Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği"

Transkript

1 Bülten Tarihi: NİSAN 2014 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği NİSAN KUTLU DOĞUM HAFTASI Âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimizin Kutlu Doğumu bu hafta. Görmeden sevdiğimiz ve getirdiği din üzere iman ettiğimiz Allah Resul ünün Dünyamızı şereflendirdiği kutlu hafta. Dünya nın Nur-u Muhammed-i ile tanıştığı, batıl olanların zail olduğu mutlu gün. Sarayların yıkıldığı, göllerin çöktüğü, ateşlerin söndüğü ve putların baş aşağı olduğu zaman. Yeryüzünün yaratılış gayesinin vuku bulduğu, Efendisine kavuştuğu ve asr-ı saadet döneminin başlangıcı. Doğumuyla muhabbetin hâsıl olduğu ve güzel ahlakın tamamlanacağı yeni bir dünya. Onun getirdiği hakikatler ve haller rehberliğinde yaşamayı arzuladığımız, O nun hasreti ve özlemiyle yandığımız şu dünyada en büyük tesellimiz Ümmeti olmak. Her duamızın başında ismini zikrederek Rabbimize yalvardığımız Yüce Davetin Elçisi. Yine en büyük duamızda; hesap gününde şefaatine nail olup, komşuluk yapabilmek. Tüm İslam âleminin haftasını kutlarım. İletişim Op. Dr. Mithat EKİCİ Genel Sekreter Adres:DPÜ Evliya Çelebi Yerleşkesi (Merkez Kampüsü) Tavşanlı yolu 10km Telefon: (0274) Web Adresi: SOSYAL MEDYA Facebook:http://www.facebook.com/pages/K%C3%BCtahya- Kamu-Hastaneleri-Birli%C4%9Fi/ Twitter: https://twitter.com/kutahya_khb

2 Aylık E-Bülten, Yıl : 2014 Sayı : 4 Sayfa NİSAN KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak, Alemlere Rahmet Peygamber Efendimizin Dünyaya Gelişi Nisan tarihleri arasında her Yıl Kutlanan Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Ana Bina ve Ek Hizmet Bina bahçelerinde halkımıza ve çalışanlarımıza lokma ikramında bulunuldu. Tüm Halkımızın ve İslam Aleminin Kutlu Doğum Haftası Kutlandı. 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ Kütahya Merkez Cumhuriyet İlköğretim 7. sınıf öğrencileri, rehber öğretmenleri eşliğinde D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniğinde yatarak tedavi gören minik dostlarına ziyarette bulundular. Kendi harçlıkları ile aldıkları hediyeleri dostlarına armağan ederek onların yalnız olmadıklarını hissettirdiler. Yapılan bu anlamlı ziyaretten tedavi gören çocuklar ve yakınları gayet memnun oldular.

3 Sayfa 3 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği KÜTAHYADA İLK LER DEVAM EDİYOR AMELĠYATSIZ ENDOSKOPĠK YÖNTEMLE MĠDEDEN YABANCI CĠSĠM ÇIKARTILDI Kütahya'da Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü'ne getirilen hastanın midesinden endoskopik yöntemle 15 parça yabancı cisim çıkartıldı. DPÜ Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bircan SAVRAN ve DPÜ Gastroenteroloji Bilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. Süleyman COŞGUN Operasyonun yaklaşık 3 saat sürdüğünü belirtttiler. KÖK HÜCRE NAKLĠ YAPILDI Kütahya da ilk defa Kök Hücre Nakli Gerçekleştirildi. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ilk defa Kök Hücre Nakli yapıldı. Türkiye de birkaç merkezde yapılan bu işlem artık hastanemizde yapılmaktadır Gebelik Okulunda Ġlk Ders Zili Çaldı. 21 Nisan 2014 Pazartesi Günü, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Salonunda Gebelik Okulu Açıldı. Kadın Doğum Uzmanlarımızın, Diyetisyen, Ebelerimiz, Fizyoterapistlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarımızın eğitim verecekleri okulumuzda Sağlıklı Bir Doğuma Hazırlık programları yapılacaktır. Sağlıklı Nesiller İçin Tüm Anne Adaylarını Bekliyoruz.

