Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler"

Transkript

1 CEO S 2003 SAYI:05 Leadership Insights Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler Liderlik, hiç şüphesiz çok yönlü bir şekilde ele alınması gereken bir kavram. Vizyon sahibi ve yenilikçi olmak ise, iyi lider olmanın şartları arasında ilk sıralarda yer alması gerekenlerden Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler. DÜNYA LİTERATÜRÜNE GÖRE VİZYON SAHİBİ LİDER OLMAK, GÖZDAĞI VERMEDEN ÇALIŞANLARINA KARŞI GÜÇLÜ OLMAYI, KİŞİLERİN ÜZERİNDE HAKİMİYET KURMADAN GÜÇ SAHİBİ OLMAYI, ÇALIŞANLARINI MOTİVE ETMEYİ, KİTLELERİ BİR FİKİR DOĞRULTUSUNDA HAREKET HALİNE GEÇİRMEYİ GEREKTİRİYOR. CEO s dergisinin ilk sayısı çıktığında,bu başarılı girişimciliği ve vizyonu, Türk iş ve yönetim kültürü adına bir liderlik olarak algılamıştım. Hedef netti, markadan anlaşılıyordu. içerik hedefe uygun olarak devam ediyordu. CEO s dergisi ile kesiştiğimiz nokta, benim liderlik literatürüne olan merakım ve Türk kültürü içindeki liderleri anlamaya ve aramaya olan çabamdı. Bu çabanın çoğu, son 8 yıldır, Istanbul ofisinin kurucusu olduğum Amrop International-Türkiye bünyesinde, binin üzerinde tepe yönetici ile yaptığım görüşmeyi kapsıyor. Liderleri anlamak için çıktığım yolculuk, gerek Paris ve Brüksel ofislerinde bir yılı aşkın bir süre yürüttüğüm beyin avcılığı deneyimimi, gerekse AMROP un diğer 82 ofisteki 53 ayrı ülkeden, 300 ü aşkın beyin avcıları olan ortaklarımla yaptığım alışverişten oluşmakta. Bu yazıda, dünyadaki iş liderleri ile Türkiyeli iş liderleri ya da Türkiye de başarılı olan yabancı yöneticiler ile yurtdışında başarılı olan Türk yöneticiler konusundaki ortak ve farklı noktaları anladığı mız ölçüde paylaşmaya karar verdik. Bu yazılarda üzerinde özenle durmak istediğim birkaç nokta var. Öncelikle Türkiye ye özgü bir lider yönetici kavramı çizmeyeceğim.sayıları on binin üzerinde olan basılmış kitapları n bir tekine veya milyonlarca olan makalelerden tekine gönderme yapmayı tercih etmiyorum. Liderlik kavramına ülkeler üstünde, uluslararası yaklaşımda bulunan yayınlardan yola çıkacağım. Amacım,tanıştığım ve etkilendiğim içimizdeki liderler den örnekler sunarak ne kadar lider dolu bir toplum olduğumuzu hatırlatmak. Bu sayfaları okurken, dileyenler sadece içimizden örneklerle ilgilenip, bu kişilerin bakışlarını anlayabilir. Diğerleri, referanslara ve literatür örneklerine daha fazla ilgi göstererek, acaba bende bunlardan hangileri var, diyebilir. Daha keyişisi, aşağıda verilen 22 lider özelliğinde kendinizi ölçebilir, hatta sizlerle çalışanlara,yanınızdakilere, şirket ortaklarına, yani çevrenizdeki herkese, tam 360 notlatabilirsiniz. Bu sayfalar liderliğe dönük, araştırıcı, örneklerle düşündürücü sayfalar olacak. Türkiye de liderlik konusunda yapılan araştırmalar ve yayınlar henüz oldukça yeni, yaklaşık 10 yıllık geçmişi var. Özgün kitap veya makale diye bakarsak, sayısı en fazla 30 u bulur. Demek ki yapacak çok fazla araştırma, analiz ve en önemlisi yorum gerekiyor. Belki de cesaret.

