2.2 Deniz veya demir yoluyla nakliye Normalde bu gibi durumlarda transformatörler açık tip veya hava geçirmez tahta kılıfla kaplanır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2.2 Deniz veya demir yoluyla nakliye Normalde bu gibi durumlarda transformatörler açık tip veya hava geçirmez tahta kılıfla kaplanır."

Transkript

1

2 1. GENEL Bizim transformatörlerimiz, mevcut IEC Standart ve Kalite Sistemlerine uygun olarak dizayn edilir, üretilir ve testten geçirilir. Bu kılavuz kuru tip transformatörlerin nakliyesi, işletmeye alınması ve bakımıyla ilgili her türlü bilgiyi içermektedir. Kuru tip transformatörler iki ana gruba ayrılabilir: - Epoksi reçineyle kapatılmış bir veya daha fazla bobinli transformatörler ( Dökme reçineli transformatörler ) - Epoksi reçineyle kapatılmamış bobinli, genellikle H sınıfı izolasyonlu transformatörler ( Hava izolasyonlu ) Bu kılavuzda açıklanan bazı parçalar transformatörünüzle birlikte verilmemiş olabilir. Transformatörünüze monte edilmiş olan parçaların eksiksiz listesi için lütfen elinizdeki teknik bilgi kağıdına ve/veya teslim belgelerine bakınız. 1.1 Garanti Koşulları Tüm SEA transformatörlerinin test gününden itibaren başlayan, tüm üretim hatalarına karşı bir yıllık garantisi vardır. Ayrı bir anlaşmayla bu süre uzatılabilir. Garanti, bozuk transformatörün tamiri veya yenilenmesiyle sınırlıdır ve bu durum belirtilen garanti süresini hiçbir şekilde uzatmaz. Daha detaylı bilgi için Satış Departmanımızla temas kurabilirsiniz. 2. NAKLİYE VE TAŞIMA Kuru tip transformatörler, genellikle, tamamıyla monte edilmiş şekilde teslim edilirler. Sadece bazı küçük parçaları monte edilmemiş olabilir. Nakliye sırasında ürün yağmur ve sıvı damlalarından korunmalıdır. 2.1 Karayoluyla nakliye Transformatör ambalajlanmadan, doğrudan kamyona halatlarla bağlanarak gönderilir. Tekerlekler monte edilmemiştir, ama güvenlik pozisyonunda sabitlenmiştir. 2.2 Deniz veya demir yoluyla nakliye Normalde bu gibi durumlarda transformatörler açık tip veya hava geçirmez tahta kılıfla kaplanır. 2.3 Taşıma Her transformatörde aşağıdaki parçalar bulunur: - 4 tekerlek veya kızak - çekme gözü - 2 (veya 4) kaldırma çengeli Küçük kaldırma işleri için uygun krikolar kullanılabilir. Yük arabasının alt bölümünü kriko destek plakası olarak kullanabilirsiniz. Göbek, bobin veya diğer parçaları kriko destek plakası olarak kullanmak kesinlikle yasaktır. Halatların çapını seçmek için tablo 1 e bakınız, halatların sayısının kaldırma çengellerinin sayısıyla aynı olması gerektiğini ve halatlar arasındaki üst açının maksimum 60 derecenin altında olması gerektiğini göz önünde bulundurunuz.

3 A: Toplam Ağırlık B: Halatların kopma yükü C: Halat çapı A <1200 <1900 <2800 <3750 <5300 <6650 <8200 <11900 <16400 Kg B Kg C mm Tekerlek üzerindeki transformatörü hareket ettirmek için: - gönderilmiş olan 4 tekerleği doğru yönlere takınız. - Çekerken veya iterken gücü doğrudan yük arabasına uygulayınız. Alt göbek çerçevelerindeki çekme gözlerini de kullanmanız mümkündür. - Transformatörün kendisini veya parçalarını itmeyiniz/çekmeyiniz. 3. KABUL VE SAKLAMA Ürünleri teslim aldığınızda kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Kontrol sırasında aşağıdaki kontrol listesini kullanabilirsiniz: a) Eğer ambalajlı ise ambalaj hasar görmüş mü? b) Boyası hasar görmüş mü? Paslanma var mı? c) Göbekteki sıkıştırma kolları eksik veya hasarlı mı? d) Ana yatak mükemmel durumda mı? e) Tüm parçalar transformatöre bağlı mı veya paketin içinde mi? f) Transformatörlerde su veya nem görebiliyor musunuz? g) Değer tablosundaki transformatör bilgileri sipariş edilenle aynı mı? Bozukluk veya hasar durumunda teslim belgesine bir not düşmeniz gerekir. Üç gün içerisinde de yazılı şikayetlerinizi (resimlerle birlikte) aşağıdaki mercilere bildiriniz: - SENERJİ Mühendislik Ltd. - Nakliyeciniz - Sigortacınız 3.1 Genel saklama kuralları Dökme reçineli transformatörler kapalı alanlarda, temiz ve havalandırılan odalarda saklanmalıdır, odaların sıcaklığı ise -25 ile +40 derece arasında olmalıdır. Tozlu odalara kullanılmamalıdır. Transformatörler darbelere karşı korunmalıdır. Dirsek tipi geçmeli başlık kullanılan durumlarda, başlık montajı yapılana kadar, başlıkların orjinal kaplarında kalmasına özen gösterilmelidir.

