Erenler. Aşure Kasesi / Bowl AŞURE KOLEKSİYONU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Erenler. Aşure Kasesi / Bowl AŞURE KOLEKSİYONU"

Transkript

1

2

3 .. Birisi bir avuç buğday, diğeri bir avuç üzüm, diğeri bir avuç nohut getirdi. Yedi çeşit hububat ile Nuh onlara yemek pişirdi. Nebilerinin bereketiyle doydular. Tufandan sonra yeryüzünde pişen ilk yemekti bu.... ve insanlar bu şükran yemeğini Aşure Günü pişirmeyi adet edindiler.. Aşure, hayatın yaratılmış tüm canlılar tarafından paylaşılması gereken bir ortakyaşam olduğu mesajını verir. Sürdürülebilir ve bereketli bir ortakyaşam için hoşgörü, paylaşabilme, şükretme, birlikte yaşama kavramlarının gerektiğini hatırlatır. AŞURE KOLEKSİYONU One brought a handful of wheat, another a handful of dried grapes, another a handful of chickpeas. With these Noah cooked a dish containing seven different grains. They satisfied their hunger with the abundance of the Prophets. After the flood this was the first meal cooked on the face of the earth, and thereafter it became customary to eat this thanksgiving dish on the Day of Aşure. Aşure, a dish made with whole wheat grains, pulses and dried fruits, embodies a message of sharing life with all living creatures. It reminds us that tolerance, unselfishness, gratitude and coexistence are essential for a sustainable and abundant future.

4

5 AŞURE KOLEKSİYONU Erenler Aşure Kasesi / Bowl Ünlü mutasavvıf Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi nin Türkistan daki türbesinde bulunan ve 12.yy. a tarihlenen bronz aşure kasesinin formundan esinlenerek tasarlanan Erenler Aşure Kasesi nde, bereketliliğin devamlılığını simgeleyen stilize yağmur damlaları motifi kullanılmıştır. Damlaların içlerinde Farsça yağmur anlamındaki Baran kelimesi Divani hat yazı stili ile; ağız kısmında Yağmur Duası Celi Divani hat yazı stili ile yazılmıştır. Erenler Aşure Kasesi el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The design of the Erenler Aşure Bowl is inspired by a 12th century bronze aşure bowl in the mausoleum of the famous mystic Hoca Ahmet Yesevi in Turkestan. The stylised raindrop motif symbolises fertility and abundance. Inside the raindrops the Persian word Baran, meaning rain, has been inscribed in Divani script, and around the rim is a Rain Prayer in Celi Divani script. Handmade from cream coloured opal glass, the Erenler Aşure Bowl is hand-decorated with relief motifs R: 28 cm h: 20 cm Erenler Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Erenler Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

6

7 AŞURE KOLEKSİYONU Anaeli Şekerlik / Candy Bowl Anaeli Şekerlik, Anadolu da bereket ve çoğalmanın simgesi olan el motifinin (*), İslam kültüründeki Fatma Ana Eli veya Hamse Eli ; Musevi kültüründe Hameş veya Miriam ın Eli olarak bilinen stilize şekliyle yorumudur ve bereketi simgelemektedir. Üzerinde Kufi Hat yazı stili Ehl-i Beyt isimleri, Anadolu kilim örneklerindeki bereket motifleri desen olarak kullanılmıştır. Anaeli Şekerlik el imalatı yeşil renkli camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız ile dekorlanmıştır. (*)Anadolu da Fatma Ana Eli adı verilen baş dalı dikensi bir bitki vardır. Doğum yapacak kadınların başucuna bir bardak suyun içine koyulur. Ebe, doğum yapacak kadına Fatma Ana Eli açılınca senin de rahmin açılsın diye dua eder. Bitki suyu yavaş yavaş emer ve sanki bir el gibi açılır. Doğum yapacak kadınların bitkinin açıldığını görünce psikolojik olarak rahatladığına ve daha kolay doğum yaptığına inanılır. The Anaeli Candy Bowl is inspired by the stylised hand motif (*) that is a symbol of fertility and abundance in Turkey. In Islamic culture it is known as the Hand of Mother Fatma or Hamse Hand, and in Jewish culture as Hamesh or the Hand of Miriam. The candy bowl is decorated with the names of the Prophet s family in Kufi script and motifs symbolising abundance found on traditional kilims woven in Anatolia. The Anaeli Candy Bowl is handmade of green glass and hand-decorated with designs cut in relief and gilded in 24 carat gold. (*) A wild plant known in Turkey as the Hand of Mother Fatma is used as sympathetic magic in childbirth. The dried head of this plant is traditionally placed in a glass of water next to a woman giving birth, and the midwife prays that the woman s womb will open as the plant s head opens. As water soaks into the seed-head it opens like a hand. Psychologically the woman is reassured by this sight and gives birth more easily R: 19 cm h: 6 cm Anaeli Şekerlik in üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Anaeli Candy Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

8

9 AŞURE KOLEKSİYONU Sevinçli Aşure Kasesi / Bowl Aşurenin simgelediği birlikte yaşayabilmenin bereketi ve hayatın nimetlerini paylaşabilmenin neşesi, Sevinçli Aşure Kasesi nin üzerindeki güvercin ve nar motifleri ile ifade edilmiştir. Farklı bakış açılarının ve farklı görüşlerin yarattığı zenginlik ise, Sevinçli Aşure Kasesi nin yarı şeffaf rengi sayesinde dıştaki rölyefin iç yüzeye farklı yansıması ile vurgulanmıştır. Sevinçli Aşure Kasesi, el imalatı beyaz opal camın belli oranda şeffaf cama katılması ve birlikte üflenmesi ile üretilmiştir. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The joy of sharing and enjoying the gifts of life and plenty symbolized by the Aşure, a consequence of peaceful coexistence, has been illustrated by the designs of doves and pomegranates on the bowl. The richness expressed by differing views and angles of view is stressed by the variegated reflections of the outer relief on the inner surface, thanks to the translucent color of the bowl. The Sevinçli Aşure Bowl has been fabricated by the addition of the white opal to the transparent glass in predetermined proportions, before blowing. All the relief designs are handmade R: 22 cm h: 4 cm Sevinçli Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Sevinçli Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

