CHILLER SELECTOR CHILLER PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU CHILLER SELECTOR CHILLER SELECTOR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CHILLER SELECTOR CHILLER PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU CHILLER SELECTOR CHILLER SELECTOR"

Transkript

1 CHILLER SELECTOR CHILLER PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU CHILLER SELECTOR Hızlı, Kolay ve Hatasız Chiller Seçimi ve Yönetimi Teknolojik Seviyesi Yüksek Soğutma ve Yazılım Mühendisliği Altyapısı İnovatif Özellikler Gelişmiş ve Çok Sayıda İşlev Enerji Verimliliği Hesaplamaları Proses & Konfor Chiller Üreticileri & Bayileri İçin İdeal Çözüm Kullanıcı Firmaların Rekabet, Maliyet ve İş Sürecileri İçin Çok Sayıda Avantaj BAŞLICA İŞLEVLER PERFORMANS HESAPLAMA & SEÇİM MODÜLLERİ Hava Soğutmalı Chiller Modülü Su Soğutmalı Chiller Modülü SEÇİM METODLARI Soğutma Kapasitesi ile Seçim Beygir Gücü ile Seçim Sıvı (Su/Su-Salamura) Debisi ile Seçim SOĞUTMA MÜHENDİSLİĞİ İŞLEVLERİ & ALT YAPISI Farklı Hava & Su, Sıvı Giriş /Çıkış Sıcaklıklarına Göre Hesap ve Optimum Seçim Farklı Evaporasyon Sıcaklık ve Superheating Değerleri ile Hesaplama Farklı Kondenzasyon Sıcaklık ve Subcooling Değerleri ile Hesaplama Superheating ve Subcooling Değerlerini Firmaya Göre Standardize Edebilme Değişen Çalışma Şartlarına Göre Dinamik COP, EER, Enerji Sınıfı hesaplama Hesaplanan Soğutma Çevriminin P-H & T-S diyagramları ile Verilerini Yazdırma ENERJİ VERİMLİLİĞİ HESAPLAMA İŞLEVLERİ (Opsiyonel) Free Cooler + Chiller Performans & Enerji Verimliliği Hesaplama Evaporatif Soğutma + Chiller Performans & Enerji Verimliliği Hesaplama ÜRÜN SEÇİMİ YÖNETİMİ İŞLEVLERİ Teklif ve Raporlama İşlevi (Opsiyonel) Ürün Konfigüratörü İşlevi (Opsiyonel) Kullanıcı Düzeyi Yetkilendirme (Opsiyonel) Yaşam Ömrü Maliyeti Hesaplama (Opsiyonel) Tekli Ürün İçin Hesaplama Yapabilme Ürün Tercihlendirme Bir Ürün Modeli için Çoklu Soğutucu Gaz ile Seçim Yapabilme Farklı Tip Kompresöre Sahip Chiller Grubunun Seçiminin Yapılabilmesi BAŞLICA ÖZELLİKLER Web Tabanlı Mimari Yapı Modüler Programlama Bulut Bilişim (Cloud Computing) Platform Modeli Kullanıcı Firmaya Göre Özelleştirilebilme Çoklu Dil Destekli Yapı (Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, vd.) Çoklu Ölçü Birimi Desteği Komponent (Fan, Kompresör, Pompa, vb.) Veri Kütüphanesi Alt Yapısı Kullanıcı Dostu Kullanım, Yönetim ve Güncelleme Arayüzleri Mevcut Erp, Mrp, vb. Yazılımlara Entegrasyon (Opsiyonel)

2 YAZILIMIN BAŞLICA MALİYET AVANTAJLARI Yüksek Satınalma Maliyetlerini, Risklerini ve İşletme Maliyetlerini Ortadan Kaldırır (SaaS Modeli ile ) Web Mimari Sayesinde Ek Donanım Yatırımı, Dungle vs. Maliyet Artırıcı Uygulama Yoktur Modüler Programlama Yapısı Sayesinde Gereksinim Kadar Satın Alınır, Kullanıldığı Kadar Ödenir İthal Yazılımlara Nazaran Maliyet, Hızlı Destek ve Uygulama Avantajı Sağlar Firma Bünyesinde Geliştirilecek Yazılım Maliyetleri ile Karşılaştırıldığında Maliyeti Oldukça Düşüktür ve Hızlıdır Kullanıcı Lisans Maliyetleri Oldukça Düşüktür İşletme Maliyetlerin Azaltılmasına Destek Olur Kalifiye İş Gücü İhtiyacını ve Maliyetini Azaltır Ek Personel İhtiyacını Geciktirir ve Maliyetini Azaltır Basılı Doküman (Katalog, Broşür) Maliyetini Düşürür YAZILIMIN BAŞLICA İŞ SÜRECİ AVANTAJLARI Teklif Verme / Teklif İsteme / Teklif Raporlama Zamanını Kısaltır İş Verimliliğini, Etkinliğini ve Hızını Artırır Ürün ve Mühendislik Hizmet Standardizasyonunu Artırır İzlenebilirliği Artırır ISO 9001 Kalite Güvence Sisteminin Güçlenmesine Destek Olur YAZILIMIN BAŞLICA REKABET AVANTAJLARI Rakiplerden Farklılaşma Yaratır İhracat İçin Önemli Bir Araçtır Firma Bayilerini ve Satış Temsilcilerini Destekler Değişen Müşteri İhtiyaçlarını Daha Hızlı Karşılamaya Destek Olur Müşterilerin İş Verimliliğini Artırmaya Destek Olur Müşteri Bağlılığı Oluşturmaya Yardımcıdır Marka ve Firma İmaj Değerinin Yükselmesine Destek Olur Prestij ve Güven Kazandırır WEB TABANLI YAZILIM TEKNOLOJİSİNİN BAŞLICA AVANTAJLARI İnternet ile Her Yerden ve Her Zaman Kullanılabilir Akıllı Telefonlar ve Tablet PC'lerden Kolaylıkla Kullanılabilir Güncellemede Yüksek Hız ve Kolaylık Sağlar Platformdan (Windows, Linux, IOS, Android,vb.) Bağımsız Çalışır Daha Güvenlikli Bir Yapıdadır BULUT BİLİŞİM (CLOUD COMPUTING) PLATFORMU MODELİ KULLANIMININ BAŞLICA AVANTAJLARI Yüksek Satınalma Maliyetlerini ve Risklerini Ortadan Kaldırır Ek Donanım Yatırımı Gerektirmez İşletme Maliyetlerinde Avantajı Sağlar Yazılımın Sürekli Olarak Güncel Versiyonu İle Çalışma Avantajı Sağlar Kullanıcı Sayıları ve Modül Lisanslarında Esneklik Sağlar Bakım ve Teknik Destek Hizmetlerinde Hız ve Avantaj Sağlar Kullanıldığı Kadar Ödenir