4 4. MONTAJ Montaj işleri, elektrikli aletler ve emniyet konularında tecrübeli teknisyenler tarafından yapılmalıdır. 4.1 Oda Odada olması gereken temel özellikler: - Kuru tip transformatörün, 4 yönde, duvarlardan en az 50cm. uzağa yerleştirilmiş olması gereklidir. Dökme reçineli bobinlerin dış yüzeyleri, çalışır parçalar olarak kabul edilmeli, dolayısıyla da standart bir kuru tip transformatörün koruma seviyesi IP00 olarak düşünülmelidir. - Parçalara ve koruma cihazlarına kolayca ulaşılabilmeli ve üzerleri okunabilir olmalıdır - Hava akımı, toplam kayıpların kw başına 4.5m 3 /dakika olmalıdır. Isısı 40 dereceden yüksek olan odalara aspiratör fanı monte edilmesi tavsiye edilir. Daha fazla bilgi için Satış Departmanımızla temasa geçebilirsiniz. - Su damlama riski olmamalıdır. - Maksimum oda sıcaklığı 40 derece. - Minimum oda sıcaklığı -25 derece. - İrtifa 1000 metre. 4.2 Temeller Temelle ilgili özel bir talep yoktur. Zeminin veya rayın, transformatörün toplam ağırlığına dayanabilecek güçte olduğundan emin olunuz. 4.3 Titreşim önleyici pedler Bazen transformatörün titreşimlerinin bir kısmının yere boşaltılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda tekerleklerin altına dört adet özel kauçuk ped yerleştirilebilir. Daha fazla bilgi için Satış Departmanımızla temasa geçebilirsiniz. 4.4 Yüksek Gerilim(Y.G.) Bağlantıları Y.G. terminalleri, tüm bobinlerin alt veya üst kısmına yerleştirilmiş olabilir, ancak hepsi 1U- 1V-1W veya benzeri sembollerle belirtilmiştir. Genel kurallar: - kısa devre durumunda kablolar arasında meydana gelebilecek dinamik güçler veya kablo ağırlıklarına bağlı olarak terminallerdeki gerilme gücünü önlemek için, bağlantıların düzgün yapıldığından emin olunuz. - Kablo döşeme şekline dikkat edilmelidir: kablolarla bobin yüzeyi ve/veya delta bağlantı çubuğu arasında en az 120mm lik mesafe olmalıdır. Bu kadar bir mesafe bırakılamıyorsa, kablonun geliş yönünü değiştirin (aşağıdaki üç resme bakınız). DOĞRU YANLIŞ DOĞRU

5 Standart terminaller: Kablo çarığı bağlantıları her terminalin vidalı mili üzerine, iki düz rondela arasına denk getirilmelidir. - A: Vida tipi - B: Sıkma momenti - A M8 M10 M12 M14 M16 B Nm Dirsek tipi geçmeli terminaller: Lütfen dirsek tipi geçmeli başlık paketindeki talimatları okuyunuz.dirsek tipi geçmeli başlığı, doğru belirlemek için aşağıdaki bilgiler oldukça önemlidir: - iletken kesiti - primer izolasyonun çapı - genel çap Aşağıdakileri topraklamayı unutmayın: - dirsek bağlantısından çıkan bükümlü tel - her sabit parçanın topraklama noktası 4.5 Alçak Gerilim(A.G.) bağlantıları Bu durumda dahi madde 4.4 te belirtilen genel kuralı uygulayınız. Kablo veya busbar ile bağlantı yapmadan önce, transformatörün üzerindeki bobin uçlarının bağlandığı kısımların yüzeylerini kontrol ediniz. Oksitlenme belirtilerine rastlanması durumunda, bunlar yerinden çıkarılmalıdır.

