Erenler. Aşure Kasesi / Bowl AŞURE KOLEKSİYONU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Erenler. Aşure Kasesi / Bowl AŞURE KOLEKSİYONU"

Transkript

1

2

3 .. Birisi bir avuç buğday, diğeri bir avuç üzüm, diğeri bir avuç nohut getirdi. Yedi çeşit hububat ile Nuh onlara yemek pişirdi. Nebilerinin bereketiyle doydular. Tufandan sonra yeryüzünde pişen ilk yemekti bu.... ve insanlar bu şükran yemeğini Aşure Günü pişirmeyi adet edindiler.. Aşure, hayatın yaratılmış tüm canlılar tarafından paylaşılması gereken bir ortakyaşam olduğu mesajını verir. Sürdürülebilir ve bereketli bir ortakyaşam için hoşgörü, paylaşabilme, şükretme, birlikte yaşama kavramlarının gerektiğini hatırlatır. AŞURE KOLEKSİYONU One brought a handful of wheat, another a handful of dried grapes, another a handful of chickpeas. With these Noah cooked a dish containing seven different grains. They satisfied their hunger with the abundance of the Prophets. After the flood this was the first meal cooked on the face of the earth, and thereafter it became customary to eat this thanksgiving dish on the Day of Aşure. Aşure, a dish made with whole wheat grains, pulses and dried fruits, embodies a message of sharing life with all living creatures. It reminds us that tolerance, unselfishness, gratitude and coexistence are essential for a sustainable and abundant future.

4

5 AŞURE KOLEKSİYONU Erenler Aşure Kasesi / Bowl Ünlü mutasavvıf Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi nin Türkistan daki türbesinde bulunan ve 12.yy. a tarihlenen bronz aşure kasesinin formundan esinlenerek tasarlanan Erenler Aşure Kasesi nde, bereketliliğin devamlılığını simgeleyen stilize yağmur damlaları motifi kullanılmıştır. Damlaların içlerinde Farsça yağmur anlamındaki Baran kelimesi Divani hat yazı stili ile; ağız kısmında Yağmur Duası Celi Divani hat yazı stili ile yazılmıştır. Erenler Aşure Kasesi el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The design of the Erenler Aşure Bowl is inspired by a 12th century bronze aşure bowl in the mausoleum of the famous mystic Hoca Ahmet Yesevi in Turkestan. The stylised raindrop motif symbolises fertility and abundance. Inside the raindrops the Persian word Baran, meaning rain, has been inscribed in Divani script, and around the rim is a Rain Prayer in Celi Divani script. Handmade from cream coloured opal glass, the Erenler Aşure Bowl is hand-decorated with relief motifs R: 28 cm h: 20 cm Erenler Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Erenler Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

6

7 AŞURE KOLEKSİYONU Anaeli Şekerlik / Candy Bowl Anaeli Şekerlik, Anadolu da bereket ve çoğalmanın simgesi olan el motifinin (*), İslam kültüründeki Fatma Ana Eli veya Hamse Eli ; Musevi kültüründe Hameş veya Miriam ın Eli olarak bilinen stilize şekliyle yorumudur ve bereketi simgelemektedir. Üzerinde Kufi Hat yazı stili Ehl-i Beyt isimleri, Anadolu kilim örneklerindeki bereket motifleri desen olarak kullanılmıştır. Anaeli Şekerlik el imalatı yeşil renkli camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız ile dekorlanmıştır. (*)Anadolu da Fatma Ana Eli adı verilen baş dalı dikensi bir bitki vardır. Doğum yapacak kadınların başucuna bir bardak suyun içine koyulur. Ebe, doğum yapacak kadına Fatma Ana Eli açılınca senin de rahmin açılsın diye dua eder. Bitki suyu yavaş yavaş emer ve sanki bir el gibi açılır. Doğum yapacak kadınların bitkinin açıldığını görünce psikolojik olarak rahatladığına ve daha kolay doğum yaptığına inanılır. The Anaeli Candy Bowl is inspired by the stylised hand motif (*) that is a symbol of fertility and abundance in Turkey. In Islamic culture it is known as the Hand of Mother Fatma or Hamse Hand, and in Jewish culture as Hamesh or the Hand of Miriam. The candy bowl is decorated with the names of the Prophet s family in Kufi script and motifs symbolising abundance found on traditional kilims woven in Anatolia. The Anaeli Candy Bowl is handmade of green glass and hand-decorated with designs cut in relief and gilded in 24 carat gold. (*) A wild plant known in Turkey as the Hand of Mother Fatma is used as sympathetic magic in childbirth. The dried head of this plant is traditionally placed in a glass of water next to a woman giving birth, and the midwife prays that the woman s womb will open as the plant s head opens. As water soaks into the seed-head it opens like a hand. Psychologically the woman is reassured by this sight and gives birth more easily R: 19 cm h: 6 cm Anaeli Şekerlik in üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Anaeli Candy Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

8

9 AŞURE KOLEKSİYONU Sevinçli Aşure Kasesi / Bowl Aşurenin simgelediği birlikte yaşayabilmenin bereketi ve hayatın nimetlerini paylaşabilmenin neşesi, Sevinçli Aşure Kasesi nin üzerindeki güvercin ve nar motifleri ile ifade edilmiştir. Farklı bakış açılarının ve farklı görüşlerin yarattığı zenginlik ise, Sevinçli Aşure Kasesi nin yarı şeffaf rengi sayesinde dıştaki rölyefin iç yüzeye farklı yansıması ile vurgulanmıştır. Sevinçli Aşure Kasesi, el imalatı beyaz opal camın belli oranda şeffaf cama katılması ve birlikte üflenmesi ile üretilmiştir. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The joy of sharing and enjoying the gifts of life and plenty symbolized by the Aşure, a consequence of peaceful coexistence, has been illustrated by the designs of doves and pomegranates on the bowl. The richness expressed by differing views and angles of view is stressed by the variegated reflections of the outer relief on the inner surface, thanks to the translucent color of the bowl. The Sevinçli Aşure Bowl has been fabricated by the addition of the white opal to the transparent glass in predetermined proportions, before blowing. All the relief designs are handmade R: 22 cm h: 4 cm Sevinçli Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Sevinçli Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

10

11 AŞURE KOLEKSİYONU Şükür Kandil / Lamp Aşure, gerçek zenginliğin, iyi olanı seçebilmek olduğunu ve bunun bir şükür vesilesi olduğunu anlatır. Şükredebilen insan varoluşun ve tüm yaşamın farkında olan insandır. Şükür Kandil, deseni, renkleri ve desenin uygulanma şekli ile hayatı paylaşarak farklılıklarla birlikte varolabilmenin huzurunu mum alevi ile simgelemektedir. Şükür Kandil, el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile özel cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. Preparing and eating aşure is a way of expressing thanks for the fruit of the soil. Through this symbolic dish blessings that are sometimes taken for granted are acknowledged. The colours and pattern of the Şükür Lamp illuminated by a candle flame symbolise the sharing of life in all its diversity. Handmade from glass, the Şükür Lamp has relief motifs that are hand-decorated with glass paints R: 18 cm h: 28 cm Şükür Kandil in üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükür Lamp has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

12

13 AŞURE KOLEKSİYONU Hoşgörsen Aşure Sürahisi / Jug Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerin formundan esinlenerek tasarlanan Hoşgörsen Aşure Sürahisi nde, birlikte yaşayabilmenin temel ihtiyacı olan Hoşgörü kavramı vurgulanmaktadır. Sürahinin gövdesinde modern hat yazı stili ile Hoşgör! yazısı yer almaktadır, boyun kısmındaki stilize semazen eteği ile, kulp üzerindeki rumi motiflerle Mevlevi felsefesinin Ne olursan ol; Gel! deyişi sembolize edilmiştir. Hoşgörsen Aşure Sürahisi el imalatı gülkurusu renkli camdan üretilmiştir ve kapağı bakır üzerine gümüş kaplamadır. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Hoşgörsen Aşure Jug is inspired by the large jugs once used for serving aşure at the Ottoman palace. The design emphasises that tolerance and goodwill are vital for peaceful coexistence. The inscription in modern calligraphy on the body of the jug reads Hoşgör!, meaning Show goodwill!. A motif representing the skirt of a whirling Mevlevi dervish on the neck of the jug, and rumi motifs on the handle symbolise the message central to mystic Mevlevi philosophy, Come, whoever you may be!. The Hoşgörsen Aşure Jug is handmade from cranberry glass, and the lid is silver-plated copper. All the relief designs are hand-decorated R: 23 cm h: 45 cm Hoşgörsen Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Hoşgörsen Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

14

15 AŞURE KOLEKSİYONU Ahtamara Vazo / Vase Nar ve üzüm salkımı bereketi simgeler. Ahtamara Vazo nun üzerindeki narlar ve üzüm salkımları Van Gölü ndeki Akdamar (Ahtamar) Adası ndaki Surp Haç Kilisesi nin cephe motiflerinden alınmıştır. Ortaçağ Ermeni sanatının en önemli eserlerinden sayılan Surp Haç Kilisesi, kızıl andezit taşından inşa edilmiştir. Adanın isminin nereden geldiği hakkındaki efsanede farklı dinlerden oldukları için birbirine kavuşamayan 2 gencin hüzünlü öyküsü anlatılmaktadır. Ahtamara Vazo, yaşamın ve bereketin sürekliliği için hoşgörü, uzlaşma ve birlikte yaşayabilme bilinci de gerektiğini, bereketin simgesi olan motifleri Ahtamar adı ile birleştirerek simgelemektedir. Ahtamara Vazo, el imalatı camdan üretilmiş ve rölyef desenleri tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Ahtamara Vase is decorated with pomegranates and bunches of grapes, motifs symbolising fertility and abundance. These motifs are based on relief carvings on the façade of the Church of the Cross on Akdamar (Ahtamar) Island in Lake Van. This church is one of the most important monuments of mediaeval Armenian art, was built of red andesite. According to legend Ahtamar Island was named after two lovers, who because of their different faiths were obliged to renounce one another. The name of the Ahtamara Vase represents the need for goodwill and conciliation for peaceful coexistence, while the decorative motifs symbolise fertility and abundance. The Ahtamara Vase is handmade of glass with relief designs that are entirely hand-decorated R: 16 cm h: 27 cm Ahtamara Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Ahtamara Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

