Kullanma ve Montaj Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kullanma ve Montaj Kılavuzu"

Transkript

1 VTK - 24 VTK - 30

2 Kullanma ve Montaj Kılavuzu GÜNEŞ ENERJİSİ PAKET SİSTEMİ AÇIK DEVRE - BASINÇSIZ SOLAR VAKUM TÜPLÜ SİSTEMLER VTK 24 SİSTEM VTK 30 SİSTEM

3 Değerli DemirDöküm Kullanıcısı, Bu ürün, modern tesislerimizde titiz çalışmalar sonucu üretilmektedir. Ürünümüzden en iyi verimi alabilmeniz için hazırladığımız bu kılavuz, sahibi olduğunuz DemirDöküm ürünü hakkında detaylı bilgiler ve kullanım talimatları içermektedir. Bunun için ürünü kullanmadan önce kılavuzun tamamını dikkatle okumanızı ve ileride yeniden başvurabilmeniz için saklamanızı öneriyoruz.

4 1. Sistemi kullanmadan önce bilinmesi gerekenler 1.1 Taşıma ve Depolamada dikkat edilmesi gerekenler 1.2 Montaj sırasında alınması gereken önlemler 1.3 Montaj yerinin belirlenmesi 2. Sistemin Tanıtımı 2.1 Sistemin Çalışma Prensibi 2.2 Vakum Tüpün Özellikleri 2.3 Vakum Tüplü Sistemlerin Özellikleri 2.4 Vakum Tüplü Paket Sistem Görünümleri 3. Sistem Boyutları 5. Sistemin Bağlantı Parçaları 5.1 Sistemin Sehpa Kurulum Bilgileri 5.2 Depoların Sehpa Üzerine Yerleştirme Görünümleri 5.3 Şamandıra Bağlantı Şeması 6. Sistemin Su Tesisatına Bağlanması 7. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 7.1 Lejyonella Koruması 4. Montaj Bilgileri 4.1 Sistem bağlantı bilgileri 8. Bakım ve Temizlik 9. Müşteri İletişim Merkezi

5 1. Sisteminizi kullanmadan önce bilinmesi gerekenler 1.1. Taşıma ve Depolamada dikkat edilmesi gerekenler 1.2 Montaj Sırasında Alınması Gereken Önlemler Tüpleri depolarken zeminin düzgün olmasına dikkat ediniz. Montaja başlamadan önce uygun zemin tespiti yapınız. Çalışma esnasında gerekli emniyet tedbirlerini mutlaka alınız. Tüp kolileri ve depo kolilerinin üzerlerine kesinlikle basmayınız. Tüpleri ve depoları taşıma sırasında kolisinden çıkartmamaya dikkat ediniz. Çatı üzerindeki montaj çalışmalarında oluşabilecek malzeme ve personel düşmelerine karşı gerekli önlemleri alınız. Malzemeleri (depo hariç) çatıya çıkarmadan önce ambalajlarından çıkartınız. Yıldırım düşme riski olan bölgelerde paratoner kullanınız. Kolilenmiş olan tüpleri ve depoları üst üste fazla istiflemeyiniz. Montaja başlamadan önce çatı veya terasta sistemin kurulacağı uygun yönü belirleyiniz.

6 1.3 Montaj yerinin belirlenmesi: Vakum tüplerin yönü mutlaka güneye veya güneybatıya bakmalıdır. Sistem montajında en önemli husus vakum tüp yönü ve eğimidir. Sistemden dört mevsim faydalanabilmek için vakum tüp eğimi bölgenin enlem derecesine eğit olmalıdır. Vakum tüp eğiminden kasıt vakum tüpün yer düzlemiyle yaptığı açıdır. Bu değer Türkiye için arasında değişir. Sistemin yönü güney olmalıdır. Zorunlu hallerde (+), (-) 150 doğuya veya batıya olabilir. Tüpleri yerleştirirken mevcut ayakların açısını korumaya özen gösteriniz. Eğer ayak boylarında ekleme veya kesme yapmanız gerekirse ortalama 360 lik bir açı ile yerleştiriniz. Vakum tüplü sistem üzerine gön boyu gölge yapacak herhangi bir yükselti ( Bina, baca, ağaç vb.) olmamalıdır. Sistemin kurulmuş haliyle binada görüntü kirliliğine sebep olmamasına dikkat edilmelidir. Sistem binanın mimari yapısına uygun olarak kurulmalıdır.

