Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama"

Transkript

1 Kemoterapi Ajanlarını Güvenli Uygulama

2 KEMOTERAPİ NEDİR? Kemoterapi, İlaç ile kanserli hücre yıkımını sağlayan ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlı tedavi yöntemidir. Kemoterapi ilacı vücuda girdiğinde kanserli hücreleri hedef alarak onları yıkmaya ve yok etmeye yönelik çalışır. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç verilerek tedavi planlanır.

3 Kemoterapi İlaçlarının Veriliş Yolları İntra-arteriyel Yol İntratekal yol İntraventiküler Yol İntraperitonial Yol İntraplevral Yol İntravesiküler Yol Oral yol Subkutan/Intramuskuler Yol İntravenöz (IV) Yol

4 ORAL YOL Kanserin uzun dönem kontrolünün sağlanması ile birlikte kronik bir hastalık olarak kabul edilmekte ve oral formdaki yeni ilaçların geliştirilmesi sonucunda oral kemoterapi ajanlarının kullanımı yagınlaşarak karşımıza çıkmaktadır. Avantajları; taşınabilir ve uygulaması kolaydır.hastaya bağımsızlık hissini artırır. Dezavantajları;emilim tam değildir,kusma ile doz kaybı olur.ilacı zamanında ve içme süresinde sorun yaşanır.

5 ORAL YOL Oral kemoterapi alan hastalara taburcu olurken hemşire; İlacın adı, İlacın dozu, Nasıl alacağı, Nasıl saklanması gerektiği, Kapsülü açmaması, Tabletleri kırmaması yönünde eğitim vermelidir.

6 Subkutan/Intramuskuler Yol Uygulama yapılmadan önce ; Trombosit sayısı değerlendirilmeli, Mümkün olan en küçük iğnenin kullanılmalı, Enjeksiyon bölgesi antiseptik solüsyonla temizlenmeli, Enjeksiyon bölgesinde infeksiyon ya da kanamanın belirti ve bulguları değerlendirilmeli, Yapılan işlemler kaydedilmelidir. Avantajları; uygulaması kolay ve yan etkileri daha az. Dezavantajları; yeterli kas ve dokunun bulunmaması nedeni ile emilim yeterli değildir.

7 İntravenöz (IV) Yol Kemoterapi Ajanlarının İnfüzyon Tipleri IV puşe, bolus ve sürekli infüzyon. Avantajları; emilim tamdır, vezikant ajanların(doku hasarına neden olan ajan) uygulanması için gerekir. Dezavantajları; Uzun süre kullanıldığında venler sertleşir.damar yolu açma problemleri yaşanır.

8 Uygulama Öncesi Hazırlık Hasta hazırlığı Premedikasyonlar Hidrasyonlar Aldığı ve çıkardığı izlemi Laboratuar izlemleri Kemoterapi süresince diyet ilaçların olası yan etkileri Bulguların kontrolleri

9 Uygulama Öncesi Hazırlık Personel hazırlığı Doktor istemi incelenir ve ilaçlar hazırlanmak üzere kemoterapi ilaç hazırlama ünitesine gönderilir. Acil ilaç ve malzemeler hazır bulundurulur. Gerekli infüzyon pompası ve malzemeler hazırlanır.

10 Uygulamanın Yapılması Hazırlanan ilaç; Hazırlanan ilacın; Hasta ismi, Protokol numarası, Uygulama yolu, Kemoterapi ajanı, Dozu İnfüzyon süresi isteme uygunluğu kontrol edilir.

11 İlaç uygulaması periferal yoldan yapılacaksa; Açılmış damar yolu yoksa hastanın el ve kolları aşağıdan yukarıya doğru değerlendirilerek en uygun bölge seçilir. Hematom, bozuk lenfatik drenaj, flebit, enflamasyon, gözle görülebilen enfeksiyon bulgusu olan bölgeler yada 24 saat öncesinde anjioketle giriş uygulanmış bölgelere yakın alanlar kullanılmamalıdır.