16

17 AŞURE KOLEKSİYONU Semah Mumluk / Candle Holder Hoşgörü kavramı Mevlevi felsefesindeki Ne olursan ol; Gel! deyişi ile anlam kazanırken, semah dönüşü ile üst düzeyde görsel bir estetiğe ulaşmaktadır. Semah Mumluk, hoşgörü kavramını insanlığa en zarif formlarla sunan simgelerden semazen eteğinden esinlenerek tasarlanmıştır. İç kısmında Yunus Emre nin Nazar eyle itiri/ Bazar eyle götürü/ Yaradılanı hoşgör / Yaradandan ötürü dörtlüğü yer almaktadır. Semah Mumluk, el imalatı beyaz renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The principle of goodwill expressed in Mevlevi mystic philosphy by the message, Come, whoever you may be! is symbolised by the whirling dance of the Mevlevi dervishes. The design of the Semah Candle Holder is inspired by the graceful billowing skirts of the dervishes. On the inside is inscribed a quatrain by the 14th century mystic poet Yunus Emre about loving the created for the Creator s sake. The white opal glass Semah Candle Holder is handmade and the relief motifs are hand-decorated R: 27 cm h: 28 cm Semah Mumluk un üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Semah Candle Holder has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

18

19 AŞURE KOLEKSİYONU Şükreden el Kase / Bowl Aşure, gerçek zenginliğin iyi olanı seçebilmek olduğunu ve bunun bir şükür vesilesi olduğunu anlatır. Şükredebilen insan, varoluşun ve tüm yaşamın farkında olan insandır ve Şükreden El Kase, bu farkındalığı simgelemektedir. Şükreden El Kase, heykel performansında döküm camdan el işçiliği ile üretilmiştir. Aşure represents the idea that the true prosperity is the ability to select what is the best and that this is the opportunity to show gratefulness. One, who can show gratefulness, is aware of existence and the whole life, and the Şükreden El Bowl symbolizes this awareness. The Şükreden El Bowl is handmade from plate glass at a level of sculpture performance R: 16 cm h: 7 cm Şükreden El Kase nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükreden El Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

20

21 AŞURE KOLEKSİYONU Başaklı Aşure Sürahisi / Jug Başaklı Aşure Sürahisi formunu Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almıştır. Sürahinin gövdesinde Tarım ve Bereket Tanrıçası Demeter in 4 mitolojik sahnesindeki başak motifleri ile, Konya İvriz de bulunan M.Ö. 730 yılına tarihlenen İvriz Kaya Kabartması ndaki Fırtına ve Bitki Tanrısı Tarkhu nun elindeki üzüm salkımları ve buğday başakları rölyef olarak işlenmiştir. Başaklı Aşure Sürahisi el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Başaklı Aşure Jug is based on the form of large aşure jugs once used in Ottoman palaces and mansions. The jug is decorated with relief wheatear motifs that appear in four mythological scenes relating to Demeter, the goddess of agriculture and abundance, and the bunches of grapes and wheatears held by Tarkhu, the Hittite god of storms and plants, in reliefs dating from 730 BC at İvriz in the province of Konya. Handmade from cream coloured opal glass, the Başaklı Aşure Jug is hand-decorated with relief motifs R: 23 cm h: 37 cm Başaklı Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Başaklı Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

22 AŞURE KOLEKSİYONU Camkarakazan Aşure Kasesi / Bowl R: 36 cm h: 22 cm Camkarakazan Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Camkarakazan Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

23 Aşurenin simgesi Karakazan dır. Aşurenin bütünlüğünde bir çok farklı malzemenin bir araya gelmesi, uzlaşması, bolluk ve bereket üretmesi Karakazan da gerçekleşir. Karakazan, iyiniyetlerin somutlaştığı mekanı; yaşamı; dirlik ve düzeni simgeler. Camkarakazan formunu Haci Bektaş-ı Velî Müzesi ndeki Aş Evi nde bulunan ve bir Moğol komutanı tarafından Tekke ye hediye edildiği söylenen kazandan almaktadır. Bektaşi kültüründeki Kazan ın, nimetten herkesin eşit olarak faydalanmasını simgelemesi gibi; Camkarakazan, çifte vav harfi şeklindeki kulpları ve içindeki Aşure Duası * ile bereket, bolluk, şifa, iyiniyet ve paylaşmayı simgelemektedir. Camkarakazan el imalatı siyah camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Kulplar bakır üstüne gümüş kaplamadır. (*)Aşure Duası: Şükran Orucunuz kabul ve makbul ola, aşure nuru emeği Hak hizmeti celil, bereket-i halil, merdane cemi canlar destur. Aşure ve lokmalar kabul ola, canlar ceminde kabulü hak ola. Delilin nuru ile dört kapı, dört çıra, kırklar, payidar ola. Nuh Peygamber hakkına aşureyi hak edene, payını hak bilene, cümle cemi canların cedlerine rahmet, hanelerine dirliğin, birliğin göz gönül zenginliğinin hayır bereketi yağa. Nasipleri gür ola, ciğer acısı olmaya, hak cemali, hayırlı evlat, hayırlı kazanç, eda ihsan eyleye. Soyağacı bindallı ağaca binverene dönüşe, her lokma bin derde derman ola, bin belayı def eyleye. Üçler, beşler, yediler, Hızır hakkına aşure sofrasında, canlarla birlik ola. Hızır Eli ile, Hakk ın nefesi ile aşure lokmasında Hallac-ı Mansur a, Seyidi Nesimi ye, Pir Sultan a yanan yakılan diri diri üstü toprakla örtülen, ismi bilinen bilinmiyen, göz gönülden mihman olan, hak şehitlerinin sofrasına pay gide. Hak hakkına Hak lokmasıyla gelene gidene, görülene, nefesten nasip alana Hızır yardımcı ola. Kavli kararı, yolu ikrarı, rıza lokmasıyla, durduğu darı özü sözü pak ola. El nefes el nefes nefesler bizden, kabulü hazır canlardan, destur hazreti pirden ola. Aydınlık delil, adı nefeslenen gerçekler, aşure lokmalarının kabulüne gözcü ola. Ya hak kabulüne sofrasına nur düşe, didarına hü hakkına eyvallah. Pirin nefesiyle canların rızasıyla Hızır yardımcı ola. The numerous ingredients of aşure are brought together in a cauldron, where they are blended to create this dish symbolising abundance and fertility. The cauldron is the place where good intentions take tangible form, and so itself represents life and peaceful coexistence.the form of the Camkarakazan is based on an ancient cauldron in the tekke of the 13th century Turkish mystic Bektaş-ı Velî. This cauldron is believed to have been the gift of a Mongol general and today stands in the tekke kitchen. For followers of Bektaşi teachings the cauldron is a symbol of sharing the blessings of the community equally between everyone. The Camkarakazan Aşure Bowl has handles in the shape of the Arabic letter waw, and the Bektaşi Aşure Prayer* is inscribed on the inside. The bowl represents abundance, fertility, wellbeing, goodwill and sharing. The Camkarakazan Aşure Bowl is handmade of black glass with relief designs that are entirely hand-decorated. The handles are made of silver-plated copper. (*) Aşure Prayer: May our fast of thanksgiving be accepted; the light and labours of aşure are a service to God, the friend of abundance, with the submission of all courageous souls. May our aşure and other food be accepted, and be righteous for all of us gathered here. With the guiding light may four doors, four torches, and the forty souls be enduring. May the abundance of the rich eye and heart be showered upon those who deserve the aşure, those who recognise the share of the Prophet Noah, and all the members of our community. May their ancestors rest in peace, may their homes be happy, prosperous and united. May their lot in life be strong, may their hearts not sorrow, may the divine attributes shine upon them, may their children be worthy, may their earnings be auspicious. May their lineage be transformed into a tree of a thousand branches bearing a thousand fruits, may each morsel of food cure a thousand maladies and disperse a thousand troubles.may the three, the five, the seven be with us all at the table of aşure in the name of Hızır. By the hand of Hızır and the breath of God let shares in this aşure be set on the table of Hallac-ı Mansur, Seyidi Nesimi, Pir Sultan and all the martyrs, whether their names be known or unknown, who have been burned or buried in the name of righteousness. May Hızır assist all those who with the nourishment granted by God come, go, and take breath. By acceptance of his decision, avowal of his road, submission to the way of God, may the essence and word be as pure as corn. By the breath of each soul ready to accept, let permission be given by our reverend leader. Proofs of divine light, truths that breathe, watch over the acceptance of the morself of aşure. May light shine upon the table of acceptance, let his sight and his right be acknowledged. By the breath of our reverend leader and acceptance of our congregation may Hızır aid us.

