ACETANILIDUM. Acetanilide, Antifebrine T.K.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ACETANILIDUM. Acetanilide, Antifebrine T.K."

Transkript

1 ACETANILIDUM Acetanilide, Antifebrine T.K. ÖZELLİĞİ :Beyaz,kokusuz,acı lezzette billurlardır.200 k. Soğuk suda,18 k. sıcak suda, 4 k. alkolde,ayrıca eter,kloroform,gliserin ve yağlarda çözünür. e.d GEÇİMSİZLİK :Alkaliler,antipirin,kloral,aspirin,nitritlerin asitli çözeltileri,fenasetin,salol,fenol,timol,resorsin. KULLANILIŞI :Antipiretik ve analjeziktir. Migren, siyatik, miyalji ve nevraljide kullanılır. M. D g. ACETONE Dimetilketon ÖZELLİĞİ : Renksiz, kolay alev alan, özel kokuya sahip bir sıvıdır d k.d. 56 Su. alkol ve kloroform ile karışır.

2 ACIDUM ACETICUM Asetik asit Acetic acid, Essigsaure Acide acetigue T.K. % 96 lıktır. Acide acetigue dilue T.K. % 30 luktur. Su, alkol gliserin ile karışır. KULLANILIŞI : Haricen iritan olarak ve liniment halinde, alkali zehirlenmelerinde ise % 5-6 lık çözeltileri kullanılır. ACIDUM ACETYL SALICYLICUM Acide acetylsalicylique.aspirin T.K. ÖZELLİĞİ :Beyaz billuri tozdur. e.d.135 (par.) 300 k. su (bu çözünürlük sitrat tuzu ilavesiyle artar. ) 5 k. alkol,20 k. eter ve 17 k.kloroformda çözünür.alkali vasatta ve barsakta salisilik ve asetik asitlere parçalanır. GEÇİMSİZLİK :Urotropin,piramidon,asetanilid,demir tuzları,antipirin. KULLANILIŞI :Analjezik ve antipiretiktir.romatizma,enfluenza ve nevraljide 1-6 g dozda kullanılır.

3 ACIDUM BENZOCIDUM Benzoic acid,benzoesaure,acide benzoique T.K. ÖZELLİĞİ :Beyaz billurlardır. e.d k. su ve 3 k. alkolde çözünür,yağlarda çok çözünür. KULLANILIŞI :Mide mukozası üzerine tahriş edici tesiri vardır.ifrazatı arttırıcı olarak günde g lık dozlarda bir çok kere verilebilir.çocuklara yaş başına 0.03 g lık dozlarda verilir.gıda ve tıbbi müstahzarlarda mikroorganizm üremesini önleyici olarak 1/1000 oranında kullanılır. ACIDUM BORICUM Boric acid,borsaure,acide borique T.K. ÖZELLİĞİ :22 k. soğuk su,3 k. sıcak su,25 k.alkol ve 5 k. gliserinde çözünür.eterde çözünmez. KULLANILIŞI :Haricen,tahriş edici tesiri olmadığı için %3 lük çözeltisi yara pansumanlarında,göz,kulak ve idrar yolları iltihaplarında antiseptik olarak kullanılır.

4 ACIDUM CAMPHORICUM Camphoric acid,acide camphorique T.K. ÖZELLİĞİ :Tıbbi olarak sola çevirenidir.renksizdir.soğuk suda az,sıcak suda fazla çözünür. e.d. 180 KULLANILIŞI :Astrenjan,münebbih ve antiseptiktir.fitiziklerin gece terlemelerine karşı kullanıldı.haricen ekzemada kullanılan pomatların terkibine girer.m.d.-4g ACIDUM CITRICUM Limon asidi,citris acid,citronensaure,acide citrique T.K. ÖZELLİĞİ :Renksiz,büyük billurlardan ibarettir.0.6 k. su, 1.5 k. alkol,50 k. eterde çözünür ve gliserinde çok çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ :Potasyum tartarat,alkali karbonatlar. KULLANILIŞI :Tıbbi limonataların hazırlanmasında ve alkali zehirlenmelerinde kullanılır. ACIDUM GALLICUM Gallie acid,gallussaure,acide gallique T.K. ÖZELLİĞİ :İğne şeklinde billurlardır. e.d. 220 (par) 95 k. su,5 k. alkol,40 k. eterde çözünür. KULLANILIŞI :Astrenjan ve hemostatiktir g dozda kullnaılır.

5 ACIDUM HYDROCHLORICUM Tuzruhu,Hydrochloric acid,salzsaure,acide chlorhydrique T.K. ÖZELLİĞİ :Renksiz,batıcı,keskin kokuya malik,duman çıkaran bir sıvıdır.terkibinde %35-38 HCI ihtiva eder.bu kesif halde ilaç olarak kullanılmaz. Acide chlorhydrique officinal T.K. %25 HCI ihtiva eder. Seyreltik hidroklorik acd,acidum hydrochloricum dilutum,acide chlorhydrique dilue T.K. Bu çözelti % oranında hidroklorik asit ihtiva eder. GEÇİMSİZLİĞİ :Alkali,alkali karbonatlar,metal oksitler,gümüş,civa ve kurşun tuzları. KULLANILIŞI :Hipoasidite ve mide fermantasyonu vakalarında kullanılır.hipoasiditeye karşı yemek arasınsa veya yemekten sonra,fermantasyon vakalarında yemekten evvel vermek lazımdır.haricen diş eti ve ağız ulserasyonlarına karşı kostik olarak %2 lik çözeltisi kullanılır.doz 1-4 g,çocuklar içinse yaş başına 4-5 damladır.

6 ACIDUM LACTICUM Lactic acid,milchsaure,acide lactique T.K. ÖZELLİĞİ :Renksiz;kokusuz;higroskopik;asit lezzette;şurup kıvamında bi sıvıdır.su,alkol ve eterle her nispette karışır.kloroform,petrol eteri ve karbon sülfür ile karışmaz.%72 serbest asit ihtiva eder.total asitliği %90, D olup 34 damlası 1 g dır. KULLANILIŞI :Dahilen dispepsi,diabet,diyare,diatez ürik,süt çocuklarının yeşil ishallerinde,haricen antiseptik ve kostik olarak kullanılır. ACIDUM PHOSPHORICUM Phosphoric acid,phosphorsaure,acide phosphorique %88-90 fosforik asit ihtiva eder. ÖZELLİĞİ :Renksiz, kokusuz,şurup kıvamında su ile karışabilen bir sıvıdır.d. 1.74:(%89),1.7 (%80),1.5.:(%60), 1.35: (%25-30) Acidum phosphoricum dilutum,acide phosphorique dilue T.K. %25 fosforik asit ihtiva eder. ÖZELLİĞİ :Berrak,renksiz bir sıvıdır. D KULLANILIŞI :Toniktir.Nevrasteni,osreomelasi,raşitizm ve hazımsızlıklarda g dozda verilebilir.

