T. C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEK OKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T. C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEK OKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ"

Transkript

1 T. C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEK OKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ 1. YIL DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM AIT 101 Atatürk ilkeleri Ve inkılap Tarihi I (2+0) yüzyıl sonudaki Osmanlı akımı ve 20. yüzyıl başlarında Osmanlının genel durumu. Trablusgarb ve Balkan savaşları.1. Dünya savaşı, 1. Dünya savaşına genel bakış, Osmanlı devleti savaşta. Mondros Ateşkes anlaşması, Kurtuluş Savaşı hazırlık dönemi. Erzurum Kongresi. Sivas Kongresi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması. Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin kurulması, sivil ayaklanmalar. TBT 101 Temel Bilgi Teknolojileri I(1+1) 2 Windows XP İşletim sistemi; Başlat menüsü, Program çalıştırma, Masaüstünü kullanma, Kısa yol-klasör oluşturma, Görev Çubuğu ve Başlat menüsünde kısa yol klasör oluşturma, Windows gezgininde Klasör ve dosyaları seçme, oluşturma, taşıma, kopyalama, yeniden adlandırma, silme, Denetim masasındaki Sistem ayarlarını kullanma, İnternette gezinme, e- mail hesap açma, gönderme, arama yapma. Microsoft Office Word ; Dosya oluşturma ve menülerdeki komutları ve ayarlarını kullanma. TDL 101 Türk Dili I (2+0) 2 Dilin tanımı, Dilin sosyal hayata yeri ve önemi özellikleri, Dil ve kültür arasındaki ilişkiler Dünya dilleri ve yayılma alanları arasında Türk dilinin durumu.türkçede ünlü harfler ve sınıflandırılması. Türkçede Ünlü harflerle ilğili kurallar ve ünlü harflerin özlellikleri Hece bilgisi, imla kuralları, noktalama işaretleri ve uygulaması. YDL 101 Yabancı Dil I (2+1) 5 Basit ve bileşik cümle yapıları, Günlük iletişimde kullanılan basit ve bileşik cümleler, Basit ve bileşik cümlelerden oluşan bir metin diyalogda geçen sözcüklerin anlamları, Dildeki yapı, işlev ve kavramlar. MAT 101 Matematik I (2+0) 3 Sayılar, Cebir, Denklem ve Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Logaritma, Trigonometri ve Geometri konuları verimli bir şekilde öğrencilere öğretilerek gerekli ve yeterli matematik temeli oluşturulacak ve meslek derslerindeki matematik konularını daha iyi anlamasını ve öğrendiği matematik konularını mesleğinde kullanması sağlanacaktır. TBİ 101 Teknolojinin Bilimsel İlkeleri (3+0) 4 Birim sistemleri ve dönüşümler, Temel kavramlar, Malzeme özellikleri, statik (Kuvvet, bileşenlere ayırma, bileşke, Moment ve denge şartları, Ağırlık merkezi, Basit mesnetler, kirişler, tepki kuvvetleri), dinamik (Kuvvet etkisinde hareket), enerji, iş ve güç, mekanik ve elektromekanik dalga hareketi, elektro-manyetik spektrum ve radyoaktivite, elektrostatik, manyetizma.