24

25 AŞURE KOLEKSİYONU Pertevniyal Aşure Kasesi / Bowl Osmanlı döneminde aşure, Saray Tatlısı unvanına sahip olmuş, yüzlerce yıl boyunca İmparatorluk Sarayları nda aşure kazanı kaynamış ve pişen aşure halkla paylaşılmıştır. Saray ın lezzet bakımından en ünlü aşuresi, 1870 yılında Sultan Abdülaziz in annesi Pertevniyal Sultan ın pişirdiği Süzme Saray Aşuresi dir. Pertevniyal Aşure Kasesi nde, Pertevniyal Valide Sultan Camii den alınan bitki ve geometrik bezeme motifleri kullanılmış, kapakta Valide Sultan ın mührü uygulanmıştır. Pertevniyal Aşure Kasesi, el imalatı füme renkli camdan beyaz opal kapaklı olarak üretilmiştir ve kapak kulbu bakır üzerine gümüş kaplamadır. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. In the Ottoman period aşure cooked at the palace was renowned, and for centuries was distributed to the poor. During the Ottoman period the most famous recipe for the Aşure, belongs to Pertevniyal Sultan, the mother of Sultan Abdulaziz. The Pertevniyal Aşure Bowl is decorated with floral and geometric motifs based on the decoration of Pertevniyal Valide Sultan Mosque. On the lid is Pertevniyal Valide Sultan s seal. The Pertevniyal Aşure Bowl is handmade of smoke coloured glass with a lid of white opal glass, and the knob on the lid is made of silver-plated copper. The relief motifs are entirely hand decorated R: 34 cm h: 12 cm Pertevniyal Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Pertevniyal Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

26

27 AŞURE KOLEKSİYONU Şükran Gondolu Aşure Kasesi / Bowl Şükran Gondolu Aşure Kasesi, efsanevi Nuh Tufanı ndan sonra yeryüzünde pişirilen ilk yemeğin pişirildiği yeri; Nuh un Gemisi ni; yaşama tekrar tutunabilmenin sevincini ve şükranını simgeler. Şükran Gondolu el imalatı krem renkli opal camdan üretilmiş ve üzerindeki metal hayvan figürleri bakırdan çalışılmıştır. Cam üzerindeki kesme ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Şükran Gondolu Aşure Bowl symbolises Noah s Ark, where the first meal was cooked after the flood, and the joy of life continuing. Handmade from cream coloured opal glass, the Şükran Gondolu Aşure Bowl is decorated with copper animal figures. The cut and relief motifs on the glass are decorated entirely by hand R: 26 cm h: 15 cm Şükran Gondolu Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükran Gondolu Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

28

29 AŞURE KOLEKSİYONU Affola Vazo / Vase Hoşgörü ve kalıcı barış için gereken Affedebilme Bilinci dir. Affola Vazo nun üzerindeki birbirine kenetlenmiş iki insan figürü gönülden affederek barışmanın erdemini simgelemektedir. Affola Vazo, çift katlı ve çift renkli el imalatı mor kristalden üretilmiştir ve kesme/rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The ability to forgive is an essential part of tolerance and lasting peace. The two embracing figures on the Affola Vase symbolise heartfelt forgiveness. The Affola Vase is handmade from purple crystal glass in two layers and two colours. All the cut and relief motifs are hand-decorated R: 11 cm h: 34 cm Affola Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Affola Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

30

31 AŞURE KOLEKSİYONU Teslim Aşure Kasesi / Bowl Bektaşi kültüründe önemli bir yere sahip olan Teslim Taşı 12 köşesi ile 12 Kavramı nı simgelemektedir. Teslim Aşure Kasesi, formunu Teslim Taşı ndan almıştır ve 12 köşesinde aşurenin simgelediği farklılığın ve çok kültürlülüğün zenginliği vurgulayan çeşitli dinlere, dillere ve kültürlere ait motifler yer almaktadır. Teslim Aşure Kasesi el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Teslim Stone (which worn on the breast by Bektashi dervishes) connotes the 12 Concepts The rich motifs on the Teslim Aşure Bowl with its 12 corners indicative of the 12 concepts belong to a variety of religions and stress the richness of multicultural traits and diversity of creeds. The Teslim Aşure Bowl is handmade and the reliefs are the products of the dexterity of artists hands R: 30 cm h: 10 cm Teslim Aşure Kase nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Teslim Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

32

33 AŞURE KOLEKSİYONU Semavi Aşure Sürahisi / Jug Aşure farklı dinlerin, farklı kimliklerin ve farklı dillerin derinliklerindeki ortak değerlerinin simgesidir. Özellikle semavi dinlerde aşure, dostluk ve kardeşliğin ortak tadı olarak kabul edilir. Semavi Aşure Sürahisi, üç semavi dinin içiçe geçmiş simgeleriyle aşurenin evrenselliğine dikkat çeker. İçiçe geçmiş mabetler, farklı dinlerde ve fakat birlikte yaşayabilme kavramını sembolize etmektedir. Semavi Aşure Sürahisi el imalatı gece mavisi renkli camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Aşure is a common symbol of the monotheistic religions, identities and languages of the world. In monotheistic religions, the Aşure is considered as the common taste of friendship and brotherhood. The decanter stresses the universality of it by the interlocking of the symbols of the three monotheistic religions. The overlapping temples symbolize the concept of peaceful coexistence of different religions. The relief designs of the Semavi Aşure Jug of night blue glass are handmade R: 26 cm h: 43 cm Semavi Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Semavi Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

34

35 AŞURE KOLEKSİYONU Tarifli Aşure Kasesi / Bowl Osmanlı döneminde aşure, Saray Tatlısı unvanına sahip olmuş, yüzlerce yıl boyunca İmparatorluk Sarayları nda aşure kazanı kaynamış ve pişen aşure halkla paylaşılmıştır. Saray ın lezzet bakımından en ünlü aşuresi, 1870 yılında Sultan Abdülaziz in annesi Pertevniyal Sultan ın pişirdiği Süzme Saray Aşuresi dir. Tarifli Aşure Kasesi nin kenarında Pertevniyal Sultan ın aşuresinin orijinal tarifi ve malzeme listesi; tabanında Osmanlı Saray Mutfağı Aşçıbaşı gravürü bulunmaktadır. Tarifli Aşure Kasesi el imalatı gül kurusu camdan üretilmiş ve rölyef desenlerin tümü 24 ayar altın yaldız kullanılarak gravür tekniğinde el işçiliği ile dekorlanmıştır. In the Ottoman period aşure was cooked in the month of Muharrem and distributed to neighbours and the poor. For centuries the Ottoman palace followed this tradition, and the Aşure cooked at the palace was the most famous of all. The original recipe for the Aşure prepared in 1870 by Pertevniyal Sultan, the mother of Sultan Abdülaziz, is inscribed on the edge of the Tarifli Aşure Bowl. An engraving depicting the Chief Cook of the Ottoman Palace is reproduced on the base of the bowl. The Tarifli Aşure Bowl is handmade from cranberry glass, and the relief motifs are engraved by hand and gilded with 24 carat gold R: 34 cm h: 5 cm Tarifli Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Tarifli Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

36

37 AŞURE KOLEKSİYONU Parçabütün Vazo / Vase Aşure uzlaşma kavramının temel ögesi olan Parça-Bütün İlişkisi ni kendi tadını koruyan parçaların bir araya gelerek, kavramsal bir bütün oluşturmaları ile simgeler. Aşureye katılan her malzeme, aşurenin bütünsel lezzetini zenginleştirirken, aşure, koynundaki parçanın tadını da korur. Parçabütün Vazo, paslanmaz çelikten bulmaca şablonu içine el imalatı cam üflenerek tek parçaya dönüşen formu ile, farklılığın yarattığı zenginliği, parça ile bütünün ayrılmaz birlikteliğini simgelemektedir. Parçabütün Vazo nun üretimindeki cam formu, detayda her üründe bağımsız olarak meydana geldiğinden, her vazo cam detayları açısından tek ve eşsizdir. Aşure symbolises the relationship between The Parts and The Whole, which is a fundamental element of the concept of conciliation. Each of the parts preserves its individual taste, and together enrich one another to create a yet more delicious whole, just like aşure. With the uniform structure handmade by blowing glass into stainless steel puzzle mould, the Parçabütün Vase symbolizes the richness created by the diversity and inseparable togetherness of the piece and the whole. Since the glass form used in the production of the Parçabütün Vase is detailed independently, each vase is unique with regards to glass details R: 16 cm h: 42 cm Parçabütün Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Parçabütün Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

38

39

40

41 AŞURE KOLEKSİYONU Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi / Bowl Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi, uzlaşmanın öncelikle bir niyet olduğunu vurgulamaktadır. Birlikte yaşayabilmek için hatalara değil, uzlaşma niyetine odaklanmayı öğütleyen Mevlevi felsefesindeki Ne olursan ol; Gel! deyişi, Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi üstündeki semazenler ve rumi motiflerle stilize edilmiştir. Osmanlı Aş Kazanı formundaki Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi, el imalatı beyaz opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Hoşgörü Kazanı Aşure Bowl symbolises the fact that conciliation begins with the intention to coexist in peace and tolerance. The 13th century mystic philosopher Mevlânâ gave this advice in his writings, epitomised by his famous words, Come, whoever you may be!. These words are represented symbolically by decorative rumi motifs and figures of Mevlevî dervishes performing their whirling dance on the cauldron of goodwill. The white opal glass bowl in the form of an Ottoman cooking cauldron is handmade with hand decorated relief designs R: 40 cm h: 21 cm Hoşgörü Kazanı Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Hoşgörü Kazanı Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

42

43 AŞURE KOLEKSİYONU Uzlaşan Aşure Sürahisi / Jug Uzlaşan Aşure Sürahisi formunu, Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almıştır. Sürahinin gövdesindeki kenetlenmiş insan ellerinden oluşan stilize desen uzlaşmayı simgelerken, sürahinin boyun ve taban bölümünde kenetlenmiş 4 kol motifi uzlaşma kavramını vurgulamaktadır. Uzlaşan Aşure Sürahisi el imalatı camdan üretilmiştir ve kapağı oksitli bronzdur. Rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. The form of the Uzlaşan Aşure Jug is based on the large jugs once used in Ottoman palaces and mansions. The stylised locked hand motif on the body of the jug and the motif of four linked arms on the neck and base symbolise reconciliation. The handmade Uzlaşan Aşure Jug has a glass body and a gold-plated copper lid. All the relief designs are decorated by hand using 24 carat gold R: 23 cm h: 37 cm Uzlaşan Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Uzlaşan Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

44

45 AŞURE KOLEKSİYONU Parçabütün Aşure Kasesi / Bowl Aşure, uzlaşma kavramının temel ögesi olan Parça-Bütün İlişkisi ni kendi tadını koruyan parçaların bir araya gelerek, kavramsal bir bütün oluşturmaları ile simgeler. Aşureye katılan her malzeme aşurenin bütünsel lezzetini zenginleştirirken, koynundaki parçanın tadını da korur. Parçabütün Aşure Kasesi, farklı kimyasal yapıları nedeniyle uzlaşmış gibi görünen farklı renklerdeki cam parçacıklarını şeffaf gövdesinde bir araya getirmektedir. 7 farklı renkteki cam parçacıkları, bir arada yaşamı simgelerken; Anadolu daki çeşitli farklı kültürlere ait isimlerden oluşan kompozisyon farklılığının yarattığı zenginliği vurgulamaktadır. Parçabütün Aşure Kasesi şeffaf renkli cam harmanından, üzerinde 7 farklı renkte cam parçacıklarıyla el imalatı ile üretilmiş olduğundan, renklerin dağılımı açısından her kase tek ve eşsizdir. Rölyef dekorların tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. Aşure symbolises the relationship between The Parts and The Whole, which is a fundamental element of the concept of conciliation. Each of the parts preserves its individual taste, and together enrich one another to create a yet more delicious whole, just like aşure. The Parçabütün Aşure Bowl is made of small pieces of transparent glass whose diverse colours form an enchanting whole. The seven different colours symbolise the diversity of life, while the composition formed by the names of different Anatolian cultures emphasises the rich diversity of the whole to which they belong. The Parçabütün Aşure Bowl is handmade from glass fragments in seven different colours. The distribution of these colours varies so that each bowl is unique. The relief motifs are hand-decorated R: 31 cm h: 10 cm Parçabütün Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Parçabütün Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