2 PAGE 2 LEADERSHIP INSIGHTS ULUSLARARASI LiDERLiK ARAŞTIRMALARINDAN ÖRNEKLER Pennsylvania Üniversitesi, işletme Profesörü Bob House un sorumluluğunda devam eden ve 64 ülkeden 154 araştırmacının oluşturduğu bir kültürler arası araştırma programı olan GLOBE (Global Leadership and Organizational Behaviour Effectiveness), halihazırda etkin uluslararası liderlik konusunda araştırmalarını sürdürüyor (House, Wright, Aditya,1997). GLOBE un düzenlediği bir toplantıda organizasyonel liderlik konusunda evrensel bir tanım çıktı. Lider, bir bireyin diğerlerini, bağlı oldukları organizasyonun başarısı ve etkinliği için etkileyebilen, motive eden ve hareketlendiren kişi olarak tanımlandı. Tarihteki kalıcı liderleri ve bu kişilerin özelliklerini araştıran Simonton da 1994 teki kitabında liderliği tanımlarken, Grubun tavırlarına, performansına ya da karar vermesine olan etkisi, grubun ortalama üyelerinin çok üstünde olan kişi, ifadesini kullanıyor. Kültürlerin değişik prototipleri olduğu gibi,değişik kültürlerin bir lider nasıl olmalı konusunda farklı fikirleri var. Bu olgu,türkiye benzeri çokkültürlü ortamlarda lider olmayı zorlaştırabilir. Her kültürün bir liderden ne beklediğini kestirebilseniz bile, bu beklentileri nasıl karşılayabilirsiniz? Bazı kültürler lider kavramını bile sevmezler. Toplumlardaki kültürel farklılıklar kişilerin beklentilerini, varsayımlarını ve diğer kişilere olan tutumlarını etkiliyor. Sonuçta bazı kültürlerdeki liderlik tavırları, evrensel, dünyanın her yerinde kabul edilebilir liderlik kavramı ile tezat oluşturuyor. Fakat yapılan çalışmalar (GLOBE bünyesinde Bob House ve dünya çapındaki 170 ortak proje çalışanlarının), aşağıdaki 22 özelliğin her kültürde kabul edilebildiğini ve farklı ağırlıklarda liderlerde bulunabildiğine işaret ediyor. 53 ülkede, altında çalışanlar tarafından takdir edilen lider özellikleri şunlar: 1- Pozitif olmak. Genelde optimist ve kendine güvenen. 2- Yüreklendiren. Telkin ya da tavsiye ederek cesaret, güven ya da umut veren. 3- Motive eden. Takip edenlerini harekete geçiren,aktive eden. 4- Güven yaratan. Kişilere inanarak onlardan güven kazanan. 5- Dinamik. Çok ilgilenen, enerjik, hevesli,motive. 6- Motive eden. Diğerlerini, işin gerektirdiğinden fazla ve üzerinde efor harcayarak, kişisel özveri gösterimleri için harekete geçiren. 7- Öngörüde bulunan. Olası gelecek olayları tahmin edebilen. 8- Önceden planlayan. Önceden tahmin eden ve hazırlanan. 9- Bilgili. Birikimli ve konulardan haberi olan. 10- iletişim içinde olan. Diğerleri ile sık olarak iletişime geçen. 11- Takım kuran. Grup üyelerinin birlikte çalı şmalarını sağlayabilen. 12- Koordinatör. Altında çalışanların işlerini yönetip, düzenleyebilen. 13- Güvene layık. Verdiği sözleri tutacağına inanılan.

3 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE Adil. Doğru ve adaletli davranan. 15- Dürüst. Doğru bir şekilde konuşan ve davranan. 16- Yönetimsel becerikli. Çok sayıda (75 üstü) çalışanın işini planlayabilen, organize, koordine ve kontrol edebilen. 17- Kazan-kazan anlayışı ile problem çözücü.farklı ve çatışan menfaati olan bireyleri memnun edecek çözümler üreten. 18- Etkili pazarlık eden. Diğerleri ile etkin bir şekilde müzakere eden ve lehte sonuç alabilen. 19- Zeki. Parlak, kolayca öğrenip, anlayabilen. 20- Kararlı. Kararları ciddi ve çabuk alabilen. 21- Mükemmeliyetçi. Kendi ve altında çalışanlar için performansta mükemmeli arayan. 22- Güvenilir. Acaba bu özelliklerden hangileri Türkiye de başarılı lider yöneticiler tarafından benimseniyor ve bizim kültürümüzde nasıl yorum buluyor? Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümü Akademisyenlerinden Prof. Muzaffer Bodur, Prof. Hayat Kabasakal ve idil Evcimen, Mayıs 2000 de Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu bir Karşılaştırma konulu bir çalışma gerçekleştirdiler.daha çok orta kademe yöneticileri hedef alan bu çalışmada, Türkiye de liderliğe etki eden iki özelliğin karizma ve takım çalışmasına inanç olduğu görüldü. Günümüzde, özellikle takım çalışmasına inanç, kültürler arası en çok üzerinde hemfikir olunan yönetici özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Liderlik konusunda guru kabul edilen Bernard Bass, 1990 yılında, kültürel ve altkültürel farklarının yönetimsel davranışlar,tavırlar, seçimler ve motivasyondaki farkları üzerinde 100 ü aşkın çalışmayı özetledi.sonrasında 1997 yılında Baas evrensel bulduğu liderlik özelliklerini 4 başlıkta genelleştirdi: idealize edilmiş etki ya da karizma. ilham veren motivasyon ya da vizyon. Entelektüel güdülenme. Kişileri dikkate alma, nezaket. Amerika Birleşik Devletleri nde Businessweek tarafından liderlik eğitimi konusunda çalışan en önemli merkez seçilen, Yaratıcı Liderlik Merkezi (Center for Creative Leadership) araştırmacıları 2002 yılında Global Yönetici adlı bir kitap yazdılar. Bu araştırmacılar etkin bir global yönetici olmak için gerekli olanın, uluslararası iş bilgisi,kültürel uyumluluk, başkasının görüş açısını anlayabilme ve yenilikçi rolü oynayabilme olduğunu belirtiyorlar.