10

11 AŞURE KOLEKSİYONU Şükür Kandil / Lamp Aşure, gerçek zenginliğin, iyi olanı seçebilmek olduğunu ve bunun bir şükür vesilesi olduğunu anlatır. Şükredebilen insan varoluşun ve tüm yaşamın farkında olan insandır. Şükür Kandil, deseni, renkleri ve desenin uygulanma şekli ile hayatı paylaşarak farklılıklarla birlikte varolabilmenin huzurunu mum alevi ile simgelemektedir. Şükür Kandil, el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile özel cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. Preparing and eating aşure is a way of expressing thanks for the fruit of the soil. Through this symbolic dish blessings that are sometimes taken for granted are acknowledged. The colours and pattern of the Şükür Lamp illuminated by a candle flame symbolise the sharing of life in all its diversity. Handmade from glass, the Şükür Lamp has relief motifs that are hand-decorated with glass paints R: 18 cm h: 28 cm Şükür Kandil in üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükür Lamp has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

12

13 AŞURE KOLEKSİYONU Hoşgörsen Aşure Sürahisi / Jug Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerin formundan esinlenerek tasarlanan Hoşgörsen Aşure Sürahisi nde, birlikte yaşayabilmenin temel ihtiyacı olan Hoşgörü kavramı vurgulanmaktadır. Sürahinin gövdesinde modern hat yazı stili ile Hoşgör! yazısı yer almaktadır, boyun kısmındaki stilize semazen eteği ile, kulp üzerindeki rumi motiflerle Mevlevi felsefesinin Ne olursan ol; Gel! deyişi sembolize edilmiştir. Hoşgörsen Aşure Sürahisi el imalatı gülkurusu renkli camdan üretilmiştir ve kapağı bakır üzerine gümüş kaplamadır. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Hoşgörsen Aşure Jug is inspired by the large jugs once used for serving aşure at the Ottoman palace. The design emphasises that tolerance and goodwill are vital for peaceful coexistence. The inscription in modern calligraphy on the body of the jug reads Hoşgör!, meaning Show goodwill!. A motif representing the skirt of a whirling Mevlevi dervish on the neck of the jug, and rumi motifs on the handle symbolise the message central to mystic Mevlevi philosophy, Come, whoever you may be!. The Hoşgörsen Aşure Jug is handmade from cranberry glass, and the lid is silver-plated copper. All the relief designs are hand-decorated R: 23 cm h: 45 cm Hoşgörsen Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Hoşgörsen Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

14

15 AŞURE KOLEKSİYONU Ahtamara Vazo / Vase Nar ve üzüm salkımı bereketi simgeler. Ahtamara Vazo nun üzerindeki narlar ve üzüm salkımları Van Gölü ndeki Akdamar (Ahtamar) Adası ndaki Surp Haç Kilisesi nin cephe motiflerinden alınmıştır. Ortaçağ Ermeni sanatının en önemli eserlerinden sayılan Surp Haç Kilisesi, kızıl andezit taşından inşa edilmiştir. Adanın isminin nereden geldiği hakkındaki efsanede farklı dinlerden oldukları için birbirine kavuşamayan 2 gencin hüzünlü öyküsü anlatılmaktadır. Ahtamara Vazo, yaşamın ve bereketin sürekliliği için hoşgörü, uzlaşma ve birlikte yaşayabilme bilinci de gerektiğini, bereketin simgesi olan motifleri Ahtamar adı ile birleştirerek simgelemektedir. Ahtamara Vazo, el imalatı camdan üretilmiş ve rölyef desenleri tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Ahtamara Vase is decorated with pomegranates and bunches of grapes, motifs symbolising fertility and abundance. These motifs are based on relief carvings on the façade of the Church of the Cross on Akdamar (Ahtamar) Island in Lake Van. This church is one of the most important monuments of mediaeval Armenian art, was built of red andesite. According to legend Ahtamar Island was named after two lovers, who because of their different faiths were obliged to renounce one another. The name of the Ahtamara Vase represents the need for goodwill and conciliation for peaceful coexistence, while the decorative motifs symbolise fertility and abundance. The Ahtamara Vase is handmade of glass with relief designs that are entirely hand-decorated R: 16 cm h: 27 cm Ahtamara Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Ahtamara Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

16

17 AŞURE KOLEKSİYONU Semah Mumluk / Candle Holder Hoşgörü kavramı Mevlevi felsefesindeki Ne olursan ol; Gel! deyişi ile anlam kazanırken, semah dönüşü ile üst düzeyde görsel bir estetiğe ulaşmaktadır. Semah Mumluk, hoşgörü kavramını insanlığa en zarif formlarla sunan simgelerden semazen eteğinden esinlenerek tasarlanmıştır. İç kısmında Yunus Emre nin Nazar eyle itiri/ Bazar eyle götürü/ Yaradılanı hoşgör / Yaradandan ötürü dörtlüğü yer almaktadır. Semah Mumluk, el imalatı beyaz renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The principle of goodwill expressed in Mevlevi mystic philosphy by the message, Come, whoever you may be! is symbolised by the whirling dance of the Mevlevi dervishes. The design of the Semah Candle Holder is inspired by the graceful billowing skirts of the dervishes. On the inside is inscribed a quatrain by the 14th century mystic poet Yunus Emre about loving the created for the Creator s sake. The white opal glass Semah Candle Holder is handmade and the relief motifs are hand-decorated R: 27 cm h: 28 cm Semah Mumluk un üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Semah Candle Holder has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

18

19 AŞURE KOLEKSİYONU Şükreden el Kase / Bowl Aşure, gerçek zenginliğin iyi olanı seçebilmek olduğunu ve bunun bir şükür vesilesi olduğunu anlatır. Şükredebilen insan, varoluşun ve tüm yaşamın farkında olan insandır ve Şükreden El Kase, bu farkındalığı simgelemektedir. Şükreden El Kase, heykel performansında döküm camdan el işçiliği ile üretilmiştir. Aşure represents the idea that the true prosperity is the ability to select what is the best and that this is the opportunity to show gratefulness. One, who can show gratefulness, is aware of existence and the whole life, and the Şükreden El Bowl symbolizes this awareness. The Şükreden El Bowl is handmade from plate glass at a level of sculpture performance R: 16 cm h: 7 cm Şükreden El Kase nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükreden El Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