3 KONSEPT ÇOKLU DİL DESTEĞİ ÇOKLU ÖLÇÜ BİRİMİ DESTEĞİ CHILLER SELECTOR YAZILIMI GENEL ÖZELLİKLER & İŞLEVLER Chiller Selector yazılımı proses ve konfor amaçlı chiller üreten firmaların standart ürünlerinin farklı koşullar altında performans hesaplamaları ve şartlara en uygun ürün seçimi için geliştirilmiştir. Ağırlıkla firmaların satış ve pazarlama bölümleri, bayileri, satış temsilcileri, vb. kısımların kullanımı hedeflenen Ürün Seç & Yönet (Product Select & Manage) yazılım ailesine dahildir. Tasarım bölümleri için geliştirilen Ürün Tasarla & Yönet (Product Design & Manage) yazılım ailesine dahil olan Chiller Designer yazılımının ticari amaçlı versiyondur. Chiller Selector yazılımı yaygın dilleri içeren çoklu dil desteğine sahiptir (Opsiyonel). Bu durum kullanıcı firmaların ihracat satışlarını ve bir çok ülke ile çalışmasını desteklemektedir. Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça olmak üzere beş farklı dil seçeneği mevcuttur. Dil seçenekleri sürekli olarak artırılmaktadır. Chiller Selector yazılımı SI ve IP ölçüm sistemlerine uygun olarak çalışmaya imkan verecek biçimde çoklu ölçü birimi desteğine sahiptir. Bu durum kullanıcı firmaların bir çok ülke ile çalışmasını desteklemektedir. Çoklu ölçü birimi seçenekleri sürekli olarak genişletilmektedir. ÖZELLEŞTİRİLEBİLME Chiller Selector yazılımı kullanıcı firmalar için özelleştirme yapma imkanı veren gelişmiş bir alt yapıya sahiptir. Kullanıcı firmalar aşağıdaki alanlarda özelleştirme yapabilirler: Firmaya özel yazılım üst bant kullanımı Çıktı sayfalarında firma logosu, kalite logosu ve iletişim bilgileri kullanımı Ürün seçim çıktı sayfalarında modele bağlı olarak Ce, Gost, vb. ürün sertifikası kullanımı Özelleştirme desteği sürekli olarak genişletilmektedir. KULLANICI YETKİ & ROLLER ÜRÜN BİLGİ GÜNCELLEME Chiller Selector yazılımı kullanıcılar arasında yetki ve rol farklarını içeren bir alt yapıya sahiptir (Opsiyonel). Bu durum firmaların yetkilendirme ve rol belirleme yöntemi ile istenilen bilgileri gösterme ve istenilen işlevleri kullandırmalarına yönelik gelişmiş bir özelliktir. Yazılımda admin (yönetici), sales (müşteri temsilcisi & satış), employee (firma kullanıcısı), customer (user, kullanıcı), vb. yetki ve roller mevcuttur. Tüm kullanıcılar kayıt olduktan sonra admin tarafından yetkilendirilirler. Chiller Selector yazılımı ürün teknik özelliklerinin, fiyat bilgilerinin, stok durumunun, ölçülerin, vb. hızla ve kolaylıkla güncellenebildiği gelişmiş bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde programın her zaman güncel veriler ile çalışması sağlanmakta; kullanıcılar güncelleme ile zaman kaybetmemektedirler. Web tabanlı mimari yapının sağladığı avantajla birlikte tüm kullanıcılar en güncel versiyon ile çalışırlar.