12 Önceden radyoterapi uygulanan bölgeler,bileğin iç kısmı, ince venler ve antekübital fossa kullanılmaması gereken diğer bölgeler arasındadır. Damar dolgunluğu yoksa yada görülemiyorsa sıcak uygulama yapılıp, böylece vazodilatasyon sonucu damarlar belirginleşerek daha kolay intraket girişi sağlanmalıdır. Eğer hiçbir şekilde damar girişi sağlanamıyorsa; implante port takılması için hasta cesaretlendirilmeli ve doktorla iş birliğine gidilmelidir.

13 Hastanın önceden periferal damar yolu varsa ; Bölge eritem, ağrı ve hassasiyet yönünden değerlendirilmelidir. Damar yolu etkinliğinden emin olunduktan sonra uygulama yapılır, eğer etkinliği tam değilse uygulama yeri değiştirilmelidir.

14 Kemoterapi ilacını uygulamadan önce setler, öncesinde kemoterapi ajanı içermeyen serum fizyolajik,%5 dextroz gibi ilaçla uyumlu olan sıvılarla yıkanmalıdır. Sıvının akış hızı doktor istemine göre ayarlanır.genellikle 1 saatten fazla olan ilaç uygulamalarında ve çocuklarda milimetrik infüzyon pompa kullanılması önerilir.

15 Uygulama başladıktan sonra ilk 15 dakika hasta hipersensitivite ve alerjik reaksiyon bulguları yönünden izlenir. Uygulama bölgesinde; infiltrasyon bulguları,duyusal değişiklikler,ağrı,yanma, şişlik oluştu ise yada kontrolde kan geri gelmiyorsa infüzyon durdurulur ve ekstravazasyon kontrolu sağlanır.

16 Eğer Kemoterapi İlacı Puşe Olarak Uygulanıyorsa; Uygulama sırasında akımın hızı,şişlik, ağrı, yanmanın varlığı ve kanın geriye dönüşü değerlendirilerek damar yolu açıklığının 2-3cc de bir kontrol edilmesi önerilmektedir. Aksi durum belirtilmedikçe veriliş hızının dakikada 1-2 ml olması önerilir.

17 Santral venöz kateter ile uygulama yapılacaksa;kan geri dönüşü kontrol edilerek damar yolu açıklığından emin olunduktan sonra uygulama yapılır. ilaç uygulaması tamamlandıktan sonra intraket çekilmeden önce bir sızıntı olmasını önlemek için 100cc SF ile yıkanır. Kullanılan tüm malzemeler kurum prosodürüne göre elimine edilir.

18 EKSTRAVAZASYON Ekstravazasyon:Damar yolunun açıldığı alanda vezikant veya irritant ilaçların sızması sonucunda ağrı yada nekroz olmasına denir. Vezikant İlaç:Doku hasarına neden olan ajan. İrritant ilaç:tahriş eden tahrişe neden olan enjeksiyon odağında veya ven boyunca flebit,gerginlik hissi ve ağrı oluşturabilen ajan. Kızarıklık reaksiyonu:lokal alerjik bir reaksiyondur.ven boyunca kaşıntı ve kırmızı lekeler ile ortaya çıkar ve dk arasında kaybolur.

19 RİKS ETMENLERİ Kanülden geriye kan gelmemesi İfüzyonun yavaşlaması Kanül yerinde şişme olması Kanül etrafında yanma veya ağrı İnfüzyon yerinde eritem veya inflamasyon. ekstravazasyonu akla getiren bulgulardır.

20 Uygulama yapan bireyin vezikant özelliği olan ilaçları tanıması, Ekstravazasyona neden olabilecek risk etmenlerini tanımlaması, Ekstravazasyon oluşmaması için ve oluştuğunda alınacak önlemleri bilmesi gerekmektedir.