6 4.6 Topraklama Her transformatörde 2 adet topraklama terminali veya saplaması mevcuttur. Bunlardan sadece bir tanesinde, uygun rondela veya somun vardır. Bunlardan bir tanesi çapraz kesiti en az 16 mm2 olan bakır bir iletkenle, etkin bir topraklama tesisine bağlanmalıdır. 4.7 Paralel bağlantı Bu bağlantıyı yapmadan önce muhakkak firmamıza danışınız. Paralel bağlantılarda aşağıdaki kurallara mutlak uyulmalıdır: - Transformatörlerin yüksüz oranı aynı olmalıdır. - Transformatörlerin vektörel grubu aynı olmalıdır. Birbirine bağlı iki transformatörden en iyi performansı alabilmek için, aşağıdaki kuralların uygulanması tavsiye edilmektedir (önem sırasına göre): 1) Empedansları aynı olmalıdır. 2) Benzer anma değerlerine sahip olmalıdırlar (en fazla %30 luk bir fark olabilir) Son paralel bağlantıya başlamadan önce, aşağıdaki kontrollerin yapılması kesinlikle tavsiye edilir: - İki transformatörün Y.G. terminallerini paralel olarak bağlayınız. - İkisinin de nötr terminallerini birbirine bağlayınız.enerji veriniz. - A.G. terminalleri arasındaki gerilimi ölçünüz; eğer sıfırsa, son paralel bağlantıya geçebilirsiniz. SEA, transformatörlerin yanlış bağlantısından kaynaklanan hasarlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir. 4.8 Yardımcı devreler Tüm ölçme ve koruma cihazlarını, transformatörle birlikte teslim edilen kablolama şemasına göre sisteminize bağlayın. Transformatörü, sisteme bağlamak için kullanılacak kablolar, asla standart tip değildir. Lütfen aşağıdaki talimatları uygulayınız: - Transformatör üzerine yerleştirilmiş olan dedektörler ve kontrol panosu arasındaki bağlantı çok damarlı, blendajlı kablolarla yapılmalıdır. - Transformatör üzerindeki ölçü devreleri, kesiti en az 1.5 mm 2 olan bir kabloyla yapılmalıdır. - Fan ya da akım trafosu gibi güç devrelerine yapılan bağlantılar, kesiti en az 2.5 mm 2 olan bir kabloyla yapılmalıdır. - Sinyal kabloları ile güç kablolarının arasındaki mesafeyi mümkün olduğunca açık tutunuz. - Elektronik ünitelerle, röleleri doğrudan transformatörün A.G. terminallerinden beslemeyiniz. Eğer, bu mümkün değilse lütfen Teknik Servisimizi arayın.

7 5. DEVREYE ALMA Devreye almadan önce aşağıdaki kontrol listesi kullanılmalıdır: 1) Sistemin gerilimi ile, transformatörün gerilimini kıyaslayınız. 2) Gerilim kademe değiştiricinin pozisyonunu kontrol ediniz. 3) Bütün bobinlerdeki gerilim kademe değiştirici bağlantıları pozisyonlarının aynı olduğundan emin olunuz. 4) Bağlantıların dönme momentini kontrol ediniz. 5) Kabloların/busbarların doğru şekilde bağlandığından emin olunuz. 6) Yardımcı donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. 7) Kadranlı termometrelerin veya dijital termometrelerin üzerindeki kontakları ayarlayınız. Alarm ve açma ısı değerleri, transformatörün ısısındaki tahmini artışa göre ayarlanmalıdır: B Sınıfı Trafo F Sınıfı Trafo H Sınıfı Trafo Alarm: 125 C 145 C 170 C Açma: 135 C 155 C 180 C Fan * : C C C (*) Kadranlı termometrelerle, fan kullanılmamaktadır. Programlama prosedürleri ve özellikleri farklı olabileceğinden, dijital termometreleri ayarlamak için kullanım kılavuzlarına bakınız. Tehlikeli Açma/Kapama döngüsünü önlemek için fan kontrolünde iki eşik değeri (AÇIK/KAPALI) tavsiye edilmektedir. PTC dedektörü ve ısı rölesi bazlı koruma devrelerinin ayarlama prosedürü yoktur. Açık ortamda bulunan transformatörler için: 8) Transformatörün üzerindeki tozları, özellikle Y.G. bobinlerinin aralarına özen göstererek, kontrol ediniz. Varsa, tozu almak için, üzerine kuru ve sıcak hava püskürtünüz. 9) Gerekli koruma yapılmadan rutubetli odalarda uzun süre bekletilmiş olan transformatörler için aşağıdaki talimatları uygulayınız: - Bakır bir çubuk veya iletken vasıtasıyla, A.G. bobinlerini kısa devre yaptırınız. Kesiti, transformatörün A.G. terminalinin kesitiyle, aynı veya benzer olması gerekir. - Primer gerilim kademesinin en üst değerini, gerekli köprü bağlantılarını yaparak (3 bobinde de yapılmalı) oluşturunuz. - Maksimum 400 V uygulayarak, Y.G. tarafına enerji verin ve transformatörü bu şekilde 24 saat bekletiniz. - Bu işlem tamamlandıktan sonra, A.G. tarafındaki kısa devreyi kaldırmayı unutmayınız. Şüpheye düşerseniz, teknik veya satış servisimizle görüşünüz. 5.1 Gerilim kademe değiştirici Normalde her transformatörde 3 veya 5 pozisyonlu kademe değiştirici vardır. Kademe değiştirici, dökme reçineli bobine monte edilmiştir. Kademe değiştiricide 3 ten 6 ya (8 e) kadar numaralandırılmış 4 (6) terminal bulunur. Bir tek, bir çift olmak üzere, bu terminallerden ikisi, iletken bara ile birbirine bağlanır. Hangi bağlantının, hangi gerilim kademesine karşılık geldiğini öğrenmek için transformatör plakasına bakınız. Gerilim kademesini değiştirmeden önce, transformatörün elektriğini kesiniz ve topraklayınız.

