DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GIDA İNTOLERANSI TESTİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GIDA İNTOLERANSI TESTİ"

Transkript

1 DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ GIDA İNTOLERANSI TESTİ

2 Besin (Gıda) İntoleransı Nedir? Yediğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok besin, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Vücudumuz, giren her gıda için bir İGg antikoru salgılar, eğer bu antikor gıdayı tanımlayamaz ise bu aşamada Gıda intoleransı başlar. Örneğin çok sevdiğimiz yumurta, vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise vücudumuz yumurta proteinlerine karşı tepki vermeye başlar. Bu ve buna benzeyen olumsuz etkilere Gıda İntoleransı denir.

3 Besin (Gıda) İntoleransı Etkileri Tüketilen Besin sindirilmez ve toksik gıda, bakteri veya virüs gibi etki yapar. Vücudumuz savunma mekanizması zararlı sandığı bu gıdalara IgG antikoru üretmeye başlar. Gecikmiş başlangıçlı gıda alerjisi de denilen Gıda İntoleransında uzun sürede ortaya çıkan IgG antikorları yükselir. Bu nedenle gıda intoleransı olan kişilerin çoğu, yıllarca ne yapacaklarını bilmeden normal hayat ve aktivitelerini sürdüremez hatta bazı vakalarda çalışamaz hale bile gelebilirler.

4 IgG IgG antikoru besin alerjisinde vücut tarafından üretilen ige kadar hızlı sisteme girmez. 3-4 saat sonra etkiler çıkmaya başlar. Örneğin inek sütüne karşı intoleransınız varsa sabah yediğiniz bir parça peynir, öğle saatlerinden başlayarak yorgun ve hasta hissetmenize sebep olabilir.

5 Besin İntoleransı, Besin Alerjisi Değildir Besin İntoleransı Reaksiyonları Alerjik Reaksiyonlar - Gecikmeli Reaksiyonlar (5 güne kadar etkisini gösterir) - IgG antikorları - Tedavi edilebilinir ve değişebilir - Anında Etki ölümcül olabilecek - IgE antikorları - Çocuk yaşlarda tespiti yapılır - Genellikle kişi ömür boyu gıdadan sakınmalıdır ve değişim göstermez.

6 Besin İntoleransı Hangi Hastalıklara Yol Açar? Şişmanlık Kilo verememe Migren Akne Nedeni bilinmeyen ödem Gaz Şişkinlik Kronik yorgunluk Kabızlık Cilt problemleri (örn. sivilceler, kaşıntı nörodermatit, kronik egzema vs.) Romatizmal hastalıklar Astım İshal Mide krampları Baş ağrısı Solunum yolu hastalıkları Farenjit Sürekli nezle olma Ağızda yaralar Epigastrik Ağrılar Crohn hastalığı İrritabl Bağırsak Sendromu Sık gribe yakalanma Kronik burun akıntısı OSB (Otistik Spektrum Bozukluğu) Sedef hastalığı Nörodermatit Depresyon Uyku bozuklukları Ürtiker...

7 PinnerTest Nedir? PinnerTest, hangi gıda veya gıdalara karşı intoleransınız olduğunu kısa sürede öğrenebileceğiniz bir kan testidir. PinnerTest su an dunyada en gecerli ve en ileri teknoloji olan MicroArray+ metodu ile uygulanmaktadir. Bu method şu anda dünyada sadece PinnerTest tarafından uygulanmaktadır. MicroArray+ metodunda bilgisayarli sistemler yardimiyla, mikro chipler uzerinde incelenen kan numuneleriniz ile son derece hassas sonuçlara ulaşabilmek mümkündür.