7 ACIDUM SALICYLICUM Salicylic acid,salicylsaure,acide salicylique T.K. ÖZELLİĞİ :Beyaz billurlardır.500 k. su,15 k. kaynar su,27 k. alkol (%99 luk),2 k. eter,80 k. zeytinyağı,100 k. gliserin ve 55 k. kloroformda çözünür. e.d. 159 GEÇİMSİZLİĞİ :Kinin tuzları,alkaliler,ferri tuzları. KULLANILIŞI :Antiseptik,ateş düşürücü ve antifermualatif tesiri vardır.haricen ekzema,akne,sukuamlı dermatozlarda ve tinnea kapitiste kullanılır.salisilik asittli gaz bezi ve pamukta %0.1 sol. Halinde 1/500,kolir olarak %0.1 nispetinde kullanılır. M.D.-1-4 g ACIDUM SULFURICUM Zaç yağı,sulfuric acid,schwefelsaure,acide sülfürique T.K. %95 sülfürik asit ihtiva eder. (66 bome) ÖZELLİĞİ :Kesif bir sıvıdır.d Sülfürik asit dilüsyonlarında asidi suya ilave etmelidir aksi halde patlayabilir. Acidum sulfirucum dilutum,acide sulfurique dilue T.K. % sülfürik asit ihtiva eder. D KULLANILIŞI :H emostatik ve antiseptiktir.ishalde kabız olarak kulanılır.kolerada limonatı kullanılır.

8 ACIDUM TANNICUM Tanen,Tannic acid, Acide tannique T.K. ÖZELLİĞİ :Sarımtırak renkte,hafif bir tozdur.1 k. su,1 k.alkol,1k. Gliserin ve eter,kloroform,benzen,petrol eterinde çözünür. KULLANILIŞI :Hemostatik ve astrenjan hassası dolayısıyla gastro intestinal kanamalar,metoraji,hemoptizi ve diyarede,ayrıca bazı metal alkaloid zehirlenmelerinde kullanılır.haricen sızıntılı ekzema,çatlaklar,hemeroid,anüs ve meme çatlaklarında,farenks ve burnun kataral hastalıklarında kullanılır.dahilen dozu 1-4 g dır. ACIDUM TARTARICUM Tartaric acid,weinsteinsaure,acide tartarique T.K. ÖZELLİĞİ :Renksiz billurlardır.0.8 k. su,2.5 k. alkol,5 k. mutlak alkol,2 k. gliserin ve 250 k. eterde çözünür.benzen ve kloroformda çözünmez. GEÇİMSİZLİĞİ :Kurşun,baryum,potasyum,kalsiyum tuzları. KULLANILIŞI :Pankreas ifrazatını tembih edici olarak ve efervesan tablet hazırlanmasında kullaılır.haricen kaşıntılara karşı glisere veya pomat halinde ve paraziter olmayan muhtelif dermatozlarda kullanılır. Dahilen dozu 2-6 g dır.haricen %0.5 lik solüsyon veya %5-20 lik glisere veya pomat halinde kullanılır.

9 ACIDUM TRICHLORACETICUM Trichloroacetic acid, Acide trichloracetique T.K. ÖZELLİĞİ : Renksiz, hafif kokulu, çok kostik, billuri bir maddedir. Su ve alkolde çözünür. KULLANILIŞI : % 1lik çözeltisi badi onaj için kullanılır. Albumini çökertici hassasından biokimyada faydanalınır. ACİDUM UNDECYLENICUM Undecylenıc acid, Acide undecylenique Risinoleik asitten distilasyondan ile elde edilir. CH = CH (CH) COOH formülündedir. ÖZELLİĞİ : Hafif sarımtırak, özel kokulu bir sıvıdır. Alkol, kloroform, eter ve benzenle karışabilir. e.d KULLANILIŞI : Antimikotiktir. Tinea pedis, tinea kapitis, tinea kururis, moniliazis ve mukotik vulvovajinitte kullanılır. Dahilen psoriaziste 8 gr günlük dozda verilir. Fakat tesiri şüphelidir. Dozu 7,5 g dır.

10 ADEPS SUILLUS Domuz yağı, schweinschmeer, Axonge T.K ÖZELLİĞİ : Yumuşak beyaz bir yağdır. %60 triolein ve % 32 palmitin ihtiva eder. 22 k. eter, 16 k. terebentinde ve ayrıca kloroform, petrol eteri ve karbon sülfürde çözünür. Alkolde çok az, su da ise hiç çözünmez. e.d Asitliği % 1 den az olmalıdır. Sabunlaşmayan kısım % 0,5 i ( kolesterol ) geçmemelidir. KULLANILIŞI : Merhemlerde sıvağ olarak kullanılır. ADRENALINUM Epinephrine, Suprarenine, Adrenaline T.K. Metil amino 3,4 dioksifenil etanol Sürrenal bezinin medüller kısmında ifraz edilir. Tedavide sentetik olarak hazırlanan levojir ( sol ) adrenalin kullanılır. ÖZELLİĞİ : Suda çok az çözünür, alkoller, eter, kloroform, petrol eteri, parafin ve diğer organik çözücülerde çözünmez. e.d. 212 Spesifik çevirmesi 53,5 dır. Adrenalin kuru halde bile değişir. Asit tuzları sabittirler ve suda çözünürler. Adrenalin ışıktan uzak ve kapalı cam tüpte saklanmalıdir. GEÇİMSİZLİĞİ : Oksidan maddeler, alkaliler ve tanen KULLANILIŞI : Adrenalin mevzii tatbik edilince kan damarlarını büzer, böylelikle deri ve mukozaların rengini soldurur. Bu sebeple lokal anesteziklere ilave edilir. Bu tesir ½ - 2 saat sürer. Efedrin ilavesi ile adrenalinin vasokonstriktör tesiri uzatılabilir. Bu sebepten burun kanamalarında ve diş çekilmesinden sonra husule gelen kanamalar ile sathi kanamaları durdurmada kullanılır.

