FARKLI ALANLARDA BILGISAYAR

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FARKLI ALANLARDA BILGISAYAR"

Transkript

1 Bilgisayarımız ve Uygun Çalışma Ortamı Çalışma ortamı uyumu kolaylaştıracak, serbestçe hareketlere imkan sağlayacak ve donanımları alacak genişlikte olmalıdır. Sık kullanılan materyaller kişinin önünde olmalıdır. Çalışma alanı kalabalık olmamalıdır. Çalışma alanının ısısı çalışmaya uygun olmalıdır. Uygun seviyede aydınlatma olmalıdır. Monitor, klavye, fare, sandalyenin pozisyonları ve bunların kullanım şekilleri sağlık kurallarına uygun olmalıdır. Ayrıca, çalışma ortamı sık sık havalandırılmalıdır. Belirli sürelerde molalar verilmelidir. Değerlendirme. Resimde gördüğümüz yanlışlıkları açıklayalım. FARKLI ALANLARDA BILGISAYAR Bilgisayarlar iş, eğitim, sağlık, iletişim ve bankacılık gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Uçak bileti alma, çevrimiçi bankacılık işlemleri yapma, elektronik oylama, hasta kayıt-kabul işlemleri, uzaktan öğrenme ve ödev yapma işlemleri bu alanlarla ilgili verilebilecek bazı örneklerdendir. Bilişim teknolojilerinin hayatın birçok aşamasında sıklıkla kullanılır hale gelmesi nedeniyle;teknoloji, Bilişim ve Bilişim Sistemleri Kavramlarını öğrenmemiz gereklidir. Teknoloji: Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, bu sanayide kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir. Bilişim: İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığı ile düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimdir. Enformatik ya da informatik olarak da isimlendirilebilir. Bilişim Sistemi: Bilişimde kullanılan tüm araç ve gereçlerin oluşturduğu sistemlerdir. Dünyada birçok şey sürekli bir değişim ve gelişim halindedir. Özellikle bilgisayar ve bilişim teknolojileri akıl sınırlarını zorlayacak ve sınır tanımaz bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Ayrıca bugünlerde sıklıkla kullandığımız telefonlar, cep telefonları da bir gelişimsel süreç sonunda ceplerimize kadar girdi. Ya da ilk arabaları ve şu anda kullanımda olan arabaları kıyaslayabiliriz. Bu ve benzeri birçok gelişme sürekli devam etmektedir. Sanat, sağlık, eğitim, bilişim, iletişim vb. gibi birçok alanda gelişmeler ve değişmeler sürekli devam etmekte ve bunlar doğrudan ya da dolaylı olarak hayatımızı etkilemektedir.bu ve benzeri aletleri ve makineleri hayatımızı koylaştırdığı ve bize yarar sağladığı için kullanıyoruz.

2 Alanlar Bilgisayarın bu alandaki kullanım şekli Hastanelerde hasta kayıtlarının tutulması Birçok hastalığın tanı ve tedavisinde bilgisayarlardan yararlanılabilir. Bilgisayar derslerinde, Diğer derslerde yardımcı olarak Öğrenci kayıt işlemlerinde kullanılabilir. Peki hiç düşündük mü? Teknoloji zarar da getirmiyor mu? Yararları: Mesela hep birlikte, anne ve babalarımızın sıklıkla kullandığı bir teknolojik ürün olan arabaları düşünelim. Bu güzel teknolojiler hakkında yarar ve zararları bilmek ister misiniz? - Eve ve okula kolayca ve çabucak gitmemizi sağlar. - Baba, annemizin bizi okula getirmesine olanak sağlar. - Ulaşımımızı kolaylaştırı. Zararları: - Egzosundan karbonmonoksit gazı çıkararak küresel ısınmaya neden olur. - Çevre kirliliğine neden olur. - Yaşanabilir doğal alanların azalmasına nedenr olur. *****Bir çok işimizi kolayca halletmemize olanak sağlayan bilgisayarlar bile; uzun zaman kullanılmaları durumunda geçici ya da kalıcı sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenlerle, tüm kullandığımız teknolojilerin maalesef aynı zamanda zararları da söz konusudur. Bu demek değil ki; teknoloji kullanmayalım. Yapmamız gereken sorumlu ve özverili bireyler olarak doğayı ve çevreyi tahrip etmeyen, zarar vermeyen, ya da kabul edilebilir ölçüde zararı olan teknolojileri kullanmaktır. Unutmayalım, bu dünya hepimizin ve aynı zamanda hiçbirimizin. Bankalar, bir merkezde oluşturdukları bağlantı ile tüm şubeleri arasındaki iletişimi sağlayabilir. Dijital vatandaşlık niçin kullanılır? "e-devlet, vatandaşların, kamu ve özel tüzel kişilerin bilgi teknolojileri kullanarak kamu hizmetlerine ulaşmalarını ve bundan yararlanmalarını sağlayan uygulamalar bütünüdür." Uzay, matematik, kimya, fizik gibi bilim dallarında yapılan deney ya da işlemlerin kontrolü bilgisayar yardımı ile yapılabilir. Şirket ve firmalarda müşteri ile ilgili işlemler, muhasebe ve stok kontrolleri bilgisayrda yapılabilir. Dergi, gazete, kitap ve broşür gibi belgeler bilgisayarda hazırlanabilir. Bilgisayar askeri alanda eğitim ve kontrol amaçlı olarak kullanılabilir. Tasarım, çizim, gibi işlemlerde bilgisayar kullanılabilir. Ben bir öğrenciyim.yariyil tatili için Ankara dan İstanbul a gideceğim. Varan Turizm den benim için 2 Subat 2007 tarihi için nasıl yer ayırtabilirim? Ben bir ev hanımıyım.yarın çocuklarımla gezmeye gideceğim ama hava nasıl olacak öğrenmek istiyorum.hava durumunu benim için öğrenebilir misin?. Ben bir yıl sonra askere gideceğim acak askerlik hakkında hiçbir bilgim yok. Askerlik çeşitlerini merak ediyorum.bu konu hakkında beni gereken yerlere yönlendirebilir misin?

3 BİLGİSAYAR (COMPUTER) MASAÜSTÜ (DESKTOP) DİZÜSTÜ (LAPTOP) TABLET Bilgisayarın Bileşenleri BİLGİSAYAR = Donanım + Yazılım Bilgisayarlar: Her türlü bilgiyi saklamamızı, bunlar arasında işlemler yapabilmemizi ve saklanan bilgilere ulaşmamızı sağlayan ve tüm bu işlemleri "çok hızlı" yapan elektronik cihazlardır Niçn Kullanırız? Çok Hızlı İşlem Yapar(Ortalama bir bilgisayar saniyede milyarlarca işlem (toplama,çıkarma gibi sayılar arası işlemlerden her türlü bilgiyi saklamaya kadar) yapar. ) Monitör (Ekran) Klavye Bilgisayarı Oluşturan Temel Parçalar Bilgisayarın Bileşenleri Kasa Mouse (Fare) Bilgisayarlar, donanım ve yazılım olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Bilgisayarın Kullanım Alanları Günümüzde bilgisayarlar, insanın yer aldığı her alanda kullanılır. İnsanlar yaptıkları işleri daha hızlı ve, daha doğru ve daha kolay yapmak için bilgisayarlardan yararlanırlar. Bilgisayarın kullanıldığı alanlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 1. Eğitim 2. Bankacılık 3. Bilimsel Araştırmalar 4. Ticaret 5. Tıp 6. Yayıncılık 7. Askeri 8. Mühendislik Bilgisayarla neler yapılabilir? Çizim programları yardımıyla resimler ve şekiller çizilebilir. Matematiksel işlemler yapılabilir. Dönem ve günlük ödevler yapılabilir. Yazı, şiir ve öykü yazılabilir. Müzik dinlenebilir. İnternet aracılığıyla araştırma yapılabilir Diğer bilgisayarlarla iletişim kurulabilir. Oyun oynabilir. BİLGİSAYAR DONANIM BİRİMLERİ Kasa ve Güç Kaynağı Bilgisayarda içerisine anakart ve anakart üzerine doğrudan takılan donanımlar ile disket sürücü, sabitdisk vb sürücülerin yerleştirildiği metal veya metal-plastikden yapılmış kutulardır. Güç kaynağı ise kasa içerisinde bulunan ve bilgisayarın diğer donanımlarına gereken elektrik enerjisini gönderen cihazlardır. Ekran (Monitor) Yapılan işlemleri kullanıcıya yansıtan ve giriş aygıtlarından girilen bilgileri kullanıcılara gösteren aygıtlardır. Klavye (Keyboard) Bilgisayara veri girebilmek için, üzerinde harf, rakam, özel karakter ve çeşitli fonksiyon tuşlarının bulunduğu bilgisayarların ana giriş elemanıdır. Fare (Mouse) Fare üzerinde iki veya üç tuşu bulunan ve hareket ettikçe elektrik sinyalleri üreten bir elemandır. Fare hareket ettikçe ekran üzerinde bulunan fare işareti de ekran üzerinde yer değiştirir. Hoparlörler (Speakers): Ses Kartında Oluşan Sesin Duyulmasını Sağlar. Kamera (WEBCAM ) :Dışarıdan görüntü alıp, bilgisayara aktarır. İnternet üzerinden görüntülü haberleşmede kullanilir