8 Avantajlar Yapılan çalışmalar sonucunda test yaptıran kişilerin %80 i İgG reaksiyon gösteren gıdaları çıkardıklarında iyileşme görmüşlerdir. Dünya Sağlık Örgütüne göre, Dünya nüfusunun yarısında, tanısı konmuş 1 milyar kişide gıda intoleransı vardır.bu rakamın 2015 te 2,5 milyar kişi olacağı öngörülmektedir.(who, 2006 JUNE) PinnerTest Türkiye ve Dünya da tüm sıklıkla tüketiilen tüm gıda gruplarını inceleyen inceleyen en geniş kapsamlı gıda intoleransı testidir. Yeni nesil bir gıda intolerans testi olan PinnerTest,MicroArray+ teknolojisi sayesinde, en efektif sonuçlara ulaşabilmektedir. 200 gıda ve içecek sayesinde, PinnerTest, pazardaki en kapsamlı gıda intoleransı testidir.

9 Gıda İntoleransı Testi Pazarına Bakış Kan İle Bakılan Testler Gıda İntoleransını tespit edebilmek için Kan Numunesine ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma Laboratuvar ortamında yapılmalı ve hijyenik koşullarda olmalıdır. Kan Olmadan Yapılan Testler Bilgisayar ve Elektrik akımı ile yapılan testler. Sonuçların belirlenebilmesi için 15 günlük bir zaman dilimi gerekmektedir.

10 Diğer Testler ve PinnerTest Bio Rezonans Bilgisayar yardımıyla yapılır. Herhangi bir tıbbi değeri yoktur.hastaya bağlanan elektrotlar yardımıyla sonuçlara ulaşılır ve hemen bir A4 kağıda basılarak verilir.800, 1000, Hatta daha fazla besinlere de bakıldığı iddia edilir. Ağırlıklı olarak fırsat sitelerinden duyuruları yapılır. Diğer Gıda İntolerans Testleri Türkiye sınırları içerisinde yapılan testler bulunmaktadır.hastaya 3 saat içerisinde veya 2-3 gün içerisinde sonuçları veren firmalar bulunmaktadır.kan ile bakılan ve ciddi bir şekilde araştırılması gereken bu işlemin bu kadar kısa sürede sonuçlandırılmasına imkan yoktur. PinnerTest MicroArray+ yöntemiyle sonuçlara ulaşılır. Dünya üzerindeki en gelişmiş teknolojiyle, 15 gün süren laboratuvar çalışmalarıyla hastaya %98 oranında net sonuçlar ulaştırılır. PinnerTest Alınan örnekler, laboratuvar ortamında güvenle ve titizlikle incelenmektedir.ortalama olarak 15 günde sonuçlar hastaya ulaşmaktadır.

11 Diğer Testler ve PinnerTest Diğer Gıda İntolerans Testleri Eski teknolojilerin kullanılması sebebi ile, kişinin geçmişte yaşamış olduğu ancak zaman içerisinde iyileşme gösterdiği eski gıda intoleranlarını da rapor sonucunda belirtir ve hasta bir anda pek çok besinin bulunduğu liste ile karşılaşır ve verilen diyete uyumda zorlanır.eski Nesil testlerde hasta uyumunda zorluklar yaşanıyordu ve hataya gıdalık sonuçlar gönderiliyordu. PinnerTest PinnerTest, MicroArray+ teknolojisi sayesinde, güncel intoleransı bulur. Bu özelliği sayesinde kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olur. Bulunmuş olan güncel intolerans listesi ile daha uygun bir diyet yapabilir.

12 PİNNERTEST NASIL UYGULANIR

13 Kutudan çıkan form, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

14 Uygulamadan önce eller yıkanmalıdır.steril temizleme mendili ile silinmeli ve kuruması beklenmelidir. Hijyenik koşullan sağlandığından emin olunmalı, Uygulama yapan kişide bu koşulları yerine getirmelidir.

15 Test kartı hazır hale getirilmelidir Hijyenik poşetinde duran ve içine kan numunesi alınan Test Kartı hazır hale getirilmelidir.

