Ağ Temelleri. Murat Ozdemir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı 15 Ocak Ref: HNet.23

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ağ Temelleri. Murat Ozdemir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı 15 Ocak 2013. Ref: HNet.23"

Transkript

1 Ağ Temelleri Murat Ozdemir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı 15 Ocak 2013 Ref: HNet.23

2 Ağ Nedir Ağ, iki yada daha fazla cihazın kablolu veya kablosuz olarak birbirleri ile belirli protokoller üzerinden iletişim kurmaları amacıyla oluşturdukları sistemlerdir. Ağ çeşitleri, PAN (Personel Area Network) LAN(Local Area Network) MAN(Metropolitian Area Network) WAN(Wide Area Network) VPN(Virtual Private Network) CAN(Controller Area Network) SAN(Storage Area Network)

3 Yerel Alan Ağı LAN Nedir? Local Area Network (Yerel Alan Ağı) Ev, okul, laboratuvar vb. sınırlı coğrafik alanlarda bilgisayar ve araçlar ile oluşturulan ağdır. Örnek olarak üniversitemiz ağları... Günümüzde elektro manyetik parazitlenmeyi önleyen twisted pair kablo kullanımıyla Ethernet, ve kablosuz internet yaygınlaşmıştır.

4 Yerel Alan Ağı Topolojileri Bus (Doğrusal) Topolojisi Avantajları: 1. Az kablo kullanır, 2. Tasarlanması ve genişletilmesi kolaydır. 3. Geçici amaçlı ağların hızlı bir şekilde kurulması için idealdir. 4. Büyütülebilirlik açısından en ucuz topolojidir. Dezavantajları: 1. Sorun giderilmesi ve yönetimi zordur. 2. Ana kabloda oluşan bir kopma bütün ağın çalışmasını etkiler. 3. Ağ genişledikçe performans düşer, 4. Omurgadaki kablonun her ucunda sonlandırıcı bulunması zorunludur.

5 Yerel Alan Ağı Topolojileri Ring (Halka) Topolojisi Ring (Halka) Topolojisinde bilgisayarlar birbirlerine dairesel bir şekilde bağlanır. Her bir bilgisayar komşusu olan diğer bilgisayara bağlıdır ve veri dairesel olarak tek bir yöndedir. Avantajları: 1. Bilgisayarlar arasında bağlantı yönetmek için ağ sunucusu gerekmez. 2. Ring topolojisi kullanılarak daha büyük ağlar oluşturulabilir. 3. Yoğun ağ yükü altında yıldız topolojisinden daha iyi performans gösterir.

6 Yerel Alan Ağı Topolojileri Mesh Tüm bilgisayarlar birbirlerine ayrı kablolar ile bağlıdır. İki bilgisayar arasındaki sorun diğer makineleri etkilemez. Sisteme yeni bilgisayar eklenince aradaki kablo sayısı katlanarak arttığı için gerçek hayatta çok özel durumlarda ve az sayıda bilgisayarlar arasında kullanılır.

7 Yerel Alan Ağı Topolojileri Star (Yıldız) Topolojisi* Star (Yıldız) Topolojisi, en yaygın kullanılan bilgisayar ağı topolojilerindendir. Bütün bilgisayarların tek bir merkeze bağlanarak oluşturduğu topolojidir. Genelde merkezde hub yada anahtar (switch) denilen cihazlar kullanılır. Yalnızca anahtarda oluşacak bir problem bağlı cihazları etkileyecektir. Ağı yönetmek çok kolaydır. Not: Üniversitemiz yıldız topolojisini kullanmaktadır.

8 Yerel Alan Ağı Türleri Kablolu LAN En yaygın ve temel LAN tipidir. Ethernet kartı ve CAT 5 veya CAT 6 adı verilen 4 çift bakır tel sarmalından oluşan kablo ile switche bağlıdır. Azami 100m. ye kadar çalışır. 10/100/1000 Mbps(1Gbps) hızına kadar çalışır.

9 Bağlantı Şekline Göre Yerel Alan Ağı Türleri Kablosuz LAN Bina içi veya kampüs alanında mobil kullanıcılar için geliştirilmiş bir teknolojidir. Cihazlar kablosuz erişim noktası (Access Pointlere) bağlanarak iletişim kurabilirler. 300Mbps a kadar hıza çıkabilirler. Not: Üniversitemizde eduroam isimli bir ağ kullanılmaktadır. Kurumsal eposta adresi ve parolası ile herkes girebilmektedir.

