Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler"

Transkript

1 CEO S 2003 SAYI:05 Leadership Insights Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler Liderlik, hiç şüphesiz çok yönlü bir şekilde ele alınması gereken bir kavram. Vizyon sahibi ve yenilikçi olmak ise, iyi lider olmanın şartları arasında ilk sıralarda yer alması gerekenlerden Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler. DÜNYA LİTERATÜRÜNE GÖRE VİZYON SAHİBİ LİDER OLMAK, GÖZDAĞI VERMEDEN ÇALIŞANLARINA KARŞI GÜÇLÜ OLMAYI, KİŞİLERİN ÜZERİNDE HAKİMİYET KURMADAN GÜÇ SAHİBİ OLMAYI, ÇALIŞANLARINI MOTİVE ETMEYİ, KİTLELERİ BİR FİKİR DOĞRULTUSUNDA HAREKET HALİNE GEÇİRMEYİ GEREKTİRİYOR. CEO s dergisinin ilk sayısı çıktığında,bu başarılı girişimciliği ve vizyonu, Türk iş ve yönetim kültürü adına bir liderlik olarak algılamıştım. Hedef netti, markadan anlaşılıyordu. içerik hedefe uygun olarak devam ediyordu. CEO s dergisi ile kesiştiğimiz nokta, benim liderlik literatürüne olan merakım ve Türk kültürü içindeki liderleri anlamaya ve aramaya olan çabamdı. Bu çabanın çoğu, son 8 yıldır, Istanbul ofisinin kurucusu olduğum Amrop International-Türkiye bünyesinde, binin üzerinde tepe yönetici ile yaptığım görüşmeyi kapsıyor. Liderleri anlamak için çıktığım yolculuk, gerek Paris ve Brüksel ofislerinde bir yılı aşkın bir süre yürüttüğüm beyin avcılığı deneyimimi, gerekse AMROP un diğer 82 ofisteki 53 ayrı ülkeden, 300 ü aşkın beyin avcıları olan ortaklarımla yaptığım alışverişten oluşmakta. Bu yazıda, dünyadaki iş liderleri ile Türkiyeli iş liderleri ya da Türkiye de başarılı olan yabancı yöneticiler ile yurtdışında başarılı olan Türk yöneticiler konusundaki ortak ve farklı noktaları anladığı mız ölçüde paylaşmaya karar verdik. Bu yazılarda üzerinde özenle durmak istediğim birkaç nokta var. Öncelikle Türkiye ye özgü bir lider yönetici kavramı çizmeyeceğim.sayıları on binin üzerinde olan basılmış kitapları n bir tekine veya milyonlarca olan makalelerden tekine gönderme yapmayı tercih etmiyorum. Liderlik kavramına ülkeler üstünde, uluslararası yaklaşımda bulunan yayınlardan yola çıkacağım. Amacım,tanıştığım ve etkilendiğim içimizdeki liderler den örnekler sunarak ne kadar lider dolu bir toplum olduğumuzu hatırlatmak. Bu sayfaları okurken, dileyenler sadece içimizden örneklerle ilgilenip, bu kişilerin bakışlarını anlayabilir. Diğerleri, referanslara ve literatür örneklerine daha fazla ilgi göstererek, acaba bende bunlardan hangileri var, diyebilir. Daha keyişisi, aşağıda verilen 22 lider özelliğinde kendinizi ölçebilir, hatta sizlerle çalışanlara,yanınızdakilere, şirket ortaklarına, yani çevrenizdeki herkese, tam 360 notlatabilirsiniz. Bu sayfalar liderliğe dönük, araştırıcı, örneklerle düşündürücü sayfalar olacak. Türkiye de liderlik konusunda yapılan araştırmalar ve yayınlar henüz oldukça yeni, yaklaşık 10 yıllık geçmişi var. Özgün kitap veya makale diye bakarsak, sayısı en fazla 30 u bulur. Demek ki yapacak çok fazla araştırma, analiz ve en önemlisi yorum gerekiyor. Belki de cesaret.

2 PAGE 2 LEADERSHIP INSIGHTS ULUSLARARASI LiDERLiK ARAŞTIRMALARINDAN ÖRNEKLER Pennsylvania Üniversitesi, işletme Profesörü Bob House un sorumluluğunda devam eden ve 64 ülkeden 154 araştırmacının oluşturduğu bir kültürler arası araştırma programı olan GLOBE (Global Leadership and Organizational Behaviour Effectiveness), halihazırda etkin uluslararası liderlik konusunda araştırmalarını sürdürüyor (House, Wright, Aditya,1997). GLOBE un düzenlediği bir toplantıda organizasyonel liderlik konusunda evrensel bir tanım çıktı. Lider, bir bireyin diğerlerini, bağlı oldukları organizasyonun başarısı ve etkinliği için etkileyebilen, motive eden ve hareketlendiren kişi olarak tanımlandı. Tarihteki kalıcı liderleri ve bu kişilerin özelliklerini araştıran Simonton da 1994 teki kitabında liderliği tanımlarken, Grubun tavırlarına, performansına ya da karar vermesine olan etkisi, grubun ortalama üyelerinin çok üstünde olan kişi, ifadesini kullanıyor. Kültürlerin değişik prototipleri olduğu gibi,değişik kültürlerin bir lider nasıl olmalı konusunda farklı fikirleri var. Bu olgu,türkiye benzeri çokkültürlü ortamlarda lider olmayı zorlaştırabilir. Her kültürün bir liderden ne beklediğini kestirebilseniz bile, bu beklentileri nasıl karşılayabilirsiniz? Bazı kültürler lider kavramını bile sevmezler. Toplumlardaki kültürel farklılıklar kişilerin beklentilerini, varsayımlarını ve diğer kişilere olan tutumlarını etkiliyor. Sonuçta bazı kültürlerdeki liderlik tavırları, evrensel, dünyanın her yerinde kabul edilebilir liderlik kavramı ile tezat oluşturuyor. Fakat yapılan çalışmalar (GLOBE bünyesinde Bob House ve dünya çapındaki 170 ortak proje çalışanlarının), aşağıdaki 22 özelliğin her kültürde kabul edilebildiğini ve farklı ağırlıklarda liderlerde bulunabildiğine işaret ediyor. 53 ülkede, altında çalışanlar tarafından takdir edilen lider özellikleri şunlar: 1- Pozitif olmak. Genelde optimist ve kendine güvenen. 2- Yüreklendiren. Telkin ya da tavsiye ederek cesaret, güven ya da umut veren. 3- Motive eden. Takip edenlerini harekete geçiren,aktive eden. 4- Güven yaratan. Kişilere inanarak onlardan güven kazanan. 5- Dinamik. Çok ilgilenen, enerjik, hevesli,motive. 6- Motive eden. Diğerlerini, işin gerektirdiğinden fazla ve üzerinde efor harcayarak, kişisel özveri gösterimleri için harekete geçiren. 7- Öngörüde bulunan. Olası gelecek olayları tahmin edebilen. 8- Önceden planlayan. Önceden tahmin eden ve hazırlanan. 9- Bilgili. Birikimli ve konulardan haberi olan. 10- iletişim içinde olan. Diğerleri ile sık olarak iletişime geçen. 11- Takım kuran. Grup üyelerinin birlikte çalı şmalarını sağlayabilen. 12- Koordinatör. Altında çalışanların işlerini yönetip, düzenleyebilen. 13- Güvene layık. Verdiği sözleri tutacağına inanılan.

