döviz dergisi SAYI : 58 TARİH :

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "döviz dergisi SAYI : 58 TARİH : 03.03.2014"

Transkript

1 döviz dergisi SAYI : 58 TARİH :

2 İ Ç İ N D E K İ L E R Hisse Senetleri Pariteler Emtia Endeks Dolar Ruble Yuan Rusya döviz dergisi E-POSTA TELEFON 0(212) ADRES Galataderesi Cd. 27/6 Şişli - İstanbul KURUCU ALPER KORKMAZ E-POSTA TWİTTER twitter.com/alperfx

3 HAKKIMIZDA Döviz Dergisi Nedir? Döviz Dergisi, pdf formatında bilgisayarınızdan, tabletinizden, telefonunuzdan kolayca okuyabileceğiniz haftalık analiz bültenidir. Dünyanın en büyük piyasasında işlem yapmak ve yaptığınız işlemler için bilgi almak istiyorsunuz. Döviz dergisini okuyorsunuz çünkü yurt dışı piyasalardaki gelişmelerin hayatımızı daha çok etkilediği bugünlerde, başta ekonomik olmak üzere, politik, sosyal, çevresel ve teknolojik oluşumları daha yakından takip etmek ve yurt dışı spot parite (fx), vadeli işlemler, opsiyon ve CFD piyasaları aracılığıyla yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsunuz ve 2007 yılında yaşanan ekonomik krizler sonrasında, ülkemizde önce döviz dalgalanmalarının serbest bırakılması, ardından faizlerin hızla gerileyerek cazibesini kaybetmesi, yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına yönelmesine neden olmuştur. Yatırımcıların kaldıraçlı yatırım enstrümanlarına olan talebi, uzun bir süredir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş nin faaliyete geçmesini sağlamış, zamanla aynı şekilde çalışan yurt dışı piyasalara ilgi daha da artmıştır. Bu ilgi, yatırımcıların tek bir borsa ve geleneksel enstrümanlar yanında, farklı yatırım alternatiflerine duydukları ihtiyacı işaret etmektedir; bu durum aynı zamanda ülkemizdeki yatırımcıların daha nitelikli ve bilinçli olmaları yolunda güzel bir trendin başladığının da işaretidir. Döviz Dergisi bu trende paralel olarak, yatırımcıların yurt dışı piyasalara güvenilir ve etkin bir kaynaktan erişimlerini sağlamak üzere kurulmuştur. Sitemizde zengin kapsamlı strateji bültenlerimize erişebileceksiniz. Döviz Dergisi ile edindiğimiz tecrübelerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Günlük yazılı ve görüntülü bültenlerimiz yanında, şirketimizin tecrübesinden birebir komünikasyonla faydalanabilme ayrıcalığının size katma değer olacağına inanıyoruz. Spot parite (fx), vadeli işlemler, opsiyon ve CFD piyasalarında onlarca parite, metal, emtia, hisse senedi, hazine bonosu yatırımları yaparken profesyonel desteğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, gelin birlikte çalışalım. Kişiye özgün ve 7/24 hizmetlerimizden faydalanma imkânına gerçek anlamda ilk defa ulaşma fırsatını yakalayın.

4 HİSSE SENETLERİ 03 HİSSE SENETLERİ Amerika da kışın sert geçmesinden dolayı hisse senetleri yatay hareket etmeye devam ediyor. Döviz Dergisi ekibi tarafından daha önce analiz ettiğimiz şirketleri yeniden analiz ediyoruz. GOLDMAN SACHS Daha önceki analizimizde belirtiğimiz gibi hisseler 173 seviyesine yükselmişti seviyesinden fiyatlanan hisselerde169.8 ilk direnç noktamızdır üzerinde kalıcı bir fiyatlanma beklemediğimiz hisselerde 155 seviyesine kadar gerilemesini bekliyorum den 155 hedefli satış yapmak üzere beklenilebilir. CHEVRON Ukrayna ya 10 milyar dolar Kaya gazı yatırımı yapan Chevron hisseleri daha önce paylaşmış olduğumuz analiz sonucu direnç seviyemizde satışlar ile karşılaşmıştı dan gerileyen hisseler e kadar gerileyerek gelen alımlar ile haftaya den başladı ve direnç noktalarımızdır. 103 seviyesine kadar gerileme bekliyoruz den 103 hedefli satış yapmak üzere beklenilebilir.

