13 Nisan- 17 Nisan 2015

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "13 Nisan- 17 Nisan 2015"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar endeksi bu gelişme ile birlikte değer kazandı. Bununla birlikte FOMC üyeleri, FED in para politikası konusunda birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Tarım Dışı İstihdam verisinin etkileri tartışıldı. Konuşan üyeler arasında, Dudley, Kocherlakota, Powell, Lacker vardı. Avrupa da, haftanın ilk işlem günü Paskalya tatili sebebiyle piyasalar kapalıydı herhangi önemli gelişme yaşanmadı. Euro bölgesinde geçtiğimiz ay başlanılan QE politikasının bir ayı doldu. Bir aylık süre boyunca ekonomideki ilerlemeler gözlendi ve ECB nin 60 milyar Euroluk tahvil aldığı açıklandı. İngiltere de PPK toplantısı yapıldı. Toplantı öncesi ve sonrasında İngiltere ekonomisi hakkında görüşler ve tahminler takip edildi. Asya bölgesinde, Japonya da PPK toplantısı yapıldı ve Japonya nin politika faizi açıklandı. Politika faizi ve parasal genişleme miktarı sabit bırakıldı. Avustralya da da PPK toplantısı yapıldı ve politika faizi açıklandı. Çin de de TÜFE ve ÜFE rakamlarını takip ettik. Türkiye ye bakacak olursak, haftanın en dikkat çekici verilerinden biri sanayi üretimi oldu. Geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde düşen veri, bu ay sürpriz gerçekleştirerek arttı. Bunun yanında Cari Denge, TÜFE rakamları açıklandı. Haftanın son işlem gününde de pyasaların kapanmasının ardından Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı.

2 ABD Geçtiğimiz hafta Çarşamba TSİ 21:00'da Mart tarihilerinde yapılan FED FOMC toplantısına ait tutanaklar açıklandı. FED, toplantı sonunda faizleri %0.25 oranında sabit tutmuş ve oy birliği ile piyasayı "sabırlı" kelimesiyle sözlü yönlendirmekten vazgeçmişti. Tutanaklarda orta vadeli ekonomik büyüme görünümünün, doların güçlü kalmasından kaynaklı olarak zayıflayacağı öngörülüyor. Ayrıca tutanaklarda öne çıkan diğer konu ise, Haziran ayındaki faiz artırım hususunda üyeler arasında görüş ayrılığı bulunması. Tutanakların özetini madde halinde sıralayacak olursak; * Aralarında fikir ayrılığı yaşansa da FOMC üyelerinin çoğu ilk faiz artırımının Haziran ya da sonraki bir tarihte gerçekleşeceğini öngörüyor. * Bazı üyeler, ilk faiz artırımının düşük petrol fiyatları ve güçlü dolar sebebiyle 2016 yılına kalmasını uygun görüyor. * Enflasyon, kısa dönemde petrol fiyatları ve güçlü dolarla birlikte aşağı yönlü baskı altında kalabilir. S&P % ,06 DOW % ,65 NASDAQ % ,98 * Enerji fiyatları ve dolardaki aşırı değerlilik durumlarının normalleşmeye başlaması halinde enflasyon hedefine ulaşmak daha kolay olabilir. * Bazı FOMC üyeleri, merkez bankası (FED) bilançosundaki kısa vadeli tahvillerin satılarak O/N kullanımının azalabileceğini söyledi. Tutanakların açıklanmasının ardından Amerikan doları yukarı yönde harekete başladı. FED in gösterge faiz oranı Aralık 2008 den bu yana sürekli sıfıra yakın olduğunu da belirtelim. ABD tarafındaki diğer gündeme baktığımızda; bir önceki haftanın son işlem günü Paskalya arifesi nedeniyle birçok piyasa tatildi. ABD den açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin çok altında kalarak son 15 ayın en düşük seviyesinde gelmişti. Geçtiğimiz haftanın ilk işlem günü yine Paskalya nedeniyle birçok piyasanın tatil olması Tarım Dışı İstihdam verisinin fiyatlanmasını haftanın ikinci işlem gününe bıraktı. Tutanakların açıklanmasının arifesinde FOMC üyelerinin konuşmaları piyasaya hafif de olsa yön verdi.

3 ABD New York FED Başkanı Dudley, ''Faiz artırımı vergilere bağlı bu nedenle süresi belirsiz. Faiz artırımının izleyeceği yol sığ bir yol olacak gibi görünüyor. İşsizlik oranının bu yılın ikinci yarısında %5'e yaklaşmasını bekliyorum. Enflasyon bu yıl sonuna doğru güçlenecek. Petrol fiyatlarındaki düşüş sektördeki yatırımlar ve ekonomi üzerinde etkili olacak.'' açıklamalarında bulundu. Minneapolis FED Başkanı Kocherlakota ise konuşmasında, ''2017 yılının sonunda FED fonları faizlerinin %2 seviyesinde olması uygundur. Gevşeme adımlarından geri çekilme konusunda alışılmadık düzeyde sabırlı olunmalı. FED ilk faiz artırımının süresini 2016 yılının ikinci yarısına ertelemeli. Faiz artırımları konusunda geç de kalınabilir erken de davranılabilir'' dedi. Ayrıca istihdam ve enflasyon hususuna değinen Kocherlakota, ''ABD'nin tam istihdama dönmesi için 2014 yılı gibi 3 yıla daha ihtiyaç var. Enflasyon 2018 sonunda kadar belki de daha sonrasına kadar %2'nin altında kalacak. Finansal istikrara yönelik riskler halen gerçekleşmiş değil." dedi. FED toplantı tutanaklarının açıklanmasına saatler kala konuşan FED Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell ise, ''İlk faiz artırımının zamanı faiz artırım sürecinin izleyeceği yol kadar önemli değil. Faiz artırımları bir süre için kademeli olacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve doların güçlenmesi enflasyon açısından geçici bir şoktur. Doların değeri büyümeyi kısıtlıyor ve etkisi muhtemelen sürecek.'' dedi. Ayrıca sözlerine, ''Oynaklıkta daha normal seviyelere dönülmesinin büyüme üzerinde etkisi olmaz.'' şeklinde devam etti. Haftanın son işlem günü FOMC toplantı tutanaklarının ardından açıklamalarda bulunan, Richmond FED Başkanı Jeffrey Lacker, ''İş gücüne katılım oranı normal trendine döndü, dönemsellik etkisi bitti.'' dedi. Ayrıca sözlerine, ''FED'in faizleri haziran ayında arttırmaya başlaması ihtimali halen güçlü, petrol fiyatlarındaki düşüş ve dolardaki güçlenmenin etkileri geçici ve Çekirdek TÜFE'nin bu yıl %2'ye doğru hareket etmesini bekliyorum.'' açıklamalarını ekledi. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Hizmet PMI Endeksi (Mart) 59,2 58,6 58,6 ISM İmalat Dışı İstihdam (Mart) 56,6 56,4 ISM İmalat Dışı PMI Endeksi (Mar) 56,5 56,5 56,9 Kanaa Ivey PMI (Mar) 47,9 51,1 49,7 İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) 5,133M 5,010M 4,965M İşsizlik Maaşı Başvuruları Kanada İnşaat İzinleri (Aylık) (Şub ) -0,90% 5,00% -12,30% Kanada Birinci El Konut Konut Fiyat Endeksi (Aylık) 0,20% 0,10% -0,10% Kanada Konut Başlangıçları (Mar) Kanada İstihdam Değişikliği (Mar) Kanada İşsizlik Oranı (Mar) 6,80% 6,80% 6,80%

