1 KASIM 2013 / 1 Haber. KISA KISA KISA Türk havacılık tarihinde gönül vermiş eylem adamı Vecihi HÜRKUŞ (7 de) Rektörümüzü yakından tanıyalım (8 de)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1 KASIM 2013 / 1 Haber. KISA KISA KISA Türk havacılık tarihinde gönül vermiş eylem adamı Vecihi HÜRKUŞ (7 de) Rektörümüzü yakından tanıyalım (8 de)"

Transkript

1 ÖNCE THKÜ, SONRA THY! TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN DEV BİR 1 KASIM 2013 / 1 Haber ADIM ATILDI. TÜRK HAVA YOLLARI NDA İŞ GARANTİLİ PİLOT YETİŞTİRME PROGRAMI BAŞLIYOR! (2 de) TÜRKKUŞU Kasım 2013 /Sayı1 Haber Türk Hava Kurumu Üniversitesi Bültenidir. BAKANIMIZ ÜNİVERSİTEMİZDE Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Üniversitemizi ziyaret etti. (3 te) ÜNİVERSİTE - SANAYİ İŞBİRLİĞİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR SANAYİ İLE ORTAK BİR ADIM DAHA ATTIK! Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği arasında eğitim, danışmanlık, öğrenci bursu, istihdam, ortak AR- GE ve İnovasyon konularında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN ile Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ufuk BAYRAKTAR imzaladı. (2 de) ÖĞRENCİLER HOŞGELDİN PARTİSİ İLE EĞLENDİ Eğitim-Öğretim yılında hem yeni kayıt yaptıran hem de eski öğrencilerimiz, Üniversitemizin Türkkuşu Kampüsü nde bir araya gelerek eğlenceli bir ortamda birbirleriyle tanışma fırsatı yakaladı. (3 te) IFTE 2013 E KATILDIK Üniversitemiz, Türkiye de bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı na katıldı. (2 de) KISA KISA KISA Türk havacılık tarihinde gönül vermiş eylem adamı Vecihi HÜRKUŞ (7 de) Rektörümüzü yakından tanıyalım (8 de) Lojistik ve Dış Ticaret Kulübü nün 2014 planları... (6 da) Adriyatik sahilinin güneyinde, insanı cezbeden bir ülke ARNAVUTLUK (11 de) Sebastian Vettel tarihe geçti (16 da) KASIM AYI BİTMEDEN ANKARA YI KEŞFET! Başkent te sonbahar bir başkadır. Eğer hala Ankara yı keşfe çıkmadıysan daha fazla vakit kaybetmemelisin. Bunun için yapman gereken ise sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi ne başvuruda bulunmak. (10 da)

2 Haber 2 KASIM 2013 / 1 BİZDEN HABERLER ÖNCE THKÜ, SONRA THY! Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Türk Hava Yolları işbirliği ile iş garantili yüksek lisans programı başlıyor. Yaklaşık 2 yıl sürecek olan Pilotaj Yüksek Lisans Programının ardından Türk Hava Yolları, mezun olan bütün pilot adaylarını bünyesine katacak. Ülkemizin gururu THY ile işbirliği içinde olmak bizim için onurdur Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN ın da katılımıyla gerçekleşen imza töreninde protokolü, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Osman YILDIRIM ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel KOTİL imzaladı. Türk Hava Kurumu Üniversitesi nin Ankara, İstanbul ve İzmir de başlatılacak olan yüksek lisans programlarının sonunda -yapılan işbirliği çerçevesinde- bütün pilot adayları Türk Hava Yolları nda iş başı yapacaklar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN, THY, dünyadaki en büyük hava yolları arasında adını altın harlerle yazdırmıştır. Türk Hava Yolları bizim gururumuzdur. Böyle büyük ve köklü bir kurumla işbirliği yapmak bizim için onurdur. Biz de 88 yıl önce Ulu Önder Atatürk ün kurduğu büyük ve köklü Türk Hava Kurumu Üniversitesi olmaktan gurur duyuyoruz. İşbirliği yapmak bize mutluluk verdi. Temennim, 2 yıl sonra mezun verdiğimiz öğrencilerimiz de mutlu bir şekilde ve gururla diplomalarını alırlar. diye konuştu. THY nin belirlediği kriterler çerçevesinde yetiştirilecek pilotlar Kasım ayından itibaren eğitimlere başlayacak. Protokol çerçevesince THY nin kriterlerine uygun olarak yetiştirilecek pilotlar doğrudan THY de istihdam edilecek. Eğitimler Ankara, İstanbul ve İzmir de verilecek. ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR SANAYİ İLE ORTAK BİR ADIM DAHA ATTIK! Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği arasında eğitim, danışmanlık, öğrenci bursu, istihdam, ortak AR-GE ve İnovasyon konularında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN ile Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ufuk BAYRAKTAR imzaladı. Bir kıvılcım yakıyoruz İmzalanan bu protokolle üniversite-sanayi işbirliği alanında bir kıvılcım yaktıklarını ifade eden BAN, üretime katkıda bulunmayı hedelediklerini söyledi. IFTE 2013 E KATILDIK Üniversitemiz, Türkiye de bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı na katıldı. Ev sahipliğini İstanbul WOW Convention Center ın yaptığı fuarın açılışına Mütevelli Heyet Başkanımız Osman YILDIRIM ve Rektörümüz Prof. Dr. Ünsal BAN da katıldı Eylül 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen fuarda, Üniversitemizin tanıtım standı ise gökyüzü meraklısı herkesin ilgi odağı oldu.

