Rehberlik Veli Bülteni

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Rehberlik Veli Bülteni"

Transkript

1 BU AY Özel PEV Okulları Sayı 2 EVLERİMİZİN GİZLİ SİLAHI HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ SAĞLIKLI İLETİŞİM MART 2013

2 Evlerimizin Gizli Silahı Günümüzde küçük yaştaki çocukların büyük bir kısmı için televizyon özellikle de televizyonda çizgi film izlemek onların vazgeçilmezlerinden. Araştırmalara göre, sekiz yaşın altındaki çocuklar televizyonun etkisiyle gerçekle kurguyu birbirinden ayıramıyorlar. Her gün televizyon karşısında kendilerince gerçek şiddet i, gerçek cinselliği seyredip öğreniyorlar ve bu yaşantılarını geleceğe taşıyorlar. Özellikle tüketim toplumu bireyi olmalarını pekiştiriyor ve çocuklarımızın cinsiyet rol tanımlarını, karşı cinsle olan ilişkilerini bire bir etkiliyor. Çocuklarımız sürekli değişen modayı, yeni çıkan ürünleri televizyon reklamlarından öğreniyorlar ve tıpkı o reklamlardaki hayatlar gibi hayatlar yaşayabileceklerini içselleştiriyorlar. Yetişkin bir birey olduklarında ise televizyonun onlara sunduğu kadın ve erkek modellerine odaklanıp kişinin değerlerine veya kişilik özelliklerine dikkat etmiyorlar. Televizyonun en sinsi tehlikelerinden biri de çocuklarımızın kimliklerinin bağımsız ve özgün biçimde oluşmasına etkisidir, böylece çocuk kendi kişisel değerleri, yetenekleri ve ilgileriyle değil tamamen televizyonda izlediği programlardan etkilenerek gelecekte ne olacağına karar verecektir. Çocuklar televizyon aracılığıyla belirli bir biçimde çocukluklarından yoksun bırakılmakta ve yetişkinlerin yaşam tarzına uyarak televizyona esir olmaktadırlar. Televizyon çağından önce, anaokullarındaki çocukların yapmış olduğu resimler daha çocuksu ve barışçıl iken, günümüzde robotlar, silahlar, canavarlarla dolu şiddet içeriklidir. Kuşkusuz, bu etkiler televizyonun tamamen kötü olduğu, kökünün kazınması gerektiği anlamına gelmiyor. Buradaki sorun, televizyonun ölçüsüz izlenmesidir. Çözüm de doğru bir ölçü belirleyip hayata geçirebilmektir. Ölçüsüzce tükettiğimiz ve acımasızca tükendiğimiz televizyon karşısında, hiç olmazsa çocuklarımız adına, neler yapabiliriz? Öncelikle televizyon konusunda çocuğu doğrudan karşınıza almayın. Televizyonun çocuğun dünyasında çok cezbedici bir eğlence olduğu gerçeğini görün ve kabul edin. Özellikle yasaklamanız bu cazibeyi daha da arttıracaktır, unutmayın. Kendinize bir bakın. Televizyon sizin dünyanızda nerede? Büyük ihtimalle televizyon evinizin en çok kullanılan odasındadır. Eğer bu tahmin doğruysa, televizyonunuz yine büyük bir ihtimalle odanın en merkezî yerinde olmalı! Sizin için bu kadar önemli ve merkezî bir konumda olan televizyonu çocuğunuzun bir kenara atmasını beklemek çok da gerçekçi olmasa gerek. Unutmayın ki, çocuğunuz sizin televizyona atfettiğiniz önemi de algılar. Televizyon vazgeçilmezdir! O halde televizyonu, hayatınızın kenarına bir yere çekmeye ne dersiniz?

3 Çocuğunuzun yatak odasına televizyon koymayın, koymuşsanız da alın. Böylesi özel seyretme alanları televizyon ya da video oyunu oynama ve seyretme ihtimalini iki kat arttırır. Ortak seyredilebilecek ama merkezî olmayan bir mekânda tutun. Çocuklara ödül ya da ayrıcalık olarak televizyon seyretmeyi vaat etmeyin. Daha ilginç ödüller bulabilirsiniz. En iyi ödül, ona yakınlık göstermeniz ya da onunla birlikte geçirebileceğiniz bir meşguliyet önermenizdir. Çocuklarınıza televizyon seyretme zamanı kazandıracak fırsatlar da tanıyabilirsiniz. Kendilerinin bir seçimde bulunmalarını sağlayarak, ödevini erken ve doğru bitirmesi halinde artan vaktini televizyona ayırabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylece kendisine bir seçim imkânı sağlamış; yasaklamayı hissettirmemiş olursunuz. Televizyon seyretmekten vazgeçtiği zaman ya da televizyon seyretmek yerine daha yapıcı bir işe yöneldiği zaman, onlara iltifatta bulunun. Çocuğunuzu televizyondan uzaklaştırmanın yolu, her zaman yapıla geldiği gibi televizyon seyrederken otoriter uyarılarda bulunmak değil, televizyon seyretmediği zamanlar iltifatlarda bulunarak ödüllendirmektir. Televizyonu kapatıp ödevine başlaman beni çok mutlu etti! gibi bir cümle, Ödevini yapmadığın halde niye televizyon seyrediyorsun! gibi cümlelerden daha yapıcı ve etkileyicidir. 7 8 Daha iyi bir rol modeli olun. Anne baba olarak televizyon seyretmek yerine, okumak, bir hobi ile uğraşmak veya kendi aranızda sohbet etmek gibi aktiviteler yapın. Çocuğunuzla birlikte televizyon seyredin. Bu sayede neyi seyredeceklerine karar verirsiniz. Ayrıca, reklamlar gibi çocuğu tüketime yöneltici yayınların içeriğini de beraberce tartışabilirsiniz. Onların şiddet ya da cinsellik gibi yayınların etkilerine doğrudan maruz kalmasını beklemek yerine, önceden hareket ederek, mesela bir tabancayla vurulmanın ne demek olduğunu, vurulan insanın ailesinin neler hissedebileceğini anlatabilirsiniz. Onları ölçülü olarak olan bitenle yüzleştirebilir ve böylece bir tür bağışıklık sağlayabilirsiniz. 9 Belgesel programlarını ya da aile olarak birlikte karar verdiğiniz filmleri ( dvd, cd) tercih edin. Televizyonların prime-time dedikleri saatler eğlenceye ayrılmıştır. Kendinize ve çocuğunuza prime-time ın dışında özel seyir saatleri oluşturun, böylece hem daha kaliteli programlar seyretmiş olursunuz hem de daha az reklam iletisine maruz kalırsınız.

