CEMAL YÜKSEL İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART AYI DEĞERLER EĞİTİMİ VELİ BÜLTENİ VATANSEVERLİK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CEMAL YÜKSEL İLKOKULU 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART AYI DEĞERLER EĞİTİMİ VELİ BÜLTENİ VATANSEVERLİK"

Transkript

1 CEMAL YÜKSEL İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MART AYI DEĞERLER EĞİTİMİ VELİ BÜLTENİ VATANSEVERLİK DEĞERLİ VELİLERİMİZ; Öğrencilerimizi toplumsal ve evrensel değerlerle donanmış ve bu değerleri yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla; Milli Eğitim Bakanlığı unutulmaya yüz tutan bazı değerleri öğrencilerimize yeniden hatırlatmak için Değerler Yolculuğu Projesini başlatmıştır. Bu proje kapsamında öğrencilerimizin ulusal ve evrensel insani değerleri edinmiş bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunabilmek için, Eğitim Öğretim yılı 2.dönemi boyunca da okulumuzda Değerler Eğitimi Programı uygulaması yapılacaktır. Tüm bunların doğrultusunda okulumuzda her ay bir değer,tüm sınıflarda ve Okulda çeşitli etkinlik ve projelerle ele alınacaktır. Mart ayının değeri olarak Vatanseverlik konusu belirlenmiştir. Değerler eğitimi programına ailenin katılımı büyük önem taşımaktadır. Değerler Eğitimi Programının ana hedefi olan değerlerin içselleştirilmesi ve davranış boyutuna geçirilmesi ancak okul ve aile ortamında ortak sergilenen tutum ve davranışlarla gerçekleşecektir. Bu program doğrultusunda okul ve aile işbirliğinin sağlanması çocuklarımızın değerler eğitimlerini sağlıklı tamamlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu aylarda, aile ortamında gerek yemek sohbetlerinde gerek ise diğer aile ortamı etkinliklerinde okulumuzda yürütülen değerler eğitimi ile paralel olarak konuların söyleşi konusu olarak gündeme getirilmesi ve ebeveyn olarak tutum, duygulanım ve davranışlarımızla çocuklarımıza model olunması, çocuklarımızın ulusal ve evrensel insani değerleri edinmiş bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacaktır. Psikolojik Danışma Ve Rehberlik Servisi olarak sizleri okulda işlediğimiz değerlerle ilgili olarak hazırladığımız veli bültenleri ile desteklemeye çalışacağız.

2 DEĞERLER EĞİTİMİ-VATANSEVERLİK VATANSEVERLİK Vatanseverlik en yaygın anlamıyla, vatanını sevme ve vatanı için her türlü özveride bulunma duygusudur. Bir kişinin doğduğu topraklara, çocukluğunun anıları ve umutlarının, hayallerinin ve özlemlerinin bir arada toplandığı yere duyduğu sevgi midir? Çocuksu bir naiflikle, bulutların akışını seyrettiğimiz ve kendimizin de neden öylesine yumuşakça uçamadığımızı merak ettiğimiz yer midir? Milyarlarca parlayan yıldızı sayıp, ruhlarımızın derinliklerine işleyen "gözümüzün nuru mu"? Kuşların müziğini dinleyip, onlar gibi uzak diyarlara uçmak için kanatlarımız olmasını dilediğimiz yer mi? Ya da annemizin dizlerinde oturup, büyük zaferlerin ve efsanelerin hikâyeleriyle kendimizden geçtiğimiz yer midir? Kısacası, her santimetre karesinin güzelliği ve eşsiz mutluluk, zevk ve oyun dolu çocukluğumuzu temsil ettiği yere duyulan aşk mıdır? OKULUMUZDA YAPILACAK ETKİNLİKLER: Atatürk ve vatan sevgisi konusunda etkinlikler Çanakkale Zaferi ve Önemi ile ilgili etkinlikler Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı nın önemi ile ilgili etkinlikler Bayrak sevgisinin vurgulanması Milli Mücadele İle İlgili Hikayeler ve Kahramanlarımızın Tanıtılması Veli bültenleri ve mektuplar aracılığıyla veli bilgilendirme çalışmaları Tüm sınıflarda ayın değeri ile ilgili pano düzenlemeleri yapılarak VATANSEVERLİK KONULU DEĞERİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZE KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILACAKTIR.

