OSTEOPOROZ. Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "OSTEOPOROZ. Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı"

Transkript

1 OSTEOPOROZ Prof. Dr. Semih AKI İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

2 OSTEOPOROZ NEDİR? Osteoporoz; vücudumuzdaki tüm kemikleri (iskeletimizi) etkileyen sistemik bir hastalıktır. Kemiklerimizin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulmaları sonucu daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleridir.

3 NORMAL OSTEOPOROZ

4 NEDEN ÖNEMLİ? En sık görülen kemik hastalığı olarak kabul ediliyor. Uzayan yaşam süresine bağlı olarak dünya nüfusunun yaşlanması, osteoporoz ve osteoporoza bağlı kırıkların görülme sıklığında önemli artışa neden olmuştur. Günümüzde önemli bir ekonomik ve sosyal problem haline gelmiştir.

5 NEDEN ÖNEMLİ? Önlenebilir, Tedavi edilebilir, bir hastalık A.B.D de osteoporozlu veya düşük kemik yoğunluklu hastaların yaklaşık yarısı bunun farkında değil.

6 NEDEN ÖNEMLİ? Günümüzde A.B.D de; 10 milyon kişi osteoporozlu 34 milyon kişi ise düşük kemik yoğunluğuna sahip. Bu popülasyonun % 80 i kadındır.

7 NEDEN ÖNEMLİ? A.B.D de 50 yaşın üstünde kalça, omur veya el bileği kırık riski: kadınlarda %40, erkeklerde ise %13, olarak hesaplanmıştır.

8 NEDEN ÖNEMLİ? Osteoporoz nedeniyle A.B.D de yılda 1.5 milyon kırık meydana gelmektedir kalça kırığı omur kırığı el bileği kırığı diğer kırıklar.

9 NEDEN ÖNEMLİ? Kalça kırığı olanların yaklaşık %20 si ilk 1 yıl içinde ölmektedir. %30 dan fazlası sakat kalmaktadır.

10 NEDEN ÖNEMLİ? 50 yaşında menopoz sonrası kadınlarda yaşam boyu ölüm riski: Koroner kalp hastalığı % 31.0 Kalça kırığı % 2.8 Meme kanseri % 2.8 Rahim kanseri % 0.7

11 NEDEN ÖNEMLİ? Dünyada kalça kırığı; 1990 lı yıllarda 1.7 milyon 2050 yılında 6.3 milyona ulaşması bekleniyor.

12 RİSK FAKTÖRLERİ Kemik yoğunluğu Yaş Kırık hikayesi Ailede kırık hikayesi

13 Yaş Osteoporoz görülme sıklığı yaşla beraber artış gösterir. Görülme sıklığı yaş kadınlarda % yaş kadınlarda % yaş kadınlarda % risk 5-8 kat artar 45 85

14 Kırık hikayesi Geçirilmiş omur kırığı; 1 yıl içinde yeni omur kırık riskini 5 kat, kalça kırık riskini ise 3 yıl içinde 2 kat arttırmaktadır. Geçirilmiş kalça kırığı; 1 yıl içinde yeni kalça kırık riskini 2 kat arttırmaktadır.

15 Ailede kırık hikayesi Ailede geçirilmiş kırık hikayesi; 1 yıl içinde yeni kırık riskini kat arttırmaktadır.

16 RİSK FAKTÖRLERİ Cins Irk Genetik yapı Aşırı alkol ve kafein tüketimi Sigara İlaç kullanımı Kadınlık hormonu yetersizliği Bazı hastalıklar

17 Cins Osteoporoz riski altındaki popülasyonun % 80 i kadın. kadın/erkek 7/1 Omur kırıkları kadın/erkek 2/1 Kalça kırıkları

18 Irk Beyazlarda ve Asyalı kadınlarda siyahlara göre daha sık rastlanıyor.

19 Genetik yapı Kemik mineral yoğunluğunun % 7580 ini oluşturur. Kemik dokusunun mimari yapısı. Kalça kemiğinin aks uzunluğu.

20 Aşırı alkol ve kafein tüketimi Bağırsaklarda kalsiyum emilimini azaltıp, böbreklerden atılımını arttırır. Kötü beslenme nedeni.

21 İlaç kullanımı Kortizonlu ilaç kullanımı. Tiroid ilaç kullanımı.

