MAK 401. Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAK 401. Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri"

Transkript

1 MAK 41 Konu 3 : Boyut, Açı ve Alan Ölçümleri

2 Boyut Ölçümü Pratikte yapılan boyut ölçümlerinde kullanılan yöntemler genellikle doğrudan karşılaştırma adı verilen temasla yapılan ölçmelerdir. Bu iş için cetveller, şerit ve katlanabilir metreler, kumpaslar, mikrometreler, mastarlar gibi aletler kullanılır. Yukarıdaki ölçüm yönteminin yanında doğrudan temasla olmayan optik ve pnömatik ölçme yöntemleride kullanılır. Doğrudan ölçme esnasındaki en büyük hata kaynağı paralaks adı verilen hatadır. Okuma açısından kaynaklanan bu hata nedenine dikkat edilmelidir.

3 Boyut Ölçümü Paralaks Doğru Okuma Paralaks Cetvel Ölçmede dikkat edilmesi gereken bir noktada ölçme esnasında ısıl etkilerden oluşabilecek hatalardır. Genellikle atölyelerde ve laboratuvarlarda kullanılan ölçme ve kontrol takımlarının referans sıcaklığı C, açık arazide kullanılan ölçme takımlarının referans sıcaklığı ise 15 C olarak kabul edilir. Bu nedenden dolayı özellikle kalibrasyon laboratuvarları gibi referans ölçme cihazlarının bulunduğu yerler C da tutulur.

4 Çelik Metre ve Cetvel Atölyelerde en çok kullanılan ölçüm araçlarıdır. Genellikle 1mm lik en küçük değerlendirme aralığına sahiptir. Kısa çelik metreler (1m, 3m, 5m) çelik şeritlerden daha uzun metreler ise (1m, m) daha hafif malzemelerden üretilmektedir. Çelik metrenin uç kısmında bulunan metal kısım iç ve dış ölçümlerin alınabilmesi için sabitlenmemiştir. Çelik metre ile ölçüm yapılmadan önce şu konular kontrol edilmelidir. Kilitleme mekanizmasının çalışıp çalışmadığı Uç kısmında sıkışma olup olmadığı Metre üzerinde kırılma olup olmadığı Çelik cetvel ise üzerinde inç ve mm bölüntüleri bulunan paslanmaz çelik saclardır.

5 Kumpas Metre ile yapılan ölçümlerden daha hassas ölçümler (<.5mm) yapabilmek için kullanılan bir ölçüm cihazıdır. Kumpasla yapılan ölçümlerde hassas olan ölçümlerin yapıldığı cetvele verniye adı verilir. Bu cetvelin noktasının ana cetvel çizgilerini gösteren kısım ana ölçüyü, ana cetvel ile verniyenin taksimatlarının üst üste geldiği kısım ise bu bölüme eklenecek olan hassas ölçüyü verir. Kumpas üzerindeki farklı kısımlar ile değişik geometrik ölçümler yapılabilir. Bunlar; İç çap ölçümü Kalınlık veya dış çap ölçümü Derinlik ölçümüdür. Bir kumpas kalibrasyonuna veya kumpas ile ölçüme başlamadan önce şu kontroller yapılmalıdır. Kumpas tam kapalı duruma getirildiğinde ön veya arka çenelerin birleşim yerlerinden ışık sızıyor mu? Kumpas hareket ederken çok sıkı veya çok gevşek mi? Kılçık kısmı eğri mi?

6 Kumpas

7 Kumpas Arka çene (iç çap) Sıkıştırma vidası Verniye (inç) Cetvel (inç) Kılçık (Derinlik ölçümü) Verniye (mm) Cetvel (mm) Ön çene (kalınlık ve dış çap)

8 Kumpas (Çeşitleri) Derinlik Kumpasları (dijital ve normal) Uzun Çene Kumpas Saatli Kumpas Dış Kanal Dijital Kumpas

9 Mikrometre Kumpas gibi hassas ölçümlerin yapılmasını sağlayan bir ölçüm aletidir. Milimetrenin 1/1 ünü ölçmemizi sağlar. Bu aletin bir diğer adıda mucidinin alı olan Palmer dır. Mikrometreler çeşitli ölçüm aralıklarına göre yapılmıştır. (Ör: -5 mm gibi) Bu nedenle geniş bir okuma aralığında ölçüm yapılması gerekiyorsa mikrometrelerin takım olarak alınması daha doğru olur. Ölçümü yapılacak olan parça mikrometrenin çeneleri arasına yerleştirilir ve tambur çevirilerek parça çeneler arasına sıkıştırılır. Duy üzerinden milimetrik değerler okunurken tambur üzerindeki bölümden daha hassas ölçümler yapılır.

