EVAPORATİF SOĞUTMA ve SİSLEME SİSTEMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EVAPORATİF SOĞUTMA ve SİSLEME SİSTEMLERİ"

Transkript

1 EVAPORATİF SOĞUTMA ve SİSLEME SİSTEMLERİ

2 Bilim ve teknolojideki gelişmelerin etkisiyle, uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı dünyamızda hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bu süreç, şirketimizin de uyum sağlaması gerektiğine inandığımız ve üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. Şirket ortaklarımızın 25 yılık ticari geçmişine ek olarak, mühendislik altyapısı ile 2003 yılından itibaren iklimlendirme ve havalandırma alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu çerçevede, hem değişime ayak uydurmak hem müşterilerimize daha iyi hizmet vermek, şirket politikamızın vazgeçilmez bir özelliği olarak ortaya çıkmaktadır. 2 Bu düşüncelerle, görev ve hizmetlerinin yerine getirilmesi esnasında; işlemlerde etkinliği ve verimliliği artırmak sıfır hatalı işlem yapmak iş mükemmelliğine ulaşarak kaliteli hizmet sunmak çalışanlarımız ile hizmet sunulan kişi kurum ve kuruluşların, mevcut ve geleceğe yönelik ihtiyaç ve beklentilerini de dikkate alarak uygulamalara yön vermek tüm çalışanların katılımını ve bağlılığını sağlayarak ekip çalışmasını bir yöntem haline getirmek koşulsuz müşteri memnuniyetini gerçekleştirmek amacına uygun bir yönetim sistemi hedeflenmiştir. Bu çalışmaların başarılı olabilmesi ancak bu konuda yetişmiş insan gücüne sahip olmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda müşterilerimize en kaliteli şekilde hizmet edebilmeyi kendimize hedef edinmiş bulunmaktayız.

3 İNKOSİS SİSLEME SİSTEMİ İNKOSİS Sislemi Sistemi, temel olarak standart şebeke suyunun filtre edilerek, yüksek basınçta ( bar ) ortama püskürtülmesidir. Yüksek basınç pompası ile çekilen su, 150 bar çalışma basıncına kadar dayanıklı borular aracılığı ile özel nozullara ulaşır ve 0,1 ila 0,7 mm çapındaki deliklerden ortama püskürtülür. Ortama 3 20 µ çapında püskürtülen su, herhangi bir ıslatma yapmadan, direkt olarak buharlaşır. Buharlaşma ısısını ortamdan çeken su, ortamın serinlemesini sağladığı gibi, havanın nem oranının da artmasını sağlar. Sisteme eklenebilecek dozlama ünitesi ile dezenfeksiyon ve koku kontrolü de sağlanabilir. Bu avantajları ile sistem, açık alan serinletmesi, nemlendirme, toz kontrolü, koku kontrolü, dezenfeksiyon ve görsel efekt alanlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. 3 FES EVAPORATİF SOĞUTMA Bir fan vasıtası ile dışarıdan alınan hava, sürekli devir daim pompası ile ıslak tutulan petek yüzeyinden geçirilir. Hava ile suyun teması sonucu, su buharlaşarak havadan ısı alır ve havanın sıcaklığı düşer. Soğutulmuş hava fan vasıtası ile mekana basılır. Sistem doğrudan çatı bağlantısı veya duvar bağlantısı ile bir menfez yardımıyla uygulanabileceği gibi, hava kanalları yardımıyla da uygulanabilir. Tüm kapalı, açık alan alanlarda uygulanabileceği gibi fansız bir şekilde, hava soğutmalı kondenserlerin ön soğutmasında da kullanılmaktadır. Bu sayede kondenserlerin performans ve verimleri artar.