11 Adrenalinin deri altı enjeksiyonu astım, serum ve X şuaı hastalıklarında kullanılır. Bu enjeksiyonlar kan tazyikinde büyük tesir yapmaz. Damara şırıngaları tehlikelidir. Intrakardiyak zerkler Adams-Stokes nöbetlerinde, anestezi, elektrik çarpması, anafilaktik şok ve asphyxia neona torumda tatbik edilir. M.D g, deri altı için g AEROSİL Çok saf silisyum dioksittir. Amorf ince tozdur. Partikül çapı takriben 15 mq dur. Süspansiyon, emülsiyon ve tablet hazırlamada, supozituvarlarda sedimentasyonu geçiktirmek için kullanılır. AETHER Dietil eter,ether sulfurique,ether T.K. ÖZELLİĞİ :Renksiz sıvıdır. 8.5 k. suda D dür.93 damlası 1 g dır. Çok kolay alev alır. Bu yüzden çalışırken çok dikkat edilmelidir. Eter içinde %3 oranında su çözünür. KULLANILIŞI : Ağız yolu, deri altı enjeksiyonu veya inhalasyon tarzında stimulan olarak senkop,koma,adinami,asistoli,dispnede kullanılır. Antispazmodik olarak histeri,angine de poitrine ve mide ağrılarında verilir.genel anestezi için ekseriya kloroform ile teşrik edilerek kullanılır.

12 AETHYLIS CHLORIDUM Ethyl chloride,chlorure d`ethyle,kelene ÖZELLİĞİ : Adi temperatürde gaz olup tazyik altında tutulur. Kolay alev alır. k.d. 12.5(derece) D ( 0 derece de).suda az çözünür. Alkolle karışır. Hususi tüpler içinde ışıktan uzak ve serin yerde saklanmalıdır. Hava ile % 5-15 lik karışımı patlayıcıdır. KULLANILIŞI : Umumi ve mevzii anesteziktir. Mukoza veya cilt üzerine buharlarının sıkılması ile temperatür düşer ve kısa süren anestezi husule gelir. AETHYL MORPHINI HYDROCHLORIDUM Chlorhydrate d'ethylmorphine,dionine T.K. Ofisinal madde hidroklorit tuzu olup,terkibinde % 9.4 HCI ve % 9 H O ihtiva eder. ÖZELLİĞİ : Beyaz,acı lezzette billuri tozdur. 12 k. su, 22 k. alkolde çözünür. Eter ve kloroformda çözünmez. Çözeltilerine sodyum klorür ilave etmek suretiyle çöktürülebilir. e.d. 122 KULLANILIŞI : Kodeine benzer hipnotik, analjezik ve bilhassa öksürüğe karşı müsekkin tesiri vardır. Bu tesir kodeinden üstündür. Zehirliliği ise kodeinden fazladır. Analjezik olarak nevralji,romatizma,kolik,mide ağrılarında,haricen ise glokom,iritis ve kornea ülserlerinde kullanılır. Vasodilatatör tesiri vardır. Supozituvar halinde jinekolojide ufak operasyonlarda ve ağrılara karşı kullanılır. M.D g

13 AGAR- AGAR Agar, Gelose T.K. Kırmızı alglerden elde edilir. ÖZELLİĞİ : Şeffaf,beyazımtırak, şerit şeklinde, musilajımsı bir maddedir. Su ile şişer. KULLANILIŞI : Musilajımsı olan bu madde bakteriyolojide vasatlar için kullanılır. Dahilen peristaltizmi arttırıcı tesiri vardır. Konstipasyona karşı her yemekde 1-3 g alınabilir. Su ile şiştiği için mide usaresinin faaliyetini arttırır. Haricen sıvağ olarak kullanılır. Yalnız bu hallerde antiseptik olarak salisilik asit ilave edilmelidir. Dozu 4 16 g dır. ALCOHOL İspirto, Spiritus vini, Sprit, Weingeist, Alcool ethylique, Ethanol T.K Alcohol absolutus, Mutlak alkol, Alcool absolu %99.6 Alcohol, Alkol, Alcool ethylique % Alcohol dilutus, Dilüe alkol, Alcool dilue % luktur. ÖZELLİĞİ : Renksiz,rutubet çeken bir sıvıdır. D k. d. 78 (derece) su,eter,kloroform,gliserin ve hint yağı ile karışabilir. Kolay alev alır. KULLANILIŞI : Antiseptik ve astrenjandır. Yaraların yıkanmasında kullanılır. Dahilen tonik ve sinir sistemini tembih edici tesiri vardır.

14 ALUMEN Şap, Alum, Alaun Bundan değişik metal şapları anlaşılır. Preparatları : ALUN DE FER : Potasyum demir sülfat ÖZELLİĞİ : Şeffaf billurlardır. 2 k. suda çözünür. Alkolde çözünmez. KULLANILIŞI : Hemostatik, astrenjan ve tonik olarak g dozda kullanılır. ALUN DE POTASSİUM T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz billurlardır. 11 k. su, 8 k. gliserinde çözünür. Alkolde çözünmez, sulu çözeltileri turnusole karşı reaksiyon gösterir. GEÇİMSİZLİĞİ : Alkaliler ve alkali karbonatlar, albumin ve süt. KULLANILIŞI : Çok sulu çözeltileri astrenjan olarak faranjitte, hemoraji ve burun kanamalarında kullanılır. ALUN DE SODİUM Alumınyum sodyum sülfat ÖZELLİĞİ : Suda çok çözünür. Kullanılışı adi şapa benzer.

15 ALUMEN USTUM Kalsine şap, Alumen sicca, Alun calcine T.K. Şapın (derece) de ısıtılmas ile hazırlanır. ÖZELLİĞİ : Beyaz,hafif parçalar halindedir. Kolyca ezilebilir. Suda evvela bir süspansiyon verir,ısıtılınca kısmen çözünür. 32 k. suda 48 saat içinde bulanık bir çözelti vererek çözünür. Rutubet ve ışıktan korunmalıdır. Aluminyum hidroksit yapısındadır. Bunun kolloidal şekli kullanılır. ALUMINII HYDROXIDI Gelatum aluminii hydroxidi, Dried aluminium hydroxide gel, Hhydroxyde d'aluminium colloidal ÖZELLİĞİ : Kokusuz, lezzetsiz hafif bir tozdur. Su ve alkolde çözünür. Terkibinde %50 A12 O3 vardır. KULLANILIŞI : Antiasit olarak tablet veya jel halinde peptik ülser ve hiperklorhidri vakalarında kullanılır. Ayrıca astrenjan hassası vardır g dozda kullanılır.