5 HİSSE SENETLERİ 04 HİSSE SENETLERİ EXXON MOBILE Buffet in yatırımları ile hisseler 85 den 101 seviyesine kadar yükselmişti. Kısa süre önce 90 seviyesine gerileyen hisseler gelen alımlar ile 96 dan fiyatlanıyor ilk direnç noktamız olurken e kadar yükselişin devamı beklenebilir. Son dönemde hisselerde oluşan büyük değerlenmeler ile satışların gelme ihtimali artıyor e yükselirse 90 hedefli satış pozisyonu alınabilir. BANK OF AMERICA Daha önceki analizimizde belirtiğimiz gibi hisseler 13.9 destek seviyesinden 18 seviyesine yaklaştı den gelen satışlar ile 16.3 seviyesinden fiyatlanan hisselerde kısa süreli gerileme beklenmelidir. 12 destek seviyesi korunduğu sürece19.7 hedefli yükselişten konuşabiliriz. Kısa vadeli hisseler 17.3 direnç seviyesinden 14.6 a kadar gerileyebilir kadar satış baskısı güçlü görünen hisselerde 16.7 ve 17.3 önemli direnç noktalarıdır. Direnç seviyelerden 15.4 hedefli satış yönünde kalınmalıdır. AMAZON Hisseler 356 den fiyatlanıyor. 370 direnç seviyesinin üzerinde kalıcı bir fiyatlanma beklemediğimiz hisselerde kısa sürede 303 destek seviyesine kadar gerileme bekliyoruz. Uzun vade hisseler 220 seviyesine inebilir. HPQ HPQ hisseleri 29.4 den fiyatlanıyor. 32,7 e kadar yükselin devam etmesini bekliyoruz ve 27.1 seviyelerinden almak üzere beklenebilir.

6 HİSSE SENETLERİ 05 HİSSE SENETLERİ CITIGROUP Daha önceki analizimizde belirtiğimiz gibi hisseler hedefimize çok yaklaşmamıştı. 55 seviyesinden geri dönen hisseler 48 seviyesinden fiyatlanıyor önemli destek noktamızdır. 49 üzerinde kalıcı olmayacağını düşündüğümüz hisseler kısa sürede 42 seviyesine inebilir. 49 dan 42 hedefli satış yapılabilir.

7 PARİTELER 06 PARİTELER ABD Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) her hafta olduğu gibi 25 Şubata kadar olan FX işlemler raporunu yayınladı. EURO Euro için uzun (alış) pozisyonları artış gösterdi. Bir önceki hafta 9 bin net uzun pozisyondan 14 bin net uzun pozisyona yükseliş yaşandı. POUND Pound (GBP) de alışlarda artış devam etti. 22 bin net uzun pozisyondan 29 bin net uzun pozisyon oluştu. JAPON YENİ Japon yeni (JPY) için de 80 bin net kısa (satış) pozisyonundan 85 bin net JPY satış pozisyonuna geçiş yaşandı. Avustralya Doları (AUD) için 44 bin satış pozisyonundan 39 bine düşüş yaşandı. Yeni Zelanda Doları (NZD) için alışlarda artış var. 9 bin net uzun (alış) pozisyonu 11 bine yükseldi. Kanada Doları (CAD) için satışlar biraz duruldu. 65 bin net satış pozisyonundan 6 bini kapatılarak 59 bin net satış pozisyonuna çekildi. İsviçre Frangı (CHF) için 3 bin net satış pozisyonundan 358 net alış pozisyonuna toparlanma oluştu. Pariteye baktığımızda son 2 ayın dibini görerek 0,8790 seviyesini gördü.

8 PARİTELER 07 PARİTELER Haftaya den başlayan paritedeki analizimize Ukrayna riskine hafta içi ECB faiz kararı ve Cuma günü Tarım dışı istihdam verisinin oluşturacağı riskleri ekleyerek analiz edeceğiz. Bizler geçtiğimiz hafta belirtiğimiz gibi destek seviyesi korunduğu sürece 1.41li seviyeler hedefleniyor demiştik. Parite geçtiğimiz hafta e inerek 1.38 den kapanmıştı ve haftalık destek noktamızdır direnç noktamızdır. EUR/USD Destek seviyelerden hedefli alım yapmak üzere beklenmelidir. GBP/USD Sterlin güçlenmeye devam ediyor ilk hedefimizdir destek seviyesi baz alınarak 1.69 ilk hedefli alım yönünde pozisyon artırmaya devam edilmelidir. Hafta içi gelecek veriler Avustralya doları üzerinde baskı yapacaktır den fiyatlanan paritede bizler 0.91 li seviyeleri test edeceğimizi tahmin ediyoruz önemli destek noktamızdır. AUD/USD USD/TRY Hem iç dinamikler hemde dış dinamikler kur üzerinde büyük baskı yapıyor. Yükselişlerin bitmesi için siyasi risklerin ortadan kalkması gerekiyor.

9 EMTİA 08 EMTİA Geçtiğimiz hafta belirtğimiz gibi altın 1390 hedefli yükselişine devam ediyor den işlem gören altın/ons için 1379 ilk direnç noktasıdır. ALTIN 1341 destek noktasından 1390 hedefli alımlara ekleme yapılabilir. PETROL Rusya nın Kırıma girmesi ile savaş ihtimali artması petrol fiyatlarını yükseltti. Geçtiğimiz hafta sakin geçen petrolde hafta sonunun savaş tansiyonu yeni haftaya 104 lü seviyelerde bir ham petrol gösterdi. Savaş ihtimalinin devam ediyor olması petrolü yükseltecektir den işlem gören ham petrolde destek seviyesinden 108 hedefli alım yapılabilir. Brent petrol ise dan fiyatlanıyor ilk hedefli yükselişi göreceğimizi tahmin ediyorum. 111 den ilk hedefli alım yapılmalıdır.