7 2. Sistemin Tanıtımı Sistem iç içe geçmiş iki cam tüpten oluşmaktadır. İki tüp arasındaki vakum sayesinde iletimle ısı kaybı minimum seviyeye indirilmiştir. Dıştaki cam olumsuz hava şartlarına dayanıklıdır. İçteki tüp, yine saydam ve dayanıklı olan özel bileşimli bir camdan üretilmiş olup, üzeri siyah renkli özel seçici yüzeyle kaplanmıştır. Bu seçici yüzey sayesinde tüpe gelen ışınların yaklaşık olarak %92 i ısıya çevrilmekte ve güneş ışını yansıması, minimuma indirilmektedir. İki tüp arasında vakum olduğundan iletimle ve taşınılma ısı kaybı minimum seviyeye indirilmiştir. Tüp içerisindeki vakum sayesinde Soğuk, yağmurlu, karlı ve rüzgârlı havaların tüp içindeki ısıyı alması önlenmiştir. Bu nedenle sistem antifriz gerektirmeden yaklaşık olarak -40 C sıcaklıkta ve uygun şartlar dâhilinde sıcak su üretebilmektedir. -Gümrük ve Ticaret Bakakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kullanım ömrü 10 yıldır.

8 2.1 Sistemin çalışma prensibi Sistemin çalışması için ilave bir güç kaynağına gerek yoktur. Tüpün içerisinde ısınan suyun yoğunluğu azalacağından yukarı yönlü hareket ederek sıcak su tankına doğru yükselecektir. Sıcak su tankında bulunan suyun yoğunluğu daha fazla olacağından aşağıya doğru inerek yukarı gelen sıcak suyla yer değiştirecektir. Böylelikle sistem doğal sirkülasyon ile sıcak su üretecektir.

9 2.2 Vakum Tüpün Özellikleri 1 - Merkezleme (tüm destek) yayları. 2 - Emici yüzey 3 - Vakum 4 - Vakum tüp dış cam 5 - Su giriş-çıkışı (bağlantı noktası)

10 2.3 Vakum Tüplü Sistemlerin Özellikleri ÇİFT DEPOLU VAKUM TÜPLÜ GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ ÜRÜN ADI VTK 24 VTK 30 TÜP SAYISI Adet TÜP ÖLÇÜLERİ mm 47X X1800 SICAK SU KAPASİTESİ lt SOĞUK SU KAPASİTESİ lt SICAK SU DEPO ÖLÇÜSÜ mm Ø420X1780 Ø420X2180 SOĞUK SU DEPO ÖLÇÜSÜ mm Ø420X1780 Ø420X2180 SICAK SU DEPO AĞIRLIĞI (BOŞ) kg SOĞUK SU DEPO AĞIRLIĞI (BOŞ) kg İZOLASYON TİPİ POLİÜRETAN POLİÜRETAN SICAK SU DEPO İZOLASYON KALINLIĞI mm SOĞUK SU DEPO İZOLASYON KALINLIĞI mm SICAK/SOĞUK SU DEPO ÖZELLİKLERİ İÇ TANK: KROM 0,5 mm İÇ TANK: KROM 0,5 mm DIŞ KILIF: BOYALI GALVANİZ 0,4 mm DIŞ KILIF: BOYALI GALVANİZ 0,4 mm SICAK SU MANŞONU inç 3/4" 3/4" SOĞUK SU MANŞONU inç 1/2" 1/2" TAHLİYE MANŞONU inç 1/2" 1/2" REZİSTANS MANŞONU inç 1 1/4" 1 1/4"

