2011 MÜLAKAT SORULARI. (250 Mülakat Sorusu)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2011 MÜLAKAT SORULARI. (250 Mülakat Sorusu)"

Transkript

1 ZİRAAT BANKASI 2011 MÜLAKAT SORULARI (250 Mülakat Sorusu) AŞAĞIDAKİ MÜLAKAT SORULARI, ZİRAAT BANKASI 2011 MÜLAKATLARINA KATILAN ADAYLARIN YARDIMLARI DOĞRULTUSUNDA DÜZENLENMİŞTİR. 1. KİŞİLİK ENVANTERİ HAKKINDA Mülakatlar öncesi, kişinin bankacılık mesleğine yatkınlığını ölçmek amacıyla ilk aşama olarak KİŞİLİK ENVANTERİ uygulaması yapılır yılı Kişilik Envanteri, POWERHRM ( ) tarafından gerçekleştirilmiştir. Kişilik envanteri, 28 adet dört seçenekli sorudan oluşmaktadır. Envanterde yer alan sorular birbiriyle bağlantılı sorular olup sizin tutarlı cevap verip vermediğinize bakmak amacıyla bu şekilde uygulanmaktadır. Envanterde örneğin; Uyumlu / Açık sözlü / Zorlu / İkna edici şeklinde dört kriter yer almakta. Sizden size en çok uyan bir seçenek ile en az uyan bir seçeneği işaretlemeniz istenmektedir. Kişilik Envanteri sizin bankada hangi bölümde çalışmaya daha yatkın olduğunuzu ve daha başarılı olacağınızı belirlemede uygulanan kriterlerden biri olarak düşünülebilir. Bu durumu düşünerek Kişilik Envanterinde kişi, kendini en iyi ifade eden seçenekleri işaretlemelidir. Kişilik Envanterinde belli puan gruplarına bakılıyor. Sizin verdiğiniz cevaplara göre sizin pazarlamacı mı, operasyoncu mu yönünüzün ağırlıkta olduğu hakkında bir fikir sahibi olunabiliyor. Kişilik envanterinde iş için genel nitelikler ve pozisyonlar belli verilere dökülüp bir profil ve grafik hazırlanıyor. Çözülen testlerde herkesin bir profili ve grafiği oluşuyor. Daha sonra grafikler bu konuda uzman kişilerce değerlendiriliyor. Farklı sapma oranları, genele uyumunuz ve genelden sapma durumunuz üzerine notlar alınıyor. Bunlar hakkında daha fazla fikir alınması adına mülakatta karşınıza soru olarak gelebiliyor.

2 2. ZİRAAT BANKASI 2011 MÜLAKAT SORULARI Mülakatlara katılanların mülakat sonrası yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda adaylara yöneltilen bazı mülakat soruları aşağıdaki gibi. Mülakat sorularının daha rahat anlaşılması için dört ana başlığa ayırdık. İlkinde MÜLAKAT ÖNCESİ YAZDIRILAN KOMPOZİSYON KONULARIna, ikincisinde GENEL MÜLAKAT SORULARIna, üçüncüsünde ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ MÜLAKAT SORULARIna, son bölümde ise GÜNCEL EKONOMİ ve ALAN BİLGİSİ MÜLAKAT SORULARIna yer verdik. A. MÜLAKAT ÖNCESİ YAZDIRILAN KOMPOZİSYON KONULARI Mülakat öncesi, mülakat salonunda beklerken aşağıdaki konulardan veya benzeri konulardan size belirtilen bir tanesi üzerine bir sayfayı geçmeyecek şekilde kompozisyon yazmanız istenir. 1 ) Türk bankacılık sektöründeki son 10 yıldaki gelişmeler nelerdir? 2 ) Finans merkezinin İstanbul'a taşınması hakkında düşünceleriniz nelerdir? 3 ) Türkiye nin bölgesel ekonomik güç haline gelmesi için neler yapılmalıdır? 4 ) Türkiye nin coğrafi özelliklerini dikkate alarak avantajlarını ve dezavantajlarını belirtiniz. 5 ) Altındaki fiyat yükselişinin nedeni nelerdir? 6 ) Ortadoğu'da son aylarda yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkileri nelerdir? 7 ) Avrupa ekonomisinde meydana gelebilecek bir daralmanın Türkiye ye muhtemel etkileri neler olur? 8 ) Günümüz ekonomik koşullarında bu yatırım araçlarından hangisine yatırım yapardınız sebepleriyle belirtiniz. Altın, döviz, konut, mevduat 9 ) Son zamanlarda altının hızlı yükselişinin sebepleri nelerdir? 10 ) Avrupa Birliği entegrasyon sürecinin Türkiye nin geleceğini şekillendirmedeki rolü nedir? 11 ) Türkiye ekonomisinin özellikleri nelerdir? 12 ) Türkiye ekonomisinin sorunları ve çözüm yolları nelerdir? 13 ) Türkiye deki son 10 yılın ekonomik gelişmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? 14 ) krizinin Türkiye ye etkileri nelerdir? 15 ) Bankacılık sektörünün ekonomik gelişmedeki rolü nasıldır? 16 ) Avrupa Birliği ndeki krizin kaynağı nelerdir? 17 ) Türkiye de işsizliğin önlenmesinin çözüm yolları nelerdir?