10 ENDEKS 09 ENDEKS Hem ABD mevsim şartlarının ağır geçmesi hemde Ukrayna sorunu hisseler üzerinde baskı yapıyor. Dowjones vadeli dan fiyatlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Dowjones da direnç seviyesininden satış yapılmasını önermiştik. Dowjones bir süre yatay hareket edebilir. DOWJONES Hem FED in QE yi bitirmesi hemde siyasi risklerin devam etmesi endeksde uzun vadeli satış dalgasının geleceğini gösteriyor seviyesine kadar gerilemesini beklediğimiz endeksde satış yönünde pozisyon artırmalıdır. BİST30 Borsa İstanbul hem iç hemde dış dinamikler ile gerilemeye devam ediyor den günü kapatan endeksde destek noktasıdır. Seçimlerin yaklaşması ile riskler dahada artmaktadır. Uzun vadeli çok fazla güçlü görünmeyen borsa İstanbul 30 da seçim ile kısa vadeli ler görülebilir. Fakat üzeri kalıcı bir fiyatlanma olmaz. BIST30 Vadeli endeks 2014 içinde seviyesine kadar inecektir seçim ile görülür ise satış için büyük fırsat yakalanmış olur.

11 GRAFİKLER 10

12 GRAFİKLER 11

13 GRAFİKLER 12

14 GRAFİKLER 13

15 DOLAR 14 DOLAR Amerikan ekonomisi 2013 yılının son çeyreğinde daha önce tahmin edilenin daha altında bir büyüme kaydetti. Ticaret Bakanlığı nın bugün açıkladığı rakamlara göre Amerikan ekonomisi 2013 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan son üç çeyreğinde yıllık bazda %2,4 oranında büyüdü. Bu rakam daha önce tahmin edilenden binde 8 daha az. Düşük ihracat nedeniyle ekonominin dördüncü çeyrekte 2,4 oranında gelişeceği tahmininde bulunuldu.amerikan ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 4,1 oranında büyüme kaydetmişti. Kasım ve Aralık ayı tüketim harcamalarının beklenenden zayıf gelmesi, büyüme rakamının revize edilmesinde etkili oldu. Amerikan ekonomisinin 3 te 2 sini oluşturan iç tüketimin yüzde 3,3 oranında büyüdüğü tahmin edilmişti.

16 DOLAR 15 DOLAR Yetkililer beklenenin altındaki büyümenin perakende sektöründeki azalan satışlara ve iyimser tahminlerin altında kalan ticaret ve envanter verilerine bağlıyor. Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen de Kongre katıldığı bir oturumda ağır geçen kış mevsiminin ekonomiyi olumsuz etkilediğini bildirmişti.

17 DOLAR 16 DOLAR DOLAR TEKNİK ANALİZ Dolar Index (DXY) haftayı 79.7 den kapatmıştı. Dolar 2008 den beridir değer kaybeden bir para birimi olmaya devam ediyor. Her ne kadarda dolar güçlü gibi görünse dünyada eski değerinde değildir. Bu değer kaybı 2002 den beridir devam etmektedir. Euro nun güçlü olması sonucu birçok bölgede Amerikan Doları yerine Euro kullanılıyor. Birçok ülkenin swap anlaşmaları alternatif para birimlerini güçlü kılmaya başlamıştır. Yuan, Ruble, Real, Türk lirası alternatif para birimleri arasındadır. Elbette EURO yada Sterlin kadar güçlü olmasa bile gelişmekte olan ülkelerin nüfusu bu para birimlerini zirveye taşıyabilir. İŞLEM ÖNERİSİ DXY 76 lı seviyelere kadar gerilmeye devam edebilir. Bu durumda EUR/USD 1.41 olabilir diyebiliriz. Doların değer kaybetmesi sadece döviz olarak algılanmamalıdır. Dolar cinsi her türlü yatırım değer kaybedecektir. Bu değer kaybı ekim 2014 e kadar sürebilir. Ekim itibari ile dolar rallisi başlayabilir seviyesine kadar gerilemeler devam edecektir. Bu gerileme tamamlanınca 2015 vadeli USD yatırımları yapılmalıdır. USD Index ilerleyen yıllarda yeniden 100 lü seviyelere yükselecektir.

18 DOLAR 17

19 RUBLE 18 RUBLE Rus rublesi Ukrayna da yükselen tansiyon ile dolar ve euro sepetinde tüm zamanların en düşük seviyesine geldi. Rus rublesi Ukrayna da yükselen tansiyon ile dolar ve euro sepetinde tüm zamanların en düşük seviyesine geldi. Rusya ve Ukrayna arasında siyasi tansiyonun yükselmesi, Ukrayna nın Rusya ya nota göndermesi Rus rublesine değer kaybı yaşatıyor. Günün ikinci yarısından euro karşısında yüzde 0.17 düşü yaşayan Ruble ile rekor seviyeye geldi. Dolar karşısında ise yüzde 0.39 düşüş yaşayan ruble seviyesine geldi. Gün içinde sert kayıplara maruz kalan Rus endeksi günün ikinci yarısından yüzde 2.4 lük düşüş ile puana geriledi.