11 2.4. Vakum Tüplü Paket Sistem Görünümleri 9 DemirDöküm VTK Sistem

12 3. Sistem Boyutları 0 VTK 24

13 3. Sistem Boyutları 1 VTK 30

14 4. Montaj bilgileri ve uyarılar Çatı üstü montajında çatının vakum tüplü güneş enerjisi sistemlerinden gelecek ilave yükleri taşıyıp taşımayacağı göz önüne alınmalıdır. Montaj yapılmadan önce yön kontrolü yapılmalıdır ve sistem güneye bakacak şekilde monte edilmelidir. Sistemin kurulumuna taşıyıcı sehpasından başlanmalıdır. Sıcak su ve soğuk su deposu montajı yapılır. Depoların montajı için gerekli tüm bağlantı parçaları sistem destek ayarları paket içerisinde bulunmaktadır. Sistemin güneşli bir havada montajı yapılıyor ise tüpler yarıya kadar su doldurulmalıdır. Vakum tüpün ağız ucuna siyah tozluk geçirilir ve 15 cm. geriye çekilir daha sonra kayganlaştırıcı bir sıvı, tüplerin uç kısmına sürülür. Tüpler, sağa hafif çevirme hareketiyle deponun içerisine doğru itilirken, sola doğru çevrilerek alt kısımları da tüp yatağındaki destekleyiciler içerisine oturtulur. Son aşamada ise tüp üzerine takılmış olan siyah tozluklar depoya birleştirilir. Montaj işlemi tamamlandıktan sonra tesisatta sızdırmazlık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer şamandıra arızalanırsa hemen soğuk su beslemesini kesin ve yetkili servise haber verin. Eğer elektrikli ısıtıcınız arızalanırsa hemen yetkili servise haber verin. Sistem kurulumu ve daha sonra sisteminiz çalışırken kurulumu yapan personelin ve çevrede yaşayanların kaza, yaralanma, düşme vb risklere karşı gerekli tüm güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Sisteminizin kurulacağı yer herhangi bir yaralamaya ve kazaya imkan vermeyecek şekilde güvenli olmalıdır. Sisteminizden kopabilecek parçanın herhangi bir kazaya imkan vermeyecek şekilde kurulum alanında gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

15 4. Montaj bilgileri ve uyarılar Montaj işlemi tamamlandıktan sonra tesisatta sızdırmazlık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer şamandıra arızalanırsa hemen soğuk su beslemesini kesin ve yetkili servise haber verin. Eğer elektrikli ısıtıcınız arızalanırsa hemen yetkili servise haber verin. Sisteminizin kurulacağı yer herhangi bir yaralamaya ve kazaya imkan vermeyecek şekilde güvenli olmalıdır. Sisteminizden kopabilecek parçanın herhangi bir kazaya imkan vermeyecek şekilde kurulum alanında gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Sistem kurulumu ve daha sonra sisteminiz çalışırken kurulumu yapan personelin ve çevrede yaşayanların kaza, yaralanma, düşme vb risklere karşı gerekli tüm güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

16 4.1 Sistem bağlantı bilgileri 1- Şebeke girişi (şamandıra bağlı bulunmaktadır.) 2- Hava tahliye manşonu (manşonu hiçbir şekilde körlemeyiniz.) 3- Şamandıra kapağı (servislik durumlarda müdahale için.) 4- Sıcak su kullanım suyu manşonu 5- Rezinstans bağlantı manşonu

17 5. Sehpa ve Depo Kurulum Etapları 5.1 Sistemin Sehpa Kurulum Bilgileri Sehpa parçaları 1-Taşıyıcı gövdeler 2-Arka ayaklar 3-Yan çapraz destekler 4-Arka çapraz destekler 5-Arka kayıt profili

18 5. Sehpa ve Depo Kurulum Etapları 5.1 Sistemin Sehpa Kurulum Bilgileri Sehpa kurulumunda ilk etapta taşıyıcı gövde arka ayaklar ve arka kayıt profili montajı yapılır. Daha sonra yan ve arka çapraz desteklerin montajı yapılır. Not: Somun ve civatalar paket içerisinde bulunmaktadır.

19 5. Sehpa ve Depo Kurulum Etapları 5.1 Sistemin Sehpa Kurulum Bilgileri

20 5.2 Depoların sehpa üzerine yerleştirme görünümleri Sıcak su deposunun alt kısmında bulunan sabitlenmiş civatalar sehpa üzerindeki depo yataklarının üzerindeki deliklere denk getirilerek yerleştirilir ve paket içerisinde bulunan somunlar ile sabitlenir. Paket içerisinde bulunan yarım ay yataklama sehpaya sabitlenmiş sıcak su deposunun üst kısmındaki sabitlenmiş civatalara montajı yapılır. Bu sabitlenen yarım ay yataklamanın üst kısmına soğuk su deposunun alt kısmındaki civatalar yatak deliklerine denk getirilerek yerleştirilip paket içerisindeki somunlar ile sabitlenir. Sonra vakumlu tüpler yerleştirilir.

21 5.2 Depoların sehpa üzerine yerleştirme görünümleri Sistemi yere sabitlemek için şekilde görüldüğü gibi sabitleme ayakları kullanılır.