46

47 AŞURE KOLEKSİYONU Şükreden Vazo / Vase 10 Muharrem tarihi hayatın sürekliliğini sağlayan mucizelerin gerçekleştiğine inanıldığı tarihtir. Nuh un Gemisi nin Cudi dağında karaya oturması, semavi dinleri getiren peygamberlerin doğum günleri, Adem ile Havva nın cennetten çıkarılışının tarihi 10 Muharrem olarak kabul edilir. 10 Muharrem, sürüp giden hayatın içindeki hüzünlü olayların da tarihidir; İmam Hüseyin in şehit edildiği Kerbela katliamı 10 Muharrem tarihlidir. Hayatın sevinçlerle ve hüzünlerle birlikte sürmesi; sürebilmesi, bir şükran vesilesidir ve Şükreden Vazo, birlikte yaşayabilme dileğini ve huzurunu simgelemektedir. Şükreden Vazo, el imalatı camdan üretilmiştir ve vitray performansındaki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile özel cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. 10 Muharram (the tenth of the First month of the Arabic calendar) is the date believed to be the date on which miracles took place. The Noah s Ark s (the ship in which Noah, his family and the animals were saved) resting on the mountain of Ararat and the birthdates of monotheistic religions are assumed to have taken place on the tenth of Muharram. This date represents the tragic history of the ongoing incidents in the world. Again, the expulsion of Adam and Eve from the Garden of Eden is said to have taken place on the said date, and among the Shi ites, Aşure is a major festival, commemorating the death of Husayn, son of Ali and grandson of Muhammad, on the 10th of Muharram, AH 61 (Oct. 10, 680), in Karbala (present-day Iraq). The fact that life is carried on in which sorrows are compensated by joys is a phenomenon deserving to be thankful for; thus, the vase symbolizes peaceful existence despite all the vicissitudes of life. The Şükreden Vase is handmade, all the designs of the stained glass is the outcome of the skill of dexterous hands in applying special glass dyes R: 16 cm h: 30 cm Şükreden Vazo nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Şükreden Vase has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

48

49 AŞURE KOLEKSİYONU Gül ve Diken Aşure Kasesi / Bowl Gül ve Diken Aşure Kasesi üzerinde kullanılan gül ve diken metaforu uzlaşmaz gibi görünen zıtlıkların aslında bir bütün oluşturduklarını ve birlikte varolabildiklerini vurgulamaktadır. Gül ve Diken Aşure Kasesi el imalatı beyaz renkli opal camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır. The Gül ve Diken Aşure Bowl illustrates the rose and thorn metaphor, which expresses the way in which apparent contradictions in reality form an integral whole, the existence of each dependent on the other. Handmade from white opal glass with relief designs, the Gül ve Diken Aşure Bowl is entirely hand-decorated R: 25 cm h: 18 cm Gül ve Diken Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Gül ve Diken Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

50

51 AŞURE KOLEKSİYONU Ebruli Aşure Sürahisi / Jug Aşure, uzlaşmaz; bir araya gelmez gibi görünen farklı malzemeleri bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluştururken yaşam estetiğini de vurgular. Ebruli Aşure Sürahisi, formunu Osmanlı Saray ve Konak halkının aşure dağıtmakta kullandığı Aşurelik diye adlandırılan büyük sürahilerden almaktadır. Bunun yanısıra gövdesindeki şeffaf cama eklenen 6 farklı renkteki cam parçacıkları birlikte yaşamanın ve çokkültürlülüğün estetik duruşunu simgelemektedir. Ebruli Sürahi, şeffaf cam ile farklı renkteki cam parçacıklarının el imalatı ile birleştirilerek üretilmiş olduğundan, renklerin dağılımı açısından her sürahi tek ve eşsizdir. Aşure, a sweet dish that brings together ingredients such as cereals, sugar, raisins, etc. of incongruous character, and lacking harmonious relation to each other, eventually forms a whole contributing to vital esthetics. The Ebruli Aşure Jug is based on the form of large aşure jugs called Aşurelik that once used in Ottoman palaces and mansions. Six different colored glass added to the transparent body symbolize the peaceful coexistence and multicultural estheticism. Each jug, being the outcome of a single artist whose hands have meticulously added the colored splinters of glass to the transparent body by an unmatched manual dexterity, is original and unique R: 23 cm h: 35 cm Ebruli Aşure Sürahisi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Ebruli Aşure Jug has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

52

53 AŞURE KOLEKSİYONU Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi / Bowl Aşure, özel lezzetiyle uzlaşmanın birlikte yaşamanın ağız tadının da simgesidir. Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi, üzerindeki Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Abazaca, Acemce, Arapça, Arnavutça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Çerkezce, Süryanice, İbranice, Kırgızca, Özbekce, Tatarca, Rumca Afiyet Olsun dilekleri ile, çokkültürlülüğü ve birlikte yaşama niyetini simgelemektedir. Kemal-i Afiyet Aşure kasesi, el imalatı camdan üretilmiştir ve rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile ve 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. With its combination of flavours, aşure symbolises the flavour of living together in harmony. The Kemal-i Afiyet Aşure Bowl is inscribed with expressions wishing a good appetite in Turkish, Kurdish, Armenian, Abkhaz, Persian, Arabic, Albanian, Azeri, Bosnian, Bulgarian, Circassian, Syriac, Hebrew, Khyrgyz, Uzbek, Tatar and Greek, so representing multiculturalism and peaceful coexistence. The handmade glass Kemal-i Afiyet Aşure Bowl has relief designs that are hand-decorated and gilded with 24 carat gold R: 27 cm h: 23 cm Kemal-i Afiyet Aşure Kasesi nin üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Seri numarası eserin altında ve sertifikasında gösterilmiştir. The Kemal-i Afiyet Aşure Bowl has been produced in a limited edition of Each piece is marked with a serial number, which is also given on the accompanying certificate.

54

55

56

Sözün resmi. The image of the word CAMDA SANATLI YAZI KOLEKSİYONU

Sözün resmi. The image of the word CAMDA SANATLI YAZI KOLEKSİYONU CAMDA SANATLI YAZI KOLEKSİYONU Sözün resmi Önce söz vardı,duyguları, düşünceleri dile getiren Sonra, uçuşup giden sözler, yazının kalıcı çizgileri ile ölümsüzleştiler. Selçuklu dan Osmanlı ya tüm zamanları

Detaylı

Işık, bu topraklardan bir kez daha yükselsin diye

Işık, bu topraklardan bir kez daha yükselsin diye Değerli Meslektaşlarımız, Dear Colleagues, TAVCAM, siz dostlarımızın bildiği gibi, bir aile kuruluşu olup 1979 yılından beri aydınlatma sektöründe size ve ülkemize hizmet etmenin huzuru içinde yoluna devam

Detaylı

Işık, bu topraklardan bir kez daha yükselsin diye

Işık, bu topraklardan bir kez daha yükselsin diye Değerli Meslektaşlarımız, TAVCAM, çok değerli siz müşterilerimizin bildiği gibi bir Aile kuruluşu olup 1979 yılından beri müşterilerimize sektörümüze ve ülkemize hizmet edebilmenin memnuniyeti ile yoluna

Detaylı

Altınlı Camın 750 Yıllık Yolculuğu. The 750-Year Journey Of Gilded Glass MİNELİ CAMLAR KOLEKSİYONU

Altınlı Camın 750 Yıllık Yolculuğu. The 750-Year Journey Of Gilded Glass MİNELİ CAMLAR KOLEKSİYONU Altınlı Camın 750 Yıllık Yolculuğu Renklerle minelenmiş tüm şakayıklar Cama can katmış balıklar, turnalar, ceylanlar, Geçmiş 750 yılı bugüne taşıyorlar... 12. ve 15. yüzyıllar arasındaki İslam cam süslemeciliğinin

Detaylı

Anadolu, farklı soylardan insanların, farklı zamanlarda, farklı dillerde ve farklı inançlarda varolduğu ortak bir yurdun adıdır.

Anadolu, farklı soylardan insanların, farklı zamanlarda, farklı dillerde ve farklı inançlarda varolduğu ortak bir yurdun adıdır. Anadolu, farklı soylardan insanların, farklı zamanlarda, farklı dillerde ve farklı inançlarda varolduğu ortak bir yurdun adıdır. Helenler, Hititler, Karyalılar, ve Likyalılar, Trakyadan gelip Anadolu içlerini

Detaylı

Sabır ve ustalıkla... With patience and skill... MOZAİK KOLEKSİYONU

Sabır ve ustalıkla... With patience and skill... MOZAİK KOLEKSİYONU Sabır ve ustalıkla... Geçmişi M.Ö.2600 yıllarına Mezopotamya ya uzanan Mozaik Tekniği küçük boyutlu renkli parçacıkların bir düzlem üzerinde birbirlerine bitişik olarak yerleştirilmeleri ile oluşur. Paşabahçe

Detaylı

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR ANABİLİM DALI ADI SOYADI DANIŞMANI TARİHİ :TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI : Yasemin YABUZ : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜL : 16.06.2003 (1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR Kökeni Antik Yunan

Detaylı

Varoluşun Simgesi: 7. The Symbol of Existence: 7 7 KOLEKSİYONU

Varoluşun Simgesi: 7. The Symbol of Existence: 7 7 KOLEKSİYONU Varoluşun Simgesi: 7 Varoluşun sırları ve bu sırlara vakıf olanlar... Yaşamı, sayıların simgesel diliyle açıklayan düşünceler, sözler ve eserler... Bilgelerden miras kalan farkındalık: 7 deki gizem. 7

Detaylı

HAKKIMIZDA. Zaman her zamankinden daha değerli...