4 Sayfa 4 EĞLENEREK ÖĞRENELİM Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Erim GÜL- CAN ın ve Periton Diyalizi Hemşirelerinin düzenlemiş olduğu Eğlenerek Öğrenelim konulu Periton Diyalizi Eğitimi Hastane Yöneticileri, Personelleri ve Periton Diyalizi hastalarının katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda Doç. Dr. Erim GÜLCAN,Hemşire Özlem KABAK ve Hemşire Özlem Gökçe ASLAN sunum yaparak Böbrek Yetmezliğinde Yerine Koyma Tedavi Yöntemleri ve Periton Diyalizinin önemi hakkında önemli bilgiler verdi. Eğitimden sonra hastalarımız ve hastane personellerimiz müzikle beraber kendi aralarında eğlenerek moral buldu. Hastalarımız böyle bir organizasyondan çok memnun olduklarını dile getirip, böyle bir hastanede tedavi gördükleri için kendilerini ayrıcalıklı hissettiklerini söylediler. Dr. Erim GÜLCAN a ve hastane çalışanlarına teşekkür edip iyi dileklerde bulundular. SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI Atatürk Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerinden 160 kişiye Gediz Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda Eğitim Hemşiremiz Şükran OLGUN, Psikoloğumuz Ebru BEHÇEL in sunumuyla sınav öncesi kaygı, korku, doğru nefes egzersizleri ve gevşeme hareketleri konularında uygulamalı seminer gerçekleştirildi TEOG sınavı yaklaştı, öğrenciler streste Çocuklarımızın bu zor dönemlerinde onlara biraz motivasyon olsun, ortam değişikliği yaşasınlar, sınavla ilgili kaygı ve korkuları azalsın amacıyla Atatürk Ortaokulu ve Gediz Devlet Hastanesi işbirliği ile SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI konulu seminer verildi. Eğitim hemşiresi Şükran OLGUN ve Psikolog Ebru BEHÇEL in hazırlamış oldukları programa 160 öğrenci ve 6 öğretmen katıldı. Ebru hanım çocuklara korku ve kaygı arasındaki farklılıkları anlattı ve onların bu konu hakkındaki düşüncelerini dinledi. Doğru nefes alıp-verme teknikleri ve gevşeme egzersizleri uygulamalı olarak yaptırılarak öğrencilerin rahatlaması sağlandı. Anne babaların bu dönemdeki olumlu ve olumsuz davranışları öğrenciler tarafından sahnede dramatize edildi. ilgili kişilere mesajlar birinci ağızdan verildi. Dikkatli bir şekilde dinleyip coşkulu bir katılım sağlayan öğrenciler, seminerin çok güzel ve öğretici geçtiğini sınava hazır olduklarını belirttiler. Gerek sağlık gerekse eğitici ve bilgilendirme amaçlı her konuda Gediz halkının yanında olduklarını belirten Gediz Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Baştabibi Uz. Dr. Ömer YACI böyle seminerlerin artarak devam edeceğini söyledi.

5 Sayfa 5 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HALK KONFERANSLARIMIZ DEVAM EDİYOR OBEZİTE VE BİLİNÇLİ ZAYIFLAMA KONFERANSI Çağımızın Salgını Obezite; Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yasemin ÖZKAN ve Diyetisyen Aydın KARADAYI tarafından sunulan OBEZİTE VE BİLİNÇLİ ZAYIFLAMA konulu konferans halkın yoğun ilgisi ve katılımlarıyla gerçekleşti. Salonda bulunan vatandaşların Beden Kitle Endeksi (BKE) hesaplanarak tedavi görmeye uygun olan kişiler hastanemizde bulunan Obezite Okuluna davet edildi. ROMATİZMAL HASTALIKLAR KONFERANSI Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği D.P.Ü. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından hazırlanan Romatizmal Hastalıklar konferansımız Halk Eğitim Merkezinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Sayın Yrd. Doç. Dr. Yasemin ÖZKAN ın sunumuyla gerçekleştirildi. Romatizmal Hastalıkları Konferansımız; Hastane Yöneticilerimiz, basın mensupları ve halkımızın yoğun katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Konferans sunumuna; adresi Konferans Sunumu Bölümünden ulaşabilirsiniz. Okuluna Davetlisiniz.