4 Çocuklarınızı komşu çocukları ile okul arkadaşları ya da arkadaşlarınızın çocukları ile sık sık bir araya getirin. Komşuluğun yozlaştığı, dostluğun köreldiği bir zamanda onlara komşuluk, dostluk ve arkadaşlık adına güzel şeyler yapabileceklerini hissettirin. Onlara televizyon dışında gözle görülür, elle tutulur başka eğlence türlerinin de olduğunu hatırlatın. Televizyonu bir çocuk bakıcısı gibi kullanmayın. Yapabileceğiniz en kötü şey budur. Ayak altından uzak olsun, sesi çıkmasın, ağlamasın diye çocuğunuzu televizyonun karşısına koymayın. Çocuğunuzun televizyon seyretme davranışının da sorumlusu sizsiniz. Bununla birlikte, zaman zaman bazı rutin meşguliyetlerinizi çocuğun televizyon seyretme saatlerine denk getirebilirsiniz. Hepinize televizyonsuz, güzel zamanlar geçirebileceğiniz günler dileriz. HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ Rehber öğretmenimiz Sinem Kalaycı, aynı zamanda velimiz olan Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Ruh Sağlığı Ve Hastalıklarında görevini sürdüren Prof. Dr. Figen Ateşci ile bir röportaj gerçekleştirdi. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği konusunda merak edilen sorulara cevap aradı. 1. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğini kaynaklarda DEHB adıyla geçiyor. Bizim cevabını merak ettiğimiz en önemli konulardan biri, ikisinin aynı şey olup olmadığı? Evet ikisi de aynı durumu tanımlamaktadır. Tıp literatüründe ve kaynaklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu DEHB olarak kısaltılmış şekilde kullanılmaktadır. Özellikle çocukluk döneminin en önemli psikiyatrik sorunlarından biri olup, tüm aileyi ve toplumu ilgilendiren boyutlara ulaşmaktadır.. İlk tanı genellikle ilkokul yıllarında koyulmaktadır. Günümüzde, okul yaşındaki nüfusun yaklaşık %3 ila %7'sini etkilemekte, erkek çocuklarda kız çocuklara kıyasla 3-4 kat daha fazla görülmektedir. DEHB ergenlik ve erişkinlik döneminde de devam edebilmektedir.

5 2.Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin belirtileri nelerdir? Belirtiler yaşa göre değişiyor mu? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocukta aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik dediğimiz İsteklerini erteleyememe belirtileriyle ortaya çıkar. Bu belirtilerin hepsi bir arada olabildiği gibi sadece dikkat sorunu ya da sadece hareketlilik ve dürtüsellik sorunu olan çocuklarda vardır. Genel olarak belirtiler dikkatsizlik ve hiperaktivite-dürtüsellik olmak üzere iki grupta toplanır. Dikkat sorunlarını şöyle sıralayabiliriz, Unutkanlık, dalgınlık,ödev ve aktiviteler için gerekli olan eşyaları kaybetme, hayal dünyasında gibi olma, dağınıklık, tembellik, hoşlandığı işler dışındaki işlerde aşırı isteksizlik, sürekli TV seyretme ya da bilgisayar oyunu oynama, sürekli geç kalma, oyalanma, sakarlık, beceriksizlik, çabuk sıkılma, verilen bir komutu tamam ya da bir dakika deyip yapmama, ödev yapmanın çok uzun sürmesi, dış uyaranlarla dikkatin dağılması, organize olamama gibi. Hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri daha çok davranışlar ve motor aktivite artışı olarak karşımıza çıkar. Genellikle ellerini ayaklarını sürekli oynatır ya da oturduğu yerde kıpırdayıp durur. Sınıfta ya da diğer ortamlarda sürekli yerinden kalkar. Uygun olmayan ortamlarda genellikle abartılı bir biçimde sağa sola koşar ya da tırmanır. Motor takılmış gibidir. Genellikle aşırı konuşur, daha soru tamamlanmadan hemen yanıt verir ve sırasını beklemede zorlanır. Yine genellikle başkalarının sözünü keser ya da müdahale eder. 4 Belirtiler yaş dönemlerine göre biraz değişir. Örneğin bu çocuklar bebekliklerinde huzursuz, az uyuyan, aşırı ağlayan, dış uyaranlara aşırı tepki veren, hareketli bebeklerdir. Okul öncesi dönemde benzer biçimde hareketli, kurallara uymada zorlanan, yaşıtlarına vuran, isteklerini erteleyemeyen çocuklardır. Okul döneminde ise sınıfta sakin yerinde oturamayan, dersi dinleyemeyen, sabırsızlık, verilen görevleri yarım bırakan, sınavlarda dikkatsizce hatalar yapan, sırasını bekleyemeyen, eşyalarını kaybeden, ev ödevlerini tamamlamada zorlanan, sınıf içerisinde hem kendi hem de çevresindekilerin dikkatini dağıtan çocuklardır. Orta öğrenim ve ergenlik döneminde akademik başarıda düşüklük dikkat çekicidir. Aslında bu çocuklar normal zekada ya da zeki olmalarına rağmen dikkat sorunları ve organize olamamaları nedeniyle başarısızlık yaşamaktadırlar. Yaş ilerledikçe hareketlilik azalır. Fakat dikkat sorunları devam eder.