4 Yazıcı (Printer) Tarayıcı (Scanner) Ana Kart (MotherBoard) Bilgisayar ortamında bulunan verilerin, kullanılan bilgisayar programları doğrultusunda kağıda grafiksel yada yazı olarak aktarılmasını sağlayan cihazlardır. Üç çeşittir Nokta vuruşlu yazıcılar Mürekkepli (Püskürtmeli) yazıcılar Lazer yazıcılar Kağıt üzerinde bulunan yazı ve resim modundaki bilgileri tarayıp sayısal bilgilere dönüştürerek bilgisayar ortamına atan aygıtlardır. Tarayıcının bu bilgileri bilgisayara aktarması için özel programlar kullanılır Bilgisayarın ana iskeletini oluşturan parçadır. Bilgisayar üzerinde bulunan tüm donanım bileşenleri anakart sayesinde birbirleriyle etkileşim halinde olurlar. Merkezi İşlem Birimi (İşlemci -CPU) Bilgisayara girilen verilerin üzerinde işlem yapıldığı ve bilgisayarın bütün birimlerinin yönetildiği, matematiksel hesaplamaların yapıldığı ve koordinasyonun sağlandığı birimdir. Bilgisayarlar işlemcisinin modeline göre isimlendirilirler. Ana Bellek (RAM Bellek) İşlemci tarafından işlenecek bilgilerin, belleğe aktarılması gerekmektedir. Bir program önce ram belleğe yüklenir ve veriler, programın mantığı doğrultusunda işlemci tarafından işlenir. Sabit Disk (HardDisk) Bilgisayarın en önemli işlevlerinden biri bilgileri saklayabilmesidir. Bilgisayarın bilgi saklanabilmesini sağlayan en önemli birimi hard diskidir. Hard disk, kalıcı bir depolama ortamı, kullanıcının belgelerini, dosyalarını saklayabilmesini saplayan bir depo işlevi görür. Ekran Kartı Ses Kartı Modem Anakart üzerine takılan ekran kartı sayesinde bilgisayar belleğinden alınan sayısal bilgiler analog bilgilere çevirilir ve bu bilgilerin yazı, rakam ve grafiksel olarak ekranda görünmesi sağlanır. Anakart üzerine takılan ve belleğinden alınan sayısal bilgileri analog bilgilere çeviren ve bu bilgileri hoparlör veya kulaklık çıkışından ses olarak dış ortama aktaran elemandır Bilgisayarın telefon hatları üzerinden birbirlerine bilgi iletmesini sağlayan aygıtlardır. İnternete bağlanmak için kullanılır. Diğer Sürücüler(Hafıza Birimleri) Bilgi saklanabilen, silinebilen esnek (flopy) manyetik plaklardır. Disketler boyutlarına göre 3.5 ve 5.25 lik olmak üzere iki gruba ayrılırlar MB Bilgi alırlar.günümüzde Kullanılmamaktadır. CD-Rom ve CD-Rom Sürücüler Görüntü ve ses kalitesi aranan durumlarda yoğun bir şekilde CD ler kullanılmaktadır. Yaklaşık MB bilgi alırlar. CD sürücülerinde pek çok çeşitleri vardır. Okunabilen (CD), kaydedilebilen (CD-R) ve çok defa kaydedilebilen (CD-RW) CD ler olarak ayrılırlar. Dvd-Rom ve Dvd-Rom Sürücü Optik okuma aygıtlarıdır. tek tarafli tek katli dvd: 4.7 gb tek tarafli cift katli dvd: 8.5 gb cift tarafli cift katli dvd: 17 gbveri alabilir. Okuma hızı dvd rom sürücü hızı ile bağlantılıdır. 8x/16x Flash Disk (Flash Bellek)Usb bellek Güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. USB flash bellekler saklayabildikleri veri miktarına göre çeşitlendirilirler. 4GB, 8GB, 16GB veri saklayabilirler.

5 Yazılım (Software) Bilgisayarlara belli işleri yaptırmak ve bilgisayardan istenilen ölçüde yararlanmak için hazırlanmış programlardır. Donanım veya Yazılım Tek Başına Hiçbirşeydir. Donanım birimlerine hayat veren Bilgisayarın sanal bölümlerine yani kodlar, komutlar ve programlardan oluşan kısmına yazılım denir.yazılım, donanım parçaları üzerinde çalışır ve donanımların işlem yapmalarını sağlar.yazılım olmadan donanım parçaları çalışmaz! TELİF HAKKI NEDİR? Herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Sistem Yazılımları a)işletim Sistemleri:Bilgisayar donanımı ile kullanıcı programları arasında yer alarak kullanıcıların bilgisayar sisteminden kolayca yararlanabilmelerini sağlayan temel hizmet yazılımıdır. Bilgisayar açıldığında BIOS kontrolünden sonra yüklenir.işletim sistemi yüklenemezse bilgisayarı kullanamayız.işletim sistemi dosyaları bozulursa sistemi baştan yüklemek gerekebilir.metin tabanlı ve grafik arayüzlü işletim sistemleri vardır.kişisel kullanım ve sunucular için üretilen tipleri vardır. DOS İşletim Sistemi 1981:Yazı ve Komutlar içerir.aynı anda tek program kullanılabilir. Windows :Grafik arayüz ve Taskswitch özelliği vardır Windows :Ağ desteği,simgeler,yazı Tipi Ayarları,Denetim Masası Windows :Başlat Çubuğu,Tak Çalıştır Özelliği,İnternet Explorer Windows :Temalar,İnternet Bağlantı Paylaşımı,DVD Rom Desteği Windows ME-2000:Otomatik Güncelleştirme,Sistem Geri Yükleme Windows XP-2001:Hızlı Kullanıcı Değişimi,ClearType,Yeni Başlat Menüsü,Uzak Masaüstü,Geniş Sürücü Veritabanı Windows Vista-2007:Kullanıcı Hesabı Denetimi,Windows Aero,Kenar Çubuğu, Anında Arama Windows :Çoklu Dokunma Desteği,XP Modu,Gelişmiş Görev Çubuğu Windows :Yeni Dokunmatik Ekran,Metro Arayüzü,Yenilenmiş Kontrol Paneli, Charms,Arama,ARM desteği,bulut Entegrasyonu özellikleri vardır. MacOS(Machintosh İşletim Sistemi) Sanal Masaüstleri Donanımsal OpenGL Hızlı Grafik İşleme Linux İşletim Sistemi Ücretsiz,Virüssüz,Hazır Paket Programlar,Açık Kaynak Kodlu b)programlama Dilleri: Program yazmak için geliştirilen bilgisayar dilleridir. Düşük seviyeli dillerde program yazmak çok zorken, yüksek seviyeli dillerde daha kolaydır. Uygulama Yazılımları Bu yazılımlar işletim sistemi üzerinde çalışırlar.her uygulama yazılımı özel bir amaç için yazılmıştır.kullanıcıların işlerini daha kolay yapabilmelerini sağlarlar. Kelime İşlemci( Yazı düzenleme programı) :Bilgisayar ortamında metin yaratma, düzeltme, biçimlendirme, saklama ve kağıt üzerine yazdırma işlemlerini kolaylaştıran yazılımlardır. Microsoft Office Word dosyalarının uzantıları.doc,.docx olur. Hesap Tablosu (Tablo ve grafik düzenleme programı): Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz.excel'de veriler, açılan dosyalarda saklanır. Dosya uzantısı "xls",.xlsx dir. Sunum Programı: İnsanlara etkileyici tanıtımlar yapmak üzere tasarlanmış sunu hazırlama programıdır.office Power Point sunu programının uzantısı ppt,.pptx olur. Veri Tabanı : Aynı özeelliğe sahip verileri sistematik bir biçimde depolayan yazılımlara verilen isimdir. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Office Access Veri tabanı programının uzantsı.accdb dir. İnternet Tarayıcı:İnternet Explorer,Google Chrome,Mozilla, İletişim & Mesajlaşma: Yahoo,Msn, Skype Video Oynatma:Windows Media Player, Gom Player, VLC Media Player. Video İşleme:Movie Maker. Resim Görüntüleme : ACDSee, Picasa, Resim İşleme :Photoshop Müzik Çalma :Winamp. Müzik Yapma : Music productor, Adobe Audiosion. E-Kitap İzleyici :adobe.. Sıkıştırma / Açma:Win rar, Win zip. Diğer Uygulama Yazılımları Antivirüsler:Avast, AVG, Avira, Kaspersky, McAfee, Nod32, Norton, Panda vb. Disk Birleştiriciler:Defraggler, Smart Defrag, Auslogics vb. Disk Temizleyiciler:Advanced System Care, CCleaner vb. Yedekleme Programları:Norton Ghost, Acronis True Image vb.

6 Dijital Ölçüler Dijital Veri Kaydetme Ortamları Veri kaydetmek için farklı alternatifler mevcuttur ama en çok kullanılan ortamlar 1 Byte = 8 bit 1 KB (KiloByte) = 1024 Byte 1 MB (MegaByte)= 1024 KB 1 GB (GigaByte) = 1024 MB 1 TB (TeraByte) = 1024 GB 1 PB (PetaByte) =1024 TB 1 EB (ExaByte) = 1024 PB Disket CD - DVD Flash (USB) Disk Yandaki Flash Bellk 2GB bilgi saklayabiliyormuş.peki kaçmb veri saklar? 1 GB = 1024 MB ise 2 GB = 2048 MB tır. Sabit Disk Bilgi saklama araçları, bilgileri taşımamızı, saklamamızı ve gerektiğinde kullanmamızı sağlayan araçlardır. Bilgi saklama araçlarına "Bilgisayarım" simgesine tıklayarak ulaşabiliriz. Sınırsız olan hiçbir şeyin olmadığı gibi saydığımız kayıt ortamları da sınırsız kapasitede değildir. Her birinin saklayabileceği maksimum veri miktarı yani kapasitesi vardır. Dijital Ölçü Birimleri Taşınabilir Disk SD MMC Kart Resimde görülen boş DVD 4,7 GB veriyi saklayabiliyormuş.peki bu DVD kaç KB lık veri saklayabilir? 4,7 GB = 4812,8 MB 4812,8 MB = ,2 KB tır. Dosya ve Klasör Boyutunu Öğrenelim Daha önce saydığımız depolama ortamlarında bulunan dosya ve klasörler de bir boyuta, bir büyüklüğe sahiptir. Dosya yada klasörünüzün büyüklüğünü öğrenmek için Üzerine gelip bir süre bekleyebilir Sağ tıklayıp Özellikler adımlarını izleyebilirsiniz.