8 Gerilim kademesini değiştirmek için aşağıdakileri uygulayınız: - Gerilim kademesindeki, 2 terminal arasında bulunan A bağlantı köprüsünü kaldırınız. - Bağlantı köprüsü için değişik bir pozisyon seçiniz. - Bağlantı köprüsünü, seçtiğiniz pozisyona monte ediniz ve montaj sırasının orijinaliyle aynı olmasına dikkat ediniz. (pirinç rondela / bağlantı köprüsü / çelik rondela / elastik rondela / somun) - Her bobinde bir köprü vasıtasıyla 2 terminalin birbirine bağlı olduğundan emin olunuz. - Tüm bobinlerin aynı kademede köprülendiğinden emin olunuz. Kademe değiştirici bağlantısı mümkünse ana seviyeye en yakın yerden seçilmelidir.şebeke voltaj seviyesinin sabit olduğu varsayılarak, kademe değiştirici, A.G. tarafını düzenlemek için aşağıdaki şekilde kullanılabilir: - Şebekede ölçülenden yüksek olan gerilim kademesine bağlantı: A.G. azalır - Şebekede ölçülenden düşük olan gerilim kademesine bağlantı: A.G. artar Not: Şebeke gerilimi, transformatörün anma geriliminden yüksek olduğunda, gerilim kademe değiştiriciyi hemen düşük kademeye bağlamayınız. 5.2 Gerilim seviyesinin değişmesi Transformatöre, farklı primer gerilime bağlanabilen Y.G. bobini monte edilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda tüm çalışma koşullarını ve ilgili bağlantı şemalarını gösteren bir çizim, transformatörle birlikte gönderilir. Ana bağlantı şemaları aşağıdaki gibidir: Seri bağlantılar/paralel bağlantılar Bir gerilim seviyesi diğerinin iki katıdır, örneğin 10-20kV. Y.G. bobinleri birbirine tamamen eşit iki parçaya bölünmüştür. Seri veya paralel olarak bağlanabilirler. Her bölümün kendi gerilim kademe değiştiricisi vardır.(bkz.5.1.) Bağlantılar izole baralarla harici olarak yapılır. Paralel bağlantı kullanılırken, seri bağlantısını, seri bağlantı kullanılırken ise, paralel bağlantı baralarını çıkarmayı unutmayınız.

9 5.2.2 Açıkta bırakma Gerilimler arasındaki fark oldukça azdır, örneğin 15-20kV. Y.G.sargılarının içinden bir bölüm açıkta bırakılır veya seri/paralel bağlantı yapılır. Bu teknik çözümle, gerilim kademe değiştiricinin tıpatıp aynısı olan bir panoyla bağlantı yapılır. Terminaller sayılarla değil, harflerle gösterilmiştir Yıldız/Üçgen Bağlantı İki voltaj arasındaki oran dir, örneğin kV. Yıldız/Üçgen bağlantısı harici izole baralarla yapılır, bunların bazıları gevşektir. Paralel bağlantı kullanılırken, seri bağlantısını, seri bağlantı kullanılırken ise, paralel bağlantı baralarını çıkarmayı unutmayınız Diğer bağlantılar Yukarıda bahsedilen çözümleri farklı şekillerde bağlayarak birçok başka olanak yaratabilirsiniz, örneğin kV 6. BAKIM Bakım, ancak be ancak transformatörün enerjisiz bırakılıp, topraklaması yapıldığından emin olunduktan sonra yapılır. Bakım, konunun uzmanı teknisyenler tarafından yapılmalıdır. Normal koşullarda aşağıdaki işlemler senede bir yapılmalıdır: - Güç ve sinyal kablolarının sabitleme somunlarını sıkınız. - Gerilim kademe değiştiricilerin somunlarını sıkınız. - Y.G. ve A.G. bobinlerinin izolasyon desteklerinin üzerindeki somunları sıkınız. - Transformatör topraklama bağlantısını kontrol ediniz. - Varsa üzerindeki tozu, kuru ve kompres edilmiş hava (veya nitrojen) püskürterek temizleyin ve soğutucu kanallarla, bobinlerin izolasyonuna özen gösteriniz. - Aksesuarların(fan, termometre,pt100 vb.) çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Transformatörün oldukça kirli alanlarda bulunması veya aşırı yükte çalışması durumunda bakım sayısını gerektiği kadar arttırınız. 6.1 Rutin dışı bakımlar Aşağıda transformatörün ömrü boyunca gerekli olabilecek rutin dışı bakımların bir listesi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi veya aşağıda belirtilmemiş diğer işlemler için Satış Departmanımız emrinizdedir. Termometrenin değiştirilmesi: Termometrenin bağlantısını keserek, soketlere zarar vermeden yerinden çıkarınız. Yeni termometreyi monte edin. Bağlantıları yeniden ayarlamayı unutmayın (bölüm 5 e bakınız).