10 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? Network Interface Card (NIC) Network Arayüz Kartı Günümüzde artık bilgisayarlarda on board olarak gelmektedir. İçinde bir ROM çip bulunur ve 48 bit değerinde, üretici tarafından içerisine kodlanmış tekil bir numara olan MAC adresine sahiptir.

11 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır?

12 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? Gönderilen her bir pakette, veriden önce göndericinin MAC adresi, alıcının MAC adresi bulunur. Gönderici ve alıcının açık adresi hükmünde olan MAC adresler üzerinden haberleşmeler sağlanır.

13 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır?

14 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? Switchler ise hublara nazaran daha akıllıdır. Gelen paketleri her defasında tüm portlara iletmek yerine, ilk gelen paketi tüm portlara ileterek, alıcıyı bulur, alıcının Mac adresini belleğinde tutarak, bir sonraki paketi doğrudan belleğindeki adresin bulunduğu porta iletir.

15 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? Üniversitemizde performansta olumsuz etkisi ve zor yönetilebildiği için HUB ve yönetilemeyen switchler kaldırılmış, yerine yönetilebilir switchler kullanılmaktadır. Switchler de bağlı bulundukları bilgisayarların MAC adreslerini öğrenmekte, porta başka bir bilgisayayar takıldığında güvenlik ihlali olarak algılayıp, portu kapatmaktadır.

16 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? Haberleşmeler MAC adresi üzerinden yapılır, fakat MAC adresi değiştirilemediği için yönetilmesi zordur. O yüzden iletişimde daha kolay yönetilebilen IP Adresi tercih edilmiştir. IP (Internet Protocol) un kısaltılmış halidir. Kullanıcı tarafından kolay yönetilebilir bir yapısı vardır. Üniversitemizde her birime ayrı bir IP adres aralığı atanmıştır.

17 Bir Ağda Haberleşme Nasıl Sağlanır? , makinenin IP adresi, , makinenin subnet maskı anlamına gelir. Subnet mask, makinenin doğrudan bağlandığı ağlarla haberleşmesini tespit etmeye yarar. Yukarıdaki üç adet 255, makinenin ağındaki tüm bilgisayarlar ile (1-254) doğrudan haberleşebileceği anlamına gelir. Eğer haberleşilecek makinenin ipsi ise, ip adresinde bulunan Ağ Geçidi (Default Gateway) yani routerlar aracılığı ile diğer ağa bağlanır.

18 İkinci Bölüm Ağ Kavramları DHCP Dynamic Host Configuration Protocol DNS Domain Name System Firewall Ateş Duvarı

19 İkinci Bölüm Ağ Kavramları Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Bilgisayarların IP adresi, subnet maskı, Varsayılan ağ geçidi, dns sunucu adresleri Vb. bir çok parametrenin otomatik olarak Sağlanmasını sağlayan protokoldür.

20 İkinci Bölüm Ağ Kavramları 1. Aşamada, kullanıcı IP Adresi Verebilecek DHCP sunucusu Olup olmadığına bakar. 2. Ağda bir DHCP sunucusu varsa, Kendini bir paket göndererek belli eder. 3. İstemci ip isteğinde bulunur. 4. DHCP sunucusu IP gönderir.

21 İkinci Bölüm Ağ Kavramları Domain Name System

22 İkinci Bölüm Ağ Kavramları Adım 1 Kullanıcı adresine girmek için browserine yazar. Bilgisayar bunu, kendi üzerinde ayarlı bulunan DNS Sunucusuna sorar. Adım 2 DNS Sunucusu bunu Root sunucu adı verilen kök sunucularına sorar.

23 İkinci Bölüm Ağ Kavramları Adım 3 Root sunucu.com adres sunucusunun ip adresini verir. Adım 4. Kullanıcının DNS i soruyu.com sunucusuna sorar, Adım 5..com sunucusu facebook.com adresinden sorumlu DNS sunucusunun adresini verir. Adım 6. Kullanıcının DNS sunucusu bu sefer gelen DNS e adresini sorar Adım 7. DNS Sunucusu adresi kullanıcının DNS sunucusuna iletir. Adım 8. Kullanıcının DNS Sunucusu gelen IP yi kullanıcıya iletir.