16 ALUMINII SUBACETAS Subacetate d'alumine ÖZELLİĞİ : Güçlükle suda çözünen tozdur. KULLANILIŞI : Kurutucu ve koku giderici olarak kullanılır. AMETHOCAINAE HYDROCHLORIDUM Pantocaine, Tetracaine ÖZELLİĞİ : Beyaz billuri tozdur. Suda çözünür. Eterde çözünmez. e.d. 146 (derece).sulu çözeltisi turnusole karşı nötraldir. KULLANILIŞI : Lokal anestezide kullanılır. Tesiri novokainden fazla, zehirliliği ise azdır. Sudaki çözeltileri dayanıklı değildir. Kullanılacağı zaman taze hazırlanmalıdır. AMINOPYRINUM Aminopyrine, Pyramidon ( hoechst ) T.K. Dimetilamino fenil dimetilpirazolon ÖZELLİĞİ : Beyaz billuri maddedir. 20 k. suda çözünür. Ayrıca alkol ve benzolde çok, eterde az çözünür. %5 lik çözeltisi mono hazik madde gibi reaksiyon gösterir. e.d. 108 GEÇİMSİZLİĞİ : Nitritler, apomorfin, arap zamkı, oksidanlar. KULLANILILŞI : Antipirinden 2 3defa daha kuvvetli tipiretiktir. Tesiri geç fakat uzun sürer. Diabetik glukozuriyi arttırır. Nevralji, siyatik, romatisma, dinore ve migrende kullanılır. Dispeptiklerde mukoza tahriş ettiğinden verilmemelidir. İdrar bazen sarı kırmızı renk alır. M.D g

17 AMMONII ACETAS Ammonium acetate, Acetate d'ammonium ÖZELLİĞİ : Renksiz, nem çeken billurlardır. Tuzlu lezzettedir. Su ve alkolde çözünür. KULLANILIŞI : Diüretik ve dia foretiktir. Doz g dır. AMMONII BİCARBONAS Ammonium bicarbonate, Bicarbonate d'ammonium ÖZELLİĞİ : İnce, billuri, higroskopik tozdur. 5.5 k. suda çözünür, alkolde çözünmez % 21 amonyak ihtiva eder. Soğukta ve iyi kapalı şişelerde saklanmalıdır. KULLANILIŞI : Stimulan ve ekspektorandır. Aynı zamanda karminatif tesiri vardır. Flotulan dispepsilerin tedavisinde kullanılır.

18 AMMONII BROMIDUM Ammonium bromide, Bromure d'ammonium T.K. ÖZELLİĞİ : Renksiz, kokusuz, rutubet çekici billurlardır. 3 k. su ve 13 k. alkolde çözünür. KULLANILIŞI : Sedatif olarak kullanılır. Boğmacaya karşı tavsiye edilir. Dozu g dır. AMMONII CARBONAS Ammonium carbonate, Carbonate d'ammonium T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz amonyak kokan billurlardır.5 k. suda çözünür. KULLANILIŞI : Stimulandır. Bronş ifrazatını tanzim eder. ( pastacıların tatlıları kabarmak için kullandıkları ve toz amonyak dedikleri madde budur. ) Dozu g dır. AMMONII CHLORİDUM Nişadır, Ammonium chloride, Chlorure d'ammonium T.K. ÖZELLİĞİ : Higroskopik, renksiz billurlardır. 3 k. su, 60 k. alkol, 5 k. gliserinde çözünür. KULLANILIŞI : Diüretik, ifrazatı arttırıcı ve tembih edici hassası vardır. % 1-2 lik çözeltisi larenjit ve faranjitte kullanılır. Bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Dozu g dır.

19 AMMONII CITRAS Ammonium citrate, Citrate d'ammonium ÖZELLİĞİ : Suda çok çözünen ince billurlardır. KULLANILIŞI : Bronş ifrazatını artırır ve diüretiktir. Yüksek dozda laksatiftir. Doz 2-4 g dır. AMMONII PHOSPHAS Ammonium phosphate, Phosphate d'ammonium ÖZELLİĞİ : Renksiz billurlardır. 2 k. suda çözünür, alkolde çözünmez. KULLANILIŞI : Romatizma ve gut hastalıklarında kullanılır. Diüretik tesiride vardır. Dozu g dır. AMYLIS SALICYLAS Salıcylate d'amyle ÖZELLİĞİ : Hoş kokulu, renksiz, suda çözünmeyen, alkol, eter ve kloroformla karışan bir sıvıdır. KULLANILIŞI : Romatizma, lumbago ve nevraljide dahilen ve haricen kullanılır. Hoş kokusu dolayısı ile metil salisilata tercih edilir. Doz 0.20 g lık 6-10 kapsül (dahilen ), 2-3 g ( haricen ağrıyan yerlere tatbik edilir. )

20 AMYLUM Nişasta, Starch, Starke, Amidon T.K. Mısır, buğday, patates ve pirinçten elde edilir. ÖZELLİĞİ : Beyaz tozdur. Soğuk suda çözünmez. Sıcak suda ( 70 (derece) ) şişer. 100 derecede kısmen çözünür. Yüksek derecelerde ve sulu asitler tesiri ile birbirini takip eden hidratasyonlar neticesi dekstrin üzerinden glikoza tahavvül eder. KULLANILIŞI : Yumuşatıcı olarak ekzema, zona ve deri hastalıkları tedavisin kullanılan toz, kataplazma ve gliserelerin terkibine girer. AQUA Su, Water, Wasser, Eau Eczacılıkda su denilince distile su anlaşılır. Bugün buna bir de demineralize su ilave edilmiştir. Kullanılış yerine göre bu değişir. Distile su, Aqua destillata, Eau distillee T.K. Distile su, steril distile su, enjeksiyonluk su gibi şekilleri vardır. Bu, değişik aletlerle distilasyonla elde edilir. AQUA DEMİNERALİSATE Tabii su içinde mevcut iyonların, iyon değiştiricilerle giderilmesi ile hazırlanır. Bunun için tabii anorganik iyon değiştiriciler, kil, sun'ı alumınatlar (permutit, zeolit: Na O A12O3 2 Si O3 6 H2 O ) kullanılır. Organik iyon değiştiriciler ise katyonik ve anyonik olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bunlar muhtelif metodlarla beraber kullanılarak suyu iyonlardan kurtarırlar. Bunlar aşağıda gösretilmiştir. Katyonikler : Amberlit İR, Dowex, Lewatit P. N., K.S.N.,Permutit R.S.Q.