4 PAGE 4 LEADERSHIP INSIGHTS ViZYON SAHiBi YENiLiKÇi LiDER GLOBAL YÖNETİCİNİN DÜNYASINDA, YENİLİKÇİ ROLÜ DİĞER TÜM YETKİNLİK EKSENİNİN ÇEVRESİNDEDİR. YENİLİKÇİNİN ROLÜ, EDİNİLEN YENİ BİLGİ VE ALGIYI ALIP, BUNLARI SADECE ANLAMAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA İKİ KÜLTÜRÜN YARATTIKLARINDAN DAHA ETKİLİ VE BÜYÜK BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ, ÜRÜN, PROSEDÜR YA DA HİZMET HALİNE GETİRMEKTİR. BAZI YÖNLERDEN BU YENİ BİR ŞEYLER YARATABİLME, ETKİN BİR ULUSLARARASI YÖNETİCİ OLMANIN ÖZÜDÜR. BU SADECE KÜRESELLEŞMENİN İÇERİĞİNİ YÖNETEBİLMEYİ DEĞİL, ONDAN YARARLANARAK DAHA İYİ OLMAYI GEREKTİRİR. Yukarıda sözü edilen her iki uluslararası çalışma sonucunda ortaya konulan tanımlardan yola çıkarak, liderlik için olmazsa olmaz olan özellik vizyonerlik ve yenilikçilik olarak karşımızda beliriyor. Bu özellik benim lider avcılığı kariyerimde, Türkiye ve Avrupa daki projelerimde de olmazsa olmaz olarak sürekli karşıma çıktı. Peki bu vizyoner ve yenilikçilik nasıl bir özellik? Liderlikle ilgili tüm araştırmalar ve uluslararası yayınlar bir ortak noktada birleşiyorlar. Lider vizyonerdir. Vizyon sahibi lider yeni yaklaşımlar dener, girişimcidir ve yeni fırsatlar yakalar. Yeni fikirler oluşturur ve bir fikir ya da vizyona destek buldurur, ikna edicidir.lider yeni ilişkiler ve fikirler oluşturur, problemlerin çözümünde yeni ve farklı yollar yaratır. Gerektiği zaman, kabul edilen grup normlarının dışında düşünüp hareket edebilir. Yaratıcı Liderlik Merkezi, araştırmasında, becerikli bir yenilikçi liderin yeni şeyler denediğ ini, yeni ortaklıklar yarattığını, yeni fırsatlar yakaladığını ve diğerlerini de buna katılmaya teşvik ettiğini belirtmiş. Global yöneticinin dünyasında, yenilikçi rolü diğer tüm yetkinlik ekseninin çevresindedir. Yenilikçinin rolü, edinilen yeni bilgi ve algıyı alıp, bunları sadece anlamak değil, aynı zamanda iki kültürün yarattıklarından daha etkili ve büyük bir davranış biçimi, ürün, prosedür ya da hizmet haline getirmektir. Bazı yönlerden bu yeni bir şeyler yaratabilme, etkin bir uluslararası yönetici olmanın özüdür. Bu sadece küreselleşmenin içeriğini yönetebilmeyi değil, ondan yararlanarak daha iyi olmayı gerektirir. Fakat bu egzotik ya da mistik bir yetenek değildir. Yenilikçi rolünde beceri, adım adım bilgi toplama sürecinin, dinleme ve dikkat etmeyi öğrenmenin, ben haklıyım ihtiyacından vazgeçmenin ve yararlı kombinasyonları aramanın bir sonucudur. Yenilikçi olan, vizyoner olan deyince tabii ki aklımıza çevremizden, tanıştığımız kişilerden ya da medyadan okuduğumuz çok çeşitli isimler geliyor. Peki, acaba çok sözü edilen, birtakım dergilere sürekli kapak olan yöneticiler gerçekten lider özelliği fazla olan kişiler mi? Hepsi yenilikçi ve vizyoner mi? Tanımak ve şartlarını doğru incelemek gerekir ama belki şöyle bir soru sorabiliriz: Kimler kalıcı oldu? Nasıl? O yönetici olmasaydı, aynı işleri başarır mıydık, aynı hedeşeri koyabilir miydik? Liderden anladığımı düşünerek, birikimim doğrultusunda bazı örnekleri paylaşmak istiyorum. TÜRKiYE DEN ViZYONER LiDERLER Türkiye de, Koç Üniversitesi nden, Doç. Dr. Zeynep Aycan ın, Türkiye de Yönetim, Liderlik ve insan Kaynakları Uygulamaları adlı kitabında değişik liderler aktarılmış. Rahmi Koç a göre, vizyon sahibi liderler yaratıcı ve ileri görüşlüler, bu da olaylara doğru tespit getirmeyi ve uygun çözümler üretmeyi sağlıyor. Yine vizyoner liderliğe Siemens in kurucusu Werner von Siemens i örnek veren Rahmi Koç, Siemens in hep büyüyerek dünyaya açılmasının kurucusunun vizyon ve Şkirlerine bağlı kalmak olduğunu söylüyor.