3 VELİYE MEKTUP Değerli Veliler; Medeniyetlerin oluşumunda, maddi unsurlar kadar milli ve manevi değerlerde önemlidir. Bu sebeple de insanın doğasında olan maddi ve manevi unsurlara önem verilmek zorundadır. Bireylerini milli, manevi ve ahlaki değerlerine bağlı yetiştiren toplumlar, çağın gereği olan gelişmelere de duyarlı oldukları takdirde, başarılı olacaklardır. Dil, din, tarih, örf, adet ve gelenekler, aile kurumu, kutsal zaman ve mekânlar, bayrak, vatan, istiklal marşı gibi milli ve manevi değerlerin oluşturduğu kültürün oluşumuna dikkat edildiğinde bu değerlerin, birbirinden ayrılamayan bir bütün olduğu görülmektedir. Bu bütünü oluşturan en önemli unsurlardan biri de VATAN SEVGİSİ dir. Okulumuzda MART ayı boyunca VATANSEVERLİK değeri çeşitli faaliyetlerle işlenecektir. Çocuklarımıza Vatan Sevgisini kazandırmak için bizler neler yapabiliriz? Türkiye neresi? Çocuklarımıza ülkemizi mümkünse görsel bir şekilde tanıtmalıyız. Örneğin; ilkokula giden bir çocuk rahatlıkla Türkiye yi bir dünya haritasında bulabilmelidir. Kendi evimizden örnek vererek; evimizde özgür olduğumuzu, bize kimsenin karışamadığı, vatanında aynen böyle olduğunu aktarabiliriz. Vatansızlığın evsiz insanların durumuna benzediğini belirtebiliriz. Bayrağımızı tanıtmalıyız. Türk bayrağının üzerindeki hilâli, yıldızı ve kırmızı rengin ne anlama geldiğini izah etmeliyiz. Bayrağa hürmeti ve manevî değerini, bayrağımıza saygısızlık yapılmaması gerektiğini çocuklarımıza aşılamalıyız. Mehmetçik, şehit, gazi gibi kavramları örnekleriyle, çocuklarımıza anlatmalıyız. Gazi nin ne demek olduğunu, onlara hürmeti öğretmeliyiz. Çocuklarımıza İstiklâl Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını öğretmeli, mümkünse tamamını ezberletmeliyiz. Çocuklarımız en azından TV kahramanlarını(!) tanıdıkları kadar tarihimizin gerçek kahramanlarını ve atalarını tanımalıdır. Unutmayınız, hangi kahramanlar sizin günlük hayatınızdaki sohbetlerinizde yer alıyor ise, çocuklarınız da daha çok o kahramanlardan etkilenecektir. Bunun için çocuklarımıza kahramanlık hikâyeleri okumalı ve okutmalıyız. Kitap Önerileri: VATAN YAHUT SİLİSTRE YALNIZ EFE VATAN TOPRAĞI HALİME KAPTAN OSMANCIK NAMIK KEMAL ÖMER SEYFETTİN MÜKERREM KAMİL SU RIFAT ILGAZ TARIK BUĞRA CEMAL YÜKSEL İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ

4 MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ KAHRAMANLARI Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK ( ) Başkomutan Selânik`te doğdu. 1902`de Harp Okulunu, 1905`te de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan, I. Dünya Savaşlarına katıldı. Çanakkale cephesinde büyük başarı kazandı. 1915`te Albay, 1916`da Tümgeneralliğe yükseldi. Mondros Mütarekesi sonrası yurdun işgali üzerine 19 Mayıs 1919`da Samsun`a çıkıp Milli Mücadele`yi yönetti. 23 Nisan 1920`de Ankara`da TBMM`yi kurdu. I. ve II. İnönü Zaferlerinin kazanılmasını sağladı. 5 Ağustos 1921 `de Başkomutanlığa getirildi. Sakarya ve Başkomutan Meydan Muharebelerini zaferle sonuçlandırdı. 19 Eylül 1921`de Mareşal oldu, Gazi unvanını aldı. 29 Ekim 1923 günü TBMM`de cumhuriyetin ilânını sağladı. İlk Cumhurbaşkanı seçildi. Devrimler yaparak Türkiye Cumhuriyeti`ni lâik, güçlü, modern bir devlet haline getirdi. 10 Kasım 1938 tarihine değin Cumhurbaşkanlığı yaptı. Mareşal Mustafa Fevzi ÇAKMAK ( ) İstanbul`da doğdu. 1896`da Harp Okulunu, 1898`de de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan, I. Dünya Savaşlarında görev aldı. 1918`de Genelkurmay Başkanı, 1920`de Harbiye Nazırı (Bakanı) oldu. Milli Mücadele`ye katılmak üzere 1920 yılında Ankara`ya geldi. Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 1921`de Genelkurmay Başkanı oldu. Aynı yıl Orgeneralliğe, 1922`de de Mareşalliğe terfi etti yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Yaş haddinden emekliye ayrıldı. TBMM`de 14 Ağustos 1923`e kadar Kozan Milletvekili olarak görev yaptı. Daha sonra İstanbul Milletvekili seçildi. 31 Ekim 1924`te milletvekilliğinden istifa etti yılları arasında İstanbul Bağımsız Milletvekili olarak TBMM`de görev yaptı. İstanbul`da öldü. Orgeneral Cevat ÇOBANLI ( ) İstanbul`da doğdu.1891`de Harp Okulunu, 1894`te de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı. Çanakkale Deniz Muharebeleri`nde üstün başarı kazandı. Harbiye Nazırlığı (1918), Genelkurmay Başkanlığı (1919) görevlerinde bulundu. 16 Mart 1920`de İstanbul işgal edilince tutuklanarak Malta`ya sürüldü yılında yurda dönünce, Elcezire Cephesi Komutanı olarak Istiklal Savaşı`na katıldı. Büyük Zafer`den sonra bir süre 3`ncü Ordu Komutanlığı yaptı yılları arasında Elazığ Milletvekili olarak TBMM`de görev aldı. Orgeneral rütbesine yükseldi (1926). Askerî Şura Üyeliği, Generaller Askerî Mahkemesi Başkanlığı görevlerinden sonra 1935 yılında emekliye ayrıldı. İstanbul`da öldü.