21 Anyonikler : Amberlit, İRA 400, Dowex 2, Lewatit M.N., Permutit E.S. Dir. ARGENTI NITRAS Nitrate d'argent ÖZELLİĞİ : Şeffaf, renksiz billurlardır. 0.5 k. su, 14 k. alkolde çözünür. Eter ve gliserinde az çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ : Alkali ve alkali karbonatlar,klorür, bromür, iyodür, siyanür, sülfat, fosfat, tartarik asit, organik maddeler. KULLANILIŞI : Haricen astrenjan, bilhassa kateretik olarak konjoktivitte ve ülserasyonda kullanılır. M.D g dır. ARGENTUM COLLOIDALE Argent colloidal, Collargol T.K. Gümüş ve protein bileşiğidir. %70 gümüş ihtiva eder. Kolloidal bir preparattır. ÖZELLİĞİ : Siyah küçük parçacıklardan ibarettir. Soğuk su ve 70 derece lik alkol ile kolloidal bir çözelti verir. KULLANILIŞI : Antiseptik ve zayıf bir bakterisittir. Kolir olarak 1/100 5/100 lik çözeltileri kullanılır.

22 ARGENTUM PROTEINICUM Proteinate d'argent, Protargol T.K. Gümüş ile proteinin birleşmesi mahsulüdür. Terkibinde %3 e kadar gümüş vardır. ÖZELLİĞİ : Sarımtırak tozdur. Su ve gliserinde çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ : Alkaloidler ile çöker. KULLANILIŞI : Tahriş yapmayan iyi bir antiseptiktir. Gonore, sistil, cerahatlı, göz hastalıkları, blefarit, konioktivit, kornea ülserlerinde, orta kulak iltihabında,intani rinitlerde, varis ülserlerinde kullanılır. Sulu çözeltilerini soğukta hazırlamak lazımdır. BALSAMUN PERUVIANUM Peru balsamı, Pele pelesengi, Balsam of peru, Peruvianiseher balsam, Baume du perou T.K. Myroxylon Pereira'dan elde edilir. Terkibinde sinnamik asitler vardır. ÖZELLİĞİ : Yarı şeffaf, sarımtırak renkte, koyu, hoş kokulu bir sıvıdır. 1 k. alkolde çözünür. Eter, asetik asit ve petrol eterinde kısmen çözünür. KULLANILIŞI : Antiseptiktir. Epitel rejenerasyonunu süratlendirir. %12 lik çözeltisi ekzema ve pruritte, 3 k. peru balsamının 1 k. gliserindeki karışımı ise uyuza karşı kullanılır.

23 BALSAMUM TOLUTANUM Tolu balsamı, Balsam of Tolu, Tolubalsam, Baume de Tolu T.K. Myroxylon toluiferum'dan elde edilir. ÖZELLİĞİ : Kırmızımtırak kahverengi katı, aromatik kokuya sahip bir maddedir. Suda çözünmez, alkol, eter ve kloroformda çözünür. KULLANILIŞI : Bronş ifrazatını arttırır. Bu tesiri ve antiseptik tesiri dolayısıyle trakeo bronşit ve müzmin bronşitte kullanılır. Haricen çatlak ve yanıklara tatbik edilir. Dahilen g verilebilir. Tentürü 2 10 g, şurubu g dozda kullanılır. BELLADONNAE FOLIUM Güzel avrat otu yaprağı, Deadly nightshade, Tollkirsche, Feuiile de bellodone T.K. Atropa belladonna L. nin yaprakları tedavide kullanılır. Terkibinde hiyosiyamin, atropin, hiyosin vardır. Drog, bitki çiçekleneceği zaman toplanır. Alkaloid nispeti (hiyosiyamin üzerinden ) % 0.3 tür. ÖZELLİĞİ : Gri tozdur. Hafif kokuya sahiptir. Işıktan korunmalıdır. KULLANILIŞI :Antispazmodiktir. Astımda kullanılır. Mide ifrazatını azaltır. Spazmotik kontraksiyonu kaldırır. Gastritte, idrar enkontinansında, spermatorede, kurşun zehirlenmelerinde, müzmin kabızlıkta, hrmoroidde, deniz tutmalarında, meniere sendromunda, ifrazatı azaltıcı olarak tüberkülozluların fazla terlemelerinde, kataral bronşitlerde ve parkinsonizmde kullanılır. Haricen dumanı astıma karşı, merhemi ağrılara karşı tatbik edilir. M.D g dır.

24 ATROPİNİ SÜLFAS Atropine sulfate, Sulfate neutre d'atropine T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz billuri tozdur. 1 k. su, 3 k. alkol, 3 k. gliserinde çözünür, kloroform, eter ve benzende çözünmez. GEÇİMSİZLİĞİ : Bromürler, iyodürler, alkaliler, tanen, civa tuzları, kinin klorhidrat. KULLANILIŞI : Atropin gibidir. M.D g dır. BENZALKONII CHLORIDUM Benzalkonium chloride Alkil, benzil, dimetil, amonyum kloridlerin karışımıdır. ÖZELLİĞİ : Beyaz, sarımtırak tozdur. Aromatik kokuya ve çok acı lezzete sahiptir. Sudaki çözeltisi turnusole karşı alkali karakterdedir. Çözeltisi çalkalanınca köpürür. Su, alkol ve asetonda çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ : Sabun, nitratlar,iyodürler, sublime, permanganat, salisilatlar. KULLANILIŞI : Kuaterner ammonium bileşiklerinin gösterdiği dezenfektan özelliğe sahiptir. 1/1000 lik çözeltisi postoperatif dezenfeksiyonda kullanılır.

25 Mukozalar için 1/2000 den daha seyreltik çözeltisi kullanılır. Mesane ve idrar yollarının irigasyonu için 1/ lik çözeltileri tatbik edilir. 1/4000 çözeltisi cerrahide kullanılacak aletleri steril mühafaza için kullanılır. Normal dozda benzalkonıum klorid zeehirsizdir. Işıktan saklanmalıdır. Pastilleri ağız boğaz enfeksiyonlarında kullanılır. Göz ilaçlarının muhafazasında 1/5000 1/ lik çözeltileri kullanılır. Göz ilacı konacak şişe, damlalık ve kapakların sterilizasyonu için 1/ lik benzalkonium klorid çözeltisinde 3 saat bekletilmesi tavsiye edilir. Pseudomonas aeruginosa'ya karşı etkilidir. Bunun mukavım suşuna karşı benzalkonium klorid çözeltisine %0.1 sodyum asetat ilave edilir. BENZOCAINUM Anesthesine, Benzocaine T.K. Amino benzoat etil ÖZELLİĞİ : Beyaz billurlardır. 1 g mı 2500 ml su, 5 ml alkol, 4 ml eter, 2 ml kloroform, ml badem yağı ve 35 ml zeytinyağınds çözünür. e.d derece dir. GEÇİMSİZLİĞİ : Menthol, fenol, kafur veya resorsin ile yumuşamayan karışım, aspirin ve fenasetin ile ise sertleşen karışım verir.