20 YUAN 19 YUAN Avrupa Merkez Bankası ndan bir yetkilinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Çin in resmi para birimi renminbi, ülkenin piyasalarını açması ve döviz kurallarını liberalize etmesi durumunda önemli bir uluslararası para birimi haline gelerek dolara bile rakip olabilir. Çin para biriminin rolüne yönelik bir konferansa katılan Yves Mersch, Çin para biriminin uluslararası piyasalara sunumunun erken aşamalarında olduğunu ama sürecin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirtti. Mersch, piyasa katılımcıları renminbi üzerinden yapılan ticaret anlaşmalarının artmasını beklerken, yeni piyasaların da bu para birimini kullanacağını tahmin ettiğini söyledi. Mersch, Açıkça görülüyor ki önemli bir ticaret ve ödeme para birimi haline gelmesinin ardından renminbi şimdi kendisini uluslararası bir yatırım parası olarak ilan etmek üzere ilk adımları atıyor. Eğer başarılı bir şekilde bunu gerçekleştirirse uluslararası piyasaların en önemli para birimi haline gelebilir dedi. Mersch aynı zamanda Çin para biriminin uluslararası bir statü almasının dünyanın gelecekteki parasal sistemi üzerine bazı soru işaretleri doğurduğunu da söyledi. Dünyanın ABD ve Euro Bölgesi nin ardından en büyük üçüncü ekonomisi olan Çin ekonomisinin öneminden dolayı renminbi eninde sonunda ABD dolarına meydan okuyacak konuma gelebilir. Açıklamalarına devam eden Mersch, Her ne kadar uluslararası finansal istikrar açısından etkilerinin ne olacağını söylemek için erken olsa da yetkililer ve yatırımcılar renminbinin çok daha önemli bir rol oynayacağı bir dünya için hazırlanmak ihtiyacı duyuyorlar yorumunu yaptı.

21 RUSYA 20 RUSYA Füze ihalesinde sona yaklaşılıyor. Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar, Çin ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, Nisan başı gibi bir sonuç alırız dedi. Türkiye geçen sonbaharda ilk uzun menzilli füze ve hava savunma projesinde yapılan ihalede, ABD nin de yaptırım listesinde olan Çinli CPMIEC şirketi ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı almış, bu karar ihaleye katılan ABD nin ciddi tepkisine neden olmuştu. NATO yetkilileri de Çin firmasının geliştireceği teknolojinin NATO sistemleri ile uyumlu olmayacağını belirterek Türkiye nin kararını eleştirmişti. Bugün Rus haber ajansları bir haber servis ettiler. Haberde Çin in üst düzey yetkililerinin Türkiye yönetimiyle bir diyalog gerçekleştirerek NATO gemilerinin Boğaz dan geçmesine izin vermemesi için ikna ettikleri bildirildi. Çinli diplomatlar, Erdoğan ı ikna etmeyi başardıklarını düşünüyor. İlgili bilgiyi, Birleşmiş Milletler deki kaynaklar verdi. Öte yandan Kontinentalist gazetesinin verdiği habere göre Çin temsilcileri, bu bilgiyi doğrulamayı veya yalanlamayı reddetti. Diplomatik kaynaklar ayrıca Çin in, BM Güvenlik Konseyi nin Ukrayna daki durumunun konuşulacağı toplantıda Rusya karşıtı herhangi bir kararı bloke edeceğini bildirdi. İngiltere, BM Güvenlik Konseyi ni Ukrayna daki durumu görüşmek üzere acil toplanmaya çağırmıştı. Rusya, bu toplantıya katılamayacak. Gazeteciler ve uzmanlar, ABD nin Irak, Libya ve 1983 yılında Grenada ya askeri müdahale için BM Güvenlik Konseyi nin kararlarını göz ardı ettiğini hatırlattı. Ukrayna konulu acil toplantı Brüksel de de yapılacak. Euromaydan ı aktif bir şekilde destekleyen Avrupa Birliği nin dışişleri bakanları toplanacak. Çin ve Rusya, daha önce BM Güvenlik Konseyi nde birlikte NATO nun Suriye ye askeri müdahalesine ilişkin kararı bloke etmişti ve Libya üzerinde uçağa yasak bölgenin oluşturulması kararını son ana kadar veto etmişti.

22 RUSYA 21 RUSYA Tüm bunlar bir tarafa Füze İhalesi sonrası Türkiye de ve bölgede neler oldu bir bakalım. G8 Zirvesinde konu vergi barışı olması gerekirken Amerika nın Esad ın yaptığı katliamlar sonrası müdahelesi gündeme düşmüş ve Rusya müadehele olmadanda Esad ın barışçıl bir politika için garanti vermişti. Sonrasında Esad ın elinde bulunduğu kimyasal silahlar imha edilmesi üzerine anlaşma sağlanmıştı. Kimyasal silahlar imha edildi mi? Hemen bu gelişmenin akabinda İran Nükleer Anlaşma için Amerika ya göz kırpmıştı. Davos a katılan İran Cumhurbaşkanı Ruhani nükleer anlaşma için olumlu konuşuyordu. Dünyaca ünlü Amerikan Enerji Devi Chevron Ukrayna ya 10 milyar $ Kaya Gazı yatırımına devam etti. Çin, Ukrayna nın birçok verimli toprağını kiralamaya devam etti. Ukrayna, AB ile yakınlaşması ile Rus Enerji devi Gazprom Ukrayna nın doğalgazını kesti. ABD ve Avrupa Birliği nin Ukrayna daki krizi çözmeye çalıştığı bir sırada ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ın telefonun ucundaki kişiye S..r et AB yi dediği bir gizli dinleme kaydı internete sızdı. AB den özür dileyen Washington, telefon görüşmesinin dinlenmesi ve ses kaydının sızdırılmasında Rusya nın parmağı olduğunu düşünüyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel in sözcüsü, Nuland ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Rusya, ülkesini üç aydır çalkalayan gösterilerle mücadele eden Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç in elini rahatlatmak için 2 milyon dolar yeni yardım yapacaklarını söyledi. Yanukoviç in yetkilerinin kısıtlanmasını isteyen göstericilerle polis arasında ise tekrar çatışma çıktı.