2 OTP 103 Benzin Motorları Teknolojisi (3+1) 4 Motorların tarihçesi, benzin motorların tanımı, Benzinli Motorlarının Yapısal Özellikleri, Benzinli Motoru Oluşturan Parçalar, Otto Motorların Çalışma Prensibi, Subap Zaman Ayar diyagramı, Benzinli Motorlarda Bulunan Yardımcı Sistemleri, tanıma, çalışma usullerini, kısımlarını kavrayabilme. OTP 105 Motor Termodinamiği (2+1) 4 Termodinamiğin temel terimleri (sistem, hal değişimi, çevrim, birim sistemleri, özgül hacim, yoğunluk, basınç ve mekanik denge, sıcaklık, ısı vb), Motor Çevrimlerinin PvT bağıntıları ve saf maddenin termodinamik özelliklerine ait tabloların kullanımını, İş ve Isı, Termodinamik Kanunlar, Yanma ve Yakıtlar. OTP 101 Meslek Resim (3+1) 4 Teknik Resmin Önemi ve Standartları, Ölçülendirme ve Ölçekler, İz düşümler, Görünüş çizimleri ve eksik görünüş tamamlama, Kesit Görünüşler, Perspektif Resimler, Yüzey İşaretleri, Tolerans ve Geçmeler, Montaj Resim Okuma. II. DÖNEM TDL 102 Türk Dili II (2+0) 2 Kelime ve anlamı, anlamları yönünden kelimeler, kelimede gerçek, yan ve mecaz anlam, deyimler, ikilemeler, terimler, dil yanlışları, Kelime Türleri, Türkçenin cümle yapısı, cümle öğeleri, cümle çözümlemeleri, roman, makale, deneme, şiir gibi yazılı anlatım türleri, sunum, rapor ve tutanak örnekleri, dilekçe, iş mektubu ve özgeçmiş yazma, karşılıklı konuşma ve tartışma. AIT 102 Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi II (2+0) 2 Atatürk dönemi inkılapları, Türkiye Cumhuriyeti nin Atatürk dönemindeki Atatürk İlkeleri. dış siyaseti, YDL 102 Yabancı Dil II (2+1) 5 Dildeki geniş zamana ilişkin yapı, işlev ve kavramlar, Dildeki geçmiş zamana ilişkin yapı, işlev ve kavramlar, Dildeki gelecek zamana ilişkin yapı, işlev ve kavramlar. MAT 102 Matematik II (2+0) 3 Lineer denklem sistemleri ve matrisler. Limit ve süreklilik. Türev ve uygulamaları.integral ve uygulamaları. Diferansiyel denklemler. İstatistik. TBT 102 Temel Bilgi Teknolojileri II (1+1) 2 Temel internet kavramları. Web tasarımına giriş. Sunu programı. Veri tabanı programının kullanımı.

3 OTP 102 Bilgisayar Destekli Çizim (3+0) 4 Bilgisayar destekli tasarım(bdt) yazılım ve donanım birimleri. İkiboyutlu çizim komutları. Yardımcı komut ve parametreler. Üç boyutlu çizim-tasarım komutları. OTP 104 Dizel Motorların Teknolojisi (3+1) 4 Dizel motorların çalışma prensipleri. Dizel motorlarının parçaları ve yapısal özellikleri. Dizel motorlarında güç ve verim. Yakıt enjeksiyon sistemleri. Dizel motor sistemleri. OTP 106 Otomotiv Elektriği (3+0) 4 Otomotiv elektriğine giriş. Bataryalar Klasik, manyetolu ve elektronik ateşleme sistemlerişarj sistemleri, marş sistemleri, aydınlatma ve uyarı sistemleri, göstergeler ve diğer elektrikli alıcılar. Taşıt elektrik sistemleri. Elektronikte kullanılan aktif ve pasif devre elemanları ile elektronik devreleri ve bunların otomotiv alanındaki uygulamaları. Motor ve taşıtlardaki elektronik sistemler hakkında giriş düzeyindeki bilgiler. OTP 108 Ölçme Tekniği (3+1) 4 Genel ölçme kavramı tanımı, önemi. Ölçme ve kontrol aparatları. Basit ve bölüntülü ölçü aletleri, Ölçme makine ve cihazları. STJ 102 Staj Uygulaması (0+0) 8 2. YIL DERS İÇERİKLERİ III. DÖNEM YON201 Yönlendirilmiş Çalışma I (1+1) 3 Bilimsel çalışma kuralları ve etiğine uygun olarak öğrencinin mesleğine yönelik bir konuyu çalışması, araştırması, raporlaması ve sözlü olarak sunması. OTP 201 Hareket Kontrol Sistemleri (3+1) 4 Ön düzen geometrisi ve açısı tanımı, ön düzen açı çeşitleri, Araçlarda şasi ve karoserinin temel görevleri ve önemi, Farklı şasi yapıları ve özellikleri, Taşıt tekerlekleri ve lastiğin yapısal özellikleri kısımları, Yön kontrol ve direksiyon sistemleri. Süspansiyon sistemleri. Fren sistemleri. OTP 203 Makine Elemanları (2+0) 3 Malzeme seçimi, malzemelerde hasar ve yorulma, Çözülemeyen bağlantı elemanlarının tasarımı, Çözülebilir bağlantı elemanlarının tasarımı, Güç aktarma elemanları, Mukavemet bilgisi, Toleranslar ve yüzey kalitesi.