16 Lanset kullanımı Aparatın ucundaki plastik koruyu parça çevrilerek açılır.

17 Lanset kullanımı Aparat parmağın ucuna yerleştirilir ve arka kısmındaki yeşil bölüme bastırılır.

18 Numune Alınması Yeterli oranda numune alımı için parmağın ucuna doğru masaj yapılmalıdır.

19 Numune Alınması - 2 Test kartının ortasındaki, yuvarlak beyaz bölüm tamamen kırmızı hale gelene kadar numune alınması gerekmektedir.

20 Numune Alınması - 3 Parmak orta yerdeki bölüme bastırılmamalıdır.

21 Uygulama sonlandırılması Test içerisinde bulunan, yara bandı yapıştırıldıktan sonra, test kartı, bilgi formu ve aparatlar, kutunun içine yerleştirilir.

22 İncelenen Besinler ETLER Dana Eti Hindi Kuzu Ördek Tavşan Eti Tavuk Eti HUBABAT Akdarı Arpa Buğday Çavdar Gluten (Gliadin) İrmik Karabuğday Kinoa Kuru Fasulye Mercimek Mısır Nohut Pirinç Soya Fasulyesi Spelt Buğdayı Yulaf ÇEKİRDEK TOHUM Antep Fıstığı Ayçiçeği Çekirdeği Badem Brezilya Fıstığı Ceviz Çam Fıstığı Fındık Haşhaş Hindistan Cevizi Kaju Kanola Kestane Keten Tohumu Susam Tohumu Yer Fıstığı Alabalık Çipura Deniz Salyangozu Dil Balığı Hamsi Havyar İstavrit Kalkan Balığı Kerevit Kılıç Balığı Levrek Lüfer Mezgit HAYVANSAL ÜRÜNLER İnek Sütü Keçi Sütü Koyun Sütü DENİZ MAHSÜLLERİ Yumurta Beyazı Yumurta Sarısı Midye Mürekkep Balığı Kalamar Palamut Sardalya Sazan Balığı Tekir Balığı Ton Balığı Turna Balığı Uskumru Yengeç Yılan Balığı

23 Asma Yaprağı Bal Kabağı Bakla Bamya Barbunya Bezelye Börülce Brokoli Çalı Fasulye Dolmalık Biber Domates Enginar Göbek Salata Gül İncelenen Besinler SEBZELER Havuç Hindiba Ispanak Kabak Karahindiba Kara Lahana Kereviz Kırmızı Hindiba Kırmızı Lahana Kırmızı Turp Kuşkonmaz Mantar Marul Maydonoz Pancar Patates Patlıcan Pazı Pırasa Roka Salatalık Semizotu Sinameki Soğan Şalgam Tere Yer elması

24 İncelenen Besinler MEYVELER Acai Çileği Ahududu Ananas Armut Avokado Böğürtlen Çilek Dut Elma Erik Frenk Üzümü Greyfurt Guava Hurma İğde İncir Karpuz Kayısı Kızılcık Kiraz Kivi Kuş üzümü Liçi Lime Limon Mandalina Mango Muz Nar Portakal Şeftali Üzüm Yaban Mersini Zeytin

25 İncelenen Besinler İÇECEKLER BAHARATLAR DİĞERLERİ Anason Çay Ekinezya Ginseng Hibiskus (Ebegümeci) Ihlamur Isırgan Otu Kahve Kakao Çekirdeği Kırmızı Çalı Çayı Kola Cevizi Kuşburnu Papatya Papaya Rezene Salep Yasemin Yeşil Çay Acı Biber Ardıç Biberiye Defne Fesleğen Hardal Tohumu Kakule Kapari Karabiber Tanesi Karanfil Kekik Kimyon Kişniş Lavanta Melisa Mercan Köşkü Otu Muskat(Hint Cevizi) Nane Safran Sarımsak Şerbetçiotu Tarçın Vanilya Yenibahar Zencefil Zerdeçal Agar Agave (Sabır Otu) Akçaağaç Pekmezi Aloe Vera Aspartam Bal Fruktoz Kabartma Tozu Keçiboynuzu Maya Sakarin Şekerpancarı