20

21 AŞURE KOLEKSİYONU Başaklı Aşure Sürahisi / Jug Başaklı Aşure Sürahisi formunu Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almıştır. Sürahinin gövdesinde Tarım ve Bereket Tanrıçası Demeter in 4 mitolojik sahnesindeki başak motifleri ile, Konya İvriz de bulunan M.Ö. 730 yılına tarihlenen İvriz Kaya Kabartması ndaki Fırtına ve Bitki Tanrısı Tarkhu nun elindeki üzüm salkımları ve buğday başakları rölyef olarak işlenmiştir. Başaklı Aşure Sürahisi el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Başaklı Aşure Jug is based on the form of large aşure jugs once used in Ottoman palaces and mansions. The jug is decorated with relief wheatear motifs that appear in four mythological scenes relating to Demeter, the goddess of agriculture and abundance, and the bunches of grapes and wheatears held by Tarkhu, the Hittite god of storms and plants, in reliefs dating from 730 BC at İvriz in the province of Konya. Handmade from cream coloured opal glass, the Başaklı Aşure Jug is hand-decorated with relief motifs R: 23 cm h: 37 cm Başaklı Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Başaklı Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

22 AŞURE KOLEKSİYONU Camkarakazan Aşure Kasesi / Bowl R: 36 cm h: 22 cm Camkarakazan Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Camkarakazan Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

23 Aşurenin simgesi Karakazan dır. Aşurenin bütünlüğünde bir çok farklı malzemenin bir araya gelmesi, uzlaşması, bolluk ve bereket üretmesi Karakazan da gerçekleşir. Karakazan, iyiniyetlerin somutlaştığı mekanı; yaşamı; dirlik ve düzeni simgeler. Camkarakazan formunu Haci Bektaş-ı Velî Müzesi ndeki Aş Evi nde bulunan ve bir Moğol komutanı tarafından Tekke ye hediye edildiği söylenen kazandan almaktadır. Bektaşi kültüründeki Kazan ın, nimetten herkesin eşit olarak faydalanmasını simgelemesi gibi; Camkarakazan, çifte vav harfi şeklindeki kulpları ve içindeki Aşure Duası * ile bereket, bolluk, şifa, iyiniyet ve paylaşmayı simgelemektedir. Camkarakazan el imalatı siyah camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Kulplar bakır üstüne gümüş kaplamadır. (*)Aşure Duası: Şükran Orucunuz kabul ve makbul ola, aşure nuru emeği Hak hizmeti celil, bereket-i halil, merdane cemi canlar destur. Aşure ve lokmalar kabul ola, canlar ceminde kabulü hak ola. Delilin nuru ile dört kapı, dört çıra, kırklar, payidar ola. Nuh Peygamber hakkına aşureyi hak edene, payını hak bilene, cümle cemi canların cedlerine rahmet, hanelerine dirliğin, birliğin göz gönül zenginliğinin hayır bereketi yağa. Nasipleri gür ola, ciğer acısı olmaya, hak cemali, hayırlı evlat, hayırlı kazanç, eda ihsan eyleye. Soyağacı bindallı ağaca binverene dönüşe, her lokma bin derde derman ola, bin belayı def eyleye. Üçler, beşler, yediler, Hızır hakkına aşure sofrasında, canlarla birlik ola. Hızır Eli ile, Hakk ın nefesi ile aşure lokmasında Hallac-ı Mansur a, Seyidi Nesimi ye, Pir Sultan a yanan yakılan diri diri üstü toprakla örtülen, ismi bilinen bilinmiyen, göz gönülden mihman olan, hak şehitlerinin sofrasına pay gide. Hak hakkına Hak lokmasıyla gelene gidene, görülene, nefesten nasip alana Hızır yardımcı ola. Kavli kararı, yolu ikrarı, rıza lokmasıyla, durduğu darı özü sözü pak ola. El nefes el nefes nefesler bizden, kabulü hazır canlardan, destur hazreti pirden ola. Aydınlık delil, adı nefeslenen gerçekler, aşure lokmalarının kabulüne gözcü ola. Ya hak kabulüne sofrasına nur düşe, didarına hü hakkına eyvallah. Pirin nefesiyle canların rızasıyla Hızır yardımcı ola. The numerous ingredients of aşure are brought together in a cauldron, where they are blended to create this dish symbolising abundance and fertility. The cauldron is the place where good intentions take tangible form, and so itself represents life and peaceful coexistence.the form of the Camkarakazan is based on an ancient cauldron in the tekke of the 13th century Turkish mystic Bektaş-ı Velî. This cauldron is believed to have been the gift of a Mongol general and today stands in the tekke kitchen. For followers of Bektaşi teachings the cauldron is a symbol of sharing the blessings of the community equally between everyone. The Camkarakazan Aşure Bowl has handles in the shape of the Arabic letter waw, and the Bektaşi Aşure Prayer* is inscribed on the inside. The bowl represents abundance, fertility, wellbeing, goodwill and sharing. The Camkarakazan Aşure Bowl is handmade of black glass with relief designs that are entirely hand-decorated. The handles are made of silver-plated copper. (*) Aşure Prayer: May our fast of thanksgiving be accepted; the light and labours of aşure are a service to God, the friend of abundance, with the submission of all courageous souls. May our aşure and other food be accepted, and be righteous for all of us gathered here. With the guiding light may four doors, four torches, and the forty souls be enduring. May the abundance of the rich eye and heart be showered upon those who deserve the aşure, those who recognise the share of the Prophet Noah, and all the members of our community. May their ancestors rest in peace, may their homes be happy, prosperous and united. May their lot in life be strong, may their hearts not sorrow, may the divine attributes shine upon them, may their children be worthy, may their earnings be auspicious. May their lineage be transformed into a tree of a thousand branches bearing a thousand fruits, may each morsel of food cure a thousand maladies and disperse a thousand troubles.may the three, the five, the seven be with us all at the table of aşure in the name of Hızır. By the hand of Hızır and the breath of God let shares in this aşure be set on the table of Hallac-ı Mansur, Seyidi Nesimi, Pir Sultan and all the martyrs, whether their names be known or unknown, who have been burned or buried in the name of righteousness. May Hızır assist all those who with the nourishment granted by God come, go, and take breath. By acceptance of his decision, avowal of his road, submission to the way of God, may the essence and word be as pure as corn. By the breath of each soul ready to accept, let permission be given by our reverend leader. Proofs of divine light, truths that breathe, watch over the acceptance of the morself of aşure. May light shine upon the table of acceptance, let his sight and his right be acknowledged. By the breath of our reverend leader and acceptance of our congregation may Hızır aid us.