6 Sayfa 6 EL İŞLERİ SERGİ AÇILIŞI Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Psikiyatri Servisinden hizmet alan misafirlerimizin emek vererek yaptıkları el işi sanat eserlerinin sergisi Kütahya Valisi Sayın Şerif YIL- MAZ, Sağlık İl Müdürü Dr. Erkan GAYGISIZ, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mithat EKİCİ, Hastane Yöneticisi Uz. Ahmet BÜBER tarafından açılmıştır. Hastaların psiko sosyal becerilerinin geliştirilmesi, zamanlarının değerlendirilmesi, sosyalleşmelerinin sağlanması ve sosyal endikasyonların azaltılması amacıyla çok sayıda iş uğraş faaliyeti gerçekleştirmiştir. Bu faaliyetlerde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz iş uğraş terapisi öğretmenlerinin görevlendirilmesi ile resim, ahşap boyama, ebru, takı, maske, havlu EV ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDİYOR Hastalarımıza yalnızca hastanelerimizde tedavi olurken değil, sonrasında da yanında olduğumuzu gösterip moral veriyoruz. Ziyarette, hastamızın taburcu olduktan sonraki sağlık durumu, tedavisini yatarak sürdürdüğü dönemdeki hastane ile ilgili görüş ve düşünceleri diniyoruz. ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ZİYARET EN-VİP in açılışından dolayı Altı Nokta Körler Derneği Başkanı İsmail BARIŞ Kütahya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterimiz Sayın Op. Dr. Mithat EKİCİ' ye plaket taktim etti. Ayrıca Genel Sekreterimiz Mithat EKİCİ EN-VİP in Türkiye de ilk olmasıyla, Altı Nokta Körler Derneğinin Kütahya'da ilk sivil toplum derneği olmasından güzel bir rastlantı olduğunu ve bu rastlantının kendi zamanına denk gelmesinden dolayı memnun olduğunu belirtti. Şube Başkanı İsmail BARIŞ bundan sonraki çalışmalarında Genel Sekreterimiz Op. Dr. Mithat EKİCİ' ye başarılar dilediler.

7 Sayfa 7 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği NİSAN EBELER HAFTASI Bir anne için en mutlu anlarından biri bebeğinin dünyaya geldiği andır. Bu mucizevi olayın ilk şahidi ise ebelerdir. Annenin bebeğini 9 ay karnında taşımasından tutun da, doğumuna ve sonrasında bebeklik, çocukluk çağlarına kadar süren yolculukta annelerin mihmandarıdır bu kutsal mesleğin sahipleri. Hamilelik anı başladığı andan itibaren doğuma kadar olan sürede, sağlık ve doğum adına gerekli tüm takipleri gerçekleştirir. Anneye tavsiyelerde bulunur. Bebek doğduğunda ilk nefesi alması, sonrasında büyüme takipleri, aşıları yapılır. Doğum öncesi ve doğum sonrası süreçte anne ile bebeğin beslenmesini, aşılarını, sağlık bulgularını takip ettiği gibi iyi bir eğitimcidir aynı zamanda. Bu nedenle önemli bir aile ve hatta doğum danışmanıdır. Hani bir söz vardır. Anne bir doğururken babalar dokuz doğurur diye. Aslında dokuz doğuran ebelerdir diyebiliriz. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi, doğumun hatasız gerçekleşmesi, bu mutlu anda anne ve bebeğe kötü bir şey olmaması içindir bütün çabası. İşte bu nedenle bazı bölgelerimizde ninelere ebe denilmektedir. Dünyada gelişmişlik düzeyini ölçmek amacıyla kullanılan en önemli göstergelerin başında anne ve bebek ölümlerinin geldiği göz önüne alınırsa, ebelik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Sağlıkta dönüşümle birlikte doğumların hastanede gerçekleşme oranı %100 lere yaklaşmıştır. Riskli doğumlarda gerekli hastane ve hekim desteği sağlanmaktadır. Buna Ebelerimizin düzenli gebe takipleri ve çalışmaları da eklenince ülkemizde bu göstergelerde ciddi gelişmeler sağlanmıştır. Hatta bu çalışmalar Dünya ülkelerine model olarak gösterilmektedir. Böylesine kutsal bir mesleğin sahibi olan ebe arkadaşlarımın haftasını gönülden kutlarım. Sağlıklı nesiller ve mutlu ailelerin teminatı olan ebelik mesleğinin sahibi arkadaşlarımız gelecek Türkiye sinin inşasında aldıkları rolden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Op. Dr. Mithat EKİCİ Genel Sekreter BİR ÇALIŞAN BİR FİDAN Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Bahçesine Her Personelimiz için Bir Fidan Dikildi.