3 18 ) Türk bankacılık sektörünün genel durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz? 19 ) Türkiye son 10 yılda hangi sorunları çözdü, hangi sorunları çözemedi? B. GENEL MÜLAKAT SORULARI Bu tür sorular sizin hakkınızda daha net bilgiler almak, kendinizi ifade ediş şeklinize, ileride bankayı nasıl temsil edeceğiniz hakkında bilgiler edinmek amacıyla yöneltilir. 20 ) Kendini tanıt. 21 ) Aileni tanıt, ne iş yaparlar? 22 ) Okul veya iş hayatından biraz bahseder misin? 23 ) Niçin bankacılık istiyorsun? 24 ) Bankacılık ne demek? 25 ) Başka bankalardan teklif gelirse ne yaparsın? 26 ) Senin diğerlerinden farkın ne? Neden seni seçelim bizi ikna et? 27 ) Bir banka nasıl para kazanır, ne iş yapar? 28 ) Bankacılık ile ilgili olmayan bölüm mezunusun. Neden bankacılık istiyorsun? 29 ) Gazeteleri ve piyasaları takip edebiliyor musun? 30 ) Bizim yerimizde olsan kendini işe alır mıydın? 31 ) Bir bankacı nasıl olmalı sence? 32 ) Bizim sınavımıza nasıl hazırlandın? 33 ) En son okuduğun kitap neydi ve içindeki kahramanlar kimlerdi? 34 ) Arkadaşlarınla neler yaparsın? 35 ) En çok neye sinirlenirsin, seni ne sinirlendirir? 36 ) Evlilik var mı ufukta? 37 ) Ehliyetin var mı? 38 ) Banka nedir? 39 ) Mülakat yerini kolay buldun mu? 40 ) Son bir gününü anlatır mısın? 41 ) En son neye ağladın?

4 42 ) Ziraat Bankası olmazsa başka planların var mı? 43 ) Patron ve yönetici arasında ne gibi farklar var? 44 ) Bankaya girersen nereye kadar yükselmeyi düşünüyorsun? 45 ) Hobilerin neler? Nelerle uğraşırsın? Boş vakitlerinde neleri yapmaktan keyif alırsın? 46 ) Ne tür müzik dinlersin? 47 ) KPSS ye girdin mi? Kaç puan aldın? Kamuda bir yer olursa gitmez misin? 48 ) Başka bankalara başvurdun mu? 49 ) Evli misin, nişanlı mı? 50 ) Kredi kartı kullanıyor musun? 51 ) Sana bir kredi kartı versek onu nasıl satarsın? 52 ) İngilizce biliyor musun? 53 ) Sigara kullanıyor musun? 54 ) Üniversitede gördüğünüz dersleri say. 55 ) Kendinde sevdiğin ve sevmediğin yönleri anlatır mısın? 56 ) Farzet arkada müdürün var. Sen işini düzgün yapıyorsun ama ne biçim iş yapıyorsun sen dedi. Ne tepki verirsin sinirlenir misin? 57 ) Hangi bankaların ve kurumların sınavlarına girdin? 58 ) En büyük pişmanlığın nedir? 59 ) Seni en çok etkileyen olay nedir? 60 ) Dönüm noktası diyebileceğin olay nedir hayatında? 61 ) Dünyadaki son gelişmelerden haberin var mı, neler oluyor? 62 ) Ziraat te bir şube müdürü olmuş olsan nasıl bir müdür olurdun neler yapardın? 63 ) Başka bir ile göndersek gider misin? 64 ) Stajlarından biraz bahseder misin? Nerelerde yaptın? 65 ) Olumlu ve olumsuz yanların neler? 66 ) Bir çantada 10 tane kredi kartı verdik satabilir misin bunları? Bugüne kadar hiçbir şey sattın mı? 67 ) Spor yapıyor musun? Nelerle ilgilenirsin? 68 ) Bilgisayar kullanmayı biliyor musun?