3 BİZDEN HABERLER 3 KASIM 2013 / 1 Haber BAKANIMIZ ÜNİVERSİTEMİZDE Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Üniversitemizi ziyaret etti. Rektörümüz Prof. Dr. Ünsal BAN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cengiz TAPLAMACIOĞLU, Türkkuşu Genel Müdürü Giray HÜRGEZEN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi EKER i rektörlük binasının kapısında karşıladı. Rektörlük makamında yapılan sohbetin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, üniversitemiz şeref defterini imzaladı. Rektörümüz ve hocalarımız, simülatör alanını, hangarlarımızı ve kampüsümüzü gezdirerek; Bakanımıza Üniversitemiz hakkında bilgi verdiler. Simülatörde kısa bir uçuş da gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi EKER, daha sonra Kampüsümüzden ayrıldı. MİNİKLERİN HAVACILIK HEYECANI Sincan Melikşah İlköğretim Okulu 1. ve 2. sınıf 130 ilköğretim öğrencisi Üniversitemizi ziyaret etti. Minik ziyaretçilerimize Üniversitemiz hakkında bilgi verildikten sonra kampüsümüz gezdirildi. Gezi sırasında uçakları ilk kez yakından gören minik öğrenciler, heyecanlı dakikalar yaşadı. ÖĞRENCİLER HOŞGELDİN PARTİSİ İLE EĞLENDİ Eğitim-Öğretim yılında hem yeni kayıt yaptıran hem de eski öğrencilerimiz, Üniversitemizin Türkkuşu Kampüsü nde bir araya gelerek eğlenceli bir ortamda birbirleriyle tanışma fırsatı yakaladı. Öğrencilerimizin, Üniversitemizin dinamik ortamına daha çabuk uyum sağlamalarını amaçlayan parti, karnaval havasında geçti. KALİTEMİZİ DÜNYAYA DA DUYURDUK! Dünya çapında bir eğitim kurumu olmak amacıyla yola çıkan Türk Hava Kurumu Üniversitesi nde bu yıl, Venezuela dan Britanya ya, ABD den Maldivlere, Sri Lanka dan Gürcistan a kadar 90 ı aşkın farklı ülkeden öğrenciler eğitim görecek. Rektörümüz Prof. Dr. Ünsal BAN ve Genel Sekreterimiz Seda ŞİMŞEK in de ziyaret ettiği Hoşgeldin Partisi, gün boyu büyük bir coşkuyla devam etti. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği etkinlikte Dj performansıyla öğrencilerimiz keyili saatler geçirdi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN, dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almanın, Türk Hava Kurumu Üniversitesi nin kuruluşunda belirlenen en önemli hedelerden biri olduğunu belirterek; Bunu kısa sürede başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

4 Haber THE BEGINNING OF A 4 KASIM 2013 / 1 INTERNATIONALOFFICE A new life, with new hopes and dreams far, far away from home Every teenager at the age of has different views and ideals about where their life is heading towards. Thus, in accordance with providing our foreign students with the best experience of studying in a foreign country, we, the International Ofice (IO) would like to introduce you to our Ofice in our irst volume. This semester, the University of Aeronautical Association has given students the opportunity to achieve their dreams from many different countries around the world, and hope to have at least one student from every country in the world throughout the years. Hence, being a new home to nearly 250 new students from more than 90 countries this year, we aim to focus on the knowledge that we plant into the students personalities in order to make them leaders of tomorrow s international world. As we have always pointed out We are the World and as theinternational Ofice (IO) we will continue to expand our horizons with no limits in order to attain and provide the best environment for our students at all times. We Are Not Only Beyond Your Imagination; We Are Also Internationally Beyond Your Imagination.

5 INTERNATIONALOFFICE 5 KASIM 2013 / 1 Haber Some international activities IO in Dubai IO in Ireland IO in Pakistan IO in Yemen IO in Erbil IO in Nigeria Some visits to our university Iraq Cultural Undersecretary Assoc. Prof. Dr. Iqbal ALMAHDY lying in the simulator Counsellor of Cultural Affairs of Libya Prof. Dr. Fathalla M. Al-Yamani at our university 29 international students were hosted in our university within the scope of International Air Cadet Exchange

6 Haber YAKINDAN TANIYALIM LOJİSTİK VE DIŞ TİCARET KULÜBÜ 6 KASIM 2013 / 1 Türk Hava Kurumu Üniversitesi nin ilk ve en etkin öğrenci topluluklarından biri olan Lojistik ve Dış Ticaret Öğrenci Topluluğu, Üniversite yönetiminin desteği (Yrd. Doç. Dr. M. Hakan Keskin in danışmanlığında) ve 2. sınıf öğrencisi Mustafa AKIŞ ın başkanlığında, 4 Mayıs 2012 tarihinde kuruldu. Kulübün amaç ve hedeleri ise şöyle: ÜÜye öğrencilere lojistik ve dış ticaret alanları ile ilgili birikim ve becerilerini artırmak, ÜBu kapsamda (büyük oranda üniversite tarafından sağlanan bir kısmı da sponsor irmalar tarafından desteklenen olanaklarla), üyelerin ders dışında yapabilecekleri sosyal, kültürel ve akademik çalışmalarına zenginlik katmak, ÜLojistik ve dış ticaret ile ilgili profesyonel aktörlerle iletişim kurmalarını sağlayan bir platform haline getirmek, ÜÜlkemizde sürekli gelişen lojistik ve dış ticaret sektörlerine katkı sağlamak ÜTürk Hava Kurumu Üniversitesi ni, lojistik ve dış ticaret için bölgesel merkezlerden biri haline getirmek Gerçekleştirilen Etkinlikler: ÜTürkiye de ilk defa icra edilen INTAVIC (Uluslararası Sivil Havacılık Konferansı) e ev sahipliği ÜAnkara Ticaret Odası (Genç Girişimciler Meclisi) tarafından düzenlenen Dış Ticaret Kursu na katılım ÜAnkara Lojistik Üssü ve Ankara Esenboğa Havalimanı na eğitim gezisi Planlanan Etkinlikler: Ü2. INTAVIC ÜUluslararası Lojistik Zirvesi BİZDEN HABERLER ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI NDAN... Değerli Arkadaşlarım, THK Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren bünyesinde bulundurduğu öğrencilerin düşüncelerini dinleyerek ve yönetimde öğrencilere temsil hakkı vererek Türkiye nin en demokratik üniversitelerinden biri olmayı hedelemiştir. Bu bağlamda, 2 yıldır görevde olan Öğrenci Konseyi, üniversite yönetimi ve öğrencileri arasında köprü görevi görmektedir yılı Aralık ayında öğrencilerimizin demokratik temsilini sağlamak adına yapılan seçimler sonucunda göreve başladık. Göreve başladığımız günden itibaren vizyonumuz ve misyonumuz çerçevesinde öğrenci arkadaşlarımızın görüşlerini üniversite yönetimiyle paylaştık ve öğrenci arkadaşlarımızın yaşadığı problemlerin takipçisi olduk. Bugün geldiğimiz noktada Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ünsal Ban ın büyük destekleriyle, öğrenci arkadaşlarımızın problemlerini çözdüğümüzü düşünmekle birlikte daha çok yolumuzun olduğunun farkındayız. 2 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın önde gelen üniversitelerinin arasına giren THK Üniversitesi nin öğrencisi olmaktan duyduğumuz onuru belirtmek isterim eğitim-öğretim yılı sonu itibariyle sayısı 24 e ulaşan Öğrenci Toplulukları ile üniversitemizde sosyal hayatın gelişimini sağlamak için etkinlikler düzenledik. Gerçekleştirdiğimiz şehir içi ve şehir dışı geziler ve etkinliklerle, geçtiğimiz yılı başarıyla tamamladığımızı düşünmekle beraber, bu yıl daha fazla etkinlik ve sosyal faaliyet düzenlemek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üniversite yönetimimizin, öğrenci topluluklarına verdiği destek sayesinde bu yıl daha fazla etkinliklerin olacağını düşünüyorum Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen 1. Uçan Bahar Şenliği bundan sonra yapacağımız şenliklerin ne kadar başarılı olacağının göstergesidir. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımı, üniversite sınavında gösterdikleri üstün başarıdan ötürü tebrik ediyorum. Hayatınızın en güzel yıllarını geçireceğiniz, hem mesleki eğitiminizde hem de sosyal faaliyetlerinizde sizlere aracı olacak Üniversitemize hoş geldiniz. Üniversite hayatınızın sağlıklı,mutlu, başarılı ve eğlenceli geçmesini dilerim. Saygı ve Sevgilerimle, Gökdeniz SIRATAŞ https://www.facebook.com/ TurkHavaKurumuUniversitesiOgrenciKonseyi