5 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 5 SANAYiDEN BiR ÖRNEK içimizdeki Lider köşesinde, bu sayı için birkaç vizyoner liderden görüş istedim. Bu kişilerle sürekli karşılaşma şansımız olmadığı ndan, sizler için ilginç olduğunu düşündüğümden, geniş bir bölüm ayırıyorum. Bu yazıda Mehmet Kahya, ibrahim Betil ve Turhan Talu ya göre liderliği ve onlardan bir anekdot aktaracağım. Mehmet Kahya, imalat sektöründen bir yönetici örneği. Son 15 yıl içinde, Türkiye nin sanayileşme sürecinde, önce Toyota nın kuruluşu sırasında rahmetli Özdemir Sabancı ile birlikte çalışmış. Daha sonra, dünyada örnek olarak gösterilen bir şirketin oluşmasında vizyoner yapısıyla dikkatimizi çekiyor Mehmet Kahya. Türkiye de planlanan bir mega merger sırasında,abd deki şirketin CEO sunun doğrudan önermesiyle tanışmıştık. Mehmet Kahya vizyoner liderlik için, Amerika yı yeniden keşfetmek gerek, diyor ve ekliyor: Bilinen işleri tekrardan kaçınarak, kısa yoldan amaca ulaşmak, Türk girişimciliğinin önünde yaratıcılığı frenleyen bir engel olsa gerek. Türk sanayisinin emekleme dönemlerinde, eğitimi sırasında sormaktan çekinen, verileni alabilmeyi yeterli bulan ve mutlu olan, verilmeyenin ne olduğunu sorgulamaktan utanan, kaçınan yapıdaki insanlarımızı daha da sınırladı. Son zamanlarda Türk sanayisinde ışıltıları görünen, dünyaya meydan okuyan deyişler, onlardan daha iyi olabileceğimizi işaretleyen kanıtlar var, global vizyon deklarasyonları mevcut. Ne yaparsak yapalım, Dünya nın Bir Numarası Olmak vizyonu ve hırsı ile çabalamanın bir örneğini bir ambalaj şirketi olan CarnaudMetalbox ın (şimdi Crown Cork and Seal) izmit teki 100% yabancı sermaye yatırımında çalışanlar vermişlerdir. içecek sanayi için alüminyum kutu üreten ve yüksek teknoloji ile çalışan bu tesis, kurulduğu 1994 yılında bu endüstride daha önce hiç deneyimi olmayan, yaş ortalaması 28 olan genç yöre insanları ile yola çıkmıştı. O dönemde yaşanan ekonomik kriz de eklenince, şirketin kısa dönemli geleceği engebeli görünmekte idi. Ancak tüm çalışanların, bu sahada dünyanın en iyisi olmak, kısaca dünyadaki tüm diğer benzer tesislerden daha randımanlı, daha üretken, daha iyi maliyetli ve daha kaliteli olmak ülküsü etrafında birleşmeleri sonucu, çok değil iki sene içinde tüm sektörün Kabe si sayılan, yurtdışından eğitim alınmak üzere gelinen, çalışanların iki yılda sector duayeni oldukları bir kurum yaratılmıştır. Yetkilendirilmiş özgüven için yüreklendirilen operatörlerin önerip uyguladıkları üretim hatları ve makineleri ile ilgili revizyonları, teknolojiyi satan şirketler bir sonraki üretimlerinde uygulamışlardır. Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bu tür örnekler göstermekte ki, Türk girişimcileri, yöneticileri ve çalışanları artık sormak, sorgulamak, sınırları zorlamak, olası sapma ve tekrar risklerine rağmen, çok çalışarak Amerika yı yeniden keşfetmek evresine girmişlerdir.

6 PAGE 6 LEADERSHIP INSIGHTS BANKACILIK VE SiViL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BiR ÖRNEK Bugün, Türkiye de eğitim alanında sivil toplum liderliği konusunda sanırım hepimizin aklına ilk ibrahim Betil gelir. Yoğun bir bankacılık deneyimi, yöneticiliği ve patronluğu sonrasında kendisini bundan 6 yıl önce Eğitim Gönüllüleri Vakfı ndaki çalışmaları sırasında tanımıştım. ilk göze çarpan özelliği kuşkusuz insancıl ve alçakgönüllü tavrı idi. Toplantılar sırasında yönlendiriciliği yapış üslubu ise bir mastır derecesiyle eşdeğerdi masanın etrafındakiler için. Daha sonar TEGV için çalışan arkadaşları m oldu ve biri bana ibrahim Betil i kısacık şöyle özetledi: Biz hedeşeri koyduktan sonar kendisi 100 ile 1000 ile çarpıyor, projeyi büyütüyor,bizleri ikna ediyor ve hep birlikte o hedefe kilitlenip gerçekleştiriyoruz. Bundan daha net bir vizyoner liderlik olabilir mi? Yine dünya literatürüne göre vizyon sahibi lider olmak, gözdağı vermeden çalışanlarına karşı güçlü olmayı, kişilerin üzerinde hakimiyet kurmadan güç sahibi olmayı, çalışanlarını motive etmeyi, kitleleri bir Şkir doğrultusunda hareket haline geçirmeyi gerektiriyor. Sivil örgüt liderlerinden ibrahim Betil, vizyoner bir liderdeki özellikleri şöyle sıralıyor: Ekibin motivasyonu için katılım önemli. Hedef belirleme ortaklaşa yapılmalı. Lider hedeşerini ekibine anlatmalı,benimsetmeli, özümsemelerini sağlamalı. Hedefleri sahiplenme için de ekibin katılımı önemli. Lider işin ayrıntılarını bilmeli, bilmiyorsa bilen kişi hangi konumda olursa olsun ondan öğrenmeli. Bilmediğin işi yönetmek mümkün olmaz. Kurum hedeşerine yönelik, zaman planına bağlı taahhüt almalı. izlemeli. Amaca kilitlenmeli. Bunu bir yaşam biçimi olarak sadece söylemiyle değil, eylemiyle de kanıtlamalı. Dışa açılmalı, yeniliklere meraklanmalı, teknolojiyi uygulamalı. ibrahim Betil, hedef paylaşımının ekip çalışmasında yarattığı etkiyi, yöneticinin vizyonunun birlikte çalıştığı takımda bıraktığı etkiyi şöyle paylaşıyor: Beş yıl tepe yöneticiliğini yaptığım, her çalışanıyla bütünleştiğimi hissettiğim büyük bir kurumdan ayrıldıktan tam 12 yıl sonra, kurumun kuruluş yıldönümü kutlamaları için davet edilmiştim. Yaklaşık 500 eski meslektaşımla karşılaştım. içlerinden bir grupla sohbet ederken kurumda 15 yılını doldurmuş bir yönetici bana yaklaştı ve Sayın Genel Müdürüm, benim ilk çocuğum doğduğunda kendi yazınızla göndermiş olduğunuz kutlama notunu hâlâ saklıyorum, derken bir diğerinden de, ilk geldiğinizde birlikte oluşturduğumuz bir hedef vardı. Hiç unutmam falanca kurumun piyasa payını yakalayıp onun önüne geçebilmeyi birlikte kararlaştırmıştık O kurum artık çok gerilerde kaldı sözlerini duymaktan daha büyük bir mesleki mutluluk olabilir mi? Bir liderde olması gereken diğer özellikleri de Betil şöyle sıralıyor: Tabanı ve ekibini dinlemeli (duymak ya da kulak vermek değil, dinlemek önemli ), sahada (piyasada) olanla yakından ilgilenmeli, masa başında teorik söylemlerden çok, yaşamın içinde olmak önemli, liderin ve ekibin kişisel değerleriyle ve kurumsal değerlerle örtüşebilmeli. Kurum ahlak (etik) yönetmeliği kurum çalışanlarıyla birlikte oluşturulmalı. Lider, yönettiği kişileri bastırmamalı, sindirmemeli. Kişileri konuşmaya,önerilerini söylemeye teşvik etmeli. Lider adil olmalı, kararlarınla, uygulamalarla ilgili sürekli geribildirim almalı. Bilgi paylaşmalı. Lider eleştirmeli ve eleştiriye açık olmalı. Eleştiri kişiye, kişisel özelliklere değil, işe, işin yapılış şekline yönelik olmalı. Kendini sürekli geliştirmeli, ekiptekilerin de önünü açmalı, kişisel gelişmelerine destek vermeli. Yetki vermeli. Ekibine ve ekiptekilere tek tek güvenmeli, güvenini onları yetkilendirerek kanıtlamalı. Davranışlarıyla örnek olmalı,söylemden çok eylemle göstermeli. Ekibiyle birlikte zaman geçirmeli, sadece işte değil, işin dışında da zaman zaman birlikte olmalı.