23 RUSYA 22 RUSYA Ukrayna da Rusya destekli Viktor Yanukoviç in devlet başkanlığı görevinden ayrılmasının ardından geçici olarak görevi üstlenen Oleksandr Turçinov, Rusya ile bir taraftan Ukrayna nın Avrupa seçeneğini de hesaba katan, yeni, eşit ve iyi komşuluk ilişkileri kurmayı hedeflediklerini söyledi. Rusya ise Kiev deki büyükelçisini geri çekti. Yanukoviç hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkeleri Ukrayna nın içişlerine karışmakla suçladı ve taraflar arasındaki ilişkide karar anına gelindiğini söyledi. AB ise reformların yapılması halinde Ukrayna ya daha mali destek vermeye açık olduklarını açıkladı. Kısa süre sonra Ukrayna Gaz borcunu ödemek için AB ile yakınlaşmaya sonlandırıp, Putin ile görüşüldü. Ukrayna nın AB temsilcisi Kostiantin Yelisieiev, Ukrayna daki yeni hükümetin AB ile Ortaklık Anlaşması nı AB liderlerinin Mart taki zirvelerinde imzalamak istediğini söyledi. Tüm bunlar olurken gözden kaçan bir görüşme var. Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere parlamentosunda yaptığı konuşmada Londra istiyor diye Avrupa Birliği nde köklü reform sözü veremeyeceklerini söyledi, ancak Birlik te bazı sorunlar olduğunu kabul etti ve İngiltere nin de AB den ayrılmaması çağrısında bulundu. Bütün bunları derleyip özet çıkaralım. Bölgede neler oluyor? AB den ayrılmak isteyen bir İngiltere var. AB nin İngiltere ye ihtiyacı var. Ama İngiltere nin AB ye artık ihtiyacı yok. Kısa süre önce İngiltere Başbakanı D.Cameron Çin i ziyaret etmişti. Ziyaretinde 40 a yakın İngiltere nin önemli iş adamlarını yanında getirmiş Çin ile ekonomik işbirliği anlaşmaşması için ışık yakmıştı. Çin de bol likiditenin olması ve 2008 den beridir süregelen likidite sorunu, Çin in ekonomik gücünü artırıyor. Çin ile işbirliği demek kolay para demektir. Çin tartışmasız dünya ticaretinin merkezidir.

24 RUSYA 23 RUSYA Çin ekonomisin göstergelerine göre ekonomik yatırımlar belirlenecektir.çin e hammadde satan Brezilya, Şili, Venezuela, Rusya ara ham madde satan G.Kore, Tayland, Malezya gibi gelişmekte olan ülkelere teknoloji satan Almanya ve Japonya da Çin ekonomisine bağlı güç kazanıp kaybedecektir sonunda dünya ekonomisi kırılgın olmaya başlamıştı finansal krizinden çıkış için atılan adımlar sadece 2 yıl sektörlerini güçlendirdi sonunda ekonomik büyüme kendi dinamiklerine bağlandı. Yani kredisiz ticaret hacimlerine bağlı olarak sektörler test edildi. %14 civarı bir kar marjı oluşan dünya ekonomisinde bu durum yetersizdir. Telekom ve otomotiv sektörünün devamlılığı için %25 gibi yüksek performans yakalanması gerekmektedir. Bu performansın sağlanması için özellikle Brezilya ve Almanya güçlü olmak zorundadır. Finansal şirketlerin en önemli özelliği sermaye artırımı yapmadan kredi limitlerini yükseltmek istemeleridir. Bunun iki yolu var. Ya şirket kar dağıtımı yapmayacak. Türkiye de bu madde yapılıyor. Burada bir riskide paylaşalım. Türkiye de bankalar kar dağıtımı yapmadan sermayelerinin makul görülen oranında kredi vermelerinin artırmaları sonucu 5 yıl içinde Ukrayna, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi küçük ülkelerin kredi büyüklüğüne ulaşması tahmin edilmektedir. Yani Türkiye deki bankalar bu şekilde kredi artırmaya devam ederlerse AB nin yarısından daha büyük bir coğrafyadaki ülkelerin kullandırdıkları kredilere ulaşacaktır. Burda oluşan ufak bir pürüzde AB ekonomisi kadar yıkım olacaktır. Yada ucuza döviz kredisi alabilecek. Çin ve İran en ucuz döviz kredisi sağlayacak ülkedir. Fakat İran ın önünde birçok engel var. Geriye Çin kalıyor. Çin de kredi faizleri %5 seviyesindedir. Türkiye %5 ile borçlanıp %7-8 arası bunu satabilir. Tabi bu riske girmek isteyen Çin karşılık istemektedir. İşte Çin Füze leri bu nedenle olduğunu düşünüyorum. Likidite bolluğu yaşayan Çin merkez bankası birçok değerli varlığa yatırım yaptı. Özellikle altın yatırımı büyük orandadır. Çin, Hindistan, Türkiye, Rusya, Arabistan gibi ülkeler gelişmiş ülke tahvillerinde yatırımlarını tutuyordu.