7 TARİH İLK TÜRK UÇAĞINI KİM YAPTI 7 KASIM 2013 / 1 Haber Türk Havacılık tarihinin önemli isimlerinden olan ve ilk Türk uçaklarının imalatını yapanlardan Milli Mücadele kahramanı, savaş ve eğitim pilotu Türk havacılık tarihine gönül vermiş eylem adamı VECİHİ HÜRKUŞ. 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul da doğan Vecihi HÜRKUŞ, askeri eğitiminin ardından katıldığı 1. Dünya Savaşı yıllarında Kafkas Cephesinde uçuşlar yaptı. Bir Rus uçağını düşürerek ilk Türk hava zaferini kazandı de Ruslara esir düştü. 4 aylık esaret hayatından sonra kaçmayı başardı yılı yaz başında Yeşilköy de konuşlanmış 9. Harp Tayyare Bölüğü nde görev alan HÜRKUŞ, bu bölükte görevliyken bir av uçağı tasarımı yaptı. HÜRKUŞ un bu projesi Mondros Ateşkes Anlaşması nın imzalanmasıyla yarım kaldı. Kurtuluş Savaşı na katılan Vecihi HÜRKUŞ, özellikle İnönü ve Sakarya savaşlarında başarılı keşif ve destek uçuşları yaptı. Bir Yunan uçağını düşüren HÜRKUŞ, Kurtuluş Savaşı nın ilk ve son uçuşlarını yapan pilot olma özelliği de taşıyor da Kadıköy de bir keresteci dükkânını kiralayarak, 3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını, aslında ikinci uçağı VECİHİ K-XIV ü inşa etti. İlk uçuşunu 16 Eylül 1930 da Kadıköy Fikirtepe de büyük bir kalabalık ve basın topluluğu karşısında yaptı. Bu uçuştan sonra VECİHİ K-XIV ile önce Yeşilköy e, sonra Ankara ya uçtu de ilk Türk Sivil Havacılık Okulu nu (Vecihi Sivil Tayyare Mektebi) açan HÜRKUŞ, okulda ilk Türk kadın pilotu Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirdi döneminde Vecihi XIV (adet), Vecihi XV (2 adet) ve Vecihi XVI uçaklarını planladı, imal etti ve uçurdu yılında Türkiye nin ilk sivil havayolu şirketi Hürkuş Havayollarını kuran Vecihi HÜRKUŞ, 16 Temmuz 1969 da Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi nde vefat etti. Kabri Ankara Cebeci Mezarlığın dadır. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği arşivinden (TVHMD)