5 69 ) Kitap okur musun, en beğendiğin yazar hangisi? 70 ) Bir müşteri bankadan ne bekler? 71 ) Takip ettiğin ekonomi ile ilgili yayınlar var mı? 72 ) Beğendiğin köşe yazarlarından birkaçını söyler misin? 73 ) Çok kalabalık bir günde bankada çalışırken bir müşteri Beceriksizler, kaç saattir bekliyoruz... diye size bağırsa ne yapardınız? BANKA SINAV SORULARI, BANKA MÜLAKAT SORULARI İÇİN ; WEB ADRESİMİZ : BANKA SINAVLARI HVZ ( ) FACEBOOK SAYFAMIZ : BANKA SINAVLARI HVZ ( ) C. ZİRAAT BANKASI İLE İLGİLİ MÜLAKAT SORULARI 74 ) Neden Ziraat Bankası? 75 ) Ziraat Bankası nın en son hangi şubesine gittin? İşleyiş nasıldı? 76 ) Yakın zamanlarda basında Ziraat Bankası yla ilgili ne duydun. 77 ) Ziraat'ın yeniden yapılanmasıyla ilgili bir şey duydun mu? Bu yapılanmanın neleri içerdiği konusunda bir bilgin var mı? 78 ) Başvurduğun pozisyon ne yapar, görevleri hakkında bilgin var mı? 79 ) Bankamızda eksik gördüğün ve ben daha iyi yaparım dediğin noktalar var mı? 80 ) Ziraat Bankası hakkında bildiklerinden biraz konuşalım mı? 81 ) Ziraat Bankası genel müdürünün adını söyler misin? 82 ) Ziraat Bankası'nın bu yılki cirosu ne kadar? 83 ) Bankamızın aktif büyüklüğü ne kadar? 84 ) Yönetim Kurulu başkanımız kim? 85 ) Ziraat Bankası nın şube sayısına internet sayfamızdan baktın mı? 86 ) Ziraat Bankası nın ödenmiş sermayesi ne kadar? 87 ) Peki Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesiyle ilgili bir şeye rastladın mı? Sence özelleştirilmeli mi? 88 ) Ziraat'in sitesine girdin mi? Nasıl buldun. Peki orada tanıtım bölümü var baktın mı?