22 Kadınlık hormonu yetersizliği Erken menopoz. Cerrahi menopoz. Uzun süreli adet kesilmesi.

23 Bazı hastalıklar Bağırsaklardan besinlerin emilimini bozan hastalıklar. Ağır karaciğer ve böbrek hastalıkları. Bazı hormonal hastalıklar. Bazı romatizmal hastalıklar.

24 OSTEOPOROZ BULGULARI Omur, kalça, el bileği ve diğer kemiklerde görülen (frajilite) kırıklar. Ani ve şiddetli bel veya sırt ağrısı.

25 OSTEOPOROZ BULGULARI Boy kısalması ve kamburluk. Karın, göğüs boşluğunda daralma ve buna bağlı bulgular. Vücut imajının bozulması. Psikolojik sonuçlar. Sosyal sonuçlar. Yaşam kalitesinde bozulma.

26 OSTEOPOROZ TEŞHİSİ Kemik mineral yoğunluk ölçümü. Radyografi (Sırt ve bel filmleri). Kan ve idrar tahlilleri. Sintigrafi (Radyoaktif madde kullanımı).

27 OSTEOPOROZ TEŞHİSİ Teşhiste kemik yoğunluğu önemlidir ve bunu ölçmek için kemik dansitometresi denilen yöntem kullanılmaktadır.

28 YOĞUNLUK ÖLÇÜMÜ Dual Enerji X ışın Absorpsiyometri (DEXA) Kaynak olarak dozu düşük X ışını. Omurga ve kalça kemiğinden ölçüm yapılabilir. Ölçüm süresi 2-7`. Ağrısız, yan etkisi yok.

29

30

31 YOĞUNLUK ÖLÇÜMÜ Ultrasonografi Kaynak olarak ses dalgaları. Topuktan, bacaktan, koldan veya parmaktan ölçüm yapılabilir. Pratik ve ucuz olması taramalarda kullanımını kolaylaştırmıştır. Ağrısız, yan etkisi yok.

32 KİMLER YAPTIRMALI? NOF un önerisi; 65 yaş ve üstündeki tüm kadınlar. Bir veya daha fazla risk faktörü olan tüm menopoz sonrası kadınlar. Kırığı olan menopoz sonrası kadınlar. Osteoporoz tedavisi planlananlar.

33 KİMLER YAPTIRMALI? FDA in önerisi; Kadınlık hormon yetersizliği olanlar. Omurlarında şekil bozukluğu olanlar. Uzun süre kortizon verilmesi düşünülenler. Paratiroid bezi fazla çalışanlar. Osteoporoz tedavisini takip amacıyla.

34 OMUR KIRIKLARI

35 KAN VE İDRAR TAHLİLLERİ Kemik erimesine neden olan başka bir hastalığı teşhis etmek. Kemik erimesinin hızı hakkında bilgi edinmek. Tedavinin etkinliğini kısa sürede değerlendirmek.

36 SİNTİGRAFİ Mevcut kırıkların başka bir nedene (özellikle habis nedene bağlı metastazlar) bağlı olup olmadığını değerlendirmek için.

37 KORUNMA Osteoporozdan korunma; anne rahminde başlayıp tüm yaşam boyunca uygulanacak yaklaşımları ihtiva etmelidir.

38 KORUNMA Amaç; Doruk kemik kütlesini maksimuma çıkarmak ve bunu devam ettirmek. Menopozla hızlanan ve yaşlanmayla devam eden kemik kaybını minimale indirmektir. Düşmenin önlenmesi.

39 KORUNMA Doruk kemik kütlesini maksimuma çıkarmak ve bunu devam ettirmek için; Beslenmenin düzenlenmesi. Fiziksel aktivite ve egzersizin teşvik edilmesi. Risk faktörlerinden korunma.

40 KORUNMA Menopoz ile hızlanan ve yaşlanmayla devam eden kemik kaybını minimale indirmek için; Bu aşamada korunma önlemlerinin yanında ilaç tedavisi de yer almaktadır.

41 KORUNMA NOF un 5 önerisi; Tavsiye edilen günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacını karşıla. Düzenli egzersiz (vücut ağırlığı ile) yap. Sigara ve alkol tüketiminden uzak dur. Doktoruna danış. Kemik yoğunluk ölçümü yaptır, gerekirse uygun tedaviye başla.