24

25 AŞURE KOLEKSİYONU Pertevniyal Aşure Kasesi / Bowl Osmanlı döneminde aşure, Saray Tatlısı unvanına sahip olmuş, yüzlerce yıl boyunca İmparatorluk Sarayları nda aşure kazanı kaynamış ve pişen aşure halkla paylaşılmıştır. Saray ın lezzet bakımından en ünlü aşuresi, 1870 yılında Sultan Abdülaziz in annesi Pertevniyal Sultan ın pişirdiği Süzme Saray Aşuresi dir. Pertevniyal Aşure Kasesi nde, Pertevniyal Valide Sultan Camii den alınan bitki ve geometrik bezeme motifleri kullanılmış, kapakta Valide Sultan ın mührü uygulanmıştır. Pertevniyal Aşure Kasesi, el imalatı füme renkli camdan beyaz opal kapaklı olarak üretilmiştir ve kapak kulbu bakır üzerine gümüş kaplamadır. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. In the Ottoman period aşure cooked at the palace was renowned, and for centuries was distributed to the poor. During the Ottoman period the most famous recipe for the Aşure, belongs to Pertevniyal Sultan, the mother of Sultan Abdulaziz. The Pertevniyal Aşure Bowl is decorated with floral and geometric motifs based on the decoration of Pertevniyal Valide Sultan Mosque. On the lid is Pertevniyal Valide Sultan s seal. The Pertevniyal Aşure Bowl is handmade of smoke coloured glass with a lid of white opal glass, and the knob on the lid is made of silver-plated copper. The relief motifs are entirely hand decorated R: 34 cm h: 12 cm Pertevniyal Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Pertevniyal Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

26

27 AŞURE KOLEKSİYONU Şükran Gondolu Aşure Kasesi / Bowl Şükran Gondolu Aşure Kasesi, efsanevi Nuh Tufanı ndan sonra yeryüzünde pişirilen ilk yemeğin pişirildiği yeri; Nuh un Gemisi ni; yaşama tekrar tutunabilmenin sevincini ve şükranını simgeler. Şükran Gondolu el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiş ve üzerindeki metal hayvan figürleri bakırdan çalışılmıştır. Cam üzerindeki kesme ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Şükran Gondolu Aşure Bowl symbolises Noah s Ark, where the first meal was cooked after the flood, and the joy of life continuing. Handmade from cream coloured opal glass, the Şükran Gondolu Aşure Bowl is decorated with copper animal figures. The cut and relief motifs on the glass are decorated entirely by hand R: 26 cm h: 15 cm Şükran Gondolu Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükran Gondolu Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

28

29 AŞURE KOLEKSİYONU Affola Vazo / Vase Hoşgörü ve kalıcı barış için gereken Affedebilme Bilinci dir. Affola Vazo nun üzerindeki birbirine kenetlenmiş iki insan figürü gönülden affederek barışmanın erdemini simgelemektedir. Affola Vazo, çift katlı ve çift renkli el imalatı mor kristalden üretilmiştir ve kesme/rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The ability to forgive is an essential part of tolerance and lasting peace. The two embracing figures on the Affola Vase symbolise heartfelt forgiveness. The Affola Vase is handmade from purple crystal glass in two layers and two colours. All the cut and relief motifs are hand-decorated R: 11 cm h: 34 cm Affola Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Affola Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

30

31 AŞURE KOLEKSİYONU Teslim Aşure Kasesi / Bowl Bektaşi kültüründe önemli bir yere sahip olan Teslim Taşı 12 köşesi ile 12 Kavramı nı simgelemektedir. Teslim Aşure Kasesi, formunu Teslim Taşı ndan almıştır ve 12 köşesinde aşurenin simgelediği farklılığın ve çok kültürlülüğün zenginliği vurgulayan çeşitli dinlere, dillere ve kültürlere ait motifler yer almaktadır. Teslim Aşure Kasesi el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Teslim Stone (which worn on the breast by Bektashi dervishes) connotes the 12 Concepts The rich motifs on the Teslim Aşure Bowl with its 12 corners indicative of the 12 concepts belong to a variety of religions and stress the richness of multicultural traits and diversity of creeds. The Teslim Aşure Bowl is handmade and the reliefs are the products of the dexterity of artists hands R: 30 cm h: 10 cm Teslim Aşure Kase nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Teslim Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

32

33 AŞURE KOLEKSİYONU Semavi Aşure Sürahisi / Jug Aşure farklı dinlerin, farklı kimliklerin ve farklı dillerin derinliklerindeki ortak değerlerinin simgesidir. Özellikle semavi dinlerde aşure, dostluk ve kardeşliğin ortak tadı olarak kabul edilir. Semavi Aşure Sürahisi, üç semavi dinin içiçe geçmiş simgeleriyle aşurenin evrenselliğine dikkat çeker. İçiçe geçmiş mabetler, farklı dinlerde ve fakat birlikte yaşayabilme kavramını sembolize etmektedir. Semavi Aşure Sürahisi el imalatı gece mavisi renkli camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Aşure is a common symbol of the monotheistic religions, identities and languages of the world. In monotheistic religions, the Aşure is considered as the common taste of friendship and brotherhood. The decanter stresses the universality of it by the interlocking of the symbols of the three monotheistic religions. The overlapping temples symbolize the concept of peaceful coexistence of different religions. The relief designs of the Semavi Aşure Jug of night blue glass are handmade R: 26 cm h: 43 cm Semavi Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Semavi Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

34

35 AŞURE KOLEKSİYONU Tarifli Aşure Kasesi / Bowl Osmanlı döneminde aşure, Saray Tatlısı unvanına sahip olmuş, yüzlerce yıl boyunca İmparatorluk Sarayları nda aşure kazanı kaynamış ve pişen aşure halkla paylaşılmıştır. Saray ın lezzet bakımından en ünlü aşuresi, 1870 yılında Sultan Abdülaziz in annesi Pertevniyal Sultan ın pişirdiği Süzme Saray Aşuresi dir. Tarifli Aşure Kasesi nin kenarında Pertevniyal Sultan ın aşuresinin orijinal tarifi ve malzeme listesi; tabanında Osmanlı Saray Mutfağı Aşçıbaşı gravürü bulunmaktadır. Tarifli Aşure Kasesi el imalatı gül kurusu camdan üretilmiş ve rölyef desenlerin tümü 24 ayar altın yaldız kullanılarak gravür tekniğinde el işçiliği ile dekorlanmıştır. In the Ottoman period aşure was cooked in the month of Muharrem and distributed to neighbours and the poor. For centuries the Ottoman palace followed this tradition, and the Aşure cooked at the palace was the most famous of all. The original recipe for the Aşure prepared in 1870 by Pertevniyal Sultan, the mother of Sultan Abdülaziz, is inscribed on the edge of the Tarifli Aşure Bowl. An engraving depicting the Chief Cook of the Ottoman Palace is reproduced on the base of the bowl. The Tarifli Aşure Bowl is handmade from cranberry glass, and the relief motifs are engraved by hand and gilded with 24 carat gold R: 34 cm h: 5 cm Tarifli Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Tarifli Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