10 Isı dedektörünün değiştirilmesi: Bağlantı kablosunu dikkatlice çekerek ısı detektörünü çıkarın. Yeni dedektörü ve ilgili kabloyu eskisi gibi takın. Bağlantı kablosu gerektiğinden uzundur. Kabloyu kesmeyin ama bobinler ve/veya terminallerle temas etmeyecek şekilde ana gövdeye dolayıp bırakınız. 7. DEVRE DIŞI BIRAKMA Bozulması veya yeni bir ünite eklenmesi gibi sebeplerle transformatörü devre dışı bırakmak gerekirse, aşağıdaki adımları uygulayınız: 1) Şebeke enerjisinin kesildiğinden(kesici ve Ayırıcının açılması gerekir) ve topraklandığından emin olun. 2) Y.G. ve A.G. terminallerini sistemden ayırınız.(bağlantıları çıkarınız.) 3) Dirsek tipi geçmeli başlıklı modellerde, terminal koruma kapaklarını kapatınız. 4) Yardımcı devreleri sistem dışı bırakınız. 5) Topraklamayı çıkarıp, devre dışı bırakınız. 6) Tekerlekleri çıkarınız. Gerekirse Satış Departmanımızı arayınız. 8. ARIZA TEŞHİSİ VE ÇÖZÜMÜ İşletme sırasında meydana gelebilecek bir çok sorun, kolaylıkla transformatörün işletmecisi tarafından çözülebilir. Meydana gelebilecek sorunlar ve olası çözümler için Tablo 3 e bakınız. Eğer sorun çözülemezse veya aşağıdaki listede yoksa, lütfen Satış Departmanımızla temasa geçiniz. ARIZA Kalkışta otomatik olarak durma Sargıların aşırı ısınması Hatalı ayar Aşırı Gürültü Besleme gerilimi çok yüksek Buşing arızası ARIZANIN SEBEBİ ARIZANIN ÇÖZÜMÜ Kalkış akımı (1) Kalkış akımı zamanını arttırınız Aşırı yük Aşırı harmonik bozulama Oda sıcaklığı yüksek Ayarları kontrol ediniz (T-154 rölesinde) Yükü azaltınız Toplam harmonik bozulmayı azaltınız Oda sıcaklığını düşürünüz O.G/A.G. Bağlantıları çok sıkı Mekaniki rezonans çok yüksek Doğru gerilim kademesine bağlayınız Flexible bara bağlayınız Titremeyen "Ped" monte ediniz Bağlantı çok sıkı veya yeterince sıkılmamış Bağlantılar çok sıkı ise gevşetin.bağlantılar çok gevşek ise sıkıştırın.

11 Not:(1) Otomatik korumanın kesilmesi başka bir çok soruna bağlı olabilir. Tekrar devreye almadan önce başka sorunların (kısa devre gibi) olup olmadığını kontrol ediniz. 9.ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK Elektrikli parçalarla doğrudan temas riskini önlemek için IP00 kuru tip transformatör ayrı tutulmalıdır. Bu sebeple çevresinde manyetik alan değeri oluşması için izolasyon mesafesi Standartlarla belirlenenden daha düşüktür. Bilgisayar monitörleri ve CPU kontrollü aygıtlar gibi aşırı hassas elektronik aygıtlarla teması azaltmak için aşağıdaki basit kuralları incelemenizi tavsiye ederiz: a. Hat terminallerinden çıkan kabloları (üç damarlı) birbirine yaklaştırın, varsa nötr kabloyu da bunlarla yan yana kullanın.(birlikte döşeyin) b. Elektrik kablolarıyla, sinyal kablolarını aynı kablo kanalına koymayınız. c. Elektrik kablolarını aşırı hassas aygıtlardan uzak tutunuz. d. Koaksiyal(eşeksenli) kablo ekranının, sadece tek tarafını topraklayın. e. Sadece, CE onaylı elektronik aygıt kullanın. 10. YAPISI ve HURDA DURUMU Kuru tip transformatör aşağıdaki parçalardan meydana gelir: Çekirdek: Tipi : Metal Kimyasal bileşenleri : Fe36-Si4 Fiziksel durumu : Katı Dekompozisyon ürünleri : Yok Tehlikeli reaksiyonlar : Yok Hurdaya çıkarılma durumu : Hurda metal Bobinler: Metalik kısım Tipi Kimyasal bileşenleri Fiziksel durumu Dekompozisyon ürünleri Tehlikeli reaksiyonlar Hurdaya çıkarılma durumu İzolasyon kısmı Tipi Kimyasal bileşenleri Fiziksel durumu Yanan kısımlar Dekompozisyon ürünleri Tehlikeli reaksiyonlar Hurdaya çıkarılma durumu : Metal : A1 99,5-Fe0,4-Si0,1 veya Cu99,9-Fe0,05-Si0,05 : Katı : Yok : Yok : Hurda metal : Yalıtkan : Şekilsiz polimer : Katı cam : CO-CO2-SO2-H2O : Yok : Yok : Endüstriyel atık