25 RUSYA 24 RUSYA Bu tür yatırımların likiditesi yüksek olduğu gibi hemde güvenli limanlardı. Likiditenin yükselmesi ile bu merkez bankaları rezervlerini çeşitlendirmeye başladılar. Hem bu merkez bankaları eskisi kadar gelişmiş ülke tahvillerine güven duymuyorlar Amerika, 2011 AB krizi bu durumu tetikleyen unsurlar oldu. Rezervlerini çeşitlendirmek isteyen bu ülkeler özellikle Çin, ihtiyaç duyduğu enerji için Türkiye başta olmak üzere İran, Rusya gibi ülkeler ile swap anlaşmaları yaptı. Birçok alanda işbirliğine gitti. Dünya doğalgazının sadece beşte birini kontrol eden Amerika bu durumdan rahatsız oldu. Son 3 ay içinde Dolar karşısında Türk Lirası, Rus Rublesi, Brezilya Reali, İran Dinarı, Endonezya ve Hindistan Rupi si, G.Kore para birimi WON, G.Afrika Randı ortalama %3 ila 10 arası değer kaybetti. İşin ilginç tarafı ise Dolar Endeksinin gelişmiş ülke para birimlerine karşısında değer kaybetmesidir. Döviz kurları istenildiğinde istenilen kadar alım yapılamayacağına inanıldığında yükselir. Doların hem Türkiye de hemde artık yeni düzenin ekonomik gücü olan ülkelerde değerlenmesinin asıl sebebi ülkelerin halen finans güçlerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. BRIC dediğimiz ülkelerin döviz rezervleri 5 trilyon dolardır. Bu ülkeler dolar ile ticareti durduruyoruz dediklerinde Brezilya hariç diğer 3 ülkenin Rusya nın 250 Hindistan ın 150 milyar dolar borcunun olacağını söyleyebiliriz. Gerieyen kalan Çin in ise Dolar a ihtiyacı olmadığı gibi 3 triyon dolar alacığının olması beklenilir. Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz. Dünya ekonomisi Batıdan Doğuya kayarken İsviçre Frangı nın yerine Türk Lirasının tercih edilmesi beklenebilir.

26 RUSYA 25 RUSYA Rusya nın güçlendiği dönemde likidite krizini aşmak isteyen Çin e yanaşır. Çin- Rusya işbirliği ise AB de dengeleri sarsacaktır. Yanlış hesaptan bu sefer Kıbrıs tan dönecek. Kıbrıs ın önemi yine bu dönemde ön plana çıkarılacaktır. Bu sefer Kıbrıs a sadece ABD nin değil Çin-Rusya-İsrail in büyük ihtiyacı var. Türkiye nin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında AK Parti nin aleyhine olan Paralel Yapı nın güçleri kesilecek Amerika da AK Partinin çıkarları için çalışacaktır. Kısaca şunu diyebiliriz. Türkiye üzerine oynanan oyunu Ukrayna bozdu. Amerika Suriye ve Ukrayna da kaybetti. İran riski halen devam ediyor. İşte bu nedenle Türkiye ye yeniden milyarlarca dolar gelecektir. Şirket hisseleri 10 a bile katlanabilir. Son olarak şu soruyu sorarak yazımı sonlandırmak istiyorum. ABD, Adana daki İncirlik Üssü dahil Avrupa daki 5 ülkede konuşlandırdığı eski tip B-61 atom bombalarını, yeni ve modernize edilmiş güdümlü nükleer bombalarla (B61-12) değiştirmesinin asıl sebebi sizce nedir?