36

37 AŞURE KOLEKSİYONU Parçabütün Vazo / Vase Aşure uzlaşma kavramının temel ögesi olan Parça-Bütün İlişkisi ni kendi tadını koruyan parçaların bir araya gelerek, kavramsal bir bütün oluşturmaları ile simgeler. Aşureye katılan her malzeme, aşurenin bütünsel lezzetini zenginleştirirken, aşure, koynundaki parçanın tadını da korur. Parçabütün Vazo, paslanmaz çelikten bulmaca şablonu içine el imalatı cam üflenerek tek parçaya dönüşen formu ile, farklılığın yarattığı zenginliği, parça ile bütünün ayrılmaz birlikteliğini simgelemektedir. Parçabütün Vazo nun üretimindeki cam formu, detayda her üründe bağımsız olarak meydana geldiğinden, her vazo cam detayları açısından tek ve eşsizdir. Aşure symbolises the relationship between The Parts and The Whole, which is a fundamental element of the concept of conciliation. Each of the parts preserves its individual taste, and together enrich one another to create a yet more delicious whole, just like aşure. With the uniform structure handmade by blowing glass into stainless steel puzzle mould, the Parçabütün Vase symbolizes the richness created by the diversity and inseparable togetherness of the piece and the whole. Since the glass form used in the production of the Parçabütün Vase is detailed independently, each vase is unique with regards to glass details R: 16 cm h: 42 cm Parçabütün Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Parçabütün Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

38

39

40

41 AŞURE KOLEKSİYONU Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi / Bowl Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi, uzlaşmanın öncelikle bir niyet olduğunu vurgulamaktadır. Birlikte yaşayabilmek için hatalara değil, uzlaşma niyetine odaklanmayı öğütleyen Mevlevi felsefesindeki Ne olursan ol; Gel! deyişi, Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi üstündeki semazenler ve rumi motiflerle stilize edilmiştir. Osmanlı Aş Kazanı formundaki Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi, el imalatı beyaz opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Hoşgörü Kazanı Aşure Bowl symbolises the fact that conciliation begins with the intention to coexist in peace and tolerance. The 13th century mystic philosopher Mevlânâ gave this advice in his writings, epitomised by his famous words, Come, whoever you may be!. These words are represented symbolically by decorative rumi motifs and figures of Mevlevî dervishes performing their whirling dance on the cauldron of goodwill. The white opal glass bowl in the form of an Ottoman cooking cauldron is handmade with hand decorated relief designs R: 40 cm h: 21 cm Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Hoşgörü Kazanı Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

42

43 AŞURE KOLEKSİYONU Uzlaşan Aşure Sürahisi / Jug Uzlaşan Aşure Sürahisi formunu, Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almıştır. Sürahinin gövdesindeki kenetlenmiş insan ellerinden oluşan stilize desen uzlaşmayı simgelerken, sürahinin boyun ve taban bölümünde kenetlenmiş 4 kol motifi uzlaşma kavramını vurgulamaktadır. Uzlaşan Aşure Sürahisi el imalatı camdan üretilmiştir ve kapağı oksitli bronzdur. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. The form of the Uzlaşan Aşure Jug is based on the large jugs once used in Ottoman palaces and mansions. The stylised locked hand motif on the body of the jug and the motif of four linked arms on the neck and base symbolise reconciliation. The handmade Uzlaşan Aşure Jug has a glass body and a gold-plated copper lid. All the relief designs are decorated by hand using 24 carat gold R: 23 cm h: 37 cm Uzlaşan Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Uzlaşan Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

44

45 AŞURE KOLEKSİYONU Parçabütün Aşure Kasesi / Bowl Aşure, uzlaşma kavramının temel ögesi olan Parça-Bütün İlişkisi ni kendi tadını koruyan parçaların bir araya gelerek, kavramsal bir bütün oluşturmaları ile simgeler. Aşureye katılan her malzeme aşurenin bütünsel lezzetini zenginleştirirken, koynundaki parçanın tadını da korur. Parçabütün Aşure Kasesi, farklı kimyasal yapıları nedeniyle uzlaşmış gibi görünen farklı renklerdeki cam parçacıklarını şeffaf gövdesinde bir araya getirmektedir. 7 farklı renkteki cam parçacıkları, bir arada yaşamı simgelerken; Anadolu daki çeşitli farklı kültürlere ait isimlerden oluşan kompozisyon farklılığının yarattığı zenginliği vurgulamaktadır. Parçabütün Aşure Kasesi şeffaf renkli cam harmanından, üzerinde 7 farklı renkte cam parçacıklarıyla el imalatı ile üretilmiş olduğundan, renklerin dağılımı açısından her kase tek ve eşsizdir. Rölyef dekorların tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Aşure symbolises the relationship between The Parts and The Whole, which is a fundamental element of the concept of conciliation. Each of the parts preserves its individual taste, and together enrich one another to create a yet more delicious whole, just like aşure. The Parçabütün Aşure Bowl is made of small pieces of transparent glass whose diverse colours form an enchanting whole. The seven different colours symbolise the diversity of life, while the composition formed by the names of different Anatolian cultures emphasises the rich diversity of the whole to which they belong. The Parçabütün Aşure Bowl is handmade from glass fragments in seven different colours. The distribution of these colours varies so that each bowl is unique. The relief motifs are hand-decorated R: 31 cm h: 10 cm Parçabütün Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Parçabütün Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