4 AVRUPA Avrupa bölgesi için yine yoğun ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Pazartesi Paskalya sebebiyle İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa bölgesinde piyasalar tatildi ve o gün önemli bir gelişme yaşanmadı. Euro Bölgesi nde deflasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalan Avrupa Merkez Bankası, QE politikasına geçmeye karar vermişti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçtiğimiz 9 Mart tarihinde başladığı QE programının ilk ayında 60milyar Euro luk hedefine ulaştı. Merkez Bankası kamu sektörü alımlarında Mart ayında 47.4milyar Euro harcadı ve geri kalanını ise aylık teminatlı tahviller ve varlığa dayalı menkul kıymetler ile tamamladı. Faiz silahını 2014 Ekim ayında kullanan ECB, para politikasını genişletmenin meyvelerini ekonomik verilerde toplamaya başladı. PMI Endeksleri beklentileri karşılarken ekonomik aktivitede de iyileşme olduğu görülüyor. DAX % ,73 FTSE % ,77 CAC 40 % ,46 İngiltere de bu hafta içerisinde ticaret dengesi açıklandı ve PPK toplantısı yapıldı. Perşembe günü gelen verilerden önce ticaret dengesine bakalım. İngiltere nin ticaret açığı, ABD ve Avrupa Birliği (AB) dışındaki diğer ülkelere satışların sert şekilde gerilemesi ile Şubat ayında 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Buna göre açık 10milyar 300milyon Pounda kadar yükseldi. Bu haber ile beraber ticaretin ekonomik büyümeye ne kadar katkı yapabileceği konusunda kafalarda soru işareti belirdi. PPK toplantısı tarafına bakacak olursak da faiz oranları rekor düşük seviye olan %0.5 de kaldı ve varlık alım programının hacmi de 375 milyar Sterlin de sabit bırakıldı. Başkan Carney in de daha önce yaptığı açıklamalardan bildiğimiz üzere bundan sonra politikada değişiklik olacaksa bunun parasal sıkılaşma yönünde olacak.

5 AVRUPA Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor s Ukrayna nın kredi notunu ülkenin dış borçlarını yeniden yapılandırma planına atıfta bulunarak düşürdü. S&P Cuma günü yaptığı açıklamada Ukrayna nın kredi notunu bir adım daha indirerek CC ye çekti. Kuruluş ülkenin kredi görünümü negatif olarak açıkladı. S&P yetkilileri, ülkenin döviz borcunda temerrüte düşme olasılığını yüksek görüyorlar. Avrupa hisselerinin rallisi devam ediyor. QE politikasının kararı ile başlayan yükseliş, rekor yüksek seviyelerde ilerlemesini sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası nın teşvik programı aracılığıyla tahvil faizlerini aşağı yönde baskılayarak kuru zayıflatması üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesini genişletti ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi kaydetti. Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Almanya Hizmet PMI Endeksi 55,4 55,3 55,3 Euro Bölgesi Hizmet PMI Endeksi 54,2 54,3 54,3 İngiltere Hizmet PMI Endeksi 58, ,7 Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni (Nis) ,6 Euro Bölgesi ÜFE (Ay) 0,50% 0,10% -1,10% Euro Bölgesi ÜFE (Yıl) -2,80% -3,00% -3,50% Almanya Fabrika Siparişler -0,90% 1,50% -2,60% Euro Bölgesi Perakende PMI Endeksi 48,6 46,4 Euro Bölgesi Perakende Satışlar (Aylık) (Şub ) -0,20% -0,20% 0,90% Euro Bölgesi Perakende Satışlar (Yıllık) (Şub ) 3,00% 3,00% 3,20% Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) 0,20% 0,20% -0,40% Almanya Ticaret Dengesi (Şub ) 19.7Milyar 20.1Milyar 19.6Milyar İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi (Aylık) (Mar) 0,40% 0,20% -0,40% İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi (Yıllık) (Mar) 8,10% 8,20% 8,30% İngiltere Ticaret Dengesi (Şub ) Milyar -9Milyar -9.17Milyar İngiltere AB Harici Ticaret Dengesi -3.24Milyar -2 Milyar Milyar İngiltere Merkez Bankası Parasal Genişleme 375B 375B 375B İngiltere Politika Faiz Oranı Kararı (Nis) 0,50% 0,50% 0,50% İngiltere İmalat Üretimi 0,40% 0,40% -0,60% İngiltere Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) 0,10% 0,30% 0,30%

6 ASYA Asya tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan önemli ekonomik verilere baktığımızda, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Faiz Oranı aralık 2008 den bu yana olduğu gibi %0.10 seviyesinde geldi. BOJ faiz kararı sonrası, yıllık 80 trilyon yen (666 milyon dolar) seviyesindeki parasal genişleme planını da koruduğunu belirtti. Japonya da izlediğimiz diğer önemli ekonomik verilerden Cari Denge trilyon yen fazla verdi. Mevsimsellikten Arındırılmış Cari Denge ise 600 milyar yen fazla verdi. Avustralya Merkez Bankası (RBA) da %2.25 düzeyindeki faiz oranını değiştirmediğini açıkladı. Avustralya da izlediğimiz önemli verilerden Perakende Satışlar %0.7 seviyesinde artış gösterirken, Konut Kredileri %1.2 düzeyinde artış gösterdi. Çin de açıklanan TÜFE, aylık bazda %0.5 seviyesinde düşerken, yıllık bazda %1.4 düzeyinde yükseldi. ÜFE ise yıllık bazda %4.6 seviyesinde daralma gösterdi. Nikkei % ,63 Hang Seng % ,39 Shangai % ,31 Hafta boyu açıklamalarını takip ettiğimiz BOJ Başkanı Kuroda, Japon ekonomisi trend olarak ılımlı toparlanmaya devam ediyor. Sanayi üretiminin ılımlı yolda toparlanmasını bekliyorum. Uzun vadeli bakış açısı ile enflasyon beklentileri artış yönünde görünüyor. ifadelerinde bulundu.

7 ASYA Açıklanan Sonuç Beklenti Önceki Avustralya Perakende Satışlar (Şub) %0.7 %0.4 %0.5 Avustralya Faiz Oranı (Nis) %2.25 %2.25 %2.25 Japonya Mevsimsellikten Arındırılmış Cari Denge 0.60 trilyon 0.61 trilyon 1.06 trilyon Japonya Cari Denge (Şub) trilyon trilyon 0.61 trilyon Japonya Faiz Oranı %0.10 %0.10 %0.10 Japonya Makine Araçları Siparişleri (Yıllık) %14.6 %28.9 Avustralya Konut Kredileri (Aylık) (Şub) %1.2 %3.0 -%1.7 Çin TÜFE (Yıllık) (Mart) %1.4 %1.3 %1.4 Çin TÜFE (Aylık) (Mart) -%0.5 -%0.6 %1.2 Çin ÜFE (Yıllık) (Mart) -%4.6 -%4.8 -%4.8

8 TÜRKİYE Geçtiğimiz hafta Türkiye tarafında ilk ekonomik veri 7 Nisan Salı günü geldi. Hazine Müsteşarlığı ndan gelen bilgiye göre, Mart ayındaki Hazine nin nakit dengesi 201 milyon TL fazla verdi. Hazine, Şubat ayında 8 milyar 460 milyon TL açık vermişti. Haftanın diğer verisi, 8 Nisan Çarşamba günü TÜİK in açıkladığı Sanayi Üretimi oldu. Türkiye sanayi üretimini 2015 Şubat ayında geçen yılın aynı ayına oranla %1.0 arttırdı. Beklenti %-0.5 olarak açıklanması şeklindeydi. Haftanın son verisi ise TCMB tarafından açıklanan Cari Hesap oldu. Veriye göre Şubat ayında cari açık beklentilerin üzerine çıkarak 3.2 milyar dolar oldu. Ocak ayı için açıklanan rakam 2 milyar dolar açık olduğu şeklindeydi. Ocak ayına göre açığın artacağı tahmin ediliyordu. Haftanın ilk günü TCMB, Mart ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınladı. Rapora göre, Mart ayında tüketici fiyatları %1.19, yıllık tüketici enflasyonu ise %7.61 oranında artış gösterdi. Temel mal grubu enflasyonundaki gerileme ile çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık artış oranlarında düşüş gözlendi. Buna karşılık, mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinin bu dönemde bir miktar yükseldiği kaydedildi. Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan TCMB Başkanı Erdem Başçı, Türkiye nin dezenflasyon sürecinde olduğunu ve çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sürdüğünü bildirdi.başçı ayrıca öncü göstergelerin ilk çeyrekte ekomiyi zayıf gösterdiğini, fakat uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler sayesinde özellikle çekirdek enflasyonun olumlu etkilendiğini söyledi. Haftanın son işlem günü piyasaların kapanmasının ardından Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Türkye'nin kredi notunu açıkladı. Moody's'in Türkiye'nin kredi notunda ve ekonomik görünümünde herhangi bir değişiklik yapması öngörülmüyordu ve buna paralel olarak da güncelleme yapmadı. Kuruluş en son 11 Nisan 2014 tarihinde Türkiye nin yatırım yapılabilir seviyenin en altındaki Baa3 kredi notunu teyit ederken, görünümü durağandan negatife çevirmişti. Açıklanan Sonuç Beklenen Önceki Sanayi Üretimi (Yıllık) (Şubat) %1.0 %-0.5 %-2.2 Hazine Nakit Dengesi (Mart) 0.200B B