24 İkinci Bölüm Ağ Kavramları Firewall Ateş Duvarı Nedir? Ateş duvarı (firewall) birçok farklı filtreleme özelliği ile bilgisayar ve ağın gelen ve giden paketler olmak üzere İnternet trafiğini kontrol altında tutar. İP filtreleme, port filtreleme, Web filtreleme, içerik filtreleme bunlardan birkaçıdır.

25 İkinci Bölüm Arıza Tespiti ve Giderilmesi ipconfig ping tracert netstat nslookup

26 İkinci Bölüm Arıza Tespiti ve Giderilmesi Teşekkür Ederiz Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bilgisayar Ağı Nedir?

Bilgisayar Ağı Nedir? Bilgisayar Ağı Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek belirli bir protokol altında iletişimde bulundukları yapıya bilgisayar ağı denir. Protokol, ağ bileşenlerinin birbiri ile nasıl

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş. Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN Bilgisayar Mühendisliğine Giriş Yrd.Doç.Dr.Hacer KARACAN BĠLGĠSAYAR AĞLARI VE ĠNTERNET Bilgisayar Ağı nedir? Ġletişim Protokolleri Bilgisayar Ağlarının Sınıflandırılması Tanımlar Bilgisayar Ağı Nedir?

Detaylı

AĞ SĠSTEMLERĠ. Öğr. Gör. Durmuş KOÇ

AĞ SĠSTEMLERĠ. Öğr. Gör. Durmuş KOÇ AĞ SĠSTEMLERĠ Öğr. Gör. Durmuş KOÇ Ağ Ġletişimi Bilgi ve iletişim, bilgi paylaşımının giderek önem kazandığı dijital dünyanın önemli kavramları arasındadır. Bilginin farklı kaynaklar arasında transferi,

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

Bilgisayar Ağları Ders Notları

Bilgisayar Ağları Ders Notları Bilgisayar Ağları Ders Notları Cemal TANER Fatih ÖCAL 2014 Manisa İçindekiler İçindekiler... 2 Bilgisayar Ağlarının Temelleri... 6 Ağ Sistemlerinin Yararları... 6 Ağ Bileşenleri... 6 Ağ İşletim Sistemleri...

Detaylı

Temel Ağ (Network) Kavramları

Temel Ağ (Network) Kavramları Temel Ağ (Network) Kavramları Ağ (network) kavramı, var olan kaynakların kullanıcılar tarafından beraber kullanılması, bilgiye ortak ulaşmaları ve buna bağlı olarak da maliyet ve zaman tasarrufu sağlanılması

Detaylı

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Donanımı Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Tarihçesi 1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına

Detaylı

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ LİSANS DÖNEM ÖDEVİ

AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ LİSANS DÖNEM ÖDEVİ AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ LİSANS DÖNEM ÖDEVİ TYBS-208-01 Bilgi Sistemleri Alım Yöntemleri AĞ TOPOLOJİLERİ HAZIRLAYAN 122132151 Fahri

Detaylı

Bilgisayar Ağlarına Giriş

Bilgisayar Ağlarına Giriş BTÖ 306 Bilgisayar Ağlarına Giriş Öğr. Gör. Dr. Şirin Karadeniz http://www.bote.gazi.edu.tr/boteabd/bto306/ Mainframe BTÖ 306 OS yoktu Batch Systems (Toplu İşlem) Birden fazla işin arka arkaya çalıştırılması

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com.tr. Gölhisar Meslek Yüksekokulu

Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com.tr. Gölhisar Meslek Yüksekokulu Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com.tr Gölhisar Meslek Yüksekokulu İnternet Nedir? Internet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir

Detaylı

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7 Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK LAN Tanım LAN " Yerel Alan Ağı" - "Local Area Network" Birden fazla bilgisayarın oluşturmuş olduğu (lokal) en küçük bilgisayar ağlarına LAN adı

Detaylı

Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net. http://www.serkanaksu.net/ 1

Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net. http://www.serkanaksu.net/ 1 Öğr. Gör. Serkan AKSU http://www.serkanaksu.net http://www.serkanaksu.net/ 1 Bu dersin amacı; bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesi konusunda genel bir yaklaşım oluşturacak şekilde gerekli bilgileri