27 RİSK BİLDİRİMİ Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ABD de dağıtılmak için hazırlanmamıştır. Döviz piyasasındaki ticaretin sabit vadeleri ve garantileri yoktur ve bu da likiditeyi ve her an hareket etme olanağını piyasanın ana karakteristiği yapmaktadır. Buna yüksek oynaklık ve özellikle de şeffaflık eklenebilir. Döviz veya yabancı para ticaretindeki temel unsur ise kaldıraç etkisi ile işlem yapma olanağıdır. Başka bir deyişle çok az sermayeyle çok daha yüksek bir miktarı hareket ettirmek mümkündür. Döviz ticaretinde ki normal kaldıraç oranı 1:100 dür. Başka bir deyişle, işlem yapmak istediğiniz döviz miktarının %1 i kadar bir teminat ile işlem yapabilirsiniz. Örneğin; Euro yatırarak Euro değerinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda satın aldığınız döviz sizin lehinizde sadece yüzde 0.5 oranında bir hareket gerçekleştirdiğinde pozisyonu kapatırsanız 500 Euro luk bir gelir elde edersiniz Euroluk yatırımınızda göz önüne alındığında, bu yüzde 50 oranında bir gelir demektir. Döviz kurları genellikle gün içinde yüzde 1 oranında aşağı veya yukarı dalgalanma gösterirler. Döviz işlemlerinin çekiciliği, küçük fiyat hareketlerinde bile anında önemli kazançlar elde edebilme şansında yatmaktadır. Ancak bu kazanç şansının yanı sıra aynı oranda kaybetme riski de vardır ve bunu, daha önce de altını çizdiğimiz gibi, kesinlikle unutmamalısınız.gerekli finansal koşullara sahip spekülatif kişiler için döviz işlemleri; hızı, yüksek likiditesi ve özellikle de kaldıraç etkileriyle eşsiz bir ortam oluşturmaktadır. Şeffaflık ve günün 24 saati güncel koşullara cevap vermek de diğer avantajları arasındadır. Kaldıraçlı spot parite ve vadeli işlemler piyasaları doğaları gereği yatırımcıların hesaplarında bulunan teminatların ortalama 50 kattı büyüklüğünde pozisyonların açılmasına olanak verir. Yatırım yaparken kaybetmeyi göze alabileceğiniz büyüklükteki sermayelerle çalışmalısınız. Hiçbir suretle borç alarak bu piyasalarda işlem yapmamalı veya hayat standardınızı etkileyecek büyüklükte riskler almamalısınız.

HAFTALIK GÜNCEL ANALİZLER DÖVİZ DERGİSİ 72. SAYI - 9 HAZİRAN 2014. www.dovizdergisi.com

HAFTALIK GÜNCEL ANALİZLER DÖVİZ DERGİSİ 72. SAYI - 9 HAZİRAN 2014. www.dovizdergisi.com HAFTALIK GÜNCEL ANALİZLER DÖVİZ DERGİSİ 72. SAYI - 9 HAZİRAN 2014 www.dovizdergisi.com İÇİNDEKİLER 04 EUR / USD ANALİZ 05 GBP / USD ANALİZ 05 NZD / USD ANALİZ 06 HAM PETROL ANALİZ 06 BRENT PETROL ANALİZ

Detaylı

döviz dergisi YUAN www.dövizdergisi.com ALPER KORKMAZ DEĞERLENDİRME PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 55 10 ŞUBAT 2013 EMTİA ANALİZLERİ

döviz dergisi YUAN www.dövizdergisi.com ALPER KORKMAZ DEĞERLENDİRME PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 55 10 ŞUBAT 2013 EMTİA ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 55 10 ŞUBAT 2013 PARİTE ANALİZLERİ ALPER KORKMAZ DEĞERLENDİRME YUAN EMTİA ANALİZLERİ www.dövizdergisi.com İÇİNDEKİLER 04 Alper Korkmaz : Yuan

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013 PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 48 16 Aralık 2013 PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ ANALİZLER VE ÖNEMLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE ANALİZLER 04 Alper Korkmaz Değerlendirme

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 46 2 Aralık 2013 EURO / DOLAR DOWJONES BORSA İSTANBUL

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 46 2 Aralık 2013 EURO / DOLAR DOWJONES BORSA İSTANBUL PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 46 2 Aralık 2013 PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA İSTANBUL DOLAR / TÜRK LİRASI EURO /

Detaylı

16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM

16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 TÜRKİYE ANALİZİ SAYFA 7 TURKCELL ANALİZİ DOĞAN HOLDİNG

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 43 11 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 43 11 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 43 11 Kasım 2013 PARİTE ANALİZLERİ DOLAR / TÜRK LİRASI EURO / TÜRK LİRASI EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37. www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ.

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37. www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37 www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 EUR/USD ANALİZ SAYFA 5 GBP/USD

Detaylı

döviz dergisi EMTİA ANALİZLERİ ENDEKS PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 52 20 OCAK 2013 ALTIN BİST 30 PETROL

döviz dergisi EMTİA ANALİZLERİ ENDEKS PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 52 20 OCAK 2013 ALTIN BİST 30 PETROL PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 52 20 OCAK 2013 ENDEKS ANALİZLERİ BİST 30 DOWJONES EMTİA ANALİZLERİ ALTIN PETROL SOYA FASULYESİ PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR MISIR BUĞDAY SOYA

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 89 TARİH : 06 EKİM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.

döviz dergisi SAYI : 89 TARİH : 06 EKİM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter. döviz dergisi SAYI : 89 TARİH : 06 EKİM 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.com/alperfrx 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda... 3 ABD ve İngiltere Borsalarına Bir Bakış...