26 ÖRNEK TEST SONUCU

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37 TEŞEKKÜRLER

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba

bulunan aktan ciddi fayda tebilirsiniz. ANCAK BU amak size ba IgG - IgG antikor bulunan aktan ciddi fayda (SINIRDA) - i - tebilirsiniz ANCAK BU! e doktorunuza Bir doktora veya diyetisyene amak size ba York Testi Gida Intolerans Testi Hasta Adi: Test Tarihi : SAKININ

Detaylı

Çeşitli sindirim problemleri için ilaç kullanmak yerine, ilk baştan doğru beslenilmesi koruyucu olacaktır.

Çeşitli sindirim problemleri için ilaç kullanmak yerine, ilk baştan doğru beslenilmesi koruyucu olacaktır. Ne yiyorsak yuz. İnsanın yarattığı hiçbir şey, insanoğlunun olağanüstü dizaynı ile kıyaslanamaz. İnsan vücudu öylesine inanılmaz bir mühendislik harikasıdır ki, çalışabilmesi ve hayatta kalabilmesi için

Detaylı

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul

Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul Adres Bilgileri Hamidiye Mah. Girne Cad. Çelik Özer İş Merkezi No:49-2 Kat:2 Kağıthane - Istanbul İletişim Bilgileri Tel: 0212 444 8 887 Fax: 0212 294 95 34 Mail : info@.alertfoodtr.com Web : www.alertfoodtr.com

Detaylı

GIDA ALERJİSİ. Vi gjør Norge friskere ARAŞTIRMA VE TEDAVİ. Foto: Shutterstock

GIDA ALERJİSİ. Vi gjør Norge friskere ARAŞTIRMA VE TEDAVİ. Foto: Shutterstock tyrkisk GIDA ALERJİSİ ARAŞTIRMA VE TEDAVİ Foto: Shutterstock Vi gjør Norge friskere İÇİNDEKİLER: Giriş...3 Gıda maddelerine karşı reaksiyonlar...4 Gıda alerjisi...4 Non-alerjik gıda hassasiyeti...5 Teşhis...9

Detaylı

Besinlerin yenebilen 100 gramlarının enerji, fosfor, potasyum ve sodyum içerikleri

Besinlerin yenebilen 100 gramlarının enerji, fosfor, potasyum ve sodyum içerikleri 402 EK5 Besinlerin yenebilen 100 gramlarının enerji, fosfor, potasyum ve sodyum içerikleri İşaretler Besin değeri bilinmiyor, 0 Besin değeri yok, ( ) Besin değeri hesapla bulunmuş, (a) ve (b) değerleri

Detaylı

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü

TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET. Eğitim Koordinatörlüğü TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KRONİK DİYALİZ HASTALARINDA DİYET Eğitim Koordinatörlüğü BANA 3 SORU SOR Herkes sağlıkla ilgili konularda bilgi sahibi olmak, sorularına

Detaylı

SĐRKÜLER Đstanbul, 09.04.2012 Sayı: 2012/81 Ref: 4/81

SĐRKÜLER Đstanbul, 09.04.2012 Sayı: 2012/81 Ref: 4/81 SĐRKÜLER Đstanbul, 09.04.2012 Sayı: 2012/81 Ref: 4/81 Konu: 413 SERĐ NO.LI VERGĐ USUL KANUNU GENEL TEBLĐĞĐ UYARINCA DÜZENLENMESĐ GEREKEN MÜKELLEF BĐLGĐLERĐ BĐLDĐRĐMĐ ĐNTERNET VERGĐ DAĐRESĐ EKRANINDA KULLANIMA

Detaylı

KANSERDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ TERAPİ

KANSERDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ TERAPİ KANSERDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ TERAPİ İçindekiler: Isırgan otu (Ortica), Civanperçemi (Achillea), Kırkkilitotu (Equisetum), Aynısafa (Calendula), Hindibağ (Taraxacum), Yapışkanotu (Galiumverum),

Detaylı

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN!