5 Orgeneral Yakup Şevki SÜBAŞI ( ) Harput`ta doğdu. 1896`da Harp Okulunu, 1900`de de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı yılında Tümgeneralliğe terfi etti. 16 Mart 1920 günü İstanbul işgal edilince tutuklanarak Malta`ya sürüldü yılı sonbaharında İnebolu`ya geldi. 2`nci Ordu Komutanı olarak istiklal Savaşı`na katıldı. 1922`de Korgeneral, 1926`da da Orgeneral rütbesini aldı yılında Yüksek Askerî Şûra üyeliğine atandı. Bu görevde iken 20 Aralık 1939 tarihinde İstanbul`da öldü. Orgeneral Fahrettin ALTAY ( ) İşkodra`da doğdu. 1900`de Harp Okulunu, 1902` de de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı. İstiklal Savaşı`na Süvari Grup Komutanı, Süvari Kolordusu Komutanı olarak katıldı. Cumhuriyet`in ilanından sonra 2`nci Ordu, 1933`ten itibaren de l`nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu 1921`de Tümgeneral, 1922`de Korgeneral ve 1926`da da Orgeneralliğe terfi etti. 14 Ekim 1945`te Yüksek Askerî Şûra Üyesi iken emekliye ayrıldı. TBMM`de I. Dönem Mersin, II. Dönem İzmir ve VIII. Dönem Burdur Milletvekili olarak yasama çalışmalarına katkıda bulundu. İstanbul`da öldü. Orgeneral Kazım Fikri ÖZALP ( ) Makedonya`da Köprülü`de doğdu. 1902`de Harp Okulunu, 1905`te de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşlarında görev aldı 61. Tümen Komutanı iken İstiklal Savaşı`na katıldı Kocaeli Bölge Komutanı, Mürettep Kolordu Komutanı ve 3`ncü Kolordu Komutanı olarak yararlı hizmetler yaptı. 1921`de Tümgeneral, 1922`de Korgeneral rütbeleri verildi yılı başında Millî Savunma Bakanı oldu 1926`da Orgeneralliğe terfi ettikten bir yıl sonra askerlikten emekliye ayrıldı. TBMM `de I-VIII, Dönem Balıkesir, IX. Dönem Van Milletvekili olarak görev yaptı yılları arasında TBMM Başkanlığı görevinde bulundu. 1935`te tekrar Milli Savunma Bakanı oldu. Ankara`da öldü. Orgeneral Abdurrahman Nafiz GÜRMAN ( ) Bodrum`da doğdu. 1903`te Harp Okulunu, 1906`da da Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp; Balkan ve I. Dünya Savaşlarında görev aldı. 8 Şubat 1921 tarihinden itibaren İstiklâl Savaşı`na katıldı. 1926`da Tümgeneral 1930`da Korgeneral ve 1940 yılında da Orgeneralliğe terfi etti. 2`nci Ordu Komutanlığı ( ). Yüksek Askeri Şûra Üyeliği ( ) yaptıktan sonra Genelkurmay Başkanlığına getirildi (1949). Bu görevinden 6 Temmuz 1950`de emekliye ayrıldı. 27 Mayıs 1960 hareketinden sonra oluşturulan Kurucu Meclise üye seçildi. İstanbul`da öldü.