HAKKIMIZDA. Zaman her zamankinden daha değerli... HAKKIMIZDA Zaman her zamankinden daha değerli... Asya Kent Saatleri, sürekli değişen kentsel dinamiklere karşı, kültürel ve tarihsel bir bağ, bir diyalog kurmaktadır. Saatler sadece zamanı göstermez, mekanın

Detaylı

Evrensel Mirasın İzinde. In The Footsteps of a Universal Legacy CAMDA MAVİ BEYAZ KOLEKSİYONU

Evrensel Mirasın İzinde. In The Footsteps of a Universal Legacy CAMDA MAVİ BEYAZ KOLEKSİYONU Evrensel Mirasın İzinde Mavi Göklerce, denizlerce mavi. Beyaz Saf, soylu ve ezeli. Paşabahçe Mağazaları İznik Seramiği nin mavi beyaz izlerini, camın tüm zamanları aşan güzelliğine işledi. Dalga dalga

Detaylı

Gulnara KANBEROVA 1 Serap BULAT 2 İSHAK PAŞA İLE ŞEKİ HAN SARAYI MİMARLIK DESEN ve FORMLARININ GEOMETRİK KURULUŞLARI

Gulnara KANBEROVA 1 Serap BULAT 2 İSHAK PAŞA İLE ŞEKİ HAN SARAYI MİMARLIK DESEN ve FORMLARININ GEOMETRİK KURULUŞLARI Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 3, Sayı: 9, Mart 2015, s. 48-56 Gulnara KANBEROVA 1 Serap BULAT 2 İSHAK PAŞA İLE ŞEKİ HAN SARAYI MİMARLIK DESEN ve FORMLARININ GEOMETRİK KURULUŞLARI Özet Sultanlar,

Detaylı

Turkish and Kurdish influences in the Arabic Dialects of Anatolia. Otto Jastrow (Tallinn)

Turkish and Kurdish influences in the Arabic Dialects of Anatolia. Otto Jastrow (Tallinn) Türk Dilleri Araştırmaları, 21.1 (2011): 83-94 Turkish and Kurdish influences in the Arabic Dialects of Anatolia Otto Jastrow (Tallinn) Özet: Anadolu Arapçası, ayrı lehçeler (Sprachinseln) biçiminde ortaya

Detaylı

İçindekiler Index. J adore Fashion Fleur Silky Chance

İçindekiler Index. J adore Fashion Fleur Silky Chance İçindekiler Index 05 09 13 17 21 J adore Fashion Fleur Silky Chance White &More Siyah ve beyazın etkileyici birlikteliği White & More Koleksiyon'u ile geri dönüyor. İlham veren, ahenkli ve her dönem ilgi

Detaylı

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ İLKOKULU 3/ A SINIFI İNGİLİZCE DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

2015 2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ İLKOKULU 3/ A SINIFI İNGİLİZCE DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI EKİM 12-1 EKİM 201 UNIT 1 WHEEL OF FORTUNE EYLÜL 28 EYLÜL -09 EKİM 2015 2015 201 ÖĞRETİM YILI YARIMBAĞ İLKOKULU 3/ A SINIFI İNGİLİZCE DERSİ LENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI 4 2 Asking for permission Giving

Detaylı

Vivarium Restoran Vivarium Restaurant ENGLISH SUMMARY ON PAGE 120

Vivarium Restoran Vivarium Restaurant ENGLISH SUMMARY ON PAGE 120 Bangkok, Tayland Vivarium Restoran Vivarium Restaurant ENGLISH SUMMARY ON PAGE 120 Vivarium Taylandlı genç mimarlık bürosu Hypothesis tarafından restorana dönüştürülen bir traktör deposu. İçmimari Tasarım

Detaylı

ARI ÜRÜNLERİ KATALOĞU

ARI ÜRÜNLERİ KATALOĞU ARI ÜRÜNLERİ KATALOĞU ORGANIC HAKKIMIZDA ABOUT US 1950'li yıllarda Sivas-Zara 'da öğretmen olan Mürteza Üstündağ'ın arzuladığı ve başlattığı, teknik arıcılık ile doğal bal üretimi, nesilden nesile aktarılarak

Detaylı

İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN

İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN ENGLISH LESSON İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN Bulletin 3 A Big Hello To Our Dear Parents, ( Kocaman Merhabalar Sevgili Velilerimiz ), 2902.2012 This month we have had a wonderful and enjoyable time in English.

Detaylı

Meriç Süt ürünleri... Meric Dairy Products

Meriç Süt ürünleri... Meric Dairy Products Meriç Süt ürünleri... 1998 yılında,200m² kapalı alanı,8 personeli ve 2.000 litrelik günlük süt işleme kapasitesi ile üretime başlayan Meriç İşletmeleri, kısa sürede tesislerini genişleterek kapalı alanını

Detaylı

DOLCE & KIMERA Collection

DOLCE & KIMERA Collection DOLCE & KIMERA Collection Kale Dolce & Kimera 1 Suyla teması unutulmaz bir zevke dönüştürün. dolce & kimera Transform every encounter with water into pure delight. dolce & kimera 2 Kale Dolce & Kimera

Detaylı

25369 Serving Plate Servis Tabağı h: 10 mm. 165x90 mm Serving Plate Servis Tabağı h: 25 mm. 120X91 mm Bowl Kase h: 45 mm. Ø: 100 mm.

25369 Serving Plate Servis Tabağı h: 10 mm. 165x90 mm Serving Plate Servis Tabağı h: 25 mm. 120X91 mm Bowl Kase h: 45 mm. Ø: 100 mm. Otel ve restaurantlardaki profesyonel ikramlarda veya evde sevdiklerinizi ağırlamak için kurulan sofralarda farklı ve şık sunumlar yaratabilmeniz için özel olarak tasarlanan onlarca ürün, Paşabahçe Gastro

Detaylı

Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9

Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9 Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9 1.-5. sorularda konuşma balonlarında boş bırakılan yerlere uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz. 3. We can t go out today it s raining

Detaylı

4. S n f. Bu konuflman n geçti i resim afla - dakilerden hangisidir? name is Engin. Konuflmay resme göre tamamlayan ifade afla dakilerden hangisidir?

4. S n f. Bu konuflman n geçti i resim afla - dakilerden hangisidir? name is Engin. Konuflmay resme göre tamamlayan ifade afla dakilerden hangisidir? NG L ZCE 4. S n f Adı - Soyadı:... Numarası:... Sınıfı:... TALKING ABOUT CLASSROOM RULES, GREETINGS, SUBJECT PRONOUNS Test 1 1. 5. Good night Ahmet. Good night Mehmet. Bu konuflman n geçti i resim afla

Detaylı

Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Contemporary interpretations of Ottoman Art over 700 years.

Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Contemporary interpretations of Ottoman Art over 700 years. Osmanlılar ın 700 yıllık kültür ve sanat birikimlerinin günümüz yorumları... Osmanlılar ın 700 yıl önce başlayan ve dev bir imparatorluk oluşturan uzun yürüyüşünden günümüze eşsiz sanat eserleri kaldı.

Detaylı

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER

İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ANA BİLİM DALI İŞLETMELERDE KURUMSAL İMAJ VE OLUŞUMUNDAKİ ANA ETKENLER BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ: SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS

Detaylı

Exercise 2 Dialogue(Diyalog)

Exercise 2 Dialogue(Diyalog) Going Home 02: At a Duty-free Shop Hi! How are you today? Today s lesson is about At a Duty-free Shop. Let s make learning English fun! Eve Dönüş 02: Duty-free Satış Mağazasında Exercise 1 Vocabulary and

Detaylı

İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN

İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN ENGLISH LESSON İSTEK ACIBADEM KINDERGARTEN Bulletin 3 2902.2012 A Big Hello To Our Dear Parents, ( Kocaman Merhabalar Sevgili Velilerimiz ), This month we have had a wonderful and enjoyable time in English.

Detaylı

Mobilya kulpları konusunda Türkiye nin önde gelen üreticilerinden olan Marca, 2000 yılında İstanbul da kuruldu. Meydan Mobilya Aksesuarları Sanayi ve

Mobilya kulpları konusunda Türkiye nin önde gelen üreticilerinden olan Marca, 2000 yılında İstanbul da kuruldu. Meydan Mobilya Aksesuarları Sanayi ve 2012 Mobilya kulpları konusunda Türkiye nin önde gelen üreticilerinden olan Marca, 2000 yılında İstanbul da kuruldu. Meydan Mobilya Aksesuarları Sanayi ve Ticaret Limited Șirketi unvanıyla kurulan firma,

Detaylı

APLİKLER / WALL LUMINAIRES

APLİKLER / WALL LUMINAIRES APİKER / WA UMINAIRES Hemara Hotel / Antalya 446 APİKER / WA UMINAIRES Adidas / İstanbul Genel ortam aydınlatmasını tamamlamak için kullanılan AMP 83 aplikleri, şık olmaları ve teknik üstünlüklerinin yanında

Detaylı

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA PUBLIC EDUCATION CENTRE S FINAL INFORMATIVE MEETING OF THE GRUNDTVIG

Detaylı

Sasmazer Endüstriyel Ürünler ve Ambalaj Paz. San. Tic.

