunu anlama, topluma örnek olan kişilerin çocuklarını araştırma ve aile içinde alınan kararlarda kendi fikirlerini ifade etme konuları çalışıldı. Ders uygulamaları örnek olay anlatma, kendi hayatından örnekler verme, drama, soru-cevap, araştırma ve sunum teknikleri kullanılarak yapıldı. OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER Çeşitli oyunlarla fiziksel etkinlik boyutunu ilişkilendirme, derse katılırken sağlığını korumak için neler yapması gerektiğini fark etme, ders içinde güvenlik riski oluşturan durumları tespit etme çalışmaları yapıldı. Uygulamalar anlatım, gösterme teknikleri, bakarak yapma ve anlatma şeklinde çalışıldı.

9 ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 2 WELCOME UNIT Vocabulary:, film studio, jungle, film star, make a film, shark, cool, Get up, have breakfast, g oto school, have dinner, g oto bed, Morning, afternoon, evening, night, months, Structure: (in the) morning, afternoon, evening, (at) night. I get up in the morning. I go to bed at night. UNIT 1: Free Time Vocabulary:playing football, skiing, cooking, watching TV, Playing computer games/the guitar, riding my/your bike/scooter, skipping, skateboarding, sleeping, lying, help, find, actually, detective, lighthouse, climbing the stairs, unusual, design, castle, stadium, slide, snowboarding, knitting, rock climbing, pottery, juggling. Structure: I/You like/ don t like (sleeping.) He likes/doesn t like playing football. Does he like reading? Do you like playing the guitar? I m from Canada. Projects: - My Free Time Activities Values: sharing time with friends and family. Social Science: texts about children who live in unusual houses.

10 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ PYP konusu olan Kuruluşlar teması kapsamında internetten AKUT ile ilgili yazıları araştırdık. Daha sonraedinilen bilgiler doğrultusunda AKUT broşürü hazırladık. Klavyedeki tuşların kullanımını pekiştirdik. Ayrıca word program ile yazılarımızı biçimlendirmeyide öğrendik. GÖRSEL SANATLAR Sanat atölyeleri ile ilgili bilgi verilir ardından hayallerindeki sanat atölyesi tasarlatılıp resmettirilir, ve farklı kurumların kuruluş amaçları üzerine beyin fırtınası yapılır. BEDEN EĞİTİMİ Oyun ve fiziki etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında dengeli ve düzenli beslenme konusunda bilgi verildi. örneğin, etkinliğin hemen öncesi yenen yemek nedeniyle karna ağrı girmesi, kahvaltı yapmama nedeniyle kendini halsiz hissetme konulara beslenmede dikkat edilmesi gereken unsurlara vurgu yapıldı. Öğrenciye oyun ve fiziki etkinlikler dersi öncesinde, ders sırasında ve ders bitiminde temizliğine (hijyene) dikkat etmediği takdirde karşılaşacağı sorunlar dile getirildi. Terlemeye neden olan oyun ve fiziki etkinlikler sonrasında yedek fanila vb. getirmeleri teşvik edilerek etkinlik sonrası değiştirmeleri hatırlatıldı. Çizgi üzerinde yürüme, sekme, koşma çalışmaları, karşılıklı top atıp tutma, yuvarlanan topu yakalama çalışmaları yapıldı. Yakan top, balık ağı ve ahtapotlar, kurbağalar ve sinekler oyunu gibi çeşitli eğitsel oyunlar oynatıldı. Pyp konusu ile bağlantılı olarak, Öğrencilere spor kulüpleri örnekleri soruldu. Daha sonra bu kulüplerin hangi amaçla kuruldukları anlatıldı. Spor kulüplerinin ekonomik gelirleri anlatılıdı.( bilet satışları, forma satışları, transfer ücretleri vb) MÜZİK Müzik alfabesi kitabıyla desteklenen nota değerleri çalışmaları ve nota okumaya başlangıç hazırlıkları yaptık. Müzik gecesi hazırlıklarına başladık, bu doğrultuda sahnede söyleyeceğimiz şarkıları dinledik.

11 3. Siniflar TÜRKÇE 1.Türkçe dersi kapsamında aşağıdaki metinler işlenmiştir: SAĞLIK VE ÇEVRE TEMASI; 1. KAR TANESİNİN MACERASI 2. KÜÇÜK KÖPEK PEPE 3. EYLÜL VE DİŞ DOSTLARI *Metinlerle ilgili 5 N 1 K,yazım ve noktalama işaretleri, yazma becerilerini geliştirme çalışmaları yapıldı. *Değerlendirmeler yapılıp öğrencilere çalışmaları ile ilgili olarak dönütler verildi. 2. Dil bilgisi çalışmaları olarak aşağıdaki kazanımlara ve etkniliklere yer verilmiştir: -Kompozisyon yazma çalışmaları doğrultusunda kompozisyon kuralları öğretilip uygulamalar yapıldı. -Öğrencilerde yaratıcı yazmayı geliştirme amacıyla oyunlar,etkinlikler,eğlenceli ve yaratıcı yazı çalışmaları gerçekleştirildi. * Çarpma ve Bölme işlemi öğrenme alanı kapsamında; MATEMATİK içinde altışar, yedişer, sekizer ve dokuzar ileriye doğru sayma çalışmaları ve sınıf oyunları, 2. Çarpım tablosu oluşturuldu ve sınıfta sergilendi. 3. Eldeli çarpma işlemini yapılıp eldenin ne anlama geldiğini ile ilgili etkinlikler hazırlanıp uygulandı. 4. İki basamaklı doğal sayıları bir basamaklı doğal sayılara bölme alıştırmaları yapıldı. HAYAT BİLGİSİ 1.Yapacağı işleri öncelik ve önem sırasına koyarak günlük ve haftalık çalışma planları yapıldı, 2.Evdeki eşyalar, yapıldıkları maddelere göre sınıflandırıldı. 3.Kaynakları bilinçli olarak tüketmenin aile bütçesine katkısını açıklayan yazılı, sözlü ya da görsel etkinlikler düzenlendi. PYP Bu ay gerçekleştirdiğimiz PYP temamız Kendimizi Düzenleme Biçimimizdir.Tema kapsamındaki unite başlığımız ise Yaptığımız seçimler yerel ve uluslararası ticareti etkiler idi. Yratıcı drama çalışmaları ile

12 -Tarihte ticaretin nasıl geliştiği - Günlük yaşamımızı devam ettirebilmek için nelere ihtiyaç duyarız? -Temel ihtiyaçlarımızı hangi yollarla karşılarız ve bu işlevi nasıl adlandırırız? Sınıflarımıza davet ettiğimiz konuklar ile, -İç ticaret nedir? -Dış ticaret nedir? -Ticaretin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Öğrencilere verilen araştırma çalışmaları ile, -Farklı ülkelerin ticaret tarihleri ile ilgili neler biliyorsunuz? -Disiplinlerüstü temanın içinde geçen sözcüklerin anlamları (arz-talep) üzerine çalışmalar yaptırılmıştır. Revision: ENGLISH COURSE OUTLINE FOR GRADE 3 Present Simple Tense, how much is?/ how much are?, There are some/ There aren t any.. UNIT 3: FREE TIME Vocabulary: diving, throwing, kicking, catching, hitting, climbing, throwing, riding, swimming, skateboarding, playing the drums, drawing, rollerblading, acting, trampolining, playing chess, iceskating, fishing Structure: Love/ Loves ; Like/ Don t like ; Likes/ Doesn t like ; am/ is/ are good at ; are you good at.? I love skateboarding. I like drawing. I am good at kicking. She loves rollerblading. I don t like watching TV. I am not good at hitting.

13 She likes diving. He is good at catching. Are you good at swimming? She doesn t like acting. He isn t good at trampolining. Yes, I am / No, I am not. Talking about: Funny sports, advertisement, camp activities. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Excel programı ile formul yazmayı öğrendik. Matematiksel işlemler yaptık, ve bunların grafiklerini çizip biçimlendirdik. Word programında sütün, tablo, başlangıcı büyüt, sayfa numaralandırma şeklinde biçimlendirmeler yaptık. GÖRSEL SANATLAR Her öğrenci kendi ürününü tasarlayarak maketini yapıp pazarlama koşullarını oluşturup okul içinde satışa çıkarırlar. BEDEN EĞİTİMİ Koşularda Koşular ile ilgili koordinasyonu geliştirme 30 metre koşu yarışması yapma.eşit aralıklarla yerleştirilmiş cisimlerin arasından veya üzerinden atlayarak grup yarışmaları yapıldı. Tırmanmalarda kas kuvveti ve esnekliği ile eklem hareketliliğini geliştirme; Tırmanma yarışması, Grupla, sürünme, yuvarlanma ve tırmanma bağlantılı yarışma yapıldı. Grupla, sekme, sıçrama, yuvarlanma, tırmanma ve atlama yarışmaları yapıldı. Asılma ve sallanmalarda kas kuvveti ve esnekliği ile eklem hareketliliğini geliştirme; Tırmanma duvarına çıkma, sallanma, esnetme ve asılma çalışmaları yapıldı. Balık ağı, kurt kuzu, kurbağalar sinekler, yakan top vb. gibi eğitsel oyunlar oynatıldı. Pyp konusu ile bağlantılı olarak Spor kulüplerinin uluslar arası sporcu transferlerinin ekonomik ve sosyal gelişime katkıları basit bir anlatımla ifde edildi. Olimpiyat ve dünya şampiyonalarının ülkelere katkısı anlatıldı.

14 MÜZİK Nota değerleri, do-sol arası notaları tanıma ve solfej çalışmaları yapıldı Bilgisayar üzerinden nota öğrenme oyunları oynandı. Notaları okuyarak metalefonda çalmayı öğreniyor ve orff çalgılarından en önemli olanı matalefon da notaya bakarak istenen tüm şarkıları çalma kabiliyetini geliştiriyoruz. Rumca şarkı öğrendik, telafuzlarına çalıştık ve piyano eşliğinde şarkıyı söyledik.

15 4. Siniflar TÜRKÇE Sağlık ve Çevre teması içinde dinleme ve dinlediğini anlama etkinlikleri olarak 5N1K çalışmalarında kelimeleri doğru telaffuz etmeyi geliştirdik. Yaptığımız çalışmaları arkadaşlarımıza sunma heyecanını yaşıyoruz. Sesli okumada vurgu ve tonlamalara dikkat ediyoruz. Yeni kelimeler türetmek ve anlama tekniklerimizi geliştiriyoruz. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluklar bırakmak ve görsel, olarak kendimizi iletişim sektöründe bir çalışan olarak düşünüp sorgulayıcı yazılar yazdık. Sınıf içi deney ve postane gezimiz gibi gözlemlerimizin raporlarını yazarak çevremizde gerçekleşen olayları açıkladık. Araştırmalarımızda en az iki kaynaktan edindiğimiz bilgileri kullanarak yeniden anlamlar kurduk. Farklı düşünmeye yönlendiren ifadeleri metinler arası anlam kurarak, ileri sürdüğümüz düşünce ile ilgili kabul edilir gerçekleri açıklayıcı konuşmalar yaptık. Beden dilini yorumlayıcı çalışmalar yaptık. Duygu, düşünce ve izlenimlerimizi drama, tiyatro, müzikli oyun, kukla vb. yollarla sunduk. Sihirli Kalem adlı kitabımızı da okuyup bitirdik. Şimdiki kitabımız Çevreci Olmak Zorunda Mıyım? MATEMATİK Doğal sayılarda toplama ve çıkarma işlemi konusunda, doğal sayıları en yakın onluğa veya yüzlüğe yuvarlayarak işlem becerimiz gelişti. En çok üç basamaklı iki doğal sayının farkını tahmin ederek, tahminimizi işlem sonucu ile karşılaştırdık. Eksilen ve çıkan sayıları, en yakın onluğa yuvarlayarak, sonuca en yakın tahmini yaptık ve gerçek sonuçla tahminimizi karşılaştırdık. Zihinden toplama ve çıkarma işlemleri yaparak işlemlerimize hız kattık. Olasılık konusunda olasılık belirten kelimeleri uygun cümlelerde kullandık. İlgili alıştırmaları yaparken çok eğlendik. Kesirler konusunda, payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, kesrin birimlerinden elde ederek isimlendirdik. Payı ve paydası en çok iki basamaklı olan kesirleri sayı doğrusunda gösterdik.kesirleri modelledik. Kesir modelleri ile sayı doğrusu ilişkilendirdik. Kesirleri karşılaştırdık.tüm bunları yaparken kesirlerin renkli dünyasını ve matematikteki yerini keşfettik. FEN VE TEKNOLOJİ Işık ve Ses ünitesinde ışığın hayatımızdaki yeri ve önemi ile ilgili deneyler ve gözlemler yaptık. Varlıkları karanlıkta net olarak göremeyeceğimizi ve görmek için ışığın gerekli olduğunu fark ettik. Sınıfımızda karanlık ortam yaratıp, aydınlatılmış cisimleri gözlemledik. İstasyon etkinliğinde şiir, hikaye, resim çalışması yapıp, aydınlatma teknolojileri insan ve toplum yaşamında önemli etkilerini şapkalarla düşündük. Işığın bir enerji türü olduğunu anladık. Geçmişten günümüze çeşitli tekniklerle geliştirilen aydınlatma araçlarını öğrenip, örnekler verdik ve günümüzle karşılaştırdık. Aydınlatma teknolojilerinin gelişimine emek harcayan insanları tanıdık ve minnet duyduk. İnsanların daima sorunlarla karşılaştıklarını, bunları çözmek veya yaşam kalitesini artırmak için düşünerek, araçlar, teknikler icat ettiklerini ve geliştirdikleri fikrini edindik. Göz sağlığımız için uygun aydınlatma araçlarını seçebilecek yeterliliğe eriştik. Işık kirliliğinin ne olduğunu ve doğal hayata etkilerini tartıştık. Bu konularla ilgili problemlere çözüm önerileri bulmaya çalıştık. SOSYAL BİLGİLER İyi Ki Var ünitemizde teknolojik araçları kullanım alanlarına göre sınıflandırıp biz de geleceğin dünyasına teknolojik ürünler tasarladık. Meğer hepimiz birer mucitmişiz! Zamanı Ölçüyorum etkinliğinde ise hepimiz kendi özel takvimlerimizi tasarladık. Çevremizle röportaj yapıp insanların teknolojik ürünleri kullanmadaki amaçlarının

16 kendi ihtiyaçları ile ilgili olduğu fikrine eriştik. Bir zaman tüneli oluşturup geçmişten günümüze teknoloji ile gelen değişimi ve karşılaştırmasını yaptık. Hayat hızlanıyor derken ne dendiğini daha iyi anladık. Milli mücadele yıllarında telgrafın rolü sayesinde savaşın nasıl yön değiştirdiğini ve önemini öğrendik.afiş çalışmaları yapıp derste arkadaşlarımızla paylaştık. DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ Kur an-ı n, Allah tarafından insanlara gönderilen son ve evrensel bir kitap olduğu ve Kur an ın Hz. Muhammed e indiriliş süreci hakkında bilgilendik. TRAFİK GÜVENLİĞİ Yolcu temasında emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemini tekrarladık.günlük yaşantımızdan örnekler verdik. Yolculuk sırasında yapılan yanlış davranışların bizim ve başkalarının hayatını tehlikeye atacağının farkına vardık. Görsellerden yararlanarak nasıl davranmamız gerektiğini ifade ettik. PYP Medyanın hayatımız üzerindeki etkilerini sorguluyoruz. Dördüncü sınıf gazetemizi çıkardık. Günlük gazette takibi yaptık ve devam edeceğiz. Medya kurumunun herhangi bir sektöründe çalışan görevli olarak sunum hazırladık. Ferahevler Postanesi ne gezi yaptık. Tema ile ilgili sessiz sinema oynadık. COURSE OUTLINE FOR GRADE 4 How much? / How many? How much water do you want? How much cheese have we got? How many apples are there in your bag? How many biscuits has Sam got? A Little / A few / A lot of ( Lots of) There is a little orange juice in the jug. There are a few bananas on the plate. Are there a lot of students in the garden? There are lots of flowers in the vase.

17 Present Continuous Tense Tom is playing basketball with his friends now. I m doing my homework at the moment. Is Henry watching TV in his room? Are the children making a sandcastle now? Vocabulary Food & Drink words (Student s book pages: ) Bill dessert drink fast food menu plate snack waiter banana cup juice knife lunch Sports words (Student s book page: 67-68) Cycling running sailing diving climbing riding cross drop enter leave push train kick practise In cooperation with the class teachers we are studying PYP theme How we express ourselves. GÖRSEL SANATLAR Yüzyıl sonra dünyamız ve ülkemizde medya ve iletişimi resimle ve hayal güçleri ifade etmeleri istenir,bu şekilde şuan ve gelecek arasında hayal gücü ile bağlantı kurarlar. 2. YABANCI DİLLER ALMANCA - 1. Dönem öğrenilen konuların diyalog ve sınıf içi canlandırmalarla tekrar edilerek hatırlanması - Bir aile fotoğrafındaki kişileri tanıtabilme e kadar sayı sayabilme BEDEN EĞİTİMİ Badmintonu Öğrenelim : Öğrenciler badminton ile ilgili araç-gereç, oyun kuralları hakkında bilgi verildi. Badmintonda Forehand bachand Vuruşu : Badminton temel duruş pozisyonu, forehand ve bachand vuruşu anlatılarak gösterildi. Forehand, bachand vuruş çalışmaları yapıldı.

18 Badmintonda vuruş tekniklerimizi geliştirildi. Badminton sahasında karşılıklı Backhand ve Forehand vuruş çalışması karışık bir şekilde yapıldı. Vuruş teknik çalışması yapılırken öğrenciler kendilerine özgü temel hücum ve savunma stratejilerini geliştirdiler. Pyp konusu ile bağlantılı olarak Medyanın spor üzerindeki etkisi tartışıldı. Gazatelerin spor sayfalarında ve Spor haberlerinde en çok hangi spor dalına yer verildiği sınıfta paylaşıldı. MÜZİK Nota değerleri, do-sol arası notaları tanıma ve solfej çalışmaları yapıldı Bilgisayar üzerinden nota öğrenme oyunları oynandı.notaları okuyarak metalefonda çalmayı öğreniyor ve orff çalgılarından en önemli olanı matalefon da notaya bakarak istenen tüm şarkıları çalma kabiliyetini geliştiriyoruz.

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Ocak İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI OCAK 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Aslan

Detaylı

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Kasım İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI KASIM 2013 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 Mun 4 5 6 7 8 9 10 Bir gün Üniversiteli olmak

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

H. Noyan BİNGÖL FMV Özel Ispartakule Işık ilköğretim Kurumu Müdürü

H. Noyan BİNGÖL FMV Özel Ispartakule Işık ilköğretim Kurumu Müdürü Sayın Velimiz, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı na başlarken birinci yarıyıl boyunca yapacağımız akademik çalışmalar konusunda sizleri bilgilendirmek amacıyla bu akademik bülteni hazırladık. 128 yıldır geçmişten

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU 1 SINIF İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK DUYGULARIMIZI TANIYALIM ÜNİTESİ Disiplinlerarası Tema: Biz Kimiz Anafikir: Öğrenciler

Detaylı

FMV ÖZEL ISPARTAKULE IŞIK İLKÖĞRETİM KURUMU 2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

FMV ÖZEL ISPARTAKULE IŞIK İLKÖĞRETİM KURUMU 2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FMV ÖZEL ISPARTAKULE IŞIK İLKÖĞRETİM KURUMU 2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI Sayın Velimiz, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılına baslarken 1. yarıyıl boyunca yapacağımız akademik çalışmalar konusunda sizleri bilgilendirmek

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM NİSAN - MAYIS - HAZİRAN 1.SINIFLAR VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU Sayın Veli, 2014-2015 Eğitim - Öğretim yılı başından itibaren uyguladığımız programla ilgili olarak

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ

TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ TED ĠSTANBUL KOLEJĠ VAKFI ÖZEL ORTAOKULU VELĠ BĠLGĠLENDĠRME REHBERĠ ĠÇĠNDEKĠLER TÜRK EĞĠTĠM DERNEĞĠ TANITIM Misyon-Vizyon Tarihçe Türk Eğitim Derneği Okulları Türk Eğitim Derneği Neden Okul Açar? Türk

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

ÖZEL BARIŞ İLKOKULU. Kütüphane. İngilizce. Müzik. Beden eğitimi. Rehberlik. Teknolojileri. Görsel sanatlar. Bilişim

ÖZEL BARIŞ İLKOKULU. Kütüphane. İngilizce. Müzik. Beden eğitimi. Rehberlik. Teknolojileri. Görsel sanatlar. Bilişim ÖZEL BARIŞ İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ARALIK AYI BRANŞ DERSLERİ BÜLTENİ İngilizce Müzik Beden eğitimi Kütüphane Rehberlik Görsel sanatlar Bilişim Teknolojileri Sayın Velilerimiz, Sorgulama

Detaylı

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş.

OYD Okul Yayın Danışmanlık A.Ş. 2. sınıf 1 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında karşılaştırmalar yapar. 2. sınıf 2 1. tema 4 Okuduğunu Anlama Okuduklarında sebep sonuç ilişkileri kurar. 2. sınıf 3 2. tema 1 Okuduğunu Anlama Okuduklarında

Detaylı

İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIFLAR MART AYI E-BÜLTENİ

İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIFLAR MART AYI E-BÜLTENİ İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 4. SINIFLAR MART AYI E-BÜLTENİ TÜRKÇE SAĞLIK VE ÇEVRE temasında -Dedemden Öğrendiklerim -Bilgili Cevizin Söyledikleri (Dinleme Metni) Metinler

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLK BÜLTENİ 5.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:6 Sayı: 5 17 EKİM 2014 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Bahçede oynamanın keyifini çıkaran öğrencilerimizin, yağışlı havalarda da motivasyonlarının

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014/1 5 DENİZ ALTINDA YAŞAYAN CANLILAR HAYAL GÜCÜNÜ KULLAN SEV OKULLARI'NDA KUTLAMA COŞKUSU 29 EKİM KUTLAMALARI SORUMLULUK PROJESİ YUMURTA ETKİNLİĞİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. ŞUBAT 2014, YIL 3,

Detaylı

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR

SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SİS 3 2012 (OCAK.2013) 2.SINIFLAR SINIF A KTB DERS ÜNİTE KAZANIM 2. sınıf 1 Türkçe 2. Okuduğunu Anlama Okuma öncesi, okuma sırası ve sonrasında metinle ilgili soruları cevaplandırır. 2. sınıf 2 Türkçe

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI

2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI 2014-2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI İLKOKUL BÜLTENİ 18.SAYI TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:5 Hafta:25 Sayı: 18 27 Şubat 2015 DEĞERLİ VELİLERİMİZ Kar tatilleri nedeniyle, bu akademik yılda okula gelemediğimiz günler

Detaylı

2. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ

2. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 1 2. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 2 3 4 2. yarıyılda Hayat Bilgisi derslerinde Okul Heyecanım, Benim Eşsiz Yuvam ve Dün, Bugün, Yarın temaları birlikte yürütülecektir. Bu temalarda; Okuldaki kaynakların neden

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM TÜRKÇE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU (1-5. SINIFLAR) Devlet Kitapları Müdürlüğü Basım Evi ANKARA - 2009 TALİM VE TERBİYE KURULU

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Güne başlama zamanımız olan oyun etkinliklerine ilk önce yoklama yaparak, sınıfta kaç kişi olduğumuzu sayarak

Detaylı

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber / Kasım 2013

AÇI OKULLARI E- Haber / Kasım 2013 AÇI OKULLARI E- Haber / Kasım 2013 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM # 3.1 İLKOKUL # 3.2 ORTAOKUL # 3.3 LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMİ 4.1 OKUL ÖNCESİ 4.2 İLKOKUL 4.3 ORTAOKUL 4.4 LİSE 5.

Detaylı

SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2

SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2 SAYI: 9 MAYIS 2015 YIL: 2 OYUN VE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ ENGLISH ACTIVITIES BRANŞ ETKİNLİKLERİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ OKUL / AİLE ETKİNLİKLERİ SEVGİ MENÜSÜ GELİŞİM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI GEZİLER DUYURULAR

Detaylı

YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI)

YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü YABANCI DİLLER İNGİLİZCE SEVİYE A2 MODÜLER PROGRAMI (YETERLİĞE DAYALI) 2012 ANKARA ÖN SÖZ Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya

Detaylı