6 5 3. Son yıllarda hareketli her çocuğa hiperaktif denmesini nasıl yorumluyorsunuz? Aslında doğal olarak her çocuğun hareketli ve enerjik olması beklenir. Çocuk koşar, düşer ve gürültü çıkararak oynar. Hemen hiperaktif denmesi uygun değildir. Ancak son yıllarda özellikle hiperaktivite konusunun çok gündemde olması, ailelerin ve öğretmenlerin bu alana ilgisini çekmektedir. Acaba bu bir rahatsızlık mı sorusunu akla getirmektedir. Oysa DEHB tanısı koymak kolay değildir. Anne, baba ve öğretmen gibi pek çok kaynaktan bilgi edinilerek psikiyatri uzmanları tarafından tanı konması gerekir. 4. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde ilaç kullanımı gerekli midir? Beyinle ilgili yapısal bir bozukluk olduğu gösterildiği için tedavide ilaçlar çok önemli yer tutmaktadır. İlaç tedavisinden elde edilen sonuçlar çocuğun yaşı, zekâ düzeyi, ailenin tedaviye uyumu gibi faktörlerden de etkilenmektedir. İlaçlarla ilgili yanlış bilgiler yüzünden bazen çocukların tedavileri aksamakta ve istenilen düzelme sağlanamamaktadır. Bu nedenle ailelerin doktorlarıyla sıkı işbirliği içinde olması ve ilaç kullanımı çok önemlidir. DEHB'ye özgü geliştirilmiş ilaçların kullanılmaya başlamasıyla tedaviden elde edilen başarı oranı oldukça artmıştır. Okul ve ailenin işbirliğiyle birlikte bu başarı oranları daha artmakta ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olmaktadır. Ailelerin ilaçların yan etkisinden korkarak ilacı başlamaması veya geçiktirmesi tedaviyi zorlaştırmakta, geri dönüşümü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. İlaç bir çocuk psikiyatristi tarafından önerildiyse ilaç kullanmaktan kaçınmamak gerekir. 6. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği çocuğun yaşamını nasıl etkiler? Duygusal ve davranışsal sorunlar yaşarlar. Ancak bunların yanı sıra özellikle dikkat eksikliği nedeniyle okul başarıları düşer. Akademik başarının artması istendikçe sorunlar daha artar. Örneğin düzenli ve programlı olarak ders çalışamazlar, uzun sürebilecek ödevlere sabır gösteremezler, dersleri kaçırmadan sonuna kadar dinleyemezler, kitap okuyamazlar, zamanı verimli kullanmada zorluklar yaşarlar. Dolayısıyla akademik başarıları düşük olur. Başkalarının ihtiyaçlarını değerlendirememe, kurallara uymama ve dürtüsellik nedeniyle davranış sorunları yaşarlar. Bu nedenle çok eleştiri alan horlanan, ceza alan çocuklar olduğunda kendilerine güven duyguları azalır ve bazen de depresif duygular içine girerler. En büyük sorunlardan biri benlik saygılarının düşük olmasıdır. Bu nedenlerden dolayı zamanında tedavinin önemini tekrar vurgulamak önemlidir.

7 7. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği anne-babaların tutumlarına göre gelişebiliyor mu? Veya anne babaların rolü tetikleyici oluyor mu? 6 DEHB'nin biyolojik bir bozukluk olduğunu anımsarsak ailelerin yanlış tutumlarıyla ortaya çıkan bir durum olmadığına vurgu yapmak gerekir. Fakat ailenin yanlış tutumları DEHB belirtilerinin artmasına neden olabilir. Çocuk yanlış davrandığında öncelikle nedenini anlamaya çalışınız. Ancak bunlar anne-baba, öğretmen, arkadaş tutumundan kaynaklanıyor da olabilir. Bunları doğru anlamak ve ona göre önlem almak çok önemlidir. 8. Anaokulundan başlayarak bazı çocukların hiperaktivitesi var diye dışlanması söz konusu. Çocukta gerçekten böyle bir sorun varsa anne babaların izlemesi gereken yol ne olmalı? Bu çocukların kendi yaşıtlarıyla aynı sınıfta eğitim alarak büyümeleri çok önemli. Ruhsal toplumsal gelişimleri açısından buna özen gösterilmelidir. Dışlanmamalı fakat özelliklerine göre davranılmalı. Tabii gerekiyorsa mutlaka tedavi görmelidirler. Yine doktor aile ve okul işbirliği içinde eğitimlerini sürdürmelidirler. 9. Aile ile okul iş birliği çok önemli olduğuna göre aile ve eğitimcilere nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz? Bu çocuklara sabırlı davranmak çok önemli. Okulda dikkat sorunları yaşadıklarında öğretmenler azarlamadan dikkatini tekrar toplaması konusunda yardımcı olmalı. Davranış sorunları çıkardığında izah ederek kuralları öğretmeli ve bunlara uyması konusunda motive edici olmaları çok önemli. Olumlu özelliklerini de vurgulayarak davranış değişikliği için yardım edilmeli. Evde organize olmayla ilgili sorunlar olduğundan, bu konuda ebeveynler destek olabilirler. Örneğin eve geldiğinde ev ödevlerini bir sıraya koyması söylenerek takip edilmeli. Ancak ödevleri onun yerine yapılmamalı. Bu konularda yardım aldıkları doktorla da çocuğun özel durumuna göre nasıl davranacaklarını da öğrenmelidirler.