6 D. GÜNCEL EKONOMİ VE ALAN BİLGİSİ MÜLAKAT SORULARI Mülakatın gidişatına siz yön verirsiniz. Mülakatın gidişatına göre okuduğunuz bölümle veya ekonomi ile alakalı bu kısımdaki sorulara benzer sorular bir veya birkaç soru şeklinde size yöneltilebilir. Bu sorular daha çok bildiğiniz bir şeyi ifade ediş tarzınıza bakmak amacı ile soruluyor. İlerde bankayı nasıl temsil edeceğiniz hakkında bilgi edinmek amacıyla bu tarz sorular yöneltilebiliyor. I. GÜNCEL EKONOMİ MÜLAKAT SORULARI 89 ) Enflasyon nedir? TÜFE, ÜFE hakkında konuşalım biraz. 90 ) En son açıklanan enflasyon oranı kaçtı? 91 ) Devalüasyon nedir? 92 ) Ekonomide depresyon ne demek? 93 ) İşsizlik oranı kaçtı en son? 94 ) EFT nedir? 95 ) Resesyon ne demek? Neden yapılır? 96 ) Madeni parayı neresi basar? 97 ) Merkez Bankası nın görevleri nelerdir? 98 ) Mortgage nedir? Küresel etkilerinden bahseder misin? 99 ) Özelleştirme nedir? 3 örnek verir misin? 100 ) Asgari ücret ne demek? Şu an ne kadar? 101 ) Büyüme ne demek? En son büyüme oranı kaçtı? 102 ) Dış ticaret açığı ne demek? 103 ) Zorunlu karşılık oranı nedir? 104 ) Faiz nedir? 105 ) Bankaları neresi denetler? 106 ) GSMH ne kadar? Nasıl hesaplanır? 107 ) Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması nasıl olur ve neden altın fiyatları yükseliyor? 108 ) Uluslararası ekonomi kuruluşlarına birkaç örnek ver. 109 ) Reel faiz nedir? 110 ) Munzam karşılık nedir?

7 111 ) Kurlar neden yükseliyor? 112 ) Altının durumu ne şu sıralar, ne düzeyde? 113 ) Senyoraj nedir? 114 ) Tezgahüstü piyasa nasıl oluyor? 115 ) İMKB nedir? 116 ) Türkiye nin ihracat rakamı ve ithalat rakamı ne kadar? 117 ) Türkiye krizin neresinde? 118 ) Olumlu olumsuz yazılanlar var sen ne düşünüyorsun ekonomiyle ilgili? 119 ) Manipülasyon nedir? 120 ) Kamu bankaları hangileri? 121 ) Bankalar nasıl kaynak sağlar? 122 ) Reeskont ne demek? 123 ) Türkiye nin bankacılık ile ilgili en büyük sorunu ne? 124 ) Hisse senedi, bono, tahvil arasındaki fark? 125 ) TMSF, MB, SPK ne iş yapar? 126 ) IMF ve Dünya Bankası ne iş yapar? 127 ) Bugünlerde söylenen kriz olacak mı kapı da mı gibi söylentiler hakkında ne düşünüyorsun? 128 ) Emisyon nedir? 129 ) Kambiyo senetlerini say. 130 ) Akreditif ne demek? Neden yapılır? 131 ) Bir çekin üstüne imza atarsam ne olur? 132 ) Bir senet ödenmezse yasal yaptırımı nedir? 133 ) Türkiye de kaç banka var? 134 ) Katılım bankalarının normal bankalardan farkı ne? 135 ) Merkez Bankası nın faizlere yönelik tavrı söyledikleri nelerdir? 136 ) Konut kredisi almak istiyorsun sabit faizli mi değişken faizli mi konut kredisi almak istersin? 137 ) Western Union ne? 138 ) Factoring ve leasing nedir?

8 139 ) Bankaların özkaynak yeterlilik rasyosu ne demektlr? 140 ) Vob nedir? 141 ) Finansal kiralama nedir? 142 ) Valör ne demektir? 143 ) Arjantin krizi hakkında neler biliyorsun? 144 ) Açık pozisyon ne demek? 145 ) BASEL nedir? 146 ) Mevduat ne demek? 147 ) Virman nedir? 148 ) Havale nasıl yapılır? 149 ) Merkez Bankası borç alma borç verme faiz oranları neler? 150 ) Dolarizasyon nedir? 151 ) Spekülasyon ne demek? 152 ) Kambiyo nedir? 153 ) Konsolidasyon ne demek? 154 ) LİBOR nedir? 155 ) Repo nedir? Ters repo nedir? 156 ) Trampa ne demek? 157 ) Cari açığı kapatmak için neler yapılmalı senin önerilerin neler? 158 ) Futures ve forward ne demek? 159 ) Kredili mevduat oranı nedir banka için bu oranın az olması mı çok olması mı iyi? 160 ) Arbitraj ne demek? 161 ) Sterilizasyon nedir? 162 ) Bütçe açığı ve bütçe fazlası ne demek? 163 ) Parite nedir? Şu an Euro-Dolar paritesi ne düzeyde? 164 ) Kredi kartı asgari ödeme oranı yüzde kaç? 165 ) İpotek nedir? 166 ) Hazine müsteşarı kim?