12 11. SONUÇ Bu kılavuzda herhangi bir hata görürseniz veya farklı düşünceleriniz varsa lütfen bize bildiriniz. Düşüncelerinizi öğrenmek ve kılavuzun ileriki basımlarında gerekli değişiklikleri yapmaktan memnuniyet duyacağız. 12. İLETİŞİM Herhangi bir şüpheniz olduğunda veya SEA ürünleri ve ürün yelpazemizle ilgili bilgi almak istediğinizde, Satış veya Teknik Servis Departmanımızla iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Tam adresimiz aşağıdadır: TÜRKİYE GENEL DAĞITICISI: SENERJİ Mühendislik Elektrik Ltd. Büyükdere Cad. Nur İş Merkezi 159/ ZİNCİRLİKUYU İSTANBUL / TÜRKİYE Tel:(+90) Pbx Fax:(+90) FABRİKA: SEA Societa Elettromeccanica Arzignanese spa. Via L. Galvani, 8-Tezze di Arzignano VICENZA / İTALYA Tel: (+39) Pbx Fax:(+39)

Kullanım kitabı ve bakım talimatı. Aksiyal Vantilatör

Kullanım kitabı ve bakım talimatı. Aksiyal Vantilatör Kullanım kitabı ve bakım talimatı Kullanım kitabı ve bakım talimatı Sayfa 2 İÇİNDEKİLER : İÇİNDEKİLER 2 1 GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI 4 1.1 Genel Güvenlik Talimatları Giriş 4 1.2 Genel Uyarılar ve Uyarı

Detaylı

İndüksiyon Motorları ve Jeneratörleri Kılavuzu

İndüksiyon Motorları ve Jeneratörleri Kılavuzu İndüksiyon Motorları ve Jeneratörleri Kılavuzu Güvenlik Talimatları AMA, AMB, AMG, AMH, AMI, AMK, AMZ, HXR, M3BM, NMI, NXR 1. Genel Genel güvenlik yönetmelikleri, her çalışma yeri için yapılan belirli

Detaylı

ABB Makine Sürücüleri. Kullanım kılavuzu ACS150 sürücüleri (0,37 4 kw, 0,5 5 hp)

ABB Makine Sürücüleri. Kullanım kılavuzu ACS150 sürücüleri (0,37 4 kw, 0,5 5 hp) ABB Makine Sürücüleri Kullanım kılavuzu ACS150 sürücüleri (0,37 4 kw, 0,5 5 hp) 2 İlgili kılavuzlar listesi Sürücü kılavuzları Kod (İngilizce) Kod (Türkçe) ACS310 User s Manual 1), 2) 3AFE68576032 3AUA0000093962

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

SINAMICS V90, SIMOTICS S-1FL6 SINAMICS/SIMOTICS SINAMICS V90, SIMOTICS S-1FL6. Önsöz. Güvenlik talimatları. Genel bilgiler 2. Montaj 3.

SINAMICS V90, SIMOTICS S-1FL6 SINAMICS/SIMOTICS SINAMICS V90, SIMOTICS S-1FL6. Önsöz. Güvenlik talimatları. Genel bilgiler 2. Montaj 3. Önsöz Güvenlik talimatları 1 SINAMICS/SIMOTICS İşletme kılavuzu Genel bilgiler 2 Montaj 3 Bağlantı 4 Devreye alma 5 Temel operatör paneli (BOP) 6 Kontrol işlevleri 7 Safety Integrated fonksiyonu 8 Ayar

Detaylı

01 02 2.1 Teknik Destek 2.2 Genel 02 02 3- GÜVENLİK. 03 3.1 Genel Açıklamalar 3.2 Genel Uyarılar 3.3 Kullanıcı Sorumlulukları 3.4 Güvenlik Talimatları

01 02 2.1 Teknik Destek 2.2 Genel 02 02 3- GÜVENLİK. 03 3.1 Genel Açıklamalar 3.2 Genel Uyarılar 3.3 Kullanıcı Sorumlulukları 3.4 Güvenlik Talimatları İÇİNDEKİLER 1- ASANSÖR MOTORLARI HAKKINDA 2- GENEL BİLGİLER 01 02 2.1 Teknik Destek 2.2 Genel 02 02 3- GÜVENLİK 03 3.1 Genel Açıklamalar 3.2 Genel Uyarılar 3.3 Kullanıcı Sorumlulukları 3.4 Güvenlik Talimatları

Detaylı

vacon 100 AC Sürücüler Kurulum kılavuzu

vacon 100 AC Sürücüler Kurulum kılavuzu vacon 100 AC Sürücüler Kurulum kılavuzu VACON 0 İçindekiler Doküman: DPD00531D Sürüm yayımlama tarihi: 13.6.11 1. Güvenlik...4 1.1 Tehlike... 4 1.2 Uyarılar... 5 1.3 Topraklama ve kaçak akım koruması...