4 4 AÇIK ALAN SERİNLETME

5 Açık alanlarda karşılaşılan en temel sorunlardan biri sıcaklıktır. Bu temel sorunla ilgili birçok yöntem denenmiş olsa bile, hiçbiri doğal yaşamı konforlu hale getirmek için yeterli olmamıştır. Tüm dünyada kendini kanıtlamış dış ortam serinletmesi ile ilgili tek etkili çözüm evaporatif soğutmadır. Evaporatif soğutma, ortama hızlı buharlaşacak şekilde su, başka bir değişle nem verilmesidir. Mahale verilen su buharlaşırken ortamdan ısı çeker ve bu şekilde, su verilen ortamın sıcaklığının, komşu ortamlara göre ortalama 8-10 ºC düşmesini sağlar. Ortama verilen su aynı zamanda, ortamda bulunanları rahatsız etmemelidir. Mahalde ıslaklık ve aşırı hava sirkülasyonları yaratmamalıdır. Suyun ortama yüksek basınçta ve buharlaşmaya hazır şekilde, su sisi şeklinde verilmesi ile istenen konfor sağlanmış olur. Şebekeden alınarak filtre edilen su, yüksek basınç pompası ( bar ) ve boruları ile özel nozullara ulaşır ve sisleme gerçekleşir. 5 Sisleme sistemi açık ortamın sıcaklığını düşürmesinin yanı sıra, ortama sinek, arı gibi uçucuların girmesini engeller, sisteme eklenecek dozlama ünitesi ile ortama hoş bir koku yayılması ve sis efekti ile de nezih bir görüntü oluşturur. Kafe, restaurant, otel, tatil köyü, villa, yazlık, havuzlar, park, bahçe ve daha bir çok açık alanda, uygulaması kolay ve ekonomik İNKOSİS Sisleme Sistemlerini güvenle kullanabilirsiniz.

6 6 TEKSTİLDE NEMLENDİRME

7 Tekstil ürünleri higroskopiktir, yani neme karşı aşırı duyarlıdır. Eğer ortam nemi düşük ise hava ürünlerin nemini çeker. Sonuç olarak ürünlerin malzeme özellikleri ve dokusu bozulur, hızla yıpranır ve kolaylıkla yırtılır. Bu nedenle tekstil ürünlerinin üretimi ve korunması için ortam koşullarını düzenleyen standartlar geliştirilmiştir. Tekstil ürünlerinin üretim ve depolaması sırasında ortamdaki nem seviyesinin standartlara uygun ve sabit olması sağlanmalıdır. Bu, yüksek kalitenin elde edilmesi ve korunması için gerekli koşuldur. İNKOSİS Sisleme Sistemleri ile tesisiniz istenilen nem düzeyinde tutularak, yüksek kalitede ve daha verimli bir üretim olanağı ve depolama olanağı sağlar. 7 Tekstil ile ilgili tesisin, nem ihtiyacını karşılaması amacı ile kurulan klima santrallerinin gerek yüksek enerji ve su maliyetleri gerekse temizlik ve bakım problemleri nedenleri ile sıkıntılı sistemlerdir. Bütün bu sıkıntılara rağmen de verimleri düşüktür ve istenilen neme çoğu zaman ulaşılamamaktadır. Yine klima merkezlerine uygulanacak İNKOSİS Sisleme Sistemleri ile hem düşük enerji ve su sarfiyatı sağlanır hem de tesisin nem ihtiyacı en verimli şekilde sağlanmış olur.