3 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE Adil. Doğru ve adaletli davranan. 15- Dürüst. Doğru bir şekilde konuşan ve davranan. 16- Yönetimsel becerikli. Çok sayıda (75 üstü) çalışanın işini planlayabilen, organize, koordine ve kontrol edebilen. 17- Kazan-kazan anlayışı ile problem çözücü.farklı ve çatışan menfaati olan bireyleri memnun edecek çözümler üreten. 18- Etkili pazarlık eden. Diğerleri ile etkin bir şekilde müzakere eden ve lehte sonuç alabilen. 19- Zeki. Parlak, kolayca öğrenip, anlayabilen. 20- Kararlı. Kararları ciddi ve çabuk alabilen. 21- Mükemmeliyetçi. Kendi ve altında çalışanlar için performansta mükemmeli arayan. 22- Güvenilir. Acaba bu özelliklerden hangileri Türkiye de başarılı lider yöneticiler tarafından benimseniyor ve bizim kültürümüzde nasıl yorum buluyor? Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümü Akademisyenlerinden Prof. Muzaffer Bodur, Prof. Hayat Kabasakal ve idil Evcimen, Mayıs 2000 de Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu bir Karşılaştırma konulu bir çalışma gerçekleştirdiler.daha çok orta kademe yöneticileri hedef alan bu çalışmada, Türkiye de liderliğe etki eden iki özelliğin karizma ve takım çalışmasına inanç olduğu görüldü. Günümüzde, özellikle takım çalışmasına inanç, kültürler arası en çok üzerinde hemfikir olunan yönetici özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Liderlik konusunda guru kabul edilen Bernard Bass, 1990 yılında, kültürel ve altkültürel farklarının yönetimsel davranışlar,tavırlar, seçimler ve motivasyondaki farkları üzerinde 100 ü aşkın çalışmayı özetledi.sonrasında 1997 yılında Baas evrensel bulduğu liderlik özelliklerini 4 başlıkta genelleştirdi: idealize edilmiş etki ya da karizma. ilham veren motivasyon ya da vizyon. Entelektüel güdülenme. Kişileri dikkate alma, nezaket. Amerika Birleşik Devletleri nde Businessweek tarafından liderlik eğitimi konusunda çalışan en önemli merkez seçilen, Yaratıcı Liderlik Merkezi (Center for Creative Leadership) araştırmacıları 2002 yılında Global Yönetici adlı bir kitap yazdılar. Bu araştırmacılar etkin bir global yönetici olmak için gerekli olanın, uluslararası iş bilgisi,kültürel uyumluluk, başkasının görüş açısını anlayabilme ve yenilikçi rolü oynayabilme olduğunu belirtiyorlar.

4 PAGE 4 LEADERSHIP INSIGHTS ViZYON SAHiBi YENiLiKÇi LiDER GLOBAL YÖNETİCİNİN DÜNYASINDA, YENİLİKÇİ ROLÜ DİĞER TÜM YETKİNLİK EKSENİNİN ÇEVRESİNDEDİR. YENİLİKÇİNİN ROLÜ, EDİNİLEN YENİ BİLGİ VE ALGIYI ALIP, BUNLARI SADECE ANLAMAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA İKİ KÜLTÜRÜN YARATTIKLARINDAN DAHA ETKİLİ VE BÜYÜK BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ, ÜRÜN, PROSEDÜR YA DA HİZMET HALİNE GETİRMEKTİR. BAZI YÖNLERDEN BU YENİ BİR ŞEYLER YARATABİLME, ETKİN BİR ULUSLARARASI YÖNETİCİ OLMANIN ÖZÜDÜR. BU SADECE KÜRESELLEŞMENİN İÇERİĞİNİ YÖNETEBİLMEYİ DEĞİL, ONDAN YARARLANARAK DAHA İYİ OLMAYI GEREKTİRİR. Yukarıda sözü edilen her iki uluslararası çalışma sonucunda ortaya konulan tanımlardan yola çıkarak, liderlik için olmazsa olmaz olan özellik vizyonerlik ve yenilikçilik olarak karşımızda beliriyor. Bu özellik benim lider avcılığı kariyerimde, Türkiye ve Avrupa daki projelerimde de olmazsa olmaz olarak sürekli karşıma çıktı. Peki bu vizyoner ve yenilikçilik nasıl bir özellik? Liderlikle ilgili tüm araştırmalar ve uluslararası yayınlar bir ortak noktada birleşiyorlar. Lider vizyonerdir. Vizyon sahibi lider yeni yaklaşımlar dener, girişimcidir ve yeni fırsatlar yakalar. Yeni fikirler oluşturur ve bir fikir ya da vizyona destek buldurur, ikna edicidir.lider yeni ilişkiler ve fikirler oluşturur, problemlerin çözümünde yeni ve farklı yollar yaratır. Gerektiği zaman, kabul edilen grup normlarının dışında düşünüp hareket edebilir. Yaratıcı Liderlik Merkezi, araştırmasında, becerikli bir yenilikçi liderin yeni şeyler denediğ ini, yeni ortaklıklar yarattığını, yeni fırsatlar yakaladığını ve diğerlerini de buna katılmaya teşvik ettiğini belirtmiş. Global yöneticinin dünyasında, yenilikçi rolü diğer tüm yetkinlik ekseninin çevresindedir. Yenilikçinin rolü, edinilen yeni bilgi ve algıyı alıp, bunları sadece anlamak değil, aynı zamanda iki kültürün yarattıklarından daha etkili ve büyük bir davranış biçimi, ürün, prosedür ya da hizmet haline getirmektir. Bazı yönlerden bu yeni bir şeyler yaratabilme, etkin bir uluslararası yönetici olmanın özüdür. Bu sadece küreselleşmenin içeriğini yönetebilmeyi değil, ondan yararlanarak daha iyi olmayı gerektirir. Fakat bu egzotik ya da mistik bir yetenek değildir. Yenilikçi rolünde beceri, adım adım bilgi toplama sürecinin, dinleme ve dikkat etmeyi öğrenmenin, ben haklıyım ihtiyacından vazgeçmenin ve yararlı kombinasyonları aramanın bir sonucudur. Yenilikçi olan, vizyoner olan deyince tabii ki aklımıza çevremizden, tanıştığımız kişilerden ya da medyadan okuduğumuz çok çeşitli isimler geliyor. Peki, acaba çok sözü edilen, birtakım dergilere sürekli kapak olan yöneticiler gerçekten lider özelliği fazla olan kişiler mi? Hepsi yenilikçi ve vizyoner mi? Tanımak ve şartlarını doğru incelemek gerekir ama belki şöyle bir soru sorabiliriz: Kimler kalıcı oldu? Nasıl? O yönetici olmasaydı, aynı işleri başarır mıydık, aynı hedeşeri koyabilir miydik? Liderden anladığımı düşünerek, birikimim doğrultusunda bazı örnekleri paylaşmak istiyorum. TÜRKiYE DEN ViZYONER LiDERLER Türkiye de, Koç Üniversitesi nden, Doç. Dr. Zeynep Aycan ın, Türkiye de Yönetim, Liderlik ve insan Kaynakları Uygulamaları adlı kitabında değişik liderler aktarılmış. Rahmi Koç a göre, vizyon sahibi liderler yaratıcı ve ileri görüşlüler, bu da olaylara doğru tespit getirmeyi ve uygun çözümler üretmeyi sağlıyor. Yine vizyoner liderliğe Siemens in kurucusu Werner von Siemens i örnek veren Rahmi Koç, Siemens in hep büyüyerek dünyaya açılmasının kurucusunun vizyon ve Şkirlerine bağlı kalmak olduğunu söylüyor.