8 7 SAĞLIKLI İLETİŞİM Son zamanlarda ne çok duymaya başladık iletişim kelimesini. Aslına bakarsanız dört hecelik bir kelime İ-LE-Tİ-ŞİM Fakat anlamı ve önemi o kadar büyük ki Eğer ona gereken özeni ve samimiyeti gösterirseniz kendini size bir okyanus gibi açar; fakat onu küstürür gereken özeni ve ilgiyi göstermezseniz; size sunduğu küçük bataklıkta debelenip durmanıza sebep olur. Gittiğiniz her yerde karşınıza çıkar. İş yerine gidersiniz, orada patronunuzla, arkadaşlarınızla, çaycıyla kısaca orada olan herkesle iletişim kurarsınız. Bu sadece işyerinde de değildir. Okulda, arabada, bahçede, en önemlisi de aile de.. Kısacası insanın hatta canlının olduğu her yerde sözel ve sözel olmayan iletişim söz konusudur. Peki nedir bu iletişim ve neden bu kadar önemlidir diye sorarsanız; iletişim, canlıların sözel ve sözel olmayan ifadelerle kendini anlatması ve anlaşıldıkları ölçüde geri dönütler vermesidir. Burada canlılar olarak söz etmemin sebebi, çoğunuz evlerinizde ya da farklı yerlerde evcil hayvan besliyorsunuz; besleyemeseniz de seviyorsunuz. Onlar da bizimle iletişim halindeler değil mi? Örneğin son zamanlarda TV yarışmalarına eğitmenleri ile ne kadar çok evcil hayvan katıldı. Neydi adı CASH Cash e sahibi Otur! diyor oturuyor, Koş. diyor koşuyor. Bazen eğitmeninin bir bakışıyla hata yapacakken yapmıyor. İşte burada da bir iletişim söz konusu. Tabi ki işin mutfağında ödül-ceza uygulaması da var ama biz işin iletişim boyutuna bakalım. Diğer bir örnek öğrenci iken duyduğum ve bizzat uyguladığım, bitkilerin de iletişim halinde olduğuydu. Annemin evde özenle baktığı saksı çiçekleri vardı ve ben birini deney uğruna heba ettim. Bir çiçeğe çok güzel sözler söyledim. Aramızda harika bir iletişim kurduk, diğer çiçeği de tabiri caizse yerden yere vurdum. Ne kadar kötü ve aşağılayıcı söz varsa söyledim. Hakikaten bir iki hafta sonra kötü söz söylediğim, sinirimi ondan çıkardığım çiçek soldu; ama özenle konuştuğum ve güzelce ilgilendiğim çiçek ise daha bir güzel açtı ve biraz daha yaprakları canlandı. Buradan öğrendiğim üç şey oldu: 1. Bitkiler de birer canlıdır. 2. Bitkiler bile sağlıklı ve pozitif bir iletişimden bu kadar etkileniyorsa kim bilir konuşma ve dinleme becerisine sahip insanlar nasıl etkilenir? 3. Deney için bile olsa önce küstürdüğüm annemin nadide çiçeğini Nasıl olsa soldu? diyerek bir kenara atmadan yeniden özenle ve ilgiyle canlandırmaya çalıştım.