9 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Bu hafta global piyasalarda birbirinden önemli ekonomik verileri takip edeceğiz. Pazartesi günü; Japonya dan TSİ 02:50 de Çekirdek Makine Siparişleri açıklanacak. Yine Asya seansından TSİ 06:00 a doğru ihracat ithalat ve ticaret dengesi rakamları açıklanacak. Gün içerisinde Avrupa dan ve ABD tarafından önemli ekonomik veri gelmeyecek. Akşam TSİ 21:00 de ABD de Bütçe Dengesi açıklanacak. Salı günü; Asya seansında Yeni Zelanda dan 2015 birinci çeyrek işletme güveni açıklanacak. Yaklaşık üç buçuk saat sonra ise Avustralya dan Mart ayına ait NAB İşletme Güven Endeksi ni takip edeceğiz. Sabah saatlerinde Avrupa ekonomisinin lokomotifi olarak görülen Almanya da Toptan Satış Fiyat Endeksi açıklanacak. İngiltere de ise öğlen saatlerine doğru yıllık ve aylık bazda ÜFE verilerini izleyeceğiz. TSİ 12:00 de de Euro Bölgesi nden Sanayi Üretimi gelecek. Öğleden sonra ABD de Perakende Satışlar ve ÜFE rakamları açıklanacak. Ekonomik aktivite için önemli olan bu gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Çarşamba günü; Asya seasında birbirinden önemli gelişmeleri takip edeceğiz. TSİ 03:30 da Avustralya da Westpack Tüketici Güven Endeksi ve Çin tarafında da TSİ 05:00 de 2015 birinci çeyrek ekonomik büyüme (GSYİH) gelecek. Çin de açıklanacak diğer önemli veriler ise Sanayi Üretimi, Perakende Satışı ve Sabit Varlık Yatırımı olacak. Asya seasındaki son ekonomik veri de Japonya daki Sanayi Üretimi ve buna paralel olarak gelmesi beklenen Kapasite Kullanım Oranı olacak. Sabah saatlerinde TSİ 09:00 da Almanya dan TÜFE ve TSİ 12:00 da da Euro Bölgesi Ticaret Dengesi verisini takip edeceğiz. Türkiye saat 10:00-11:00 de de Çeyreklik İşszlik Oranı ve Bütçe Dengesi açıklanacak. Öğleden sonra TSİ 14:45 de Avrupa Merkez Bankası, politika faizini açıklayacak. Yine öğleden sonra bu sefer ABD de New York İmalat Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretimi duyurulacak. Kanada da da Merkez Bankası politika fazini açıklayacak ve İmalat Satış rakamları duyurulacak. Perşembe günü; Asya seansında, Yeni Zelanda dan İşletme PMI Endeksi açıklanacak. Bölgenin bir diğer önemli ekonomisi olan Avustralya da ise TSİ 04:30 da İstihdam Değişikliği, İşsizlik Oranı ve İş Gücüne Katılım Oranı duyurulacak. Öğlene kadar çok önemli bir gelişme beklenmiyor. Öğleden sonra ABD tarafından konut verileri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları gelecek. TSİ 17:00 de ise yine ABD den Philadelphia FED İmalat Endeksi açıklanacak. Cuma gününe geldiğimizde ise; Asya seasından çok önemli bir gelişme beklenmese de, öğlene doğru Euro Bölgesi nden cari denge açıklanacak. İngiltere de ise öğleden önce ortalama gelir seviyesi, işsizlik oranı ve işsizlik haklarından başvuran kişi sayısı rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi nden TÜFE ve Çekirdek TÜFE gelecek. TÜFE rakamlarının dikkatle takip edileceğini ve Avrupa Merkez Bankası nın para politikası adına büyük önem arz ettiğini belirtmek isteriz. Öğleden sonra Türkiye tarafında yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. ABD den ise TÜFE, Çekirdek TÜFE ve Reel Kazanları takip edeceğiz. Amerika kıtasının bir başka önemli ekonomisi olan Kanada da da TÜFE ve perakende satışlar takip edilecek. TSİ 17:00 de de ABD den Michigan Tüketici Güven Endeksi ve Mchigan enflasyon beklentileri açıklanacak.

10 EURUSD Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesi için volatil geçti diyebiliriz. İki hafta önce beklentinin oldukça altında gelen ABD Tarım Dışı İstihdam verisiyle beraber dolar sert şekilde değer kaybetmişti. Bu haftaya da kritik seviyesi üzerinde başladı ve 4 haftadır geçemediği direncini test etti. Çarşamba günü açıklanan FOMC tutanaklarının ardından ise dolar endeksi kayıplarını geri vererek değer kazanmaya başladı. FOMC'den gelen toplantı tutanaklarında FOMC üyeleri, faiz artışının Haziran veya sonraki aylarda yapılabilirliği konusunda hemen hemen fikir birliğinde. Ancak FOMC toplantısının yeni Tarım Dışı verisinden önce yapıldığını ve tutanakların 18 Mart tarihindeki toplantıya göre düzenlendiğini hatırlatmak isteriz. EURUSD paritesi hafta içerisinde en yüksek , en düşük ise seviyesini gördü. Teknik açıdan baktığımızda; EURUSD direncini altıncı kez denedi ve iki hafta önceki kazancı geri verdi. Dolar endeksinin hafta boyunca değer kazanmasıyla birlikte EURUSD paritesi de düşmeye devam etti. Çarşamba günü de 16 Mart tarihinden bu yana devam eden uptrend çizgisi kırıldı ve satışlar hızlandı. Fibo %50 (1.0765) seviyesinde desteğin kırıldığını, dört saatlik grafikte RSI(14) indikatörünün aşırı satım bölgesine değmesinden anlayabiliriz. RSI daha önce de bu seviyelerde aşırı bölgesine gelmişti ancak burada tutunmuş ve uptrendi devam ettirmişti. Bu sefer Dolar endeksinin güçlü kalmasıyla bu bölge kırıldı ve geri çekilme devam etti. İşlemlerin Fibonacci %50 seviyesinin altına inmesiyle hızlanan geri çekilme desteğinde son buldu ve hafta bu seviyenin hemen üzerinde kapandı. Paritede geri çekilmenin devam etmesi halinde ve kritik desteklerini takip edeceğiz. Bu seviyenin altında da ve destekleri bulunmaktadır. Parite, aşırı satım bölgesine geldiği için olası geri çekilmenin sağlıklı devam edebilmesi adına hafif düzeltme gelebilir. Bu durumda ve (Fibonacci %50) dirençlerini izleyeceğiz. Fibo %50 seviyesinin geçilmesi, paritede yukarı yönlü hareketin tekrar başlamasına sebep olabilir. Bu durumda da ve kritik dirençleri önemli olacak. Destekler; Dirençler;

11 GBPUSD FOMC toplantı tutanakları açıklandı ve açıklamaların genel olarak faiz artışı konusunda destek bulması parite üzerinde aşağı yönlü işlemlerin güçlenmesini sağlamış oldu. Perşembe günü ise İngiltere'den beklentiye paralel olarak açıklanan faiz kararını görmekteyiz. Böylece önemli verilerin fiyatlandığı haftayı da geride bırakmış olduk. Teknik olarak baktığımızda; seviyesinden başlayan düşüşlerin (Kasım 2011), mart ayının ortalarında seviyesine kadar geldiğini gözlemlemiştik. Haftanın son işlem gününde İngiltere den gelen verilerinde etkisiyle, son 5 yılın en düşük fiyatlarını gördük. Kısa vadeli pozisyon alırken, günlük zaman diliminde oluşan trend hareketini takip etmeye devam edilmelidir desteğinden dönüşlerin olması durumunda, seviyeleri gözlemlenebilir desteğimizin aşağısında fiyatlanmalarda ise öncelikli olarak, desteği hedef olarak belirlenebilir. Orta ve uzun vadeli beklentilerde ise; günlük periyotta MA(21) üstü kapanışlar alım fırsatı olarak yorumlanabilir desteğinin üstünde kapanışlar ve yukarı yönlü fiyatlanmaların oluşması durumunda, çift dip formasyonundan da bahsedebiliriz. Bu formasyonun oluşması durumu da, orta vadede yukarı yönlü beklentiyi artırabilir. Destekler: Dirençler:

12 USDJPY ABD FED 18 martta yaptığı FOMC Toplantısına ait kayıtları açıkladı. Kayıtlarda, üyelerin haziranda faiz artırmak konusunda ikiye ayrıldığı görüldü. Bazı üyeler ekonomik görünümün haziranda normalleşmeye başlayacağını düşünürken, bazı üyeler ise petroldeki düşüşün ve doların yükselişin enflasyonu azaltacağını ve bu yüzden faizin yıl sonuna ertelenmesi gerektiğini ifade etti. Açıklamalar sonrası usdjpy paritesinde yükselişler görüldü. Teknik olarak baktığımızda; Haftaya seviyesinden açılarak başlayan parite yukarı yönlü seyirle direncini test etti. Bu seviye üzeri kapanışlar olmaması ile geri çekilerek seviyesinden haftayı kapattı. Geri çekilmenin devamı halinde takip edeceğimiz destekler / ve seviyelerinde bulunuyor. Dolar lehine işlemlerde ise ilk olarak ve direnci izlenebilir seviyesi üzeri günlük ve haftalık kapanışta yükselişin hız kazanabileceğini hatırlatalım. Ayrıca kanal direncimizin de seviyesinden geçtiğini ve 0.02 adımlık parabolic sar göstergesinin de seviyesinde sat sinyali verdiğini belirtelim. Destekler; / Dirençler;

13 SP500 ABD ye baktığımız zaman bu hafta Kaynak yönetimi Enstitüsünün İmalat Dışı PMI verilerini ve 18 Mart'ta yapılan FOMC Toplantısının tutanaklarını görmekteyiz. İmalat Dışı PMI Verileri'nin 56,5 ile beklentiyi karşıladığını görüyoruz. FOMC Toplantı Tutanakları'ndan ise FOMC üyelerinin arasında görüş ayrılığının olduğunu görüyoruz. Bu tutanaklarda sadece, 18 Mart ın sonunda toplantıda konuşulan konular olduğunu ve bu süreç içerisinde son 15 ayın en düşük seviyesinde gelen Tarım Dışı İstihdam verisini hesaba katmadıkları ortada. FOMC üyelerinin çoğu ilk faiz artırımının Haziran ya da sonraki bir tarihte gerçekleşeceğini öngörürken, bazı üyelerin buna karşı çıktığını ve ilk faiz artırımının düşük petrol fiyatları ve güçlü dolar sebebiyle 2016 yılına kalmasını uygun buldukları, toplantıdan çıkan sonuçlar olarak dikkat çekmekteydi. Bu gelişmelerin etkisinde SP500 Haziran Vadeli Kontratı haftayı yaklaşık %2,70 oranında yükselişle kapattı. Teknik olarak baktığımızda; 2040 seviyesinden haftaya başladığını görüyoruz. Hafta boyunca yükselen kanal içerisinde hareket eden kontrat, geri çekilmelerde kanalın alt bandını test edince yukarı yönlü, satışlara göre daha sert tepkiler vererek yükseldi. Kanal üst bandına gelindiğinde ise bir süre yatay seyirle ilerlediğini görmekteyiz. Haftayı 2094 seviyesinin hemen üzerinde kapatan kontratın bu seviye üzerinde 4 saatlik bar kapanışlarını devam ettirmesi durumunda yukarı yönlü işlemlerle ilk olarak 2108 direnç seviyesini test etmesi hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 2084 ilk destek seviyemizdir. Destekler: Dirençler:

14 ALTIN ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklenti altında gelmesi sonrası yukarı yönlü gapli açılan ALTIN, ABD FED FOMC Toplantı Kayıtlarından, üyelerin haziran ayındaki faiz artırımı konusunda kararsız kalmasıyla geri çekildi. Yeni Zelanda da altın madenine giden yolun kapanması sonrası ise yükselerek 1207 seviyesinden haftayı kapattı. Teknik olarak baktığımızda; Yükselişin devam etmesi halinde takip edeceğimiz ilk dirençler 1217 ve 1222 seviyelerinde bulunuyor ana direnç seviyemiz üzeri günlük ve haftalık kapanışta yukarı yönlü seyrin hız kazanabileceğini belirtelim. Aksi halde geri çekilmenin olabileceğini ve bu durumda izleyeceğimiz desteklerin ise 1205 ve 1196 seviyesinde olduğunu hatırlatalım. Ayrıca 4 saatlik MA(100) göstergesi de 1193 seviyesinden geçmektedir. Destekler; Dirençler;

15 BRENT Hafta boyu petrol tarafında yaşanılan önemli gelişmelere baktığımızda, Pazar günü dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, küresel talebin iyileştiğini söyleyerek Asya'ya yapacağı petrol satışlarındaki fiyatlarını yükseltti. Diğer yandan, İran'ın petrol ihracatını hemen arttıramayacağı spekülasyonları sebebi ile petrol fiyatlarında 1 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyelerin gerçekleştiğini izledik. Çarşamba günü ise, sondaj kule sayısının düşmesine rağmen, ABD petrol stokları 14 yılın en yüksek artışını gösterdi ve petrol küresel arz fazlası nedeniyle tekrar değer kaybetti. Petrol stoklarında geçtiğimiz hafta milyon varil petrol üretimi gerçekleşti. Petrol bu yıl %4.8 geriledi. Brent fiyatlarını 4 saatlik zaman diliminde analiz ettiğimiz zaman, fiyatlarda oluşan üçgen formasyonu gözümüze çarpmaktadır. Kısa vadeli işlemleri yaparken destek ve dirençlerin yanı sıra, formasyonu da dikkate almak gerekmektedir. Orta vadeli hareketlerden bahsetmemiz için, formasyonun dışında günlük kapanışları beklemek gerekir. Yukarıda direncinin üzerinde, aşağıda ise desteğinin altında kapanışlar, formasyonun sonlandığını gösterecektir. Haftayı seviyesi üzerinde kapatan petrolde, yukarı yönlü seyrin devam etmesi halinde takip edeceğimiz ilk dirençler ve bulunuyor. Tekrar seviyesi altında işlemlerin oluşması halinde ise ilk olarak 56.85, ardından ve dirençlerini izleyeceğiz ana desteği altında günlük ve haftalık bar kapanışların oluşması ile satış baskısının hız kazanabileceğini tekrar belirtelim. Destekler: Dirençler:

16 USDTRY Geçtiğimiz haftanın ilk gününde USDTRY, bir önceki Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin tahmin edilenden de düşük seviyede gelmesiyle Nisan ayının en düşük seviyesi olan seviyesine kadar indi. Aynı gün, ISM İmalat Dışı PMI verisinin beklentiyi karşılaması, doların rahatlamasını ve tekrar yükselmesini sağladı. Bu yükseliş hareketi, 8 Nisan Çarşamba günü yerini geri çekilmeye bıraktı ve USDTRY kuru seviyesine kadar indi. 9 Nisan Perşembe günü USDTRY kuru önce Türkiye deki Sanayi Üretimi nin artmasıyla geri çekildi. Gün sonuna doğru ise Mart ta gerçekleşen FOMC toplantısının tutanakları yayınlandı ve dolar güçlenmeye başladı. Haftanın son günü kur seviyesine kadar çıktı. Teknik açıdan baktığımızda; Perşembe günü açıklanan FOMC toplantı tutanakları USDTRY kurunun yükselmesini sağladı seviyesine kadar çıkan kur, ana direnç seviyesi üzeri günlük kapanışlar olmaması sonrası geri çekildi. 4 saatlik RSI(14) göstergesi de aşırı alım bölgesinin en alt seviyesini (70) test ettikten sonra yönünü hafif aşağı çevirdi. Geri çekilmenin devam etmesi halinde destekler ve seviyelerinde bulunuyor ana direncinin kırılması ile günlük ve haftalık bar kapanışları olması halinde, alım iştahı artabilir. Böyle bir durumda izleyeceğimiz diğer dirençler ve seviyelerinde bulunuyor. Destek: Direnç:

17 EURTRY Euro Bölgesi ekonomik veri bakımından sakin bir hafta geçirdi. Hizmet PMI ve Peraknede satışlar, sakin geçen haftanın dikkat çeken verileriydi. Mart ayı Hizmet PMI verisi beklenti altında 54,2 olarak açıklanırken, Perakende satışlar Şubat ayında, beklentiyle paralel olarak %0,2 oranında artış gösterdi. Cuma günü ise Türkiye cari açığı beklenti üzerinde 3 milyar 196 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Hafta başından buyana düşüş trendi içine hareket eden EURTRY haftayı seviyesinden kapattı. Teknik olarak baktığımızda; Ocak ayının sonlarına doğru fiyatların seviyesine kadar gerilediğini ve daha sonra yukarı bir eğilimin başladığını gözlemledik. Kanal hareketinin başlangıcından itibaren; gün içi oluşan en düşük ve en yüksek fiyat farklarına baktığımız zaman, ortalama 300 pipslik bir fark gözümüze çarpmaktadır. Ancak fiyatların kanalın üst ve orta dirençlerine çarpışlarında, bu fark çok daha fazla olmaktadır. Bu durum bize paritede satışlarda daha sert hareketler yaşandığını göstermektedir. Haftanın son işlem gününde oluşan satışlarla yükselen kanalın altında fiyatlamalar oluştuğunu ve kapanışın kritik seviyesi altında seviyesinden gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu seviye altında kalıcılık oluşması durumunda satış yönlü işlemler artabilir. Böylesi bir senaryoda ilk desteğimiz seviyesinde bulunuyor. Destekler: Dirençler:

18 VIOP 30 Yurtiçi Piyasalar haftaya yükselişle başlasa da, bu kazançların korunamadığını ve devam eden günlerde bu kazançların geri verildiğini gördük. Haftayı 150 puan ekside kapatan kontratta bu haftanın önemli takvim verisi Cari Açık oldu. Bunun yanı sıra TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın konuşması ve Uluslararası Kredi Derecelendirme Şirketi Moody's tarafından açıklanması beklenen Türkiye not görünümü beklentisi piyasalarda etkili oldu. Hafta başında Başçı'nın konuşmasında, uygulanan finansal politikaların ve alınan makro ölçekli tedbirlerin enflasyonu, özellikle de çekirdek enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilediğini belirtti. Konuşmanın ardından güçlenen piyasalar, Moody's not beklentisi ve uluslararası gelişmelerin etkisiyle sonraki günlerde değer kaybetti. Beklenti üzerinde 3 milyar 196 miyon dolar olarak açıklanan Cari Açık ise haftanın son işlem günüde VİOP30 Nisan Vadeli Endeks kontratında hızlı düşüşe neden oldu. Teknik olarak baktığımızda; haftanın ilk işlem gününde 850 puanlık bir artış olduğunu görmekteyiz. Fakat sonraki günlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte bu kazancın korunamadığını ve haftalık kapanışın 150 puan azalışla seviyesinden gerçekleştiğini izledik. Grafikte de görüleceği gibi, son bir haftada, son 50 gün içinde oluşan aşağı yönlü trendin geçildiği ve üzerinde günlük kapanışlar oluşmuş durumda. Buradan hareketle, trend üzerinde ve kritik seviyesi üzerinde kalıcılık oluşması durumunda yukarı yönlü işlemlerin devam edebileceği beklenebilir. Fakat geri çekilmelerle trendin altında geçilmesi ve kritik desteği altında oluşacak kalıcılıklarda satışlar hız kazanabilir. Destekler: Dirençler:

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Yeni haftaya Çin Halk Cumhuriyeti nin parasal gevşemeye yönelik attığı adımlar ile başlıyoruz. Daha önceki bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi, Çin den negatif

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir

Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir Yerel Fed Başkanlarının Açıklamaları ve ABD TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısında Önemli Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Ağustos ayı toplantısı sonrasında faiz

Detaylı

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen haftanın en önemli olayı FOMC kararlarıydı. FED beklendiği gibi Varlık alımlarında 10 milyar USD daha azaltım yaparak, 55 milyar dolara

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *11:00 Almanya - IFO Ekonomi Güven Endeksi *13:00 İngiltere - İngiltere Sanayi Aktivite Trendi *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven

Detaylı

Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor

Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor 03 Mart 2017 Bugün Piyasalar tarafından ABD Fed Başkanı Yellen ve Fischer ın Açıklamaları Bekleniyor Dün diğer günlere oranla nispeten sakin bir veri akışını takip ettik. Trump sonrası güçlenen Dolar ABD

Detaylı

Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor

Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor 31 Ekim 4 Kasım2016 Dolar Küresel Para Birimlerine Karşı Değer Kazanıyor, Dolar/TL ise Rekor Tazeliyor Hem İngiltere den hem de ABD den gelen büyüme rakamları ekonomilere yönelik endişeleri azaltmış vaziyette.

Detaylı

02 Mart Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi. 02 Mart 2017

02 Mart Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi. 02 Mart 2017 02 Mart 2017 02 Mart 2017 Fed in Mart Ayı Faiz Artırım İhtimalleri Yüzde 84 Seviyesine Yükseldi Dün ABD Başkanı Donald Trump ın kongrede yaptığı açıklamalar sonrası Dolar endeksi kazançlarını genişletti.

Detaylı

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - Cari Denge *11:30 Euro Bölgesi - Sentix Yatırımcı Güven Endeksi *17:00 ABD - İstihdam Trend Endeksi *19:25 ABD - FOMC Üyesi Lockart'ın

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 19-23 Aralık 2016 FED Haftası Geride Kaldı Şimdi Gözler TCMB ve BOJ da Olacak 14 Aralık FOMC toplantısında Fed politika faizini 25 baz puan arttırdı ve FOMC üyeleri 2017 yılı 3 faiz öngörüsünde bulundu.

Detaylı

ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR

ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR 06-10 Şubat 2017 ABD DE AÇIKLANAN MAKRO VERİLER KARMAŞIK BİR TABLO ÇİZMEYE DEVAM EDİYOR Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, BOJ, FED ve BoE nin yılın ilk toplantıları yakından takip edildi. Ülke Merkez

Detaylı

Piyasalar için Kritik Gün. 08 Haziran 2017

Piyasalar için Kritik Gün. 08 Haziran 2017 08 Haziran 2017 08 Haziran 2017 Piyasalar için Kritik Gün Dün Dolar varlıklarında meydana gelen değer kazanımı piyasalarda sert fiyatlamalara neden oldu. EURUSD paritesi 1,1200 seviyesine dek geri çekilse

Detaylı

16 Mart Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor

16 Mart Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor 16 Mart 2017 16 Mart 2017 25 Baz Puan Faiz Artırım Kararı Alan Fed, Ekonominin Güçlendiğine İşaret Ediyor Dün Fed, piyasaların beklentisine paralel 25 baz puan faiz artırım kararına gitti. Ayrıca 2017

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim. Tarih TSİ Veri/Gelişme Dönem Beklenti Önceki Değişim Önem. 11:30 İngiltere Sanayi Üretimi Mart -0,2% -0,7% Aylık **

Haftalık Ekonomik Takvim. Tarih TSİ Veri/Gelişme Dönem Beklenti Önceki Değişim Önem. 11:30 İngiltere Sanayi Üretimi Mart -0,2% -0,7% Aylık ** 08-12 Mayıs 2017 Yoğun Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi ve bazı üye ülkelerden açıklanan İmalat PMI rakamı beklentileri karşılarken Euro da sınırlı değer

Detaylı

Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor

Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor 26-30 Haziran 2017 Bayram Öncesi Piyasalarda Sakin Seyir Korunuyor Hafta genelinde FOMC üyelerinden gelen açıklamaları takip ettik. Üyelerin geneli ABD piyasalarında dair güven arttırıcı nitelikte konuşma

Detaylı

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek.