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 ADRES Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com KURUCU Alper Korkmaz alper@alperkorkmaz.com

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.

döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter. döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.com/alperfrx 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda... 3 Apple Hisseleri Rekora Doymuyor... 4 AB Bankacılığı,

Detaylı

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 41 28 Ekim 2013 PETROL ANALİZLERİ HAM PETROL BRENT PETROL PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR STERLİN / DOLAR DOLAR / JAPON YENİ DOLAR / TÜRK LİRASI

Detaylı

döviz dergisi FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ 14 TEMMUZ 2014 77.

döviz dergisi FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ 14 TEMMUZ 2014 77. döviz dergisi 77.SAYI 14 TEMMUZ 2014 GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR Mehmet Emin Karamehmet, Rus Alfa nın elindeki yüzde 13.8 lik

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 KATRANDAN ŞEKER OLUR MU? SAYFA 6 EUR/USD ANALİZİ GBP/USD

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.

döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter. döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.com/alperfrx www.dovizdergisi.com 2 www.dovizdergisi.com İÇİNDEKİLER Hakkımızda....3

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul

döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. AMERİKA LI PETROL ŞİRKETLERİ DÜNYAYA SAVAŞ AÇTI ANALİZLER EUR / USD, GBP / USD, USD / TRY, BIST30 DOWJONES, ALTIN, HAM PETROL, BRENT

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN. döviz dergisi. Sayı 60 17 MART 2014

PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN. döviz dergisi. Sayı 60 17 MART 2014 PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 60 17 MART 2014 ANALİZLER 04 Alper Korkmaz : Rusya 08 RTS Index 09 Ruble 09 Ham Petrol 09 Brent Petrol 10 Altın 10 Gram Altın / Türk Lirası 10

Detaylı

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ.

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 13 Mayıs 2013 pazartesi - SAYI NO: 17 BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER SAYFA 4 EUR / USD

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 44 18 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 44 18 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 44 18 Kasım 2013 PARİTE ANALİZLERİ DOLAR / TÜRK LİRASI EURO / TÜRK LİRASI EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul

döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. YABANCI YATIRIMCI NEDEN BANKA HİSSELERİNE KOŞUYOR? DEUTSCHE BANK HİSSELERİ NE OLACAK? ANALİZLER USD / TRY, EUR / TRY, EUR / USD,

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 97 TARİH : 1 ARALIK 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.

döviz dergisi SAYI : 97 TARİH : 1 ARALIK 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter. döviz dergisi SAYI : 97 TARİH : 1 ARALIK 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.com/alperfrx 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda... 3 Altın Sıkılaştırma ve FED in Para Sıkılaştırma

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31. doğru analizler doğru yatırımlar..

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31. doğru analizler doğru yatırımlar.. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31 doğru analizler doğru yatırımlar.. WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 EURO / DOLAR

Detaylı

sayı : 84 tarih : 1 EYLÜL 2014

sayı : 84 tarih : 1 EYLÜL 2014 BİLGİSAYARINIZDAN, TABLETİNİZDEN, TELEFONUNUZDAN KOLAYCA OKUYABİLİRSİNİZ sayı : 84 tarih : 1 EYLÜL 2014 www.dovizdergisi.com İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER 4 YATIRIMCI AÇISINDAN PİYASALARA AYLIK BAKIŞ

Detaylı

döviz dergisi TARİH : 8 EYLÜL SAYI : 85 www.dovizdergisi.com

döviz dergisi TARİH : 8 EYLÜL SAYI : 85 www.dovizdergisi.com döviz dergisi SAYI : 85 TARİH : 8 EYLÜL İÇİNDEKİLER 4 FED KARARLARI VE DRAGHİ NİN AÇIKLAMALARI ÜZERİNE 6 EURO 7 BANKA ANALİZLERİ 9 BEKLENTİ 9 JP MORGAN RAPORU 11 WESTPAC MAJÖR DÖVİZ ANALİZİ 11 GLOBAL PİYASA

Detaylı

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ.

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 20 Mayıs 2013 pazartesi - SAYI NO: 18 BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER SAYFA

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 4 Şubat Pazartesİ GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELERLE DÖVİZ DERGİSİ NDE! DOVIZDERGISI Yaz

Detaylı

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ?

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? Forex piyasasında kaybetmemek için ve düzenli kazanmak için neler yapmalıyız? İÇİNDEKİLER SAYFA 4 FOREX

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder Döviz Dergisi Mail Adresine Gelsin

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder Döviz Dergisi Mail Adresine Gelsin PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi ALPER KORKMAZ DEĞERLENDİRİYOR Alper Korkmaz Kur Riski ve Kurlarda Beklentilerini Dile Getiriyor - Sayfa 10 da. 21 Ocak Pazartesi EURO ANALİZ İNGİLİZ

Detaylı

SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014

SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014 BİLGİSAYARINIZDAN, TABLETİNİZDEN, TELEFONUNUZDAN KOLAYCA OKUYABİLİRSİNİZ SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014 www.dovizdergisi.com İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER 4 ANALİZLER 9 DOLAR INDEX, EUR/USD, GBP/USD,

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 29 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 28. doğru analizler. doğru yatırımlar..

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 29 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 28. doğru analizler. doğru yatırımlar.. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 29 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 28 doğru analizler doğru yatırımlar.. İÇİNDEKİLER SAYFA 4 EUR / USD ANALİZİ SAYFA 5 USD / TRY ANALİZİ EUR / TRY

Detaylı