21 Antineoplastik ilaç uygulamalarında %1-6 oranında ekstravazasyon görülmekte ve bu ilaçların çoğunluğunun vezikant yada irritan ilaç olması nedeni ile ekstravazasyon sonucu doku hasarına neden olmaktadır Hemşire hastasına taburcu olurken ektravazasyona yönelik eğitim vermesi gerekir.

22 Kemoterapi Hastasına Uygulama Öncesinde Ekstravazasyon Eğitimi Kateter girişi yapılırken ekstravazasyonun belirti ve bulguları (yanma, ağrı, kızarıklık ve şişlik )konusunda eğitim veriniz. Ekstravazasyon belirti ve bulgularını hissettiğiniz anda, hemşireyi ilaç uygulamasını durdurması için uyarması konusunda bilgilendiriniz.

23 Kemoterapi Hastasında Ekstravazasyon Oluştuğu Durumda Verilecek Eğitimi Ekstravaze bölgede, doku arasına kaçan ilacın miktarı ve cinsine göre saat ya da günler sonra yara meydana gelebilir.bilgi almak için hemşirenizi veya doktorunuzu arayınız. Ekstravaze bölgeye, ilacın cinsine uygun sıcak/soğuk kompres uygulaması yapılacaktır. Uygulamayı, size anlatıldığı, sıklık ve sürelerle, doğru teknikle devam ettiriniz. Ekstravaze bölgeye basınç uygulamayınız.

24 Ekstravaze olan kolunuzu, 48 saat süreyle kalp seviyesinin üzerinde, yüksekte tutunuz, Bu bölgede ağrı olabileceğinden, size önerilen sıklıkta, ağrı kesicinizi alabilirsiniz. Ancak,ağrınız şiddetlenir ve ağrı kesici ile geçmezse;hemşirenize veya doktorunuza haber veriniz. Eğer ekstravaze bölgede yara oluşumu varsa doktorunuza veya bulunduğunuz yerde bir dermotoloğa muayene olunuz.

25 Ekstravazasyon Olasılığını Azaltmak İçin Yapılacak Uygulamalar Ekstravazasyon sonrası tadaviye yönelik bir çok araştırma yapılmış olmasına karşın etkili bir tadavi şekli yoktur.bu nedenle ekstravazasyon oluşmaması için alınacak önlemler çok daha önemli olmaktadır. Uygulanacak ilacın özelliklerini bilmek. Uygulama yerini; gözlemleme,damar büyüklüğüne ve ekstravazasyon ortaya çıktığında olası hasarı değerlendiricek biçimde seçilmelidir. Eklem, yaşamsal sinir ve tandomların yakınına kanül yerleştirmekten olabildiğince kaçınılmalıdır.

26 El üstü yada bilek uygulama odağı olarak kullanılacaksa deri altı yağ dokusu az olduğu için risk fazla olacağından sık izlemi gerekir. Vezikant ilaçlar alt ekstremitelere uygulanmamalıdır.(ağır ekstravazasyon hasarı yada filebit hastanın hareketliliğini etkileyebilir.) Distal proksimale doğru yol izlemek. İğneyi hareket etmeyecek biçimde tesbit etmek ve infüzyon odağını sürekli gözlemlemek. Her uygulama öncesi ve sonrası serum fizyolojik uygulamak.

27 Ekstravazasyonda Hemşirelik Girişimleri İnfüzyon kesinlikle durdurulmalıdır. Doktora iletilmelidir. İlaç mümkün olduğu kadar aspire edildikten sonra iğne çıkarılmalıdır. Eğer antidotu varsa uygulanmalıdır. Bası uygulamaktan kaçınılmalıdır. Ekstremiteyi 48 saat süresince olabildiğince kalp hizasından yukarıda tutulmalıdır.