9 167 ) KEY nedir? 168 ) Açlık sınırı nedir? Ne kadar? 169 ) Disponibilite oranı nedir? 170 ) Konvertibilite nedir? 171 ) Beylik hakkı ne demek? 172 ) Faiz koridoru ne demek? 173 ) Provizyon ne demek? 174 ) Hazineden tahvil aldın, vade sonundaki getirinin adı nedir? 175 ) BDDK ne zaman kuruldu? 176 ) Geç likidite penceresi ne demek? 177 ) Reel kur nedir? 178 ) Alonj nedir? 179 ) Yunanistan neden bu halde? Euro bölgesinde neler oluyor? 180 ) Merkez Bankası 2011'in başında bir para politikası uygulayacaklarını açıkladı bu nedir? 181 ) Faiz dışı fazla nedir? Ne işe yarar? II. İKTİSAT (EKONOMİ) MÜLAKAT SORULARI 182 ) Talep ve arz ne demek? 183 ) Fiyat ve talep arasındaki ilişkiyi ne belirler? 184 ) Azalan verimler yasasını açıklar mısın? 185 ) Gizli işsizlik nedir? 186 ) Paranın tanımı? 187 ) Kaç çeşit para var? 188 ) Cobweb teoremini (örümcek ağı teorisi) açıklar mısın? 189 ) Giffen paradoksu hakkında ne biliyorsun? 190 ) Gini katsayısı neyi ifade eder? 191 ) Phillips eğrisi neyi açıklamak için kullanılır? 192 ) Marjinal maliyet nedir?

10 193 ) Çekirdek enflasyon ne demek? 194 ) Tam rekabet piyasasını açıklar mısın? 195 ) Eksik rekabet piyasasını açıkla. 196 ) Oligopol piyasayı anlat, günümüzden bir örnek ver. 197 ) Tasarrufları kim yapar? 198 ) Hazine nasıl borçlanır? 199 ) Lorenz eğrisini açıklar mısın? 200 ) Karapara nedir? 201 ) Piyasaları açıklar mısın? Kartel, oligopol ne demek? 202 ) Ortodoks ve hetorodoks istikrar programları ile ilgili ne biliyorsun. 203 ) Türkiye deki bankacılık sektörünü hangi piyasaya sokarsın. 204 ) Para politikası ve araçlarından bahseder misin? 205 ) Tasarruf paradoksu ne demek? 206 ) Mutlak üstünlük teorisini açıkla. 207 ) Ölçek ekonomi ne demek? 208 ) Kaydi para yaratma nasıl olur? 209 ) Tek metal sistemi nedir? 210 ) Karşılaştırmalı üstünlükler teorisini açıklar mısın? 211 ) Emek değer teorisi nedir? 212 ) Klasik iktisat düşüncesi ve savunucularını açıklar mısın? 213 ) Sermaye piyasası ve para piyasası aynı şey mi yoksa farkı var mı? III. HUKUK MÜLAKAT SORULARI 214 ) Fiil ehliyeti nedir? 215 ) Mahcur olmak nedir, diğer bir ifade ile kısıtlı olmak nedir? 216 ) Borcu sona erdiren haller nelerdir? 217 ) Müteselsil sorumluluk nasıl olur? 218 ) Kamu tüzel kişiliği ne demek? Tüzel kişiliğe örnek?