Sasmazer Endüstriyel Ürünler ve Ambalaj Paz. San. Tic. Sasmazer Endüstriyel Ürünler ve Ambalaj Paz. San. Tic. Şaşmazer Design müşterilerinin beklentilerine ve pazar dinamiklerine göre gereksinimleri belirleyen, üretim ve teknoloji çatısı altında çalışmalarını

Detaylı

PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT

PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT Mihrimah anlam olarak, Güneş ile Ay demektir. Güneş in ışıltısından ve Ay ın zerafetinden ilham alarak tasarlanmış olan projemizde, Güneş i simgeleyen sarı tonlar, Ay ı simgeleyen

Detaylı

Yepyeni bir gelenek A BRAND NEW TRADITION

Yepyeni bir gelenek A BRAND NEW TRADITION Yepyeni bir gelenek Mobilya kulpları konusunda Türkiye nin önde gelen üreticilerinden olan Marca, 2000 yılında İstanbul da kuruldu. Meydan Mobilya Aksesuarları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi unvanıyla

Detaylı

OPTIMA ELEVATOR COMPONENT

OPTIMA ELEVATOR COMPONENT OPTIMA ELEVATOR COMPONENT www.optimaasansor.com.tr www.elevatoroperationpanel.com LIFTINSTITUUT OPTİMA ASANSÖR SİSTEMLERİ Optima Asansör firması 1993 yılında teknolojinin merkezi İstanbul da kurulmuştur.

Detaylı

PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT

PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT PROJENİN TANITIMI OUR PROJECT Mihrimah anlam olarak, Güneş ile Ay demektir. Güneş in ışıltısından ve Ay ın zerafetinden ilham alarak tasarlanmış olan projemizde, Güneş i simgeleyen sarı tonlar, Ay ı simgeleyen

Detaylı

bab.la Cümle Kalıpları: Kişisel Dilekler İngilizce-İngilizce

bab.la Cümle Kalıpları: Kişisel Dilekler İngilizce-İngilizce Dilekler : Evlilik Congratulations. Wishing the both of you all the happiness in the world. Congratulations. Wishing the both of you all the happiness in the world. Yeni evli bir çifti Congratulations

Detaylı

Devran. can 134 butik ayaklı meyvelik / fruit bowl. can 105 ibrik / ewer can 203 tabak / plate. can 125 ayaklı vazo / vase can 184 küllük / ashtray

Devran. can 134 butik ayaklı meyvelik / fruit bowl. can 105 ibrik / ewer can 203 tabak / plate. can 125 ayaklı vazo / vase can 184 küllük / ashtray Kuruluşumuz, 35.yılında Türk cam sektörüne hizmet etmeye, üretim kapasitesini arttırarak daha fazla istihdam yaratmaya, ulusal ekonomimize katkıda bulunmaya, kurumsallaşmaya ve büyümeye, globalleşen dünyada

Detaylı

Flower & Tulipan ALÜMİNYUM DÖKÜM. SERAMiK TENCERE

Flower & Tulipan ALÜMİNYUM DÖKÜM. SERAMiK TENCERE Flower & Tulipan ALÜMİNYUM DÖKÜM SERAMiK TENCERE Doğal Güzellik... Ceraware, sağlıklı ve doğal ürün koleksiyonuyla yaşamınıza değer katıyor. içi -dışı seramik içim-dışım seramik... Ceramica Art Plus teknolojisi

Detaylı

BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ PARTITION SYSTEMS

BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ PARTITION SYSTEMS BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ PARTITION SYSTEMS AspenYapiZemin 00000000 BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ TEKNİK KATALOG PARTITION SYSTEMS TECHNICAL CATALOG 10.2015 partition systems SEPERATÖR BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ SEPERATOR

Detaylı

Fabrika Kümbethatun Organize Sanayi Bölgesi 2.Bulvar No:8/1-2-3 Merzifon/AMASYA Tel :0 (358) 514 99 00 Fax :0 (358) 514 99 99

Fabrika Kümbethatun Organize Sanayi Bölgesi 2.Bulvar No:8/1-2-3 Merzifon/AMASYA Tel :0 (358) 514 99 00 Fax :0 (358) 514 99 99 Fabrika Kümbethatun Organize Sanayi Bölgesi 2.Bulvar No:8/1-2-3 Merzifon/AMASYA Tel :0 (358) 514 99 00 Fax :0 (358) 514 99 99 İstanbul Bölge Bostancı Yolu Caddesi No:57 34776 Y.Dudullu / İstanbul Tel :0

Detaylı

www.yilcaykundekari.com

www.yilcaykundekari.com www.yilcaykundekari.com Firmamız Yılçay Kündekari adı ile Ahmet Yılçay tarafından 1988 yılında kurulmuştur. Ahşaptan mamül cami işleri firmamızca yapılmaktadır. Örneğin, mukarnaslı mihrap, minber, kürsü,

Detaylı

Do not open the exam until you are told that you may begin.

Do not open the exam until you are told that you may begin. ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR OKAN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ 03.11.2011 MAT 461 Fonksiyonel Analiz I Ara Sınav N. Course ADI SOYADI ÖĞRENCİ NO İMZA Do not open

Detaylı

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ -

AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - T.C. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARINDA YAPILAN DİNİ DANIŞMANLIK - ÇORUM ÖRNEĞİ - Necla YILMAZ Yüksek Lisans Tezi Çorum

Detaylı

SAGLIKTAN GELEN LEZZET. The taste coming from health

SAGLIKTAN GELEN LEZZET. The taste coming from health SAGLIKTAN GELEN LEZZET The taste coming from health Dünyayı değiştireceğini düşünecek kadar çılgın olanlar, bunu yapanlardır. The people who are crazy enough to think they can change the world, are the

Detaylı

MULTISILVER MULTISILVER. Multisilver Serisi, dayanıklılığı ve. işlevselliği ile ön. kullanılabilmesi

MULTISILVER MULTISILVER. Multisilver Serisi, dayanıklılığı ve. işlevselliği ile ön. kullanılabilmesi We About US MULTISILVER Alüminyum / Aluminum Multisilver SM - 01 15 cm Ayak / 15 cm Foot SM - 01 Multisilver SM - 05 U Bağlantı / U Link SM - 05 Multisilver SM - 02 10 cm Ayak / 10 cm Foot SM - 02 Multisilver

Detaylı

Lesson 19: What. Ders 19: Ne

Lesson 19: What. Ders 19: Ne Lesson 19: What Ders 19: Ne Reading (Okuma) What is it? (O nedir?) What is your name? (İsmin nedir?) What is the answer? (Cevap nedir?) What was that? (O neydi?) What do you want? (Ne istersin?) What did

Detaylı

2 www.koyuncumetal.com

2 www.koyuncumetal.com 2 www.koyuncumetal.com KURUMSAL Şirketimizin temelleri konya da 1990 yılında Abdurrahman KOYUNCU tarafından küçük bir atölyede sac alım-satım ve kesim-büküm hizmeti ile başlamıştır. Müşteri ihtiyaçlarına

Detaylı

YÜKSEK BASKI TEKNİĞİ VE TÜRK BASKIRESMİNE YANSIMALARI. Gökçe Aysun KILIÇ

YÜKSEK BASKI TEKNİĞİ VE TÜRK BASKIRESMİNE YANSIMALARI. Gökçe Aysun KILIÇ YÜKSEK BASKI TEKNİĞİ VE TÜRK BASKIRESMİNE YANSIMALARI Gökçe Aysun KILIÇ YÜKSEK LİSANS TEZİ Baskı Sanatları Anasanat Dalı Danışman: Prof. Gülbin KOÇAK Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü

Detaylı

Numune Kodu ve parti no

Numune Kodu ve parti no Numune Kodu ve parti no Numune tipi Kimin tarafından üretildiği Numune formu ve şekli Sertifikalandıran Kurum Konsantrasyonlar Elde edilen konsantrasyon değerleri Ortalama Standart Sapmalar % 95 Karbon

Detaylı

2016 COLLECTION FURNITURE

2016 COLLECTION FURNITURE FURNITURE 2016 COLLECTION ÖZEN METAL SAN. ve TİC. LTD. ȘTİ. Yenidoğan Mah. Edebali Cad. No: 25 Sancaktepe / İstanbul Tel: +90 216 430 86 30 +90 216 430 86 35 E-Mail: info@ozenhandles.com www.ozenhandles.com

Detaylı

MODERN MAĞAZA ÇÖZÜMLERİ

MODERN MAĞAZA ÇÖZÜMLERİ MODERN MAĞAZA ÇÖZÜMLERİ MODERN STORE SOLUTIONS www.arslanraf.com STANDLAR / DUVAR SİSTEMLERİ / AKSESUARLAR STANDS / WALL SYSTEMS / ACCESSORIES KURUMSAL Kurulduğu günden itibaren, dekoratif raf ve askı

Detaylı

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone Ahmet ALABALIK *1 Özet Bilindiği üzere re y tefsiri makbul ve merdut olmak üzere iki kısma ayrılır. Bu makalede makbul olan re y tefsirlerindeki farklı yönelişleri ele aldık. Nitekim re y tefsiri denildiğinde

Detaylı

Cam Mozaik Koleksiyonu. Glass Mosaic Collection

Cam Mozaik Koleksiyonu. Glass Mosaic Collection Cam Mozaik Koleksiyonu Glass Mosaic Collection Kale Glass Mosaic Collection 1 Modern Mekanlar için Cam Parlaklığında Dokunuşlar Shiny Touches in Modern Spaces Doğal taştaki geniş ürün gamını Cam Mozaik

Detaylı

Yüz Tanımaya Dayalı Uygulamalar. (Özet)

Yüz Tanımaya Dayalı Uygulamalar. (Özet) 4 Yüz Tanımaya Dayalı Uygulamalar (Özet) Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile yüz tanımaya dayalı bir çok yöntem artık uygulama alanı bulabilmekte ve gittikçe de önem kazanmaktadır. Bir çok farklı uygulama

Detaylı

Erken Rezervasyonlarımız Başlamıştır. Early Reservation Started. For Previleged Life

Erken Rezervasyonlarımız Başlamıştır. Early Reservation Started. For Previleged Life Erken Rezervasyonlarımız Başlamıştır. Early Reservation Started. For Previleged Life M ağusa nın en gözde bölgesinin en işlek caddesinde yepyeni, özgün ve ayrıcalıklı bir yaşam alanı yaratıldı. Tamamen

Detaylı

bedroom chairs / 58 Kugu 17 Yıldız 54 Kugu 07 Kupa 21 Ekim 35-39 Burçak 42 Yıldız 48-51 - 56 Fulya 57 diningroom

bedroom chairs / 58 Kugu 17 Yıldız 54 Kugu 07 Kupa 21 Ekim 35-39 Burçak 42 Yıldız 48-51 - 56 Fulya 57 diningroom bedroom Kugu 07 Kupa 21 Ekim 35-39 Burçak 42 Yıldız 48-51 - 56 Fulya 57 diningroom Kugu 13 Kupa 29 Ekim 37-41 Burçak 46 Yıldız 50-52 Fulya 57 wall unit Kugu 17 Yıldız 54 chairs / 58 MODERN BEDROOM&DININGROOM

Detaylı

Mükemmellik. Daima. Perfection. Forever.