42 Beslenmenin düzenlenmesi Yeterli kalsiyum alımı. Yeterli D vitamini alımı. Doğal hormon içeren bitkilerin tüketimi.

43 Yeterli kalsiyum alımı Bebeklik ve çocukluk dönemi: Doruk kemik kütlesini maksimuma çıkarmak. Menopoz öncesi:doruk kemik kütlesini devam ettirmek. Menopoz ve sonrası: Bağırsaklardan azalan kalsiyum emilimini ve idrarla artan kalsiyum atılımını karşılamak.

44 Yeterli kalsiyum alımı Yaş (kız) (erkek) Miktar 700 mg 900 mg mg mg 1200 mg 1000 mg mg

45 Yeterli kalsiyum alımı National Institutes of Health Menopoz öncesi Menopoz sonrası hormon tedavisi hormon tedavisi Tüm kadınlar (25<yaş<50) 1000mg (65 yaş ve altı) (+) 1000mg (-) 1500mg (65 yaş ve üstü) 1500mg

46 Yeterli kalsiyum alımı BESİN Yoğurt (1kap) Süt (1 su bardağı) Ayran (1 su bardağı) Beyaz peynir (bir dilim) Kaşar peynir (bir dilim) Dondurma (1/2 kap) Sardalya balığı (1 porsiyon) Somon balığı (1 porsiyon) KALSİYUM (mg)

47 Yeterli kalsiyum alımı Yeterli süt, peynir ve yoğurt tüketimi ile 60 yaş ve üstü menopoz sonrası, kadınların günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %70 ini doğal yol ile karşılamak mümkün.

48 Yeterli kalsiyum alımı Kullanımda üst limit 2500 mgr. En önemli yan etkisi kabızlık mgr/gün kalsiyum desteğinde idrar yolu taşı riski yok denecek kadar az. Hikayesi pozitif olanlarda doğal kalsiyum alımı teşvik edilir.

49 Yeterli D vitamini alımı İleri yaşlarda bağırsaklardan kalsiyum emilimi %40 azalır. D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini % arttırmaktadır.

50 Yeterli D vitamini alımı Bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttırıyor. Böbreklerden kalsiyum atılımını azaltıyor. Dengeyi düzeltiyor Kas gücünü arttırıyor DÜŞMELER AZALIYOR

51 Yeterli D vitamini alımı En önemli kaynak deriden güneş ışınları vasıtasıyla yapılan sentez (ihtiyacın yaklaşık %90 ı). Günde 15 yüz, kol ve ellerin direk güneş ışığına maruz kalması yeterli. Günlük ihtiyaç ünite.

52 Fiziksel aktivite ve egzersiz Kemiğin şekillenmesine yardımcı olur. Kemik kaybını azaltır. Kas gücünü arttırır. Eklem dayanıklılığını arttırır. Dengeyi düzeltir. Duruşun düzeltilmesine yardımcı olur. Ağrı kontrolüne yardımcı olur. Yaşam kalitesini arttırır.

53 Fiziksel aktivite ve egzersiz Yerçekimi doğrultusunda kuvvet uygulayan egzersizler tercih edilir. Maksimum kuvvete kısa sürede ulaşan egzersizler (sıçrama, atlama) tercih edilmelidir.

54 Fiziksel aktivite ve egzersiz Kas gücünü arttıran egzersizler. Eklem dayanıklılığını arttıran egzersizler. Denge egzersizleri. Duruş egzersizleri. Solunum egzersizleri.

55 Fiziksel aktivite ve egzersiz Tempolu yürüyüş. Jogging. Step. Bisiklete binmek. Yüzmek. Dans etmek.

56 DÜŞMENİN ÖNLENMESİ 1-Hastayla ilgili Yaş ve cins. Baston kullanımı, düşme hikayesi. Hastanın kas gücü, dengesi ve duruşu. Mevcut hastalıkları. İlaç kullanımı.

57 DÜŞMENİN ÖNLENMESİ 2-Çevreyle ilgili Zemin yapısı. Ev eşyaları. Aydınlatma. Banyo ve tuvalet.

58 ALINACAK ÖNLEMLER Baston kullanımı. Zeminin düzenlenmesi. Geniş tabanlı lastik ayakkabı giymek. Elbise ve etek boyu. Destek barların varlığı. Yeterli ve kolay aydınlatma.

59 TEDAVİ Kırıkların önlenmesi. Kemik mineral yoğunluğunun korunması ve hatta arttırılması. Kırığa ve duruş bozukluğuna bağlı şikayetlerle mücadele. Günlük aktivitelerin maksimuma çıkarılarak yaşam kalitesinin artırılması.