28 Sıcak yada soğuk uygulama yapılmalıdır. Soğuk uygulama ; Vazokonstrüksiyon etkisiyle ilacın subkutan dokulara emilimini azaltır. İlk dakika soğuk uygulamadan sonra saat boyunca 2 saatte bir 15 dakika uygulanır. Bu ilaçlara soğuk uygulama yapılması deride ülserasyona neden olabilir. Sıcak uygulama; Vazodilatasyon etkisiyle lokal kan akımını arttırır. İlacın emilimini ve dolaşıma katılımını sağlar. Uygulama sıklığı soğuk uygulamadaki gibidir. Sadece Vinca Alkaloidleri ve Etoposid gibi ilaçlarda uygulanır

29

30

31

32 ANTİNEOPLASTİK İLAÇLARA KAZA İLE MARUZ KALMA VE DÖKÜLMEDEKİ YAKLAŞIMLAR Dökülmeler miktarına göre 2 ye ayrılır. Az miktardaki dökülmeler:5ml/gr dan az ilacın dökülmesini içerir. Bu dökülmelerde gömlek, eldiven ve gözlük kullanılmalıdır. Fazla miktardaki dökülmeler: 5ml/gr dan fazla olan ilaçların dökülmesini içerir. Bu dökülmelerde dökülme seti kullanılmalıdır.

33 Kaza ve Dökülmelerde Alınması Gerekli Güvenlik Önlemleri Dökülme Acil Seti İki çift eldiven Koruyucu atılabilir önlükler Dökülme işareti Ayakkabı kılıfı (galoş) Emici 2 örtü İki büyük zararlı ilaç atık torbası Koruyucu gözlük Cam kırıklarını toplamak için küçük bir kürek ve küçük bir fırça ya da süpürge 250 ml-1 litre kadar dökülmeler için geniş örtüler Dökülme seti, ilgili personelin kolay ulaşabileceği uygun yerlerde bulundurulmalıdır. Hazırlama ve uygulama alanlarının yakınında, ulaşılabilecek bir yerde sıvı deterjan bulundurulmalıdır. Tekrar kullanılabilen malzemeler deterjanlı suyla iyice yıkanıp durulandıktan sonra kullanılmalıdır.

34 Çevreye Maruziyet Kontamine alan (hasta,yatak,yerler,aletler ) izole edilir. Hastaların ve çalışanların mutlak güvenliği sağlanır. Eğer varsa cam kırıkları ve diğer meteryaller fırça ve faraşla toplanır Emici pet kullanılarak sıvıların çevreye yayılması engellenir. Üç kez duru suyla dıştan içe doğru(temiz alandan kirli alana doğru) temizlenmeli, devamında üç kezde deterjanlı su ile temizliği yapılmalıdır.

35 Kişiye Maruziyet Deriye maruziyette etkilenen deri su ve sabunla derhal yıkanır. Göze maruziyette; göz izotonik,serum fizyolojik yada çeşme suyla 15 dakika sürekli yıkanır,göz muayenesi sağlanır. Maruziyet sonrası tıbbi muayene yapılmalıdır.

36 Size söylenen her şeyi gerçeğin süzgecinden geçirin, başkalarının sizi yanıltmasına izin vermeyin.

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu

Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu AMAÇ Kanama sonrası dolaşımdaki kan volümünün düzenlenmesi, ameliyat öncesi ve sonrası kan volümünün, kronik kan hastalıkları nedeniyle azalan hemoglobin düzeyinin düzenlenmesi,

Detaylı

GENEL CERRAHİ SERVİSİ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GENEL CERRAHİ SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2 BÖLÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI 3 BÖLÜMÜN

Detaylı

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ANTİNEOPLASTİK (SİTOTOKSİK) İLAÇLARLA GÜVENLİ ÇALIŞMA REHBERİ ANKARA 2004

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ANTİNEOPLASTİK (SİTOTOKSİK) İLAÇLARLA GÜVENLİ ÇALIŞMA REHBERİ ANKARA 2004 T.C SAĞLIK BAKANLIĞI Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ANTİNEOPLASTİK (SİTOTOKSİK) İLAÇLARLA GÜVENLİ ÇALIŞMA REHBERİ ANKARA 2004 ANTİNEOPLASTİK (SİTOTOKSİK) İLAÇLARLA GÜVENLİ ÇALIŞMA REHBERİ KOMİSYONU