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (3) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (3) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (3) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Ethernet Protokol, bilgisayarlar arasında kurulan iletişimin nasıl gerçekleşeceğini belirten kurallar

Detaylı

Muhammed Ali TEL. Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK

Muhammed Ali TEL. Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ NETWORK EKİPMANLARI VE ROUTER KONFİGÜRASYONU (BİTİRME ÖDEVİ) Muhammed Ali TEL YÖNETEN Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK ELAZIĞ

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. AĞ TEMELLERİ

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. AĞ TEMELLERİ ÖĞRENME FAALİYETİ-1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 Ağ sistemlerini tanıyarak, topolojinin (yerleşim şekli) seçimini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Piyasada en çok kullanılan ağ topolojilerini ve bu topolojilere

Detaylı

Bir bilgisayarı sunucu yapan şey, üzerindeki donanım miktarı, hatta özel bir donanım olup olmaması değil, üzerindeki bir kaynağı paylaştırmasıdır.

Bir bilgisayarı sunucu yapan şey, üzerindeki donanım miktarı, hatta özel bir donanım olup olmaması değil, üzerindeki bir kaynağı paylaştırmasıdır. 1. AĞ SİSTEMİNİN TEMELLERİ Temel olarak ağ (network), bilgisayarları birbirine kablolu veya kablosuz bağlayan sistemdir. Bu bilgisayarlar çok geniş türde kablolama metotları ve değişik amaçlarla birbirine

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (1) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (1) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (1) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU Bilgisayar Ağı Nedir? İki ya da daha çok bilgisayarın bir birine bağlanmasına bilgisayar ağı (network)

Detaylı

Network en basit anlamıyla iki veya daha fazla bilgisayarın birbirlerine kaynak paylaşımı,bilgi alışverişi nedeniyle bağlanmasıdır.

Network en basit anlamıyla iki veya daha fazla bilgisayarın birbirlerine kaynak paylaşımı,bilgi alışverişi nedeniyle bağlanmasıdır. NETWORK TEMELLERİ 2 Network Nedir? Network en basit anlamıyla iki veya daha fazla bilgisayarın birbirlerine kaynak paylaşımı,bilgi alışverişi nedeniyle bağlanmasıdır. Bir network ün kurulması için iki

Detaylı

Yerel Ağ Sistemleri. Ağ sistemlerini tanıyarak, topolojinin (yerleşim şekli) seçimini yapabilmek.

Yerel Ağ Sistemleri. Ağ sistemlerini tanıyarak, topolojinin (yerleşim şekli) seçimini yapabilmek. Yerel Ağ Sistemleri 2/66 Ağ sistemlerini tanıyarak, topolojinin (yerleşim şekli) seçimini yapabilmek. Farklı bakır kablo türlerini öğrenmek ve kullanım amaçlarını tanımlamak. Fiber optik kablonun yapısını

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ 481BB0089 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 I UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI Yüksek Lisans Tezi Mesut AKTOGAN Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 II TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ UNIX SİSTEMLERDE

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ TEMELLERİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Ağ Temelleri. Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek.

Ağ Temelleri. Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek. Ağ Temelleri 2/66 Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek. Gerekli ortam sağlandığında, ağ kurmak için hangi ağ cihazlarının kullanılması gerektiği

Detaylı

Bilgisayar Ağları ve Internet

Bilgisayar Ağları ve Internet Bilgisayar Ağları ve Internet Küçük bir alan içerisindeki veya uzak mesafelerdeki bilgisayarların iletişim hatları aracılığıyla birbirine bağlandığı, dolayısıyla bilgi ve sistem kaynaklarının farklı kullanıcılar

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU TCP/IP Ağ protokolleri de bilgisayarlar arası veri akışını düzenler. TCP/IP internette veri transferi

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

Ağ Sunucuları ve Uygulamaları

Ağ Sunucuları ve Uygulamaları KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR AĞLARI LABORATUVARI Ağ Sunucuları ve Uygulamaları 1. GİRİŞ Ağ sunucusu, bir ağ veya internet üzerinden gönderilen istekleri değerlendirip

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ ELEMANLARI VE AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi

Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye. Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi Netron Technology Datateknik Zyxel Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı DSL ve Ağ Teknolojileri Eğitimi İçindekiler Temel Network Kavramları...5 Network lerde Veri Aktarımı... 5 Veri Paketleri... 6 Network Tipleri...

Detaylı