8 8 HAYVANCILIK ve DEZENFEKSİYON

9 BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK Sığırlar insanlar gibi sıcaklık stresini tolere edemezler. Genç hayvanlar 4ºC ile 27ºC arasında dar bir rahat alana sahiptir. Ergin ineklerde ve açıkta beslenen sığırların rahat sıcaklık alanı ise -18ºC ile 24ºC arasındadır. Sığırlarda yüksek çevre sıcaklığının verim özelliklerine olumsuz etkisi, düşük sıcaklığa oranla çok daha fazladır. Ayrıca düşük nemli ortamlarda hayvanlar daha yavaş büyürler ve hastalıklara karşı duyarlı hale gelirler. Sabit ve hayvanlara uygun özel nem seviyesi bağışıklık sistemlerini güçlendirir. KANATLI HAYVANCILIK Tavukçulukta yüksek verim ancak genotip ve çevre etkisinin optimum olmasıyla çıkabilir. Çevre koşulları tavukların, gelişmesini ve verimliliğini etkileyen tüm dış etmenleri kapsar. Karşılaşılan en önemli çevresel sorunlardan biri yüksek sıcaklık ve nemdir. Çevre sıcaklığının optimum sınırların üzerine çıktığı durumlarda kanatlıların vücut sıcaklıklarında 1,0-2,5 C arasında değişen artışlar meydana gelmektedir. Ayrıca yüksek sıcaklık koşullarında akciğerlere alınan havadaki oksijen, 4-5 kat düşmektedir. Eğer uygun ortam havasının nemi sabit tutulabilirse hayvanlar hastalıklara daha az eğilimli olurlar ve daha çabuk büyürler. Örneğin, kuluçka makinesinin içindeki civcivler için, C sıcaklık ve %70-75 nemli ortam çok iyidir. Buna ek olarak ortamın bağıl nemi %80 civarında tutulursa yumurtaların gözenekli kabuklarının kuruması ve ağırlıklarını kaybetmeleri önlenir. HARALAR Büyükbaş ve kanatlı havyacılıkta olduğu gibi at yetiştiriciliğinde de ortam faktörleri çok önemlidir. Aşırı sıcaklık hayvanların gelişimini etkileyeceği gibi aşırı stres oluşumuna neden olmaktadır. Yine düşük nemli ortamlardan hayvanların hastalıklara karşı duyarlılıkları artar daha hassas olurlar. İNKOSİS sisleme sistemi ile hem sıcak günlerde ortamın serinletilmesi sağlanır hem de nem kaybı minimize edilmiş olur. DEZENFEKSİYON Hayvan yetiştiriciliği, et ve süt üretimi yapan tesislerdeki temel sorunlardan biri hastalıklar ve virüslerdir. Dezenfeksiyon çoğu zaman düzensiz ve etkisiz şekillerde yapılmaktadır. Uygun dezenfekte edilmemiş bir hayvan, bir tesisi tamamen yok edebilecek riskler içermektedir. İNKOSİS Sisleme Sistemi uygulanmış bir tesiste basit eklentiler ile ortama dezenfektan püskürtülmesi sağlanabilir. Böylelikle ortam hiçbir zahmet gerektirmeden homojen bir şekilde dezenfekte edilmiş olur.benzer bir sorunda tesise giriş çıkış yapan araçların dezenfeksiyonun da yaşanmaktadır. Sırt pompaları ile yapılan dezenfeksiyon işleminde, aracın tamamına nüfus edilemediği gibi zaman kaybı yaşanır ve insan inisiyatifine bağlı bir dezenfeksiyon yapılmış olmaktadır. Bütün bu zahmetlerin yerine İNKOSİS Sisleme Sistemi uygulanmış bir tünel ile büyük bir kamyon veya tır dakikalar içerisinde dezenfekte edilmiş olur. Bu yöntem ile klasik uygulamalara göre çok daha hızlı, ekonomik ve tüm bölgelere nüfus eden bir dezenfeksiyon sağlanmış olur. 9

10 SERALAR 10 MANTARCILIK MARKETLER

11 SERALAR Yetiştirilen ürünlerde görülen hastalıklar da, ortamın sıcaklık ve nem değerleri çok önemlidir. Bitkiler hızlı ve sağlıklı bir büyüme için uygun seviyede hava nemine ihtiyaç duyar. Eğer seviye çok düşükse bitkinin büyümesi yavaşlar, çiçeklenme ve meyve azalır ve hızla yaşlanır. Bitkilerin çeşitlerine bağlı olarak %60-95 arasında ortam nemine gereksinimleri vardır. Aşırı sıcaklarda bitkilerin gelişimini ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. Hem kontrollü nem ihtiyacı hem de sıcaklığın kontrolü İNKOSİS Sisleme Sistemleri ile rahatlıkla yapılabilmektedir. MANTARCILIK Mantar sıcaklık ve nem miktarı kontrol altında tutulabilen, havalandırılması kolay, güneş ışığı almayan yerlerde yetiştirilebilirler. Mantar yetiştiriciliğinde nem ihtiyacı %85-95 oranlarına kadar çıkmaktadır. Bu yüksek nem ihtiyacı İNKOSİS Sisleme Sistemi ile rahatlıkla yakalanabilmektedir. 11 MARKET REYONLARI Geleneksel klima yöntemi ile sürekli nem kaybeden marketlerde, taze sunulmasının önemli olduğu gıdalarda bölgesel nemlendirmelere ihtiyaç vardır. Marketlerde sergilenen, meyve,sebze,et ve balık gibi ürünlerin temel sorunlarından biri nem kaybıdır. Yüksek nem kaybı bu gıdaların tazeliğini daha kolay kaybetmesine neden olur ve düşük nem de kısa sürede kurumaya başlarlar. İNKOSİS Sisleme Sistemleri ile sıcaklığı artırmadan istenilen nem düzeyine ulaşılmış olur.