11 219 ) Alacağın temliki ne demek? 220 ) Zilyetlik ne demek? 221 ) Danıştay ın görevi? Danıştay ile Yargıtay arasındaki farklar neler? 222 ) Konkordato ne demek? IV. MUHASEBE MÜLAKAT SORULARI 223 ) Bilanço nedir? 224 ) Bilanço kalemleri neler? 225 ) Bütçe ile bilanço arasındaki farklar nelerdir? 226 ) Muhasebede tutulması zorunlu defterler hangileri? 227 ) Muhasebede dönemsellik nedir? 228 ) Muhasebede karlar ne tarafa yazılır? Aktif ve pasif ne tarafta yer alır? 229 ) Banka bilançosunda mevduatlar nerede yer alır, neden? 230 ) Sermaye grubu içinde neler yer alır? 231 ) Bilançoya bakarak özkaynakların tükenmiş olduğunu nasıl anlarız? 232 ) Net işletme sermayesi ne demek? 233 ) Şerefiye nedir? 234 ) Stok devir hızı ne demek? 235 ) Nazım hesaplar ne demek? 236 ) Cari oran ne demek? 237 ) Finansman oranı nedir? V. İŞLETME MÜLAKAT SORULARI 238 ) Pazarlamanın 4P si neler? 239 ) Üretim faktörleri neler? 240 ) İşletmenin unsurları nelerdir? 241 ) Şirket türleri neler? 242 ) Sermaye şirketleri hangileri?

12 243 ) SWOT analizi ne demektir? 244 ) Defter tasdikini kim yapar? VI. MALİYE MÜLAKAT SORULARI 245 ) Vergi nedir? 246 ) 4T nedir? 247 ) Devletin gelirleri nelerdir? 248 ) Kimler gelir vergisi öder? A.Ş. hangi vergileri öder? 249 ) Moratoryum nedir? 250 ) Konsolide bütçe nedir? BANKA SINAV SORULARI, BANKA MÜLAKAT SORULARI İÇİN ; WEB ADRESİMİZ : BANKA SINAVLARI HVZ ( ) FACEBOOK SAYFAMIZ : BANKA SINAVLARI HVZ ( )

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı S201 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı KİTAPÇIK TÜRÜ A TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ARACI KURULUŞLARI BİRLİĞİ SERMAYE

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı S403 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığı TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ARACI KURULUŞLARI BİRLİĞİ SERMAYE PİYASASI KURULU

Detaylı

MK Kurumsal Gelişim Çözümleri Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.

MK Kurumsal Gelişim Çözümleri Eğitim ve Danışmanlık A.Ş. Bu Kılavuz MK Kurumsal Gelişim Çözümleri tarafından kurumunuzu personelinize yönelik düzenleyebileceğimiz eğitimler hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Eğitim içerikleri taslak niteliğindedir.

Detaylı

Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı Eğitimi

Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı Eğitimi ANALİZ YÖNTEMLERİ Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı Eğitimi EYLÜL 2011 Bu notlar, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği () tarafından SPK Lisanslama Sınavlarına kaynak oluşturmak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı S201 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı KİTPÇIK TÜRÜ SERMYE PİYSSI KURULU LİSNSLM SINVLRI SERMYE PİYSSI FLİYETLERİ TEMEL DÜZEY (TD), TKS ve

Detaylı

KAMU İHALE KURUMU UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI 22 OCAK 2012 ( SOSYAL BİLİMLER MEZUNLARI )

KAMU İHALE KURUMU UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI 22 OCAK 2012 ( SOSYAL BİLİMLER MEZUNLARI ) KAMU İHALE KURUMU UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI 22 OCAK 2012 ( SOSYAL BİLİMLER MEZUNLARI ) ADAYIN ADI SOYADI :...... :.... T.C.KİMLİK NUMARASI :. SINAV SALON NO :... SIRA:.... *Yukarıdaki Bilgileri Doldurmayı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı S403 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı SERMYE PİYSSI KURULU LİSNSLM SINVLRI SERMYE PİYSSI FLİYETLERİ İLERİ DÜZEY (İD) 21 ĞUSTOS 2011 Saat:

Detaylı

SORU 3 Senyoraj geliri nedir? Şekil yardımıyla açıklayınız. Uzun dönemde bütçe açıklarını senyoraj geliriyle finanse etmek mümkün müdür?