26 KULLANILIŞI : Tahriş etmeyen ve toksik olmayan bir anesteziktir. Haricen hemoroid, sistit, kaşıntılı veya ağrılı dermatozlar ve yanıklarda kullanılır. Dahilen g verilir. Haricen % 5 10 oranında kullanılır. BENZOE Asilbend, Benzoın,Benjoin T.K. Styrax tonkinensis off. ( styracaceae ) den elde edilir. ÖZELLİĞİ : Kesif, kuru, kırılabilen, kırmızımsı renkte, vanilin kokusunda, suda çözünmeyen, alkol ve eterde çözünen bir balsamdır. KULLANILIŞI : Bronş ifrazatını arttırır. Stimulan ve afiodiziyak tesiri de vardır. Haricen topik, sikatrizan, hemostatik olarak kullanılır.

27 BENZOLUM Benzene ÖZELLİĞİ : Suda çözünmez. Susuz alkol, eter, aseton, buzlu sirke asidi ve yağlarda karışır. D , k.d derece dir. 0 derecede donar, 5.5 derecede erir. (bu vasfı ile ticaretteki benzinden tefrik edilir. ) BENZYLIS BENZOAS Benzoate de benzyle ÖZELLİĞİ : Renksiz sıvıdır. Organik çözücülerde, yağlarda çözünür. Peru balsamının aktif maddesidir. Su ve gliserin ile karışmaz. Alkol ve kloroform ile karışır. Hususi koku ve lezzete sahiptir. k.d. 323 derecedir. Soğutulunca donar ve 17 derecede erir. KULLANILIŞI : Az zehirlidir. Dahilen g dozda antispazmodik olarak ve haricen uyuza karşı kullanılır.

28 BISMUTHI OXYIODOGALLAS Airol ÖZELLİĞİ : Yeşilitırak gri renkte, kokusuz bir tozdur. Çözücülerde çözünmez. KULLANILIŞI : Antiseptik ve yaraları kurutucu tesiri vardır. BISMUTHI SUBCARBONAS Carbonate basique de bismuth T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz, tatsız tozdur. %80 82 bizmut ihtiva eder. Dansitesi elde etme şekline göre değişir. Suda ve organik çözücülerde çözünmez. Asitlerde köpürerek çözünür. KULLANILIŞI : Dispepsi ve diyarede kullanılır. Mide ve duodenum ülserlerinin alkalin tedavilerinde günlük 10 g'a kadar dozda günde 3 defa verilir. Haricen deri iritasyonlarında pomad veya toz halinde kullanılır. Mide ve bağırsak radyolojisinde g. lık dozlarda kullanılır.

29 BISMUTHI SUBGALLAS Bısmuth subgallate, Sous galiate de bismuth T.K. ( dermatol, bayer) ÖZELLİĞİ : Sarı renkte, kokusuz tozdur. Su, alkol, eterde çözünmez. Alkali hidroksitlerinde ve mineral asitlerde parçalanarak çözünür. % 46 bizmut ihtiva eder. KULLANILIŞI : Tahriş yapmayan astrenjan hassaya sahiptir. İshal, dizanteri, ülseratif kolitde kullanılır. Haricen zayıf antiseptik ve kurutucu hassasından yaraların pansumanında, ülser, yanık, şankr ve ekzemada kullanılır. BISMUTHI SUBNITRAS Bısmuth Subnıtrate, Sous nitrate de bismuth T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz, küçük billuri tozdur. Su ve alkolde çözünmez, klorhidrik ve nitrik asitlerde çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ : Karbonat ve bikarbonatlar, iyodürler, tanen.

30 KULLANILIŞI : Diğer bizmut tuzlarından daha fazla astrenjandır. Bizmut karbonat yerine kullanılır. Fakat nitrit zehirlenmesi yapabilir. Ayrıca adsorban ve antiseptik hassası vardır. Mide, bağırsak ülserlerinde ve ishallerde kullanılır. Bu vakalarda günlük doz g arasında değişir. Haricen toz, pat, merhem halinde bazı yara ve ülserasyonlarda ve dermatozlarda ( eritem, herbes, zona ), korizada kullanılır. Çok geniş tahrip olmuş sahalara tatbik edilmemelidir. BISMUTHI SUBSALICYLAS Salıcylate baseque de bismuth T.K. ÖZELLİĞİ : Portakal sarısı renkte ağır bir tozdur. Su, alkol, eterde çözünmez. Su ve alkol temasında kısmen disosiye olur. KULLANILIŞI : Sifilis tedavisinde % 25 lik yağlı süspansiyonu g dozda kullanılır. Haricen prurit ve hiper hidroza karşı kullanılır.

31 BISMUTHI TRIBROMPHENOLAS Trıbromphenate de bismuth T.K. ( xeroform, scherink ) ÖZELLİĞİ : Portakal sarısı renkte ağır bir tozdur. Su, alkol, eterde çözünmez. Terkibinde % 44 Bi vardır. KULLANILIŞI : Bağırsak tüberkülozunda, müzmin enterit, midedeki anormal pütrefaksiyonlarda, ishal ve dizanteride kullanılır. Haricen antiseptik olarak yara bakımından, panaris, yumuşak şankr, bacak ülserlerinde, ekzema, yanık, blenoraji, ayak hiperhidrozunda, toz, pomad halinde veya kseroformlu gaz bezi kullanılır. Dozu büyükler için g dir. BOLUS ALBA Beyaz kil, Argile T.K. ÖZELLİĞİ : Beyazımtırak, parmakla ezilebilen bir tozdur. Su ile hamur haline gelir. Tababette tetanoz tehlikesi dolayısıyle sterilize edilmiş olanı kullanılır. KULLANILIŞI : Bağırsak hastalıkların da kullanılır. Pomatlar için sıvağ maddesidir. Pilullerde dolgu ve örtücü madde olarak kullanılır.