46

47 AŞURE KOLEKSİYONU Şükreden Vazo / Vase 10 Muharrem tarihi hayatın sürekliliğini sağlayan mucizelerin gerçekleştiğine inanıldığı tarihtir. Nuh un Gemisi nin Cudi dağında karaya oturması, semavi dinleri getiren peygamberlerin doğum günleri, Adem ile Havva nın cennetten çıkarılışının tarihi 10 Muharrem olarak kabul edilir. 10 Muharrem, sürüp giden hayatın içindeki hüzünlü olayların da tarihidir; İmam Hüseyin in şehit edildiği Kerbela katliamı 10 Muharrem tarihlidir. Hayatın sevinçlerle ve hüzünlerle birlikte sürmesi; sürebilmesi, bir şükran vesilesidir ve Şükreden Vazo, birlikte yaşayabilme dileğini ve huzurunu simgelemektedir. Şükreden Vazo, el imalatı camdan üretilmiştir ve vitray performansındaki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile özel cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. 10 Muharram (the tenth of the First month of the Arabic calendar) is the date believed to be the date on which miracles took place. The Noah s Ark s (the ship in which Noah, his family and the animals were saved) resting on the mountain of Ararat and the birthdates of monotheistic religions are assumed to have taken place on the tenth of Muharram. This date represents the tragic history of the ongoing incidents in the world. Again, the expulsion of Adam and Eve from the Garden of Eden is said to have taken place on the said date, and among the Shi ites, Aşure is a major festival, commemorating the death of Husayn, son of Ali and grandson of Muhammad, on the 10th of Muharram, AH 61 (Oct. 10, 680), in Karbala (present-day Iraq). The fact that life is carried on in which sorrows are compensated by joys is a phenomenon deserving to be thankful for; thus, the vase symbolizes peaceful existence despite all the vicissitudes of life. The Şükreden Vase is handmade, all the designs of the stained glass is the outcome of the skill of dexterous hands in applying special glass dyes R: 16 cm h: 30 cm Şükreden Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükreden Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

48

49 AŞURE KOLEKSİYONU Gül ve Diken Aşure Kasesi / Bowl Gül ve Diken Aşure Kasesi üzerinde kullanılan gül ve diken metaforu uzlaşmaz gibi görünen zıtlıkların aslında bir bütün oluşturduklarını ve birlikte varolabildiklerini vurgulamaktadır. Gül ve Diken Aşure Kasesi el imalatı beyaz renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Gül ve Diken Aşure Bowl illustrates the rose and thorn metaphor, which expresses the way in which apparent contradictions in reality form an integral whole, the existence of each dependent on the other. Handmade from white opal glass with relief designs, the Gül ve Diken Aşure Bowl is entirely hand-decorated R: 25 cm h: 18 cm Gül ve Diken Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Gül ve Diken Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

50

51 AŞURE KOLEKSİYONU Ebruli Aşure Sürahisi / Jug Aşure, uzlaşmaz; bir araya gelmez gibi görünen farklı malzemeleri bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluştururken yaşam estetiğini de vurgular. Ebruli Aşure Sürahisi, formunu Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almaktadır. Bunun yanısıra gövdesindeki şeffaf cama eklenen 6 farklı renkteki cam parçacıkları birlikte yaşamanın ve çokkültürlülüğün estetik duruşunu simgelemektedir. Ebruli Sürahi, şeffaf cam ile farklı renkteki cam parçacıklarının el imalatı ile birleştirilerek üretilmiş olduğundan, renklerin dağılımı açısından her sürahi tek ve eşsizdir. Aşure, a sweet dish that brings together ingredients such as cereals, sugar, raisins, etc. of incongruous character, and lacking harmonious relation to each other, eventually forms a whole contributing to vital esthetics. The Ebruli Aşure Jug is based on the form of large aşure jugs called Aşurelik that once used in Ottoman palaces and mansions. Six different colored glass added to the transparent body symbolize the peaceful coexistence and multicultural estheticism. Each jug, being the outcome of a single artist whose hands have meticulously added the colored splinters of glass to the transparent body by an unmatched manual dexterity, is original and unique R: 23 cm h: 35 cm Ebruli Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Ebruli Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

52

53 AŞURE KOLEKSİYONU Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi / Bowl Aşure, özel lezzetiyle uzlaşmanın birlikte yaşamanın ağız tadının da simgesidir. Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi, üzerindeki Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Abazaca, Acemce, Arapça, Arnavutça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Çerkezce, Süryanice, İbranice, Kırgızca, Özbekce, Tatarca, Rumca Afiyet Olsun dilekleri ile, çokkültürlülüğü ve birlikte yaşama niyetini simgelemektedir. Kemal-i Afiyet Aşure kasesi, el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. With its combination of flavours, aşure symbolises the flavour of living together in harmony. The Kemal-i Afiyet Aşure Bowl is inscribed with expressions wishing a good appetite in Turkish, Kurdish, Armenian, Abkhaz, Persian, Arabic, Albanian, Azeri, Bosnian, Bulgarian, Circassian, Syriac, Hebrew, Khyrgyz, Uzbek, Tatar and Greek, so representing multiculturalism and peaceful coexistence. The handmade glass Kemal-i Afiyet Aşure Bowl has relief designs that are hand-decorated and gilded with 24 carat gold R: 27 cm h: 23 cm Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Kemal-i Afiyet Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

54

55

56

Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Contemporary interpretations of Ottoman Art over 700 years.

Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Contemporary interpretations of Ottoman Art over 700 years. Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Osmanlılar ın 700 yıl önce başlayan ve dev bir imparatorluk oluşturan uzun yürüyüşünden günümüze eşsiz sanat eserleri kaldı.

Detaylı

Varoluşun Simgesi: 7. The Symbol of Existence: 7 7 KOLEKSİYONU

Varoluşun Simgesi: 7. The Symbol of Existence: 7 7 KOLEKSİYONU Varoluşun Simgesi: 7 Varoluşun sırları ve bu sırlara vakıf olanlar... Yaşamı, sayıların simgesel diliyle açıklayan düşünceler, sözler ve eserler... Bilgelerden miras kalan farkındalık: 7 deki gizem. 7

Detaylı

KONUŞAN PARALAR SİKKELER KOLEKSİYONU

KONUŞAN PARALAR SİKKELER KOLEKSİYONU Tarih: Bir farkındalık, yaşamın hafızası Anadolu: Farklı soylardan insanların, farklı dillerde ve inançlarda var olduğu ortak bir yurdun adı Anadolu Sikkeleri: Geçmişe ayna tutan tarihi vesikalar Binlerce

Detaylı

Tezhip / Illumination. Sedef İşçiliği / Nacre. Ahşap Boyama / Wood Technique. Çini / Turkish Tiles

Tezhip / Illumination. Sedef İşçiliği / Nacre. Ahşap Boyama / Wood Technique. Çini / Turkish Tiles İSMEK Hakkında / About İSMEK 14 108 Tezhip / Illumination Sedef İşçiliği / Nacre 36 116 Minyatür / Miniature Porselen / Porcelain 56 130 Hat / Calligraphy Vitray / Stanied Glass 72 138 Ebru / Marbling