G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! G ÜZE L Y iyin, G ÜZE L H is S E DiN! BEAUTYFOOD FELSEFESİ İyi yaşamanın, sağlık ile başladığını ifade eden Wellness inanışına göre, doğa bir aynadır. Hem de aynaların en parlağı. Kendini doğa ile uyumlu

Detaylı

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ Hazırlayan Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat 2012-2008 ANKARA İkinci Basım : 2012 Sağlık

Detaylı

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKONOMİK ANALİZ VE DEĞERLENDİRME DAİRESİ

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKONOMİK ANALİZ VE DEĞERLENDİRME DAİRESİ TARIM SEKTÖRÜ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EKONOMİK ANALİZ VE DEĞERLENDİRME DAİRESİ 31.12.2013 ANKARA 1 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 TARIM SEKTÖRÜ KÜRESEL TİCARETİ...

Detaylı

BESİN ALERJİLERİ. Hazırlayanlar

BESİN ALERJİLERİ. Hazırlayanlar Hazırlayanlar Uzm. Dyt. Müjgan Öztürk Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet

Detaylı

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler

BESİNLER. Süt, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı besinler BESİNLER Yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitkisel ve hayvansal gıdalar BESİN olarak tanımlanır. Besinler, elde edildikleri kaynaklara göre iki gruba ayrılır: Süt, yumurta, peynir, et, tavuk,

Detaylı

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ

KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ KALSİYUM, D VİTAMİNİ VE OSTEOPOROZ Hazırlayan Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER FR-HYE-04-438-01 DİYABET NEDİR? Vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden alabilmemiz için pankreastan salınan insülin hormonuna ihtiyacımız vardır. Salınan

Detaylı

Alerji basitçe açıklanması

Alerji basitçe açıklanması Alerji basitçe açıklanması Yazarlar Uzman Hizmetleri Ekibi aha! sviçre Alerji Merkezi Uzman desteği verenler: Prof. Dr. med. Arthur Helbling Alerji ve Klinik Bağışıklık Hastalıkları Uzmanı FMH, Üniversite

Detaylı

İKİNCİ DİYET ŞEYDA COŞKUN İLE KİLOLARA VEDA- POSTA GAZETESİ EYLÜL 2013 (13 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN MEYVE DETOKSU

İKİNCİ DİYET ŞEYDA COŞKUN İLE KİLOLARA VEDA- POSTA GAZETESİ EYLÜL 2013 (13 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN MEYVE DETOKSU İKİNCİ DİYET ŞEYDA COŞKUN İLE KİLOLARA VEDA- POSTA GAZETESİ EYLÜL 2013 (13 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN MEYVE DETOKSU Sabah: Meyveli cup 3 yemek kaşığı light yoğurt 1 adet şeftali (kivi, ananas

Detaylı

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve sağlıklı beslenme TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 01 Diyabet ve sağlıklı beslenme Diyabet

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI REHBERİ Önsöz 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca 19.01.2005 tarih ve 25705 sayılı Resmi

Detaylı

tohumu yetiştirilmesi Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları hariç)

tohumu yetiştirilmesi Diğer sebze tohumlarının yetiştiriciliği (şeker pancarı tohumu dahil, diğer pancar tohumları hariç) Kod Tanım 01.11.07 Taze baklagil sebzelerin yetiştirilmesi 01.11.07 Acı bakla yetiştirilmesi Baklagillerin yetiştirilmesi (fasulye (taze ve kuru), bakla, nohut, mercimek, acı bakla, bezelye, araka vb.)