32 CALCII BROMIDUM Bromuze de calcium T.K. ÖZELLİĞİ : Renksiz; kokusuz tozdur: su ve alkolde çözünür. Eter ve kloroformds çözünmez. GEÇİMSİZLİĞİ : Alkali karbonat, fosfat ve sülfatlat. KULLANILIŞI : Tetani, uykusuzluk, sara, histeri, larenks spazmı ve korede kullanılır. Dozu g dır. CALCII CARBONAS PRAECIPITATUS Çöktürülmüş kalsiyum karbonat, carbonate de chaux precipide ( crai preparee )T. K. ÖZELLİĞİ : Beyaz, küçük billuri tozdur. Su, alkol ve gliserinde çözünmez. KULLANILIŞI : Antiasit olarak ve ishallerde 1 10 g dozda kullnaılır.

33 CALCII CHLORIDUM Chlorure de calcium cristallise ÖZELLİĞİ : Renksiz, su çekici billurlardır. 6 mol.billur suyu taşır. Ağırlığının 1/5 i kadar suda çözünür. GEÇİMSİZLİĞİ : Borik asit, oksalik asit, münhal karbonat, fosfat, sülfat ve tartaratlar. KULLANILIŞI : Kanın pıhtılaşmasını süratlendirir. Bu yüzden dahilen ve haricen hemostatik olarakkullanılır. Çocukların konvulsiyon ve tetanisinde, ishallerde ve tüberkülozların kusma ve terlemelerinde ifrazatı azaltıcı olarak kullanılır. Günlük doz 2-6 g dır. Otoklavda ısıtılarak veya filtrasyon suretiyle sterilize edilmiş %10 luk çözeltileri tetanide damara şırınga edilir. CALCII GLUCONAS Glyconate de calclum ÖZELLİĞİ : Renksiz, lezzetsiz billurlar veya tozlardır. 25 derecede 30 k. su ve 5 k. kaynar suda çözünür. Susuz alkol, eter ve kloroformda çözünmez. Çözeltileri

34 otoklavda ısıtılarak sterilize edilir. İyi kapalı kaplarda muhafaza edilmelidir. Bu çözeltilerin ph sı 6-7 olmalıdır. GEÇİMSİZLİĞİ : Asitler ve kalsiyum bromürdür. KULLANILIŞI : Klorür ve laktat tuzlarından daha lezzetli bir tuzdur. Adale yolu enjeksiyonu da kullanılırsada çocuklarda apse yapma ihtimalinden damar veya ağız yolu tercih edilmelidir. Kalsiyum eksikliğinin sebep olduğu tetani ve ihtilaç vakalarında, ayrıca serum hastalığı, saman nezlesi, ürtiker gibi allerjik hallerde, gebelik ve emzirmedeki kalsiyum eksikliklerinde kullanılır. Ağızdan tablet halinde verilirsede tetanoz gibi acil hallerde enjeksiyonu tercih edilir. CALCII LACTAS Lactate de calcium T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz tozdur. 20 k. suda çözünür. Alkolde az çözünür, eterde hiç çözünmez. KULLANILIŞI : Bagırsak antiseptiği olarak isalde ve kalsiyum tedavisi icabettiren vakalarda kalsiyum klorure tercihen kullanılır. Kalsiyum tuzları arasında en fazla imtisas edenidir. Kalsiyum eksikliklerinde, astım, tetani ve ürtikerde 1-3 g dozda kullanılır.

35 CALCII OXIDUM Sönmemiş kireç, Oxyde de calcıum anhydre( chauxvive ) T.K. ÖZELLİĞİ : Beyaz mermerin yakılması ile elde edilen beyazımsı bir kütledir. 778 k. soğuk suda 1482 k. 80 derece suda çözünür. Gliserinde az çözülür alkolde çözünmez. PREPARATI : Kireç suyu, Aqua calcariae, Eau de chaux T.K. % 0, kalsiyum hidroksit havidir. 1 k. sönmemiş kireç, 4 k. su ile söndürülür. Hasıl olan kütle kapalı bir kapta 50 k. su ile karıştırılır ve çalkalanılır, bekletilir, durulmuş kısmı dökülür. Bakiye kütle tekrar 50 k. su ile 5 dakika çalkalanır ve hali üzere bırakılır. Kullanılacağı zaman süzülür. KULLANILIŞI : Çocuklara sütün pıhtılaşmasına mani olmak için süt ile karıştırılarak verilir. Dozu ml dir.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KİMYA METALURJİ FAKÜLTESİ KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EL KİTABI EKİM 2012 İSTANBUL 01. Laboratuvar Güvenliği Doğru ve güvenilir analiz sonuçları elde etmek,

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

03.02.2014 ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 SUYUN ÖNEMİ VE SU ÜRETİM TEKNOLOJİSİ 2 1 Suyun insan yaşamındaki önemi nedir? Su, insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır. Yaşamın kendisidir su. Yeryüzünde ilk yaşamın

Detaylı

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177

HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 HAZIRLAYANLAR AYŞEGÜL TAŞITMAN 9/A 98 BULUT TURAN 9/A 19 ESRA EZGİ DEMİRCİ 9/A 177 ÖZEL EGE LİSESİ İZMİR 2002 İÇİNDEKİLER Teşekkür ve İthaf...3 Giriş...3 Asit ve Baz...3-11 1) Asit...3-4 2) Baz...4-5 3)

Detaylı

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir.

Asitler - Bazlar - Tuzlar. 4. Bazlarla ilgili; D) I ve III E) I, II ve III ÖRNEKTİR. 5. I. Sulu çözeltileri elektrolittir. KİMYA Asitler - Bazlar - Tuzlar 10. Sınıf Genel 01 1. Aşağıdakilerden hangisi asitlerin özelliklerinden değildir? A) Suya + iyonu verirler. B) Tadları acıdır. ) Turnusol kağıdını kırmızıya çevirirler.

Detaylı

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir.

Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. ÖĞR.GÖR.DR. ENGİN YARALI 1 Gıda maddesi : Besin olarak hizmet eden ve bununla beslenme ve diğer ihtiyaçları karşılayan maddelerdir. Besin maddesi ( besin elementi ) : Geniş ölçüde madde ve enerjiyle ilgili

Detaylı

SU KİMYASI DERS NOTLARI

SU KİMYASI DERS NOTLARI SU KİMYASI DERS NOTLARI PROF.DR. MEHMET YAMAN FIRAT ÜNİVERSİTESİ Fen Fakültesi Kimya Bölümü 2005 1 SU KİMYASI İçme suyuna ait özellikler 4 gruba ayrılır. 1 Fiziksel ve duyu organlarına hitap eden özellikler

Detaylı

Merck Millipore Laboratuvar El Kitabı

Merck Millipore Laboratuvar El Kitabı Merck Millipore Laboratuvar El Kitabı II. Baskı 2011 Merck Millipore is a division of Anonim, 2011. Merck Laboratuvar El Kitabı. ISBN 978-975-00373-1-3 Bu kitap adına; Orlab Laboratuvar Market ve Merck