8 Sayfa 8 PROJELERİMİZ KURUMSALLAŞMAYA İLK ADIM Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan T.C. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunan ve finanse edilen Kurumsallaşmaya İlk Adım isimli Teknik Destek Projemizin eğitimi başlamış olup katılımcılara, Maliye ve Finans Eğitimleri verilmektedir. Eğitim sonunda katılan tüm personellere sertifika verilmiştir. İNOVASYON EĞİTİMİ İLE KİŞİSEL DEĞİŞİM VE GELİŞİM Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesinde, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen "İnovasyon Eğitimi ile Kişisel Değişim ve Gelişim" projesi, 31 Mart 2014 tarihinde 10 kişiden oluşan ekibin katılımlarıyla başlamıştır. SAĞLIKLI İLETİŞİM AĞIZ VE DĠġ SAĞLIĞI MERKEZĠNDE SAĞLIKLI ĠLETĠġĠM Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından hazırlanarak Zafer kalkınma ajansına sunulan Sağlıklı İletişim adlı teknik destek projesi destek almaya hak kazanmış ve faaliyet Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde sağlık işiyle ilgili herkes, sağlık ve hastalıkla ilgili süreçlerin psikolojik ve sosyal boyutları olduğunu kabul etmektedir; ancak bunun pratiğe yansıması henüz çok sınırlıdır. Sağlık alanında oluşan değişim süreci dikkate alındığında iletişim kaçınılmaz biçimde önem kazanmaktadır. Sağlıklı toplumsal ilişkiler kurabilmenin temel şartı, sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçmektedir. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği eğitim faaliyeti sonunda katılımcılara sertifikaları verilmiştir.

9 Sayfa 9 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği HASTALIKTA ve SAĞLIKTA 23 NİSAN Kamu Hastaneleri Birliği 23 Nisan da çocukların bayramsız kalmalarını istemedi. Sağlık sorunları nedeniyle hastanede misafir ettikleri çocukların bu gününde onlarla olmak istediklerini ifade eden Op. Dr. Mithat EKİCİ ve hastane yönetimi çocuk servisinde bir sürpriz hazırladı. Servisi çocuklar için süsledikten sonra çocuklara 23 Nisan Pastası kesildi, hediyeler verildi.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku ile kutlandı. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ HASTA BİLGİLENDİRME VE HASTANE TANITIM VİDEOLARI. https://www.youtube.com/watch? https://www.youtube.com/watch? EN-VİP BAKANLIK PROJESİ HALİNE GELDİ Kütahya Kamu Hastaneleri tarafından projelendirilip, Zafer Kalkınma Ajansı hibe desteği ile gerçekleştirilen EN-VİP projesi Sağlık Bakanlığı tarafından örnek proje olarak gösterildi. Kamu Hastaneleri Kurumu web sayfasında Sağlıkta Engelleri Aşıyoruz şeklinde duyurulan proje, diğer illere örnek olarak gösterilmiştir. Yaşlı ve engelli hastaların müracaat edebilecekleri bir merkez olan EN-VIP'e gelen hastalar başka branşlardaki muayeneleri için de buradan yönlendiriliyor. Hastane personellerinin yardımı ile golf arabası veya akülü tekerlekli sandalyeler kullanılarak transferleri sağlanıyor. Burada görev alan personellere engelli psikolojisi, iletişim ve işaret dili gibi çok konuda özel eğitimler düzenlendi. Detaylı bilgi adresinde bulabilirsiniz

10 Sayfa 10 HASTANELERİMİZ YENİLENİYOR Hastanelerimiz yapılan değişiklikler ile daha güzel ve ferah bir görünüm kazanıyor. D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Poliklinik Katı tavanları artık Gökyüzü görünümünde. Hastalarımıza açık hava hissi veren bu çalışmalar sayesinde sıkıntılı ortamlar yerini farklı ve güzel ortamlara bırakmıştır. Bekleme salonlarında yenilenen koltuklar ve düzenleme yapılan duvarlar ile güzel görünüme kavuşmuştur. ACİL BAKIM HEMŞİRELİĞİ KURSU Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3. Dönem Acil Bakım Hemşireliği Kursu, Türkiye genelinde değişik İllerde çalışan personellerin katılımlarıyla başlamıştır. Katılan arkadaşlarımıza Kütahya'mıza ve Hastanemize hoş geldiniz der başarılar dileriz. HİZMET İÇİ EĞİTİMLER 2014 Yılı Hizmet İçi Eğitimlerimiz Birliğimize Bağlı Tüm Hastanelerimizde Devam Ediyor.