6 Orgeneral Mustafa İsmet İNÖNÜ ( ) İzmir`de doğdu. 1903`te Mühendishane-i Berrî-i Hümayunu(Topçu Okulu), 1906`da da Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşlarında görev aldı yılı başlarında Ankara`ya gelip İstiklâl Savaşı`na katıldı. Genelkurmay Başkanlığı, Batı Cephesi Komutanı olarak başarılı hizmetler yaptı. I. ve II. İnönü Muharebelerini zaferle sonuçlandırdı. 1921`de Tümgeneral, 1922`de de Korgeneralliğe yükseldi. Mudanya ve Lozan Konferanslarında TBMM Hükûmetini temsil etti. Cumhuriyet ilan edilince Başbakanlığa getirildi. 1926`da Orgeneralliğe yükseldi. Ertesi yıl askerlikten emekliye ayrıldı. TBMM`de 40 yıldan fazla milletvekilliği yaptı. Başbakanlık ( , , ), Cumhurbaşkanlığı ( ) görevlerinde bulundu. Ankara`da öldü. Korgeneral Nurettin (SAKALLI) ( ) Bursa`da doğdu. 1893`te Harp Okulunu bitirdi Osmanlı-Yunan, Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya Savaşlarında görev aldı. Irak Cephesi`nde Basra ve Bağdat Valiliği görevlerini de üstlendi.1918`de Tümgeneralliğe terfi etti. Mondros Ateşkes Anlaşması`ndan sonra 1919 yılında kısa süre Aydın ve izmir Valiliği görevlerinde bulundu. Temmuz 1920`de Anadolu`ya geçerek Merkez Ordusu Komutanlığı, l`nci Ordu Komutanlığı görevleriyle İstiklâl Savaşı`na katıldı. 31 Ağustos 1922`de rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi. 1924`te Yüksek Askeri Şûra Üyeliğine atandı. Bursa Milletvekili seçilmesi üzerine 1925 yılında askerlikten emekliye ayrıldı. İstanbul`da öldü. Korgeneral Nihat ANILMIŞ ( ) Filibe`de doğdu. 1896`da Harp Okulunu, 1900`de de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşlarında görev aldı yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Elcezire Cephesi Komutanı olarak İstiklâl Savaşı`na katıldı. Zaferden sonra Askerî Yargıtay Başkanlığına atandı. 1928`de rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi yılında emekli oldu. Ankara Milletvekili seçilerek yılları arasında TBMM`de de görev yaptı. İstanbul`da öldü Korgeneral Ali Fuat CEBESOY ( ) İstanbul-Salacak`ta doğdu. 1902`de Harp Okulunu, 1905`te de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı yılında Tümgeneralliğe terfi etti. İstiklâl Savaşı`nın başlangıcında, Batı Anadolu Genel Kuvâ-yi Milliye Komutanı ve Batı Cephesi Komutanı olarak savaşa katıldı yılı sonunda Moskova Büyükelçiliğine atandı. 1922`de TBMM ikinci Başkanı oldu. Korgeneral (1923) rütbesiyle 1927 yılına kadar Ordu Komutanlığı ve Milletvekilliği yaptı. TBMM`de I-II. Dönem Ankara, IV-VIII. Dönem Konya, IX. Dönem Eskişehir, X.- XI. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görev aldı. TBMM Başkanı (1948), Bayındırlık Bakanı ( ), Ulaştırma Bakanı ( ) olarak devlete hizmet etti. İstanbul`da öldü.

7 Korgeneral Musa Kâzım KARABEKİR ( ) İstanbul`da doğdu. 1902`de Harp Okulunu, 1905`te de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı yılında Tümgeneralliğe terfi etti. 15. Kolordu Komutanı iken Mustafa Kemal Paşayı ve Milli Mücadele`yi destekledi. Doğu Cephesi Komutanlığı sırasında Kars, Ardahan, Artvin`in işgalden kurtarılmasını sağladı yılında, rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi. l`nci Ordu Komutanlığı yaptı ( ) yılında askerlikten emekliye ayrıldı. TBMM`de I. ve II. Dönem Edirne, V. ve VIII. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görev aldı yılları arasında TBMM`nin başkanlığını yaptı. Ankara` da öldü. Korgeneral Musa Kâzım KARABEKİR ( ) İstanbul`da doğdu. 1902`de Harp Okulunu, 1905`te de Harp Akademisini bitirdi. Balkan ve I. Dünya Savaşları`nda görev aldı yılında Tümgeneralliğe terfi etti. 15. Kolordu Komutanı iken Mustafa Kemal Paşayı ve Milli Mücadele`yi destekledi. Doğu Cephesi Komutanlığı sırasında Kars, Ardahan, Artvin`in işgalden kurtarılmasını sağladı yılında, rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi. l`nci Ordu Komutanlığı yaptı ( ) yılında askerlikten emekliye ayrıldı. TBMM`de I. ve II. Dönem Edirne, V. ve VIII. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görev aldı yılları arasında TBMM`nin başkanlığını yaptı. Ankara` da öldü. Halide Edip ADIVAR ( ) İstanbul`da doğdu.1901`de Üsküdar Amerikan Kız Kolejini bitirdi. Öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinden sonra İstanbul Darülfünununda(Üniversitesinde) Batı Edebiyatı dersleri okuttu ( ). İstiklâl Savaşı başlayınca Ankara`ya geçti. "Halide Onbaşı" olarak savaşa katıldı. Kadınların savaşa katkısını artırdı yılları arasında Avrupa ve Amerika`da yaşadı. Yurda döndükten sonra on yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Edebiyatı kürsüsünü yönetti yılları arasında İzmir Milletvekilliği yaptı. Roman, hikâye, oyun, anı türlerinde eserler verdi. Türk`ün Ateşle imtihanı, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Dağa Çıkan Kurt adlı kitaplarında İstiklal Savaşı`nın olaylarını işledi. İstanbul`da öldü. Kara Fatma (Fatma Seher ERDEN) ( ) Erzurum`da doğdu. Subay Derviş Beyle evlenip Balkan Savaşı`na katıldı. I. Dünya Savaşı`nda 9-10 kadınla Kafkas Cephesi`ne gitti. Eşleri Ermenilerce şehit edilmiş kadınlarla Ermenilere karşı çarpıştı. Milli Mücadele döneminde oğlu, kızı ve kardeşleriyle beraber Bursa ve İzmit`in düşman işgalinden kurtarılması için çalıştı. 300 kişiyi aşkın müfrezesiyle Sakarya ve Başkomutan Meydan Muharebeleri`ne katıldı. Üsteğmen rütbesiyle emekli oldu. Emekli maaşını Kızılaya bağışladı yılında TBMM`ce kendisine tekrar aylık bağlandı. Ertesi yıl Erzurum`da öldü.