12 ENDÜSTRİYEL 12 TESİSLER, DEPOLAR

13 TÜTÜN İŞLEME TESİSLERİ Tütün neme karşı çok hassastır, kuru ortamlarda nemini koruyamaz, fermantasyon işlemi yavaşlar ve özelliklerini hızla kaybeder. Bu nedenle ham tütünün muhafaza edildiği ve işlendiği ortamlarda nem seviyesinin oldukça yüksek, %70-80 rh arasında olması ve ortam sıcaklığının 22-25ºC arasında tutulması önerilir. Böylece tütünün kalitesi bakımından çok önemli olan aroması kaybolmaz ve daha yüksek kaliteli fermantasyon işlemi gerçekleşir ve tütün kolay yanar ve içime hazır hale gelir. İNKOSİS sisleme sistemleri ile bu yüksek nem oranları rahatlıkla elde edilebilir. AHŞAP İŞLEME TESİSLERİ Kereste değişken ya da düşük nemli ortamlarda saklanır ya da işlenirse biçimleri bozulabilir, çatlayabilir ya da kırılabilir. Uzmanlar kerestelerin işlendiği ortamlarda sabit nem oranı olarak %45-60 seviyeleri arasını öneriyorlar. Ahşap kaplama tesislerinde ise, ahşabın işlenmesi ve saklaması sırasında fabrikada bağıl nem oranı %50-60 arasında olmalıdır. Aksi takdirde, ahşap kaplamanın biçimi bozulur, yüzeyde yarılmalar ya da kaplamada kırılmalar ve dökülmeler oluşur. İNKOSİS sisleme sistemleri ile, tesisinizin ihtiyacı olan nemi rahatlıkla elde edebilirsiniz. 13 SOĞUK HAVA DEPOLARI Et, meyve ve sebzeler kuru ortamlarda saklanırsa sularını kaybederler. Ağırlıkları azalır ve daha çabuk bozulurlar. Saklanacak yiyeceğin türüne bağlı olarak %60-85 aralığında, iyi kontrol edilen, uygun ve sabit nemli ortamlarda yiyecekler uzun süre besin özelliklerini ve kalitelerini korur. İNKOSİS sisleme sistemleri ile yiyecekler besin değerlerini kaybetmeden daha uzun süre depolanabilir.

