İNTRAMÜSKÜLER ENJEKSİYON SONRASINDA NELERİ TAKİP ETMELİYİZ?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNTRAMÜSKÜLER ENJEKSİYON SONRASINDA NELERİ TAKİP ETMELİYİZ?"

Transkript

1 İNTRAMÜSKÜLER ENJEKSİYON SONRASINDA NELERİ TAKİP ETMELİYİZ? Hem. Oya SAĞIR Bahçelievler Aile Hastanesi Eğitim ve Gelişim Hemşiresi Hazırlanma Tarihi: 10 Eylül 2013

2 Sunum Akışı İntramüsküler Enjeksiyon (IM) nedir? IM Enjeksiyon Uygulama Bölgeleri Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Sonuç

3 Amaç İntramüsküler enjeksiyon uygulamasında gelişebilecek komplikasyonları ve önlemeye yönelik dikkat edilecekler hakkında farkındalığın artması.

4 İntramüsküler Enjeksiyon Nedir? İlacın derin kas dokusuna verilmesi işlemidir

5 IM Enjeksiyon Uygulama Bölgeleri

6 Ventrogluteal Bölge Sol ventrogluteal bölge kullanılacaksa sağ elin işaret parmağı anterior superior iliak spinaya yerleştirilir. Orta parmak işaret parmağından uzaklaştırılarak V içerisine enjeksiyon uygulanır. İntramüsküler uygulamalarda ilk seçilecek bölge olmalıdır.

7 Vastus Lateralis Bölgesi Uyluğun dış yan bölgesidir. Dizin 10 cm yukarısı ve büyük torakanterin 10 cm aşağısı yani vastus lateralisin 1/3 lük orta bölümüne enjeksiyon yapılabilir. 0-3 yaş arasında enjeksyon uygulamaları bu bölgeye yapılmalıdır.

8 Dorsogluteal Bölge Gluteal bölge krista iliaka, gluteal kıvrım ve koksaların arasındaki bölüm ile sınırlandırıldıktan sonra yatay ve dikey çizgilerle dört parçaya bölünür. Üst dış gluteal bölgeye enjeksiyon yapılır. Hastaya yatar pozisyon verilir, kesinlikle ayakta enjeksiyon yapılmaz. Siyatik sinir zedelenmesinden kaçınmak gerekir. Dorsogluteal bölge intramüsküler enjeksiyonlarda son tercih olmalıdır.

9 Deltoid Bölge Omuz başı akromiyon çıkıntısı ve kolun aksiller hattı belirlenir. Bu alanda çizilen bir üçgenin orta noktasına enjeksiyon yapılabilir. Deltoid kasa kolayca ulaşabilinmesine karşın büyük kemiklere, kan damarlarına ve radiyal sinire yakın olduğundan az kullanılır. Enjeksiyon alanı küçük olduğu için en fazla 1 ml ilaç uygulanabilir.

10 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar IM enjeksiyon uygularken; Aseptik kurallara uyulmaması, Enjeksiyon bölgesinin tam olarak belirlenememesi Tekniğe uygun hareket edilmemesi neticesinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

11 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Enfeksiyon Cerrahi aseptik tekniğe dikkat edilmeli, steril malzeme korunmalıdır.

12 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Sinir Hasarı Enjeksiyon bölgesinin tam belirlenmeden uygulanması durumunda ciddi paraliziler (geçici veya kalıcı) gelişebilir.

13 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Hematom Enjeksiyon uygulaması sırasında oluşan damar zedelenmesine bağlı gelişir. Uygulama sonrası basınç uygulamak önlemeye yardımcı olacaktır.

14 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Ağrı Kas tabakasına uygun iğne ucu seçilmediğinde ve dokuya saygı gösterilmediğinde uzun süren ağrılar oluşur

15 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Kist, Doku Zedelenmesi Uygun iğne ucunun seçilmemesi, ilaç hazırlama ve uygulama tekniğine de uyulmadığı durumlarda gelişir.