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ

KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ KULLANIM KILAVUZU UĞURMATİK DONDURMA MAKİNESİ BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. L 350 HAVA SOĞUTMALI L 350 SU SOĞUTMALI BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde

Detaylı

DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B

DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B DOMICOMPACT F 24 B DOMICOMPACT F 30 B cod. KULLANIM,MONTAJ VE BAKIM KILAVUZU DOMICOMPACT F 24 B-F 30 B Bu kullanım talimatı kitapçığında yer alan uyarıları dikkatlice okuyunuz. Bu uyarılar, emniyetli kurulum

Detaylı

Kılavuz. TR Ek. Quattro 12 5000 220 100 100 230V (24, 8000, 200, 100, 100, 230V) (48, 8000, 110, 100, 100, 230V) (48, 10000, 140, 100, 100, 230V)

Kılavuz. TR Ek. Quattro 12 5000 220 100 100 230V (24, 8000, 200, 100, 100, 230V) (48, 8000, 110, 100, 100, 230V) (48, 10000, 140, 100, 100, 230V) Kılavuz TR Ek Quattro 12 5000 220 100 100 230V (24, 8000, 200, 100, 100, 230V) (48, 8000, 110, 100, 100, 230V) (48, 10000, 140, 100, 100, 230V) Copyrights 2008 Victron Energy B.V. Her Hakkı Saklıdır Bu

Detaylı

ABB makine sürücüleri. Donanım el kitabı ACS850-04 sürücü modülleri (0,37-45 kw, 0,5-60 hp)

ABB makine sürücüleri. Donanım el kitabı ACS850-04 sürücü modülleri (0,37-45 kw, 0,5-60 hp) ABB makine sürücüleri Donanım el kitabı ACS850-04 sürücü modülleri (0,37-45 kw, 0,5-60 hp) İlgili el kitapları listesi Sürücü donanım el kitapları ve kılavuzları Kod (İngilizce) Kod (Türkçe) ACS850-04

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER ÖLÇÜM HÜCRELERİ 522EE0137 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

GRUNDFOS TALİMATLARI. SE, SL, 9-30 kw. Montaj ve kullanım kılavuzu

GRUNDFOS TALİMATLARI. SE, SL, 9-30 kw. Montaj ve kullanım kılavuzu GRUNDFOS TALİMATLARI SE, SL, 9-30 kw Montaj ve kullanım kılavuzu Türkçe (TR) Türkçe (TR) Montaj ve kullanım kılavuzu İngilizce orijinal metnin çevirisi. İÇINDEKILER 1. Genel uyarı Sayfa 1. Genel uyarı

Detaylı

MICROMASTER. Kullanıcı Kılavuzu. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

MICROMASTER. Kullanıcı Kılavuzu. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com MICROMASTER Çalıştırma Talimatları Issue Release Kullanıcı Kılavuzu Genel Özet 1 Kurulum MICROMASTER 4 Devreye Alma 3 MICROMASTER 4 nin Kullanılması 4 Çalıştırma Talimatları Kullanıcı Kılavuzu Sistem

Detaylı

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU

KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU KULLANMA, MONTAJ, BAKIM VE ONARIM TÜRKÇE TANITMA KILAVUZU MARKA : TÜRBOSAN CİNSİ : SU POMPASI MODEL : DAS SERİSİ DIŞTAN SU SOĞUTMALI (YAŞ MONTAJ) (1,5 kw 11 kw) TS EN ISO 9001:2008 TS 12599 2010/01 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRAFO MONTAJ VE KULLANIM KILAVUZU

DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRAFO MONTAJ VE KULLANIM KILAVUZU Via Aretina 194 - Castiglion Fiorentino - AREZZO Tel: 0575 680701 Fax: 0575 657856 P.IVA 01514050515 Cap. Soc. 500.000 i.v. www.imefy.it imefy@imefy.it DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRAFO MONTAJ VE KULLANIM

Detaylı

GAZ VALFİ KULLANIM KILAVUZU SMS SANAYİ MALZEMELERİ ÜRETİM VE SATIŞI A.Ş.

GAZ VALFİ KULLANIM KILAVUZU SMS SANAYİ MALZEMELERİ ÜRETİM VE SATIŞI A.Ş. İÇİNDEKİLER 1. ÜRÜNÜN GENEL AÇIKLAMASI 4 a. Ürünün Kullanım Amacı 4 b. Patlatılmış Resim ve Parça Listesi 5 c. Teknik Özellikler 6, 7 d. Etiketleme 8 2. ÜRÜNÜN ÇALIŞMASI 9 a. Elle Kurma 9 b. Seçim 9, 10

Detaylı

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası

Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu. 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Kaynak Makinesi Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu 500 AS MIG/MAG Gazaltı Kaynak Makinası Dikkat! Değerli müşterimiz, Aşağıda belirtilen uyarılara uymanızı önemle rica ederiz. Makineyi aldığınızda Garanti

Detaylı

ISI POMPASI MONTAJ VE KULLANICI KILAVUZU. Demir Solar MONOBLOK SERİLER - ÜRÜNLERİ MONTE ETMEDEN VEYA KULLANMADAN ÖNCE OKUYUNUZ.!!!