7 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 7 Çalışanların bireysel, kişisel ve özel sorunları na da destek olmalı. Kişisel mutluluklarını da paylaşmalı. Ekiptekilerin kişisel gelişimine önem ve özen göstermeli. HIZLI TÜKETiM ÜRÜNLERi SEKTÖRÜNDEN BiR ULUSLARARASI YÖNETiCi Bundan 15 yıl önce, bir reklam şirketinde müşteri temsilcisi dönemimdi. Müşterimiz Philip Morris ve karşımızda (hep yanımızda) Henkel deneyimli, olağanüstü hızlı düşünen, hızlı karar alan, insan yetiştiren, bizleri de eğiten bir pazarlama direktörü vardı. Turhan Bey den hem çekinirdik, hem de hepimiz hayrandık. Daha ilk toplantımızda yeni bir ürün lansmanı için hedeşerini ortaya koymuştu, ajansa döndüğümüzde hepimiz aynı şeyi düşündük. Vizyoner bir lider. Turhan Talu, şimdi Philip Morris International ın onlarca ülkesinden sorumlu yöneticisi. Viyana dan dünyanın bir bölümünü yönetiyor. Vizyon oluşturuyor, liderlik ediyor.turhan Talu liderliği nasıl değerlendiriyor Liderlik son zamanlarda iş dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri yıllarına damgasını vuran yöneticiliğin tanımından çok farklı bir yaklaşım liderlik Özellikle ABD de son 10 yılda bu konu çok tartışıldı ve liderlik dersleri dünyanın en ünlü post graduate okullarının MBA programları na girdi. Büyük şirketlerin tepe yöneticileri, liderleri MBA programları nda liderlik üzerine dersler verdi, dene-yimlerini paylaştı. GE nin efsanevi CEO su Jack Welch işte bunlardan biri. Bugün de birçok büyük, çokuluslu şirket kendilerince liderliğin tanımını yapmaya ve şirket içindeki liderleri ortaya çıkaracak ve onları ilerdeki meydan okumalara yetiştirecek insan kaynakları ve organizasyon geliştirme tekniklerini uygulamaya çalışıyor. Turhan Talu bu süreci yöneticilikten liderliğe geçiş olarak görüyor ve ekliyor: Tabii ki yöneticilere ihtiyaç bitmeyecek, çünkü şirkette çok fazla lider de olamaz. Çünkü lider, vizyonu ortaya koyandır, tüm şirketi iyi tanımlanmış, spesişk, ulaşması zor ancak ulaşılabilir, şirket için konu ile ilgili bir amaç etrafında birleştirip, tüm şirketi bu vizyona doğru iten, bu vizyonu örgüte çok iyi ileten, genel kabulü sağlayıp, hem insan hem parasal kaynakları bu amaç için doğru bir şekilde dağıtandır. Yönetmek, liderlik etmekten farklıdır. Yönetici kısa ve orta vadeli hedeşer etrafında çalışır ve rakamsal hedeşeri yerine getirmeye çalışır. Pratik çözümler üreten, pazara ve problemlere proaktif yaklaşımı olan, problem çözmeye ve operasyona dönük olan kişi yöneticidir. Yönetici iş planını, bütçe ve raporlama siste-mini, kontrol mekanizmalarını yönetir. Lider ise, vizyon sahibi olmalı, kazanmaya istekli ve içgüdüsel bir canlılığı / sürücülüğü olmalı ve motivasyonel bir yetkinliğe sahip olmalıdır.