5 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 5 SANAYiDEN BiR ÖRNEK içimizdeki Lider köşesinde, bu sayı için birkaç vizyoner liderden görüş istedim. Bu kişilerle sürekli karşılaşma şansımız olmadığı ndan, sizler için ilginç olduğunu düşündüğümden, geniş bir bölüm ayırıyorum. Bu yazıda Mehmet Kahya, ibrahim Betil ve Turhan Talu ya göre liderliği ve onlardan bir anekdot aktaracağım. Mehmet Kahya, imalat sektöründen bir yönetici örneği. Son 15 yıl içinde, Türkiye nin sanayileşme sürecinde, önce Toyota nın kuruluşu sırasında rahmetli Özdemir Sabancı ile birlikte çalışmış. Daha sonra, dünyada örnek olarak gösterilen bir şirketin oluşmasında vizyoner yapısıyla dikkatimizi çekiyor Mehmet Kahya. Türkiye de planlanan bir mega merger sırasında,abd deki şirketin CEO sunun doğrudan önermesiyle tanışmıştık. Mehmet Kahya vizyoner liderlik için, Amerika yı yeniden keşfetmek gerek, diyor ve ekliyor: Bilinen işleri tekrardan kaçınarak, kısa yoldan amaca ulaşmak, Türk girişimciliğinin önünde yaratıcılığı frenleyen bir engel olsa gerek. Türk sanayisinin emekleme dönemlerinde, eğitimi sırasında sormaktan çekinen, verileni alabilmeyi yeterli bulan ve mutlu olan, verilmeyenin ne olduğunu sorgulamaktan utanan, kaçınan yapıdaki insanlarımızı daha da sınırladı. Son zamanlarda Türk sanayisinde ışıltıları görünen, dünyaya meydan okuyan deyişler, onlardan daha iyi olabileceğimizi işaretleyen kanıtlar var, global vizyon deklarasyonları mevcut. Ne yaparsak yapalım, Dünya nın Bir Numarası Olmak vizyonu ve hırsı ile çabalamanın bir örneğini bir ambalaj şirketi olan CarnaudMetalbox ın (şimdi Crown Cork and Seal) izmit teki 100% yabancı sermaye yatırımında çalışanlar vermişlerdir. içecek sanayi için alüminyum kutu üreten ve yüksek teknoloji ile çalışan bu tesis, kurulduğu 1994 yılında bu endüstride daha önce hiç deneyimi olmayan, yaş ortalaması 28 olan genç yöre insanları ile yola çıkmıştı. O dönemde yaşanan ekonomik kriz de eklenince, şirketin kısa dönemli geleceği engebeli görünmekte idi. Ancak tüm çalışanların, bu sahada dünyanın en iyisi olmak, kısaca dünyadaki tüm diğer benzer tesislerden daha randımanlı, daha üretken, daha iyi maliyetli ve daha kaliteli olmak ülküsü etrafında birleşmeleri sonucu, çok değil iki sene içinde tüm sektörün Kabe si sayılan, yurtdışından eğitim alınmak üzere gelinen, çalışanların iki yılda sector duayeni oldukları bir kurum yaratılmıştır. Yetkilendirilmiş özgüven için yüreklendirilen operatörlerin önerip uyguladıkları üretim hatları ve makineleri ile ilgili revizyonları, teknolojiyi satan şirketler bir sonraki üretimlerinde uygulamışlardır. Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bu tür örnekler göstermekte ki, Türk girişimcileri, yöneticileri ve çalışanları artık sormak, sorgulamak, sınırları zorlamak, olası sapma ve tekrar risklerine rağmen, çok çalışarak Amerika yı yeniden keşfetmek evresine girmişlerdir.

6 PAGE 6 LEADERSHIP INSIGHTS BANKACILIK VE SiViL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BiR ÖRNEK Bugün, Türkiye de eğitim alanında sivil toplum liderliği konusunda sanırım hepimizin aklına ilk ibrahim Betil gelir. Yoğun bir bankacılık deneyimi, yöneticiliği ve patronluğu sonrasında kendisini bundan 6 yıl önce Eğitim Gönüllüleri Vakfı ndaki çalışmaları sırasında tanımıştım. ilk göze çarpan özelliği kuşkusuz insancıl ve alçakgönüllü tavrı idi. Toplantılar sırasında yönlendiriciliği yapış üslubu ise bir mastır derecesiyle eşdeğerdi masanın etrafındakiler için. Daha sonar TEGV için çalışan arkadaşları m oldu ve biri bana ibrahim Betil i kısacık şöyle özetledi: Biz hedeşeri koyduktan sonar kendisi 100 ile 1000 ile çarpıyor, projeyi büyütüyor,bizleri ikna ediyor ve hep birlikte o hedefe kilitlenip gerçekleştiriyoruz. Bundan daha net bir vizyoner liderlik olabilir mi? Yine dünya literatürüne göre vizyon sahibi lider olmak, gözdağı vermeden çalışanlarına karşı güçlü olmayı, kişilerin üzerinde hakimiyet kurmadan güç sahibi olmayı, çalışanlarını motive etmeyi, kitleleri bir Şkir doğrultusunda hareket haline geçirmeyi gerektiriyor. Sivil örgüt liderlerinden ibrahim Betil, vizyoner bir liderdeki özellikleri şöyle sıralıyor: Ekibin motivasyonu için katılım önemli. Hedef belirleme ortaklaşa yapılmalı. Lider hedeşerini ekibine anlatmalı,benimsetmeli, özümsemelerini sağlamalı. Hedefleri sahiplenme için de ekibin katılımı önemli. Lider işin ayrıntılarını bilmeli, bilmiyorsa bilen kişi hangi konumda olursa olsun ondan öğrenmeli. Bilmediğin işi yönetmek mümkün olmaz. Kurum hedeşerine yönelik, zaman planına bağlı taahhüt almalı. izlemeli. Amaca kilitlenmeli. Bunu bir yaşam biçimi olarak sadece söylemiyle değil, eylemiyle de kanıtlamalı. Dışa açılmalı, yeniliklere meraklanmalı, teknolojiyi uygulamalı. ibrahim Betil, hedef paylaşımının ekip çalışmasında yarattığı etkiyi, yöneticinin vizyonunun birlikte çalıştığı takımda bıraktığı etkiyi şöyle paylaşıyor: Beş yıl tepe yöneticiliğini yaptığım, her çalışanıyla bütünleştiğimi hissettiğim büyük bir kurumdan ayrıldıktan tam 12 yıl sonra, kurumun kuruluş yıldönümü kutlamaları için davet edilmiştim. Yaklaşık 500 eski meslektaşımla karşılaştım. içlerinden bir grupla sohbet ederken kurumda 15 yılını doldurmuş bir yönetici bana yaklaştı ve Sayın Genel Müdürüm, benim ilk çocuğum doğduğunda kendi yazınızla göndermiş olduğunuz kutlama notunu hâlâ saklıyorum, derken bir diğerinden de, ilk geldiğinizde birlikte oluşturduğumuz bir hedef vardı. Hiç unutmam falanca kurumun piyasa payını yakalayıp onun önüne geçebilmeyi birlikte kararlaştırmıştık O kurum artık çok gerilerde kaldı sözlerini duymaktan daha büyük bir mesleki mutluluk olabilir mi? Bir liderde olması gereken diğer özellikleri de Betil şöyle sıralıyor: Tabanı ve ekibini dinlemeli (duymak ya da kulak vermek değil, dinlemek önemli ), sahada (piyasada) olanla yakından ilgilenmeli, masa başında teorik söylemlerden çok, yaşamın içinde olmak önemli, liderin ve ekibin kişisel değerleriyle ve kurumsal değerlerle örtüşebilmeli. Kurum ahlak (etik) yönetmeliği kurum çalışanlarıyla birlikte oluşturulmalı. Lider, yönettiği kişileri bastırmamalı, sindirmemeli. Kişileri konuşmaya,önerilerini söylemeye teşvik etmeli. Lider adil olmalı, kararlarınla, uygulamalarla ilgili sürekli geribildirim almalı. Bilgi paylaşmalı. Lider eleştirmeli ve eleştiriye açık olmalı. Eleştiri kişiye, kişisel özelliklere değil, işe, işin yapılış şekline yönelik olmalı. Kendini sürekli geliştirmeli, ekiptekilerin de önünü açmalı, kişisel gelişmelerine destek vermeli. Yetki vermeli. Ekibine ve ekiptekilere tek tek güvenmeli, güvenini onları yetkilendirerek kanıtlamalı. Davranışlarıyla örnek olmalı,söylemden çok eylemle göstermeli. Ekibiyle birlikte zaman geçirmeli, sadece işte değil, işin dışında da zaman zaman birlikte olmalı.