4 CHILLER SELECTOR YAZILIMI TEKNİK ÖZELLİKLER, İŞLEVLER ve KULLANIM BİLGİLERİ SEÇİM MODÜLLERİ İŞLEVSEL BÖLÜMLER Chiller Selector aşağıda belirtilen işlevsel bölümlerden oluşur: Veri Giriş Seçim Tercihleri Ürün Seçim Listesi Ürün Teknik Bilgileri Ürün Konfigüratörü (Opsiyonel) Tekliflendirme (Opsiyonel) Evaporatif Soğutma Uygulaması Simülatörü (Opsiyonel) Doğal Soğutma Uygulaması Simülatörü (Opsiyonel) Chiller Selector yazılımı temel olarak aşağıdaki performans hesaplama ve seçim modüllerini içermektedir: Hava Soğutmalı Chiller Seçim Modülü Su Soğutmalı Chiller Seçim Modülü VERİ GİRİŞ BÖLÜMÜ SEÇİM METODLARI: Chiller Selector yazılımında üç temel seçim metodu alternatifi mevcuttur: 1. Chiller Kapasitesi ile Seçim: İstenen chiller soğutma kapasitesine göre ürün seçimi yapılır. Default olan seçim tipidir. Kapasite kutucuğuna istenen değer yazılır. Farklı ölçü birimleri (kw, Watt, kcal/h, BTU/h, TR) kullanılabilir. Kapasite için kullanıcı tarafından alt ve üst (% ±) seçim limitleri verilebilir. 2. Kompresör Beygir Gücü ile Seçim: İstenen chiller toplam kompresör beygir gücüne (HP) göre ürün seçimi yapılır. 3. Sıvı (Su/Su-Salamura) Debisi ile Seçim (Opsiyonel): İstenen chiller sıvı (su/su-salamura) debisine göre ürün seçimi ve kapasite hesabı yapılır. Seçildiğinde sıvı (su/su-salamura) kutucuğuna istenen değer yazılır. Farklı ölçü birimleri (m3/h, m3/s, kg/h, kg/s, l/h, l/s) kullanılabilir.

5 VERİ GİRİŞ BÖLÜMÜ Soğutucu Akışkan: Soğutucu akışkanın seçildiği kısımdır. Kompresörlere bağlı olarak geniş bir soğutucu akışkan kütüphanesi ile çalışma imkanı mevcuttur. Hava Giriş Sıcaklığı: Hava soğutmalı chiller seçim modülünde bulunur. Kondenser hava giriş sıcaklığının girildiği kısımdır. Hava giriş sıcaklığı, kondenzasyon sıcaklığı ve T kondenzasyon değerleri arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Hava giriş sıcaklıkları kullanılan soğutucu akışkana göre limitlenebilir. Kondenser Soğutma Suyu Giriş ve Çıkış Sıcaklıkları: Su soğutmalı chiller seçim modülünde bulunur. Giriş ve çıkış sıcaklarının girildiği kısımlardır. Su çıkış sıcaklığı, kondenzasyon sıcaklığı ve T kondenzasyon değerleri arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Su giriş sıcaklığı otomatik olarak hesaplanan kısımdır. Su giriş sıcaklığı, su çıkış sıcaklığı ve T soğutmasuyu değerleri arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Kondenzasyon Sıcaklığı: Kondenzasyon sıcaklığının gösterildiği kısımdır. Otomatik hesaplanır. (Hava soğutmalı chillerlerde) Hava giriş ve (su soğutmalı chillerlerde) kondenser soğutma suyu çıkış sıcaklıkları ile arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Aşırı soğutma (Subcooling): Firma Standart Değer ve Kullanıcı Tanımlı Değer olmak üzere iki alternatif mevcuttur. Firma standardı seçiminde firmanın verdiği default aşırı soğutma (subcooling) değeri ile hesaplama yapılır. Kullanıcı tanımlı seçimde kullanıcının girdiği aşırı soğutma (subcooling) değeri ile hesaplama yapılır. Soğutucu akışkana ve seçim modüne göre değerleri standartlaştırma imkanı vardır. Soğutulacak Sıvı (Su/Su-Salamura): Soğutulacak sıvının (su, su+etilen glikol, su+propilen glikol, vb.) seçildiği kısımdır. Su/Su-Salamura kütlesel karışım oranı: Soğutulacak sıvının (su/su-salamura) içerisindeki salamura karışım oranının girildiği kısımdır. Sıvı Donma Sıcaklığı: Soğutulacak sıvının salamura oranına göre donma sıcaklığının bilgi amaçlı gösterildiği kısımdır. Çıkış su sıcaklığının 0 C nin altında seçildiği durumda program uyarı verir, salamura kullanılması gerektiğini hatırlatır. Giriş ve Çıkış Sıcaklıkları: Soğutulacak sıvı (su/su-salamura) giriş ve çıkış sıcaklıklarının girildiği kısımlardır. Sıvı (su/su-salamura) çıkış sıcaklığı, evaporasyon sıcaklığı ve T evaporasyon arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Sıvı (su/su-salamura) giriş sıcaklığı otomatik olarak hesaplanan kısımdır. Sıvı (su/su-salamura) giriş sıcaklığı, sıvı (su/su-salamura) çıkış sıcaklığı ve T sıvı değerleri arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Evaporasyon Sıcaklığı: Evaporasyon sıcaklığının gösterildiği kısımdır. Otomatik hesaplanır. Sıvı (su/su-salamura) çıkış sıcaklığı ile arasında dinamik bir ilişki mevcuttur. Kızgınlık (Superheating): Firma Standart Değer ve Kullanıcı Tanımlı Değer olmak üzere iki alternatif mevcuttur. Firma standardı seçiminde firmanın verdiği default kızgınlık (superheating) değeri ile hesaplama yapılır. Kullanıcı tanımlı seçimde kullanıcının girdiği kızgınlık (superheating) değeri ile hesaplama yapılır. Soğutucu akışkana ve seçim modüne göre değerleri standartlaştırma imkanı vardır. Sıvı (Su/Su-Salamura) Debisi: Soğutulacak sıvı (su/su-salamura) debisinin girildiği kısımdır. Sıvı (su/su-salamura) debisi ile seçim metodu şeçildiğinde aktif olur. Deniz Seviyesinden Yükseklik (Rakım): Deniz seviyesinden yükseklik (rakım) değerinin girildiği kısımdır. Sadece Hava soğutmalı chiller seçiminde vardır. Evaporatör Kirlenme Faktörü: Evaporatör kirlenme faktörünün girildiği kısımdır. Default olarak firma standardı kullanılır. Kondenser Kirlenme Faktörü Kondenser kirlenme faktörünün girildiği kısımdır. Default olarak firma standardı kullanılır.