8 Şahin Bey ( ) Antep`te doğdu. Asıl adı Mehmet Sait`tir. Şahan Bey olarak da bilinir. Rüştiyeden ayrılıp er olarak Yemen Cephesi`ne gitti. Alayını, mahsur kaldığı Aynelcebel Kalesi`nden kurtardığı için teğmen yapıldı. Balkan Savaşı ile I. Dünya Savaşı`nda Çanakkale, Romanya ve Filistin cephelerinde görev aldı. Mondros Ateşkeş Anlaşması`ndan sonra, Nizip Askerlik Şubesine atandı. Fransızlar Antep`i işgal edince, Kilis Kuva-yı Milliye Komutanı olarak işgal kuvvetleriyle çarpıştı. Uzun süre, Fransızların Antep`e destek kuvvet göndermesine engel oldu. Bostancı sırtlarında Fransızları Antep`e sokmamak için kahramanca savaşırken şehit düştü Sütçü İmam ( ) Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam`dır.uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş`ta bağımsızlık mücadelesini başlattı. Fransızlar, Maraş`tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi. Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 22 Kasım 1922`de öldü. Hasan Tahsin Bey ( ) Selanik`te doğdu. Asıl adı Osman Nevres`tir yılında "Hasan Tahsin" lakabını aldı ve bu tarihten sonra hep bu adı kullandı. Şemsi Efendi ve Feyziye okullarını bitirdi. Paris Sorbonne Üniversitesinde siyasal bilgiler öğrenimi gördü. Bu üniversiteden mezun olup olmadığı bilinmiyor yılında İzmir`e gelip ticaretle uğraşmaya başladı. 11 Kasım 1918 tarihinde Hukuk-ı Beşer gazetesini yayımlamaya başladı. Sulh ve Selamet Cemiyetinin İzmir şubesini kurdu. Yunanlıların İzmir`e asker çıkardığı 15 Mayıs 1919 günü işgal kuvvetlerine ilk kurşunu attı ve orada şehit edildi Köprülülü Hamdi Bey ( ) Makedonya nın Köprülü kasabasında doğdu. Mülkiye Mektebini bitirdi. Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. İzmir in işgalinden sonra Burhaniye Kuva-yı Milliye Komutanlığına getirildi. I. Anzavur İsyanı nın bastırılmasında görev aldı. 26 / 27 Ocak gecesi Gelibolu Yarımadası ndaki Akbaş Cephaneliği ne baskın düzenleyerek buradaki silahları karşı kıyıya geçirmeyi başardı. 17 Şubat 1920 günü, Biga da Kuva-yi Milliye yi yok etmek için çalışan Ahmet Anzavur la giriştiği mücadele sırasında şehit düştü. Yörük Ali Efe ( ) Aydın-Sultanhisar ilçesinin Kavaklı köyünde doğdu. Yunan işgali üzerine, Aydın`da ilk Kuva-yı Milliye müfrezesini oluşturarak silahlı mücadeleyi başlattı. Kuva-yı Milliye döneminde Menderes ve Havalisi Komutanlığını yaptı. İstiklâl Savaşı`nda, milis kuvvetleriyle, ilk defa düzenli orduya katıldı. Nazilli Cephesi`nde Yunan kuvvetleriyle kahramanca çarpıştı. Diğer efelerin, zeybeklerin Millî Mücadele`ye katılmasına öncülük etti. 23 Eylül 1951 tarihinde öldü.

9 Yahya Kaptan ( ) Makedonya`nın Köprülü kasabasında doğdu. Balkanlarda Bulgar komitacılara karşı savaştı. Balkan Savaşları`nda Osmanlı Ordusuna gizli bilgiler sağladı. Teşkilât-ı Mahsusa (Gizli Örgüt)`da görev aldı. I. Dünya Savaşı`nda Balkan Yarımadası ve Irak Cephesi`nde görev yaptı. Ankara`da TBMM açılınca İstanbul`da Bekir Ağa Bölüğü`ne baskın düzenleyerek tutuklu bulunan vatansever ve aydınları kurtarıp Anadolu`ya geçmelerini sağladı. Gebze`de Kuva-yı Milliye`yi oluşturarak komutanlığını üstlendi. İstanbul Hükümetinin gönderdiği kuvvetler tarafından yakalandı. Başı kesilerek şehit edildi. Nene Hatun ( ) Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalıştı. Adını bu şekilde tarihe yazdırdı. Mücâdeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılmıştı. O sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi. Savaştan sonra da Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO'da görevli Amerika'lı subayın bir sorusuna: "O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim." cevabını vermişti. Ve daha yüzlercesi... Ruhları Şad olsun...