60 TEDAVİ Kemik yıkımını baskılamalı. Kemik yapımını uyarmalı. Ekonomik olmalı. Yan etki riski düşük olmalı. Kolay kullanılabilmeli.

61 TEDAVİ HRT Bifosfonatlar Selektif östrojen-reseptor modülatörleri (SERMs) Nazal calcitonin PTH Stronsiyum İpsiflavonlar

62 AVRUPA BİRLİĞİNİN YAKLAŞIMI Osteoporozda temel yaklaşım korunma olup, eğitim öncelikli amacı oluşturur. Kırık ile ilgili veriler dikkate alınmalıdır. Yaşam boyunca yeterli kalsiyum ve D vitamini alınımı teşvik edilmelidir. Kemik yoğunluk ölçümü yaygınlaştırılmalıdır.

63 AVRUPA BİRLİĞİNİN YAKLAŞIMI Standart tedaviler geliştirilmelidir. Bilimsel ve hasta dernekleri desteklenmelidir. Osteoporozdan korunma ve osteoporoz tedavisi ile ilgili araştırmalar desteklenmelidir

64

65

66

67

68

69

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI

KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI KALP YETERSĠZLĠĞĠNDE TANI Kalp yetersizliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetersizliği olasılığınız ortaya

Detaylı

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. Ali AKBEN Nörolojik Hastalıklarda TEDAVİ YÖNTEMLERİ KBEN SAĞLIK MERKEZİ DR. ALİ AKBEN 1 957 yılında Kahramanmaraş ta doğan Ali Akben; ilk, orta ve lise tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi

Detaylı

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek

Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Sağlığımız değerini bilemediğimiz ve yeteri kadar koruyamadığımız bir servettir. Sağlıklı Kalmak ve Hastalıklara Müdahale Etmek Kolay anlaşılır bir başvuru kitapçığı İmtiyaz Sahibi Yayımcı ve Yapımcı:

Detaylı

HER YERİM AĞRIYOR ACABA NEDEN?

HER YERİM AĞRIYOR ACABA NEDEN? HER YERİM AĞRIYOR ACABA NEDEN? Her yerim ağrıyor diyen ne kadar çok insan var çevremizde. Kimisi bunu yıllardır çekiyor kimisi ise yeni yakalanmış. Doktor doktor dolaşıp çare bulamayanlar birkaç defa ameliyat

Detaylı

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi :

ÖRNEKTİR DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : KİŞİYE ÖZEL BİYOENFORMATİK DEĞERLENDİRME RAPORU DANIŞANIN: Adı Soyadı : Örnek Rapor Cinsiyeti : Doğum Tarihi, Yaşı : Rapor No : Barkod No : Yetkili Uygulayıcısı : Örnek Alım Tarihi : Gentest BioAging Sayın

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66

Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 Temmuz / Ağustos 2011 Yıl:7 / Sayı 66 İçindekiler 4-Tatilde Ağır ve Dengesiz Beslenmeden Kaçının 5-Çocuğunuzla Sağlıklı Bir Tatil İçin Önemli İpuçları 6-Havuz Suyu Vajinal Mantar Enfeksiyonuna Yol Açıyor

Detaylı

YAġLI BĠREYLERDE FĠZYOLOJĠK DEĞĠġĠKLĠKLER VE HEMġĠRELĠK TANILAMASI. Seda PEHLİVAN 1, Ayfer KARADAKOVAN 2

YAġLI BĠREYLERDE FĠZYOLOJĠK DEĞĠġĠKLĠKLER VE HEMġĠRELĠK TANILAMASI. Seda PEHLİVAN 1, Ayfer KARADAKOVAN 2 YAġLI BĠREYLERDE FĠZYOLOJĠK DEĞĠġĠKLĠKLER VE HEMġĠRELĠK TANILAMASI Seda PEHLİVAN 1, Ayfer KARADAKOVAN 2 ÖZET Yaşlanma hücresel seviyeden organ seviyesine kadar sonuçları bir bütün içerisinde değerlendirilen

Detaylı

TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017)

TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017) TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI (2014-2017) Ankara 2014 TÜRKİYE BÖBREK HASTALIKLARI ÖNLEME VE KONTROL PROGRAMI EYLEM PLANI (2014-2017) ANKARA 2014 ISBN : 978-975-590-505-1 T.C.