11 Sayfa 11 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİK BAKIM ONARIM LABORATUVARI KURULDU Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Maliyetleri %70 Azalttı. Sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde sunulmasında tıbbi cihaz ve malzemelerin önemi büyüktür. Çoğu ithal olan ve yüksek meblağlar tutan cihazların bakım onarım maliyetleri de pahalıdır. Yine son derece uzmanlık gerektiren bir konu olduğu için, alanında uzman kişiler tarafından kontrolü gerekmektedir. Bu tür cihazlarla yapılan tetkik ve tahlillerin güvenilirliği de son derece önemli ve hatta hayatidir. Yanlış sonuçlar vermesi halinde hastalara yanlış teşhis ve hatta yanlış tedavi uygulanır. Bu durumda geri dönüşü olmayan hayati riskler oluşur. Son derece önemli olan cihazların bakım onarımları düzenli olarak yaptırılmakla birlikte, düzenli olarak kalibrasyon testlerinden geçirilmektedir. Tıp ve tıbbi cihaz teknolojisindeki hızlı gelişim süreci biyomedikal mühendislik konusuna verilen önemi artırmıştır. Artan bakım onarım maliyetlerini de göz önüne alan Kütahya Kamu Hastaneler Birliği bünyesinde Biyomedikal Mühendislik Bakım Onarım Laboratuvarı oluşturuldu. Mali Hizmetler Başkanlığı bünyesinde kurulan birim, ülke genelinde sadece birkaç Genel Sekreterlikte mevcuttur. 5 Biyomedikal Teknikeri ve 2 Elektronik Teknisyeninin görev yaptığı birim il genelindeki hastanelere hizmet vermektedir. Kamu Hastanelerinin kurulmasıyla birlikte hastanelerdeki cihazların sürekli hizmete hazır halde tutmak amacıyla toplu hizmet alımları gerçekleştirmek ve Biyomedikal Birimi çalışmalarını başlatmak suretiyle maliyetlerde % 70 lere varan tasarruf sağladıklarını ifade eden Mali Hizmetler Başkanı Recep ÖZEV şunları söyledi. Hastanelerimizdeki cihazları sürekli kullanıma hazır halde tutmak için önceki senelerde hizmet alımları yapılıyordu. Biz bu hizmet alımlarını toplu ihale etmek suretiyle daha düşük fiyatlarla almaya başladık. Yine çoğu bakım onarımları kurduğumuz birim bünyesinde yapmaya başladık. Bu rakamlara da yansımaktadır. Geçen sene ilk 3 ayda bakım onarımlar için harcanan miktar TL iken bu yılın ilk 3 aylık döneminde sadece TL dir. Sadece DPÜ Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesinde önceki yılın ilk döneminde TL olan maliyetleri %50 düşürerek lira olarak gerçekleştirdik. Dedi. Kurulan birimde yaklaşık 20 adet cihaz ve malzemenin bakım, onarımı gerçekleşmektedir. Trafolar, Vantilatörler, Jeneratörler, Asansörler, Diyaliz Cihazları ve Kemik Dansimetre Cihazları başta olmak üzere daha birçoğunu sayabiliriz. Biyomedikal mühendislik çalışmalarına son derece önem veren Genel Sekreter Op. Dr. Mithat EKİCİ çalışmaları yakinen takip ediyor. Gerek cihazlarla yapılan işlemlerin güvenilir sonuçlar vermesi, gerekse her an faal olarak bulunması gerektiğini ifade eden Mithat EKİCİ şunları söyledi. Tıbbi cihaz ve teknolojisini yenileyen hastanelerimizde bu cihazların bakım ve onarımları, kalibrasyonları ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Almak yetmiyor. Cihazın güvenilirliği ve ömrü önemli. Bu nedenle Mali Hizmetler Başkanlığı bünyesinde bu birimi kurduk. Arkadaşlarımız bu konuda örnek çalışmaları olan İstanbul Beyoğlu Genel Sekreterliği olmak üzere birkaç teknik birimlere ziyaret düzenlediler. Birimi kısa zamanda tam olarak işletmeye başladığımızda arızalara anlık müdahale timi gibi çalışacaklar. Yine maliyetlerde önemli tasarruf sağlayacağız. Yakın zamanda kalibrasyonlarımızı da kendimiz yapmak istiyoruz. Bu konuda örnek bir çalışma gerçekleştirdikleri için arkadaşlarımı tebrik ediyorum dedi. Biyomedikal mühendislik konusunda hizmet veren uzman kuruluşların yok denecek kadar az olan bir Anadolu kentinde oluşturulan birim şüphesiz sağlık hizmetlerine önemli katkılar sağlayacaktır. Hizmetin dışardan alınması yerine kendi imkanları ile üretilmesi sağlanacak tasarruf da başka bir avantaj olacaktır.