10 VATANSEVERLİK ÜZERİNE; Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Mithat Cemal Kuntay Benden eğerimi isteyiniz vereyim, atımı isteyiniz vereyim. Fakat vatanımdan hiç kimse bir karış toprak istemesin veremem. Mete Han Bir memleketin saha bakımdan büyüklüğü onun gerçek büyüklüğünü ifade etmez ve bir milleti millet yapan arazisi değildir. Thomas Henry Huxley Eğer vatan tehlikede ise, her şey vatana aittir. George Jacques Danton İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı vatan sayesinde kaimdir. Namık Kemal Türklerden başka dini ve vatanı uğruna canını vermeye hazır asker görmedim. Hamilton Vatan aşkını artırmak için en emin yol, bir müddet yabancı bir memlekette kalmaktır. William Shenstone Vatan bir milletin evidir. Ahmet Mithat Vatan için katlanılan ölüm kadar tatlı ve şerefli bir ölüm var mıdır? Horatius Vatan için ölmek de var, fakat borcun yaşamaktır. Tevfik Fikret

11 Vatan için yaşamak, vatanın terakki ve tealisine çalışmak da vatan için ölmek kadar şereflidir. Gerigori Petrof Vatan sevgisi ahlakta iyiliği, ahlakta iyilik de vatan sevgisini meydana getirir. Montesquieu Vatan sevgisi imandan gelir. Hz. Muhammed Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır. Süleyman Nazif Vatan, çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir. Tevfik Fikret

ATATÜRK ÜN DOĞUMU. Ailesi

ATATÜRK ÜN DOĞUMU. Ailesi ATATÜRK ÜN DOĞUMU Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1881 yılında, Selanik'te Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Selanik yerlilerinden

Detaylı

Mustafa kemal atatürkün hayatı

Mustafa kemal atatürkün hayatı Mustafa kemal atatürkün hayatı Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba

Detaylı

Ünite KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER

Ünite KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER Ünite 3 KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER ÜNİTE 3 KURTULUŞ SAVAŞI NDA CEPHELER Bilgi Köşesi SÜTÇÜ İMAM Fransızlar, 25 Ekim 1919 da Ermeni askerleri ile birlikte Maraş a girmişlerdi. Yerli Ermenilerin kışkırttığı

Detaylı

Çanakkale geçilmez Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum

Çanakkale geçilmez Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum ATATÜRK'ün HAYATI Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Türk devriminin yaratıcısı ve uygulayıcısı Mustafa Kemal Atatürk 1881'de Selânik'te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, anası hacı Sofi ailesinden Feyzullah

Detaylı

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP klsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjk

Detaylı

Prof. Dr. Orhan DOĞAN ATATÜRK. İLKELERİ ve. (XIX.- XX. Yüzy l Türkiye Tarihi)

Prof. Dr. Orhan DOĞAN ATATÜRK. İLKELERİ ve. (XIX.- XX. Yüzy l Türkiye Tarihi) Prof. Dr. Orhan DOĞAN ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILÂP TARİHİ (XIX.- XX. Yüzy l Türkiye Tarihi) Düzenlenmiş Haliyle 4. Bask Osmanlı Devleti nin Son Dönemi Anadolu nun Paylaşılması, İşgaller, Siyasi ve Askeri

Detaylı

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG AVCISI KAZANIMLARA VE TEOG SORU FORMATINA UYUMLU. Orijinal 170 SORU

T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG AVCISI KAZANIMLARA VE TEOG SORU FORMATINA UYUMLU. Orijinal 170 SORU T.C. İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK TEOG AVCISI KAZANIMLARA VE TEOG SORU FORMATINA UYUMLU Orijinal 170 SORU METİN ÖZDAMARLAR SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ 1. Osmanlı Devleti çok uluslu bir yapıya sahipti.