8 Haber 8 KASIM 2013 / 1 RÖPORTAJ Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN ile hem üniversitesini, hem hedelerini, hem de özel hayatının bilinmeyenlerini konuştuk. Prof. BAN a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle: Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 1970 yılında Ankara da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimimi Ankara da tamamladım. İşçi bir babanın, ev hanımı bir annenin çocuklarından birisiyim. Üç kardeşiz yılında üniversite hayatını tamamladıktan sonra üç yıl özel sektörde çalıştım. Bu süreçte askerliğimi de yaptım. Şırnak ta komando asteğmendim. Askerden geldikten sonra akademisyenliğe başladım. Gazi Üniversitesi nde Muhasebe-Finans alanında akademisyen oldum yılına kadar Gazi Üniversitesi nde öğretim üyeliği yaptım li yıllardan itibaren de televizyon dünyasına bir girişim oldu. TRT de 5 yıla yakın görev yaptım. Televizyon programı yaptım. Çok başarılı ve deneyim kazandıran bir program oldu. Rektör olunca bu görevimi bıraktım; ama şu anda Bugün Gazetesi nde köşe yazarlığı yapıyorum yılının mart ayından bu yana da Türk Hava Kurumu Üniversitesi nde öğretim üyeliği, rektörlük yapıyorum. Üniversitenin kuruluşundan bu tarafa her aşamada bulunduk. Üniversitemizin 3. yaşını kutluyoruz. Hayallerim gerçekleşti diyebilirim ORTADOĞU, ORTA ASYA VE BALKANLARIN MERKEZİ OLACAĞIZ Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak hedeleriniz neler? Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanların Havacılık ve Uzay Merkezi olacağız. En öncelikli hedeimiz bu. Yetiştirdiğimiz öğrenci sayıları ile değil; AR-GE çalışmalarımızla, patentlerle, projelerle ön plana çıkan ve Türkiye de üniversite-sanayi işbirliğini en iyi sağlayan üniversite olarak anılmak, tanınmak, ülkemizi temsil etmek istiyoruz. 90 ı aşkın farklı ülkeden bu yıl üniversitemize öğrenci geldi. Bu bizim Türkiye de de havacılık ve uzay bilimleri alanında da tek olduğumuzu gösteriyor. Türkiye de, 80 e yakın uçağı ve jeti olan tek üniversite biziz. Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak havacılık alanında açtığımız eğitim yolunun kalitesini tüm dünya gördü. Dünyanın seçkin öğrencilerini Üniversitemizde görmek, bizi ayrıca mutlu ediyor. Bu öğrenciler ileride mezun olduklarında, ülkemiz adına birer havacılık elçisi olacaklar ve ülkemizin tanıtımına da hizmet edecekler. Analitik düşünebilen, içinde yaşadıkları topluma değer katmayı hedeleri arasında gören, çağdaş, iş hayatında karşılarına çıkabilecek her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek özgüvene sahip öğrenciler yetiştirmek için en güvenli ortamı yaratıyoruz. Üniversitemizden mezun olacak öğrencilerimizin, öğrenimleri süresince edinecekleri teknik donanımın yanı sıra kazanacakları liderlik özellikleri sayesinde, iş yaşamında büyük başarılar elde edecekler.

9 RÖPORTAJ 9 KASIM 2013 / 1 Haber Çocuklarımla arkadaş gibiyimdir. Eşiniz ve çocuklarınızdan bahsedelim... Eşim diş hekimi. İsmi Gülcan BAN. 17 Temmuz 1994 te evlendik. İki çocuğum var. Oğlum Emre Buğra 14 yaşında, kızım Ece Gizay 18 yaşında. Çocuklarla aranız nasıl? Onlarla arkadaş gibiyimdir. Aramızda çok yaş farkı yok zaten. Erken yaşta baba olduğum için iletişimde çok sorun yaşamıyoruz. Kızımla her şeyi konuşabilirim. Birçok faaliyet gerçekleştiririz. Oğlumla bilgisayar da oynarım, maça da giderim. Şu an enerjimiz yüksek ve iyi vakit geçirebiliyoruz. Hobiniz var mı? Yakın zamanda hobim uçmak olacak. Ders alıyorum. Lisans alacağım. Eski YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN gibi ben de uçacağım. Model uçak ve helikopter uçurmak da bir başka hobim. Fırsat buldukça çocuklarımla birlikte bu hobilerimi yapıyorum. Sporla aranız nasıl? Yürüyüş yapıyorum. Çocuklarım küçükken onlarla basketbol, futbol oynuyordum ama sporla aram çok iyi diyemem. Örneğin takım tutmuyorum. Sağduyulu davranmak gibi algılanabilir. Çünkü Türkiye de futbol fanatizmini gördükten sonra bazen takım tutmamanın çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kızım ve oğlum takım tutuyorlar. Kızım Galatasaraylı. Oğlum Fenerbahçeli. Hayatımda ilk kez maça geçen yıl Fenerbahçe-Galatasaray maçını izlemek için gittim. Zaten ilk ve son gidişim oldu. Çocuklarımı orada koruyabilmek çok zor oldu. Onlar da yaşananları görünce bir daha futbol maçı izlemeye gitmeyeceklerine dair karar aldılar. Yemeklerle aranız nasıl? Eşim Bolu Mengenli. Çok güzel yemekler yapıyor. Benim yemek yapmak gibi bir maharetim yok. Sadece rafadan yumurta yapabilirim o kadar. Eğer eşim evde yoksa ve çocuklarımla evdeysek dışardan yemek siparişi vermeyi tercih ediyoruz. Ancak oğlum bu konuda çok becerli, gurme gibi yemeğin tadını, tuzunu çok rahat test ediyor. Güzel yemek de yapıyor. Evcil hayvan besliyor musunuz? Evde beslemiyoruz ama çocuklarım çok seviyor. Gölbaşında küçük bir evimiz var. Oranın bahçesinde bir dönem köpek besledik. Rektör olmak hayaliniz miydi? Aklınızda var mıydı? bu böyle. Yeşil alanların fazlalığı da bunu gösteriyor. Her akademisyenin mutlaka aklına gelir rektör olmak. Çünkü her insan en tepede olmak ister. Kafasındaki projeleri gerçekleştirebilmek için orada görev almak ister. Tabii ki o zamanlar bize çok uzak görünüyordu. Zamanla uzak değil; yakın olduğunu gördüm. Hayallerim bir anlamda gerçekleştir diyebilirim. Türkiye hayallerin gerçekleşebileceği bir ülke. Avrupa da, Amerika da sınıf atlatmak çok zordur. Herkesin önüne engel olarak konulur ama Türkiye de çok kolay. Ankara deyince aklınıza ilk ne geliyor? (Hürriyet Gazetesi Muhabiri Esra Kaya nın 27 Mayıs 2013 tarihli röportajından alınmıştır.) Cumhuriyetin en düzenli şehirlerinden biri. Aklıma şehirleşme geliyor. Çok düzenli büyümüş Ankara tarih sürecine de bakınca

10 Haber ANKARA YI KEŞFET 10 KASIM 2013 / 1 Başkent te sonbahar bir başkadır. Eğer hala Ankara yı keşfe çıkmadıysan daha fazla vakit kaybetmemelisin. Bunun için yapman gereken ise sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi ne başvuruda bulunmak. ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ GEZİ Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz düzenlenen şehir turu projesi ile en az 35 kişilik gruplarla Ankara gezisi düzenleniyor. Konuklarına otobüs ve rehberlik hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi, isteyen herkese Ankara nın tarihi, kültürel, turistik yerleri ile parklarını görme fırsatı sunuyor. Gezi için başvurular, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü ne yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi nin Ankara için turizm atağının bir ayağı olarak, kenti daha yakından tanımak isteyen gruplara görevliler eşliğinde keyili bir tur imkanı sunuluyor. Anıtkabir, Ankara Kalesi, Hacı Bayram Veli Camii, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Eymir Gölü, Seğmenler Parkı ve daha birçok yer seni bekliyor Atatürk tarafından kurulan çiftlik, günümüzde gazinoları, parkları, piknik alanları, hayvanat bahçesi, çeşitli ürünleri ve doğası ile Ankaralılar tarafından sık ziyaret edilen bir gezi ve mesire yeridir. Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Bir nostalji haline gelen AOÇ dondurmasını yemeden oradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.j ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ Yaşadığımız yerleri ve kültür oluşumumuzu anlamak açısından gerçek bir hazinedir. Yurt dışından gelen tüm konukların ve turistlerin uğrak yeridir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlıyarak günümüze kadar Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. ÇENGELHAN Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Ankara nın ilk ve tek sanayi müzesidir. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara Kalesi nin girişindeki ihtişamlı binada sergilenmekte olan koleksiyon, minyatür modellerden başka sandal ve arabalar gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsamaktadır. BEYPAZARI Beypazarı nın dik yamaçlar ve vadilere kurulmuş olan eski kesimi, çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan karakteristik dokusuyla, doğal manzara özellikleriyle tarihi ve görsel zenginliği olan bir yerleşimdir. 100 yıllık geçmişi olan evler, Osmanlı ve geleneksel Türk evlerinin tipik özelliklerini taşır.

11 BİR ÜLKE 11 KASIM 2013 / 1 Haber Arnavutluk Adriyatik sahilinin güneyinde el değmemiş bir turizm bölgesi İtalyan, Osmanlı ve Rus dönemlerinden kalma mimarileriyle insanı cezbeden bir ülke... Arnavutluk Üniversitemiz öğrencilerinden Andi Hoxha, Arnavutluk un tam merkezindeki Elbasan şehrinden geliyor. İşte; Üniversitemizin Uçak Mühendisliği bölümünde eğitimine devam eden Andi nin kendi gözünden Arnavutluk Arnavutluk u diğer ülkelerden ayıran özellikleri nelerdir? Bize ülkenden bahseder misin? Arnavutluk küçük bir ülke. Başkenti Tiran. Burada yaşayan insanlara Arnavut deniyor. Güçlü, cesur ve yardımsever karakterleriyle tanınıyorlar. Arnavutluk un birçok doğal güzelliği var, zengin bir bitki örtüsü ve çok çeşitli hayvanlarıyla batıda Adriyatik ve güneybatıda İyonya Denizi ne kıyısı olan, doğuda da Arnavutluk Alpleri tarafından çevrili, ayrıca kuzeyde ve güneyde olmak üzere sık ormanlara sahip bir ülke. Ayrıca, eski bir ülke olduğu için birçok tarihi mekana sahip. Tüm bunların yanı sıra, oldukça turistik bir bölge olan, başta İşkodra (Shokdra) Gölü olmak üzere doğudaki büyük göllerden de bahsetmek isterim. Arnavutluk ile Türkiye arasında benzerlik var mı sana göre? Tarihi kaynaklardan hepimizin de bildiği üzere Osmanlı İmparatorluğu Balkan yarımadasının büyük bir bölümüne hakimdi ve yaklaşık 500 yıl boyunca aynı sınırlar içerisinde yaşadık. Türkler ve Arnavutlar aynı cesur, akıllı ve yardımsever yapıdaki insanlar. Aynı zamanda iziksel olarak da benzeşiyorlar. Arnavut kültürünü nasıl tanımlarsın? Arnavutluk eski bir ülke ve Arnavut nüfusu çok eski bir yunan yazarı tarafından bahsedilmiş. Arnavutluk kültürü oldukça zengindir, ailevi bağları epey güçlüdür ve sayı olarak oldukça büyük aileler bir arada yaşamışlardır. Fakat son zamanlarda daha genç aileler daha çekirdek olarak yaşamayı tercih ediyorlar. Bizim kendimize has bir mutfağımız da var. Genellikle sebze, baharat, et ve balık ağırlıklı olmakla birlikte kökeninin Türk ve İtalyan mutfağına dayandığı düşünülüyor. Geleneksel kadın kıyafetleri renkli ve bol işlemeli oluyor. Erkekler içinse geleneksel olan kıyafet Fustanella adındaki beyaz bir etek. Fakat artık her şey oldukça değişti. Hem gençler hem de yaşlılar artık kot pantolon, etek ve elbiseleri tercih ediyorlar. Arnavutların %70 i Müslüman, %20 si Hristiyan ve %10 u başka dinlere inanıyor. Kim hangi dine inanırsa inansın belli bir uyum içerisinde yaşıyoruz. Arnavutluk a gittiğimizde mutlaka gezmemiz gereken yerler hangileridir? Arnavutluk epey değişik doğa güzellikleri ve tarihi yapılara sahip. En iyi bilinen şehirler Saranda, Gjirokastra, Durres, Tiran, İşkodra, Vlora ve Korçe. Bu şehirlerde tarihi mekanları, kumsalları ve doğa güzelliklerini bulabilirsiniz. Arnavut mutfağından bahseder misin? Arnavut mutfağı genelde sebze, baharat, et ve balık temelli bir mutfaktır. Bunun yanı sıra zeytin, üzüm, kekik ve kuzu eti gibi malzemeler de Ortadoğu mutfağına bizi daha çok yakınlaştıran tatları oluşturuyor. En meşhur Arnavut yemekleri arasında bin yahni çorbası, tarhana, yoğurt tava, tiran fergese gibi yemekler yer almaktadır. Bizim mutfağımız, Türk mutfağı ile hemen hemen aynı. Peki sosyal hayat nasıl? Gençler nasıl vakit geçiriyorlar? Gençler genellikle zamanlarını kafelerde ya da internette geçiriyorlar. Çok azı boş zamanlarını kitap okuyarak ya da dışarıda arkadaşlarıyla oyun oynayarak geçiriyor.