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek. 01 Ağustos 2017 Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan 2.Çeyrek Öncü Büyüme Verisi Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Haziran ayı perakende Satışlar verisi aylık

Detaylı

Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı

Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı 07 Haziran 2017 07 Haziran 2017 Piyasalar Euro Bölgesi Büyüme Verisine Odaklandı Dün sakin veri akışı olması nedeniyle sınırlı fiyat hareketliliği içerisinde olan piyasalarda Dolar ın günü sınırlı da olsa

Detaylı

Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı

Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı 22 Haziran 2017 22 Haziran 2017 Ham Petrol de Artan Üretim Baskısı Dün ABD de Mevcut Ev Satışları verisinin beklentilerin üzerinde artış gösterdiğini gördük. Gün içerisinde Dolar da yükseliş isteği artsa

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 9 13 Ocak 2017 FOMC Toplantı Tutanakları, Dolar Kanadında Hareketliliği Artırdı Yurtdışı gelişmeler, 2017 yılının ilk haftasında Çin tarafında açıklanan PMI rakamları takip edildi. PMI rakamları karmaşık

Detaylı

Teknik Bülten. 17 Ekim 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 17 Ekim 2016 Pazartesi Güne Başlarken Fed Başkanı Janet Yellen, Boston Fed'in düzenlediği konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Sıkı istihdam politikası ekonomiyi iyileştirebilir" dedi. Yellen, konuşmasında faiz artışının

Detaylı

Teknik Bülten. 09 Mayıs 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 09 Mayıs 2016 Pazartesi Güne Başlarken Goldman Sachs, Fed'in faiz artırımının zamanlaması için tahminini Haziran'dan Eylül'e öteledi. New York Fed Başkanı William Dudley, 2016 yılı için iki faiz artırımının makul bir beklenti

Detaylı

05 Haziran Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

05 Haziran Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 05-09 Haziran 2017 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, hafta içerisinde, Euro Bölgesi ve üye ülkelerden açıklanan verilerin birçoğu beklentileri

Detaylı

29 Mayıs Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor

29 Mayıs Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor 29 Mayıs 2017 29 Mayıs 2017 Piyasalar Tarım Dışı istihdam Haftasına Giriş Yapıyor Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD ilk çeyrek büyüme verisi ile beraber değer kazanan Dolar endeksi bugün ABD piyasalarının

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek. 10 Mart 2017

Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek. 10 Mart 2017 10 Mart 2017 10 Mart 2017 Bugün, ABD de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Verisi Yakından Takip Edilecek Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarında değişikliğe

Detaylı

Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak

Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak 19 Mayıs 2017 19 Mayıs 2017 Bugün, Yurtiçinde Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlanacak Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Nisan ayı Perakende Satışlar beklentinin üzerinde

Detaylı

06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK.

06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK. 06 Mart 2017 06 Mart 2017 HAFTANIN İLK İŞLEM GÜNÜNDE ZAYIF VERİ AKIŞI TAKİP EDİLECEK. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Cuma günü Japonya'da açıklanan makro veriler karışık bir tablo çizerken Yen kanadında

Detaylı

22 Mayıs Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim

22 Mayıs Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim 22-26 Mayıs 2017 Yoğun Bir Haftayı Geride Bıraktık Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de beklentinin üzerinde açıklanan TÜFE ve ÜFE rakamları sonrasında Sterlin de değer kazanımlarının yaşandığı

Detaylı

07 Temmuz Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek.

07 Temmuz Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek. 07 Temmuz 2017 07 Temmuz 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TDİ Verisi Yakından Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Fabrika siparişleri Mayıs ayında beklentinin

Detaylı

17-21 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

17-21 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - GSYİH *10:00 Türkiye - İşsizlik Oranı *12:00 Euro Bölgesi - Ticaret Dengesi *17:00 ABD - Empire State İmalat Endeksi Salı; *04:30 Avustralya

Detaylı

23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI. 23 Şubat 2017

23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI. 23 Şubat 2017 23 Şubat 2017 23 Şubat 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI Yurtdışı gelişmeler; İtalya da Ocak ayında TÜFE aylık bazda yüzde 0,3 yıllık bazda yüzde 1 artış gösterdi. Almanya da açıklanan

Detaylı

13 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR. Haftalık Ekonomik Takvim

13 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR. Haftalık Ekonomik Takvim 13-17 Şubat 2017 TÜRK LİRASI POZİTİF BİR HAFTAYI GERİDE BIRAKIYOR Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nin en büyük ekonomisi olan Almanya da açıklanan fabrika siparişleri verisi beklentileri

Detaylı

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. 01 Haziran 2017

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. 01 Haziran 2017 01 Haziran 2017 01 Haziran 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan Özel Sektör İstihdam Değişim Raporu Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da açıklanan Perakende satışlar verisi Nisan

Detaylı

ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK 27-03 Mart 2017 ABD BAŞKANI TRUMP IN YAPACAĞI KONUŞMA FİYATLAMALAR AÇISINDAN YAKINDAN TAKİP EDİLECEK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi ve üye ülkelerden açıklanan PMI rakamları beklentileri

Detaylı

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA

FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA 17 Ağustos 2017 FOMC TOPLANTI TUTANAKLARI SONRASINDA GÖZLER ECB TOPLANTI TUTANAKLARINDA Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı İşsizlik oranı yüzde 4,4 e gerilerken ikramiye

Detaylı

Japon piyasaları kapalı olacak. ABD piyasaları ise açık, bankalar kapalı olacak.

Japon piyasaları kapalı olacak. ABD piyasaları ise açık, bankalar kapalı olacak. HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ 9 Ekim Pazartesi Türkiye Ağustos ayı Sanayi Üretimi Japon piyasaları kapalı olacak. ABD piyasaları ise açık, bankalar kapalı olacak. 11 Ekim Çarşamba Türkiye Ağustos ayı

Detaylı

12 Haziran Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim

12 Haziran Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık. Haftalık Ekonomik Takvim 12-16 Haziran 2017 Kritik Bir Haftayı Geride Bıraktık Geride bıraktığımız bu hafta İngiltere seçimleri başta olmak üzere, Avrupa Merkez Bankası Toplantısı ve ABD de eski FBI Direktörü Comey in senato daki

Detaylı

6 Mart Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim

6 Mart Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu. Haftalık Ekonomik Takvim 06-10 Mart 2017 Bu Haftaya Damgasını ABD Başkanı Trump ın Açıklamaları Vurdu ABD Başkanı Trump ın ilk kongrede gerçekleştirdiği açıklamalar vergi reformları ve alt yapı harcamalarının destekleneceği yönünde

Detaylı

30 Ocak 03 Şubat

30 Ocak 03 Şubat 30 Ocak 03 Şubat 2017 2017 Küresel Piyasalar Trump ın Kararnameleri ile Risk İştahını Azaltırken, Yurtiçinde GündemFitch ve S&P Kararları Küresel piyasalar geçtiğimiz haftayı borsalardaki ralli ile kapattı.

Detaylı

03 Ocak Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda. 03 Ocak 2017

03 Ocak Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda. 03 Ocak 2017 03 Ocak 2017 03 Ocak 2017 Yeni Yılın İlk Haftasında Çin Verileri Ön Planda Çin tarafında İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI rakamları yakından takip edildi. İmalat PMI 51.4, İmalat Dışı PMI 54,5 olarak beklentilerin

Detaylı

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak.

22 Aralık ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. 22 Aralık 2016 22 Aralık 2016 ABD den Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamı Açıklanacak. Yurtdışı gelişmeler, Euro Bölgesinde beklentilerin üzerinde açıklanan Tüketici Güven Endeksi Euro tarafına olumlu yansıdığı

Detaylı

Teknik Bülten. 29 Temmuz 2016 Cuma

Teknik Bülten. 29 Temmuz 2016 Cuma Güne Başlarken Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugünkü politika toplantısında, exchange traded fonları (ETF) alımlarını 6 trilyon yene yükseltirken, devlet tahvili alımları için hedefini değiştirmedi ve

Detaylı

10 Temmuz Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

10 Temmuz Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 10-14 Temmuz 2017 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Hafta içerisinde, FED ve ECB para politikası toplantı tutanakları yakından takip edildi.