4 OTP 205 Güç Aktarma Organları (3+1) 5 Taşıt statiği, Taşıt dinamiği, taşıt hareketleri, ilgili parametreleri, Taşıtların hareketi esnasında maruz kaldığı kuvvetler ile ivmelenme ve frenleme davranışlarının analizi, Taşıtlarda güç aktarma terminolojisi, Güç aktarma organlarını oluşturan kısımlar, Güç aktarma organlarında yeni teknolojiler. III. DÖNEM ALAN İÇİ SEÇMELİ DERSLER OTP 207 Motor Test Ayarları (3+1) 5 Motor test ayarının önemi ve test ayar cihazları, Motor performans karakteristikleri, Motorlarda; güç, moment ve özgül yakıt tüketimi, Endüstri ve eğitim amaçlı motor deneyleri Motor test cihazlarında, motor test uygulamaları, Servis amaçlı test ve ayar. OTP 209 Üretim Teknikleri (3+1) 5 Üretim nedir? ve Üretim tekniklerinin sınıflandırılması, Talaşsız ve talaşlı imalat yöntemleri, Mekanik üretim teknikleri, Fiziksel-kimyasal üretim teknikleri, Otomotiv sektöründe kullanılan üretim yöntemleri. OTP 211 Konfor Sistemleri (2+0) 3 Güvenlik ve konfor sistemlerinin önemi ve bu alandaki gelişmeler, Merkezi kilit sistemleri, merkezi kilit motorları, hava yastıkları, emniyet kemerleri, elektrikli koltuklar, ısıtmalı koltuklar, kumanda düğmeleri, ısıtmalı camlar, takip mesafesi sistemi, otomatik kapı camları kumanda sistemleri, gösterge sistemleri, yakıt kesme sistemi, immobilizer. OTP 213 iş Güvenliği Ve işçi Sağlığı (2+0) 3 İş güvenliğinin tanımı ve tarihçesi, Kaza oluşumu ve çeşitleri, Meslek Hastalıkları ve korunma yolları, Ergonomi, Atölyede elektrikli ve elektriksiz aletlerde iş güvenliği, İş güvenliğinde Koruyucular, İlkyardım kuralları, Yangın ve Patlamalarda güvenlik önlemleri, İş Hukuku ve yönetmelikleri, İş Güvenliği Soruşturması. OTP 215 Malzeme Teknolojisi (2+0) 3 Malzeme bilgisinin esasları, Malzeme çeşitleri; metalik, seramik, polimerik, kompozit malzemeler, Malzeme özellikleri; mekanik, fiziksel ve teknolojik özellikler, Demir karbon alaşımları(çelikler), Isıl işlemler, Malzeme muayeneleri, Demir dışı metaller. OTP 217 Otomotiv Elektroniği (3+1) 5 Otomotiv elektroniğine giriş, Elektronikte kullanılan aktif ve pasif devre elemanları ile elektronik devreleri ve bunların otomotiv alanındaki uygulamaları, Otomotiv mikro işlemci sistemleri, Diğer elektronik sistemler ve sistemlerin yapıları, görevleri, çalışma prensipleri ve bu sistemler üzerinde arıza tespit ve giderme.