6 SEÇİM TERCİHLERİ BÖLÜMÜ Chiller Selector yazılımında kullanıcılar tercihlerine göre ürün filtreleme ve limitleme yapabilirler. Tercih tipine bağlı olarak alternatifli seçim veya çoklu seçim kullanılabilir. Genellikle default olarak tercih seçeneklerinin tümü seçilidir. Belirli Model Tercihi: Seçilen bir modelin belirtilen çalışma koşullarında kapasite, sıvı (su/susalamura) debisi, motor gücü, akımı, EER, ses seviyesi, vb. performans değerlerini hesaplamak için kullanılan gelişmiş bir özelliktir. Kullanımda kolaylık için seri, tip, fan sayısı, fan çapı, vb. tercih kutucuklarından filtrelenebilir. Soğutucu akışkana göre modeller listelenir ve hesaplanır. Ekonomizer Uygulaması Tercihi (Opsiyonel): Ekonomizer kullanımı tercihinin yapıldığı kısımdır Seri Tercihi: Tercih edilen ürün serilerinin seçildiği yerdir. Kompresör Tipi Tercihi: Tercih edilen kompresör tipinin seçildiği yerdir. Evaporatör Tipi Tercihi: Tercih edilen evaporatör tipinin seçildiği yerdir. Kondenser Tipi Tercihi (Su soğutmalılar için): Tercih edilen kondenser tipinin seçildiği yerdir. Fan Sayısı Tercihi (Hava soğutmalılar için): Tercih edilen ürün fan sayılarının seçildiği yerdir. Fan Çapı Tercihi (Hava soğutmalılar için): Tercih edilen ürün fan çaplarının seçildiği yerdir. Enerji Verimlilik Sınıfları Tercihi (Opsiyonel): EER (Energy Efficiency Ratio-Enerji Verimlilik Oranı) değerine karşılık gelen verimlilik sınıfı tercihinin yapıldığı yerdir. SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio- Mevsimsel Enerji Verimlilik Oranı) ve IPLV (Integrated Part Load Value) değerlerine karşılık gelen verimlilik sınıfı tercihinin yapıldığı yerdir. (Opsiyonel). Stoktaki Ürün Tercihi: (Sadece yetkili kullanıcılar için) Stoktaki ürünler içerisinden seçim yapmak için kullanılan tercihtir. Bu seçenek yetkilendirilmemiş kullanıcılara kapalıdır. Mesafe / Max LPA: Ünite merkezinden uzaklık ile ses basınç seviyesi limitinin girildiği yerdir. LWA (ses gücü seviyesi) değerleri ile LPA (ses basınç seviyesi) değerleri EN13487 standardında belirtilen çevreleyici yüzey metoduna göre hesaplanır. Max. Uzunluk, Genişlik, Yükseklik: Kullanıcı, ürün boyunda bazı limitleri aşmak istemediğinde kullanılır.

