AKYATIRIM TÜRKİYE GAYRİMENKUL YATIRIM ZİRVESİ 26 Ocak 2007, İstanbul

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AKYATIRIM TÜRKİYE GAYRİMENKUL YATIRIM ZİRVESİ 26 Ocak 2007, İstanbul"

Transkript

1 AKYATIRIM TÜRKİYE GAYRİMENKUL YATIRIM ZİRVESİ 26 Ocak 2007, İstanbul

2 T. C. BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI PLANLI KENTLEŞME VE KONUT ÜRETİM SEFERBERLİĞİ

3 TANITIM TOKİ, Genel Bütçe dışında, özel fonu ve özerk yapısıyla Başbakanlığa bağlı olarak 1984 yılında kurulmuş, Toplu Konut Fonu 2001 yılı sonunda yürürlükten kaldırılarak Tasfiye edilmiş, Fonun tasfiyesi İdarenin kaynaklarını büyük ölçüde azaltmış ve İdareyi konut üretiminden uzaklaştırmıştır. Aynı dönemde, TOKİ nin konut üretiminden uzaklaşması, Konut ihtiyacının artması ve Gecekondu olgusunun devam etmesi, Konut ve kentleşmeye yönelik yeni politikalar üretilmesini gerektirmiştir.

4 YASAL ÇERÇEVE VE HEDEFLER Bilindiği üzere konut hakkı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi nde, herkesin kendisinin ve ailesinin sağlık ve refahı için beslenme, giyim ve konut hakkı vardır ifadesiyle yaşamsal haklar arasında sayılmıştır. Yine Birleşmiş Milletler Habitat Gündemi de, herkese yeterli konut temasını sürekli işlemiştir. Anayasamızın 57 inci maddesi; devlete, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alma görevini vermiştir. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra göreve gelen 58. ve 59. Cumhuriyet Hükümetleri; Acil Eylem Planı ve Hükümet Programında, gecekondu sorunun çözümü ile alt gelir grubu ve yoksulların kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olabilmesi konularına yer vermiş, bu doğrultuda Toplu Konut İdaresi ile belediyeleri görevlendirmiştir.

5 2003 yılından itibaren gerçekleştirilen yasal düzenlemeler büyük bir açılım yaratmış, üretilen sağlam ve bütüncül politikalarla, Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar büyük çapta bir planlı kentleşme ve konut atağı başlatılmıştır. Bugün konut alanında devletin ana kurumu olan TOKİ, gerek Anayasamızın devlete yüklediği görevler, gerekse Acil Eylem Planında ve Hükümet Prograınında yer alan hedefler doğrultusunda politika ve faaliyetlerini şekillendirmektedir.

6 TOKİ, bu çerçevede; DPT ve TÜİK verilerine göre Türkiye de 2,5 milyon civarında olan acil konut ihtiyacının yüzde 5 ile 10 kadarını üreterek; Alternatif, yenilikçi uygulamalarla konut üretiminin belli bir model çerçevesinde gerçekleşmesini sağlayarak, konut piyasasını disipline etmeyi; Kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi hususlara dikkat ederek spekülatif oluşumlara mani olmayı; Ülke nüfusunun ülke coğrafyasına dengeli bir biçimde dağılmasına yardımcı olmayı ve böylece; düzenli kentleşmeye ciddi katkı sağlamayı hedeflemektedir

7 BUGÜN İTİBARIYLA; 81 İL ve 263 İLÇEDE, 622 ŞANTİYEDE; İHALE EDİLEN KONUT SAYISI: 223 bin 061 TAMAMLANAN KONUT SAYISI: 100 bin Önümüzdeki dönemi de kapsayacak tarzda 500 bin konutluk program yapılmış olup, 2007 yılı sonunda 250 bin konut hedefinin üzerine çıkılacaktır.

8 Bursa-Merkez-Nilüfer

9 Düzce-Merkez-Nalbantoğlu

10 Bitlis-Tatvan

11 Uşak-Merkez

12 Adana-Yüreğir

13 Rize-Çamlıhemşin

14 ÜRETİLEN KONUT SAYISI: bin 912 Sosyal Konut (%81) Sosyal Konut Diğer

15 179 bin 912 SOSYAL KONUTUN; 46 bin 587 si; hiç geliri olmayan veya aylık hane geliri 840 YTL nin altında olan vatandaşlarımız için yıl vadelerle ve aylık YTL den başlayan taksitlerle satılmaktadır. 105 bin 645 konutumuz da, evi olmayan dar ve orta gelir grubuna; yüzde peşin, 10 yıl vade ve aylık YTL den başlayan taksitlerle satışa sunulmaktadır.

16 GECEKONDU DÖNÜŞÜM/KENTSEL YENİLEME Bugün illerimizin yarısında ve nüfusu 70 binin üzerinde olan ilçelerimizde de gecekondu ve kaçak yapılaşma sorunu vardır. TOKİ, 2003 yılında başlattığı planlı kentleşme ve konut atağı çerçevesinde, gecekondu sorununun çözümüne yönelik olarak; merkezi hükümetin desteği ve yerel yönetimlerle işbirliğiyle, vatandaşı da mağdur etmeden, Cumhuriyet tarihimizde bugüne kadar görülmemiş hızda ve kapsamda bir çalışma başlatmıştır.

17 Edirne İstanbul Bursa Ankara Balıkesir Eskişehir Kırıkkale Kütahya Manisa İzmir Denizli Isparta Antalya Karabük Mersin Samsun Adana Tokat Hatay Sivas Trabzon Rize Bayburt Gümüşhane Erzincan Urfa Gaziantep Kars Erzurum Siirt Protokol yapılan iller Protokol yapılan iller Bu itibarla; 110 belediye ile toplam 70 bin konutluk gecekondu dönüşüm protokolleri imzalanmış, 62 bölgede, 18 bin 877 konutluk uygulama başlatılmıştır.

18 Erzincan Çarşı Mahallesi Boşaltılmış Alan Erzincan Çarşı Mahallesi Proje öncesi

19 Erzincan Çarşı Mahallesi nde tamamlanmış konutlar

20 Denizli de gecekondu dönüşüm alanı

21 Alanın tasfiye edilmiş hali

22 Denizli de Gecekondu dönüşümü için yapılan konutlar

23 Yürütülen projelerde, dönüşüm yapılan bölgelerdeki bütün sosyal aktörlerin rol almasına, vatandaşın ikna edilmesine ve projeye gönüllü katılımına önem verilmektedir. Bir yandan, tasfiye edilen gecekondu alanları projelendirilerek örnek yerleşim veya rekreasyon alanlarına dönüştürülürken; öte yandan bu sağlıksız bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız da; altyapısı tamamlanmış; sosyal yaşamın gerektirdiği donatıların bulunduğu, modern ve planlı yerleşim alanlarında yaşama olanağına kavuşmaktadırlar. TOKİ tarafından Türkiye çapında başlatılan gecekondu dönüşüm çalışmaları belediyelerimiz ve konut yapımcılarımız için de bir model oluşturmaktadır.

24 Ankara Protokol Yolu ndaki gecekondu alanının yıkım sonrası Ankara Protokol Yolu ndaki gecekondu alanının yıkım öncesi

25 Protokol Yolu nda hak sahipleri için üretilen konutlar

26 DİĞER UYGULAMALAR TOKİ, sosyal konut uygulamaları kapsamında; afet konutları, tarımköy ve göçmen konutları projelerini de yürütmektedir. Bu itibarla sosyal konut uygulamalarımızın 6 bin 749 adedini; deprem, yangın, sel gibi felaketlerden zarar gören yerleşimlerde afet konutları kapsamında ürettik. Ayrıca; şehri cazip kılan olanakları kırsal kesim insanlarımızın ayağına götürmek ve böylece göçün hızını kesmek amacıyla 17 köyde konutluk (köyün üretim faaliyetine uygun ahır, ağıl, depo vb. dahil) tarımköy uygulaması başlattık.

27 Bilecik Pazaryeri Tarımköy Rize Afet Konutları

28 179 bin 912 SOSYAL KONUTUN DAĞILIMI Dar ve Orta Gelir Grubu Tarımköy Uygulamaları Afet Konutu Uygulamaları Gecekondu Dönüşüm Uygulamaları Yoksul ve A

29 Öte yandan TOKİ; planlı kentleşme ve konut üretimine kredilendirme yoluyla da destek olmaktadır. Bu itibarla; Kentlerimizin en büyük servetlerinden olan, tescilli taşınmaz kültür varlıklarımızın bakımı, onarımı ve restorasyonuna katkı sağlamak için de 2005 yılından itibaren itibaren kredi uygulaması başlatmıştır. Tarihi kent dokusunun sağlıklaştırılmasına yönelik uygulama kapsamında, toplam 53 projeye 4 milyon YTL. kredi desteği sağlanmıştır.

30 İstanbul Restorasyon Sonrası İstanbul Restorasyon Öncesi

31 Çanakkale-Restorasyon Öncesi Çanakkale-Restorasyon Sonrası

32 İdaremiz, yarım kalan kooperatiflerin tamamlanması amacıyla kredi uygulamalarını da sürdürmektedir. Bu kapsamda da, 56 bin konuta tamamlama kredisi açılmış ve 40 bin konut tamamlanmıştır. Ayrıca; şehit ailelerine, Maluller ile Dul ve Yetimlerine faizsiz olarak konut kredisi verilmektedir. Bir başka faaliyet alanımız olan Arsa Üretim Projeleriyle de; konut üretiminde önemli bir maliyet unsuru olan arsa payının asgariye indirilerek ucuz konut üretimine katkı sağlanması ve atıl durumdaki tescilsiz alanların Hazine adına tescil edilerek kamuya kazandırılması hedeflenmiştir.

33 TOPLAM ARSA STOKUMUZ m2 Bedel karşılığı alınan Satılan Arsa Ofisinden devralınan Bedelsiz Alınan TOKİ stoğu

34 DEĞİŞEN KONUT ANLAYIŞI Bugün konut ihtiyacını irdelediğimizde; altyapısı ve ulaşımı tamamlanmış; eğitim, sağlık, kültür, ticaret gibi sosyal donatıları yeterli; parkları, bahçeleri, çevre düzeni, spor, dinlenme ve eğlence tesisleriyle insanlara çağdaş yaşam olanakları sunan yerleşim alanlarında ikamet edebilme anlaşılmaktadır. Kentleşmeden bağımsız düşünülemeyecek olan konut anlayışındaki gelişme; gayrimenkul alanının bütününe yansımıştır. TOKİ, insanlarımıza hak ettikleri sağlam ve kaliteli, çağdaş olanaklara sahip, güvenli yerleşim yerleri sunmada öncülük ederken, yeni bir planlı kentleşme ve konut üretim anlayışını da oluşturmaya çalışmaktadır.

35 Bu kapsamda, bin 061 konutla birlikte; 250 Okul (6.338 derslik) 180 Ticaret Merkezi 152 İbadethane 7 Hastane 44 Sağlık Ocağı 40 Spor Salonu 33 Kütüphane TOKİ, konut üretim alanlarını kıraç bölgelerden seçerek ağaçlandırma ve peyzaj yapımına önem vermektedir. Çevre düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 13 milyon metrekare yeşil alan düzenlemeleri, 2 milyon ağaç dikimi ve 3 milyon çalı peyzajı yapılmaktadır.

36 Gümüşhane İlköğretim Okulu Bingöl Ticaret Merkezi

37 Kocaeli Bekirpaşa İlköğretim Okulu Kocaeli Bekirpaşa Ticaret Merkezi

38 Sakarya Korucuk (Hastane)

39 İdaremizin uygulamalarıyla birlikte inşaat sektörüne olan güven artmış, kent ve çevre bilinci, buna paralel olarak da konut satın alma bilinci gelişmiştir. Bugüne kadar TOKİ tarafından satışa çıkarılan 174 bin 406 konuttan 151 bin 903 adedi satılmıştır.

40 Yılları Gayrimenkul Satışları Toplam satış geliri (milyon YTL) Peşin satış ve peşinat olarak nakit girişi (milyon YTL) Toplam adet Emlak GYO eliyle üretilen konutla birlikte toplam satış adedi:

41 BİR FİNANS MODELİ OLARAK GELİR PAŞLAŞIMI PROJELERİ TOKİ tüm faaliyetlerini, bilimsel ve modern dünyanın uyguladığı gibi; bütçeden pay almadan, gerekli kaynağını Hazineden temin ettiği arsaları değerlendirerek ve de konut ile işyeri satışlarından elde etmektedir. Bu çerçevede; başlatılan 223 bin 061 konutun 43 bin 149 adedi, hem TOKİ hem de iştiraklerimizden Emlak GYO eliyle Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Projeleri kapsamında üretilmektedir.

42 Özel sektörle işbirliği içinde geliştirilen ve bir tür arsa satışı niteliğinde olan bu model ile; Kamunun elindeki araziler en iyi şekilde değerlendirilmekte, TOKİ ye ve dolayısıyla devlete kaynak sağlanmakta, Nitelikli çevreler oluşturulmaktadır. Bu projeler, kat karşılığı ihalelerden tamamen farklı bir sisteme oturtulmuş ve konutların satılamayarak kamunun elinde kalmasına yönelik bütün riskler ortadan kaldırılmıştır.

43 TOKİ, bu uygulamalarla; ülkemize yeni yerleşim birimleri kazandırmada sınıf atlatmış, en modern yapı teknolojileri ve tekniklerinin geliştirilmesi ve kullanılması ile çağdaş konut alanlarının oluşumuna ve müteahhitlerin gelişimine de katkı sağlamıştır. ARSA SATIŞI KARŞILIĞI GELİR PAYLAŞIMI PROJELERİYLE İDAREMİZE 4.5 MİLYAR YTL. GELİR GETİRECEK İHALE YAPILMIŞ; BUGÜNE KADAR KASAMIZA 1.5 MİLYAR YTL. NAKİT GİRİŞİ SAĞLANMIŞTIR.

44 Ankara-Eryaman

45 İstanbul-Halkalı

46 KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞBİRİLĞİ TOKİ olarak, tüm faaliyetlerimizi özel sektörle işbirliği içinde sürdürüyoruz. 300 ü aşkın müteahhit ve müşavir firmayla iş yapıyoruz. Çalışmalarımızda bürokrasiyi en aza indirerek, özel sektörün pratikliği ve esnekliğiyle, devlet terbiyesi ve ciddiyetini birarada tutmaya çalışıyoruz. Bugün TOKİ; müteahhitler, müşavirler, teknik elemanlar ve inşaat malzemesi üreticileri için bir okul haline gelmiştir.

47 SONUÇ Kuruluşundan 2003 yılı başına kadar geçen 19 yıllık süreçte; Toplu Konut Fonu nun imkanlarıyla, kendi arsaları üzerinde 43 bin 145 salt konut üreten ve konut üreticilerine kredi desteği sağlayan TOKİ, 2003 yılı başından itibaren; Hükümetimizin programı, gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve de Başbakanımızın takip ve talimatları doğrultusundaki kararlı politikalar çerçevesindeki açılımlarla; konut üretimi ve kentleşmenin her boyutuna eğilecek şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Böylece, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar büyük çapta Planlı Kentleşme, Konut Üretim ve Gecekondu Dönüşüm Programı başlatılmıştır.

48 Üretilmekte olan 222 bin 229 konut, altyapı ve sosyal donatılarıyla birlikte nüfusu 100 bini aşkın 10 şehir demektir arasında; ayrı ihale gerçekleştirilmiş, yatırım maliyeti 13 milyar YTL. olan uygulama başlatılmıştır. Toplam 5 milyar YTL. hakediş ödemesi yapılmıştır. İdarenin halen 7 milyar YTL. alacak portföyü bulunmaktadır. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere 800 bin kişilik istihdam sağlanmıştır

49 Kaliteden ödün vermeyen TOKİ, müteahhit firmaları sürekli denetim altında tutarak faaliyet raporları oluşturmaktadır. Böylece; işi kaliteli yapanlarla yapmayanlar objektif bir performans değerlendirmesine tabi tutulmakta ve kaliteli iş yapmaya özendirilmektedir. Müteahhitlerimizin teknik ve mali açıdan gelişmesi ve güçlenmesi sağlanarak, yurt dışı piyasalardaki pazar paylarının artırılması teşvik edilmektedir. Kontrollük hizmetlerinde müşavir firmalar da devreye sokularak, özel sektördeki müşavirlik sisteminin gelişmesine katkı sağlanmaktadır.

50 Bugün geldiğimiz noktada TOKİ, modern kentleşmenin tüm unsurlarını kapsayan bir anlayışla hizmet vermektedir. Pırıl pırıl yerleşim alanları, sağlam ve kaliteli evler insanlık hakkıdır. Parklarında çocukların oynadığı, bahçelerinde yaşlıların dinlendiği, modern hayatın gerektirdiği donatılarla bezenmiş mekânlar insanların yaşam hakkıdır. Bu hak modern dünyanın insanlığa sunacağı en temel olanak olmalıdır.

51

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011

TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 TOKİ KURUM PROFİLİ 2010-2011 İÇİNDEKİLER 2 Başbakan ın Mesajı 4 Başlıca Operasyonel Göstergeler 8 Kısaca TOKİ 10 Başkan ın Mesajı 12 Vizyon, Misyon ve Strateji 14 TOKİ ve Türkiye de İnşaat Sektörü 16 Başlıca

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI ANABİLİM DALI TOKİ' NİN TASARIM İLKELERİNİN, TOKİ KONUT UYGULAMALARI ÜZERİNDEN İRDELENMESİ: ANKARA ÖRNEĞİ YÜKSEK LİSANS

Detaylı

Sayı 10 Haziran 2014

Sayı 10 Haziran 2014 Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Elektronik Dergisi Sayı 10 Haziran 2014 KAMU POLİTİKASI ÖRNEĞİ OLARAK TÜRKİYE DE KONUT POLİTİKALARININ ŞEKİLLENMESİNDE TOKİ NİN ROLÜ 1 2 3 ÖZET Kamu politikası, toplumu

Detaylı

Doç. Dr.,Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi, reskinat@anadolu.edu.tr

Doç. Dr.,Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi, reskinat@anadolu.edu.tr TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜNDE (TOKİ NİN) YERİ VE ETKİSİ TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜNDE (TOKİ NİN) YERİ VE ETKİSİ * Doç. Dr.,Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi, reskinat@anadolu.edu.tr ÖZET: Aşağıdaki çalışma, inşaat

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ TOKİ NİN SOSYAL KONUT VE LÜKS KONUT PROJELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ANKARA ÖRNEĞİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ TOKİ NİN SOSYAL KONUT VE LÜKS KONUT PROJELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ANKARA ÖRNEĞİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ TOKİ NİN SOSYAL KONUT VE LÜKS KONUT PROJELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ANKARA ÖRNEĞİ Hatice YILDIRIM TAŞINMAZ GELİŞTİRME ANABİLİM DALI ANKARA

Detaylı

TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI RAPORU

TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI RAPORU TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2011 YILI RAPORU Bu rapor, 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile 02.03.1984 tarih ve 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu uyarınca düzenlenmiştir. KISALTMALAR: TOKİ

Detaylı

2015 YILI BÜTÇE SUNUŞU. İdris GÜLLÜCE. Çevre ve Şehircilik Bakanı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu

2015 YILI BÜTÇE SUNUŞU. İdris GÜLLÜCE. Çevre ve Şehircilik Bakanı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2015 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu İdris GÜLLÜCE Çevre ve Şehircilik Bakanı 20 Kasım 2014 2015yılı bütçe sunuşu TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU İDRİS GÜLLÜCE Çevre ve Şehircilik Bakanı 20

Detaylı

Sosyal Devlet ve Sorumlu Toplum

Sosyal Devlet ve Sorumlu Toplum Başkan dan Sosyal Devlet ve Sorumlu Toplum Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Sosyal politika, toplumdaki tüm bireylerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumsal sorunların ortadan kaldırılması

Detaylı

2009 YILI FAALİYET RAPORU

2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI KOSGEB KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 2009 YILI FAALİYET RAPORU Ankara BAKAN SUNUŞU Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ekonomik

Detaylı

1984 1989 Arası Konut Üretimine Kaynak (Kredi) Ayrılarak Desteklenmesi ve 2002 Sonrası Doğrudan Konut Üretimi

1984 1989 Arası Konut Üretimine Kaynak (Kredi) Ayrılarak Desteklenmesi ve 2002 Sonrası Doğrudan Konut Üretimi Toplu Konut İdaresinin Konut Politikasının Değişimi: 1984 1989 Arası Konut Üretimine Kaynak (Kredi) Ayrılarak Desteklenmesi ve 2002 Sonrası Doğrudan Konut Üretimi YrdDoç. Dr. İsmail TANER. Abant İzzet

Detaylı

KURUMU GÜNEY MÜESSESESİ TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2012 YILI RAPORU

KURUMU GÜNEY MÜESSESESİ TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2012 YILI RAPORU TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU SINIRLI SORUMLU GÜNEY EGE LİNYİTLERİ İŞLETMESİ MÜESSESESİ 2012 YILI RAPORU TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI 2012 YILI RAPORU Bu rapor, 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Sayıştay

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010

İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010 İNŞAAT SEKTÖR RAPORU 2010 ÇARPIK YAPILAŞMA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM Bu kitabın basılmasına katkılarından dolayı, teşekkür ederiz. MÜSİAD Sektör Raporları: 72 ISBN: 978-605-4383-10-8 Hazırlayan İnşaat Y. Müh.

Detaylı

TÜRKİYE DE KONUT SORUNU VE KONUT İHTİYACI RAPORU KONUT

TÜRKİYE DE KONUT SORUNU VE KONUT İHTİYACI RAPORU KONUT TÜRKİYE DE KONUT SORUNU VE KONUT İHTİYACI RAPORU KONUT İnsanların beslenme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını güvenli ve sağılıklı şekilde karşılayacak özellikleri taşıması

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA ÖNSÖZ Tabii kaynaklar insanoğlu için yeterli olmasına rağmen sınırsız değildir ve

Detaylı

Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir.

Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. Türk Milletinin istidadı ve katî kararı medeniyet yolunda; durmadan, yılmadan, ilerlemektir. Giriş > Başkan dan Gaziosmanpaşa da 10 yılda çok şey değişti Değerli Meclis Üyeleri Farklı kültürleri ve sosyo-ekonomik

Detaylı

Kentsel Dönüşüm Rehberi

Kentsel Dönüşüm Rehberi Kentsel Dönüşüm Rehberi gelecek öngörenlere, doğru ve yararlı işler yapsınlar diye... İÇİNDEKİLER Giriş... 1 BÖLÜM I GENEL OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM... 5 A. KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TARİHSEL GELİŞİMİ... 5 B. KENTSEL

Detaylı

FATİH BELEDİYESİ 2009 YILI YILLIK PERFORMANS PROGRAMI

FATİH BELEDİYESİ 2009 YILI YILLIK PERFORMANS PROGRAMI FATİH BELEDİYESİ YILI YILLIK PERFORMANS PROGRAMI 1 Üst Yöneticinin Sunuşu 2 3 Üst Yönetici Sunuşu mali yılından itibaren uygulanacak olan Fatih Belediyesi Yıllık Programı stratejik amaçlar doğrultusunda

Detaylı

Kentsel Dönüşüm Hukuku Kentsel Dönüşüm Rehberi

Kentsel Dönüşüm Hukuku Kentsel Dönüşüm Rehberi Kentsel Dönüşüm Hukuku Kentsel Dönüşüm Rehberi KENTSEL DÖNÜŞÜM HUKUKU KENTSEL DÖNÜŞÜM REHBERİ Prof. Dr. Gürsel ÖNGÖREN Prof. Dr. N. İlker ÇOLAK Birinci Baskı : Temmuz 2013 ISBN : 978-975-01646-3-7 Yayımcının

Detaylı

Genel Yönetim İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2009 FAALİYET RAPORU

Genel Yönetim İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2009 FAALİYET RAPORU 2 Genel Yönetim 3 Tarih, bir milletin kanını varlığını hiçbir zaman inkar edemez. Bizim görüşümüz ki halkçılıktır, kuvvetin, kudretin, egemenliğin, yönetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa No

İÇİNDEKİLER  Sayfa No İÇİNDEKİLER Sayfa No İÇİNDEKİLER..... 1 1. YÖNETİCİ ÖZETİ.. 2 2. MEVCUT DURUM ANALİZİ... 5 2.1. Esnaf ve Sanatkâr Tanımı.... 5 2.2. Esnaf ve Sanatkârların Genel Görünümü.... 7 2.3. Esnaf ve Sanatkârlar

Detaylı

KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE ARSA POLİTİKALARI

KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE ARSA POLİTİKALARI KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE ARSA POLİTİKALARI 1 T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı KENTLEŞME ŞÛRASI 2009 KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE ARSA POLİTİKALARI 3 ANKARA - Nisan 2009 2 SEKRETERYA BİLGİLERİ Adres :

Detaylı

TÜRKİYE NİN YAPICI GÜCÜ FAALİYET RAPORU. Türkiye nin Yapıcı Gücü

TÜRKİYE NİN YAPICI GÜCÜ FAALİYET RAPORU. Türkiye nin Yapıcı Gücü TÜRKİYE NİN YAPICI GÜCÜ FAALİYET RAPORU 2013 Türkiye nin Yapıcı Gücü İÇİNDEKİLER 1. Bölüm: Sunuş 1 à 35 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü...2 Olağan Genel Kurul Gündemi...3 Misyonumuz-Vizyonumuz-Stratejimiz...6

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

Detaylı

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU. Nisan ANKARA Mali Hizmetler Müdürlüğü

ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU. Nisan ANKARA Mali Hizmetler Müdürlüğü ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Nisan ANKARA Mali Hizmetler Müdürlüğü İÇİNDEKİLER III TABLOLAR V SUNUŞ VII I- GENEL BİLGİLER 1 A- Misyon ve Vizyon 1 B- Yetki Görev ve Sorumluluk

Detaylı

II. PERFORMANS BİLGİLERİ... 7

II. PERFORMANS BİLGİLERİ... 7 İçindekiler I. GENEL BİLGİLER... 3 A. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 3 1. Belediyenin Görev ve Sorumlulukları... 3 2. Belediyenin Yetkileri ve İmtiyazları... 3 B. TEŞKİLAT YAPISI... 5 C. FİZİKSEL KAYNAKLAR...

Detaylı

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE YAŞANABİLİR ŞEHİRLER, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE Refahın Bölgelere Dengeli Dağılımı Mekân Planlaması ve İmar Kentsel Dönüşüm ve Konut Kentsel Altyapı Yerel Yönetimler Kırsal Kalkınma Çevrenin Korunması Afet

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. BAŞBAKANLIK YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU T.C. BAŞBAKANLIK YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI FAALİYET RAPORU 1 2 3 Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, misyonunda da belirtildiği üzere yüksek öğrenim gençliğinin

Detaylı

ARAŞTIRMA RAPORU KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE HAZİRAN 2014 ÖZET. Bir Cushman & Wakefield Araştırma Yayınıdır

ARAŞTIRMA RAPORU KENTSEL DÖNÜŞÜM TÜRKİYE HAZİRAN 2014 ÖZET. Bir Cushman & Wakefield Araştırma Yayınıdır ARAŞTIRMA RAPORU TÜRKİYE HAZİRAN 214 ÖZET GENEL BAKIŞ Geçtiğimiz on yıl içinde, hükümet İstanbul ve Türkiye genelinde birçok şehirde kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi için yasal bir çerçeve

Detaylı

Kaçak Yapılaşma İle İlgili Süreçler, Sorunlar, Çözüm Önerileri Değerlendirme Raporu *

Kaçak Yapılaşma İle İlgili Süreçler, Sorunlar, Çözüm Önerileri Değerlendirme Raporu * Kaçak Yapılaşma İle İlgili Süreçler, Sorunlar, Çözüm Önerileri Değerlendirme Raporu * TMMOB KENTLEŞME ve YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞMA GRUBU A. TANIMLAR, GENEL DEĞERLENDİRME VE TESPİTLER A.1. TANIMLAR Ülkemiz

Detaylı

Fotoğraf: A.Rıza Baykan

Fotoğraf: A.Rıza Baykan Fotoğraf: A.Rıza Baykan T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Hasan Z. SARIKAYA (Müsteşar) Yayın Koordinatörü Enver KURGUN (EYD Başkanı) Yazı İşleri Müdürü Aycan

Detaylı