9 7 İletişimin tanımını yaptıktan ve önemini belirttikten sonra biraz iletişim çeşitlerine değinelim. İletişim sözel ve sözel olmayan iletişim olarak ikiye ayrılır: 1)SÖZEL İLETİŞİM: Kişilerin kendini ifadece etmesi için karşılıklı konuşmaya dayalı bir iletişimdir. Beden dili de denilebilir. Kişinin jest ve mimiklerle kendini ifade etmesidir. Sözel iletişimi sağlıklı ve olumlu yönde destekler. Çünkü bazen ağızdan çıkan sözlerle davranışlar farklı olabilir. Elbette bunların sonuçları da çok farklı olur. 2)SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM: İletişimi genel olarak ele aldıktan sonra Aile içinde iletişimi nasıl etkili hale getirebiliriz? sorusuna cevap verelim. *Hepinizin de bildiği gibi insanlar arası ilişkilerin kurulmasında anne, baba ve çocuk ilişkisi büyük önem taşımaktadır. Anne ve babanın çocuğunu tanıması ve anlaması, çocuğu ile arasında kurduğu iletişime bağlıdır. Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız önce onu dinlemeli ve onunla nasıl konuşacağınızı bilmelisiniz. * Aile üyeleri olarak birbirinize ve özellikle çocuğunuza ya da çocuklarınıza yeteri kadar zaman ayırın. Burada sizden istediğimiz uzun bir zaman dilimi değil; kısa ama güven verici, keyifli biz zaman geçirmeniz.( Kaliteli Zaman) *Çocuğunuzla iletişim kurarken ne istediğinizden ve hangi duygular içinde olduğunuzdan emin olun. Çünkü siz emin olmadan bir şeyleri konuşur ve dikte etmeye çalışırsanız çocuğunuz boşlukta kalacak ve ne yapacağını bilemeyecektir. Doğan belirsizlik her iki tarafı da mutsuz edecek ve sağlıklı iletişim kurmanızı engelleyecektir. *Çocuğunuz sizinle konuşmak ve iletişim kurmak istediğinde ya da size ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde onu dinlemeye hazır, iletişime açık olduğunuzu ve ona önem verdiğinizi hissettirin. *Çocuğunuzu ya da eşinizi dinlerken onu sadece pasif olarak dinlediğinizi değil, beden duruşu ve beden ifadeleri ile de dinlediğinizi belli edin. Çünkü karşınızdaki kişi her kim olursa olsun, önce dinlenilmeyi hak ediyordur. Siz onu dinlediğinizde çocuğunuz ya da eşiniz kendini önemli ve değerli hissedecektir. İletişimi en olumlu yönde etkileyen yöntemlerden biri de budur. *Çocuğunuzla ya da eşinizle konuşurken empati kurmaya çalışın. Bu yöntemi uyguladıktan sonra karşınızdaki kişiye olan tavrınız emin olun daha doğru ve daha hümanist olacaktır. *Çocuğunuz size bir şey anlatmaya çalışıyorsa, elinizdeki işi bırakın ve ona odaklanın. Ya da biraz beklemesini, işi hemen bittikten sonra kendisini daha sağlıklı bir şekilde dinleyebileceğinizi söyleyin. Fakat burada işinizin bitmesi çok uzun bir zaman dilimini almasın. En azından ara verdiğinizde mutlaka çocuğunuzu dinleyin. *Çocuğunuzu dinlerken sözünü kesmeyin ve kendi duygularını ifade etmesini sağlayın. Daha sonra anlattıklarını doğru anlamış olduğunuzdan emin olmak için tekrar edin. Bu yöntem biz psikolojik danışmanlar tarafından çok kullanılır. Oldukça etkilidir. *Çocuğunuza geri dönütler verirken önce onun tarafından olaya bakın. Daha sonra da haksız olduğunu düşündüğünüz tarafları varsa bunları güzelce çocuğunuza anlatın.

10 8 *Daha öncede birçok yerde söylediğimiz gibi çocuk önce rol model olarak anne ve babayı örnek alır. Daha sonra da çevre gelir. Örneğin evde sözel ve fiziksel şiddet gören bir çocuk, bunun benzerlerini okulda ya da parkta başkalarına yapar. *Çocuklara söylediklerinizden çok davranışlarınız önemlidir. Yaşı kaç olursa olsun çocuklar önce sizin davranışlarınızı taklit ederler. Bunlar en çok problem çözmede ve öfkesini ifade etmede karşımıza çıkar. *Nasıl ki yetişkinlerin kendi aralarındaki konuşmalarında devam ve teşvik edici ifadeler kullanılır ve işe yararsa bu çocuklarda da aynen geçerlidir. Çocuğunuzu dinlerken Hımmm, Yaaa gibi ifadeler konuşanı dinlediğinizi ve ilginizi gösterir. Tabi ki bu yapılırken samimi bir şekilde yapılmalıdır. *Çocuklar kimi zaman isteklerini ve duygularını ifade etmekte zorlanırlar. Böyle bir durumda soru yağmurlarıyla ne olduğunu öğrenmek ve çözüm üretme telaşına düşmek yerine, çocuğun duygularını açığa çıkarmaya çalışın. Örnek bir diyalog: Buradaki diyalogda sizin tutumunuz çocuğun kendisini açmasını ve asıl problemi söylemesini sağlayacaktır. Bu noktada siz anne ve babalar çocuklarını etkili bir şekilde dinlemeli ve yardımcı olmalısınız. Gerekli gördüğünüz bir durumda da bir uzmana danışabilirsiniz. *Problem açığa çıktıktan sonra çocuğu yargılamadan ve suçlamadan dinlemeli ve BEN dilini kullanmalısınız. BEN dilini kullanırken davranışın tanımı, davranışın üzerinizdeki olumsuz etkisi ve duygularınızı ifade etmeniz son derece önemlidir. ANNE: Okulda günün nasıl geçti? ÇOCUK: Çok kötü bir gündü. ANNE: Gerçekten çok üzgün ve kırgın görünüyorsun. Seni üzen ve kıran nedir? ÇOCUK: Arkadaşlarım benimle oynamıyor. ANNE: Arkadaşlarının seninle oynamak istememesinden ve yalnız kalmaktan kaygılanıyorsun? ÇOCUK: Evet. Özellikle Ayşe nin benimle tekrar oynamamasından korkuyorum. Örneğin: Eşinizle konuşurken çocuğunuz sürekli araya giriyor ve kendisini dinlemenizi istiyorsa: Niçin hep kendini düşünüyorsun. Görmüyor musun? Şu anda bir şey konuşmaya çalışıyoruz. Ne kadar bencilsin. demek yerine Şu an babanla konuşuyorum. Sözümün arasına girdiğin zaman, söyleyeceklerimi unutuyor ve sinirleniyorum. Bu da beni üzüyor. demeniz hem çocuğun sizi anlamasını sağlayacak hem de çocuk iki kişi konuşurken araya girilmemesi gerektiğini öğrenecektir.