22 5.3 Rezistans bağlantı şeması Sıcak su deposunun altında bulunan rezistans manşonu üzerinde kor tapa takılı bulunmaktadır. Müşteri isteğine bağlı olarak veya sıcak suyun yetersiz kaldığı durumlarda ek ısıtıcı olarak rezistans kullanılabilir. Rezistans takılmak istendiği zaman manşon üzerindeki takılı olan plastik kör tapa yerinden çıkarılır ve şekilde görüldüğü gibi rezistans montajı gerçekleştirilir. Paket içerisinde bulunan plastik rezistans kapağı rezistans montajından sonra vidalanarak montajı gerçekleştirilir.

23 6. Sistemin su tesisatına bağlanması Şamandıra Şebeke girişi (soğuk su) Çekvalf Vana Kullanım suyu çıkışı (sıcak su)

24 7. Dikkat edilmesi gereken hususlar Güneş enerjisi sistemi düz bir zemine kurulmalıdır. Eğer eğimli çatılara montaj yapılacaksa, çatıda yapılacak platform düz olmalıdır. -40 C nin altındaki sıcaklıklarda sistemdeki suyu boşaltmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tüplerde çatlamalara sebep olabilir. Sistem antifriz gerektirmemektedir. Güneş enerjisinin soğuk-sıcak su boruları, genleşme tankı ve havalandırma bağlantıları mutlaka izole edilmelidir. Havalandırma borusu uzunluğu genleşme tankının üst seviyesinden 5 cm. daha yukarıda olmalıdır. Sistemde herhangi bir nedenden dolayı su kalmamış ise sisteme su verme işlemi gece yapılmalıdır, Gündüz güneş altında aşırı ısınan boş tüplere ani soğuk su gelmesi ile tüplerde çatlama meydana gelebilir. Aşırı rüzgârın sistemi sarsmaması için ayaklarından zemine sabitlenmelidir. Sıcak su tankının havalandırması kesinlikle açık olmalıdır. Sisteminiz açık çevrimle çalıştığı için düşük kotlarda basınç problemi yaşayabilirsiniz. Basınç problemi yaşamamak için Demirdöküm Lykia kapalı devre basınçlı güneş enerji sistemlerini kullanınız.

25 7. Dikkat edilmesi gereken hususlar Kullanım suyunda asit, kireç, tuz ve benzeri kimyasallar bulunmamalıdır. Sistem içerisine giren su içilebilir nitelikte olmalıdır. Bu bağlamda; sistemde deniz suyu, kuyu suyu ve benzeri özellikteki sular kullanılmamalıdır. İlk montaj anında veya herhangi bir arıza durumunda firmamızın belirtmiş olduğu teknik servisler dışında sisteme müdahale edilmemelidir. Doğal afetlerden oluşacak hasarlar garanti kapsamı dışındadır. Montajı ve herhangi bir arıza durumundaki bakımları DemirDöküm yetkili servisi tarafından yapılmayan ve montaj formu düzenlenmeyen cihaz garanti kapsamı dışındadır.

26 7.1 Lejyonella bakterisi Lejyonella bakterisi farklı çevre koşullarında yaşayabilir ve su içinde 6 C ila 60 C arasındaki sıcaklıklarda bulunur. 20 C ila 45 C arası su sıcaklıkları bakterilerin çoğalması için en uygun şartlardır. Bakteriler 20 C altı sıcaklıklarda çoğalmazlar, 60 C üzerinde ise ölürler. Lejyonella bakterisi, küçük su damlacıklarının ya da su buharlaştığı zaman kalan parçacıkların ciğerlere nefes yolu ile çekilmesi ile vücuda nüfuz eder. Ayrıca kolay etkilenen kişilerde, lejyonella bakterisi olan suyun içilmesi durumunda da hastalık kapılabildiği görülmüştür. Kişiden kişiye bulaşma durumu kayıtlara geçmemiştir. Lejyonella problemini önlemek için su sıcaklığı her gün yaklaşık olarak bir saat boyunca 60 C üzerine çıkartılmalıdır. Solar radyasyonun düşük olduğu ve suyun 60 C üzerine çıkarılamayacağı durumlarda, DD solar tanklarda bu problemin önüne geçmek için ise, sıcaklık kontrolü elektrikli ısıtıcılar (opsiyonel) ile yapılır. Eğer sistemde elektrikli ısıtıcı yok ve sistem bir aydan uzun süre çalışmamış ise, tank içerisindeki suyun değiştirilmesi önerilir.