Detaylı

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II DERS NOTLARI ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖZGÜN MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI 30 Ekim 1918 tarihinde, Limni Adası'nın Mondros Limanı'nda Bahriye Nazırı Hüseyin Rauf Orbay'ın Başkanlığını

Detaylı

TARİH 1-2 KURTULUŞ SAVAŞI NA HAZIRLIK DÖNEMİ

TARİH 1-2 KURTULUŞ SAVAŞI NA HAZIRLIK DÖNEMİ TARİH 1-2 KURTULUŞ SAVAŞI NA HAZIRLIK DÖNEMİ Kuvay-ı Milliye Hareketinin Başlaması ve Batı Cephesi nin Kurulması Kuvay-ı Milliye birliklerinin kurulmasında; Osmanlı Devleti nin Birinci Dünya Savaşı ndan

Detaylı

" Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

 Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Kökü Mazide, olan Ati`yiz Kültürel ve Aktüel Dergi Kasım 2008 Ücretsizdir / KOSTENLOS Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ü vefatının 70. yıldönümünde rahmetle anıyor ve arıyoruz... -Atatürkün Bozkurt sevgisi

Detaylı

Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa

Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa Kuşçubaşı Eşref Efsaneden Gerçeğe Bengi Yayınları 1.Baskı 2007 341 Sayfa Ahmet Efe 1963 yılında Osmaniye'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Osmaniye' de tamamladı. 1981'de girdiği ve YÖK'le birlikte adı

Detaylı

Başlarken. Sami ÖZDEMİR Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri

Başlarken. Sami ÖZDEMİR Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Başlarken Sami ÖZDEMİR Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Bu yıl Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi nin 100. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden

Detaylı

GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ

GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ GENERAL KÂZIM DİRİK VE TRAKYA UMUM MÜFETTİŞLİĞİ Hazırlayan: Yeliz BATI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bülent ATALAY Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin Tarih Anabilim Dalı, Genel Türk Tarihi Bilim

Detaylı

GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ

GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ GEÇMİŞİMİ ÖĞRENİYORUM ÜNİTESİ Bölüm 1 : Ailemizin Tarihi Aile Anne, baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile deriz. Her insanın bir ailesi vardır. Aile toplumun en küçük kısmıdır. Aile toplumun özüdür.

Detaylı

İçindekiler BİRLİK DERGİSİ. 2 Saygıdeğer TESUD Ailesi Em.Tümg. Melih TUNCA SEN BEN YOK, BİZ VARIZ. Sayı: 198 Ekim-Kasım-Aralık 2012

İçindekiler BİRLİK DERGİSİ. 2 Saygıdeğer TESUD Ailesi Em.Tümg. Melih TUNCA SEN BEN YOK, BİZ VARIZ. Sayı: 198 Ekim-Kasım-Aralık 2012 BİRLİK DERGİSİ Sayı: 198 Ekim-Kasım-Aralık 2012 Yayın Sahibi TESUD Genel Merkezi Adına İmtiyaz Sahibi, Başyazar ve Genel Yayın Yönetmeni Melih TUNCA (Em. Tümg.) Tel: (0312) 418 20 54 / 119 Sorumlu Yazı

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ NOTLARI 1

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ NOTLARI 1 TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ NOTLARI 1 I.MEŞRUTİYET İN İLANI(23 ARALIK1876): Namık Kemal ve Ziya Paşa gibi aydınların oluşturduğu gruba Genç Osmanlılar veya Jön Türkler denirdi. Bu grup yanlarına

Detaylı

GİRİŞ ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA KAYBEDİLEN EĞİTİM GÖRMÜŞ NESİLLER ÜZERİNE DÜŞÜNCELER VE ÖNERİLER. Osman KAFADAR. Ahmet ESENKAYA

GİRİŞ ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA KAYBEDİLEN EĞİTİM GÖRMÜŞ NESİLLER ÜZERİNE DÜŞÜNCELER VE ÖNERİLER. Osman KAFADAR. Ahmet ESENKAYA ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA KAYBEDİLEN EĞİTİM GÖRMÜŞ NESİLLER ÜZERİNE DÜŞÜNCELER VE ÖNERİLER Osman KAFADAR Ahmet ESENKAYA GİRİŞ Tarih araştırmalarında tarihsel olayların siyasal tarihi yanında, sosyo-kültürel

Detaylı

Çanakkale Zaferi nin Dünyadaki Etkileri Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan

Çanakkale Zaferi nin Dünyadaki Etkileri Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan www.cankaya.edu.tr Sayı:25 Nisan 2006 ISSN 1304-9836 İçindekiler Çanakkale Zaferi nin Dünyadaki Etkileri Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan Çanakkale Savaşları nın Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi ve Sonuçları

Detaylı

Leyla Gencer Heykeli Açılışı, 13 Temmuz 2010 02 B+ YAZ

Leyla Gencer Heykeli Açılışı, 13 Temmuz 2010 02 B+ YAZ Sayı: Yaz 10/9 Yaşayan Şehir! Evlenmek bir başkadır ta Aydınlanmanın Bilgesi: İlhan Selçuk Candan Erçetin in ı Kuşaklar boyu lı: Güreli Ailesi Gelenek: Yıldız Porselen Leyla Gencer Heykeli Açılışı, 13

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYLIK HABER BÜLTENİ Sayı 195-196 Mart-Nisan 2014. Başımız Sağolsun