5 IV. DÖNEM YON202 Yönlendirilmiş Çalışma I (1+1) 3 Bilimsel çalışma kuralları ve etiğine uygun olarak öğrencinin mesleğine yönelik bir konuyu çalışması, araştırması, raporlaması ve sözlü olarak sunması. OTP 202 Motorlu Taşıtlar Mekaniği (3+1) 4 Hareket dirençleri. Yol-taşıt aerodinamiği. Doğrusal taşıt hareketi. Taşıt statiği, Taşıt dinamiği, taşıt hareketleri, ilgili parametreleri kavrayabilmek. Taşıtların hareketi esnasında maruz kaldığı kuvvetler ile ivmeleme ve frenleme mekaniği frenleme davranışlarının analizi. OTP 204 Alternatif Motor Ve Yakıtlar (3+1) 4 Alternatif motor ve yakıt arayışların nedenleri. Alternatif motorların yapısal özellikleri, Alternatif motorları oluşturan Parçalar, Alternatif Motorların Çalışma Prensibi. Alternatif yakıtların taşıtlarda kullanımı. OTP 206 Emisyon Kontrol Sistemleri (2+1) 4 Motorlu taşıtlardaki kirletici emisyon kaynakları, Emisyon standartları, Motorlu taşıtlarda kullanılan yakıtların cinsi ve özellikleri, Motorlardan kaynaklanan emisyonları ve miktarların ölçüm teknikleri, Emisyon azaltıcı sistemlerin kontrolü, Katalitik dönüştürücülerin çeşitleri ve çalışma prensipleri, Katalitik dönüştürücülerin test edilmesi, Emisyon azaltıcı önlemler. IV. DÖNEM ALAN İÇİ SEÇMELİ DERSLER OTP 208 Otomotivde Yeni Teknolojiler (3+1) 5 Günümüz otomobillerin üretim sistemlerindeki gelişmeler, Seri ve Esnek üretim Sistemleri, Motor ve yakıt sistemlerindeki gelişmeler, Karoseri aerodinamik yapıdaki ve aktarma organlarındaki gelişmeler. OTP 210 Otomotivde Malzeme Teknolojisi (3+1) 5 Taşıtların motor sistemini oluşturan parçaları ve görevleri, Taşıtların aktarma organlarını, hareket ve kontrol elemanlarını, Elektrik-Elektronik sistemini oluşturan parçalar ve görevleri, Temel malzeme bilgisi, Üretim tekniği bilgisi, Taşıt parçaları malzemesi ve üretim teknikleri. OTP 216 Hidrolik Pnomatik Sistemler (2+1) 4 Hidroliğin temel ilkeleri ve akışkanlar, Hidroliğin tanımı ve prensipleri, Hidrolik sistemler ve yapısı, Pnömatik sistemler ve yapısı, Hidrolik ve pnomatik devrelerin tasarımı, Hidrolik ve pnomatik sistemlerde meydana gelen arızalar ve bakımı. OTP 218 Kalite Güvence Ve Standartlar (2+1) 4 Standardizasyon. Kalite ve kalite kavramları. Kalite güvence. Mesleki standartlar.