14 14 KOKU ve TOZ KONTROLÜ

15 KOKU KONTROLÜ Özelikle arıtma tesislerinde mutlaka bir koku sorunu vardır. Atıklar biyolojik yöntemlerle arıtılıyor veya işleme tabi tutuluyorsa mutlaka bir ayrışma ürünü olarak kokulu ara maddeler veya nihai ürünler oluşmaktadır. Örneğin hidrojensülfür, amonyak, indol, merkaptan v.b. konsantrasyonu düşük oranda olup kokusu şiddetli olan maddeler açığa çıkmaktadır. Bu da tesis bölgesinde koku kirlenmesine neden olmaktadır. Tesisin işletilmesi sırasında oluşan kokular ise insanı aşırı derecede rahatsız eder ve son zamanlarda çıkan sıkı yönetmeliklere göre bu kokuların minimize edilmesi zorunlu hale gelmektedir. İNKOSİS Sisleme Sistemine eklenebilecek dozlama ünitesi ile ortamın hem hoş koku hem de yararlı kimyasallarla buluşması sağlanmaktadır. Aynı uygulama koku sorunu olan, çöp depolama ve aktarma sahaları, geri dönüşüm merkezleri, mezbahalar, hayvanat bahçeleri benzer mahallerde de uygulanabilir. 15 TOZ KONTROLÜ Şantiye, inşaat, kum, toz ve taş ocakları gibi çalışma koşulları zor ve riskli alanlarda en önemli sorunlardan birisi havadaki yüksek miktardaki tozdur. Ortamdaki bu toz hem çalışma koşullarını zorlaştırır hem de insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. İNKOSİS Sisleme Sistemleri ile yüksek basınçta ortama püskürtülen su tozların havadaki dağılımını engeller ve ağırlaşarak yere çökelmesini sağlar. Bu sayede çalışma ortamlarınız daha sağlıklı hale gelir ve çalışma verimi maksimuma çıkar. Tüm bunları sağlarken sağlandığı faydanın yanında neredeyse sıfır enerji ve su maliyeti gerektirir. Üstelik de ilk yatırım maliyeti diğer sistemlerin çok altındadır.

16 16 EVAPORATİF SOĞUTMA

17 Su doğal olarak en hızlı ısı alan sıvılardan biridir ve buharlaşma eğilimi bu yüzden çok yüksektir. Bir sıvı buharlaşırken çevresinden ısı emer. Su havayla temas ettiğinde havadan ısı alarak havayı soğutur. Evaporatif soğutma mantığı da havayı olabildiğince yüksek su miktarıyla(ıslak yüzeyle) temas ettirerek havanın soğutulmasını sağlamaktır. İŞ VERİMİNDE ARTIŞ 22 C nin üzerindeki her bir derece sıcaklık artış, iş veriminde %4 lük düşüşe sebep olur. FES cihazları yüksek debili soğutma ile sıcak mahallerde çalışan işçilerin iş verimini artırır. PRATİK ÇÖZÜM Hızlı montaj, direk üfleme veya kanallı montaj. UCUZ İŞLETME Kompresör yok, soğutucu gaz yok, karmaşık parçalar yok. YÜKSEK VERİM Munters Celdek Soğutma Petekleri ile yüksek verim ve uzun ömür. 17 EKONOMİK YATIRIM Klasik sistem soğutma sistemlerine göre %80 lere varan ucuz yatırım maliyeti. YÜKSEK İÇ HAVA KALİTESİ Filtre edilmiş %100 taze hava ile yüksek konfor. ÇEVRE DOSTU Soğutma gazı yok, atık yok, enerji sarfiyatı çok düşük. UZUN ÖMÜRLÜ Paslanmaz çelik, plastik dış gövde alternatifleri.

18 18 ÖRNEK ÜFLEME SICAKLIK TABLOSU DIŞ HAVA BAĞIL NEM DIŞ HAVA SICAKLIĞI %15 %20 %25 %30 %35 %40 %45 %50 %55 %60 30 C 16,5 C 17,5 C 18,5 C 19,5 C 20,5 C 21,5 C 22,5 C 23,0 C 24,0 C 24,5 C 35 C 20,0 C 21,0 C 22,5 C 23,5 C 24,5 C 25,5 C 26,5 C 27,5 C 28,5 C 29,0 C 40 C 23,5 C 25,0 C 26,0 C 27,5 C 28,5 C 29,5 C 31,0 C 32,0 C 33,0 C 33,5 C 45 C 27,0 C 28,5 C 30,0 C 31,0 C 32,5 C 33,5 C 35,0 C 36,0 C 37,0 C 38,0 C 50 C 30,0 C 32,0 C 33,5 C 35,0 C 36,0 C 37,5 C 39,0 C 40,0 C 41,0 C 42,0 C *Cihaz modeline göre değerler değişebilir.