7 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 7 Çalışanların bireysel, kişisel ve özel sorunları na da destek olmalı. Kişisel mutluluklarını da paylaşmalı. Ekiptekilerin kişisel gelişimine önem ve özen göstermeli. HIZLI TÜKETiM ÜRÜNLERi SEKTÖRÜNDEN BiR ULUSLARARASI YÖNETiCi Bundan 15 yıl önce, bir reklam şirketinde müşteri temsilcisi dönemimdi. Müşterimiz Philip Morris ve karşımızda (hep yanımızda) Henkel deneyimli, olağanüstü hızlı düşünen, hızlı karar alan, insan yetiştiren, bizleri de eğiten bir pazarlama direktörü vardı. Turhan Bey den hem çekinirdik, hem de hepimiz hayrandık. Daha ilk toplantımızda yeni bir ürün lansmanı için hedeşerini ortaya koymuştu, ajansa döndüğümüzde hepimiz aynı şeyi düşündük. Vizyoner bir lider. Turhan Talu, şimdi Philip Morris International ın onlarca ülkesinden sorumlu yöneticisi. Viyana dan dünyanın bir bölümünü yönetiyor. Vizyon oluşturuyor, liderlik ediyor.turhan Talu liderliği nasıl değerlendiriyor Liderlik son zamanlarda iş dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri yıllarına damgasını vuran yöneticiliğin tanımından çok farklı bir yaklaşım liderlik Özellikle ABD de son 10 yılda bu konu çok tartışıldı ve liderlik dersleri dünyanın en ünlü post graduate okullarının MBA programları na girdi. Büyük şirketlerin tepe yöneticileri, liderleri MBA programları nda liderlik üzerine dersler verdi, dene-yimlerini paylaştı. GE nin efsanevi CEO su Jack Welch işte bunlardan biri. Bugün de birçok büyük, çokuluslu şirket kendilerince liderliğin tanımını yapmaya ve şirket içindeki liderleri ortaya çıkaracak ve onları ilerdeki meydan okumalara yetiştirecek insan kaynakları ve organizasyon geliştirme tekniklerini uygulamaya çalışıyor. Turhan Talu bu süreci yöneticilikten liderliğe geçiş olarak görüyor ve ekliyor: Tabii ki yöneticilere ihtiyaç bitmeyecek, çünkü şirkette çok fazla lider de olamaz. Çünkü lider, vizyonu ortaya koyandır, tüm şirketi iyi tanımlanmış, spesişk, ulaşması zor ancak ulaşılabilir, şirket için konu ile ilgili bir amaç etrafında birleştirip, tüm şirketi bu vizyona doğru iten, bu vizyonu örgüte çok iyi ileten, genel kabulü sağlayıp, hem insan hem parasal kaynakları bu amaç için doğru bir şekilde dağıtandır. Yönetmek, liderlik etmekten farklıdır. Yönetici kısa ve orta vadeli hedeşer etrafında çalışır ve rakamsal hedeşeri yerine getirmeye çalışır. Pratik çözümler üreten, pazara ve problemlere proaktif yaklaşımı olan, problem çözmeye ve operasyona dönük olan kişi yöneticidir. Yönetici iş planını, bütçe ve raporlama siste-mini, kontrol mekanizmalarını yönetir. Lider ise, vizyon sahibi olmalı, kazanmaya istekli ve içgüdüsel bir canlılığı / sürücülüğü olmalı ve motivasyonel bir yetkinliğe sahip olmalıdır.

8 PAGE 8 LEADERSHIP INSIGHTS BEN LİDERLİĞİN DOĞUŞTAN BİR YETENEK OLDUĞUNA İNANMIYORUM. LİDERLİK ÖĞRETİLEBİLİR. TABİİ EĞER BİR KİŞİDE BU YETKİNLİK (YETENEK DEĞİL) PROFİLİ VAR İSE BU KİŞİDEN LİDER YARATMAK DAHA KOLAY VE KISA SÜREDE OLACAKTIR. Yönetici NE sorusunu sorar. Lider NASIL sorusunu sorar, akıllara ve kalplere bir vizyon yerleştirir. Yapılan çeşitli araştırmalar, etkin bir yöneticinin iyi bir lider olamayabileceğini göstermiştir. Çünkü yönetici neticeye dönüktür. Bu yolda gereken her şeyi yapar ve liderde olması gereken soft, kişilerarası becerilere önem vermeyebilir. Yönetici teknik becerilerini geliştirir, kullanır, çünkü bu becerilere göre değerlendirilir. Bu yolda soft skills dediğimiz, işin NASIL yapıldığına önem vermeyebilir, yönetici için önemli olan NEYiN yapıldığıdır. Tabii ki bir örgütte en ideali her kademedeki yöneticilerin sadece neyin yapıldığını değil, nasıl yapıldığına da yoğunlaşması ve Nasıl? sorusuna da değerlendirmelerinde bir ağırlık vermesidir. Ben iş hayatımda "neticeyi elde edeyim de ne olursa olsun, örgüt ne düşünürse düşünsün" Şkri ile çalışan çok yönetici gördüm. işin ideali, örgütle paylaşarak yepyeni ve değişik bir şirket kültürü yaratmada yatıyor. Bu da, liderin işi. işte ancak o zaman örgüt bir bütün olarak amaca kilitleniyor ve ortaya konan vizyonu gerçekleştiriyor. Son olarak Talu, insan kaynakları yöneticileri ve genel müdürler için önerisini ekliyor: Ben liderliğin doğuştan bir yetenek olduğuna inanmıyorum. Liderlik öğretilebilir. Tabii eğer bir kişide bu yetkinlik (yetenek değil) proşli var ise bu kişiden lider yaratmak daha kolay ve kısa sürede olacaktır. Yetkinlik ölçümü, işe alınma esnasında tespit edilmeli (yetkinlik mülakatı ile) veya örgütün içinden periyodik olarak belirlenmeli, performans, değerlendirme sistemleri bu yönde olmalı ve şirket eğitim programları tamamen bu amaca (yönetici yetkinlik proşli oluşturmaya) dönük olmalı dır. Liderlik yetkinlik proşli olan insane kaynakları, şirketteki kariyerlerinin ilk safhaları nda belirlenmeli ve amaç doğrultusunda yetiştirilmelidir. SONUÇ Liderlik belki kısmen doğuştan, belki de tamamen öğrenilebilir. içimizdeki liderlere baktığı mızda anlıyoruz ki, hepsinin ortak yönü, büyük ve farklı hedeşer koyarak, onlara kilitlenmeleri, etraşarındaki kişileri bu hedeşere kilitlemeleri, coşturmaları ve sonuçları birlikte gerçekleştirmeleri. Lider ise bu yeni düşünceleri getiren, geliştiren ve gerçekleştiren ekibe önderlik eden kişi.

9 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 9 Akiş, Y.T. (2003). Business Leadership & Corporate Management: Current Practices in Turkey, Bahçeşehir Üniversite sinde sunulan makale. Aycan, A. (2000). Akademisyeneler ve Profesyoneller Bakış Açısıyla Türkiye de Yönetim, Liderlik ve İnsan Kaynakları Uygulamaları. Türkiye de Yönetim, Liderlik ve Girişimcilik (pp. 326). Ankara : Türk Psikologlar Derneği Yayınları Bass, B.M (1990). Bass and Stogdill s handbook of leadership: Theory, research and managerial applications (3rd ed.). New York : Free Press. Bass, B.M. (1997). Does the transactional-transformational leadership paradigm transcend organizational and national boundaries? American psychologist, 52(2), Bodur M., Kabasakal H., Evcimen İ. (2000). Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu Bir Karşılaştırma Dalton M., Ernst C., Deal J.& Leslie J. (2002). Success For The New Global Manager How to work across distances, countries and cultures (pp ). San Fransisco: A Joint Publication of The Jossey- Bass Business & Management Series and The Center for Creative Leadership Hofstede, G. (1980). Culture s consequences: International differences in work-related value. Thousand Oaks, CA: Sage House R.J., Wright N.S., Aditya R.N. (1997).New Perspectives on International Industrial/ Organizational Psychology. Cross- Cultural Research on Organizational Leadership A Critical Analysis and a Proposed Theory (pp ). San Fransisco: The New Lexington Press Muchinsky, P. M. (2000), Psychology Applied to Work, Leadership, Wadsworth Schwartz, S.H. (1994). Cultural dimensions of values : Towards an understanding of national differences. In Kim U., Triandis H.C., Kagitbasi C., Choi S.C. & Yoon G. (Eds.), Individualism and collectivism. Theoretical and methodological issues (pp ). Thousand Oaks, CA: Sage Simonton, D.K. (1994). Greatness :Who makes history and why. New York: Guilford Press AMROP TURKEY Dr.Yeşim Toduk AKİŞ is Managing Partner in Amrop Hever Istanbul tr.com Ebulula Cad. Caglayan Sitesi A Blok No: 26/9 Levent Istanbul Turkey Copyright 2008 Amrop Hever Istanbul. All rights reserved.

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 Hakkımızda CREALUS, kurulduğu günden bu güne kadar müşterilerine stratejik çözüm ortağı olarak yenilikçi, yaratıcı ve katma değerli eğitim ve

Detaylı

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM ARS Training, profesyonel iş dünyasında gereksinim duyulan eğitim ve danışmanlık hizmetlerini bütünsel yaklaşımla, duygu ve davranışları temel alarak uygulayan bir eğitim

Detaylı

ÖĞRENME NLP. GELiŞiM. ANALiZ. insan. TAKiP NLP KONFERANS. YETiŞKiN SATIŞ FARKINDALIK. ikna IŞMANLIK. BECERi YÖNETİM. ViZYON KONFERAN.

ÖĞRENME NLP. GELiŞiM. ANALiZ. insan. TAKiP NLP KONFERANS. YETiŞKiN SATIŞ FARKINDALIK. ikna IŞMANLIK. BECERi YÖNETİM. ViZYON KONFERAN. UYUM N N YÖNETİMİ NLP Ri MI N KURUMSAL FARKINDALIK insan ÖĞRENME KONFERANS SATIŞ Merhaba YÖNETİM IŞMANLIK FARKINDALIK izasyon AÇIKLIK OZİTİF ŞÜNCE NLP BECERi GELİŞTİRME STRATEJİ İLETİŞİM EKiP KONTROL DANIŞMANLIK

Detaylı

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program...

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... DeGiSen DUnyada GeliSmek Her Cocuk Fark yaratabilir Empati, Yaratıcılık, Liderlik, Ekip CalıSması Ashoka

Detaylı

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Dünyada yaşanan ekonomik kriz liderlik stillerinde de değişikliğe yol açtı. Hay Group'un liderlik stilleri üzerine yaptığı araştırmaya göre, özellikle

Detaylı

ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA

ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA MART EĞİTİMLERİ ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA EĞİTİM PROGRAMLARI Geçmişten geleceğe köprü... MART/ 2010 10 MARTT

Detaylı

HAKKIMIZDA Şirketimiz, akademik ve uzman kadrosuyla siyasal, sosyal, medya, piyasa (pazar), yerel yönetimler, gizli müşteri vb. araştırmalar, eğitim ve proje geliştirme alanlarında genel danışmanlık hizmetleri

Detaylı

1 2.ADIM. Profesyonel, Etik, Pozitif Değişim Sağlayan KOÇLUK! BİZİ DAHA YAKINDAN TANIYIN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN 3.ADIM .ADIM

1 2.ADIM. Profesyonel, Etik, Pozitif Değişim Sağlayan KOÇLUK! BİZİ DAHA YAKINDAN TANIYIN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN 3.ADIM .ADIM BİZİ DAHA YAKINDAN TANIYIN 212 Derece Koçluk Akademisine hoş geldiniz! Profesyonel, Etik, Pozitif Değişim Sağlayan KOÇLUK! Binlerce kilometrelik seyahatler, küçük bir adımla başlar. -Lao Tzu 1 2.ADIM.ADIM

Detaylı

LİDERLİK (11) DOÇ.DR.HAKAN SUNAY A.Ü.SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

LİDERLİK (11) DOÇ.DR.HAKAN SUNAY A.Ü.SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ LİDERLİK (11) DOÇ.DR.HAKAN SUNAY A.Ü.SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ LİDERLİK Belirli amaçlara yönelmiş bulunan insan grubunun hedeflere doğru yönlendirilmesi ayrı bir beceri ve ikna etme yeteneğini gerektirir.

Detaylı

Farklılığı İK ve İş olan dergi

Farklılığı İK ve İş olan dergi Farklılığı İK ve İş olan dergi Yayın hayatına 1996 yılında start veren HRdergi, İnsan Kaynakları ve yönetim ile ilgili tüm gelişme ve yenilikleri okurlara duyurmak adına her geçen gün kendini yeniliyor.

Detaylı

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik Video Başlığı Açıklamalar Süresi Yetkinlikler Liderlikte Güncel Eğilimler Konuşan Değil, Dinleyen Lider Son on yıl içinde liderlik ve yöneticilik konusunda dört önemli değişiklik oldu. Bu videoda liderlik

Detaylı

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 2016 Çatışma Yönetimi: Kişi, Ekip ve Organizasyon Değişimi Koçluk Yaklaşımı ile Yönetmek Eğiticinin Eğitimi: Eğitime ve Kişiye Özel Ekip Yönetimi: Bütünsel

Detaylı

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI Öğr.Gör.Afitap BULUT 2012 3. VE 4. HAFTALAR SEKRETERİN MESLEKİ ÖZELLİKLERİ B. SEKRETERİN MESLEKİ ÖZELLİKLERİ İletişim becerisi etkili kullanmak 1.1 Türkçe

Detaylı

Kurumsal Eğitimlerimiz

Kurumsal Eğitimlerimiz 2017 Kurumsal Eğitimlerimiz İçindekiler YÖNETİCİLİK ve YÖNETİM BECERİLERİ EĞİTİMLERİ... 11 Yöneticilik ve Liderlik Eğitimi... 11 Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi... 12 Yönetimde Temel Yaklaşımlar

Detaylı

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 İnsan Kaynakları nın ajandasında neler var? Hiyerarşik yapıdan

Detaylı

Yönetim ve Yöneticilik

Yönetim ve Yöneticilik Yönetim ve Yöneticilik Dersin Amaçları Öğrencinin Yönetim kavramını ve sürecini kavramasını Yönetim biliminin özelliklerini anlamasını Yöneticiliğin fonksiyonlarını ve gereklerini anlayıp gerekli bilgi

Detaylı

Girişimcinin Kişiliği ve Girişimci Ekip

Girişimcinin Kişiliği ve Girişimci Ekip Girişimcinin Kişiliği ve Girişimci Ekip girişimcilik ÜRÜN FİKİR İŞ KURMA MOTİVASYON girişimcilik ülkemizde girişimcilik Türkiye de açılan ve kapanan işletmeler için son 5 yılın ortalamasına bakıldığı zaman

Detaylı

Teknoloji Şirketleri için Yönetim & Liderlik MasterClass Oturumları Kurgusu ve İçeriği.

Teknoloji Şirketleri için Yönetim & Liderlik MasterClass Oturumları Kurgusu ve İçeriği. Yayın Tarihi : Eylül 2017 MindMomentum by Selim Geçit Teknoloji Şirketleri için Yönetim & Liderlik MasterClass Oturumları Kurgusu ve İçeriği. i DÖKÜMANIN AMACI Çalışan sayısı arttıkça karmaşıklaşan yönetsel

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler

Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler Kazananlar Konferansı 26 Şubat 2015 Seyhun Araz Üretim Müdürü Coca-Cola İçecek Bursa Fabrika Coca-Cola İçecek Coca-Cola Sistemi içinde en büyük 6. şişeleyici Faaliyet

Detaylı

YÖNETİCİ GELİŞTİRME PLUS. Programın Amacı: Yönetici Geliştirme Eğitimi. Yönetici Geliştirme Uzmanlığı Eğitim Konu Başlıkları. Kariyerinize Katkıları

YÖNETİCİ GELİŞTİRME PLUS. Programın Amacı: Yönetici Geliştirme Eğitimi. Yönetici Geliştirme Uzmanlığı Eğitim Konu Başlıkları. Kariyerinize Katkıları YÖNETİCİ GELİŞTİRME 360 Yönetici Geliştirme Eğitimi İşletmelerde kalıcı başarının sağlanması, kurumun stratejik hedefleri ile uyumlu, yüksek performans göstermeye odaklanmış; motive olmuş takımları oluşturmak

Detaylı

Bankacılık Programı na katıl.

Bankacılık Programı na katıl. . Üniversite veya yüksek okuldan 2013 yılında mezun olduysan, Bankacılık sektörünü kendine uygun görüyorsan, Kurumsal hayatın gereklerini yerine getirmeye hazırsan, bankademi Bankacılık Programı na katıl.

Detaylı

Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills)

Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills) Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills) Programın Amacı Yöneticiniz olarak benim görevim, işinizi daha iyi yapabilmeniz adına sizlere hizmet etmektir felsefesinin temel alındığı bu eğitimde

Detaylı

Proje Yetkinliği Yönetim ve Organizasyon Kültürü

Proje Yetkinliği Yönetim ve Organizasyon Kültürü Proje Yetkinliği Proje Yönetimi Temel Bilgileri Projelerde Risk Yönetimi Proje Yönetimi Ofisinin Kuruluşu ve İşleyişi Proje İyileştirme Çalışmaları ve Kriz Yönetimi Projelerde İletişim ve Başarılı Ekip

Detaylı

www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com Prof. Dr. Acar Baltaş, Psikolog

www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com Prof. Dr. Acar Baltaş, Psikolog www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com www.baltas-eksen.com KÜRESEL YÖNET NETİCİNİN PROFİLİ Prof. Dr. Acar Baltaş Psikolog 14 Kasım 2007 LİDER DOĞULUR MU? OLUNUR MU? LİDER İÇİN KARİZMA ŞART MIDIR? BİREYSEL

Detaylı

Vizyon yenilikçi. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler. içimizdekil DER

Vizyon yenilikçi. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler. içimizdekil DER Doç. Dr. Yeflim Toduk Akifl Vizyon yenilikçi Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler Liderlik, hiç flüphesiz çok yönlü bir flekilde ele al nmas gereken bir kavram. Vizyon sahibi ve yenilikçi olmak ise, iyi

Detaylı

KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci

KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci Neden Koçluk? İnsanların günlük koşuşturma içinde hayatlarının bazı yönlerinde dengenin kaçtığını fark edemez. (iş, aile, dostlar ve kendimiz

Detaylı

Prof. Dr. Münevver ÇETİN

Prof. Dr. Münevver ÇETİN Prof. Dr. Münevver ÇETİN LİDERLİKLE İLGİLİ TANIMLAR Yönetim bilimcilerin üzerinde çok durdukları kavramlardan biri de liderliktir. Warren Bennis in belirttiği gibi, liderlik, üzerinde çok durulan, yazılan

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi TARİH : / /20 NASIL BİR SİSTEM UYGULANACAK? Performans değerlendirmesinde açık değerlendirme sistemi uygulanacaktır. Bu nedenle önce personel kendisini değerlendirecek, sonrada aşağıda belirtilen şekliyle

Detaylı

YÖNETİM KADININ HAKKI

YÖNETİM KADININ HAKKI YÖNETİM KADININ HAKKI Dr. Zehra Güngör KAGİDER Başkan Yardımcısı 25. Kalite Kongresi / KALDER 16 Kasım, Çarşamba İstanbul Üretmek, hizmet etmek tek başına yeterli değil. Müşteri çok önemli, ama... Müşteriye

Detaylı

Zirve Takvimi

Zirve Takvimi 2016-2017 Zirve Takvimi İK profesyonellerinin buluşma noktası... 2016-2017 Zirve Takvimi 13. Seçme Yerleştirme & Yetenek Yönetimi Zirvesi 5-6 Ekim 2016, İstanbul Marriott Hotel Asia Performans, Ücret ve

Detaylı

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz Yetenek Yönetimi Bölümü 27 Ekim 2009 1. Rakamlarla İş Bankası 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı 3. Yeni İK İş Modeli 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz 5. Yetenek Yönetimi Yaklaşımımız

Detaylı

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ. Liderlik ve Liderlik Teorileri YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ. Liderlik ve Liderlik Teorileri YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ Liderlik ve Liderlik Teorileri YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ Örgütlerin geçmişin geleneksel kalıplarından kurtularak geleceğe yönelmelerinde önemli stratejik araçlarından biri, insan unsuruna

Detaylı

Proje Ekibi ve Sorumlulukları

Proje Ekibi ve Sorumlulukları Proje Ekibi ve Sorumlulukları Doç. Dr. Bilgen Başgut Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık ABD, Farmakoloji ABD -Süpermen in modası geçeli çok oldu. Dikkate değer bir başarı elde

Detaylı

Yeni bir fikir veya gelişmekte olan bir araştırmayı, hem akademisyenlerin hem de iş dünyası duayenlerinin katkılarıyla okurlara sunar.

Yeni bir fikir veya gelişmekte olan bir araştırmayı, hem akademisyenlerin hem de iş dünyası duayenlerinin katkılarıyla okurlara sunar. MEDIAKIT Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review 95 yıldır yönetime yön veriyor, yol gösteriyor ve iş dünyasının temel sorunlarına pratik ve reel çözümler sunuyor. İş dünyasını

Detaylı

Yönetimde Koçluk ve Mentorluk

Yönetimde Koçluk ve Mentorluk Yönetimde Koçluk ve Mentorluk AYMED Toplantısı 28 Nisan 2010, Marmara Yelken Kulübü Erenköy/Kadıköy-İstanbul Navitas Eğitim, Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri www.navitas-tr.com Tel. 0212 319 77 05 Eğitim

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU

EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU 2016 Kimdir? Türkiye'nin ilk ve tek KPI odaklı Satış, Pazarlama, Yönetim ve Liderlik, İş Dünyasında Hukuk, Koçluk ve Kişisel Gelişim Eğitimleri noktasında, sınıf içi ve online

Detaylı

Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL

Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL D&F Management Institute daha dinamik & farklı fikirler 2004 yılında Fırat ÇAPKIN tarafından kuruldu. Uzmanlık alanları; Yönetim, Pazarlama,

Detaylı

UZUN BİR YOLDA SOLUKSUZ KALMAMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM Geçmişten Geleceğe Güven İnşa Ediyoruz Sloganı ile çıktığımız bu yolda, EGEA Danışmanlık olarak firmalar üzerindeki ortak tespitimiz, FİRMANIN Geçmişi

Detaylı

We create chemistry. Kurumsal stratejimiz

We create chemistry. Kurumsal stratejimiz We create chemistry Kurumsal stratejimiz BASF nin hikayesi Kuruluş yılımız olan 1865 ten bu yana dünyamızla birlikte onun ihtiyaçlarına cevap verebilmek için değişiyor ve gelişiyoruz. Şirket olarak sürdürülebilir

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Önsöz... v. 1. Bölüm Toplam Kalite Yönetimi (Total Quality Management)

İÇİNDEKİLER. Önsöz... v. 1. Bölüm Toplam Kalite Yönetimi (Total Quality Management) İÇİNDEKİLER Önsöz... v 1. Bölüm Toplam Kalite Yönetimi (Total Quality Management) 1. Toplam Kalite Yönetiminin Tanımı, Önemi, Gelişimi ve Guruları... 1 2. Turizm Sektörü Açısından Toplam Kalite Yönetimi

Detaylı

AKADEMİ ve LİDERLİK. Prof. Dr. ATIF AKDAŞ

AKADEMİ ve LİDERLİK. Prof. Dr. ATIF AKDAŞ AKADEMİ ve LİDERLİK Prof. Dr. ATIF AKDAŞ LİDER Bir organizasyonun veya toplumun insan kaynağını yönlendirerek ve motive ederek vizyonunu oluşturan, gerçekleştiren ve olumlu değişim ve yenilikler yapan

Detaylı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Misyon: Evrensel Etik İlkelerin Türkiye de toplumun her kesiminde benimsenmesi ve uygulanmasına önderlik etmek

Detaylı

Çalışanlarınızı farklı şekilde motive etmeyi ve işyerinde coşkuyu, motivasyonu ve bağlılığı nasıl ÇALIŞANLARINIZ MOTİVE OLUYORLAR MI?

Çalışanlarınızı farklı şekilde motive etmeyi ve işyerinde coşkuyu, motivasyonu ve bağlılığı nasıl ÇALIŞANLARINIZ MOTİVE OLUYORLAR MI? Dale Carnegie Akademi nin Liderlik Klavuzu: ÇALIŞANLARINIZ MOTİVE OLUYORLAR MI? Çalışanlarınızı farklı şekilde motive etmeyi ve işyerinde coşkuyu, motivasyonu ve bağlılığı nasıl artıracağınızı öğrenin.

Detaylı

12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim.

12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim. 1 GÜLER SABANCI KONUŞMA METNİ 12. ARAŞTIRMACILAR ZİRVESİ 12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim.

Detaylı

SWOT Analizi. Umut Al BBY 401, 31 Aralık 2013

SWOT Analizi. Umut Al BBY 401, 31 Aralık 2013 SWOT Analizi Umut Al umutal@hacettepe.edu.tr - 1 SWOT Strengths Weaknesses Opportunities Threats İşletmenin güçlü ve zayıf yanları ile fırsat ve tehditlerin tespit edilmesi, stratejinin bu unsurlar arasında

Detaylı

13. yıl. Reklam. Kiti 10

13. yıl. Reklam. Kiti 10 13. yıl Reklam Kiti 10.. içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5 Sektörel Dağılım 5

Detaylı

İDARİ PERSONEL MEMNUNİYET ANKETİ

İDARİ PERSONEL MEMNUNİYET ANKETİ İDARİ PERSONEL MEMNUNİYET ANKETİ Kişisel Bilgiler: Göreviniz: Görev Yaptığınız Birim: Yaşınız: 18-30 31-40 41-50 51-60 61 ve üstü Cinsiyetiniz: Kadın Erkek Üniversitemizdeki Hizmet Yılınız: 1 yıldan az

Detaylı

2015 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2015 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri 2015 Eğitim Takvimi BiYMED Eğitim ve Danışmanlık BiYMED Danışmanlık, uzman kadrosu ile danışmanlık, eğitim ve yazılım hizmetleri sağlar. BiYMED Danışmanlık, müşterilerine hizmet almak istedikleri alanlarda

Detaylı

Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus

Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus «En»ler ve «İlk»ler CaseCampus te buluşuyor! CaseCampus nedir? Türkiye de ilk kez Türk girişimcilerin vakalarını kullanarak,

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin!

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin! YAKLAŞIMIMIZ Kuter, yıllardır dünyanın her tarafında şirketlere, özellikle yeni iş kurulumu, iş geliştirme, kurumsallaşma ve aile anayasaları alanlarında güç veren ve her aşamalarında onlara gerekli tüm

Detaylı

Bir şey değişir, herşey değişir. KOÇLUK HİZMETLERİMİZ.! Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com

Bir şey değişir, herşey değişir. KOÇLUK HİZMETLERİMİZ.! Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com KOÇLUK HİZMETLERİMİZ Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com Gelişim Koçluğu Gelişim Koçluğu, bireyin isteği doğrultusunda, mevcut durumundan arzu ettiği duruma gerçekçi hedeflerle ulaşmasını sağlayan

Detaylı

TÜSİAD Gençlik Platformu

TÜSİAD Gençlik Platformu TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik TÜSİAD Gençlik üniversite gençliği ile iş dünyasını sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefi etrafında bir araya getiren ve Türkiye nin geleceğini şekillendiren

Detaylı

BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ

BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ BAHADIR MAZAK BPO OTOMOTİV A.Ş. GELİŞİM SORUMLUSU MAYIS-2013 YETKİNLİK Yetkinlik; belirli bir alanda ki görev ve sorumlulukları yerine getirebilme kabiliyetidir Yetkinlikler;

Detaylı

EYLÜL 2011 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL. Medya Kit 11

EYLÜL 2011 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL. Medya Kit 11 EYLÜL 2011 10 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL Medya Kit 11 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı

Detaylı

BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM?

BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM? BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM? Yetenek Seçimi ve Gelişiminde Teknosa Uygulaması HR Dergi Seçme Yerleştirme Zirvesi 21 Eylül 2012 Asena YALINIZ İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İçindekiler Teknosa

Detaylı

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015

Şirket. Profili. Bir Bakışta MCI. Finansal Bilgiler. Sektör Bilgileri. Online ve Offline Arasında Köprü Kurmak. Basın Kiti 2015 Şirket Profili Basın Kiti 2015 Bir Bakışta MCI MCI, stratejik ilişki ve aktivasyon çözümleri sunma hususunda dünya lideri olup toplantı, etkinlik, dernek ve kongre sektörlerinde 1987'den beri yeniliklere

Detaylı

212 Derece Hakkında. Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz. Neden 212 Derece? Koçlukta Temel Aldığımız İlkeler

212 Derece Hakkında. Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz. Neden 212 Derece? Koçlukta Temel Aldığımız İlkeler Tanıtım Kataloğu Koçluk Modelimiz ve Koçluk İlkelerimiz 212 Derece Hakkında Akademimiz Can Deniz Timur tarafından profesyonel koçluk ve kişisel gelişim programları vermek üzere 2014 yılında Ankara da kuruldu.

Detaylı

S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ. Rapor: Jane Doe ID: HB290793

S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ. Rapor: Jane Doe ID: HB290793 S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ Rapor: Jane Doe ID: HB290793 Tarih Ağustos 13, 2012 2 0 0 9 H O G A N A S S E S M E N

Detaylı

KARİYER KOÇLUĞU. Güven ilişkisi

KARİYER KOÇLUĞU. Güven ilişkisi KARİYER KOÇLUĞU KARİYER KOÇLUĞU Proses uzmanı Kendi Hayatında uzman Koç Güven ilişkisi Koçluk Alan Kişi Koçluk; yorumsuz bir şekilde dinleyerek, merak ettiklerimizi sorarak, karşımızdaki kişinin özünde

Detaylı

İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci)

İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci) İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci) İşletmenin uzun dönemde yaşamını devam ettirmesine ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamasına yönelik bilgi toplama, analiz, seçim, karar ve uygulama

Detaylı

e-mikro MBA Sertifika Programı Eğitim Fiyatları ve Bilgilendirme Broşürü 2014

e-mikro MBA Sertifika Programı Eğitim Fiyatları ve Bilgilendirme Broşürü 2014 Mikro MBA Sertifika Eğitim Fiyatları 1. Kategori Perfect Eğitim Paketi (10 Eğitim) 279,00 TL! 2. Kategori Plus Eğitim Paketi (5 Eğitim) 159,00 TL! 3. Kategori Pro Eğitim Paketi (3 Eğitim) 109,00TL! 4.

Detaylı

HRdergi, okurlarının %65 i tarafından referans kaynağı olarak saklanmaktadır.

HRdergi, okurlarının %65 i tarafından referans kaynağı olarak saklanmaktadır. Medya Kit 2009 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5 Sektörel Dağılım 5 Mesken Durumu

Detaylı

Stajyer Eğitim Programı (SEP)

Stajyer Eğitim Programı (SEP) Stajyer Eğitim Programı (SEP) Güzin Ceyhan içindekiler İstanbul Enstitüsü Hakkında Stajyer Eğitim Programı (SEP) Vizyon ve Misyon Beklentilerimiz Programın Akışı Programın Özellikleri Başvuru Seminerler

Detaylı

AKADEMİK LİDERLİK. Prof. Dr. Yunus Söylet

AKADEMİK LİDERLİK. Prof. Dr. Yunus Söylet AKADEMİK LİDERLİK Prof. Dr. Yunus Söylet Bir üniversiteyi değiştirmek, bir mezarlığı yürütmek kadar zordur! T. O Banion AKADEMİ VE DEĞİŞİM 2005 de olmayanlar! TWITTER WHATS APP I PHONE I PAD INSTAGRAM

Detaylı

HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları

HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları 2008 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5

Detaylı

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ Timur Akarsu, 24.05.2011 KURULUŞLARIN TEMEL ÖNCELİKLERİ KARLILIK BÜYÜME VARLIĞINI DEVAM ETTİRME KURUMSAL DEĞER ARTIŞI İŞLETMELER BÜYÜMEK VE VARLIKLARINI SÜRDÜREBİLMEK

Detaylı

İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR?

İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR? İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR? Amaç ve Kapsam Richard Bach, Algı, kendimizin ya da başkalarının zihninde oluşan, bilgilenme, yargılama, ilişkiler gibi etkileşimlerle biçimlenen bir imgedir der. Kişisel

Detaylı

5-Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU

5-Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 5-Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 2017 ÖNSÖZ 5-Element Eğitim ve Danışmanlık olarak, kişisel performans gelişim eğitimlerindeki temel amaç, kurumların taleplerine göre eğitim programlarını

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

Kurumsallaşma Eğitimi

Kurumsallaşma Eğitimi Eğitimler Kurumsallaşma Eğitimi İÇERİK Aile şirketlerinde kurumsallaşma ihtiyacı Kurumsallaşmanın gerektirdikleri İhtiyaç analizleri Kurumsallaşmanın önündeki engeller Aile firmalarında iletişim Problemler

Detaylı

Leadership Insights. İçimizdeki Lider

Leadership Insights. İçimizdeki Lider CEO S 2004 SAYI:14 Leadership Insights İçimizdeki Lider İçimizdeki lider köşesiyle aylardır sizlere, lider modelleri sunan ve liderlere yönelik önemli bir araştırmayı yürüten Doç. Dr. Yeşim Toduk Akiş,

Detaylı

İNSAN MÜHENDİSLİĞİ 1

İNSAN MÜHENDİSLİĞİ 1 İNSAN MÜHENDİSLİĞİ 1 Prof.Dr.Coşkun Can Aktan İnsan mühendisliği, insanı yönetme sanatıdır. Bir başka ifadeyle insan mühendisliği, insanı yönetme sanatı ve insan kalitesi ni arttırmaya yönelik tüm çaba

Detaylı

Sedona. Eğitim Kataloğu

Sedona. Eğitim Kataloğu Eğitim Kataloğu 1. Organizasyonel yapılanma Organizasyonel yapılanma kapsamında yer alan takım yapıları, yönetim anlayışı, yazılım süreçleri gibi kavramlar, yazılım projelerini başarıya taşıyan yapıtaşları

Detaylı

SPORDA STRATEJİK YÖNETİM

SPORDA STRATEJİK YÖNETİM SPORDA STRATEJİK YÖNETİM 3.Hafta Yrd.Doç.Dr. Uğur ÖZER 1 SÜRECİ Stratejik Planlama Stratejik planlama, özetle, bir kuruluşun aşağıdaki dört temel soruyu cevaplandırmasına yardımcı olur: Neredeyiz? Nereye

Detaylı

KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012

KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012 KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012 Beklentileriniz.. Birey olarak, ne gibi ihtiyaçlar için koçluk alınabilir Bir alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız Kişisel gelişiminizde bir davranış / yetkinliğinizi

Detaylı

Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor.

Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor. Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor. 1922 den beri dünyanın pek çok ülkesinde, farklı edisyonları ile milyonlarca okura ulaşan Harvard

Detaylı

1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ

1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ 20. yıl 1995 TEN BUGÜNE STRATEJİK ORTAĞINIZ Ekin Kimya olarak Türkiye ve yakın çevresindeki ülkelere yüksek kalitede kimyasal ürünler tedarik eden öncü bir şirketiz. Dünyanın önde gelen kimyasal üreticileri

Detaylı

TEK NOKTA EĞİTİMLERİ

TEK NOKTA EĞİTİMLERİ Sürekli gelişim için TEK NOKTA EĞİTİMLERİ İSMAİL HAKKI KAVURMACI MAKİNA YÜKSEK MÜHENDİSİ Yönetim Danışmanı www. kavurmaci.net info@kavurmaci.net 1 Pratik ancak etkin bir yöntem olması nedeni ile tek nokta

Detaylı

Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor!

Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor! Amway Avrupa nın Dünya Girişimcilik Haftası na özel 16 Avrupa ülkesinde yaptırdığı Girişimcilik Anketi sonuçları açıklandı! Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor! Amway Avrupa tarafından yaptırılan

Detaylı

Çatışma Yönetimi ve Çözüm Rehberi

Çatışma Yönetimi ve Çözüm Rehberi Çatışma Yönetimi ve Çözüm Rehberi Copyright 2017 Dale Carnegie & Associates, Inc. 290 Motor Parkway, Hauppauge, New York 11788. All rights reserved. 1 Çatışma Yönetimi ve Çözüm Rehberi Bu yönergeleri izleyerek,

Detaylı

KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER

KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER SAYI: 3 1 SAYI: 3 1. SINIF III. PYP SORGULAMA ÜNİTESİ VELİ BÜLTENİ DİSİPLİNLERÜSTÜ TEMA: Kendimizi İfade Etme Yollarımız SÜRE: 19.12.2016-20.01.2017 ANA FİKİR: İnsanlar duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini

Detaylı

Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively)

Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively) Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively) Programının Amacı Bu program, bir yöneticinin ekibini doğru bir şekilde nasıl yönetmesi gerektiğine odaklanmaktadır.

Detaylı

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012 Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review 90 yıldır yönetime yön veriyor, yol gösteriyor ve iş dünyasının temel sorunlarına pratik ve reel çözümler sunuyor. İş dünyasını yaratma,

Detaylı

Sağlık Yöneticiliği ve Liderlik SASDER 5. Ulusal Kongresi Antalya Uğur GENÇ CEO Memorial Sağlık Grubu

Sağlık Yöneticiliği ve Liderlik SASDER 5. Ulusal Kongresi Antalya Uğur GENÇ CEO Memorial Sağlık Grubu Sağlık Yöneticiliği ve Liderlik SASDER 5. Ulusal Kongresi Antalya - 12.05.2017 Uğur GENÇ CEO Memorial Sağlık Grubu Gündem Liderlik Nedir? Yakın Gelecekte Nasıl Bir Dünya Olacak? VUCA Y Kuşağı 10 Temel

Detaylı

EBELİKTE BİLGİNİN UYGULAMAYA DÖNÜŞÜMÜ

EBELİKTE BİLGİNİN UYGULAMAYA DÖNÜŞÜMÜ EBELİKTE BİLGİNİN UYGULAMAYA DÖNÜŞÜMÜ Yrd Doç. Dr. Handan GÜLER Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü BİLGİ Öğrenme, araştırma veya gözlem yoluyla elde edilen gerçek ve zekanın

Detaylı

- İş fikrinize yönelik girişimcilik beceri ve tutumlar analizi -

- İş fikrinize yönelik girişimcilik beceri ve tutumlar analizi - GENÇ İSTİHDAMININ ARTIRILMASI İÇİN ANKARA GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ- TRH1.2ADA/P-01 (GENÇ GİRİŞİMCİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ PROGRAMI YEDP) - İş fikrinize yönelik girişimcilik beceri

Detaylı

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER Önsöz Sevgili Çalışma Arkadaşlarım, Şirketimiz için net stratejik öncelikler ve iddialı hedef ler belirledik. Henkel de iş performansımızı arttırmamızda, önceliklerimizi

Detaylı

Giriş Bölüm 1. Giriş

Giriş Bölüm 1. Giriş GİRİŞİMCİLİK Bölüm 1. Giriş scebi@ktu.edu.tr http://scebi.ktu.edu.tr Giriş İşletme Kurma Düşüncesi ÖN ARAŞTIRMA Ekonomik Teknik Mali Yasal Araştırma Araştırma Araştırma Araştırma Ön Proje Yatırım Kararı

Detaylı

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012 Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review 90 yıldır yönetime yön veriyor, yol gösteriyor ve iş dünyasının temel sorunlarına pratik ve reel çözümler sunuyor. İş dünyasını yaratma,

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI Çok İyi İyi Normal Kötü Çok Kötü Çok İyi İyi Normal Kötü Çok Kötü KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI AMACIMIZ : KMTSO da işlem yaptıran üye firmalarımızın Kurumumuz hakkındaki görüş ve düşüncelerini

Detaylı

İstiyoruz ki; Veliler Okulumuzun En Büyük Destekçisi Olsun. Her Veli; Öğrencisine Öğrenme İçin Her Türlü Fırsatın Verildiğini Bilsin.

İstiyoruz ki; Veliler Okulumuzun En Büyük Destekçisi Olsun. Her Veli; Öğrencisine Öğrenme İçin Her Türlü Fırsatın Verildiğini Bilsin. İstiyoruz ki; Okulumuzda, Öğrenme Temel İhtiyaç Kabul Edilsin.Hem Öğretenler, Hem Öğrenenler Birbirlerinin Gelişimine Yardımcı Olsun. ÖĞRENEN OKUL Modeli Oluşsun İstiyoruz ki; Veliler Okulumuzun En Büyük

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. 13 Kasım 2010

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. 13 Kasım 2010 Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 13 Kasım 2010 2010-2011 Eğitim Yılı (Haziran-Kasım 2010 tarihleri arasında) Bölümü Değerlendirme Anket Formu Raporu Öğrencilerimizin staj yaptıkları

Detaylı

EPWN İstanbul. Giriş

EPWN İstanbul. Giriş EPWN İstanbul Giriş Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı ("EPWN") EPWN, tüm sektörlerden ve sanayilerden profesyonel kadınlar için dinamik ve hızlı büyüyen çevrimdışı ve çevrimiçi bir ağ ve liderlik geliştirme

Detaylı

13. yıl. Reklam. Kiti 10

13. yıl. Reklam. Kiti 10 13. yıl Reklam Kiti 10 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5 Sektörel Dağılım 5 Mesken

Detaylı

DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ

DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ MESLEKİ ( OPERASYON YÖNETİMİ ) GELİŞİM EĞİTİMLERİ GENEL YÖNETİM EĞİTİMLERİ İNSAN KAYNAKLARI UZMANLIĞI

Detaylı

BARMAN TEKNİK İNŞAAT ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

BARMAN TEKNİK İNŞAAT ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BARMAN TEKNİK İNŞAAT ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Hakkımızda Uluslararası konsorsiyumlarda inşaat şirketlerinin organizasyonları ile çalışma fırsatı bulan kurucular proje uygulama sahalarında

Detaylı