6 OTP 220 Servis Ve Bakım (2+0) Arıza teşhisinde temel ilkeler, Arıza teşhisinin tanımı ve amaçları, Hatalı teşhisin sonuçları, Hatalı teşhisin nedenleri, İyi bir arıza teşhisinde bulunması gerekli özellikler, Doğru arıza teşhisinin kazandırdıkları, Arıza bulma cetvelleri, Araç kabul, Müşteri şikâyetlerinin belirlenmesi, Araç kabul işlemlerinin yapılması, Arıza teşhisi yapılamadığında izlenecek yol ve cihazlarının kullanımı. OTP 222 Isıtma Ve Soğutma Sistemleri (2+0) 3 Taşıt iklimlendirme sistemlerini oluşturan elemanların teorik analizi, taşıt iklimlendirme sistemini oluşturan elemanların yapısı ve görevleri, Soğutucu maddeler ve kimyasal özellikleri, Klima sistemlerinde yapılan bakım ve kontroller, Klima sistemlerinde meydana gelen arızaların nedenleri, arızaların giderilmesi ve araç üzerinde yapılan kontroller Taşıt iklimlendirme sistemlerinde yeni teknolojiler. OTP 224 Boya Teknolojisi (2+0) Temel Kimya bilgisine giriş, Boyanın yapısının tanımlanması, Boyanın elde edilmesi ve üretim metotları, Renk bilgisi, Kuruma çeşitlerine göre boya özellikleri, Boyanın çevreye etkileri.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. TC AMASYA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL GAIT101 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-I 2 0 2 (2AKTS)

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/6 I. YARIYIL DERSLERİ OTO1001 FİZİK (3 0 3) AKTS:3 Ölçme ve fiziksel büyüklükler, vektörlerin grafik ve analitik yöntemlerle incelenmesi, statik, mekanik, dinamik, iş, enerji ve güç, akışkanlar,

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2012-2013 EĞİTİM

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2012-2013 EĞİTİM SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS MÜFRADATI I. Yarıyıl Motor Teknolojisi

Detaylı

TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kul. ( 1-2) 2 Windows İşletim Sistemi Microsoft Ofis (Word Excel PowerPoint Outlook) İnternet Explorer

TBT181 Temel Bilgisayar Teknolojileri Kul. ( 1-2) 2 Windows İşletim Sistemi Microsoft Ofis (Word Excel PowerPoint Outlook) İnternet Explorer KARABÜK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GAZ VE TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ (NORMAL ÖĞRETİM II. ÖĞRETİM) 1 I. Yarıyıl TUR181 Türk Dili I ( 2-0 ) 2 Dil, Diller ve Türk Dili Dil Bilgisi,

Detaylı

1.YARIYILI /GÜZ DÖNEMİ

1.YARIYILI /GÜZ DÖNEMİ 1.YARIYILI /GÜZ Otomotiv Elektriği DERS KODU 105 Bölümü 1.Yarıyıl /Güz Dönemi X lık Ders Saati (Proje, 3 14 42 3 Bu derste otomotiv elektrik ve elektronik sistemlerinin bakım ve onarımlarını yapabilmesi

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2009-2012 EĞİTİM

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2009-2012 EĞİTİM SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SEYDİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 2009-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS MÜFRADATI I. Yarıyıl Benzin Motorları

Detaylı

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ BİGA MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ BİGA MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ DERS İÇERİKLERİ BÖLÜM: Makine ve Metal Teknolojileri PROGRAM: Makine I. Yarıyıl T.C. 121 Matematik (3 1 4): Sayılar, Cebir, Denklemler ve Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Logaritma, rigonometri, Geometri 123 Fizik (3 1 4):

Detaylı

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2013/ 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ 1. SINIF 1.

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ ALİAĞA MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2013/ 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ 1. SINIF 1. MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2013/ 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ 1. SINIF 1. YARIYIL 101 TÜRK DİLİ-I 2 0 2 2 Türk Dili dersinin amacı, ilkeleri, içeriği, kaynakları. Dil, dillerin doğuşu, yeryüzündeki

Detaylı

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNĠK BĠLĠMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKĠNE BÖLÜMÜ DERS ĠÇERĠKLERĠ (2012 KAYITLILAR) I. SINIF GÜZ YARIYILI

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNĠK BĠLĠMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKĠNE BÖLÜMÜ DERS ĠÇERĠKLERĠ (2012 KAYITLILAR) I. SINIF GÜZ YARIYILI KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNĠK BĠLĠMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKĠNE BÖLÜMÜ DERS ĠÇERĠKLERĠ (2012 KAYITLILAR) I. SINIF GÜZ YARIYILI Matematik (2 0 2) (AKTS: 3): Öğrenciye ders kapsamındaki konuları