7 ÜRÜN SEÇİM LİSTESİ BÖLÜMÜ Kullanıcı veri giriş bölümünde tanımlananlara uygun olarak seçilen ürünlerin listelendiği yerdir. Ürünlere ait performans bilgileri gösterilir. Liste başlıklarına tıklanarak artan/azalan sıralaması yapılabilir. Sağ üstteki Ok a tıklanarak gizlenebilir/yeniden açılabilir. Liste alt kısımdaki yardımcı araçlar ile bir sayfada gösterilen ürün sayısı değiştirilebilir, arama yapılabilir. Yazdırma butonu( ) tıklanarak yazdırma sayfası açılır. Sepete ekle ( ) butonu tıklanarak seçilen ürün sepete gönderilir. (Opsiyonel). Soğutma çevrimi değerleri ( ) butonu tıklanarak seçilen ürünün belirtilen şartlardaki P-H & T-S grafikleri ve termodinamik değerleri yazdırılır (Opsiyonel). Yaşam döngüsü maliyet ( ) butonu tıklanarak seçilen modele ait yaşam döngüsü maliyet hesaplaması yapılır ve çıktı sayfası oluşturulur (Açıklama için takip eden sayfalara bakınız). (Opsiyonel). Free Cooling Uygulaması Simülasyonu ( ) butonu tıklanarak seçilen ürün için free cooling uygulaması ile performans, enerji verimliliği ve maliyet hesaplaması yapılır; çıktı sayfası oluşturulur (Açıklama için takip eden sayfalara bakınız). (Opsiyonel). Evaporatif Soğutma Uygulaması Simülasyonu ( ) butonu tıklanarak seçilen ürün için evaporatif soğutma uygulaması ile performans, enerji verimliliği ve maliyet hesaplaması yapılır; çıktı sayfası oluşturulur (Açıklama için takip eden sayfalara bakınız). (Opsiyonel). TEKNİK BİLGİLER BÖLÜMÜ Sekmelerden oluşur. Sekme başlıkları tıklanarak ürüne ait farklı teknik performans bilgileri görüntülenir. Ölçüler: Listede seçilen ürünün teknik resim, ölçü, bağlantı ve ağırlık bilgilerinin gösterildiği yerdir. Cihaz Özellikleri: Listede seçilen ürünün teknik özelliklerinin gösterildiği yerdir. Kompresör, Kondenser, Evaporatör Bilgileri: Listede seçilen ürünün kompresör, kondenser, evaporatör bilgilerinin gösterildiği yerdir.

8 ÜRÜN KONFİGÜRATÖRÜ Ek Konfig.3 Ek Konfig.2 Ek Konfig.1 Standart Konfig.1 Model ABC Standart Konfig.4 Standart Konfig.2 Standart Konfig.3 Örnek Ürün Konfigüratörü Şematik Açıklaması Chiller Selector yazılımı kullanıcıların mevcut standart bir ürün modeline donanım eklemek/çıkartmak, farklı malzemeler kullanmak, aksesuarlar eklemek/çıkarmak, vb. konfigürasyon değişikliklerini yapabilecekleri bir Ürün Konfigüratörü işlevine sahiptir. (Opsiyonel). Ürün konfigüratörü model bazında konfigürasyon yapılabilmeye imkan veren ileri düzey bir işlevdir. Ürün konfigüratörü sayesinde standart ürün modelleri üzerinde bulunan donanım konfisürasyonuna ek olarak farklı alternatifler yaratılabilir. Ürün konfigüratörü, ürün seçim listesinden sepete ekle ( ) butonu ile seçilen ürünlerin listelendiği, kaydedilip saklandığı ve teklif yönetimi yapılan kısım olan menü bardaki sepet detay (ürün seçimlerim) kısmındadır. Konfigürasyon butonu ( ) tıklanarak açılan pop-up ekranda seçili model konfigüre edilir. Seçilen konfigürasyonun fiyat farkı, ürün liste fiyatı ve toplam ürün birim fiyatı ekranda görülür. Seçilen her bir konfigürasyona karşılık gelen (Erp, Mrp, vb. amaçlı) kodlar ayrıca ürün modeline eklenerek ürünün standarttan farklı bir donanıma sahip olduğu gösterilebilir. Örnek Ürün Konfigüratör Arayüzü TEKLİFLENDİRME Chiller Selector yazılımı müşterilerin firmanın satış bölümünden teklif isteyeceği ve bu teklifin müşteri temsilcisi tarafından yine bu platform aracılığıyla cevaplanağı bir tekliflendirme işlevine sahiptir. (Opsiyonel). Teklif işlevi farklı modüllerden ürünlerin seçilip bir araya toplanabildiği bir proje teklifinin yaratılmasına imkan veren gelişmiş bir yapıdadır. Benzer programlarda olmayan bu yenilikçi özellik sayesinde kullanıcı ürünlerini seçerek bir sepette toplayabilmekte; buradan konfigüre edip teklif istemi oluşturabilmekte veya teklif gönderebilmektedir. Teklif bölümü aynı zamanda teklif raporlamayı da içermektedir. Tekliflendirme bölümü işlevi aşağıdaki gibi bir akışa sahiptir: Firma Ürün & Yazılım Kullanıcıları Teklif İstemi Firma Müşteri Temsilcileri Teklif Cevabı

9 TEKLİFLENDİRME Tekliflendirme üç bölümden oluşmaktadır. Ürün Seçimlerim ve Kayıt, Teklif (Sepet) Yönetimi ve Teklif Raporlama. ÜRÜN SEÇİMLERİM (SEÇİM SEPETİ): Modüller: Seçilen ürün modülünün yazılı olduğu kısımdır. Chiller selector yazılımı farklı modüllerden ürünlerin seçilip bir araya toplanabildiği bir teklif projesinin yaratılmasına imkan veren gelişmiş bir işleve sahiptir. Model: Seçilen ürün modelinin yazılı olduğu kısımdır. Adet: Ürün adedinin yazıldığı kısımdır. Fiyat: Ürün liste fiyatının gösterildiği kısımdır. İskonto 1 & 2: (Sadece yetkili kullanıcılar için) Chiller selector yazılımı iki farklı iskonto alternatifini girmeye izin veren bir alt yapıya sahiptir. Bu kısımlar İskonto oranlarının yazıldığı kısımlardır. İskonto oranlarını sadece satış yetkisi olan kullanıcılar girebilir. İskontolu Birim Fiyat: İskonto uygulanmış ürün liste fiyatının gösterildiği kısımdır. Konfigürasyon Fiyatı: Seçilen konfigürasyon fiyat farkının gösterildiği kısımdır. Konfigürasyon İskonto: (Sadece yetkili kullanıcılar için) konfigürasyon iskonto oranı kısmıdır. İskonto oranlarını sadece satış yetkisi olan kullanıcılar girebilir. İskontolu Ürün Toplam Birim Fiyatı: İskonto uygulanmış liste fiyatı ile iskontolu konfigürasyon fiyatının toplanmış olarak gösterildiği kısımdır. İskontolu Toplam: Ürün adedi ile İskontolu Ürün Toplam Birim Fiyatının çarpılıp yazıldığı kısımdır. Toplam Fiyat: Genel Teklif toplamının gösterildiği kısımdır. TEKLİF KAYIT:

10 TEKLİFLENDİRME TEKLİF KAYIT: İlgili: Kullanıcılar tarafından yetkilendirilmiş satış temsilcisinin seçildiği kısımdır. Yetkilendirilmiş firma satış temsilcisi tarafından müşterilerin de seçildiği kısımdır. Kayıt Adı: Teklif kayıt adının verildiği kısımdır. Açıklama: Teklif şartlarına ait açıklamaların yazıldığı kısımdır. Sepeti Kaydet: Teklifin kayıt edildiği kısımdır. Sepet Yönetimi kısmına geçilir. Sepeti Temizle: İçeriğin silindiği kısımdır. Gönder: Kullanıcılar tarafından yetkilendirilmiş satış temsilcisine teklif isteminin gönderildiği kısımdır. Diğer taraftan yetkilendirilmiş firma satış temsilcisi tarafından müşterilere teklif yanıtının gönderildiği kısımdır. TEKLİF (SEPET) YÖNETİMİ: Kaydedilen ürün seçim sepetlerinin listelendiği, saklandığı, güncelleme için çağırılabildiği, e-posta atılabildiği, teklif cevabı yönetimi yapılan kısımdır. Menü bardan erişilir. Admin tüm teklif işlemlerinde denetim, edit ve yönetim işlevlerini yapabilir. Aktif/sonlanmış teklif butonu: (Sadece yetkili kullanıcılar için) ( göstermek için kullanılır. Üzerine tıklanarak durumu değiştirilir. ) butonu teklifin aktif/sonlanmış olduğunu Satış/satış olmayan teklif butonu: (Sadece yetkili kullanıcılar için) ( ) butonu teklifin satışa dönüşüp/dönüşmediğini göstermek için kullanılır. Üzerine tıklanarak durumu değiştirilir. Yazdırma butonu ( ) tıklanarak teklif yazdırma sayfası açılır. Silme butonu ( ) tıklanarak seçili teklif silinir. Güncelleme (Aktifleştirme) butonu ( ) tıklanarak seçili teklif güncellenmek için aktif edilir. E-posta butonu ( ) tıklanarak seçili teklif e-posta gönderilir. Kayıt Adı: Teklif kayıt adının verildiği kısımdır. Gönderen: Teklif istemini/teklif cevabını gönderen kişidir. İlgili: Teklif isteminin/teklif cevabının gönderidiği kişidir. Toplam: (Sadece yetkili kullanıcılar için) Teklif toplam bedelidir. Kayıt Tarihi: Son teklif kayıt tarihidir. RAPORLAMA: (Sadece yetkili kullanıcılar için) Teklif raporlamasının yapıldığı kısımdır. Bu kısımda tarih, firma, satış,aylar, tarih arası satışlar, vb.teklife yönelik raporlamalar yapılır.