16 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Enjeksiyonun Damar İçine Uygulanması İntramüsküler enjeksiyon sırasında tekniğe uygun kan kontrolü yapılmadan uygulanan, enjeksiyon sonrası gelişen ciddi bir komplikasyondur Ani ve geri dönüşümü olmayan sonuçlar doğurabilir (şok, damar yapısının bozulması gibi)

17 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Periostitis Enjeksiyonun kemik dokuya yapılması sonucu gelişebilir. Hastanın kas dokusu değerlendirilerek uygun iğne ucu seçilir ve ¾ oranında dokuya girilir. İğne ucunun kemiğe denk gelmesi halinde, enjeksiyon durdurulmaz sadece iğne ucu biraz geri çekilerek uygulama tamamlanır.

18 Uygulama Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar Kontraktür Enjeksiyonun, doku iyi palpe edilmeden ve aynı bölgeye uygulanması sonucu neden olabilir Enjeksiyon bölgelerinin dönüşümlü olarak kullanılması, Dokunun palpe edilerek skar dokuya ilaç uygulanmaması Hızlı ilaç vermekten kaçınma kontraktürü önlemede önemli rol oynar.

19 Sonuç İntramüsküler enjeksiyon sırasında; Aseptik kurallara uyulması Uygun uçlu iğne seçilmesi Doğru bölgenin seçilmesi ve bölgeye uygun pozisyon verilmesi Düzgün ve sabit hızda dokuya zarar vermeden girilmesi Kan kontrolünün yapılması ve damara içine ilaç uygulamaktan muhakkak kaçınılması Sinir hasarından kaçınmak için hastanın şiddetli ağrısına tepkisiz kalmayarak iğneyi geri çekme İlacın dokuya yavaş verilmesi İşlem sonunda enjeksiyon bölgesine basınç uygulamaya DİKKAT edilmesi gelişebilecek komplikasyonları ÖNLER.

20 Kaynaklar 1. Acıbadem Sağlık Grubu İlaçların Saklanması, Hazırlanması ve Uygulanması Talimatı 2. TC. Millî Eğitim Bakanlığı (2011). Acil Sağlık Hizmetleri. Kas İçi (İntramüsküler) İlaç Uygulama, Ankara. 3. Derya E, Ükke K. (2011). İntramüsküler enjeksiyonda neden ventrogluteal bölgeyi tercih etmeliyiz. Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Dergisi, 2: Kaya N, Turan N, Öztürk Palloş A (2012). Dorsogluteal Bölge İntramusküler Enjeksiyon Uygulamak Amacıyla Kullanılmamalı Mı?, İ.Ü.F.N. Hemşirelik Dergisi, Cilt 20, Sayı 2:

İLAÇ ENJEKSİYONUNA BAĞLI SİYATİK SİNİR YARALANMASI: BİR KOMPLİKASYON MUDUR? INJECTION-INDUCED SCIATIC NERVE INJURY: IS IT A COMPLICATION?

İLAÇ ENJEKSİYONUNA BAĞLI SİYATİK SİNİR YARALANMASI: BİR KOMPLİKASYON MUDUR? INJECTION-INDUCED SCIATIC NERVE INJURY: IS IT A COMPLICATION? AÜTD 2004 65 İLAÇ ENJEKSİYONUNA BAĞLI SİYATİK SİNİR YARALANMASI: BİR KOMPLİKASYON MUDUR? INJECTION-INDUCED SCIATIC NERVE INJURY: IS IT A COMPLICATION? Hakan Hadi KADIOĞLU Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

GENEL CERRAHİ SERVİSİ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GENEL CERRAHİ SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2 BÖLÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI 3 BÖLÜMÜN

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları

BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları BaĢ Ve Boyun Yaralanmaları KAFATASI VE YÜZ Ne kadar küçük boyutta olursa olsun, sporcunun kafatasına alacağı travmada ilk olarak hava yolunun açıklığı kontrol edilmelidir. Kafatasında ve yüzde çok fazla

Detaylı

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma AMAÇ Tanı amacıyla aseptik koşullarda ve hasta güvenliği sağlanarak doğru ve etkin bir şekilde örneklerin alınması ve uygun koşullarda laboratuvara gönderilmesidir.