ISI POMPASI MONTAJ VE KULLANICI KILAVUZU. Demir Solar MONOBLOK SERİLER - ÜRÜNLERİ MONTE ETMEDEN VEYA KULLANMADAN ÖNCE OKUYUNUZ.!!! 2014 ISI POMPASI MONTAJ VE KULLANICI KILAVUZU Demir Solar MONOBLOK SERİLER - ÜRÜNLERİ MONTE ETMEDEN VEYA KULLANMADAN ÖNCE OKUYUNUZ.!!! İçindekiler: Önemli Güvenlik Tedbirleri 2 Bölüm I Faydalı Özellikler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER ÖLÇÜM HÜCRELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KORUMA RÖLELERİ 1 ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER GİRİŞ HÜCRELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

UYARI Kaçınılmadığı taktirde ölüme veya ciddi yaralanmalara neden olabilen olası tehlikeli durumları gösterir.

UYARI Kaçınılmadığı taktirde ölüme veya ciddi yaralanmalara neden olabilen olası tehlikeli durumları gösterir. Güvenlik Güvenlik UYARI YÜKSEK VOLTAJ! Frekans dönüştürücüler, AC şebeke giriş gücüne bağlandıklarında yüksek voltaj içerirler. Kurulum, başlatma ve bakım işlemleri, yalnızca uzman personel tarafından

Detaylı

CIAO GREEN C.S.I. TR TESİSATÇI VE KULLANICI KILAVUZU. Beretta

CIAO GREEN C.S.I. TR TESİSATÇI VE KULLANICI KILAVUZU. Beretta CIAO GREEN C.S.I. TR TESİSATÇI VE KULLANICI KILAVUZU Beretta Ciao Green C.S.I. kazanı, aşağıdaki Yönetmelikler tarafından öngörülen gerekliliklere uygundur: - 2009/142/CE gaz yönetmeliği - 92/42/CEE Performans

Detaylı

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar Motorlar Otomasyon Enerji İletim ve Dağıtım Kaplamalar Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar M serisi - Kolektör halkası rotoru - Yatay Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu Kurulum, çalıştırma

Detaylı

62 305 512 15 02/2008. Kullanım Kılavuzu Kompresörler. RME Model 55-75-90-110E KW 55-75-90-110 KW IVR

62 305 512 15 02/2008. Kullanım Kılavuzu Kompresörler. RME Model 55-75-90-110E KW 55-75-90-110 KW IVR Kullanım Kılavuzu Kompresörler RME Model 55-75-90-110E KW 55-75-90-110 KW IVR TR RME asla özelliklerinin ötesinde veya bu işletim ve bakım kılavuzundaki talimatlara uymayacak şekilde çalıştırılmamalıdır.

Detaylı

ACS150. Kullanım Kılavuzu ACS150 Sürücüleri (0,37 4 kw, 0.5 5 HP)

ACS150. Kullanım Kılavuzu ACS150 Sürücüleri (0,37 4 kw, 0.5 5 HP) ACS150 Kullanım Kılavuzu ACS150 Sürücüleri (0,37 4 kw, 0.5 5 HP) ACS150 Sürücüleri 0,37-4 kw 0.5-5 HP Kullanım Kılavuzu 3AFE68576032 Rev A TR GEÇERLİLİK TARİHİ: 7.12.2005 2005 ABB Oy. Tüm Hakları Saklıdır.

Detaylı

SKY HAVA SOĞUTMALI KIZGIN YAĞ POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...

SKY HAVA SOĞUTMALI KIZGIN YAĞ POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :... SKY SKY HAVA SOĞUTMALI KIZGIN YAĞ POMPALARI MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK SKY

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD.

Kullanım Kılavuzu. Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD. Kullanım Kılavuzu Goodrive100 Sürücü SHENZHEN INVT ELECTRIC CO. LTD. İçindekiler İçindekiler İçindekiler... 1 1 Güvenlik Önlemleri... 2 1.1 Güvenlik Tanımları... 2 1.2 Uyarı Sembolleri... 2 1.3 Güvenlik

Detaylı

C DALGIÇ PİSSU POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...m. Devir Sayısı :...

C DALGIÇ PİSSU POMPALARI. MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU. Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Man. Yükseklik :...m. Devir Sayısı :... C C DALGIÇ PİSSU POMPALARI MONTAJ, İŞLETME, BAKIM ve ONARIM KILAVUZU Pompa Tipi :... Pompa Seri No :... Debi :...m³/h Man. Yükseklik :...m Motor Gücü :...kw Devir Sayısı :...d/dak BK C 00 0- Montaj, İşle

Detaylı