Detaylı

Ruh Haline Göre Beslenme

Ruh Haline Göre Beslenme Nisan 2010 Sayı: 42 Ruh Haline Göre Beslenme Yediğimiz besinlerin ruh halimizi etkilediğini ve ruh durumumuza göre yenilen besinlere dikkat edilmesi gerektiğini kaç kişi biliyordu acaba? Örneğin, sinirliyken

Detaylı

BİRİNCİ DİYET ŞEYDA COŞKUN İLE YAZA İNCECİK GİRİN- POSTA GAZETESİ MAYIS 2013 (14 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN KARABUĞDAY VE ELMA GÜNÜ

BİRİNCİ DİYET ŞEYDA COŞKUN İLE YAZA İNCECİK GİRİN- POSTA GAZETESİ MAYIS 2013 (14 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN KARABUĞDAY VE ELMA GÜNÜ 1. GÜN KARABUĞDAY VE ELMA GÜNÜ Kahvaltı: Karabuğday, elma Malzemeler : 1 adet orta boy yeşil elma 3 kaşık karabuğday 1 çay kaşığı kadar tarçın Hazırlanışı : Önce karabuğdayları diri kalacak şekilde haşlayacaksınız.

Detaylı

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel

Sağlıklı Beslenme. Sağlık. Sağlıklı Beslenme. Temel Besin Maddeleri. Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlık Doç. Dr. Ferda Şenel Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Beslenme İnsanın gelişmesi ve sağlıklı yaşaması için gerekli olan gıdaları tüketme sürecine beslenme denir. Vücudun ihtiyacı olan gıdalardan birinin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ HASTALIKLARA GÖRE BESLENME-1 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÜÇÜNCÜ LİSTE ŞEYDA COŞKUN İLE YAZ GELMEDEN KİLOLARA VEDA- POSTA GAZETESİ ŞUBAT-MART 2014 (14 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI)

ÜÇÜNCÜ LİSTE ŞEYDA COŞKUN İLE YAZ GELMEDEN KİLOLARA VEDA- POSTA GAZETESİ ŞUBAT-MART 2014 (14 GÜNLÜK DİYET & DETOKS PROGRAMI) 1. GÜN KİNOA VE NAR DETOKSU Sabah: Narlı Kinoa 4 yemek kaşığı nar 1,5 veya 2 yemek kaşığı kinoa Nane Toz zencefil NOT: Kinoa bulunamazsa karabuğday da kullanılabilir. Öğle: Narlı Kinoa Ara: Salatalık ve

Detaylı

Beslenme ve Diyet Polikliniği

Beslenme ve Diyet Polikliniği SAFRA KESESİ KORUYUCU DİYETİ Sakınılması Gereken Yiyecekler Yumurta ve yumurta içeren her türlü yiyecek Yağlı et, tavuk ve balık ürünleri (tavuğun ve balığın derisi) Çok yağlı yiyecekler ( krema, mayonez,

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ 1 YETERLİ ve DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin

Detaylı

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU

ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU ZKÜ DEVREK MESLEK YÜKSEKOKULU TURĐZM VE OTEL ĐŞLETMEC LETMECĐLĐĞĐĐĞĐ PROGRAMI MENÜ PLANLAMA DERS NOTLARI ÖĞR.GÖR.AFĐTAP BULUT 2012 Đçerik/Konular 1. hafta: Gastronomi, Beslenme Đlkeleri 2. hafta: Beslenme

Detaylı

Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri

Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri Hastane Yemekhanesinde Hazırlanan Diyet Çeşitleri Gözde ŞAHİN Medistate Kavacık Hastanesi, Beslenme ve Diyet Bölümü, İstanbul Beslenme; insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olabilmesi için gereken enerji

Detaylı

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ

HAZIRLAYANLAR. Kübra BOZKURT. Şerife KORKMAZ Z_ fx` ^ awx^f äx Z_ fx` ^ lô^ HAZIRLAYANLAR Kübra BOZKURT Gözde BiLGEN Şerife KORKMAZ KAN ŞEKERİ NEDİR? Glikozdur Fruktoz ve galaktoz lk KARACİĞERDE GLİKOZİ PARÇALANIR (Bu sayede hücreler tarafından kullanılabilir

Detaylı