Detaylı

MODA TASARIMI. Şölen Kipöz Bölüm Başkanı, Head. Bölümü

MODA TASARIMI. Şölen Kipöz Bölüm Başkanı, Head. Bölümü MODA TASARIMI FASHION D Bölümü 2001 yılında eğitim ve öğretimine başladığında hedef olarak uluslararası moda markaları yaratacak ve böylece Türkiye nin tasarım ülkesine dönüşüm sürecinde istihdam açığını

Detaylı

İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz

İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz İznik: Surlar ve kapılar kenti İznik: A city of walls and gates Sırrı isminde saklı: Kuşkonmaz Camii Its secret is hidden in the name: Kuşkonmaz Mosque Kavala Suyun Öte Yanı nda eski bir dost Kavala an

Detaylı

EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15

EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15 G İ R İ Ş İ M L E R İ G İ R İ Ş İ M L E R İ EKİM-KASIM-ARALIK 2014 OCTOBER-NOVEMBER-DECEMBER 2014 SAYI 15 ISSUE 15 G İ R İ Ş İ M L E R İ HİERAPOLİS MÜZESİ HIERAPOLIS MUSEUM RODİN RODIN BİR KARYA KENTİ

Detaylı

APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK

APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK www.dergibursa.com.tr Nisan 2015 - April 2015 Yıl / Year: 5 - Sayı / Issue:27 Fiyat / Price: 10 APOLLO KELEBEĞİ UZAY WALT DISNEY HOLİ MATİSSE GÖKKUŞAĞI NAPOLİ KATY PERRY RENK 1 arka plan masthead Yayıncı

Detaylı

Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from

Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from Bir başkadır İstanbul da bahar Spring in İstanbul is something different Kötülüklerden koruyan en zarif tılsım The most elegant charm protecting from harm Tarihin ve uygarlığın başladığı topraklar The

Detaylı

New York un Sanat Tapınağı METROPOLITAN 66

New York un Sanat Tapınağı METROPOLITAN 66 içindekiler NİSAN-MAYIS-HAZİRAN 2012 APRIL-MAY-JUNE 2012 SAYI 5 ISSUE 5 İstanbul Arkeoloji Müzeleri nde değişim zamanı Hacılar Büyük Höyük Kazısı-2011 Tarih Sümer de başladı! New York un Sanat Tapınağı

Detaylı

ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion. DİVRİĞİ ULU CAMİİ ve DARÜŞŞİFASI

ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion. DİVRİĞİ ULU CAMİİ ve DARÜŞŞİFASI PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 2, ISSUE NO: 8, APRIL - JUNE 2012 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 08 NİSAN / HAZİRAN 2012 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ Ataturk Museum Pavilion 2. YIL

Detaylı

GREAT MOSQUE ULU CAMİ T.C. BURSA VALİLİĞİ

GREAT MOSQUE ULU CAMİ T.C. BURSA VALİLİĞİ GREAT MOSQUE ULU CAMİ T.C. BURSA VALİLİĞİ Ulu Cami Osmanlı mimarisinin şaheserlerinden olan ve İslam dünyasının en önemli 5 mabedinden biri olarak gösterilen Ulu Cami, Bursa nın en büyük ve en görkemli

Detaylı

İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE

İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE İlkbahar-Yaz 2015 Spring-Summer 2015 ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE Değerli LAV dostları, İki yıllık özverili bir çalışmanın ardından Türkiye de şu anda 17 bin market ve züccaciye rafında LAV ın enerji

Detaylı

Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most

Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most Özgür ruhlu bir entelektüel: Mustafa Kemal Atatürk A free-spirited intellectual: Mustafa Kemal Atatürk Hasbahçelerin en güzeli Ihlamur Kasrı The most beatiful imperial garden Ihlamur Palace Kaya evleri,

Detaylı

Yedigöller de sonbahar Autumn in Yedigöller Sultanahmet teki Osmanlı şaheseri The Ottoman masterpiece in Sultanahmet Boğazın ilham perisi Bosphorus

Yedigöller de sonbahar Autumn in Yedigöller Sultanahmet teki Osmanlı şaheseri The Ottoman masterpiece in Sultanahmet Boğazın ilham perisi Bosphorus Yedigöller de sonbahar Autumn in Yedigöller Sultanahmet teki Osmanlı şaheseri The Ottoman masterpiece in Sultanahmet Boğazın ilham perisi Bosphorus source of inspiration Dünya nın biletini kesiyoruz!

Detaylı

TÜRSAB. CUNDA: Bir Tatlı Huzur... Cool Tranquility: CUNDA. İstanbul un Dikilitaşları Obelisks in İstanbul

TÜRSAB. CUNDA: Bir Tatlı Huzur... Cool Tranquility: CUNDA. İstanbul un Dikilitaşları Obelisks in İstanbul Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies TEMMUZ 2015 JULY 361 TÜRSAB CUNDA: Bir Tatlı Huzur... Cool Tranquility: CUNDA İstanbul un Dikilitaşları Obelisks in İstanbul Sayı

Detaylı

GÖBEKLİ TEPE! DÜNYA NIN İLK TAPINAĞI. Göbekli Tepe! World s First Temple:

GÖBEKLİ TEPE! DÜNYA NIN İLK TAPINAĞI. Göbekli Tepe! World s First Temple: DÜNYA NIN İLK TAPINAĞI GÖBEKLİ TEPE! World s First Temple: Göbekli Tepe! Göbekli Tepe Tanıtım Projesi Ana Sponsoru Main Sponsor of Göbekli Tepe Promotion Project Göbekli Tepe Tanıtım Projesi Ana Sponsoru

Detaylı

On İki Burç Betimlemeli ARTEMİS DİSKİ ARTEMIS DISC with the Depiction of Twelve Signs

On İki Burç Betimlemeli ARTEMİS DİSKİ ARTEMIS DISC with the Depiction of Twelve Signs PUBLISHED QUARTERLY, YEAR: 3, ISSUE NO: 12, APRIL - JUNE 2013 3 AYDA BiR YAYIMLANIR SAYI 12 NİSAN / HAZİRAN 2013 CHAMBER of ANTALYA TOUR GUIDES QUARTERLY On İki Burç Betimlemeli ARTEMİS DİSKİ ARTEMIS DISC

Detaylı

Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde

Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde 6 Kapadokya yı Niğde de Keşfedin! Explore the Cappadocia In Niğde Çizim: Yrd. Doç. Dr. Cengiz KAYACILAR Grafik Tasarım: Şule ERDİLMEN GENEL BİLGİLER OVERVIEW 8 GENEL BİLGİLER Niğde İli ülkemizin iç Anadolu