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MEKATRONİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ NİĞDE TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MEKATRONİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/7 I. YARIYIL DERSLERİ MKT1001 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (2 1) Programa giriş ve temel parametreler, katmanlar ve çizgiler, 2b geometrik şekillerin çizilmesi ve düzenlenmesi, 2b çizim ve şekillerin

Detaylı

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ BERGAMA MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ(İKMEP) PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2014/2015 EĞİTİM ÖĞRETİM

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ BERGAMA MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ(İKMEP) PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2014/2015 EĞİTİM ÖĞRETİM İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ(İKMEP) PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 2014/2015 EĞİTİM ÖĞRETİM I. SINIF I. YARIYIL 101 TÜRK DİLİ-I 2 0 2 2 Dil nedir, Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri, Türk dilinin

Detaylı

1. YIL. Sayılar, Denklemler, Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Logaritma, Geometri, Trigonometri

1. YIL. Sayılar, Denklemler, Eşitsizlikler, Fonksiyonlar, Logaritma, Geometri, Trigonometri H.Ü. 2012-2013 ÖĞRETİM YILI KUR TANIMLARI POLATLI TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 614 GAZ ve TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI Ders İçerikleri ( Türkçe) 1. YIL GÜZ DÖNEMİ 1. YARIYIL TKD 103 Türk Dili I

Detaylı

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ (MAKİNE PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ (MAKİNE PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ (MAKİNE PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE BÖLÜMÜ PROGRAMI MAKİNE PROGRAMI DERS LİSTESİ

Detaylı

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1 T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ A-1.Dönem Ders İçerikleri 1. TÜRK DİLİ - I Dilin tanımı, dilin nitelikleri, dilin

Detaylı

MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ MOBİLYA ve DEKORASYON PROGRAMI I.YARIYIL

MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ MOBİLYA ve DEKORASYON PROGRAMI I.YARIYIL MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ MOBİLYA ve DEKORASYON PROGRAMI I.YARIYIL MOB101 Mesleki Matematik-I Cebirsel işlemler, Polinom ve özdeşlikler, Rasyonel ifadeler ve oran orantı, Denklem oluşturmak

Detaylı

ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU Elektronik ve Otomasyon Bölümü ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. GÜZ YARIYILI (Teori+UYG ) AIT 101 Atatürk İlkeleri Ve

Detaylı

DERS ADI : MATEMATİK-I DERS İÇERİĞİ VE DERS BİLGİ FORMU

DERS ADI : MATEMATİK-I DERS İÇERİĞİ VE DERS BİLGİ FORMU DERS ADI : MATEMATİK-I MATEMATİK-I VE METAL TEKNOLOJİSİ DÖNEMİ 1 Zorunlu Meslek i Seçmeli (Proje, Ödev, Araştırma, İş Yeri Eğitimi) 3+1 56 44 100 Kredisi AKTS Kredisi (1kredi=25 30 saat), (1modül=1 kredi)

Detaylı

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ. (MAKİNE RESİM ve KONSTRÜKSİYON PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU. MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ. (MAKİNE RESİM ve KONSTRÜKSİYON PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE ve METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ (MAKİNE RESİM ve KONSTRÜKSİYON PROGRAMI) DERS VE DERS İÇERİKLERİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE RESİM KONST. PROGRAMI

Detaylı

N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO MAKİNA VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MAKİNA PROGRAMI 2014-2015 DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ I.YARIYIL N.Ö.