19 Model Debi Motor Gücü Voltaj Ölçüler Model Debi 3 /h Motor (kw) Gücü Voltaj (V) (HxWxL) Ölçüler m 3 /h (kw) (V) (HxWxL) Fes 10 R ,5 220/ x100x105 Fes PA ,5 1,1 100x100x x110x102 Fes 16 R ,2 220/ x120x118 Fes R ,02,2-5,5 220/ x120x118 Fes R ,05,5-5, x120x x160x180 Özellikler: Fes 35 R , x160x180 Hafif Plastik Gövde, Çatıya Kolay Montaj, Aksiyal Fan, Özellikler: Özellikler: 9 Kademeli Hız, Kablolu Uzaktan Kumandalı 304 Paslanmaz Gövde, Otomatik Drenaj, Santrifüj Fan 304 Paslanmaz Gövde, Otomatik Drenaj, Santrifüj Fan Model Model Debi Debi Motor Motor Gücü Gücü Voltaj Voltaj Ölçüler Ölçüler Model m Debi /h 3 /h Motor (kw) (kw) Gücü (V) Voltaj (V) (HxWxL) Ölçüler Fes Fes 618 C PA m 3 /h 0.38 (kw) 1, (V) 110x110x x48x84 (HxWxL) Fes 18 PA , x110x102 Özellikler: Özellikler: Tekerlekli veya sabit ayaklı, düşük ses, uzaktan kumanda. Özellikler: Hafif Plastik Gövde, Çatıya Kolay Montaj, Aksiyal Fan, Hafif 9 Kademeli Plastik Hız, Gövde, Kablolu Çatıya Uzaktan Kolay Kumandalı Montaj, Aksiyal Fan, 9 Kademeli Hız, Kablolu Uzaktan Kumandalı DUVAR TİPİ EGZOST FANI Model Debi Motor Gücü Voltaj Ölçüler m 3 /h (HP) (V) (HxWxL) EM-50 Model Debi Motor 1.5 Gücü Voltaj x138x45 Ölçüler Model Debi m 3 /h Motor (kw) Gücü Voltaj (V) (HxWxL) Ölçüler EM Fes 6 C m 3 /h (kw) (V) x109x45 109x48x84 (HxWxL) Fes 6 C x48x84 Özellikler: Yüksek Kapasiteli, Otomatik Mekanik Damperli Duvar Tipi Özellikler: Egzost Fanlar Özellikler: Tekerlekli veya sabit ayaklı, düşük ses, uzaktan kumanda. Tekerlekli veya sabit ayaklı, düşük ses, uzaktan kumanda.

20 EVAPORATİF SOĞUTMA ve SİSLEME SİSTEMLERİ İNKOTES SANAYİ ve TİCARET LTD. ŞTİ. Alınteri Bulvarı Gül 86 Sitesi No:1/36 Ostim/Ankara-TÜRKİYE T: (Pbx) - F:

Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş.

Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş. Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş. Firmamız; Form Endüstri Tesisleri, Form Grubun imalat firması olarak 48 yıldır çevreye duyarlı ve yenilikçi faaliyetlerini sürdürmektedir. Enerji verimliliğine verilen

Detaylı

Tasarım Doğadan, Teknoloji FesKlima dan

Tasarım Doğadan, Teknoloji FesKlima dan Tasarım Doğadan, Teknoloji FesKlima dan Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş. Firmamız; Form Endüstri Tesisleri, Form Grubun imalat firması olarak 48 yıldır çevreye duyarlı ve yenilikçi faaliyetlerini sürdürmektedir.

Detaylı

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI YATIRIM DESTEK OFİSLERİ T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI MODERN SERACILIK YATIRIM RAPORU Yatırım Destek Ofisleri 29/11/2012 İçindekiler 1 ÇALIŞMANIN AMACI ve GEREKÇESİ... 3 2 MODERN SERACILIK NEDİR?... 3

Detaylı

Şekil 1.1 : Soğutma Çevrimi

Şekil 1.1 : Soğutma Çevrimi GİRİŞ Bu çalışma kapsamında, ülkemizde de yoğun kullanım alanına sahip klima sistemleri çeşitli özellikleri bakımından incelenmiştir. Klima sistemleri ülkemizde endüstriyel uygulamalarda ve konfor amaçlı

Detaylı

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ. DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT

T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ. DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT T.C. HARRAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine Mühendisliği Bölümü SOĞUTMA VE KLİMA TEKNİĞİ DersNotları PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT Şanlıurfa-2011 İÇİNDEKİLER ÖZET.. i ABSARTCT. ii ÖNSÖZ-TEŞEKKÜR..