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYLIK HABER BÜLTENİ Sayı 195-196 Mart-Nisan 2014. Başımız Sağolsun TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYLIK HABER BÜLTENİ Sayı 195-196 Mart-Nisan 2014 Başımız Sağolsun TBMM Genel Kurulu, Soma da meydana gelen maden faciası nedeniyle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. TBMM

Detaylı

Ünite 4 TÜRK İNKILABININ GENEL ÖZELLİKLERİ

Ünite 4 TÜRK İNKILABININ GENEL ÖZELLİKLERİ Ünite 4 TÜRK İNKILABININ GENEL ÖZELLİKLERİ ÜNİTE 4 TÜRK İNKILABININ GENEL ÖZELLİKLERİ 23 Nisan 1920 den 11 Ağustos 1923 e kadar görev yapan I. TBMM; a) Ulusal egemenliğe dayalı yeni Türk Devleti nin temellerini

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ 8.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ 8. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ 8. SINIF PROGRAMI ANKARA 2006 TC İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ PROGRAM GELİŞTİRME

Detaylı

MİLLİ MÜCADELE'Yİ KONU ALAN PİYESLER *

MİLLİ MÜCADELE'Yİ KONU ALAN PİYESLER * 1 www.karatasabdullah.com MİLLİ MÜCADELE'Yİ KONU ALAN PİYESLER * Türk milleti, bilinen tarihi geçmişi içinde Oğuz Kağan'ın toparlayıcılığını saymazsak iki defa yok olmakla karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan

Detaylı

T.C.İnkılap Tarihi Ders Notları-Tüm Özet

T.C.İnkılap Tarihi Ders Notları-Tüm Özet T.C.İnkılap Tarihi Ders Notları-Tüm Özet I.MEŞRUTİYET İN İLANI(23 ARALIK1876):Namık Kemal ve Ziya Paşa gibi aydınların oluşturduğu gruba Genç Osmanlılar veya Jön Türkler denirdi. Bu grup yanlarına Mithat

Detaylı

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ 1919 1919 Güney Cephesi Doğu Cephesi 1919 Batı Cephesi SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ Mustafa Kemal in Başkomutan olarak yönettiği bu savaşı Türk ordusu kazandı. Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır

Detaylı

ÖRNEKTİR İNKILAP TARİHİ 11. SINIF. Mustafa Kemal in Hayatı EA-SÖZEL-YGS. 1. Aşağıda Mustafa Kemal in gittiği okullar karışık olarak verilmiştir.

ÖRNEKTİR İNKILAP TARİHİ 11. SINIF. Mustafa Kemal in Hayatı EA-SÖZEL-YGS. 1. Aşağıda Mustafa Kemal in gittiği okullar karışık olarak verilmiştir. İNKILAP TARİHİ Mustafa Kemal in Hayatı 11. SINIF EA-SÖZEL-YGS 01 1. Aşağıda Mustafa Kemal in gittiği okullar karışık olarak verilmiştir. 1. Mahalle Mektebi 2. Şemsi Efendi Mektebi 3. Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Detaylı

Home Trips Of Atatürk and Efects Of This Trips On The Public Opinion

Home Trips Of Atatürk and Efects Of This Trips On The Public Opinion ATATÜRK ÜN YURT GEZİLERİ NİN KAMUOYU OLUŞTURMADAKİ ROLÜ Home Trips Of Atatürk and Efects Of This Trips On The Public Opinion Muhittin GÜL ÖZET Atatürk, ulusal devlet anlayışı ile yola çıkmış ve Milli Mücadele

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı...

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 1 2 İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 10 Askerî Okula Başlangıç... 12 Kemal İsmini Alması... 12 Manastır Askerî

Detaylı

Milat İÇİNDEKİLER. Türk Tarihinden Sayfalar...35 Dünden Bugüne Karatay Lisesi...37 Tarihte Bu Ay...38 Tarih Kitaplığı...41

Milat İÇİNDEKİLER. Türk Tarihinden Sayfalar...35 Dünden Bugüne Karatay Lisesi...37 Tarihte Bu Ay...38 Tarih Kitaplığı...41 İÇİNDEKİLER MİLAT KARATAY LİSESİ Yayın Organıdır. Yıl: 1 Sayı: 1 Sahibi: Fehmi CEYLAN Okul Müdürü Yazı İşleri Sorumlusu: Şener ŞEKER Tarih Öğretmeni Yayın Kurulu: Şükran KIZILKAYA (Tarih Öğretmeni) İbrahim

Detaylı

TÜRK İSTİKLAL HARBİ NDE ASKERLİK ŞUBELERİ VE KİLİS ASKERLİK ŞUBESİ

TÜRK İSTİKLAL HARBİ NDE ASKERLİK ŞUBELERİ VE KİLİS ASKERLİK ŞUBESİ A. Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi [TAED] 52, ERZURUM 2014, 273-294 TÜRK İSTİKLAL HARBİ NDE ASKERLİK ŞUBELERİ VE KİLİS ASKERLİK ŞUBESİ Özet Askerlik Şubeleri kurulduğu tarihten günümüze kadar

Detaylı