N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO MAKİNA VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MAKİNA PROGRAMI 2014-2015 DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ I.YARIYIL N.Ö. N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO MAKİNA VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MAKİNA PROGRAMI 2014-2015 DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ I.YARIYIL 0690230011 0690150018 Bilgisayar Destekli Çizim I 1 3 0 0 3 3 690230012 0690150011 Fizik

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL. Türk Dili I (2 0 0)

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL. Türk Dili I (2 0 0) İNŞAAT TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I.YARIYIL Türk Dili I (2 0 0) Dil nedir, dillerin doğuşu, dil ve iletişim, dilin millet yaşamındaki yeri ve önemi, Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri,

Detaylı

N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI NORMAL ÖĞRETİM DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ

N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI NORMAL ÖĞRETİM DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ N.E.Ü.SEYDİŞEHİR MYO ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI NORMAL ÖĞRETİM DERS DAĞILIM ÇİZELGESİ I.YARIYIL 690260001 Malzeme Teknolojisi 2 0 0 2 2 690260002 DC Devre Analizi 3 0 0 3 3 690260003

Detaylı

GAZ VE TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

GAZ VE TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ GAZ VE TESİSATI TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ TÜRK101 Türk Dili-I (2-0)2 Dil ve dilin özellikleri, Dil-Düşünce ilişkisi, Ana Dili, Bağlam, Dil ve Söz, Sembol-İmaj, Kültür (Dil-Kültür İlişkisi, Kültür

Detaylı

T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU TEKSTİL, GİYİM, AYAKKABI VE DERİ BÖLÜMÜ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU TEKSTİL, GİYİM, AYAKKABI VE DERİ BÖLÜMÜ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ PROGRAMI T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ OSMANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU TEKSTİL, GİYİM, AYAKKABI VE DERİ BÖLÜMÜ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1. YIL DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL AIT101 Atatürk İlkeleri

Detaylı

H.Ü. HACETTEPE ANKARA SANAYİ ODASI I. OSB MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ HMK 109 FİZİK 2 0 2 AKTS 2

H.Ü. HACETTEPE ANKARA SANAYİ ODASI I. OSB MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ HMK 109 FİZİK 2 0 2 AKTS 2 H.Ü. HACETTEPE ANKARA SANAYİ ODASI I. OSB MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ GÜZ DÖNEMİ 1.YARIYIL HMK 109 FİZİK 2 0 2 AKTS 2 Birim Sistemleri (CGS, SI), Vektörler, Statik (Kütle Merkezi,

Detaylı

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

T.C. BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ OSMANELİ MESLEK YÜKSEKOKULU İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ 1 A-1.DÖNEM İKS101 Tesisat İşlemleri 3+1 6 Mesleğe giriş, laboratuvar ve atölye kurallarının tanıtımı, iklimlendirme soğutma mesleğinde kullanılan alet ve ekipman tanıtımı, boru çeşitleri, özelliklerinin

Detaylı

EK 2 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MAKİNE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ - TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

EK 2 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MAKİNE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ - TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ EK 2 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ MAKİNE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ - TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. SINIF GÜZ DÖNEMİ DERSLERİ VE İÇERİKLERİ ATA1001-ATATÜRK İLKELERİ VE

Detaylı

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Kısa Ders İçerikleri 1 İÇİNDEKİLER I. YARIYIL DERSLERİ... 7 MEK1001 Matematik I (4-2-6)... 7 MEK1003 Fizik I (3-1-5)... 7 MEK1005

Detaylı

T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU MEKATRONİK PROGRAMI DERS İÇERİĞİ

T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU MEKATRONİK PROGRAMI DERS İÇERİĞİ T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ SİMAV MESLEK YÜKSEKOKULU MEKATRONİK PROGRAMI DERS İÇERİĞİ 1.YARIYIL Atatürk İlkeleri ve İnkılâpları Tarihi I Türk İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" dersini okumanın amacı ve

Detaylı

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI I. YARIYIL (GÜZ) DERS İÇERİKLERİ PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ MEKATRONİK PROGRAMI (ATA1001) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (2+0) Osmanlı Devleti nden yeni Türkiye Cumhuriyeti

Detaylı

MKY 107 MESLEK TEKNOLOJ

MKY 107 MESLEK TEKNOLOJ MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MAKİNE VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ MAKİNE PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL ATA 121- Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I (2+0) 2 TRD 121 - Türk

Detaylı