10 Mikrometre Sabit ağız Hareketli ağız Duy Tambur Tespit Mandalı Sürtünmeli Hareket Vidası Gövde

11 Mikrometre (Çeşitleri) Vida Mikrometresi Derinlik Mikrometresi İç Çap Mikrometresi

12 Komparatör Çok küçük değişimlerin ölçülebilmesi için kullanılan bir ölçüm aletidir. Genellikle görevine uygun bir kaideye montajlı şekilde kullanılır. Kadranı bir çeşit saate benzer. Ölçü ucu silindirik bir tijdir.tijin hareketi ile bölmeli bir kadran üzerindeki ibre ve buna bağlı altkısımdaki bir saat hareket eder. (Alt kısımdaki saat hassas olmayan ölçüm bölümlerini gösterir.) Komparatör içerisindeki bir yay sayesinde tij ölçüm yüzeyine. -.5 N arasında sabit bir kuvvet uygular. Komparatör ile sadece boyut ölçümü değil dairesellik gibi çeşitli kontroller de yapılabilir. Örneğin tornada işlenmiş bir parçanın daireselliğini ölçmek için parça komparatör ile bir kaide arasına sıkıştırılıp çevirilerek saat üzerindeki oynama gözlenir.

13 Komparatör (Çeşitleri) Kalınlık Komparatörü İç Çap Komparatörü

14 Mihengir Çoğunlukla atölyelerde parçaların yüksekliğinin ölçülmesinde veya parçaya ölçüyü işaretlemede kullanılır. Ölçüm yöntemi kumpas ile aynıdır. Genellikle parça üzerinde çizgi çizebilmek için sert ve sivri bir ucu bulunur.

15 Diğer Uzunluk Ölçme Aletleri İmalat tekniğinde nisbeten basit ve biraz daha az hassasiyete sahip ölçüm aletleridir. Bu aletler genellikle seri imalatta kullanılmayıp, tek parça imalatında, markalama, kontrol ve ayar işlerinde kullanılır. Bu cihazlarla milimetrenin kesirlerinde ölçme yapmak doğru değildir.

16 Diğer Uzunluk Ölçme Aletleri Dış Çap Pergeli İç Çap Pergeli Düz Pergel

17 Lazer ile Mesafe Ölçümü Mesafe ölçümlerinde lazer ışığının kullanıldığı ölçüm sistemleridir. Bu sistemlerde mesafe ölçümünde herhangi bir etkileme olmamaktadır. Sistem olarak lazerin geri yansıması veya iki ayrı ölçüm noktasından alınan açı değerleri kullanılmaktadır.

18 Lazer ile Mesafe Ölçümü L L 1 Sin(18 β ) = b Sin( β α) Sin( α) = b Sin( β α) veya

19 Açı Ölçümü Açıların ölçümü veya kontrolü, ölçülecek açının kenarları ile açı ölçmeye uygun aletin kenarlarının gözle karşılaştırılması yardımı ile yapılır. Pratikte açı ölçümünde mastarlar iki gruba ayrılır; kullanılan alet ve Sabit ölçülü Ayarlanabilir Sabit ölçülü açı ölçme aletleri ve mastarlarına örnek olarak gönyeler, açı mastarları, prizmatik cetveller ve açı ölçme silindirleri ve konileri sayılabilir. Ayarlanabilir açı ölçerler ise ayarlı gönyeler ve üniversal atölye minkaleleridir.

20 Açı Ölçümü Açılı Gönye Şapkalı Gönye Kıl Gönye Atölye Mikaleleri

21 Açı Ölçümü

22 Su Terazisi Su düzeci veya tesviye ruhu adlarıda verilir. Yüzeylerin açı ve düzlemsellik ölçümlerinde kullanılır. İçinde bulunan bir silindirin ihtiva ettiği kabarcığın konumuna göre parçaların düzlemselliği veya dikliği kontrol edilir. Su terazilerinin hassasiyetleri büyüktür. (1 metrede. gibi) Değerlendirmeler cam tüp üzerindeki taksimat çizgilerinden yapılır.