Detaylı

Asitler-Bazlar-Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ

Asitler-Bazlar-Tuzlar. Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler-Bazlar-Tuzlar Prof Dr Arif ALTINTAŞ Asitler Asitler kimyada önemli bir bileşik sınıfını oluşturur. Günlük gıda maddelerinin bir çoğunda asit vardır. Canlıların yaşamsal faaliyetlerinde asitlerin

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

Kimyasalların Güvenli Depolanması

Kimyasalların Güvenli Depolanması T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Kimyasalların Güvenli Depolanması i T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLĐK BAKANLIĞI

Detaylı

TEKSTİL TERBİYE İŞLETMELERİNDE SU KALİTESİ VE HAZIRLANMASI Dr.Hüseyin Aksel EREN TEKSTİL TERBİYE İŞLETMELERİNDE SU KALİTESİ VE HAZIRLANMASI

TEKSTİL TERBİYE İŞLETMELERİNDE SU KALİTESİ VE HAZIRLANMASI Dr.Hüseyin Aksel EREN TEKSTİL TERBİYE İŞLETMELERİNDE SU KALİTESİ VE HAZIRLANMASI Ö.Gör.Dr. Hüseyin Aksel EREN DERSİN İÇERİĞİ Tekstil terbiyesinde kullanılan suyun özellikleri Tekstil terbiye proses suyundan beklentiler Su kaynaklı problemler Proses suyu hazırlık işlemleri Tekstil atıksuları

Detaylı

ÜNİTE 11. Asitler ve Bazlar. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler

ÜNİTE 11. Asitler ve Bazlar. Amaçlar. İçindekiler. Öneriler ÜNİTE 11 Asitler ve Bazlar Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Asit ve baz kavramlarını bilecek, Zayıf asit, zayıf baz, kuvvetli asit, kuvvetli baz kavramlarını tanıyacak, Titrasyon ve ph kavramlarını

Detaylı

ANKARA ŞEHRİNDE HAVA KİRLENMESİ

ANKARA ŞEHRİNDE HAVA KİRLENMESİ ANKARA ŞEHRİNDE HAVA KİRLENMESİ Fikret BAYRI Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Ankara GİRİŞ Son yılların kış ve kışa yakın aylarında, Ankara şehrini sisli bir hava kaplamaktadır. Şehrin, özellikle Sıhhiye,

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

SU DEPOLARININ VE KUYULARININ DEZENFEKSĠYONU

SU DEPOLARININ VE KUYULARININ DEZENFEKSĠYONU T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇEVRE SAĞLIĞI SU DEPOLARININ VE KUYULARININ DEZENFEKSĠYONU 850CK0013 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ BAZ MİKTARI TAYİNİ 524KI0048

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ BAZ MİKTARI TAYİNİ 524KI0048 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KİMYA TEKNOLOJİSİ BAZ MİKTARI TAYİNİ 524KI0048 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÇOK FAZLI SİSTEMLER I

ÇOK FAZLI SİSTEMLER I ANKARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ YAYINLARI NO: 81 ÇOK FAZLI SİSTEMLER I YÜZEY KİMYASI ve KOLLOİDLER Doç. Dr. Nurşin Gönül Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknolojisi Bölümü Ankara

Detaylı

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması

KAYNAK TEKNĠĞĠ. Kaynağın Sınıflandırılması KAYNAK TEKNĠĞĠ Tarifi: Kaynak tatbik edileceği malzemenin cinsine göre, metal kaynağı ve plastik malzeme kaynağı olarak ele alınır. Metal Kaynağı: Metalik malzemeyi ısı veya basınç veya her ikisini birden

Detaylı

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve dezenfeksiyon tanım ve gerekliliği Sterilizasyon yöntemleri Sterilizasyonun kontrolü Dezenfektanlar ve kategorileri Dezenfeksiyon işleminin uygulanması ve kontrolü Dezenfeksiyon Sterilizasyon

Detaylı

KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI

KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ METAL EĞİTİMİ BÖLÜMÜ KAYNAK TEKNOLOJİSİ ve UYGULAMALARI (ELEKTRİK ARK KAYNAK ve GAZ ERİTME KAYNAK TEKNOLOJİSİ DERS NOTU) Şubat 2009 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI TEMODAL 20 mg kapsül Ağızdan alınır. Etkin madde: Temozolomid Yardımcı maddeler: Kapsül içeriği: Anhidr laktoz, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, tartarik asit, stearik

Detaylı

Ünite. Karışımlar. Homojen Karışımlar 72 Heterojen Karışımlar 102 Karışımların Ayrılması 118

Ünite. Karışımlar. Homojen Karışımlar 72 Heterojen Karışımlar 102 Karışımların Ayrılması 118 Ünite 2 Karışımlar Homojen Karışımlar 72 Heterojen Karışımlar 102 Karışımların Ayrılması 118 KARIŞIMLAR Karışımlar Bir küp şekerin suda çözünmesi. Çözeltinin özellikleri, çözücüsünden oldukça farklıdır.

Detaylı

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008 TÜRKISCH KÜNYE Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de 3., überarbeitete Auflage, 2008 Bestellnummer: 022002 Textgrundlage: Jan-Hendrik

Detaylı

SU İYONİZERİ. koruyucusudur.

SU İYONİZERİ. koruyucusudur. SU İYONİZERİ Su iyonizeri NEDİR? Su iyonizeri sizin için; kaliteli sağlıklı ve yaşayan su üretir. İleri teknoloji ürünü olan su iyonizeri musluk suyunu önce arındırır daha sonra ayrı yapıya sahip, değişik

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. Etkin madde:yavaş salıveren bir tablet 100 mg diklofenak sodyum içerir.

KISA ÜRÜN BİLGİSİ. Etkin madde:yavaş salıveren bir tablet 100 mg diklofenak sodyum içerir. KISA ÜRÜN BİLGİSİ 1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI VOLTAREN Retard 100 mg Tablet 2. KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİM Etkin madde:yavaş salıveren bir tablet 100 mg diklofenak sodyum içerir. Yardımcı madde(ler):

Detaylı

Toksik İnhalasyonlara Bağlı Akciğer Hastalıkları

Toksik İnhalasyonlara Bağlı Akciğer Hastalıkları Toksik İnhalasyonlara Bağlı Akciğer Hastalıkları Cebrail ŞİMŞEK Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6. Klinik Şefi Çeşitli dumanlar, gazlar, buharlar, tozlar ve

Detaylı