Mükemmellik. Daima. Perfection. Forever. Mükemmellik. Daima. Perfection. Forever. genel katalog general catalogue 2013 1 icindekiler index alive belik 8 dorsay 12 jasmin 16 lotus 20 lotus oriental 26 luce 32 shabby chic 36 star 42 ventus 46 colorbow

Detaylı

Sarıcı Design Studio iç mimari projelerle birlikte ürün tasarımları geliştiren bir tasarım ofisidir.

Sarıcı Design Studio iç mimari projelerle birlikte ürün tasarımları geliştiren bir tasarım ofisidir. iç mimari projelerle birlikte ürün tasarımları geliştiren bir tasarım ofisidir. Yapı iç mimarisi ile ürün tasarımının yanında tekne iç mimarisi ve dış stil tasarımı alanlarında da hizmet veren ofis tasarladığı

Detaylı

HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU

HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU BOLU HALKIN EGITIMINI GELISTIRME VE DESTEKLEME DERNEGI TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN YAYGINLAŞTIRMA FAALİYETLERİ - TURKİYE Bolu Halkın Egitimini Gelistirme ve Destekleme

Detaylı

IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS

IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS 1/11 Sürüm Numarası Değişiklik Tarihi Değişikliği Yapan Erman Ulusoy Açıklama İlk Sürüm IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS You can connect EXTERNAL Identity Management System (IDM) with https://selfservice.tai.com.tr/

Detaylı

SIVA ÜSTÜ-SARKIT / CEILING-PENDANT

SIVA ÜSTÜ-SARKIT / CEILING-PENDANT SIA ÜSTÜ-SARIT / CEILING-PENDANT Adidas / İstanbul 336 SIA ÜSTÜ-SARIT / CEILING-PENDANT Centro / İstanbul SIA ÜSTÜ AYGITLAR Genel ortam aydınlatması için kullanılan sıva üstü aygıtlarımızın temel kakteristiği

Detaylı

HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir. JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY

HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir. JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY HEADLINE: How many minutes a day do you or someone else walk your dog? 0 minutes 13% 1-19 minutes 24% 20-39 minutes

Detaylı

2. SINIF İNGİLİZCE DERSİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜM ÜNİTELERİ VE KONULARI KAPSAYAN TARAMA TESTİ

2. SINIF İNGİLİZCE DERSİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜM ÜNİTELERİ VE KONULARI KAPSAYAN TARAMA TESTİ 2. SINIF İNGİLİZCE DERSİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TÜM ÜNİTELERİ VE KONULARI KAPSAYAN TARAMA TESTİ ÜNİTE 1. WORDS 1. Soru: a. hamburger b. lemonade c. cake 2. Soru: a. zebra b. gorilla c. kangaroo

Detaylı

Falez. 40x60cm / 16 x24. Sırlı Granit Karo / Glazed Porcelain Tile. Falez 40x60 cm Gri / Grey P.E.I 4

Falez. 40x60cm / 16 x24. Sırlı Granit Karo / Glazed Porcelain Tile. Falez 40x60 cm Gri / Grey P.E.I 4 40x60cm / 16 x24 Falez Sırlı Granit Karo / Glazed Porcelain Tile Falez 40x60 cm Gri / Grey 1 Fiyord 40x60cm / 16 x24 Sırlı Granit Karo / Glazed Porcelain Tile Fiyord 40x60 cm Krem / Cream Fiyord 40x60

Detaylı

sizin için seçtiklerimiz

sizin için seçtiklerimiz hotel collections 1 2 3 4 sizin için seçtiklerimiz rölyefli seriler didim jüpiter neptün roma 08-13 14-19 20-25 26-31 5 düz seriler antayla ent frig hk / oe 34-39 40-45 46-51 52-59 6 7 rölyefli seriler

Detaylı

"Farklı?-Evrensel Dünyada Kendi Kimliğimizi Oluşturma" İsimli Comenius Projesi Kapsamında Yapılan Anket Çalışma Sonuçları.

Farklı?-Evrensel Dünyada Kendi Kimliğimizi Oluşturma İsimli Comenius Projesi Kapsamında Yapılan Anket Çalışma Sonuçları. "Farklı?-Evrensel Dünyada Kendi Kimliğimizi Oluşturma" İsimli Comenius Projesi Kapsamında Yapılan Anket Çalışma Sonuçları. Survey Results Which Were Done in Comenius Project named'' Different? Building

Detaylı

Kod: 02. Fındıklı Türk Lokumu - Hazelnut Turkish Delight Kod: 01. Sayfa 1

Kod: 02. Fındıklı Türk Lokumu - Hazelnut Turkish Delight Kod: 01. Sayfa 1 Fındıklı Türk Lokumu - Hazelnut Turkish Delight Kod 01 Sadeliği ve zerafetiyle ağızlarda güzel tatlar bırakan, safranbolunun tarih kokan klasik tadı... Safranbolu s classic taste that smells of history,

Detaylı

6. Seçilmiş 24 erkek tipte ağacın büyüme biçimi, ağacın büyüme gücü (cm), çiçeklenmenin çakışma süresi, bir salkımdaki çiçek tozu üretim miktarı,

6. Seçilmiş 24 erkek tipte ağacın büyüme biçimi, ağacın büyüme gücü (cm), çiçeklenmenin çakışma süresi, bir salkımdaki çiçek tozu üretim miktarı, ÖZET Bu çalışmada, Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde bulunan antepfıstığı parsellerinde yer alan bazı erkek tiplerin morfolojik ve biyolojik özelikleri araştırılmıştır. Çalışma, 1995 ve 1996 yıllarında hem

Detaylı

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016 Mimari olmadan akustik, akustik olmadan da mimarlık olmaz! Mimari ve akustik el ele gider ve ben genellikle iyi akustik görülmek için orada değildir, mimarinin bir parçası olmalı derim. x: akustik There

Detaylı

Tarih.Kültür.Cam Koleksiyonları Osmanlı Camda Sanatlı Yazı Anadolu Medeniyetleri Mozaik Camda Mavi Beyaz Mineli Camlar 7 Aşure İstanbul

Tarih.Kültür.Cam Koleksiyonları Osmanlı Camda Sanatlı Yazı Anadolu Medeniyetleri Mozaik Camda Mavi Beyaz Mineli Camlar 7 Aşure İstanbul Paşabahçe Mağazaları nın Tarih.Kültür.Cam Koleksiyonları, yaşadığımız topraklardaki zengin kültür mirasımızın gizemli bilgeliğini ve ilginç öykülerini günümüze taşıyor. Bir imparatorluk dönemi kültürünün

Detaylı

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü Possessive Endings In English, the possession of an object is described by adding an s at the end of the possessor word separated by an apostrophe. If we are talking about a pen belonging to Hakan we would

Detaylı

İNGİLİZCE AİLE VE AKRABA BİREYLERİ, SOY AĞACI (FAMILY AND RELATIVE INVIDUALS, FAMILY TREE)

İNGİLİZCE AİLE VE AKRABA BİREYLERİ, SOY AĞACI (FAMILY AND RELATIVE INVIDUALS, FAMILY TREE) İNGİLİZCE AİLE VE AKRABA BİREYLERİ, SOY AĞACI (FAMILY AND RELATIVE INVIDUALS, FAMILY TREE) İngilizcede aile ve akraba bireylerinin tanıtımı ve soy ağacı konu anlatımı örneklerini öğreneceğiz. Ayrıca ailenizi

Detaylı

Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement

Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement TURKISH Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement Female 1: Bebeğim yakında doğacağı için bütçemi gözden geçirmeliyim. Duyduğuma göre, hükümet tarafından verilen Baby Bonus ödeneği yürürlükten kaldırıldı.

Detaylı

Fıstıkçı Şahap d t c ç

Fıstıkçı Şahap d t c ç To and from We have already seen the suffıx used for expressing the location of an object whether it s in, on or at something else: de. This suffix indicates that there is no movement and that the object

Detaylı

BBC English in Daily Life

BBC English in Daily Life İçindekiler Lesson one - Ders 1:... 2... 2 Lesson Two - Ders 2:... 3... 3 Lesson Three - Ders 3:... 4... 4 Lesson Four - Ders 4:... 5... 6 Lesson Five - Ders 5:... 6... 7 Lesson Six - Ders 6:... 7... 8

Detaylı

04 www.borpanel.com.tr

04 www.borpanel.com.tr BANYO MOBiLYALARI 04 Kalite Yönetim Modern yaşamın koşuşturmasında Belgeleri klasikten vazgeçemeyenlere konfor ve estetiği bir arada sunan Efes, banyolarınızın atmosferini değiştirecek. 05 06 KURUMSAL

Detaylı

aldora.com.tr EXPORT PANEL CATALOGUE

aldora.com.tr EXPORT PANEL CATALOGUE aldora.com.tr EXPORT PANEL CATALOGUE ALDORA FURNITURE FACTORY Since its foundation in 2001, Aldora Furniture maintains on its steady growth on 40.000m2 covered factory area in the Industrial Zone of Kayseri

Detaylı

Yeni Nesil Dekoratif Laminat

Yeni Nesil Dekoratif Laminat Yeni Nesil Dekoratif Laminat 1001 Silver GL Gümüş Ayna 1101 Silver Mat Gümüş Mat 1201 Silver Brushed Gümüş Fırça 2001 5x15 Kare İçi Boş Silver 8x30 Yuvarlak İçi Boş Silver 10x40 Kare İçi Boş Gümüş 2051

Detaylı

1 Downsized %50 from the original picture size

1 Downsized %50 from the original picture size C o l l e c t i o n 2012 Decorative Profiles D e c o r a t i v e F u r n i t u r e P r o f i l e s 1 Downsized %50 from the original picture size Dekoratif Profil Dekoratif Mobilya Profilleri Decorative

Detaylı

Students can get almost everything they need near the university campus. Student: Öğrenci Can: -ebilmek get: almak, sahip olmak, erişmek

Students can get almost everything they need near the university campus. Student: Öğrenci Can: -ebilmek get: almak, sahip olmak, erişmek MESLEKİ İNGİLİZCE I DERSİ - 1. HAFTA ÇEVİRİ METİNLERİ 1. NEW YORK UNIVERSITY New York University is in Greenwich Village. in: içinde, -de/da Village: köy, kasaba New York Üniversitesi Greenwich kasabasındadır.