27 8. Bakım ve temizlik Sistemimizde kullanacağınız su çok kireçli ise mutlaka filtreden geçirilmelidir. Vakumlu tüpler yağmur, kar, toz, hava kirliliği vb. den dolayı kirlendiğinde verimleri düşebilir. Sistemi bu tür olumsuzluklardan kurtarmak için tüpler zaman zaman silinmelidir. Gerekli bakımların yapılabilmesi için DemirDöküm yetkili servislerine başvurmanız önerilir. Suda bulunan kireçten dolayı tüplerin içerisinde kireç birikmeleri olabilir bu durumlarda tüpler çıkartılıp içleri temizlenmelidir.

28 6 Org. Sanayi Bölgesi Cumhuriyet Cad. No:8 Kutlukent / Samsun TÜRKİYE Tel: Yetkili Servis /1-00

KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU

KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU PRO 200D ELITE 200D PAKET SİSTEMLER KURULUM VE KULLANIM KILAVUZU İmalatçı Firma: Solimpeks Enerji San. ve Tic. A.Ş. Konsan Özel Organize San. Tic. Merkezi Hilal Sok. No: 20 42300 Karatay /Konya Tel: 4440602

Detaylı

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI)

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) ISITMA, KULLANMA ve İÇME SUYU TANKLARI KULLANMA VE MONTAJ KILAVUZU EK-71-01 Revizyon No/Tarih: 0/08.11.2011 Sayfa 1 / 16 İÇİNDEKİLER 1.) Giriş 2.)

Detaylı

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU

AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU AIRFEL DIGIFEL PREMIX CP1-25SP DIGIFEL PREMIX CP1-30SP YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIM VE MONTAJ KILAVUZU Değerli Müşterimiz; Airfel ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzü güvenli monte etmek, uzun

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH - L401 W / BMH - L401 X BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen,

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMJ-L505 GE BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite

Detaylı

YAKUT-ELMAS / YAKUT PLUS / ELMAS PLUS SERİSİ KARŞI BASINÇLI KAZAN MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU ELMAS / ELMAS PLUS

YAKUT-ELMAS / YAKUT PLUS / ELMAS PLUS SERİSİ KARŞI BASINÇLI KAZAN MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU ELMAS / ELMAS PLUS YAKUT-ELMAS / YAKUT PLUS / ELMAS PLUS SERİSİ KARŞI BASINÇLI KAZAN MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU YAKUT YAKUT PLUS ELMAS / ELMAS PLUS İçindekiler: 1. El Kitabına ilişkin......4 1.1 El Kitabı içeriği...4 1.2

Detaylı

VESTEL KULLANIM KILAVUZU BULAŞIK MAKİNESİ

VESTEL KULLANIM KILAVUZU BULAŞIK MAKİNESİ VESTEL BULAŞIK MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU BMH-XL606 W BULAŞIK MAKİNESİ Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞUR EV TİPİ BUZ MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZILI MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UBM 20 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle kalite

Detaylı

GAZ VALFİ KULLANIM KILAVUZU SMS SANAYİ MALZEMELERİ ÜRETİM VE SATIŞI A.Ş.

GAZ VALFİ KULLANIM KILAVUZU SMS SANAYİ MALZEMELERİ ÜRETİM VE SATIŞI A.Ş. İÇİNDEKİLER 1. ÜRÜNÜN GENEL AÇIKLAMASI 4 a. Ürünün Kullanım Amacı 4 b. Patlatılmış Resim ve Parça Listesi 5 c. Teknik Özellikler 6, 7 d. Etiketleme 8 2. ÜRÜNÜN ÇALIŞMASI 9 a. Elle Kurma 9 b. Seçim 9, 10

Detaylı

PRĠZMATĠK SIVI ve GAZ YAKITLI KAZANLAR

PRĠZMATĠK SIVI ve GAZ YAKITLI KAZANLAR PRĠZMATĠK SIVI ve GAZ YAKITLI KAZANLAR 1 ĠÇĠNDEKĠLER: 1 ) GİRİŞ. 03 2 ) UYARILAR 04 3 ) GARANTİ ve SERVİS 07 4 ) İŞLETME ŞARTLARI. 08 5 ) GENEL ÖZELLİKLER 10 6 ) TEKNİK ÖZELLİKLER. 11 7 ) MONTAJ 15 8 )

Detaylı

WSD 1004 BULAȘIK MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU

WSD 1004 BULAȘIK MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU WSD 1004 BULAȘIK MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen WINDSOR, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı

VESTEL BULAŞIK MAKiNESi

VESTEL BULAŞIK MAKiNESi VESTEL BULAŞIK MAKiNESi KULLANIM KILAVUZU BMH-XL 608 X BULAŞIK MAKİNESİ İÇİNDEKİLER Makinenizi Tanıyın 5 Teknik özellikleri 5 Standart uygunluğu ve test bilgileri 5 Güvenlik Bilgileri ve Tavsiyeler 6 Geri