11 YAŞAM DÖNEMİ MALİYET Ürün seçim listesi tablosundaki yaşam döngüsü maliyet ( ) butonu tıklanarak seçilen modele ait yaşam döngüsü (ilk yatırım,işletme,bakım) maliyet hesaplaması yapılır ve çıktı sayfası oluşturulur (Opsiyonel). Yaşam dönemi maliyet hesaplamasında temel olarak ilk yatırım maliyetine ünite ve konfigürasyon satın alma maliyetleri; işletme maliyetine tam yük ve kısmi yüklerde elektrik ve diğer ek tüketim maliyetleri; bakım giderlerine servis ve bakım maliyetlerinin toplamı katılır. Diğer maliyetler de ayrıca eklenir. Ünitenin çalışma zamanına bağlı olarak yapılan hesaplama sonucu toplam yaşam dönemi maliyeti hesaplanır. Bu durum farklı üniteler için yapılarak ünitelerin yaşam dönemi maliyetleri ile karşılaştırılması mümkün olur. FREE COOLING Doğal soğutma (free cooling), kış ve bahar mevsimlerinde düşük hava sıcaklıklarından faydalanarak bir chiller kompresörünün çalışması olmaksızın yada kısmen çalıştırılarak soğutma ihtiyacının çok daha düşük işletme maliyeti ile karşılanmasıdır. Soğutma Grubu ve Free Cooler (Kuru Soğutucu/Kule) Birlikte Çalışması Gösterimi Free Cooling Uygulaması Simülasyonu ( ) butonu tıklanarak seçilen ürün için free cooling uygulaması ile performans, enerji verimliliği ve maliyet hesaplaması yapılır; çıktı sayfası oluşturulur (Opsiyonel). Hesaplama kismı ve %100 doğal soğutma için yapılabilir. Free Cooling uygulaması için bir kuru soğutucu kütüphanesi kullanılabilir. Buradan bir seçim yapılabilir. Bunun yanı sıra free cooling bataryası seçimi yapmak da mümkündür. Kapasiteye bağlı gerekli free cooling ısı transfer yüzey alanı hesabı da yapılabilir. EVAPORATİF SOĞUTMA Evaporatif soğutma (adyabatik soğutma), hava soğutmalı chiller grubunun kondenser giriş havasının neme doyurularak kuru termometre sıcaklığının düşürülmesi (yaş termometre sıcaklığına yaklaştırılması) ile kondenser ve kompresör verimliliğinin artırılması; böylelikle işletme maliyetlerinin düşürülmesi işlemidir. Ürün seçim listesi tablosundaki Evaporatif Soğutma Uygulaması Simülasyonu ( ) butonu tıklanarak seçilen ürün için evaporatif soğutma uygulaması ile performans, enerji verimliliği ve maliyet hesaplaması yapılır; çıktı sayfası oluşturulur (Opsiyonel). Evaporatif Soğutma Uygulaması hesaplamalarında ağ üzeri spreyleme, evaporatif ped, sisleme, düz spreyleme, vb. soğutma alternatifleri için hesap yapılabilir. Hesaplama değerleri şematik Psikrometrik Diyagram ile gösterilir. Temel olarak Ashrae referans alınır.

12 (ÜRÜN SEÇ & YÖNET) YAZILIM PLATFORMU ÜRÜN AİLESİ A/C CHILLER SELECTOR W/C CHILLER SELECTOR COMPRESSOR RACK SELECTOR CONDENSING UNIT SELECTOR MONOBLOCK UNIT SELECTOR EVAPORATOR SELECTOR A/C CONDENSER SELECTOR DRY COOLER SELECTOR WATER COOLING TOWER SELECTOR EVAPORATIVE COOLER SELECTOR FANCOIL SELECTOR HEAT RECOVERY UNIT SELECTOR FİRMAYA ÖZEL SEÇİM MODÜLLERİ FREE COOLING MODÜLÜ ÇOK DAHA FAZLA SEÇİM MODÜLÜ... RDMP Eğitim Danışmanlık Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından geliştirilen ve tüm mülkiyet haklarına sahip olunan, Ürün Seçim ve Yönetim Programı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 13 üncü maddesi ve Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik uyarınca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından,tescil Tarihi: ve Tescil No: İEE/BP-VT/1653 olarak kayıt ve tescil edilmiştir. RDMP EĞİTİM, DANIŞMANLIK, MÜHENDİSLİK İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Malte Plaza, Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sok. No:35 K:4/ Maltepe, İstanbul Tel: (+90) (+90) , Faks: (+90) E-posta: Web:

EVAPORATÖR PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU

EVAPORATÖR PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU EVAPORATOR EVAPORATÖR PERFORMANS HESAPLAMA SEÇİM YÖNETİM YAZILIMI PLATFORMU EVAPORATOR Hızlı, Kolay ve Hatasız Evaporator Seçimi ve Yönetimi Teknolojik Seviyesi Yüksek Soğutma ve Yazılım Mühendisliği Altyapısı

Detaylı

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15

Probeton Kullanım Kılavuzu. Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu Kullanım Kılavuzu TR_5192 1 / 15 Probeton Kullanım Kılavuzu İçindekiler Lisans Sözleşmesi 3 Programa giriş 00-00 İlk işlemler PLC Ayarları 00-01 Program Özellikleri 7 Malzeme

Detaylı

WS Serisi. Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi

WS Serisi. Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi WS Serisi Bu katalogda verilen teknik bilgiler, en son yeniliklerin müşterilere aktarılabilmesi için önceden bildirilmeksizin ASAL tarafından

Detaylı

I. genel bakış 01 canias ERP... 01. Temel Veriler... 06 Sistem Yönetimi ve TROIA Geliştirme Ortamı... 09

I. genel bakış 01 canias ERP... 01. Temel Veriler... 06 Sistem Yönetimi ve TROIA Geliştirme Ortamı... 09 INDUSTRIAL APPLICATION SOFTWARE ACT ACT ACT ACT ACT ACT ACT AST AST AST CLB CLB CLB AST AUT AUT AUT AUT AUT BOM BOM BOM BOM BOM BOM BOM AUT AUT AUT BUD BUD BUD BUD BUD BUD BUD CAL CAL CAL CAL CAL CAL CAL

Detaylı

Isı Pompaları. www.formgroup.com

Isı Pompaları. www.formgroup.com Isı Pompaları MADE IN USA www.formgroup.com Isı Pompaları Kimdir? İçindekiler ISI POMPASI GENEL Isı Pompası Nedir? Isı Pompası Avantajları Isı Pompası Sistemi Genel Özellikler Isı Pompası Çalışma Prensipleri

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Bireysel ve Ticari Klimalar Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Systemair Güveni Tedarikçi olarak siparişten teslimata, dokümantasyondan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada verdiğimiz