Detaylı

_ Sistem sınıflandırılması basit olmalı, her klima sistemi acık bir şekilde diğerinden farklı olmalıdır.

_ Sistem sınıflandırılması basit olmalı, her klima sistemi acık bir şekilde diğerinden farklı olmalıdır. 1. KLİMA SİSTEMLERİNİN SINIFLANDIRILMASI Binaların kullanım amaçları, bulundukları bölge ve bölgeye bağlı olarak dış hava şartları değişkendir. Yatırımcılar, bina sahipleri veya binayı kullananlar farklı

Detaylı

WS Serisi. Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi

WS Serisi. Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi Su Soğutmalı Inverter Multi-Split Heat Pump Merkezi Klima Sistemi WS Serisi Bu katalogda verilen teknik bilgiler, en son yeniliklerin müşterilere aktarılabilmesi için önceden bildirilmeksizin ASAL tarafından

Detaylı

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ www.rehau.com.tr Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI GEZEGENİMİZ ENERJİDİR Siz de jeotermal enerji kullanıcısı olun

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

1 AFM ile filtrasyon 2 APF ve ZPM ile koagülasyon ve flokülasyon 3 ACO ve ZPM ile katalitik oksidasyon APF AFM ACO ZPM ZPM. Besgo.

1 AFM ile filtrasyon 2 APF ve ZPM ile koagülasyon ve flokülasyon 3 ACO ve ZPM ile katalitik oksidasyon APF AFM ACO ZPM ZPM. Besgo. DAISY Dryden Aqua integrated System Kristal berraklığında sağlıklı yüzme havuzu suyu için Doğa ile uyum içinde yenilikçi teknoloji Havuzlar için DAISY filtrasyon sistemi 2 1 3 Frekans kontrollü pompa APF

Detaylı

Bireysel ve Merkezi Soğutma, Isıtma ve Havalandırma Sistemleri. Genel Katalog

Bireysel ve Merkezi Soğutma, Isıtma ve Havalandırma Sistemleri. Genel Katalog Bireysel ve Merkezi Soğutma, Isıtma ve Havalandırma Sistemleri Genel Katalog Önsöz ÜRETİM KALİTESİ VE MÜŞTERİ HİZMETLERİNDE LİDER Ostend, Belçika da kurulduğumuz 1972 yılından bu yana, daha yakın geçmişte

Detaylı

İŞYERLERİNDE HAVALANDIRMA ve İKLİMLENDİRME

İŞYERLERİNDE HAVALANDIRMA ve İKLİMLENDİRME İŞYERLERİNDE HAVALANDIRMA ve İKLİMLENDİRME GEDİK ÜNİVERSİTESİ Yaşam Boyu Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi 1 Ortam Havasının Özellikleri Atmosferik hava; çok sayıda gaz ve su buharının karışımı ile

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ SEÇİMİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR)

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ / YAPI İŞLETMESİ II. ÖĞRETİM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) Prof.Dr. Olcay KINCAY Yrd.Doç.Dr. Handan ÇUBUK Yrd.Doç.Dr. Derya ÖZKAN

Detaylı

Flexline. Klima Santrali

Flexline. Klima Santrali Flexline Klima Santrali İçindekiler HAKKIMIZDA... 1. ÜRÜN SERTİFİKALARI... 1.1. CE İşareti... 1.2. EUROVENT Sertifikası... 1.3. GOST Sertifikası... 1.4. TSEK Sertifikası... 1.5. ISO 9001 Sertifikası...