23 Su Terazisi

24 Basınçlı Hava ile Yer Değişimi Ölçümü Bu tesisat yardımı ile lüle karşısında bulunan bir levha ile lüle arasındaki mesafe ölçülebilir.

25 Basınçlı Hava ile Yer Değişimi Ölçümü Sıkıştırılamaz akışlar için hacimsel debi; Q = C A ( p) 1/ C : diyafram ve lülenin boşalma katsayısı p 1 p p a : Giriş basıncı : Çıkış basıncı : Ortam basıncı Q = C 1 A 1 (p 1 -p ) 1/ = C A (p -p a ) 1/ C 1 = C ise

26 Basınçlı Hava ile Yer Değişimi Ölçümü x d d P P P P r x d A d A A A r A A r A A P P P P r A A P P P P A A P P P P a a a a a a a = = = = = + = = + = = ise ve 4 vardir. bagintisi bir arasinda dogrusal icin r ile.9 degeri π π

27 Mastarlar Endüstri parçalarının kendi aralarında değişebilir olması için sabit ölçü mastarları getirilmiştir. Bu mastarlar endüstrinin en hassas ekipmanları olup diğer ölçü aletlerinin ayar, kontrol ve kalibrasyonunun yapılmasında kullanılır. Sabit Ölçü Mastarları : Tek ölçülü ve çift ölçülü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çift ölçülü mastarlarda ölçülerden birisi tolerans sisteminde parçaya verilen en büyük ölçüyü, diğeri ise en küçük ölçüyü gösterir. Çift ölçülü mastarlarda parçanın bu ikisi arasında olup olmadığı kontrol edilir. Kullanım hassasiyetlerine göre tolerans kaliteleri 1 ile 4 arasındadır.

28 Mastarlar Sabit Ölçü Mastarları Mil kontrol mastarları Delik kontrol mastarları Özel kontrol mastarları Esas ana mastarlar Mil ve delik mastarlarına bazen çatal mastarlar veya geçer geçmez mastarlar adıda verilir. Bu mastarların ayarlanabilen tipleri mevcuttur.

29 Mastarlar Özel mastarlar ise vida, konik, aralık, vida hatvesi ve yarıçap ölçüm kontrolü gibi özel gayeler için kullanılır. Aralık kontrol mastarının bir diğer adıda sentil dir. Esas ana mastarlar diğer ölçü aletlerinin ve kontrol mastarlarının imalat, kontrol ve kalibrasyonunda kullanılır. Hata miktarı küçüktür genellikle. mm ye kadar tolerans ±.1 mm -5 mm arası tolerans ±. mm 5-75 mm arası tolerans ±.3 mm 75-1 mm arası tolerans ±.4 mm dir. Esas ana mastarlardan en yaygını Johnson mastarlarıdır.

30 Yarıçap Kontrol Mastarı Mastarlar Vida Mastarı Aralık Mastarı (Sentil) Vida Mastarı (Geçer geçmez) Vida Mastarı

31 Mastarlar (Johnson Mastarı)

32 Toleranslar Teknik olarak bir parçayı resmin tam ölçüsüne göre imal etmek mümkün olmadığından tam ölçünün yanısıra iki sınır ölçüsüde verilir. Parçanın tam ölçüsüne nominal değer, maksimum değer ile nominal değer arasındaki farka üst sapma, minimum değer ile nominal değer arasındaki farka ise alt sapma denir.

33 Toleranslar Tolerans Kaliteleri En hassas kalite 1 olup ana mastar imalatında kullanılır. En kaba kalite ise 16 olup haddeleme, döküm ve dövme imalatındaki toleranslarda kullanılır. Tolerans Durumu Tolerans durumu cisimlerin üst ve alt sapmalarının sıfır çizgisine olan mesafeleri ile belirlenir. Miller için tolerans durumları a dan z ye kadar küçük harfler, delikler için ise A dan Z ye büyük harfle gösterilir.

34 Toleranslar Tolerans Değerleri Tolerans değerleri mikron ile gösterilir. Bu değerler, nominal çap ve tolerans kalite rakamının artması ile büyür. Örnek : Ø h7 şeklinde verilen bir mil için; Parça nominal ölçüsü mm olan 7. tolerans kalitesine sahip bir mil Tablodan bakıldığında milin tolerans sınırları ile 1 µm dir.