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

PBT Plus V4. Periyodik Bakım Takip Otomasyonu. Giriş. PBT Plus Genel Bakış

PBT Plus V4. Periyodik Bakım Takip Otomasyonu. Giriş. PBT Plus Genel Bakış Notlar Periyodik Bakım Takip Otomasyonu Giriş Periyodik Bakım Takip (PBT PLUS) yazılımı kullanım kılavuzuna hoş geldiniz. Bu kılavuz almış olduğunuz PBT PLUS yazılımını etkili bir şekilde kullanmanız için

Detaylı

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu

e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu e-logo Özel Entegratörlük Portali Kılavuzu Tarih: 25.02.2014 Her hakkı Logo Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş' ye aittir. 1 İÇİNDEKİLER TANIMLAR VE KISALTMALAR... 6 1 Giriş... 8 2 E-Fatura... 8 1.1 E-Fatura

Detaylı

ERP İŞ SİSTEMLERİ. Internet Çağında iş süreçlerinizi, Dünya standartlarında yönetin!

ERP İŞ SİSTEMLERİ. Internet Çağında iş süreçlerinizi, Dünya standartlarında yönetin! ERP İŞ SİSTEMLERİ Internet Çağında iş süreçlerinizi, Dünya standartlarında yönetin! ERP İŞ SİSTEMLERİ Internet Çağında İşin Aslı Yönetişim! En temel rekabet aracınız: Yönetişim Uygulama Yazılımları Finans

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

Bilenlerin Tercihi. Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak!

Bilenlerin Tercihi. Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! TIGER ENTERPRISE FİYAT LİSTESİ Bilenlerin Tercihi Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! İşimiz, çeyrek yüzyıldır, hayatınızı kolaylaştıran yazılımlar sunmak! Yazılımlarımızla

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

İçindekiler. Giriş En Son Teknolojilerimiz Neden City Multi? Uygulama Alanları Mitsubishi Electric City Multi

İçindekiler. Giriş En Son Teknolojilerimiz Neden City Multi? Uygulama Alanları Mitsubishi Electric City Multi İçindekiler Giriş En Son Teknolojilerimiz Neden City Multi? Uygulama Alanları Mitsubishi Electric City Multi Dış Üniteler S Serisi HeatPump Y Serisi HeatPump Düşük CO2'li Y Serisi Zubadan Heatpump Y Serisi

Detaylı

PBT Pro. Tesis ve Demirbaş Yönetimi Yazılımı

PBT Pro. Tesis ve Demirbaş Yönetimi Yazılımı PBT Pro Tesis ve Demirbaş Yönetimi Yazılımı Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım... Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım... Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım... Bakım sistemlerine yeni bir yaklaşım...

Detaylı

ROU ROTALAR BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

ROU ROTALAR BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK ROU ROTALAR BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 ROU ROTALAR 1- GENEL 1.1.Modülün İşleyişi CANIAS Rota bilgileri, bir üretim veya montaj faaliyetinin tamamlanabilmesi için gerekli olan iş adımları

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta

Cevap Süreleri. İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta MAYIS 2014 - Sayı:57 Yıl:8 12 İşyerlerinde Elektrik Güvenliği NFPA 70E-2012 Standartı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Kilit Nokta 18 Özelleştirilmiş Basınç Diferansiyel Modülü Yüksek Basınca Dirençli Akış

Detaylı

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan liderlere özel! Dünyanın 30 dan fazla ülkesine yazılım ihracatı gerçekleştiren, Türkiye de 170 bin

Detaylı

Paket Klima Sistemleri

Paket Klima Sistemleri Paket Klima Sistemleri www.formgroup.com Paket Klima Sistemleri 1895 yılında Amerika da kurulan Lennox firması 23.000 çalışanı, 25 fabrikası, 2.500 bayisi ve 3 milyar doları aşkın cirosu ile dünya çapında

Detaylı

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti ARIMA 4.0 Kullanım Kılavuzu Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü A Blok Z11 Z12 Serdivan / Sakarya Telefon: +90 264 273 32

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini THE INTERNATIONAL CERTIFICATION NETWORK Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com Teknik Destek Entes, ENTBUS yazılımı kullanıcılarına, teknik destek merkezi üzerinden veya sahada teknik destek

Detaylı

Barkomatik Otomasyon Sistemi

Barkomatik Otomasyon Sistemi Barkomatik Barkomatik Otomasyon Sistemi "En verimli çalışanınız" Kullanım Kılavuzu İçindekiler A- GİRİŞ... 5 1-Barkod Nedir?... 5 2-Barkod Sisteminin Faydaları Nelerdir?... 6 3-Barkod Yazdırma yönteminin

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı

Liebert 80-eXL 160-500 kw. Geliştirilmiş Tasarım ve Artan Verimlilik

Liebert 80-eXL 160-500 kw. Geliştirilmiş Tasarım ve Artan Verimlilik Liebert 80-eXL 160-500 kw Geliştirilmiş Tasarım ve Artan Verimlilik Emerson Network Power, işletmenizin geleceğini oluşturmak için endüstri uzmanlığı, teknoloji ve kaynakların benzersiz bir birleşimini

Detaylı

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011

Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2011 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Sistem İşletmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Rol Tanımları...

Detaylı