8 PAGE 8 LEADERSHIP INSIGHTS BEN LİDERLİĞİN DOĞUŞTAN BİR YETENEK OLDUĞUNA İNANMIYORUM. LİDERLİK ÖĞRETİLEBİLİR. TABİİ EĞER BİR KİŞİDE BU YETKİNLİK (YETENEK DEĞİL) PROFİLİ VAR İSE BU KİŞİDEN LİDER YARATMAK DAHA KOLAY VE KISA SÜREDE OLACAKTIR. Yönetici NE sorusunu sorar. Lider NASIL sorusunu sorar, akıllara ve kalplere bir vizyon yerleştirir. Yapılan çeşitli araştırmalar, etkin bir yöneticinin iyi bir lider olamayabileceğini göstermiştir. Çünkü yönetici neticeye dönüktür. Bu yolda gereken her şeyi yapar ve liderde olması gereken soft, kişilerarası becerilere önem vermeyebilir. Yönetici teknik becerilerini geliştirir, kullanır, çünkü bu becerilere göre değerlendirilir. Bu yolda soft skills dediğimiz, işin NASIL yapıldığına önem vermeyebilir, yönetici için önemli olan NEYiN yapıldığıdır. Tabii ki bir örgütte en ideali her kademedeki yöneticilerin sadece neyin yapıldığını değil, nasıl yapıldığına da yoğunlaşması ve Nasıl? sorusuna da değerlendirmelerinde bir ağırlık vermesidir. Ben iş hayatımda "neticeyi elde edeyim de ne olursa olsun, örgüt ne düşünürse düşünsün" Şkri ile çalışan çok yönetici gördüm. işin ideali, örgütle paylaşarak yepyeni ve değişik bir şirket kültürü yaratmada yatıyor. Bu da, liderin işi. işte ancak o zaman örgüt bir bütün olarak amaca kilitleniyor ve ortaya konan vizyonu gerçekleştiriyor. Son olarak Talu, insan kaynakları yöneticileri ve genel müdürler için önerisini ekliyor: Ben liderliğin doğuştan bir yetenek olduğuna inanmıyorum. Liderlik öğretilebilir. Tabii eğer bir kişide bu yetkinlik (yetenek değil) proşli var ise bu kişiden lider yaratmak daha kolay ve kısa sürede olacaktır. Yetkinlik ölçümü, işe alınma esnasında tespit edilmeli (yetkinlik mülakatı ile) veya örgütün içinden periyodik olarak belirlenmeli, performans, değerlendirme sistemleri bu yönde olmalı ve şirket eğitim programları tamamen bu amaca (yönetici yetkinlik proşli oluşturmaya) dönük olmalı dır. Liderlik yetkinlik proşli olan insane kaynakları, şirketteki kariyerlerinin ilk safhaları nda belirlenmeli ve amaç doğrultusunda yetiştirilmelidir. SONUÇ Liderlik belki kısmen doğuştan, belki de tamamen öğrenilebilir. içimizdeki liderlere baktığı mızda anlıyoruz ki, hepsinin ortak yönü, büyük ve farklı hedeşer koyarak, onlara kilitlenmeleri, etraşarındaki kişileri bu hedeşere kilitlemeleri, coşturmaları ve sonuçları birlikte gerçekleştirmeleri. Lider ise bu yeni düşünceleri getiren, geliştiren ve gerçekleştiren ekibe önderlik eden kişi.

9 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 9 Akiş, Y.T. (2003). Business Leadership & Corporate Management: Current Practices in Turkey, Bahçeşehir Üniversite sinde sunulan makale. Aycan, A. (2000). Akademisyeneler ve Profesyoneller Bakış Açısıyla Türkiye de Yönetim, Liderlik ve İnsan Kaynakları Uygulamaları. Türkiye de Yönetim, Liderlik ve Girişimcilik (pp. 326). Ankara : Türk Psikologlar Derneği Yayınları Bass, B.M (1990). Bass and Stogdill s handbook of leadership: Theory, research and managerial applications (3rd ed.). New York : Free Press. Bass, B.M. (1997). Does the transactional-transformational leadership paradigm transcend organizational and national boundaries? American psychologist, 52(2), Bodur M., Kabasakal H., Evcimen İ. (2000). Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu Bir Karşılaştırma Dalton M., Ernst C., Deal J.& Leslie J. (2002). Success For The New Global Manager How to work across distances, countries and cultures (pp ). San Fransisco: A Joint Publication of The Jossey- Bass Business & Management Series and The Center for Creative Leadership Hofstede, G. (1980). Culture s consequences: International differences in work-related value. Thousand Oaks, CA: Sage House R.J., Wright N.S., Aditya R.N. (1997).New Perspectives on International Industrial/ Organizational Psychology. Cross- Cultural Research on Organizational Leadership A Critical Analysis and a Proposed Theory (pp ). San Fransisco: The New Lexington Press Muchinsky, P. M. (2000), Psychology Applied to Work, Leadership, Wadsworth Schwartz, S.H. (1994). Cultural dimensions of values : Towards an understanding of national differences. In Kim U., Triandis H.C., Kagitbasi C., Choi S.C. & Yoon G. (Eds.), Individualism and collectivism. Theoretical and methodological issues (pp ). Thousand Oaks, CA: Sage Simonton, D.K. (1994). Greatness :Who makes history and why. New York: Guilford Press AMROP TURKEY Dr.Yeşim Toduk AKİŞ is Managing Partner in Amrop Hever Istanbul tr.com Ebulula Cad. Caglayan Sitesi A Blok No: 26/9 Levent Istanbul Turkey Copyright 2008 Amrop Hever Istanbul. All rights reserved.

Leadership Insights. Zorluklar aşılmak içindir. Bir Bakışta. Dr.Yeşim Toduk AKİŞ

Leadership Insights. Zorluklar aşılmak içindir. Bir Bakışta. Dr.Yeşim Toduk AKİŞ CEO S 2007 SAYI:46 Leadership Insights Zorluklar aşılmak içindir İstanbul İtalyan Başkonsolosu Massimo Rustico ile Söyleşi Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 İstanbul İtalyan Başkonsolosu Massimo Rustico

Detaylı

Leadership Insights. 1 Örgütsel Kalıcı Liderlik

Leadership Insights. 1 Örgütsel Kalıcı Liderlik CEO S 2005 SAYI:17 Leadership Insights Örgütsel Kalıcı Liderlik Lider, güvenendir; güvenilir olandır. Güven tesis edilmemiş bir örgütsel ilişkide belki korku kültürünün diktatörleri olunabilir, ya da Kibar

Detaylı

Leadership Insights. Zirvede Kalmayı Başaran Lider...