7 DOSYA YÖNETİMİ FAYDALI PROGRAMLAR Joker Karakterler *,? Günlük hayatta bazı şeyleri açıklamak için sembollerden yararlanırız. Bilgisayarda da bazı sembollerden yararlanarak bilgilere daha kolay ve çabuk ulaşabiliriz.bilgisayarda arama yapılırken hatırlanamayan kısımlar joker karakterlerle ifade edilebilir. Bunlar? ve * sembolleridir.? sembolü tek bir karakteri ifade ederken * sembolü bir ya da birden fazla karakter yerine geçer. Yani bilinmeyen sayıdaki karakteri ifade eder. Ara Komutunun Kullanımı Bilgisayarda Ara komutuna tıklanır. Menüden Tüm dosya ve klasörler seçilir. Dosya adı bölümüne dosya adının tamamı ya da bir kısmı gerekirse joker karakterler kullanılarak yazılır. Ara düğmesine tıklanarak arama işlemi başlatılır. İçeriğe Göre Arama :Eğer içeriğe göre arama yapılacaksa dosyadaki sözcük ya da deyim bölümüne dosya içeriğindeki kelimeler yazılır. Tarihe Göre Arama :Arama bölmesinden Ne zaman değiştirildi? kısmına tıklanır. Buradaki Anımsama, Son hafta içinde, Geçen ay, Geçen yıl içinde seçeneklerinden biri seçilebilir. Eğer belirli tarihlere göre aranacaksa Tarih belirt seçeneğine tıklanarak Değiştirme tarihi, Oluşturma tarihi, Erişim tarihi seçeneklerinden biri seçilerek alt kısımda tarih aralıkları belirtilir. Boyuta Göre Arama:Arama bölmesinden Boyutu nedir? kısmına tıklanır. Buradaki Anımsama, Küçük, Orta ve Büyük seçeneklerinden biri seçilir. Eğer boyut aralığı belirtilecekse Boyut Belirt seçilerek boyutlar belirtilir. Dosyanın adı Bilgisayarlarımız düzenli bir yapıya sahiptir.klasörlerin ayrıntılı bilgilerine ulaşmak için ayrıntılar görünümüne geçmek gerekir. Ayrıntılar Görünümü: Görünüm menüsünden ayrıntılar görünümüne geçilir. Klasörlerin yer, boyut, değiştirilme tarihi, oluşturulma tarihi gibi özelliklerinin ayrıntılıbir biçimde verildiği görünümdür. Ayrıntılar görünümünün yerine klasör üzerine sağa tıklanıp Özellikler komutu da verilebilir. ARAMA YOLLARI Bilgisayarda bazen dosyalarımızı bulamayız ve İsimlerinide tam olarak hatırlayamayabiliriz. Böyle bir durumda dosyaları bilgisayardaki dosya arama bölümünü kullanarak bulmak için * ve? karakterlerini içeren uygun ifadeleri kullanabiliriz. Türü Kayıtlı olduğu yer Dosyanızın boyutu Oluşturulma Tarihi Değiştirilme Tarihi Son Erişim Terihi

8 BİLGİ GÜVENLİĞİ Bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin de güvenliği anlamına gelmektedir. Bu nedenle son derece önemlidir.peki, bilgisayarınıza fiziksel olarak erişebilen bir kişinin bilgisayarınızdaki tüm bilgilere ulaşması normal mi? Neden Giriş Güvenliği? Fiziksel erişimi kontrol ettikten sonra bilgisayara giriş güvenliğinden bahsetmek de doğru olacaktır. Bilgisayara giriş aşamasında alınan güvenlik tedbirleri sayesinde yetkisi olmayan kişiler: Fiziksel olarak bilgisayarınıza erişebilseler de bilgilerinize erişemeyeceklerdir. Bilgisayarınız bir bilgisayar ağına veya internete bağlı olsa da, ağ üzerinden bilgilerinize erişemeyebilirler. İlk olarak bilgisayarınızın kullanıcı adı ve parola ile açılmasını sağlayın! İşletim sistemine parola verseniz de gün içinde her zaman bilgisayarımızın başında durmayız. Sadece bilgisayarlarımızı açarken değil gün boyunca parola yardımı ile erişimi denetlemek gerekir. Bu nedenle, bilgisayarın başından kısa bir süre için kalkılacaksa da bilgisayarı kilitlemek gerekir. Bilgisayarınızın başından ayrılırken hesabınızı kilitlemeyi alışkanlık edinin. Unutulan durumlar için parolalı ekran koruyucusu kullanabilirsiniz. Hiç kimse ile kullanıcı adı ve parolanızı paylaşmayın. Bilgisayarınız internet e ya da yerel ağa bağlı ise uzaktan da erişilebilir. Uzaktan erişimleri engellemek için, *İşletim sistemini güncel tutmak, *Güncel anti-virüs yazılımı kullanmak, *Güvenlik duvarı kullanmak ve yapılandırmak, önemlidir. Tanıdığın bir kişi senin hakkında bildikleriyle parolanı tahmin edebilir. Tanımadığın bir kişi ise herkesin sık kullandığı bilinen, basit parolaları deneyerek şifreni bulabilir. Parolanı bulmak isteyen kişi özel programlar kullanarak sık kullanılan yüzlerce parola örneğini ya da sözlüklerdeki binlerce kelimeyi hızlıca deneyerek parolanı belirleyebilir. İyi korunmayan, yazılı ya da sözlü olarak paylaşılan parolalar, yazılı bulunduğu ortama ulaşılarak ya da kulak misafiri olunarak ele geçirilebilir. Bilgisayar virüsleri gibi zararlı programlar bilgisayardaki işlemlerini izleyerek parolanı ele geçirebilir. Şifreleme: Kişisel bilgilere ulaşılmaması için kişi tarafından belirlenen ve kullanılan özel karakterler ve sayılardan oluşan şifrenin kullanılmasıdır.başka bir deyişle; bilgilerin gizli kalmasını sağlamaya ve bu bilgileri görme yetkisi olmayan kişilerden korumaya yönelik bir kodlama yöntemidir. DOSYAYA ŞİFRE EKLEME: Şifrelenmek istenen dosya oluşturulduktan sonra DOSYA menüsünden FARKLI KAYDET komutu tıklanır. Açılan pencereden ARAÇLAR seçeneği seçilerek GÜVENLİK SEÇENEKLERİ bölümünden istenen şifreleme ayarları yapılır. ŞİFRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR: Kişisel bilgiler gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler seçilmemelidir. Sözlükte bulunabilen kelimeler parola olarak kullanılmamalıdır. Çoğu kişinin kullanabildiği aynı veya çok benzer yöntem ile geliştirilmiş parolalar kullanılmamalıdır. Aynı harften ve sayıdan oluşan şifreler seçilmemelidir. Ardışık sayılardan ve alfabetik sıradan oluşan harfler kullanılmamalıdır. Şifre sahibinin gerçek hayatta kullandığı, kendisine ait özel numaraların tamamı veya bir bölümü kullanılmamalıdır. Yer isimleri şifre olarak seçilmemelidir. Klavyedeki harf düzeninden oluşan kelimeler şifre olarak seçilmemelidir. Güçlü parola ne demektir, nasıl oluşturulur? Tahmin edilmesi kolay olmayan ya da deneme yanılma yolu ile ele geçirilmesi oldukça zor olan parolalara güçlü parola denir. Oluşturulan bir parolanın "güçlü" kabul edilebilmesi için aşağıdaki özellikleri göstermelidir. * En az 8 karakterden oluşur. * Harflerin yanı sıra, rakam ve #, %, +, -, *, %" gibi özel karakterler içerir. * Büyük ve küçük harfler bir arada kullanılır. Hatırlaması kolay güçlü parola önerileri Hem güçlü parola oluşturmak hem de bunları yazılı ortamda saklamadan hepsini hatırlamak zor olabilir. İşte size bu durumu kolaylaştıracak bir kaç ipucu: Cümlelerin baş harflerini birleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Bir elin nesi var, iki elin sesi var. --> 1Env,2Esv Cümleleri olduğu gibi parola yapabilirsiniz. Nasıl mı? Dikkat!Yolda3KişiVar. Benzer rakam ve harfleri birbirinin yerine kullanabilirsiniz. Nasıl mı? 'B' yerine 8,'I', 'i', 'L', 'l' yerine 1.. Balıkçıl 8a11kç11 Bazı harf ya da rakamlar yerine özel karakterler kullanabilirsiniz. Nasıl mı? "Şeker gibi bir soru sordu" : $eker~1?sordu Bir cümledeki sadece sesli yada sessiz harfleri kullanabilirsiniz.nasıl mı? Mesela "Örnek 1 Parola Veriyorum." "rnk1prlvryrm." adresinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

9 BİLİŞİM VE ETİK Etik yani ahlak dini inanışlara göre zamanla oluşmuş bir takım kurallardır. İnsan faktörünün ön plana çıktığı bilişim toplumunda, etik sözcüğü sıkça duyulmaya başlanmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, insanların yapabilme gücü artmış, hem bu gücün kullanımından doğan etik sorunların, hem de bu sorunların etkileyebileceği insan sayısında artışların olacağı gözlenmiştir. -Sadece bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile değil, bilgisayar kullanımının kolaylaşması ile de bilişim ortamlarında sık sık etik sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. - Computer Ethics Institute (Bilgisayar Etik Enstitüsü) tarafından geliştirilen ve bilgisayar kullanım etik ilkelerinin temelini oluşturan 10 ilke: 1- Bilgisayarı başka insanlara zarar vermek için kullanmayacaksın. 2- Başka insanların bilgisayar çalışmalarına karışmayacaksın. 3- Başka insanların dosyalarına burnunu sokmayacaksın. 4- Bilgisayarı hırsızlık yapmak için kullanmayacaksın. 5- Bilgisayarı yalan bilgiyi yaymak için kullanmayacaksın. 6- Bedelini ödemediğin yazılımı kopyalamayacak ya da kullanmayacaksın. 7- Başka insanların bilgisayar kaynaklarını izin almadan kullanmayacaksın. 8- Başka insanların entelektüel bilgilerini kendine mal etmeyeceksin. 9- Yazdığın programın sosyal hayata etkilerini dikkate alacaksın. 10- Bilgisayara saygı duyacak, hakkında bahsedilecek şeyler için kullanacaksın. ELEKTRONİK HABERLEŞME ETİĞİ:e-posta, internet üzerinden dünya ile ilişki kurulmasını sağlayan en büyük hizmet imkanıdır. Bu denli büyük işlevi yerine getiren hizmetin kullanılmasında, uyulması gereken bir takım kurallar vardır. 1- Kullanıcı kimlik bilgilerinizi (kullanıcı adınızı ve şifrenizi) kimseye vermeyin. Sistem yöneticisi herhangi bir sebepten dolayı kullanıcı bilgilerinizi sisteme erişmek için tam yetkili yapmış olabilir. 2- Posta kutunuzdaki mesajların başkaları tarafından da okunabileceğini unutmayın. 3- Mesajlarınızı ana fikir belirterek kısa ve öz yazın. 4- Zincir mesajlara cevap verip, zincirin uzamasına neden olmayın. 5- Mesajınıza anlamlı bir başlık yazarak konu dışına çıkmayın. 6- Özel ve ticari işleriniz için akademik veya resmi ağları kullanmayın. 7- Özellikle tanımadığınız ortamlara e-posta gönderirken, mesajınızın sonuna elektronik imza mesajınızı ekleyin. (isminiz, pozisyonunuz, adresiniz) Bu mesajın en çok 4 satır olmasına dikkat edin. İsteğe bağlı olarak da adresiniz ve telefon numaranızı yazabilirsiniz. 8- Sadece başlıklarda veya çok önemli noktalarda büyük harf kullanın. Başlık dışındaki büyük harflerin internette bağırmak anlamına geldiğini unutmayın. 9- Mesajınızda dikkat çekmek istediğiniz noktaları * asteriks işareti arasına * alın 10- Kitap isimlerinin önüne ve arkasına _ kesme işareti koyun. (ör._internetin Kitabı_ ) 11- Mesajlarınızda satır uzunluğu en fazla karakter olmalı ve kontrol karakterleri içermemelidir. 12- Mesajınızda tarih bilgisi yazacaksanız, ay bilgisini harfle yazın. (ör. 30 Agus. 2002) 13- Mesajınıza yazacağınız cümleler konusunda herhangi bir yanlış anlaşılma olmaması için çok dikkatli olun. 14- Mesajınızda kullandığınız her türlü alıntı için referans belirtin. 15- Espri niteliğinde yazacağınız cümlelerin yanlış anlaşılmamasına dikkat edin. 16- Mesajınızın anlaşılır olması için, mümkün olduğu kadar kısaltmalardan kaçının. 17-Elektronik posta, insanlarla iletişim amacını taşır. Bir mail yazdığınızda göndermeden önce bir kere okuyun ve kendi kendinize ben bu maili alsaydım ne yapardım, reaksiyonum ne olurdu? diye sorun. Unutmayın ki, yazdığınız bir cümle öyle kalmak zorunda değil. Göndermeden önce değiştirebilir, anlamını daha iyi pekiştirebilirsiniz. Yazılı anlatımın sözlü anlatıma karşı bu üstünlüğünü kullanın. WORLD WIDE WEB:Bir çok insan internet kelimesini kullanırken aslında World Wide Web den bahsetmektedir. Web Internetin en ilginç, en yenilikçi, en görsel ve en hızlı gelişen bölümüdür. Web in yaptığı gelişme patlaması Internet e olan ilgiyi artıran en önemli faktördür. İnsanlar Internette surf yapmak derken aslında kastettikleri şey World Wide Web i kullanmaktır. Web sayfaları aslında içinde müzik, ses, görüntü, animasyon bulunabilen multimedya yayınlardır. Web sayfaları hypertext (hipertekst) ile; bir sayfadan diğerine, grafiklere, multimedya dosyalarına ve diğer internet kaynaklarına ulaşabilecek şekilde birbirlerine bağlıdır. 1- Web sitenizde doğrudan büyük resim dosyalarını sergilemeyin. Pul büyüklüğündeki versiyonlarını kullanın. Sörfçü daha büyük versiyona ulaşmak istiyorsa, buradan link koyun. 2- Başkalarının sitesine listenizden link verecekseniz, nezaket açısından ilgili kişiye bilgi vermenizde fayda vardır. 3- Web sayfalarınızın sadece metinden oluşan versiyonlarını da sergileyin. Özellikle modemle bağlanan düşük bant genişliğinde sörfçüler size minnettar kalacaktır. 4- Web sayfalarınıza görsel ya da ses malzemeleri ekleyecekseniz, ilgili dosyaların yanına büyüklüğünü yazın. (ör.102kb). 5- Her web sayfanızın (özellikle de ana sayfanızın) en alt kısmına size ulaşacak e-posta adresinizi ve güncelleme tarihini belirtin. 6- Web sayfalarınızın sitenizdeki isimlerinin basit ve küçük harf, büyük harf farklılıkları olmamasına özen gösterin. 7- Başkalarının entelektüel haklarına zarar verici materyali içeren web sitelerini ziyaret etmeyin. 8- Bilmediğiniz, tanımadığınız ya da güvenli olmadığına inandığınız web sitelerinden alış veriş yapmayın, kredi kartı bilginizi vermeyin. 9- İnternet üzerinden hür sanal yaşamın devam edebilmesi için çocuklara zararlı ya da pornografik materyal içeren web sitelerini ziyaret etmeyin. Bu siteler, netin bağımsızlığına gem vurmak isteyen politikacıların en büyük mazeretleridir. 10- Web e telefon ile bağlanıyorsanız, sörfünüzü en hızlı şekilde gerçekleştirerek diğer sörfçülere de bant genişliği temin edin. Not: Bu yazı Türkiye Bilişim Derneğinin internet dergisi Asuman KUTLUATA nın yayınından alıntıdır.

10 Bilgisayar Virüsleri Veri girişi yoluyla bilgisayarlara yüklenen, sistemin veya programların bozulmasına, veri kaybına veya olağandışı çalışmasına neden olan yazılımdır. Virüsler en yaygın şekilde disketler, flash bellekler ve eposta aracılığyla bulaşır. Bilgisayar virüsü, her şeyden önce bir yazılımdır. Virüs olarak adlandırılmasının sebebi, kötü niyetli kişiler tarafından doğrudan sizin bilgisayarınıza ya da sizin bilgisayarınız üzerinden başka insanların bilgisayarlarına zarar verecek şekilde üretilmiş olmalarıdır. Virüs Çeşitleri 1-Dosyalara bulaşan virüsler:genellikle COM, EXE uzantılı dosyaların kaynak koduna kendilerinin bir kopyasını eklerler. 2- Makro Virüsleri: Çeşitli popüler uygulama programlarının makro dilleri kullanılarak yazılırlar ve program açıldığı zaman çalışmaya başlarlar. Bunun en popüler ve tehlikeli örneği "Microsoft Word" ve "Excel" macro virüsleri. Bunlar, ilgili uygulamanın macro dili ile yazılmış bir şekilde, bir word ya da excel kullanarak hazırladığınız dökümana yerleşir ve bu dökümana her girişinizde aktif hale geçer. Böylece o programla olusturulan her döküman virüslenmiş olur. 3- Trojan Horse (Truva Atı):Bilgisayarınızda arka planda çalışan ve zamanı geldiğinde aktif hale gelerek sisteminize zarar veren yazılım Örnek olarak, sadece bir virüs bulaştırmak için yazılmış bir oyun programı. Bilgisayarınızı Virüsten Korumak İçin Bilgisayara anti virüs programı kurulmalıdır Güvenlik duvarı (firewall) Güvenlik duvarı, Internet'ten gelen bilgileri denetleyen ve ardından güvenlik duvarı ayarlarınıza göre engelleyen veya geçişine izin veren bir yazılım veya donanımdır.güvenlik duvarı, saldırganlar veya zararlı yazılımlar'ın (solucanlar gibi) ağ veya Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, güvenlik duvarı bilgisayarınızın diğer bilgisayarlara zararlı yazılım göndermesine de engel olur. İnternet üzerinden sizin bilginiz ve isteğiniz dışında bilgisayarınıza erişilmesini engellemek üzere kullanılan bir yazılım ya da donanımdır. Bilişim suçlarına karşı önlemler Yasadışı siteleri e-posta ihbar adresine bildirebilirsiniz. Önemli bilgilerinizin olduğu bilgisayarlarınızı gerekli önlemleri almadan internete bağlamayın. Tanımadığınız kişilerle sohbetten kaçının, her kim olursa olsun sohbet esnasında kişisel bilgilerinizi vermeyin. Asla kredi kartı numaranızı internet ortamında kimseye vermeyin. Gerekli zamanlarda iletişim için karşılıklı özel kurallar kullanılabilir. Windows Güvenlik Duvarı'nı açmak için Başlat düğmesi, Denetim Masası, Güvenlik ve ardından Windows Güvenlik Duvarı'nı tıklatarak Windows Güvenlik Duvarı'nı açın. Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştir veya devre dışı bırak'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Açık (önerilir) seçeneğini tıklatın ve ardından Tamam'ı tıklatın. Güvenlik duvarının Özel Durumlar sekmesinde seçili programlar dahil olmak üzere her şeyi engellemesini istiyorsanız, Tüm gelen bağlantıları engelle onay kutusunu işaretleyin. Bilgisayara dosya yüklerken mutlaka virüs taramadan geçirilmelidir Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki iletiler kesinlikle açılmamalıdır Anti virüs programları sürekli güncellenmelidir.

11 NASIL BAĞLANIYORLAR? Bilgisayarımda bir dosya hazırladım ve bunun hepinizin bilgisayarında olmasını istiyorum.bu dosyayı kendi bilgisayarımıza almak için ne yaparsınız? ETHERNET KARTI: Bilgisayarlar birbirlerine Ethernet kartı ve Kablosu ile bağlanırlar.ethernet kartı, bilgisayardaki dosyaları ethernet kablosundan geçebilecek hale getirmektedir.. Ethernet kablosu:bilgisayarlar arası bağlantı kurulmasını sağlayan kablonun adıdır. MODEM: Sayısal verilerin telefon hatları üzerinden iletilmesi için gerekli olan çevirimi yapan cihazdır. Kısacası internete bağlanabilmemiz için gerekli bir cihazdır. YEREL ALAN AĞI (LAN): Birbirine yakın mesafedeki bilgisayarların ethernet kartı ve kablosu aracılığıyla bağlamasından oluşan guruba denir. GENİŞ ALAN AĞI (WAN): Coğrafi olarak uzak mesafelerdeki bilgisayarların birbiri ile bağlanması ile oluşan guruba denir. İNTERNET NEDİR? Milyonlarca bilgisayardan oluşan, binlerce bilgisayar ağını birbirine bağlayan dünya çapındaki ağa İNTERNET denir. Bu ağın bir yöneticisi yoktur. Internet kullanıcıları birbirleri ile haberleşmek için ortak bir anlaşma dili kullanırlar. İnternet Ne işe Yarar? -Dünyanın en büyük kütüphanelerinde araştırma yapabilirsiniz -Farklı ülkelerde yaşayan meslektaşlarınızın yaptıkları çalışmaları inceleyebilirsiniz, -Başka bir ülkede öğrenim gören çocuğunuza elektronik postayla mektuplarınızı bedava ve çok kısa zamanda gönderebilirsiniz, -İnternet üzerinden eğitim veren bir üniversitede okuyup mezun olabilirsiniz, -Farklı mekanlardaki arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz, -Filmlerin tanıtım görüntülerini izleyip, akşam gideceğiniz filmi seçebilir, biletinizi de satın alabilirsiniz, -Alış-veriş yapabilirsiniz, rezervasyon yaptırabilirsiniz, -Anket yapabilir, yapılan bir anketi cevaplandırabilirsiniz, -Kendi web sayfanızı hazırlayarak çalışmalarınızı yayınlayabilirsiniz, İnternet 'in Sunduğu Hizmetler Web Hizmeti: Yazı, resim, film, canlandırma, ses gibi farklı formatta olan bilgilerin gözatıcı (browser) kullanılarak ulaşıldığı İnternet ortamıdır. Internet kullanıcıların en çok kullandığı platformdur. Internet' de her sayfanın bir adresi vardır. Elektronik Posta Hizmeti: Elektronik posta mektuplarınızı, özel bir program kullanarak veya Web hizmeti üzerinden, posta kutusu olan diğer bir İnternet kullanıcısına gönderebilirsiniz. Mektubunuzun ulaşma süresi, bilginin transfer hızına bağlıdır. Birkaç saniye ya da birkaç dakika olabilir. Bu süre eğer normal postayla gönderdiğiniz mektubun ulaşma hızıyla karşılaştırılırsa çok kısa kalır. Haber Grupları: İnternet kullanıcılarının değişik konulardaki düşüncelerini paylaşmak için oluşturulmuş tartışma gruplarıdır. Haber grupları, bir konuyla özel olarak ilgilenenler arasında ya da bir topluluk için oluşturulabilir. Sohbet: Bazı programlar arayıcılığıyla diğer kullanıcılarla eş zamanlı sohbet etmenizi sağlar. Sohbet ortamlarında kullanıcılar kendilerine takma isim (nick name) seçerler. Herhangi bir sohbet grubuna katılmanın yanısıra, istenilen bir konuda kanal açılıp sohbet edilebilir. Sesli ve Video Konferans: Sesli konferans bilgisayara bağlı bir mikrofon ve hoparlör arayıcılığıyla başka bir Internet kullanıcısı ile konuşmaktır. Video konferans ise bir kamera ve mikrofon arayıcıyla başka bir Internet kullanıcısına ses ve görüntü ulaşması ve başka bir kullanıcıdan gelen ses ve görüntülerin alınmasıdır.

12 Farklı Arama Yolları ANAHTAR KELİMELER Arama Robotları, günümüzde en çok kullanılan arama sistemleridir. Bu tip sistemlere girildiğinde, ilk önce, anahtar kelimeleri yazabileceğimiz bir alan karşımıza çıkar. Buraya ilgili kelimeleri girip sorgulama yaparız. Sorgulama alanına girilen anahtar kelimeler yardımıyla aramamızı gerçekleştirebiliriz. * * AND (VE) * OR (VEYA) * NOT (DEĞİL) AND: İki sözcük AND bağlacıyla birleştirildiğinde arama sonuçlarında iki sözcüğü de içeren kaynaklara erişilir. *** Taramayı sınırlandırmak için kullanılır. Örnek: Türkiye AND Deniz OR: İki sözcük OR bağlacıyla birleştirildiğinde arama sonuçlarında sözcüklerin bir arada veya ayrı ayrı bulunduğu kaynaklara erişilir. *** Taramayı genişletmek için kullanılır. NOT: Bu bağlaç herhangi bir kelime arama dışı bırakılmak istendiğinde kullanılabilir. (Çift Tırnak İşareti): Tırnak içerisine yazılan kelimelerin, yazıldığı şekilde arama sonuçlarında bulunur. Arama Konusu: Türkiye Denizleri Anlamlarını Yazınız

6. SINIFLAR ÇALIŞMA KAĞIDI 1

6. SINIFLAR ÇALIŞMA KAĞIDI 1 MASAÜSTÜ (DESKTOP) 6. SINIFLAR ÇALIŞMA KAĞIDI 1 TABLET DİZÜSTÜ (LAPTOP) Bilgisayarın Kullanım Alanları Günümüzde bilgisayarlar, insanın yer aldığı her alanda kullanılır. İnsanlar yaptıkları işleri daha

Detaylı

BİLGİSAYAR. Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM

BİLGİSAYAR. Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM DONANIM NEDİR? BİLGİSAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM DONANIM Donanım somut bir kavramdır. Bu nedenle donanımı, elle tutulur, gözle görülür tüm parçaları

Detaylı

BİLGİSAYAR. Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM

BİLGİSAYAR. Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM DONANIM NEDİR? BİLGİSAYAR Yazılım ve Donanım olmak üzere iki kısımdan oluşur. BİLGİSAYAR DONANIM YAZILIM DONANIM Donanım somut bir kavramdır. Bu nedenle donanımı, elle tutulur, gözle görülür tüm parçaları

Detaylı

1 DERS İZLENCESİ 2 BİLGİSAYARA GİRİŞ Bilgisayar nedir? Bilgisayarın tarihçesi Bilgisayarın kullanıldığı alanlar Bilgisayarın kullanılmasında dikkat

1 DERS İZLENCESİ 2 BİLGİSAYARA GİRİŞ Bilgisayar nedir? Bilgisayarın tarihçesi Bilgisayarın kullanıldığı alanlar Bilgisayarın kullanılmasında dikkat 1 DERS İZLENCESİ 2 BİLGİSAYARA GİRİŞ Bilgisayar nedir? Bilgisayarın tarihçesi Bilgisayarın kullanıldığı alanlar Bilgisayarın kullanılmasında dikkat edilmesi gereken alanlar Bilgisayarların sınıflandırılması

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANMA KURSU

BİLGİSAYAR KULLANMA KURSU 1 2 KURS MODÜLLERİ 1. BİLGİSAYAR KULLANIMI 3 1. Bilişim (Bilgi ve İletişim) Kavramı Bilişim, bilgi ve iletişim kelimelerinin bir arada kullanılmasıyla meydana gelmiştir. Bilişim, bilginin teknolojik araçlar

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ KULLANIMI. Enformatik Bölümü

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ KULLANIMI. Enformatik Bölümü TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ KULLANIMI Enformatik Bölümü - Bilgisayarın tanımı ve tarihçesi Bilgisayar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir. İlk bilgisayar 1950 yılında yapılmıştır.

Detaylı

Öğr.Gör. Mehmet Can HANAYLI

Öğr.Gör. Mehmet Can HANAYLI 1 DERS İZLENCESİ 2 SİSTEM MİMARİLERİNE GİRİŞ Bilgisayar nedir? Bilgisayarın tarihçesi Bilgisayarın kullanıldığı alanlar Bilgisayarın kullanılmasında dikkat edilmesi gereken alanlar Bilgisayarların sınıflandırılması

Detaylı

WINDOWS 7. Tekno-K@mp Eğitim ID 98 2/4 (Normal Seviye Kullanıcı) Tekno-K@mp Konu ID 34223. Windows 7 Hakkında Genel Bilgi Ek Bilgi -

WINDOWS 7. Tekno-K@mp Eğitim ID 98 2/4 (Normal Seviye Kullanıcı) Tekno-K@mp Konu ID 34223. Windows 7 Hakkında Genel Bilgi Ek Bilgi - WINDOWS 7 Tekno-K@mp Eğitim ID 98 Seviye 2/4 (Normal Seviye Kullanıcı) Tekno-K@mp Konu ID 34223 Ana Kategori İşletim Sistemleri Alt Kategori Giriş Konu Windows 7 Hakkında Genel Bilgi Ek Bilgi - GENEL BİLGİSAYAR

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 2. HAFTA BİLGİSAYAR SİSTEMİ, BİLGİSAYARI OLUŞTURAN BİRİMLER VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ ANAKART, İŞLEMCİ VE BELLEKLER SABİT DİSKLER, EKRAN KARTLARI MONİTÖRLER VE DİĞER DONANIM BİRİMLERİ

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Bilgisayar : Kullanıcıdan aldığı bilgiyi işleyip, tekrar kullanıcaya sunan teknolojik alete denir.üç çeşit bilgisayar vardır.bunlar ; Masaüstü,Dizüstü,Tablet. Bilgisayarın Özellikleri : 1. Hızlıdır. 2.Hatasızdır.

Detaylı

Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?

Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir? Başlangıç Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir? Bilgisayar Bilgisayar, kendisine verilen bilgiler

Detaylı

Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU

Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU Bilgisayar Temel kavramlar - Donanım -Yazılım Ufuk ÇAKIOĞLU Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Kullanıcıdan aldığı bilgilerle mantıksal ve aritmetiksel işlemler yapabilen, Yaptığı işlemleri saklayabilen, Sakladığı

Detaylı

Windows İşletim Sistemi

Windows İşletim Sistemi Windows İşletim Sistemi Bilgisayar (Özellikler) Bilgisayarınızın özelliklerini görüntülemek için : Masaüstünde Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Özellikler e tıklayın. Çıkan pencerede bilgisayarınızda

Detaylı

1. PS/2 klavye fare 2. Optik S/PDIF çıkışı 3. HDMI Giriş 4. USB 3.0 Port 5. USB 2.0 Port 6. 6 kanal ses giriş/çıkış 7. VGA giriş 8.

1. PS/2 klavye fare 2. Optik S/PDIF çıkışı 3. HDMI Giriş 4. USB 3.0 Port 5. USB 2.0 Port 6. 6 kanal ses giriş/çıkış 7. VGA giriş 8. İşlemci: İşlemci,kullanıcıdan bilgi almak, komutları işlemek ve sonuçları kullanıcıya sunmak gibi pek çok karmaşık işlemi yerine getirir. Ayrıca donanımların çalışmasını kontrol eder. İşlemci tüm sistemin

Detaylı

Bilgisayar Entegre Ofis Programları-I. Öğr.Gör. Türkan ÖZBAY

Bilgisayar Entegre Ofis Programları-I. Öğr.Gör. Türkan ÖZBAY Bilgisayar Entegre Ofis Programları-I Öğr.Gör. Türkan ÖZBAY Bilgisayarın çalışma prensibini açıklayınız??? Bilgisayar çalışma sisteminde nelere ihtiyaç duyar??? İşlenebilir türden bir veya birden çok verinin

Detaylı

Bilgi ve iletişim teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojileri Bilgi ve iletişim teknolojileri 1 Bilgisayar, Hesap makinesi gibi araçlara neden ihtiyaç duyulmuştur? Zaman tasarrufu Bilginin depolanması ihtiyacı Hatasız işlem yapma isteği İletişim ihtiyacı 30\2 Bilişim

Detaylı

Masaüstü Bilgisayarlar

Masaüstü Bilgisayarlar Bilgisayar Nedir? Girilen bilgileri alan işleyen, istenildiği takdirde saklayan veya kullanıcıya sunan çok maksatlı programlanabilen elektronik bir makinedir. Bilgisayar Nedir? İnsan beyni bilgi toplama,

Detaylı

Bilgisayar Donanımı Dersi BİLGİSAYARIN MİMARI YAPISI VE ÇALIŞMA MANTIĞI

Bilgisayar Donanımı Dersi BİLGİSAYARIN MİMARI YAPISI VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayar Donanımı Dersi BİLGİSAYARIN MİMARI YAPISI VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarın Mimarı Yapısı ve Çalışma Mantığı Bilgisayarı yapısal olarak; bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara

Detaylı

Optik Sürücüler CD/CD-ROM DVD HD-DVD/BLU-RAY DİSK Disket Monitör LCD LED Projeksiyon Klavye Mouse Mikrofon Tarayıcı

Optik Sürücüler CD/CD-ROM DVD HD-DVD/BLU-RAY DİSK Disket Monitör LCD LED Projeksiyon Klavye Mouse Mikrofon Tarayıcı 1 Donanım Bileşenleri ve Çalışma Prensipleri Anakart (Mainboard) İşlemci (Cpu) Ekran Kartı Bellekler Ram Rom Ses Kartı Ağ Kartı TV Kartı Sabit Diskler HDD HHD SSD Optik Sürücüler CD/CD-ROM DVD HD-DVD/BLU-RAY

Detaylı

Temel Kavramlar-2. Aşağıda depolama aygıtlarının kapasitelerini inceleyebilirsiniz.

Temel Kavramlar-2. Aşağıda depolama aygıtlarının kapasitelerini inceleyebilirsiniz. Temel Kavramlar-2 Byte = 8 Bit in bir araya gelmesiyle oluşan bellektir. Bilgisayarın tanıdığı harf rakam ve özel karakterlerden her biri 1 byte lık yer kaplar. Yani her bir harfin 1 veya 0 dan oluşan

Detaylı

DONANIM VE YAZILIM. Donanım Nedir? Donanım: Bilgisayarda elle tutabildiğimiz, gözle görebildiğimiz tüm fiziksel parçalara donanım denir.

DONANIM VE YAZILIM. Donanım Nedir? Donanım: Bilgisayarda elle tutabildiğimiz, gözle görebildiğimiz tüm fiziksel parçalara donanım denir. DONANIM VE YAZILIM Donanım Nedir? Donanım: Bilgisayarda elle tutabildiğimiz, gözle görebildiğimiz tüm fiziksel parçalara donanım denir. Donanım Örnekleri: Ana Kart: Bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde

Detaylı

Hazırlayan: Cihan Aygül BT Rehber ÖĞRETMENİ

Hazırlayan: Cihan Aygül BT Rehber ÖĞRETMENİ Hazırlayan: Cihan Aygül BT Rehber ÖĞRETMENİ 1 Düşünelim? * Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? * Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 2 Bilgisayar

Detaylı

MEHMET ÇEKİÇ ORTAOKULU

MEHMET ÇEKİÇ ORTAOKULU ANKARA MAMAK MEHMET ÇEKİÇ ORTAOKULU BİLGİSAYAR DONANIM BİRİMLERİ Ankara, 2013 Hazırlayan: Mustafa KATLANÇ BİLGİSAYAR DONANIM BİRİMLERİ 1 Bilgisayar Donanım Birimleri Bilgisayar sistemleri, donanım birimlerinin

Detaylı

DONANIM VE YAZILIM. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

DONANIM VE YAZILIM. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi DONANIM VE YAZILIM Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Bilgisayar Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. Donanım, Yazılım Bilgisayar Donanım

Detaylı

DONANIM & YAZILIM Modül 2

DONANIM & YAZILIM Modül 2 Modül 2 MODÜL 2 DONANIM & YAZILIM Donanım Yazılım Nedir? Temel Donanım Bileşenleri İşletim Sistemleri (Win,Pardus,MAC) Laptop Projeksiyon Bağlantıları Projeksiyon Açma Kapama İşletim Sistemi ile Görüntü

Detaylı

Bilişim Teknolojilerine Giriş

Bilişim Teknolojilerine Giriş Bilişim Teknolojilerine Giriş Bilginin toplanması, işlenmesi, saklanması ve iletilmesini sağlayan teknolojilerin bütününe bilişim teknolojileri denir. Bilişim Teknolojisi Girilen verileri saklayan, işleyen,

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. USB Disk Paylaşımı Değerli Müşterimiz, AirTies desteklediği USB Tak&Paylaş özelliği ile hiçbir ekstra donanıma ihtiyaç duymadan yaygın olarak kullanılan standart USB disk sürücülerinizi tüm ağınıza paylaştırmanıza

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI. Bilgisayar I ve Bilgi İletişim Teknolojileri Dersi Öğr.Gör. Günay TEMUR

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI. Bilgisayar I ve Bilgi İletişim Teknolojileri Dersi Öğr.Gör. Günay TEMUR TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Bilgisayar I ve Bilgi İletişim Teknolojileri Dersi Öğr.Gör. Günay TEMUR BİLGİSAYARIN TANIMI VE TARİHÇESİ Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle mantıksal ve aritmetiksel

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI. KBUZEM Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 5. HAFTA KBT104 BİLGİSAYAR DONANIMI Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 Konu Başlıkları Bellekler İç Bellekler ROM Bellek RAM Bellek Dış Bellekler Sabit Disk Sürücüleri

Detaylı

Masaüstü Bilgisayarlar

Masaüstü Bilgisayarlar Bilgisayar Nedir? Girilen bilgileri alan işleyen, istenildiği takdirde saklayan veya kullanıcıya sunan çok maksatlı programlanabilen elektronik bir makinedir. Bilgisayar Nedir? İnsan beyni bilgi toplama,

Detaylı

İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI

İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İNTERNET VE BİLGİSAYAR AĞLARI İNTERNET NEDİR? Dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. BİLGİSAYAR AĞI NEDİR? İki ya da daha

Detaylı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgi teknolojileri ve Programcılığı Bölümü DERS 1 - BİLGİSAYAR VE ÇEVRE ÜNİTELERİ Bilgisayar, kendine önceden yüklenmiş program gereğince

Detaylı

DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ

DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ Yazılım (Software) Yazılımlar, bilgisayarları amaçlarımız doğrultusunda kullanabilmemiz için geliştirilmiş programlardır. Yazılımlar kendi

Detaylı

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 2. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru 1 Konular 1. Bilgisayar Nedir? 2. Bilgisayarın Tarihçesi 3. Günümüz Bilgi Teknolojisi 4. Bilgisayarların Sınıflandırılması

Detaylı

Giriş Çıkış Birimleri:

Giriş Çıkış Birimleri: DONANIM VE YAZILIM Giriş Çıkış Birimleri: Bilgisayara dış ortamdan bilgi girilmesini sağlayan ve girilen bu bilgilerin bilgisayar tarafından işlendikten sonra, tekrar dış ortama çıkarılması için kullanılan

Detaylı

Merkezi İşlem. Birimi

Merkezi İşlem. Birimi VERİ: Kullanıcı veya bilgisayar tarafından sağlanırlar. Sayılar, harfler, sözcükler, ses sinyalleri ve komutlardır.. Veriler bilgisayarın giriş birimleri tarafından toplanırlar. Giriş İşlem Çıkış Önbellek

Detaylı

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Bil101 Bilgisayar Yazılımı I. M. Erdem ÇORAPÇIOĞLU Bilgisayar Yüksek Mühendisi Bil101 Bilgisayar Yazılımı I Bilgisayar Yüksek Mühendisi Kullanıcıdan aldığı veri ya da bilgilerle kullanıcının isteği doğrultusunda işlem ve karşılaştırmalar yapabilen, veri ya da bilgileri sabit disk,

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI CEVAPLAR. 1)Aşağıdakilerden hangisinde bilgisayarın kaç ana bölüme ayrıldığı ve adları doğru bir şekilde verilmiştir?

ÇALIŞMA SORULARI CEVAPLAR. 1)Aşağıdakilerden hangisinde bilgisayarın kaç ana bölüme ayrıldığı ve adları doğru bir şekilde verilmiştir? ÇALIŞMA SORULARI CEVAPLAR 1)Aşağıdakilerden hangisinde bilgisayarın kaç ana bölüme ayrıldığı ve adları doğru bir şekilde verilmiştir? A )3 bölüme ayrılır. Yazılım, donanım ve windows. B)2 bölüme ayrılır.

Detaylı

Bilişim Teknolojileri Temelleri 2011. Dijital Dünyada Yaşamak

Bilişim Teknolojileri Temelleri 2011. Dijital Dünyada Yaşamak Bilişim Teknolojileri Temelleri 2011 Dijital Dünyada Yaşamak Bilgisayar nedir? Bilgisayar, kullanıcı tarafından girilen bilgileri(veri) işleyen, depolayan istendiğinde girilen bilgileri ve sonuçlarını

Detaylı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bilgi günümüzde çok değerli bir konumda. Şöyle bir düşünün taş devrinde yaşıyor olsaydınız ne kadar bilgiye sahip olurdunuz. Bir zamanlar insanlar dünyanın yuvarlak olduğunu

Detaylı

TEMEL BĐLGĐ TEKNOLOJĐLERĐ KULLANIMI BÜLENT TURAN

TEMEL BĐLGĐ TEKNOLOJĐLERĐ KULLANIMI BÜLENT TURAN 1 Bilgi Teknolojileri nedir? 2 TEMEL BĐLGĐ TEKNOLOJĐLERĐ KULLANIMI BÜLENT TURAN Bilgi ve iletişim teknolojileri bilginin meydana getirilmesi, yönetilmesi, saklanması, yayılması için kullanılan çeşitli

Detaylı

Yazılım/Donanım Farkı

Yazılım/Donanım Farkı Yazılım Nedir? Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan her türlü programa ise yazılım adı verilir. Örneğin resim yapmamızı sağlayan Paint, internete girmemizi sağlayan Chrome gibi.. Yazılım/Donanım Farkı

Detaylı

I.Dönem II.Yazılı Çalışma Notları

I.Dönem II.Yazılı Çalışma Notları 2016-2017 I.Dönem II.Yazılı Çalışma Notları Sınav Tarihi : 26-30 ARALIK Soru Sayısı :? Bu dosyanın tamamında sınavda sorulacak soruların %80 i yer almaktadır. Geriye kalan sorular sınavdan önceki ilk konulardandır

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI. 1-Bilgisayar, donanım ve yazılım kavramları 2-Bilgisayar çeşitleri 3-Bilgisayarlar arsındaki farklılıklar

BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI. 1-Bilgisayar, donanım ve yazılım kavramları 2-Bilgisayar çeşitleri 3-Bilgisayarlar arsındaki farklılıklar BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI 1-Bilgisayar, donanım ve yazılım kavramları 2-Bilgisayar çeşitleri 3-Bilgisayarlar arsındaki farklılıklar Yılmaz DEMİR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİ Ünitelerimiz

Detaylı

TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ

TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ Bilgiyi işlemekte kullanılan araçlar ikiye ayrılır. 1- Maddi cihazlar 2-Kavramsal araçlar. Kullanıcıve bilgisayarın karşılıklıetkileşimini sağlayan birimlerin genel adıgiriş-çıkışbirimleridir.

Detaylı

Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları

Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları 1. Günlük yaşantıda bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? 2. Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir? Donanım Yazılım Bilişim

Detaylı

Donanım&Yazılım 30.10.2013

Donanım&Yazılım 30.10.2013 Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersi Donanım&Yazılım Donanım (Bilgisayarı oluşturan parçaların her birine donanım denir). Örnek; Klavye Fare Ekran Yazılım (Bilgisayar donanımının uyumlu bir şekilde çalışmasını

Detaylı

Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümü

Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümü BİLGİSAYAR DONANIMI Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümü Donanım Nedir? Giriş aygıtları İşlemci Depolama aygıtları Çıkış aygıtları Çevresel aygıtlar Giriş Aygıtları

Detaylı

DONANIM VE YAZILIM. Ahmet SOYARSLAN biltek.info

DONANIM VE YAZILIM. Ahmet SOYARSLAN biltek.info DONANIM VE YAZILIM Ahmet SOYARSLAN biltek.info Donanım Nedir? Bilgisayarın gözle görülebilen ve elle tutulabilen kısımlarına donanım denir. Örneğin, ekran, klavye, sabit disk, fare, yazıcı gibi.. Bilgisayar

Detaylı

Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir.

Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir. Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşur. Bilgisayarın çalışabilmesi için, ikisi de gereklidir. Donanım: Bilgisayarın gözle görülen, elle tutulan tüm elektronik parçalarına donanım

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

Bilgisayar (Computer) Bilgisayarın fiziksel ve elektronik yapısını oluşturan ana birimlerin ve çevre birimlerin tümüne "donanım" denir.

Bilgisayar (Computer) Bilgisayarın fiziksel ve elektronik yapısını oluşturan ana birimlerin ve çevre birimlerin tümüne donanım denir. Bilgisayar (Computer) Bilgisayarın fiziksel ve elektronik yapısını oluşturan ana birimlerin ve çevre birimlerin tümüne "donanım" denir. Bilgisayar ve Donanım Ana Donanım Birimleri Anakart (Motherboard,

Detaylı

27.10.2014 MONĐTÖRLER

27.10.2014 MONĐTÖRLER MONĐTÖRLER 46 47 Bilgisayarın kullanıcının yaptığı işlemleri görebilmesini sağlayan görsel parçasıdır. Monitörde hareketli ya da sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerdir. Bu tek

Detaylı

Bilişim Teknolojileri

Bilişim Teknolojileri Bilişim Teknolojileri Arş.Görev.Semih ÇALIŞKAN 1.Hafta İÇİNDEKİLER Bilgisayar nedir? Donanım nedir? Yazılım nedir? Giriş nedir? İşlem nedir? Bellek nedir? Çıkış nedir? BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıdan

Detaylı

Temel Bilgisayar Bilgisi

Temel Bilgisayar Bilgisi Temel Bilgisayar Bilgisi BİL131 - Bilişim Teknolojileri ve Programlama Hakan Ezgi Kızılöz Bilgisayarların Temel Özellikleri Bilgisayarlar verileri alıp saklayabilen, mantıksal ya da aritmetik olarak işleyen

Detaylı

BİLGİSAYAR TEMEL KAVRAMLAR. Bilgi ve İletişim Teknolojisi Ders Notları

BİLGİSAYAR TEMEL KAVRAMLAR. Bilgi ve İletişim Teknolojisi Ders Notları BİLGİSAYAR TEMEL KAVRAMLAR Bilgi ve İletişim Teknolojisi Ders Notları Temel Kavramlar Donanım: Bilgisayarın fiziksel parçalarına verilen isimdir. Yazılım: Bilgisayarın verimli şekilde kullanımını sağlayan

Detaylı

Donanımlar Hafta 1 Donanım

Donanımlar Hafta 1 Donanım Donanımlar Hafta 1 Donanım Donanım Birimleri Ana Donanım Birimleri (Anakart, CPU, RAM, Ekran Kartı, Sabit Disk gibi aygıtlar, ) Ek Donanım Birimleri (Yazıcı, Tarayıcı, CD-ROM, Ses Kartı, vb ) Anakart (motherboard,

Detaylı

İnsan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü, İletişim?

İnsan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü, İletişim? Bilgi? İnsan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü, İletişim? Kişilerin duygu, düşünce yada fikirlerini çeşitli yollarla başkasına aktarmasına iletişim denir. BİLGİ + İLETİŞİM = BİLİŞİM

Detaylı

C) 19 inçlik CRT ile LCD monitörün görünebilir alanı farklıdır. D) Dijital sinyali, analog sinyale çevirmek için DAC kullanılır.

C) 19 inçlik CRT ile LCD monitörün görünebilir alanı farklıdır. D) Dijital sinyali, analog sinyale çevirmek için DAC kullanılır. 1(13) - Aşağıdaki yazıcı türlerinden hangisinde fotoğrafik resim kalitesinde çıktı elde edilebilinir? A) İğne Uçlu C) Lazer B) Nokta Vuruşlu D) Mürekkep Püskürtmeli 2(11) - Monitörlerle ilgili olarak verilen

Detaylı

SÜRE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÜNİTE 1: : BİLGİ VE TEKNOLOJİ DERS SAATİ: 7

SÜRE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÜNİTE 1: : BİLGİ VE TEKNOLOJİ DERS SAATİ: 7 KASIM 7. 4-8 Kasım 203 6. 28Ekim - Kasım 203 5. 2-25 Ekim 203 4. 7- Ekim 203 3. 30 Eylül -4 Ekim 203 EYLÜL 2. 23-27 Eylül 203 EYLÜL. 6-20 Eylül 203 203 204 ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÜNİTE : :

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2015 Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile ilgili her türlü teknik destek için Bilgi İşlem Daire

Detaylı

İşletim Sistemi. BTEP205 - İşletim Sistemleri

İşletim Sistemi. BTEP205 - İşletim Sistemleri İşletim Sistemi 2 İşletim sistemi (Operating System-OS), bilgisayar kullanıcısı ile bilgisayarı oluşturan donanım arasındaki iletişimi sağlayan ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem

Detaylı

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Versiyon 1 Güncelleme Tarihi 29 Ocak 2013 Güncelleme Nedeni - PC Uygulaması, Windows platformundaki masaüstü PC ler üzerinde çalışır.

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Access 2013 önceki sürümlerden farklı görünmektedir, dolayısıyla öğrenme eğrisini en aza indirmenize yardımcı olmak üzere bu kılavuzu hazırladık. Ekran boyutunu değiştirme

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİL-109 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEMİH ÇALIŞKAN

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİL-109 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEMİH ÇALIŞKAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİL-109 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEMİH ÇALIŞKAN SOFTWARE (YAZILIM) O Sahip olunan bilgisayarların üzerine, onları verimli bir şekilde kullanmak için, çeşitli programlar yüklenir. Bu programların

Detaylı

İKİ EYLÜL ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ I.DÖNEM ÇALIŞMA YAPRAĞI

İKİ EYLÜL ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ I.DÖNEM ÇALIŞMA YAPRAĞI Bilgisayar Türleri İKİ EYLÜL ORTAOKULU 2017 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ I.DÖNEM ÇALIŞMA YAPRAĞI Girilen bilgileri alan işleyen, istenildiği takdirde saklayan veya kullanıcıya

Detaylı

2. Aşağıdaki resimde numaralandırılmış alanlara bildiğiniz donanım parçalarından 4 tanesinin isimlerini ve numaralarını yazınız

2. Aşağıdaki resimde numaralandırılmış alanlara bildiğiniz donanım parçalarından 4 tanesinin isimlerini ve numaralarını yazınız 1. Aşağıdakilerden hangisi herkesle paylaşmamız gereken bilgilerden değildir? a) Telefon numaramız b) TC Kimlik Numaraız c) Adımız d) Ev Adresimiz 2. Aşağıdaki resimde numaralandırılmış alanlara bildiğiniz

Detaylı

Bilgisayarların Çeşitleri:

Bilgisayarların Çeşitleri: Bilgisayar nedir?: Tasarlandığı günden bugüne kadar değişik tanımları yapılabilen bilgisayar (computer) aygıtının genel tanımı şu şekilde yapılmaktadır: Bilgisayar, kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik

Detaylı

Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu. www.cengizcetin.net

Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu. www.cengizcetin.net Ünite-2 Bilgisayar Organizasyonu Bilgisayar Nedir? Belirli bir sonuç üretmek amacıyla; mantıksal kıyaslamalardan sonuç çıkarabilen, büyük miktarlarda bilgiyi depolayabilen ve gerektiğinde bu bilgileri

Detaylı

-Bilgisayarı oluşturan iki temel unsurdan diğeri ise YAZILIM dır.

-Bilgisayarı oluşturan iki temel unsurdan diğeri ise YAZILIM dır. YAZILIM -Bilgisayarı oluşturan iki temel unsurdan diğeri ise YAZILIM dır. Elektronik cihazların belirli bir işi yapmasını sağlayan ve komutlardan oluşan programların tümüne verilen isimdir. Yazılım temelde

Detaylı

Dersin Adı Alan Meslek/Dal Dersin Okutulacağı Dönem / Sınıf Süre Dersin Amacı Dersin Tanımı Dersin Ön Koşulları

Dersin Adı Alan Meslek/Dal Dersin Okutulacağı Dönem / Sınıf Süre Dersin Amacı Dersin Tanımı Dersin Ön Koşulları Dersin Adı Alan Meslek/Dal Dersin Okutulacağı Dönem / Sınıf Süre Dersin Amacı Dersin Tanımı Dersin Ön Koşulları Ders İle Kazandırılacak Yeterlikler Dersin İçeriği Yöntem ve Teknikler Eğitim Öğretim Ortamı

Detaylı

Laboratuvar Çalışması Veri Depolama Kapasitesini Belirleme

Laboratuvar Çalışması Veri Depolama Kapasitesini Belirleme Laboratuvar Çalışması 1.3.2 Veri Depolama Kapasitesini Belirleme Hedefler PC'deki RAM miktarını (MB cinsinden) belirleme. PC de takılı olan sabit diskin boyutunu (GB cinsinden) belirleme. Sabit diskteki

Detaylı

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru Konular 1.) İşletim sistemlerine giriş 2.) Bilgisayar Ortamı ve Temelİşlemler * Arayüzü tanıma * Simgelerle çalışma

Detaylı

BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ Pek çok kullanıcı, bilgisayarını virüsten koruma ya da bilgisayarına bulaşmış virüsü temizleme çabaları ile dönülmez zarar noktalarına gelebilmektedir. Bu nedenle; Bilgisayar virüsünün

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO 103

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO 103 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO 103 4. HAFTA Bilgisayar Kullanımı Ve Dosya Yönetimi Bilgisayar cihazı Masaüstü Dosya yönetimi BİLGİSAYAR CİHAZI Kullanıcıdan aldığı veri yada bilgilerle istenilen doğrultuda işlem

Detaylı

Bilişim Teknolojileri

Bilişim Teknolojileri Bilişim Teknolojileri Dünyada İnternet Kullanımı 2 milyardan fazla kişi internet kullanıyor. 1 milyardan fazla kişi sosyal ağ sitelerine üye. 5 milyardan fazla cep telefonu kullanıcısı var. Türkiye de

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI İÇERİK 2 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI ÖĞR. GÖR. HASAN ALİ AKYÜREK Ders izlencesi Bilgisayara giriş Bilgisayar nedir? Bilgisayarın tarihçesi Bilgisayarların sınıflandırılması Bilgisayar nasıl çalışır?

Detaylı

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2017 BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 1 İçindekiler Office 365 Nedir?... 2 Office 365 Özellikleri ve Kullanımı... 3 Kurumsal Zimbra E-Posta Adresindeki E-Postaları Yönlendirme... 9 2 Office 365 Nedir? Office

Detaylı

BİT İN TEMEL KAVRAMLARI. 1-BİT ÜRÜNLERİ 2-BİT ÇEŞİTLERİ 3-DONANIM ve YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

BİT İN TEMEL KAVRAMLARI. 1-BİT ÜRÜNLERİ 2-BİT ÇEŞİTLERİ 3-DONANIM ve YAZILIM TEKNOLOJİLERİ BİT İN TEMEL KAVRAMLARI 1-BİT ÜRÜNLERİ 2-BİT ÇEŞİTLERİ 3-DONANIM ve YAZILIM TEKNOLOJİLERİ 1 BİLGİSAYAR NEDİR? Giriş birimleri aracılığıyla girilen bilgileri işleme (aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma)

Detaylı

BİLECİK HALK EĞİTİM MERKEZİ BİLGİSAYAR OPERATÖRLÜĞÜ KURSU NOTLARI

BİLECİK HALK EĞİTİM MERKEZİ BİLGİSAYAR OPERATÖRLÜĞÜ KURSU NOTLARI BİLECİK HALK EĞİTİM MERKEZİ BİLGİSAYAR OPERATÖRLÜĞÜ KURSU NOTLARI Bilgisayar nedir?: Tasarlandığı günden bugüne kadar değişik tanımları yapılabilen bilgisayar (computer) aygıtının genel tanımı şu şekilde

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi Nedir? İşletim Sistemi Nedir? İşletim sistemi, bilgisayar açılırken hafızaya yüklenen, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için hizmet sağlayan genel amaçlı bir yazılımdır.

Detaylı

Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır!

Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır! Donanım Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır! Merkezi İşlem Birimi Kavramı (CPU) Bilgisayar içerisinde meydana gelen her türlü aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma işlemlerinden sorumlu olan

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri I

Temel Bilgi Teknolojileri I Temel Bilgi Teknolojileri I DİKKAT! Bu testte 20 soru bulunmaktadır. Cevaplarınızı, cevap kâğıdınızın Temel Bilgi Teknolojileri I testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. Aşağıdakilerden hangisi 15

Detaylı

Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır?

Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır? Bilgi ve iletişim teknolojileri Dersi Ders Notlarıdır? Bilgisayar, Hesap makinesi gibi araçlara neden ihtiyaç duyulmuştur? Zaman tasarrufu Bilginin depolanması ihtiyacı Hatasız işlem yapma isteği İletişim

Detaylı

K.A.ALPER YAZOĞLU ORTAOKULU 6.SINIFLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI

K.A.ALPER YAZOĞLU ORTAOKULU 6.SINIFLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI K.A.ALPER YAZOĞLU ORTAOKULU 6.SINIFLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI 1. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan en temel yazılıma ne denir? a. Çekirdek b. Uygulama c. İşletim Sistemi

Detaylı

İnternet ve ağ kavramlarını tanımlamak. İnternet in nasıl çalıştığını açıklamak. Elektronik posta ve sohbet kavramlarını açıklamak.

İnternet ve ağ kavramlarını tanımlamak. İnternet in nasıl çalıştığını açıklamak. Elektronik posta ve sohbet kavramlarını açıklamak. Amaçlarımız 2 İnternet ve ağ kavramlarını tanımlamak. İnternet in nasıl çalıştığını açıklamak. Elektronik posta ve sohbet kavramlarını açıklamak. Dosya transferi ve arama motoru kavramlarını tanımlamak.

Detaylı

Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat)

Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat) Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat) Aylar Günler Saatler Hedef ve Davranışlar Konular Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Ölçme

Detaylı

Merkezi İşlem Birimi Kavramı (CPU)

Merkezi İşlem Birimi Kavramı (CPU) Donanım Merkezi İşlem Birimi Kavramı (CPU) Bilgisayar içerisinde meydana gelen her türlü aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma işlemlerinden sorumlu olan elektronik bir aygıttır. Başlıca üç bölümden

Detaylı

Yanıtlar: Twitter Facebook Instagram Myspace

Yanıtlar: Twitter Facebook Instagram Myspace Başlık: 140 karakterden oluşan ve tweet (tivit) adı verilen mesajlar göndermemizi, gündemi ve kişileri takip etmemizi sağlayan sosyal paylaşım sitesi hangisidir? Soru:140 karakterden oluşan ve tweet (tivit)

Detaylı

Güvenlik, Telif Hakları ve Hukuk

Güvenlik, Telif Hakları ve Hukuk Güvenlik, Telif Hakları ve Hukuk Güvenlik Dosyaların taşınabilir kayıt ortamlarına yedeklenmesi Elektrik kesintisinde veri kaybı Dosyaların dışarıdan erişilmesinin engellenmesi Gizlilik Hakkı Bilgisayarın

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu Elektronik Belge Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu İçindekiler E-İmza PIN Kodunun Alınması...2 Windows İşletim Sisteminde Yapılması Gereken işlemler...8 Windows XP ve 7 için Sürücü Kurulumu...8 Microsoft.NET

Detaylı

İşletim Sistemlerine Giriş

İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemlerine Giriş İşletim Sistemleri ve Donanım İşletim Sistemlerine Giriş/ Ders01 1 İşletim Sistemi? Yazılım olmadan bir bilgisayar METAL yığınıdır. Yazılım bilgiyi saklayabilir, işleyebilir

Detaylı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 y Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 Bulut Depolama, genel bir terimle "dosya barındırma" hizmeti sunan bir yazılım sistemidir. Bu hizmet sayesinde önemli dosyalarınızı yedekleyebilir veya

Detaylı

Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri. Bilgisayarın çalışabilmesi için mutlaka var olması gereken donanım birimleridir.

Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri. Bilgisayarın çalışabilmesi için mutlaka var olması gereken donanım birimleridir. Ana Donanım Birimleri ve Disk Sürücüleri Bilgisayar donanımı 2 ye ayrılır. Bunlardan birincisi bilgisayarın çalışması için gerekli olan zorunlu donanım birimleridir. Buna Ana Donanım Birimleri denir. İkincisi

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 EPOSTA SİSTEMİNE BAĞLANMA... 3 ESKİ E-POSTLAR... 5 YENİ KİŞİ VEYA GÖREV OLUŞTURMA... 6 MESAJ YAZMA... 6 KİŞİLER...

Detaylı

AYVALIK ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BİT. DERSİ ÇALIŞMA SORULARI YANLIŞLIK VE YAZIM HATALARI NEDENİYLE TEREDDÜTE DÜŞDÜĞÜNÜZ SORULARI SORUNUZ.

AYVALIK ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BİT. DERSİ ÇALIŞMA SORULARI YANLIŞLIK VE YAZIM HATALARI NEDENİYLE TEREDDÜTE DÜŞDÜĞÜNÜZ SORULARI SORUNUZ. AYVALIK ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BİT. DERSİ ÇALIŞMA SORULARI YANLIŞLIK VE YAZIM HATALARI NEDENİYLE TEREDDÜTE DÜŞDÜĞÜNÜZ SORULARI SORUNUZ. 1. Günümüz bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan RAM bellek

Detaylı

ANAKART. Çıkış Birimleri. Giriş Birimleri. İşlem Birimi. Depolama Birimleri. İletişim. Birimleri. Bellek. Birimleri

ANAKART. Çıkış Birimleri. Giriş Birimleri. İşlem Birimi. Depolama Birimleri. İletişim. Birimleri. Bellek. Birimleri ANAKART Giriş Birimleri İşlem Birimi Çıkış Birimleri İletişim Birimleri Bellek Birimleri Depolama Birimleri Anakart Motherboard, Sistem kartı Mainboard gibi isimleri de vardır. Anakart Bilgisayarın en

Detaylı