Detaylı

Fitto...4. Netto...16

Fitto...4. Netto...16 COLLECTION 1 MASA TABLALARI / TABLES Fitto...4 FittoPlus...6 FittoVia...10 FittoSolo...12 FittoDigi...14 Netto...16 Morpho...18 Multino...20 Admiro...22 Lamitto...24 SANDALYELER / CHAIRS Mystosit...26

Detaylı

Adjectives in Turkish Language. . Abstract

Adjectives in Turkish Language. . Abstract [433] Adjectives in Turkish Language Abstract Adjectives in Turkish Language come before the nouns An adjective is known by the word which explains the meanings of nouns, its characteristics and things

Detaylı

Dünya Genelinde Geçerli Fiyat Listesi

Dünya Genelinde Geçerli Fiyat Listesi Dünya Genelinde Geçerli Fiyat Listesi Ver. 14-02 EMMESpeakers snc C.so Lodi 106 20139 Milano - Italy Vat ID IT07920070963 Ver. 14-02 deki yenilikler: - GALILEO Hoparlörler için yaratılmış bir opsiyon olan

Detaylı

1-Dikili Tip Panolar (Standing Type Panelboards) Dikili Tip Kaynaklı Çok Amaçlı Panolar 04

1-Dikili Tip Panolar (Standing Type Panelboards) Dikili Tip Kaynaklı Çok Amaçlı Panolar 04 İÇİNDEKİLER (INDEX) 1-Dikili Tip Panolar (Standing Type Panelboards) Dikili Tip Kaynaklı Çok Amaçlı Panolar 04 (Standing Type Welded Panelboards) Dikili Tip Modüler Çok Amaçlı Panolar 04 (Standing Type

Detaylı

Profiling the Urban Social Classes in Turkey: Economic Occupations, Political Orientations, Social Life-Styles, Moral Values

Profiling the Urban Social Classes in Turkey: Economic Occupations, Political Orientations, Social Life-Styles, Moral Values Profiling the Urban Social Classes in Turkey: Economic Occupations, Political Orientations, Social Life-Styles, Moral Values Presentation of the Basic Findings of a Public Opinion Survey Supported with

Detaylı

1. ABOUT US... 03-03p. 2. DECORATIVE HEAT INSULATION BOARD.. 04-05p. 3. TERRACOTTA... 06-07p. 4. DECORATIVE DOORPOST... 08-11p

1. ABOUT US... 03-03p. 2. DECORATIVE HEAT INSULATION BOARD.. 04-05p. 3. TERRACOTTA... 06-07p. 4. DECORATIVE DOORPOST... 08-11p İÇİNDEKİLER CONTENTS 1. HAKKIMIZDA 1. ABOUT US... 03-03p 2. DEKORATİF ISI YALITIM LEVHALARI 2. DECORATIVE HEAT INSULATION BOARD.. 04-05p 3. TARAKOTTA 3. TERRACOTTA... 06-07p 4. DEKORATİF SÖVELER 4. DECORATIVE

Detaylı

ESKORT MAKİNA A.Ş. www.eskort.com.tr

ESKORT MAKİNA A.Ş. www.eskort.com.tr ESKORT MAKİNA A.Ş. Eskort Makina bisküvi makineleri konusunda uzmanlaşmış bir firmadır. Komple anahtar teslimi bisküvi hatları, paketleme makineleri,bisküvi ve gıda ile siparişe özel makinelerin tasarım

Detaylı

ORGANIC FARMING IN TURKEY

ORGANIC FARMING IN TURKEY Republic of Turkey Ministry of Food Agriculture and Livestock General Directorate of Plant Production ORGANIC FARMING IN TURKEY By Vildan KARAARSLAN Head of Department Agronomist and Food Science Expert

Detaylı

TÜRKiYE'DEKi ÖZEL SAGLIK VE SPOR MERKEZLERiNDE ÇALIŞAN PERSONELiN

TÜRKiYE'DEKi ÖZEL SAGLIK VE SPOR MERKEZLERiNDE ÇALIŞAN PERSONELiN Spor Bilimleri Dergisi Hacettepe]. ofsport Sciences 2004 1 15 (3J 125-136 TÜRKiYE'DEKi ÖZEL SAGLIK VE SPOR MERKEZLERiNDE ÇALIŞAN PERSONELiN ış TATMiN SEViYELERi Ünal KARlı, Settar KOÇAK Ortadoğu Teknik

Detaylı

Suyun Kalite ile Dansı. Gömme Rezervuar Concealed Cistern

Suyun Kalite ile Dansı. Gömme Rezervuar Concealed Cistern Suyun Kalite ile Dansı Gömme Rezervuar Concealed Cistern Banyonuzdaki Şıklık Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda oluşturduğumuz yüksek kalite ve estetiğe sahip çevre dostu GREZ gömme rezervuarlarımızı 8 farklı

Detaylı

cushion C O M F O R T

cushion C O M F O R T cushion C O M F O R T C O M F O R T Mobilya sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesi ile IŞILPLAST A.Ş., estetik modelleriyle ürettiği SİESTA mobilyalarını kaliteli hammaddeden ve müşteri memnuniyetinden ödün

Detaylı

COLLECTION PREVIEW 2015

COLLECTION PREVIEW 2015 COLLECTION PREVIEW 2015 Cardin Concept Eskişehir de 60000 m2 açık alan üzerine kurulu, 40000 m2 kapalı alana sahip; Türkiye de ve gelişen ihracatıyla dünyada önemli mobilya üretim tesislerinden biridir.

Detaylı

CORPORATE PRESENTATION FILE. Marble, Granite, Travertine, Project, Design, Manufacturing. Dealer Technistone Aegean region

CORPORATE PRESENTATION FILE. Marble, Granite, Travertine, Project, Design, Manufacturing. Dealer Technistone Aegean region CORPORATE PRESENTATION FILE Marble, Granite, Travertine, Project, Design, Manufacturing. Dealer Technistone Aegean region Asiye KURT Coordinator Mehmet AVCI Foreign Trade Manager INDEX ABOUT US SHOWRROM,

Detaylı

Suyun Kalite ile Dansı. Gömme Rezervuar Concealed Cistern

Suyun Kalite ile Dansı. Gömme Rezervuar Concealed Cistern Suyun Kalite ile Dansı Gömme Rezervuar Concealed Cistern Banyonuzdaki Şıklık Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda oluşturduğumuz yüksek kalite ve estetiğe sahip çevre dostu GREZ gömme rezervuarlarımızı 8 farklı

Detaylı

ÇİKOLATA & PASTA CHOCOLATE & CAKE

ÇİKOLATA & PASTA CHOCOLATE & CAKE ÇİKOLATA & PASTA CHOCOLATE & CAKE ÇİKOLATA CHOCOLATE Madlen Çikolata Madlen Chocolate Armalı Kutu - Signature Box Küçük - Small 216 gr Büyük - Large 672 gr 90.00 TL 130.00 TL Orta - Medium 384 gr 100.00

Detaylı

www.ozteknikis.com.tr

www.ozteknikis.com.tr www.ozteknikis.com.tr INDEX HAKKIMIZDA / ABOUT US... 8-9 Paslanmaz Çelik / Stainless Steel... 10-21 Krom - Nikel Kaplama / Chromium Nickel Plated... 22-33 Boyalı / Painted... 34-40 Plastik / Plastic...

Detaylı

2011 premium serisi. 2011 premium series

2011 premium serisi. 2011 premium series premium 2011 premium serisi 2011 premium series aksu 18-19 beykoz 12-13 kaçkar 08-09 kanyon 10-11 kemer 04-05 kozan 22-23 patnos 20-21 sümela 14-15 teos 16-17 topkapı 06-07 hayata dokunan tasarımlar designs

Detaylı

Slim Led Panel Sıvaüstü Led Panel COB Light. Led Şerit & Led Projektör. Ray Spot Led Armatür Sarkıtlar Ofis Aydınlatması

Slim Led Panel Sıvaüstü Led Panel COB Light. Led Şerit & Led Projektör. Ray Spot Led Armatür Sarkıtlar Ofis Aydınlatması Slim Led Panel Sıvaüstü Led Panel COB Light Led Şerit & Led Projektör Ray Spot Led Armatür Sarkıtlar Ofis Aydınlatması 1 About us Telka Group has been in energy industry since 1970 and they are innovating

Detaylı

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet

Bağlaç 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet ÖNEMLİ BAĞLAÇLAR Bu liste YDS için Önemli özellikle seçilmiş bağlaçları içerir. 88 adet P. Phrase 6 adet Toplam 94 adet Bu doküman, YDS ye hazırlananlar için dinamik olarak oluşturulmuştur. 1. although

Detaylı

Catalogue Plastic and Wooden Picture Frame Profiles

Catalogue Plastic and Wooden Picture Frame Profiles Catalogue 2008 Plastic and Wooden Picture Frame Profiles DÖRTDİVAN artık BAŞARAN DORTDIVAN is BASARAN Aus DORTDIVAN wird BASARAN DORTDIVAN agora é BASARAN ДОРТДИВАН СТАНОБИТСЯ БАСАРАН DORTDIVAN est le

Detaylı

K / + 90 212 6671972 + 90 212 6671973 + 90 532 550 94 11 URL:

K / + 90 212 6671972 + 90 212 6671973 + 90 532 550 94 11 URL: ixütª As Vera, we are manufacturing kitchen cabinets and we have a seperate production plant for kitchen cabinet doors. Since we have our own CNC machines and engineering team, we have the ability to supply

Detaylı