Leadership Insights. Zirvede Kalmayı Başaran Lider... CEO S 2005 SAYI:23 Leadership Insights Zirvede Kalmayı Başaran Lider... Bir liderin diplomalarına, kişiliğine ve davranışlarına bakarak başarılı olup olmadığını anlayabilir miyiz? Bir liderin etkinliğini

Detaylı

Leadership Insights. İçimizdeki Lider

Leadership Insights. İçimizdeki Lider CEO S 2004 SAYI:14 Leadership Insights İçimizdeki Lider İçimizdeki lider köşesiyle aylardır sizlere, lider modelleri sunan ve liderlere yönelik önemli bir araştırmayı yürüten Doç. Dr. Yeşim Toduk Akiş,

Detaylı

Leadership Insights. 1 Sosyal Kurumsal Liderlik

Leadership Insights. 1 Sosyal Kurumsal Liderlik CEO S 2004 SAYI:15 Leadership Insights Sosyal Kurumsal Liderlik Artık, bütün problemleri çözen bir kahraman olan kendine hizmet eden lider devri kapanıyor. Bugün ve gelecekte başarının kapıları, yeni fikirlerin

Detaylı

DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK

DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK LOSS PREVENTION MANAGEMENT Sayı 7 - Ekim 2014 MESLEĞE ADANMIŞ ÖMÜRLER EKONOMİK KALKINMAYI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMANIN YOLU DAHA İYİ BİR ÇALIŞMA HAYATI OLUŞTURMAK E D İ T Ö R İmtiyaz Sahibi Muammer Ay Sorumlu

Detaylı

DÖRT DÖRTLÜK UYUM VE PERFORMANS ORACLE ın Süper Dörtlüsü EXADATA EXALYTICS EXALOGIC BIG DATA

DÖRT DÖRTLÜK UYUM VE PERFORMANS ORACLE ın Süper Dörtlüsü EXADATA EXALYTICS EXALOGIC BIG DATA Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R K A S I M - A R A L I K 2 0 1 2 S A Y I 5 3 DÖRT DÖRTLÜK UYUM VE PERFORMANS ORACLE ın Süper Dörtlüsü EXADATA EXALYTICS EXALOGIC BIG DATA 02 LinkPlus 2011 ORACLE DAN

Detaylı

Leadership Insights. Tüm değişimleri kadınlar yönetiyor

Leadership Insights. Tüm değişimleri kadınlar yönetiyor CEO S 2007 SAYI:42 Leadership Insights Tüm değişimleri kadınlar yönetiyor Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 Tüm değişimleri kadınlar yönetiyor Ege Karapınar bu büyük göreve şans ile sahip olmadı. İnsan

Detaylı

İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yrd.

İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yrd. AÇILIŞ KONUŞMASI Haktan Akın İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yrd. Aile Şir k et ler in d e K ur u msa llaşma P a n eli 4 E k im 2005 Sa lı C eva h ir K on gr e M er k ezi Değerli konuklar, kıymetli

Detaylı

Leadership Insights. 1 Ekibi yarına taşıyan liderler

Leadership Insights. 1 Ekibi yarına taşıyan liderler CEO S 2006 SAYI:35 Leadership Insights Ekibi yarına taşıyan liderler Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 Ekibi yarına taşıyan liderler Liderlik en yalın anlamıyla, peşinden kişileri sürüklemektir. Kuthan

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

AKADEMİK FORUM 2014 MESLEKİ MÜKEMMELLİĞİN AKADEMİK GELECEĞİ ARAŞTIRMA, EĞİTİM, KARİYER

AKADEMİK FORUM 2014 MESLEKİ MÜKEMMELLİĞİN AKADEMİK GELECEĞİ ARAŞTIRMA, EĞİTİM, KARİYER AKADEMİK FORUM 2014 MESLEKİ MÜKEMMELLİĞİN AKADEMİK GELECEĞİ ARAŞTIRMA, EĞİTİM, KARİYER 1 AKADEMİK FORUM 2014 Mesleki Mükemmelliğin Akademik Geleceği Araştırma, Eğitim, Kariyer TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ

Detaylı

Liderlik ve Toplam Kalite Yönetimi Üzerine Etkileri

Liderlik ve Toplam Kalite Yönetimi Üzerine Etkileri T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Liderlik ve Toplam Kalite Yönetimi Üzerine Etkileri TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROJESİ Emin İPEK Enstitü Anabilim Dalı Enstitü Bilim Dalı Proje Danışmanı : Endüstri

Detaylı

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI ETKİN LİDERLİK VE TAKIM ÇALIŞMASI

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI ETKİN LİDERLİK VE TAKIM ÇALIŞMASI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI ETKİN LİDERLİK VE TAKIM ÇALIŞMASI TEZSİZ YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ HAKAN GÖKÇE DANIŞMAN: DOÇ.DR. ABDULLAH EROĞLU ISPARTA,

Detaylı

Leadership Insights. Telekomünikasyon Şirketlerinin Tepe Yönetici Seçimi

Leadership Insights. Telekomünikasyon Şirketlerinin Tepe Yönetici Seçimi CEO S 2007 SAYI:43 Leadership Insights Telekomünikasyon Şirketlerinin Tepe Yönetici Seçimi Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Cenk Soyak son derece sevilen ve mütevazı liderlik özelliğinin yanında takım oyunculuğunu