Bahar sayısıyla yine beraberiz.

Bahar sayısıyla yine beraberiz. Poliklinik bloklarımızın yerleşmesinde son olarak Diyaliz Ünitemiz ve Nefroloji Bilim Dalı nın taşınmasını gerçekleştirdik. Diyalizden boşalan yere Fizik Tedavi Polikliniğinin yerleşmesi ile bütün birimlerimiz

Detaylı

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ den OMÜ Bosna Hersek te Yeni İşbirliği Anlaşmalarına İmza Attı 2 Kiev Politeknik Üniversitesi ile Eğitimde İşbirliği 4 Mevlana Değişim Programı 4 Ürdün Üniversiteleri ile Akademik

Detaylı

HABERLER. Üniversitemizde Açılışlar Gerçekleşti. Diş Hekimliği Fakültemizden Türkiye de Bir İlk. Tıp Fakültesinde 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

HABERLER. Üniversitemizde Açılışlar Gerçekleşti. Diş Hekimliği Fakültemizden Türkiye de Bir İlk. Tıp Fakültesinde 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı Tıp Fakültesinde 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı Tıp Fakültesi Konferans Salonu nda 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen Beyaz Önlük Giyme, Öğretim Üyeleri Yayın Ödülü ve Dönem Birincileri Ödülü

Detaylı

3 AYLIK E-DERGİ EKİM 2013

3 AYLIK E-DERGİ EKİM 2013 3 AYLIK E-DERGİ EKİM 2013 BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ADANA DA ADANA ŞEHİR HASTANESİ NİN TEMELİ ATILDI. SAĞLIK BAKANIMIZ MEHMET MÜEZZİNOĞLU, ADANA DA GENEL SEKRETERİMİZİ TANIYALIM YENİ BAŞKANIMIZ,

Detaylı

Değerli Okuyucular, Dr. Şuayıp BİRİNCİ. Genel Sekreter

Değerli Okuyucular, Dr. Şuayıp BİRİNCİ. Genel Sekreter Değerli Okuyucular, Sağlık çalışanı ve hasta birlikteliği hayati önem taşır misyonuyla hareket ettiğimiz İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği olarak bireylerin, sağlık konusunda bilinçli hareket

Detaylı

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu

Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu HİTİT HABER BAŞLARKEN PROF. DR. REHA METiN ALKAN Yeni bir yılın başlangıcında ve dergimizin bu yeni sayısında, değerli Hitit Üniversitesi Ailesi ni sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Üstlendiği vizyon ve

Detaylı

ve ölçüm sistemi Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama Türkiye nin ilk ücretsiz Özel Meslek Lisesi açıldı Kutlama

ve ölçüm sistemi Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama Türkiye nin ilk ücretsiz Özel Meslek Lisesi açıldı Kutlama Aralık 2013 I Yıl: 4 I Sayı: 45 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Başakşehir Belediyesi nden Türkiye de bir ilk daha: Mobil sağlık tarama ve ölçüm sistemi Öğretmenler Gününe Coşkulu Kutlama

Detaylı

AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AFYONKARAHİSAR YIL:2015 SAYI:2 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKUMAK ÖZGÜRLÜKTÜR İmtiyaz Sahibi Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adına Metin YALÇIN Milli Eğitim Müdürü Yayın Kurulu Yusuf Ali CANCA -

Detaylı

HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses

HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses İlkbahar 2015 Sayı 26 Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Dergisi HABER PAÜ Hastanelerinden Son Dönemin Haberleri GEZİ Çin Halk Cumhuriyeti RÖPORTAJ Prof. Dr. Ercan Lütfi Gürses Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri

Detaylı

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi

Sergi açılışı Doç. Dr. Havva Halaçeli Metlioğlu, Öğr. Gör. 4. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu Çukurova Üniversitesi nde gerçekleştirildi Kurumsal İletişim Gazetemiz KampüsHaber 1. yılını kutladı Çukurova Üniversitesi nin önemli kurumsal iletişim araçlarından biri olan KampüsHaber Gazetesi yayın hayatının birinci yılını coşkuyla kutladı.

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER KONGRE-SEMPOZYUM 1. Uluslararası Karadeniz Hukuk Günleri 2 ITAFFE 10 3 7. Ulusal PDR Öğrenci Kongresi 4 Psikiyatri Hemşireleri OMÜ de Buluştu 5 11. Acil Tıp Güz Sempozyumu 6 Kök

Detaylı

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Aylık E-Bülten, Yıl : 2014 Sayı : 11 Bülten Tarihi: KASIM 2014 Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği BİR ORGAN BİR HAYAT Belki çoğumuzun haberi yoktur, organ nakli için sırada bekleyen binlerce insandan. Bilmiyoruz

Detaylı

Mevlüt UYSAL. Seçim sonuçları Başakşehir de Belediye yönetimine olan destek ve güveni perçinledi

Mevlüt UYSAL. Seçim sonuçları Başakşehir de Belediye yönetimine olan destek ve güveni perçinledi Nisan 2014 I Yıl: 5 I Sayı: 49 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayın Organıdır. Seçim sonuçları Başakşehir de Belediye yönetimine olan destek ve güveni perçinledi Mevlüt UYSAL Başakşehir Belediye Başkanı

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

HABERLER. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinden Dünyada Bir İlk. Üniversitemiz 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni

HABERLER. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinden Dünyada Bir İlk. Üniversitemiz 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni Kırıkkale Üniversitesi Kalite Geliştirme ve Yönetim Birimi Kuruldu Üniversitemiz faaliyet alanlarının tümünde üretilen hizmet kalitesinin geliştirilmesi, standardizasyonu ve sürekliliğini sağlayarak, Toplam

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

DOSYA. Laboratuvar H zmetler nde Büyük Fark! Merkez Laboratuvar. Kamu-Özel İşb rl ğ Pol t kası Sağlık Sektöründe B r F nansman Model

DOSYA. Laboratuvar H zmetler nde Büyük Fark! Merkez Laboratuvar. Kamu-Özel İşb rl ğ Pol t kası Sağlık Sektöründe B r F nansman Model İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler B rl ğ yayınıdır. Sağlık ve Aktüal te Derg s ISSN: 2148-4074 Yıl: 1 Sayı: 04 Ek m-aralık 2014 Laboratuvar H zmetler nde Büyük Fark! Merkez Laboratuvar Meden yet Ün

Detaylı

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ

Editörden. Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ Editörden Afyon Kocatepe Üniversitesi, sürekli dinamik tutulan bir vizyonla yaz dönemini de aktif bir şekilde geçirerek, yeni bir akademik yıla (2013-2014) yine yoğun bir çalışma temposuyla girmekte. Bu

Detaylı

KARİYER PLANLAMA Genç Girişimcilere Öneriler 15 TEKMER den Gençlere Destek / Gençlere Kariyer Planlama 16 İş Bulmanın Püf Noktaları 17

KARİYER PLANLAMA Genç Girişimcilere Öneriler 15 TEKMER den Gençlere Destek / Gençlere Kariyer Planlama 16 İş Bulmanın Püf Noktaları 17 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER KONFERANS Nasreddin Hoca Latifelerinden Alınacak Dersler 2 Osmanlı Devletinin İdari Yapısı 3 Türk Kültüründe Ailenin Önemi 4 Soru Çözme Teknik ve Taktikleri 5 Göktürk Kültürüne

Detaylı

@ e - BÜLTEN www.cu.edu.tr ÜNİVERSİTEMİZİN YENİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİK. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar la. akademisyen kimliği, Çukurova

@ e - BÜLTEN www.cu.edu.tr ÜNİVERSİTEMİZİN YENİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİK. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar la. akademisyen kimliği, Çukurova ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ @ e - BÜLTEN www.cu.edu.tr MAYIS 2014, Sayı 16 Elma ve Kiraz Yetiştiriciliği Çalıştayı...10 Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi nde Yeni Bir Kurs Daha...11 ÇÜ ile Amerika

Detaylı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ S1 / KAMPÜS S5 / BİLİM S9 / KÜLTÜR-SANAT S12 / SPOR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ YAYINDA e-bülten OCAK 2013, Sayı 1 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi (ÇÜHM) çalışma hayatına başladı. Çukurova

Detaylı

ZİYARETLER Rektör Akan Samsun Meslek Yüksekokulu Öğrencileriyle Söyleşti 101 Dünyanın En Keyifli Mesleği Öğrenciliktir 102

ZİYARETLER Rektör Akan Samsun Meslek Yüksekokulu Öğrencileriyle Söyleşti 101 Dünyanın En Keyifli Mesleği Öğrenciliktir 102 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ DEN Ondokuz Mayıs Üniversitesi Her Geçen Gün Büyüyor 2 OMÜ Alaçam Meslek Yüksekokulu Açıldı 4 Türkiye nin Yeni Sivil Havacılık Okulu İddialı Geliyor 6 Human Echınococcosıs 8

Detaylı

artıyor! Türk Tıbbının 'Köklü Çınar'ı 70'inci yaşını kutluyor

artıyor! Türk Tıbbının 'Köklü Çınar'ı 70'inci yaşını kutluyor Ocak/ Şubat / Mart 2015 Yıl 9 / Sayı 39 www. medicine.ankara.edu.tr - www.ankaratip.com.tr e-posta: tipbasin@medicine.ankara.edu.tr Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Resmi Yayın Organı Türk Tıbbının 'Köklü

Detaylı

Ankara Tıp tan. Bir İlk

Ankara Tıp tan. Bir İlk 01-30 Kasım 2012 Baskı Tarihi: 11 Aralık 2012 Sayı: 157 www..edu.tr TİKA ve LAMER den Özel Odalar Artık Ücretsiz Ankara Tıp tan Latin Amerika Çalıştayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile

Detaylı

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU

Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği 2013 YILI FAALİYET RAPORU Kısaltmalar.3-4 Önsöz... 6 Kırşehir Hastanelerinde Değişimi Yönetiyoruz..6 Birlik Organizasyon Şeması..7 Tıbbi Hizmetler Başkanlığı 8 İdari

Detaylı

Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri

Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Mekan Açılışı Bir Gönüllü Kaleminden, Düşlerimi Boyar mısın Gülben Ergen Bizimle Hayata Renk Veriyor! Koridor Kütüphaneleri Projesi 2014 Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülüne

Detaylı

Gölbaşı nda MOBESE özlemi sona eriyor...

Gölbaşı nda MOBESE özlemi sona eriyor... SAYFA 01 www.golhaberbaskent.com Yıl: 14 Sayı: 345 Fiyatı: 50 Krş. ş 23 Nisan 2015 Gölbaşı nda MOBESE özlemi sona eriyor... 27 NOKTADA MOBESE 2015 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenen Mobeseler Gölbaşı

Detaylı

Dijital Hastane. BiRLiK TE SAĞLIK. Dosya: Röportaj Doç.Dr.Murat Tutanç Bursa nın İlk Dijital Hastane Yönetcisi

Dijital Hastane. BiRLiK TE SAĞLIK. Dosya: Röportaj Doç.Dr.Murat Tutanç Bursa nın İlk Dijital Hastane Yönetcisi BiRLiK TE SAĞLIK Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Süreli Yayını 2014-Sayı 2 Röportaj Doç.Dr.Murat Tutanç Bursa nın İlk Dijital Hastane Yönetcisi Makale Prof.Dr.Rüstem Aşkın Çağımızın Vebası Sentetik Madde

Detaylı

SAYI: 14 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI. http://www.facebook.com/ulusalajans KASIM 2010 YIL: 5

SAYI: 14 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI. http://www.facebook.com/ulusalajans KASIM 2010 YIL: 5 75.000 ADET BASILMIŞTIR. KASIM 2010 YIL: 5 SAYI: 14 http://www.facebook.com/ulusalajans AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI Youth on the Move - Avrupa nın gençlerine daha fazla

Detaylı

En büyük hissedar öğrenciler

En büyük hissedar öğrenciler Günümüz gençliğinin sorunu ne? GÜMÜŞHANE Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından organize edilen Günümüz Gençliğinin Özellikleri ve Sorunları konulu konferansa konuşmacı olarak Gümüşhane Üniversitesi

Detaylı