Detaylı

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümmü YILDIZ FINDIK AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN

Detaylı

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ

EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ, KAYGI DÜZEYLERİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ AİLE HEKİMLİĞİ ANABİLİM DALI Tez Yöneticisi Yrd. Doç.Dr. E. Melih ŞAHİN EDİRNE ŞEHİR MERKEZİNDE Kİ SON TRİMESTER GEBELERİN SOSYODEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ, YAŞAM KALİTELERİ,

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

TÜRKİYE DE OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA (6-10 YAŞ GRUBU) BÜYÜMENİN İZLENMESİ (TOÇBİ) PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU

TÜRKİYE DE OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA (6-10 YAŞ GRUBU) BÜYÜMENİN İZLENMESİ (TOÇBİ) PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE DE OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA (6-10 YAŞ GRUBU) BÜYÜMENİN İZLENMESİ (TOÇBİ) PROJESİ ARAŞTIRMA RAPORU Ankara Temmuz 2011 1. Basım: Temmuz

Detaylı

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ

BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ BESLENMEDE SÜTÜN ÖNEMİ Hazırlayanlar Araş. Gör. Reyhan Nergiz Ünal Prof. Dr. H. Tanju Besler Hacettepe Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci

Detaylı

OSTEOPOROZDA GÜNCELLEME. Prof. Dr. Alp Çetin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 15 Mart 2014

OSTEOPOROZDA GÜNCELLEME. Prof. Dr. Alp Çetin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 15 Mart 2014 OSTEOPOROZDA GÜNCELLEME Prof. Dr. Alp Çetin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 15 Mart 2014 İçerik Osteoporoz tanımı Nasıl değerlendiriyoruz DXA Kimleri

Detaylı

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I)

GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) GIDA, SU VE BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (I) Hazırlayanlar Dr. Dyt. Meltem Soylu Saðlýk Memuru Engin Alacahan Saðlýk Bakanlýðý Türkiye Halk Saðýlýðý Kurumu Uzm. Gýda Müh. Cengiz Kesici Saðlýk

Detaylı

ISBN : 978-975-590-259-3 Sağlık Bakanlığı Yayın No : 743

ISBN : 978-975-590-259-3 Sağlık Bakanlığı Yayın No : 743 Bu yayının tüm hakları Temel Hizmetleri Genel Müdürlüğü ne aittir. Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz. Alıntı yapıldığında kaynak gösterimi SB,TSHGM,yayın no ve tarihi şeklinde olmalıdır. 5846 sayılı

Detaylı

Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri

Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri 2015 ANKARA Periyodik Sağlık

Detaylı

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI

ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI ÜRİNER SİSTEM TAŞ HASTALIĞI Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji Kliniği Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Yöneticisi Böbrek ve üreter taşları

Detaylı

PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI. Prof. Dr. Hülya APAYDIN Prof. Dr. Sibel ÖZEKMEKÇİ

PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI. Prof. Dr. Hülya APAYDIN Prof. Dr. Sibel ÖZEKMEKÇİ PARKİNSON HASTALIĞI HASTA VE YAKINLARI İÇİN EL KİTABI Prof. Dr. Hülya APAYDIN Prof. Dr. Sibel ÖZEKMEKÇİ Uzm. Fizyoterapist Semra OĞUZ Uzm. Fizyoterapist İsmail ZİLELİ Gözden Geçirilmiş 5. Baskı İstanbul

Detaylı

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL GERİATRİ BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL GERİATRİ

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL GERİATRİ BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL GERİATRİ BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL GERİATRİ 1 Bu kitabın tüm yasal hakları Ankara Tabip Odası, Türk Geriatri Derneği ve Pratisyen Hekimlik Derneği ne aittir, kurumların izni olmaksızın depolanamaz, kopyalanamaz

Detaylı

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BAKIRKÖY DOĞUMEVİ KADIN VE ÇOCUK HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ. ÇOK DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI RİSKLİ PREMATÜRELERİN SOMATİK GELİŞİMLERİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER (UZMANLIK TEZİ)

Detaylı

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ

SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ SIVI ELEKTROLİT DENGESİ/DENGESİZLİĞİ VE SIVI TAKİBİ TC BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN: HİE. HEM. GÜLŞAH YAPICI 2 SIVI ELEKTROLİT

Detaylı