Detaylı

Sayı 1. 08 Kasım 2014. Röportajlar ile. Etİk dolu

Sayı 1. 08 Kasım 2014. Röportajlar ile. Etİk dolu TÜRKİYE nin geniş kapsamlı İlk Etİk edergisi Sayı 1 Etİk dolu etikite İle geldik 08 Kasım 2014 Röportajlar ile ela Etİka ödül törenleri Türkİye NİN GENÇ ETİK LİDERLERE İHTİYACI VAR etik DEĞERLER MERKEZİ

Detaylı

Faaliyet Raporu 2014

Faaliyet Raporu 2014 Faaliyet Raporu 2014 İçindekiler 3 Yönetim Kurulu Başkanı nın mesajı 4 Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu 6 Vakıf Kuruluşu Resmi Senet ve Mal Varlığı 8 Vakıf Faaliyetleri Burslar ve Bursiyerler Mentorluk

Detaylı

Kurallar Yeniden Belirleniyor

Kurallar Yeniden Belirleniyor Kurallar Yeniden Belirleniyor Y Kuşağı büyüdükçe ve daha etkin olmaya başladıkça iş hayatının kuralları baştan yazılıyor. İşte bu gençlerin en gözde şirketleri! 4 4 Şu anda en yaşlısı, en genci ise yaşında

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

ÖNCE. İş Mükemmelliğinin gelişimi için kıyaslama. Sanayi Stratejimizin Hedefi: Yüksek Katma Değer Nihat Ergün T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı

ÖNCE. İş Mükemmelliğinin gelişimi için kıyaslama. Sanayi Stratejimizin Hedefi: Yüksek Katma Değer Nihat Ergün T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı ÖNCE YIL: 20 SAYI: 150 6,50 TL ŞUBAT 2011 Sanayi Stratejimizin Hedefi: Yüksek Katma Değer Nihat Ergün T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Bir iyileştirme anlayışı olarak kıyaslamada "Aksa Deneyimi" Mustafa Yılmaz

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK Yazarlar Doç.Dr. Mehmet BAŞAR (Ünite 1, 2, 5, 6) Prof.Dr. Yılmaz ÜRPER (Ünite 3, 4) Yrd.Doç.Dr. Burak Tuğberk

Detaylı

Insta SİTESİ 2014-2015 ÖZYEĞİN ÜNİVER

Insta SİTESİ 2014-2015 ÖZYEĞİN ÜNİVER Insta Ö Z Y E Ğ İ N Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 0 1 4-2 0 1 5 İçindekiler Türkiye nin En Yenilikçi Üniversitesi 2-3 Hüsnü M. Özyeğin, Mütevelli Heyeti Başkanı 4 Prof. Dr. Esra Gençtürk, Rektör 5 Mütevelli

Detaylı

Sberbank Değerler Kitabı

Sberbank Değerler Kitabı Sberbank Değerler Kitabı 60.000 3 Bu kitabın yapımında kişi katkıda bulunmuştur. Sberbank kuralları ve değerleri sene süren yoğun çalışmaların ürünüdür. Bu kitap için Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Beyaz

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

İÇERİK Ö. Güneş Yıldırım FUNDRAISING OKULU. KOORDİNASYON Can Ercebe. REDAKSİYON Uğur Elhan

İÇERİK Ö. Güneş Yıldırım FUNDRAISING OKULU. KOORDİNASYON Can Ercebe. REDAKSİYON Uğur Elhan İÇERİK Ö. Güneş Yıldırım FUNDRAISING OKULU KOORDİNASYON Can Ercebe REDAKSİYON Uğur Elhan GRAFİK TASARIM LOFT/ISTANBUL İLLÜSTRASYONLAR KOFF ANIMATION HAZIRLAYANLAR VE KATKIDA BULUNANLAR Can Ercebe Ö. Güneş

Detaylı

KPMG 13 Gündem. Gündem dekiler: KPMG Gündem 3 Yaşında. Sayı 13 / Ocak - Mart 2013

KPMG 13 Gündem. Gündem dekiler: KPMG Gündem 3 Yaşında. Sayı 13 / Ocak - Mart 2013 KPMG 13 Gündem Sayı 13 / Ocak - Mart 2013 Gündem dekiler: KPMG Türkiye Danışmanlık Bölümü Hizmet Yelpazesi Genişliyor Keith Durward Bilançolarda Şerefiye ve Değer Düşüklüğü Testi - Hande Şenova Yeni Sermaye

Detaylı

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik Kurucu Genel Müdür Ön Yazı Gümrük ve Dış Ticaret Eğitim ve Danışmanlık Tedarik Zincirleri Eğitim ve Danışmanlık Satınalma Eğitim ve Danışmanlık Pazarlama ve Satış Eğitim ve Danışmanlık Bireysel Gelişim

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

Üstün Zekâlı İnsanların Özellikleri. İş Hayatında Telefon Görgüsü. Türkiye de İşsizlik Nasıl Önlenir? Dünya Faizden Kaçıyor

Üstün Zekâlı İnsanların Özellikleri. İş Hayatında Telefon Görgüsü. Türkiye de İşsizlik Nasıl Önlenir? Dünya Faizden Kaçıyor İçindekiler Mayıs 2004 Sayı : 3 Kendinizi ve Hayatınızı Keşfetmeniz İçin 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 17 18 19 Editörden Lojistik Vizyon 04 Rekabet İçin Lojistik Üstün Zekâlı İnsanların Özellikleri

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı