Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Leadership Insights. Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler"

Transkript

1 CEO S 2003 SAYI:05 Leadership Insights Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler Liderlik, hiç şüphesiz çok yönlü bir şekilde ele alınması gereken bir kavram. Vizyon sahibi ve yenilikçi olmak ise, iyi lider olmanın şartları arasında ilk sıralarda yer alması gerekenlerden Dr.Yeşim Toduk AKİŞ Bir Bakışta 1 Vizyon sahibi ve yenilikçi liderler. DÜNYA LİTERATÜRÜNE GÖRE VİZYON SAHİBİ LİDER OLMAK, GÖZDAĞI VERMEDEN ÇALIŞANLARINA KARŞI GÜÇLÜ OLMAYI, KİŞİLERİN ÜZERİNDE HAKİMİYET KURMADAN GÜÇ SAHİBİ OLMAYI, ÇALIŞANLARINI MOTİVE ETMEYİ, KİTLELERİ BİR FİKİR DOĞRULTUSUNDA HAREKET HALİNE GEÇİRMEYİ GEREKTİRİYOR. CEO s dergisinin ilk sayısı çıktığında,bu başarılı girişimciliği ve vizyonu, Türk iş ve yönetim kültürü adına bir liderlik olarak algılamıştım. Hedef netti, markadan anlaşılıyordu. içerik hedefe uygun olarak devam ediyordu. CEO s dergisi ile kesiştiğimiz nokta, benim liderlik literatürüne olan merakım ve Türk kültürü içindeki liderleri anlamaya ve aramaya olan çabamdı. Bu çabanın çoğu, son 8 yıldır, Istanbul ofisinin kurucusu olduğum Amrop International-Türkiye bünyesinde, binin üzerinde tepe yönetici ile yaptığım görüşmeyi kapsıyor. Liderleri anlamak için çıktığım yolculuk, gerek Paris ve Brüksel ofislerinde bir yılı aşkın bir süre yürüttüğüm beyin avcılığı deneyimimi, gerekse AMROP un diğer 82 ofisteki 53 ayrı ülkeden, 300 ü aşkın beyin avcıları olan ortaklarımla yaptığım alışverişten oluşmakta. Bu yazıda, dünyadaki iş liderleri ile Türkiyeli iş liderleri ya da Türkiye de başarılı olan yabancı yöneticiler ile yurtdışında başarılı olan Türk yöneticiler konusundaki ortak ve farklı noktaları anladığı mız ölçüde paylaşmaya karar verdik. Bu yazılarda üzerinde özenle durmak istediğim birkaç nokta var. Öncelikle Türkiye ye özgü bir lider yönetici kavramı çizmeyeceğim.sayıları on binin üzerinde olan basılmış kitapları n bir tekine veya milyonlarca olan makalelerden tekine gönderme yapmayı tercih etmiyorum. Liderlik kavramına ülkeler üstünde, uluslararası yaklaşımda bulunan yayınlardan yola çıkacağım. Amacım,tanıştığım ve etkilendiğim içimizdeki liderler den örnekler sunarak ne kadar lider dolu bir toplum olduğumuzu hatırlatmak. Bu sayfaları okurken, dileyenler sadece içimizden örneklerle ilgilenip, bu kişilerin bakışlarını anlayabilir. Diğerleri, referanslara ve literatür örneklerine daha fazla ilgi göstererek, acaba bende bunlardan hangileri var, diyebilir. Daha keyişisi, aşağıda verilen 22 lider özelliğinde kendinizi ölçebilir, hatta sizlerle çalışanlara,yanınızdakilere, şirket ortaklarına, yani çevrenizdeki herkese, tam 360 notlatabilirsiniz. Bu sayfalar liderliğe dönük, araştırıcı, örneklerle düşündürücü sayfalar olacak. Türkiye de liderlik konusunda yapılan araştırmalar ve yayınlar henüz oldukça yeni, yaklaşık 10 yıllık geçmişi var. Özgün kitap veya makale diye bakarsak, sayısı en fazla 30 u bulur. Demek ki yapacak çok fazla araştırma, analiz ve en önemlisi yorum gerekiyor. Belki de cesaret.

2 PAGE 2 LEADERSHIP INSIGHTS ULUSLARARASI LiDERLiK ARAŞTIRMALARINDAN ÖRNEKLER Pennsylvania Üniversitesi, işletme Profesörü Bob House un sorumluluğunda devam eden ve 64 ülkeden 154 araştırmacının oluşturduğu bir kültürler arası araştırma programı olan GLOBE (Global Leadership and Organizational Behaviour Effectiveness), halihazırda etkin uluslararası liderlik konusunda araştırmalarını sürdürüyor (House, Wright, Aditya,1997). GLOBE un düzenlediği bir toplantıda organizasyonel liderlik konusunda evrensel bir tanım çıktı. Lider, bir bireyin diğerlerini, bağlı oldukları organizasyonun başarısı ve etkinliği için etkileyebilen, motive eden ve hareketlendiren kişi olarak tanımlandı. Tarihteki kalıcı liderleri ve bu kişilerin özelliklerini araştıran Simonton da 1994 teki kitabında liderliği tanımlarken, Grubun tavırlarına, performansına ya da karar vermesine olan etkisi, grubun ortalama üyelerinin çok üstünde olan kişi, ifadesini kullanıyor. Kültürlerin değişik prototipleri olduğu gibi,değişik kültürlerin bir lider nasıl olmalı konusunda farklı fikirleri var. Bu olgu,türkiye benzeri çokkültürlü ortamlarda lider olmayı zorlaştırabilir. Her kültürün bir liderden ne beklediğini kestirebilseniz bile, bu beklentileri nasıl karşılayabilirsiniz? Bazı kültürler lider kavramını bile sevmezler. Toplumlardaki kültürel farklılıklar kişilerin beklentilerini, varsayımlarını ve diğer kişilere olan tutumlarını etkiliyor. Sonuçta bazı kültürlerdeki liderlik tavırları, evrensel, dünyanın her yerinde kabul edilebilir liderlik kavramı ile tezat oluşturuyor. Fakat yapılan çalışmalar (GLOBE bünyesinde Bob House ve dünya çapındaki 170 ortak proje çalışanlarının), aşağıdaki 22 özelliğin her kültürde kabul edilebildiğini ve farklı ağırlıklarda liderlerde bulunabildiğine işaret ediyor. 53 ülkede, altında çalışanlar tarafından takdir edilen lider özellikleri şunlar: 1- Pozitif olmak. Genelde optimist ve kendine güvenen. 2- Yüreklendiren. Telkin ya da tavsiye ederek cesaret, güven ya da umut veren. 3- Motive eden. Takip edenlerini harekete geçiren,aktive eden. 4- Güven yaratan. Kişilere inanarak onlardan güven kazanan. 5- Dinamik. Çok ilgilenen, enerjik, hevesli,motive. 6- Motive eden. Diğerlerini, işin gerektirdiğinden fazla ve üzerinde efor harcayarak, kişisel özveri gösterimleri için harekete geçiren. 7- Öngörüde bulunan. Olası gelecek olayları tahmin edebilen. 8- Önceden planlayan. Önceden tahmin eden ve hazırlanan. 9- Bilgili. Birikimli ve konulardan haberi olan. 10- iletişim içinde olan. Diğerleri ile sık olarak iletişime geçen. 11- Takım kuran. Grup üyelerinin birlikte çalı şmalarını sağlayabilen. 12- Koordinatör. Altında çalışanların işlerini yönetip, düzenleyebilen. 13- Güvene layık. Verdiği sözleri tutacağına inanılan.

3 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE Adil. Doğru ve adaletli davranan. 15- Dürüst. Doğru bir şekilde konuşan ve davranan. 16- Yönetimsel becerikli. Çok sayıda (75 üstü) çalışanın işini planlayabilen, organize, koordine ve kontrol edebilen. 17- Kazan-kazan anlayışı ile problem çözücü.farklı ve çatışan menfaati olan bireyleri memnun edecek çözümler üreten. 18- Etkili pazarlık eden. Diğerleri ile etkin bir şekilde müzakere eden ve lehte sonuç alabilen. 19- Zeki. Parlak, kolayca öğrenip, anlayabilen. 20- Kararlı. Kararları ciddi ve çabuk alabilen. 21- Mükemmeliyetçi. Kendi ve altında çalışanlar için performansta mükemmeli arayan. 22- Güvenilir. Acaba bu özelliklerden hangileri Türkiye de başarılı lider yöneticiler tarafından benimseniyor ve bizim kültürümüzde nasıl yorum buluyor? Boğaziçi Üniversitesi işletme Bölümü Akademisyenlerinden Prof. Muzaffer Bodur, Prof. Hayat Kabasakal ve idil Evcimen, Mayıs 2000 de Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu bir Karşılaştırma konulu bir çalışma gerçekleştirdiler.daha çok orta kademe yöneticileri hedef alan bu çalışmada, Türkiye de liderliğe etki eden iki özelliğin karizma ve takım çalışmasına inanç olduğu görüldü. Günümüzde, özellikle takım çalışmasına inanç, kültürler arası en çok üzerinde hemfikir olunan yönetici özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Liderlik konusunda guru kabul edilen Bernard Bass, 1990 yılında, kültürel ve altkültürel farklarının yönetimsel davranışlar,tavırlar, seçimler ve motivasyondaki farkları üzerinde 100 ü aşkın çalışmayı özetledi.sonrasında 1997 yılında Baas evrensel bulduğu liderlik özelliklerini 4 başlıkta genelleştirdi: idealize edilmiş etki ya da karizma. ilham veren motivasyon ya da vizyon. Entelektüel güdülenme. Kişileri dikkate alma, nezaket. Amerika Birleşik Devletleri nde Businessweek tarafından liderlik eğitimi konusunda çalışan en önemli merkez seçilen, Yaratıcı Liderlik Merkezi (Center for Creative Leadership) araştırmacıları 2002 yılında Global Yönetici adlı bir kitap yazdılar. Bu araştırmacılar etkin bir global yönetici olmak için gerekli olanın, uluslararası iş bilgisi,kültürel uyumluluk, başkasının görüş açısını anlayabilme ve yenilikçi rolü oynayabilme olduğunu belirtiyorlar.

4 PAGE 4 LEADERSHIP INSIGHTS ViZYON SAHiBi YENiLiKÇi LiDER GLOBAL YÖNETİCİNİN DÜNYASINDA, YENİLİKÇİ ROLÜ DİĞER TÜM YETKİNLİK EKSENİNİN ÇEVRESİNDEDİR. YENİLİKÇİNİN ROLÜ, EDİNİLEN YENİ BİLGİ VE ALGIYI ALIP, BUNLARI SADECE ANLAMAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA İKİ KÜLTÜRÜN YARATTIKLARINDAN DAHA ETKİLİ VE BÜYÜK BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ, ÜRÜN, PROSEDÜR YA DA HİZMET HALİNE GETİRMEKTİR. BAZI YÖNLERDEN BU YENİ BİR ŞEYLER YARATABİLME, ETKİN BİR ULUSLARARASI YÖNETİCİ OLMANIN ÖZÜDÜR. BU SADECE KÜRESELLEŞMENİN İÇERİĞİNİ YÖNETEBİLMEYİ DEĞİL, ONDAN YARARLANARAK DAHA İYİ OLMAYI GEREKTİRİR. Yukarıda sözü edilen her iki uluslararası çalışma sonucunda ortaya konulan tanımlardan yola çıkarak, liderlik için olmazsa olmaz olan özellik vizyonerlik ve yenilikçilik olarak karşımızda beliriyor. Bu özellik benim lider avcılığı kariyerimde, Türkiye ve Avrupa daki projelerimde de olmazsa olmaz olarak sürekli karşıma çıktı. Peki bu vizyoner ve yenilikçilik nasıl bir özellik? Liderlikle ilgili tüm araştırmalar ve uluslararası yayınlar bir ortak noktada birleşiyorlar. Lider vizyonerdir. Vizyon sahibi lider yeni yaklaşımlar dener, girişimcidir ve yeni fırsatlar yakalar. Yeni fikirler oluşturur ve bir fikir ya da vizyona destek buldurur, ikna edicidir.lider yeni ilişkiler ve fikirler oluşturur, problemlerin çözümünde yeni ve farklı yollar yaratır. Gerektiği zaman, kabul edilen grup normlarının dışında düşünüp hareket edebilir. Yaratıcı Liderlik Merkezi, araştırmasında, becerikli bir yenilikçi liderin yeni şeyler denediğ ini, yeni ortaklıklar yarattığını, yeni fırsatlar yakaladığını ve diğerlerini de buna katılmaya teşvik ettiğini belirtmiş. Global yöneticinin dünyasında, yenilikçi rolü diğer tüm yetkinlik ekseninin çevresindedir. Yenilikçinin rolü, edinilen yeni bilgi ve algıyı alıp, bunları sadece anlamak değil, aynı zamanda iki kültürün yarattıklarından daha etkili ve büyük bir davranış biçimi, ürün, prosedür ya da hizmet haline getirmektir. Bazı yönlerden bu yeni bir şeyler yaratabilme, etkin bir uluslararası yönetici olmanın özüdür. Bu sadece küreselleşmenin içeriğini yönetebilmeyi değil, ondan yararlanarak daha iyi olmayı gerektirir. Fakat bu egzotik ya da mistik bir yetenek değildir. Yenilikçi rolünde beceri, adım adım bilgi toplama sürecinin, dinleme ve dikkat etmeyi öğrenmenin, ben haklıyım ihtiyacından vazgeçmenin ve yararlı kombinasyonları aramanın bir sonucudur. Yenilikçi olan, vizyoner olan deyince tabii ki aklımıza çevremizden, tanıştığımız kişilerden ya da medyadan okuduğumuz çok çeşitli isimler geliyor. Peki, acaba çok sözü edilen, birtakım dergilere sürekli kapak olan yöneticiler gerçekten lider özelliği fazla olan kişiler mi? Hepsi yenilikçi ve vizyoner mi? Tanımak ve şartlarını doğru incelemek gerekir ama belki şöyle bir soru sorabiliriz: Kimler kalıcı oldu? Nasıl? O yönetici olmasaydı, aynı işleri başarır mıydık, aynı hedeşeri koyabilir miydik? Liderden anladığımı düşünerek, birikimim doğrultusunda bazı örnekleri paylaşmak istiyorum. TÜRKiYE DEN ViZYONER LiDERLER Türkiye de, Koç Üniversitesi nden, Doç. Dr. Zeynep Aycan ın, Türkiye de Yönetim, Liderlik ve insan Kaynakları Uygulamaları adlı kitabında değişik liderler aktarılmış. Rahmi Koç a göre, vizyon sahibi liderler yaratıcı ve ileri görüşlüler, bu da olaylara doğru tespit getirmeyi ve uygun çözümler üretmeyi sağlıyor. Yine vizyoner liderliğe Siemens in kurucusu Werner von Siemens i örnek veren Rahmi Koç, Siemens in hep büyüyerek dünyaya açılmasının kurucusunun vizyon ve Şkirlerine bağlı kalmak olduğunu söylüyor.

5 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 5 SANAYiDEN BiR ÖRNEK içimizdeki Lider köşesinde, bu sayı için birkaç vizyoner liderden görüş istedim. Bu kişilerle sürekli karşılaşma şansımız olmadığı ndan, sizler için ilginç olduğunu düşündüğümden, geniş bir bölüm ayırıyorum. Bu yazıda Mehmet Kahya, ibrahim Betil ve Turhan Talu ya göre liderliği ve onlardan bir anekdot aktaracağım. Mehmet Kahya, imalat sektöründen bir yönetici örneği. Son 15 yıl içinde, Türkiye nin sanayileşme sürecinde, önce Toyota nın kuruluşu sırasında rahmetli Özdemir Sabancı ile birlikte çalışmış. Daha sonra, dünyada örnek olarak gösterilen bir şirketin oluşmasında vizyoner yapısıyla dikkatimizi çekiyor Mehmet Kahya. Türkiye de planlanan bir mega merger sırasında,abd deki şirketin CEO sunun doğrudan önermesiyle tanışmıştık. Mehmet Kahya vizyoner liderlik için, Amerika yı yeniden keşfetmek gerek, diyor ve ekliyor: Bilinen işleri tekrardan kaçınarak, kısa yoldan amaca ulaşmak, Türk girişimciliğinin önünde yaratıcılığı frenleyen bir engel olsa gerek. Türk sanayisinin emekleme dönemlerinde, eğitimi sırasında sormaktan çekinen, verileni alabilmeyi yeterli bulan ve mutlu olan, verilmeyenin ne olduğunu sorgulamaktan utanan, kaçınan yapıdaki insanlarımızı daha da sınırladı. Son zamanlarda Türk sanayisinde ışıltıları görünen, dünyaya meydan okuyan deyişler, onlardan daha iyi olabileceğimizi işaretleyen kanıtlar var, global vizyon deklarasyonları mevcut. Ne yaparsak yapalım, Dünya nın Bir Numarası Olmak vizyonu ve hırsı ile çabalamanın bir örneğini bir ambalaj şirketi olan CarnaudMetalbox ın (şimdi Crown Cork and Seal) izmit teki 100% yabancı sermaye yatırımında çalışanlar vermişlerdir. içecek sanayi için alüminyum kutu üreten ve yüksek teknoloji ile çalışan bu tesis, kurulduğu 1994 yılında bu endüstride daha önce hiç deneyimi olmayan, yaş ortalaması 28 olan genç yöre insanları ile yola çıkmıştı. O dönemde yaşanan ekonomik kriz de eklenince, şirketin kısa dönemli geleceği engebeli görünmekte idi. Ancak tüm çalışanların, bu sahada dünyanın en iyisi olmak, kısaca dünyadaki tüm diğer benzer tesislerden daha randımanlı, daha üretken, daha iyi maliyetli ve daha kaliteli olmak ülküsü etrafında birleşmeleri sonucu, çok değil iki sene içinde tüm sektörün Kabe si sayılan, yurtdışından eğitim alınmak üzere gelinen, çalışanların iki yılda sector duayeni oldukları bir kurum yaratılmıştır. Yetkilendirilmiş özgüven için yüreklendirilen operatörlerin önerip uyguladıkları üretim hatları ve makineleri ile ilgili revizyonları, teknolojiyi satan şirketler bir sonraki üretimlerinde uygulamışlardır. Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bu tür örnekler göstermekte ki, Türk girişimcileri, yöneticileri ve çalışanları artık sormak, sorgulamak, sınırları zorlamak, olası sapma ve tekrar risklerine rağmen, çok çalışarak Amerika yı yeniden keşfetmek evresine girmişlerdir.

6 PAGE 6 LEADERSHIP INSIGHTS BANKACILIK VE SiViL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BiR ÖRNEK Bugün, Türkiye de eğitim alanında sivil toplum liderliği konusunda sanırım hepimizin aklına ilk ibrahim Betil gelir. Yoğun bir bankacılık deneyimi, yöneticiliği ve patronluğu sonrasında kendisini bundan 6 yıl önce Eğitim Gönüllüleri Vakfı ndaki çalışmaları sırasında tanımıştım. ilk göze çarpan özelliği kuşkusuz insancıl ve alçakgönüllü tavrı idi. Toplantılar sırasında yönlendiriciliği yapış üslubu ise bir mastır derecesiyle eşdeğerdi masanın etrafındakiler için. Daha sonar TEGV için çalışan arkadaşları m oldu ve biri bana ibrahim Betil i kısacık şöyle özetledi: Biz hedeşeri koyduktan sonar kendisi 100 ile 1000 ile çarpıyor, projeyi büyütüyor,bizleri ikna ediyor ve hep birlikte o hedefe kilitlenip gerçekleştiriyoruz. Bundan daha net bir vizyoner liderlik olabilir mi? Yine dünya literatürüne göre vizyon sahibi lider olmak, gözdağı vermeden çalışanlarına karşı güçlü olmayı, kişilerin üzerinde hakimiyet kurmadan güç sahibi olmayı, çalışanlarını motive etmeyi, kitleleri bir Şkir doğrultusunda hareket haline geçirmeyi gerektiriyor. Sivil örgüt liderlerinden ibrahim Betil, vizyoner bir liderdeki özellikleri şöyle sıralıyor: Ekibin motivasyonu için katılım önemli. Hedef belirleme ortaklaşa yapılmalı. Lider hedeşerini ekibine anlatmalı,benimsetmeli, özümsemelerini sağlamalı. Hedefleri sahiplenme için de ekibin katılımı önemli. Lider işin ayrıntılarını bilmeli, bilmiyorsa bilen kişi hangi konumda olursa olsun ondan öğrenmeli. Bilmediğin işi yönetmek mümkün olmaz. Kurum hedeşerine yönelik, zaman planına bağlı taahhüt almalı. izlemeli. Amaca kilitlenmeli. Bunu bir yaşam biçimi olarak sadece söylemiyle değil, eylemiyle de kanıtlamalı. Dışa açılmalı, yeniliklere meraklanmalı, teknolojiyi uygulamalı. ibrahim Betil, hedef paylaşımının ekip çalışmasında yarattığı etkiyi, yöneticinin vizyonunun birlikte çalıştığı takımda bıraktığı etkiyi şöyle paylaşıyor: Beş yıl tepe yöneticiliğini yaptığım, her çalışanıyla bütünleştiğimi hissettiğim büyük bir kurumdan ayrıldıktan tam 12 yıl sonra, kurumun kuruluş yıldönümü kutlamaları için davet edilmiştim. Yaklaşık 500 eski meslektaşımla karşılaştım. içlerinden bir grupla sohbet ederken kurumda 15 yılını doldurmuş bir yönetici bana yaklaştı ve Sayın Genel Müdürüm, benim ilk çocuğum doğduğunda kendi yazınızla göndermiş olduğunuz kutlama notunu hâlâ saklıyorum, derken bir diğerinden de, ilk geldiğinizde birlikte oluşturduğumuz bir hedef vardı. Hiç unutmam falanca kurumun piyasa payını yakalayıp onun önüne geçebilmeyi birlikte kararlaştırmıştık O kurum artık çok gerilerde kaldı sözlerini duymaktan daha büyük bir mesleki mutluluk olabilir mi? Bir liderde olması gereken diğer özellikleri de Betil şöyle sıralıyor: Tabanı ve ekibini dinlemeli (duymak ya da kulak vermek değil, dinlemek önemli ), sahada (piyasada) olanla yakından ilgilenmeli, masa başında teorik söylemlerden çok, yaşamın içinde olmak önemli, liderin ve ekibin kişisel değerleriyle ve kurumsal değerlerle örtüşebilmeli. Kurum ahlak (etik) yönetmeliği kurum çalışanlarıyla birlikte oluşturulmalı. Lider, yönettiği kişileri bastırmamalı, sindirmemeli. Kişileri konuşmaya,önerilerini söylemeye teşvik etmeli. Lider adil olmalı, kararlarınla, uygulamalarla ilgili sürekli geribildirim almalı. Bilgi paylaşmalı. Lider eleştirmeli ve eleştiriye açık olmalı. Eleştiri kişiye, kişisel özelliklere değil, işe, işin yapılış şekline yönelik olmalı. Kendini sürekli geliştirmeli, ekiptekilerin de önünü açmalı, kişisel gelişmelerine destek vermeli. Yetki vermeli. Ekibine ve ekiptekilere tek tek güvenmeli, güvenini onları yetkilendirerek kanıtlamalı. Davranışlarıyla örnek olmalı,söylemden çok eylemle göstermeli. Ekibiyle birlikte zaman geçirmeli, sadece işte değil, işin dışında da zaman zaman birlikte olmalı.

7 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 7 Çalışanların bireysel, kişisel ve özel sorunları na da destek olmalı. Kişisel mutluluklarını da paylaşmalı. Ekiptekilerin kişisel gelişimine önem ve özen göstermeli. HIZLI TÜKETiM ÜRÜNLERi SEKTÖRÜNDEN BiR ULUSLARARASI YÖNETiCi Bundan 15 yıl önce, bir reklam şirketinde müşteri temsilcisi dönemimdi. Müşterimiz Philip Morris ve karşımızda (hep yanımızda) Henkel deneyimli, olağanüstü hızlı düşünen, hızlı karar alan, insan yetiştiren, bizleri de eğiten bir pazarlama direktörü vardı. Turhan Bey den hem çekinirdik, hem de hepimiz hayrandık. Daha ilk toplantımızda yeni bir ürün lansmanı için hedeşerini ortaya koymuştu, ajansa döndüğümüzde hepimiz aynı şeyi düşündük. Vizyoner bir lider. Turhan Talu, şimdi Philip Morris International ın onlarca ülkesinden sorumlu yöneticisi. Viyana dan dünyanın bir bölümünü yönetiyor. Vizyon oluşturuyor, liderlik ediyor.turhan Talu liderliği nasıl değerlendiriyor Liderlik son zamanlarda iş dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri yıllarına damgasını vuran yöneticiliğin tanımından çok farklı bir yaklaşım liderlik Özellikle ABD de son 10 yılda bu konu çok tartışıldı ve liderlik dersleri dünyanın en ünlü post graduate okullarının MBA programları na girdi. Büyük şirketlerin tepe yöneticileri, liderleri MBA programları nda liderlik üzerine dersler verdi, dene-yimlerini paylaştı. GE nin efsanevi CEO su Jack Welch işte bunlardan biri. Bugün de birçok büyük, çokuluslu şirket kendilerince liderliğin tanımını yapmaya ve şirket içindeki liderleri ortaya çıkaracak ve onları ilerdeki meydan okumalara yetiştirecek insan kaynakları ve organizasyon geliştirme tekniklerini uygulamaya çalışıyor. Turhan Talu bu süreci yöneticilikten liderliğe geçiş olarak görüyor ve ekliyor: Tabii ki yöneticilere ihtiyaç bitmeyecek, çünkü şirkette çok fazla lider de olamaz. Çünkü lider, vizyonu ortaya koyandır, tüm şirketi iyi tanımlanmış, spesişk, ulaşması zor ancak ulaşılabilir, şirket için konu ile ilgili bir amaç etrafında birleştirip, tüm şirketi bu vizyona doğru iten, bu vizyonu örgüte çok iyi ileten, genel kabulü sağlayıp, hem insan hem parasal kaynakları bu amaç için doğru bir şekilde dağıtandır. Yönetmek, liderlik etmekten farklıdır. Yönetici kısa ve orta vadeli hedeşer etrafında çalışır ve rakamsal hedeşeri yerine getirmeye çalışır. Pratik çözümler üreten, pazara ve problemlere proaktif yaklaşımı olan, problem çözmeye ve operasyona dönük olan kişi yöneticidir. Yönetici iş planını, bütçe ve raporlama siste-mini, kontrol mekanizmalarını yönetir. Lider ise, vizyon sahibi olmalı, kazanmaya istekli ve içgüdüsel bir canlılığı / sürücülüğü olmalı ve motivasyonel bir yetkinliğe sahip olmalıdır.

8 PAGE 8 LEADERSHIP INSIGHTS BEN LİDERLİĞİN DOĞUŞTAN BİR YETENEK OLDUĞUNA İNANMIYORUM. LİDERLİK ÖĞRETİLEBİLİR. TABİİ EĞER BİR KİŞİDE BU YETKİNLİK (YETENEK DEĞİL) PROFİLİ VAR İSE BU KİŞİDEN LİDER YARATMAK DAHA KOLAY VE KISA SÜREDE OLACAKTIR. Yönetici NE sorusunu sorar. Lider NASIL sorusunu sorar, akıllara ve kalplere bir vizyon yerleştirir. Yapılan çeşitli araştırmalar, etkin bir yöneticinin iyi bir lider olamayabileceğini göstermiştir. Çünkü yönetici neticeye dönüktür. Bu yolda gereken her şeyi yapar ve liderde olması gereken soft, kişilerarası becerilere önem vermeyebilir. Yönetici teknik becerilerini geliştirir, kullanır, çünkü bu becerilere göre değerlendirilir. Bu yolda soft skills dediğimiz, işin NASIL yapıldığına önem vermeyebilir, yönetici için önemli olan NEYiN yapıldığıdır. Tabii ki bir örgütte en ideali her kademedeki yöneticilerin sadece neyin yapıldığını değil, nasıl yapıldığına da yoğunlaşması ve Nasıl? sorusuna da değerlendirmelerinde bir ağırlık vermesidir. Ben iş hayatımda "neticeyi elde edeyim de ne olursa olsun, örgüt ne düşünürse düşünsün" Şkri ile çalışan çok yönetici gördüm. işin ideali, örgütle paylaşarak yepyeni ve değişik bir şirket kültürü yaratmada yatıyor. Bu da, liderin işi. işte ancak o zaman örgüt bir bütün olarak amaca kilitleniyor ve ortaya konan vizyonu gerçekleştiriyor. Son olarak Talu, insan kaynakları yöneticileri ve genel müdürler için önerisini ekliyor: Ben liderliğin doğuştan bir yetenek olduğuna inanmıyorum. Liderlik öğretilebilir. Tabii eğer bir kişide bu yetkinlik (yetenek değil) proşli var ise bu kişiden lider yaratmak daha kolay ve kısa sürede olacaktır. Yetkinlik ölçümü, işe alınma esnasında tespit edilmeli (yetkinlik mülakatı ile) veya örgütün içinden periyodik olarak belirlenmeli, performans, değerlendirme sistemleri bu yönde olmalı ve şirket eğitim programları tamamen bu amaca (yönetici yetkinlik proşli oluşturmaya) dönük olmalı dır. Liderlik yetkinlik proşli olan insane kaynakları, şirketteki kariyerlerinin ilk safhaları nda belirlenmeli ve amaç doğrultusunda yetiştirilmelidir. SONUÇ Liderlik belki kısmen doğuştan, belki de tamamen öğrenilebilir. içimizdeki liderlere baktığı mızda anlıyoruz ki, hepsinin ortak yönü, büyük ve farklı hedeşer koyarak, onlara kilitlenmeleri, etraşarındaki kişileri bu hedeşere kilitlemeleri, coşturmaları ve sonuçları birlikte gerçekleştirmeleri. Lider ise bu yeni düşünceleri getiren, geliştiren ve gerçekleştiren ekibe önderlik eden kişi.

9 LEADERSHIP INSIGHTS PAGE 9 Akiş, Y.T. (2003). Business Leadership & Corporate Management: Current Practices in Turkey, Bahçeşehir Üniversite sinde sunulan makale. Aycan, A. (2000). Akademisyeneler ve Profesyoneller Bakış Açısıyla Türkiye de Yönetim, Liderlik ve İnsan Kaynakları Uygulamaları. Türkiye de Yönetim, Liderlik ve Girişimcilik (pp. 326). Ankara : Türk Psikologlar Derneği Yayınları Bass, B.M (1990). Bass and Stogdill s handbook of leadership: Theory, research and managerial applications (3rd ed.). New York : Free Press. Bass, B.M. (1997). Does the transactional-transformational leadership paradigm transcend organizational and national boundaries? American psychologist, 52(2), Bodur M., Kabasakal H., Evcimen İ. (2000). Liderlik, Kültürel Değerler, Uygulamalar ve Memnuniyetsizlik: Çokuluslu Bir Karşılaştırma Dalton M., Ernst C., Deal J.& Leslie J. (2002). Success For The New Global Manager How to work across distances, countries and cultures (pp ). San Fransisco: A Joint Publication of The Jossey- Bass Business & Management Series and The Center for Creative Leadership Hofstede, G. (1980). Culture s consequences: International differences in work-related value. Thousand Oaks, CA: Sage House R.J., Wright N.S., Aditya R.N. (1997).New Perspectives on International Industrial/ Organizational Psychology. Cross- Cultural Research on Organizational Leadership A Critical Analysis and a Proposed Theory (pp ). San Fransisco: The New Lexington Press Muchinsky, P. M. (2000), Psychology Applied to Work, Leadership, Wadsworth Schwartz, S.H. (1994). Cultural dimensions of values : Towards an understanding of national differences. In Kim U., Triandis H.C., Kagitbasi C., Choi S.C. & Yoon G. (Eds.), Individualism and collectivism. Theoretical and methodological issues (pp ). Thousand Oaks, CA: Sage Simonton, D.K. (1994). Greatness :Who makes history and why. New York: Guilford Press AMROP TURKEY Dr.Yeşim Toduk AKİŞ is Managing Partner in Amrop Hever Istanbul tr.com Ebulula Cad. Caglayan Sitesi A Blok No: 26/9 Levent Istanbul Turkey Copyright 2008 Amrop Hever Istanbul. All rights reserved.

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 Hakkımızda CREALUS, kurulduğu günden bu güne kadar müşterilerine stratejik çözüm ortağı olarak yenilikçi, yaratıcı ve katma değerli eğitim ve

Detaylı

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program...

Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... Türkiye deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek için yeni bir program... DeGiSen DUnyada GeliSmek Her Cocuk Fark yaratabilir Empati, Yaratıcılık, Liderlik, Ekip CalıSması Ashoka

Detaylı

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM

UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM UYGULAMALI EĞİTİM KALICI ÖĞRENİM ARS Training, profesyonel iş dünyasında gereksinim duyulan eğitim ve danışmanlık hizmetlerini bütünsel yaklaşımla, duygu ve davranışları temel alarak uygulayan bir eğitim

Detaylı

ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA

ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA MART EĞİTİMLERİ ETKİN YÖNETİM BECERİLERİ - FERDİN HOYİ 10 MART 2010- ÇARŞAMBA İNSAN ODAKLI YÖNETİM - FERDİN HOYİ 24 MART 2010 - ÇARŞAMBA EĞİTİM PROGRAMLARI Geçmişten geleceğe köprü... MART/ 2010 10 MARTT

Detaylı

HAKKIMIZDA Şirketimiz, akademik ve uzman kadrosuyla siyasal, sosyal, medya, piyasa (pazar), yerel yönetimler, gizli müşteri vb. araştırmalar, eğitim ve proje geliştirme alanlarında genel danışmanlık hizmetleri

Detaylı

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane

Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Avrupalı liderler baskıcı, Türk liderler ise dostane Dünyada yaşanan ekonomik kriz liderlik stillerinde de değişikliğe yol açtı. Hay Group'un liderlik stilleri üzerine yaptığı araştırmaya göre, özellikle

Detaylı

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik Video Başlığı Açıklamalar Süresi Yetkinlikler Liderlikte Güncel Eğilimler Konuşan Değil, Dinleyen Lider Son on yıl içinde liderlik ve yöneticilik konusunda dört önemli değişiklik oldu. Bu videoda liderlik

Detaylı

Farklılığı İK ve İş olan dergi

Farklılığı İK ve İş olan dergi Farklılığı İK ve İş olan dergi Yayın hayatına 1996 yılında start veren HRdergi, İnsan Kaynakları ve yönetim ile ilgili tüm gelişme ve yenilikleri okurlara duyurmak adına her geçen gün kendini yeniliyor.

Detaylı

Prof. Dr. Münevver ÇETİN

Prof. Dr. Münevver ÇETİN Prof. Dr. Münevver ÇETİN LİDERLİKLE İLGİLİ TANIMLAR Yönetim bilimcilerin üzerinde çok durdukları kavramlardan biri de liderliktir. Warren Bennis in belirttiği gibi, liderlik, üzerinde çok durulan, yazılan

Detaylı

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI Öğr.Gör.Afitap BULUT 2012 3. VE 4. HAFTALAR SEKRETERİN MESLEKİ ÖZELLİKLERİ B. SEKRETERİN MESLEKİ ÖZELLİKLERİ İletişim becerisi etkili kullanmak 1.1 Türkçe

Detaylı

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 İnsan Kaynakları nın ajandasında neler var? Hiyerarşik yapıdan

Detaylı

www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com Prof. Dr. Acar Baltaş, Psikolog

www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com Prof. Dr. Acar Baltaş, Psikolog www.baltas-baltas.com www.acarbaltas.com www.baltas-eksen.com KÜRESEL YÖNET NETİCİNİN PROFİLİ Prof. Dr. Acar Baltaş Psikolog 14 Kasım 2007 LİDER DOĞULUR MU? OLUNUR MU? LİDER İÇİN KARİZMA ŞART MIDIR? BİREYSEL

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

Bankacılık Programı na katıl.

Bankacılık Programı na katıl. . Üniversite veya yüksek okuldan 2013 yılında mezun olduysan, Bankacılık sektörünü kendine uygun görüyorsan, Kurumsal hayatın gereklerini yerine getirmeye hazırsan, bankademi Bankacılık Programı na katıl.

Detaylı

KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci

KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci KOÇLUK NEDİR? İNCİ TOKATLIOĞLU Profesyonel Koç-Uzman Eğitimci Neden Koçluk? İnsanların günlük koşuşturma içinde hayatlarının bazı yönlerinde dengenin kaçtığını fark edemez. (iş, aile, dostlar ve kendimiz

Detaylı

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 2016 Çatışma Yönetimi: Kişi, Ekip ve Organizasyon Değişimi Koçluk Yaklaşımı ile Yönetmek Eğiticinin Eğitimi: Eğitime ve Kişiye Özel Ekip Yönetimi: Bütünsel

Detaylı

Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler

Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler Kurumsal Mükemmellik Yolunda Deneyimler Kazananlar Konferansı 26 Şubat 2015 Seyhun Araz Üretim Müdürü Coca-Cola İçecek Bursa Fabrika Coca-Cola İçecek Coca-Cola Sistemi içinde en büyük 6. şişeleyici Faaliyet

Detaylı

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz Yetenek Yönetimi Bölümü 27 Ekim 2009 1. Rakamlarla İş Bankası 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı 3. Yeni İK İş Modeli 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz 5. Yetenek Yönetimi Yaklaşımımız

Detaylı

Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills)

Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills) Temel Yönetim Becerileri (Basic Management Skills) Programın Amacı Yöneticiniz olarak benim görevim, işinizi daha iyi yapabilmeniz adına sizlere hizmet etmektir felsefesinin temel alındığı bu eğitimde

Detaylı

Yönetimde Koçluk ve Mentorluk

Yönetimde Koçluk ve Mentorluk Yönetimde Koçluk ve Mentorluk AYMED Toplantısı 28 Nisan 2010, Marmara Yelken Kulübü Erenköy/Kadıköy-İstanbul Navitas Eğitim, Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri www.navitas-tr.com Tel. 0212 319 77 05 Eğitim

Detaylı

Proje Yetkinliği Yönetim ve Organizasyon Kültürü

Proje Yetkinliği Yönetim ve Organizasyon Kültürü Proje Yetkinliği Proje Yönetimi Temel Bilgileri Projelerde Risk Yönetimi Proje Yönetimi Ofisinin Kuruluşu ve İşleyişi Proje İyileştirme Çalışmaları ve Kriz Yönetimi Projelerde İletişim ve Başarılı Ekip

Detaylı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Misyon: Evrensel Etik İlkelerin Türkiye de toplumun her kesiminde benimsenmesi ve uygulanmasına önderlik etmek

Detaylı

13. yıl. Reklam. Kiti 10

13. yıl. Reklam. Kiti 10 13. yıl Reklam Kiti 10.. içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5 Sektörel Dağılım 5

Detaylı

SWOT Analizi. Umut Al BBY 401, 31 Aralık 2013

SWOT Analizi. Umut Al BBY 401, 31 Aralık 2013 SWOT Analizi Umut Al umutal@hacettepe.edu.tr - 1 SWOT Strengths Weaknesses Opportunities Threats İşletmenin güçlü ve zayıf yanları ile fırsat ve tehditlerin tespit edilmesi, stratejinin bu unsurlar arasında

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Kalite Geliştirme ve İzleme Birimi TARİH : / /20 NASIL BİR SİSTEM UYGULANACAK? Performans değerlendirmesinde açık değerlendirme sistemi uygulanacaktır. Bu nedenle önce personel kendisini değerlendirecek, sonrada aşağıda belirtilen şekliyle

Detaylı

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin!

Günümüzün karmaşık iş dünyasında yönününüzü kaybetmeyin! YAKLAŞIMIMIZ Kuter, yıllardır dünyanın her tarafında şirketlere, özellikle yeni iş kurulumu, iş geliştirme, kurumsallaşma ve aile anayasaları alanlarında güç veren ve her aşamalarında onlara gerekli tüm

Detaylı

Bir şey değişir, herşey değişir. KOÇLUK HİZMETLERİMİZ.! Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com

Bir şey değişir, herşey değişir. KOÇLUK HİZMETLERİMİZ.! Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com KOÇLUK HİZMETLERİMİZ Hizmet Kataloğu / MART www.martgeldi.com Gelişim Koçluğu Gelişim Koçluğu, bireyin isteği doğrultusunda, mevcut durumundan arzu ettiği duruma gerçekçi hedeflerle ulaşmasını sağlayan

Detaylı

BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ

BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ BPO A.Ş. YETKİNLİK MODELİ BAHADIR MAZAK BPO OTOMOTİV A.Ş. GELİŞİM SORUMLUSU MAYIS-2013 YETKİNLİK Yetkinlik; belirli bir alanda ki görev ve sorumlulukları yerine getirebilme kabiliyetidir Yetkinlikler;

Detaylı

EYLÜL 2011 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL. Medya Kit 11

EYLÜL 2011 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL. Medya Kit 11 EYLÜL 2011 10 YIL: 15 SAYI: 10 KDV DAHİL 10 TL Medya Kit 11 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus

Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus Endeavor dan vaka çalışmalarına dayalı «deneyimsel» eğitim programı: CaseCampus «En»ler ve «İlk»ler CaseCampus te buluşuyor! CaseCampus nedir? Türkiye de ilk kez Türk girişimcilerin vakalarını kullanarak,

Detaylı

HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları

HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları HRdergi Okur Profili Anketi Sonuçları 2008 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5

Detaylı

BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM?

BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM? BU KADAR YÖNETİCİYİ NASIL BULURUM? Yetenek Seçimi ve Gelişiminde Teknosa Uygulaması HR Dergi Seçme Yerleştirme Zirvesi 21 Eylül 2012 Asena YALINIZ İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İçindekiler Teknosa

Detaylı

LİDER VE YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME VE GELİŞİM PROGRAMI

LİDER VE YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME VE GELİŞİM PROGRAMI LİDER VE YÖNETİCİ DEĞERLENDİRME VE GELİŞİM PROGRAMI PozitifİK tarafından hazırlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. YOURLOGO Günümüzde şirketlerin en büyük ihtiyacı küresel ekonomide rekabet edebilmelerini

Detaylı

Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor.

Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor. Harvard Business Review Dergisi, Türkiye de Türkçe içeriği ile 1 EKİM 2012 den beri raflarda yerini alıyor. 1922 den beri dünyanın pek çok ülkesinde, farklı edisyonları ile milyonlarca okura ulaşan Harvard

Detaylı

12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim.

12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim. 1 GÜLER SABANCI KONUŞMA METNİ 12. ARAŞTIRMACILAR ZİRVESİ 12. Araştırmacılar Zirvesi nin açılış konuşmasını yapmak için beni davet etmenizden, bana bu fırsatı vermenizden dolayı sizlere teşekkür ederim.

Detaylı

e-mikro MBA Sertifika Programı Eğitim Fiyatları ve Bilgilendirme Broşürü 2014

e-mikro MBA Sertifika Programı Eğitim Fiyatları ve Bilgilendirme Broşürü 2014 Mikro MBA Sertifika Eğitim Fiyatları 1. Kategori Perfect Eğitim Paketi (10 Eğitim) 279,00 TL! 2. Kategori Plus Eğitim Paketi (5 Eğitim) 159,00 TL! 3. Kategori Pro Eğitim Paketi (3 Eğitim) 109,00TL! 4.

Detaylı

Leadership Insights. İçimizdeki Lider

Leadership Insights. İçimizdeki Lider CEO S 2004 SAYI:14 Leadership Insights İçimizdeki Lider İçimizdeki lider köşesiyle aylardır sizlere, lider modelleri sunan ve liderlere yönelik önemli bir araştırmayı yürüten Doç. Dr. Yeşim Toduk Akiş,

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI Çok İyi İyi Normal Kötü Çok Kötü Çok İyi İyi Normal Kötü Çok Kötü KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI AMACIMIZ : KMTSO da işlem yaptıran üye firmalarımızın Kurumumuz hakkındaki görüş ve düşüncelerini

Detaylı

EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU

EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU EĞİTİM VE SEMİNER KATALOĞU 2016 Kimdir? Türkiye'nin ilk ve tek KPI odaklı Satış, Pazarlama, Yönetim ve Liderlik, İş Dünyasında Hukuk, Koçluk ve Kişisel Gelişim Eğitimleri noktasında, sınıf içi ve online

Detaylı

Makine Mühendisliği Bölümü

Makine Mühendisliği Bölümü Makine Mühendisliği Bölümü Neden Makine Mühendisliği Teknolojiyi kullanan, teknoloji üreten ve teknolojiye yön veren, toplum yararına bilimsel bilgi sağlayan günümüz ve yarınların problemlerine çözüm arayan

Detaylı

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012

Harvard Business Review 1922 HBR Türkiye Ekim 2012 Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review 90 yıldır yönetime yön veriyor, yol gösteriyor ve iş dünyasının temel sorunlarına pratik ve reel çözümler sunuyor. İş dünyasını yaratma,

Detaylı

S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ. Rapor: Jane Doe ID: HB290793

S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ. Rapor: Jane Doe ID: HB290793 S E Ç İ M G E L İ Ş İ M L İ D E R L İ K H O G A N G E L İ Ş İ M K A R İ Y E R KARİYER YÖNETİMİNDE GELİŞİM ÖNERİLERİ Rapor: Jane Doe ID: HB290793 Tarih Ağustos 13, 2012 2 0 0 9 H O G A N A S S E S M E N

Detaylı

İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR?

İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR? İK YÖNETİMİ NASIL ALGILANIYOR? Amaç ve Kapsam Richard Bach, Algı, kendimizin ya da başkalarının zihninde oluşan, bilgilenme, yargılama, ilişkiler gibi etkileşimlerle biçimlenen bir imgedir der. Kişisel

Detaylı

13. yıl. Reklam. Kiti 10

13. yıl. Reklam. Kiti 10 13. yıl Reklam Kiti 10 içindekiler Hakkımızda 1 Cinsiyet Dağılımı 2 Yaş Grubu 2 Eğitim Durumu 3 Çalışılan Departman 3 Ünvan Dağılımı 4 Çalışılan Bölüm 4 Çalışan Sayısı Ortalaması 5 Sektörel Dağılım 5 Mesken

Detaylı

İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci)

İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci) İŞLETME POLİTİKASI (Stratejik Yönetim Süreci) İşletmenin uzun dönemde yaşamını devam ettirmesine ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamasına yönelik bilgi toplama, analiz, seçim, karar ve uygulama

Detaylı

DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ

DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ DATAPLUS EĞİTİM BİLİMLERİ AKADEMİSİ KİŞİSEL GELİŞİM VE İLETİŞİM EĞİTİMLERİ SATIŞ & PAZARLAMA EĞİTİMLERİ MESLEKİ ( OPERASYON YÖNETİMİ ) GELİŞİM EĞİTİMLERİ GENEL YÖNETİM EĞİTİMLERİ İNSAN KAYNAKLARI UZMANLIĞI

Detaylı

KARİYER KOÇLUĞU. Güven ilişkisi

KARİYER KOÇLUĞU. Güven ilişkisi KARİYER KOÇLUĞU KARİYER KOÇLUĞU Proses uzmanı Kendi Hayatında uzman Koç Güven ilişkisi Koçluk Alan Kişi Koçluk; yorumsuz bir şekilde dinleyerek, merak ettiklerimizi sorarak, karşımızdaki kişinin özünde

Detaylı

2015 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2015 Eğitim Takvimi Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri 2015 Eğitim Takvimi BiYMED Eğitim ve Danışmanlık BiYMED Danışmanlık, uzman kadrosu ile danışmanlık, eğitim ve yazılım hizmetleri sağlar. BiYMED Danışmanlık, müşterilerine hizmet almak istedikleri alanlarda

Detaylı

KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012

KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012 KOÇLUK NEDİR? Rahile Yeni, 14.03.2012 Beklentileriniz.. Birey olarak, ne gibi ihtiyaçlar için koçluk alınabilir Bir alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız Kişisel gelişiminizde bir davranış / yetkinliğinizi

Detaylı

Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL

Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL Şirket Sunumu HAZIRLAYAN : FIRAT ÇAPKIN ŞUBAT 2015 / İSTANBUL D&F Management Institute daha dinamik & farklı fikirler 2004 yılında Fırat ÇAPKIN tarafından kuruldu. Uzmanlık alanları; Yönetim, Pazarlama,

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

We are experts of. workplace culture. GIFTWORK Modelini Anlamak. greatplacetowork.com.tr

We are experts of. workplace culture. GIFTWORK Modelini Anlamak. greatplacetowork.com.tr We are experts of workplace culture GIFTWORK Modelini Anlamak greatplacetowork.com.tr Great Place to Work Hakkında Great Place to Work Enstitüsü bugün dünyada 53 ülkede faaliyet gösteren, 25 Yıldır işletmeleri

Detaylı

Leadership Insights. 1 Sosyal Kurumsal Liderlik

Leadership Insights. 1 Sosyal Kurumsal Liderlik CEO S 2004 SAYI:15 Leadership Insights Sosyal Kurumsal Liderlik Artık, bütün problemleri çözen bir kahraman olan kendine hizmet eden lider devri kapanıyor. Bugün ve gelecekte başarının kapıları, yeni fikirlerin

Detaylı

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ETKİLİ YÖNETİMİ Timur Akarsu, 24.05.2011 KURULUŞLARIN TEMEL ÖNCELİKLERİ KARLILIK BÜYÜME VARLIĞINI DEVAM ETTİRME KURUMSAL DEĞER ARTIŞI İŞLETMELER BÜYÜMEK VE VARLIKLARINI SÜRDÜREBİLMEK

Detaylı

KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin!

KİŞİSEL GÜÇ KİTABINIZ Güçlenin! KİŞİSEL "GÜÇ KİTABINIZ" Güçlenin! Hangi alanlarda başarılıyım? Ne yapacağım? Okul hayatınız bittiğinde, önünüze gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda fırsat çıkar. Kendi iş yerlerini açan insanların ne tür

Detaylı

DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR?

DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR? DENGE MERKEZİ & ERICKSON COACHING INTERNATIONAL KİMDİR? Denge Merkezi; İNSAN ın, yaşamının tüm alanlarında dengeyi kurması ve kendini gerçekleştirmesi için eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir.

Detaylı

YÖNETİCİLİĞİ GELİŞTİRME PROGRAMLARI

YÖNETİCİLİĞİ GELİŞTİRME PROGRAMLARI YÖNETİCİLİĞİ GELİŞTİRME PROGRAMLARI İçindekiler Koçluk Mini MBA... Motivasyon Toplantı Yönetimi Zaman Yönetimi ve Stratejik Önceliklendirme... Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Koçluk K im le r k a t ı

Detaylı

Avrupa hastanelerinde

Avrupa hastanelerinde Avrupa hastanelerinde hastane idaresi Hastanedeki en yüksek dereceye sahip hemşire için anket (PTM1) (HRN) hemşire mesleğinin kalite faaliyetlerini hastanede yürüten kişidir ve hastanenin tepe yöneticisi

Detaylı

Sedona. Eğitim Kataloğu

Sedona. Eğitim Kataloğu Eğitim Kataloğu 1. Organizasyonel yapılanma Organizasyonel yapılanma kapsamında yer alan takım yapıları, yönetim anlayışı, yazılım süreçleri gibi kavramlar, yazılım projelerini başarıya taşıyan yapıtaşları

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Girişimcilik İlkeleri BBA 204 Bahar 3, 0, 0 3 5

DERS BİLGİLERİ. Girişimcilik İlkeleri BBA 204 Bahar 3, 0, 0 3 5 DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U+L Saat Kredi AKTS Girişimcilik İlkeleri BBA 04 Bahar 3, 0, 0 3 5 Ön Koşul Dersleri - Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü İngilizce Lisans Zorunlu Dersin Koordinatörü

Detaylı

İÇ DENETİM NEDİR? Ali Kamil UZUN, CPA, CFE

İÇ DENETİM NEDİR? Ali Kamil UZUN, CPA, CFE İÇ DENETİM NEDİR? Ali Kamil UZUN, CPA, CFE İçinde bulunduğumuz mayıs ayı Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından tüm dünyada Uluslararası İç Denetim Farkındalık Ayı olarak ilan edilmiştir.

Detaylı

Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively)

Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively) Lider Ruhlu Yönetici / Mükemmel Hizmette Fark Yaratan Yönetici (Managing Operations Effectively) Programının Amacı Bu program, bir yöneticinin ekibini doğru bir şekilde nasıl yönetmesi gerektiğine odaklanmaktadır.

Detaylı

Stajyer Eğitim Programı (SEP)

Stajyer Eğitim Programı (SEP) Stajyer Eğitim Programı (SEP) Güzin Ceyhan içindekiler İstanbul Enstitüsü Hakkında Stajyer Eğitim Programı (SEP) Vizyon ve Misyon Beklentilerimiz Programın Akışı Programın Özellikleri Başvuru Seminerler

Detaylı

MALİTÜRK DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

MALİTÜRK DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş. Misyon ve Vizyonumuz Müşterilerine en yüksek standartlarda kişisel hizmetler sağlamaya adanmış profesyonel kadro ile küresel bir iş ağı oluşturmaktır. Türkiye nin, yakın gelecekte AB ile üyeliğe varabilecek

Detaylı

Süleyman Çelebi İmam Hatip Ortaokulu

Süleyman Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Süleyman Çelebi İmam Hatip Ortaokulu ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİ VELİ MEMNUNİYETİ ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ ANKET DEĞERLENDİRME SONUÇLARI Mayıs 2015 Değerlendirme Zekeriya ERDEM TEL: 0224 271 99 00 - GSM: 0505 314 37

Detaylı

LİDERLİKTE KOÇLUK BECERİLERİ EĞİTİMİ

LİDERLİKTE KOÇLUK BECERİLERİ EĞİTİMİ Eğitimin Amacı: Lider tarafınızı koçluk ile keşfetmek, en gelişmiş ve etkin liderlik becerilerini geliştirmek, yaratıcı liderlik ile fark yaratmak, yönetici ve lider kavramının farklarını anlamak ve durumsallık

Detaylı

Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece

Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece www.lean.org.tr Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece müşterilere ve topluma daha fazla değer

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI 2010/8 SAYILI ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEĞİNE YÖNELİK URGE PROJE YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı

Detaylı

21.Yüzyıl Öğrenenleri İçin Standartlar

21.Yüzyıl Öğrenenleri İçin Standartlar 30.10.2012 21.Yüzyıl Öğrenenleri İçin Standartlar GENEL DEĞERLER Okuma dünyaya açılan penceredir. Okuma öğrenme, kişisel gelişim ve zevk için temel beceridir. Öğrencilerin bütün içeriklerde ve formatlarda

Detaylı

TEK NOKTA EĞİTİMLERİ

TEK NOKTA EĞİTİMLERİ Sürekli gelişim için TEK NOKTA EĞİTİMLERİ İSMAİL HAKKI KAVURMACI MAKİNA YÜKSEK MÜHENDİSİ Yönetim Danışmanı www. kavurmaci.net info@kavurmaci.net 1 Pratik ancak etkin bir yöntem olması nedeni ile tek nokta

Detaylı

Maslow (İhtiyaçlar Hiyerarşisi)

Maslow (İhtiyaçlar Hiyerarşisi) Kariyer q Kişinin yaşamı boyunca edindiği ilgili deneyimleridir. q Bir kişinin bütün yaşamı boyunca üstlendiği işlerin tümüdür. q Kişinin yaşamı boyunca sahip olduğu bir dizi iş ve bu işlere katılımı konusundaki

Detaylı

Yüz Yüze Projesi Sorumlusu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi

Yüz Yüze Projesi Sorumlusu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yüz Yüze Projesi Sorumlusu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Uluslararası Af Örgütü insan haklarına saygı gösterilmesi, insan hakları ihlallerinin engellenmesi ve bu hakların korunması için çalışan

Detaylı

STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ

STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMA MODELİ Stratejik Yönetim Micro MBA Cenan Torunoğlu 10 Kasım 2012 Değişim ve Yapısal Gelişme 2 Değişim ve Yapısal Gelişme Değişimi farketmek Değişimin özüne inmek Değişim kararını

Detaylı

EPWN İstanbul. Giriş

EPWN İstanbul. Giriş EPWN İstanbul Giriş Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı ("EPWN") EPWN, tüm sektörlerden ve sanayilerden profesyonel kadınlar için dinamik ve hızlı büyüyen çevrimdışı ve çevrimiçi bir ağ ve liderlik geliştirme

Detaylı

Sales For Success. Satış, sadece satış ekiplerinin değil bütün şirketin ana misyonu olmalıdır.

Sales For Success. Satış, sadece satış ekiplerinin değil bütün şirketin ana misyonu olmalıdır. Sales For Success Satışı seven, firmasına tutkuyla bağlı, müşterilerinin her daim yanında olan, neşeli, canlı, yaratıcı ve yılmayan satış profesyonelleri yetiştirmek için; satış ve pazarlama duayeni Sinan

Detaylı

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. 13 Kasım 2010

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. 13 Kasım 2010 Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 13 Kasım 2010 2010-2011 Eğitim Yılı (Haziran-Kasım 2010 tarihleri arasında) Bölümü Değerlendirme Anket Formu Raporu Öğrencilerimizin staj yaptıkları

Detaylı

Vizyon: Verimli sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasında ve nitelikli ara eleman yetiştirilmesinde daha etkin ve öncü olmaktır.

Vizyon: Verimli sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasında ve nitelikli ara eleman yetiştirilmesinde daha etkin ve öncü olmaktır. 2012-2013 Yeni Misyon ve Vizyon Sulama Teknolojisi Misyon: Tatlı su kaynaklarının en uygun şekilde kullanılmasına yönelik sulama sistem ve yöntemlerinin seçilmesini ve uygulamasını sağlamak için gereksinim

Detaylı

DERS KODU DERS ADI İÇERİK BİLİM DALI T+U+KR AKTS

DERS KODU DERS ADI İÇERİK BİLİM DALI T+U+KR AKTS İŞLETME İ ANABİLİM DALI, BİLİM DALI DERS HAVUZU DERS KODU DERS ADI İÇERİK BİLİM DALI T+U+KR AKTS 345000000000506 Çokuluslu Şirket Stratejileri Dersin amacı, katılımcılarla çokuluslu şirketlerin küresel

Detaylı

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER Önsöz Sevgili Çalışma Arkadaşlarım, Şirketimiz için net stratejik öncelikler ve iddialı hedef ler belirledik. Henkel de iş performansımızı arttırmamızda, önceliklerimizi

Detaylı

Performans Yönetimi: İş Analizi. 8 Haziran 2007 Akmerkez Stylus

Performans Yönetimi: İş Analizi. 8 Haziran 2007 Akmerkez Stylus Performans Yönetimi: İş Analizi 8 Haziran 2007 Akmerkez Stylus İŞ ANALİZİ Tanımı Diğer performans yönetimi araçlarıyla kesişmeleri Ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, performansı arttırmada nasıl kullanıldığı

Detaylı

Yüz Okuma Yoluyla Gerçekleri Anlama

Yüz Okuma Yoluyla Gerçekleri Anlama BANU GÖKÇÜL 24-25 Kasım 2012 Cumartesi / Pazar Eğitim Programının Amacı Yüz Okuma Yoluyla Bu eğitim, bugüne değin oluşmuş bazı yanlış zihin haritalarının değiştirilmesi ve zenginleştirilmesini sağlayacak

Detaylı

Teknoloji Geliştirme Alanında Üniversite Sanayi Ortak Çalışmalarında Deneyimler Dr.- Ing. Yalçın Tanes Ak-Kim Ar-Ge Direktörü

Teknoloji Geliştirme Alanında Üniversite Sanayi Ortak Çalışmalarında Deneyimler Dr.- Ing. Yalçın Tanes Ak-Kim Ar-Ge Direktörü Teknoloji Geliştirme Alanında Üniversite Sanayi Ortak Çalışmalarında Deneyimler Dr.- Ing. Yalçın Tanes Ak-Kim Ar-Ge Direktörü Üniversite Sanayi İşbirliğinde Yaklaşımlar 29 Mart 2013 Elazığ Önsöz Çeşitli

Detaylı

PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ

PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ PricewaterhouseCoopers CEO Araştõrmasõ Yönetici Özeti Giriş PricewaterhouseCoopers õn 7. Yõllõk Global CEO Araştõrmasõ Riski Yönetmek: CEO larõn Hazõrlõk Düzeyinin Değerlendirilmesi, mevcut iş ortamõ ve

Detaylı

Kurumsallaşma Eğitimi

Kurumsallaşma Eğitimi Eğitimler Kurumsallaşma Eğitimi İÇERİK Aile şirketlerinde kurumsallaşma ihtiyacı Kurumsallaşmanın gerektirdikleri İhtiyaç analizleri Kurumsallaşmanın önündeki engeller Aile firmalarında iletişim Problemler

Detaylı

ÖRNEK RAPOR. Personality and Motivators Inventory. Yönetim Uyum ve Farkındalık Raporu YAŞ: 42

ÖRNEK RAPOR. Personality and Motivators Inventory. Yönetim Uyum ve Farkındalık Raporu YAŞ: 42 3 Personality and Motivators Inventory Yönetim Uyum ve Farkındalık Raporu Bu rapor kişiye özgü bir ölçme süreci sonun oluşturulmuştur ve konuyla ilgili uzmanların rehberliğinde yorumlanabilir. Rapor içeriğinde

Detaylı

KARPA & VENA ORTAK GIRIŞIMI

KARPA & VENA ORTAK GIRIŞIMI KARPA & VENA ORTAK GIRIŞIMI yılların birikimi tek bir çatı altında KARPA & VENA YAPI ORTAK GİRİŞİMİ hakkımızda İnşaat sektöründe 20 yılı aşkın süredir geniş bir yelpazede hizmet veren KARPA YAPI VE VENA

Detaylı

BİLGİ İşletme 2013-2014

BİLGİ İşletme 2013-2014 BİLGİ İşletme 2013-2014 Sosyal Medya Uzmanı Yeni işletme dünyasından birkaç örnek Etik Ticaret Yöneticisi Yeşil Pazarlama Danışmanı Sürdürülebilir Proje Uzmanı Veri bilimcisi Uluslararası Raporlama Uzmanı

Detaylı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İŞLETME DOKTORA (PH.D.) PROGRAMI

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İŞLETME DOKTORA (PH.D.) PROGRAMI YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE İŞLETME DOKTORA (PH.D.) PROGRAMI Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme (Ph.D.) Programı, öğrencilerine, işletme alanında öncü araştırmalar yapma, kazanılan yeni işletme

Detaylı

GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum.

GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. Değerli Yönetici, GÜZ DANIŞMANLIK'ı sizlerle tanıştırmak ve faaliyetlerini sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. "Yaşamboyu Öğrenme" ilkesi çerçevesinde bireylerin, çeşitli sektörlerdeki işletmelerin,

Detaylı

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI Sosyal medya yönetimine artık diğer pazarlama aktivasyonları gibi stratejik bir bakış

Detaylı

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da 21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da geleceğin mimarı nesiller artık bizim ellerimizde, güvenle... Keşke Hep Çocuk Kalsak! Büyüyünce ne olacaksın diye sorarlar. Oysa çocuk kalmak en güzel şey değil midir?

Detaylı

KARANLIĞIN ALIŞILMADIK DENEYİMİ

KARANLIĞIN ALIŞILMADIK DENEYİMİ KARANLIĞIN ALIŞILMADIK DENEYİMİ DÜNYANIN EN BÜYÜK MARKALARI, GÖRMENİN ÖTESİNE GEÇTİLER. Onlara Katılın, Bugün. GÖRMENİN ÖTESİNDE GELİŞMEK Karanlıkta Diyalog Nedir? Karanlıkta Diyalog atölye çalışmaları

Detaylı

İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME

İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME İŞ ANALİZİ ve YETKİNLİK MODELLEME PozitifİK tarafından hazırlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. YOURLOGO ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ 2 Projenin Amacı Projenin amacı, fonksiyonel bir yaklaşımla Kiptaş taki tüm pozisyonların

Detaylı

KOÇLUK SATIN ALMA SÜRECİNİN YÖNETİLMESİ

KOÇLUK SATIN ALMA SÜRECİNİN YÖNETİLMESİ KOÇLUK SATIN ALMA SÜRECİNİN YÖNETİLMESİ Şirketle çalışacak koç veya koçlar seçildikten sonra, koçun şirketi anlamasını ve koçluk ilişkisinin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak için İnsan Kaynakları

Detaylı

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni GSO-TOBB-TEPAV Girişimcilik Merkezinin Açılışı Kredi Garanti Fonu Gaziantep Şubesi nin Açılışı Proje Değerlendirme ve Eğitim Merkezi nin Açılışı Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi Açılışı 23 Temmuz

Detaylı

Metodoloji ve Örneklem büyüklüğü Katılımcı firmalar

Metodoloji ve Örneklem büyüklüğü Katılımcı firmalar Metodoloji ve Örneklem büyüklüğü 89 üniversiteden 18.635 kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Araştırma Ekim 2013 Şubat 2014 arasında online olarak yapılmıştır. Her üniversite için özel bir link

Detaylı

Bu çalışma insan kaynakları dersinde yapılan kariyer yönetimi konulu sunumun metin halidir.

Bu çalışma insan kaynakları dersinde yapılan kariyer yönetimi konulu sunumun metin halidir. Eğitişim Dergisi. Sayı: 16. Ağustos 2007 GİRİŞ Bu çalışma insan kaynakları dersinde yapılan kariyer yönetimi konulu sunumun metin halidir. KARİYER YÖNETİMİ 1 / 13 Kariyer, bireyin iş yaşantısındaki aktivite,

Detaylı

İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI

İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI İSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN IN KONUŞMASI 2023 e 10 Kala Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı nda konuya yönelik düşüncelerimi ifade etmeden önce sizleri, şahsım ve İstanbul

Detaylı

Liderlik S*lleri ve Durumsallık. C. S. Şahin Tulga

Liderlik S*lleri ve Durumsallık. C. S. Şahin Tulga Liderlik S*lleri ve Durumsallık C. S. Şahin Tulga Orkestra Şeflerinin Liderlik S*lleri Itay Talgam 20.52 dk h/p://www.ted.com/talks/itay_talgam_lead_like_the_great_conductors.html 2 Liderlik S*lini Etkileyen

Detaylı