SORU 3 Senyoraj geliri nedir? Şekil yardımıyla açıklayınız. Uzun dönemde bütçe açıklarını senyoraj geliriyle finanse etmek mümkün müdür? İKTİSAT-MALİYE SORU 1 Tam rekabetçi bir firma monopolcu bir firma olursa fiyat, üretim miktarı, tüketici ve üretici fazlasındaki değişmeleri şekil yardımıyla gösteriniz. SORU 2 Ricardocu denklik nedir?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı S103 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı SERMYE PİYSSI KURULU LİSNSLM SINVLRI KREDİ DERECELENDİRME UZMNLIĞI (KD), KURUMSL YÖNETİM DERECELENDİRME

Detaylı

T.C HİTİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS MÜFREDATI I.

T.C HİTİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS MÜFREDATI I. T.C HİTİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI DERS MÜFREDATI I. YARIYIL ISPC 101 MATEMATİK 2 0 2 3 Temel kavramlar: kümeler, sayı sistemleri,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı S201 T.C. MİLLÎ EĞİTİM AKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire aşkanlığı KİTAPÇIK TÜRÜ SERMAYE PİYASASI KURULU LİSANSLAMA SINAVLARI SERMAYE PİYASASI FAALİYETLERİ TEMEL DÜZEY

Detaylı

İçindekiler (Detaylı)

İçindekiler (Detaylı) İçindekiler (Detaylı) Önsöz İçindekiler (Özet) İçindekiler (Detaylı) Tablolar Listesi Grafikler Listesi Şekiller Listesi Ayrım I Genel Çerçeve: Temel Kavramlar ve Kuramlar 1 Bölüm 1. Para 3 1.1. Tanımı

Detaylı

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ YÖNTEMİNİ KULLANARAK VERİMLİLİK ARAŞTIRMASI

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ YÖNTEMİNİ KULLANARAK VERİMLİLİK ARAŞTIRMASI T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI BANKACILIK SEKTÖRÜNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ YÖNTEMİNİ KULLANARAK VERİMLİLİK ARAŞTIRMASI DOKTORA TEZİ DANIŞMAN PROF. DR. MAHMUT TEKİN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ADALET MENKUL KIYMETLER

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ADALET MENKUL KIYMETLER T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ADALET MENKUL KIYMETLER Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya yönelik

Detaylı

MUHASEBE, FİNANSMAN, DENETİM EĞİTİMLERİ 2015

MUHASEBE, FİNANSMAN, DENETİM EĞİTİMLERİ 2015 MUHASEBE, FİNANSMAN, DENETİM EĞİTİMLERİ 2015 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ 1990 Sonrası süreçte gümrük duvarlarının kalkması, 3. Dünya ülkelerinde ucuz iş

Detaylı

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS 14 Mart 2012 1 Çok Değerli Bakanım, Dünya Bankası nın Çok Değerli

Detaylı

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI A GRUBU ALAN BİLGİSİ DENEME SINAVI DİKKAT! SINAVA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ UYARILARI MUTLAKA OKUYUNUZ. 1. Adınızı, soyadınızı, T.C. Kimlik Numaranızı ve kurum kodunu optik

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 25 ARALIK 2008 AYLIK TOPLANTISI 45 İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 25 ARALIK 2008 AYLIK TOPLANTISI AYIN KONUĞU : Prof. Dr. Nazım EKREN (Başbakan Yardımcısı)

Detaylı

Küçük kalmamak için ortak iş yapma kültürü geliştirilmeli

Küçük kalmamak için ortak iş yapma kültürü geliştirilmeli SAYI: 62 OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Erdoğmuş: Küçük kalmamak için ortak iş yapma kültürü geliştirilmeli Türkiye Kurumsal Yönetim

Detaylı

A ALAN BİLGİSİ TESTİ

A ALAN BİLGİSİ TESTİ ALAN BİLGİSİ TESTİ 111. Aşağıdaki fayda fonksiyonlarından hangisi x ve y mallarının tam ikame mallar olduğu durumu gösterir? A) U= x + y B) U= x y 12 12 2 2 C) U= x y D) U= x + y E) U= min{ x,y} TCZB TK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı S101 T.C. MİLLÎ EĞİTİM AKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire aşkanlığı SERMAYE PİYASASI KURULU LİSANSLAMA SINAVLARI SERMAYE PİYASASI FAALİYETLERİ TEMEL DÜZEY (TD) 6 KASIM

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

MERHABA. T.C. Ziraat Bankası Müfettişleri Derneği Geçmişten Geleceğe Gücü Birliğinde! Haziran 2011. Ekonomi ve Teknoloji

MERHABA. T.C. Ziraat Bankası Müfettişleri Derneği Geçmişten Geleceğe Gücü Birliğinde! Haziran 2011. Ekonomi ve Teknoloji T.C. Ziraat Bankası Müfettişleri Derneği Geçmişten Geleceğe Gücü Birliğinde! GİRİŞ DÜNYA EKONOMİSİ TÜRKİYE EKONOMİSİ FİNANSAL PİYASALAR SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DERNEK FAALİYETLERİ Bu

Detaylı

KPSS DENEME SINAVI ÇÖZÜM KİTAPÇIĞI ALAN BİLGİSİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI

KPSS DENEME SINAVI ÇÖZÜM KİTAPÇIĞI ALAN BİLGİSİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI KPSS KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI A GRUBU ALAN BİLGİSİ DENEME SINAVI 12 ÇÖZÜM KİTAPÇIĞI Yaklaşım Kariyer Yayıncılık ve Dağıtım Ltd.Şti GMK Bulvarı No: 19 Kızılay-ANKARA Tel: (0312) 229 84 94 Web: - www.yaklasimkitabevi.com

Detaylı

Türkiye Kalkınma Bankası Yayını İÇİNDEKİLER. EKİM ARALIK 2011 Sayı : 62 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. BASINDA KALKINMA MAKALE

Türkiye Kalkınma Bankası Yayını İÇİNDEKİLER. EKİM ARALIK 2011 Sayı : 62 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. BASINDA KALKINMA MAKALE Türkiye Kalkınma Bankası Yayını EKİM ARALIK 2011 Sayı : 62 TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. Adına Sahibi Metin PEHLİVAN Genel Müdür Vekili Yazı İşleri Sorumlusu Necdet ŞAHİNKÜÇÜK Kurumsal İletişim ve Eğitim

Detaylı

VI. TÜRKİYE MUHASEBE DENETİMİ SEMPOZYUMU. Globalleşmenin Muhasebe Mesleği Üzerine Etkileri Ve Toplum Çıkarlarının Korunması P A N E L

VI. TÜRKİYE MUHASEBE DENETİMİ SEMPOZYUMU. Globalleşmenin Muhasebe Mesleği Üzerine Etkileri Ve Toplum Çıkarlarının Korunması P A N E L VI. TÜRKİYE MUHASEBE DENETİMİ SEMPOZYUMU Globalleşmenin Muhasebe Mesleği Üzerine Etkileri Ve Toplum Çıkarlarının Korunması P A N E L Oturum Başkanı: Masum TÜRKER, Devlet Eski Bakanı Panelistler (Soyadı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MUHASEBE VE FİNANSMAN MENKUL KIYMETLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

A ALAN BİLGİSİ TESTİ. 111. Bir Giffen malı için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur? A) Tüketicinin geliri artarsa, mala olan talep artar.

A ALAN BİLGİSİ TESTİ. 111. Bir Giffen malı için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur? A) Tüketicinin geliri artarsa, mala olan talep artar. ALAN BİLGİSİ TESTİ 111. Bir Giffen malı için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur? A) Tüketicinin geliri artarsa, mala olan talep artar. B) Tüketicinin geliri azalırsa, mala olan talep değişmez.

Detaylı

DiYANET işleri BAŞKANLIGI. Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

DiYANET işleri BAŞKANLIGI. Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı DiYANET işleri BAŞKANLIGI Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı ANKARA2008 GÜNCEL DiNi MESELELER istişare TOPLANTISI - ll (16-18 Kasım 2007) Yayına Hazırlayan Dr. Mehmet BULUT Türfr..ive Diyanet Vakfı İslaı-n

Detaylı