Detaylı

TOPKAPI 30 BÜYÜK SIRRI! 30 GREAT SECRETS OF THE TOPKAPI PALACE. Soner Sarıkabadayı NO:19 EYLÜL SEPTEMBER 2014 TÜRK KAHVESI TURKISH COFFEE

TOPKAPI 30 BÜYÜK SIRRI! 30 GREAT SECRETS OF THE TOPKAPI PALACE. Soner Sarıkabadayı NO:19 EYLÜL SEPTEMBER 2014 TÜRK KAHVESI TURKISH COFFEE SİMİT SARAYI NIN ÜCRETSİZ DERGİSİDİR NO:19 EYLÜL SEPTEMBER 2014 Kalp kırıklarına Yara Bandı oldu Soner Sarıkabadayı He is A Plaster for heartbreaks TOPKAPI SARAYI NIN 30 BÜYÜK SIRRI! 30 GREAT SECRETS OF

Detaylı

TÜRSAB DERGİ. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies ARALIK 2014 DECEMBER 354

TÜRSAB DERGİ. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies ARALIK 2014 DECEMBER 354 Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Association of Turkish Travel Agencies ARALIK 2014 DECEMBER 354 TÜRSAB DERGİ 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreni 741 th Anniversary of Reunion International

Detaylı

Alabilirsiniz / Your Complimentary Copy No: 120 Haziran / June 2014

Alabilirsiniz / Your Complimentary Copy No: 120 Haziran / June 2014 Alabilirsiniz / Your Complimentary Copy No: 120 Haziran / June 2014 Onur Air Adına İmtiyaz Sahibi / Publisher Yönetim Kurulu Başkanı / Chairman Cankut Bagana Yönetim Yeri: Atatürk Havalimanı B Kapısı,

Detaylı

Mesk IV ULUSLARARASI GELENEKSEL SANAT BULUŞMALARI TRADITIONAL ART INTERNATIONAL MEETINGS

Mesk IV ULUSLARARASI GELENEKSEL SANAT BULUŞMALARI TRADITIONAL ART INTERNATIONAL MEETINGS 1 2 3 KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ KUCUKCEKMECE MUNICIPALITY CENNET KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ SERGİ SALONU - KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL CENNET CULTURE AND ART CENTER EXHIBITION SALOON KUCUKCEKMECE / ISTANBUL Mesk

Detaylı

NİSAN-MAYIS-HAZİRAN 2013 APRIL-MAY-JUNE 2013 SAYI 9 ISSUE 9

NİSAN-MAYIS-HAZİRAN 2013 APRIL-MAY-JUNE 2013 SAYI 9 ISSUE 9 NİSAN-MAYIS-HAZİRAN 2013 APRIL-MAY-JUNE 2013 SAYI 9 ISSUE 9 DÜNYANIN YENİ YEDİ HARİKASI SEVEN NEW WONDERS OF THE WORLD Antalya... Venedik... Safranbolu... Kyoto Antalya... Venice... Safranbolu... Kyoto

Detaylı

İZMİR FOTOĞRAFLA BULUŞUYOR IZMIR MEETS PHOTOGRAPHY

İZMİR FOTOĞRAFLA BULUŞUYOR IZMIR MEETS PHOTOGRAPHY İZMİR FOTOĞRAFLA BULUŞUYOR IZMIR MEETS PHOTOGRAPHY İzmir Fotoğraf Sanatı derneği & DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ Fotoğraf bölümü uluslararası izmir fotoğraf günleri IzmIr Photography

Detaylı

TECE MİMARLIK CARLO SCARPA OLIVETTI SHOWROOM TASARIM BİENALİ HILTON GOLDEN HORN HOTEL

TECE MİMARLIK CARLO SCARPA OLIVETTI SHOWROOM TASARIM BİENALİ HILTON GOLDEN HORN HOTEL Mimarlık, Sanat ve Tasarım Dergisi. Architecture, Art and Design Magazine Kasım 2012-Şubat 2013 November 2012-February 2013 Architecture / Mimari : 41 ISSN 1304-6578 Ücretsizdir / Free of Charge Türkiye

Detaylı

BAŞKAN DAN CONTENTS İÇİNDEKİLER PRESIDENT OF THE UNION. Recep Altepe. Değerli Okurlar, Dear Readers,

BAŞKAN DAN CONTENTS İÇİNDEKİLER PRESIDENT OF THE UNION. Recep Altepe. Değerli Okurlar, Dear Readers, CONTENTS İÇİNDEKİLER Sahibi / Publisher Recep Altepe Genel Yayın Yönetmeni / Editor In Chief M. Cemil Arslan Yayın Kurulu / Editorial Board Fatih Sanlav Nail Yılmaz Ülkü Arıkboğa Yazı İşleri Müdürü / Managing

Detaylı

İÇ TURİZMDE ÖNEMLİ BİR ADIM Rezervasyon Baharı. A CRUCIAL STEP IN THE DOMESTIC TOURISM Reservation Spring. çindekiler Contents

İÇ TURİZMDE ÖNEMLİ BİR ADIM Rezervasyon Baharı. A CRUCIAL STEP IN THE DOMESTIC TOURISM Reservation Spring. çindekiler Contents çindekiler Contents Kapak Fotoğraflar Cover Photos: Rasim Konyar 18 Mezopotamya n n miras The legacy of Mesopotamia Sayı: 287 / Mayıs 2009 Issue: 287 / 2009 May 26 Zamanda ve mekânda yolculuk Travel in

Detaylı

THE PSALMS AND FOLK SONGS OF A MYSTIC TURKISH ORDER

THE PSALMS AND FOLK SONGS OF A MYSTIC TURKISH ORDER János Sipos Éva Csáki THE PSALMS AND FOLK SONGS OF A MYSTIC TURKISH ORDER The Music of Bektashis in Thrace AKADÉMIAI KIADÓ, BUDAPEST English translation by Judit Pokoly Turkish text revised by Mithat Durmuş

Detaylı

ŞEHİR, İSTANBUL VE MİMARİ THE CITY, İSTANBUL AND ARCHITECTURE

ŞEHİR, İSTANBUL VE MİMARİ THE CITY, İSTANBUL AND ARCHITECTURE SAYI / ISSUE 11 YIL / YEAR 2011 BU BİR SÜRELİ YAYINDIR / THIS IS A PERIODICAL JOURNAL YÖNETİM / ADMINISTRATION İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Adına Sahibi Publisher on Behalf of İstanbul Metropolitan

Detaylı