11 İletişim Engelleri Çocuğunuzla konuşurken ya da onu dinlerken bazı alışkanlıklardan dolayı kullandığınız sözler ve sergilediğiniz tutumlar iletişimi engelleyebilir: 9 *Nutuk Çekmek (Ders Vermek): Çoğu zaman çocuğa yaptıklarından dolayı yapılan uzun uzun konuşmalardır. Bu durum çocuğun kendini yetersiz hissetmesine ya da tam tersi savunmaya geçip iletişimi kesmesine sebep olabilir. Örneğin: Böyle konuşmamalısın. *Emir Vermek: Çocuğun kendisini güvende hissetmesini engeller ve korku oluşturur. Örneğin: TV seyretmeyi bırak ve ödevlerinin başına dön! *Tehdit Etmek: Çocukta korku, boyun eğme ve gücenme yaratabilir. Bu durumda kızgınlığı ya da içine kapanıklığı tetikler. Örneğin: Ödevini yapmazsan ve ders çalışmazsan sana yapacaklarımı görürsün! *Öğüt Vermek: Çoğunun kendi problemlerini kendisinin çözememesine neden olur ve çocuklar ebeveynlere bağımlı olurlar. Örneğin: Niçin arkadaşlarını evimize davet etmiyorsun? *Alay Etmek-Utandırmak: Çocuk kendini değersiz hisseder ve sürekli alay edileceği korkusuyla bir daha açılımda bulunmaz. Örneğin: Senden de zaten bu not beklenirdi. Tembel! *Eleştirmek-Yargılamak: Çocuk kendisine iletilen olumsuz yargıyı gerçek anlayabilir. Bu durumda da içine kapanıklık yaşanması beklenir. Örneğin: Sen gerçekten beceriksizsin. *Teselli Etmek: Çocuğun bazen dinlenilmediğini düşünerek kızgınlık yaşamasına sebep olabilir. Eğer çocuğunuzu desteklemek istiyorsanız önce onu güzelce dinlemeli ve asıl problemi ortaya çıkarmalısınız. Örneğin: Sadece sınavdan sen düşük not almadın. Herkesin başına gelebilir. dediyseniz önce bunu samimi bir şekilde söylemeli ardından da bunu çözmek için birlikte çözüm üretmelisiniz.

12 İletişim Engelleri Çocuğunuzla konuşurken ya da onu dinlerken bazı alışkanlıklardan dolayı kullandığınız sözler ve sergilediğiniz tutumlar iletişimi engelleyebilir: *Soru Sormak: Sürekli soru sorduğunuzda ve olayı irdelediğinizde çocuğunuz sıkılabilir ve kaçamak cevaplar vererek yalanı tercih edebilir. Böyle bir durumda çok soru sormaktan kaçının. Örneğin: Arkadaşların seni neden dışladı? Sen onlara ne dedin? *Konuyu Dağıtmak: Çocuğun sorunlarının önemsiz olduğunu ve kendisiyle ilgilenilmediğini düşünmesine sebep olur. Örneğin: Aman boş ver. Unut gitsin. *Teşhis Koymak-Yorumlamak: Çocuğun kendisini hasta ve başarısız hissetmesine sebep olur. Ailesiyle iletişimi keser. Örneğin: Ne kadar hareketlisin. Kesin sende DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE var. *Sürekli Onaylamak: Çocuğun olayları objektif bir şekilde değerlendirmesini engeller. Çocuğun kendine olan güvenini çok üst seviyelere çıkarır. Özgüven patlaması yaşanır. Bu durumda çocuk toplum tarafından kabul görmez. Örneğin: Sen kesinlikle daha güzelsin. Prenses sen olmalıydın! *Teşhis Koymak-Yorumlamak: Çocuğun kendisini hasta ve başarısız hissetmesine sebep olur. Ailesiyle iletişimi keser. Örneğin: Ne kadar hareketlisin. Kesin sende DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE var. *Sürekli Onaylamak: Çocuğun olayları objektif bir şekilde değerlendirmesini engeller. Çocuğun kendine olan güvenini çok üst seviyelere çıkarır. Özgüven patlaması yaşanır. Bu durumda çocuk toplum tarafından kabul görmez. Örneğin: Sen kesinlikle daha güzelsin. Prenses sen olmalıydın! 10 Tüm bu yazılanlardan çıkaracağınız sonuç, anne ve baba olarak çocuklarınızla iletişim kurarken onları anlamalı ve samimi bir şekilde dinlemelisiniz. Dinlerken çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine önem vermeli ve duygularını size açmasını olumlu cümlelerle teşvik etmelisiniz. İletişim kurarken karşınızdakinin çocuğunuz olduğunu unutmamalı ve onunla bir anne, baba gibi konuşmalısınız. Unutmayın bunu yaparken dengeyi tutturmanız çok önemli! Çünkü çocuğunuzun bir arkadaşa değil onu samimi, gerçek bir şekilde dinleyen ve ona çözüme ulaşmasında yardımcı olacak olan anneye ve babaya ihtiyacı var. Hazırlayanlar: Figen Milter Öztop Sinem Kalaycı Kevser Afyon MART 2013

Dikkat nedir? Ne işe yarar? Dikkat niye dağılır? Dikkat Eksikliği Hiperakvitive Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir?