35 Toleranslar Çap Delikler Miller H6 H7 H8 e7 e8 f6 f7 h5 h6 h7 j6 m6 p

36 Kaynaklar Ölçme Tekniği (Boyut, Basınç, Akış ve Sıcaklık Ölmeleri), Prof. Dr. Osman F. GENCELİ, Birsen Yayınevi, 5 Endüstriyel Ölçme ve Kalibrasyon, Doç. Dr. İsmail BİNİCİ, Birsen Yayınevi DLSB.pdf

BÖLÜM 1. ÖLÇME VE KONTROL 1.1. ÖLÇME

BÖLÜM 1. ÖLÇME VE KONTROL 1.1. ÖLÇME BÖLÜM 1. ÖLÇME VE KONTROL 1.1. ÖLÇME Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, aynı cinsten bilinmeyen bir değeri karşılaştırmaya ÖLÇME denir. Örneğin ; cetvel, kumpas ve mikrometre Çelik cetvel ve şerit

Detaylı

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ

ÖLÇME HATALARI VE ÖZELLİKLERİ ÖLÇME VE KONTROL Birim adı verilen ve bilinen bir değerle, kendi cinsinden bilinmeyen bir değeri kıyaslamaya (karşılaştırmaya) ÖLÇME denir. Parçaların istenilen ölçü sınırları içersinde yapılıp yapılmadıkları

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKAN LIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKAN LIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKAN LIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇ LENDİRİLMES İ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ ÖLÇME KONTROL VE MARKALAMA ANKARA 2005 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BURSA ATATÜRK ANADOLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI

BURSA ATATÜRK ANADOLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI BURSA ATATÜRK ANADOLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI ÖLÇME VE KONTROL Derleyen : Adnan YILMAZ 1 ÖLÇME VE KONTROL A - ÖLÇME : Bilinmeyen bir birimin içinde bilinen bir birimin

Detaylı

GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME. Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ

GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME. Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ GİRİŞ, DÖVÜLEBİÜRÜK, AÇIK KALIPTA DÖVME Prof. Dr. Levon ÇAPAN İTÜ SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA BÖLÜMÜ 26 ARALIK 1991 5 Giriş- Dövülebilirlik- Açık Kalıpta Dövme Giriş. Dövülebilirlik En eski üretim

Detaylı

Deneyin Adı Brinel Sertlik Deneyi. Deneyin Amacı Malzemenin sertlik değerinin brinell cinsinden ölçülmesi

Deneyin Adı Brinel Sertlik Deneyi. Deneyin Amacı Malzemenin sertlik değerinin brinell cinsinden ölçülmesi 1 www.koumakina001.8m.com Deneyin Adı Brinel Sertlik Deneyi Deneyin Amacı Malzemenin sertlik değerinin brinell cinsinden ölçülmesi Deneyin Yapılışı Belli çaptaki sert bir bilya malzeme yüzeyine belli bir

Detaylı

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi

Şekil 1 Talaş kaldırma işlemi TALAġLI ĠMALAT YÖNTEMĠ Hammadde halindeki bir malzemeye belirli bir şekil vermek için ucu (ağzı) keskin takımlar yardımıyla parça üzerinden küçük parçacıklar halinde malzeme kaldırma işlemidir, kaldırılan

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. Öğr. Gör.

MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI. Öğr. Gör. MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTLARI Öğr. Gör. Kadir GELİŞ AĞRI- 2014 2 ÖNSÖZ Endüstride birçok alanda sökülemez bağlantı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Grountwater and Wells written and edited by Fletcher G. Driscoll (second edition). Copyright 2010 Johnson Screens, Inc. www.johnsonscreens.

Grountwater and Wells written and edited by Fletcher G. Driscoll (second edition). Copyright 2010 Johnson Screens, Inc. www.johnsonscreens. Grountwater and Wells written and edited by Fletcher G. Driscoll (second edition). Copyright 2010 Johnson Screens, Inc. www.johnsonscreens.com İÇİNDEKİLER KUYU HİDROLİĞİ 1 1. BAZI TERİMLERİN TANIMI 1 1.1.