Detaylı

84. Sayının ekidir. Bahri Türkmen. 84. sayının ekidir.

84. Sayının ekidir. Bahri Türkmen. 84. sayının ekidir. 84. Sayının ekidir. Bahri Türkmen (Başkan) Dr. Celalettin Çelik (Başkan Yardımcısı) Birol Eker (Başkan Yardımcısı) Hakan Bulgun (Başkan Yardımcısı) Züleyha Özcan (Genel Sekreter) Fuzuli Topal (Sayman Üye)

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI K.S.Ü ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇİFTLİĞİ ETLİK PİLİÇ KÜMESİNDE ÇEVRE KOŞULLARININ DENETİMİ

Detaylı

İçindekiler. devi.com.tr

İçindekiler. devi.com.tr İçindekiler Danfoss - DEVI Türkiye Isıtma Kablosu Çözümleri Genel Bilgi Isıtma Kablosu Çözümlerinin Avantajları İç Mekan Uygulamaları / Elektrikli Döşemeden Isıtma Sistemleri Doğrudan Isıtma Depolanabilir

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite Logamax Buderus Plus GB162 Yoğuşmalı Duvar Kazan Tipi Yoğuşmalı Kazan 65-100 kw Logamax plus GB162 Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite 1 Logamax plus GB162 Performansı, memnuniyetinizi artıracak. Kaliteli

Detaylı

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com. Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.tr Sizlere;Firmamız, DOĞU-SA GRUP YALITIM İNŞAAT GAYRİMENKUL İTHALAT&İHRACAT

Detaylı

%100 YERLİ ÜRETİM. Isı Eşanjörü Seçmemizin Faydaları. www.experphe.com

%100 YERLİ ÜRETİM. Isı Eşanjörü Seçmemizin Faydaları. www.experphe.com HAKKIMIZDA Exper makine sanayi, 2000 yılında paslanmaz çelik ürünler üretmeye ve Plakalı ısı eşanjör üretmeye başlamıştır. Firma olarak her zaman için en büyük amacımızın da üretim kalitelimizi arttırmak

Detaylı

KLİMA NEDİR? İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara klima denir.

KLİMA NEDİR? İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara klima denir. KLİMA NEDİR? İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara klima denir. Klima cihazları, herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilen dört

Detaylı

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın.

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch Klimalar 2013 www.bosch-home.com/tr BoschHomeTurkiye Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler. Bosch un sürdürülebilir,

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı

MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON

MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON HİJYEN ALAN ÜRÜNLERİMİZ NANOGEN AIR HAVA STERİLİZASYON ÜNİTESİ LABORATORY AIR LABORATORY UNIT INSULATORY UNIT NEGATİF BASINÇ DEKONTAMİNASYON ÜNİTESİ RADYOLOJİ ALANLARI

Detaylı

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name. Ürün Kataloğu Sistem Çözümleri Innovation has a name. ÜRÜN KATALOĞU İÇİNDEKİLER İçindekiler 2 A.O. SMITH SU TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA 4 EVSEL ÇÖZÜMLER 6 Lal WP / Lal NP Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri 8 Lal-267WP

Detaylı

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama Testo Çözümü Örnek uygulama Enerji verimliliği uygulama kılavuzu Basınçlı hava sistemleri Basınçlı hava sistemleri, çoğu işyeri ve özellikle de üretim tesisi için başlıca araçlardan olmasına rağmen, genellikle

Detaylı

İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3.

İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3. 1 İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3.1 Meslek Hastalıklardan Korunmak İçin Problemi Tanımlamak 6 1.3.1

Detaylı

VAKUM SOĞUTMA SİSTEMİNİN MANTAR VE MARUL SOĞUTULMASINDA UYGULANMASI

VAKUM SOĞUTMA SİSTEMİNİN MANTAR VE MARUL SOĞUTULMASINDA UYGULANMASI VAKUM SOĞUTMA SİSTEMİNİN MANTAR VE MARUL SOĞUTULMASINDA UYGULANMASI Hande MUTLU ÖZTÜRK Ağustos 2007 DENİZLİ VAKUM SOĞUTMA SİSTEMİNİN MANTAR VE MARUL SOĞUTULMASINDA UYGULANMASI Pamukkale Üniversitesi Fen

Detaylı