Dikkat nedir? Ne işe yarar? Dikkat niye dağılır? Dikkat Eksikliği Hiperakvitive Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazı İnfo Kids Dergisi, Eylül 2007 sayısında yer almıştır Dikkat nedir? Ne işe yarar? Gereken işe, gerektiği kadar, gerekli süre zarfında odaklanabilmektir dikkat. Herkes için gereklidir; bazen dikkatsizliğimiz

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 İÇİNDEKİLER Index ÇOCUKLA EBEVEYNİN TEKNOLOJİ SAVAŞI 2 ERGENLİK DÖNEMİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA 4 ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞTİRİLMESİ 7 GELİŞİMSEL OLARAK ARKADAŞLIK

Detaylı

AR E L KOLEJ İ SAYI: 34

AR E L KOLEJ İ SAYI: 34 AR E L KOLEJ İ SAYI: 34 2013 İÇİNDEKİLER Index HAYDİ ÇOCUKLAR UYKU VAKTİ! UYUMAYAN ÇOCUK 2 KARDEŞ KISKANÇLIĞI 4 ARKADAŞLIK ÖNEMLİDİR 7 EBEVEYN OLMAK 10 DEPRESYON 13 ÇOCUKLAR NE İSTER? 16 ŞİDDET İÇERİKLİ

Detaylı

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme Okul Öncesi ve ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme HAZIRLAYANLAR ALEV DOĞAN AKINCI BAYRAM ÖZÇELİK DERYA APBAK

Detaylı

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEH), çocuk ve gençlerin ruh sağlığını, aile içi ilişkilerini, okul başarılarını olumsuz etkiler. Okul ve uyum sorunları nedeniyle pek

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur.

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur. [Bu dosyada yer alanlar 2014 KPSS Eğitim Bilimlerine yönelik bilgilerdir. Söz konusu bilgiler KMS-KPSS de çıkmış sorular dikkate alınarak hazırlanmıştır. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların

Detaylı

Rehberlik Veli Bülteni

Rehberlik Veli Bülteni BU AY Özel PEV Okulları Sayı 7 MEDYA GERÇEĞİ DİKKAT ZORBA ÇOCUKLAR VAR! BÜYÜKLERE MASALLAR 4 www.pevkolej.com MART 2013 1 MEDYA GERÇEĞİ Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen medya, ihtiyaçlar

Detaylı

ÇOCUK EĞĐTĐMĐ ÇOCUK HAKLARI

ÇOCUK EĞĐTĐMĐ ÇOCUK HAKLARI ÇOCUK EĞĐTĐMĐ ve ÇOCUK HAKLARI 1 ĐÇĐNDEKĐLER Sayfa 1. Okul Aile Çevre Đlişkisi T.Recai KARAÇOR, Đlköğretim Müfettişi...3 2. Cin Ali Büyüyor, Türker ATEŞ, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni...5 3. Vizontele,

Detaylı

ERGENLERLE ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM. Rukiye KARAKÖSE. (Danışman Psikolog)

ERGENLERLE ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM. Rukiye KARAKÖSE. (Danışman Psikolog) ERGENLERLE ETKĐLĐ ĐLETĐŞĐM Rukiye KARAKÖSE (Danışman Psikolog) Bu kitapçık, TÜRKĐYE ĐLAHĐYAT TEDRĐSATINA YARDIM EDEN DERNEKLER FEDERASYONU yayınıdır. Para ile satılmaz. Editör Şaban KARAKÖSE Ankara, 1.

Detaylı

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma

Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları. Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile başaçıkma Sayı: 2 - Ekim 2014 Rehberim Çakabey TEKNOLOJİ FIRSAT MI? TEHDİT Mİ? Ayın konuları Televizyon, Bilgisayar Oyunları ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Söyleşi: Uzman gözünden bilişim sorunları ile

Detaylı

Ergen Psikolojisi. Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk

Ergen Psikolojisi. Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Ergen Psikolojisi Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Ergen Psikolojisi Mücahit Öztürk 3 Ergen Psikolojisi Psikiyatrist Dr. Mücahit Öztürk Bugün, yaklaşık bir saatlik süre içinde, ergenlik dönemi, ergenlerin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı 14.04.2011 tarih ve 37 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile 2011

Detaylı

PDR günlüğü. Geleceğin Meslekleri. Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Çocuklarda Cinsel Eğitim. Kendimizi Tanıyor muyuz? Dil Konuşma Bozuklukları

PDR günlüğü. Geleceğin Meslekleri. Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Çocuklarda Cinsel Eğitim. Kendimizi Tanıyor muyuz? Dil Konuşma Bozuklukları PDR günlüğü Güncel Eğitim Aktüalite Dergisi Cilt 1 Sayı:3 Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler? Kendimizi Tanıyor muyuz? Etkili Bir Öğretim İnsanlar Neden Değişik Dillerde Konuşurlar? İçin Öneriler Anne!