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA SİSTEMİ 522EE0130 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ Yayın No: 43 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak

Detaylı

Şekil ve Konum Toleransları

Şekil ve Konum Toleransları Şekil ve Konum Toleransları (GEOMETRIC TOLERANCES, Tolerances of shape/form and location/position) Örnek: Punta mili işlenirken, tam silindirik şekil elde edilememişse (farklı çaplar elde edilmişse) şekil

Detaylı

1- Resim Kağıtları. 1.1-Genel Bilgi

1- Resim Kağıtları. 1.1-Genel Bilgi 1.1-Genel ilgi 1- Resim Kağıtları Resim çizmek için çeşitli kağıtlar kullanılır. Kağıt cinsi resmin kullanılma amacına göre seçilir. Kağıtlar çeşitli genişlikte ve uzunluklarda, rulo şeklinde veya standart

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bina içi atık su tesisatının bölümlerini, döşenmesinde dikkat edilecek hususları öğrenecek, standartlara uygun olarak boruların çaplarını hesaplayabilecek ve

Detaylı

ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR

ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR ÇOK NOKTALI BAĞLAMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR Cilt D Kısım 70 Çok Noktalı Bağlama Sistemleri ile İlgili Kurallar 2009 TÜRK LOYDU Merkez Ofisi Postane Mah. Tersaneler Cad. No:26 Tuzla 34944 İSTANBUL

Detaylı

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ

KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK VE KAYNAK TEKNİKLERİ KAYNAK NEDİR? Kaynak; metalik veya termoplastik malzemelerin ısı, basınç veya her ikisinin etkisi altında bir malzeme ilavesi/ilave malzeme kullanmadan gerçekleştirilen bir

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DOĞRU AKIM VE ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ 522EE0243 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

KANALİZASYON SİSTEMLERİ

KANALİZASYON SİSTEMLERİ KANALİZASYON SİSTEMLERİ DERS NOTU Prof. Dr. Mehmet ARDIÇLIOĞLU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014 KAYSERİ 1 GİRİŞ İçme ve kullanma suyunu temin eden sistemin abonelere

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

KOORDİNAT ÖLÇÜM METROLOJİSİ, ÜÇ BOYUTLU ÖLÇÜM CİHAZI (CMM) MODERNİZASYONU, KALİBRASYONU, VERİFİKASYONU, DÜNYADA VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM

KOORDİNAT ÖLÇÜM METROLOJİSİ, ÜÇ BOYUTLU ÖLÇÜM CİHAZI (CMM) MODERNİZASYONU, KALİBRASYONU, VERİFİKASYONU, DÜNYADA VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM 1 KOORDİNAT ÖLÇÜM METROLOJİSİ, ÜÇ BOYUTLU ÖLÇÜM CİHAZI (CMM) MODERNİZASYONU, KALİBRASYONU, VERİFİKASYONU, DÜNYADA VE ÜLKEMİZDEKİ DURUM İlker TEKE* Tanfer YANDAYAN** Recep KARADAYI* * AAT Otomasyon Yazılım,

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/14) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/14) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/14) Kalibrasyon Laboratuvarı Adresi : Alınteri Bulvarı Gül 86 Toplu İşyerleri Sitesi No:1/51 Ostim ANKARA / TÜRKİYE Tel : 0312 386 25 86 Faks : 0312 386 25 87 E-Posta

Detaylı

BÖLÜM 2. MALZEMELERİN VE TRANSPORT MAKİNALARININ SINIFLANDIRILMASI

BÖLÜM 2. MALZEMELERİN VE TRANSPORT MAKİNALARININ SINIFLANDIRILMASI BÖLÜM 2. MALZEMELERİN VE TRANSPORT MAKİNALARININ SINIFLANDIRILMASI 2.1. GİRİŞ Materyal Transportu Materyal Transport Enstitüsü tarafından (MHI) tarafından şöyle tanımlanmıştır. Materyal ve ürünlerin üretimi,

Detaylı

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ

TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İş Teftiş Kurulu Başkanlığı TALAŞLI İMALATTA KULLANILAN PRESLERDE TSE STANDARTLARI VE İLGİLİ DİĞER MEVZUATIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ İş Müfettişi

Detaylı

OTOMATİK KONTROL VANALARI

OTOMATİK KONTROL VANALARI OTOMATİK KONTROL VANALARI BÖLÜM 2 Bu bölümde, günümüzde önemi ve gerekliliği tartışılmaksızın yaygın olarak kullanılan otomatik kontrol sistemlerinin belki de sistem performansını en çok etkileyen elemanı

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN 12825 Mart 2003 ICS 91.060.30 YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME SİSTEMLERİ Raised access floors TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ Necatibey Caddesi No.112 Bakanlıklar/ANKARA Bugünkü teknik

Detaylı