Detaylı

13 Mart Haftalık Ekonomik Takvim. Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir

13 Mart Haftalık Ekonomik Takvim. Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir 13-17 Mart 2017 Hafta Genelinde, FED, TCMB, BOJ ve BoE Toplantıları ile birlikte Piyasalarda Volatilite Artabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde; ABD de ADP verisi Şubat ayında beklentinin üzerinde

Detaylı

19 Aralık ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak

19 Aralık ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak 19 Aralık 2016 19 Aralık 2016 ABD deki gerilim fiyatlandı, Bu Hafta Gözler TCMB de Olacak Cuma günü akşam saatlerinde Çin in ABD ye ait insansız denizaltı aracına el koymasıyla siyasi gerilim arttı. Bu

Detaylı

22 Haziran - 26 Haziran 2015

22 Haziran - 26 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm Gün Çin Tatil Tüm Gün Euro Bölgesi Eurogroup Toplantısı 01:00 Yeni Zelanda Westpack Tüketici Güven Endeksi 10:00 Türkiye Tükketici Güven Endeksi 17:00

Detaylı

15 Mayıs Dolar Kazançlarını Geri Veriyor

15 Mayıs Dolar Kazançlarını Geri Veriyor 15 Mayıs 2017 15 Mayıs 2017 Dolar Kazançlarını Geri Veriyor Geçtiğimiz haftayı genel olarak değer kazanarak geçiren Dolar endeksinde haftanın son günü meydana gelen değer kaybı 99,15 seviyelerini gündeme

Detaylı

28 Haziran 03 Temmuz 2015

28 Haziran 03 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya Sanayi Üretimi ve Perakende Üretimi *11:30 İngiltere BOE Tüketici Kredisi Hacmi, M4 Para Arzı *12:00 Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi,

Detaylı

24 Şubat Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR

24 Şubat Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR 24 Şubat 2017 24 Şubat 2017 TÜRK LİRASI DOLARA KARŞI GÜÇLÜ DURUŞUNU KORUMAYA DEVAM EDİYOR Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nin en büyük ekonomisi olan Almanya dördüncü çeyrekte beklentiler

Detaylı

27 Aralık Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor

27 Aralık Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor 27 Aralık 2016 27 Aralık 2016 Noel Tatili Nedeniyle Piyasalarda Durgunluk Sürüyor Küresel piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olması haftanın ilk gününde fiyatlamaların oldukça sınırlı olmasına yol

Detaylı

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim

12 Aralık Haftalık Ekonomik Takvim 12 16 Aralık 2016 FED Faiz Oranı Kararı ve 2017 yılı Mesajları Ön Planda Olacak Hafta genelinde, dolar endeksinde yaşanan karmaşık seyrin etkileri görülmeye devam etti. ABD den açıklanan olumsuz makro

Detaylı

22 Mart Dolar Endeksi 100 Seviyesinin Altına Geriledi. 22 Mart 2017

22 Mart Dolar Endeksi 100 Seviyesinin Altına Geriledi. 22 Mart 2017 22 Mart 2017 22 Mart 2017 Dolar Endeksi 100 Seviyesinin Altına Geriledi Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de TÜFE rakamları Şubat ayında yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 2,3 ile Eylül 2013

Detaylı

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? PAZARTESİ 02:50 - JAPONYA - Sanayi Üretimi (Tem) 09:00 - ALMANYA Almanya Perakende Satışları (Tem) 12:00 - EURO Bölgesi -TÜFE 16:45 - ABD Chicago PMI (Ağu) SALI

Detaylı

Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek

Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek 05 Mayıs 2017 Bugün, Fed Başkanı Janet Yellen ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ın Açıklamaları Takip Edilecek Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nde beklentilerin üzerinde açıklanan

Detaylı

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor

TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor 24-28 Ekim 2016 TL Üzerindeki TCMB Baskısı Azaldı, ECB Üzerinde ise Spekülasyonlar Devam ediyor Veri akışı bakımından yoğun olmayan bir haftayı geride bırakırken, Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası

Detaylı

17 Kasım Piyasalarda Denge Arayışı Devam Ederken, Volatilite Düşüyor

17 Kasım Piyasalarda Denge Arayışı Devam Ederken, Volatilite Düşüyor 17 Kasım 2016 17 Kasım 2016 Piyasalarda Denge Arayışı Devam Ederken, Volatilite Düşüyor Piyasalar ABD de seçim sonrası fiyatlamasını sürdürürken, volatilitesini de düşürüyor. Dolar ise dünyada güç kazanmaya

Detaylı

09 Ocak Bugün, Yurtiçinde Sanayi Üretimi Rakamı Takip Edilecek. 09 Ocak 2017

09 Ocak Bugün, Yurtiçinde Sanayi Üretimi Rakamı Takip Edilecek. 09 Ocak 2017 09 Ocak 2017 09 Ocak 2017 Bugün, Yurtiçinde Sanayi Üretimi Rakamı Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Hafta genelinde Euro Bölgesi ve üye ülkelerden açıklanan makro verilerin birçoğunun

Detaylı

ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir

ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir ABD de Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Piyasalarda Volatilitenin Artmasına Neden Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Geçtiğimiz hafta, ABD de açıklanan verilerin birçoğu beklentileri

Detaylı

FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor

FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor 14 Haziran 2017 14 Haziran 2017 FOMC Toplantısı Öncesi Zayıf Dolar Dikkat Çekiyor Dün piyasalara baktığımızda öncelikli olarak İngiltere enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini gördük.

Detaylı

Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir

Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir Bu Hafta Açıklanacak Olan FOMC Toplantı Tutanakları Sonrasında Piyasada Volatilite Artabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD ve K.Kore arasında yaşanan gerilim sonrasında dolar kanadında değer

Detaylı

07 Ekim ABD İstihdam Verileri Öncesinde Dolar Güçlü. 7 Ekim 2016

07 Ekim ABD İstihdam Verileri Öncesinde Dolar Güçlü. 7 Ekim 2016 07 Ekim 2016 07 Ekim 2016 ABD İstihdam Verileri Öncesinde Dolar Güçlü Bugün açıklanacak ABD istihdam verileri öncesinde küresel piyasalarda Dolar ın güç kazandığı görülüyor. Sterlin üzerindeki Brexit baskısı

Detaylı

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma Güne Başlarken... ABD hisse senetleri, banka ve teknoloji hisselerine gelen alımların öncülüğünde yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktı. San Francisco Fed Başkanı John Williams faiz artışını ağırdan

Detaylı

ABD İstihdam Verileri Beklentileri Karşılamasa da Fed in Elini Güçlü Tutuyor.

ABD İstihdam Verileri Beklentileri Karşılamasa da Fed in Elini Güçlü Tutuyor. 10 Ekim 2016 10 Ekim 2016 ABD İstihdam Verileri Beklentileri Karşılamasa da Fed in Elini Güçlü Tutuyor. Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta ABD de istihdam piyasasına ilişkin verilere odaklanırken, açıklanan

Detaylı

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir. 11 Ağustos 2017

Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir. 11 Ağustos 2017 11 Ağustos 2017 Bugün, ABD de Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Fiyatlamalar Açısından Etkili Olabilir Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı Sanayi Üretimi verisinde, aylık

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 13 Nisan 2015, Sayı: 12. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 12 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Çağlar Kuzlukluoğlu 1 DenizBank Ekonomi

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

24-28 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen haftanın en önemli olayı FOMC kararlarıydı. FED beklendiği gibi Varlık alımlarında 10 milyar USD daha azaltım yaparak, 55 milyar dolara

Detaylı

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim

7 Kasım Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz. Haftalık Ekonomik Takvim 7-11 Kasım2016 Yoğun Veri Akışının Olduğu Bir Haftayı Geride Bırakıyoruz Hem veri akışının yoğun olduğu hem de Merkez Bankalarının sahnede olduğu bir hafta geride kaldı. Fed den ve BoE den faiz adımları

Detaylı

Teknik Bülten. 03 Kasım 2016 Perşembe

Teknik Bülten. 03 Kasım 2016 Perşembe Güne Başlarken Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Washington'da gerçekleştirdiği, iki gün süren toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Komite, federal fonları faizinde (gösterge faiz) bir artış

Detaylı

31 Mayıs Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. 31 Mayıs 2017

31 Mayıs Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. 31 Mayıs 2017 31 Mayıs 2017 31 Mayıs 2017 Bugün, Euro Bölgesi ve ABD de Yoğun Veri Akışı Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya da Nisan ayı İthalat fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,1 azalırken

Detaylı

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *07:30 Japonya Sanayi Üretimi *10:15 İsviçre ÜFE *12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Salı; *08:30 Fransa TÜFE *10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması

Detaylı

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016

02 Aralık ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor. 2 Aralık 2016 2 Aralık 2016 02 Aralık 2016 ABD de Veri Akışı Güçlü Seyrini Korurken, Dolar/TL 3,5 i Test Ediyor Brexit Sekreteri D. Davis in hükümet Avrupa pazarına erişmek için gerekirse AB bütçesine katkı yapmaya

Detaylı

9 Mart - 13 Mart 2015

9 Mart - 13 Mart 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda birbirinden önemli bir çok önemli gelişmeyi takip ettik. ABD tarafında geçtiğimiz hafta hiç kuşkusuz

Detaylı

Teknik Bülten. 27 Nisan 2016 Çarşamba

Teknik Bülten. 27 Nisan 2016 Çarşamba Güne Başlarken Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Conference Board'un verilerine göre, tüketici güveni Nisan'da 94.2 olarak beklentinin altında kaldı. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Salı günü

Detaylı

05 Ekim Dolar/TL 3,05 in Üzerinde. 5 Ekim 2016

05 Ekim Dolar/TL 3,05 in Üzerinde. 5 Ekim 2016 05 Ekim 2016 05 Ekim 2016 Dolar/TL 3,05 in Üzerinde Küresel piyasalarda ECB nin tahvil alım programını azaltacağına yönelik haber akışı dün Euro para birimi üzerinde hareketliliğe neden oldu. Mart ayında

Detaylı

Bugün, ECB Faiz Oranı Kararı ve ECB Başkanı Draghi nin Açıklamaları Takip Edilecek.

Bugün, ECB Faiz Oranı Kararı ve ECB Başkanı Draghi nin Açıklamaları Takip Edilecek. 20 Temmuz 2017 20 Temmuz 2017 Bugün, ECB Faiz Oranı Kararı ve ECB Başkanı Draghi nin Açıklamaları Takip Edilecek. Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD de açıklanan Haziran ayı İnşaat izinleri verisi

Detaylı

TARIM DIŞI İSTİHDAMA BİR KALA

TARIM DIŞI İSTİHDAMA BİR KALA TARIM DIŞI İSTİHDAMA BİR KALA 03.08.2017 Geçtiğimiz günü tarım dışı istihdamın öncül verisi olan ADP Tarım Dışı İstihdamı takip ederek geçirdik. Görece yatay seyreden piyasada az da olsa volatilite yaratması

Detaylı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ AMB politika faizini açıkladı Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini değiştirmeme kararı aldı. AMB, faizi yüzde 0.05 ile

Detaylı

Teknik Bülten. 06 Eylül 2016 Salı

Teknik Bülten. 06 Eylül 2016 Salı Güne Başlarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta aylık bazda yüzde 0,29 düşüşle piyasa beklentisinin üzerinde gerileyerek iyimser

Detaylı

Günlük Bülten 10 Nisan 2012

Günlük Bülten 10 Nisan 2012 Bülten 10 an 20 Hazine Yönetimi /Aktif Pasif Yönetimi ve Ekonomik ştırmalar PİYASALAR Döviz Piyasası USD/TL kuru Pazartesi gününe 1,7950 seviyesinden başladı. Gün içinde yatay bir seyir izleyen kur günü

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 22 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

11 Mayıs Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor. 11 Mayıs 2017

11 Mayıs Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor. 11 Mayıs 2017 11 Mayıs 2017 11 Mayıs 2017 Draghi ECB Politikalarını Etkili Buluyor Yurtdışı piyasalara baktığımızda dün ilk olarak ECB Başkanı Draghi nin açıklamaları takip edildi. Aşağı yönlü risklerin azaldığına değinen

Detaylı

24 Temmuz Dolarda Dip Arayışı Sürüyor. 24 Temmuz 2017

24 Temmuz Dolarda Dip Arayışı Sürüyor. 24 Temmuz 2017 24 Temmuz 2017 24 Temmuz 2017 Dolarda Dip Arayışı Sürüyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere de açıklanan Haziran ayı kamu sektörü net borçlanması 6,29 milyar Sterlin e yükseldi. Kamu sektörünün

Detaylı

Teknik Bülten. 02 Aralık 2015 Çarşamba

Teknik Bülten. 02 Aralık 2015 Çarşamba GÜNE BAŞLARKEN Çin'de imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi olan 49.6 seviyesine geriledi. Türkiye'nin imalat sanayi satın alma yöneticileri

Detaylı

Küresel piyasalarda veri akışının yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktık

Küresel piyasalarda veri akışının yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktık 17 Şubat 2017 17 Şubat 2017 Küresel piyasalarda veri akışının yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktık Dün ABD tarafında Fed Başkan yardımcısı Fischer ın açıklamaları takip edildi. Özellikle yüzde 2 lik

Detaylı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı Ekonomik Gündem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nın attığı döviz likidite adımları TL varlıklarına destek olurken seçimlere sayılı günler kala FBI'ın Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'un

Detaylı

Haftalık Ekonomik Takvim

Haftalık Ekonomik Takvim 5 9 Aralık 2016 OPEC Kararı ile Güçlü Petrol, TL de ise Negatif Ayrışma Şiddetleniyor Hafta genelinde açıklanan olumlu ABD makroekonomik datalar ile Dolar daki güçlü duruşun devam ediyor. Euro Bölgesinden

Detaylı

Teknik Bülten 06 Şubat 2017 Pazartesi

Teknik Bülten 06 Şubat 2017 Pazartesi Güne Başlarken ABD'de tarım dışı istihdam Ocak'ta 227 binle beklentinin üzerinde arttı. Beklenti 175 bindi. Bu rakam 4 ayın en iyi artışı oldu. Ancak ücret artışları beklentinin altında kalarak istihdam

Detaylı

Teknik Bülten. 05 Eylül 2016 Pazartesi

Teknik Bülten. 05 Eylül 2016 Pazartesi Güne Başlarken ABD de Tarım dışı istihdam Temmuz ayındaki 275,000'lik artışın ardından Ağustos ayında 151,000 arttı. Bu, beklentinin oldukça altında bir artışı işaret ediyor. Tarım dışı istihdamın Ağustos

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN İnfo Yatırım A.Ş. Adres: Büyükdere Cad. No:156 Levent/İstanbul Tel: Faks: Web:

HAFTALIK BÜLTEN İnfo Yatırım A.Ş. Adres: Büyükdere Cad. No:156 Levent/İstanbul Tel: Faks: Web: BİST100 HAFTALIK Yeni Haftada Kur Riskine Dikkat Geçtiğimiz hafta BİST100 endeksi 81.894 ve 83.786 seviyeleri arasında işlem gördü ve 82.645 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi önderliğinde

Detaylı

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Yakından Takip Edilecek.

Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Yakından Takip Edilecek. 9 18 Eylül 2017 Bugün, Euro Bölgesi nde Açıklanacak Olan TÜFE Verisi Yakından Takip Edilecek. 18 Eylül 2017 Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) üyesi Gertjan Vlieghe nin

Detaylı

YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK

YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK 09 Şubat 2017 YEREL FED BAŞKANLARININ YAPACAĞI AÇIKLAMALAR DOLAR IN SEYRİ AÇISINDAN ÖNEMLE TAKİP EDİLECEK Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya nın Aralık ayı cari işlemler fazlası rakamı 1,29

Detaylı

30 Kasım ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor.

30 Kasım ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor. 30 Kasım 2016 30 Kasım 2016 ABD de Büyümenin Yukarı Yönlü Revizesi Dolar ı Güçlü Tutuyor. Haftaya geri çekilme hareketi ile başlayan Dolar, bugün itibariyle yönünü tekrardan yukarı çevirdi. ABD ekonomisinin

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 01.08.2014 Açılış Kapanış % USD 1,33903 1,34273 0,27 ALTIN 1282,41 1293,01 0,82 USD 2,14111 2,13180 0,43 2,86718 2,86319 0,13 USDJPY 102,792 102,566 0,21 GBPUSD 1,68849

Detaylı

18 Temmuz Dolar Kanadında Kayıplar Genişliyor

18 Temmuz Dolar Kanadında Kayıplar Genişliyor 18 Temmuz 2017 18 Temmuz 2017 Dolar Kanadında Kayıplar Genişliyor Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi nde açıklanan Haziran ayı TÜFE ve Çekirdek TÜFE verileri bir önceki yılın aynı ayına

Detaylı