Detaylı

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI

AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN TABURCULUK EĞİTİMİNİN HASTALAR TARAFINDAN KULLANILMA ORANLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümmü YILDIZ FINDIK AÇIK KALP AMELİYATI SONRASI HEMŞİRELER TARAFINDAN VERİLEN

Detaylı

Ödem İzlemi ve Bakımı

Ödem İzlemi ve Bakımı AMAÇ Ödemin tanımlanması, izlenmesi, uygun bakımın verilmesi ve olası komplikasyonların önlenmesidir. TEMEL İLKELER Tanımlar Ödem: Ekstraselüler (hücrelerarası) bölmede sıvının aşırı derecede birikmesidir.

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

Kritik hastalıklardan korunma: Aşılar ve yan etkileri

Kritik hastalıklardan korunma: Aşılar ve yan etkileri Kritik hastalıklardan korunma: Aşılar ve yan etkileri Prof. Dr. Gülbin Gökçay İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sunum Planı

Detaylı

BEL FITIĞI CERRAHİSİNDE AÇIK DİSKEKTOMİ VE MİKRODİSKEKTOMİ

BEL FITIĞI CERRAHİSİNDE AÇIK DİSKEKTOMİ VE MİKRODİSKEKTOMİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BEL FITIĞI CERRAHİSİNDE AÇIK DİSKEKTOMİ VE MİKRODİSKEKTOMİ HASTA BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ AÇIK DİSKEKTOMİ VE MİKRODİSKEKTOMİ NEDİR?

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI LİSE ÖĞRENCİLERİNİN İLK YARDIM TEMEL UYGULAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ VE DENEYİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire

Detaylı

ÜST ÇENE DARLIĞI TEŞHİS ve TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ÜST ÇENE DARLIĞI TEŞHİS ve TEDAVİ YÖNTEMLERİ Dr. Levent Vahdettin Üst Çene Darlığının Tarihteki Yeri ÜST ÇENE DARLIĞI TEŞHİS ve TEDAVİ YÖNTEMLERİ 1860 yılında E.H. Angel, yayınladığı makalede, yeni bir genişletme aygıtı tanımlamış ve günde 2 kez

Detaylı

El Kırıklarının Tedavisi

El Kırıklarının Tedavisi El Kırıklarının Tedavisi Sait Ada*, Emin Bal** Vücudumuzun en çok rastlanan kınkları metakarp ve falanksların kırıklarıdır. Bu sıklık; tüm kırıkların %10'u veya tüm el yaralanmalarının 1/3'ü şeklindedir.

Detaylı

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM

BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM BEÜ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM Modern anlamda transfüzyon; Tam kan yerine, kanın sadece hastaya gerekli bileşenlerinin belirlenip uygulanmasıdır. Transfüzyon

Detaylı

1. Görsel Tasarım 1. Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak,

1. Görsel Tasarım 1. Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak, 1. Görsel Tasarım 1 ÖĞRENĠM KAZANIMLARI: Bu bölümü bitirdiğinizde; Görsel tasarım öğelerinden Çizgi, Şekil, Alan, Boyut, Doku, Renk konuları hakkında bilgi sahibi olacak, Görsel tasarım ilkelerinden Bütünlük,

Detaylı

Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Kalp Durması: Temel YaĢam Desteği Nedir? ilaçsız 112 112 Hayat Kurtarma Zinciri Nedir?

Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Kalp Durması: Temel YaĢam Desteği Nedir? ilaçsız 112 112 Hayat Kurtarma Zinciri Nedir? Temel Yaşam Desteği Solunum ve Kalp Durması Nedir? Solunum Durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun, yaşamak için ihtiyacı olan oksijenden yoksun kalmasıdır. Hemen yapay solunuma başlanmaz

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU Kendi Kendine Takip Nedir? Diyabette daha iyi metabolik kontrolün

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK KULAK BURUN BOĞAZ VE GÖZ CERRAHİSİNDE BAKIM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK KULAK BURUN BOĞAZ VE GÖZ CERRAHİSİNDE BAKIM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HEMŞİRELİK KULAK BURUN BOĞAZ VE GÖZ CERRAHİSİNDE BAKIM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi

Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Doğum ve Sezaryen Eylemi Yönetim Rehberi T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve

Detaylı