Detaylı

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI

Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf EBEVEYN TUTUMLARI 03 Ocak 2012 OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ BAŞARIZLIK NEDENLERİ Okul başarısı öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. Ancak çağdaş anlamda

Detaylı

ÖZEL EĞİTİM GEREKSİNİMİ ve/veya ENGELİ OLAN ÖĞRENCİLERİN ÖZELLİKLERİ

ÖZEL EĞİTİM GEREKSİNİMİ ve/veya ENGELİ OLAN ÖĞRENCİLERİN ÖZELLİKLERİ BİRLİKTE BAŞARIRIZ BÜTÜNLEŞTİRME KAPSAMINDA EĞİTİM UYGULAMALARI ÖĞRETMEN KILAVUZ KİTABI ÖZEL EĞİTİM GEREKSİNİMİ ve/veya ENGELİ OLAN ÖĞRENCİLERİN ÖZELLİKLERİ HAZiRAN 2013 ANKARA 4 ÖZEL EĞİTİM GEREKSİNİMİ

Detaylı

TELEVİZYONDAKİ ŞİDDETİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ. Fahri TÜMKAN Mormenekşe İlkokulu, Sınıf Öğretmeni

TELEVİZYONDAKİ ŞİDDETİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ. Fahri TÜMKAN Mormenekşe İlkokulu, Sınıf Öğretmeni TELEVİZYONDAKİ ŞİDDETİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Fahri TÜMKAN Mormenekşe İlkokulu, Sınıf Öğretmeni Özet Bu araştırma televizyondaki programların çocuklar üzerindeki etkileri ile çocukları televizyonda gördükleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

ÜSTÜN YETENEKLİ VE ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUK İLE YAŞAMAK. Prof. Dr. Ayşegül Ataman. Üstün yetenekli/zekalı çocuklar Kimdir?

ÜSTÜN YETENEKLİ VE ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUK İLE YAŞAMAK. Prof. Dr. Ayşegül Ataman. Üstün yetenekli/zekalı çocuklar Kimdir? ÜSTÜN YETENEKLİ VE ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUK İLE YAŞAMAK Prof. Dr. Ayşegül Ataman Üstün yetenekli/zekalı çocuklar Kimdir? Üstün yetenekli/zekalı çocuğa destek sağlayacak aile ortamı nasıl oluşabilir? Üstün zekalı/üstün

Detaylı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı

Eğitim Yolu Rehberi. Eğitim Yolu Rehberi Anne-Babalar için El Kitabı. Anne-Babalar için El Kitabı Eğitim Yolu Rehberi. Anne-Babalar için El Kitabı Bu Eğitim Yolu Rehberi Early Excellence ve Önyargılara bilinçli yaklaşan bir Eğitim ve Öğrenim temelinde hazırlanmıştır. Eğitim Yolu Rehberi Anne-babaları

Detaylı

OKULLARDA SUÇ VE ŞİDDETİ ÖNLEME

OKULLARDA SUÇ VE ŞİDDETİ ÖNLEME OKULLARDA SUÇ VE ŞİDDETİ ÖNLEME Yazanlar Kültegin Ögel Itır Tarı Ceyda Yılmazçetin Eke Proje Danışmanları Alper Aksoy Bilge Erol İstanbul -2005 Bu kılavuz Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından Caritas

Detaylı

AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AEP EL NOTLARI T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI AİLE VE TOPLUM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AİLE EĞİTİMİ VE İLETİŞİMİ Hayatın İlk Çeyreği (0-18 Yaş Gelişimi) Hayatın İlk Çeyreği (0-18 Yaş Aralığı)

Detaylı

ÖZGÜVEN NEDĠR? ÇOCUĞUN KENDĠSĠNĠ DEĞERLĠ HĠSSETMESĠNDE ROL OYNAYAN ETKENLER

ÖZGÜVEN NEDĠR? ÇOCUĞUN KENDĠSĠNĠ DEĞERLĠ HĠSSETMESĠNDE ROL OYNAYAN ETKENLER ÖZGÜVEN NEDĠR? Özgüven, mutlu ve başarılı bir hayat için insanın sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Özgüveni yetersiz bireyler yaşam sürecinde kendilerini doğru ifade etmekte ve sorumluluk

Detaylı

Rehberlik Serisi. Gençleri Anlamak, Yeniden... Veliye Sesleniş

Rehberlik Serisi. Gençleri Anlamak, Yeniden... Veliye Sesleniş Rehberlik Serisi Gençleri Anlamak, Yeniden... Veliye Sesleniş 1 2 editörler İsmail BURHAN yazar Hakan ALŞAN ürün no RD00-Lİ.01RH11 dizgimizanpaj eksendizgi yayın yönetmeni Zekâi ŞEKERCİ grafik-tasarım

Detaylı

Baskı: Ayrıntı Basımevi www.ayrintibasimevi.com.tr T:0.312.394 5590 F:0.312.394 5594

Baskı: Ayrıntı Basımevi www.ayrintibasimevi.com.tr T:0.312.394 5590 F:0.312.394 5594 2 Baskı: Ayrıntı Basımevi www.ayrintibasimevi.com.tr T:0.312.394 5590 F:0.312.394 5594 Canım Ailem Öyküleri KA0SGL 1. Bölüm... 2. Bölüm... 3. Bölüm... 4. Bölüm... 5. Bölüm... 6. Bölüm... KA0SGL 3 2. Baskı

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 İÇİNDEKİLER ÇOCUKLA ALIŞVERİŞE ÇIKMAK 2 ÇOCUĞUN DUYGUSAL İSTİSMARI 5 DAĞILAN AİLEDE ÇOCUK 7 ÇALIŞAN ANNELER 12 ÇOCUĞUN SPORA

Detaylı