Detaylı

MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ

MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ MODEL : SLİMPEL EASY 17-25-40-70 KULLANMA KILAVUZU BU KILAVUZU DİKKATLE OKUYUN, KILAVUZDA YER ALAN TALİMATLARA KESİNLİKLE UYUNUZ 1 İÇİNDEKİLER BELGENİN KAPSADIĞI ÜRÜNLER..3 1.GENEL UYARILAR..5 2.GARANTİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ SU DEPOLARI VE GÜNEŞ ENERJİLİ KOLEKTÖRLER ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU PASTÖRİZATÖR DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. L 55 L 110 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle

Detaylı

BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU

BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU BMH-L40 6 W BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite kontrol işlemlerinden

Detaylı

Karia HİDRONİK ŞÖMİNE TANITMA VE KURULUM KILAVUZU. Cinsi: Hidronik Şömine. Markası: Karia

Karia HİDRONİK ŞÖMİNE TANITMA VE KURULUM KILAVUZU. Cinsi: Hidronik Şömine. Markası: Karia Karia HİDRONİK ŞÖMİNE TANITMA VE KURULUM KILAVUZU Cinsi: Hidronik Şömine Markası: Karia Model 1: Karia 20-DK Model 2: Karia 20-S-DK Model 3: Karia 20-AK Model 4: Karia 20-S-AK Model 5: Karia 25-AK Model

Detaylı

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

- 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. - 1 - ÜNLÜSOY Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Giriş 02 Uyarılar 03 AT Uygunluk Beyanı 05 Garanti Ve Servis 06 İşletme Şartları 07 Kazanın Ana Bölümleri 08 Montaj Talimatı 09 Güvenlik Sistemleri

Detaylı

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF

Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 TRF Üç Fazlı Ani Su Isıtıcısı Kullanma Kılavuzu B 500 F Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürününüzün size en iyi verimi

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. L 350 HAVA SOĞUTMALI L 350 SU SOĞUTMALI BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde

Detaylı

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu

Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu ECO BKT 500 DJ BKT 650 DJ BKT 800 DJ Elektrikli Termosifon Kullanma Kılavuzu 26 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite

Detaylı

GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU

GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU ELMNT SERİSİ ELEMENT PROJE GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU ÜÇ GEÇİŞLİ SICAK SU KAZANLARI

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 EK LCD BK 30 EK LCD

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 EK LCD BK 30 EK LCD Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 EK LCD BK 30 EK LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan

Detaylı

İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ

İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ 01.2012 V:1.02 TR Giriş 1 İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ OTOMATİK KONTROLLÜ BAĞIMSIZ ARAÇ KABİN ISITMA SİSTEMLERİ Horozluhan Mahallesi Ahievran Caddesi Karakaş Sokak No:25 PK. 42300 Selçuklu /

Detaylı

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU

LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD KULLANMA ve MONTAJ KILAVUZU LEOPARD BA 24 LEOPARD BA 28 1.Bölüm Genel 3 1.1 Genel Uyarılar 3 1.2 Ambalaj ve Sevkiyat Bilgileri 5 2.Bölüm Tesisat Montaj için Bilgiler ve Uyarılar 6 2.1 Kombi Montaj

Detaylı

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU)

ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) ISI POMPASI SPLIT (HAVA/SU) HP-RS 60 HP-RS 80 HP-RS 100 HP-RS 120 HP-RS 140 Montaj & Kullanma Kılavuzu DEĞERLİ MÜŞTERİMİZ; Yuksek kalitedeki cihazımızı seçtiğiniz icin teşekkür ederiz. Cihazınızın uzun

Detaylı

VESTEL VBM 419 IXL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL GARANTİ

VESTEL VBM 419 IXL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL GARANTİ GARANTİ VESTEL VBM 419 IXL BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz kalite

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GAZ VE TESİSAT TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GAZ VE TESİSAT TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GAZ VE TESİSAT TEKNOLOJİSİ SIHHİ TESİSAT MESLEK RESİM 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ABX - 301 E ABB - 301 E ABW - 301 E BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU

ABX - 301 E ABB - 301 E ABW - 301 E BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU ABX - 301 E ABB - 301 E ABW - 301 E BULAŞIK MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU 2 YIL Değerli Müşterilerimiz, Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerinde özenle üretilen, titiz

Detaylı