Detaylı

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI

ENFEKSİYON KONTROL VE ÖNLEME PROGRAMI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI 1-ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ÇALIŞMA TALİMATI ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİNİN GÖREVLERİ Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Programının uygulanmasını sağlamak, yönetime ve ilgili bölümlere bu konularda öneriler

Detaylı

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15

HAZIRLAYAN KONTROL EDEN ONAYLAYAN. Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Kalite Yönetim Direktörü Başhekim. Sayfa 1 / 15 1-GENEL BİLGİLER 1.1-Amaç Merkezimizde sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik

Detaylı

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Uygulama yolu:

4.2. Pozoloji ve uygulama şekli Uygulama yolu: KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI BLEOCIN-S 15 mg Liyofilize Toz İçeren Flakon 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin maddeler: Bleomisin sülfat 15 mg [15.000 (15x10 3 ) IU ya eşdeğer olacak

Detaylı

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM Modern anlamda transfüzyon; Tam kan yerine, kanın sadece hastaya gerekli bileşenlerinin belirlenip uygulanmasıdır. Transfüzyon

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU Kendi Kendine Takip Nedir? Diyabette daha iyi metabolik kontrolün

Detaylı

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma AMAÇ Tanı amacıyla aseptik koşullarda ve hasta güvenliği sağlanarak doğru ve etkin bir şekilde örneklerin alınması ve uygun koşullarda laboratuvara gönderilmesidir.

Detaylı

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümmü YILDIZ FINDIK AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

CISPLATIN-TEVA 10 mg IV

CISPLATIN-TEVA 10 mg IV CISPLATIN-TEVA 10 mg IV Liyofilize Toz İçeren Enjektabl Flakon FORMÜL Her bir flakon etken madde olarak 10 mg sisplatin muhteva eder. Yardımcı maddeler: sodyum klorür ve mannitol. FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü KUDUZ KORUNMA ve KONTROL YÖNERGESİ ANKARA 2001 ÖNSÖZ Kuduz hastalığı, insanlığın her zaman için korkulu rüyası olmuş bir hastalıktır. Bu nedenle

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta!

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta! Anestezi (duyu kaybı) ve ameliyatınız sırasında ve sonrasında ağrıyla mücadele Anestezi Dikkat: Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ HASTA BİLGİ VE ONAY FORMU

ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ HASTA BİLGİ VE ONAY FORMU ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ HASTA BİLGİ VE ONAY FORMU TC no : Tarih: Soyadı : Adı : Doğum tarihi : Cinsiyet K: E: ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ ENDOSKOPİSİ NEDİR VE NE AMAÇLA YAPILIR? Üst sindirim sistemi

Detaylı

KULLANMA TALİMATI MON.TEK

KULLANMA TALİMATI MON.TEK KULLANMA TALİMATI MON.TEK 99 Mo / 99m Tc JENERATÖR, 10-40 GBq, radyonüklid jeneratör Damar içine, eklem içine enjeksiyon yolu ile veya göze damlatılarak uygulanır. Etkin madde : Anne nüklid: Sodyum Molibdat

Detaylı

Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım?

Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım? Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım? Dr. Mehmet ŞENCAN Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Giriş Cerrahi işlemler sırasında hemostatik sistem

Detaylı

ve 8 saatlik ortalama değer (eğri altında kalan alan) TWA yı geçmediği için normal sınırlarda kabul edilir.

ve 8 saatlik ortalama değer (eğri altında kalan alan) TWA yı geçmediği için normal sınırlarda kabul edilir. Klasik endüstride olduğu gibi, patolojide de hasta ile ilgili kalite kontrolü kadar çalışma koşulları da optimize edilmelidir. Yapılan işin kaliteli olmasını beklediğimiz ortamın çalışma şartlarını düşünmek

Detaylı