12 Haber 12 KASIM 2013 / 1 SAĞLIK EN FAYDALI SPOR MERDİVEN ÇIKMAK ABD de yapılan bir araştırmaya göre kilo vermek için yorucu spor yapmanıza gerek yok. Merdiven çıkın, otobüsten bir-iki durak önce inip yürüyün yeter. Uzun süren egzersizler yerine birer dakikalık kısa ve sık efor patlamaları kilo vermek için saatler süren yorucu egzersizler yapılması gerektiği sanılır ama bilim adamları kilo vermenin o kadar da zor olmadığını açıkladı. American Journal of Health Promotion dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, günde fazladan sadece bir dakikalık enerjik aktivite, istenmeyen kiloların atılması için yeterli. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, arabayı iş yerinden uzağa park etmek yeterli. İnternetin hayatımıza kattığı artılar tartışılmaz ama; kattıkları arasında fazla kilolar ın payı giderek artıyor. İnternet bağımlılığı, dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunu olan obeziteyi tetikliyor. Türkiye nin farklı üniversitelerinden akademisyenlerin yaptığı ortak araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar uluslararası alanda da yankı buldu öğrencinin katıldığı araştırma sonucunda ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları şöyle: İNTERNET BAĞIMLILIĞI OBEZ YAPIYOR! Gençlerden yüzde 8.9 u bazen veya sık sık, yüzde 3.5 i de belirli sorunlar yaşadığını söyledi. Toplamda gençlerin yüzde 12.4 ü internet bağımlılığı kriterine uyuyor. Bu gençlerin internette geçirdiği süre, haftada ortalama 4,5 saat İnternet kullanımıyla Vücut Kitle Endeksi arasında doğrusal bir ilişki bulunuyor. İnternet bağımlılığı oranının arttıkça kiloların da arttığı görülüyor. İnternet bağımlığı olduğu tespit edilenlerin yüzde 3.8 inde, interneti makul bir sürede kullananların yüzde 5.3 ünde yeme bozukluğu var. Dünya çapında yapılan araştırmalar, farklı kültür ve toplumlarda değişkenlik göstermekle birlikte, internet bağımlılığının aynı yaş grubu içinde yüzde 2 ile 20 arasında değiştirdiğini gösteriyor. KAHVALTI YAP, SAĞLIKLI KAL! Çok eski bir atasözü kahvaltıyı bir kral, öğle yemeğini prens, akşam yemeğini de bir dilenci gibi yapmalı der. Bu sözü haklı çıkaracak yeni bir araştırma ortaya kondu. İsrail deki Tel Aviv Üniversitesi nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, sıkı kahvaltı yapanların kalp hastalıkları, diyabet ve yüksek tansiyona yakalanma riskinin azaldığını gösterdi. Ayrıca bu kişilerde obeziteye de daha az rastlandığı görüldü. Araştırmaya obez 93 kadın katıldı. Katılımcılar 2 gruba ayrıldı. İlk gruptakiler 3 ay boyunca kahvaltıda 700, öğle yemeğinde 500, akşam yemeğinde 200 kalorilik besinler tüketti. İkinci gruptakiler ise kahvaltıda 200, öğle yemeğinde 500 ve akşam yemeğinde 700 kalorilik yiyeceklerle beslendi. Araştırma sonunda ilk gruptakilerin yaklaşık 8 kilogram verdiği ve bel çevresinin yaklaşık 8 santimetre inceldiği görüldü. İkinci gruptakilerin ise yaklaşık 3,5 kilogram verdiği, bel çevresinin 3,5 santimetre inceldiği belirtildi. Sıkı kahvaltı yapanların iştah hormonu seviyesinin de düştüğünü ve bu kişilerin gün içinde daha az atıştırma isteğinin olduğunu belirten bilim adamları, doğru besinleri yanlış zamanda tüketmenin kilo vermeye yardımcı olmadığını, hatta sağlığa zarar verebileceğini vurguladı.

13 BİLİM veteknoloji 13 KASIM 2013 / 1 Haber 20 YILDIR UZAY DA DENİZANASI YETİŞTİRİYORUZ Bilim insanları uzay-havacılık tarihi boyunca birçok ilginç deneye imza attı. Bu deneylerin başında hayvanlar üzerinde yapılan deneyler öne çıkarken, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA nın 20 yıldan bu yana Uzay a binlerce denizanası gönderdiği ortaya çıktı. The Atlantic sitesinin haberine göre, 1991 de başlatılan Spacelab Life Sciences görevi kapsamında, Columbia uzay mekiği ile yapay deniz suyu ile dolu şişe ve torbalar içine konan 2 bin 478 yavru denizanası, Uzay a ateşlendi. Astronotlar da yerçekimsiz ortamda denizanalarının hareket etmesini ve büyümesini sağlamak için yapay deniz suyuna kimyasallar enjekte etti. Görevin sonlarına doğru NASA deneyi önemli bir aşama kat etmişti. Dünya nın yörüngesindeki denizanası sayısı 60 bine ulaştı. Bilim insanları Uzay daki deneyde denizanalarının yerçekimsiz ortamda nasıl gelişim gösterdiğini görmenin yanı sıra, bu canlıların insanlarla beraber sahip olduğu bir özelliği net bir şekilde gözlemledi: Yerçekimsiz ortama uyum sağlamak. APPLE IN YENİ SÜRPRİZİ: IPAD AIR TÜBİTAK TAN YERLİ PROJEYE DEV DESTEK Teknoloji ve iletişim devi Apple, herkesin merakla beklediği yeni IPad in adını IPad Air olarak açıkladı. IPad Air eski IPad lere göre daha haif ve yüzde 25 daha ince. 7,5 mm kalınlığında ve 450 gram ağırlığında olan Ipad Air de, IPhone 5S de kullanılan A7 işlemcisi kullanılacak. 1 Kasım dan itibaren 16 GB lik modellerinin 499 dolara satışa sunulan Ipad Air, önceki modellere göre daha hızlı olacak ve daha büyük dosyalar açılabilecek. IPad Air de bulunan çok amaçlı anten özelliği (MIMO) sayesinde daha hızlı internet bağlantısı sağlanabilecek. Ayrıca çift mikrofon özelliği sayesinde daha kaliteli ses hizmeti verebilecek. Kamerası ise az ışıkta daha kaliteli görüntü çekebilecek. Gümüş/beyaz ve gri/siyah renkleri ile satışa sunulan Ipad Air ın batarya süresi ise 10 saat olarak açıklandı. AYLIK 3 BİN TL BURS TÜBİTAK 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı adıyla üniversite ve kamu Ar-Ge merkezlerindeki araştırmacılara yönelik yeni bir destek programı başlattı. Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen program kapsamında, ülkemizde yaygın olarak kullanılan ithal cihaz ve malzemelerin geliştirilmesi ile dünyayla rekabet edebilecek yeni ürünler ortaya çıkarılacak. Belirlenen projelere en fazla 18 ay süreyle 200 bin TL ye kadar destek sağlanacak programa, üniversite ve kamu Ar-Ge merkezi çalışanları başvurabilecek. Program kapsamında aylık 3 bin TL ye kadar burs desteği verilecek. Bilimsel toplantı ve çalışmalar için 10 bin TL ye kadar seyahat desteği sağlanacak. Proje yürütücüsüne aylık bin TL, araştırmacıya da aylık 500 TL ye kadar proje teşvik ikramiyesi verilecek.

BOL ETKİNLİK BOL EĞLENCE

BOL ETKİNLİK BOL EĞLENCE İZMİR HAVA ULAŞTIRMA FAKÜLTEMİZİN GÖRKEMLİ AÇILIŞI İzmir Hava Ulaştırma Fakültesi büyük bir törenle öğrencilere kapılarını açtı. Fakülte 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya 1 başlayacak. ŞUBAT

Detaylı

EKİM - KASIM - ARALIK 2012

EKİM - KASIM - ARALIK 2012 EKİM - KASIM - ARALIK 2012 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ

Başkan dan. Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL. Birlik 2008/5 1. SAHİBİ T.C. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği adına Kadir TOPBAŞ Bir Baþarý Öyküsü BURSA /YILDIRIM Başkan dan Dünya Kenti-Avrupa Kültür Başkenti: İSTANBUL İstanbul, geçmişi 8000 yıl öncesine dayanan, asırlar öncesinden başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız uygarlık

Detaylı

1. yaşımız kutlu olsun

1. yaşımız kutlu olsun İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ ARALIK 2014 1. yaşımız kutlu olsun İÇİNDEKİLER Kedi sevgisi Bir yılı geride bıraktık IKBU.Where it all begins.. Attempto! Edebiyat bir direniş biçimidir Üniversitenin

Detaylı

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık

Avrupa ile sınırları ortadan kaldırdık Müjde: Avrupa için iki yeni program daha açıyoruz Üniversitemizin Köln Stüdyosu sonbaharda açılıyor Anadolu Üniversitesi nin TRT Okul iş birliğiyle kuracağı Köln Stüdyosu nun sonbaharda hizmete girmesi

Detaylı

MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL

MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL 10 ALİ OSMAN ÖZTÜRK RÖPORTAJ 18 ANKARA İŞ DÜNYASI BESA KULE DE BULUŞUYOR 34 MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL 38 SALİH BEZCİ RÖPORTAJ 68 KIŞ BAHÇELERİNE ÇIKMA ZAMANI 5 8 10 14 18 22 28 30 32 34 36 38 46 50

Detaylı

2Bülten İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ. Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ

2Bülten İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ. Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ 2Bülten SAYI: 2 İNSANİ DİPLOMASİ EXPO 2020 ÇALIŞMALARI TEMSİLİ POLİSLİK PROJESİ Prof. Dr. Tunçdan BALTACIĞLU ile RÖPORTAJ İçindekiler ocak-şubat-mart 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

Kipa Kurumsal İletişim Direktörü Ellen Gladders ile söyleşi

Kipa Kurumsal İletişim Direktörü Ellen Gladders ile söyleşi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı yayın organıdır üç ayda bir yayımlanır ocak 2014 Kipa Kurumsal İletişim Direktörü Ellen Gladders ile söyleşi Dünyanın ilk Filantropi fakültesinin kurucu dekanı Prof. Dr.

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

Ünivers. 8. kuruluş yıldönümümüz. coşkuyla kutlandı. Sesinizi duyurmak için siz de yazın! İzmir Ekonomi Üniversitesi 8. Kuruluş

Ünivers. 8. kuruluş yıldönümümüz. coşkuyla kutlandı. Sesinizi duyurmak için siz de yazın! İzmir Ekonomi Üniversitesi 8. Kuruluş Çağan Irmak hakkında bilmek istedikleriniz Seferihisar da doğmuş ve 22 yaşına kadar İzmir de yaşamış, İzmirli bir yönetmen Çağan Irmak. Zaten filmlerinde de Ege esintilerini hissetmek hiç de zor değil.

Detaylı

BizdenHaberler. Koç Topluluğu Yayını Mart 2013 Sayı 399

BizdenHaberler. Koç Topluluğu Yayını Mart 2013 Sayı 399 Koç Topluluğu Yayını Mart 2013 Sayı 399 BizdenHaberler EN İYİLERLE ANIYORUZ En iyileri ödüllendirmek en büyük dileğiydi. Her yıl ölüm yıldönümünde onu anarak bu dileğini gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.

Detaylı

GÜLTEPE KÜLTÜR MERKEZİ

GÜLTEPE KÜLTÜR MERKEZİ Modern Taksi Durakları Şoförleri Sevindirdi Kağıthane de bulunan taksi duraklarının yenileme çalışmaları Merkez Taksi Durağı açılışıyla başladı. Nurtepe Taksi Durağı nın yenilenmesiyle devam eden açılışlarda,

Detaylı

i n d e k s 26-35 14-17 18-25 K7Portre N D E S indeks Kariyer Prof. Dr. Aşkın Tümer 69 Konuk Yazar Turgut Özakman Rengim Gökmen Bizim Dünyamız

i n d e k s 26-35 14-17 18-25 K7Portre N D E S indeks Kariyer Prof. Dr. Aşkın Tümer 69 Konuk Yazar Turgut Özakman Rengim Gökmen Bizim Dünyamız indeks 2 N D E S I 8 K7Portre Konuk Yazar Turgut Özakman Rengim Gökmen 14-17 Aktüalite 38 Sağlık Dr. Ömer Çobanoğlu 74 18-25 Duyurularýmýz 40 Kiþisel Geliþim Uzm. Psk. Hülya Üstel Kökdemir 42 Gurme Butcha

Detaylı

www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 700 27 OCAK - 9 ŞUBAT 2014

www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 700 27 OCAK - 9 ŞUBAT 2014 Ramazan Albayrak Özge Serçeler İrem Temurcan Görkem Gölbaşı Mesude Elif Güngör â Müzik Bölümünden mezuniyet konseri Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü öğrencileri 22 Ocak günü mezuniyet konseri ile dinleyici

Detaylı

Başkandan KENTLERİMİZİN GELECEĞİ

Başkandan KENTLERİMİZİN GELECEĞİ Özel Sayý Ocak Yýl 34 Sayý 63 BÝRLÝK DERGÝSÝ Avrupa ya Açýlan Belediye ÝZMÝT SARAYBAHÇE Dosya: Yerel Demokraside Avrupa Boyutu OCAK Tarhan Erdem: Doðru Seçim Stratejisi Ýçin Kamuoyu Yoklamasý Þart Kent

Detaylı

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın

Şirketler Arge Yatırımlarını Artırsın Mezunlarımıza Mesleki Danışmanlık Hizmeti Ayşe Şasa Vefat Etti Türk sinemasının en önemli senaristlerinden Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 1941 yılında İstanbul da doğan Şasa nın, bir çok

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Fotoğraf: Mesut Yılmaz Sevgili TEGV Dostları, Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2012 bizim için hızlı, benim için

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

Başkandan BELEDİYELERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLARKEN

Başkandan BELEDİYELERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLARKEN Özel Sayý Þubat Yýl 34 Sayý 64 BÝRLÝK DERGÝSÝ FETHÝN BAÞLADIÐI YER Dosya: Prof. Dr. Ömer Dinçer le Büyükþehir Belediyelerinin 25. Yýlý Üzerine Söyleþi: Ceyda Aydede den Belediye Baþkan Adaylarýna Halkla

Detaylı

6. GENÇLİK MERKEZİ KARAPÜRÇEK TE HİZMETE GİRDİ. Özel Haber: Gülpınar Mahallesi modern yüzüne kavuşuyor. hizmete soktuğu gençlik merkezlerine

6. GENÇLİK MERKEZİ KARAPÜRÇEK TE HİZMETE GİRDİ. Özel Haber: Gülpınar Mahallesi modern yüzüne kavuşuyor. hizmete soktuğu gençlik merkezlerine SAYFA SAYFA 01 01 12 Ankara da Hıdırellez Hamamönü nde kutlandı 04 TÜRKİYE Yİ AVRUPA DA HAMAMÖNÜ TEMSİL EDECEK Altındağ Gerçekleştirdiği her etkinlikle ilklere imza atan Altındağ Belediyesi, bu defa Hıdırellez

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı yayın organıdır üç ayda bir yayımlanır YAZ 2014 Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Doç.Dr.Banu Manav Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI:

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 711 30 Haziran - 15 Eylül 2014 SAYFA3 2 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM MEZUNLARINI AĞIRLADI SAYFA4 ------------------------------------------------------------------------

Detaylı

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör

EDİTÖRDEN. Aziz YİĞİT Editör EDİTÖRDEN Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Nisan ayında yayınına başladığımız ve üçer aylık dönemleri kapsayacak biçimde çıkarmayı planladığımız bültenin ikinci sayısı ile bir kez daha sizlerle buluşmanın

Detaylı

Yenilenen Aksa web sitesi modern tasarımıyla rahat erişim sunuyor

Yenilenen Aksa web sitesi modern tasarımıyla rahat erişim sunuyor 5 kıtada 50 den fazla ülkeye ihracat, dünya çapında %16 lık pazar payı, 1.200 ü aşkın çalışan, giyim, ev tekstili, endüstriyel ve dış mekan kullanımlarına kadar uzanan bir tedarik yelpazesi... Dünyanın

Detaylı

PROF. DR. REHA METiN ALKAN

PROF. DR. REHA METiN ALKAN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Değerli Okurlar, Anadolu'nun parlayan yıldızlarından biri olmak için kurulan Üniversitemiz, 2006 yılında başladığı yolculuğuna, bugün 11 binden fazla öğrencisi ve sayısı 800

Detaylı

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ebülten ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR.. 19 İHALELER.... 20 FUARLAR... 21 DIŞ TİCARET TALEPLERİ. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 22 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nın Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre

Detaylı

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi G O S B S A N A Y İ C İ L E R İ D E R N E Ğ İ D E R G İ S İ O C A K - Ş U B A T - M A R T 2 0 1 0 S A Y I : 1 9 Üniversite Sanayi İşbirliği GOSB'de yüksek lisans eğitimi DERGİ İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

Detaylı